Podróże Polaków w pierwszej połowie 2008r. Raport opracowany na podstawie danych portalu turystycznego Wakacje.pl

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Podróże Polaków w pierwszej połowie 2008r. Raport opracowany na podstawie danych portalu turystycznego Wakacje.pl"

Transkrypt

1 Podróże Polaków w pierwszej połowie 2008r. Raport opracowany na podstawie danych portalu turystycznego Wakacje.pl Warszawa, 19 sierpnia 2008r.

2 Podróże Polaków podsumowanie najnowszych trendów w turystyce on line, na podstawie danych portalu turystycznego Wakacje.pl Wakacje.pl dokonały podsumowania swojej działalności w okresie od stycznia do czerwca 2008 roku. Wyniki, biorąc pod uwagę, że szczyt sezonu turystycznego przypada na lipiec i sierpień, a więc ostateczne podsumowanie wakacji 2008 wciąż przed nami, są imponujące. Wzrost sprzedaży na poziomie 41% w stosunku do analogicznego okresu w 2007 roku jest dowodem na to, że grono stałych i zadowolonych klientów portalu sukcesywnie się poszerza. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2008 r. na wymarzone wakacje, wybrało się za pośrednictwem portalu Polaków, dla porównania - w pierwszej połowie 2007r. było ich o 26% mniej (6129 osób). Niespodzianką okazały się Turcja oraz Wyspy Kanaryjskie, wzrost zainteresowania tymi destynacjami wśród polskich turystów był ogromny, w stosunku do roku poprzedniego zmiana sprzedaży ofert wypoczynku w tych krajach wyniosła ok. 80%. Wyraźnie zaznaczył się trend poszukiwania bardziej luksusowych propozycji oraz chęci przeznaczania na ten cel większych środków średnia wartość pakietu wycieczkowego wzrosła w tym czasie aż o 500 zł. Wyraźnie widać, że Polacy stają się coraz bardziej wymagającymi turystami. Nie wystarcza nam już dojazd autokarem, sen w dwugwiazdkowym hotelu oraz jeden posiłek w ciągu dnia. Coraz bardziej oczekujemy luksusu, na który w coraz większym stopniu możemy sobie pozwolić. A oto, jak wygląda aktualny profil polskiego turysty

3 Gdzie najchętniej spędzamy urlopy? Polacy podróżują coraz częściej i coraz chętniej spędzają urlopy zagranicą. Część polskich turystów z pewnością korzystałaby z możliwości wypoczynku w Polsce, jednak wymarzone wakacje chcemy spędzać tam gdzie świeci słońce, a plaża zachęca do kąpieli w ciepłym morzu. Szczególnie, że coraz śmielej podróżujemy nawet z bardzo małymi dziećmi. To jest główny powód, dla którego tak chętnie podróżujemy do krajów basenu Morza Śródziemnego, od których dzieli nas krótki zaledwie 3 5 godzinny lot. W jakim gronie podróżujemy? Letnie urlopy spędzamy w gronie rodzinnym. Porównanie danych Wakacje.pl na przestrzeni ostatniego roku pozwala na stwierdzenie, że nie obawiamy się już podróży z bardzo małymi dziećmi. Na wakacje, z portalem Wakacje.pl wyjechało: I VI 2007 I VI % dorosłych 88% dorosłych 10% dzieci 10% dzieci wzrost o 30% 1,5% dzieci do 2 lat 2% dzieci do 2 lat Nasze ulubione destynacje Polacy, w pierwszym półroczu 2008 roku, najczęściej wybierali kraje śródziemnomorskie. W czołówce tradycyjnie już uplasowały się: Egipt (33,79%), Turcja (13,29%), Grecja oraz Tunezja (8,09%). Niezmiennie także Polacy cenią sobie wypoczynek we Włoszech (3,69%), Hiszpanii (2,2%) oraz Bułgarii (1,43%). Jednakże i tu drobna zmiana w dziesiątce najpopularniejszych miejsc w tym roku nie znalazły się Francja oraz Chorwacja. Na popularności zyskała jednak Portugalia (1,36%) oraz miejsca bardziej luksusowe i egzotyczne, m.in. Wyspy Kanaryjskie (3,7%) oraz Kuba (1,42%).

4 Odsetek sprzedaży wg. państw - I połowa 2008r. 35,00% 33,79% 30,00% 25,00% 22,14% 20,00% 13,29% 15,00% 8,90% 8,09% 10,00% 3,70% 3,69% 2,20% 5,00% 1,43% 1,42% 1,36% 0,00% Egipt Turcja Grecja Tunezja Wyspy Włochy Hiszpania Bułgaria Kanaryjskie Kuba PortugaliaPozostałe Na przestrzeni jednego roku, na popularności zyskała Portugalia oraz miejsca bardziej luksusowe i egzotyczne, m.in. Wyspy Kanaryjskie oraz Kuba. Warto dodać, że Turcja oraz Wyspy Kanaryjskie odnotowały w tym sezonie szczególnie wysoki ok. 80% wzrost sprzedaży. Polacy zainteresowani tymi kierunkami zdecydowali się je odwiedzić, przede wszystkim dlatego, że touroperatorzy właśnie w tym sezonie zaproponowali nowe i ciekawe możliwości. W przypadku Wysp Kanaryjskich uruchomiono dodatkowe połączenia na Lanzarotę i Fuertaventurę, niektóre biura np. Rainbow Tours, Alfa Star wprowadziły do oferty Teneryfę. Turcja natomiast zyskała na zainteresowaniu dzięki zwiększeniu możliwości lotów do Antalyi, Dalamanu lub Bodrum z wielu lokalnych lotnisk w Polsce. Wzrost sprzedaży pozostałych destynacji, w porównaniu do roku 2007 również był zauważalny i z pewnością bardzo pozytywny dla touroperatorów. Oferty wypoczynku w poszczególnych krajach znalazły zainteresowanie większego niż w ubiegłym roku grona polskich turystów, odpowiednio o przedstawione poniżej dane procentowe, w ogólnej sprzedaży portalu Wakacje.pl.

5 Wzrost poziomu sprzedaży I połowa 2008r. / I połowa 2007r. 83% 90% 79% 80% 70% 60% 50% 40% 35% 35% 30% 28% 23% 21% 20% 11% 10% 0% Egipt Tunezja Grecja Bułgaria Hiszpania Włochy Wyspy Turcja Kanaryjskie Nie przeraża nas już lot samolotem Polacy nie obawiają się latać. Najczęściej podróżujemy samolotem (88,8%), ponieważ ta forma transportu mimo, ze najbardziej kosztowna w najwyższym stopniu gwarantuje nam wygodę oraz oszczędność czasu. Tylko nieliczni turyści (7,9%) mają ochotę na samodzielne organizowanie transportu, a także podróż autokarem (3,3%). Pragniemy luksusu i w coraz większym stopniu możemy sobie na niego pozwolić Polacy podróżują coraz chętniej i nie boją się przeznaczać na ten cel większych środków finansowych. Powodów jest wiele, ale najważniejszym jest fakt, że z roku na rok jesteśmy coraz bardziej zamożnym społeczeństwem, a dodatkowo zarabiamy w złotówkach - walucie, która wyraźnie umacnia się w stosunku do obcych walut. Obecnie, średnia wartość rezerwacji w portalu Wakacje.pl wynosi ok. 5000zł. Przypada na nią średnio 2,2 osoby. Na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy zaobserwowano bardzo wysoki wzrost średniej wartości pakietu wycieczkowego zakupionego w portalu Wakacje.pl., koszt wyjazdu jednej osoby wzrósł od stycznia br. o ok. 230 zł. Jeśli chodzi o sposób płatności, to według informacji portalu Wakacje.pl Polacy najczęściej płacą za wycieczkę przelewem (58%) lub kartą kredytową (12%).

6 Preferujemy coraz wyższy standard hoteli Wyraźnie widać trend przesunięcia naszych preferencji w kierunku hoteli o wyższej klasie 4* i 5* (w pierwszym półroczu 2008 r. w ogólnej sprzedaży Wakacje.pl stanowiły odpowiednio 41% i 19%). Hotele na nasz wymarzony urlop musza spełniać także dodatkowe kryteria najchętniej wybieramy te, które oprócz elegancji w pokojach oraz urozmaiconego wyżywienia, oferują dodatkowe atrakcje np. aquapark, plac zabaw dla dzieci oraz możliwość wynajęcia opieki dla nich, rozbudowanej części rekreacyjnej umożliwiającej uprawianie sportów, kompleksu Spa, etc. Udział obiektów hotelowych o zróżnicowanym standardzie w ogólnej sprzedaży Wakacje.pl 41% 45% 40% 32% 35% 30% 25% 19% 20% 15% 4% 10% 4% 5% 0% hotel 5* hotel 4* hotel 3* hotel 2* hotel 1* Najpopularniejszym standardem pozostaje nadal hotel cztero (41%) oraz trzygwiazdkowy (32%). Coraz rzadziej natomiast wybieramy pakiety poniżej tej klasy dwu (4%) i jednogwiazdkowe (4%). Preferujemy wypoczynek gwarantujący wszystko w cenie Polacy coraz częściej wybierają także pakiet all Inclusive (56%), gwarantujący wszystkie posiłki w cenie. Wiele osób uznaje go za najwygodniejszą formę żywieniową, aczkolwiek znajdują się także i zwolennicy dwóch posiłków w ciągu dnia (HB 30%). Znacznie mniej Polaków preferuje tylko śniadania (5%) lub 3 posiłki (3%). Są również i osoby, które organizują sobie wyżywienie na miejscu we własnym zakresie (6%).

7 Preferowane opcje żywieniowe 60% 56% 50% 40% 30% 30% 20% 5% 10% 3% 6% 0% all inclusive 2 posiłki (HB) śniadania (BB) 3 posiłki (FB) bez wyżywienia Ranking ulubionych hoteli Polaków, w najpopularniejszych destynacjach wakacyjnych Egipt: hotel Hilton Long Beach hotel Sea Gull Resort hotel Three Corners Palmyra Resort hotel Sunny Days El Palacio hotel Sultan Beach Turcja hotel Blue Star hotel Melissa hotel Hedef Kleopatra Golden Sun hotel Gunes House & Sun Time hotel Doris Aytur Grecja hotel Sirios Villiage hotel Lili Studio hotel Nest hotel Montemar Resort hotel Eri Beach

8 Tunezja hotel Le Prince hotel Tergui Club hotel Club El Bousten hotel el Hana Beach hotel Tour Khalef Wyspy Kanaryjskie hotel Santa Maria hotel Los Zocos hotel Tropical Playa hotel Mension Nazaret hotel Paraiso Flora Wakacje.pl to największy i najlepiej rozpoznawalny portal turystyczny w Polsce. Krajowy lider wśród internetowych biur podróży i ogólnopolskich serwisów turystycznych. Funkcjonuje od 1999 roku i jest pionierem polskiego rynku turystycznych usług internetowych. W zasobach portalu Wakacje.pl dostępna jest największa w Polsce baza opinii internautów o hotelach i obiektach zamieszczonych w ofertach touroperatorów ponad 50 tysięcy opinii. Portal Wakacje.pl to miejsce, w którym internauci bardzo chętnie zamieszczają wspomnienia ze swoich wakacji obecnie na platformie można znaleźć ponad 800 wspomnień z wyjątkowych wakacji, w niemal wszystkich zakątkach świata. Forum dyskusyjne Wakacje.pl zajmuje czołową pozycję w rankingu najpopularniejszych w Polsce nr 2 po gazeta.pl. Baza prezentacji miejsc noclegowych w Polsce zawiera ponad 8 tysięcy obiektów i także jest systematycznie poszerzana. 9-letnie doświadczenie na rynku jest najlepszym gwarantem tego, że Wakacje.pl to zaufany i skuteczny partner w biznesie. Spółka współpracuje na stałe z ponad 120 największymi w Polsce touroperatorami, oferującymi kompleksowe wyjazdy pakietowe. Grono touroperatorów jest wciąż poszerzane, Wakacje.pl niemal każdego dnia zawierają nowe kontrakty. Wszystkie biura podróży współpracujące z portalem posiadają niezbędne dla prowadzenia działalności turystycznej zezwolenia i ubezpieczenia. Portal Wakacje.pl jest członkiem Polskiej Izby Turystyki. Corocznie jest wyróżniany nagrodami za działalność turystyczną, przyznawanymi przez partnerów handlowych. Dodatkowych informacji udziela: Biuro prasowe portalu Wakacje.pl Joanna Antosz Point of View Communications Consultancy Tel: ,

Spis treści. www.travelplanet.pl Raport podróżnika 2010

Spis treści. www.travelplanet.pl Raport podróżnika 2010 Spis treści 3 6 7 8 10 11 13 15 16 18 19 20 21 22 24 IDEA RAPORTU SZCZEGÓŁY RAPORTU Sposób płatności Rodzaj zakwaterowania Ilość osób przypadających na jedną rezerwację Długość pobytu Rodzaj wyżywienia

Bardziej szczegółowo

Raport podróżnika 2011. www.travelplanet.pl Raport podróżnika 2011

Raport podróżnika 2011. www.travelplanet.pl Raport podróżnika 2011 Raport podróżnika 2011 1 Spis treści 3 6 7 9 11 13 14 15 16 18 20 21 23 25 27 WSTĘP SZCZEGÓŁY RAPORTU Termin wylotu Termin rezerwacji Odległość od rezerwacji do wylotu Wartość rezerwacji Sposób płatności

Bardziej szczegółowo

Raport podróżnika 2013. www.travelplanet.pl Raport podróżnika 2013

Raport podróżnika 2013. www.travelplanet.pl Raport podróżnika 2013 Raport podróżnika 2013 1 Spis treści 3 6 7 9 11 13 14 15 16 18 20 21 23 25 27 IDEA RAPORTU SZCZEGÓŁY RAPORTU Termin wylotu Termin rezerwacji Czas od rezerwacji do wylotu Średnia wartość rezerwacji Sposób

Bardziej szczegółowo

RAPORT nr VI/ lata 2002-2007/ Podróze Polaków

RAPORT nr VI/ lata 2002-2007/ Podróze Polaków RAPORT nr VI/ lata 2002-2007/ Podróze Polaków Spis treści 2002-2007 3 6 7 9 10 11 13 15 16 17 18 20 21 23 24 26 27 28 IDEA RAPORTU SZCZEGÓŁY RAPORTU Miejsce zamieszkania Płeć Rodzaje wybieranego dojazdu

Bardziej szczegółowo

Jak podróżują Polacy? Raport z rynku usług turystycznych za rok 2013 na podstawie danych FLY.PL

Jak podróżują Polacy? Raport z rynku usług turystycznych za rok 2013 na podstawie danych FLY.PL Jak podróżują Polacy? Raport z rynku usług turystycznych za rok 2013 na podstawie danych FLY.PL Luty 2014 Spis treści: Słowo wstępne Kiedy wyjeżdżamy? Kiedy Polacy planują wakacje? Gdzie wyjeżdżamy? Jak

Bardziej szczegółowo

-Podróże Internautów-

-Podróże Internautów- -Podróże Internautów- RAPORT nr II/ za lata 2002-2003/: Analiza zachowań klientów kupujących wycieczki w sieci, na podstawie dokonanych rezerwacji za pośrednictwem Travelplanet.pl, Wirtualnej Polski oraz

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH TRENDY, KOMERCJALIZACJA NA POSTAWIE RAPORTÓW PRZEDSTAWICIELSTW POT ZA ROK 2012

ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH TRENDY, KOMERCJALIZACJA NA POSTAWIE RAPORTÓW PRZEDSTAWICIELSTW POT ZA ROK 2012 ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH TRENDY, KOMERCJALIZACJA NA POSTAWIE RAPORTÓW PRZEDSTAWICIELSTW POT ZA ROK 2012 WARSZAWA, MAJ 2013 1 PRZYJAZDY DO POLSKI W 2012 ROKU SYNTEZA WYNIKÓW BADAŃ Badania wykonało konsorcjum

Bardziej szczegółowo

Raport dotyczący analizy klientów dokonujących zakupu wyjazdów urlopowo-wakacyjnych za pośrednictwem internetu.

Raport dotyczący analizy klientów dokonujących zakupu wyjazdów urlopowo-wakacyjnych za pośrednictwem internetu. RAPORT: Analiza zachowań klientów kupujących wycieczki w sieci, na podstawie dokonanych rezerwacji za pośrednictwem Travelplanet.pl oraz Wirtualnej Polski. Raport dotyczący analizy klientów dokonujących

Bardziej szczegółowo

Podróże Polaków w okresie zimowym stanowią około 15-16 procent wyjazdów kupowanych za pośrednictwem biur podróży.

Podróże Polaków w okresie zimowym stanowią około 15-16 procent wyjazdów kupowanych za pośrednictwem biur podróży. Skrót raportu: Podróże Polaków w okresie zimowym stanowią około 15-16 procent wyjazdów kupowanych za pośrednictwem biur podróży. Zimowych podróżników można podzielić na dwie grupy: Poszukiwaczy lata oraz

Bardziej szczegółowo

WAKACJE PRZEZ INTERNET

WAKACJE PRZEZ INTERNET STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 WAKACJE PRZEZ INTERNET www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Grupa Orbis liderem rynku hotelowego w Europie Centralnej. Jaki to rynek?

Grupa Orbis liderem rynku hotelowego w Europie Centralnej. Jaki to rynek? Grupa Orbis liderem rynku hotelowego w Europie Centralnej. Jaki to rynek? Grupa Orbis liderem rynku hotelowego w Europie Centralnej. Jaki to rynek? Spis treści 1 Wstęp 5 2 Najważniejsze fakty zawarte

Bardziej szczegółowo

Zimowe wyjazdy Polaków

Zimowe wyjazdy Polaków Zimowe wyjazdy Polaków Podróże Polaków w okresie zimowym stanowią około 15-16 procent wyjazdów kupowanych za pośrednictwem biur podróży. Choć w perspektywie ostatnich dwóch sezonów odsetek ten utrzymywał

Bardziej szczegółowo

WAKACYJNY DROGOWSKAZ FINANSOWY WAKACJE 2008. Gdzie i za ile pojechać. Raport przygotowany przez:

WAKACYJNY DROGOWSKAZ FINANSOWY WAKACJE 2008. Gdzie i za ile pojechać. Raport przygotowany przez: WAKACJE 2008 Gdzie i za ile pojechać Raport przygotowany przez: METODOLOGIA RAPORTU Egipt, Tunezja, Teneryfa, a może egzotyczny Mauritius? Czerwiec to ostatni dzwonek na zaplanowanie urlopu, wybór biura

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH NA PODSTAWIE SPRAWOZDAŃ POLSKICH OŚRODKÓW INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH NA PODSTAWIE SPRAWOZDAŃ POLSKICH OŚRODKÓW INFORMACJI TURYSTYCZNEJ ANALIZA RYNKÓW ZAGRANICZNYCH NA PODSTAWIE SPRAWOZDAŃ POLSKICH OŚRODKÓW INFORMACJI TURYSTYCZNEJ 2013 1 Spis treści 1. Wstęp...3 2. Austria...4 3. Belgia... 14 4. Chiny... 49 5. Francja... 66 6. Hiszpania...

Bardziej szczegółowo

Rynek turystyczny Czech

Rynek turystyczny Czech POLSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA Rynek turystyczny Czech Opracowanie pn. Rynek turystyczny Czech został przygotowane przez zespół ekspertów powołanych przez Zachodniopomorską Grupę Doradczą Sp. z o. o. w

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKÓW za rok 2014 OBJĘTYCH DZIAŁANIAMI ZAGRANICZNYCH OŚRODKÓW POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ (ZOPOT).

ANALIZA RYNKÓW za rok 2014 OBJĘTYCH DZIAŁANIAMI ZAGRANICZNYCH OŚRODKÓW POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ (ZOPOT). ANALIZA RYNKÓW za rok 2014 OBJĘTYCH DZIAŁANIAMI ZAGRANICZNYCH OŚRODKÓW POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ (ZOPOT). OPIS I REKOMENDACJE INNYCH WYBRANYCH RYNKÓW TRENDY, WIZERUNEK POLSKI, PRODUKTY, KOMERCJALIZACJA

Bardziej szczegółowo

business travel Qubus Hotel Gorzów Wlkp. Stare Kino Cinema Residence Hotele Restauracje Konferencje 54 28 lutego 6 marca 2014 r.

business travel Qubus Hotel Gorzów Wlkp. Stare Kino Cinema Residence Hotele Restauracje Konferencje 54 28 lutego 6 marca 2014 r. 54 28 lutego 6 marca 2014 r. business travel hotele@gazetafinansowa.pl 0 polecamy HOTELE TYGODNIA... Qubus Hotel Gorzów Wlkp. Adres: ul. Orląt Lwowskich 3, Gorzów Wlkp. tel. 95 735 0 735 Hotele Restauracje

Bardziej szczegółowo

Konfraternia Turystyczna

Konfraternia Turystyczna ISSN 2082-8454 Konfraternia Turystyczna Czasopismo o badaniach i dydaktyce w turystyce R.10: 2012, nr 24 (366) 8 października 2012 roku Aktualności Konfraterni Turystycznej znajdziesz na Facebooku!!!!

Bardziej szczegółowo

Konfraternia Turystyczna

Konfraternia Turystyczna ISSN 2082-8454 Konfraternia Turystyczna Tygodnik Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych o badaniach i dydaktyce w turystyce R.10: 2012, nr 25 (367) 15 października 2012 roku Aktualności Konfraterni

Bardziej szczegółowo

Polska Organizacja Turystyczna

Polska Organizacja Turystyczna Polska Organizacja Turystyczna ANALIZY RYNKÓW ZAGRANICZNYCH 2011 na bazie sprawozdań Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej Maj 2012 Spis treści 1. AUSTRIA 6 1.1. Analizy 6 1.1.1. Trendy i nowe zjawiska

Bardziej szczegółowo

Warszawa, luty 2013 BS/15/2013 WYJAZDY WYPOCZYNKOWE POLAKÓW

Warszawa, luty 2013 BS/15/2013 WYJAZDY WYPOCZYNKOWE POLAKÓW Warszawa, luty 2013 BS/15/2013 WYJAZDY WYPOCZYNKOWE POLAKÓW Znak jakości przyznany przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku 11 stycznia 2012 roku Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej ul. Żurawia

Bardziej szczegółowo

Luksusowe podróże Polaków i sposoby ich finansowania. raport Expander Advisors i Travelplanet.pl

Luksusowe podróże Polaków i sposoby ich finansowania. raport Expander Advisors i Travelplanet.pl Luksusowe podróże Polaków i sposoby ich finansowania raport Expander Advisors i Travelplanet.pl Spis treści Wstęp... 3 1. Turystyka luksusowa w modzie. Jak za nią płacimy?... 4 2. Ekstremalne podróże luksusowo

Bardziej szczegółowo

Rainbow Tours KUPUJ. Wykres siły relatywnej. Ticker: RBW. sektor / branża: Turystyka ISIN: PLRNBWT00031 24,85 PLN

Rainbow Tours KUPUJ. Wykres siły relatywnej. Ticker: RBW. sektor / branża: Turystyka ISIN: PLRNBWT00031 24,85 PLN 13-08-29 13-09-29 13-10-29 13-11-29 13-12-29 14-01-29 14-02-28 14-03-31 14-04-30 14-05-31 14-06-30 14-07-31 Rainbow Tours sektor / branża: Turystyka ISIN: PLRNBWT00031 24,85 PLN Profil Rainbow Tours jest

Bardziej szczegółowo

LATO 2014 MAROKO TURCJA TUNEZJA DJERBA WYSPY GRECKIE BUŁGARIA EGIPT WYSPY KANARYJSKIE MAROKO

LATO 2014 MAROKO TURCJA TUNEZJA DJERBA WYSPY GRECKIE BUŁGARIA EGIPT WYSPY KANARYJSKIE MAROKO Spełniamy marzenia! LATO 2014 MAROKO TURCJA TUNEZJA DJERBA WYSPY GRECKIE BUŁGARIA EGIPT WYSPY KANARYJSKIE MAROKO Już dziś zaplanuj z nami swoje wakacje LATO 2014 Dziecko już od 690 PLN* Polska ANIMACJA

Bardziej szczegółowo

Porównanie wybranych elementów polskiego systemu płatniczego z systemami innych krajów Unii Europejskiej

Porównanie wybranych elementów polskiego systemu płatniczego z systemami innych krajów Unii Europejskiej Narodowy Bank Polski Departament Systemu Płatniczego Porównanie wybranych elementów polskiego systemu płatniczego z systemami innych krajów Unii Europejskiej za 2009 rok Warszawa, styczeń 2011 r. SPIS

Bardziej szczegółowo

Konfraternia Turystyczna

Konfraternia Turystyczna ISSN 2082-8454 Konfraternia Turystyczna Czasopismo o badaniach i dydaktyce w turystyce R.10: 2011, nr 15 (357) 2 lipca 2012 roku AKTUALNOŚCI Miejsce na logo sponsora Pielgrzym nie do zatrzymania Samorządy

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z BADANIA RUCHU TURYSTYCZNEGO W WARSZAWIE

RAPORT Z BADANIA RUCHU TURYSTYCZNEGO W WARSZAWIE RAPORT Z BADANIA RUCHU TURYSTYCZNEGO W WARSZAWIE 2009 WARSZAWA, GRUDZIEŃ 2009 I Wprowadzenie Infrastruktura turystyczna w Warszawie i plany rozwoju Warszawa wśród wielkich polskich miast dysponuje najbogatszą

Bardziej szczegółowo

Projekt wakacje. Urlop szyty na miarę

Projekt wakacje. Urlop szyty na miarę Projekt wakacje Dodatek specjalny MATERIAŁY PRASOWE Urlop szyty na miarę Decyzja o wakacjach to poważna sprawa. Na letni wypoczynek czekamy cały rok, niektórzy odliczają dni do momentu, kiedy na schodkach

Bardziej szczegółowo

Turystyka biznesowa w Polsce

Turystyka biznesowa w Polsce Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie Turystyka biznesowa w Polsce Opracowała: Karolina Kłębek 1 SPIS TREŚCI Wstęp... 3 I. Uwarunkowania rozwoju turystyki biznesowej w Polsce... 4 1. Najważniejsze

Bardziej szczegółowo

Raport dla Śląskiej Organizacji Turystycznej. przygotowany przez instytut MillwardBrown SMG/KRC

Raport dla Śląskiej Organizacji Turystycznej. przygotowany przez instytut MillwardBrown SMG/KRC Badanie ruchu turystycznego w województwie śląskim w 2010 roku (z uwzględnieniem turystyki biznesowej) oraz wizerunku województwa śląskiego i oceny działań promocyjnych Raport dla Śląskiej Organizacji

Bardziej szczegółowo