PODDAWANIE SIĘ TRANSFUZJI INFORMACJE DLA PACJENTÓW I KREWNYCH

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PODDAWANIE SIĘ TRANSFUZJI INFORMACJE DLA PACJENTÓW I KREWNYCH"

Transkrypt

1 Poddawanie się transfuzji Informacje dla pacjentów i krewnych

2 PODDAWANIE SIĘ TRANSFUZJI INFORMACJE DLA PACJENTÓW I KREWNYCH Podczas pobierania krwi od dawcy wyodrębnia się z niej czerwone krwinki, płytki krwi oraz osocze (świeżo mrożone osocze lub krioprecypitat). Używane są one w leczeniu wielu schorzeń, a celem tej broszury jest wyjaśnienie powodów, dla których możesz potrzebować transfuzji krwi. Jak wszystkie medyczne zabiegi, transfuzja krwi powinna mieć miejsce w uzasadnionych przypadkach. Decyzja o poddaniu pacjenta temu zabiegowi powinna być podejmowana po dokładnym zbadaniu przypadku. Lekarz, podczas podejmowania decyzji, będzie musiał równoważyć ryzyko poddania cię zabiegowi transfuzji krwi i ryzyko nie przeprowadzania tego zabiegu. Jeżeli będziesz wymagał transfuzji lekarz wyjaśni ci, dlaczego jest ona konieczna, przedstawi możliwe alternatywy, oraz to, że masz możliwość odmowy. Jeśli nikt ci tego nie wyjaśnił, porozmawiaj z pielęgniarką. Jeśli konieczne było przetoczenie ci krwi w wyniku nagłego wypadku bez możliwości zapytania cię o zdanie, po zabiegu powinny ci zostać wyjaśnione powody transfuzji i dostarczona informacja na piśmie. Podnoszenie standardów medycznych: Transfuzja krwi wymaga, aby wszyscy pracownicy biorący udział w zabiegu zostali specjalnie przeszkoleni w przebiegu procesu transfuzji. CZY BĘDĘ POTRZEBOWAŁ TRANSFUZJI KRWI? Dlaczego mógłbym potrzebować transfuzji krwi? Większość ludzi może sobie poradzić z utratą niewielkiej ilości krwi bez konieczności wykonania transfuzji krwi. Twój organizm wytworzy nowe czerwone krwinki w ciągu następnych kilku tygodni. Jednakże gdy stracisz większą ilość krwi, transfuzja może być jedynym sposobem na szybkie uzupełnienie jej utraty. Transfuzja krwi może być potrzebna podczas dużego krwawienia, na przykład podczas lub po operacji, porodzie, lub podczas poważnego wypadku. Transfuzja może zostać przeprowadzona w przypadku leczenia ostrej anemii (brak czerwonych komórek krwi). Może być również potrzebna, gdy poddawany jesteś chemoterapii, która może osłabiać zdolność organizmu do produkcji nowych czerwonych komórek krwi w trakcie leczenia. 2 CPIL2006(1)

3 CO MOGĘ ZROBIĆ, ABY ZMNIEJSZYĆ KONIECZNOŚĆ PRZEPROWADZENIA TRANSFUZJI? Czy w najbliższym czasie czeka cię operacja? Pomogłoby przyjmowanie żelaza w ciągu kilku tygodni przed operacją- zapytaj lekarza pierwszego kontaktu lub doradcy, zwłaszcza, jeśli wiesz, że w przeszłości cierpiałeś na niski poziom żelaza. Jeśli przyjmujesz warfarynę, klopidogrel lub aspirynę, zapytaj lekarz pierwszego kontaktu lub doradcy czy masz zaprzestać ich przyjmowania przed operacją. Zmniejszy to obfitość krwawienia jednak ta decyzja może zostać podjęta jedynie przez twojego lekarza. Czasami jedynym sposobem na zwiększenie liczby płytek krwi lub polepszenie krzepliwości krwi jest podanie płytek krwi lub transfuzja osocza. CZY TRANSFUZJA KRWI JEST DLA MNIE JEDYNYM WYJŚCIEM? Transfuzja krwi jest potrzebna u niewielkiej liczby pacjentów. Czasami to twoja własna krew może zostać ponownie użyta w trakcie operacji. Zapytaj czy jest to możliwe w twoim przypadku. Wiele przypadków anemii (mała liczba płytek) leczonych jest innymi sposobami niż przeprowadzaniem transfuzji. CZY ZABIEG TRANSFUZJI JEST BEZPIECZNY? Transfuzja krwi może uratować życie, ale jak każdy zabieg medyczny nie jest pozbawiona ryzyka. Największym ryzykiem przy transfuzji czerwonych krwinek jest otrzymanie krwi o złej grupie. Aby upewnić się, że otrzymasz odpowiednią grupę, pracownicy szpitala sprawdzą twoje dane. Zapytają cię o twoje imię i nazwisko, oraz datę urodzenia. Następnie sprawdzą dane na opasce na ręku, aby upewnić się, że dostaniesz odpowiednią krew przy transfuzji. Krew dawców zostanie specjalnie wybrana, aby zgadzała się z twoją własną grupą krwi. Pacjenci mogą wytworzyć przeciwciała wobec podanej krwi, i muszą mieć dokładnie dopasowaną grupę krwi. Jeśli w karcie masz zapisane, że potrzebujesz dokładnej zgodności krwi pokaż ją lekarzowi i poproś, aby poinformował o tym szpitalne laboratorium. Przeciwciała nie powodują żadnych innych zdrowotnych problemów. 3 CPIL2006(1)

4 ŚRODKI PODJĘTE PRZEZ SPECJALISTÓW OD TRANSFUZJI POPRAWIŁY BEZPIECZEŃSTWO KRWI Ryzyko zachorowania na zapalenie wątroby w wyniku transfuzji wynosi 1 na 500,000 przypadków, i jest niższe niż zagrożenie dla zdrowia w wyniku codziennych czynności jak palenie czy prowadzenie samochodu. Szansa zakażeniem wirusem HIV w wyniku transfuzji krwi jest niezwykle rzadka, wynosi 1 na 4 miliony. Eksperci doradzają zabiegi transfuzji informując, że szansa na zarażenie się odmianą choroby Creutzfeldt- Jakoba (vcjd) w wyniku zabiegu jest niewielka. Wykluczamy dawców, którzy mogli być wystawieni na kontakt z vcjd. Bakterie (zarazki) mogą zanieczyścić czerwone krwinki i płytki krwi. Najczęściej przy transfuzji płytek krwi w 1 na 2000 transfuzji, raz na rok w Wielkiej Brytanii kończy się to śmiercią. Transfuzje powodują reakcje uczuleniowe, w postaci wysypki na skórze, gorączki lub problemów z oddychaniem. Zespół przeprowadzający zabieg zgodnie z polityką szpitala będzie monitorować przebieg transfuzji i będzie pytał o twoje samopoczucie, aby szybko wychwycić wszelkie skutki uboczne. Ostre reakcje na transfuzję krwi są bardzo rzadkie, ale nasz zespół jest przeszkolony w ich wykrywaniu. Jeśli źle się poczujesz w trakcie zabiegu, natychmiast powiedz o tym pielęgniarce, która się tobą zajmuje. JAK PRZEBIEGA PROCES TRANSFUZJI? Krew spływa do żyły przez sterylną igłę i rurkęzazwyczaj do żyły na ręku. Przyjmowanie jednej torebki krwi (jednostki) trwa około 2 godzin (może być podawana szybciej, jeśli jest to konieczne). Transfuzja płytek krwi lub osocza (jasny żółty płyn) zajmuje od 30 minut do godziny. Czasami transfuzja płytek krwi lub osocza potrzebna jest przez pewien czas codziennie lub, co drugi dzień twój lekarz cię o tym powiadomi. 4 CPIL2006(1)

5 JAK BĘDĘ SIĘ CZUĆ W CZASIE TRWANIA TRANSFUZJI? Większość ludzi nie odczuwa żadnej różnicy w trakcie zabiegu. U niektórych pojawiają się niewielka gorączka, dreszcze lub wysypka zazwyczaj w wyniku łagodnej reakcji układu odpornościowego lub alergii, które łatwo wyleczyć na przykład poprzez podawanie paracetamolu (Panadolu) lub zmniejszenie tempa transfuzji. Pielęgniarki opiekujące się tobą będą regularnie sprawdzały przebieg zabiegu i pytały o samopoczucie. Jeśli poczujesz się źle, natychmiast im o tym powiedz. CO JEŚLI BĘDĘ MIEĆ INNE OBAWY W ZWIĄZKU Z TRANSFUZJĄ? Możesz bać się igieł, martwić się omdleniem na widok krwi lub mieć złe doświadczenia w przeszłości związane z transfuzją. Powiedz swojej pielęgniarce lub lekarzowi o wszelkich obawach, jakie masz. Nie pomyślą oni o nich jako o głupich czy nieważnych. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O RÓŻNYCH ASPEKTACH TRANSFUZJI Dlaczego mogę potrzebować transfuzji czerwonych krwinek? Aby uzupełnić utratę krwi powstałą w wyniku operacji lub wypadków. Aby leczyć anemię(niedobór czerwonych krwinek). W trakcie leczenia raka lub białaczki. Jeśli cierpisz na anemię, twój organizm nie produkuje czerwonych krwinek w wystarczającej ilości do przenoszenia tlenu, którego potrzebujesz. Możesz czuć się zmęczony, lub mieć problemy z oddychaniem lub być blady. Większość ludzi radzi sobie z utratą niewielkiej ilości krwi(np. 1-1,5 z całych 4-5litrów). Utrata płynów może być uzupełniona roztworem soli. W ciągu kolejnych kilku tygodni twój organizm wytworzy nowe czerwone krwinki. CPIL2006(1) 5

6 Jednak, jeśli nastąpiła utrata większej ilości krwi, aby nie pojawiła się anemia, może być konieczne przeprowadzenie transfuzji krwi. Transfuzja krwi jest skuteczna, gdy wymagana jest nagła poprawa. Gdy sytuacja jest mniej pilna lepszym rozwiązaniem są leki i witaminy. Wiele procesów leczenia i operacji nie może być przeprowadzanych bezpiecznie bez użycia krwi. DLACZEGO MOGĘ POTRZEBOWAĆ TRANSFUZJI PŁYTEK KRWI? Aby zwiększyć liczbę płytek w twojej krwi. Aby wymienić te płytki, które nie funkcjonują tak jak powinny. Płytki krwi to małe komórki we krwi, które odpowiadają za jej krzepnięcie. Jeśli jest ich za mało lub nie pracują tak jak powinny łatwo powstają zasinienia po uderzeniu, pojawiają się czerwone kropki na skórze lub obficie krwawisz ze skaleczeń. Liczba płytek we krwi obniża się, jeśli szpik kostny źle funkcjonuje. Zazwyczaj dzieje się tak w wyniku leczenia raka (leków podawanych podczas chemoterapii). Płytki powstają w szpiku kostnym i podczas chemoterapii ich produkcja na krótki czas zatrzymuje się i po pewnym czasie rozpoczyna się na nowo. W niektórych przypadkach organizm zużywa płytki szybciej niż je produkuje, więc transfuzja płytek krwi może być konieczna jednorazowo, na przykład po operacjach serca. DLACZEGO MOGĘ POTRZEBOWAĆ TRANSFUZJI OSOCZA? Proteiny są czynnikami krzepliwości, które powodują krzepnięcie krwi. Jeśli występują u ciebie w niewielkiej ilości łatwo tworzą ci się siniaki lub krwawisz z ran dłużej niż inni ludzie. Świeżo mrożone osocze(ffp) zawiera wiele czynników krzepliwości a krioprecipitat zawiera więcej jednego z czynników- fibrynogenu. Transfuzja tych produktów osocza podwyższa poziom czynników krzepliwości we krwi. 6 CPIL2006(1)

7 Jedną z najczęstszych przyczyn niskiego poziomu czynników krzepliwości we krwi jest przyjmowanie leku rozrzedzającego krew- warfaryny. U niektórych ludzi występuje niski poziom czynnika krzepliwości (często więcej niż jednego), gdy nastąpiło uszkodzenie wątroby lub infekcja lub po transfuzji dużej ilości krwi. Niektórzy rodzą się z niskim poziomem jednego z czynników krzepliwości. Można to leczyć określonym czynnikiem krzepliwości, ale niektórzy wymagają FFP lub krioprecipitatu. FFP powstaje dzięki dawcom osocza z Wielkiej Brytanii z wyjątkiem dzieci do 16 roku życia. Osocze dla tych dzieci sprowadzane jest z USA i dla dodatkowych środków bezpieczeństwa poddawane jest działaniom substancji chemicznej nazywanej błękitem metylenowym. CO SIĘ ZE MNĄ DZIEJE PO ZABIEGU TRANSFUZJI? Dla większości ludzi pojedyncza transfuzja jest wystarczająca, jednakże w zależności od leczenia być może będziesz wymagał powtarzających się transfuzji krwi lub jej produktów. Zapamiętaj, że jako osoba, której przetaczano krew nie będziesz już mógł być jej dawcą. Tym, którzy poddawani byli wielu transfuzjom (ponad 80) będziemy doradzać podejmowanie innych sposobów leczenia. Są to środki ostrożności przed przenoszeniem vcjd. Jesteśmy zobowiązani przez prawo przez 30 lat prowadzić rejestr wszystkich transfuzji, jakim zostałeś poddany. USTAWA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH Jeśli doświadczysz czegoś niespodziewanego w wyniku zabiegu transfuzji szczegóły tego mogą zostać przekazane narodowemu systemowi raportowania zdarzeń niepożądanych. W tym przypadku, twoje dane osobowe nie zostaną ujawnione. Jeśli masz jakieś wątpliwości w tej kwestii przedyskutuj je ze swoim lekarzem. W celu określenie zapotrzebowania na krew w przyszłości, SNBTS (która zapewnia krew pacjentom) może poprosić szpital lub lekarza o udostępnienie niektórych informacji na temat pacjentów, którzy przeszli zabieg transfuzji. CPIL2006(1) 7

8 INNE INFORMACJE Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat transfuzji oraz masz dostęp do Internetu, poniższe adresy stron mogą okazać się dla ciebie przydatne: Szkocka Narodowa Służba Transfuzji Krwi (SNBTS) Krajowa Służba Krwiodawstwa (Anglia) Departament ds. podnoszenia jakości usług medycznych NHS (NHS QIS Clinical Standards) Brytyjskie Towarzystwo Transfuzji Krwi (BBTS) Podręcznik do medycyny transfuzji Notatki Być może będziesz chciał tu zanotować pytania, jakie planujesz zadać pielęgniarce czy lekarzowi na temat zabiegu transfuzji. Dane do kontaktu: Szkocka Narodowa Służba Transfuzji Krwi (SNBTS) Ta publikacja dostępna jest również dużym drukiem, brajlem (tylko po angielsku), jako nagranie oraz w różnych językach. Jeśli pragniesz dodatkowych informacji skontaktuj się z Departamentem Spraw Publicznych Tel Nr. Ref. : CPIL2006(1) Wersja 4.0 NOWA WERSJA Data publikacji Czerwiec 08

9 Wypełnij poniższą etykietę, oderwij i przyklej dokładnie w karcie pacjenta. Podaj ulotkę pacjentowi. NHS Szkocja Podnoszenie jakości usług medycznych: Transfuzja Krwi Tą etykietę należy wypełnić i wkleić do karty pacjenta. Przedyskutowałem potrzebę transfuzji z: Wliczając w to wszelkie alternatywy dla zabiegu transfuzji oraz możliwość rezygnacji z niej. Ulotka została przekazana pacjentowi, którego nazwisko zostało wymienione wyżej. Podpisano; NAZWISKO DRUKOWANYMI Tytuł / numer w Naczelnej Izbie Lekarskiej (GMC)... Pamiętaj: Ryzyko, Korzyści, Alternatywy

10 ,..

Przedmowa Strona. 1. Czym jest badanie kliniczne? 3. 2. Badania kliniczne obejmują badania różnych faz 5. 3. Jak badania są przeprowadzane?

Przedmowa Strona. 1. Czym jest badanie kliniczne? 3. 2. Badania kliniczne obejmują badania różnych faz 5. 3. Jak badania są przeprowadzane? Spis treści Czego dotyczą badania kliniczne? Przedmowa Strona 1. Czym jest badanie kliniczne? 3 Dlaczego badania kliniczne są ważne? 2. Badania kliniczne obejmują badania różnych faz 5 Faza I, Faza II,

Bardziej szczegółowo

Badania przesiewowe dla Ciebie i Twojego dziecka Screening tests for you and your baby

Badania przesiewowe dla Ciebie i Twojego dziecka Screening tests for you and your baby Programy badań przesiewowych Badania przesiewowe dla Ciebie i Twojego dziecka Screening tests for you and your baby (Polish) Ważne informacje o badaniach przesiewowych wykonywanych w czasie ciąży i po

Bardziej szczegółowo

Razem przeciwko chorobom krwi i szpiku kostnego

Razem przeciwko chorobom krwi i szpiku kostnego Przewodnik dla Dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych Razem przeciwko chorobom krwi i szpiku kostnego www.dkms.pl Dziękujemy za to, że jesteś z nami. Dzięki Tobie możemy realizować naszą

Bardziej szczegółowo

Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV

Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV Poradnik dla osób zakażonych HCV W medycynie niewiele jest śmiechu, ale za to w śmiechu jest wiele medycyny. Josh Billings SPIS TREŚCI WITAMY W PROGRAMIE...

Bardziej szczegółowo

WSZYSTKO O CHOROBIE VON WILLEBRANDA

WSZYSTKO O CHOROBIE VON WILLEBRANDA 1 WSZYSTKO O CHOROBIE VON WILLEBRANDA Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię Członek Światowej Federacji ds. Hemofilii Tytuł oryginału: All About von Willebrand Disease......for people with von Willebrand

Bardziej szczegółowo

BIULETYN INFORMACYJNY

BIULETYN INFORMACYJNY BIULETYN INFORMACYJNY Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię NR 1 ZIMA 1998/99 Biuletyn Informacyjny narodził się wiosną bieżącego roku w Łodzi. Pierwotnie był biuletynem łódzkiego koła naszego

Bardziej szczegółowo

CO TRZEBA WIEDZIEĆ? Przeprowadzanie testów na HIV dla homoseksualistów i biseksualistów. Publikacja Centrum Zdrowia Homoseksualistów Irlandia 2004

CO TRZEBA WIEDZIEĆ? Przeprowadzanie testów na HIV dla homoseksualistów i biseksualistów. Publikacja Centrum Zdrowia Homoseksualistów Irlandia 2004 X8@ www.gay health network.ie Informacje w języku POLSKIM dla mężczyzn, którzy uprawiają seks z innymi mężcyznami, na temat bezpiecznego seksu, testów na HIV, syfilisu, chorób przenoszonych drogą płciową

Bardziej szczegółowo

Podręcznik optymalnego wykorzystania krwi. Pomoc dla bezpiecznego, klinicznie skutecznego i wydajnego wykorzystania krwi w Europie

Podręcznik optymalnego wykorzystania krwi. Pomoc dla bezpiecznego, klinicznie skutecznego i wydajnego wykorzystania krwi w Europie Podręcznik optymalnego wykorzystania krwi Pomoc dla bezpiecznego, klinicznie skutecznego i wydajnego wykorzystania krwi w Europie 2010 www.optimalblooduse.eu W jakim celu przygotowano ten podręcznik? Jest

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich rodzin

Poradnik dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich rodzin American Cancer Society, Zakład Psychoonkologii Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Fundacja TAM I Z POWROTEM przedstawiają: Po diagnozie 1 Poradnik dla pacjentów z chorobą

Bardziej szczegółowo

ASTELLAS PHARMA INSTYTUT POMNIK CENTRUM ZDROWIA DZIECKA. FUNDACJA ROZWOJU CHIRURGII DZIECIĘCEJ im. prof. ZYGMUNTA H. KALICIŃSKIEGO POLTRANSPLANT

ASTELLAS PHARMA INSTYTUT POMNIK CENTRUM ZDROWIA DZIECKA. FUNDACJA ROZWOJU CHIRURGII DZIECIĘCEJ im. prof. ZYGMUNTA H. KALICIŃSKIEGO POLTRANSPLANT ASTELLAS PHARMA INSTYTUT POMNIK CENTRUM ZDROWIA DZIECKA FUNDACJA ROZWOJU CHIRURGII DZIECIĘCEJ im. prof. ZYGMUNTA H. KALICIŃSKIEGO POLTRANSPLANT Redakcja: prof. dr hab. n. med. Piotr Kaliciński Współpraca:

Bardziej szczegółowo

Gnéas níos sábháilte, Tástáil VEID, Sifilis, GGT agus eolas maidir le PEP sa Teanga seo d Fhir a mbíonn Gnéas acu le Fir

Gnéas níos sábháilte, Tástáil VEID, Sifilis, GGT agus eolas maidir le PEP sa Teanga seo d Fhir a mbíonn Gnéas acu le Fir POLISH Gnéas níos sábháilte, Tástáil VEID, Sifilis, GGT agus eolas maidir le PEP sa Teanga seo d Fhir a mbíonn Gnéas acu le Fir Informacje w języku POLSKIM dla mężczyzn, którzy uprawiają seks z innymi

Bardziej szczegółowo

CHEMIOTERAPIA. P o r a d n i k d l a P a c j e n t ó w

CHEMIOTERAPIA. P o r a d n i k d l a P a c j e n t ó w CHEMIOTERAPIA P o r a d n i k d l a P a c j e n t ó w INFORMACJE O PUBLIKACJI Opracowanie tekstu Piotr Czajka; na podstawie: Chemioterapia informator w języku angielskim Konsultacja naukowa dr n. med.

Bardziej szczegółowo

Problemy dotyczące zdrowia fizycznego, seksualnego i prokreacyjnego kobiet i dziewcząt żyjących z HIV (ćwiczenia)

Problemy dotyczące zdrowia fizycznego, seksualnego i prokreacyjnego kobiet i dziewcząt żyjących z HIV (ćwiczenia) (ćwiczenia) 687UK11NP010(5); June 2011 Cel: Wzmacnianie pewności siebie w kontaktach z personelem opieki zdrowotnej w zakresie kwestii związanych ze zdrowiem seksualnym i prokreacyjnym. Efekty: Po zakończeniu

Bardziej szczegółowo

NOWOTWÓR PROSTATY PORADNIK PACJENTA

NOWOTWÓR PROSTATY PORADNIK PACJENTA NOWOTWÓR PROSTATY PORADNIK PACJENTA KAMPANIA EDUKACYJNA NA TEMAT RAKA PROSTATY ORGANIZATOR PARTNERZY HONOROWI PARTNER Mit choroby jest czasem gorszy od samej choroby Susan Sontag (1933 2004) 2 PORADNIK

Bardziej szczegółowo

Kurs trenerów... o leczeniu antyretrowirusowym

Kurs trenerów... o leczeniu antyretrowirusowym Kurs trenerów...... o leczeniu antyretrowirusowym na potrzeby programów rzecznictwa Częsci 1 8: podstawowe informacje o HIV Część 1 - Układ odpornościowy i liczba komórek CD4 Część 2 - Wirusologia, HIV

Bardziej szczegółowo

RAK PIERSI CO WARTO WIEDZIEĆ BEZPŁATNY

RAK PIERSI CO WARTO WIEDZIEĆ BEZPŁATNY National Cancer Institute of United States Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Fundacja Tam i z Powrotem CO WARTO WIEDZIEĆ BEZPŁATNY RAK PIERSI Patronat merytoryczny: Polskie Towarzystwo Onkologii

Bardziej szczegółowo

Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV

Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV Pamięci dr Ireny Głowaczewskiej Wiedza dotycząca HIV/AIDS zmienia się i powiększa bardzo szybko. Dlatego zawsze sprawdzaj datę powstania informacji, które

Bardziej szczegółowo

Co musisz wiedzieć. o hiv i aids. bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz

Co musisz wiedzieć. o hiv i aids. bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz Co musisz wiedzieć o hiv i aids bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz 1 Co musisz wiedzieć o hiv i aids bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz Egzemplarz bezpłatny wersja polska została

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po polskim systemie opieki zdrowotnej

Przewodnik po polskim systemie opieki zdrowotnej 52007 EDYCJA POLSKA ISSN 1896-2734 Zdrowie W numerze: Wielu uchodźców, którzy przyjeżdżają do Polski, narzeka na trudności w uzyskaniu pomocy medycznej. Dlatego piąty numer refugee.pl poświęcamy sprawom

Bardziej szczegółowo

Leki antyretrowirusowe

Leki antyretrowirusowe Leki antyretrowirusowe 2012 Drugie wydanie we współpracy z: Podziękowania Redakcja: Keith Alcorn, Selina Corkery i Greta Hughson Drugie polskie wydanie: 2012 Adaptowane z jedenastego brytyjskiego wydania:

Bardziej szczegółowo

Jesteś w ciąży? Spodziewasz się dziecka?

Jesteś w ciąży? Spodziewasz się dziecka? Jesteś w ciąży? Spodziewasz się dziecka? Ciąża, poród i okres poporodowy w norwegii Przygotowała położna Synne Holan IS-1396 polsk Wstęp Kobiety zachodzą w ciążę, rodzą, karmią piersią i opiekują się dziećmi

Bardziej szczegółowo

PORADNIK DLA PACJENTA NA TEMAT UDARU MÓZGU I MIGOTANIA PRZEDSIONKÓW (MP)

PORADNIK DLA PACJENTA NA TEMAT UDARU MÓZGU I MIGOTANIA PRZEDSIONKÓW (MP) PORADNIK DLA PACJENTA NA TEMAT UDARU MÓZGU I MIGOTANIA PRZEDSIONKÓW (MP) Lek podlega dodatkowej kontroli. Pozwoli to na szybką identyfikację nowych informacji o bezpieczeństwie leku. W przypadku wystąpienia

Bardziej szczegółowo

Wydanie 2010. Stowarzyszenie Chorych na Raka Nerki przedstawia: Mamy raka nerki. Praktyczny przewodnik dla pacjentów i ich rodzin

Wydanie 2010. Stowarzyszenie Chorych na Raka Nerki przedstawia: Mamy raka nerki. Praktyczny przewodnik dla pacjentów i ich rodzin Wydanie 2010 Stowarzyszenie Chorych na Raka Nerki przedstawia: Mamy raka nerki Praktyczny przewodnik dla pacjentów i ich rodzin PRZEDMOWA Z przyjemnością przedstawiam najnowszą edycję publikacji Mamy raka

Bardziej szczegółowo

Diagnostyka i leczenie raka piersi Informator dla chorych

Diagnostyka i leczenie raka piersi Informator dla chorych Diagnostyka i leczenie raka piersi Informator dla chorych Wydano dzięki grantowi edukacyjnemu EGIS Polska Sp. z o.o. ISBN: 978-83-932476-0-8 Poradnik przygotowany przez pracowników Centrum Onkologii Kraków

Bardziej szczegółowo

B. ULOTKA DLA PACJENTA

B. ULOTKA DLA PACJENTA B. ULOTKA DLA PACJENTA 1 ULOTKA DOŁĄCZONA DO OPAKOWANIA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Zevalin 1,6 mg/ml zestaw do sporządzania produktu radiofarmaceutycznego do infuzji Ibrytumomab tiuksetan [ 90 Y] Należy

Bardziej szczegółowo

DZIECI TEŻ MAJĄ SM Poradnik dla rodziców dzieci chorych na stwardnienie rozsiane

DZIECI TEŻ MAJĄ SM Poradnik dla rodziców dzieci chorych na stwardnienie rozsiane DZIECI TEŻ MAJĄ SM Poradnik dla rodziców dzieci chorych na stwardnienie rozsiane Warszawa 2009 Dzieci też mają SM. Poradnik dla rodziców dzieci chorych na stwardnienie rozsiane Poradnik ten jest publikacją

Bardziej szczegółowo

Ciąża! Informacje ogólne Wersja 2011a. Informacje od położnych, lekarzy rodzinnych i ginekologów

Ciąża! Informacje ogólne Wersja 2011a. Informacje od położnych, lekarzy rodzinnych i ginekologów Ciąża! Informacje ogólne Wersja 2011a Informacje od położnych, lekarzy rodzinnych i ginekologów 2010 NVOG, KNOV, NHG, LHV, VVAH, Erfocentrum i RIVM. W niniejszej broszurze zawarto ogólne informacje dla

Bardziej szczegółowo

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz 1 Co musisz wiedzieć o hiv i aids bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz Egzemplarz bezpłatny wersja polska została

Bardziej szczegółowo

Kształt przyszłych spraw

Kształt przyszłych spraw Kształt przyszłych spraw Wprowadzanie w Londynie nowych, wysokiej jakości świadczeń medycznych w przypadku poważnych urazów i wylewów W publikacji Opieka zdrowotna dla Londynu: Ramy działalności [Healthcare

Bardziej szczegółowo

Jak można sobie pomóc?

Jak można sobie pomóc? What you can do to help yourself: Polish Jak można sobie pomóc? Niniejsza broszura zawiera informacje o sposobach radzenia sobie dla osób żyjących z chorobą nowotworową. Wykonywanie czynności osobistych

Bardziej szczegółowo