PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH"

Transkrypt

1 DZIŚ PROMOCJA! Czyli jak nie zapomnieć o czytaniu. MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH IV KONGRES BIBLIOTEK PUBLICZNYCH WARSZAWA PAŹDZIERNIKA 2013 ROKU

2 PROMOCJA W BIBLIOTECE Zespół działań i środków, za pomocą których biblioteka przekazuje otoczeniu informacje charakteryzujące ją, jej zbiory i usługi, kształtuje potrzeby użytkowników oraz pobudza i ukierunkowuje popyt.

3 CELE PROMOCJI BIBLIOTEKI Propagowanie pozytywnych wartości, jakie niesie czytelnictwo i rozwój intelektualny, Tworzenie dobrych relacji środowiskowych z użytkownikami i otoczeniem biblioteki, Kształcenie nawyku sięgania po książkę u dzieci i młodzieży, Kreowanie potrzeby czytania książek u dorosłych, Aktywna i efektywna promocja biblioteki w mediach lokalnych.

4 WIZERUNEK BIBLIOTEKI Powstaje i rozwija się niezależnie od chęci i woli zarówno biblioteki, jak i jej otoczenia. Nie zawsze też odzwierciedla rzeczywistość; Pomaga w tworzeniu więzi ze społecznością lokalną i budowaniu zaufania do biblioteki jak również pozwala na rekrutację wysoko wykwalifikowanych pracowników czy osiąganie przez nich dodatkowej satysfakcji z pracy.

5 PROMOCJA W STRATEGII ROZWOJU BIBLIOTEKI W PIEKARACH ŚLĄSKICH PRIORYTETY 1. KLIENT Cel strategiczny: Dostosowanie oferty bibliotecznej do potrzeb klientów 2. SIEĆ BIBLIOTECZNA 3. INFRASTRUKTURA 4. ZBIORY 5. KOMPUTERYZACJA i INFORMATYZACJA 6. INFORMACJA, EDUKACJA i DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA 7. PROMOCJA BIBLIOTEKI i CZYTELNICTWA Cel strategiczny 1: Budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki i bibliotekarzy w środowisku Cel strategiczny 2: Popularyzacja czytelnictwa 8. ZARZĄDZANIE ORGANIZACJĄ

6 METODY PROMOCJI W BIBLIOTECE ulotki, informatory, plakaty, banery, itp. zaproszenia, listy gratulacyjne, podziękowania, patronat nad lokalnymi wydarzeniami kulturalnymi, uroczystości i jubileusze, lekcje biblioteczne,

7 METODY PROMOCJI W BIBLIOTECE atrakcyjna i zawsze aktualna strona www, żywy fanpage na Facebook u, pisanie bloga, konferencje i informacje prasowe, obecność telewizji w życiu biblioteki, mailing, sms-y, inne

8 MURALE PLAKATY MEMY i INNE POMYSŁY

9 Ciekawym sposobem promocji książki w miejskiej przestrzeni są wielkoformatowe grafiki na ścianach budynków, czyli popularne murale. Takie ogromne malowidła ścienne przedstawiające bibliotekę i książki to wspaniały sposób na przyciągnięcie uwagi.

10 Secret Book - Philadelphia Gorgeous mural in Faifax, California

11 Biblioteka w Ustroniu La Bibliotèque De La Cité Market Street - San Francisco The Kansas City Public Library

12 Piekary Śląskie, ul. Wyszyńskiego Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta.

13 Biblioteka w Piekarach Śląskich

14

15 Akcja American Library Associacion, w której osoby publiczne propagują biblioteki, umiejętność czytania i pisania oraz wspierają misję bibliotek. Na plakatach ALA pojawili się m.in. Orlando Bloom, Denzel Washington, Anthony Hopkins, Hilary Swank, Colin Farrell, Hugh Laurie, Salma Hayek, Bill Gates, Barack Obama.

16

17

18

19

20 The Right Book Will Always Keep You Company W myśl hasła Właściwa książka zawsze dotrzyma Ci towarzystwa na plakatach promujących księgarnie Steimatzky znalazły się postacie znane z kart literatury, towarzyszące podczas snu swoim czytelnikom.

21

22

23

24

25

26 MEMY naszych Czytelników

27

28

29

30 LEKCJE CZYTANIA projekt zachęcający do korzystania z książek i uczący czerpać pożytki z lektury "Jeśli akt lektury ma być doświadczeniem, czytelnik musi zaryzykować, poddając w wątpliwość wszystko, co do tej pory myślał o literaturze." Grzegorz Jankowicz, wpis do kroniki MBP.

31

32 Jerzy Franczak

33

34 KONKURSY

35 Rodzaj metody projektów zorientowanej na uczniowskie badania w oparciu o instrukcję umieszczoną na stronie internetowej. Wyjściowym źródłem informacji w badaniach uczestników projektu jest Internet. Źródła online mogą być uzupełnione materiałami podręcznymi. Forma WebQuestu przypomina tradycyjny projekt z elementami kursu e-learningowego.

36 WIEM: ŻYJĘ WIDZĘ OSTRZEGAM o narkotykach, dopalaczach i nie tylko Podstrony: Wprowadzenie ogólny, motywujący opis projektu opis zagrożeń. Zadania polecenia dla poszczególnych grup: medyków, detektywów, dziennikarzy śledczych, psychologów. Proces opis kroków, jakie należy wykonać, aby rozwiązać zadania i produktów (gazetka, broszura informacyjna, prezentacja multimedialna, plansza edukacyjna). Ewaluacja (kryteria ocen) punktacja i sposób oceny wykonania zadań. Konkluzja podsumowanie projektu. Uwagi informacja o publicznej prezentacji i nagrodach. Źródła lista 46 KSIĄŻEK dostępnych w bibliotece i linków do zasobów dostępnych w sieci, potrzebnych do rozwiązania poszczególnych zadań.

37

38 Szanowni Państwo, Sprawcy i Podejrzani! Powieść kryminalna przeżywa złote chwile. O krwawej literaturze dyskutują już nie tylko fani; stała się ona przedmiotem znaczących opracowań naukowych; kwitnie turystyka kryminalna, gdy podąża się śladami bohaterów Millennium lub Kodu Leonarda da Vinci. Znakiem tych znakomitych dla kryminału czasów są także konkursy literackie ze zbrodnią i dreszczykiem w roli głównej. Władzom miasta oraz Bibliotece w Piekarach Śląskich należy pogratulować pomysłu, by właśnie tę odmianę literatury uczynić bohaterką konkursu.

39 ( ) Jako się jednak rzekło, jesteście nie tylko Sprawcami, ale i Podejrzanymi. Podejrzewam Was o to, że raz rozsmakowawszy się w pisaniu kryminałów, nie spoczniecie na laurach, o czym myślę z niepokojem, bo po cóż mi oraz wszystkim znajomym po piórze - konkurencja? Możecie więc być pewni, że jeśli w zimowy wieczór usłyszycie za sobą śnieg skrzypiący pod czyimiś butami lub w świetle latarń dostrzeżecie cień, nie będzie to przypadek... Póki co jednak świętujcie. A świadków proszę słowami Stephena Kinga: Powitajcie ich oklaskami! Serdeczne pozdrowienia przesyłają Mariusz Czubaj oraz profiler Rudolf Heinz Warszawa, 13 grudnia 2011, godz. 23:10

40

41 Z PREAMBUŁY REGULAMINU: Śmierć literatury, dyskursu literackiego osobliwie zaś powieści ogłaszana jest regularnie. Od wielu lat literatura chowana jest do grobu i od wielu lat niczym zombie odradza się do nowego życia. Wydaje się jednak, że dzisiaj jej sytuacja jest szczególnie trudna (...). Dlatego chcielibyśmy zadać pytanie o sytuację literatury dzisiaj, o jej zdolność do wypowiadania prawd najważniejszych, podejmowania tematów zasadniczych, opisywania doświadczenia. Czy literatura potrafi to jeszcze robić, czy potrafi stawiać pytania najistotniejsze, czy jest już może wyłącznie kolejną branżą, w której kluczową rolę odgrywa bilans zysków i strat? Krótko mówiąc czy literatura ciągle żyje, czy umarła i pozostały już po niej wyłącznie zadrukowane, niewiele znaczące kartki papieru?

42

43

44

45 BOOKCROSSING, czyli międzynarodowa akcja UWOLNIJ KSIĄŻKĘ. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Koncepcja bookcrossingu narodziła się w marcu 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, a jej pomysłodaw-cą był informatyk Ron Hornbaker. Latem 2003 roku pomysłem zainteresowała się grupa poznaniaków, która wkrótce założyła stronę internetową będącą odpowiednikiem amerykańskiego pierwowzoru.

46

47 Flash mob błyskawiczny tłum określenie, którym przyjęło się nazywać sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków. W akcji uczestniczą nieznani sobie ludzie znający jedynie jej termin i planowane działanie. Zazwyczaj akcje takie organizowane są za pośrednictwem Internetu lub SMSów. Pomysł zorganizowania flash mobów narodził się w Nowym Jorku na początku 2003 roku.

48 5 MINUT DLA KSIĄŻKI Cykl wydarzeń promujących czytelnictwo zainicjowany przez serwisy internetowe Granice.pl, DuzeKa.pl, PrzyKominku.com, organizowany wspólnie z przedstawicielami środowisk lokalnych, bibliotekarzami, księgarzami oraz animatorami kultury.

49 5 MINUT DLA KSIĄŻKI Cele przedsięwzięcia: - promocja czytelnictwa, - promocja wartościowej literatury, - budowanie świadomości czytelniczej, - tworzenie i popularyzacja swego rodzaju mody na czytanie, - integracja środowiska miłośników książki, - okazja do spotkań czytelników z ulubionymi autorami, -aktywizacja ośrodków skupiających miłośników książki w Internecie i poza nim, - tworzenie pretekstu do medialnej dyskusji o literaturze i jej problemach poprzez organizację nietypowego, interesującego wydarzenia plenerowego.

50

51

52 Istotą życia Ojca były książki. Ojciec czytał ciągle. Czytał przy jedzeniu, czytał w pociągu i w tramwaju, i na przystanku. Czytał po południu w fotelu, wieczorem w łóżku. Najważniejsze obowiązki życiowe odwalał można by powiedzieć szybko, uczciwie i precyzyjnie, ale nie wkładając w nie serca ani zapału. Odwalał je też cierpliwie, nigdy się nie buntując, ażeby kupić sobie prawo do zatracania się w książkach podczas godzin należących do niego. Piekary Śląskie Maria Pruszkowska Przyślę panu list i klucz

53 5 MINUTOS POR LOS LIBROS Los libros estuvieron la esencia de la vida de mi padre. Padre leía todo el tiempo. Leía durante comer, leía en el tren y en el tranvía y en la parada. Leía por la tarde en el sillón y por la noche en la cama. Los deberes mas importantes hacía-podrían decirrápidamente, honestamente y de manera precisa, pero no dejando el alma en estos trabajos. Les hacía también pacientemente, nunca se rebelaba, para comprarse el derecho a perderse en los libros durante las horas que pertenecían a él. Maria Pruszkowska Przyślę panu list i klucz Arucas, Gran Canaria

54 Arucas, Gran Canaria

55

56 SISTER LIBRARIES Biblioteki Siostrzane program zorganizowany przez międzynarodową organizację europejskich bibliotek publicznych NAPLE Forum. Polega na wymianie i wzajemnej współpracy pomiędzy bibliotekami publicznymi w krajach członkowskich NAPLE. Formy współpracy nie są ściśle określone - NAPLE Forum pomaga skontaktować ze sobą biblioteki o podobnym profilu i proponuje pewne formy działania, niczego nie narzucając.

57

58

59

60

61 19 października 2013 odbyło się przedstawienie Fabryka deszczu w wykonaniu artystów Espíritus de sal teatro. Muzykę wykonała Gran Canaria Philarmonic Orchestra.

62

63

64

65 ZAPROSZENIE Mam przyjemność zaprosić wszystkie biblioteki biorące udział w programie Sister Libraries do wspólnego przedsięwzięcia, które będzie promocją czytelnictwa i swego rodzaju Flesh Mob em. Możemy wspólnie pokazać, że czytanie jest ważne i niezastąpione, oraz zwrócić uwagę wielu osób na biblioteki. Proponuję wam ustanowienie i wspólne obchody Dnia Bibliotek Siostrzanych NAPLE, który, mam nadzieję, stanie się naszym dorocznym świętem. Każdego roku będzie ono przypadać w pierwszy piątek po 10. września i co roku będzie przebiegać pod innym hasłem. Data wydarzenia w tym roku to 13 września, a hasło brzmi: Czytanie jest modne.

66

67

68

69

70 Piekary Śląskie, Polska

71 Ermua, Hiszpania Arucas, Gran Canaria, Hiszpania Arucas, Gran Canaria Kowno, Litwa

72 Biblioteki europejskie, które wzięły udział w I Międzynarodowym Dniu Bibliotek Siostrzanych NAPLE: Chorwacja Public Library Fran Galovic Koprivnica Korčula City Library Ivan Vidali Daruvar Public Library Public Library Viktor Car Emin Opatija City Library Slavko Kolar Čazma Public Library Antonio Rendic Ivanovic Sutivan Czechy Municipal Library Český Těšín Hiszpania Ermua Municipal Library Arucas Municipal Library Sant Joan de Vilatorrada Library Cal Gallifa Tavernes Municipal Library Litwa Kaunas County Public Library Povilas Višinskis Šiauliai County Public Library Polska Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich Portugalia Aveiro Municipal Library Valença Municipal Library Lousada Municipal Library Słowenia Ljubljana City Library Ptuj Public Library

73 Przed przyjściem do biblioteki z grupą szkolną dzieci otrzymują wysłane do domu prawdziwe listy napisane przez książki. Biblioteca Municipal de Arucas, Gran Canaria

74 Przywrócić pamięć - konkurs Osoby powyżej 55 lat piszą wspomnienia, historie, anegdoty, które wydarzyły się w mieście. Jury wybiera 25 najlepszych, które zostają opublikowane w książce. Prezentacja książki ważne wydarzenie lokalne (w grudniu br. ukaże się 13 tom) Biblioteca Municipal de Arucas, Gran Canaria

75

76

77

78 Wilno, Litwa Na początku ulicy Literackiej w Wilnie mieszkał poeta Adam Mickiewicz. Sądzi się, że ulicę tę nazwano Literacką dopiero w pierwszej połowie XIX w., na jego cześć. W 2008 roku grupa artystów wpadła na pomysł ożywienia ulicy i ozdobienia jej dziełami sztuki nawiązującymi do literatów. Na ulicy uroczyście odsłonięto ścianę, na której malarze i artyści z innych dziedzin sztuki przez dwa lata tworzyli metalowe, drewniane, szklane i inne płytki lub obiekty, poświęcone literatom.

79

80 BIBLIOTEKA. KOCHAM TO! Międzynarodowy projekt partnerski ukazujący rolę współczesnych bibliotek w życiu europejskich społeczności lokalnych jako prężnych ośrodków edukacji pozaformalnej. CELE projektu: rozwój osobisty, społeczny i zawodowy uczestników, podniesienie atrakcyjności europejskich bibliotek, wzrost zainteresowania społeczności lokalnych bibliotekami, wzrost zainteresowania czytelnictwem, uczeniem się i świadomą aktywnością obywatelską, integracja europejskich środowisk bibliotekarskich, przewodnik Inspirator nowoczesnego bibliotekarza.

81 UCZESTNICY PROJEKTU to Biblioteki Publiczne z: Arucas (Gran Canaria, Hiszpania) senior jako gawędziarz tradycyjnych opowieści; Aydin (Turcja) organizacja zajęć edukacyjnych dla rodzin; Dornbrin (Austria) aktywizacja seniorów, wolontariuszy, migrantów; Iisalmi (Finlandia) fiński system (sieć) bibliotek; Korculi (Chorwacja) różne poziomy i rodzaje powiązań pomiędzy biblioteką i turystyką; Ołomuńca (Republika Czeska) video dziennik - sukces marketingowy; Piekar Śląskich udział w IV Kongresie Bibliotek Publ., Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego, oraz Departament Kultury Prowincji Rzym (Włochy) procesy transformacji cyfrowej.

82

83 ROK 2014 NARODOWYM ROKIEM CZYTELNICTWA Z KLUCZOWĄ ROLĄ BIBLIOTEK

84 WYBIERZ SWOJĄ PRZYGODĘ

85 Dziękuję za uwagę Aleksandra Zawalska-Hawel Tel: MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

więcej niż myślisz SZEŚĆ lat Programu Rozwoju Bibliotek

więcej niż myślisz SZEŚĆ lat Programu Rozwoju Bibliotek BibliotekA! więcej niż myślisz SZEŚĆ lat Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom

Bardziej szczegółowo

WYTYCZNE IFLA DLA BIBLIOTEK OBSŁUGUJĄCYH NIEMOWLĘTA I MAŁE DZIECI (DO 3 LAT)

WYTYCZNE IFLA DLA BIBLIOTEK OBSŁUGUJĄCYH NIEMOWLĘTA I MAŁE DZIECI (DO 3 LAT) WYTYCZNE IFLA DLA BIBLIOTEK OBSŁUGUJĄCYH NIEMOWLĘTA I MAŁE DZIECI (DO 3 LAT) Wskazówki powstały w wyniku współpracy (2006-2007) wszystkich sekcji IFLA III Grupy Biblioteczne usługi dla szerokiej publiczności,

Bardziej szczegółowo

Redakcja: Grzegorz Figiel (red.) Anna Pachocka (sekr. red.) Małgorzata Pieczykolan Paweł D. Znamierowski

Redakcja: Grzegorz Figiel (red.) Anna Pachocka (sekr. red.) Małgorzata Pieczykolan Paweł D. Znamierowski TEMAT NUMERU POLSKA PREZYDENCJA 1. Zadania pierwszej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Grzegorz Figiel...3 2. Młodzież z Mircza u prezydenta Bronisława Komorowskiego Damian Otkała... 5 3.

Bardziej szczegółowo

Nowe technologie w bibliotece

Nowe technologie w bibliotece Nowe technologie w bibliotece nowe technologie w bibliotece dodatek do Poradnika Bibliotekarza 1 nowe technologie w bibliotece poradnik bibliotekarza Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa

Bardziej szczegółowo

temat numeru: Wpadnij do biblioteki na darmowe strzyżenie! str.11

temat numeru: Wpadnij do biblioteki na darmowe strzyżenie! str.11 wokół katalogu centralnego nukat kwartalnik [nr 8/2012] ISSN 2084-543X temat numeru: Wpadnij do biblioteki na darmowe strzyżenie! str.11 NUKAT dorasta! Relacja z konferencji jubileuszowej str. 3 Konkurs

Bardziej szczegółowo

Metody pracy w centrum medialnym na przykładzie biblioteki Gimnazjum Akademickiego w Toruniu

Metody pracy w centrum medialnym na przykładzie biblioteki Gimnazjum Akademickiego w Toruniu 1 Anna Tomczyk-Churska ZSO Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu www.gimakad.torun.pl annach@gimakad.torun.pl Metody pracy w centrum medialnym na przykładzie biblioteki Gimnazjum Akademickiego w Toruniu

Bardziej szczegółowo

Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020 jest stwarzanie warunków do wzrostu czytelnictwa w Polsce. Realizacja NPRCz ma

Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020 jest stwarzanie warunków do wzrostu czytelnictwa w Polsce. Realizacja NPRCz ma Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020 jest stwarzanie warunków do wzrostu czytelnictwa w Polsce. Realizacja NPRCz ma wzmocnić znaczenie czytelnictwa dla rozwoju potencjału kulturowego

Bardziej szczegółowo

Ośrodek Rozwoju Edukacji

Ośrodek Rozwoju Edukacji Nauczanie wczesnoszkolne Spis treści Projekt edukacyjny Gracjana Więckowska Praca metodą projektów projekty etwinning... 3 Projekt edukacyjny Anna Grabowska, Małgorzata Janaszek 10 lat programu European

Bardziej szczegółowo

Konsultacja językowa. Elżbieta Ciesielska-Zając. Konsultanci merytoryczni: hm. Ryszard Polaszewski. hm. Aleksandra Ziółek. hm.

Konsultacja językowa. Elżbieta Ciesielska-Zając. Konsultanci merytoryczni: hm. Ryszard Polaszewski. hm. Aleksandra Ziółek. hm. M 2 Konsultacja językowa Elżbieta Ciesielska-Zając Konsultanci merytoryczni: hm. Ryszard Polaszewski hm. Aleksandra Ziółek hm. Maciej Młynarczyk Autorzy: pwd. Małgorzata Folusiak phm. Aleksandra Baranowska

Bardziej szczegółowo

Spis treści. społecznośc. Klara Siele. Michał r

Spis treści. społecznośc. Klara Siele. Michał r Ka Spis treści jak uczyć się i naucz Paulina Haratyk, Centrum Klara Siele społecznośc Michał r 6 8 18 ać w otwarty sposób? Cyfrowe Projekt: Polska 28 36 48 62 76 84 86 92 98 108 114 120 126 128 130 132

Bardziej szczegółowo

Akademia Cyfrowych Kompetencji

Akademia Cyfrowych Kompetencji 1 Oddajemy w Państwa ręce publikację będącą efektem 9-miesięcznej pracy przy realizacji II edycji projektu. Projekt ten ma na celu podniesienie umiejętności posługiwania się tzw. nowymi mediami w różnych

Bardziej szczegółowo

Raport z badania. Kompetencje komputerowe i informacyjne młodzieży w Polsce

Raport z badania. Kompetencje komputerowe i informacyjne młodzieży w Polsce Raport z badania Kompetencje komputerowe i informacyjne młodzieży w Polsce Raport z międzynarodowego badania kompetencji komputerowych i informacyjnych ICILS 2013 Koordynator badania: Kamil Sijko Redakcja

Bardziej szczegółowo

Zwycięskie projekty. w konkursach progr@mu etwinning

Zwycięskie projekty. w konkursach progr@mu etwinning 2013 Zwycięskie projekty w konkursach progr@mu etwinning @ 2013 Zwycięskie projekty w konkursach progr@mu etwinning Konkurs Nasz projekt etwinning IX edycja 2013 04 08 Wprowadzenie Słowo wstępne Krystyna

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA OBYWATELSKA MŁODZIEŻY DOBRE PRAKTYKI

EDUKACJA OBYWATELSKA MŁODZIEŻY DOBRE PRAKTYKI EDUKACJA OBYWATELSKA MŁODZIEŻY DOBRE PRAKTYKI Fundacja Civis Polonus działa od 2004 roku. Jej celem jest rozwijanie postaw obywatelskich umożliwiających jednostkom kreowanie świata, w którym żyją. Naszym

Bardziej szczegółowo

ZAKRES PROWADZONYCH DZIAŁAŃ PRZEZ BIBLIOTEKI ZGŁOSZONE DO IEDYCJI PROGRAMU RAPORT Z BADAŃ

ZAKRES PROWADZONYCH DZIAŁAŃ PRZEZ BIBLIOTEKI ZGŁOSZONE DO IEDYCJI PROGRAMU RAPORT Z BADAŃ ZAKRES PROWADZONYCH DZIAŁAŃ PRZEZ BIBLIOTEKI ZGŁOSZONE DO IEDYCJI PROGRAMU RAPORT Z BADAŃ SŁAWOMIR MANDES WARSZAWA, MARZEC 2010 Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy

Bardziej szczegółowo

Społeczna Kampania Edukacyjna LEGALNA KULTURA

Społeczna Kampania Edukacyjna LEGALNA KULTURA Społeczna Kampania Edukacyjna LEGALNA KULTURA Partnerzy strategiczni Spis treści Projekt Kultura Na Widoku. 3 25 lat Samorządności... 7 O Legalnej Kulturze.. 8 Co nas nurtuje?. 9 Edukacja Legalnej Kultury.10

Bardziej szczegółowo

Gminny Ośrodek Kultury Gminna Biblioteka Publiczna w Mirczu

Gminny Ośrodek Kultury Gminna Biblioteka Publiczna w Mirczu Gminny Ośrodek Kultury Gminna Biblioteka Publiczna w Mirczu Plan rozwoju biblioteki na lata 2012-2015 I. Wizytówka biblioteki fot. Budynek GOK i GBP Gmina Mircze jest terenem rolniczym, nieskażonym przemysłem

Bardziej szczegółowo

otwartość w publicznych instytucjach kultury

otwartość w publicznych instytucjach kultury otwartość w publicznych instytucjach kultury otwartość w publicznych instytucjach kultury Opracowanie_Justyna Hofmokl, Alek Tarkowski, Kamil Śliwowski Tłumaczenia_Joanna Zawanowska Redakcja i korekta_karolina

Bardziej szczegółowo

Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy

Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy Niniejsza publikacja powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwo Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu

Bardziej szczegółowo

Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im sprostać?

Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im sprostać? Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im sprostać? Raport z badań społecznych Proszę pana, tu nie ma gdzie wyjść! (z wywiadu z gimnazjalistą) Aspiracje i potrzeby kulturowe

Bardziej szczegółowo

KIERUNEK KULTURA. uwaga na podmioty! red. Wojciech Kłosowski

KIERUNEK KULTURA. uwaga na podmioty! red. Wojciech Kłosowski uwaga na podmioty! KIERUNEK KULTURA uwaga na podmioty! red. Wojciech Kłosowski Mazowieckie Centrum kultury i Sztuki Warszawa 2012 Niniejsza książka ukazuje się w ramach projektu Kierunek Kultura 2012

Bardziej szczegółowo

Strategia rozwoju Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego na lata 2011 2015

Strategia rozwoju Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego na lata 2011 2015 Strategia rozwoju Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego na lata 2011 2015 Opracowanie: Katarzyna Materska, Małgorzata Zonik, Agnieszka Strojek, Anna Janowska,

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Książce wieszczy się śmierć. Ile w tym proroctwa, a ile prowokacji czas pokaże, ale nie ulega wątpliwości, że zmieniają się nośniki, więc lepiej

Książce wieszczy się śmierć. Ile w tym proroctwa, a ile prowokacji czas pokaże, ale nie ulega wątpliwości, że zmieniają się nośniki, więc lepiej Książce wieszczy się śmierć. Ile w tym proroctwa, a ile prowokacji czas pokaże, ale nie ulega wątpliwości, że zmieniają się nośniki, więc lepiej doceniać i wykorzystywać nowe możliwości, aniżeli je negować.

Bardziej szczegółowo

Nr 3/2014 (LVIII) ISSN 2083-7321

Nr 3/2014 (LVIII) ISSN 2083-7321 ISSN 2083-7321 Uczestnicy II Forum Bibliotekarzy Województwa Opolskiego Biblioteka w procesie aktywizacji społeczności regionu (Fot. Beata Śliwińska) W numerze m.in.: Agnieszka Łakomy Działalność bibliotek

Bardziej szczegółowo

Dobre praktyki. na rzecz edukacji cyfrowej generacji 50+

Dobre praktyki. na rzecz edukacji cyfrowej generacji 50+ Dobre praktyki na rzecz edukacji cyfrowej generacji 50+ Dobre Praktyki Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ Dojrz@łość w sieci powstała w marcu 2010 roku z inicjatywy UPC Polska i Akademii Rozwoju

Bardziej szczegółowo

1-2/2013. Bibliotekarz. azurski. armińsko

1-2/2013. Bibliotekarz. azurski. armińsko 1-2/2013 Bibliotekarz armińsko azurski OD REDAKCJI Szanowni Czytelnicy! Oto kolejny numer Bibliotekarza Warmińsko-Mazurskiego w nowej szacie graficznej. Redaktorki napracowały się niemało, a efekt każdy

Bardziej szczegółowo

Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce RAPORT

Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce RAPORT Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce RAPORT Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce RAPORT Warszawa 2010 REDAKCJA I OPRACOWANIE TEKSTU: Ewa Kolasińska, Agnieszka Pietrzak,

Bardziej szczegółowo

CZYLI JAK PROMOWAĆ REZULTATY PROJEKTÓW, ABY INNI NA TYM SKORZYSTALI

CZYLI JAK PROMOWAĆ REZULTATY PROJEKTÓW, ABY INNI NA TYM SKORZYSTALI CZYLI JAK PROMOWAĆ REZULTATY PROJEKTÓW, ABY INNI NA TYM SKORZYSTALI CZYLI JAK PROMOWAĆ REZULTATY PROJEKTÓW, ABY INNI NA TYM SKORZYSTALI Wstęp DEOR trochę teorii Rezultaty DEOR w praktyce DEOR kontra widoczność

Bardziej szczegółowo

Aktualności ISBNika znajdziesz na Facebooku!!!!

Aktualności ISBNika znajdziesz na Facebooku!!!! Informator Sekcji Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich R. 8, z. 3 (208): poniedziałek, 21 stycznia 2013 roku --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bardziej szczegółowo