JAKO METODA PRACY Z KADRĄ W ZHP

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "JAKO METODA PRACY Z KADRĄ W ZHP"

Transkrypt

1 COACHING JAKO METODA PRACY Z KADRĄ W ZHP materiał pomocniczy dla opiekunów prób, drużynowych i komendantów Opracował: phm. Wojciech Wychowaniec, HR ZKK HUFCA ZHP KIELCE POŁUDNIE

2 Kilka lat temu spotkałem się z metodą pracy z ludźmi jaką jest coaching. Zanim przedstawię czym tak naprawdę charakteryzuje się to narzędzie i jak z niego korzystać muszę podkreślić, że może ono znaleźć zastosowanie także w naszej codziennej harcerskiej i instruktorskiej pracy. Chciałbym, aby ten materiał nie był tylko kolejnym ciekawym, ale suchym tekstem teorii o coachingu, ale by mógł zostać w rzeczywistości wykorzystany przez opiekunów prób, drużynowych i członków harcerskich komend. Materiał składa się z 4 następujących części: DEFINICJA I ISTOTA COACHINGU COACH CECHY I ROLA PROCES COACHINGU PODSTAWOWE METODY I TECHNIKI Zapraszam do lektury!

3 1. DEFINICJA I ISTOTA COACHINGU Według słownika biznesowego coaching polega na partnerstwie, w którym wzajemne dzielenie się wiedzą i doświadczeniem prowadzi do maksymalizowania potencjału osoby poddanej treningowi i pomocy w osiąganiu celów, do których osoba dąży. Jest to jedna z najtrafniejszych definicji tej metody jaką odnalazłem. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż nie wymaga ona ubrania coachingu w sformalizowane ramy. Nie jest powiedziane, iż można z niego korzystać wyłącznie na zasadzie: Uwaga! Teraz rozpoczynam sesję coachingową. W gruncie rzeczy namawiałbym do zgoła odmiennego korzystania z tego narzędzia. Moim zdaniem dużo skuteczniejsze jest wspieranie podopiecznego w sposób otwarty nieformalny, codzienny, partnerski. Coaching wraz ze swoimi zasadami idealnie wpisuje się zarówno w metodę harcerską (indywidualność, wzajemność oddziaływań, świadomość celów itp.) jak i w wewnętrzny system kształcenia kadry w organizacji. Szkolenia, kursy i warsztaty, czyli formy o charakterze zbiorowym, mogą być z powodzeniem uzupełniane przez indywidualną pracę z kadrą. Metoda coachingu, może służyć właśnie do uzupełniania luk kompetencyjnych kadry, powstających pomimo udziału w kursach i szkoleniach. Jedynym realizowanym w praktyce indywidualnym narzędziem pracy z kadrą w ZHP jest instytucja opiekuna próby na stopień instruktorski. Pomimo wielkiej rangi funkcja ta jest często bagatelizowana, a warto podkreślić, że daje ona ogromne możliwości do korzystania z metody coachingu.

4 Na czym opiera się teoria coachingu? Opiera się na założeniu, że człowiek z natury posiada już wszystkie zasoby i narzędzia do osiągnięcia założonych celów. Zadaniem coachingu jest odkryć i zidentyfikować te zasoby, aby dana osoba mogła z nich świadomie skorzystać. Jakie to są zasoby i jak z nich może skorzystać człowiek? Człowiek ma umysł. W nieświadomej części umysłu rodzą się przekonania, system wartości, czy intuicja w świadomej zachodzą procesy spostrzegania, zapamiętywania, uczenia się czego efektem są wiedza, kompetencje czy doświadczenia. Wraz z doświadczeniem nabywamy umiejętności rozwiązywania problemów, analitycznego myślenia, czy podejmowania wyzwań. Poza tym człowiek dysponuje otoczeniem, które zapewnia mu zasoby materialne: pieniądze, nowinki techniczne, infrastrukturę itp. Dopełnieniem zasobów, którymi dysponuje osoba są inni ludzie, czyli w tym przypadku zasobem są relacje. Czy dzięki tym zasobom da się zorganizować biwak? Oczywiście, że TAK. W tym przykładzie zadaniem komendanta szczepu, który przewodzi drużynowym jest uświadomienie im, że posiadają kompetencje i zasoby do osiągnięcia celu jakim jest organizacja biwaku. Ewentualnie funkcją przełożonego byłoby w tym przypadku wspólne działanie na rzecz uzyskania kompetencji lub zasobów przez drużynowego.

5 Warto podkreślić także jaka jest różnica między coachingiem, a funkcją, którą przełożeni w ZHP realizują niezwykle często, czyli doradztwem. Doradca, lub też osoba prowadząca szkolenia (kształceniowiec) z reguły uczy dając gotowe rozwiązania. Zadaniem Coacha jest w tym przypadku pobudzanie potencjału osobowego podopiecznego tak, aby to on stał się twórca rozstrzygnięcia problemu. Warto zastanowić się jakie mogą być cele coachingu i w jakich przypadkach można po niego sięgać Wachlarz sytuacji, w których może się przydać jest na pewno o wiele dłuższy, niż ten o którym powiem, wybrałem jednak najważniejsze według mnie cele prowadzenia coachingu. Rozwój osobisty Rozwój organizacji 1 Zwiększenie motywacji Łatanie luk kompetencyjnych Wyznaczenie celu Znalezienie odpowiedniej drogi do celu Zwiększenie zaangażowanie Rozwiewanie wątpliwości Rozwiązanie konfliktu I wiele innych 1 Organizacji w rozumieniu nauk o zarządzaniu, czyli nie tylko Związku jako całości, ale także hufców, szczepów, drużyn, kręgów, grup zadaniowych itp.

6 2. COACH CECHY I ROLA Coach jest kimś, kto mówi ci, czego nie chcesz słyszeć, który widzi to, czego nie chcesz widzieć po to, żebyś był kimś, kim zawsze chciałeś być. Tom Landry W tym krótkim module postaram się przedstawić jaką osobą jest coach. Jakie cech i umiejętności powinien posiadać, aby w sposób efektywny mógł wspierać rozwój innych. Cechy/Postawy dobrego Coacha 2 : Wspierający Empatyczny Cierpliwy Pozytywnie nastawiony Szanujący innych Godny zaufania Pewny siebie Obiektywny i nieoceniający Zainteresowany Spostrzegawczy Uważny Wrażliwy 2 S. Thorpe, J. Clifford, Podręcznik coaching kompedium wiedzy dla trenerów i menedżerów, Poznań 2004

7 UWAGA!!! COACH MUSI POSIADAĆ PEWNĄ WIEDZĘ Z DZIEDZINY, W KTÓREJ PROWADZI COACHING, A ZWŁASCZA ROZUMIEĆ OCZEKIWANIA DOTYCZĄCE WYNIKÓW DZIAŁAO. Trochę więcej miejsca chciałbym teraz poświęcić na opisanie umiejętności, jakie powinien posiadać Coach bez nich, żadne wsparcie nie będzie możliwe do przeprowadzenia. Jeżeli któreś z umiejętności będą niejasne może to wynikać z faktu, iż sam proces coachingu zostanie opisany w kolejnym module. 3 a) Wzbudzanie zaufania Umiejętność wzbudzania zaufania nie bez przyczyny znalazła się na początku mojej listy. Podstawą udanego coachingu jest partnerska relacja pomiędzy coachem, a jego podopiecznym 4 Warto pamiętać, że w całym procesie chodzi o wzbudzenie potencjału jednostki. Często musi się ona otworzyć i mówić o swoich brakach, niedociągnięciach i lukach kompetencyjnych, a to bezsprzecznie wymaga zaufania. 3 Problem kolejności rozdziałów przypomina nieco rozstrzyganie co było pierwsze jajko czy kura?. Ciężko jest rozumieć potrzebę posiadania przez coacha określonych cech, nie wiedząc jak wygląda proces coachingu, ale jeszcze trudniej moim zdaniem jest przyswajać te informacje w odwrotnej kolejności. 4 Zastanawiałem się jakiego słowa tu użyć. W książkach o coachingu występuje z reguły słowo klient lub podwładny w przypadku coachingu menadżerskiego. Słowo podopieczny wydaje mi się jednak bardziej odpowiednie w przypadku ZHP.

8 b) Aktywne słuchanie Umiejętność słuchania, a nie słyszenia jest również kluczowa w przypadku stosowania tej metody. Zakładamy, że informacje, które posiada coach pochodzą w większości od samego podopiecznego, co sprawia, że umiejętność wydobywania określonych treści staje się kluczowa. Kompetencja aktywnego słuchania polega na między innymi na: stosowaniu mowy ciała oraz sygnałów werbalnych zachęcających do dalszych wypowiedzi, stosowaniu parafrazy np. A: Potrzebuje kogoś, kto pomoże mi znaleźć przybocznego B: Jeśli dobrze Cie zrozumiałem, to problem polega na tym, że obawiasz się czy potrafiłbyś samodzielnie wybrać ze swojej drużyny osoby, która byłaby najlepszym przybocznym, stosowanie odzwierciedlenia (postawienie się w sytuacji podopiecznego) np. Czuje, że to jest dla Ciebie bardzo ważne. c) Obserwacja i interpretacja analityczna Kompetencją powiązaną z umiejętnością aktywnego słuchania jest obserwacja i wyciąganie wniosków. W praktyce oznacza ona zdolność do odczytania co dla samego podopiecznego oznacza to o czym właśnie mówi. 5 Wyrażenie: nie lubię pająków może w istocie oznaczać strach przed nimi, arachnofobię, lub niechęć pojechania na obóz ze względu na nocleg w namiotach itp. Niezwykle ważne jest także odczytywanie sygnałów niewerbalnych, które mogą dostarczać równie wiele informacji co słowa. 5 M. Wilczyńska, M. Nowak, J. Kućka, J. Sawicka, K. Sztajerwald, MOC COACHINGU, Gliwice 2011

9 d) Udzielanie informacji zwrotnej Kolejną umiejętnością jest udzielanie informacji zwrotnej. Po dokonaniu analizy otrzymanych informacji przychodzi czas na odbicie piłeczki (rola coacha jest ograniczona do lustra). Informacja zwrotna nie może brzmieć gdybym ja był Tobą to zrobił bym tak. Powinna raczej być skonstruowana w sposób następujący: wszystko co mi powiedziałeś świadczy o tym, że np. nie wiesz skąd masz wziąć motywacje do dalszej działalności w drużynie. Masz problem z odpowiednim ułożeniem priorytetów. Boisz się, że zmiany w Twoim życiu osobistym, mogą mieć negatywny wpływ na Twoją działalność harcerską itp. Celem informacji zwrotnej jest dostarczenie wiedzy na temat zachowania i działania odbiorcy, w taki sposób, żeby zachował pozytywny stosunek do siebie i tego, co robi. Informacja zwrotna może być udziela na wtedy, kiedy ktoś chce, i jest gotowy jej wysłuchać. Ważne jest, aby zachować proporcje pozytywnych i negatywnych komunikatów 6. e) Umiejętne zadawanie pytań Umiejętność zadawania odpowiednich pytań jest nie tylko kompetencją coacha, ale także jednym z podstawowych narzędzi prowadzenia procesu coachingowego, dlatego skupię się na niej w następnym module. 6 S. Rogala, Coaching w sprzedaży, dostęp:

10 f) Motywowanie W poprzednim module wspomniałem, że jednym z celów coachingu, może być motywowanie podopiecznego do podjęcia konkretnego działania. Stąd potrzeba posiadania przez coacha tej kompetencji. Istnieje wiele narzędzi wzbudzania motywacji, jedną z moich ulubionych jest wspólne wizualizowanie osiągniętego celu wraz z wyobrażeniem sobie pozytywnych uczuć, które będą mu towarzyszyć. Innym narzędziem jest rozłożenie celu na mniejsze zadanie i zajęcie się nimi po kolei. Rola Coacha Na zakończenie modułu chciałbym pokreślić ponownie jaką rolę pełni coach w przypadku korzystania z tej metody. Można by go porównać do drużynowego w drużynie starszoharcerskiej. Coach jest przewodnikiem w poszukiwaniach uczy obsługiwać kompas, ale nie wyznacza sam azymutu, wzbudza potencjał, ale nie podsuwa gotowych rozwiązań. Jeżeli ktoś sam wpadnie na rozstrzygnięcie jakiegoś problemu (nawet nieco naprowadzony) będzie to dla niego o wiele bardziej wartościowe, niż otrzymanie go na tacy. Rola coacha sprowadza się do podejścia Konfucjusza do nauczania: Powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem

11 3. Proces coachingu W tym module przedstawię dwa najciekawsze modele prowadzenia rozmowy coachingowej. Chciałbym ponownie podkreślić, że metody coachingu można używać nie zamykając relacji w formalnych ramach. Rozmowę niosącą cechy coachingu można prowadzić w czasie odprawy komendy, w czasie rady szczepu, na wieczorku integracyjnym czy nawet w czasie spotkania prywatnego pod tym tylko warunkiem, że obie strony muszą tego chcieć i czuć się dostatecznie komfortowo w tej sytuacji. a) MODEL GROW Łatwo zauważyć, że specjaliści od zarządzania lubują się w teoriach opartych na wykorzystaniu akronimów 7. W ten sposób powstał też model GROW: 7 Słowo utworzone z pierwszych liter innych słów. Instruktorzy harcerscy zdążyli się na przyzwyczaić do wyznaczania celów metodą SMART lub tworzenia analizy SWOT. GROW niestety jest akronimem tylko w języku angielskim i nie podejmuje się tworzyć podobnego akronimu w języku polskim. Jestem oczywiście winien wyjaśnienie, iż grow w tłumaczeniu na język polski oznacza wzrost co jeszcze może wzmocnić odbiór teorii.

12 CEL Na tym etapie prowadzi się analizę problemu, który ma być podstawą procesu coachingowego oraz pozwala się podopiecznemu na wyznaczenie celu rozmowy (sesji coachingowej). PYTANIA: - co chcesz osiągnąć w czasie tej rozmowy? - czego oczekujesz po mnie w tej rozmowie? - o czym dokładnie chcesz dziś porozmawiać? - co sprawiło, że zdecydowałeś się spotkać? RZECZYWISTOŚĆ Na etapie drugim podopieczny wraz coachem stara się przybliżyć jaka jest realna sytuacja. Może ona zawierać elementy otoczenia i generalny obraz rzeczywistości. Warto nastawić się w tym kroku na wydobycie jak największej ilości informacji od naszego podopiecznego, w celu poznania jego wizji rzeczywistości, albo jego subiektywnej interpretacji danej sytuacji. PYTANIA: - jak oceniasz swoje działanie? - jak sobie z tym radzisz? - jakie słyszysz opinie o swojej działalności w tym zakresie? - jakie masz do tego nastawienie? - podaj przykłady.

13 OPCJE W trzecim kroku należy sporządzić listę opcji np. sposobów na zmianę sytuacji. Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami i wybrać, która jest najwartościowsza. PYTANIA: - jakie widzisz możliwości zmian? - jakie możliwości widzą ludzi w Twoim otoczeniu? - która opcja przyniesie najlepszy skutek? - które rozwiązanie najbardziej Ci się podoba? ZOBOWIĄZANIE Jest to etap, który łączy rozmowę coachingową z tym co nastąpi po niej. Najlepszą formą wykonania tego kroku jest stworzenie konkretnego planu działania, wyznaczenie określonych celów i zadań do realizacji, umiejscowienie ich w czasie. W niektórych przypadkach można zastanowić się nad spisaniem partnerskiej umowy. PYTANIA: - Jak ustaliłbyś krok po kroku swoje działania? - Kogo poprosisz o pomoc? - Co zrobisz gdy spadnie Ci motywacja? - Jakie widzisz zagrożenia w planie? - Po czym poznasz, że cel został zrealizowany?

14 a) MODEL WALTA DISNEY A 8 W odróżnieniu od modelu GROW strategia Disneya składa się z trzech etapów, które układają działania w nieco innej kolejności niż w poprzedniej teorii: I WIZJA 9 Stworzenie celu opartego na wizji i wartościach. W tym etapie chodzi o stworzenia jasnej dla podopiecznego i coacha wizji celu. Warto pytać o sens realizacji celu, wartości i motywacje. II STRATEGIA Na tym etapie podopieczny w sposób precyzyjny i racjonalny planuje strategię osiągnięcia celu ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich zadań. Jest to też moment w który warto wysłuchać wszystkich opcji i pomysłów. III DETERMINACJA Na tym etapie analizuje się plan pod kątem zagrożeń i ryzyka. Warto od razu zastanowić się jak takim ewentualnym sytuacją zapobiegać lub im przeciwdziałać. Nawet po objętości obu opisów widać, który z modeli bardziej polecam. Uważam, ze strategia prowadzenia GROW jest jaśniejsza, przejrzystsza i ma większe szanse powodzenia, szczególnie w przypadku początkujących coachów. 8 Nazwa strategii planowania działań, w której przechodzi się przez trzy etapy: wizjonerski, realistyczny i krytyczny, wywodzi się podobno od Disneya, który w ten sposób miał planować swoje twórcze projekty. 9 M. Wilczyńska, M. Nowak, J. Kućka, J. Sawicka, K. Sztajerwald, op. cit., str. 34

15 4. PODSTAWOWE METODY I TECHNIKI MOCNE I ADEKWATNE PYTANIA Albert Einstain uważał: Ważne jest, by nie przestać pytać. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać, nie potrafi żyć. Zadawanie pytań jest jedną z najważniejszych (i najłatwiejszych dla początkującego coacha) metod pracy z podopiecznym. Jakie to są pytania mocne i adekwatne? Tak jak w ciemności, kierując się światłem latarki oświetlamy wybrane miejsce, dzięki czemu możemy je wyraźnie zobaczyć, tak zadając pytanie, kierujemy uwagę podopiecznego w obszar, któremu może on teraz dokładnie się przyjrzeć, zauważyć ważne aspektu i wyciągnąć kluczowe dla siebie wnioski. Mocne pytania prowadzą podopiecznego do odkrywania i projektowania własnych, skutecznych, innowacyjnych rozwiązań. 10 BURZA MÓZGÓW W coachingu, chodzi czasem o to, aby wspólnie odnaleźć jak największą liczbę rozwiązań problemu. Swoje propozycje podaje zarówno coach, jak i podopieczny. Z zasady zapisuje się wszystkie pomysły. Nie analizuje się wówczas czy zostaną one poddane realizacji, ponieważ ich weryfikacja odbywać się będzie w następnym etapie. Chodzi o to aby uwolnić umysł i podać jak największą ilość kreatywnych rozwiązań. 10 Ibid., s

16 ANALIZA SWOT Analiza SWOT jedno z podstawowych narzędzi, z którego korzystają nauki o zarządzaniu, która przyjęła się także w wielu środowiskach harcerskich. Metoda ta może służyć do przeprowadzenia II etapu w modelu GROW, czyli RZECZYWISTOŚCI. Przy pomocy analizy podopieczny może z powodzeniem odpowiedzieć na pytanie, jaka jest realna sytuacja. Warto pamiętać, iż proces coachingu nie musi być sprowadzony do jednej rozmowy, dlatego polecenie przeprowadzenia takiej analizy, może mieć charakter indywidualny i być realizowane pomiędzy spotkaniami. Dla przypomnienia: POZYTYWNE NEGATYWNE WEWNĘTRZNE (Cechy organizacji) SILNE STRONY SŁABE STRONY ZEWNĘTRZNE (Cechy otoczenia) SZANSE ZAGROŻENIA WIZUALIZACJA Jest to metoda, w której musimy skorzystać z naszego umysłowego zasobu jakim jest wyobraźnia. Wizualizacja przydaję się na etapie wyznaczania celów lub planowania. Zadaniem coacha jest wzbudzenie w podopiecznym jak najbardziej realistycznego wyobrażenia o przyszłości. Wizualizacja pełni funkcję wzmocnienia zaangażowania w realizacje planu.

17 METAFORY Wiele przemawia za tym, że metafory mogą być ważnym narzędziem dla początkującego coacha. Przemawia za tym conamniej kilka argumentów. Po pierwsze metafory zapadają w pamięć (przypowieści, bajki z morałem itp.), po drugie nie każdy jest otwarty i łatwo mu przychodzi mówienie o sobie, tym bardziej w sposób negatywny. Czasem łatwiej opowiadać o dziurze po gwoździu w płocie, niż o ranie po rozstaniu w sercu. Przykład: Gdy podopieczny mówi: Życie do góra kłopotów, zapytaj go A jaka wysoka jest ta góra w Twoim przypadku 11. KAPELUSZE DE BONO (PRZERAMOWANIE) Rama to sposób w jaki postrzegamy daną sytuację. Każdy z nas posiada inny zestaw ram, przez które postrzegamy świat. Często zadaniem coachingu jest zrelatywizowanie problemu, czyli umożliwienie podopiecznemu spojrzenie na tę sprawę z innej perspektywy. Kilka ciekawych perspektyw myślowych stworzył Edward de Bono. Sześć kolorów kapeluszy reprezentuje sześć sposobów myślenia. Technika ta skłania osobę do zmiany perspektywy. Zadaniem podopiecznego jest w sposób metaforyczny wkładać i zdejmować kolejne kapelusze. Kiedy prosisz go, by przywidział kapelusz o konkretnym kolorze, powinien on spojrzeć na zagadnienie z punktu widzenia, który symbolizuje kapelusz W.Szulc, Coaching Misja życia, Gliwice S. Thorpe, J. Clifford, Op. cit., Poznań 2004

18 Sześć kapeluszy myślowych de Bono dostęp:

19 5. PODSUMOWANIE Na koniec chciałbym podkreślić, że każdy instruktor może w swojej pracy z wędrownikami lub innymi instruktorami korzystać z metody coachingu. Zachęcam do zgłębiania jej, bo jest warta wszelkiej uwagi lidera menedżera. Każda osoba posiada całe pokłady potencjału, zadaniem coacha jest je odnaleźć nauczyć podopiecznego z nich w pełni korzystać. Życzę sukcesów w pracy harcerskiej i instruktorskiej i zapraszam do kontaktu. phm. Wojciech Wychowaniec hufiec ZHP Kielce Południe

Program Coachingu dla młodych osób

Program Coachingu dla młodych osób Program Coachingu dla młodych osób "Dziecku nie wlewaj wiedzy, ale zainspiruj je do działania " Przed rozpoczęciem modułu I wysyłamy do uczestników zajęć kwestionariusz 360 Moduł 1: Samoznanie jako część

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA.  PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI www.akademiadlamlodych.pl PODRĘCZNIK WPROWADZENIE Akademia dla Młodych to nowa inicjatywa mająca na celu wspieranie ludzi młodych w rozwijaniu umiejętności niezbędnych w ich miejscu

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Akademia Młodego Ekonomisty Narzędzia coachingowe w edukacji dzieci Dr Małgorzata Kołodziejczak Wydział Zarządzania Uniwersytet Łódzki 17 maja 2015 r. Plan na dzisiejsze spotkanie Co to jest coaching?

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Narzędzia coachingowe w edukacji dzieci mgr Anna Baran Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie 22 maja 2014 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL

Bardziej szczegółowo

PROPONOWANE MODUŁY SZKOLENIOWE - TEMATYKA. przedstawienie się;

PROPONOWANE MODUŁY SZKOLENIOWE - TEMATYKA. przedstawienie się; I DZIEŃ COACHING ZESPOŁU PROPONOWANE MODUŁY SZKOLENIOWE - TEMATYKA MODUŁ TEMATYKA ZAJĘĆ przedstawienie się; SESJA WSTĘPNA przedstawienie celów i programu szkoleniowego; analiza SWOT moja rola w organizacji

Bardziej szczegółowo

Jak motywować młodzież do planowania kariery i rozwoju zawodowego

Jak motywować młodzież do planowania kariery i rozwoju zawodowego Jak motywować młodzież do planowania kariery i rozwoju zawodowego Psycholog biznesu, menadżer, coach, asesor, trener. W latach 2012-1013 Członek zarządu IIC Polska (International Institute of Coaching).

Bardziej szczegółowo

Po co coaching dyrektorce/ dyrektorowi biblioteki?

Po co coaching dyrektorce/ dyrektorowi biblioteki? Po co coaching dyrektorce/ dyrektorowi biblioteki? Cykl Kieruj w dobrym stylu PREZENTUJĄCA: Małgorzata Lelonkiewicz PROWADZĄCA: Bogna Mrozowska Zapraszam do komentowania, aktywności, dzielenia się swoim

Bardziej szczegółowo

Zasługujesz na szacunek! Bądź pewny siebie i asertywny.

Zasługujesz na szacunek! Bądź pewny siebie i asertywny. Zasługujesz na szacunek! Bądź pewny siebie i asertywny. Obudź w sobie lwa Czy potrafisz domagać się tego, co Ci się należy? Czy umiesz powiedzieć "nie", kiedy masz do tego prawo? Czy Twoje opinie i pomysły

Bardziej szczegółowo

Program Studiów Zawodowych Coachingu

Program Studiów Zawodowych Coachingu Program Studiów Zawodowych Coachingu Instytutu Komunikacji i Rozwoju Mukoid Program jest w pełni zgodny ze standardami International Coach Federation (ICF). Jest to pełne profesjonalne przygotowanie do

Bardziej szczegółowo

Akademia Menedżera to cykl 5 szkoleń opartych na podstawowych kompetencjach menedżerskich.

Akademia Menedżera to cykl 5 szkoleń opartych na podstawowych kompetencjach menedżerskich. Akademia Menedżera to cykl 5 szkoleń opartych na podstawowych kompetencjach menedżerskich. Każdy dzień szkolenia będzie oparty na doskonaleniu konkretnej kompetencji niezbędnej na stanowisku menedżerskim.

Bardziej szczegółowo

COACHING OFERTA CENTRUM SZKOLENIOWEGO. SASMA EUROPE Warsaw, Poland www.sas-ma.org sasma@sas-ma.org. SASMA Make your world a safer place

COACHING OFERTA CENTRUM SZKOLENIOWEGO. SASMA EUROPE Warsaw, Poland www.sas-ma.org sasma@sas-ma.org. SASMA Make your world a safer place COACHING OFERTA CENTRUM SZKOLENIOWEGO SASMA EUROPE Warsaw, Poland www.sas-ma.org sasma@sas-ma.org SASMA Make your world a safer place SASMA Make your world a safer place COACHING - CO TO WŁAŚCIWIE OZNACZA?

Bardziej szczegółowo

WIEDZA PRAKTYKA INTEGRACJA

WIEDZA PRAKTYKA INTEGRACJA ZASTOSOWANIE COACHINGU I NARZĘDZI COACHINGOWYCH W OŚWIACIE Warszawa, 27 28 września 2012 r. wykładowca: dr Joanna Żukowska WIEDZA PRAKTYKA INTEGRACJA Coaching to niezupełnie Coaching to niezupełnie Ale

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Jak korzystać z książki?... 19

Spis treści. Jak korzystać z książki?... 19 Słowo wstępne Sir Johna Whitmore a... 11 Podziękowania... 13 CZĘŚĆ I. Przegląd i wprowadzenie ROZDZIAŁ 1. Wprowadzenie... 17 Jak korzystać z książki?... 19 ROZDZIAŁ 2. Czym jest coaching kadry kierowniczej?...

Bardziej szczegółowo

Zestaw narzędzi do przeprowadzenia superwizji modelu coachingu dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych

Zestaw narzędzi do przeprowadzenia superwizji modelu coachingu dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych Zestaw narzędzi do przeprowadzenia superwizji modelu coachingu dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych Materiał przygotowany przez Fundację Szkoła Liderów na potrzeby projektu Przywództwo i zarządzanie

Bardziej szczegółowo

COACHWISE Change Model

COACHWISE Change Model CoachWise -stworzona na potrzeby organizacji, akredytowana w International Coach Federation metodyka coachingu i mentoringu COACHWISE CoachWise jest jedną z niewielu metodyk coachingu i mentoringu stworzoną

Bardziej szczegółowo

Narzędzia coachingowe w edukacji dzieci

Narzędzia coachingowe w edukacji dzieci Narzędzia coachingowe w edukacji dzieci Podstawowe formy wspierania i rozwijania kompetencji Prowadzący mgr Olga Samuel-Idzikowska Wydział Zarządzania Uniwersytet Łódzki 09.05.2017 r. Warsztat dla Rodziców

Bardziej szczegółowo

Coaching. wspomaganie pracowników w codziennej pracy. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com

Coaching. wspomaganie pracowników w codziennej pracy. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com Coaching wspomaganie pracowników w codziennej pracy Coaching istota procesu Coaching to proces,w którym stosując szereg rozmów o określonej strukturze pomagasz pracownikom podnieść jakość ich pracy zarówno

Bardziej szczegółowo

SZTUKA SŁUCHANIA I ZADAWANIA PYTAŃ W COACHINGU. A n n a K o w a l

SZTUKA SŁUCHANIA I ZADAWANIA PYTAŃ W COACHINGU. A n n a K o w a l SZTUKA SŁUCHANIA I ZADAWANIA PYTAŃ W COACHINGU K r a k ó w, 1 7 l i s t o p a d a 2 0 1 4 r. P r z y g o t o w a ł a : A n n a K o w a l KLUCZOWE UMIEJĘTNOŚCI COACHINGOWE: umiejętność budowania zaufania,

Bardziej szczegółowo

Co to jest tutoring?

Co to jest tutoring? + Co to jest tutoring? + Co to jest tutoring? Tutoring to praca z drugim człowiekiem, która pomaga mu w pełni zrealizować swój potencjał potrzebny do wprowadzenia zmiany. W trakcie cyklicznych spotkań

Bardziej szczegółowo

Wewnątrzszkolne Doskonalenie Nauczycieli Nowatorskie metody nauczania

Wewnątrzszkolne Doskonalenie Nauczycieli Nowatorskie metody nauczania Wewnątrzszkolne Doskonalenie Nauczycieli Nowatorskie metody nauczania Zapraszam na szkolenie on line prezentujące dwie nowoczesne metody pracy: coaching i mentoring. Idea i definicja coachingu Coaching,

Bardziej szczegółowo

Indywidualny Zawodowy Plan

Indywidualny Zawodowy Plan Indywidualny Zawodowy Plan Wstęp Witaj w Indywidualnym Zawodowym Planie! Zapraszamy Cię do podróży w przyszłość, do stworzenia swojego własnego planu działania, indywidualnego pomysłu na życie i pracę

Bardziej szczegółowo

Autor: Przemysław Jóskowiak. Wydawca: Stratego24 Przemysław Jóskowiak ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa. Kontakt: kontakt@stratego24.

Autor: Przemysław Jóskowiak. Wydawca: Stratego24 Przemysław Jóskowiak ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa. Kontakt: kontakt@stratego24. Autor: Przemysław Jóskowiak 2 Wydawca: Stratego24 Przemysław Jóskowiak ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa Kontakt: kontakt@stratego24.pl Treści prezentowane w ramach tej publikacji są subiektywną oceną autora

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA RODZICA PROGRAM ZWIĘKSZAJĄCY KOMPETENCJE WYCHOWAWCZE

AKADEMIA RODZICA PROGRAM ZWIĘKSZAJĄCY KOMPETENCJE WYCHOWAWCZE AKADEMIA RODZICA Jak wychować szczęśliwe dziecko PROGRAM ZWIĘKSZAJĄCY KOMPETENCJE WYCHOWAWCZE Wyjątkowe warsztaty psychoedukacyjne w oparciu o: Szkołę dla Rodziców i Wychowawców oraz metodę KID S SKILLS-DAM

Bardziej szczegółowo

Coachingowy styl zarządzania. Jak zwiększać efektywność oraz motywację pracowników?

Coachingowy styl zarządzania. Jak zwiększać efektywność oraz motywację pracowników? Coachingowy styl zarządzania. Jak zwiększać efektywność oraz motywację pracowników? Terminy szkolenia Cele szkolenia Szkolenie dedykowane jest przede wszystkim menedżerom, którzy chcą wypracować styl zarządzania

Bardziej szczegółowo

Techniki i narzędzia coachingowe w pracy sieci. Falenty,

Techniki i narzędzia coachingowe w pracy sieci. Falenty, Techniki i narzędzia coachingowe w pracy sieci Falenty, 24-26.09.2015 Kim jestem? Paweł Krzywicki Akredytacja International Coach Federation Trener i coach w Fundacji Szkoła Liderów Doświadczenie w pracy

Bardziej szczegółowo

Jak pracować z Points-of-You. Dorota Raniszewska

Jak pracować z Points-of-You. Dorota Raniszewska Jak pracować z Points-of-You Dorota Raniszewska Tak wygląda gra coachingowa Points-of-You Notes Książeczka Karty Plansze W środku jest 65 kart, książka z opowiadaniami, cytatami, dobrymi pytaniami, 4 gotowe

Bardziej szczegółowo

Instruktor lider. WARSZTATY DLA INSTRUKTORÓW, DRUŻYNOWYCH, PRZYBOCZNYCH

Instruktor lider. WARSZTATY DLA INSTRUKTORÓW, DRUŻYNOWYCH, PRZYBOCZNYCH Instruktor lider. WARSZTATY DLA INSTRUKTORÓW, DRUŻYNOWYCH, PRZYBOCZNYCH Termin: 20 22 listopada 2009 r. Koszt: 5 zł lub 10 zł Miejsce: okolice Pruszkowa Oferowane zajęcia: - kształtowanie postawy asertywnej

Bardziej szczegółowo

Coaching grupowy Kraków, 17 listopada 2014 r. Opracowała: Anna Kowal

Coaching grupowy Kraków, 17 listopada 2014 r. Opracowała: Anna Kowal Coaching grupowy Kraków, 17 listopada 2014 r. Opracowała: Anna Kowal Coaching grupowy z zespołami nauczycielskimi Obecnie w szkole duży nacisk kładziony jest na pracę zespołową, która daje możliwość pełniejszego

Bardziej szczegółowo

OFERTA SZKOLEŃ BIZNESOWYCH

OFERTA SZKOLEŃ BIZNESOWYCH OFERTA SZKOLEŃ BIZNESOWYCH Przywództwo i zarządzanie zespołem Szkolenie z zakresu przywództwa, kompetencji liderskich i zarządzania zespołem. Podniesienie kompetencji zarządczych w zakresie przywództwa,

Bardziej szczegółowo

TEACHER COACHING DYREKTOR JAKO MENTOR - WPROWADZENIE DO COACHINGU PEDAGOGICZNEGO

TEACHER COACHING DYREKTOR JAKO MENTOR - WPROWADZENIE DO COACHINGU PEDAGOGICZNEGO TEACHER COACHING DYREKTOR JAKO MENTOR - WPROWADZENIE DO COACHINGU PEDAGOGICZNEGO COACHING Ja nie wiedziałem, to koń wiedział! Ja tylko pilnowałem, żeby nie zszedł z drogi DYREKTOR (Milton Erickson) COACHING

Bardziej szczegółowo

Witam Cię serdecznie,

Witam Cię serdecznie, Witam Cię serdecznie, Nie wiem, co Cię sprowadza, ale cieszę się, że tutaj jesteś. Na początek parę słów o mnie. Nazywam się Magdalena Warych i jestem certyfikowanym coachem ICC oraz Coachem Spełnionego

Bardziej szczegółowo

EFEKTYWNOŚĆ OSOBISTA. CYKL WARSZTATÓW natalis- psychoterapia dla pracowników firm

EFEKTYWNOŚĆ OSOBISTA. CYKL WARSZTATÓW natalis- psychoterapia dla pracowników firm EFEKTYWNOŚĆ OSOBISTA CYKL WARSZTATÓW natalis- psychoterapia dla pracowników firm Efektywność osobista Cele: Rozwinięcie umiejętności interpersonalnych i intrapersonalnych Odkrycie swojego potencjału i

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z PRÓBY NA STOPIEŃ PWD HUFIEC KRAKÓW - NOWA HUTA. Witaj!

SPRAWOZDANIE Z PRÓBY NA STOPIEŃ PWD HUFIEC KRAKÓW - NOWA HUTA. Witaj! 1 Witaj! Komisja Stopni instruktorskich Hufca Kraków Nowa Huta postanowiła opracować wzór, przykład sprawozdania z próby na stopień instruktorski, aby ujednolicić sposób opisania realizacji zadań. Ułatwi

Bardziej szczegółowo

Jak zapewnić trwałość wdrożenia zarządzania jakością w urzędzie? Przełożony jako coach

Jak zapewnić trwałość wdrożenia zarządzania jakością w urzędzie? Przełożony jako coach Jak zapewnić trwałość wdrożenia zarządzania jakością w urzędzie? Przełożony jako coach dr Jarosław Rubin Szkoła Zwycięskiego Coachingu Jak zapewnić trwałość wdrożenia zarządzania jakością w urzędzie? Jarosław

Bardziej szczegółowo

Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Moduł III: COACHING Projekt

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy program - Szkoła Planowania Biznesu -

Szczegółowy program - Szkoła Planowania Biznesu - Szczegółowy program - Szkoła Planowania Biznesu - Przed seminarium otrzymasz bonusowe narzędzia w mailu: Przegląd najbardziej zyskownych branż i generatorów pomysłów na biznes dzięki temu otrzymasz inspirację

Bardziej szczegółowo

na trzydniowe warsztaty rozwijające kluczowe umiejętności menedżerskie

na trzydniowe warsztaty rozwijające kluczowe umiejętności menedżerskie I warsztat Zarządzanie zorientowane na rezultat AKADEMIA START UP MANAGER Projekt Akademia Start Up Manager, czyli wszystko czego potrzebujesz, aby skutecznie i profesjonalnie działać jako początkujący

Bardziej szczegółowo

Gratuluję Ci dołączenia do grupy ambitnych ludzi, którzy chcą świadomie wytyczać cele i konsekwentnie realizować swoje plany. Dziękuję Ci za zaufanie!

Gratuluję Ci dołączenia do grupy ambitnych ludzi, którzy chcą świadomie wytyczać cele i konsekwentnie realizować swoje plany. Dziękuję Ci za zaufanie! 0 Witam Cię serdecznie! Gratuluję Ci dołączenia do grupy ambitnych ludzi, którzy chcą świadomie wytyczać cele i konsekwentnie realizować swoje plany. Dziękuję Ci za zaufanie! Od 17 lat wspieram innych

Bardziej szczegółowo

TRAVEL COACHING. WYSPY KANARYJSKIE

TRAVEL COACHING. WYSPY KANARYJSKIE Będąc szczęśliwym jesteś niemal jak słońce emanujesz wewnętrznym ciepłem i energią. Blask, który się z Ciebie emanuje ma moc oświetlenia wszystkich ścieżek, którymi chcesz pójść. Czasami jednak boisz się

Bardziej szczegółowo

Raport oceny kompetencji

Raport oceny kompetencji Symulacje oceniające kompetencje Raport oceny kompetencji Rut Paweł 08-01-2015 Kompetencje sprzedażowe dla efactor Sp. z o.o. Dane osobowe Rut Paweł CEO pawel.rut@efactor.pl more-than-manager.com 2 z 13

Bardziej szczegółowo

Narzędzia coachingowe w pracy Menedżera

Narzędzia coachingowe w pracy Menedżera Narzędzia coachingowe w pracy Menedżera Szkolenie otwarte 25-26 września 2014 r., Warszawa Jeżeli : Już za 1290 zł netto możesz diametralnie podnieśd swoje umiejętności w zakresie motywowania i wydobywania

Bardziej szczegółowo

Odpowiednia motywacja podstawą sukcesu na kursach E-edu

Odpowiednia motywacja podstawą sukcesu na kursach E-edu Odpowiednia motywacja podstawą sukcesu na kursach E-edu 1 Warunkiem skutecznego uczenia się jest dobrowolność i świadomość celów podejmowanych działań, dlatego bardzo istotną kwestią, na którą kursanci

Bardziej szczegółowo

rozmowa doradcza Scenariusz nr 5

rozmowa doradcza Scenariusz nr 5 rozmowa doradcza Scenariusz nr 5 (na podstawie koncepcji Carla Rogersa) 1. Założenia scenariusza rozmowy 1.1. Wymagania dotyczące doradcy zawodowego pracującego według koncepcji Carla Rogersa Doradca:

Bardziej szczegółowo

Danuta Sterna: Strategie dobrego nauczania

Danuta Sterna: Strategie dobrego nauczania : Strategie dobrego nauczania Strategie dobrego nauczania Strategie oceniania kształtującego I. Określanie i wyjaśnianie uczniom celów uczenia się i kryteriów sukcesu. II. Organizowanie w klasie dyskusji,

Bardziej szczegółowo

Efektywna Komunikacja i rozwiązywanie konfliktów

Efektywna Komunikacja i rozwiązywanie konfliktów Efektywna Komunikacja i rozwiązywanie konfliktów Korzyści z udziału w naszym szkoleniu: Głównym celem szkolenia jest poznanie zasad, skutecznych metod i dostarczenie niezbędnych narzędzi do budowania pozytywnych

Bardziej szczegółowo

PROGRAM KURSU PODSTAWOWEGO DIET COACHINGU

PROGRAM KURSU PODSTAWOWEGO DIET COACHINGU PROGRAM KURSU PODSTAWOWEGO DIET COACHINGU Diet coaching to profesjonalnie prowadzony cykl rozmów, w którym klient stopniowo rozwija swoje kompetencje (wiedzę, umiejętności i postawy) w zakresie nowego,

Bardziej szczegółowo

Jak badać kompetencje? Narzędzia badawcze nie tylko dla HR. Maciej Głogowski

Jak badać kompetencje? Narzędzia badawcze nie tylko dla HR. Maciej Głogowski Jak badać kompetencje? Narzędzia badawcze nie tylko dla HR Maciej Głogowski Kompetencje, a kwalifikacje co tak naprawdę chcemy badać? Elementy składowe kompetencji: wiedza umiejętności postawy Celem badania

Bardziej szczegółowo

LETNIA AKADEMIA MŁODEGO MENEDŻERA

LETNIA AKADEMIA MŁODEGO MENEDŻERA LETNIA AKADEMIA MŁODEGO MENEDŻERA MODUŁ I - OSOBOWOŚĆ MENEDŻERA 1. LIDER A MENEDŻER. 2. CECHY OSOBOWOŚCI IDEALNEGO MENEDŻERA. 3. JAK CIĘ WIDZĄ TAK CIĘ PISZĄ WYGLĄD ZEWNĘTRZNY. 4. SILNE I SŁABE STRONY OSOBOWOŚCI

Bardziej szczegółowo

Tutoring: jedna z metod wspierająca ucznia zdolnego.

Tutoring: jedna z metod wspierająca ucznia zdolnego. Tutoring: jedna z metod wspierająca ucznia zdolnego. Autorka : Aleksandra Kozioł Tutoring jest metodą edukacji zindywidualizowanej, polegającą na bezpośrednich i systematycznych spotkaniach tutora z uczniem.

Bardziej szczegółowo

Modele kreatywnego myślenia i generowania pomysłów

Modele kreatywnego myślenia i generowania pomysłów 1.7.2 Modele kreatywnego myślenia i generowania pomysłów 1. Strategia Disneya (Walt Disney) Narzędzie to wykorzystywane jest do planowania realizacji celów, projektów, przedsięwzięć oraz do poszukiwania

Bardziej szczegółowo

HR Development. Raport zbiorczy 360 stopni Firma Kwiatek i Wspólnicy. Data wygenerowania raportu :00:23

HR Development. Raport zbiorczy 360 stopni Firma Kwiatek i Wspólnicy. Data wygenerowania raportu :00:23 HR Development Raport zbiorczy 360 stopni Firma Kwiatek i Wspólnicy Data wygenerowania raportu 22-01-2014 18:00:23 Wstęp Niniejszy raport zawiera zestawienie wszystkich ocen menadżerów biorących udział

Bardziej szczegółowo

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej Być przedsiębiorczym nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 1.01 Profil osoby przedsiębiorczej Urszula Mentel al. T. Rejtana 16c,

Bardziej szczegółowo

Skuteczne Techniki Sprzedaży

Skuteczne Techniki Sprzedaży Skuteczne Techniki Sprzedaży warsztaty w budowaniu długofalowych relacji z klientami Korzyści z udziału w naszym szkoleniu: wzrost sprzedaży w firmie, dzięki wykorzystaniu skutecznych technik sprzedaży,

Bardziej szczegółowo

Od Wciskania do Sprzedawania. Mistrzem Etycznej Sprzedaży

Od Wciskania do Sprzedawania. Mistrzem Etycznej Sprzedaży Szkolenie Od Wciskania do Sprzedawania czyli jak zostać Mistrzem Etycznej Sprzedaży Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zmieniłoby się Twoje życie zawodowe, gdyby każdy klient z otwartymi rękoma brał

Bardziej szczegółowo

W jakich działaniach projekty coachingowe sprawdzają się najlepiej

W jakich działaniach projekty coachingowe sprawdzają się najlepiej W jakich działaniach projekty coachingowe sprawdzają się najlepiej Krzysztof Michał Nowak By odpowiedzieć na pytanie w jakich działaniach projekty coachingowe sprawdzają się najlepiej, warto przyjrzeć

Bardziej szczegółowo

PROFIL KLUCZOWYCH KOMPETENCJI FACYLITATORA International Association of Facilitators

PROFIL KLUCZOWYCH KOMPETENCJI FACYLITATORA International Association of Facilitators International Association of Facilitators The Core Facilitator Competencies Framework PROFIL KLUCZOWYCH KOMPETENCJI FACYLITATORA International Association of Facilitators A1. Rozwijanie partnerskiego podejścia

Bardziej szczegółowo

TRENINGI MENTALNE W BIZNESIE

TRENINGI MENTALNE W BIZNESIE TRENINGI MENTALNE W BIZNESIE Mental Gym Siłownia Mentalna wspiera firmy i ich pracowników, aby skutecznie osiągali swoje cele zawodowe poprzez treningi mentalne. Nasze treningi dedykujemy menedżerom, przedsiębiorcom,

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM AKADEMII ROZWOJU KARIERY w 2015 roku

HARMONOGRAM AKADEMII ROZWOJU KARIERY w 2015 roku Akademia Rozwoju Kariery 2015 HARMONOGRAM AKADEMII ROZWOJU KARIERY w 2015 roku 01.07.2015 Lider doskonały czyli jak przewodzić zespołom... 3 08.07.2015- Sztuka tworzenia wizerunku. Czyli jak pewnością

Bardziej szczegółowo

Coaching jako narzędzie wspierania ludzi w rozwoju: zasady, techniki, zastosowanie

Coaching jako narzędzie wspierania ludzi w rozwoju: zasady, techniki, zastosowanie Coaching jako narzędzie wspierania ludzi w rozwoju: zasady, techniki, zastosowanie Opis szkolenia: Szkolenie Coaching jako narzędzie wspierania ludzi w rozwoju jest podstawowym i najbardziej ogólnym kompendium

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy O sztuce wyznaczania i osiągania celów Małgorzata Dębowska Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 14 maja 2015 r. Cel to zamierzony rezultat Daje poczucie sprawczości Świadomość,

Bardziej szczegółowo

COACHING MENEDŻERSKI

COACHING MENEDŻERSKI COACHING MENEDŻERSKI Czy to odpowiednie szkolenie dla Was? Nasze szkolenie nie jest dla odpowiednie dla każdego. Wbrew temu, co mówi nam większość standardowych szkoleń sprzedażowych, bardzo trudno jest

Bardziej szczegółowo

Badanie losów Absolwentów Szkół Coachów i Szkół Trenerów

Badanie losów Absolwentów Szkół Coachów i Szkół Trenerów Badanie losów Absolwentów Szkół Coachów i Szkół Trenerów Podsumowanie wyników Inicjatywa Wszechnicy UJ Poniższy raport stanowi podsumowanie Badań Losów Absolwentów Szkół Coachów i Szkół Trenerów Wszechnicy

Bardziej szczegółowo

Plan działań preorientacji i orientacji zawodowej na III poziomie edukacyjnym w ZSiP w Krośnicach

Plan działań preorientacji i orientacji zawodowej na III poziomie edukacyjnym w ZSiP w Krośnicach Plan działań preorientacji i orientacji zawodowej na III poziomie edukacyjnym w ZSiP w Krośnicach 1. Cel działań Celem orientacji zawodowej w gimnazjum jest przygotowanie uczniów do podjęcia trafnej decyzji

Bardziej szczegółowo

Leadership Training. polepszenie atmosfery w zespole, zwiększenie obrotów firmy, budowanie korzystnego PR firmy.

Leadership Training. polepszenie atmosfery w zespole, zwiększenie obrotów firmy, budowanie korzystnego PR firmy. 1 Leadership Training Trening umiejętności przywódczych oraz coachingowych dla liderów i menedżerów Cel szkolenia: sztuka budowania autorytetu lidera i relacji w zespole, motywowania pracowników, delegowania

Bardziej szczegółowo

MOTYWACJA, czyli jak oswoić własną siłę?

MOTYWACJA, czyli jak oswoić własną siłę? Jak motywują się Ci, którzy inspirują się sami? MOTYWACJA, czyli jak oswoić własną siłę? 1. DOBRA WIADOMOŚĆ. 2. MOTYWACJA ZEWNĘTRZNA I WEWNĘTRZNA. 3. TECHNIKI MOTYWACYJNE. MOTYWACJA czyli co? RODZAJE MOTYWACJI

Bardziej szczegółowo

INTELIGENCJA EMOCJONALNA

INTELIGENCJA EMOCJONALNA INTELIGENCJA EMOCJONALNA JAKO KLUCZOWA KOMPETENCJA WSPÓŁCZESNEGO DYREKTORA Wiesława Krysa Nauczyciel dyplomowany Coach Trener w edukacji Lilianna Kupaj Coach Master Trainer ICI, Trener Transforming Comunication

Bardziej szczegółowo

Przewaga konkurencyjna Przewaga kompetencyjna

Przewaga konkurencyjna Przewaga kompetencyjna Przewaga konkurencyjna Przewaga kompetencyjna dr Łukasz Marciniak Pracownia Rozwoju Kompetencji Studia podyplomowe Coaching i Mentoring Organizacyjny UŁ Studia podyplomowe Life-coaching UŁ KSOiZ Wydział

Bardziej szczegółowo

OFERTA WARSZTATÓW PSYCHOEDUKACYJNYCH DLA SZKÓŁ

OFERTA WARSZTATÓW PSYCHOEDUKACYJNYCH DLA SZKÓŁ OFERTA WARSZTATÓW PSYCHOEDUKACYJNYCH DLA SZKÓŁ Rok szkolny 2013/2014 Pracownia SENSOS przeprowadza ambitne i bezpieczne programy szkoleniowe dla dziec i i młodzieży. Program każdego warsztatu jest dostosowany

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty. Kreatywność, czyli jak być twórczym na co dzień Hanna Micińska. E.Nęcki

Akademia Młodego Ekonomisty. Kreatywność, czyli jak być twórczym na co dzień Hanna Micińska. E.Nęcki Akademia Młodego Ekonomisty Kreatywność, czyli jak być twórczym na co dzień Hanna Micińska Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 5 maja 2014 r. Twórczość E.Nęcki Twórczy może być materialny lub niematerialny

Bardziej szczegółowo

Szczegółowe treści programu. Studium Coachingu MLC. edycja 2012-1013

Szczegółowe treści programu. Studium Coachingu MLC. edycja 2012-1013 Szczegółowe treści programu Studium Coachingu MLC edycja 2012-1013 1. Wykład Coaching metoda, funkcje, uwarunkowania (6 h, 2 dni ) Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z coachingiem jako metodą wspierania

Bardziej szczegółowo

CELE SZKOLENIA POZNAJMY SIĘ!

CELE SZKOLENIA POZNAJMY SIĘ! Człowiek najlepsza inwestycja CELE SZKOLENIA JAK UCZĄ SIĘ DOROŚLI? Magdalena Bergmann Falenty, 14-16 listopada 2012 r. podniesienie świadomości czynników warunkujących uczenie się osoby dorosłej poznanie

Bardziej szczegółowo

KREATYWNE I INNOWACYJNE MYŚLENIE. A. ZARZĄDZANIE EMOCJAMI identyfikacja i zarządzanie własnymi emocjami i zachowaniem.

KREATYWNE I INNOWACYJNE MYŚLENIE. A. ZARZĄDZANIE EMOCJAMI identyfikacja i zarządzanie własnymi emocjami i zachowaniem. KREATYWNE I INNOWACYJNE MYŚLENIE A. ZARZĄDZANIE EMOCJAMI identyfikacja i zarządzanie własnymi emocjami i zachowaniem. 1. Rozpoznawanie i właściwe nazywanie emocji i sposobu, w jaki są powiązane z określonymi

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWE PRZYGOTOWANIE PRÓBY NA STOPNIE PRZEWODNIKA I PODHARCMISTRZA. KOMISJA STOPNI INSTRUKTORSKICH HUFCA ZHP TARNÓW im. gen.

PRZYKŁADOWE PRZYGOTOWANIE PRÓBY NA STOPNIE PRZEWODNIKA I PODHARCMISTRZA. KOMISJA STOPNI INSTRUKTORSKICH HUFCA ZHP TARNÓW im. gen. PRZYKŁADOWE PRZYGOTOWANIE PRÓBY NA STOPNIE PRZEWODNIKA I PODHARCMISTRZA KOMISJA STOPNI INSTRUKTORSKICH HUFCA ZHP TARNÓW im. gen. Józefa Bema Tarnów, październik 2014 r. Czuwaj! Komisja Stopni instruktorskich

Bardziej szczegółowo

III KONFERENCJA INTERIM MANAGEMENT Czy zawód Interim Managera jest dla mnie?

III KONFERENCJA INTERIM MANAGEMENT Czy zawód Interim Managera jest dla mnie? III KONFERENCJA INTERIM MANAGEMENT 2011 Czy zawód Interim Managera jest dla mnie? Prowadząca: Beata Bukowska, Partner, Inwenta Sp. z. o.o., Coach ICC, Coach LMI Warszawa, 02 grudnia 2011 r. AGENDA WIEM

Bardziej szczegółowo

Coaching dla liderów Pracowni Orange. Materiały opracowane przez: Daniel Lichota, Izabela Szczepaniak-Wiecha

Coaching dla liderów Pracowni Orange. Materiały opracowane przez: Daniel Lichota, Izabela Szczepaniak-Wiecha Coaching dla liderów Pracowni Orange Co to jest coaching? W coaching chodzi o wspomaganie ludzi w osiągnięciu tego czego pragną bez robienia tego za nich lub mówienia im co mają zrobić. Coaching w programie

Bardziej szczegółowo

Badanie kompetencji wolontariuszy wiedza i praktyka

Badanie kompetencji wolontariuszy wiedza i praktyka Program szkolenia dla Tutorów i Asesorów Badanie kompetencji wolontariuszy wiedza i praktyka Walidacja efektów wcześniejszego uczenia się w wolontariacie 1.1 Wstęp Walidacja i badanie wcześniej nabytej

Bardziej szczegółowo

Rozwiązywanie sytuacji konfliktowych.

Rozwiązywanie sytuacji konfliktowych. Webinarium: Docenić konflikt cz. II. Rozwiązywanie sytuacji konfliktowych. 1. Ćwiczenie: mój konflikt. 2. Ćwiczenie: koło konfliktu. 3. Model pięciu kroków. Materiały zostały opracowane przez zespół trenerski

Bardziej szczegółowo

Akademia Twórczego i Logicznego Myślenia Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Akademia Twórczego i Logicznego Myślenia Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Akademia Twórczego i Logicznego Myślenia Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Tak naprawdę geniusz oznacza mniej więcej zdolność do postrzegania w niewyuczony sposób Założenia i cele Akademii:

Bardziej szczegółowo

Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum

Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum Krakowska kademia im. ndrzeja Frycza Modrzewskiego Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum utor: gnieszka Guzik, Patrycja Huget Instrukcja: Poniżej przedstawione zostały do wyboru po dwa stwierdzenia

Bardziej szczegółowo

KURS KOMENDANTÓW SZCZEPÓW

KURS KOMENDANTÓW SZCZEPÓW Hufiec ZHP Warszawa Praga Północ ul. Suwalska 13, 03 252 Warszawa oraz Ruch Całym Życiem ul. Raszyńska 22 a, 02 026 Warszawa zapraszają na KURS KOMENDANTÓW SZCZEPÓW 2 CEL I ZAMIERZENIA Cel: Przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Hufiec Poznań Siódemka. Analiza Hufca ROK 2013

Hufiec Poznań Siódemka. Analiza Hufca ROK 2013 Analiza Hufca ROK 2013 Profil Instruktora Na podstawie 63 poprawnie wypełnionych ankiet. Przeciętny ankietowany jest: Kobietą Z Poznania (51,67%) (71,67%) Posiada wykształcenie średnie ogólnokształcące

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie zespołem

Zarządzanie zespołem Szkolenie Zarządzanie zespołem Czas trwania 9.00 16.00 Liczba godzin 48 (6 dni x 8 godzin) Katarzyna Jędruszczak Program szkolenia dzieo 1 Przywództwo I. Psychologia budowania zespołu Jak dobierad ludzi

Bardziej szczegółowo

Kreatywność w zarządzaniu projektami

Kreatywność w zarządzaniu projektami Anna Nowakowska Kreatywność w zarządzaniu projektami Dane adresowe Symetria Agencja e-biznes i dom mediowy ul. Wyspiańskiego 10/4 60-749 Poznań Kontakt tel.: 061 864 36 55 faks: 061 864 36 55 e-mail: symetria@symetria.pl

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA COACHINGU I i II stopnia. Akredytowany program w międzynarodowym stowarzyszeniu International Association of Coaching-Institutes

SZKOŁA COACHINGU I i II stopnia. Akredytowany program w międzynarodowym stowarzyszeniu International Association of Coaching-Institutes SZKOŁA COACHINGU I i II stopnia Akredytowany program w międzynarodowym stowarzyszeniu International Association of Coaching-Institutes Oferta cenowa Szkoły Coachingu I i II stopnia Dla kogo: Dla Ciebie,

Bardziej szczegółowo

Szukasz oferty na wakacje z możliwością rozwoju osobistego? 1, 2, 3. -mamy pomysł!!!

Szukasz oferty na wakacje z możliwością rozwoju osobistego? 1, 2, 3. -mamy pomysł!!! Szukasz oferty na wakacje z możliwością rozwoju osobistego? 1, 2, 3 Gee! -mamy pomysł!!! ŚWIADOMOŚĆ CEL DZIAŁANIE DLA OSÓB ZAINTERESOWANYCH ROZWOJEM OSOBISTYM To jedyne w swoim rodzaju warsztaty rozwoju

Bardziej szczegółowo

Zawartość szkolenia. Po co zespołom szefowie? - funkcje menedżera

Zawartość szkolenia. Po co zespołom szefowie? - funkcje menedżera Zasady tworzenia efektywnych zespołów aby nie popełniać błędów związanych z kierowaniem ludźmi Zawartość szkolenia Po co zespołom szefowie? - funkcje menedżera będąc szefem nie musisz robić wszystkiego.

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE 1: Kształcenie osób dorosłych

SZKOLENIE 1: Kształcenie osób dorosłych Strona1 SZKOLENIE 1: Kształcenie osób dorosłych WPROWADZENIE: W jednostce szkoleniowej Kształcenie osób dorosłych wprowadzono podstawowe pojęcia dotyczące uczenia się w późniejszym wieku odwołujące się

Bardziej szczegółowo

JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI

JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI ŻEBY WYNIOSŁO Z NIEJ JAK NAJWIĘCEJ KORZYŚCI www.sportowywojownik.pl KORZYŚCI - DLA DZIECI: Korzyści, jakie książka Sportowy Wojownik zapewnia dzieciom, można zawrzeć

Bardziej szczegółowo

PRÓBA NA STOPIEŃ PRZEWODNIKA/PRZEWODNICZKI HUFIEC KRAKÓW - NOWA HUTA 1. Witaj!

PRÓBA NA STOPIEŃ PRZEWODNIKA/PRZEWODNICZKI HUFIEC KRAKÓW - NOWA HUTA 1. Witaj! PRÓBA NA STOPIEŃ PRZEWODNIKA/PRZEWODNICZKI HUFIEC KRAKÓW - NOWA HUTA 1 Witaj! Komisja Stopni instruktorskich Hufca Kraków Nowa Huta postanowiła opracować wzór, przykład próby na stopień instruktorski,

Bardziej szczegółowo

Plan pracy Zespołu Kadry Kształcącej Chorągwi Białostockiej 2014 rok

Plan pracy Zespołu Kadry Kształcącej Chorągwi Białostockiej 2014 rok Plan pracy Zespołu Kadry Kształcącej Chorągwi Białostockiej 2014 rok Skład zespołu: 1. SOKK szefowa (koordynacja pracy zespołu, warsztaty opiekunów prób, Kształceniowe Inspiracje, warsztaty/ kursy programowe/

Bardziej szczegółowo

JUBILEUSZOWA OFERTA SZCZĘŚLIWA 13!

JUBILEUSZOWA OFERTA SZCZĘŚLIWA 13! JUBILEUSZOWA OFERTA SZCZĘŚLIWA 13! TO JUŻ Perfect Consulting Rok 2012 jest dla Perfect Consulting Rokiem Szczególnego Jubileuszu! Już od 13 lat promujemy zasadę, że największym zasobem organizacji są zatrudnieni

Bardziej szczegółowo

Lp. Kompetencja Poziom operacyjny Opis kompetencji

Lp. Kompetencja Poziom operacyjny Opis kompetencji Lp. Kompetencja Poziom operacyjny Opis kompetencji 1 Najwyższa jakość działania [kultura osobista, lojalność, prawość i uczciwość, dbałość o ład i porządek, terminowość] Wyznacza oczekiwania dbając o ład

Bardziej szczegółowo

CZYM SĄ RUNY BIZNESU?

CZYM SĄ RUNY BIZNESU? COACHING CZYM SĄ RUNY BIZNESU? Autor publikacji: Data publikacji: Runy Biznesu to nowe, świeże spojrzenie na Twój biznes, produkt, usługę, firmę, sytuację. Czym są runy biznesu? 1 Runy zachęcają do twórczego

Bardziej szczegółowo

COACHING WEEK 2015 W LUBLINIE PROGRAM

COACHING WEEK 2015 W LUBLINIE PROGRAM COACHING WEEK 2015 W LUBLINIE PROGRAM Data i adres 18-20.05.2015 Międzynarodowy Tydzień Coachingu po raz pierwszy odbędzie się w Lublinie! Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych profesjonalnym

Bardziej szczegółowo

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania Licencja CC BY-NC http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/ Konspekt zajęć Metoda harcerska

Bardziej szczegółowo

ŻYWIOŁ WODY - ĆWICZENIA

ŻYWIOŁ WODY - ĆWICZENIA Strona1 ŻYWIOŁ WODY - ĆWICZENIA Cz. III Aby uzyskać namacalny efekt oddziaływania energii Żywiołu Wody w Twoim życiu - jednocześnie korzystaj i z przygotowanych tu ćwiczeń i z opisu procesów nagranych

Bardziej szczegółowo

Kiedy nauczyciel klasy I staje się osobą znaczącą dla uczniów? Ewa Filipiak

Kiedy nauczyciel klasy I staje się osobą znaczącą dla uczniów? Ewa Filipiak Kiedy nauczyciel klasy I staje się osobą znaczącą dla uczniów? Ewa Filipiak Instytut Pedagogiki Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Uczelnie dla szkół Główne myśli Etap edukacji wczesnoszkolnej

Bardziej szczegółowo

OSOBISTY PLANER KARIERY

OSOBISTY PLANER KARIERY OSOBISTY PLANER KARIERY Załącznik nr 16 Ćwiczenia Ćwiczenie 8 Schemat indywidualnego Planu Działania Kim jestem? Moje zainteresowania i zdolności: Zainteresowania (krótki opis): Zdolności, preferencje

Bardziej szczegółowo

Tematyka szkolenia Zakres szkolenia Forma szkolenia

Tematyka szkolenia Zakres szkolenia Forma szkolenia Lp Tematyka szkolenia Zakres szkolenia Forma szkolenia Liczba godzin lekcyjnych szkolenia Liczna dni szkoleniowych Proponowany termin szkolenia 1. Nowoczesne standardy obsługi klienta 1. Profesjonalne

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo