Kwartalnik informacyjny 1/2012 (styczeń marzec)

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kwartalnik informacyjny 1/2012 (styczeń marzec)"

Transkrypt

1 Kwartalnik informacyjny 1/2012 (styczeń marzec) Spis Treści Nowości w Stolcadzie: TRANSPORT... 2 Know-how, czyli co warto, a czego nie wolno robić: XML EDYTOR... 4 Na skróty, czyli co zrobić, aby ułatwić sobie życie: STOLCAD.INI Temat numeru: DOTACJE UNIJNE wywiad z Panem Andrzejem Ilnickim W następnym numerze:... 15

2 Nowości w Stolcadzie: TRANSPORT Chcesz usprawnić dowóz okien do Klienta? Poznaj nasz najnowszy produkt! Moduł Transport to zaawansowane narzędzie, służące przygotowywaniu produkcji bezpośrednio pod transporty w oparciu o paczki produkcyjne. Pozwala przygotować paczki z pojedynczych okien wybranych ze zlecenia, a nie - tak jak w standardzie wstawiając do nich zawartość całego zlecenia. Dzięki niemu zaplanujesz transport dostosowany do możliwości przewozowych własnej Firmy. Sporządzisz także niezbędną do realizacji produkcji i transportu dokumentację. Dwa warianty tworzenia transportu Moduł pozwala na użycie dwóch różnych wariantów tworzenia transportów, w zależności od sposobu prowadzenia produkcji: 1. Planowanie transportu na etapie produkcji Chcesz zminimalizować ilość produktów gotowych składowanych w magazynie? Skorzystaj zatem z metody przygotowania list transportowych już na etapie produkcji! Wówczas będziesz mógł wybierać zlecenia, które mają zostać zrealizowane i dostarczone do Klientów w ustalonym terminie, a następnie przekazać do produkcji tylko te okna, które znajdują się w tych transportach. W sprawny sposób przygotujesz wydruki produkcyjne dla okien w transporcie oraz wydrukujesz usprawniające produkcję etykiety. Możesz również przeprowadzić pełną optymalizację okien znajdujących się w transporcie, a następnie wygenerować niezbędne pliki do maszyn. Wszystkiego dokonasz z poziomu głównego okna modułu Transport!

3 Dzięki tym udogodnieniom dostosujesz produkcję ściśle do możliwości transportowych Firmy i tym samym optymalnie skrócisz czas oczekiwania Klientów na wykonane okna. 2. Przygotowanie transportów z okien zgromadzonych w magazynie Druga metoda pozwala na przygotowanie list transportowych z wyprodukowanych już okien, które znajdują się w magazynie. Zlecenia zawierające gotowe produkty dodawane są do zbiorczego transportu, który następnie w prosty sposób, kilkoma kliknięciami myszy możesz podzielić na mniejsze transporty. Proste sortowanie Transport zawiera wbudowane mechanizmy sortowania odbiorców. Używając prostej metody przeciągnij i upuść, możesz w szybki i prosty sposób ułożyć listę transportową w takiej kolejności, w jakiej okna powinny być dostarczane do odbiorców. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco uwzględniać zaplanowaną trasę przejazdu transportu. Informacje o zleceniach w transporcie W oknie transportowym w przejrzysty sposób wyświetlane są informacje na temat odbiorców, do których trafić mają okna. Wskazane są także zlecenia, z których pochodzą pozycje transportu. Przejrzysty przekaz dotyczący transportów dostępny jest również bezpośrednio w oknie zleceniowym. Znajdziesz tam informacje o tym, w jakim transporcie znajdują się konkretne pozycje zleceń oraz ile okien z danego zlecenia zostało już do transportu dodane, a ile oczekuje jeszcze na jego przydzielenie. Drukowanie dokumentów Dzięki modułowi możliwe jest drukowanie dokumentów, które usprawniają pracę przy tworzeniu transportów. Z poziomu głównego okna modułu możliwe jest wygenerowanie: dokumentów WZ poświadczających odbiór towarów przez Klienta, list transportowych, które ułatwiają załadunek okien na samochody, wydruków produkcyjnych w przypadku planowania transportów na etapie produkcji, zamówień szkła dla okien znajdujących się w transporcie. Dodatkowe elementy w transporcie Dzięki współpracy z modułem Kompletacja, na dokumentach WZ oraz listach transportowych możemy umieścić nie tylko same pozycje zleceń, ale również elementy dodatkowe, które, pomimo że nie są integralną częścią zaprojektowanych okien, są konieczne do montażu końcowego produktów u Klienta.

4 Moduł umożliwia również korzystanie z funkcji tzw. wrzutek. Są to uzupełniające materiały, niebędące oknami, które również trzeba dowieźć do Klienta. Materiały te są dodawane do listy transportowej. Mogą one dotyczyć np. dodatkowych elementów niezbędnych do prawidłowego wykonania usługi u Klienta, czy też wskazywać na okna i szyby reklamacyjne, które należy dodać do danego transportu. Wrzutka może również stanowić przypomnienie o konieczności zabrania dodatkowych dokumentów lub przekazania dowolnej informacji odbiorcy. Kontrola przy pomocy kodów kreskowych Współpracując z modułem Śledzenie produkcji, moduł Transport umożliwia kontrolę poprawności załadunku okien, poprzez automatyczne zaczytywanie kodu kreskowego. Pozwala to na sprawdzenie, czy wszystkie pozycje zlecenia zostały załadowane, czy któreś z nich nie zostało w magazynie lub czy błędnie nie załadowano okna przypisanego do innego transportu. Podsumowanie Moduł Transport umożliwi Ci znaczące usprawnienie planowania dowozu okien do Klienta, a co za tym idzie zdecydowanie skróci czas oczekiwania na produkt. Teraz w prosty sposób utworzysz paczki produkcyjne i dostosujesz je do możliwości przewozowych własnej Firmy. Sporządzisz także stosowną dokumentację, która nie tylko będzie stanowiła poświadczenie odbioru towarów, ale także usprawni załadunek. Dzięki modułowi Transport nie umknie Ci żaden istotny element przeznaczony dla odbiorcy. Transport zysków do Twojej Firmy został przygotowany zadecyduj, czy jesteś gotowy na jego odbiór! Know-how, czyli co warto, a czego nie wolno robić: XML EDYTOR Edytor XML służy do dostosowywania tabel programu Stolcad do bieżących potrzeb użytkownika. Jego modyfikacjom podlega w zasadzie każda zakładka stała tabeli. Możesz zatem zmieniać nazwy fiszek, rozmiar i kolejność poszczególnych kolumn, a także dodawać własne kolumny z udostępnionych komponentów oraz przypisywać je do samodzielnie utworzonych zakładek. Dzięki temu wszystkie potrzebne dane będą znajdowały się w jednym miejscu i nie umknie Ci żadna istotna informacja. Temat Edytora XML poruszony został już w numerze 4/2011 gazetki CZAS Stolcada. Jednakże chcąc przybliżyć czytelnikom tajniki obsługi tego narzędzia postanowiliśmy poświęcić mu również bieżący artykuł.

5 Gdzie znajdę to narzędzie? Edytor XML występuje w wielu miejscach w programie Stolcad: w tabelach zleceń, zestawień, transportu, śledzenia produkcji oraz w specyfikacji zlecenia. Aby uruchomić narzędzie, należy skorzystać z pozycji XML Edytor znajdującej się w menu kontekstowym tabeli, dostępnym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Miejsce, z którego zostanie uruchomiony edytor definiuje zakres danych, jakie udostępniono do modyfikacji. Zasada działania narzędzia jest zawsze taka sama. Dlatego wszystkie prezentowane poniżej informacje odnosić się będą do Edytora XML otwieranego z okna zleceń (Wyniki Zlecenia PPM). Jak z pewnością wiesz, tabele programu Stolcad podzielone są na zakładki i kolumny. Ich zawartość, kolejność, ilość oraz nazwy definiujesz właśnie z poziomu Edytora XML. Jak korzystać z Edytora XML? Dodanie nowej zakładki W celu dodania nowej zakładki tabeli należy wybrać pozycję Fiszka w ramce znajdującej się nad lewą kolumną Edytora XML, a następnie kliknąć przycisk Nowy. Etapy te zaznaczone zostały na rysunku:

6 Operacja ta spowoduje dodanie kolejnej pozycji do listy zakładek. Aby wprowadzić nazwę nowej zakładki, skorzystaj z pola Nazwa nad lewą kolumną edytora. Po wprowadzeniu właściwego słowa lub zestawu słów kliknij przycisk Zmień w ramce Kolumny. Modyfikowanie zawartości zakładek Po dodaniu nowej zakładki należy wypełnić ją potrzebnymi kolumnami. W tym celu skorzystaj z komponentów znajdujących się w prawej kolumnie Edytora XML. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każda ze znajdujących się tam pozycji posiada swój dłuższy opis. Dostępny jest on bezpośrednio w Edytorze XML po kliknięciu wybranego komponentu w kolumnie. Jest to przydatne nie tylko w dostosowywaniu tabel do własnych potrzeb, ale pomaga również zrozumieć funkcje poszczególnych elementów programu. Dla ułatwienia komponenty zostały umieszczone w grupach. W omawianym oknie Edytora XML są to kolejno: dane podstawowe związane ze zleceniem, stany zlecenia, ceny, statystyka, produkcja, koszta i statusy.

7 Komponenty przenosimy do zakładek metodą przeciągnij i upuść. Na koniec dla zachowania wprowadzonych ustawień wymagane jest kliknięcie przycisku Zmień w ramce Kolumny. W ten sam sposób można dodawać komponenty do wcześniej utworzonych zakładek, bądź je usuwać, przenosząc z powrotem do prawej kolumny. Operację usuwania komponentów można również przeprowadzać stosując przycisk Usuń w ramce Kolumna. Zmiana kolejności kolumn Chcesz, aby dodane przez Ciebie komponenty widniały na samym początku tabeli? Być może wolisz uszeregować je inaczej, gromadząc obok siebie powiązane tematycznie informacje? Nic trudnego! Znajdując się w oknie Edytora XML możesz dowolnie manipulować położeniem poszczególnych komponentów w kolumnach. Dokonasz tego przy użyciu metody przeciągnij i upuść.

8 Dostosowanie szerokości kolumn XML Edytor udostępnia również dwa warianty modyfikowania szerokości kolumn tabeli. Można wpisać konkretną wartość liczbową szerokości kolumny, do czego służy pole umiejscowione u góry okna Edytora XML. Dla zachowania zmian należy kliknąć przycisk Zmień w ramce Klaster. Drugą możliwością jest ręczne przeciągnięcie krawędzi kolumny, umiejscowionej poniżej głównych kolumn edytora. Aby dokonać zmiany, wystarczy w tym przypadku kliknąć na krawędź kolumny i przytrzymując lewy przycisk myszy, przeciągnąć ją w wybrane miejsce:

9 Zwróć uwagę, że wskazane powyżej pole ukazuje aktualizowany względem dokonywanych zmian stan kolumn w danej zakładce. Dzięki temu możliwy jest bieżący podgląd efektów wprowadzanych modyfikacji. Wyrównywanie tekstu w kolumnach Edytor XML umożliwia dodatkowo wyrównanie tekstu w kolumnach. W tym celu wystarczy zaznaczyć wybraną kolumnę, a następnie skorzystać z pola wyboru zawierającego pozycje Lewy, Centrum i Prawy. Uwaga! Wszystkie zmiany dokonane przy użyciu Edytora XML będą widocznie w modyfikowanych tabelach dopiero po ponownym uruchomieniu programu Stolcad.

10 Na skróty, czyli co zrobić, aby ułatwić sobie życie: STOLCAD.INI Plik o nazwie stolcad.ini przekazuje dla programu niestandardowe parametry, które są potrzebne do pracy. Są to opcje dostępne dla bardzo zaawansowanych użytkowników programu. Plik musi zostać utworzony samodzielnie przez użytkownika i umieszczony w katalogu głównym programu Stolcad. I. Przygotowanie pliku Użytkownik ma do wyboru 2 sposoby przygotowania pliku stolcad.ini. Może utworzyć go samodzielnie w katalogu głównym Stolcada lub też skorzystać z opcji wewnątrz programu. Ręcznie wprowadzenie pliku Decydując się na ten sposób utworzenia pliku należy kolejno: 1. W menu kontekstowym folderu, w którym zainstalowano program Stolcad wybrać pozycję Nowy Dokument tekstowy. 2. Nowoutworzonemu plikowi nadać nazwę stolcad.ini (należy pamiętać o zmianie rozszerzenia z txt na ini!). 3. Otworzyć plik przy użyciu domyślnego programu Notatnik. 4. Nadać dokumentowi właściwą strukturę, tzn. poprzedzić wszelkie wpisy słowem [stolcad] (koniecznie w zamkniętym kwadratowym nawiasie). Utworzenie pliku z poziomu programu Stolcad W celu utworzenia pliku z poziomu programu należy kolejno: 1. Po otwarciu programu kliknąć na ikonę Stolcada znajdującą się w lewym górnym rogu okna.

11 2. Wybrać pozycję stolcad.ini. 3. Kliknąć przycisk Obejrzyj. 4. W pojawiającym się oknie dialogowym wybrać przycisk Tak. 5. W otwartym pliku wprowadzić słowo [stolcad] (koniecznie zamknięte w kwadratowym nawiasie) i zapisać zmiany. 6. Przejść do wprowadzania wpisów konfiguracyjnych. II. Najczęściej stosowane wpisy Przed przystąpieniem do dodawania wpisów w zbiorze stolcad.ini zapoznaj się z poniższymi informacjami: Zbiór musi zaczynać się od napisu [stolcad]. Następnie w kolejnych rzędach znajdują się konkretne komendy. Nie mogą one zawierać znaku odstępu (spacji) w środku.

12 Wygląd listy rozkazów jest następujący: [stolcad] komenda1 = parametr1 komenda2 = parametr2 Nagłówek i stopka plików z zamówieniem Z poziomu programu Stolcad generuje się zamówienia na szkło, profile oraz okucia. Przy użyciu pliku stolcad.ini możliwe jest wzbogacenie tych dokumentów o dodatkowe informacje zamieszczone w nagłówku i stopce. Mogą być to np. dane adresowe wykonawcy i odbiorcy. Plik z nagłówkiem i stopką należy przygotować wcześniej i umieścić w katalogu głównym programu Stolcad. Plik ten musi posiadać rozszerzenie txt (format plików utworzonych w programie Notatnik). Wpisy w stolcad.ini dla poszczególnych zamówień: Zamówienie na okucia: ZamOkucNagl = nazwa pliku nagłówka ZamOkucStop = nazwa pliku stopki Zamówienie na profile: ZamProfNagl = nazwa pliku nagłówka ZamProfStop = nazwa pliku stopki Zamówienie na szkło: ZamSzklNagl = nazwa pliku nagłówka ZamSzklStop = nazwa pliku stopki Przykładowe ustawienie pliku stolcad.ini dla zamówienia profili Poniżej prezentujemy przykładowy dokument z zamówieniem na szkło, wzbogacony o nagłówek i stopkę wprowadzone przy użyciu pliku konfiguracyjnego stolcad.ini:

13 Temat numeru: DOTACJE UNIJNE wywiad z Panem Andrzejem Ilnickim Pan Andrzej Ilnicki od 1999 roku zajmuje się zagadnieniami związanymi z wdrażaniem programu Stolcad. Od tego czasu brał czynny udział w wielu projektach, które w znaczący sposób usprawniały pracę współpracujących z nim Firm. Obecnie silnie zaangażowany w projekt POIG 8.2, postanowił w niniejszej rozmowie przekazać nam jego główne założenia. Czy firmy okienne mogą skorzystać z dotacji Unii Europejskiej? Tak, oczywiście. Kilka lat temu stworzyliśmy grupę partnerów i z powodzeniem współdziałamy z firmami okiennymi w zakresie pozyskania dotacji z Unii Europejskiej. Odpowiadamy w ten sposób na sygnały firm, które by chciały skorzystać z dotacji oraz na apele Instytucji Finansujących, które namawiają do wykorzystywania przyznanych Polsce środków. Kto poprowadzi cały proces wnioskowania, realizacji i rozliczenia? Zainteresowanym firmom przedstawiamy plan działań, pokazujemy celowość i efekty realizacji projektu. Dla każdej firmy sporządzamy indywidualny scenariusz, uwzględniający jej oczekiwania, wielkość i specyfikę funkcjonowania. Od razu dodajmy, że nie łączy się to z żadnymi kosztami ze strony zainteresowanej firmy. Również napisanie wniosku i biznes planu oraz pomoc przy złożeniu dokumentów to usługi nieodpłatne. Funkcjonuje sporo tzw. osi priorytetowych, a one z kolei podzielone są na szczegółowe działania. Skoncentrowaliśmy się na działaniu 8.2 pod nazwą Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B. Dlaczego akurat na nim? Odpowiedź jest prosta - na tym się znamy i to robimy od lat, pomagając firmom wdrażać program Stolcad, jego kolejne wersje i moduły, sterowanie maszynami i współdziałanie z innymi programami zewnętrznymi. Proszę opowiedzieć jak wygląda realizacja takiego projektu. W dużym skrócie idea działania 8,2 polega na stworzeniu infrastruktury, w postaci wszelkiego oprogramowania i sprzętu komputerowego, dla komunikacji firmy z co najmniej dwiema firmami partnerskimi w zakresie wymiany wszelkich możliwych danych drogą elektroniczną. W zakres objęty wsparciem wchodzą różne typy oprogramowania wszystkie związane z programem Stolcad, włącznie ze sterowaniem maszyn, śledzeniem produkcji, komunikacji z programami zewnętrznymi itp., oprogramowania typu ERP (magazynowo-księgowe) oraz inne CAD (np. AutoCad) oraz oprogramowanie systemowe sprzętu komputerowego. Sprzęt komputerowy objęty wsparciem w tym działaniu to przede wszystkim komputery stacjonarne i laptopy oraz serwery.

14 Kto może się starać o dotację i jaka jest jej kwota? Beneficjentami mogą być mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Dofinansowanie dla mikro i małych firm w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim wynosi 70%. Dla średnich, tj. zatrudniających więcej niż 50 osób, wynosi 60%. Natomiast dla pozostałych województw procent dofinansowania wynosi odpowiednio 60% i 50%. Wysokość dotacji nie może przekroczyć kwoty 2 mln. PLN. Uprzedzam od razu ewentualne pytania o możliwość sfinansowania maszyn lub budynków. Tego rodzaju wydatki nie są finansowane z funduszu programu Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B. W tych sprawach raczej należałoby się posiłkować programami regionalnymi prowadzonymi przez Urzędy Marszałkowskie. Co Pana zdaniem jest najważniejsze, aby firma odniosła sukces? Z całej tej listy potrzeb ważne jest wszystko, ale kluczowe dla sukcesu firmy, jest terminowe dostarczenie klientowi towaru, bowiem zadowolony klient wraca i jeszcze poleci naszą firmę innym, jako rzetelnego producenta. Żeby było to wykonalne, najpierw musimy dysponować narzędziami, które pozwalają na rytmiczną produkcję, terminowe zaopatrzenie w materiały do produkcji, zgodne ze zdolnościami produkcyjnymi obłożenie pracą każdego stanowiska itd. Cały ten problem należy widzieć kompleksowo, bowiem zrezygnowanie z jakiejś składowej zawali całą konstrukcję. Wszystkie tryby pracy przedsiębiorstwa muszą funkcjonować w jednakowym rytmie i w każdej chwili muszą być monitorowane, po to aby przeciwdziałać przestojom. Takie rozwiązania istnieją i mogą być one skrojone na miarę każdej firmy. Działanie, w którym proponujemy Państwu wzięcie udziału, to nie tylko zakup sprzętu i oprogramowania, ale przede wszystkim rozwiązanie problemów związanych z zarządzaniem firmą. Kilkanaście elementów stworzy nową jakość w przedsiębiorstwie, dając szanse na znaczne polepszenie jakości obsługi klientów i poszerzenie swojego rynku zbytu. Podsumowując naszą rozmowę czy warto wnioskować o dotacje? Jak najbardziej. Stara prawda marketingowa mówi, że klient nie kupuje u nas okien lub drzwi, lecz kupuje swoje zadowolenie. Co zrobić i jakimi środkami z chęcią Państwu podpowiemy. Dziękuję za rozmowę. Pytania dotyczące niniejszego tematu lub o dodatkowe informacje prosimy kierować do Pana Andrzeja Ilnickiego, tel , tel./fax , mail.

15 W następnym numerze: Nowości w Stolcadzie: ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ Know-how, czyli co warto, a czego nie wolno robić: KANAŁ RSS - SZYBKI DOSTĘP DO INFORMACJI I NOWOŚCI O STOLCADZIE Na skróty, czyli co zrobić, aby ułatwić sobie życie: LIMIT ZLECEŃ Temat numeru: PARAMETRY

Kwartalnik informacyjny 2/2013 (kwiecień czerwiec)

Kwartalnik informacyjny 2/2013 (kwiecień czerwiec) Kwartalnik informacyjny 2/2013 (kwiecień czerwiec) Spis Treści 1. Nowości w systemie Stolcad Professional: PODSUMOWANIE TARGÓW WINDOOR-TECH 2013... 2 2. Know-how, czyli co warto, a czego nie wolno robić:

Bardziej szczegółowo

KURIER XL BY CTI DLA SIÓDEMKA

KURIER XL BY CTI DLA SIÓDEMKA KURIER XL BY CTI DLA SIÓDEMKA Instrukcja do programu 1. Opis Zarządzanie sprzedażą wysyłkową to trudny logistyczny proces. Bezbłędne opanowanie tego procesu jest wyzwaniem, od spełnienia którego zależy

Bardziej szczegółowo

5.4. Tworzymy formularze

5.4. Tworzymy formularze 5.4. Tworzymy formularze Zastosowanie formularzy Formularz to obiekt bazy danych, który daje możliwość tworzenia i modyfikacji danych w tabeli lub kwerendzie. Jego wielką zaletą jest umiejętność zautomatyzowania

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika. Aplikacja dla Comarch ERP XL

Instrukcja użytkownika. Aplikacja dla Comarch ERP XL Instrukcja użytkownika Aplikacja dla Comarch ERP XL Instrukcja użytkownika Aplikacja dla Comarch ERP XL Wersja 1.0 Warszawa, Listopad 2015 Strona 2 z 12 Instrukcja użytkownika Aplikacja dla Comarch ERP

Bardziej szczegółowo

LEGISLATOR. Data dokumentu:24 maja 2013 Wersja: 1.3 Autor: Paweł Jankowski, Piotr Jegorow

LEGISLATOR. Data dokumentu:24 maja 2013 Wersja: 1.3 Autor: Paweł Jankowski, Piotr Jegorow LEGISLATOR Dokument zawiera opis sposobu tworzenia podpisów pod aktami dla celów wizualizacji na wydrukach Data dokumentu:24 maja 2013 Wersja: 1.3 Autor: Paweł Jankowski, Piotr Jegorow Zawartość Wprowadzenie...

Bardziej szczegółowo

Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9

Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9 Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9 Uruchamianie edytora OpenOffice.ux.pl Writer 9 Dostosowywanie środowiska pracy 11 Menu Widok 14 Ustawienia dokumentu 16 Rozdział 2. OpenOffice

Bardziej szczegółowo

DODATKI SPECJALNE DLA GASTRONOMII

DODATKI SPECJALNE DLA GASTRONOMII DODATKI SPECJALNE DLA GASTRONOMII Sukces biznesu gastronomicznego w Internecie zależy od dwóch rzeczy: atrakcyjnego menu oraz pozytywnych ocen internautów. W kreatorze Click Web z łatwością stworzysz nowoczesne

Bardziej szczegółowo

Podstawowe informacje potrzebne do szybkiego uruchomienia e-sklepu

Podstawowe informacje potrzebne do szybkiego uruchomienia e-sklepu Podstawowe informacje potrzebne do szybkiego uruchomienia e-sklepu Niniejszy mini poradnik ma na celu pomóc Państwu jak najszybciej uruchomić Wasz nowy sklep internetowy i uchronić od popełniania najczęstszych

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika. Aplikacja dla WF-Mag

Instrukcja użytkownika. Aplikacja dla WF-Mag Instrukcja użytkownika Aplikacja dla WF-Mag Instrukcja użytkownika Aplikacja dla WF-Mag Wersja 1.0 Warszawa, Kwiecień 2015 Strona 2 z 13 Instrukcja użytkownika Aplikacja dla WF-Mag Spis treści 1. Wstęp...4

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi DHL KONWERTER 1.6

Instrukcja obsługi DHL KONWERTER 1.6 Instrukcja obsługi DHL KONWERTER 1.6 Opis: Niniejsza instrukcja opisuje wymogi użytkowania aplikacji oraz zawiera informacje na temat jej obsługi. DHL Konwerter powstał w celu ułatwienia oraz usprawnienia

Bardziej szczegółowo

Nowe funkcje w programie SYMFONIA Handel Premium w wersji 2009

Nowe funkcje w programie SYMFONIA Handel Premium w wersji 2009 SYMFONIA Handel Premium Strona 1 z 7 Nowe funkcje w programie SYMFONIA Handel Premium w wersji 2009 Dodatkowa ochrona dostępu do przeglądania cen zakupu towarów Duża grupa użytkowników programu zgłaszała

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Multiconverter 2.0

Instrukcja obsługi Multiconverter 2.0 Instrukcja obsługi Multiconverter 2.0 Opis: Niniejsza instrukcja opisuje wymogi użytkowania aplikacji oraz zawiera informacje na temat jej obsługi. DHL Multiconverter powstał w celu ułatwienia oraz usprawnienia

Bardziej szczegółowo

Zadanie 1. Stosowanie stylów

Zadanie 1. Stosowanie stylów Zadanie 1. Stosowanie stylów Styl to zestaw elementów formatowania określających wygląd: tekstu atrybuty czcionki (tzw. styl znaku), akapitów np. wyrównanie tekstu, odstępy między wierszami, wcięcia, a

Bardziej szczegółowo

WellCommerce Poradnik: Sprzedaż

WellCommerce Poradnik: Sprzedaż WellCommerce Poradnik: Sprzedaż Spis treści well W tej części poradnika poznasz funkcje WellCommerce odpowiedzialne za obsługę sprzedaży. 2 Spis treści... 2 Wstęp... 3 Logowanie do panelu administratora...

Bardziej szczegółowo

Adobe InDesign lab.1 Jacek Wiślicki, Paweł Kośla. Spis treści: 1 Podstawy pracy z aplikacją Układ strony... 2.

Adobe InDesign lab.1 Jacek Wiślicki, Paweł Kośla. Spis treści: 1 Podstawy pracy z aplikacją Układ strony... 2. Spis treści: 1 Podstawy pracy z aplikacją... 2 1.1 Układ strony... 2 strona 1 z 7 1 Podstawy pracy z aplikacją InDesign jest następcą starzejącego się PageMakera. Pod wieloma względami jest do niego bardzo

Bardziej szczegółowo

Niestandardowa tabela częstości

Niestandardowa tabela częstości raportowanie Niestandardowa tabela częstości Przemysław Budzewski Predictive Solutions Do czego dążymy W Generalnym Sondażu Społecznym USA w 1991 roku badaniu poddano respondentów należących do szeregu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika. Aplikacja dla Comarch Optima

Instrukcja użytkownika. Aplikacja dla Comarch Optima Instrukcja użytkownika Aplikacja dla Comarch Optima Instrukcja użytkownika Aplikacja dla Comarch Optima Wersja 1.0 Warszawa, Sierpień 2015 Strona 2 z 12 Instrukcja użytkownika Aplikacja dla Comarch Optima

Bardziej szczegółowo

Opis nowych funkcji w programie Symfonia Handel w wersji 2010

Opis nowych funkcji w programie Symfonia Handel w wersji 2010 Symfonia Handel 1 / 5 Opis nowych funkcji w programie Symfonia Handel w wersji 2010 Główne korzyści z wersji 2010: Optymalizacja kosztów magazynowania i obsługi dostaw poprzez efektywniejsze zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu Przygotowany dokument można: wydrukować i oprawić, zapisać jako strona sieci Web i opublikować w Internecie przekonwertować na format PDF i udostępnić w postaci

Bardziej szczegółowo

MS Word 2010. Długi dokument. Praca z długim dokumentem. Kinga Sorkowska 2011-12-30

MS Word 2010. Długi dokument. Praca z długim dokumentem. Kinga Sorkowska 2011-12-30 MS Word 2010 Długi dokument Praca z długim dokumentem Kinga Sorkowska 2011-12-30 Dodawanie strony tytułowej 1 W programie Microsoft Word udostępniono wygodną galerię wstępnie zdefiniowanych stron tytułowych.

Bardziej szczegółowo

Nowe funkcje w programie SYMFONIA Handel Premium w wersji 2009.c

Nowe funkcje w programie SYMFONIA Handel Premium w wersji 2009.c SYMFONIA Handel Premium Strona 1 Nowe funkcje w programie SYMFONIA Handel Premium w wersji 2009.c Zmiany związane z nowelizacją Ustawy o VAT Z dniem 1 grudnia 2008r. weszła w życie nowelizacja ustawy o

Bardziej szczegółowo

MODUŁ OFERTOWANIE INSTRUKCJA OBSŁUGI

MODUŁ OFERTOWANIE INSTRUKCJA OBSŁUGI MODUŁ OFERTOWANIE INSTRUKCJA OBSŁUGI 1 1. MOŻLIWOŚCI Moduł Ofertowanie jest przeznaczony do programu Symfonia Handel Forte. Jego zadaniem jest wspomaganie działania pracowników firmy w przygotowywaniu

Bardziej szczegółowo

Formatowanie tekstu przy uz yciu stylo w

Formatowanie tekstu przy uz yciu stylo w Formatowanie tekstu przy uz yciu stylo w Czy stosowanie wciąż tego samego formatowania albo zmienianie koloru, rozmiaru lub rodzaju czcionki w celu wyróżnienia tekstu należy do często wykonywanych czynności?

Bardziej szczegółowo

1. Dockbar, CMS + wyszukiwarka aplikacji Dodawanie portletów Widok zawartości stron... 3

1. Dockbar, CMS + wyszukiwarka aplikacji Dodawanie portletów Widok zawartości stron... 3 DODAJEMY TREŚĆ DO STRONY 1. Dockbar, CMS + wyszukiwarka aplikacji... 2 2. Dodawanie portletów... 3 Widok zawartości stron... 3 Omówienie zawartości portletu (usunięcie ramki itd.)... 4 3. Ikonki wybierz

Bardziej szczegółowo

Podręcznik Użytkownika 360 Księgowość

Podręcznik Użytkownika 360 Księgowość Podręcznik Użytkownika 360 Księgowość Artykuły Artykuły są niezbędne do wprowadzania faktur sprzedaży oraz zakupu, a także w transakcjach magazynowych. Lista artykułów może być taka sama dla faktur sprzedaży,

Bardziej szczegółowo

Kurier DPD by CTI. Instrukcja

Kurier DPD by CTI. Instrukcja Kurier DPD by CTI Instrukcja Spis treści 1. Opis programu... 3 2. Pierwsze uruchomienie... 4 3. Konfiguracja... 5 3.1. Konfiguracja ogólna... 5 3.1.1. Serwer MS SQL... 5 3.1.2. Ustawienia drukarek... 6

Bardziej szczegółowo

Kwartalnik informacyjny 1/2013 (styczeń marzec)

Kwartalnik informacyjny 1/2013 (styczeń marzec) Kwartalnik informacyjny 1/2013 (styczeń marzec) Spis Treści Nowości w Stolcadzie: STOLCAD PROFESSIONAL NA TARGACH BUDMA 2013... 2 Know-how, czyli co warto, a czego nie wolno robić: ANALIZA PRODUKCJI I

Bardziej szczegółowo

Formatowanie tekstu za pomocą zdefiniowanych stylów. Włączanie okna stylów. 1. zaznaczyć tekst, który chcemy formatować

Formatowanie tekstu za pomocą zdefiniowanych stylów. Włączanie okna stylów. 1. zaznaczyć tekst, który chcemy formatować Style Bardzo często w edytorze podczas pisania tekstu zachodzi potrzeba wielokrotnego powtórzenia czynności związanych z formatowaniem. Aby zapobiec stałemu otwieraniu okien dialogowych i wybierania stale

Bardziej szczegółowo

WPROWADZANIE ZLECEŃ POPRZEZ STRONĘ WWW.KACZMARSKI.PL INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

WPROWADZANIE ZLECEŃ POPRZEZ STRONĘ WWW.KACZMARSKI.PL INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA WPROWADZANIE ZLECEŃ POPRZEZ STRONĘ WWW.KACZMARSKI.PL INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA WSTĘP... 2 1 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE... 2 2 UWARUNKOWANIA FORMALNE... 2 3 LOGOWANIE DO SERWISU... 2 4 WIDOK STRONY GŁÓWNEJ...

Bardziej szczegółowo

Nowe funkcjonalności wersji 3.12.0

Nowe funkcjonalności wersji 3.12.0 1. Folder poczekalnia Nowe funkcjonalności wersji 3.12.0 Dostępny jest z poziomu strony głównej w zakładce Foldery 2. Wkładka adresowa Zdefiniowane wkładu 3. Lokalizacja składów chronologicznych Możliwość

Bardziej szczegółowo

Generator recept. Program pomagający tworzyć wypełnione wydruki recept lekarskich. Instrukcja obsługi użytkownika

Generator recept. Program pomagający tworzyć wypełnione wydruki recept lekarskich. Instrukcja obsługi użytkownika Generator recept Program pomagający tworzyć wypełnione wydruki recept lekarskich Instrukcja obsługi użytkownika Copyright Paulina Głąb, Wojciech Januszek 2012-1 - Spis treści 1. Cel programu.... 3 2. Instalacja

Bardziej szczegółowo

Przed rozpoczęciem pracy otwórz nowy plik (Ctrl +N) wykorzystując szablon acadiso.dwt

Przed rozpoczęciem pracy otwórz nowy plik (Ctrl +N) wykorzystując szablon acadiso.dwt Przed rozpoczęciem pracy otwórz nowy plik (Ctrl +N) wykorzystując szablon acadiso.dwt Zadanie: Utwórz szablon rysunkowy składający się z: - warstw - tabelki rysunkowej w postaci bloku (według wzoru poniżej)

Bardziej szczegółowo

MCAD wersja od 5.0 instrukcja instalacji ręcznej w AutoCAD.

MCAD wersja od 5.0 instrukcja instalacji ręcznej w AutoCAD. MCAD wersja od 5.0 instrukcja instalacji ręcznej w AutoCAD. 1. Uruchom program instalacyjny ściągnięty z Internetu lub utwórz kopię głównego katalogu MCADa z wcześniejszych (innych) instalacji. Instalację

Bardziej szczegółowo

LABORATORIUM 8,9: BAZA DANYCH MS-ACCESS

LABORATORIUM 8,9: BAZA DANYCH MS-ACCESS UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI INSTYTUT INFORMATYKI I ELEKTROTECHNIKI ZAKŁAD INŻYNIERII KOMPUTEROWEJ Przygotowali: mgr inż. Arkadiusz Bukowiec mgr inż. Remigiusz Wiśniewski LABORATORIUM 8,9: BAZA DANYCH MS-ACCESS

Bardziej szczegółowo

mfaktura Instrukcja instalacji programu Ogólne informacje o programie www.matsol.pl biuro@matsol.pl

mfaktura Instrukcja instalacji programu Ogólne informacje o programie www.matsol.pl biuro@matsol.pl mfaktura Instrukcja instalacji programu Ogólne informacje o programie www.matsol.pl biuro@matsol.pl Instalacja programu 1. Po włożeniu płytki cd do napędu program instalacyjny powinien się uruchomić automatyczne.

Bardziej szczegółowo

BAZY DANYCH Formularze i raporty

BAZY DANYCH Formularze i raporty BAZY DANYCH Formularze i raporty Za pomocą tabel można wprowadzać nowe dane, przeglądać i modyfikować dane już istniejące. Jednak dla typowego użytkownika systemu baz danych, przygotowuje się specjalne

Bardziej szczegółowo

Nowy szablon stron pracowników ZUT

Nowy szablon stron pracowników ZUT Nowy szablon stron pracowników ZUT Uczelniane Centrum Informatyki ZUT przygotowało nowy szablon stron pracowników, zunifikowany z obecnymi stronami ZUT. Serdecznie zachęcamy Państwa do migracji na nowy

Bardziej szczegółowo

Zmiany w programie VinCent Office v.1.09

Zmiany w programie VinCent Office v.1.09 Zmiany w programie VinCent Office v.1.09 1. Zmiany ogólne dotyczące modułów FK i GM. a) Zmiana sposobu wyświetlania danych w tabelach Do wersji 1.08 dane prezentowane w tabelach miały zdefiniowane określone

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja szablonu i wystawienie pierwszej aukcji allegro

Konfiguracja szablonu i wystawienie pierwszej aukcji allegro Konfiguracja szablonu i wystawienie pierwszej aukcji allegro Metod na wystawienie aukcji na allegro jest co najmniej 2. W pierwszej przechodzimy do zakładki MOJA SPRZEDAŻ, w USTAWIENIACH SPRZEDAŻY odnajdujemy

Bardziej szczegółowo

KaŜdy z formularzy naleŝy podpiąć do usługi. Nazwa usługi moŝe pokrywać się z nazwą formularza, nie jest to jednak konieczne.

KaŜdy z formularzy naleŝy podpiąć do usługi. Nazwa usługi moŝe pokrywać się z nazwą formularza, nie jest to jednak konieczne. Dodawanie i poprawa wzorców formularza i wydruku moŝliwa jest przez osoby mające nadane odpowiednie uprawnienia w module Amin (Bazy/ Wzorce formularzy i Bazy/ Wzorce wydruków). Wzorce formularzy i wydruków

Bardziej szczegółowo

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Program PowerPoint dostarczany jest w pakiecie Office i daje nam możliwość stworzenia prezentacji oraz uatrakcyjnienia materiału, który chcemy przedstawić. Prezentacje

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika GenRap Wydruk Faktury Sprzedaży w języku obcym Wersja 2013.0.1 Spis treści 1 NAZWA TOWARU (MODUŁ HANDEL PLUS)... 3 2 FORMA PŁATNOŚCI... 5 3 WARTOŚĆ FAKTURY SPRZEDAŻY WYRAŻONA SŁOWNIE...

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Dział Zagadnienia Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe Arkusz kalkulacyjny (Microsoft Excel i OpenOffice) Uruchomienie

Bardziej szczegółowo

NOL3. Zarządzanie zleceniami. 1. Transakcyjne funkcjonalności aplikacji NOL3. Biuro Maklerskie Zlecenia

NOL3. Zarządzanie zleceniami. 1. Transakcyjne funkcjonalności aplikacji NOL3. Biuro Maklerskie Zlecenia NOL3 Zarządzanie zleceniami Biuro Maklerskie 1. Transakcyjne funkcjonalności aplikacji NOL3 NOL3 umożliwia składanie zleceń bezpośrednio z aplikacji bez konieczności przechodzenia do bankowości internetowej.

Bardziej szczegółowo

Podręcznik Użytkownika LSI WRPO

Podręcznik Użytkownika LSI WRPO Podręcznik użytkownika Lokalnego Systemu Informatycznego do obsługi Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 2013 w zakresie wypełniania wniosków o dofinansowanie Wersja 1 Podręcznik

Bardziej szczegółowo

O b s ł u g a p r o g r a m u d o t w o r z e n i a d o k u m e n t ó w z a m ó w i e ń z a k u p u z z a m ó w i e ń k l i e n t ó w

O b s ł u g a p r o g r a m u d o t w o r z e n i a d o k u m e n t ó w z a m ó w i e ń z a k u p u z z a m ó w i e ń k l i e n t ó w O b s ł u g a p r o g r a m u d o t w o r z e n i a d o k u m e n t ó w z a m ó w i e ń z a k u p u z z a m ó w i e ń k l i e n t ó w 1. Informacje ogólne. Program służy do tworzenia, generowania, edycji,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika. Aplikacja dla Comarch Optima

Instrukcja użytkownika. Aplikacja dla Comarch Optima Instrukcja użytkownika Aplikacja dla Comarch Optima Instrukcja użytkownika Aplikacja dla Comarch Optima Wersja 1.1 Warszawa, Luty 2016 Strona 2 z 14 Instrukcja użytkownika Aplikacja dla Comarch Optima

Bardziej szczegółowo

Sekretariat Optivum. Jak przygotować listę uczniów zawierającą tylko wybrane dane, np. adresy e-mail ucznia i jego opiekunów? Projektowanie listy

Sekretariat Optivum. Jak przygotować listę uczniów zawierającą tylko wybrane dane, np. adresy e-mail ucznia i jego opiekunów? Projektowanie listy Sekretariat Optivum Jak przygotować listę uczniów zawierającą tylko wybrane dane, np. adresy e-mail ucznia i jego opiekunów? Program Sekretariat Optivum ma wbudowane różne edytory, które umożliwiają przygotowywanie

Bardziej szczegółowo

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. Laboratorium architektury komputerów

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. Laboratorium architektury komputerów Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. Laboratorium architektury komputerów Nr i temat ćwiczenia Nr albumu Grupa Rok S 3. Konfiguracja systemu Data wykonania ćwiczenia N Data oddania sprawozdania

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Word 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Pasek narzędzi Szybki dostęp Te

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu:

Instalacja programu: Instrukcja programu Konwerter Lido Aktualizacja instrukcji : 2012/03/25 INSTALACJA PROGRAMU:... 1 OKNO PROGRAMU OPIS... 3 DODANIE MODUŁÓW KONWERSJI... 3 DODANIE LICENCJI... 5 DODANIE FIRMY... 7 DODAWANIE

Bardziej szczegółowo

Produkcja by CTI. Proces instalacji, ważne informacje oraz konfiguracja

Produkcja by CTI. Proces instalacji, ważne informacje oraz konfiguracja Produkcja by CTI Proces instalacji, ważne informacje oraz konfiguracja Spis treści 1. Ważne informacje przed instalacją...3 2. Instalacja programu...4 3. Nawiązanie połączenia z serwerem SQL oraz z programem

Bardziej szczegółowo

WASTE MANAGEMENT SYSTEM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SERWISU WWW

WASTE MANAGEMENT SYSTEM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SERWISU WWW WASTE MANAGEMENT SYSTEM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SERWISU WWW grudzień 2009 Waste Management System Podręcznik użytkownika Serwisu WWW SPIS TREŚCI 1. URUCHOMIENIE SERWISU WWW WASTE MANAGEMENT SYSTEM... 4

Bardziej szczegółowo

Stawiamy pierwsze kroki

Stawiamy pierwsze kroki Stawiamy pierwsze kroki 3.1. Stawiamy pierwsze kroki Edytory tekstu to najbardziej popularna odmiana programów służących do wprowadzania i zmieniania (czyli edytowania) tekstów. Zalicza się je do programów

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu DHL EasySHip v. 5.3.x

Instrukcja obsługi programu DHL EasySHip v. 5.3.x Instrukcja obsługi programu DHL EasySHip v. 5.3.x I n s t r u k c j a E a s y S h i p 5. 3. x Strona 1 Spis treści 1. Konfiguracja aplikacji... 3 2. Przygotowanie listu przewozowego... 4 3. Dodawanie Nadawcy...

Bardziej szczegółowo

Zawartość. Wstęp. Moduł Rozbiórki. Wstęp Instalacja Konfiguracja Uruchomienie i praca z raportem... 6

Zawartość. Wstęp. Moduł Rozbiórki. Wstęp Instalacja Konfiguracja Uruchomienie i praca z raportem... 6 Zawartość Wstęp... 1 Instalacja... 2 Konfiguracja... 2 Uruchomienie i praca z raportem... 6 Wstęp Rozwiązanie przygotowane z myślą o użytkownikach którzy potrzebują narzędzie do podziału, rozkładu, rozbiórki

Bardziej szczegółowo

Poszerzona funkcjonalność procesów logistycznych. Negocjacje cen na przykładzie systemu Plan-de-CAMpagne.

Poszerzona funkcjonalność procesów logistycznych. Negocjacje cen na przykładzie systemu Plan-de-CAMpagne. Poszerzona funkcjonalność procesów logistycznych. Negocjacje cen na przykładzie systemu Plan-de-CAMpagne. W bieżącym numerze newslettera kontynuujemy temat usprawniania procesów logistycznych, w przedsiębiorstwie

Bardziej szczegółowo

Techniki wstawiania tabel

Techniki wstawiania tabel Tabele w Wordzie Tabela w Wordzie to uporządkowany układ komórek w postaci wierszy i kolumn, w które może być wpisywany tekst lub grafika. Każda komórka może być formatowana oddzielnie. Możemy wyrównywać

Bardziej szczegółowo

1. Przypisy, indeks i spisy.

1. Przypisy, indeks i spisy. 1. Przypisy, indeks i spisy. (Wstaw Odwołanie Przypis dolny - ) (Wstaw Odwołanie Indeks i spisy - ) Przypisy dolne i końcowe w drukowanych dokumentach umożliwiają umieszczanie w dokumencie objaśnień, komentarzy

Bardziej szczegółowo

UNIWERSYTET RZESZOWSKI KATEDRA INFORMATYKI

UNIWERSYTET RZESZOWSKI KATEDRA INFORMATYKI UNIWERSYTET RZESZOWSKI KATEDRA INFORMATYKI LABORATORIUM TECHNOLOGIA SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH W BIOTECHNOLOGII Aplikacja bazodanowa: Cz. II Rzeszów, 2010 Strona 1 z 11 APLIKACJA BAZODANOWA MICROSOFT ACCESS

Bardziej szczegółowo

1. Umieść kursor w miejscu, w którym ma być wprowadzony ozdobny napis. 2. Na karcie Wstawianie w grupie Tekst kliknij przycisk WordArt.

1. Umieść kursor w miejscu, w którym ma być wprowadzony ozdobny napis. 2. Na karcie Wstawianie w grupie Tekst kliknij przycisk WordArt. Grafika w dokumencie Wprowadzanie ozdobnych napisów WordArt Do tworzenia efektownych, ozdobnych napisów służy obiekt WordArt. Aby wstawić do dokumentu obiekt WordArt: 1. Umieść kursor w miejscu, w którym

Bardziej szczegółowo

Nowa płatność Dodaj nową płatność. Wybierz: Płatności > Transakcje > Nowa płatność

Nowa płatność Dodaj nową płatność. Wybierz: Płatności > Transakcje > Nowa płatność Podręcznik Użytkownika 360 Księgowość Płatności Wprowadzaj płatności bankowe oraz gotówkowe, rozliczenia netto pomiędzy dostawcami oraz odbiorcami, dodawaj nowe rachunki bankowe oraz kasy w menu Płatności.

Bardziej szczegółowo

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze ABC komputera dla nauczyciela Materiały pomocnicze 1. Czego się nauczysz? Uruchamianie i zamykanie systemu: jak zalogować się do systemu po uruchomieniu komputera, jak tymczasowo zablokować komputer w

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi modułu 7 Business Ship Control dla Comarch ERP Optima

Instrukcja obsługi modułu 7 Business Ship Control dla Comarch ERP Optima Instrukcja obsługi modułu 7 Business Ship Control dla Comarch ERP Optima PRZEDSIĘBIORSTWO FAIR PLAY Twoje potrzeby. Nasze rozwiązania. www.siodemka.com SPIS TREŚCI Konfiguracja 3 Ustawienie parametrów

Bardziej szczegółowo

POCZTA POLSKA. v.1.0.2. Strona 1 z 9

POCZTA POLSKA. v.1.0.2. Strona 1 z 9 POCZTA POLSKA (Moduł Magento) v.1.0.2 Strona 1 z 9 Spis treści Zgodny z Magento.... 3 Instalacja.... 3 Konfiguracja.... 5 Konfiguracja cennika... 7 Tworzenie zamówienia.... 8 Wysyłka zamówień do placówki

Bardziej szczegółowo

Historia aktualizacji

Historia aktualizacji Historia aktualizacji TOPManager 2015.2, wersja z dnia 2015-06-29 1. Nowe raporty z faktur dla klientów, faktur od dostawców i umów o dzieło. 2. Dodanie pola Data wpływu dla faktur od dostawców i w umowach

Bardziej szczegółowo

Zmiany w programie VinCent 1.28

Zmiany w programie VinCent 1.28 Zmiany w programie VinCent 1.28 Finanse i księgowość Kartoteka klienta Na kartotece klienta znajdują się dwa nowe pola: -ILN- dodano na indywidualne zamówienie klienta. Można je wykorzystać do zapisania

Bardziej szczegółowo

Instrukcja szybkiej obsługi

Instrukcja szybkiej obsługi Instrukcja szybkiej obsługi Uwaga!!! Dla prawidłowego działania wymagany jest program Excel 2003 lub nowszy. Program należy ściągnąć ze strony internetowej i zapisać na dysku twardym. Wyjście z programu

Bardziej szczegółowo

Karty pracy. Ustawienia. W tym rozdziale została opisana konfiguracja modułu CRM Karty pracy oraz widoki i funkcje w nim dostępne.

Karty pracy. Ustawienia. W tym rozdziale została opisana konfiguracja modułu CRM Karty pracy oraz widoki i funkcje w nim dostępne. Karty pracy W tym rozdziale została opisana konfiguracja modułu CRM Karty pracy oraz widoki i funkcje w nim dostępne. Ustawienia Pierwszym krokiem w rozpoczęciu pracy z modułem Karty Pracy jest definicja

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika SoftwareStudio Studio 60-349 Poznań, ul. Ostroroga 5 Tel. 061 66 90 641 061 66 90 642 061 66 90 643 061 66 90 644 fax 061 86 71 151 mail: poznan@softwarestudio.com.pl Herkules WMS.net Instrukcja użytkownika

Bardziej szczegółowo

WYDAWANIE CZYTNIKAMI BY CTI Instrukcja

WYDAWANIE CZYTNIKAMI BY CTI Instrukcja WYDAWANIE CZYTNIKAMI BY CTI Instrukcja 1 Spis treści 1. Opis programu...3 2. Nawiązanie połączenia...3 3. Logowanie do programu...5 4. Okno główne programu...6 5. Konfiguracja programu...6 6. Generowanie

Bardziej szczegółowo

System imed24 Instrukcja Moduł Analizy i raporty

System imed24 Instrukcja Moduł Analizy i raporty System imed24 Instrukcja Moduł Analizy i raporty Instrukcja obowiązująca do wersji 1.8.0 Spis treści 1. Moduł Analizy i Raporty... 3 1.1. Okno główne modułu Analizy i raporty... 3 1.1.1. Lista szablonów

Bardziej szczegółowo

WEBTRUCKER INSTRUKCJA OBSŁUGI V.2.6

WEBTRUCKER INSTRUKCJA OBSŁUGI V.2.6 WEBTRUCKER INSTRUKCJA OBSŁUGI V.2.6 WebTrucker instrukcja obsługi v. 2.5 2 Spis treści: Uruchamianie... 3 1 wprowadzenie przesyłki... 4 1.1. Dodaj przesyłkę kurierską... 4 1.2. Szablon przesyłek... 7 1.3.

Bardziej szczegółowo

Elektroniczny Urząd Podawczy

Elektroniczny Urząd Podawczy Elektroniczny Urząd Podawczy Dzięki Elektronicznemu Urzędowi Podawczemu Beneficjent może wypełnić i wysłać formularz wniosku o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Platformy nszkoła. Panel Ucznia

Instrukcja obsługi Platformy nszkoła. Panel Ucznia Instrukcja obsługi Platformy nszkoła Panel Ucznia Spis Treści I. Rozpoczęcie pracy... 3 Pulpit... 3 Menu Start... 4 Tablica... 4 II. Mój profil... 5 Dane personalne... 5 Adres do korespondencji... 6 Dodatkowe

Bardziej szczegółowo

Przenoszenie, kopiowanie formuł

Przenoszenie, kopiowanie formuł Przenoszenie, kopiowanie formuł Jeżeli będziemy kopiowali komórki wypełnione tekstem lub liczbami możemy wykorzystywać tradycyjny sposób kopiowania lub przenoszenia zawartości w inne miejsce. Jednak przy

Bardziej szczegółowo

Program dla praktyki lekarskiej

Program dla praktyki lekarskiej Program dla praktyki lekarskiej ErLab Instrukcja konfiguracji i obsługi Spis Treści 1. Wstęp... 2 2. Konfiguracja... 3 2.1. Serwer... 3 2.2. Laboratorium... 3 2.3. Punkt pobrań... 4 3. Wysyłanie skierowania...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi platformy B2B Polcolorit S.A.

Instrukcja obsługi platformy B2B Polcolorit S.A. Instrukcja obsługi platformy B2B Polcolorit S.A. www.polcolorit.com.pl Spis treści: 1. Wstęp... 2 2. Logowanie... 3 3. Układ B2B... 5 4. Składanie zamówień... 9 5. Zarządzanie użytkownikami... 13 1. Wstęp

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007)

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Instrukcja numer D1/05_03/Z Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 Ręczne zakładanie kont użytkowników (D1) Jak ręcznie założyć konto w systemie

Bardziej szczegółowo

Kadry Optivum, Płace Optivum

Kadry Optivum, Płace Optivum Kadry Optivum, Płace Optivum Jak seryjnie przygotować wykazy absencji pracowników? W celu przygotowania pism zawierających wykazy nieobecności pracowników skorzystamy z mechanizmu Nowe wydruki seryjne.

Bardziej szczegółowo

edycja szablonu za pomocą serwisu allegro.pl

edycja szablonu za pomocą serwisu allegro.pl edycja szablonu za pomocą serwisu allegro.pl 2 Do obsługi Twojego szablonu nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie - jedyne czego potrzebujesz to aktywne konto w serwisie allegro.pl. Dokładne

Bardziej szczegółowo

WEBOWY KONFIGURATOR MEBLI - ZAŁOŻENIA

WEBOWY KONFIGURATOR MEBLI - ZAŁOŻENIA WEBOWY KONFIGURATOR MEBLI - ZAŁOŻENIA zamawianie mebli na wymiar z mechanizmem dynamicznego wyliczania ceny system dla klienta końcowego i dla własnych handlowców lub salonów automatyzacja procesu zamawiania

Bardziej szczegółowo

Dane w poniższej tabeli przedstawiają sprzedaż w dolarach i sztukach oraz marżę wyrażoną w dolarach dla:

Dane w poniższej tabeli przedstawiają sprzedaż w dolarach i sztukach oraz marżę wyrażoną w dolarach dla: Przykład 1. Dane w poniższej tabeli przedstawiają sprzedaż w dolarach i sztukach oraz marżę wyrażoną w dolarach dla: 24 miesięcy, 8 krajów, 5 kategorii produktów, 19 segmentów i 30 brandów. Tabela ta ma

Bardziej szczegółowo

W dalszej części dokumentu przedstawiamy skrócony opis kluczowych funkcji systemu. Niniejszy dokument nie zawiera opisu technicznego systemu.

W dalszej części dokumentu przedstawiamy skrócony opis kluczowych funkcji systemu. Niniejszy dokument nie zawiera opisu technicznego systemu. 1. Informacje Podstawowe Mediamanager 2.1 jest systemem wspierającym zarządzanie dokumentami elektronicznymi. Podstawowymi funkcjami realizowanymi przez oprogramowanie jest przetrzymywanie, zarządzanie

Bardziej szczegółowo

IIIIIIIIIIIIIIIMMIMMIII

IIIIIIIIIIIIIIIMMIMMIII IIIIIIIIIIIIIIIMMIMMIII O programie Program Itelix itender Manager przeznaczony jest do zarządzania zapytaniami ofertowymi przesyłanymi za pomocą poczty elektronicznej przez firmy korzystające z systemu

Bardziej szczegółowo

KURIER BY CTI. Instrukcja do programu

KURIER BY CTI. Instrukcja do programu KURIER BY CTI Instrukcja do programu 1. Wstęp... 3 2. Konfiguracja w programie Comarch Optima... 4 3. Zamawianie kuriera... 6 3.1. GLS... 7 3.2. Siódemka... 9 3.3. K-EX... 11 3.4. UPS... 12 1. Wstęp Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie statusami w PDC v.4.3.

Zarządzanie statusami w PDC v.4.3. Zarządzanie statusami w PDC v.4.3. Jeżeli mówimy o nowościach, które zostały zdefiniowane w nowej wersji programu Plan-de-CAMpagne wersji 4.3, trudno nie poruszyć tematu dotyczącego procesu zarządzania

Bardziej szczegółowo

Viatoll Calc v1.3. Viatoll Calc. Instrukcja użytkownika. Strona 1

Viatoll Calc v1.3. Viatoll Calc. Instrukcja użytkownika. Strona 1 Viatoll Calc Instrukcja użytkownika Strona 1 Spis treści 1 Wstęp...3 2 Opis panelu głównego...3 2.1 Menu aplikacji...4 2.2 Tabela z trasami...5 2.3 Strona kalkulatora viatoll...6 2.4 Pasek statusu...7

Bardziej szczegółowo

Do korzystania ze strony elektronicznej rekrutacji zalecamy następujące wersje przeglądarek internetowych:

Do korzystania ze strony elektronicznej rekrutacji zalecamy następujące wersje przeglądarek internetowych: Rejestracja- MDK Przeglądanie oferty i rejestracja kandydata Informacje ogólne Do korzystania ze strony elektronicznej rekrutacji zalecamy następujące wersje przeglądarek internetowych: Internet Explorer

Bardziej szczegółowo

Nabór Bursy/CKU. Do korzystania ze strony elektronicznej rekrutacji zalecamy następujące wersje przeglądarek internetowych:

Nabór Bursy/CKU. Do korzystania ze strony elektronicznej rekrutacji zalecamy następujące wersje przeglądarek internetowych: Nabór Bursy/CKU Przeglądanie oferty i rejestracja kandydata Informacje ogólne Do korzystania ze strony elektronicznej rekrutacji zalecamy następujące wersje przeglądarek internetowych: Internet Explorer

Bardziej szczegółowo

Instrukcja zgłaszania błędu

Instrukcja zgłaszania błędu Instrukcja zgłaszania błędu 1 Kanały zgłaszania Do dyspozycji są trzy kanały zgłoszeń: A. AnswerTrack 2 aby skorzystać z tego kanału należy posiadać założone konto użytkowania AT2 (pkt.3), wypełnić formularz

Bardziej szczegółowo

Skaner Mustek Scan Express

Skaner Mustek Scan Express INSTRUKCJA OBSŁUGI Nr produktu 884056 Skaner Mustek Scan Express Strona 1 z 14 Instalacja sterownika skanera TWAIN. Sterownik TWAIN jest modułem skanującym dostarczonym wraz Twoim skanerem. Jest on łatwo

Bardziej szczegółowo

Produkcja by CTI. Proces instalacji, ważne informacje oraz konfiguracja

Produkcja by CTI. Proces instalacji, ważne informacje oraz konfiguracja Produkcja by CTI Proces instalacji, ważne informacje oraz konfiguracja Spis treści 1. Ważne informacje przed instalacją... 3 2. Instalacja programu... 4 3. Nawiązanie połączenia z serwerem SQL oraz z programem

Bardziej szczegółowo

BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy.

BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy. BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy. Do wprowadzania danych do tabel słuŝą formularze. Dlatego zanim przystąpimy do wypełniania danymi nowo utworzonych tabel, najpierw przygotujemy odpowiednie

Bardziej szczegółowo

Korporacja Kurierska

Korporacja Kurierska Korporacja Kurierska (Moduł OpenCart) v1.0.0 Strona 1 z 15 Spis treści Zgodny z OpenCart.... 3 Instalacja modułu - podstawowa konfiguracja.... 3 Konfiguracja cennika - metody dostawy.... 8 Tworzenie wysyłki

Bardziej szczegółowo

Andrzej Frydrych SWSPiZ 1/8

Andrzej Frydrych SWSPiZ 1/8 Kilka zasad: Czerwoną strzałką na zrzutach pokazuje w co warto kliknąć lub co zmieniłem oznacza kolejny wybierany element podczas poruszania się po menu Ustawienia strony: Menu PLIK (Rozwinąć żeby było

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI V-TERMU LYONESS.

INSTRUKCJA OBSŁUGI V-TERMU LYONESS. INSTRUKCJA OBSŁUGI V-TERMU LYONESS Uruchomienie programu V-Term Lyoness jest interfejsem bazującym na stronie internetowej, który można uruchomić bezpośrednio w przeglądarce internetowej, bez potrzeby

Bardziej szczegółowo

Wypożyczalnia by CTI. Instrukcja

Wypożyczalnia by CTI. Instrukcja Wypożyczalnia by CTI Instrukcja Spis treści 1. Opis programu... 3 2. Pierwsze uruchomienie... 4 3. Lista sprzętu... 7 3.1. Dodawanie nowego sprzętu... 8 3.2. Dodawanie przeglądu... 9 3.3. Edycja sprzętu...

Bardziej szczegółowo