SYSTEM SPRZEDAŻY INTERNETOWEJ ABONLINE.PL

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "SYSTEM SPRZEDAŻY INTERNETOWEJ ABONLINE.PL"

Transkrypt

1 SYSTEM SPRZEDAŻY INTERNETOWEJ ABONLINE.PL INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA MODUŁU ALLEGRO 31 marzec 2010 AUTOR: BARTŁOMIEJ GULEJ, DZIAŁ IT AB S.A.

2 SPIS TREŚCI 1. Wprowadzenie do modułu Allegro Dostępność modułu Allegro dla klientów AB Krótka charakterystyka modułu i omówienie jego najważniejszych funkcjonalności Na co trzeba uważać korzystając z modułu? 2. Zaczynamy pracę z modułem co musimy zrobić? 2.1. Po pierwsze i najważniejsze rejestracja w serwisie Allegro Rejestracja danych osobowych Wybór loginu i hasła do Allegro Pełna weryfikacja konta Allegro potwierdzenie danych adresowych Weryfikacja konta Firma Sklepy Allegro Konfiguracja ustawień Allegro dla naszego sklepu Podanie danych logowania do Allegro Domyślne ustawienia wystawianych aukcji Konfiguracja szablonu aukcji Własne szablony aukcji 3. Wystawianie aukcji na Allegro Wybór przedmiotów do wystawienia Wystawianie wielu przedmiotów jednocześnie edycja domyślnych ustawień dla danej grupy aukcji Wystawienie aukcji na Allegro Ostateczna edycja opcji aukcji Ostateczna edycja szablonu aukcji z wystawianym przedmiotem Oczekiwanie na wystawienie czyli zanim aukcja fizycznie trafi na Allegro Ponowne wystawienie automatyzacja procesu wystawień aukcji na Allegro. 4. Obsługa zamówień Allegro Pobieranie danych o Kupujących w serwisie Allegro Formularz Opcji Dostawy potwierdzenie danych zamówienia przez klienta Płacę z Allegro (PzA) system płatności poprzez Allegro Zamówienia przychodzące z Allegro Lista zamówień z Allegro Szczegóły zamówienia Fizyczne zamawianie towaru w AB Wysyłanie przypomnień do klientów. 5. Uwagi końcowe Zgłaszanie problemów z modułem, pomysłów i uwag Zmiany w aplikacji, nowe funkcje, usprawnienia

3 1. Wprowadzenie do modułu Allegro. Prezentujemy Państwu moduł Allegro dla systemu sprzedaży internetowej ABOnline firmy AB S.A.. Niniejszy tutorial ma na celu ułatwić pracę z narzędziem i bezproblemowo przeprowadzić użytkownika od procesu konfiguracji, poprzez proces wystawiania aukcji aż do obsługi zamówień realizowanych poprzez Allegro Dostępność modułu Allegro dla klientów AB. Moduł Allegro jest dostępny dla każdego klienta AB S.A.. Jedynym wymaganym dokumentem, jest podpisanie aneksu do umowy o generowaniu adresów wysyłkowych klientów końcowych w AB. Konieczne jest również podanie kilku informacji na starcie: nazwa i podnazwa sklepu (wartości te zostaną wstawione do domyślnego szablonu aukcji), domena sklepu (moduł jest dostępny poprzez ABOnline, ale również jako odrębna aplikacja wystawiona pod adresem domena.allegro.ab.pl) login w ABOnline, pod którym moduł zostanie udostępniony adres , na który będą wysyłane przez aplikację wszystkie automatyczne powiadomienia Z tymi danymi należy się zgłosić do Państwa opiekuna handlowego Krótka charakterystyka modułu i omówienie jego najważniejszych funkcjonalności. W wielkim skrócie aplikacja oferuje kompleksową obsługę sprzedaży na Allegro. Poprzez wystawianie przedmiotów ze sklepu jako aukcje na Allegro oraz ich późniejsze zarządzanie do automatycznej obsługi zamówień napływających z Allegro (wraz z ich integracją z zamówieniami w ABOnline).

4 Zasadę działania modułu najlepiej obrazuje poniższy schemat: KLIENT Kupuje przedmiot przez Allegro MODUŁ ALLEGRO ABONLINE Odbiera od Allegro dane o zakupie. Pobiera dane o aukcji oraz kliencie. Wysyła maila z informacją do klienta o konieczności wypełnienia formularza ALLEGRO Wysyła informacje o zakupionym przedmiocie do sprzedawcy Klient potwierdził Tworzone jest nowe zamówienie widoczne w module Klient nie potwierdził Po 7 dniach wysyłane jest przypomnienie do klienta o dokonanym na Allegro zakupie (i tak co tydzień aż do skutku) ZAMÓWIENIA AB Widnieje normalnie na liście zamówień standardowo realizowanych przez ABOnline. UŻYTKOWNIK MODUŁU Edytuje szczegóły zamówienia w panelu modułu i zamawia towar fizycznie w AB Na co trzeba uważać korzystając z modułu? Ze sprzedażą na Allegro wiąże się kilka ukrytych zagrożeń. Przede wszystkim należy bardzo ostrożnie wpisywać Ilość sprzedawanych przedmiotów. Po wystawieniu aukcji nie można zmienić tej ilości, a przecież stany towarów w AB mogą się w każdej chwili zmienić (w wyniku ich sprzedaży do innych klientów, bądź innych zdarzeń). Dlatego najbezpieczniej jest sprzedawać produkty w małych ilościach w stosunku do stanu zatowarowania w AB. UWAGA: Firma AB nie ponosi odpowiedzialności za dostępność produktów w swoich magazynach! Aby uniknąć podobnej sytuacji, w systemie jest opcja, która pozwala na automatyczne kończenie aukcji przed czasem w przypadku, gdy stan magazynowy produktu w AB spadnie do zera.

5 W związku z pół-automatycznym procesem wystawiania aukcji na Allegro zawsze 2x sprawdzaj poprawność ceny towaru! Pamiętaj, że transakcja zawarte w serwisie aukcyjnym są ważne nawet w przypadku pomyłki którejkolwiek ze stron (kupującego, bądź sprzedającego). 2. Zaczynamy pracę z modułem co musimy zrobić? Zanim będziemy mogli zacząć sprzedawać nasze towary na Allegro należy poczynić kilka kroków przygotowawczych: założyć konto na Allegro (i spełnić szereg warunków, wymaganych aby móc zacząć wystawiać aukcje) oraz odpowiednio skonfigurować samo narzędzie Po pierwsze i najważniejsze rejestracja w serwisie Allegro. Rejestracja na Allegro nie jest częścią modułu Allegro dla ABOnline, jednak posiadanie konta w serwisie aukcyjnym jest konieczne do prawidłowego działania aplikacji, dlatego pokrótce omówię kroki, jakie musimy podjąć Rejestracja danych osobowych. W tym celu wchodzimy na stronę: https://ssl.allegro.pl/new_user.php. W zależności od potrzeby wybieramy typ konta jako: konto zwykłe bądź konto firma. To drugie jest konieczne, jeżeli chcemy otrzymywać od Allegro faktury VAT za świadczone usługi. Wypełniamy wszystkie pola. Po pomyślnym wypełnieniu formularzy na podany adres przyjdzie nam wiadomość od Allegro, gdzie musimy potwierdzić rejestracje poprzez kliknięcie w odpowiedni link Wybór loginu i hasła do Allegro. Po kliknięciu w w/w link zostaniemy poproszeni o wybranie naszego loginu i hasła, którego od tej pory będziemy używać na Allegro i w module Allegro w sklepie B2C Pełna weryfikacja konta Allegro potwierdzenie danych adresowych. Aby móc w pełni korzystać ze swojego konta Allegro należy przeprowadzić tzw. pełną weryfikację konta Allegro. Robimy to na 2 sposoby: weryfikacja poprzez przelew do Allegro (w przypadku firm koniecznie z konta zarejestrowanego na firmę), bądź poprzez wpisanie

6 odpowiedniego kodu, który przyjdzie do nas Pocztą Polską. Pierwszy sposób jest zdecydowanie szybszy i wygodniejszy. Metodę weryfikacji wybieramy po zalogowaniu się w Allegro (https://ssl.allegro.pl/enter_login.php) zakładka Moje konto > Dane konta Allegro > Aktywacja konta Weryfikacja konta Firma. Możliwe, że będzie konieczne zweryfikowanie naszego konta Firma. W tym celu, w panelu Allegro > Moje konto > Dane konta Allegro > Formularz ładowania skanów dokumentów przesyłamy dokumenty o jakie nas proszą (wpis do ewidencji, etc.) Sklepy Allegro. Allegro jakiś czas temu wprowadziło usługę Sklepy Allegro. Jest to opcja dla sprzedawców, którzy wystawiają stosunkowo dużo przedmiotów w wielu kategoriach. Zasady wystawiania aukcji nieco się w takim przypadku różnią od normalnych aukcji (koszty wystawienia, wysokości prowizji, czas trwania aukcji, etc.). Moduł integracji z Allegro od dnia obsługuje Sklepy Allegro. Aby uruchomić opcję Sklepów Allegro należy włączyć odpowiednią opcje w zakładce Ustawienia. Od tej pory przy wystawianiu aukcji pojawiać się będzie dodatkowa sekcja formularza Opcje Sklepu Allegro, gdzie można określić, czy aukcja ma być wystawiona w sklepie, czy w tradycyjny sposób (tylko Kup teraz ). Kategorie użytkownika dostępne dla sklepu zaciągane są do modułu codziennie rano. Więcej informacji o Sklepach Allegro można znaleźć pod adresem: Konfiguracja ustawień Allegro dla naszego sklepu. Kiedy mamy za sobą wszystkie działania zawarte w pkt. 2.1 niniejszego tutoriala, możemy przystąpić do właściwej konfiguracji modułu integracji ABOnline z Allegro. W tym celu przechodzimy do Panelu Administracyjnego. Link do Aukcji Allegro znajduje się w ABOnline, w menu, w sekcji Sprzedaż Podanie danych logowania do Allegro.

7 Pierwszym krokiem konfiguracyjnym jest podanie poprawnych danych do zalogowania się w systemie Allegro. W tym celu przechodzimy do zakładki Allegro > Ustawienia Allegro: Tam wypełniamy 2 pierwsze pola Domyślnych ustawień Allegro (Login allegro oraz hasło allegro): Klikamy Zapisz. System spróbuje teraz nawiązać połączenie z Allegro, jeżeli wszystko przebiegnie bez zakłóceń powinien pojawić się komunikat Ustawienia zostały zapisane a pod wspomnianymi 3 polami powinno pojawić się kolejne z numerem użytkownika Allegro: UWAGA: W przypadku błędnie wpisanych danych w/w pole nie pojawi się a system wyświetli taki komunikat:

8 Brak poprawnie skonfigurowanego loginu/hasła uniemożliwia wystawianie aukcji na Allegro! Domyślne ustawienia wystawianych aukcji. Po pomyślnym wprowadzeniu danych logowania do Allegro możemy przystąpić do skonfigurowania domyślnych ustawień. Poprzez ich staranne wprowadzenie oszczędzamy swój czas w przyszłości, ponieważ dane te będą się domyślnie podpowiadały przy wystawianiu każdej nowej aukcji. W tym celu przechodzimy do, znanej nam już, zakładki Allegro > Ustawienia Allegro i wypełniamy wszystkie pola w sekcjach: Domyślne ustawienia aukcji, Opcje wystawienia, Formy płatności oraz Opcje transportu: Znaczenie poszczególnych pół jest w większości dość oczywiste, a w pozostałych przypadkach krótkie wyjaśnienie znajduje się w samym formularzu (pod nazwą pola).

9 2.3. Konfiguracja szablonu aukcji. Następnym, koniecznym krokiem, jest skonfigurowanie domyślnego szablonu aukcyjnego. Z wykorzystaniem właśnie tego szablonu będą wystawiane nasze aukcje na Allegro. Aby skonfigurować nasz szablon udajemy się do zakładki Allegro > Zarządzanie Szablonami: Znajduje się tam lista dostępnych szablonów (póki co będzie tam tylko 1 domyślna templatka). Jak widać status szablonu to nieskonfigurowany. Aby to zmienić wchodzimy w szczegóły: Sam szablon możemy edytować przy pomocy wizualnego edytora. Na tym etapie możemy zmieniać tylko nagłówek (nazwę sklepu oraz podpis):

10 oraz lewą kolumnę (gdzie wpisujemy takie dane jak: dane kontaktowe, szczegóły wysyłki i realizacji zamówienia, itp.): Przy edytowaniu należy uważać, aby nie naruszyć struktury HTML szablonu, co mogłoby skutkować jego nieprawidłowym późniejszym wyświetlaniem. W tym momencie nie mamy możliwości edycji samej zawartości szablonu (części, gdzie będzie wyświetlany wystawiany na aukcji produkt) będzie to możliwe później przy finalnym edytowaniu szablonu, dla konkretnej aukcji. Wskazówka: Aby ułatwić sobie nieco edytowanie templatki w małym oknie formularza, możemy przejść do pełnoekranowego trybu edycji :

11 Po zedytowaniu szablonu pod kątem naszego sklepu ustawiamy pole Status w formularzu na skonfigurowany od tego momentu możemy korzystać z naszego szablonu przy wystawianiu aukcji! Własne szablony aukcji W systemie na początku dostępny jest jedynie domyślny szablon aukcji. Jednak można w sposób nielimitowany dodawać własne szablony. Wystarczy w zakładce Zarządzanie szablonami w formularzu Dodawanie nowego szablonu wpisać jego nazwę. Zostanie utworzony nowy szablon będący kopią domyślnego szablonu. Można wkleić do niego dowolny kod HTML (za pomocą ikonki Edytuj źródło HTML). Uwaga! W przypadku wykorzystywania własnych grafik należy je umieścić na własnym, zewnętrznym serwerze FTP. 3. Wystawianie aukcji na Allegro. Kiedy mamy skonfigurowane dane logowania do Allegro oraz szablon aukcji możemy przystąpić do wybierania konkretnych produktów, które chcemy wystawić Wybór przedmiotów do wystawienia. W tym celu udajemy się do zakładki Allegro > Wystaw nowe aukcje: W w/w zakładce znajduje się formularz, w którym należy podać index (bądź odpowiednią maskę) bądź nazwę produktu. A następnie kliknąć przycisk Szukaj:

12 Produkty załadują się do listy wyboru Znalezione produkty. Następnie przy pomocy strzałek wybieramy produkty, które chcemy wystawić na Allegro (wielokrotne zaznaczenie uzyskujemy poprzez przytrzymanie klawisza CTRL i wyklinaniu interesujących nas towarów): Wybrane towary (za pomocą strzałek) znajdą się w drugiej liście wyboru Wybrane produkty: Kiedy wybraliśmy już wszystkie produkty, które chcemy wystawić klikamy Dalej.

13 3.2. Wystawianie wielu przedmiotów jednocześnie edycja domyślnych ustawień dla danej grupy aukcji. Jeżeli wybraliśmy tylko 1 produkt to system od razu doda go do listy naszych aukcji ze statusem nowe i przeniesie nas do formularza wystawienia tej konkretnej aukcji (a dokładnie do Kroku 1/2 Wystaw aukcje na Allegro. Jeżeli natomiast tych towarów było więcej przejdziemy do Kroku 2, gdzie będziemy mogli zdefiniować domyślne ustawienia aukcji dla danej grupy produktów analogicznie jak to było w Ustawieniach Allegro. Oczywiście domyślne dla sklepu wartości zmieniamy w miarę potrzeby:

14 3.3. Wystawienie aukcji na Allegro. Jak już wcześniej było zaznaczone, wybrane produkty pojawiają się jako aukcje w zakładce Lista moich aukcji ze statusem nowe Ostateczna edycja opcji aukcji. Aby sfinalizować proces wystawiania przedmiotu na Allegro na Liście moich aukcji klikamy w link wystaw na Allegro: Pojawi się dobrze już nam znany formularz z opcjami aukcji. Tym razem jednak różni się on nieco: pojawiły się pola, które są unikalne dla tej jednej aukcji: nazwa aukcji, kategoria, cena (już konkretna wartość brutto wpisywana z palca, a nie wartość o jaką ma być ew. zwiększona cena przedmiotu), czy data planowanego wystawienia. Nazwa aukcji ma ograniczenie do 50 znaków, przy czym polskie znaczki liczone są jako 2 znaki a znaki: < > & odpowiednio jako 6, 4, 4, 5. Wynika to z ograniczeń technicznych. Dlatego nadawaniu aukcji tytułu najlepiej zrezygnować z polskich znaczków (wyszukiwarka Allegro znajdzie daną aukcje bez względu na to, czy Kupujący użyje polskich znaczków, czy nie) oraz pozostałych znaków specjalnych. Więcej wskazówek odnośnie nazwy aukcji znajdziemy na stronie pomocy Allegro - Kategorię aukcji określamy wybierając ją kolejno w oknach od lewej do prawej. Numer wybranej kategorii wyświetla się natomiast w polu tekstowym poniżej:

15 Kolejnym ważnym polem jest Data i godzina wystawienia. Jeżeli chcemy, aby aukcja została wystawiona najszybciej jak to możliwe zaraz po naszym jej skonfigurowaniu to pozostawiamy to pole bez zmian. Jeżeli natomiast chcemy, aby aukcja została wystawiona o konkretnej porze w przyszłości to wybieramy datę i godzinę korzystając z kalendarza: Planowe wystawienie może okazać się przydatne w sytuacjach, gdy chcemy aby aukcja zaczynała się (a co za tym idzie i kończyła) w porach największej odwiedzalności serwisu Allegro.pl (tj. w godzinach wieczornych 19-21, czy w weekendowych godzinach wieczornych pt-nd 19-21). Kiedy wypełnimy już wszystkie pola zgodnie z naszym uznaniem klikamy Dalej system przeniesie nas do Kroku 2 wystawiania aukcji na Allegro:

16 Ostateczna edycja szablonu aukcji z wystawianym przedmiotem. W tym formularzu wpływamy na ostateczny wygląd naszej aukcji na Allegro. Pojawił się wizualny edytor zupełnie jak w przypadku konfiguracji naszego szablonu. Z tą różnicą, że teraz szablon został wypełniony szczegółowymi danymi wystawianego przedmiotu (nazwa, miniaturki zdjęć, opis, tabelka parametryczna, duże zdjęcia, itp.): Po skonfigurowaniu wyglądu aukcji klikamy przycisk Wystaw aukcje Oczekiwanie na wystawienie czyli zanim aukcja fizycznie trafi na Allegro. Po tych operacjach status naszej aukcji zostanie zmieniony na Oczekuje na wystawienie: W tym momencie, automat do wystawiania aukcji na Allegro (który jest uruchamiany co 10min) wie, że ma wystawić daną aukcje. Jeżeli nie ustawialiśmy Planowanego wystawienia aukcja pojawi się na Allegro max w ciągu 10min. Jeżeli natomiast ustawiliśmy konkretną datę i godzinę wystawienia to aukcja będzie widniała na naszej liście jako oczekująca na wystawienie tak długo, aż automat fizycznie wystawi ją na Allegro. Wtedy też pojawi się ona na liście moich aukcji ze statusem trwająca.

17 3.4. Ponowne wystawienie automatyzacja procesu wystawień aukcji na Allegro. Czas trwania aukcji to max 14 dni (jeżeli oczywiście wcześniej nie zostaną wyprzedane wszystkie oferowane na aukcji przedmioty). Po tym okresie aukcja przestaje widnieć w serwisie Allegro a w zakładce lista moich aukcji otrzymuje status zakończona. Ponowne wystawienie przedmiotu, tak jak to miało miejsce za pierwszym razem (czyli z wyborem przedmiotu, skonfigurowaniem opcji aukcji, itp.) byłoby niezwykle uciążliwe. Dlatego system oferuje opcje ponownego wystawienia po zakończeniu aukcji. Skonfigurować to możemy w 2 miejscach: w opcjach aukcji bądź z poziomu listy moich aukcji: W pierwszym przypadku możemy to zrobić jedynie PRZED wystawieniem aukcji, w drugim natomiast możemy to zrobić w KAŻDYM MOMENCIE. Aukcja, która ma zaznaczoną opcje wystaw ponownie po zakończeniu automatycznie wystawi się jeszcze raz kopią wszystkich swoich ustawień. W takim przypadku aukcja, na podstawie której wystawialiśmy ponownie otrzyma status: zakończona, wystawiona ponownie a ta nowa: trwająca, wystawiona ponownie: Jeżeli pojawi się potrzeba zmiany ceny, bądź jakiejkolwiek innej opcji w aukcji, to opcja wystaw ponownie niestety się nie sprawdzi trzeba od nowa wystawić nową aukcje.

18 4. Obsługa zamówień Allegro. Obsługa zamówień spływających z Allegro jest możliwie jak najmniej obsługowa. Zamówienia same pojawiają się na liście zamówień w panelu sklepu. W większości nie różnią się one też od zamówień ze sklepu Pobieranie danych o Kupujących w serwisie Allegro. Moduł Allegro automatycznie wykrywa zakup na naszej aukcji na Allegro. Kiedy wykryje takowy zakup informacja o tym pojawia się w zakładce Zamówienia > Oczekujące licytacje. Od tej chwili system będzie czekał na wypełnienie przez użytkownika Formularza Opcji Dostawy. Ważne: Klient po zakupie na Allegro musi wiedzieć, że jeżeli nie wypełni Formularza Opcji Dostawy to fizycznie zamówienie się nie wygeneruje. Dlatego ważnym jest, aby odpowiednio wypełnić Wiadomość dla Kupujących (patrz pkt 5. Uwagi końcowe) Formularz Opcji Dostawy potwierdzenie danych zamówienia przez klienta. Kiedy użytkownik zakupi już przedmiot poprzez opcję Kup teraz i wypełni Formularz Opcji Dostawy (gdzie wypełnia takie informacje jak adres wysyłki, dane do faktury, sposób wysyłki) system generuje zamówienie w naszym sklepie (znika pozycja na liście Zamówienia > Oczekujące licytacje i pojawia się pozycja na liście zamówień Zamówienia > Zarządzanie zamówieniami). Ważne: Jeżeli użytkownik kupił przedmioty na więcej niż jednej naszej aukcji i wypełnił Formularz Opcji Dostawy dla wszystkich tych aukcji na raz, to w systemie wygeneruje się jedno zamówienie zbiorcze 4.3. Płacę z Allegro (PzA) system płatności za pośrednictwem Allegro. Allegro jakiś czas temu uruchomiło i mocno promuje wśród klientów Allegro system do dokonywania płatności online poprzez Allegro Płacę z Allegro (PzA). Użytkownicy mogą dokonać płatności za zawierane transakcje wybierając w wielu dostępnych metod (e-przelew z wielu banków, karta kredytowa, itp.). Przebieg takiego procesu wygląda następująco: klient kupuje przedmiot na Allegro, klika w przycisk PŁACĘ, gdzie obok danych zawartych w Formularzu Opcji Dostawy wybiera sposób płatności a następnie pieniądze trafiają na konto Allegro. Po max. 24h środki są przelewane na konto Płacę z Allegro. Ustawienia przelewu tych środków na realne konto bankowe dokonujemy na stronie konfiguracji konta.

19 Moduł Allegro oferuje automatyczne pobieranie statusu danej płatności. Dzięki temu nie ma potrzeby żmudnego sprawdzania przychodzących przelewów i kontroli poprawności przelanych środków. Oczywiście użytkownik dalej może wybrać sposób płatności zwykłym przelewem, nie korzystając z systemu PzA. W takim przypadku dalej przed wysłaniem przedmiotu należy sprawdzić, czy użytkownik dokonał przelewu Zamówienia przychodzące z Allegro. Zamówienia Allegro, pojawiają się liście zamówień w panelu Aukcji Allegro. Znajdują się tam wszystkie dotychczasowe zamówienia pochodzące z Allegro. Te z nich, które zostały zrealizowane, znajdują się również na liście normalnych zamówień/faktur w systemie ABOnline w zakładce Należności Lista zamówień z Allegro. W zakładce Zamówienia znajduje się lista z aktualnymi zakupami naszych klientów na Allegro, która ukazuje podstawowe informacje dot. zamówień. Listę tę można filtrować po dacie, stanie zamówienia oraz użytkowniku Szczegóły zamówienia.

20 Po kliknięciu w link Szczegóły przenosi nas do samego zamówienia. Są tam wyszczególnione wszystkie niezbędne nam informacje. I tak mamy tam okienko ze danymi opisujące zamówienie: Znajdują się tam takie informacje jak: login klienta na Allegro, dane do wysyłki i do wystawienia faktury (jeżeli takową sobie klient zażyczył), komentarz klienta do zamówienia, czy link do aukcji Allegro, na której dokonaliśmy sprzedaży. Drugim ważnym oknem są szczegóły samego zamówienia: jaki produkt zastał zamówiony, po jakich cenach, w jakich ilościach oraz jakie są koszty transportu (Twoje i Twojego klienta). Różnica w kosztach transportu to również Twój zysk!

21 Fizyczne zamawianie towaru w AB. Kiedy wiemy już wszystko o zamówieniu możemy przystąpić do jego realizacji. W tym celu musimy zamówić towar w AB. Do tego celu jest stworzony formularz na samym dole strony Szczegółów zamówienia: Formularz umożliwia podanie własnego numeru zamówienia, komentarza oraz wstrzymania realizacji zlecenia do kontaktu. Dodatkowo możemy wybrać adres dostarczenia paczki (albo na Twój adres, albo bezpośrednio do klienta z Allegro). Można również wybrać adres dostawy faktury (UWAGA! To jest faktura AB wystawiona na ceny zakupu w systemie ABOnline, a nie faktura dla klienta końcowego). Po kliknięciu Potwierdź zamówienie i złóż zamówienie w ABOnline zlecenie w systemie ABOnline zostanie złożone. Od tego momentu możemy śledzić jego status za pomocą poniższego okna:

22 Wcześniej jednak, wybierając adres dostawy i adres faktury, musimy pamiętać, że mogą to być tylko adresy wygenerowane w bezpośrednio systemie ABOnline. W tym celu, jeżeli chcemy wysłać towar bezpośrednio do klienta z Allegro (który zamawia u nas pierwszy raz), przechodzimy do zarządzania adresami użytkownika: Klikamy w przycisk generuj adres i chwile musimy odczekać. Kiedy adres już się wygeneruje w systemie, możemy go wybrać jako adres dostawy zamówienia w AB Wysyłanie przypomnień do klientów.

23 Nie każdy klient od razu po otrzymania a z informacją o konieczności wypełnienia formularza od razu takowy formularz wypełni (co skutkuje brakiem wygenerowania zamówienia w sklepie panelu moduły Allegro). Dlatego system sam dba, aby co tydzień wysyłać maile z przypomnieniem o zakupie przez Allegro aż do skutku. 5. Uwagi końcowe. Jak widać moduł Allegro sporo spraw załatwia automatycznie. Nie wszystko jednak zrobi za nas. Niektóre rzeczy nadal pozostają w naszej uwadze: - wystawianie komentarzy na Allegro - rozliczenia z Allegro za wystawienia aukcji i prowizje od sprzedaży - przygotowanie strony O mnie - zawarcie w wiadomości przesyłanej zaraz po zawarciu transakcji do klienta na Allegro, informacji nt. tego, iż po dokonaniu transakcji użytkownik musi wypełnić Formularz Opcji Dostawy (formularz pojawia się po kliknięciu w przycisk PŁACĘ po zakupie przedmiotu przez Kup Teraz). Treść takiej informacji ustawiamy w sekcji Wiadomość dla Kupujących w panelu użytkownika na Allegro. Przykładowa wiadomość może wyglądać tak: Witaj [NAZWA_KUPUJACEGO] ([NAZWISKO_KUPUJACEGO]), Dziękujemy za dokonany zakup na naszej aukcji - [TYTUL]. Aby zakończyć proces sprzedaży KONIECZNIE wypełnij Formularz Opcji Dostawy ([DOSTAWA_ZAPLATA]). Pamiętaj, że brak jego wypełnienia może skutkować brakiem realizacji zamówienia! Informacje przyjęciu zamówienia do realizacji oraz potwierdzenie wysłania przedmiotu, będą wysłane automatycznie na adres mailowy przypisany do Twojego konta Allegro. Dane potrzebne do przelewu (w przypadku płatności przelewem poza Allegro): Kwota przelewu: [KWOTA_DO_ZAPLATY] zł + koszty transportu Dane sprzedającego: Nazwa firmy Ulica i numer Kod pocztowy, Miejscowość Numer konta bankowego:

24 Pozdrawiamy twój_login_allegro Wartości zawarte w nawiasach kwadratowych [], muszą pozostać niezmienione, ponieważ są to tzw. znaczniki specjalne, za które Allegro wstawi odpowiednie wartości, np.: [KWOTA_DO_ZAPLATY] zostanie zastąpione kwotą, która wynika z ceny i ilości zamówionych przedmiotów Zgłaszanie problemów z modułem, pomysłów i uwag. Wszystkie uwagi prosimy kierować pod adres mailowy 5.2. Zmiany w aplikacji, nowe funkcje, usprawnienia Moduł Allegro dla AB Online jest na bieżąco rozwijany. Nie wszystkie zmiany są odnotowywane w niniejszym tutorialu. Dlatego w panelu administracyjnym została stworzona specjalna zakładka (Pomoc > Historia zmian), gdzie pojawiają się informacje o każdych zmianach poczynionych w narzędziu. Zachęcamy do cyklicznego odwiedzania zakładki, gdyż jest ona cennym źródłem informującym o wszystkich nowych funkcjonalnościach. Niektóre z dodatkowych funkcjonalności (nie ujętych w tym tutorialu): - Ręczne generowanie zamówienia (+ zamówienia łączonego) w zakładce Oczekujące licytacje - Automatyczne kończenie aukcji przy zerowym stanie magazynowym w AB - Zautomatyzowana obsługa błędów Allegro podczas wystawiania aukcji - Ustawianie minimalnego poziomu marży (%), poniżej którego wysyłane są odpowiednie powiadomienia mailowe (a aukcja na liście zaznaczona jest kolorem czerwonym) - Możliwość kopiowania aukcji z listy (forma wystawienia ponownie z wcześniejszą edycją) - Możliwość wrzucania własnych zdjęć produktu do opisu aukcji - Obsługa dodatkowych pól formularza zależnych od kategorii Allegro, w której wystawiana jest dana aukcja - Ręczna zmiana ilości/ceny produktu w szczegółach zamówienia + ręczna zmiana kosztów wysyłki (opcja ręczna zmiana danych zamówienia) - Generowanie raportu sprzedaży w module - Możliwość przekazania towaru do wystawienia bezpośrednio z karty produktu w AB Online

INSTRUKCJA OBSŁUGI PANELU ADMINISTRACYJNEGO

INSTRUKCJA OBSŁUGI PANELU ADMINISTRACYJNEGO INSTRUKCJA OBSŁUGI PANELU ADMINISTRACYJNEGO Spis treści znajduje się na końcu niniejszej instrukcji. Instrukcja ta stanowi załącznik do przekazanego Państwu, razem z adresem www sklepu internetowego, adresu

Bardziej szczegółowo

WGSM.pl. ver. 2.0. Profesjonalne rozwiązania dla branży GSM

WGSM.pl. ver. 2.0. Profesjonalne rozwiązania dla branży GSM ver. 2.0. Profesjonalne rozwiązania dla branży GSM Spis treści 1. Wstęp... 1.1. Czym jest?... 1.2. Wymagania systemu... 2. Logowanie do systemu 3. Panel Zarządzanie sklepami 3.1. Menu panelu Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Baza Danych 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu. Autorzy: Zespół meteoryt.pl

Instrukcja użytkownika programu. Autorzy: Zespół meteoryt.pl Instrukcja użytkownika programu Autorzy: Zespół meteoryt.pl Spis treści 1 WSĘP 3 2 Instalacja 5 3 Pierwsze uruchomienie 7 3.1 Kreator pierwszego uruchomienia....................... 7 3.2 Rejestracja programu..............................

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Rejestr Pojazdów 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Rejestr Pojazdów 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Rejestr Pojazdów 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Rejestr Pojazdów 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Administracja sklepu

Administracja sklepu Spis treści...3 Logowanie...3 Opcje główne...5 Konfiguracja...5 SEO...6 Opcje...7 Strony...9 Prezentacja produktu... 10 Prezentacja produktów... 11 Wyróżnione produkty... 12 Wyszukiwanie produktów... 13

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego

Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego shopgold instrukcja obsługi panelu zarządzania Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego Najbardziej aktualną wersję instrukcji możecie Państwo wygenerować

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Firma 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

PODSTAWOWE FUNKCJE SKLEPU

PODSTAWOWE FUNKCJE SKLEPU SPIS TREŚCI Strona nr 1 WSTĘP 3 2 INSTALACJA SKLEPU 3 3 PODSTAWOWE FUNKCJE SKLEPU 3 3.1 LOGOWANIE 3 3.2 PANEL ADMINISTRACYJNY 3 4. KONFIGURACJA SKLEPU 3 4.1 SKLEP 3 4.2 JĘZYKI 4 4.3 PRODUKTY 4 4.4 ZAMÓWIENIA

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2015. Autorzy: Zespół meteoryt.pl

Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2015. Autorzy: Zespół meteoryt.pl Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2015 Autorzy: Zespół meteoryt.pl Spis treści 1 WSĘP 3 2 Instalacja 5 3 Pierwsze uruchomienie 7 3.1 Kreator pierwszego uruchomienia.......................

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Baza Danych 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Gabinet Lekarski 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie

Bardziej szczegółowo

Wellcommerce Poradnik Szybki start

Wellcommerce Poradnik Szybki start Well Poradnik Szybki start 1 Spis treści 2 Zakładanie sklepu 3 Asortyment 3 Dodawanie kategorii 2 Dodawanie produktów 6 Dodawanie producentów 2 Grupy cech produktów 15 Warianty produktów 16 Magazyn 21

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja Użytkownika Systemu. Konfiguracja z Allegro od wersji 2015.5

Dokumentacja Użytkownika Systemu. Konfiguracja z Allegro od wersji 2015.5 Dokumentacja Użytkownika Systemu Konfiguracja z Allegro od wersji 2015.5 Spis treści 1 INTEGRACJA... 3 2 CZEGO POTRZEBUJĘ?... 4 3 KONFIGURACJA SERWISU ALLEGRO W PANELU ADMINISTRACYJNYM... 5 3.1 KONFIGURACJA

Bardziej szczegółowo

System CDN OPT!MA v. 15.1. Moduł e-sklep 3.0. 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00

System CDN OPT!MA v. 15.1. Moduł e-sklep 3.0. 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00 System CDN OPT!MA v. 15.1 Moduł e-sklep 3.0 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00 Dział Wsparcia Klienta i Partnera: (12) 681 43 00 www.comarch.pl/cdn info.cdn@comarch.pl

Bardziej szczegółowo

Gekosale Poradnik - Jak zacząć

Gekosale Poradnik - Jak zacząć Gekosale Poradnik - Jak zacząć 1 Spis treści 2 Zakładanie sklepu 3 Asortyment 3 Dodawanie kategorii 2 Dodawanie produktów 6 Dodawanie producentów 2 Grupy cech produktów 15 Warianty produktów 16 Magazyn

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2011. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2011. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2011 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Instalacja 5 3 Pierwsze uruchomienie 7 3.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Zakupy bez wychodzenia z domu

Zakupy bez wychodzenia z domu Zakupy bez wychodzenia z domu USŁUGI INTERNETOWE SZKOLENIE DLA UCZESTNIKÓW Niniejsze opracowanie powstało w ramach projektu innowacyjnego Fifty-Fifty model sieci franczyzy społecznej metodą przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

v. 2015 INSTRUKCJA KONFIGURACJI I OBSŁUGI PLATFORMY SHEEPLA

v. 2015 INSTRUKCJA KONFIGURACJI I OBSŁUGI PLATFORMY SHEEPLA v. 2015 INSTRUKCJA KONFIGURACJI I OBSŁUGI PLATFORMY SHEEPLA Spis treści 1. Wstęp...2 2. Rejestracja i wybór planu taryfowego...3 3. Pierwsze logowanie i konfiguracja...4 3.1 Przewoźnicy...5 3.2 Szablony

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA WERSJA 13.05.a SYSTIM

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA WERSJA 13.05.a SYSTIM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA WERSJA 13.05.a SYSTIM 1 Spis treści SYSTIM...1 Rozdział 1. Wstęp...5 1.1 logowanie do systemu...5 Rozdział 2. Handel i Magazyn...7 2.1 Sprzedaż...7 2.1.1 sprzedaż...7 2.1.2 nowa

Bardziej szczegółowo

System sklepu internetowego

System sklepu internetowego System sklepu internetowego Dokumentacja użytkownika - 1 - Spis treści Wprowadzenie... 4 Najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o systemie LogiShop... 4 Idea asortymentu i produktu... 5 System cen

Bardziej szczegółowo

Założenie własnego sklepu w systemie Epoksystem wymaga rejestracji na stronie: www.epoksystem.pl

Założenie własnego sklepu w systemie Epoksystem wymaga rejestracji na stronie: www.epoksystem.pl -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Instrukcja Obsługi systemu Epoksystem 1.Założenie sklepu: Założenie własnego sklepu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika administracji FastCentrik. wersja 2.0

Instrukcja użytkownika administracji FastCentrik. wersja 2.0 Instrukcja użytkownika administracji FastCentrik wersja 2.0 Obowiązuje od 16. 08. 2010 Spis treści: 1. Wprowadzenie... 5 1.1. Słownik... 5 1.2. Logowanie... 6 1.3. Wylogowanie... 7 1.4. Zamówienia modułów

Bardziej szczegółowo

System Comarch OPT!MA v. 17

System Comarch OPT!MA v. 17 System Comarch OPT!MA v. 17 Moduł Comarch isklep24 5.1 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00 Dział Wsparcia Klienta i Partnera: (12) 681 43 00 http://www.comarch.pl/erp/

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja Użytkownika Systemu Konfiguracja Comarch ERP Altum z wszystko.pl. Wersja: 6.1

Dokumentacja Użytkownika Systemu Konfiguracja Comarch ERP Altum z wszystko.pl. Wersja: 6.1 Dokumentacja Użytkownika Systemu Konfiguracja Comarch ERP Altum z wszystko.pl Wersja: 6.1 Copyright 2012 COMARCH SA Wszelkie prawa zastrzeżone Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej

Bardziej szczegółowo

System Comarch OPT!MA v. 17. Moduł Comarch isklep24 5.0. 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00

System Comarch OPT!MA v. 17. Moduł Comarch isklep24 5.0. 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00 System Comarch OPT!MA v. 17 Moduł Comarch isklep24 5.0 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00 Dział Wsparcia Klienta i Partnera: (12) 681 43 00 http://www.comarch.pl/erp/

Bardziej szczegółowo