WARSZTATY EDUKACJI DLA STUDENTÓW SPRAWOZDANIE

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "WARSZTATY EDUKACJI DLA STUDENTÓW SPRAWOZDANIE"

Transkrypt

1 WARSZTATY EDUKACJI MIĘDZYKULTUROWEJ DLA STUDENTÓW SPRAWOZDANIE Narodowa Agencja Programu Młodzież w działaniu oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży przedstawiają raport z pilotażowej fazy projektu warsztatów edukacji międzykulturowej Między innymi. Warsztaty zostały przeprowadzone w roku akademickim 2011 / 2012 na uczelniach w Warszawie. Cele: Rozwinięcie przez studentek i studentów kompetencji międzykulturowej rozumianej jako: o o o wiedza dotycząca różnic kulturowych i ich wpływu na zachowanie umiejętność nawiązywania i budowania pozytywnych relacji międzykulturowych postawa tolerancji dla niejednoznaczności i ciekawość poznawcza Przygotowanie studentów pedagogiki i kierunków pokrewnych do roli multiplikatorów wiedzy i postaw związanych z edukacją międzykulturową wśród różnych grup pokoleniowych. Przygotowanie uczestniczek i uczestników warsztatów do zarządzania projektami międzynarodowymi, jak na przykład międzynarodowe wymiany młodzieży. Profil uczestników: W warsztatach uczestniczyły osoby, które w przyszłości będą pracować z dziećmi i młodzieżą - studenci i studentki pedagogiki i kierunków ze specjalizacją nauczycielską, studenci animacji i kultury, studenci resocjalizacji. Struktura warsztatów: Struktura warsztatów miała charakter modułowy, pozwalający na komponowanie i dostosowanie programu warsztatów do potrzeb i zainteresowań studentów. Składał się na nią ośmiogodzinny moduł podstawowy (stanowiący bazę dla dalszych warsztatów) oraz różne moduły komplementarne poszerzające i ugruntowujące wiedzę o kolejne aspekty i zagadnienia związane z edukacją międzykulturową.

2 Lista modułów: 1. Wprowadzenie do edukacji międzykulturowej moduł podstawowy. 2. Wspieranie rozwoju kompetencji międzykulturowych dzieci i młodzieży. 3. Komunikacja międzykulturowa. 4. Praca w zespole międzykulturowym. 5. Zarządzanie projektem międzykulturowym. Realizacja poszczególnych modułów: Nazwa modułu Liczba realizacji Wprowadzenie do edukacji międzykulturowej 7 Komunikacja międzykulturowa 5 Praca w zespole międzykulturowym 2 Zarządzanie projektem międzykulturowy 2 Wspieranie rozwoju kompetencji międzykulturowych dzieci i młodzieży 1 Razem 17 Uczelnie uczestniczące w projekcie: W projekcie wzięło udział pięć jednostek dydaktycznych Uniwersytetu Warszawskiego: Uczelnia / Instytut: Liczba zrealizowanych modułów Liczba uczestników i uczestniczek Kolegium Nauczycielskie 5 23 Uniwersytet Warszawski, IPSIR 4 32 Uniwersytet Warszawski, Wydział Pedagogiczny Uniwersytet Warszawski, Instytut Germanistyki IPSIR, Studenckie Koło Naukowe 2 8 Razem

3 Na poszczególnych uczelniach warsztaty Między innymi miały inny przebieg. Tylko jedna z wymienionych wyżej uczelni Kolegium Nauczycielskie zdecydowała się na realizację wszystkich modułów zaproponowanych przez organizatorów w formie semestralnego kursu dla studentów i studentek, z którego została wystawiona ocena. Na pozostałych uczelniach realizowano warsztaty dwudniowe, najczęściej weekendowe. Każdy z nich składał się z dwóch części tematycznych: modułu wprowadzającego (Wprowadzenie do edukacji międzykulturowej) i jednego z modułów komplementarnych. Lista wszystkich modułów projektu została umieszczona powyżej. Ewaluacja poszczególnych warsztatów Po każdym warsztacie uczestnicy i uczestniczki wypełniali ankiety ewaluacyjne. Poniżej zawarte zostały wypowiedzi osób uczestniczących, w podziale na zagadnienia, o które organizatorzy pytali w ewaluacjach (zachowano oryginalne sformułowania oraz pisownię): CO BYŁO WAŻNE DLA UCZESTNIKÓW I CZEGO SIĘ DZIĘKI TEMU NAUCZYLI Ćwiczenie, w którym jedna osoba nie widziała i była prowadzona przez partnera. Wiem już, jak czują się osoby, które nie potrafią się kontaktować np. w tym samym języku i będę na to wyczulona. Ćwiczenie dotyczące relacji między gośćmi a gospodarzami wyspy pokazało mi, jak dużo negatywnych emocji może wystąpić oraz to, że nigdy nie ma tylko jednego wyjścia z danej sytuacji i że nie zależy to od zachowania, postępowania każdego uczestnika z osobna. Ćwiczenie, w którym spotykają się kultury zupełnie sobie nie znane. Pokazało to, jak obie strony mogą źle zrozumieć zamiary drugich i jaki to dyskomfort, przez co łatwo ocenić innych. Gra w karty pokazała mi, jak ciężkie może być wpasowanie się w inne zasady oraz, że należy je zgłębiać, aby czuć się lepiej i dogadywać. Pragnę zapamiętać, jak ważne jest budowanie właściwej = ciepłej relacji od podstaw. Pierwszy kontakt/spojrzenie/otoczenie na to wszystko zwrócę uwagę. Znaczącym ćwiczeniem dla mnie było to, które polegało na próbie komunikacji dwóch kultur. Pokazało ono na jakie problemy można natrafić we współpracy międzykulturowej. Ćwiczenie z dwiema wyspami [nauczyło mnie] jakich błędów nie popełniać w kontakcie z inna kulturą, a jak budować relację i wynieść coś z kontaktu. Stereotypy! Świetny temat. Zarówno pod kątem mojej pracy licencjackiej jak i codzienności. Chcę pamiętać jak niedaleko od stereotypu do dyskryminacji. Dużo do myślenia dało mi ćwiczenie, kiedy wczuwaliśmy się w gości i gospodarzy. To, co dla nas było zdobywaniem informacji, dla innych było naruszeniem ich intymności. Znaczące było dla mnie poszerzenie tematyki stereotypów oraz uświadomienie, iż są one naturalnym mechanizmem, na który musimy szczególnie zwrócić uwagę, uwrażliwić się.

4 Tworzenie kultur, a zwłaszcza budowanie wspólnego mostu nauczyło mnie, że czasami muszę zrezygnować z czegoś bardzo ważnego, żeby zbudować coś nowego. Chcę w przyszłości być bardziej elastyczna i kreatywna. Zastosowałam/poszerzyłam umiejętność wchodzenia w relacje, nawet jeżeli wspólna znajomość/praca miałyby być krótkotrwałe. Dowiedziałam się, że każdy może inaczej interpretować zachowanie drugiej osoby. Poszerzyłam swoją wiedzę nt. pomocy cudzoziemcom oraz procesu adaptacji. Poszerzyłam swoją empatię, a także nauczyłam się myśleć o alternatywnych możliwościach swoich działań pomocowych. Większą empatię, spojrzenie w głąb człowieka, nieważne z jakiej jest kultury, zrozumiałam, jak ważny jest kontakt z drugą osobą. Umiejętność adaptacji w różnych warunkach, dystans do siebie. Uświadomiłam sobie, jak ważny jest początek relacji, nastawienie i otwartość. Dostrzegłam, jak ważne jest budowanie kontaktu z innymi oraz chęć poznania ich kultury, a nie nastawienie tylko na to, co znam. Warsztaty pomogły mi zrozumieć, że nie wszyscy są tacy sami, każdy ma swoją kulturę. Oraz pewność, że nie ma co się bać kontaktu z obcokrajowcami i że przyniesie to wiele zabawy, uśmiechu i refleksji. Większą wiedzę na temat różnic międzykulturowych w akceptacji inności, możliwych barier, ale i sposobów ich przekraczania, większy dystans do zachowań obcokrajowców i wyrozumiałość dla nich i dla siebie. Najbardziej wartościowe - nie ocenianie bez poznania. Poczucie uspokojenia. Praca z obcokrajowcami nie jest taka straszna. Wiele ciekawych informacji o świecie, o których nie miałem pojęcia. Wartościowe okazały się gry w karty i wyspę Malię. Dały poczucie utożsamienia się z obcokrajowcami i sprawdzenia (poczucia) jak się można czuć w kontaktach międzykulturowych. O SPOSOBIE PRACY I TRENERACH: Bardzo podobał mi się sposób prowadzenia szkolenia i postawa prowadzących. [Podobało mi się] podejście prowadzących do słuchaczy. Myślę, że prowadzący z pewnością znajdują się na swoim miejscu :-) Naprawdę było super. Dziękuję. Było super, dowiedziałam się wielu nowych, interesujących rzeczy, a przy okazji świetnie się bawiłam ocena 5! =) Świetna zabawa i zarazem nauka. Dobrze, że nie jest to tylko suchy przekaz informacji, ale jest też czas na symulacje. Bardzo ciekawe. Mogłam nauczyć się czegoś ciekawego. Jesteście panie bardzo miłe i pozytywną energią wprost zarażacie. Za to bardzo dziękuję.

5 Bardzo ciekawie przeprowadzone zajęcia. Nie były panie zmęczone, cały czas starały się panie aktywnie i ciekawie przekazać nam wiedzę. Wiedza i profesjonalizm prowadzących!!! [...] Otworzyłam się i o dziwo zaczęłam mówić na zajęciach, bo atmosfera była bardzo miła. Podobało mi się! Może więcej takich zajęć na UW? Ogólne wnioski z pracy trenerskiej oraz rekomendacje na przyszłość: Spotkanie ewaluacyjne / podsumowujące dla zespołu trenerów i trenerek oraz przedstawicieli organizacji odpowiedzialnych za projekt odbyło się w kwietniu 2012 roku. Została wtedy podjęta decyzja, że projekt Między innymi będzie kontynuowany w roku akademickim 2012/2013. W chwili obecnej rozpoczynamy przygotowania do prowadzenia zajęć w semestrze zimowym. To, na co trenerzy i trenerki zwracali uwagę to długość warsztatów. Przy warsztatach jednomodułowych (jednodniowych) osoby prowadzące mówiły o tym, że za mało było czasu na głębokie wejście w temat - mimo tego, że warsztaty jednodniowe odbywały sie w cyklu semestralnym. Jednak przerwy między poszczególnymi spotkaniami były za długie, a osoby prowadzące zmieniały się. W związku z tym, na następny rok trwania projektu rekomendowaliśmy prowadzenie tylko warsztatów dwudniowych, tak aby grupy uczestników i uczestniczek dostały możliwość większego zanurzenia w temacie, a prowadzący i prowadzące mieli większą swobodę w planowaniu działań edukacyjnych. Zwrócono również uwagę na fakt, że przy zajęciach fakultatywnych, dodatkowych, na które studenci i studentki zapisywali się dobrowolnie, motywacja do aktywnego uczestnictwa była większa. W związku z tym pojawiło sie pytanie, czy w przyszłości nie powinno być tak, że warsztaty Między Innymi będą tylko warsztatami fakultatywnymi. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że może to nie zawsze być wykonalne, biorąc pod uwagę ograniczenia programowe i organizacyjne na uczelniach. Kolejna rzecz, na którą chcemy tu zwrócić uwagę to fakt, iż w grupach wiedza dotycząca zagadnień związanych z międzykulturowością była bardzo zróżnicowana. Niektóre osoby miały już za sobą doświadczenia wyjazdów, a nawet pracy w środowisku międzykulturowym, inni/e takich doświadczeń nie mieli/ły. W związku z tym chcemy, aby w kolejnej edycji projektu przeprowadzać analizy potrzeb szkoleniowych w grupach, w których mają odbyć się warsztaty. W trakcie warsztatów, ale także w ewaluacjach zebranych od studentów i studentek pojawiało się sporo pytań dotyczących stereotypów i mechanizmu stereotypizacji. Dlatego też podjęta została decyzja o wprowadzeniu modułu poświęconego tylko temu tematowi. Zrezygnowano natomiast z modułu poświęconego realizacji projektów, gdyż uznano, że temat nie jest w tym momencie trwania projektu kluczowy.

6 Noty o organizatorach: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) fundacja Skarbu Państwa, której głównym celem jest wspieranie działań związanych z reformą i rozwojem edukacji w Polsce. Do końca 2006 r. swój cel realizowała przede wszystkim poprzez koordynację dwóch programów Unii Europejskiej w Polsce - SOCRATES II i MŁODZIEŻ. Od 2007 r. zajmuje się realizacją programów: "Uczenie się przez całe życie" i "Młodzież w działaniu". Fundacja prowadzi także Krajowe Punkty Kontaktowe ds. Programów UE: ERASMUS MUNDUS i TEMPUS, Krajowe Biuro Programu Eurodesk oraz Centrum Współpracy z Europą Wschodnią i krajami Kaukazu SALTO EECA. Fundacja realizuje w Polsce inicjatywę wspólnotową European Language Label oraz program etwinning. Przy Fundacji działa także Polskie Biuro Eurydice - sieć informacji o edukacji w państwach europejskich. Od 2007 r. Fundacja realizuje Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży. Od 2008 r. FRSE prowadzi także Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy. Więcej informacji na stronie: Realizowany przez Fundację program Młodzież w działaniu to program Unii Europejskiej wspierający uczestnictwo w kształceniu pozaszkolnym, czyli w edukacji pozaformalnej. Jest skierowany do młodych ludzi oraz do osób pracujących z młodzieżą. Program umożliwia nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i wymianę doświadczeń. Zachęca do podejmowania różnorakich działań na rzecz społeczności lokalnej, służących również indywidualnemu rozwojowi. Więcej informacji na stronie: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) - organizacja powołana w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec. Jej głównym celem jest finansowe i merytoryczne wspieranie dwui trójstronnych projektów wymian młodzieży, które mają za zadanie pogłębiać i ulepszać zrozumienie między młodymi ludźmi z różnych krajów. PNWM ma oficjalnie status organizacji międzynarodowej, a zatem znajduje się w gronie takich organizacji, jak Unia Europejska czy ONZ. Fundusze na działalność PNWM pochodzą od rządów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Federalnej Niemiec. Oba kraje łącznie zasilają budżet organizacji rokrocznie kwotą ok. 8,9 miliona euro. Więcej informacji na stronie:

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Możliwości edukacyjne dla wolontariuszy-seniorów. Zarządzanie wymianami międzynarodowymi

Możliwości edukacyjne dla wolontariuszy-seniorów. Zarządzanie wymianami międzynarodowymi Rory Daly, Davide Di Pietro, Aleksandr Kurushev, Karin Stiehr i Charlotte Strümpel Możliwości edukacyjne dla wolontariuszy-seniorów. Zarządzanie wymianami międzynarodowymi Poradnik dla wolontariuszy-seniorów,

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu.

PROJEKT EDUKACYJNY. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu. PROJEKT EDUKACYJNY Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu. Nauka realizowana metodą projektu edukacyjnego pozwala rozwinąć ważną

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Niniejszy poradnik powstał z udziałem doświadczonych

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów

Bardziej szczegółowo

METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC

METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów Przekazujemy Wam materiały informacyjne dotyczące pracy

Bardziej szczegółowo

Jak pracować metodą projektów w szkole? Poradnik dla uczestników Projektu

Jak pracować metodą projektów w szkole? Poradnik dla uczestników Projektu Jak pracować metodą projektów w szkole? Poradnik dla uczestników Projektu 1 Opracowanie Anna Klimowicz Materiały dystrybuowane bezpłatnie 2 Wprowadzenie Metoda projektu jest najbardziej interaktywną metodą

Bardziej szczegółowo

PROJEKT Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych

PROJEKT Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych PROJEKT Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych przygotować projekt z sukcesem Poradnik dla wnioskodawców Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet III Wysoka

Bardziej szczegółowo

Jak badać jakość w edukacji globalnej Wnioski z partnerskiego przeglądu materiałów i działań z zakresu edukacji globalnej

Jak badać jakość w edukacji globalnej Wnioski z partnerskiego przeglądu materiałów i działań z zakresu edukacji globalnej Grupa Zagranica, Warszawa 2012 JAK BADAĆ JAKOŚĆ W EDUKACJI GLOBALNEJ Wnioski z partnerskiego przeglądu materiałów i działań z zakresu edukacji globalnej Projekt jest finansowany przy wsparciu Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników Agata Dragan Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników WSTĘP Kapitał ludzki jest zasobem każdego przedsiębiorstwa, który w znacznym stopniu wpływa na jego konkurencyjność, ale jednocześnie wymaga szczególnych

Bardziej szczegółowo

PROJEKT OD POMYSŁU DO REALIZACJI

PROJEKT OD POMYSŁU DO REALIZACJI PROJEKT OD POMYSŁU DO REALIZACJI Opracowanie Projekt - od pomysłu do realizacji powstało w ramach projektu Wiarygodni, kompetentni, przejrzyści organizacje pozarządowe w działaniu, realizowanego w ramach

Bardziej szczegółowo

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. www.polskapomoc.gov.pl

Bardziej szczegółowo

RAPORT KRAJOWY Z PROGRAMU SZKOLENIA NT. ANTY-DYSKRYMINACJI I RÓŻNORODNOŚCI

RAPORT KRAJOWY Z PROGRAMU SZKOLENIA NT. ANTY-DYSKRYMINACJI I RÓŻNORODNOŚCI Helsińska Fundacja Praw Człowieka RAPORT KRAJOWY Z PROGRAMU SZKOLENIA NT. ANTY-DYSKRYMINACJI I RÓŻNORODNOŚCI Helsińska Fundacja Praw Człowieka Maj 2008 Zawartość niniejszej publikacji niekoniecznie odzwierciedla

Bardziej szczegółowo

Paweł Grzelak dr Paweł Kubicki Marta Orłowska. Realizacja badania ścieżek edukacyjnych niepełnosprawnych dzieci, uczniów i absolwentów Raport końcowy

Paweł Grzelak dr Paweł Kubicki Marta Orłowska. Realizacja badania ścieżek edukacyjnych niepełnosprawnych dzieci, uczniów i absolwentów Raport końcowy Paweł Grzelak dr Paweł Kubicki Marta Orłowska Realizacja badania ścieżek edukacyjnych niepełnosprawnych dzieci, uczniów i absolwentów Raport końcowy Paweł Grzelak dr Paweł Kubicki Marta Orłowska REALIZACJA

Bardziej szczegółowo

Narzędzie do badania 11 kompetencji Podręcznik użytkownika i instrukcja

Narzędzie do badania 11 kompetencji Podręcznik użytkownika i instrukcja Narzędzie do badania 11 kompetencji Podręcznik użytkownika i instrukcja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego PI-PWP Jestem przedsiębiorczy kształtowanie

Bardziej szczegółowo

METODA PROJEKTÓW KROK PO KROKU

METODA PROJEKTÓW KROK PO KROKU Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego METODA PROJEKTÓW KROK PO KROKU Poradnik dla uczniów Bożena Zając Konrad Rokoszewski 1 Spis treści 1. Na czym polega

Bardziej szczegółowo

Pracownik socjalny. czyli rzecz o bardzo specjalnym zawodzie KONFERENCJA PROMOCYJNO-INFORMACYJNA TORUŃ, 28 29 LISTOPADA 2011 R.

Pracownik socjalny. czyli rzecz o bardzo specjalnym zawodzie KONFERENCJA PROMOCYJNO-INFORMACYJNA TORUŃ, 28 29 LISTOPADA 2011 R. Pracownik socjalny czyli rzecz o bardzo specjalnym zawodzie KONFERENCJA PROMOCYJNO-INFORMACYJNA TORUŃ, 28 29 LISTOPADA 2011 R. Zapraszamy do udziału w konferencji i życzymy owocnych dyskusji w sesjach

Bardziej szczegółowo

RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE. kurs na pracę

RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE. kurs na pracę RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE Nr 4/2013 kurs na pracę Własny biznes szansą na sukces Pomorski Ośrodek Kompetencji IDG ma już 4 lata Issn 2082-0275 fot.

Bardziej szczegółowo

Partnerstwo. konieczność czy potrzeba?

Partnerstwo. konieczność czy potrzeba? Partnerstwo konieczność czy potrzeba? Opracowanie Partnerstwo konieczność czy potrzeba? powstało w ramach projektu Wiarygodni, kompetentni, przejrzyści organizacje pozarządowe w działaniu, realizowanego

Bardziej szczegółowo

Skrypt ABC tworzenia projektu praktyczny przewodnik

Skrypt ABC tworzenia projektu praktyczny przewodnik Skrypt ABC tworzenia projektu praktyczny przewodnik - materiał opracowany przez Zespół Centrum PISOP - Spis treści DEFINICJA... 3 CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU... 3 CYKL ŻYCIA PROJEKTU... 5 TWORZYMY PROJEKT...

Bardziej szczegółowo

Harmonizacja struktur kszta³cenia w Europie. Wk³ad uczelni w Proces Boloñski. Wprowadzenie do projektu

Harmonizacja struktur kszta³cenia w Europie. Wk³ad uczelni w Proces Boloñski. Wprowadzenie do projektu Harmonizacja struktur kszta³cenia w Europie Wk³ad uczelni w Proces Boloñski Wprowadzenie do projektu Wprowadzenie do projektu Tuning Educational Structures in Europe Harmonizacja struktur kształcenia w

Bardziej szczegółowo

Organizacja i realizacja projektów edukacyjnych w gimnazjum

Organizacja i realizacja projektów edukacyjnych w gimnazjum Organizacja i realizacja projektów edukacyjnych w gimnazjum Opracowali: Katarzyna Faber-Caputa i Marcin Lipiec na podstawie poradnika autorstwa Agnieszki Mikiny i Bożeny Zając: Metoda projektów w gimnazjum.

Bardziej szczegółowo

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH ORGANIZATOR: WSPÓŁORGANIZACJA I DOFINANSOWANIE: PARTNERZY DEBATY: PATRONAT: Prezydent Miasta Gdyni dr WOJCIECH SZCZUREK SPIS RZECZY 4 OD REDAKCJI ROZMOWA 5 DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Bardziej szczegółowo

Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie. To działa!

Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie. To działa! Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie To działa! Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie To działa! ( ) Sztuka w tym, by różnica

Bardziej szczegółowo

konsultacje w społeczności lokalnej : planowanie, przygotowanie, prowadzenie konsultacji społecznych metodą warsztatową

konsultacje w społeczności lokalnej : planowanie, przygotowanie, prowadzenie konsultacji społecznych metodą warsztatową konsultacje w społeczności lokalnej : planowanie, przygotowanie, prowadzenie konsultacji społecznych metodą warsztatową Monika Probosz, Przemysław Sadura konsultacje w społeczności lokalnej : planowanie,

Bardziej szczegółowo

Prowadzenie wolontariatu w OPS

Prowadzenie wolontariatu w OPS ZWIĄZEK STOWARZYSZEŃ RAZEM W OLSZTYNIE Prowadzenie wolontariatu w OPS Olsztyn 2010 Projekt "Rozwój wolontariatu w Ośrodkach Pomocy Społecznej na terenie Warmii i Mazur" dofinansowany przez Samorząd Województwa

Bardziej szczegółowo

Proces edukacyjny i jego realizatorzy (czyli o współdziałaniu nauczycieli w zmieniającym się świecie)

Proces edukacyjny i jego realizatorzy (czyli o współdziałaniu nauczycieli w zmieniającym się świecie) TOMASZ JURCZYK JAKUB KOŁODZIEJCZYK ELŻBIETA KOMARNICKA TADEUSZ POLAŃSKI JADWIGA ROMANIUK JACEK STAROMŁYŃSKI IRENA WOJTANOWICZ-STADLER Proces edukacyjny i jego realizatorzy (czyli o współdziałaniu nauczycieli

Bardziej szczegółowo

BIULETYN INFORMACYJNY DEPARTAMENT ZARZĄDZANIA EFS. Europejski Fundusz Społeczny. Człowiek MINISTERSTWO ROZWOJU REGIONALNEGO STYCZEŃ 2008 NR 7.

BIULETYN INFORMACYJNY DEPARTAMENT ZARZĄDZANIA EFS. Europejski Fundusz Społeczny. Człowiek MINISTERSTWO ROZWOJU REGIONALNEGO STYCZEŃ 2008 NR 7. BIULETYN INFORMACYJNY DEPARTAMENT ZARZĄDZANIA EFS Europejski Fundusz Społeczny Człowiek MINISTERSTWO ROZWOJU REGIONALNEGO STYCZEŃ 2008 NR 7 efs Słowo wstępu Szanowni Państwo Rozpoczął się już drugi rok

Bardziej szczegółowo