FORWARD THINKING. Direct Box Mumbai Łódź W NUMERZE. Preferencyjna stawka VAT. Nowe połączenie kolejowe. Oceniamy początek roku

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "FORWARD THINKING. Direct Box Mumbai Łódź W NUMERZE. Preferencyjna stawka VAT. Nowe połączenie kolejowe. Oceniamy początek roku"

Transkrypt

1 W NUMERZE DHL global forwarding POŁĄCZENIE KOLEJOWE CHINY - EUROPA Preferencyjna stawka VAT W imporcie towarów można skorzystać z preferencyjnej stawki VAT. Uprawnienie jest dokładnie określone przez prawo. Nowe połączenie kolejowe DHL global forwarding Sp. z o.o. Diamond business Park ul. Jana Pawła II 66 PL Piaseczno tel Godziny otwarcia biura: 08:00-16:00 Godziny otwarcia magazynu: 6:00-22:00 DHL global forwarding Sp z o.o. Panattoni Park ul. Dostawcza 17 PL Łódź tel Godziny otwarcia biura: 06:00-17:00 Godziny otwarcia magazynu: 7:00-21:00 Jedna przesyłka = jeden posiłek dla głodnego dziecka Na trasie Chiny Europa DHL Global Forwarding uruchomił połączenie kolejowe, które znacznie skraca czas tranzytu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź naszą stronę internetową Połączenie kolejowe Chengdu Łódź to nowość w ofercie DHL global forwarding! Oceniamy początek roku Specjaliści frachtu lotniczego i morskiego DHL Global Forwarding oceniają początek bieżącego roku. Direct Box Mumbai Łódź To stałe, bezpośrednie połączenie morskie dla przesyłek drobnicowych w ramach usługi LCL. Jedna przesyłka = jeden posiłek DHL Global Forwarding współpracuje z Polską Akcją Humanitarną. Efektem jest 156 tys. posiłków dla potrzebujących dzieci. Firma odpowiedzialna społecznie DHL Global Forwarding, jako lider na rynku międzynarodowym, działa aktywnie w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu.

2 NEWS WSPÓŁPRACA Z PZG LOTNICZY SPEDYTOR 2013 REKORDOWY CZARTER Dalsza współpraca z Polskim Związkiem Golfa Rekordowy czarter Transport przesyłki o wadze ponad 56 t jest znaczącym wydarzeniem w polskim frachcie lotniczym. Rekordowo ciężki przedmiot przewieźliśmy w kwietniu br. na trasie Katowice Dammam w Arabii Saudyjskiej. DHL Global Forwarding podpisał umowę przedłużającą współpracę z PZG w 2013 r. Jako sponsor generalny Polskiego Związku Golfa już dwukrotnie otrzymał nagrodę Driver Polskiego Golfa. DHL GF Lotniczym Spedytorem Roku 2013 W tegorocznej edycji World Air Cargo Awards, która odbyła się 5 czerwca 2013 r., DHL Global Forwarding zdobył tytuł Lotniczego Spedytora Roku Ta prestiżowa nagroda została przyznana za globalny zasięg sieci, nacisk na obsługę klienta i wydajność oraz zaangażowanie w rozwój nowych technologii.

3 DHL Global Forwarding od wielu lat jest obecny w polskim golfie. Przez ostatnie dwa lata w sposób szczególny angażuje się w rozwój i promowanie tego sportu w naszym kraju jako sponsor generalny Polskiego Związku Golfa. Polski golf potrzebuje więcej partnerów tego pokroju mówi Marek Michałowski, prezes zarządu Polskiego Związku Golfa. O konsekwentnym wsparciu i propagowaniu wśród klientów DGF tej dyscypliny sportu świadczą organizowane imprezy golfowe. Tylko w czerwcu 2013 r. odbyły się cztery imprezy dla graczy początkujących (Akademia Golfa) i zaawansowanych, którzy mają już zieloną kartę (Akademia Reaktywacja).

4 Jest to kontynuacja dobrej passy 2012 był rokiem nagród dla naszej firmy. Potwierdziliśmy pozycję lidera na rynku morskich i lotniczych przesyłek w Polsce. Spółka DGF Polska okazała się bezkonkurencyjna także w ramach struktury DHL Deutsche Post. Na arenie międzynarodowej zdobyliśmy następujące tytuły: Best Team in EMEA dla DGF Polska I miejsce Na uzyskanie tytułu Najlepszego Zespołu w Regionie miały wpływ m.in. bardzo dobre wyniki wewnętrznego badania Employee Opinion Survey z 2012 r. oraz unikalna inicjatywa, jaką jest Akademia Talentów. Sales Team of the Year Globally dla DGF Polska I miejsce Nagroda dla polskiego Działu Sprzedaży za osiągnięcie doskonałych wyników i znaczne przekroczenie celów budżetowych oraz bardzo dobrą organizację pracy i zmniejszenie rotacji pracowników. Employer of Choice Akademia Talentów DGF Polska II miejsce Best Team Development 2012 Akademia Talentów DGF Polska II miejsce Living Responsibility Projekty PAH (Polska Akcja Humanitarna) oraz zbiórka nakrętek II miejsce

5 IWONA POŁOWICZ AIRFREIGHT BUSINESS DEVELOPMENT MANAGER. Główna część przesyłki, realizowanej dla klienta z branży energetycznej, to element kotła o niebagatelnych wymiarach: długości ponad 16 m, szerokości niemal 5 m i wysokości 1,75 m. Do realizacji tego zlecenia wyczarterowaliśmy AN-124 drugi co do wielkości samolot na świecie, którego udźwig według specyfikacji technicznej wynosi maksymalnie 120 t, jednak w rzeczywistości potrafi na swoim pokładzie przewieźć nawet do 170 t. Dodatkowe dźwigi Samolot imponuje nie tylko udźwigiem, ale także rozmiarami ładowni, której długość wynosi 36,48 m, szerokość 6,4 m, a wysokość aż 4,4 m. Nawet jednak dla takiego giganta załadunek i właściwe zabezpieczenie naszego ładunku były poważnym wyzwaniem. Dwa wewnętrzne dźwigi, po 10 t udźwigu każdy, nie były w stanie podnieść elementu o wadze 56 t. Konieczne było wynajęcie dwóch dźwigów zewnętrznych ze znacznym zapasem udźwigu (100 t i 150 t), aby bezpiecznie i stabilnie przenieść ładunek na specjalnie do tego celu zbudowaną platformę transportową, umożliwiającą umieszczenie elementu kotła w samolocie. Wyzwanie logistyczne Aby mieć pewność, że ładunek nie ulegnie przemieszczeniu podczas lotu, do przymocowania towaru do podłogi samolotu, oprócz standardowo stosowanych łańcuchów, zostały użyte dodatkowe cztery szekle umożliwiające utrzymanie masy 35 t każdy. Organizacja tego nietypowego zlecenia była ogromnym wyzwaniem logistycznym nawet dla wprawionego w realizacji niestandardowych przesyłek Działu Produktu Lotniczego DHL Global Forwarding. Nie słyszałam o transporcie lotniczym tak ciężkiego elementu z Polski mówi Iwona Połowicz, Airfreight Business Development Manager.

6 NEWS LIFE SCIENCES & HEALTHCARE Life science & Healthcare MAGAZYN Z TEMPERATURĄ KONTROLOWANĄ W CARACAS (WENEZUELA) W Wenezueli, na lotnisku w Caracas, DHL Freight, Global Forwarding uruchomił magazyn przystosowany do przechowywania nawet 120 palet w temperaturze kontrolowanej. Magazyn został wyposażony w najnowsze technologie, dzięki czemu stanowi istotny element w łańcuchu dostaw dla klientów z sektora Life Sciences & Healthcare. MAGAZYNY W MIAMI I ATLANCIE Magazyny DHL Global Forwarding zlokalizowane w Miami i Atlancie uzyskały status centrów kompetencyjnych spełniających rygorystyczne procedury branży farmaceutycznej. Centra dysponują najnowocześniejszymi technologiami, m.in. SmartSensor do śledzenia i przechowywania produktów w odpowiednich warunkach. Obie lokalizacje są strategiczne dla transportu leków i urządzeń medycznych w Ameryce Północnej. Analogiczny status zdobyło centrum logistyczne DHL na lotnisku w Narita (Japonia). USŁUGA AIRFREIGHT PLUS PHARMA DHL Global Forwarding opracował dla branży Life Sciences & Healthcare usługę Airfreight Plus Pharma, która umożliwia transport produktów w kontrolowanej temperaturze. Usługa Airfreight Plus Pharma 1 została przygotowana dla produktów, które wymagają podczas transportu temperatury kontrolowanej pokojowej, natomiast usługa Airfreight Plus Pharma 2 jest skierowana do klientów, których produkty wymagają temperatury od +2 C do +8 C. MAGAZYNY DHL GLOBAL FORWARDING ZLOKALIZOWANE W MIAMI I ATLANCIE UZYSKAŁY STATUS CENTRÓW KOMPETENCYJNYCH SPEŁNIAJĄCYCH RYGORYSTYCZNE PROCEDURY BRANŻY FARMACEUTYCZNEJ.

7 NEWS ENERGY & TECHNOLOGY Energy & Technology PO TRZECH LATACH PLANOWANIA PRZENIESIONO MIĘDZYNARODOWE LOTNISKO MARISCAL SUCRE DO ODDALONEJ O 18 KM MIEJSCOWOŚCI TABABELA. ENERGY AWARDS Deutsche Post DHL wspiera inicjatywę Energy Awards, która promuje osiągnięcia osób i firm działających na rzecz ekologii. W ramach tego projektu powołano nagrodę Energy, która jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie alternatywnych źródeł energii. Ponadto zostanie uruchomiona Akademia Energii składająca się z ponad 70 ekspertów wywodzących się z biznesu, polityki i środowisk badawczych, w tym specjalistów z Deutsche Post DHL. Członkowie Akademii będą pracować nad wprowadzaniem działań na rzecz zrównoważonych źródeł energii. PROJEKTY PRZEMYSŁOWE Dział Projektów Przemysłowych DGF w Ekwadorze zrealizował największy projekt w swojej historii. Po trzech latach planowania przeniesiono międzynarodowe lotnisko Mariscal Sucre do oddalonej o 18 km miejscowości Tababela. Rozmiar i skala projektów przemysłowych stale rośnie m.in. na Bliskim Wschodzie, w Azji i Ameryce Łacińskiej. Duże frachty są realizowane w górnictwie, budownictwie, głównie dla firm zajmujących się wydobyciem ropy i gazu oraz wytwarzaniem energii. WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI Z FLEXITANK DGF Flexitank, czyli oferta dla firm z sektora chemicznego i branży napojów, pozwala na przyjazne dla środowiska transportowanie cieczy innych niż niebezpieczne. Dzięki elastyczności Flexitank każdy centymetr przestrzeni jest wykorzystany, w efekcie klienci mają możliwość wysłania do 31 proc. produktu więcej w porównaniu z kontenerami IBC (Intermediate Bulk Container).

8 STAWKA VAT EWA PETERLEJTNER-ŻUK FINANCE & ADMINISTRATION DI- RECTOR DHL GLOBAL FORWARDING Preferencyjna stawka VAT w imporcie towarów Ze względu na płynność finansową klienci firm spedycyjnych domagają się, by tę obniżoną stawkę stosować, o ile tylko prawo daje taką możliwość. Jednak niejednoznaczne przepisy niosą za sobą ryzyko odmiennych interpretacji służb skarbowych dla importera i spedytora może to być początek kłopotów. Import z państw trzecich Specyficzny przypadek przy imporcie towarów na teren UE z państw trzecich ma miejsce, gdy towar nie jest odprawiany przez firmę spedycyjną i dociera do wskazanego przez klienta miejsca przeznaczenia w tzw. tranzycie. Odbiorca towaru podejmuje decyzję, czy dokona odprawy celnej sam lub z pomocą firmy zewnętrznej, czy z uwagi na swoje plany lub zmienną sytuację rynkową przetrzyma towar w magazynie celnym. Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 2 ust. 7 ustawy o VAT każdy przywóz towarów z państw trzecich na teren Rzeczpospolitej Polskiej jest importem towarów. STOSOWANIE PREFERENCYJNEJ STAWKI VAT, CZYLI INNEJ NIŻ OBOWIĄZUJĄCE 23 PROC., JEST UPRAWNIENIEM, Z KTÓREGO MOŻNA SKORZYSTAĆ WYŁĄCZNIE W PRZYPADKACH ŚCIŚLE OKREŚLONYCH PRAWEM.

9 Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 maja 2011 r. (sygn. IPPP3/443/ /SM) oraz wyrok NSA z 6 listopada 2009 r. (sygn. Akt I FSK 300/09). Właściwe dane Mogłoby się zatem wydawać, że w przypadku każdego importu spedytor może zastosować 0 proc. VAT niezależnie od tego, czy u klienta następuje odprawa ostateczna, czy towar wszedł na skład celny. Aby interes Skarbu Państwa był zabezpieczony, teoretycznie należałoby zwrócić uwagę tylko na to, czy SAD jest należycie wypełniony przez agenta celnego, czy są odpowiednio ujęte koszty świadczonych przez spedytora usług transportowych (pola 42 i 44 w SAD). Jeszcze pod koniec 2007 r. (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IP-PP2-443/262/07-2/ TLO z 7 grudnia 2007 r.) można było sądzić, że prezentowany powyżej pogląd jest właściwy. Jednak późniejsze interpretacje indywidualne (np. dyrektora IS w Warszawie, IPP3/ /10-4/Mpe z 2010 r., oraz dyrektora IS w Katowicach, IBPP2/ /08/UH z 2008 r.) i ostatnie decyzje w sprawie odwołań po kontrolach wskazują jednoznacznie, że obecnie spedytor nie ma prawa zastosować stawki 0 proc. VAT przy usłudze przywozu towaru do magazynu celnego klienta w imporcie. Urząd powołuje się w tym przypadku m.in. na to, że towar po objęciu procedurą składu celnego mógłby być powtórnie wywieziony poza teren UE bez konieczności dokonywania odprawy importowej. Korekta w przypadku błędu Jeśli jakaś firma spedycyjna stosuje błędną, czyli 0-proc., stawkę VAT dla importu towarów do magazynu celnego klienta, to naraża na kłopoty nie tylko siebie, ale również swojego klienta. Wyobraźmy sobie, że w wyniku zaleceń pokontrolnych urzędu skarbowego spedytor poprawia swoje niewłaściwe praktyki, wystawiając klientowi jednorazowo setki faktur ze stawką VAT 23 proc. To może doprowadzić zarówno firmę spedycyjną, jak i klienta do kłopotów z płynnością finansową, nie mówiąc o dodatkowej, żmudnej pracy finansowo- -administracyjnej związanej z korektą dokumentów.

10 SERWIS LCL DIRECT BOX TO STAŁE, BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIA MORSKIE DLA PRZESYŁEK DROBNICOWYCH NA NAJBARDZIEJ POPULARNYCH TRASACH W RAMACH USŁUGI LCL. USŁUGA JEST DOSTOSOWANA DO POTRZEB TYCH KLIENTÓW, KTÓRYM ZALEŻY NA CZASIE. Direct Box Mumbai Łódź NOWY SERWIS LCL MICHAŁ KOŁODZIEJSKI DYREKTOR DS. PRODUKTU MORSKIEGO DHL GLOBAL FORWARDING LCL, czyli Less then Container Load, to ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie dla mniejszych przesyłek, które przebywają drogę morską w jednym kontenerze wraz z innymi ładunkami. PROSTO DO CELU To wygodna, ale także ekonomiczna opcja dla klientów, którzy nie chcą kupować przestrzeni ładunkowej całego kontenera, a jedynie jego część. Serwisy kursują według stałego harmonogramu, nawet w przypadku gdy kontener nie jest całkowicie wypełniony. Klient otrzymuje tym samym rozwiązanie podobne do pełnokontenerowego (FCL), płacąc jedynie za przestrzeń zajmowaną przez jego przesyłkę. Ponadto towar przesłany serwisem Direct Box jest bezpieczniejszy, ponieważ liczba przeładunków jest ograniczona do minimum. NOWE POŁĄCZENIE Ostatnio serwis Direct Box został uruchomiony dla połączenia Łódź Mumbai w Indiach. Wynika to z faktu, że znaczna część dostawców jest zlokalizowana w północno-zachodniej części Indii, głównie w regionach miasta Mumbai oraz New Delhi. WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, ŻE DHL GLOBAL FORWARDING, JAKO LIDER NA RYNKU PRZESYŁEK MORSKICH, NIE TYLKO DBA O BEZPIECZEŃSTWO TOWARU, ALE RÓWNIEŻ ZAPEWNIA SWOIM KLIENTOM MOŻLIWOŚĆ KONTROLI STATUSU PRZESYŁKI POPRZEZ PRZEZNACZONY DO TEGO SYSTEM INFORMATYCZNY.

11 Obecnie gospodarka Indii jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Potwierdzają to również doświadczenia rodzimego rynku. Coraz więcej firm hinduskich współpracuje z partnerami biznesowymi w Polsce mówi Michał Kołodziejski, Dyrektor ds. Produktu Morskiego DHL Global Forwarding, i dodaje. Jest to już ósme połączenie do naszego terminalu w Łodzi, obok takich kierunków jak Hongkong, Szanghaj, Shenzhen, Ningbo, Singapur, Nowy Jork czy Keelung. Przewozy drobnicowe to korzystne rozwiązanie dla mniejszych przedsiębiorstw. Dzięki usłudze istnieje możliwość elastycznego dostosowywania łańcucha dostaw do stanów magazynowych. PONAD 300 TERMINALI DHL Global Forwarding rozwija własną sieć terminali ze zdefiniowanym harmonogramem połączeń dostosowanym do zapotrzebowania rynków światowych. Krajowy terminal w Łodzi ma regularne połączenia liniowe z Hamburgiem i Bremen, dzięki czemu zapewnia krótszy czas tranzytu w serwisie Premium.

12 FORWARD THINKING NEWS TRENDY PRODUKTY OKIEM EKSPERTA CSR KALENDARZ NOWE POŁĄCZENIE Połączenie kolejowe Chiny Europa arding DHL global forw JOWE POŁĄCZENIE KOLE CHINY - EUROPA rding Sp. z o.o. DHL global forwa Park Diamond business ul. Jana Pawła II 66 PL Piaseczno 00 tel biura: 08:00-16:00 Godziny otwarcia 22:00 magazynu: 6:00 Godziny otwarcia rding Sp z DHL global forwa Panattoni Park o.o. ul. Dostawcza 17 PL Łódź 00 tel biura: 06:00-17:00 Godziny otwarcia 21:00 magazynu: 7:00 Godziny otwarcia Chcesz dowiedzieć Odwiedź naszą stronę się więcej? = jeden posiłek Jedna przesyłka ka dla głodnego dziec Chengdu Łódź arding! Połączenie kolejowe cie DHL global forw to nowość w ofer hlgf.pl internetową Nowe regularne połączenie DHL Global Dwa lata pracy nad nowym serwisem zaowocowały uruchomieniem 26 kwietnia 2013 r., nowego regularnego i bezpośredniego połączenia kolejowego z Chengdu (Chiny) do Polski. DHL Global Forwarding jest pionierem prac nad rozwiązaniami w zakresie transportu kolejowego. Jednocześnie DGF jest jednym z pierwszych spedytorów w Polsce, który proponuje swoim klientom tak szeroki wachlarz serwisów i usług. Nowa oferta jest skierowana do klientów, którzy cenią krótki czas tranzytu, regularne połączenia, możliwość odbioru towaru z dowolnego miejsca załadunku oraz dostawę do dowolnego miejsca w Europie, pełną obsługę celną i terminalową, bezpieczeństwo przesyłek i możliwość dodatkowego ubezpieczenia. Obecnie transport odbywa się Korytarzem Zachodnim, co sprawia, że czas tranzytu z Chin do Polski wynosi 14 dni i jest znacznie krótszy od czasu tranzytu w transporcie morskim. Dostępne są również transporty powrotne z Polski do Chin oraz połączenia kolejowe innymi korytarzami, m.in. transsyberyjskim. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z opiekunem handlowym.

13 OKIEM EKSPERTA UPDATE RYNKU FRACHT lotniczy FRACHT morski KRZYSZTOF BIELICA DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCY, DYREKTOR DS. PRODUKTU LOTNI- CZEGO DHL GLOBAL FORWARDING MICHAŁ KOŁODZIEJSKI DYREKTOR DS. PRODUKTU MORSKIEGO DHL GLOBAL FORWARDING POCZĄTEK BIEŻĄCEGO ROKU, PODOBNIE JAK CAŁY 2012 R., NIE BYŁ ŁATWY. ŚWIATOWY KRYZYS GOSPODARCZY ODCISNĄŁ PIĘTNO NA POLSKIM RYNKU USŁUG SPEDYCJI LOTNICZEJ. POCZĄTEK BIEŻĄCEGO ROKU, ZRESZTĄ PODOBNIE JAK CAŁY 2012 R., NIE BYŁ ŁATWY DLA RYNKU USŁUG SPEDYCJI LOTNICZEJ. O OBNIŻENIU CEN TRANSPORTU LOTNICZEGO ZADECYDOWAŁY RÓŻNE CZYNNIKI. Fracht lotniczy dotkliwie odczuł osłabienie globalnego wzrostu gospodarczego. Na obniżenie cen transportu lotniczego miały wpływ różne czynniki, jak chociażby spadek popytu w Chinach czy wyhamowanie rynku zachodnioeuropejskiego. Podobnie jak dla całej gospodarki, bieżący rok nie zaczął się zbyt optymistycznie również dla rynku oceanicznego transportu towarowego. Importerzy już wcześniej wypowiadali się raczej zachowawczo na temat planowanych wolumenów.

14 WYKRES GLOBALNYCH PRZEWOZÓW LOTNICZYCH WG IATA 0,8% 0,6% 1,6% 5,0% 1,4% KRZYSZTOF BIELICA DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCY, DYREKTOR DS. PRODUKTU LOTNI- CZEGO DHL GLOBAL FORWARDING -1,9% CZERWIEC 2011 SIERPIEŃ ,2% PAŹDZIERNIK ,8% GRUDZIEŃ 2011 LUTY ,5% KWIECIEŃ 2012 CZERWIEC ,3% SIERPIEŃ 2012 PAŹDZIERNIK ,3% -6,2% GRUDZIEŃ 2012 LUTY 2013 KWIECIEŃ 2013 Według danych IATA spadek w przewozach lotniczych w 2012 r. to 1,5 proc., zaś obecne prognozy na 2013 r. zakładają spadek na poziomie 2,7 proc., choć sytuacja zmienia się co miesiąc. Głównym powodem tendencji spadkowej jest czynnik ekonomiczny, związany z koniecznością szukania oszczędności w tym poprzez optymalizację łańcuchów dostaw różnego rodzaju transportu, szczególnie pod kątem zmniejszenia kosztów. Skutkuje to reorganizacją transportu lotniczego na rzecz tańszego, morskiego lub łączonego morsko-lotniczego czy rozwijającego się dynamicznie transportu kolejowego z Azji do Europy. Analizując dane IATA, odnotowaliśmy trend spadkowy szczególnie w pierwszym kwartale bieżącego roku nie tylko w Polsce, ale również na większości rynków europejskich. Drugi kwartał 2013 r. to okres stabilizacji (bez dalszych spadków) wielkości przewozów lotniczych, jednak w dalszym ciągu poniżej oczekiwań rynku oraz gorzej w porównaniu z wynikami z zeszłego roku. Nie da się wyraźnie wyróżnić gałęzi gospodarki, w których można się spodziewać większego wzrostu. Niewielkie ożywienie na światowych rynkach jest związane ze wzrostem kursu euro i dolara. Wewnętrzne szacunki DHL Global Forwarding na 2013 r. dla frachtu lotniczego są optymistyczne spodziewamy się zauważalnego wzrostu w stosunku do roku ubiegłego.

15 MICHAŁ KOŁODZIEJSKI DYREKTOR DS. PRODUKTU MORSKIEGO DHL GLOBAL FORWARDING OBECNIE NA TRASIE AZJA EUROPA OBSERWUJEMY WYPEŁNIENIE STATKÓW ŚREDNIO NA POZIOMIE 90 PROC. Z DRUGIEJ STRONY PODAŻ PRZESTRZENI ŁADUNKOWEJ POZOSTAJE BEZ WIĘKSZYCH ZMIAN. Kluczowym momentem dla frachtu morskiego miał być, jak zawsze, okres Chińskiego Nowego Roku, który przynosi zwykle wzrost liczby ładunków. Niestety, tym razem po chińskich świętach wolumeny nie powróciły do poprzedniego poziomu, jak miało to miejsce w poprzednich latach. Obecnie na trasie Azja Europa obserwujemy wypełnienie statków średnio na poziomie nie większym niż 90 proc. Z drugiej strony podaż przestrzeni ładunkowej pozostaje bez większych zmian. Cały rynek liczył na wzrost popytu i zwiększenie liczby ładunków w drugiej połowie bieżącego roku. Mogłoby to pomóc w powrocie rynku do równowagi i uchronić stawki frachtowe przed dalszą zmianą. Niestety, z dostępnych danych wynika, że popyt utrzyma się na niezmienionym poziomie, co w konsekwencji oznacza dalsze załamanie rynku i kontynuację trendu spadkowego stawek frachtowych (mimo wprowadzonego z sukcesem GRI, co nastąpiło 1 lipca). Wówczas kwestią czasu będzie podjęcie przez armatorów bardziej zdecydowanych działań regulujących rynek, szczególnie wycofanie większych ilości tonażu. Taki scenariusz wydaje się nieunikniony, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę wyniki finansowe armatorów oraz rosnącą znacznie szybciej niż popyt pojemność floty kontenerowej.

16 CSR WSPÓŁPRACA DHL GF Z PAH Ponad 156 tys. posiłków dla najuboższych dzieci od DHL Dzięki współpracy firmy DHL Global Forwarding z Polską Akcją Humanitarną, trwającej od stycznia 2011 r., najbardziej potrzebujące dzieci w Polsce regularnie otrzymują obiady w szkole. Od tego czasu w ramach akcji Pajacyk jedna przesyłka = jeden posiłek dla głodnego dziecka firmie udało się zapewnić ponad 156 tys. posiłków dla najmłodszych. Choć trudno w to uwierzyć, głód jest jedną z największych bolączek naszego kraju. Skala niedożywienia dzieci w Polsce jest ogromna. Zajmujemy niechlubne trzecie miejsce w Unii Europejskiej, tuż za Bułgarią i Rumunią mówi Krzysztof Bielica, Dyrektor Zarządzający DHL Global Forwarding. Świadomość, że jedna zrealizowana przez nas przesyłka oznacza ciepły, dla niektórych dzieci jedyny posiłek w ciągu dnia, motywuje nas do dalszych działań na rzecz najmłodszych dotkniętych problemem biedy. Uważamy, że takie inicjatywy jak Pajacyk są bardzo potrzebne, dlatego zachęcamy naszych klientów i partnerów biznesowych do wspólnego zaangażowania się w akcję dodaje Krzysztof Bielica. KRZYSZTOF BIELICA DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCY, DYREKTOR DS. PRODUKTU LOTNI- CZEGO DHL GLOBAL FORWARDING JEDNA PRZESYŁKA = JEDEN POSIŁEK DLA GŁODNEGO DZIECKA

17 CSR DHL ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE DHL Global Forwarding firmą społecznie odpowiedzialną POZYCJA LIDERA NA RYNKU MIĘDZYNARODOWYM ZOBOWIĄZUJE DO AKTYWNEGO I ODPOWIEDZIALNEGO PODEJŚCIA W RELACJACH Z PRACOWNIKAMI, SPOŁECZEŃSTWEM ORAZ Z SZEROKO POJĘTYM OTOCZENIEM, KTÓREGO JESTEŚMY INTEGRALNĄ CZĘŚCIĄ. DLATEGO PODEJMUJEMY DZIAŁANIA W ZAKRESIE SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI BIZNESU. ZIELONA LOGISTYKA Sektor transportu jest odpowiedzialny za 14 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych, które są postrzegane jako główny powód globalnego ocieplenia. Jako lider na rynku TSL poczuwamy się do odpowiedzialności za środowisko naturalne i jesteśmy jednym z kluczowych partnerów podejmujących globalną walkę ze zmianami klimatu. WSPIERAMY POTRZEBUJĄCYCH Od ponad dwóch lat współpracujemy z Polską Akcją Humanitarną, wspierając akcję Pajacyk. Celem inicjatywy PAH jest zbieranie funduszy na program przeciwdziałania niedożywieniu dzieci poprzez finansowanie obiadów w szkołach i świetlicach środowiskowych. Każda zrealizowana przez nas przesyłka morska i lotnicza to jeden posiłek i uśmiech na twarzy kolejnego dziecka! STAWIAMY NA ROZWÓJ DHL Global Forwarding stara się w swoich inicjatywach zwiększyć szansę dzieci na lepszy start w dorosłe życie. Wspólnie z Polskim Związkiem Karate Fudokan wspomagamy podopiecznych Fundacji Naszym Dzieciom przy Środowiskowym Ośrodku Wychowawczym TPD Warszawa-Bemowo poprzez finansowanie zajęć karate. Zorganizowany dzięki tej pomocy cykl treningów karate obejmuje zarówno przedszkolaki, jak i dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Inicjatywa ta daje szansę dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich i zagrożonych patologią na lepsze wykorzystanie wolnego czasu i rozwijanie swoich zainteresowań oraz umiejętności.

18 CSR DHL ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE DHL Global Forwarding firmą społecznie odpowiedzialną POZYCJA LIDERA NA RYNKU MIĘDZYNARODOWYM ZOBOWIĄZUJE DO AKTYWNEGO I ODPOWIEDZIALNEGO PODEJŚCIA W RELACJACH Z PRACOWNIKAMI, SPOŁECZEŃSTWEM ORAZ Z SZEROKO POJĘTYM OTOCZENIEM, KTÓREGO JESTEŚMY INTEGRALNĄ CZĘŚCIĄ. DLATEGO PODEJMUJEMY DZIAŁANIA W ZAKRESIE SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI BIZNESU. WSPIERAMY POTRZEBUJĄCYCH Od ponad dwóch lat współpracujemy z Polską Akcją Humanitarną, wspierając akcję Pajacyk. Celem inicjatywy PAH jest zbieranie funduszy na program przeciwdziałania niedożywieniu dzieci poprzez finansowanie obiadów w szkołach i świetlicach środowiskowych. Każda zrealizowana przez nas przesyłka morska i lotnicza to jeden posiłek i uśmiech na twarzy kolejnego dziecka! STAWIAMY NA ROZWÓJ DHL Global Forwarding stara się w swoich inicjatywach zwiększyć szansę dzieci na lepszy start w dorosłe życie. Wspólnie z Polskim Związkiem Karate Fudokan wspomagamy podopiecznych Fundacji Naszym Dzieciom przy Środowiskowym Ośrodku Wychowawczym TPD Warszawa-Bemowo poprzez finansowanie zajęć karate. Zorganizowany dzięki tej pomocy cykl treningów karate obejmuje zarówno przedszkolaki, jak i dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Inicjatywa ta daje szansę dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich i zagrożonych patologią na lepsze wykorzystanie wolnego czasu i rozwijanie swoich zainteresowań oraz umiejętności.

19 CSR DHL ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE DHL Global Forwarding firmą społecznie odpowiedzialną POZYCJA LIDERA NA RYNKU MIĘDZYNARODOWYM ZOBOWIĄZUJE DO AKTYWNEGO I ODPOWIEDZIALNEGO PODEJŚCIA W RELACJACH Z PRACOWNIKAMI, SPOŁECZEŃSTWEM ORAZ Z SZEROKO POJĘTYM OTOCZENIEM, KTÓREGO JESTEŚMY INTEGRALNĄ CZĘŚCIĄ. DLATEGO PODEJMUJEMY DZIAŁANIA W ZAKRESIE SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI BIZNESU. ZIELONA LOGISTYKA Sektor transportu jest odpowiedzialny za 14 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych, które są postrzegane jako główny powód globalnego ocieplenia. Jako lider na rynku TSL poczuwamy się do odpowiedzialności za środowisko naturalne i jesteśmy jednym z kluczowych partnerów podejmujących globalną walkę ze zmianami klimatu. STAWIAMY NA ROZWÓJ DHL Global Forwarding stara się w swoich inicjatywach zwiększyć szansę dzieci na lepszy start w dorosłe życie. Wspólnie z Polskim Związkiem Karate Fudokan wspomagamy podopiecznych Fundacji Naszym Dzieciom przy Środowiskowym Ośrodku Wychowawczym TPD Warszawa-Bemowo poprzez finansowanie zajęć karate. Zorganizowany dzięki tej pomocy cykl treningów karate obejmuje zarówno przedszkolaki, jak i dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Inicjatywa ta daje szansę dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich i zagrożonych patologią na lepsze wykorzystanie wolnego czasu i rozwijanie swoich zainteresowań oraz umiejętności.

20 KALENDARZ KALENDARZ ŚWIĄT NA ŚWIECIE ŚWIĘTA ORAZ DNI WOLNE OD PRACY Lipiec Sierpień Wrzesień

21 SZANOWNI PAŃSTWO, dziękujemy za poświęcony czas. Jeżeli mają Państwo pytania lub chcą dowiedzieć się czegoś więcej o prezentowanych tematach, zapraszamy do kontaktu. Czekamy również na uwagi, a także zagadnienia, o jakich chcieliby Państwo przeczytać na łamach kolejnego numeru newslettera.

FORWARD THINKING. Niestandardowe zlecenia w DHL GF W NUMERZE. Kolejny certyfikat dla DHL GF. Transatlantycka strefa wolnego handlu

FORWARD THINKING. Niestandardowe zlecenia w DHL GF W NUMERZE. Kolejny certyfikat dla DHL GF. Transatlantycka strefa wolnego handlu W NUMERZE Kolejny certyfikat dla DHL GF DHL GF został pierwszym spedytorem działającym na lotnisku w Warszawie z certyfikatem zarejestrowanego agenta. Transatlantycka strefa wolnego handlu Stagnacja gospodarcza

Bardziej szczegółowo

FORWARD THINKING. Niestandardowe zlecenia w DHL GF W NUMERZE. Kolejny certyfikat dla DHL GF. Transatlantycka strefa wolnego handlu

FORWARD THINKING. Niestandardowe zlecenia w DHL GF W NUMERZE. Kolejny certyfikat dla DHL GF. Transatlantycka strefa wolnego handlu W NUMERZE Kolejny certyfikat dla DHL GF DHL GF został pierwszym spedytorem działającym na lotnisku w Warszawie z certyfikatem zarejestrowanego agenta. Transatlantycka strefa wolnego handlu Stagnacja gospodarcza

Bardziej szczegółowo

DRODZY Klienci, Zarząd i Pracownicy DHL Global Forwarding PIOTR IWANIUK PREZES ZARZĄDU KRZYSZTOF BIELICA WICEPREZES ZARZĄDU MICHAŁ KOŁODZIEJSKI

DRODZY Klienci, Zarząd i Pracownicy DHL Global Forwarding PIOTR IWANIUK PREZES ZARZĄDU KRZYSZTOF BIELICA WICEPREZES ZARZĄDU MICHAŁ KOŁODZIEJSKI Forward Thinking NR 4/2011 NEWSLETTER DLA KLUCZOWYCH KLIENTÓW DHL PIOTR IWANIUK PREZES ZARZĄDU KRZYSZTOF BIELICA WICEPREZES ZARZĄDU i Dyrektor Produktu Lotniczego MICHAŁ KOŁODZIEJSKI Dyrektor Produktu

Bardziej szczegółowo

Zdrowych, spokojnych świąt wielkanocnych, pełnych nadziei i miłości oraz serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół życzy

Zdrowych, spokojnych świąt wielkanocnych, pełnych nadziei i miłości oraz serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół życzy Zdrowych, spokojnych świąt wielkanocnych, pełnych nadziei i miłości oraz serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół życzy FORWARD THINKING NR 1/2015 NEWSLETTER DLA KLUCZOWYCH KLIENTÓW DHL

Bardziej szczegółowo

Dobra logistyka za przewodnika

Dobra logistyka za przewodnika Forward Thinking NR 3/2014 NEWSLETTER DLA KLUCZOWYCH KLIENTÓW DHL okiem eksperta Dobra logistyka za przewodnika Okiem eksperta transport nawet na krańce świata PRODUKTY Mamy know-how Rozwiązania DHL Global

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka. Logistyka branży farmaceutycznej. Co przyniesie rok 2013 w transporcie i logistyce?

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka. Logistyka branży farmaceutycznej. Co przyniesie rok 2013 w transporcie i logistyce? styczeń 1/2013 (32) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka branży farmaceutycznej Czy warto jeździć na magnesie?

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie roku. Piotr W. Krawiecki Prezes Zarządu DSV Road. Podsumowanie roku. Podsumowanie roku

Podsumowanie roku. Piotr W. Krawiecki Prezes Zarządu DSV Road. Podsumowanie roku. Podsumowanie roku Podsumowanie roku Podsumowanie roku Podsumowanie roku Piotr W. Krawiecki Prezes Zarządu DSV Road To był kolejny rok wyzwań dla transportu drogowego. Naszej polskiej spółce DSV Road udało się utrzymać trend

Bardziej szczegółowo

Nowe horyzonty. Rynek transportu i logistyki w Polsce

Nowe horyzonty. Rynek transportu i logistyki w Polsce Nowe horyzonty Rynek transportu i logistyki w Polsce Maj 2007 Autor Stanisław Ślubowski Departament Marketingu Korporacyjnego Zespół ds. Analiz Gospodarczych ING Bank e-mail: stanislaw.slubowski@ingbank.pl

Bardziej szczegółowo

Globalne projekty polskie rozwiązania. www.suus.com

Globalne projekty polskie rozwiązania. www.suus.com Globalne projekty polskie rozwiązania 1 www.suus.com Fastprocessing Fastdecision Fastimplementation Szczyty przewozowe akceptować czy ograniczać? ROHLIG SUUS Logistics zajmuje się zarządzaniem logistyką

Bardziej szczegółowo

20. edycja rankingu firm tsl

20. edycja rankingu firm tsl Dodatek informacyjno-promocyjny e k s t r a Środa 24 czerwca 205 nr 20 (403) 20. edycja rankingu firm tsl Bariery i wyzwania dla firm logistycznych Prognozy gospodarcze dla transportu, spedycji i logistyki

Bardziej szczegółowo

biznes Logistyka branży odzieżowej Transport intermodalny Rynek powierzchni magazynowych luty 2/2013 (33)

biznes Logistyka branży odzieżowej Transport intermodalny Rynek powierzchni magazynowych luty 2/2013 (33) luty 2/2013 (33) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka branży odzieżowej Transport intermodalny Nakład: 11

Bardziej szczegółowo

Solange Olszewska Solaris Bus & Coach S.A. Wytrwałość kluczem do sukcesu

Solange Olszewska Solaris Bus & Coach S.A. Wytrwałość kluczem do sukcesu magazyn mbanku dla ludzi przedsiębiorczych Nr 16 / jesień 2014 mdm for ipad Maklerska ikona mobilności Solange Olszewska Solaris Bus & Coach S.A. Wytrwałość kluczem do sukcesu # nie obiecujemy, że będziesz

Bardziej szczegółowo

4STRona. 13 STRona. 6STRona. atutem. e-commerce. Nowy wymiar logistyki produktów. Ludzie. Co nakręca. spożywczych. są naszym największym

4STRona. 13 STRona. 6STRona. atutem. e-commerce. Nowy wymiar logistyki produktów. Ludzie. Co nakręca. spożywczych. są naszym największym www.raben-group.com www.freshlogistics.com.pl Czasopismo dla Klientów Raben Group Grudzień 2013 4STRona Ludzie są naszym największym atutem 6STRona Nowy wymiar logistyki produktów spożywczych 13 STRona

Bardziej szczegółowo

Jubileusz na Ukrainie / 3

Jubileusz na Ukrainie / 3 www.raben-group.com www.freshlogistics.com.pl www.raben-sea-air.com Czasopismo dla Klientów Raben Group Maj 2013 Nasz rozwój w Europie Zachodniej Jubileusz na Ukrainie / 3 edytorial Być gotowym na zmiany

Bardziej szczegółowo

ZŁOTA SETKA. Nagrody przyznane: Gazeta Finansowa. w kategorii: bank. w kategorii: dom maklerski. w kategorii: leasing. 14 20 lutego 2014 r.

ZŁOTA SETKA. Nagrody przyznane: Gazeta Finansowa. w kategorii: bank. w kategorii: dom maklerski. w kategorii: leasing. 14 20 lutego 2014 r. 14 20 lutego 2014 r. 35 ZŁOTA SETKA Nagrody przyznane: w kategorii: bank Gazeta Finansowa 2014 w kategorii: dom maklerski w kategorii: leasing 36 ZŁOTA SETKA 36 14 20 lutego 2014 r. Złota setka Szanowni

Bardziej szczegółowo

Ekspansja polskich firm na rynki zagraniczne bariery i szanse rozwoju

Ekspansja polskich firm na rynki zagraniczne bariery i szanse rozwoju ISSN 1509-3719 0 1 > ISSN 1509-3719 0 1 > 9 771509 371403 9 771509 371403 ZAKUPY PRODUKCJA MAGAZYNOWANIE TRANSPORT NR 1(85) styczeń-luty 2014 INDEKS 354503 CENA 42 ZŁ (W TYM VAT 8%) www.nm.pl TEMAT NUMERU:

Bardziej szczegółowo

Logistyka kontraktowa

Logistyka kontraktowa B *S!S SU 1^ luaiill ;!; LJJI:: gai *'Ł. *» Logistyka kontraktowa w praktyce polskiego rynku SEBASTIAN ŚLIWIEŃSKI redaktor naczelny Warehouse Monitor" Dlaczego firm)/ podejmują decyzję o outsourcingu procesów

Bardziej szczegółowo

magazyn mbanku dla ludzi przedsiębiorczych Nr 15 / lato 2014 mbank Mobilna ofensywa Bertus Servaas VIVE Group Polen? Tutaj musi się udać!

magazyn mbanku dla ludzi przedsiębiorczych Nr 15 / lato 2014 mbank Mobilna ofensywa Bertus Servaas VIVE Group Polen? Tutaj musi się udać! magazyn mbanku dla ludzi przedsiębiorczych Nr 15 / lato 2014 mbank Mobilna ofensywa Bertus Servaas VIVE Group Polen? Tutaj musi się udać! od początku 04 Podsumowanie kwartału mobilnie 06 Badanie Mobilna

Bardziej szczegółowo

BIZNES PLAN BUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA DRUGIEJ HALI WYSOKIEGO SKŁADOWANIA

BIZNES PLAN BUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA DRUGIEJ HALI WYSOKIEGO SKŁADOWANIA BIZNES PLAN BUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA DRUGIEJ HALI WYSOKIEGO SKŁADOWANIA Lokalizacja projektu: Sped-Log Sp. z o.o. Ul. Hutnicza 36/18 91-756 Łódź Łódź, styczeń 2004 r. SPIS TREŚCI 1. CEL I ZAKRES PROJEKTU...

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Ekologistyka na co dzień Szansa dla kolei towarowych Zmiany prawne w 2015 roku

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Ekologistyka na co dzień Szansa dla kolei towarowych Zmiany prawne w 2015 roku grudzień 12/2014 (53) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka sieci handlowych Ekologistyka na co dzień Szansa

Bardziej szczegółowo

Innowacje. Sztuczna inteligencja. Business Intelligence. Przy wigilijnym stole. Czasopismo dla Klientów Raben Group

Innowacje. Sztuczna inteligencja. Business Intelligence. Przy wigilijnym stole. Czasopismo dla Klientów Raben Group autoportret Czasopismo dla Klientów Raben Group grudzień / 2014 www.raben-group.com / www.freshlogistics.com.pl Innowacje Różne oblicza rozwiązań zmieniających świat Sztuczna inteligencja na dłoni 8 13

Bardziej szczegółowo

biznes Logistyka branży FMCG Kosztowne błędy przy kontroli czasu pracy kierowców

biznes Logistyka branży FMCG Kosztowne błędy przy kontroli czasu pracy kierowców kwiecień 4/2013 (35) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka branży FMCG Transport drogowy narodowa specjalność

Bardziej szczegółowo

EWA S.A. Słodka recepta na sukces. Nowa droga Zmiany w strategii BRE Banku. Blanka Chmurzyńska-Brown Na straży kosmetycznego biznesu.

EWA S.A. Słodka recepta na sukces. Nowa droga Zmiany w strategii BRE Banku. Blanka Chmurzyńska-Brown Na straży kosmetycznego biznesu. Magazyn BRE Banku dla ludzi przedsiębiorczych Nr 8 / jesień 2012 Nowa droga Zmiany w strategii BRE Banku Blanka Chmurzyńska-Brown Na straży kosmetycznego biznesu Jan Pytlewski EWA S.A. Słodka recepta na

Bardziej szczegółowo

Portowi specjaliści. 10 lat spółki INTER BALT s. 20 MAGAZYN KORPORACYJNY

Portowi specjaliści. 10 lat spółki INTER BALT s. 20 MAGAZYN KORPORACYJNY MAGAZYN KORPORACYJNY STYCZEŃ 2014 NR 1 (9) Portowi specjaliści 10 lat spółki INTER BALT s. 20 TO BYŁ UDANY ROK... Jerzy Podsiadło, prezes zarządu Węglokoks S.A. podsumowuje minione dwanaście miesięcy dla

Bardziej szczegółowo

Transport, ubezpieczenia i spedycja w handlu międzynarodowym. poradnik dla przedsiębiorców

Transport, ubezpieczenia i spedycja w handlu międzynarodowym. poradnik dla przedsiębiorców 2011 Transport, ubezpieczenia i spedycja w handlu międzynarodowym poradnik dla przedsiębiorców Transport, ubezpieczenia i spedycja w handlu międzynarodowym poradnik dla przedsiębiorców Ekspertyza powstała

Bardziej szczegółowo

Raport roczny za 2012 rok

Raport roczny za 2012 rok ATC CARGO S.A. Raport roczny za 2012 rok 4. Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki w roku obrotowym od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia 2012 roku 78 S t r o n a SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI

Bardziej szczegółowo

s. 38 s. 56 Finansowanie floty w transporcie drogowym s. 68 wejdź do świata logistyki www.logistyczny.com

s. 38 s. 56 Finansowanie floty w transporcie drogowym s. 68 wejdź do świata logistyki www.logistyczny.com Optymalizacja Przewozy planowania na Wschód frachtów fakty i mity s. 38 s. 56 Finansowanie floty w transporcie drogowym s. 68 wejdź do świata logistyki REKLAMA nr 1 [37] luty marzec 2014 cena 25,00 zł

Bardziej szczegółowo

biznes TransitNet Logistyka i transport branży przemysłowej Gabaryty po rewolucji Lotniczy fracht ma przyszłość

biznes TransitNet Logistyka i transport branży przemysłowej Gabaryty po rewolucji Lotniczy fracht ma przyszłość LIPIEC-Sierpień 7-8/2014 (49) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Nakład: 11 000 egzemplarzy Temat numeru: Logistyka i transport

Bardziej szczegółowo

Z AGD im po drodze. Sposoby. przetarg. Kruczki. prawne. Certyfikacja obiektów. na udany. magazynowych s. 56. więcej na stronie 37

Z AGD im po drodze. Sposoby. przetarg. Kruczki. prawne. Certyfikacja obiektów. na udany. magazynowych s. 56. więcej na stronie 37 Sposoby na udany Kruczki przetarg prawne w ubezpieczeniach s. 22 s. 32 Certyfikacja obiektów magazynowych s. 56 wejdź do świata logistyki REKLAMA nr 2 [38] kwiecień maj 2014 cena 25,00 zł (w tym 5% VAT)

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka

Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka KWIECIEŃ 4/2014 (46) biznes Miesięcznik profesjonalistów branży transport-spedycja-logistyka Cena 9,90 zł (5% VAT) ISSN 2081 5255 Temat numeru: Logistyka i transport branży FMCG Powierzchnie magazynowe

Bardziej szczegółowo