Oszczędzaj energię i zmniejsz emisję CO2 Poznaj gotowe rozwiązania! 517milionów. ton CO2

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Oszczędzaj energię i zmniejsz emisję CO2 Poznaj gotowe rozwiązania! 517milionów. ton CO2"

Transkrypt

1 MAKING MODERN LIVING POSSIBLE Oszczędzaj energię i zmniejsz emisję CO2 Poznaj gotowe rozwiązania! 517milionów ton CO2 o tyle można ograniczyć roczną emisję CO2, zwiększając użycie ciepła z sieci ciepłowniczej do poziomu 18-20% i zwiększając wykorzystanie odnawialnych źródeł energii Amerykanów zużywa tyle energii i emituje tyle CO2, ile oszczędzają sprężarki Danfoss Turbocor zainstalowane w budynkach komercyjnych na całym świecie. Niestety sprężarki tego typu posiada zaledwie 1% budynków. 40% zaoszczędzonej energii dzięki zastosowaniu przetwornic częstotliwości VLT Danfoss do sterowania wentylatorami i pompami. Czas zwrotu inwestycji wynosi zwykle od 1 do 2 lat.

2 Gotowe rozwiązania na wyciągnięcie ręki Efektywność energetyczna oszczędza pieniądze i ogranicza emisję CO2 Świat stoi przed poważnymi wyzwaniami klimatycznymi, które pogłębia szybko rosnące zużycie energii, niedostatek zasobów i wzrost cen energii. Rozwiązania Danfoss w zakresie efektywności energetycznej mogą pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Przewiduje się, że do 2035 roku globalne zapotrzebowanie na energię wzrośnie o ponad jedną trzecią. Możliwe jest jednak podjęcie natychmiastowych działań, przede wszystkim w zakresie efektywności energetycznej i dobrze sprawdzonych technologii oszczędzających energię i pieniądze. Działania te mogą w krótkim okresie pobudzić naszą gospodarkę, a w dłuższej perspektywie sprawią, że będzie nas stać na odnawialne źródła energii. Efektywność energetyczna stanowi solidną podstawę, dzięki której stawiamy czoła wyzwaniom klimatycznym i energetycznym. Nowoczesne rozwiązania z obszaru Klimatu i Energii

3 Sprężarki bezolejowe: Ograniczamy emisję CO2 i oszczędzamy energię Sprężarki Danfoss Turbocor są pierwszymi wysokosprawnymi turbosprężarkami o zmiennej prędkości obrotowej, niewymagającymi układu smarowania, które zapewniają znaczące zmniejszenie zużycia energii przez układy wentylacyjnoklimatyzacyjne (HVAC). Zastosowanie sprężarek Danfoss Turbocor może zredukować zużycie energii przez istniejący system klimatyzacyjny. Czas zwrotu nakładów wynosi zwykle od 1 do 3 lat. Zastosowanie sprężarek Turbocor w budownictwie komercyjnym na całym świecie zmiejsza emisję CO2 o 1,5 miliona ton rocznie. Ilość ta jest równa emisji CO2 związanej z rocznym zużyciem energii przez Amerykanów. Jednakże, znacznie mniej niż w 1% obiektów zainstalowano dotychczas sprężarki tego rodzaju. Gdyby tylko w USA wszystkie budynki komercyjne były wyposażone w systemy klimatyzacyjne z bezolejowymi sprężarkami o zmiennej prędkości obrotowej, możliwe byłoby zmniejszenie emisji CO2 o 950 milionów ton. Odpowiada to emisji CO2 związanej z rocznym zużyciem energii przez 213 mln Amerykanów mieszkających w swoich domach jednorodzinnych. Dzięki użyciu sprężarek Danfoss Turbocor, duży budynek w Hollywood o nazwie NoHo III Office uzyskał najwyższą możliwą klasę efektywności energetycznej. Efektywność tych sprężarek była wyższa o 24-28% niż jakakolwiek ze sprężarek wyporowych, które oceniał klient. Sterowanie silników elektrycznych: Mniejsza emisja CO2 o równowartość generowaną przez 19 mln samochodów Przetwornice częstotliwości sterują zasilaniem silników elektrycznych używanych np. w systemach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w budynkach, w dźwigach przemysłowych i przenośnikach taśmowych oraz w sieciach wodociągowych. Elektroniczne sterowanie silnikiem, w zależności od aplikacji, może dać oszczędności energii na poziomie 15-40%. Dotychczas, na całym świecie zainstalowano 4 miliony przetwornic częstotliwości VLT Danfoss, dzięki którym co roku emisja CO2 jest mniejsza o 37 milionów ton, co odpowiada emisji generowanej przez ponad 19 milionów samochodów w Europie. Jednakże, 70-80% nowych elektrycznych silników przemysłowych marnuje energię, ponieważ nie zostały wyposażone w przetwornice częstotliwości, które ograniczają i optymalizują zużycie energii w silnikach. Liczba ta jest nawet wyższa w przypadku już zainstalowanych silników elektrycznych. Zainstalowanie efektywnych energetycznie przetwornic częstotliwości VLT w 28 wentylatorach w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Belfaście przyniosło roczne oszczędności o wartości euro oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 500 ton.

4 Ciepłownictwo: Oszczędzamy tyle energii, ile rocznie produkują wszystkie elektrownie wiatrowe Ciepłownictwo to infrastruktura służąca dystrybucji ciepła i chłodu technologicznego do budynków i miast, która może wykorzystywać energię ze wszelkiego rodzaju źródeł, m.in. źródeł odnawialnych. Sieć ciepłownicza potrafi odzyskiwać i wykorzystywać nadmiar ciepła powstający w czasie skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej. Obecnie, ponad 60% energii wytwarzanej w elektrociepłowniach jest marnowane. Strat tych można łatwo uniknąć wprowadzając skojarzoną produkcję energii cieplnej i elektrycznej. Jednakże, obecnie jedynie 8% energii produkowanej na świecie pochodzi z tego właśnie źródła. Zwiększenie jego udziału do 14% spowodowałby oszczędność takiej ilości energii elektrycznej, jaką rocznie wytwarzają wszystkie elektrownie wiatrowe na świecie. Danfoss dostarcza kompletne systemy służące do transferu ciepła i wykorzystania ciepłej wody w budynkach, takie jak węzły cieplne oraz kluczowe podzespoły, jak wymienniki ciepła i automatyka ciepłownicza. Urządzenia te umożliwiają oszczędzanie energii na poziomie 20-30%, zarówno w sieciach ciepłowniczych przedsiębiorstw energetyki cieplnej, jak i u odbiorców końcowych w budynkach. Dzięki użyciu rozwiązań ciepłowniczych Danfoss, firma Beijing Heating Power Group uzyskała na swoim osiedlu mieszkaniowym Niujie w centrum Pekinu oszczędności energii na poziomie 37%. Jednocześnie mieszkańcy utrzymują w pomieszczeniach temperaturę w granicach 18 C i oszczędzają około 13% swoich kosztów ogrzewania. Termostaty elektroniczne: Ograniczamy zużycie energii o 16-23% Elektroniczne termostaty grzejnikowe pomagają mieszkańcom kontrolować temperaturę w pomieszczeniach. Badania wykazują, że można zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 16-23%, jeśli wszystkie manualne termostaty grzejnikowe starsze niż 15 lat zostaną zastąpione przez nowe termostaty typu living by Danfoss. W zależności od rodzaju źródła energii wykorzystywanego w budynku, czas zwrotu z inwestycji może wynieść nawet mniej niż 3 lata. Wysokość inwestycji dla przeciętnego gospodarstwa domowego to jedynie euro. Zmiana tradycyjnych termostatów manualnych na elektroniczne pozwoli zapobiec emisji około 11 mln ton CO2. Odpowiada to rocznej emisji CO2 generowanej przez ponad 5,8 mln samochodów w Europie. W innych częściach świata elektroniczne termostaty upowszechniają się powoli, dlatego potencjał jest bardzo duży. Rodzina w Solbjergu w Danii zastąpiła swoje stare termostaty elektronicznymi i po sześciu miesiącach wyniki były lepsze niż oczekiwano: zużycie energii zmniejszyło się o 28%. Ponadto, zwiększył się komfort przebywania w pomieszczeniach i domownicy nie zmagają się już ze zmianami temperatury. Co więcej, nie muszą sami regulować grzejników, bo elektroniczny termostat robi to za nich.

5 Naturalne czynniki chłodnicze: Zmniejszamy emisję CO2 o ekwiwalent dwutlenku węgla emitowanego przez Peru Redukcja ekwiwalentu CO2 o 60% jest możliwa do osiągnięcia, jeżeli spożywcze sieci sklepowe zmienią czynnik chłodniczy na naturalne CO2. Syntetyczne czynniki chłodnicze takie, jak HCFC i HFC mają od 2000 do 4000 razy większy wpływ na globalne ocieplenie niż CO2. Nieszczelność instalacji może doprowadzić do przedostania się tych substancji do atmosfery. Mniej niż 1% sklepów spożywczych na całym świecie wykorzystuje dziś naturalne czynniki chłodnicze. Szkodliwą emisję można zmniejszyć co najmniej o ekwiwalent 50 milionów ton CO2 rocznie, gdyby sklepy spożywcze na całym świecie zastąpiły syntetyczne czynniki chłodnicze naturalnymi, jak np. CO2. Odpowiada to rocznej emisji CO2 Peru lub Norwegii. Danfoss jest liderem rynkowym dostarczającym rozwiązania umożliwiające zastąpienie syntetycznych czynników chłodniczych przez czynniki naturalne, np. CO2. W 2010 r. brytyjska sieć handlu detalicznego Sainsbury s, w ponad 100 sklepach zainstalowała systemy chłodnicze wykorzystujące CO2 i dzięki temu zmniejszyła emisję o ton CO2. Sainsbury s planuje wyeliminować flurowęglowodory we wszystkich 800 sklepach, zmniejszając o jedną trzecią ich całkowity ekwiwalent CO2. Przy wprowadzaniu systemów CO2 wykorzystano produkty i usługi Danfoss. Chłodzenie żywności: Zmniejszamy zużycie energii o 20% Efektywna regulacja instalacji chłodniczej w supermarkecie zapewnia dostosowanie zużycia energii do bieżącego zapotrzebowania. Oferowany przez Danfoss system regulacji ADAP-KOOL umożliwia osiągnięcie oszczędności energii w sklepie na poziomie 20%. Czas zwrotu inwestycji to zaledwie 1-2 lata. Zastosowanie energooszczędnych systemów chłodniczych w 280 tysiącach sklepów spożywczych na całym świecie, każdego roku pozwala ograniczać emisję CO2 o 6 milionów ton. Jednakże, mniej niż połowa nowoczesnych sklepów spożywczych wykorzystuje to rozwiązanie. Gdyby wszystkie nowoczesne sklepy spożywcze zoptymalizowały swoje instalacje chłodnicze pod kątem efektywności energetycznej, każdego roku moglibyśmy zmniejszyć emisję CO2 o 16 milionów ton. Żeby uzyskać takie oszczędności w inny sposób należałoby np. wyłączyć z ruchu ponad 8 milionów samochodów w Europie. Dzięki zainstalowaniu systemu ADAP-KOOL w 55 sklepach prowadzonych przez Tûs, sieć supermarketów we Słowenii zmniejszyła zużycie energii średnio o 17%, co przyniosło roczne oszczędności o wartości euro.

6 Klimat i Energia Danfoss jest światowym liderem w zakresie energooszczędnych rozwiązań. Sprawdzone technologie oszczędzają energię, zmniejszają koszty oraz ograniczają emisję dwutlenku węgla. Firma oferuje szeroki asortyment produktów i usług, który jest wykorzystywany w takich obszarach, jak chłodzenie żywności, klimatyzacja, ogrzewanie budynków, sterowanie silnikami elektrycznymi i zasilanie urządzeń przenośnych. Danfoss działa również w obszarach energii słonecznej, wiatrowej oraz infrastruktury ciepłowniczej i chłodniczej przeznaczonej dla miast i całych aglomeracji miejskich. Od momentu założenia Danfoss w 1933 roku, firma dokłada wszelkich starań, aby umożliwić efektywne wykorzystywanie zasobów natury. Filozofia stojąca za pierwszymi produktami Danfoss opierała się na optymalizacji produkcji energii i minimalizowaniu strat. Najważniejszą kwestią, która dziś przyświeca Danfoss na drodze rozwoju szerokiej gamy produktów i usług jest efektywność energetyczna. Firma zatrudnia około osób na całym świecie i sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach. Proszę zeskanować ten kod, aby zobaczyć źródła, na których oparto te obliczenia Jeśli chcecie uzyskać więcej informacji na temat rozwiązań w dziedzinie Klimatu i Energii, prosimy o kontakt z nami: Danfoss A/S DK-6430 Nordborg Denmark Tel.: Fax: Danfoss Poland Sp. z o.o. ul. Chrzanowska 5 PL Grodzisk Mazowiecki Polska Telefon: DKCF.PB.01.A1.49 CF-C

Nowoczesna technologia zapewniająca oszczędności każdego dnia

Nowoczesna technologia zapewniająca oszczędności każdego dnia Pompy ciepła Danfoss Nowoczesna technologia zapewniająca oszczędności każdego dnia Ponad 20 lat oszczędności w zużyciu energii. Pompy ciepła Danfoss zapewniają komfort ciepła i najwyższą efektywność każdego

Bardziej szczegółowo

Efektywne systemy grzewcze przyszłości

Efektywne systemy grzewcze przyszłości Efektywne systemy grzewcze przyszłości / olej gaz energia słoneczna drewno ciepło z natury Bezpieczeństwo energetyczne z innowacyjnymi systemami grzewczymi Dzięki naszym innowacyjnym rozwiązaniom, firma

Bardziej szczegółowo

Efektywność energetyczna u źródeł

Efektywność energetyczna u źródeł Efektywność energetyczna u źródeł Zapotrzebowanie na energię rośnie ostatnio szybciej niż jej podaż, a świat zużywa jej zbyt wiele i robi to nieefektywnie. Wymusza to bardziej efektywne wytwarzanie, dostarczanie

Bardziej szczegółowo

Wprowadzamy trwałe oszczędności poprzez aktywną efektywność energetyczną. Wrzesień 2010 / Raport White Paper

Wprowadzamy trwałe oszczędności poprzez aktywną efektywność energetyczną. Wrzesień 2010 / Raport White Paper Wprowadzamy trwałe oszczędności poprzez aktywną efektywność energetyczną Wrzesień 2010 / Raport White Paper Spis treści Streszczenie....................................................... 3 Wprowadzenie.....................................................4

Bardziej szczegółowo

OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII W FIRMIE

OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII W FIRMIE Przewodnik Biznesowy OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII W FIRMIE Mała zmiana = Wielkie korzyści RWE Polska jest pierwszą firmą energetyczną w Polsce, która rozpoczęła edukację w zakresie racjonalnego korzystania z energii

Bardziej szczegółowo

Strategia Efektywności Energetycznej dla Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracji Płockiej

Strategia Efektywności Energetycznej dla Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracji Płockiej Strategia Efektywności Energetycznej dla Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracji Płockiej 1 Autor: dr inż. Tomasz Fiszer 2 Spis treści SŁOWNICZEK POJĘĆ... 5 I. ZAŁOŻENIA STRATEGII... 11 I.1 Cel przygotowania

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo poprzez efektywność energetyczną

Bezpieczeństwo poprzez efektywność energetyczną Bezpieczeństwo poprzez efektywność energetyczną Autor: Marcin Łapa 1. Wprowadzenie Początek XXI wieku niesie ze sobą poważne zmiany dotyczące wytwarzania energii. Ludzkość powoli uświadamia sobie, że bazujemy

Bardziej szczegółowo

75% Energia dla Twojego domu jest w gruncie, wodzie i w powietrzu Pompy ciepła Danfoss. www.strefaklienta.com.pl www.pompyciepla.danfoss.

75% Energia dla Twojego domu jest w gruncie, wodzie i w powietrzu Pompy ciepła Danfoss. www.strefaklienta.com.pl www.pompyciepla.danfoss. MAKING MODERN LIVING POSSIBLE Energia dla Twojego domu jest w gruncie, wodzie i w powietrzu Pompy ciepła Danfoss 75% darmowej energii słonecznej z gruntu, wody lub powietrza www.strefaklienta.com.pl www.pompyciepla.danfoss.pl

Bardziej szczegółowo

MAKING MODERN LIVING POSSIBLE. Danfoss Drives Stawiamy na ekologię

MAKING MODERN LIVING POSSIBLE. Danfoss Drives Stawiamy na ekologię MAKING MODERN LIVING POSSIBLE Danfoss Drives Stawiamy na ekologię 2 Jak żyć nowocześnie i budować lepszy świat? Danfoss Drives specjalizuje się w produkcji nowoczesnych, energooszczędnych urządzeń, podnoszących

Bardziej szczegółowo

Europejska dyrektywa w sprawie ekoprojektu zmniejszy zużycie prądu o równowartość produkcji 6 elektrowni! 1 pompa = 1 drzewo

Europejska dyrektywa w sprawie ekoprojektu zmniejszy zużycie prądu o równowartość produkcji 6 elektrowni! 1 pompa = 1 drzewo Europejska dyrektywa w sprawie ekoprojektu zmniejszy zużycie prądu o równowartość produkcji 6 elektrowni! 1 pompa = 1 drzewo Pompy bezdławnicowe i dławnicowe: Przyszłość jest bardzo efektywna! Spadek zużycia

Bardziej szczegółowo

Najwięcej energii i emisji CO 2 można zaoszczedzić dzięki budynkom: nie ogrzewając otoczenia

Najwięcej energii i emisji CO 2 można zaoszczedzić dzięki budynkom: nie ogrzewając otoczenia NIE OGRZEWAJMY OTOCZENIA! Klimat i środowisko 2009 Najwięcej energii i emisji CO 2 można zaoszczedzić dzięki budynkom: nie ogrzewając otoczenia Zacznijmy od zaraz walkę z kryzysem klimatycznym i energetycznym!

Bardziej szczegółowo

Rynek ciepła w Polsce

Rynek ciepła w Polsce www.pwc.pl Rynek ciepła w Polsce Październik 2012 Spis treści 1. Wstęp 2 2. Streszczenie oraz kluczowe wnioski 3 3. Ogólna charakterystyka rynku ciepła w Polsce 5 3.1 Najważniejsze cechy sektora ciepłowniczego

Bardziej szczegółowo

Jak zorganizować przegląd energetyczny szkoły i pomóc zespołowi ds. energii poznać jej sytuację energetyczną?

Jak zorganizować przegląd energetyczny szkoły i pomóc zespołowi ds. energii poznać jej sytuację energetyczną? Jak zorganizować przegląd energetyczny szkoły i pomóc zespołowi ds. energii poznać jej sytuację energetyczną? Poradnik dla szkolnych woźnych i/lub administratorów technicznych budynku Niniejszy poradnik

Bardziej szczegółowo

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY EUROPEJSKIEJ I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO EUROPEJSKA POLITYKA ENERGETYCZNA {SEK(2007) 12}

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY EUROPEJSKIEJ I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO EUROPEJSKA POLITYKA ENERGETYCZNA {SEK(2007) 12} KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH Bruksela, dnia 10.1.2007 KOM(2007) 1 wersja ostateczna KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY EUROPEJSKIEJ I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO EUROPEJSKA POLITYKA ENERGETYCZNA {SEK(2007) 12} PL

Bardziej szczegółowo

PORADNIK. Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć.

PORADNIK. Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć. PORADNIK. Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć. AUTORZY PORADNIKA Mariusz Bogacki Arkadiusz Osicki Sławomir Pasierb Jerzy Wojtulewicz Wydawca: Fundacja

Bardziej szczegółowo

IV Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw Wdrażanie mechanizmów efektywnego wykorzystania energii w Warszawie

IV Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw Wdrażanie mechanizmów efektywnego wykorzystania energii w Warszawie IV Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw Wdrażanie mechanizmów efektywnego wykorzystania energii w Warszawie Mariusz Sałek Analiza możliwości efektywnego wykorzystania energii elektrycznej

Bardziej szczegółowo

Spis treści CZĘŚĆ OPISOWA... 18 1. WSTĘP... 18

Spis treści CZĘŚĆ OPISOWA... 18 1. WSTĘP... 18 GMINA KURZĘTNIK W ODPOWIEDZI NA WYZWANIA KLIMATYCZNE OPRACOWANIE PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ - PROJEKT - Kurzętnik, 2015 Spis treści STRESZCZENIE... 4 CZĘŚĆ OPISOWA... 18 1. WSTĘP... 18 1.1 Podstawa

Bardziej szczegółowo

Efektywne wykorzystanie energii w firmie poradnik

Efektywne wykorzystanie energii w firmie poradnik Efektywne wykorzystanie energii w firmie poradnik Warszawa 2009 Autorzy: Sławomir Pasierb Szymon Liszka Mariusz Bogacki Arkadiusz Osicki Piotr Kukla Tomasz Zieliński Redakcja: Michał Pyka, Justyna Kulawik

Bardziej szczegółowo

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprzez wzrost efektywości energetycznej budynku i działania prosumenckie

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprzez wzrost efektywości energetycznej budynku i działania prosumenckie Zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprzez wzrost efektywości energetycznej budynku i działania prosumenckie 44 Janina Kopietz-Unger, prof. UZ, kierownik Zakładu Architektury i Urbanistyki Wydziału

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK po wydajności energetycznej do wykorzystania podczas kursów szkoleniowych dla miejskich/gminnych zarządców energii

PRZEWODNIK po wydajności energetycznej do wykorzystania podczas kursów szkoleniowych dla miejskich/gminnych zarządców energii WIELKOPOLSKA AGENCJA ZARZĄDZANIA ENERGIĄ SP. Z O.O. PRZEWODNIK po wydajności energetycznej do wykorzystania podczas kursów szkoleniowych dla miejskich/gminnych zarządców energii Autorzy: Kinga Świtalska,

Bardziej szczegółowo

ENERGIANr 8 / Wrzesień 2012 5

ENERGIANr 8 / Wrzesień 2012 5 NIEZALEŻNY DODATEK TEMATYCZNY DYSTRYBUOWANY WRAZ Z RZECZPOSPOLITĄ Biomasa Polska może być potęgą w uprawie roślin dla energetyki Panel ekspertów Dofinansowanie ma przełożenie na kolejne inwestycje ENERGIANr

Bardziej szczegółowo

Poradnik. dobrych praktyk gospodarowania energią. w mikroprzedsiębiorstwie

Poradnik. dobrych praktyk gospodarowania energią. w mikroprzedsiębiorstwie Poradnik dobrych praktyk gospodarowania energią w mikroprzedsiębiorstwie Publikacja przygotowana w ramach projektu badawczego rozwojowego Uwarunkowania i mechanizmy i racjonalizacji gospodarowania energią

Bardziej szczegółowo

Wydział Mechaniczno-Energetyczny Kierunek ENERGETYKA. Zbigniew Modlioski Wrocław 2011

Wydział Mechaniczno-Energetyczny Kierunek ENERGETYKA. Zbigniew Modlioski Wrocław 2011 Wydział Mechaniczno-Energetyczny Kierunek ENERGETYKA Zbigniew Modlioski Wrocław 2011 1 Zbigniew Modlioski, dr inż. Zakład Kotłów i Turbin pok. 305, A-4 tel. 71 320 23 24 http://fluid.itcmp.pwr.wroc.pl/~zmodl/

Bardziej szczegółowo

Analiza efektywności inwestycji w budynki o zużyciu energii bliskim zeru

Analiza efektywności inwestycji w budynki o zużyciu energii bliskim zeru Analiza efektywności inwestycji w budynki o zużyciu energii bliskim zeru - zgodnie z Dyrektywą RECAST EPBD Opracowanie: Energia Polska Sp. z o.o. Współtwórcy: Ewaryst Hille, Marek Bryx, Alan Beroud Warszawa

Bardziej szczegółowo

Wydział Mechaniczno-Energetyczny Kierunek ENERGETYKA. Zbigniew Modlioski Wrocław 2011 GOSPODARKA ENERGIĄ

Wydział Mechaniczno-Energetyczny Kierunek ENERGETYKA. Zbigniew Modlioski Wrocław 2011 GOSPODARKA ENERGIĄ Wydział Mechaniczno-Energetyczny Kierunek ENERGETYKA Zbigniew Modlioski Wrocław 2011 GOSPODARKA ENERGIĄ 1 KONTAKT Zbigniew Modlioski, dr inż. Zakład Kotłów i Turbin pok. 305, A-4 tel. 71 320 23 24 http://fluid.itcmp.pwr.wroc.pl/~zmodl/

Bardziej szczegółowo

Przychody Grupy RWE w 2008 roku udział poszczególnych regionów w %

Przychody Grupy RWE w 2008 roku udział poszczególnych regionów w % RWE w Polsce Grupa RWE w 2008 roku Przychody zewnętrzne w milionach 48 950 Niemcy w milionach 30 694 Poza Niemcami w milionach 18 256 EBITDA w milionach 8 314 Wytwarzanie energii elektrycznej w miliardach

Bardziej szczegółowo

Kreatywnie w zgodzie z naturą. Człowiek najlepsza inwestycja

Kreatywnie w zgodzie z naturą. Człowiek najlepsza inwestycja Kreatywnie w zgodzie z naturą Człowiek najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Kreatywnie w zgodzie z naturą Pierwsza dekada

Bardziej szczegółowo

Powiew świeżego powietrza w Twoim domu. Enervent Centrale wentylacyjne

Powiew świeżego powietrza w Twoim domu. Enervent Centrale wentylacyjne Powiew świeżego powietrza w Twoim domu Enervent Centrale wentylacyjne 2 Enervent Powiew świeżego powietrza w Twoim domu 3 Ensto w skrócie Nasze produkty są projektowane z myślą o redukcji emisji dwutlenku

Bardziej szczegółowo

Prognoza popytu na ciepło sieciowe we Wrocławiu/Siechnicach do roku 2030

Prognoza popytu na ciepło sieciowe we Wrocławiu/Siechnicach do roku 2030 Prognoza popytu na ciepło sieciowe we Wrocławiu/Siechnicach do roku 2030 Zamawiający: Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. ul. Łowiecka 24, 50-220 Wrocław Zespół autorski: Dr Markus Reichel

Bardziej szczegółowo

ZuŜycie energii elektrycznej w sieciach i usługach nowej generacji. Warszawa, styczeń 2011 r.

ZuŜycie energii elektrycznej w sieciach i usługach nowej generacji. Warszawa, styczeń 2011 r. ZuŜycie energii elektrycznej w sieciach i usługach nowej generacji Warszawa, styczeń 2011 r. Spis treści 1. Geneza problemu... 3 2. Oddziaływanie pośrednie... 3 3. Czynniki bezpośrednie... 4 4. Droga poprawy...

Bardziej szczegółowo