Nordkapp 2009 (i z powrotem, co wcale nie było łatwe*)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Nordkapp 2009 (i z powrotem, co wcale nie było łatwe*)"

Transkrypt

1 Nordkapp 2009 (i z powrotem, co wcale nie było łatwe*) Relacja z podróży Jakub Karolczak * ani tanie

2 Rozdział III Valhalla* Dzień 8 Olderfjord > Alta > Kvalnes, Lofoty (Norwegia) Dystans dzienny: 798 km (łącznie 4431 km) Poranna pobudka i w głowie tylko jeden cel - wrócić szczęśliwie do domu. Trasa z Olderfjordu do Alty wygląda jak sceneria z amerykańskiego filmu drogi - bezkresne przestrzenie, proste odcinki szosy ciągnące się aż po horyzont, do tego stada reniferów i Goldwingów przystrojonych misiaczkami, żabkami, ogonami bobrów i wszelkiej maści futrzanymi pierdołami, jakie udało się ich właścicielom przykleić do centralnego kufra lub anteny. Mijam sporo ekip z Polski, wszyscy ciągną na Nordkapp - a ja jak zwykle odwrotnie niż reszta. Za Altą zaczyna się to, na co czekałem od początku wyprawy - słynne norweskie stworzenia, które jedzą z ręki (fiordy). Pierwszy kontakt z nimi wprawia w osłupienie, potem nieco się oswajam, ale do końca podróży potrafią zaskoczyć - każdy jest nieco inny, różnią się wielkością, układem otaczających je gór, oświetleniem i barwą wody. * W mitologii nordyckej raj dla poległych w chwale wojowników. W mojej mitologii kraina zajebistych zakrętów, świetnego asfaltu i rzucających na kolana widoków.

3 Fiordus nordicus - typowy przedstawiciel gatunku Fiord per rectum, czyli takie ma zakończenie - szerokie rozlewisko

4 Ładowanie opisu... 30% Przydrożny wodospad jakich setki (dosłownie)

5 W tym miejscu przeleżałem ponad kwadrans, po prostu patrząc... (no dobra, trochę się też wygrzewałem w promieniach słońca) Mój plan na ten dzień zakładał dotarcie do Narviku (ciut ponad 600 kilometrów), miejsca ważnego z punktu widzenia polskiej historii wojskowej. W głowie tliła się jeszcze myśl o odwiedzeniu Lofotów, czyli archipelagu wysepek na północny zachód od Narviku, ale ze względu na obawy o stan techniczny maszyny (kolejna regulacja naciągu łańcucha wymagałaby już chyba dospawania przedłużki do wahacza) postanawiam skrócić trasę. Życie znów miało inne plany wobec mnie - i całe szczęście, bo ominąłby mnie jeden z najlepszych fragmentów całej podróży! Ale po kolei... Przez cały dzień sprawnie nawijam kolejne kilometry. Po południu znajduję się już w Bardufoss, ważnym miejscu w bitwie o Narvik - znajdowało się tam lotnisko wojskowe. Miejsce to zdobyli w końcu Niemcy, i - jak to Niemcy podnieśli jego standard (wyasfaltowali pasy startowe), całości zaś użyli - jak to Niemcy - do siania śmierci i zniszczenia - tym razem wśród konwojów ciągnących do Murmańska i Archangielska. Wszystko to napisane było na sporym monumencie upamiętniającym tamte wydarzenia. Nie zabrakło wzmianki o dzielnych polskich żołnierzach, odpoczywając więc na ławeczce przy pomniku myśli miałem wzniosłe i szlachetne. Gdy tak siedziałem pełen dumy z chwały polskiego oręża, podjechała do mnie czerwona Skoda Roomster, w której siedział sympatyczny starszy pan w okularach. Mężczyzna

6 zagadnął mnie o coś po norwesku, wskazując na mój motocykl; odpowiedziałem po angielsku, że niezbyt rozumiem - on z kolei nie władał angielskim, ale był wyraźnie zainteresowany moim pochodzeniem i losami, więc wywiązała się między nami śmieszna rozmowa o mojej wyprawie, trochę po angielsku, trochę po norwesku, a najbardziej na migi. Opisałem mu moją trasę, wydawał się autentycznie zaciekawiony. Spytał mnie, czy jadę sam. Odpowiedziałem, że tak - zdziwił się nieco (nic nowego, zrobił tak, jak prawie każdy mój rozmówca). Pokazując na palec, na który nakłada się obrączkę, spytał czy jestem "married". Odparłem, że nie, myśląc, że chodzi mu zapewne o to, czy w domu czeka na mnie stęskniona, cudowna żona z kochanym dzieckiem, a ja - idiota - zostawiam ją na miesiąc i jadę w nieznane. Pan wyraźnie się ożywił i pokazał szerokim gestem coś, co przypominało szastanie pieniędzmi wyciągniętymi z kieszeni. Trafił w sedno! Roześmiałem się i przyznałem mu rację - tak, to kosztowna wycieczka. Gest wypłacania banknotów powtórzył się jednak jeszcze dwukrotnie, coraz dalej od kieszeni, a coraz bliżej rozporka i wreszcie zaskoczyłem - to nie jest żadne wyciąganie forsy z kieszeni, to najzwyklejsza w świecie, ordynarna masturbacja!!! Moja twarz wydłużyła się ze zdziwienia, więc miły staruszek doprecyzował kolejnymi gestami - miałem jechać na motocyklu za nim, do jego domu, gdzie doszłoby do w/w czynów lubieżnych. Byłem tak zażenowany i zawstydzony całą sytuacją, że zdołałem tylko odpowiedzieć "No, thank you" (niezbyt adekwatne, ale to jedyne co przyszło mi wtedy do głowy) i odejść w kierunku swej maszyny, kręcąc głową z niedowierzaniem. Nordycki zboczeniec odpalił Roomstera, wrzucił kierunek i z przepisową prędkością oddalił się w kierunku centrum miasteczka, zapewne w poszukiwaniu kolejnej ofiary do zaspokojenia swych seksualnych fantazji. Zawsze wiedziałem, że ze skodziarzami jest coś nie tak i że nie chodzi tylko o uporczywą jazdę lewym pasem!!! Jeszcze długo po jego odjeździe nie mogłem się pozbierać psychicznie. Telefon do przyjaciela i podzielenie się wrażeniami z bycia napastowanym seksualnie nieco pomogły, ale byłem tak wstrząśnięty, że przez kolejne pół godziny nie odpowiadałem nawet na pozdrowienia mijanych motocyklistów, we wszystkim doszukując się seksualnych aluzji. Cholerna skandynawska swoboda obyczajów, ciekawe czy dzieciom też to proponował? Może zamiast grzecznie odpowiadać, powinienem mu wymierzyć sprawiedliwość w stylu motocyklowym, czyli pozbawić lusterka? Albo chociaż napluć w twarz? Wypełniony obrzydzeniem zbliżałem się do Narviku - nie tak wyobrażałem sobie tę chwilę. Około 7 kilometrów przed rozwidleniem drogi Narvik-Lofoty, w miejscowości Øse znajdował się kolejny monument wojenny - tym razem walka trwała o dominację nad pobliskimi wzgórzami, skąd można było kontrolować drogę i linię kolejową.

7 W walkach o te wzgórza przelano sporo krwi Z zainteresowaniem czytałem inskrypcje na stalowych płytach, słysząc w tle rosnący, charakterystyczny, chopperowy gulgot dwucylindrowego silnika w układzie V. Po chwili obok mnie stał już zaparkowany Harley Davidson, z którego zsiadł chłopak w moim wieku. Pozdrowiłem go gestem, jak to motocyklista motocyklistę i na tym chciałem poprzestać, wciąż mając świeżo w pamięci epizod z norweskim pederastą kilkadziesiąt kilometrów wcześniej. Właściciel Harleya podszedł jednak do mnie i zagadnął. Ulga, okazał się sympatycznym Słowakiem podróżującym w tym samym kierunku co ja. Zwierzyłem mu się z przygody w Bardufoss, co on ze śmiechem skwitował stwierdzeniem, że przynajmniej będę miał o czym odpowiadać. Grunt to spojrzenie z innej perspektywy :) Zaczęliśmy też dyskutować o trasie powiedziałem, że myślałem o Lofotach, ale chyba zrezygnuję, na co usłyszałem głośny protest. "Jak to, zrezygnujesz z Lofotów? Niektórzy przyjeżdżają do Norwegii tylko dla nich, olewając Nordkapp. Nie możesz zrezygnować! Jedź na Lofoty!" nawijał tak długo i z takim zapamiętaniem, że... przekonał mnie. Mam takie przekonanie (z doświadczenia, uwierzcie), że w życiu czasem pojawiają się ludzie lub sytuacje, które ewidentnie są znakami od Naczelnego Scenarzysty i jeśli zdecydujemy się skorzystać z zawartych w nich sugestii, nie pożałujemy tego. Tak było i tym razem! Po chwili gnaliśmy w mini-konwoju na Lofoty - a byłem już tak blisko zjazdu do Narviku, niesamowite jak podróż czasem rozwija się sama. Po dłuższej chwili pożegnałem Słowaka gestem dłoni, moja prędkość podróżna była ciut wyższa niż jego stateczne 90 km/h.

8 Robiło się już późno, a słońce ciągle wisiało na niebie jak przyklejone jak brud do ścian lodówki. Szybki rzut oka na mapę Lofotów na stacji pozwolił mi na wybór miejsca, gdzie żadne góry nie będą zasłaniać mi widoku na morze i "zachodzące"* słońce - Kvalnes. Przy okazji w kiblu na stacji takie oto cuda atmosfera w norweskim WC bardziej romantyczna niż u mnie w sypialni: "Są kwiaty, świece... co Ci, kochanie, nie odpowiada?" Aby dostać się do Kvalnes, musiałem najpierw wjechać na same Lofoty mostem okazałym jak biust Dolly Parton: * podpowiedź dla tych, którzy przespali geografię (jak ja): latem, za kręgiem polarnym słońce NIE ZACHODZI

9 Po przekroczeniu mostu rozpoczęła się Pogoń za słońcem czyli jeden z najbardziej euforycznych wyścigów w moim życiu. Polegało to na tym, że: a) wskazówki na zegarku wskazywały już zdecydowanie, że powinno być ciemno b) słonko planowo zachodziło za górami... c) wystarczyło jednak wyłonić się zza wzniesienia by znów móc obserwować Heliosa sunącego swoim rydwanem po nieboskłonie:

10 Dołóżcie do tego kolejne wykręcone konstrukcje zbudowane przez Wikingów: i macie niepełny obraz końcówki tego dnia. Niepełny, bo trzeba dołożyć do tego uczucie rozpierające serce od środka gdy zamiast spodziewanych, nadchodzących ciemności:

11 trafiało się na... kolejny, dwudziesty lub trzydziesty tego dnia zachód słońca. W kawałku "Więcej" Eldo nawija: "Sto tysięcy zachodów słońca w które chcę się gapić" zawsze myślałem, że nie da się zobaczyć tylu zachodów słońca (to przecież ponad 273 lata!) ale jednak się da - wystarczy pośmigać parę sezonów po Lofotach :) Każda, nawet najdłuższa trasa kiedyś się jednak kończy - tak było i tym razem. W końcu dotarłem do mojego "Final Destination" na dziś:

12 o godzinie 1:00 w nocy. Po wykonaniu powyższego zdjęcia obróciłem się na pięcie jak obrażona narzeczona i... "Naprawdę jest już 1:00 w nocy???" z niedowierzaniem spoglądam na zegarek - faktycznie, jest już pierwsza. Najwyższy czas przygotować sobie spanie; dziś w planach nocleg na dziko, wszystko na legalu - w Norwegii wciąż obowiązuje Prawo Wikinga, na mocy którego można spać prawie gdziekolwiek, byle nie przeginać w stylu palenia ogniska u kogoś pod domem. Zdejmuję więc centralny, a potem lewy kufer z motocykla i... czy... on... się... czasem... nie... za... mocno... przechyla... (kurwa mać!)

13 Tak właśnie wyglądała moja czwarta w karierze gleba parkingowa. Trzeci sezon, wypadałoby już nie robić takich głupot; na swoje usprawiedliwienie mogę tylko napisać, że każda z nich była z innego powodu, nie popełniłem więc tego samego błędu dwukrotnie - to już coś :) Nie myślcie sobie też, że zaraz po tym, jak maszyna znalazła się w pozycji horyzontalnej, rzuciłem się po aparat żeby sfotografować całe zajście. Pierwszą moją reakcją (całkiem naturalną) była spontaniczna próba podniesienia Trampka. Niestety, to co miałem za pewnik (w końcu to nie pierwszy raz) nie udało się - problem widać na zdjęciu. Pobocze wysypane było drobnym żwirkiem, w którym - tuż przed ostatecznym przechyleniem maszyny do pionu - zagłębiały się moje stopy, do tego stopnia, że mimo szczerego wysiłku motocykl wciąż padał na bok jak pijany Anglik na wakacjach w Grecji. Po trzech kolejnych próbach sytuacja zrobiła się niewesoła - paliwo wciąż ciekło z baku, a ja miałem już silne skurcze mięśni łydek i pleców. W całej tej naładowanej adrenaliną sytuacji nie przyszło mi oczywiście do głowy, żeby odpiąć prawy kuferek i zrzucić z siedzenia torbę dźwigałem cały zestaw jak kretyn. Kilkaset metrów dalej mały "nocny" piknik zrobiła sobie norweska parka. Chyba widzieli wszystkie moje niezdarne próby podniesienia maszyny, bo w moją stronę biegł rosły Wiking. Na jego widok wstąpiły we mnie nowe siły - "Jak to, sam sobie nie poradzę?" pomyślałem i jednym sprawnym ruchem postawiłem moją Hondzinę do pionu (do dziś nie wiem jak to zrobiłem). W tej samej chwili dobiegł do mnie Norweg oferując swoją pomoc. Fajnie, że przybiegł. Jeszcze fajniej, że poradziłem sobie sam :) Po krótkiej wymianie uprzejmości i mojej publicznej samokrytyce ("I'm an idiot" pasowało tu idealnie) nordycki odpowiednik Matki Teresy wrócił do siebie, ja zaś mogłem już spokojnie rozstawić namiot: Nie, namiot nie jest rozstawiony na samym poboczu. Między jezdnią a namiotem znajduje się głęboki rów. To tak gdyby ktoś miał mnie za skończonego debila, który śpi z głową na jezdni.

14 Po tym wszystkim szybki rzut oka na zegarek, jest już po 2:00. A słonko? Znacie piosenkę Budki Suflera "Jolka"? Cugowski chyba pisał te wersy za kołem podbiegunowym, bo pasowały tam idealnie (poza siostrzyczkami w habitach, których nigdzie po drodze nie uświadczyłem, może chodziło o pingwiny?): "Plażą szły zakonnice a słońce w dół, wciąż spadało nie mogąc spaść..." Godzina 2:15. Kto nie wierzy niech jedzie i sam to sprawdzi. Polecam. To jednak nie było wszystko. Mój ambitny (a jakże) plan zakładał doczekanie do momentu, w którym zachód słońca bez fazy pośredniej* przejdzie we wschód. Tak też się stało, w okolicach godziny 3:00, kiedy to nasza średniej wielkości gwiazda zaczęła powoli piąć się w górę, a ja mogłem położyć się wreszcie spać w poczuciu spełnionej misji. Sprawdziłem na pewno, nocy tam nie ma! "Gdzie jest słońce kiedy śpi... " (chyba wzięło LSD) - godzina 3:00 * zwanej również nocą

15 Dzień 9 Kvalnes > Å i Lofoten (B) > Bodø (C) Dystans dzienny: 104 km (łącznie 4535 km) Alarm w telefonie bezlitośnie wytrącił mnie ze snu o godzinie 9:00. "Kurwa, dopiero co kładłem się spać, a już trzeba wstawać?" to nie są najlepsze słowa na początek dnia, ale realia przeprawy promowej zmuszały mnie do w miarę sprawnego ogarnięcia się*. Jazda Lofotami to właściwie ciągłe próby powstrzymywania się od robienia postojów na zdjęcia co kilkaset metrów. Widoków nie mogłem porównać z niczym innym, bo też nic podobnego w życiu nie widziałem. Wielkie zębiska gór wystające z wodnej paszczy, a między nimi strzępki chmur... zresztą, spójrzcie sami: * Jak się później okazało, zupełnie niepotrzebnie zrywałem się tak wcześnie - latem promy w Norwegii kursują jeszcze po 23:00

16

17 Pocztówkowe krajobrazy to znak firmowy Lofotów Na samiutkim końcu archipelagu Lofoten znajduje się mała wioska rybacka o najkrótszej w świecie nazwie: Ciekawe, jaki tu jest kod pocztowy - zero? Cały ten sielski nastrój psuł jedynie brzęczący coraz głośniej łańcuch, którego

18 nie miałem już sumienia (ani fizycznej możliwości) kolejny raz naciągać. Nie było też możliwości zignorowania tego faktu, bo motocykl bardzo wyraźnie szarpał. Decyzja mogła być tylko jedna - wymiana całego zestawu napędowego. Daleka północ kosmicznie drogiej Norwegii to oczywiście idealne miejsce na takie manewry... szybka konsultacja z bazą (dzięki Tato) i już wiem, że najbliższy serwis Hondy mam w Bodø, mieścinie która i tak jest moim punktem docelowym tego dnia. Pozostaje zatem poczekać na przybycie kolejnego morskiego pożeracza pojazdów, tym razem w takiej oto wersji: i pomachać malowniczemu archipelagowi na pożegnanie...

19 Po 3 godzinach rejsu i dotarciu do serwisu Helala Motors okazuje się, że łańcuch to i owszem, mają od ręki, ale na zębatki trzeba będzie czekać do... poniedziałku (był czwartek po południu). A więc weekend w Bodø, wewnętrzny głosik już podpowiadał mi, że to miasteczko poznam aż za dobrze... na szczęście pogoda była jak na północną Norwegię świetna (całe 18 stopni i bezchmurne niebo), co umożliwiało mi spanie w namiocie na kempingu, gdzie mogłem podziwiać taki oto widoczek: Wymyśliłem hasło reklamowe dla Norwegii: "Jeśli nie zabiją Cię nasze widoki, zrobią to nasze ceny." Pierwszy wieczór spędzam szwendając się po centrum; poza dwoma pubami (najtańsze piwo po 35 zł), stacją benzynową i zamkniętym już centrum handlowym niewiele się tu dzieje. Ach, zapomniałbym jeszcze o małym, obwoźnym, wesołym miasteczku z karuzelą, kolejką górską i strzelnicą, obsługiwanym przez naszych zacnych rodaków (chyba, że jest jakaś inna nacja na świecie, w której ludzie zwracają się do siebie per "Kurwa, Stasiu, zamykajmy to już."). Zapowiadał się dłuuuuuuuuuuuuuuuugi weekend... Dzień 10 Bodø (gdzie utknąłem) Dystans dzienny: 0 km (łącznie 4535 km) Piątek przywitał mnie deszczem. Nie powiem, żebym się ucieszył, ale i tak było mi wszystko jedno jak autystycznemu dziecku. Nie miałem w najbliższej perspektywie ani kilometra na motocyklu, mogło więc sobie padać do woli. Szybko narzuciłem kurtkę i ruszyłem odkrywać 1001 rzeczy, których jeszcze

20 nie wiedziałem o Bodø. Na pierwszy ogień poszło miejskie kino - na szczęście, w przeciwieństwie do Hiszpanów, Skandynawowie nie dubbingują filmów, mogłem więc rozkoszować się moim ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu. Weekendowy maraton filmowy składał się z następujących tytułów: Bruno - świetna komedia z Sachą Baronem Cohenem, który przebija sam siebie (Borata), w inteligentny sposób ośmieszając Amerykę (jak zwykle) i świat mody (tym razem) Transformers 2 - darujcie sobie :) "jedynka" miała dowcipne dialogi, "dwójka"... po prostu zdjęła 2 godziny z 72 jakie miałem do spędzenia w tamtym miejscu. No chyba że macie 13 lat i bzika na punkcie Megan Fox. Hangover - o czwórce przyjaciół skacowanych w Vegas... typowa głupkowata amerykańska komedia. Tragedii nie ma, szału też nie. Ice Age 3 - raczej dla fanów serii Drag me to hell - głupszego filmu nie widziałem nigdy w życiu. Badziewny horror ze staruszką rzygającą jadem jak Rodzina Radia Maryja w roli głównej. Omijać szerokim łukiem. Oprócz przesiadywania w fotelu kinowym, przemierzałem też wzdłuż i wszerz uliczki w centrum. Wyłowiłem takie oto ciekawostki: Gdybym był Norwegiem, jeździłbym... tym :) Transalp z 1997 roku, w identycznym malowaniu jak moje, z identycznym zestawem kufrów. Przez chwilę zastanawiałem się czy to nie mój, ale wystarczyło spojrzeć na stan łańcucha żeby zobaczyć różnicę :)

21 Dodatkowe światła drogowe, bardzo popularny na Dalekiej Północy element wyposażenia samochodu - po odpaleniu auto wygląda jak UFO z filmu "Bliskie spotkania III stopnia" - te lampy są naprawdę potężne Jedna z niewielu moich rozrywek - obserwacja ćwiczeń F-16 (co drugi dzień od 9:30). Jeśli tak samo hałasują "Jastrzębie" w Krzesinach, to współczuję tamtejszym mieszkańcom. Huk dosłownie wdziera się do głowy i rozrywa ją od środka. Od tego całego spacerowania szybko robiłem się głodny. Ceny w restauracjach i barach całkowicie wykluczały jakiekolwiek posiłki na mieście (najtańszy kebab u Turków kosztował 50 zł), na szczęście miałem ze sobą sporo zapasów z Polski. Zawartość ostatniej puszki zjadłem po dopłynięciu do Bodø, miałem jednak jeszcze 17 porcji liofilizowanego żarcia (zupkom chińskim powiedziałem stanowcze NIE). Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z

22 tego rodzaju jedzeniem, byłem więc ciekaw wrażeń smakowych. Przygotowanie posiłku dla alpinistów jest banalnie proste. Najpierw nastawiamy wodę: Potem dokonujemy wyboru dania - na pierwszy ogień poszła paella czyli hiszpańska mieszanka ryżu, warzyw i wszystkiego tego, co zostawiają na talerzach klienci restauracji rybnej (czyli 4% owoców morza).

23 Zawartość torebki po otwarciu wygląda niezbyt zachęcająco: Niewiele pomaga zalanie wrzątkiem: Jednak po odstawieniu na 10 minut całość zaczyna przypominać prawdziwe jedzenie.

24 Wszystkie dania liofilizowane są trochę przesolone, ale przyznać trzeba, że można się nimi najeść bez odruchów wymiotnych (a nawet ze smakiem). Koszt posiłku to ok. 20 zł (30 zł za podwójną porcję i naprawdę jest to porcja podwójna), w Norwegii w tej cenie mógłbym chyba tylko wyjadać resztki ze śmietnika. Wieczorem nie pozostało mi nic innego jak znów połazić po centrum. Tym razem, siedząc pod pubem (mieli w środku darmowy wireless, który trochę "wystawał" poza obręb budynku) zostałem zagadnięty przez brodatego Norwega na lśniącym Harleyu. Opowiedziałem mu o moich wojażach motocyklowych, na co facet wypalił "Ja dużo nie jeżdżę - wiesz, tutejsza pogoda i długa zima. Ale zajmuję się oprogramowaniem dla platform wiertniczych i kiedyś przejechałem moim motocyklem z Norwegii do Kataru km w 9 dni." Szczęka mi opadła jak to usłyszałem, od razu chciałem wiedzieć więcej, jak jest po drodze itp. "Tylko dwa kraje były niebezpieczne, Albania i Arabia Saudyjska. Po prostu tankowałem i jechałem, w Arabii musiałem się też trochę tłumaczyć." Dodam tylko, że facet miał tablicę rejestracyjną z Teksasu - żeby jechać z taką blachą przez muzułmański kraj to trzeba mieć cojones hiszpańskiego byka i rozsądek czteroletniego dziecka. Szacun dla Wikinga! W nocy śniłem o roponośnej pustyni. Kiedyś trzeba się będzie zapuścić w tamte rejony... Dzień 11, 12 Bodø Dystans dzienny: 0 km (łącznie 4535 km) "I run into my folks, nothing's too far..." (B-Legit & Too $hort - So International)* Sobotnie przedpołudnie postanowiłem poświęcić na zrobienie prania. Czynność może mało interesująca patrząc z boku, ale w obserwowaniu ciuchów wirujących w pralce jest coś z pogranicza relaksu i medytacji, zwłaszcza gdy do zabicia ma się jeszcze 48 godzin. Ze stanu otępienia wyrwała mnie... czysta, polska mowa. Okazało się, że kemping jest obstawiony przez Polaków - sprzątaniem zajmują się dwie sympatyczne dziewczyny, kierownikiem ds. technicznych jest zaś Pan Krzysiek (nie zastanawia Was, że _zawsze_ jest jakiś Pan Krzysiek?). Moje nowe koleżanki nie mogły uwierzyć, że podróżuję sam (to akurat nic nowego, 99% ludzi się dziwi, pozostałe 1% to tacy sami pierdolnięci samotni podróżnicy jak ja). Jako ciekawostka przyrodnicza (tzw. freak) dostałem zaproszenie na wspólny wypad na ryby całą ekipą. Trochę się broniłem, wszak moje jedyne doświadczenia z moczeniem kija mają związek z zupełnie inną sferą życia, ale przekonała mnie *

25 argumentacja, że nie będziemy łowić byle gdzie. Otóż niedaleko znajdowało się miejsce (podobno jedno z niewielu na świecie), w którym dwa razy dziennie (na początku przypływu i odpływu), w wąskim przesmyku, wśród kamieni tworzyły się wiry i wszystkie ryby chcąc nie chcąc musiały płynąć jedną trasą. Teoretycznie wystarczyło tylko zarzucić wędkę, żeby coś złapać. Miejsce wyglądało znakomicie: Pan Krzysiek w akcji Były też i wiry:

26 Popełniliśmy jednak podstawowy błąd - przyjechaliśmy tam jakieś półtorej godziny za późno i mimo szczerych wysiłków (zarzucałem tak, że prawie złapałem mewę), skończyło się na stwierdzeniu "dziś nie biorą" i podziwianiu widoków: Niedzielne popołudnie spędzam na planowaniu dalszej trasy - udaje mi się zaplanować prawie wszystkie, nie mogę tylko znaleźć Drogi Atlantyckiej i Lysebotn. W końcu zmęczony ślęczeniem nad mapką odpuszczam. Dzień tak naprawdę zaczął się dla mnie wieczorem, kiedy to dostałem zaproszenie na pożegnalnego, polskiego grilla (nazajutrz miały dotrzeć upragnione zębatki). Na ruszt poszły złowione tego dnia sieje (takie dorszowate) oraz łososie (w końcu to Norwegia). Tak pysznych ryb nie jadłem nigdy wcześniej - sieja błyskała przepięknym, białym mięsem, łosoś zaś smakował dziesięć razy lepiej niż ten, którego można kupić u nas. W czasie kolacji opowiadam o swoich wojażach, skarżąc się, że jak dotąd widziałem stada reniferów i owiec, łosia zaś tylko na znakach drogowych. Grillowanie upływa w wesołej atmosferze, do momentu, w którym zza domku, tuż nad moim rozmówcą pojawia się długa, demoniczna twarz. Mój mózg rozpaczliwie usiłuje w ułamku sekundy dopasować do niej znajomą fizjonomię (Roman Giertych? Frankenstein? Lucyfer? - to ostatnie było strzałem rozpaczy, gdy do diabelskiej twarzy dołączyła długa noga zakończona kopytem). W końcu jest! Zlasowane synapsy wyduszają z siebie hasło: ŁOŚ. I powiedzcie mi, że życie nie jest pełne niezwykłych splotów losu...

27 Łoś okazał się młodą, trochę wystraszoną, ale ogólnie pokojowo nastawioną samiczką: Był to mój pierwszy kontakt z tym zwierzęciem i nie bardzo wiedziałem na ile mogę sobie pozwolić. Bestia, mimo iż rodzaju żeńskiego, przewyższała mnie o głowę i w bezpośrednim kontakcie sprawiała wrażenie, jakby raczej miała zaatakować niż uciec. W końcu jednak, spłoszona błyskiem fleszy z kilku aparatów, oddaliła się w pobliskie krzaki. Jeszcze dobrze nie ochłonąłem, gdy usłyszałem znajomy dźwięk - gulgot silnika Transalpa w towarzystwie Afriki Twin. Natychmiast pobiegłem zobaczyć przybyszów, okazało się że to Polacy! Oczywiście nie dałem im się w spokoju rozpakować, oglądając ich maszyny ze szczególnym uwzględnieniem podróżniczych patentów. Moją uwagę przykuwają oliwiarki łańcucha w obu motocyklach. Zawsze myślałem, że to niepotrzebny bajer, ale chłopaki przekonują mnie, że ten "bajer" wydłuża żywotność łańcucha nawet dwukrotnie. Coś akurat dla mnie! Po oględzinach sprzętów wypytuję ich o trasę. Okazało się, że właściciel Transalpa spędził całą zimę przygotowując się do tej wyprawy* i skompletował pokaźnych rozmiarów zeszyt wypełniony ciekawostkami na temat Norwegii. Chciwie wertuję notatnik pytając o Drogę Atlantycką i Lysebotn. Moi rozmówcy cierpliwie wszystko mi tłumaczą, a ja notuję sobie co ciekawsze kąski. Nie ma to jak skorzystać z czyjejś pracy. Nasze głośne dyskusje o 1:00 w nocy przerywa wygrzebujący się z sąsiedniego namiotu Norweg: "Możecie być troszkę ciszej, my tu chcemy spać." prosi. "Jasne, przepraszamy." odpowiadam, a właściciel Trampka dodaje po polsku "Co on pierdoli, przecież jest jeszcze jasno!". Takie dialogi możliwe są tylko za kręgiem polarnym :) * Ja spędziłem jeden dzień :)

28 W końcu daję chłopakom spokój; są już mocno zmęczeni, a ja dowiedziałem się wszystkiego, czego potrzebowałem. Żegnam się też z moimi współgrillowiczami i wracam do swojego namiotu, ogromnie ciesząc się na myśl, że już nazajutrz będę mógł ruszyć w dalszą drogę. = koniec części III =

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Friedrichshafen 2014. Wjazd pełen miłych niespodzianek

Friedrichshafen 2014. Wjazd pełen miłych niespodzianek Friedrichshafen 2014 Wjazd pełen miłych niespodzianek Do piątku wieczora nie wiedziałem jeszcze czy pojadę, ale udało mi się wrócić na firmę, więc po powrocie do domu szybkie pakowanie i rano o 6.15 wyjazd.

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania.

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania. Tytuł: Marzenie Franka Kupki Tekst: Anna Cwojdzińska Ilustracje: Aleksandra Bugajewska Wydanie I, lipiec 2012 Text copyright Anna Cwojdzińska Illustration copyright Aleksandra Bugajewska Uprzejmie prosimy

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

Kto chce niech wierzy

Kto chce niech wierzy Kto chce niech wierzy W pewnym miejscu, gdzie mieszka Bóg pojawił się mały wędrowiec. Przysiadł na skale i zapytał: Zechcesz Panie ze mną porozmawiać? Bóg popatrzył i tak odpowiedział: mam wiele czasu,

Bardziej szczegółowo

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku...

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wyznania Wyznania Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wolę być chwilą w Twoim życiu niż wiecznością w życiu innej!!! Nie wiem, czy chcesz ze mną chodzić,

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 1 ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 2 Padał deszcz. Mówią, że podczas deszczu dzieci się nudzą. Nie oni. Ukradkiem wzięli rowery i postanowili pojechać przed siebie: -myślisz, że babcia nas widziała?

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

Ważne daty w czerwcu

Ważne daty w czerwcu Czerwiec 2016 PISEMKO ŚWIETLICY SZKOLNEJ SP 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH W WARSZAWIE Witajcie to już ostatni numer naszej świetlicowej gazetki w tym roku szkolnym. Zapraszamy do lektury. Miłej zabawy!

Bardziej szczegółowo

Pod hiszpańskim niebem

Pod hiszpańskim niebem Pod hiszpańskim niebem 7 dni z Erasmusem ciężko jest z całego pobytu na stypendium opisać tylko siedem dni moja erasmusowa przygoda trwała ich dokładnie sto dziewięćdziesiąt sześć i każdy z tych dni był

Bardziej szczegółowo

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci!

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! W samo południe 14 Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! przed czytaniem 1. W internecie można znaleźć wiele rzeczy. W internecie, czyli właściwie gdzie? Opracujcie hasło INTERNET na podstawie własnych skojarzeń

Bardziej szczegółowo

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) Klient: Dzień dobry panu! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Klient: Pierwsza sprawa: jestem Włochem i nie zawsze jestem pewny, czy wszystko

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej.

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. 34-letnia Emilia Zielińska w dniu 11 kwietnia 2014 otrzymała nowe życie - nerkę

Bardziej szczegółowo

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W dniu 30-04-2010 roku przeprowadziłem wywiad z moim opą -tak nazywam swojego holenderskiego dziadka, na bardzo polski temat-solidarność. Ten dzień jest może najlepszy

Bardziej szczegółowo

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD K A T A R Z Y N A O R K I S Z S T O W A R Z Y S Z E N I E N A R Z E C Z D Z I E C I Z N A D P O B U D L I W O Ś C I Ą P S Y C H O R U C H O W Ą Moment narodzenia

Bardziej szczegółowo

Relacja z pobytu na Majorce

Relacja z pobytu na Majorce Relacja z pobytu na Majorce Nasza podróż zaczęła się 27 lipca w Krakowie, skąd wyjechałyśmy na zagraniczne praktyki. Lot by pełen wrażeń i po około 3 godz. byłyśmy na miejscu, czyli w miejscowości Palma

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

Bangsi mieszkał na Grenlandii. Ogromnej, lodowatej

Bangsi mieszkał na Grenlandii. Ogromnej, lodowatej Bangsi mieszkał na Grenlandii. Ogromnej, lodowatej wyspie, białej jak jego futerko. Pewnego wieczoru miś usiadł na górce i patrzył przed siebie. To, co podziwiał, było niebieskie i pełne gwiazd. Miś nie

Bardziej szczegółowo

Comenius wyjazd do Włoch. Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a

Comenius wyjazd do Włoch. Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a Comenius wyjazd do Włoch Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a Spis treści: Przylot Przylot Dzień w szkole Nasi gospodarze rozpoczynali lekcje o godz. 8.00. My uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach: plastyce i

Bardziej szczegółowo

Geneza. Plan wydarzeń

Geneza. Plan wydarzeń Geneza Geneza Pomysł napisania opowiadania o Lampo powstał, kiedy Roman Pisarski poznał historię psa, która została opisana we włoskiej gazecie. Plan wydarzeń 1. Pies przyjeżdża do Marittimy. 2. Zawiadowca

Bardziej szczegółowo

SzPŻ 2014 eliminacje zakończone

SzPŻ 2014 eliminacje zakończone Jakub Krakowski SzPŻ 2014 eliminacje zakończone Zakończyły sie eliminacje do tegorocznej edycji Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego. Przebiegały dwutorowo: kandydatki i kandydaci z Rosji walczyli

Bardziej szczegółowo

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia Nazywam się Anna Janaszkiewicz moja przygoda z Erasmusem zaczęła się przez przypadek. Wyjazdem bardziej zainteresowani byli moi przyjaciele niż ja, po długich namowach zdecydowałam się na udział w programie.

Bardziej szczegółowo

Rozdział 7. Trochę o samych mechanizmach, czyli co w trawie piszczy lub wewnątrz tyka

Rozdział 7. Trochę o samych mechanizmach, czyli co w trawie piszczy lub wewnątrz tyka Rozdział 7 Trochę o samych mechanizmach, czyli co w trawie piszczy lub wewnątrz tyka Str. 1 z 20 Rozdział 7 Trochę o samych mechanizmach, czyli co w trawie piszczy lub wewnątrz tyka W rozdziale tym przedstawię

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

Jakieś 12 godzin później dotarliśmy do miasta Darwin w Australii. Zostaliśmy tam 2 dni, dlatego że byliśmy zmęczeni i potrzebowaliśmy odpoczynku.

Jakieś 12 godzin później dotarliśmy do miasta Darwin w Australii. Zostaliśmy tam 2 dni, dlatego że byliśmy zmęczeni i potrzebowaliśmy odpoczynku. Dnia 24 września 1984 roku postanowiłam wyruszyć w podróż. Ustaliłam z moją załogą, że przyjmiemy nowego majtka do sprzątania pokładu. Po 2 dniach zgłosił się do nas pewien chłopak. Miał 14 lat. Nie przedstawił

Bardziej szczegółowo

Widziały gały co brały

Widziały gały co brały Widziały gały co brały KATARZYNA JEZIERSKA-TRATKIEWICZ Widziały gały co brały Uwagi autorki i wydawnictwa Wszystkie informacje zawarte w tej książce zostały przez autorkę starannie zebrane i przygotowane

Bardziej szczegółowo

Sponsor głównej nagrody dla Moto-Turysty Roku w postaci bonu na zakup towarów z oferty Sw-Motech o wartości 300 zł.

Sponsor głównej nagrody dla Moto-Turysty Roku w postaci bonu na zakup towarów z oferty Sw-Motech o wartości 300 zł. Sponsor głównej nagrody dla Moto-Turysty Roku w postaci bonu na zakup towarów z oferty Sw-Motech o wartości 300 zł. Relacja nadesłana do publikacji w sezonie 2011 (01.04.2011-31.03.2012) 011 / 2011 / Turystyczne

Bardziej szczegółowo

Scenariusz widowiska scenicznego Zdrowo żyj Dzieci 5 6 letnie

Scenariusz widowiska scenicznego Zdrowo żyj Dzieci 5 6 letnie Scenariusz widowiska scenicznego Zdrowo żyj Dzieci 5 6 letnie Teksty narratora i słowa piosenek Ewy Knap Choreografia Małgorzata Piotrowicz W widowisku wykorzystano muzykę zespołu ABBA Samorządowe Przedszkole

Bardziej szczegółowo

Temat: Obcy, który trafia na Północ, płacze dwa razy (scenariusz lekcji na podstawie filmu Jeszcze dalej niż Północ )

Temat: Obcy, który trafia na Północ, płacze dwa razy (scenariusz lekcji na podstawie filmu Jeszcze dalej niż Północ ) Temat: Obcy, który trafia na Północ, płacze dwa razy (scenariusz lekcji na podstawie filmu Jeszcze dalej niż Północ ) 1. Komedia Jeszcze dalej niż północ przebiła swoją popularnością taki nieśmiertelny

Bardziej szczegółowo

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE-

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- WCZEŚNIEJSZA GWIAZDKA KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- ZAPEWNE TAKŻE, WIĘC SPOTKAJMY SIĘ

Bardziej szczegółowo

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Szybciej poznaję ceny. To wszystko upraszcza. Mistrz konstrukcji metalowych, Martin Elsässer, w rozmowie o czasie. Liczą się proste rozwiązania wizyta w

Bardziej szczegółowo

Witam Mam na imię Dominik i opowiem Wam o moich wakacjach.

Witam Mam na imię Dominik i opowiem Wam o moich wakacjach. Witam Mam na imię Dominik i opowiem Wam o moich wakacjach. Zdjęcie: The Blackpool Tower Blackpool, Wielka Brytania 1. W tym roku miałem okazję odbyć wspaniałą podróż po Europie a zacząłem ją od Krakowa,

Bardziej szczegółowo

Kroki: A Windows to the Universe Citizen Science Event. windows2universe.org/starcount. 29 października - 12 listopada 2010

Kroki: A Windows to the Universe Citizen Science Event. windows2universe.org/starcount. 29 października - 12 listopada 2010 Kroki: CZEGO potrzebuję? Długopis lub ołówek Latarka z czerwonym światłem lub do trybu nocnego GPS, dostęp do Internetu lub mapa topograficzna Wydrukowany Przewodnik obserwatora z formularzem raportu JAK

Bardziej szczegółowo

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina...

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina... 1 Budzik dzwonił coraz głośniej i głośniej, a słońce jakby za wszelką cenę chciało się wedrzeć do mojego pokoju. Niedali mi spać już dłużej;wstałam. Wtedy właśnie uswiadomiłam sobie, że jest dzień 11 listopada

Bardziej szczegółowo

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. 11. W ramach wymiany młodzieżowej gościsz u siebie kolegę / koleżankę z Danii. Chcesz go / ją lepiej poznać. Zapytaj o jego/jej: miejsce zamieszkania, rodzeństwo, zainteresowania. Po przyjeździe do Londynu

Bardziej szczegółowo

Jak trenować z dzieckiem koncentracje uwagi?

Jak trenować z dzieckiem koncentracje uwagi? Jak trenować z dzieckiem koncentracje uwagi? Umiejętność koncentracji można ćwiczyć, ale wymaga to wysiłku zarówno ze strony dziecka, jak i rodzica wspierającego i motywującego je do tej pracy. Obranie

Bardziej szczegółowo

Damian Gastół. MAGIA 5zł. Tytuł: Magia 5zł. Autor: Damian Gastół. Wydawnictwo: Gastół Consulting. Miejsce wydania: Darłowo

Damian Gastół. MAGIA 5zł. Tytuł: Magia 5zł. Autor: Damian Gastół. Wydawnictwo: Gastół Consulting. Miejsce wydania: Darłowo Tytuł: Magia 5zł Autor: Wydawnictwo: Gastół Consulting Miejsce wydania: Darłowo Data wydania: 1 września 2011 roku Nr wydania: Wydanie II - poprawione Cena: publikacja bezpłatna Miejsce zakupu: ekademia.pl

Bardziej szczegółowo

Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązywanie krzyżówki.

Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązywanie krzyżówki. Scenariusz 12 Temat: W jaki sposób chodzimy w grupach? Cel zajęć: Wyposażenie uczniów w zasób wiadomości i umiejętności dotyczących poruszania się po drogach w zorganizowanej grupie. Przebieg zajęć 1.

Bardziej szczegółowo

Cykl życia sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Cykl życia sprzętu elektrycznego i elektronicznego Cykl życia sprzętu elektrycznego i elektronicznego Spis treści: 1. Wstęp. 2. Cykl życia urządzeń elektrycznych i elektronicznych. 3. Cykl życia mojego starego komputera w porównaniu z kosztami eksploatacyjnymi.

Bardziej szczegółowo

Konspekt szkółki niedzielnej

Konspekt szkółki niedzielnej Główna myśl: Jezus na tronie twojego życia Konspekt szkółki niedzielnej 2. NIEDZIELA PO WIELKANOCY Misericordias Domini Tekst: J 21,15-19 ostatnie słowa Jezusa do Piotra Wiersz przewodni: Ewangelia Jana

Bardziej szczegółowo

Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2. Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo

Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2. Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo Andrzej Graca BEZ SPINY CZYLI NIE MA CZEGO SIĘ BAĆ Andrzej Graca: Bez spiny czyli nie ma czego się bać 3 Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2

Bardziej szczegółowo

dla Mariusza Krótka historia o z łosiem w tle.

dla Mariusza Krótka historia o z łosiem w tle. Krótka historia o życiu z łosiem w tle. Kim jest Mariusz? Mariusz Kowalczyk - Mario Przystojny 34 letni brunet o niebieskoszarych oczach, pasjonat muzyki i życia W jego życiu liczą się trzy kobiety: żona

Bardziej szczegółowo

Witajcie, jak co roku, podaję terminy zaplanowanych wyjazdów wypoczynkowych i zapraszam

Witajcie, jak co roku, podaję terminy zaplanowanych wyjazdów wypoczynkowych i zapraszam Wyjazdy sezon 2016 Witajcie, jak co roku, podaję terminy zaplanowanych wyjazdów wypoczynkowych i zapraszam Wszystkim, którzy mają ochotę z nami się wybrać podaję informacje wyjaśniające: -nasze wyjazdy

Bardziej szczegółowo

Popiół i diament w Nollywood. Rozmowa z Jankiem Simonem

Popiół i diament w Nollywood. Rozmowa z Jankiem Simonem Popiół i diament w Nollywood. Rozmowa z Jankiem Simonem Janek Simon, Mission Auropol, kadr z filmu Skąd pomysł na remake Popiołu i Diamentu w Nollywood? Czy jechałeś do Nigerii z tym pomysłem, czy wpadłeś

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto

KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto To propozycja aktywności możliwa do realizacji w II lub III klasie szkoły podstawowej. Proponowane ćwiczenie może być modyfikowane w zależności od potrzeb i możliwości

Bardziej szczegółowo

www.pomaranczoweosiedle.pl mieszkania ze smakiem.

www.pomaranczoweosiedle.pl mieszkania ze smakiem. www.pomaranczoweosiedle.pl mieszkania ze smakiem. Refleksje singla W czasie studiów Gdańsk-Wrzeszcz zaczynał się dla mnie i kończył na olitechnice Gdańskiej. To był mój świat całe moje studenckie życie

Bardziej szczegółowo

I. WYSPA Z LOTU PTAKA I. WYSPA Z LOTU PTAKA

I. WYSPA Z LOTU PTAKA I. WYSPA Z LOTU PTAKA I. WYSPA Z LOTU PTAKA I. WYSPA Z LOTU PTAKA 13 WYPRAWA NA WYSPĘ ANGIELSKICH CZASÓW J eżeli wyobrazimy sobie angielską gramatykę jako rozległą wyspę, którą chcemy poznać i poczuć się na niej możliwie swobodnie,

Bardziej szczegółowo

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015 SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015 INSTRUKCJA Poniżej znajdują się twierdzenia dotyczące pewnych cech, zachowań, umiejętności i zdolności,

Bardziej szczegółowo

REKLAMA. TRYB ROZKAZUJĄCY AUDIO A2 / B1. (wersja dla studentów)

REKLAMA. TRYB ROZKAZUJĄCY AUDIO A2 / B1. (wersja dla studentów) REKLAMA. TRYB ROZKAZUJĄCY AUDIO A2 / B1 (wersja dla studentów) Reklama jest obecna wszędzie w mediach, na ulicy, w miejscach, w których uczymy się, pracujemy i odpoczywamy. Czasem pomaga nam w codziennych

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM Data: 6.12.2010r Grupa: wszystkie grupy wiekowe Cele ogólne Pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych, Stwarzanie okazji do wyrażania pozytywnych uczuć (radości), Prezentowanie własnych

Bardziej szczegółowo

Dziewczyny wystartowały!

Dziewczyny wystartowały! Dziewczyny wystartowały! Tekst i zdjęcia: magazyn X cross Puchar Kobiet stał się faktem. Mimo sarkastycznych komentarzy niedowiarków (zwłaszcza tych, którzy uważają, że miejsce kobiety jest w kuchni, a

Bardziej szczegółowo

Nadszedł wreszcie upragniony czas wycieczki. Wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Agnieszka Kaj i Arek Grześkowiak ciągle odliczali dni do wyjazdu.

Nadszedł wreszcie upragniony czas wycieczki. Wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Agnieszka Kaj i Arek Grześkowiak ciągle odliczali dni do wyjazdu. Nadszedł wreszcie upragniony czas wycieczki. Wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Agnieszka Kaj i Arek Grześkowiak ciągle odliczali dni do wyjazdu. Droga zapowiadała się długa. Nie mieliśmy rezerwacji w

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY PIERWSZAK

BEZPIECZNY PIERWSZAK BEZPIECZNY PIERWSZAK BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę - ważne, byś poznał

Bardziej szczegółowo

Za kołem podbiegunowym. O 12UTC notowano 30.5 C w Kevo (69 45 N), 29.7 C w Tanabru (70 12 N), 29.2 C było w Karasjok.

Za kołem podbiegunowym. O 12UTC notowano 30.5 C w Kevo (69 45 N), 29.7 C w Tanabru (70 12 N), 29.2 C było w Karasjok. Dziś jeszcze cieplej Za kołem podbiegunowym. O 12UTC notowano 30.5 C w Kevo (69 45 N), 29.7 C w Tanabru (70 12 N), 29.2 C było w Karasjok. Ponownie padły rekordy ciepła m.in. w Tromsø, gdzie temperatura

Bardziej szczegółowo

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami DARMOWY FRAGMENT projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami Od Autorki Cześć drogi Czytelniku! Witaj w darmowym fragmencie podręcznika Jak zacząć projekt biznesowy?! Jego pełna wersja, zbiera w jednym

Bardziej szczegółowo

Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie. Augustów, 17-19 września 2014

Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie. Augustów, 17-19 września 2014 Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie Augustów, 17-19 września 2014 . Jarosław Pytlak - dyrektor Zespołu Szkół STO na Bemowie w Warszawie - zaproponował realizację projektu

Bardziej szczegółowo

Geneza. Plan wydarzeń

Geneza. Plan wydarzeń Geneza Geneza Pomysł napisania opowiadania o Lampo powstał, kiedy Roman Pisarski poznał historię psa, która została opisana we włoskiej gazecie. Plan wydarzeń 1. Pies przyjeżdża do Marittimy. 2. Zawiadowca

Bardziej szczegółowo

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo!

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo! Pielgrzymka,18.01. 2013 Kochana Mamo! Na początku mego listu chciałbym Ci podziękować za wiedzę, którą mi przekazałaś. Wiedza ta jest niesamowita i wielka. Cudownie ją opanowałem i staram się ją dobrze

Bardziej szczegółowo

TEST SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM DLA KLASY IV NA PODSTAWIE TEKSTU PT. DZIEŃ DZIECKA

TEST SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM DLA KLASY IV NA PODSTAWIE TEKSTU PT. DZIEŃ DZIECKA TEST SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM DLA KLASY IV NA PODSTAWIE TEKSTU PT. DZIEŃ DZIECKA Drogi uczniu! Instrukcja dla użytkownika testu Najpierw przeczytaj uważnie tekst. Następnie rozwiązuj

Bardziej szczegółowo

Trochę informacji Na początek

Trochę informacji Na początek Betty Book Foto Rozdział 1 Wstęp Fotografia jest sztuką, która nie ustępuje niczym malarstwu i innym dziedzinom sztuk pięknych. Tak jak malarz ma nieskończone możliwości używania barw i technik malarskich,

Bardziej szczegółowo

Tytuł ogłoszenia ma znaczenie!

Tytuł ogłoszenia ma znaczenie! Tytuł ogłoszenia ma znaczenie! Dawałeś kiedyś ogłoszenie swojej firmy albo działalności? To nie popełniaj tego samego błędu co wszyscy! Przedstawię Tobie teraz sposób jak ustrzec się błędu który jest dość

Bardziej szczegółowo

Zapewne wasz trzylatek właśnie rozpocznie lub rozpoczął edukację przedszkolną, która wiąże się z pewnymi trudnościami dodatkowymi emocjami.

Zapewne wasz trzylatek właśnie rozpocznie lub rozpoczął edukację przedszkolną, która wiąże się z pewnymi trudnościami dodatkowymi emocjami. Współczesne przedszkola są otwarte na potrzeby rodziców i dzieci, dlatego też podejmują wiele inicjatyw i działań własnych, których celem jest podnoszenie jakości pracy placówki, a co za tym idzie podniesienie

Bardziej szczegółowo

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca Autor wiersza: Anna Sobotka PATRON Każdy patron to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie Pani Ania. Mądra, dobra i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca uszczęśliwić mnie umiała. Myśli moje do Niej

Bardziej szczegółowo

Motto. Wszystko ma swoje przyczyny i sens. Wojciech Zinka

Motto. Wszystko ma swoje przyczyny i sens. Wojciech Zinka Dzień dobry! O mnie Nazywam się Wojciech Zinka i jestem wariatem Na schizofrenię zachorowałem w roku 2004, w wieku 22 lat Opowiem jak szaleństwo zmieniło moje życie Motto Wszystko ma swoje przyczyny i

Bardziej szczegółowo

Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, 18 24. 03. 2012. Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie

Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, 18 24. 03. 2012. Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie ARKUSZ EWALUACJI UCZNIA Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, 18 24. 03. 2012 Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie 1. Zawartość merytoryczną (naukową, poznawczą) programu

Bardziej szczegółowo

Umiesz Liczyć Licz Kalorie

Umiesz Liczyć Licz Kalorie Umiesz Liczyć Licz Kalorie Cześć! W tym krótkim poradniku wytłumaczę Ci dlaczego według mnie jedzenie wszystkiego w odpowiednich ilościach pozwoli utrzymać świetną sylwetkę przez całe życie. Tak dobrze

Bardziej szczegółowo

PORADNIK BEZPIECZNEJ JAZDY AUTOSTRADAMI

PORADNIK BEZPIECZNEJ JAZDY AUTOSTRADAMI PORADNIK BEZPIECZNEJ JAZDY AUTOSTRADAMI Poradnik bezpiecznej jazdy autostradami Od początku 2010 roku na autostradzie A4 Katowice- Kraków nie doszło do żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Czyni to

Bardziej szczegółowo

1 Ojcostwo na co dzień. Czyli czego dziecko potrzebuje od ojca Krzysztof Pilch

1 Ojcostwo na co dzień. Czyli czego dziecko potrzebuje od ojca Krzysztof Pilch 1 2 Spis treści Wstęp......6 Rozdział I: Co wpływa na to, jakim jesteś ojcem?...... 8 Twoje korzenie......8 Stereotypy.... 10 1. Dziecku do prawidłowego rozwoju wystarczy matka.... 11 2. Wychowanie to

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1. Pierwszy dzień w czwartej klasie.

Rozdział 1. Pierwszy dzień w czwartej klasie. ,,W czwartej klasie WSTĘP W tej książce największą bohaterką jest Karolina. Karolina ma 10 lat. Ma ciemne czarne włosy. Niebieskie oczy, krzywe zęby. Bardzo lubi się ubierać w trampki, bluzy, dresy czyli

Bardziej szczegółowo

"Chciałem cię chronić, będąc twoim cieniem..." Pearlic. Reda 2015.

Chciałem cię chronić, będąc twoim cieniem... Pearlic. Reda 2015. CIEŃ Paulina Klecz "Chciałem cię chronić, będąc twoim cieniem..." Pearlic. Reda 2015. Projekt okładki: Łukasz Orzechowski Copyright Paulina Copyright Pearlic Klecz Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

0. Planowaliśmy wypad za miasto.. x..ale musieliśmy go przełożyć.

0. Planowaliśmy wypad za miasto.. x..ale musieliśmy go przełożyć. SPÓJNIKI B2 / C1 1. Proszę uzupełnić poniższy tekst odpowiednimi spójnikami: i ale a oraz lecz lub albo.., albo ani.., ani Maria bawiła się z dziećmi w pokoju, (1) Tomasz siedział w fotelu na tarasie (2).

Bardziej szczegółowo

:: Montaż blokady ARB w WJ ::

:: Montaż blokady ARB w WJ :: :: Montaż blokady ARB w WJ :: Kilka tygodni temu zapowiadałem, że przedstawię materiały z montażu blokady ARB w tylnym moście DANA 35 w moim WJ. Poszukiwałem warsztatu, w którym mógłbym zamontować blokadę

Bardziej szczegółowo

OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY

OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY Imię i nazwisko ucznia... Wypełnia nauczyciel Klasa... OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY Spotkanie w ciemnościach 2013 TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO Czas pracy: 45 minut Liczba punktów do uzyskania:

Bardziej szczegółowo

Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca i z naszej szkoły pojechały na niego dwie uczennice. 5.07.2011 r. (wtorek)

Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca i z naszej szkoły pojechały na niego dwie uczennice. 5.07.2011 r. (wtorek) Moscovia letni obóz językowy dla ludzi niemalże z całego świata. Wyjazd daje możliwość nauki j. rosyjskiego w praktyce, a także poznania ludzi z różnych stron świata. Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca

Bardziej szczegółowo

Centrum Misji i Ewangelizacji / www.cme.org.pl. Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Ostatnia niedziela po Epifanii

Centrum Misji i Ewangelizacji / www.cme.org.pl. Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Ostatnia niedziela po Epifanii Centrum Misji i Ewangelizacji / www.cme.org.pl Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Ostatnia niedziela po Epifanii Główna myśl: Pan Jezus nie chce żebyś się bał(-a) Tekst: Mt 17,1-9 Przemienienie Jezusa

Bardziej szczegółowo

Codziennie jestem bezpieczny

Codziennie jestem bezpieczny Codziennie jestem bezpieczny Europejski numer alarmowy i zasady bezpieczeństwa dla dzieci Drodzy uczniowie, wiedza o tym, jak prawidłowo zachować się w drodze do szkoły, w szkole, na placu zabaw czy w

Bardziej szczegółowo

COMENIUS Polska 22.-29.09.13. Słowiński Park Narodowy. Słupsk / Oleśnica / Wrocław. Wpływ działalności człowieka na zasoby wodne

COMENIUS Polska 22.-29.09.13. Słowiński Park Narodowy. Słupsk / Oleśnica / Wrocław. Wpływ działalności człowieka na zasoby wodne COMENIUS Polska 22.-29.09.13 Słowiński Park Narodowy Słupsk / Oleśnica / Wrocław Wpływ działalności człowieka na zasoby wodne Niedziela 22.09.13 22 września, o godzinie 22.00, wyruszyliśmy z Oleśnicy

Bardziej szczegółowo

Prawdziwa miłość ani nie poucza, ani nie straszy.

Prawdziwa miłość ani nie poucza, ani nie straszy. 5 6 Tyle nam powiedział Święty Paweł, jaka może być miłość: cierpliwa, wytrwała... Widzimy taką miłość w życiu między ludźmi. Możemy ją opisać, używając słów mniej lub bardziej udanych, ale można się zgubić

Bardziej szczegółowo

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych dr Renata Maciejewska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie Struktura próby według miasta i płci Lublin Puławy Włodawa Ogółem

Bardziej szczegółowo

WYWIAD Z VIDASEM BLEKAITISEM

WYWIAD Z VIDASEM BLEKAITISEM WYWIAD Z VIDASEM BLEKAITISEM Jednym z najlepszych litewskich i światowych siłaczy. Wielokrotnym Wicemistrzem i Drugim Wicemistrzem Litwy Strongman, drużynowym Mistrzem Świata Par Strongman 2007, drużynowym

Bardziej szczegółowo

Oferta. Niezale ne wyjazdy. Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz.

Oferta. Niezale ne wyjazdy. Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz. Oferta Niezale ne wyjazdy Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz. 01 Korzyści 04 dla Ciebie Nasz zespół 02 Oferta 03 Referencje Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz. Chcesz podróżować niezależnie,

Bardziej szczegółowo

San Cristobal => Neuquen => Buenos Aires

San Cristobal => Neuquen => Buenos Aires POLSKA => USA / ALASKA => KANADA => USA => MEKSYK => BELIZE => GWATEMALA => HONDURAS => GWATEMALA => SALWADOR => HONDURAS => NIKARAGUA => KOSTARYKA => PANAMA => KUBA => PANAMA KOLUMBIA => WENEZUELA =>

Bardziej szczegółowo

Scenariusz 6 Temat: Bezpieczna droga do szkoły.

Scenariusz 6 Temat: Bezpieczna droga do szkoły. Scenariusz 6 Temat: Bezpieczna droga do szkoły. Cel zajęć: Kształcenie nawyku właściwego zachowania się w ruchu drogowym oraz utrwalenie podstawowych zasad poruszania się po drogach. Przebieg zajęć: 1.Zajęcia

Bardziej szczegółowo

CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016

CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016 CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016 Hotel Dubravka *** Hotel Dubravka *** Atuty oferty Atrakcyjna oferta cenowa hotelu. Położony tuż przy złocistej plaży z długim wybrzeżem oraz

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności wspinaczkowej Masyw Mont Blanc, Alpy Zima 2015

Sprawozdanie z działalności wspinaczkowej Masyw Mont Blanc, Alpy Zima 2015 Wrocław 24.03.2015 Sprawozdanie z działalności wspinaczkowej Masyw Mont Blanc, Alpy Zima 2015 1. Termin 13.03.2015 21.03.2015 2. Uczestnicy Dawid Sysak, Wrocławski Klub Wysokogórski, członek kadry narodowej

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA JÓZEF I JEGO BRACIA 53 Jakub miał wielu synów. Było ich dwunastu. Jakub kochał wszystkich, ale najbardziej kochał Józefa. Może to dlatego, że Józef urodził się, kiedy Jakub był już stary. Józef był mądrym

Bardziej szczegółowo

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Obsada: - prowadząca - Wielki Magik - pomocnicy magika (2 3 osoby) Pomoce: - 2-3 miotły - 2-3 zraszacze - 2-3 kredy - ołówek z biało-czerwoną kokardą - dyplomy

Bardziej szczegółowo

Tak prezentują się laurki i duży obrazek z życzeniami. Juz jesteśmy bardzo blisko.

Tak prezentują się laurki i duży obrazek z życzeniami. Juz jesteśmy bardzo blisko. Przygotowujemy laurki dla dzielnych strażaków. Starałyśmy się, by prace były ładne. Tak prezentują się laurki i duży obrazek z życzeniami. Juz jesteśmy bardzo blisko. 182 Jeszcze kilka kroków i będziemy

Bardziej szczegółowo

Siekierczyn, 12.11.2012r. Kochana Babciu!

Siekierczyn, 12.11.2012r. Kochana Babciu! Siekierczyn, 12.11.2012r. Kochana Babciu! Na wstępie mojego listu serdecznie Cię pozdrawiam. Chcę Ci opowiedzieć, jak dbam o siebie. Zdrowo się odżywiam. Piję soki owocowe. Chodzę z mamą na spacery. Dużo

Bardziej szczegółowo

TRAVEL COACHING. WYSPY KANARYJSKIE

TRAVEL COACHING. WYSPY KANARYJSKIE Będąc szczęśliwym jesteś niemal jak słońce emanujesz wewnętrznym ciepłem i energią. Blask, który się z Ciebie emanuje ma moc oświetlenia wszystkich ścieżek, którymi chcesz pójść. Czasami jednak boisz się

Bardziej szczegółowo

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi.

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. Pokochaj i przytul dziecko z ADHD ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. TYPOWE ZACHOWANIA DZIECI Z ADHD: stale wierci się na krześle,

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

Jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem

Jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem Jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem www.badzsmart.pl Kierowco, czy zdarzyło Ci się rozmawiać przez telefon prowadząc samochód, pisać lub odczytywać SMS-y, czy używać nawigacji w

Bardziej szczegółowo