Nordkapp 2009 (i z powrotem, co wcale nie było łatwe*)

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Nordkapp 2009 (i z powrotem, co wcale nie było łatwe*)"

Transkrypt

1 Nordkapp 2009 (i z powrotem, co wcale nie było łatwe*) Relacja z podróży Jakub Karolczak * ani tanie

2 Rozdział III Valhalla* Dzień 8 Olderfjord > Alta > Kvalnes, Lofoty (Norwegia) Dystans dzienny: 798 km (łącznie 4431 km) Poranna pobudka i w głowie tylko jeden cel - wrócić szczęśliwie do domu. Trasa z Olderfjordu do Alty wygląda jak sceneria z amerykańskiego filmu drogi - bezkresne przestrzenie, proste odcinki szosy ciągnące się aż po horyzont, do tego stada reniferów i Goldwingów przystrojonych misiaczkami, żabkami, ogonami bobrów i wszelkiej maści futrzanymi pierdołami, jakie udało się ich właścicielom przykleić do centralnego kufra lub anteny. Mijam sporo ekip z Polski, wszyscy ciągną na Nordkapp - a ja jak zwykle odwrotnie niż reszta. Za Altą zaczyna się to, na co czekałem od początku wyprawy - słynne norweskie stworzenia, które jedzą z ręki (fiordy). Pierwszy kontakt z nimi wprawia w osłupienie, potem nieco się oswajam, ale do końca podróży potrafią zaskoczyć - każdy jest nieco inny, różnią się wielkością, układem otaczających je gór, oświetleniem i barwą wody. * W mitologii nordyckej raj dla poległych w chwale wojowników. W mojej mitologii kraina zajebistych zakrętów, świetnego asfaltu i rzucających na kolana widoków.

3 Fiordus nordicus - typowy przedstawiciel gatunku Fiord per rectum, czyli takie ma zakończenie - szerokie rozlewisko

4 Ładowanie opisu... 30% Przydrożny wodospad jakich setki (dosłownie)

5 W tym miejscu przeleżałem ponad kwadrans, po prostu patrząc... (no dobra, trochę się też wygrzewałem w promieniach słońca) Mój plan na ten dzień zakładał dotarcie do Narviku (ciut ponad 600 kilometrów), miejsca ważnego z punktu widzenia polskiej historii wojskowej. W głowie tliła się jeszcze myśl o odwiedzeniu Lofotów, czyli archipelagu wysepek na północny zachód od Narviku, ale ze względu na obawy o stan techniczny maszyny (kolejna regulacja naciągu łańcucha wymagałaby już chyba dospawania przedłużki do wahacza) postanawiam skrócić trasę. Życie znów miało inne plany wobec mnie - i całe szczęście, bo ominąłby mnie jeden z najlepszych fragmentów całej podróży! Ale po kolei... Przez cały dzień sprawnie nawijam kolejne kilometry. Po południu znajduję się już w Bardufoss, ważnym miejscu w bitwie o Narvik - znajdowało się tam lotnisko wojskowe. Miejsce to zdobyli w końcu Niemcy, i - jak to Niemcy podnieśli jego standard (wyasfaltowali pasy startowe), całości zaś użyli - jak to Niemcy - do siania śmierci i zniszczenia - tym razem wśród konwojów ciągnących do Murmańska i Archangielska. Wszystko to napisane było na sporym monumencie upamiętniającym tamte wydarzenia. Nie zabrakło wzmianki o dzielnych polskich żołnierzach, odpoczywając więc na ławeczce przy pomniku myśli miałem wzniosłe i szlachetne. Gdy tak siedziałem pełen dumy z chwały polskiego oręża, podjechała do mnie czerwona Skoda Roomster, w której siedział sympatyczny starszy pan w okularach. Mężczyzna

6 zagadnął mnie o coś po norwesku, wskazując na mój motocykl; odpowiedziałem po angielsku, że niezbyt rozumiem - on z kolei nie władał angielskim, ale był wyraźnie zainteresowany moim pochodzeniem i losami, więc wywiązała się między nami śmieszna rozmowa o mojej wyprawie, trochę po angielsku, trochę po norwesku, a najbardziej na migi. Opisałem mu moją trasę, wydawał się autentycznie zaciekawiony. Spytał mnie, czy jadę sam. Odpowiedziałem, że tak - zdziwił się nieco (nic nowego, zrobił tak, jak prawie każdy mój rozmówca). Pokazując na palec, na który nakłada się obrączkę, spytał czy jestem "married". Odparłem, że nie, myśląc, że chodzi mu zapewne o to, czy w domu czeka na mnie stęskniona, cudowna żona z kochanym dzieckiem, a ja - idiota - zostawiam ją na miesiąc i jadę w nieznane. Pan wyraźnie się ożywił i pokazał szerokim gestem coś, co przypominało szastanie pieniędzmi wyciągniętymi z kieszeni. Trafił w sedno! Roześmiałem się i przyznałem mu rację - tak, to kosztowna wycieczka. Gest wypłacania banknotów powtórzył się jednak jeszcze dwukrotnie, coraz dalej od kieszeni, a coraz bliżej rozporka i wreszcie zaskoczyłem - to nie jest żadne wyciąganie forsy z kieszeni, to najzwyklejsza w świecie, ordynarna masturbacja!!! Moja twarz wydłużyła się ze zdziwienia, więc miły staruszek doprecyzował kolejnymi gestami - miałem jechać na motocyklu za nim, do jego domu, gdzie doszłoby do w/w czynów lubieżnych. Byłem tak zażenowany i zawstydzony całą sytuacją, że zdołałem tylko odpowiedzieć "No, thank you" (niezbyt adekwatne, ale to jedyne co przyszło mi wtedy do głowy) i odejść w kierunku swej maszyny, kręcąc głową z niedowierzaniem. Nordycki zboczeniec odpalił Roomstera, wrzucił kierunek i z przepisową prędkością oddalił się w kierunku centrum miasteczka, zapewne w poszukiwaniu kolejnej ofiary do zaspokojenia swych seksualnych fantazji. Zawsze wiedziałem, że ze skodziarzami jest coś nie tak i że nie chodzi tylko o uporczywą jazdę lewym pasem!!! Jeszcze długo po jego odjeździe nie mogłem się pozbierać psychicznie. Telefon do przyjaciela i podzielenie się wrażeniami z bycia napastowanym seksualnie nieco pomogły, ale byłem tak wstrząśnięty, że przez kolejne pół godziny nie odpowiadałem nawet na pozdrowienia mijanych motocyklistów, we wszystkim doszukując się seksualnych aluzji. Cholerna skandynawska swoboda obyczajów, ciekawe czy dzieciom też to proponował? Może zamiast grzecznie odpowiadać, powinienem mu wymierzyć sprawiedliwość w stylu motocyklowym, czyli pozbawić lusterka? Albo chociaż napluć w twarz? Wypełniony obrzydzeniem zbliżałem się do Narviku - nie tak wyobrażałem sobie tę chwilę. Około 7 kilometrów przed rozwidleniem drogi Narvik-Lofoty, w miejscowości Øse znajdował się kolejny monument wojenny - tym razem walka trwała o dominację nad pobliskimi wzgórzami, skąd można było kontrolować drogę i linię kolejową.

7 W walkach o te wzgórza przelano sporo krwi Z zainteresowaniem czytałem inskrypcje na stalowych płytach, słysząc w tle rosnący, charakterystyczny, chopperowy gulgot dwucylindrowego silnika w układzie V. Po chwili obok mnie stał już zaparkowany Harley Davidson, z którego zsiadł chłopak w moim wieku. Pozdrowiłem go gestem, jak to motocyklista motocyklistę i na tym chciałem poprzestać, wciąż mając świeżo w pamięci epizod z norweskim pederastą kilkadziesiąt kilometrów wcześniej. Właściciel Harleya podszedł jednak do mnie i zagadnął. Ulga, okazał się sympatycznym Słowakiem podróżującym w tym samym kierunku co ja. Zwierzyłem mu się z przygody w Bardufoss, co on ze śmiechem skwitował stwierdzeniem, że przynajmniej będę miał o czym odpowiadać. Grunt to spojrzenie z innej perspektywy :) Zaczęliśmy też dyskutować o trasie powiedziałem, że myślałem o Lofotach, ale chyba zrezygnuję, na co usłyszałem głośny protest. "Jak to, zrezygnujesz z Lofotów? Niektórzy przyjeżdżają do Norwegii tylko dla nich, olewając Nordkapp. Nie możesz zrezygnować! Jedź na Lofoty!" nawijał tak długo i z takim zapamiętaniem, że... przekonał mnie. Mam takie przekonanie (z doświadczenia, uwierzcie), że w życiu czasem pojawiają się ludzie lub sytuacje, które ewidentnie są znakami od Naczelnego Scenarzysty i jeśli zdecydujemy się skorzystać z zawartych w nich sugestii, nie pożałujemy tego. Tak było i tym razem! Po chwili gnaliśmy w mini-konwoju na Lofoty - a byłem już tak blisko zjazdu do Narviku, niesamowite jak podróż czasem rozwija się sama. Po dłuższej chwili pożegnałem Słowaka gestem dłoni, moja prędkość podróżna była ciut wyższa niż jego stateczne 90 km/h.

8 Robiło się już późno, a słońce ciągle wisiało na niebie jak przyklejone jak brud do ścian lodówki. Szybki rzut oka na mapę Lofotów na stacji pozwolił mi na wybór miejsca, gdzie żadne góry nie będą zasłaniać mi widoku na morze i "zachodzące"* słońce - Kvalnes. Przy okazji w kiblu na stacji takie oto cuda atmosfera w norweskim WC bardziej romantyczna niż u mnie w sypialni: "Są kwiaty, świece... co Ci, kochanie, nie odpowiada?" Aby dostać się do Kvalnes, musiałem najpierw wjechać na same Lofoty mostem okazałym jak biust Dolly Parton: * podpowiedź dla tych, którzy przespali geografię (jak ja): latem, za kręgiem polarnym słońce NIE ZACHODZI

9 Po przekroczeniu mostu rozpoczęła się Pogoń za słońcem czyli jeden z najbardziej euforycznych wyścigów w moim życiu. Polegało to na tym, że: a) wskazówki na zegarku wskazywały już zdecydowanie, że powinno być ciemno b) słonko planowo zachodziło za górami... c) wystarczyło jednak wyłonić się zza wzniesienia by znów móc obserwować Heliosa sunącego swoim rydwanem po nieboskłonie:

10 Dołóżcie do tego kolejne wykręcone konstrukcje zbudowane przez Wikingów: i macie niepełny obraz końcówki tego dnia. Niepełny, bo trzeba dołożyć do tego uczucie rozpierające serce od środka gdy zamiast spodziewanych, nadchodzących ciemności:

11 trafiało się na... kolejny, dwudziesty lub trzydziesty tego dnia zachód słońca. W kawałku "Więcej" Eldo nawija: "Sto tysięcy zachodów słońca w które chcę się gapić" zawsze myślałem, że nie da się zobaczyć tylu zachodów słońca (to przecież ponad 273 lata!) ale jednak się da - wystarczy pośmigać parę sezonów po Lofotach :) Każda, nawet najdłuższa trasa kiedyś się jednak kończy - tak było i tym razem. W końcu dotarłem do mojego "Final Destination" na dziś:

12 o godzinie 1:00 w nocy. Po wykonaniu powyższego zdjęcia obróciłem się na pięcie jak obrażona narzeczona i... "Naprawdę jest już 1:00 w nocy???" z niedowierzaniem spoglądam na zegarek - faktycznie, jest już pierwsza. Najwyższy czas przygotować sobie spanie; dziś w planach nocleg na dziko, wszystko na legalu - w Norwegii wciąż obowiązuje Prawo Wikinga, na mocy którego można spać prawie gdziekolwiek, byle nie przeginać w stylu palenia ogniska u kogoś pod domem. Zdejmuję więc centralny, a potem lewy kufer z motocykla i... czy... on... się... czasem... nie... za... mocno... przechyla... (kurwa mać!)

13 Tak właśnie wyglądała moja czwarta w karierze gleba parkingowa. Trzeci sezon, wypadałoby już nie robić takich głupot; na swoje usprawiedliwienie mogę tylko napisać, że każda z nich była z innego powodu, nie popełniłem więc tego samego błędu dwukrotnie - to już coś :) Nie myślcie sobie też, że zaraz po tym, jak maszyna znalazła się w pozycji horyzontalnej, rzuciłem się po aparat żeby sfotografować całe zajście. Pierwszą moją reakcją (całkiem naturalną) była spontaniczna próba podniesienia Trampka. Niestety, to co miałem za pewnik (w końcu to nie pierwszy raz) nie udało się - problem widać na zdjęciu. Pobocze wysypane było drobnym żwirkiem, w którym - tuż przed ostatecznym przechyleniem maszyny do pionu - zagłębiały się moje stopy, do tego stopnia, że mimo szczerego wysiłku motocykl wciąż padał na bok jak pijany Anglik na wakacjach w Grecji. Po trzech kolejnych próbach sytuacja zrobiła się niewesoła - paliwo wciąż ciekło z baku, a ja miałem już silne skurcze mięśni łydek i pleców. W całej tej naładowanej adrenaliną sytuacji nie przyszło mi oczywiście do głowy, żeby odpiąć prawy kuferek i zrzucić z siedzenia torbę dźwigałem cały zestaw jak kretyn. Kilkaset metrów dalej mały "nocny" piknik zrobiła sobie norweska parka. Chyba widzieli wszystkie moje niezdarne próby podniesienia maszyny, bo w moją stronę biegł rosły Wiking. Na jego widok wstąpiły we mnie nowe siły - "Jak to, sam sobie nie poradzę?" pomyślałem i jednym sprawnym ruchem postawiłem moją Hondzinę do pionu (do dziś nie wiem jak to zrobiłem). W tej samej chwili dobiegł do mnie Norweg oferując swoją pomoc. Fajnie, że przybiegł. Jeszcze fajniej, że poradziłem sobie sam :) Po krótkiej wymianie uprzejmości i mojej publicznej samokrytyce ("I'm an idiot" pasowało tu idealnie) nordycki odpowiednik Matki Teresy wrócił do siebie, ja zaś mogłem już spokojnie rozstawić namiot: Nie, namiot nie jest rozstawiony na samym poboczu. Między jezdnią a namiotem znajduje się głęboki rów. To tak gdyby ktoś miał mnie za skończonego debila, który śpi z głową na jezdni.

14 Po tym wszystkim szybki rzut oka na zegarek, jest już po 2:00. A słonko? Znacie piosenkę Budki Suflera "Jolka"? Cugowski chyba pisał te wersy za kołem podbiegunowym, bo pasowały tam idealnie (poza siostrzyczkami w habitach, których nigdzie po drodze nie uświadczyłem, może chodziło o pingwiny?): "Plażą szły zakonnice a słońce w dół, wciąż spadało nie mogąc spaść..." Godzina 2:15. Kto nie wierzy niech jedzie i sam to sprawdzi. Polecam. To jednak nie było wszystko. Mój ambitny (a jakże) plan zakładał doczekanie do momentu, w którym zachód słońca bez fazy pośredniej* przejdzie we wschód. Tak też się stało, w okolicach godziny 3:00, kiedy to nasza średniej wielkości gwiazda zaczęła powoli piąć się w górę, a ja mogłem położyć się wreszcie spać w poczuciu spełnionej misji. Sprawdziłem na pewno, nocy tam nie ma! "Gdzie jest słońce kiedy śpi... " (chyba wzięło LSD) - godzina 3:00 * zwanej również nocą

15 Dzień 9 Kvalnes > Å i Lofoten (B) > Bodø (C) Dystans dzienny: 104 km (łącznie 4535 km) Alarm w telefonie bezlitośnie wytrącił mnie ze snu o godzinie 9:00. "Kurwa, dopiero co kładłem się spać, a już trzeba wstawać?" to nie są najlepsze słowa na początek dnia, ale realia przeprawy promowej zmuszały mnie do w miarę sprawnego ogarnięcia się*. Jazda Lofotami to właściwie ciągłe próby powstrzymywania się od robienia postojów na zdjęcia co kilkaset metrów. Widoków nie mogłem porównać z niczym innym, bo też nic podobnego w życiu nie widziałem. Wielkie zębiska gór wystające z wodnej paszczy, a między nimi strzępki chmur... zresztą, spójrzcie sami: * Jak się później okazało, zupełnie niepotrzebnie zrywałem się tak wcześnie - latem promy w Norwegii kursują jeszcze po 23:00

16

17 Pocztówkowe krajobrazy to znak firmowy Lofotów Na samiutkim końcu archipelagu Lofoten znajduje się mała wioska rybacka o najkrótszej w świecie nazwie: Ciekawe, jaki tu jest kod pocztowy - zero? Cały ten sielski nastrój psuł jedynie brzęczący coraz głośniej łańcuch, którego

18 nie miałem już sumienia (ani fizycznej możliwości) kolejny raz naciągać. Nie było też możliwości zignorowania tego faktu, bo motocykl bardzo wyraźnie szarpał. Decyzja mogła być tylko jedna - wymiana całego zestawu napędowego. Daleka północ kosmicznie drogiej Norwegii to oczywiście idealne miejsce na takie manewry... szybka konsultacja z bazą (dzięki Tato) i już wiem, że najbliższy serwis Hondy mam w Bodø, mieścinie która i tak jest moim punktem docelowym tego dnia. Pozostaje zatem poczekać na przybycie kolejnego morskiego pożeracza pojazdów, tym razem w takiej oto wersji: i pomachać malowniczemu archipelagowi na pożegnanie...

19 Po 3 godzinach rejsu i dotarciu do serwisu Helala Motors okazuje się, że łańcuch to i owszem, mają od ręki, ale na zębatki trzeba będzie czekać do... poniedziałku (był czwartek po południu). A więc weekend w Bodø, wewnętrzny głosik już podpowiadał mi, że to miasteczko poznam aż za dobrze... na szczęście pogoda była jak na północną Norwegię świetna (całe 18 stopni i bezchmurne niebo), co umożliwiało mi spanie w namiocie na kempingu, gdzie mogłem podziwiać taki oto widoczek: Wymyśliłem hasło reklamowe dla Norwegii: "Jeśli nie zabiją Cię nasze widoki, zrobią to nasze ceny." Pierwszy wieczór spędzam szwendając się po centrum; poza dwoma pubami (najtańsze piwo po 35 zł), stacją benzynową i zamkniętym już centrum handlowym niewiele się tu dzieje. Ach, zapomniałbym jeszcze o małym, obwoźnym, wesołym miasteczku z karuzelą, kolejką górską i strzelnicą, obsługiwanym przez naszych zacnych rodaków (chyba, że jest jakaś inna nacja na świecie, w której ludzie zwracają się do siebie per "Kurwa, Stasiu, zamykajmy to już."). Zapowiadał się dłuuuuuuuuuuuuuuuugi weekend... Dzień 10 Bodø (gdzie utknąłem) Dystans dzienny: 0 km (łącznie 4535 km) Piątek przywitał mnie deszczem. Nie powiem, żebym się ucieszył, ale i tak było mi wszystko jedno jak autystycznemu dziecku. Nie miałem w najbliższej perspektywie ani kilometra na motocyklu, mogło więc sobie padać do woli. Szybko narzuciłem kurtkę i ruszyłem odkrywać 1001 rzeczy, których jeszcze

20 nie wiedziałem o Bodø. Na pierwszy ogień poszło miejskie kino - na szczęście, w przeciwieństwie do Hiszpanów, Skandynawowie nie dubbingują filmów, mogłem więc rozkoszować się moim ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu. Weekendowy maraton filmowy składał się z następujących tytułów: Bruno - świetna komedia z Sachą Baronem Cohenem, który przebija sam siebie (Borata), w inteligentny sposób ośmieszając Amerykę (jak zwykle) i świat mody (tym razem) Transformers 2 - darujcie sobie :) "jedynka" miała dowcipne dialogi, "dwójka"... po prostu zdjęła 2 godziny z 72 jakie miałem do spędzenia w tamtym miejscu. No chyba że macie 13 lat i bzika na punkcie Megan Fox. Hangover - o czwórce przyjaciół skacowanych w Vegas... typowa głupkowata amerykańska komedia. Tragedii nie ma, szału też nie. Ice Age 3 - raczej dla fanów serii Drag me to hell - głupszego filmu nie widziałem nigdy w życiu. Badziewny horror ze staruszką rzygającą jadem jak Rodzina Radia Maryja w roli głównej. Omijać szerokim łukiem. Oprócz przesiadywania w fotelu kinowym, przemierzałem też wzdłuż i wszerz uliczki w centrum. Wyłowiłem takie oto ciekawostki: Gdybym był Norwegiem, jeździłbym... tym :) Transalp z 1997 roku, w identycznym malowaniu jak moje, z identycznym zestawem kufrów. Przez chwilę zastanawiałem się czy to nie mój, ale wystarczyło spojrzeć na stan łańcucha żeby zobaczyć różnicę :)

21 Dodatkowe światła drogowe, bardzo popularny na Dalekiej Północy element wyposażenia samochodu - po odpaleniu auto wygląda jak UFO z filmu "Bliskie spotkania III stopnia" - te lampy są naprawdę potężne Jedna z niewielu moich rozrywek - obserwacja ćwiczeń F-16 (co drugi dzień od 9:30). Jeśli tak samo hałasują "Jastrzębie" w Krzesinach, to współczuję tamtejszym mieszkańcom. Huk dosłownie wdziera się do głowy i rozrywa ją od środka. Od tego całego spacerowania szybko robiłem się głodny. Ceny w restauracjach i barach całkowicie wykluczały jakiekolwiek posiłki na mieście (najtańszy kebab u Turków kosztował 50 zł), na szczęście miałem ze sobą sporo zapasów z Polski. Zawartość ostatniej puszki zjadłem po dopłynięciu do Bodø, miałem jednak jeszcze 17 porcji liofilizowanego żarcia (zupkom chińskim powiedziałem stanowcze NIE). Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z

22 tego rodzaju jedzeniem, byłem więc ciekaw wrażeń smakowych. Przygotowanie posiłku dla alpinistów jest banalnie proste. Najpierw nastawiamy wodę: Potem dokonujemy wyboru dania - na pierwszy ogień poszła paella czyli hiszpańska mieszanka ryżu, warzyw i wszystkiego tego, co zostawiają na talerzach klienci restauracji rybnej (czyli 4% owoców morza).

23 Zawartość torebki po otwarciu wygląda niezbyt zachęcająco: Niewiele pomaga zalanie wrzątkiem: Jednak po odstawieniu na 10 minut całość zaczyna przypominać prawdziwe jedzenie.

24 Wszystkie dania liofilizowane są trochę przesolone, ale przyznać trzeba, że można się nimi najeść bez odruchów wymiotnych (a nawet ze smakiem). Koszt posiłku to ok. 20 zł (30 zł za podwójną porcję i naprawdę jest to porcja podwójna), w Norwegii w tej cenie mógłbym chyba tylko wyjadać resztki ze śmietnika. Wieczorem nie pozostało mi nic innego jak znów połazić po centrum. Tym razem, siedząc pod pubem (mieli w środku darmowy wireless, który trochę "wystawał" poza obręb budynku) zostałem zagadnięty przez brodatego Norwega na lśniącym Harleyu. Opowiedziałem mu o moich wojażach motocyklowych, na co facet wypalił "Ja dużo nie jeżdżę - wiesz, tutejsza pogoda i długa zima. Ale zajmuję się oprogramowaniem dla platform wiertniczych i kiedyś przejechałem moim motocyklem z Norwegii do Kataru km w 9 dni." Szczęka mi opadła jak to usłyszałem, od razu chciałem wiedzieć więcej, jak jest po drodze itp. "Tylko dwa kraje były niebezpieczne, Albania i Arabia Saudyjska. Po prostu tankowałem i jechałem, w Arabii musiałem się też trochę tłumaczyć." Dodam tylko, że facet miał tablicę rejestracyjną z Teksasu - żeby jechać z taką blachą przez muzułmański kraj to trzeba mieć cojones hiszpańskiego byka i rozsądek czteroletniego dziecka. Szacun dla Wikinga! W nocy śniłem o roponośnej pustyni. Kiedyś trzeba się będzie zapuścić w tamte rejony... Dzień 11, 12 Bodø Dystans dzienny: 0 km (łącznie 4535 km) "I run into my folks, nothing's too far..." (B-Legit & Too $hort - So International)* Sobotnie przedpołudnie postanowiłem poświęcić na zrobienie prania. Czynność może mało interesująca patrząc z boku, ale w obserwowaniu ciuchów wirujących w pralce jest coś z pogranicza relaksu i medytacji, zwłaszcza gdy do zabicia ma się jeszcze 48 godzin. Ze stanu otępienia wyrwała mnie... czysta, polska mowa. Okazało się, że kemping jest obstawiony przez Polaków - sprzątaniem zajmują się dwie sympatyczne dziewczyny, kierownikiem ds. technicznych jest zaś Pan Krzysiek (nie zastanawia Was, że _zawsze_ jest jakiś Pan Krzysiek?). Moje nowe koleżanki nie mogły uwierzyć, że podróżuję sam (to akurat nic nowego, 99% ludzi się dziwi, pozostałe 1% to tacy sami pierdolnięci samotni podróżnicy jak ja). Jako ciekawostka przyrodnicza (tzw. freak) dostałem zaproszenie na wspólny wypad na ryby całą ekipą. Trochę się broniłem, wszak moje jedyne doświadczenia z moczeniem kija mają związek z zupełnie inną sferą życia, ale przekonała mnie *

25 argumentacja, że nie będziemy łowić byle gdzie. Otóż niedaleko znajdowało się miejsce (podobno jedno z niewielu na świecie), w którym dwa razy dziennie (na początku przypływu i odpływu), w wąskim przesmyku, wśród kamieni tworzyły się wiry i wszystkie ryby chcąc nie chcąc musiały płynąć jedną trasą. Teoretycznie wystarczyło tylko zarzucić wędkę, żeby coś złapać. Miejsce wyglądało znakomicie: Pan Krzysiek w akcji Były też i wiry:

26 Popełniliśmy jednak podstawowy błąd - przyjechaliśmy tam jakieś półtorej godziny za późno i mimo szczerych wysiłków (zarzucałem tak, że prawie złapałem mewę), skończyło się na stwierdzeniu "dziś nie biorą" i podziwianiu widoków: Niedzielne popołudnie spędzam na planowaniu dalszej trasy - udaje mi się zaplanować prawie wszystkie, nie mogę tylko znaleźć Drogi Atlantyckiej i Lysebotn. W końcu zmęczony ślęczeniem nad mapką odpuszczam. Dzień tak naprawdę zaczął się dla mnie wieczorem, kiedy to dostałem zaproszenie na pożegnalnego, polskiego grilla (nazajutrz miały dotrzeć upragnione zębatki). Na ruszt poszły złowione tego dnia sieje (takie dorszowate) oraz łososie (w końcu to Norwegia). Tak pysznych ryb nie jadłem nigdy wcześniej - sieja błyskała przepięknym, białym mięsem, łosoś zaś smakował dziesięć razy lepiej niż ten, którego można kupić u nas. W czasie kolacji opowiadam o swoich wojażach, skarżąc się, że jak dotąd widziałem stada reniferów i owiec, łosia zaś tylko na znakach drogowych. Grillowanie upływa w wesołej atmosferze, do momentu, w którym zza domku, tuż nad moim rozmówcą pojawia się długa, demoniczna twarz. Mój mózg rozpaczliwie usiłuje w ułamku sekundy dopasować do niej znajomą fizjonomię (Roman Giertych? Frankenstein? Lucyfer? - to ostatnie było strzałem rozpaczy, gdy do diabelskiej twarzy dołączyła długa noga zakończona kopytem). W końcu jest! Zlasowane synapsy wyduszają z siebie hasło: ŁOŚ. I powiedzcie mi, że życie nie jest pełne niezwykłych splotów losu...

27 Łoś okazał się młodą, trochę wystraszoną, ale ogólnie pokojowo nastawioną samiczką: Był to mój pierwszy kontakt z tym zwierzęciem i nie bardzo wiedziałem na ile mogę sobie pozwolić. Bestia, mimo iż rodzaju żeńskiego, przewyższała mnie o głowę i w bezpośrednim kontakcie sprawiała wrażenie, jakby raczej miała zaatakować niż uciec. W końcu jednak, spłoszona błyskiem fleszy z kilku aparatów, oddaliła się w pobliskie krzaki. Jeszcze dobrze nie ochłonąłem, gdy usłyszałem znajomy dźwięk - gulgot silnika Transalpa w towarzystwie Afriki Twin. Natychmiast pobiegłem zobaczyć przybyszów, okazało się że to Polacy! Oczywiście nie dałem im się w spokoju rozpakować, oglądając ich maszyny ze szczególnym uwzględnieniem podróżniczych patentów. Moją uwagę przykuwają oliwiarki łańcucha w obu motocyklach. Zawsze myślałem, że to niepotrzebny bajer, ale chłopaki przekonują mnie, że ten "bajer" wydłuża żywotność łańcucha nawet dwukrotnie. Coś akurat dla mnie! Po oględzinach sprzętów wypytuję ich o trasę. Okazało się, że właściciel Transalpa spędził całą zimę przygotowując się do tej wyprawy* i skompletował pokaźnych rozmiarów zeszyt wypełniony ciekawostkami na temat Norwegii. Chciwie wertuję notatnik pytając o Drogę Atlantycką i Lysebotn. Moi rozmówcy cierpliwie wszystko mi tłumaczą, a ja notuję sobie co ciekawsze kąski. Nie ma to jak skorzystać z czyjejś pracy. Nasze głośne dyskusje o 1:00 w nocy przerywa wygrzebujący się z sąsiedniego namiotu Norweg: "Możecie być troszkę ciszej, my tu chcemy spać." prosi. "Jasne, przepraszamy." odpowiadam, a właściciel Trampka dodaje po polsku "Co on pierdoli, przecież jest jeszcze jasno!". Takie dialogi możliwe są tylko za kręgiem polarnym :) * Ja spędziłem jeden dzień :)

28 W końcu daję chłopakom spokój; są już mocno zmęczeni, a ja dowiedziałem się wszystkiego, czego potrzebowałem. Żegnam się też z moimi współgrillowiczami i wracam do swojego namiotu, ogromnie ciesząc się na myśl, że już nazajutrz będę mógł ruszyć w dalszą drogę. = koniec części III =

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r.

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r. Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej 29.01.2017r. - 04.02.2017r. Dzień I - 29.01.2017r. O północy przyjechałam do Berlina. Stamtąd FlixBusem pojechałam do Hannoveru. Tam już czekała na mnie

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 To jest moje ukochane narzędzie, którym posługuję się na co dzień w Fabryce Opowieści, kiedy pomagam swoim klientom - przede wszystkim przedsiębiorcom, właścicielom firm, ekspertom i trenerom - w taki

Bardziej szczegółowo

Czy na pewno jesteś szczęśliwy?

Czy na pewno jesteś szczęśliwy? Czy na pewno jesteś szczęśliwy? Mam na imię Kacper i mam 40 lat. Kiedy byłem małym chłopcem nigdy nie marzyłem o dalekich podróżach. Nie fascynował mnie daleki świat i nie chciałem podróżować. Dobrze się

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

BURSZTYNOWY SEN. ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat

BURSZTYNOWY SEN. ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat BURSZTYNOWY SEN ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat Jestem bursztynnikiem. Myślę, że dobrym bursztynnikiem. Mieszkam w Gdańsku, niestety, niewiele osób mnie docenia. Jednak jestem znany z moich dziwnych snów.

Bardziej szczegółowo

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak...

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak... Wielka przygoda Rozdział 1 To dopiero początek Moja historia zaczęła się bardzo dawno temu, gdy wszystko było inne. Domy były inne zwierzęta i ludzie też. Ja osobiście byłem inny niż wszyscy. Ciągle bujałem

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Friedrichshafen 2014. Wjazd pełen miłych niespodzianek

Friedrichshafen 2014. Wjazd pełen miłych niespodzianek Friedrichshafen 2014 Wjazd pełen miłych niespodzianek Do piątku wieczora nie wiedziałem jeszcze czy pojadę, ale udało mi się wrócić na firmę, więc po powrocie do domu szybkie pakowanie i rano o 6.15 wyjazd.

Bardziej szczegółowo

WYJAZD DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS EURO VILLAGES

WYJAZD DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS EURO VILLAGES WYJAZD DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS EURO VILLAGES PONIEDZIAŁEK, 13.05 Wczesnym porankiem nasz grupa składająca się z czterech uczniów klasy trzeciej i dwóch opiekunów udała się na lotnisko w Balicach,

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

Pan Toti i urodzinowa wycieczka

Pan Toti i urodzinowa wycieczka Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 P ewnego dnia, gdy Pan Toti wszedł do swojego domku, wydarzyła

Bardziej szczegółowo

ERASMUS COVILHA, PORTUGALIA

ERASMUS COVILHA, PORTUGALIA ERASMUS COVILHA, PORTUGALIA UNIVERSIDADE DA BEIRA INTERIOR SEMESTR ZIMOWY 2014/2015 JOANNA ADAMSKA WSTĘP Cześć! Mam na imię Asia. Miałam przyjemność wziąć udział w programie Erasmus. Spędziłam 6 cudownych

Bardziej szczegółowo

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania.

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania. Tytuł: Marzenie Franka Kupki Tekst: Anna Cwojdzińska Ilustracje: Aleksandra Bugajewska Wydanie I, lipiec 2012 Text copyright Anna Cwojdzińska Illustration copyright Aleksandra Bugajewska Uprzejmie prosimy

Bardziej szczegółowo

! Alesund 2

! Alesund 2 1 ! Alesund 2 1 Dzień 1 Naszą podróż rozpoczynamy w Gdańsku. Z tutejszego lotniska udamy się samolotem Airbus A320 do norweskiego Alesund.Po wylądowniu i odebraniu naszych samochodów, pakujemy bagaże i

Bardziej szczegółowo

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) Klient: Dzień dobry panu! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Klient: Pierwsza sprawa: jestem Włochem i nie zawsze jestem pewny, czy wszystko

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje.

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje. Igor Siódmiak Jak wspominasz szkołę? Szkołę wspominam bardzo dobrze, miałem bardzo zgraną klasę. Panowała w niej bardzo miłą atmosfera. Z nauczycielami zawsze można było porozmawiać. Kto był Twoim wychowawcą?

Bardziej szczegółowo

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Magdalena Bladocha Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno. Za siedmioma morzami i za siedmioma górami, a może całkiem blisko tuż obok ciebie mieszkała

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta

Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta Nie wiem zupełnie jak to się stało, że w końcu zdać mi się to udało... Wszystko zaczęło się standardowo: Samo południe plac manewrowy... Słońce jak zwykle zaciekle

Bardziej szczegółowo

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej.

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. 34-letnia Emilia Zielińska w dniu 11 kwietnia 2014 otrzymała nowe życie - nerkę

Bardziej szczegółowo

FlixBus Zielony przewoźnik z Niemiec.

FlixBus Zielony przewoźnik z Niemiec. FlixBus Zielony przewoźnik z Niemiec. W ten weekend Dariusz udał się na wycieczkę do Niemiec. Przy okazji tej okazji przetestował dla Was Niemieckiego przewoźnika FlixBus. Zapraszamy na nasz test FlixBus-a

Bardziej szczegółowo

Copyright 2017 Monika Górska

Copyright 2017 Monika Górska I UŁÓŻ OPOWIEŚĆ, NA DOWOLNY TEMAT. JEDYNYM OGRANICZENIEM DLA TWOJEJ WYOBRAŹNI SĄ CZTERY SŁOWA, KTÓRE ZNA JDZIESZ NA NASTĘPNEJ STRONIE, A KTÓRE KONIECZNIE MUSZĄ ZNALEŹĆ SIĘ W TWOJEJ OPOWIEŚCI. NIE MUSISZ

Bardziej szczegółowo

Kto chce niech wierzy

Kto chce niech wierzy Kto chce niech wierzy W pewnym miejscu, gdzie mieszka Bóg pojawił się mały wędrowiec. Przysiadł na skale i zapytał: Zechcesz Panie ze mną porozmawiać? Bóg popatrzył i tak odpowiedział: mam wiele czasu,

Bardziej szczegółowo

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci!

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! W samo południe 14 Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! przed czytaniem 1. W internecie można znaleźć wiele rzeczy. W internecie, czyli właściwie gdzie? Opracujcie hasło INTERNET na podstawie własnych skojarzeń

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W dniu 30-04-2010 roku przeprowadziłem wywiad z moim opą -tak nazywam swojego holenderskiego dziadka, na bardzo polski temat-solidarność. Ten dzień jest może najlepszy

Bardziej szczegółowo

Wiersz Egzaminy, egzaminy... Ania Juryta

Wiersz Egzaminy, egzaminy... Ania Juryta Wiersz Egzaminy, egzaminy... Ania Juryta Te egzaminy to istna z m o r a, lecz w końcu zdać by nadeszła pora! Już tyle godzin tu wyjeździłam, cud to, że Grzesia nie zamęczyłam! Raz mi na próbę zrobił egzamin

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Ile "zarobiłem" przez 3 miesiące prowadzenia bloga? (case study + 4 porady)

Ile zarobiłem przez 3 miesiące prowadzenia bloga? (case study + 4 porady) Maciej Wojtas Ile "zarobiłem" przez 3 miesiące prowadzenia bloga? (case study + 4 porady) made with Ile "zarobiłem" przez 3 miesiące prowadzenia bloga? (case study + 4 porady) 3 miesiące to data graniczna.

Bardziej szczegółowo

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 NA SKRAJU NOCY Moje obrazy Na skraju nocy widziane oczyma dziecka Na skraju nocy życie wygląda inaczej Na moich obrazach...w nocy Życie w oczach

Bardziej szczegółowo

WYBUCHAJĄCE KROPKI ROZDZIAŁ 1 MASZYNY

WYBUCHAJĄCE KROPKI ROZDZIAŁ 1 MASZYNY WYBUCHAJĄCE KROPKI ROZDZIAŁ 1 MASZYNY Witaj w podróży. Jest to podróż matematyczna oparta na historii mojej, Jamesa, która jednak nie wydarzyła się naprawdę. Kiedy byłem dzieckiem, wynalazłem maszynę -

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 1 ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 2 Padał deszcz. Mówią, że podczas deszczu dzieci się nudzą. Nie oni. Ukradkiem wzięli rowery i postanowili pojechać przed siebie: -myślisz, że babcia nas widziała?

Bardziej szczegółowo

FILM - BANK (A2 / B1)

FILM - BANK (A2 / B1) FILM - BANK (A2 / B1) Pierre i Maria: Dzień dobry Pani! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Pierre: Jesteśmy zainteresowani założeniem konta w Państwa banku. Pochodzimy z Francji, ale teraz mieszkamy

Bardziej szczegółowo

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia Nazywam się Anna Janaszkiewicz moja przygoda z Erasmusem zaczęła się przez przypadek. Wyjazdem bardziej zainteresowani byli moi przyjaciele niż ja, po długich namowach zdecydowałam się na udział w programie.

Bardziej szczegółowo

Pod hiszpańskim niebem

Pod hiszpańskim niebem Pod hiszpańskim niebem 7 dni z Erasmusem ciężko jest z całego pobytu na stypendium opisać tylko siedem dni moja erasmusowa przygoda trwała ich dokładnie sto dziewięćdziesiąt sześć i każdy z tych dni był

Bardziej szczegółowo

Lokomotywa 2. Czytam i piszę. Część 5

Lokomotywa 2. Czytam i piszę. Część 5 Słońce najbliższą gwiazdą Bogacenie słownictwa Kometus i astronauta (fragment) Piaskowy Wilk zwrócił się do Kometusa i zapytał, jak się sprawy mają w wielkim kosmosie. Kometus odpowiedział, że jak zwykle

Bardziej szczegółowo

ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA. autor Maciej Wojtas

ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA. autor Maciej Wojtas ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA autor Maciej Wojtas 1. SCENA. DZIEŃ. WNĘTRZE. 2 Biuro agencji reklamowej WNM. Przy komputerze siedzi kobieta. Nagle wpada w szał radości. Ożesz japierdziuuuuu... Szefie!

Bardziej szczegółowo

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku...

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wyznania Wyznania Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wolę być chwilą w Twoim życiu niż wiecznością w życiu innej!!! Nie wiem, czy chcesz ze mną chodzić,

Bardziej szczegółowo

Czwórka z plusem PROJEKTU

Czwórka z plusem PROJEKTU Szkoła Podstawowa nr 4 Wyspiańskiego 5 32-050, Skawina ORGANIZATOR PROJEKTU Numer 4 04/17 PARTNER Witamy Was w ostatnim już w tym roku szkolnym numerze gazetki ''. Zapraszamy do współpracy w następnym

Bardziej szczegółowo

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym.

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym. KOSMICZNA ŚWIADOMOŚĆ Kiedy mowa jest o braku świadomi, przeciętny człowiek najczęściej myśli sobie: O czym oni do licha mówią? Czy ja nie jesteś świadomy? Przecież widzę, słyszę i myślę. Tak mniej więcej

Bardziej szczegółowo

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 (Redaktor) Witam państwa w audycji Blisko i daleko. Dziś o podróżach i wycieczkach będziemy rozmawiać z gośćmi. Zaprosiłem panią Iwonę, panią Sylwię i pana Adama, żeby opowiedzieli

Bardziej szczegółowo

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej:

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej: POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej: Ania (23 l.) Gdybym tylko mogła, nie słuchałabym wiadomości o polityce. Nie interesuje mnie to

Bardziej szczegółowo

Czyli w co bawili się nasi rodzice i dziadkowie

Czyli w co bawili się nasi rodzice i dziadkowie Czyli w co bawili się nasi rodzice i dziadkowie Ta gra polegała na tym że rysowało się trasę wyścigu i trzeba było pstrykać kapslami tak, by dotrzeć do mety. Ten, kto był najszybciej na mecie ten wygrywał.

Bardziej szczegółowo

Dzień dobry, panie Piotrze.

Dzień dobry, panie Piotrze. Staś był taki nieśmiały, że kiedy przyszedł listonosz, żeby doręczyć mu list, wstydził się powiedzieć dzień dobry. Staś lubił listonosza. Chciał z nim porozmawiać. Ale nie potrafił zdobyć się na odwagę.

Bardziej szczegółowo

Ważne daty w czerwcu

Ważne daty w czerwcu Czerwiec 2016 PISEMKO ŚWIETLICY SZKOLNEJ SP 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH W WARSZAWIE Witajcie to już ostatni numer naszej świetlicowej gazetki w tym roku szkolnym. Zapraszamy do lektury. Miłej zabawy!

Bardziej szczegółowo

LUBIN OCZAMI MŁODEGO ROWERZYSTY. Imię i nazwisko autora: MARCEL ŚWIĄTEK Szkoła Podstawowa nr 10 w Lubinie klasa IV e Opiekun autora: Andrzej Olek

LUBIN OCZAMI MŁODEGO ROWERZYSTY. Imię i nazwisko autora: MARCEL ŚWIĄTEK Szkoła Podstawowa nr 10 w Lubinie klasa IV e Opiekun autora: Andrzej Olek LUBIN OCZAMI MŁODEGO ROWERZYSTY Imię i nazwisko autora: MARCEL ŚWIĄTEK Szkoła Podstawowa nr 10 w Lubinie klasa IV e Opiekun autora: Andrzej Olek Lubin to moje miasto. Tu się urodziłem, tu chodzę do szkoły,

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Szybciej poznaję ceny. To wszystko upraszcza. Mistrz konstrukcji metalowych, Martin Elsässer, w rozmowie o czasie. Liczą się proste rozwiązania wizyta w

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo moje i innych na drogach.

Bezpieczeństwo moje i innych na drogach. Literka.pl Bezpieczeństwo moje i innych na drogach. Data dodania: 2010-03-20 18:53:50 Autor: małgorzata Marzec Inscenizacja piosenki i wiersze o bezpieczeństwie na drogach Bezpieczeństwo moje i innych

Bardziej szczegółowo

Paulina Grzelak MAGICZNY ŚWIAT BAJEK

Paulina Grzelak MAGICZNY ŚWIAT BAJEK Paulina Grzelak MAGICZNY ŚWIAT BAJEK Copyright by Paulina Grzelak & e-bookowo Grafika na okładce: shutterstock Projekt okładki: e-bookowo ISBN 978-83-7859-450-5 Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo

Bardziej szczegółowo

Bangsi mieszkał na Grenlandii. Ogromnej, lodowatej

Bangsi mieszkał na Grenlandii. Ogromnej, lodowatej Bangsi mieszkał na Grenlandii. Ogromnej, lodowatej wyspie, białej jak jego futerko. Pewnego wieczoru miś usiadł na górce i patrzył przed siebie. To, co podziwiał, było niebieskie i pełne gwiazd. Miś nie

Bardziej szczegółowo

8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia

8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia http://produktywnie.pl RAPORT 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia Jakub Ujejski Powered 1 by PROINCOME Jakub Ujejski Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona 1 z 10 1. Wstawaj wcześniej Pomysł, wydawać

Bardziej szczegółowo

W dniach maja 2012 odbył się wyjazd rowerzystów z Zielonej Góry do Zittau.

W dniach maja 2012 odbył się wyjazd rowerzystów z Zielonej Góry do Zittau. W dniach 16-20 maja 2012 odbył się wyjazd rowerzystów z Zielonej Góry do Zittau. Wzięło w nim udział 15 osób, w tym organizatorzy: pracownicy Centrum Informacji Turystycznej, grupa młodzieży wraz z opiekunami

Bardziej szczegółowo

Kielce, Drogi Mikołaju!

Kielce, Drogi Mikołaju! I miejsce Drogi Mikołaju! Kielce, 02.12.2014 Mam na imię Karolina, jestem uczennicą klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Uczę się dobrze. Zbliża się 6 grudnia. Tak jak każde dziecko, marzę o tym,

Bardziej szczegółowo

SzPŻ 2014 eliminacje zakończone

SzPŻ 2014 eliminacje zakończone Jakub Krakowski SzPŻ 2014 eliminacje zakończone Zakończyły sie eliminacje do tegorocznej edycji Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego. Przebiegały dwutorowo: kandydatki i kandydaci z Rosji walczyli

Bardziej szczegółowo

Weekend w Trójmieście.

Weekend w Trójmieście. Weekend w Trójmieście za każdym razem wygląda inaczej. Co robię w te jedyne dwa dni wolnego? Zanim one nadejdą, planuję miliony rzeczy. Naprawię coś w rowerze (zawsze coś się znajdzie), pójdę na plażę,

Bardziej szczegółowo

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD K A T A R Z Y N A O R K I S Z S T O W A R Z Y S Z E N I E N A R Z E C Z D Z I E C I Z N A D P O B U D L I W O Ś C I Ą P S Y C H O R U C H O W Ą Moment narodzenia

Bardziej szczegółowo

Relacja z pobytu na Majorce

Relacja z pobytu na Majorce Relacja z pobytu na Majorce Nasza podróż zaczęła się 27 lipca w Krakowie, skąd wyjechałyśmy na zagraniczne praktyki. Lot by pełen wrażeń i po około 3 godz. byłyśmy na miejscu, czyli w miejscowości Palma

Bardziej szczegółowo

W centrum. A teraz przykład. takiej różnicy pomiędzy Skandynawią, a południową częścią Europy.

W centrum. A teraz przykład.  takiej różnicy pomiędzy Skandynawią, a południową częścią Europy. W centrum http://www.youtube.com/watch?v=lobcdyo78us A teraz przykład takiej różnicy pomiędzy Skandynawią, a południową częścią Europy. Wczoraj o godzinie 12UTC rozkład temperatur nad Europą wyglądał następująco:

Bardziej szczegółowo

Olaf Tumski: Tomkowe historie 3. Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN

Olaf Tumski: Tomkowe historie 3. Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN Olaf Tumski Olaf Tumski: Tomkowe historie 3 Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN 978-83-63080-60-0 Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo Kontakt:

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Od Petki Serca

Spis treści. Od Petki Serca CZ. 2 1 2 Spis treści Od Petki Serca ------------------------------------------------------------------------------3 Co jest najważniejsze? ----------------------------------------------------------------------------------------------4

Bardziej szczegółowo

Comenius wyjazd do Włoch. Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a

Comenius wyjazd do Włoch. Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a Comenius wyjazd do Włoch Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a Spis treści: Przylot Przylot Dzień w szkole Nasi gospodarze rozpoczynali lekcje o godz. 8.00. My uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach: plastyce i

Bardziej szczegółowo

Widziały gały co brały

Widziały gały co brały Widziały gały co brały KATARZYNA JEZIERSKA-TRATKIEWICZ Widziały gały co brały Uwagi autorki i wydawnictwa Wszystkie informacje zawarte w tej książce zostały przez autorkę starannie zebrane i przygotowane

Bardziej szczegółowo

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo!

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo! Pielgrzymka,18.01. 2013 Kochana Mamo! Na początku mego listu chciałbym Ci podziękować za wiedzę, którą mi przekazałaś. Wiedza ta jest niesamowita i wielka. Cudownie ją opanowałem i staram się ją dobrze

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z POBYTU W HISZPANII (PROGRAMU ERASMUS+)

SPRAWOZDANIE Z POBYTU W HISZPANII (PROGRAMU ERASMUS+) SPRAWOZDANIE Z POBYTU W HISZPANII (PROGRAMU ERASMUS+) Jeżeli jesteś żądny przygód nie boisz się nowych znajmości program ezamus+ jest właśnie dla Ciebie. Wyjazd na erazmusa sam czy ze znajomym sprawdzi

Bardziej szczegółowo

Jakieś 12 godzin później dotarliśmy do miasta Darwin w Australii. Zostaliśmy tam 2 dni, dlatego że byliśmy zmęczeni i potrzebowaliśmy odpoczynku.

Jakieś 12 godzin później dotarliśmy do miasta Darwin w Australii. Zostaliśmy tam 2 dni, dlatego że byliśmy zmęczeni i potrzebowaliśmy odpoczynku. Dnia 24 września 1984 roku postanowiłam wyruszyć w podróż. Ustaliłam z moją załogą, że przyjmiemy nowego majtka do sprzątania pokładu. Po 2 dniach zgłosił się do nas pewien chłopak. Miał 14 lat. Nie przedstawił

Bardziej szczegółowo

Rozdział 7. Trochę o samych mechanizmach, czyli co w trawie piszczy lub wewnątrz tyka

Rozdział 7. Trochę o samych mechanizmach, czyli co w trawie piszczy lub wewnątrz tyka Rozdział 7 Trochę o samych mechanizmach, czyli co w trawie piszczy lub wewnątrz tyka Str. 1 z 20 Rozdział 7 Trochę o samych mechanizmach, czyli co w trawie piszczy lub wewnątrz tyka W rozdziale tym przedstawię

Bardziej szczegółowo

Poniżej: wysokość pokrywy śnieżnej na 26 stycznia, model GFS.

Poniżej: wysokość pokrywy śnieżnej na 26 stycznia, model GFS. Idzie zima? Ostatnimi czasy model GFS sugeruje, jakoby po 20 stycznia temperatury znacznie spadły, a co więcej, na niektórych obszarach naszego kraju pokrywa śnieżna miałaby na nizinach przekroczyć 10cm,

Bardziej szczegółowo

Temat: Obcy, który trafia na Północ, płacze dwa razy (scenariusz lekcji na podstawie filmu Jeszcze dalej niż Północ )

Temat: Obcy, który trafia na Północ, płacze dwa razy (scenariusz lekcji na podstawie filmu Jeszcze dalej niż Północ ) Temat: Obcy, który trafia na Północ, płacze dwa razy (scenariusz lekcji na podstawie filmu Jeszcze dalej niż Północ ) 1. Komedia Jeszcze dalej niż północ przebiła swoją popularnością taki nieśmiertelny

Bardziej szczegółowo

W ten dzień prowadziłem lekcję w dwóch klasach pierwszych.

W ten dzień prowadziłem lekcję w dwóch klasach pierwszych. 1.Przygotowanie Wybierając temat lekcji LDL kierowałem się moimi zainteresowaniami. Wybór nie mógł być inny niż sport. Znalazłem w Internecie nazwy różnych popularnych dyscyplin sportowych po polsku i

Bardziej szczegółowo

Sympatyczna perswazja.

Sympatyczna perswazja. Sympatyczna perswazja. Autor: Konrad Pankiewicz Im bardziej lubią Cię inni, tym większy masz na nich wpływ Praca nad pozytywnym wizerunkiem Budowanie sympatii i dobrego samopoczucia Tworzenie świetnych

Bardziej szczegółowo

Rozmowa ze sklepem przez telefon

Rozmowa ze sklepem przez telefon Rozmowa ze sklepem przez telefon - Proszę Pana, chciałam Panu zaproponować opłacalny interes. - Tak, słucham, o co chodzi? - Dzwonię w imieniu portalu internetowego AmigoBONUS. Pan ma sklep, prawda? Chciałam

Bardziej szczegółowo

20 czerwca 2015 roku. Na czerwca zaplanowaliśmy rajd pieszy do Legionowa szlakiem Armii Krajowej.

20 czerwca 2015 roku. Na czerwca zaplanowaliśmy rajd pieszy do Legionowa szlakiem Armii Krajowej. 1 20 czerwca 2015 roku Na szlaku Polski Walczącej Na 19-20 czerwca zaplanowaliśmy rajd pieszy do Legionowa szlakiem Armii Krajowej. Biwakowaliśmy w Szkole Podstawowej im. AK w Jabłonnie, w której gościliśmy

Bardziej szczegółowo

Geneza. Plan wydarzeń

Geneza. Plan wydarzeń Geneza Geneza Pomysł napisania opowiadania o Lampo powstał, kiedy Roman Pisarski poznał historię psa, która została opisana we włoskiej gazecie. Plan wydarzeń 1. Pies przyjeżdża do Marittimy. 2. Zawiadowca

Bardziej szczegółowo

ZIMA BEZDROŻA LAPONII

ZIMA BEZDROŻA LAPONII ZIMA 2017-2018 BEZDROŻA LAPONII NIEPOWTARZALNA KRAINA Niewiele jest w Europie miejsc tak dziewiczych jak te, gdzie sroga natura pozwoliła mieszkańcom zachować ich tradycyjny sposób życia. Mało kto wie,

Bardziej szczegółowo

Witam Mam na imię Dominik i opowiem Wam o moich wakacjach.

Witam Mam na imię Dominik i opowiem Wam o moich wakacjach. Witam Mam na imię Dominik i opowiem Wam o moich wakacjach. Zdjęcie: The Blackpool Tower Blackpool, Wielka Brytania 1. W tym roku miałem okazję odbyć wspaniałą podróż po Europie a zacząłem ją od Krakowa,

Bardziej szczegółowo

Sponsor głównej nagrody dla Moto-Turysty Roku w postaci bonu na zakup towarów z oferty Sw-Motech o wartości 300 zł.

Sponsor głównej nagrody dla Moto-Turysty Roku w postaci bonu na zakup towarów z oferty Sw-Motech o wartości 300 zł. Sponsor głównej nagrody dla Moto-Turysty Roku w postaci bonu na zakup towarów z oferty Sw-Motech o wartości 300 zł. Relacja nadesłana do publikacji w sezonie 2011 (01.04.2011-31.03.2012) 011 / 2011 / Turystyczne

Bardziej szczegółowo

Rozdział 8. Dekle, denka, wieczka, czyli o tym, co zasłania serce zegarka i co się na tym kryje?

Rozdział 8. Dekle, denka, wieczka, czyli o tym, co zasłania serce zegarka i co się na tym kryje? Rozdział 8 Dekle, denka, wieczka, czyli o tym, co zasłania serce zegarka i co się na tym kryje? Str. 1 z 16 I Rozdział 8 Dekle, denka, wieczka, czyli o tym, co zasłania serce zegarka i co się na tym kryje?

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

Życzenia urodzinowe. dla dziewczyny. Życzę Ci jak najwięcej takich chwil, w których z uśmiechem na twarzy mogłabyś powiedzieć: JESTEM SZCZĘŚLIWA!

Życzenia urodzinowe. dla dziewczyny. Życzę Ci jak najwięcej takich chwil, w których z uśmiechem na twarzy mogłabyś powiedzieć: JESTEM SZCZĘŚLIWA! dla dziewczyny Co roku kocham mocniej i pamiętam tak samo. Jedno jest w życiu szczęście, kochać i być kochanym. Z okazji urodzin życzę Ci aby każdy dzień miał kształt Twoich marzeń. Z okazji urodzin życzę

Bardziej szczegółowo

Trzy kroki do e-biznesu

Trzy kroki do e-biznesu Wstęp Świat wokół nas pędzi w niewiarygodnym tempie - czy Ty też chwilami masz wrażenie, że nie nadążasz? Może zastanawiasz się, czy istnieje sposób, by dogonić ten pędzący pociąg życia pełen różnego rodzaju

Bardziej szczegółowo

Pierwszym elementem wprowadzonym w naszej grupie była obecność. Wszystkie dzieci bardzo chętnie zaznaczały swoje przybycie do przedszkola, ale

Pierwszym elementem wprowadzonym w naszej grupie była obecność. Wszystkie dzieci bardzo chętnie zaznaczały swoje przybycie do przedszkola, ale Pierwszym elementem wprowadzonym w naszej grupie była obecność. Wszystkie dzieci bardzo chętnie zaznaczały swoje przybycie do przedszkola, ale również pamiętają o tym, aby przełożyć swoje zdjęcie w momencie,

Bardziej szczegółowo

CZYTANIE B1/B2 W małym europejskim domku (wersja dla studenta) Wywiad z Moniką Richardson ( Świat kobiety nr????, rozmawia Monika Gołąb)

CZYTANIE B1/B2 W małym europejskim domku (wersja dla studenta) Wywiad z Moniką Richardson ( Świat kobiety nr????, rozmawia Monika Gołąb) CZYTANIE B1/B2 W małym europejskim domku (wersja dla studenta) Wywiad z Moniką Richardson ( Świat kobiety nr????, rozmawia Monika Gołąb) Proszę przeczytać tekst, a następnie zrobić zadania: Dziennikarka.

Bardziej szczegółowo

Oferta. Niezale ne wyjazdy. Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz.

Oferta. Niezale ne wyjazdy. Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz. Oferta Niezale ne wyjazdy Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz. 01 Korzyści 04 dla Ciebie Nasz zespół 02 Oferta 03 Referencje Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz. Chcesz podróżować niezależnie,

Bardziej szczegółowo

Zaimki wskazujące - ćwiczenia

Zaimki wskazujące - ćwiczenia Zaimki wskazujące - ćwiczenia Mianownik/ Nominative I. Proszę wpisać odpowiedni zaimek wskazujący w mianowniku: ten, ta, to, ci, te 1. To jest... mężczyzna, którego wczoraj poznałem. 2. To jest... dziecko,

Bardziej szczegółowo

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE-

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- WCZEŚNIEJSZA GWIAZDKA KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- ZAPEWNE TAKŻE, WIĘC SPOTKAJMY SIĘ

Bardziej szczegółowo

Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie. Augustów, 17-19 września 2014

Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie. Augustów, 17-19 września 2014 Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie Augustów, 17-19 września 2014 . Jarosław Pytlak - dyrektor Zespołu Szkół STO na Bemowie w Warszawie - zaproponował realizację projektu

Bardziej szczegółowo

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY Rzucanie palenia w czasie ciąży PRZEWODNIK DLA KOBIET W CIĄŻY PRAGNĄCYC H RZUCIĆ PALENIE Ciąża i palenie Większość kobiet palących w czasie ciąży wie, że może być to

Bardziej szczegółowo

Huawei SuperCharge - najszybsze ładowanie smartfonu w podróży

Huawei SuperCharge - najszybsze ładowanie smartfonu w podróży GSMONLINE.PL Huawei SuperCharge - najszybsze ładowanie smartfonu w podróży 2017-08-07 Akcja partnerska Smartfon to obecnie najbardziej przydatny gadżet dla podróżnika. W obudowie Huawei P10 o grubości

Bardziej szczegółowo

Strona 1 z 7

Strona 1 z 7 1 z 7 www.fitnessmozgu.pl WSTĘP Czy zdarza Ci się, że kiedy spotykasz na swojej drodze nową wiedzę która Cię zaciekawi na początku masz duży entuzjazm ale kiedy Wchodzisz głębiej okazuje się, że z różnych

Bardziej szczegółowo

Jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem

Jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem Jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem www.badzsmart.pl Kierowco, czy zdarzyło Ci się rozmawiać przez telefon prowadząc samochód, pisać lub odczytywać SMS-y, czy używać nawigacji w

Bardziej szczegółowo

Chłopcy i dziewczynki

Chłopcy i dziewczynki Chłopcy i dziewczynki Maja leżała na plaży. Zmarzła podczas kąpieli w morzu i cała się trzęsła. Mama Zuzia owinęła ją ręcznikiem. Maja położyła się na boku i przesypuje piasek w rączce. Słońce razi ją

Bardziej szczegółowo

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015 SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015 INSTRUKCJA Poniżej znajdują się twierdzenia dotyczące pewnych cech, zachowań, umiejętności i zdolności,

Bardziej szczegółowo

I. WYSPA Z LOTU PTAKA I. WYSPA Z LOTU PTAKA

I. WYSPA Z LOTU PTAKA I. WYSPA Z LOTU PTAKA I. WYSPA Z LOTU PTAKA I. WYSPA Z LOTU PTAKA 13 WYPRAWA NA WYSPĘ ANGIELSKICH CZASÓW J eżeli wyobrazimy sobie angielską gramatykę jako rozległą wyspę, którą chcemy poznać i poczuć się na niej możliwie swobodnie,

Bardziej szczegółowo

Pewien młody człowiek popadł w wielki kłopot. Pożyczył 10 tyś. dolarów i przegrał je na wyścigach konnych.

Pewien młody człowiek popadł w wielki kłopot. Pożyczył 10 tyś. dolarów i przegrał je na wyścigach konnych. Artykuł pobrano ze strony eioba.pl Zmienić osobowość Pewien młody człowiek popadł w wielki kłopot. Pożyczył 10 tyś. dolarów i przegrał je na wyścigach konnych. Afirmacja to w działaniu potęga ale... Pewien

Bardziej szczegółowo

Efektem poszukiwań i różnych koncepcji był zakup Woltomierza typu VS1/50 firmy AMBM M.Kłoniecki, A.Słowik s.c.

Efektem poszukiwań i różnych koncepcji był zakup Woltomierza typu VS1/50 firmy AMBM M.Kłoniecki, A.Słowik s.c. Woltomierz zamiast zegarka w Disco I Pewnego pięknego zimowego poranka, jak co dzień wyleciałem z domu zaraz po 6:30 aby udać się do pracy. I nic nie stałoby na przeszkodzie gdyby nie to, że mój aku powiedział

Bardziej szczegółowo