6000 km w 11 dni Wyprawa na Nordkapp

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "6000 km w 11 dni Wyprawa na Nordkapp"

Transkrypt

1 6000 km w 11 dni Wyprawa na Nordkapp Polska Litwa Łotwa Estonia - Finlandia Norwegia No i z powrotem Grażyna, Marek no i Honda Shadow

2 Gliwice - Bajcełny r. Czwartek Wyjechaliśmy z domu o Pogoda całą drogę słoneczna. Drogi puste, jechało się dobrze. Zrobiliśmy dziś około 600 km. Przed wyjazdem. Motor lekko napakowany. Teraz jest Ja już wykapana, odświeżona, siedzę sobie na łączce przy jeziorku, na drewnianych schodkach starego kiosku.

3 To jest widok przede mną. Bardzo sielski i spokojny. Nocleg znaleźliśmy metodą zapytania w sklepie na wsi, gdzie tu można przenocować na 1 noc. Zaraz okazało się, że sklep należy do wójta, który obok ma dom i domek dla letników. Mieliśmy dla siebie cały apartament za 30 zł.

4 Marek Tokarski padł Wrażenia z dzisiejszej podróży: Polska to naprawdę piękny kraj: zielony i pachnący trawą i lasem. taaa walka o przeżycie Na dziś to by było na tyle. Jest cicho, słychać tylko szum wiatru i śpiew ptaków. Tego mi teraz. Jutro mamy zamiar zrobić 500 km. Przejechać Litwę, Łotwę i dopiero w Estonii, gdzieś w pobliżu Tallina, (bo z stamtąd odchodzi prom) znaleźć nocleg.

5 Pierwszy raz byłam w rejonie Augustów, Suwałki. Już zawsze będzie mi się kojarzył z bocianami i końmi. Prawie we wszystkich domach na wsiach gniazda bocianie z młodymi oraz na łąkach piękne i wspaniałe konie ze źrebakami.

6 r. piątek godz. 5.15!!!!!!!! Znowu wstałam o 5-tej rano. Nie wiem czemu zawsze na urlopie wstaję o jakieś chorej godzinie. Jakby było mi szkoda czasu. Marek śpi. Pije sobie kawę nad jeziorkiem. Słoneczko już przygrzewa, ptaszki śpiewają, przypałętał się mały kundelek, Strasznie śmieszny. Chodził za mną krok w krok i chce się bawić. Teraz leży u moich stóp. Tłumacze mu jak psu, że za dwie godziny mnie tu już nie będzie i nie mogę go wziąć ze sobą. O.. teraz pogoniła, bo to suczka, jakiegoś faceta, który chciał przejść przez łąkę. Szczekała jak wściekła. Po czym znów wróciła do mnie i położyła się u stóp. Jest śliczna. godz Jesteśmy na kampingu Jöekääru w Estonii za miastem Parnu (po polsku Parnawą). Wyruszyliśmy o 7.15 z Polski, żegnani przez suczkę. Wyszła za mną aż na ulicę stała przy motorze. Tak jak planowaliśmy przejechaliśmy około 500 km i 3 granice: Litwę, Łotwę Estonię. i i Marek miał trochę obaw co do tych granic: bo to kolejki, kontrole celne itd. Przejechaliśmy bez żadnych problemów. Najdłużej, bo aż 2 minuty czekając na granicy Estonii. Samochód był przed nami. Gdyby nie reklamy w ichnich językach i znaki informujące o dziwnie brzmiących miejscowościach to te wsie i miasta które mijaliśmy na Litwie, Łotwie i Estoni, niczym nie różniły się od Polski. Krajobrazy tyż takie same. Na Łotwie budowali drogę i zdarzały się lekkie trudności w postaci zamknięcia jednego z pasów. Marek dopiero około 15-tego zamknięcia zaczął kląć. Ruch mały i potem to nadrobiliśmy.

7 Gdzieś na trasie na Litwie, musieliśmy się poubierać, bo już od morza wiał zimny wiatr.

8 To już Łotwa i budowa drogi. Rozstawianie namiotu.

9 To obok to sauna, a w dole rzeka Marek planuje jutrzejszą trasę. godz już sobota Obudziłam się przez jakiegoś fana dysco polo estońskiego, który robi imprezę na kampingu, zamęczając mnie muzyka niekoniecznie mnie wciągającą. Esta...esta... esta... O my god!!!! Teoretycznie według zegarka jest środek nocy, ale praktycznie jest jasno jak w dzień i na dodatek jeszcze ptaki popierdzielilo je!!!! - jest noc!!!!!! Rany Julek, przecież muszę się jeszcze przespać, bo znowu zasnę na motorze. Marek ma w uszach zatyczki i nic nie słyszy.

10 Estonia - Finlandia r. sobota Na mojej komórce jest godz to znaczy, że jest bo tu już podobnież inna strefa czasowa, godzina do przodu. Widok na Tallin. Jesteśmy na wielgachnym promie Galaxis. Niesamowite. Prom ma z 7 pięter, są tu bary, knajpki, sklepy i supersam, gdzie ludzi, głównie finów, ogarnął szał kupowania. Całe wózki alkoholi, papierosów i słodyczy, i większość z tych ludzi też jest już pijanych, a jeszcze nie wypłynęliśmy. Mamy płynąć 3 godziny co niektórych trzeba będzie wynosić z tego promu, bo o własnych siłach nie wydolą.

11 U góry szalupa ratunkowa. Bałtyk spokojny i niesamowity. Gdy wchodziliśmy na prom Marek poinformował mnie, że właśnie taki prom, który też płynął z Tallina do Helsinek zatonął 2 lata temu i zginęło wtedy 2000 ludzi. Zgodnie usiedliśmy sobie na zewnątrz pod szalupą ratunkową. Marek pooglądał mechanizm, który tę szalupę zwalnia i poszedł sprawdzić luk czy też pokład samochodowy, czy woda się już nie wlewa. Sprawdził też, że do szalupy wchodzi 150 osób i że siedzę na ławeczce gdzie są kapoki. Mam się z tej ławki nie ruszać!!

12 Mieliśmy lekkie problemy ze znalezieniem terminalu, skąd odpływał prom do Helsinek, a potem z biletami na prom. Pałętaliśmy się po Tallinie razem z dwoma finami na motocyklach, których spotkaliśmy już na drodze wczoraj na Litwie. Z uporem maniaka ciągle wracaliśmy do dużego budynku, gdzie były kasy, bo tam nas kierowali, a z kolei w dużym budynku nie chcieli nam dać biletów tylko z uporem kierowali nas do small home. Małych budynków na terminalu było zatrzęsienie. W końcu podjechaliśmy już na terminal i tam się okazało, że tu mamy kupić, bo tu też od razu jest odprawa celna. Nigdzie na ten temat nic nie pisało, a może i pisało tylko my nie rozumieliśmy. Finowie zresztą też nie.

13 No co? Mewy mi się podobały i inne jednostki pływające tyż.

14 My płynęliśmy jeszcze większym.

15 Do tego był kask i Marek tak przekraczał granice. Nikt nawet nie chciał aby się pokazał. Pewnie się bali. Na promie można było potańczyć, ale Marek nie chciał.

16 Tak było między piętrami tego promu. Niezwykle elegancko. A na podłodze potem walali się pijani Finowie.

17

18

19 Marek ma minę jakby się zastanawiał - po cholerę ja tę babę ze sobą wziąłem... A ja szalałam po promie i robiłam zdjęcia wszystkiemu co mi się podobalo.

20

21 A to już widok na port w Helsinkach. Pokład samochodowy, czekamy aby nas wypuścili. Finlandia - gdzieś na trasie A4 tankujemy/. godz naszego czasu, tutejszego Jasno, jakby był środek dnia i słońce jeszcze przyświeca. Jesteśmy na kampingu Gasthaus-Camping w Koskenniemi, parę kilometrów za miejscowością Hartola. Za jedną noc (namiot + motor+ 2 osoby) zapłaciliśmy 16 euro. zdzierstwo. Marek mówi, że to

22 Pogoda cały czas słoneczna. Helsinki powitały nas upałami, jakich nie było na Łotwie, Litwie czy w Estonii. Niestety nie zwiedzaliśmy Helsinek, od razu pojechaliśmy dalej. Nie wiem, czy mam iść spać czy nie bo przecież jasno jeszcze jest. Marek mówi, że jak będę czekać na ciemność, aby się położyć, to tu zostanę co najmniej jeszcze ze dwa miesiące. Namiot rozbiliśmy znów nad malutkim jeziorkiem, z tyłu mamy rzeczkę i domki, w tym jeden zajęty przez 4-ch Polaków, którzy się tak zachowują, aby na pewno każdy na kampingu ich usłyszał. Halooo... ludzie przyjechali tu szukać spokoju i ciszy.

23 Tak się prezentował nasz namiot

24 A to kaczuszki, też mi się podobały. Karmiłam je chlebem z Polski. Kaczki - nie no totalny dramat

25 Dzień czwarty r. niedziela godz Finlandia Dziś pokonaliśmy 600 km Finlandii. Jechaliśmy przez Pojezierze Fińskie, krainę jezior, lasów i nieskażonej przyrody. Naprawdę piękną. No i nareszcie zobaczyłam prawdziwe renifery, a nie tylko znaki ostrzegające o biegających po ulicy reniferach. Stada pasły się na poboczu drogi i rzeczywiście niekiedy tę drogę przekraczały. Jechaliśmy cały czas z przerwami na kawę i posiłek. Jesteśmy w Laponii - krainie Mikołaja. Wrażenia: Przekroczyliśmy krąg polarny czy koło podbiegunowe, nic szczególnego wymalowana biała linia oraz zwiedziliśmy miasteczko św. Mikołaja w Rovaniemi które było już zamknięte, (byliśmy tam po 20-stej) mieliśmy je tylko dla siebie. Dużo atrakcji dla dzieci. Bardzo dużo sklepów z pamiątkami oraz kawiarni i barów.

26 Chciałem na pamiątkę ale nie dało się

27 Marek położył się za kołem podbiegunowym.

28 Ja jedną nogę miałam tu, a jedną już za kołem. Szkoda, że nie widać. Widać, że Marek od dawna na to czekał. Jesteśmy na niewielkim kampingu za Rovaniemi. Jest bardzo spokojnie.

29 Taki widok mieliśmy przed namiotem. A taki za.

30 Dzień piąty około północy r. poniedziałek Ten dzień był bardzo długi od 8.00 do północy. BYŁAM, WIDZIAŁAM, ZWYCIĘŻYŁAM deszcz, zimno, upał, trudy drogi i marudzenie mojego kochanego męża chyba powinna napisać to w innej kolejności. Ale warto było. Hej, znajduję się na końcu północnej Europy. Tu mnie jeszcze nie było. Finlandia pożegnała nas deszczem Nordkapp powitał nas niesamowitym słońcem w środku nocy, widoki przepiękne, mgła unosząca się nad morzem Barentsa, piękne metrowe urwisko no i chmury, które wydawały się tak blisko, że tylko ręką sięgnąć. Jedyne co nam nie pasowało, to mimo późnej pory - masa ludzi z całego świata. A już białej gorączki dostaję od autobusów pełnych niemieckich emerytów. Trzeba przyznać, że ten kraj dba o to, aby życie ich staruszków było wesołe. Na Nordkapp jest cały kompleks pod turystów bary, kawiarnie, małe muzea informujące o florze, faunie i pierwszych zdobywcach tego przylądka. Można tu rozbić namiot, z toalety korzystać w kompleksie, który jest czynny od 7 do 2 w nocy, ale uznaliśmy z Markiem, że za dużo ludzi by nam chodziło nad głową. Dziś zrobiliśmy najwięcej kilometrów, bo około 700. Droga na odcinku 70 km przed granicą z Norwegią (granica wygląda tak, że jest tylko tabliczka informująca, że kończy się Finlandia a zaczyna Norwegia) szeroka, ciągnąca się przez lasy, ale z górki i pod górkę. My praktycznie sami na drodze i Marek zafundował mi darmową kolejkę górską. Żołądek w górę, żołądek w dół. Niesamowite uczucie. W sumie już po zjechaniu z Nordkapp-u na kamping, od Polski przejechaliśmy 3068 km (tak wskazywał licznik). W ciągu 5 dni. To jest nasz rekord. Jeszcze w Finlandii

31

32 I co chwilę stada reniferów na drodze lub poboczu - fajne

33

34

35

36

37 W takich namiotach można sobie zrobić grila.

38 A to ta droga, to darmowa kolejka górska jak się jedzie z odpowiednia szybkością.

39

40 I ostatni posiłek w Finlandii. To już Norwegia i jej surowe krajobrazy ze śniegiem w wyższych partiach wzgórz.

41

42 Droga wzdłuż fiordu Porsangen.

43 Krajobraz Norwegii rozległe płaskowyże i mnóstwo małych wysepek w zatoce

44 Zaczyna być coraz zimniej i deszcz też dokucza

45 Na parkingu przy drodze kopczyki pamiątkowe, też sobie taki ustawiłam.

46 Kopczyki stawia się po to, aby tu wrócić.

47 Niesamowite jak mgły zlewały się z chmurami. Zdjęcie tego nie oddaje

48

49 Tu już jesteśmy na Wyspie MagerØya do Nrodkapp zostało już tylko około 50 km Tunel około 7 km, którym trzeba przejechać aby dostać się na wyspę i opłata za tunel

50 Aby dostać się na Nordkapp trzeba przejechać przez 4 tunele, w których temperatura sięga 0 0 C, w tym jeden około 7 km pod Morzem Barensta. O czym mój kochany mąż poinformował mnie W ŚRODKU TEGO TUNELU. Przed nami tunel, za nami, jak okiem sięgnąć niekończący się tunel, a po obu stronach i nad nami morze!!!! Moja wyobraźnia już zadziałała i prawie czułam jak te tony wody wdzierają się do tunelu.

51 To już miasteczko i port w Honningswâg. Ludzie z promów przesiadali się tu do specjalnych autobusów, które ich wiozły na Nordkapp

52

53 Droga na Nordkapp w mgle

54 No i jesteśmy!!!!

55 Stara stacja Nordkapp nie była w stanie pomieścić tylu turystów

56 On też tu dotarł

57 I kwiatki tam rosną

58

59 Do mnie należy świat - wszystko można osiągnąć, jak się bardzo chce

60

61 Mgła zlewa się z chmurami

62

63 Możemy się pochwalić, że byliśmy na Zawarliśmy, przynajmniej ja, bliską znajomość z uroczym Trollem

64 A to już w środku kompleksu turystycznego wystawa ptaków, niestety wypchanych

65 Marek najpierw ją podrywał, ale gdy okazała się nieczuła jak kamień, to zasnął na jej ramieniu.

66 Przypominam, że jest około północy

67 A to turyści z Holandii, też mieli długą drogę do przebycia.

68

69 Tu znaleźliśmy nocleg 13 km przed Nordkapp

70 Marek negocjuje już od ½ godz. cenę za rozbicie namiotu, staruszek nie umiał przeliczyć koron na euro i w pierwszej wersji wyszło mu, że mamy płacić 60 Euro za rozbicie namiotu!!!!!!! Ja fotografuje otoczenie.

71

72 Dzień szósty r. wtorek Wstaliśmy bardzo późno i dziś przejechaliśmy około 350 km. Jesteśmy znów w Finlandii i rozbiliśmy się na dziko, parę kilometrów za Inarii. Jest przepięknie. Zauważyłam, że w Norwegii i przede wszystkim w Finlandii, nawet na dzikich przydrożnych parkingach, w środku otaczającego lasu, jest czysto są czyste, pachnące toalety z papierem toaletowym!!!! i nie uświadczysz żadnych śmieci. Droga w Norwegii znów przeważnie w deszczu, tu w Finlandii słonecznie. Teraz jest gdzieś około 21-szej i ja znów nie wiem kiedy mam iść spać, no bo przecież szkoda dnia.

73 To jeszcze Norwegia i ostatni nasz nocleg, trzeba wracać do domu Skandynawia nie jest na kieszeń przeciętnego Polaka. ET go home

74 Jeszcze Norwegia i renifery pasące się. Trudno je odróżnić od omszałych kamieni

75

76

77

78 Poszłam robić ostatnie zdjęcia Norwegii, Marek czeka cierpliwie.

79

80 Droga powrotna znów wzdłuż fiordu Porsangen.

81

82 Udało mi się sfotografować rdzennych mieszkańców w narodowych strojach.

83 A to już Finlandia.

84

85 Kawa w przydrożnym barze. W takich barach wszędzie można kupić pamiątki.

86

87 No, misiu może by i zmógł następny kubek ale renifer ma już wyraźnie dosyć. Napisze jeszcze o reniferach. W Norwegii jest ich mnóstwo. Spotyka się je cały czas. Pasą się stadami lub pojedynczo. W Finlandii rzadziej je spotykaliśmy, ale właśnie w Finlandii mieliśmy z nimi przygodę, wyskoczyły nagle dwa na ulicę, Marek widząc je z daleko zmniejszył szybkość, ale one zamiast na drogą stronę drogi przebiegnąć, to suną przed nami. Marek na liczniki 30-tka, a chłopaki dają radę i w ogóle nie mają zamiaru zejść z drogi, na dodatek biegną raz jedną stroną raz drugą stroną ulicy. Nawet wyprzedzić się nie chcą dać. Niezłą zabawę chłopcy sobie zrobili.

88 Jest bardzo cicho i spokojnie. Przed oczami mam małe, urocze, czyste jeziorko, naokoło las i wielkie narzutowe głazy. Jest mi naprawdę dobrze. Tego chyba potrzebuję, takiego miejsca i ciszy. Niestety musimy wracać do domu. Nie wydolimy finansowo i nie będziemy mieli za co wrócić, jak zostaniemy tu dłużej. Cholernie tu drogo. Za samą benzynę, którą trzeba lać do motoru, bo inaczej nie pojedziemy, płacimy około 6 zł w Finlandii. W Norwegii wychodziło 7 zł za litr benzyny.

89 Nocleg na dziko.

90 Marek smaruje i naciąga łańcuch. Motor sprawuje się super. Żadnych problemów. Dzień siódmy r. środa Namiot zwijaliśmy w deszczu i było nieprzyjemnie. W drodze deszcz przestał padać, ale wiał silny wiatr, który bił mnie po twarzy raz z jednej, a raz z drugiej strony i próbował zrzucić z motoru. Przejechaliśmy dziś około 400 km i jesteśmy na kampingu 20 km przed Keminmaa. Kamping bardzo ładnie położony na wzgórzu przy rzece Kemijoki. Dziś wynajęliśmy domek (4 osobowy) za jedyne 30 euro, ale musimy się wyprać i wysuszyć. Wrażenia z dnia dzisiejszego: ponowne przekroczenie koła podbiegunowego i renifery przechadzające się po poboczu, które już nie sprawiają takiego wrażenia jak na początku normalka.

91 Gdzieś w drodze za miejscowością Ivalo, w której robiliśmy zakupy zatrzymaliśmy się na posiłek i wysuszenie namiotu. A to zagroda dla chorych reniferów., strasznie było mi ich żal.

92 To są przystanki autobusowe w Finlandii. U nas nie miały by prawa bytu zaraz komuś by przeszkadzały.

93 To znów przejazd przez Rovaniemi i koło podbiegunowe.

94 Kamping, gdzie pierwszy raz wynajęliśmy domek i widok na rzekę.

95 To są typowe domostwa finów nieduże domki z małymi oknami.

96 Tym razem Marek szalał z aparatem, goniąc zająca.

97 Dzień ósmy r. czwartek Nadal Finlandia Cały dzień w drodze. Teraz jesteśmy na kamping Gasthaus w Koskenniemi, ten sam na którym nocowaliśmy pierwszy raz na Finlandii. Niestety ilość ludzi zwiększyła się czterokrotnie. Finowie chyba zaczęli wakacje mnóstwo młodzieży i dzieci w wieku szkolnym. Zmęczeni drogą, padliśmy zaraz po rozłożeniu namiotu. Wrażenia: - stacja benzynowa z dzwonami

98 W miejscowości Vaskikello mogliśmy podziwiać Carillony zespoły zestrojonych ze sobą dzwonów. Marek zdaje się mówić: - No i po co tam włazisz????

99

100 W pewnym momencie malutkie dzwoneczki zaczęły wygrywać bardzo ładną melodię. Marek się zasłuchał i zadumał. Naprawdę nie śpi!!!!

101 Dzień dziewiąty r. - piątek Estonia Dotarliśmy na kamping koło Parnu, ten sam gdzie nocowaliśmy przedtem. Pan w recepcji lojalnie nas uprzedził, że mają święto narodowe i będzie trochę głośno i gwarno. Fakt, dużo młodych ludzi, przygotowane duże ognisko i grille. Nie wiem czy dziś zasnę, ale byliśmy zbyt zmęczeni, aby szukać czegoś innego. Marek wsadził sobie zatyczki do uszu i śpi jak niemowlę. Może i mi się uda, w końcu przyzwyczaję się do tej muzyki, tylko dlaczego z każdej strony gra inna, tego nie rozumiem. Każdy puszcza sobie swoją? Wrażenia z dnia dzisiejszego: Helsinki, szkoda, że nie było czasu zwiedzić trochę mniejszy niż poprzednio, ale za to szybszy. Do Tallina dotarliśmy w półtora godziny. i prom,

102 Widok na Helsinki

103 Powoli opuszczamy Finlandię.

104 Tu podobała mi się armatka na wysepce.

105

106 Trochę się zdrzemnęłam.

107 A to już kamping w Estonii i nasza kolacja. Na kampingu jeszcze względna cisza, trwają przygotowania do nocnej imprezy.

108 No i zaczęło się. Ale ognisko rzeczywiście było imponujące. Dzień dziesiąty r. sobota Nareszcie Polska. Droga przez Estonię, Łotwę i Litwę minęła szybko i bez problemów. Jesteśmy za Suwałkami w małej wsi, ale nie wiem gdzie. Najpierw trafiliśmy nad jezioro Wigry i do miejscowości Wigry. Przy klasztorze Kamedułów, gdzie podobno odpoczywał kiedyś nasz Papież, chcieliśmy znaleźć nocleg. Pensjonat u Haliny tak to się nazywało, gdzie Pani Halinka zaproponowała nam pokój za jedyne 60 zł od osoby!!! Kiedy tak zastanawialiśmy się, czy zostać, przejechał koło nas radiowóz - przypomniałam sobie rady Bożenki Jak nie wiesz, to pytaj policjantów, oni wszystko wiedzą i pomogą. Zapytałam panowie, gdzie tu można znaleźć nocleg na 1 noc, ale nie za 60 zł od osoby?! Nie wiedzieli, byli z Suwałk, ale jak im powiedziałam, że nie koniecznie zależy nam na widoku jeziora, zaproponowali, żebyśmy pojechali za nimi. Jechaliśmy jakieś 10 km, panowie grzali po drodze, nie koniecznie trzymając się przepisów co do ograniczenia szybkości my za nimi, aby ich nie zgubić. Dojechaliśmy do jakiejś wsi, tam jeden z nich wszedł do nowo wybudowanego domu, gdzie nigdzie nie było tabliczki noclegi lub wynajmę pokój i gada z właścicielką. Mówię do Marka przyjechaliśmy tu w takiej asyście, że ona chyba nie tylko da nam nocleg, ale i nas tu zamelduje. Nocleg dostaliśmy w osobnym domku letniskowym trzy pokojowym, z obszerną kuchnią, łazienką i tarasem. Cały do naszej dyspozycji za 25 zł od osoby. Czyli razem 50 zł za noc.

109 Rzeczywiście warto zwracać się o pomoc do policji. Uczynne z nich chłopaki. To Łotwa i plaża Bałtyku, zrobiliśmy sobie tu mały postój. Szkoda, że nie wiem jaka to było miejscowość.

110 Marek zdecydowanie zmierza w stronę telewizora.

111 To już koniec naszej przygody jutro będziemy już w domu. Motoru na jakiś czas mamy dość, ale już myślimy, gdzie by tu pojechać na następną wyprawę. Polskę objechaliśmy już całą, Chorwację wzdłuż i wszerz mamy zaliczoną, W Austrii najpiękniejsze trasy widokowe wzdłuż Dunaju przez Alpy oraz Grossglockner najwyższy szczyt w Austrii (3797 m), gdzie można wjechać motorem też mamy zaliczone. Teraz zdobyliśmy Nordkapp, no to może na Gibraltar, w tym rejonie Europy jeszcze nas nie było. Zobaczymy

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r.

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r. Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej 29.01.2017r. - 04.02.2017r. Dzień I - 29.01.2017r. O północy przyjechałam do Berlina. Stamtąd FlixBusem pojechałam do Hannoveru. Tam już czekała na mnie

Bardziej szczegółowo

WYJAZD DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS EURO VILLAGES

WYJAZD DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS EURO VILLAGES WYJAZD DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS EURO VILLAGES PONIEDZIAŁEK, 13.05 Wczesnym porankiem nasz grupa składająca się z czterech uczniów klasy trzeciej i dwóch opiekunów udała się na lotnisko w Balicach,

Bardziej szczegółowo

Friedrichshafen 2014. Wjazd pełen miłych niespodzianek

Friedrichshafen 2014. Wjazd pełen miłych niespodzianek Friedrichshafen 2014 Wjazd pełen miłych niespodzianek Do piątku wieczora nie wiedziałem jeszcze czy pojadę, ale udało mi się wrócić na firmę, więc po powrocie do domu szybkie pakowanie i rano o 6.15 wyjazd.

Bardziej szczegółowo

Moja przygoda w CzechachKarolina. Zaleńska

Moja przygoda w CzechachKarolina. Zaleńska Moja przygoda w CzechachKarolina Zaleńska Dzień I Wstałam o 7:00. Autobus miał wyjechać o 9:30 z Krakowa do Katowic. Po drodze na dworzec były straszne korki, ale zdążyłam. W czasie drogi bawiliśmy się

Bardziej szczegółowo

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Dzisiaj odwiedzę Muzeum- Zamek w Łańcucie! Zamek w Łańcucie był domem dwóch rodzin. Zamek wybudował czterysta lat temu książę Stanisław

Bardziej szczegółowo

Wycieczka do Karpacza

Wycieczka do Karpacza Dnia 9 maja uczniowie klas IV VI wyjechali na trzydniową wycieczkę do Karpacza. Opiekowały się nimi p. Lidka Wojciechowska, p. Ksenia Jańska, p. Dominika Małolepsza oraz p. Lidka Mucha, mama Julki i Fabiana.

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

Karpacz zimą Co można robić zimą w Karpaczu z dziećmi? jeździć na sankach, nartach i na desce

Karpacz zimą Co można robić zimą w Karpaczu z dziećmi? jeździć na sankach, nartach i na desce Karpacz zimą W przerwie świątecznej miałam okazję wyjechać na kilka dni do Karpacza. Karpacz to niewielkie miasteczko położone w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy, u stóp góry Śnieżki mającej wysokość

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Muzeum nad Wisłą Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Przewodnik po Muzeum nad Wisłą Muzeum Sztuki Nowoczesnej Przewodnik po Muzeum nad Wisłą Muzeum Sztuki Nowoczesnej 1 Opis instytucji Muzeum Sztuki Nowoczesnej pokazuje wystawy sztuki współczesnej. Sztuka współczesna to prace, które powstają w naszych czasach.

Bardziej szczegółowo

Witajcie, jak co roku, podaję terminy zaplanowanych wyjazdów wypoczynkowych i zapraszam

Witajcie, jak co roku, podaję terminy zaplanowanych wyjazdów wypoczynkowych i zapraszam Wyjazdy sezon 2016 Witajcie, jak co roku, podaję terminy zaplanowanych wyjazdów wypoczynkowych i zapraszam Wszystkim, którzy mają ochotę z nami się wybrać podaję informacje wyjaśniające: -nasze wyjazdy

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Nasze wrażenia z Finlandii

Nasze wrażenia z Finlandii Karolina Grabowska Magdalena Gral Biotechnologia, rok II II Nasze wrażenia z Finlandii Dlaczego mniej więcej rok temu podjęłyśmy decyzję o wyjeździe na studia w ramach programu Erasmus? Częściowo pod wpływem

Bardziej szczegółowo

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Magdalena Bladocha Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno. Za siedmioma morzami i za siedmioma górami, a może całkiem blisko tuż obok ciebie mieszkała

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

WYBRZEŻEM BAŁTYKU 17-25 SIERPNIA 2013....czyli rowerowa wyprawa szlakiem polskich latarni morskich

WYBRZEŻEM BAŁTYKU 17-25 SIERPNIA 2013....czyli rowerowa wyprawa szlakiem polskich latarni morskich WYBRZEŻEM BAŁTYKU 17-25 SIERPNIA 2013...czyli rowerowa wyprawa szlakiem polskich latarni morskich Plan wyprawy Piątek (16 sierpnia) To tzw. dzień zero, kiedy odbędzie się pakowanie rowerów do busa. Miejsce:

Bardziej szczegółowo

Ref: Zaraz po wakacjach. 3.Różne wydarzenia z życia przedszkolnego, wspomnienia zostaną w sercu u każdego. 4. Inscenizacja,,Wakacjusz c.d.

Ref: Zaraz po wakacjach. 3.Różne wydarzenia z życia przedszkolnego, wspomnienia zostaną w sercu u każdego. 4. Inscenizacja,,Wakacjusz c.d. SCENARIUSZ NA ZAKOŃCZNIE ROKU SZKOLNEGO DLA GRUPY DZIECI 6 LETNICH Pt.: Wakacje już blisko 1. Piosenka,,Pożegnanie (śpiewana z podziałem na role). 1.Wszystkie buzie dzisiaj czyste miny także uroczyste,

Bardziej szczegółowo

Karta pracy 8. Przed imprezą

Karta pracy 8. Przed imprezą Karta pracy 8 Przed imprezą Mini rozmowy 1 D: - W weekend jest impreza u Agi. Mogę iść? R: - Impreza? Z jakiej okazji? D:- Są jej urodziny. R: -Kiedy dokładnie? D: - W piątek, zaczyna się o siódmej. Mogę

Bardziej szczegółowo

Stenogram Nr 10 VN :22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA

Stenogram Nr 10 VN :22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA Stenogram Nr 10 VN780040 6:22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA Sylwia: Mamo chodź (Sylwia pozostawiona sama w kuchni na wysokim foteliku na około 20 minut) Mama: Zjesz Sylwia, to przyjdę. Sylwia: Teraz przyjdź.

Bardziej szczegółowo

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 Poniedziałek był naszym pierwszym dniem w szkole partnerskiej (przylecieliśmy w niedzielę wieczorem). Uczniowie z pozostałych krajów jeszcze nie dojechali, więc był to bardzo

Bardziej szczegółowo

STUDENCKI KLUB TURYSTYKI NIEKONWENCJONALNEJ ZAPRASZA NA PIERWSZĄ WYPRAWĘ VOSTOKA ZA KOŁO PODBIEGUNOWE!!!

STUDENCKI KLUB TURYSTYKI NIEKONWENCJONALNEJ ZAPRASZA NA PIERWSZĄ WYPRAWĘ VOSTOKA ZA KOŁO PODBIEGUNOWE!!! Tel. +48 509671389, sktn@umk.pl, STUDENCKI KLUB TURYSTYKI NIEKONWENCJONALNEJ ZAPRASZA NA PIERWSZĄ WYPRAWĘ VOSTOKA ZA KOŁO PODBIEGUNOWE!!! PSKÓW PETERSBURG MURMAŃSK NORDKAPP LAPONIA HELSINKI - TALLIN 17-29.07.2014r.

Bardziej szczegółowo

CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016

CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016 CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016 Hotel Dubravka *** Hotel Dubravka *** Atuty oferty Atrakcyjna oferta cenowa hotelu. Położony tuż przy złocistej plaży z długim wybrzeżem oraz

Bardziej szczegółowo

Dni i godziny pracy: poniedziałek:.., wtorek:.., środa, czwartek.., piątek:.., sobota:.., niedziela:.., dodatkowe uwagi:

Dni i godziny pracy: poniedziałek:.., wtorek:.., środa, czwartek.., piątek:.., sobota:.., niedziela:.., dodatkowe uwagi: CHCEMY PRZYCIĄGNĄĆ TURYSTÓW DO NASZEGO REGIONU POMÓŻ NAM WYPEŁNIJ ANKIETĘ SKORZYSTAMY NA TYM WSZYSCY WERSJA ELEKTRONICZNA ANKIETY (edytowalna) do pobrania bezpośrednio pod adresem www.lotmz.org DANE PODMIOTU.

Bardziej szczegółowo

W dniach maja 2012 odbył się wyjazd rowerzystów z Zielonej Góry do Zittau.

W dniach maja 2012 odbył się wyjazd rowerzystów z Zielonej Góry do Zittau. W dniach 16-20 maja 2012 odbył się wyjazd rowerzystów z Zielonej Góry do Zittau. Wzięło w nim udział 15 osób, w tym organizatorzy: pracownicy Centrum Informacji Turystycznej, grupa młodzieży wraz z opiekunami

Bardziej szczegółowo

Płynęły statkiem aż zobaczyły na wodach ogromnego wieloryba. Dziewczynki bardzo się przestraszyły.

Płynęły statkiem aż zobaczyły na wodach ogromnego wieloryba. Dziewczynki bardzo się przestraszyły. Pewnego dnia Klara i Laura bawiły się na strychu. Dziewczynki w szufladach szukały swoich gier planszowych. - Laura znalazłam mapę! krzyknęła Klara. - Naprawdę a do czego? zapytała Laura. - Chyba do złotej

Bardziej szczegółowo

Pan Toti i urodzinowa wycieczka

Pan Toti i urodzinowa wycieczka Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 P ewnego dnia, gdy Pan Toti wszedł do swojego domku, wydarzyła

Bardziej szczegółowo

ZIELONA SZKOŁA KLAS IV SZLAK PIASTOWSKI

ZIELONA SZKOŁA KLAS IV SZLAK PIASTOWSKI ZIELONA SZKOŁA KLAS IV SZLAK PIASTOWSKI 5.06.2017-9.06.2017 Popularne wycieczki "Szlakiem Piastowskim" odbywały się już we wczesnych latach 60-tych XX wieku. Podróżowano wtedy w ramach "wycieczek zakładowych"

Bardziej szczegółowo

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie?

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie? CZAS PRZYSZŁY GRY 1. Gra ma na celu utrwalenie form i zastosowania czasu przyszłego niedokonanego i dokonanego. Może być przeprowadzona jako gra planszowa z kostką i pionkami, albo w formie losowania porozcinanych

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z PRAKTYKI

SPRAWOZDANIE Z PRAKTYKI SPRAWOZDANIE Z PRAKTYKI Pod koniec drugiego roku studiów licencjackich w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku miałem możliwość odbycia 3-miesięcznej płatnej praktyki w Bawariiw południowych

Bardziej szczegółowo

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM Data: 6.12.2010r Grupa: wszystkie grupy wiekowe Cele ogólne Pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych, Stwarzanie okazji do wyrażania pozytywnych uczuć (radości), Prezentowanie własnych

Bardziej szczegółowo

Chłopcy i dziewczynki

Chłopcy i dziewczynki Chłopcy i dziewczynki Maja leżała na plaży. Zmarzła podczas kąpieli w morzu i cała się trzęsła. Mama Zuzia owinęła ją ręcznikiem. Maja położyła się na boku i przesypuje piasek w rączce. Słońce razi ją

Bardziej szczegółowo

Relacja z pobytu na Majorce

Relacja z pobytu na Majorce Relacja z pobytu na Majorce Nasza podróż zaczęła się 27 lipca w Krakowie, skąd wyjechałyśmy na zagraniczne praktyki. Lot by pełen wrażeń i po około 3 godz. byłyśmy na miejscu, czyli w miejscowości Palma

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

Czy na pewno jesteś szczęśliwy?

Czy na pewno jesteś szczęśliwy? Czy na pewno jesteś szczęśliwy? Mam na imię Kacper i mam 40 lat. Kiedy byłem małym chłopcem nigdy nie marzyłem o dalekich podróżach. Nie fascynował mnie daleki świat i nie chciałem podróżować. Dobrze się

Bardziej szczegółowo

Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie. Augustów, 17-19 września 2014

Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie. Augustów, 17-19 września 2014 Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie Augustów, 17-19 września 2014 . Jarosław Pytlak - dyrektor Zespołu Szkół STO na Bemowie w Warszawie - zaproponował realizację projektu

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK BUDOWY... TROCHĘ Z PRZYMRUśENIEM. czyli o tym, jak powstawało nasze nowe boisko

DZIENNIK BUDOWY... TROCHĘ Z PRZYMRUśENIEM. czyli o tym, jak powstawało nasze nowe boisko DZIENNIK BUDOWY... TROCHĘ Z PRZYMRUśENIEM OKA - czyli o tym, jak powstawało nasze nowe boisko wtorek 6 września 2016 Zaczął się nowy rok szkolny. Zamiast wrześniowego chłodu - Ŝar leje się z nieba - lato

Bardziej szczegółowo

JAK ZAPISAĆ MYŚLI BOHATERÓW

JAK ZAPISAĆ MYŚLI BOHATERÓW JAK ZAPISAĆ MYŚLI BOHATERÓW MONOLOG WYPOWIEDZIANY MONOLOG NIEWYPOWIEDZIANY (wewnętrzny, pomyślany); rozmowa bohatera z samym sobą, mowa pozornie zależna, kierowana do czytelnika I. CUDZYSŁÓW II. KURSYWA

Bardziej szczegółowo

ALPEN TOUR Biuro Turystyczne - Agent info@alpentour.pl, www.alpentour.pl 22/425-92-26, 691-032-018

ALPEN TOUR Biuro Turystyczne - Agent info@alpentour.pl, www.alpentour.pl 22/425-92-26, 691-032-018 MAGIA LAPONII DZIEWICZEJ KRAINY ZA KOŁEM POLARNYM Laponia jest ziemią Saamów, którzy osiedlili się tutaj 7000 lat temu. Ten lud, początkowo żyjący z rybactwa i łowiectwa, w XVIII w. udomowił renifery i

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z POBYTU W HISZPANII (PROGRAMU ERASMUS+)

SPRAWOZDANIE Z POBYTU W HISZPANII (PROGRAMU ERASMUS+) SPRAWOZDANIE Z POBYTU W HISZPANII (PROGRAMU ERASMUS+) Jeżeli jesteś żądny przygód nie boisz się nowych znajmości program ezamus+ jest właśnie dla Ciebie. Wyjazd na erazmusa sam czy ze znajomym sprawdzi

Bardziej szczegółowo

Comenius wyjazd do Włoch. Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a

Comenius wyjazd do Włoch. Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a Comenius wyjazd do Włoch Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a Spis treści: Przylot Przylot Dzień w szkole Nasi gospodarze rozpoczynali lekcje o godz. 8.00. My uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach: plastyce i

Bardziej szczegółowo

Nadszedł wreszcie upragniony czas wycieczki. Wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Agnieszka Kaj i Arek Grześkowiak ciągle odliczali dni do wyjazdu.

Nadszedł wreszcie upragniony czas wycieczki. Wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Agnieszka Kaj i Arek Grześkowiak ciągle odliczali dni do wyjazdu. Nadszedł wreszcie upragniony czas wycieczki. Wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Agnieszka Kaj i Arek Grześkowiak ciągle odliczali dni do wyjazdu. Droga zapowiadała się długa. Nie mieliśmy rezerwacji w

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania.

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania. Tytuł: Marzenie Franka Kupki Tekst: Anna Cwojdzińska Ilustracje: Aleksandra Bugajewska Wydanie I, lipiec 2012 Text copyright Anna Cwojdzińska Illustration copyright Aleksandra Bugajewska Uprzejmie prosimy

Bardziej szczegółowo

San Cristobal => Neuquen => Buenos Aires

San Cristobal => Neuquen => Buenos Aires POLSKA => USA / ALASKA => KANADA => USA => MEKSYK => BELIZE => GWATEMALA => HONDURAS => GWATEMALA => SALWADOR => HONDURAS => NIKARAGUA => KOSTARYKA => PANAMA => KUBA => PANAMA KOLUMBIA => WENEZUELA =>

Bardziej szczegółowo

Strona 1 z 7

Strona 1 z 7 1 z 7 www.fitnessmozgu.pl WSTĘP Czy zdarza Ci się, że kiedy spotykasz na swojej drodze nową wiedzę która Cię zaciekawi na początku masz duży entuzjazm ale kiedy Wchodzisz głębiej okazuje się, że z różnych

Bardziej szczegółowo

VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO

VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO I. Proszę wybrać odpowiednie do rysunku zdanie. 0. On wsiada do autobusu. On wysiada z autobusu. On jedzie autobusem. 1. On wsiada do tramwaju. On

Bardziej szczegółowo

Dolomity Do Canazei wjeżdżamy około po 13 godzinach jazdy. Szukamy Campingu Marmolada, na którym zamierzamy nocować.

Dolomity Do Canazei wjeżdżamy około po 13 godzinach jazdy. Szukamy Campingu Marmolada, na którym zamierzamy nocować. Dolomity 2013 Wycieczka w Dolomity planowana była już od początku roku. Przed wyjazdem uzupełnialiśmy brakujący sprzęt oraz poprawialiśmy kondycję fizyczną. W końcu nadszedł dzień wyjazdu, a dokładnie

Bardziej szczegółowo

Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta

Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta Nie wiem zupełnie jak to się stało, że w końcu zdać mi się to udało... Wszystko zaczęło się standardowo: Samo południe plac manewrowy... Słońce jak zwykle zaciekle

Bardziej szczegółowo

TRZECIOKLASIŚCI W WARSZAWIE!!!

TRZECIOKLASIŚCI W WARSZAWIE!!! TRZECIOKLASIŚCI W WARSZAWIE!!! W DNIACH 27 29 CZERWCA 2015 UCZNIOWIE KLAS TRZECICH A-B-C-D WRZAZ Z WYCHOWAWCAMI POJECHALI NA WYCIECZKĘ DO WARSZAWY. Przeczytajcie recenzję Kingi z IIID, obejrzyjcie zdjęcia

Bardziej szczegółowo

GAZETKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 91 W WARSZAWIE Rok szkolny 2014/15 Luty www: zssnr91.waw.pl

GAZETKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 91 W WARSZAWIE Rok szkolny 2014/15 Luty www: zssnr91.waw.pl GAZETKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 91 W WARSZAWIE Rok szkolny 2014/15 Luty www: zssnr91.waw.pl Wywiad z Panią Olą Pajączkowską, kierownikiem szkolnej akcji Zima w mieście 3 Dziennik Sylwii 4 Największe atrakcje

Bardziej szczegółowo

PIENINY - strzeżcie się. Przybywamy!

PIENINY - strzeżcie się. Przybywamy! PIENINY - strzeżcie się. Przybywamy! Trzecioklasiści ruszyli na swoją ostatnią :( dłuższą wycieczkę w gimnazjum... Za miesiąc trzeba będzie się rozstać przynajmniej z częścią koleżanek i kolegów, z którymi

Bardziej szczegółowo

Program wyjazdu studyjnego bibliotekarzy do Norwegii

Program wyjazdu studyjnego bibliotekarzy do Norwegii Program wyjazdu studyjnego bibliotekarzy do Norwegii 1 lipca 2017 10 lipca 2017 Dzień pierwszy SOBOTA 1 lipca 2017 5.00 Wyjazd z Katowic do Świnoujścia, ok. 650 km, ok. 10 godz. 21.00 Odprawa na terminalu

Bardziej szczegółowo

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia Nazywam się Anna Janaszkiewicz moja przygoda z Erasmusem zaczęła się przez przypadek. Wyjazdem bardziej zainteresowani byli moi przyjaciele niż ja, po długich namowach zdecydowałam się na udział w programie.

Bardziej szczegółowo

Olaf Tumski: Tomkowe historie 3. Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN

Olaf Tumski: Tomkowe historie 3. Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN Olaf Tumski Olaf Tumski: Tomkowe historie 3 Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN 978-83-63080-60-0 Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo Kontakt:

Bardziej szczegółowo

Witam Mam na imię Dominik i opowiem Wam o moich wakacjach.

Witam Mam na imię Dominik i opowiem Wam o moich wakacjach. Witam Mam na imię Dominik i opowiem Wam o moich wakacjach. Zdjęcie: The Blackpool Tower Blackpool, Wielka Brytania 1. W tym roku miałem okazję odbyć wspaniałą podróż po Europie a zacząłem ją od Krakowa,

Bardziej szczegółowo

Rodzinny wyjazd nurkowy Molunat Chorwacja(19-07-2014-02-08-2014)

Rodzinny wyjazd nurkowy Molunat Chorwacja(19-07-2014-02-08-2014) Rodzinny wyjazd nurkowy Molunat Chorwacja(19-07-2014-02-08-2014) Cena: 100 Euro Cena 100 Euro dotyczy wynajmu apartamentu dla 4 osób na dobę. Molunat jest najbardziej na południe wysuniętym miejscem turystycznym

Bardziej szczegółowo

Zapraszają na wycieczkę w Karkonosze

Zapraszają na wycieczkę w Karkonosze Paweł Barski, Mateusz Hempe, Alina Kaczmarczyk, Marcin Ginter, Bartek Mołdoch, Arek Grześkowiak, Andżelika Rodak, Kasia Hoffa, Aga Kaj, Jagoda Matysiak, Paulina Jasińska i Przemek Szołdra wraz z nauczycielami

Bardziej szczegółowo

II dzień. Podczas porannego zwiedzania wstąpiłyśmy też do sklepu z żelkami. Obiad zjadłyśmy w restauracji.

II dzień. Podczas porannego zwiedzania wstąpiłyśmy też do sklepu z żelkami. Obiad zjadłyśmy w restauracji. 11.11.13 r. Dzień I Dzisiaj wszystko się zaczyna. Ja, Kamila Dudek, Karolina Bałabuch i Julia Biernacik lecimy do hiszpaoskiej szkoły w ramach projektu Wind Open Window Comenius (WOW). Razem z nami udają

Bardziej szczegółowo

Szczegóły i zapisy w biurze: KOTLA TRAVEL, ul. Smolańska 3, pok.110, Szczecin, tel ;

Szczegóły i zapisy w biurze: KOTLA TRAVEL, ul. Smolańska 3, pok.110, Szczecin, tel ; Mamy przyjemność zaprezentować najnowsze oferty turystyczne do Skandynawii przygotowane przez PŻB S.A. i jej Morskie Biura Podróży. Oferta zaprezentowana poniżej jest zróżnicowana zarówno pod względem

Bardziej szczegółowo

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W dniu 30-04-2010 roku przeprowadziłem wywiad z moim opą -tak nazywam swojego holenderskiego dziadka, na bardzo polski temat-solidarność. Ten dzień jest może najlepszy

Bardziej szczegółowo

W dniach r. w Sankt Petersburgu odbył się I Światowy

W dniach r. w Sankt Petersburgu odbył się I Światowy W dniach 30. 10 05.11. 2011 r. w Sankt Petersburgu odbył się I Światowy Festiwal Języka Rosyjskiego. Polskę reprezentowało czterech dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, w tym pan dyrektor Marian Klecha,

Bardziej szczegółowo

Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 Text copyright by Grzegorz Kasdepke, 2007 Illustrations copyright by Piotr Rychel, 2007

Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 Text copyright by Grzegorz Kasdepke, 2007 Illustrations copyright by Piotr Rychel, 2007 Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 Text copyright by Grzegorz Kasdepke, 2007 Illustrations copyright by Piotr Rychel, 2007 Zagadka trzynasta, czyli kto popsuł latawiec?! Dla detektywa

Bardziej szczegółowo

! Alesund 2

! Alesund 2 1 ! Alesund 2 1 Dzień 1 Naszą podróż rozpoczynamy w Gdańsku. Z tutejszego lotniska udamy się samolotem Airbus A320 do norweskiego Alesund.Po wylądowniu i odebraniu naszych samochodów, pakujemy bagaże i

Bardziej szczegółowo

Zabawy w/g Batti Strauss czwartek, 19 czerwca :58 - Poprawiony czwartek, 19 czerwca :24

Zabawy w/g Batti Strauss czwartek, 19 czerwca :58 - Poprawiony czwartek, 19 czerwca :24 Zabawa rozluźniająca całe ciało: Pękające sznureczki Dzieci stoją w rozkroku na obwodzie koła, ciała maja naprężone, ręce uniesione do góry, jakby związane niewidzialnymi sznureczkami, nauczycielka objaśnia,

Bardziej szczegółowo

Słońce nie zawsze jest Twoim sprzymierzeńcem przy robieniu zdjęć

Słońce nie zawsze jest Twoim sprzymierzeńcem przy robieniu zdjęć GSMONLINE.PL Słońce nie zawsze jest Twoim sprzymierzeńcem przy robieniu zdjęć 2017-07-23 Akcja partnerska Wakacje to doskonały okres na szlifowanie swoich umiejętności fotograficznych. Mamy więcej czasu

Bardziej szczegółowo

S/Y Nowe Warpno Sharki w The Tall Ships Races 2013

S/Y Nowe Warpno Sharki w The Tall Ships Races 2013 S/Y Nowe Warpno Sharki w The Tall Ships Races 2013 Jacht Nowe Warpno Sharki wyrusza na prestiżowe regaty The Tall Ships Races 2013 z załogą rekrutowaną przez Burmistrza Nowego Warpna spośród młodzieży

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 To jest moje ukochane narzędzie, którym posługuję się na co dzień w Fabryce Opowieści, kiedy pomagam swoim klientom - przede wszystkim przedsiębiorcom, właścicielom firm, ekspertom i trenerom - w taki

Bardziej szczegółowo

SMOŁDZINO, BEZPOŚREDNIO PRZY LESIE, 11 ATRAKCYJNYCH DZIAŁEK

SMOŁDZINO, BEZPOŚREDNIO PRZY LESIE, 11 ATRAKCYJNYCH DZIAŁEK SMOŁDZINO, BEZPOŚREDNIO PRZY LESIE, 11 ATRAKCYJNYCH DZIAŁEK Najtaosza działka: 26 300zł Najmniejsza działka: 810m2 11 działek o powierzchniach od 810 do 1247 m2, umiejscowionych na płaskim, suchym terenie,

Bardziej szczegółowo

Wymiana uczniów w ramach projektu unijnego COMENIUS Część 2 wyjazd do Finlandii

Wymiana uczniów w ramach projektu unijnego COMENIUS Część 2 wyjazd do Finlandii Wymiana uczniów w ramach projektu unijnego COMENIUS Część 2 wyjazd do Finlandii Drugi z kolei wyjazd w ramach programu unijnego COMENIUS-Achieve! rozpoczął się dnia 30 kwietnia 2013 na lotnisku Kraków-Balice.

Bardziej szczegółowo

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci!

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! W samo południe 14 Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! przed czytaniem 1. W internecie można znaleźć wiele rzeczy. W internecie, czyli właściwie gdzie? Opracujcie hasło INTERNET na podstawie własnych skojarzeń

Bardziej szczegółowo

Krok 6 SZCZĘŚLIWA TU I TERAZ

Krok 6 SZCZĘŚLIWA TU I TERAZ Krok 6 SZCZĘŚLIWA TU I TERAZ Szczęście to obudzić się rano i przeciągnąć leniwie doceniając dobrze przespaną noc, dotyk pościeli i miejsce. Szczęście to czuć spokój, wiedzieć, że nic dziwnego na mój temat

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi.

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. Pokochaj i przytul dziecko z ADHD ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. TYPOWE ZACHOWANIA DZIECI Z ADHD: stale wierci się na krześle,

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ Z UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MATKI I OJCA

SCENARIUSZ Z UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MATKI I OJCA SCENARIUSZ Z UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MATKI I OJCA Temat: Uroczystość z okazji Dnia Matki i Ojca PROGRAM UROCZYSTOŚCI: 1. Wiersz Powitanie Dziś piękny dzień Kochani - to wasze święto kochani więc Was

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 1 ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 2 Padał deszcz. Mówią, że podczas deszczu dzieci się nudzą. Nie oni. Ukradkiem wzięli rowery i postanowili pojechać przed siebie: -myślisz, że babcia nas widziała?

Bardziej szczegółowo

Ulubione zabawki. "Pluszowy miś" Ola Szulejko. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut

Ulubione zabawki. Pluszowy miś Ola Szulejko. Mój misiaczek Karolina Parzybut. Mój misiaczek Karolina Parzybut Ulubione zabawki "Pluszowy miś" Ola Szulejko Miś, miś, piękny miś, z którym każdy śpi dziś. Już zgadliście? Bo ja tak! To wasz wspaniały pluszak. Wasza mama i wasz tata, też z nim kiedyś spali. A wiecie,

Bardziej szczegółowo

Na falach Ohridu macedońska wyprawa

Na falach Ohridu macedońska wyprawa Na falach Ohridu macedońska wyprawa Na falach Ohridu macedońska wyprawa 7 dni Podróż autokarem Dzień 1: Droga na południe wyjazd w godzinach porannych, przejazd przez Polskę, Słowację na Węgry w Budapeszcie

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

Sprawozdania z wycieczki po Szlaku Piastowskim

Sprawozdania z wycieczki po Szlaku Piastowskim Wycieczka z cyklu: Szlak Piastowski W dniach 29 i 30 maja klasy 3a i 3b pojechały ze swoimi wychowawcami p. I. Wiącek i p. G. Ćwikła na wycieczkę, której trasa i nazwa wiążą się z dynastią Piastów: od

Bardziej szczegółowo

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA RZESZÓW - OPIS TRASY BŁĘKITNEJ- SĘDZISZÓW MŁP. -

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA RZESZÓW - OPIS TRASY BŁĘKITNEJ- SĘDZISZÓW MŁP. - EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA RZESZÓW - OPIS TRASY BŁĘKITNEJ- SĘDZISZÓW MŁP. - Ekstremalna Droga Krzyżowa jest indywidualną praktyką religijną, którą każdy podejmuje na własną odpowiedzialność. Obowiązuje

Bardziej szczegółowo

Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w

Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w toalecie i każdą czynność wykonuje powoli? Narasta Cię frustracja? Myślisz, że robi to specjalnie,

Bardziej szczegółowo

Karkonosze maj 2014 Dzień 1 Dzień 2

Karkonosze maj 2014 Dzień 1 Dzień 2 Karkonosze maj 2014 Dzień 1 30 kwietnia 2014 rok to dzień wyjazdu na weekend majowy. Wyruszamy około 14.30 aby wieczorem dojechać do Karpacza, gdzie na ulicy Dolnej mamy swoją kwaterę. Po wypakowaniu rzeczy

Bardziej szczegółowo

Działanie nr 7 - druga wymiana.

Działanie nr 7 - druga wymiana. Realizacja projektu "MAM PRAWO! Transfer nowoczesnych programów i metod terapii i edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do Centrum dla dzieci niepełnosprawnych ORIONI w Zestafoni" Działanie nr 7

Bardziej szczegółowo

ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA. autor Maciej Wojtas

ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA. autor Maciej Wojtas ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA autor Maciej Wojtas 1. SCENA. DZIEŃ. WNĘTRZE. 2 Biuro agencji reklamowej WNM. Przy komputerze siedzi kobieta. Nagle wpada w szał radości. Ożesz japierdziuuuuu... Szefie!

Bardziej szczegółowo

Opis trasy maratonu Agrolok MTB Maraton

Opis trasy maratonu Agrolok MTB Maraton Opis trasy maratonu Agrolok MTB Maraton Trasy do wyboru: 1. MINI: 19 km i 228 m w górę (według aplikacji Strava) 2. MEGA: 48 km 624 m w górę 3. GIGA: 69 km 904 m w górę Trasy MINI i GIGA przebiegają po

Bardziej szczegółowo

Źródło: Wygenerowano: Środa, 28 grudnia 2016, 12:36

Źródło:  Wygenerowano: Środa, 28 grudnia 2016, 12:36 POLICJA.PL Źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/127822,zdobyli-tatry-zachodnie-2248-m-npm.html Wygenerowano: Środa, 28 grudnia 2016, 12:36 Strona znajduje się w archiwum. ZDOBYLI TATRY ZACHODNIE

Bardziej szczegółowo

WAŻNE Kiedy widzisz, że ktoś się przewrócił i nie wstaje, powinieneś zawsze zapytać, czy możesz jakoś pomóc. WAŻNE

WAŻNE Kiedy widzisz, że ktoś się przewrócił i nie wstaje, powinieneś zawsze zapytać, czy możesz jakoś pomóc. WAŻNE Cześć, chcemy porozmawiać z wami na pewien bardzo ważny temat. Dotyczy on każdego z nas bez wyjątku. Każdy z nas przecież może stłuc sobie kolano podczas jazdy na rowerze, skaleczyć się w palec przy robieniu

Bardziej szczegółowo

Czerwony Kapturek inaczej

Czerwony Kapturek inaczej Czerwony Kapturek inaczej Grzegorz Korbański Na skraju lasu, koło wodospadów i kwiecistych ogrodów znajdował się mały, ale bardzo piękny domek. Domek był może i mały ale przyległo do niego wielkie gospodarstwo

Bardziej szczegółowo

Wymiana uczniów w ramach programu unijnego COMENIUS Część 4 wyjazd do Niemiec

Wymiana uczniów w ramach programu unijnego COMENIUS Część 4 wyjazd do Niemiec Wymiana uczniów w ramach programu unijnego COMENIUS Część 4 wyjazd do Niemiec Czwarty i zarazem ostatni wyjazd w ramach programu Comenius rozpoczął się wczesnym rankiem w środę, 19 marca 2014 na parkingu

Bardziej szczegółowo

Lokalizacja i dojazd do działek:

Lokalizacja i dojazd do działek: Lokalizacja i dojazd do działek: Działki położone są w miejscowości Żałe k. Rypina Dojazd do działek całoroczny drogą asfaltową do Żałe, a następnie 150 m drogą gruntową, aż do jeziora (działka 596/8).

Bardziej szczegółowo

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa Październik TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Sylwia Kustosz, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK:

Bardziej szczegółowo

Zapis stenograficzny (259) 25. posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w dniu 7 czerwca 2006 r.

Zapis stenograficzny (259) 25. posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w dniu 7 czerwca 2006 r. ISSN 1643-2851 SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Zapis stenograficzny (259) 25. posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w dniu 7 czerwca 2006 r. VI kadencja Porządek obrad:

Bardziej szczegółowo

Wspomnienia z praktyki

Wspomnienia z praktyki Wiktor Pytka EAIiE, Automatyka i Robotyka Wspomnienia z praktyki Dresden,Niemcy 2010 1. Przed wyjazdem... 2 1.1 Kontakt z komitetem LC Dresden... 2 1.2 Środek transportu... 2 2. Pierwsze dni w Dreznie...

Bardziej szczegółowo

Cienków Niżny, ujście Białej Wisełki i Wylęgarnia Przemysław Borys, 22.08.15, 9:30-13:30

Cienków Niżny, ujście Białej Wisełki i Wylęgarnia Przemysław Borys, 22.08.15, 9:30-13:30 Cienków Niżny, ujście Białej Wisełki i Wylęgarnia Przemysław Borys, 22.08.15, 9:30-13:30 Ilustracja 1: Wycieczkę zaczynamy po zjechaniu na Czarne (jak nad zalew). Jeszcze przed Wylęgarnią, trochę za wodospadem

Bardziej szczegółowo

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna. Scenariusz zajęć Temat: Wakacyjne podróże. Cele operacyjne: Uczeń: wskazuje elementy krajobrazu nadmorskiego, górskiego i nizinnego, tworzy zbiory elementów o takich samych cechach, porównuje wielkości

Bardziej szczegółowo

ŁOWYŃ JGZ i 36 JGZ

ŁOWYŃ JGZ i 36 JGZ ŁOWYŃ 2012 89 JGZ i 36 JGZ 07.07 DZIEŃ 1 Na początku był chaos i z ciemności zrodził się świat A potem zuchy ze Szczepu 7 pojechały na obóz. Powitało nas słonko i pyszny obiadek (kapuśniak, ziemniaczki,

Bardziej szczegółowo

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak...

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak... Wielka przygoda Rozdział 1 To dopiero początek Moja historia zaczęła się bardzo dawno temu, gdy wszystko było inne. Domy były inne zwierzęta i ludzie też. Ja osobiście byłem inny niż wszyscy. Ciągle bujałem

Bardziej szczegółowo

Maraton to nie zawsze bieg

Maraton to nie zawsze bieg Maraton to nie zawsze bieg Maraton niekoniecznie musi być długodystansowym biegiem, podczas którego pokonujemy z trudem przestrzeń z czołem ociekającym potem. Może odbywać się na siedząco i polegać na

Bardziej szczegółowo

Najciekawsze gry i zabawy podczas przerw w szkole - opis zapomnianych gier

Najciekawsze gry i zabawy podczas przerw w szkole - opis zapomnianych gier Najciekawsze gry i zabawy podczas przerw w szkole - opis zapomnianych gier Kamil Łoś kl. VI c W STATKI Gra się w 2 zawodników, każdy dostaje po 2 kartki. Na każdej rysuje się siatkę 10 10 (A-J; 1-10).

Bardziej szczegółowo

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Szybciej poznaję ceny. To wszystko upraszcza. Mistrz konstrukcji metalowych, Martin Elsässer, w rozmowie o czasie. Liczą się proste rozwiązania wizyta w

Bardziej szczegółowo