6000 km w 11 dni Wyprawa na Nordkapp

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "6000 km w 11 dni Wyprawa na Nordkapp"

Transkrypt

1 6000 km w 11 dni Wyprawa na Nordkapp Polska Litwa Łotwa Estonia - Finlandia Norwegia No i z powrotem Grażyna, Marek no i Honda Shadow

2 Gliwice - Bajcełny r. Czwartek Wyjechaliśmy z domu o Pogoda całą drogę słoneczna. Drogi puste, jechało się dobrze. Zrobiliśmy dziś około 600 km. Przed wyjazdem. Motor lekko napakowany. Teraz jest Ja już wykapana, odświeżona, siedzę sobie na łączce przy jeziorku, na drewnianych schodkach starego kiosku.

3 To jest widok przede mną. Bardzo sielski i spokojny. Nocleg znaleźliśmy metodą zapytania w sklepie na wsi, gdzie tu można przenocować na 1 noc. Zaraz okazało się, że sklep należy do wójta, który obok ma dom i domek dla letników. Mieliśmy dla siebie cały apartament za 30 zł.

4 Marek Tokarski padł Wrażenia z dzisiejszej podróży: Polska to naprawdę piękny kraj: zielony i pachnący trawą i lasem. taaa walka o przeżycie Na dziś to by było na tyle. Jest cicho, słychać tylko szum wiatru i śpiew ptaków. Tego mi teraz. Jutro mamy zamiar zrobić 500 km. Przejechać Litwę, Łotwę i dopiero w Estonii, gdzieś w pobliżu Tallina, (bo z stamtąd odchodzi prom) znaleźć nocleg.

5 Pierwszy raz byłam w rejonie Augustów, Suwałki. Już zawsze będzie mi się kojarzył z bocianami i końmi. Prawie we wszystkich domach na wsiach gniazda bocianie z młodymi oraz na łąkach piękne i wspaniałe konie ze źrebakami.

6 r. piątek godz. 5.15!!!!!!!! Znowu wstałam o 5-tej rano. Nie wiem czemu zawsze na urlopie wstaję o jakieś chorej godzinie. Jakby było mi szkoda czasu. Marek śpi. Pije sobie kawę nad jeziorkiem. Słoneczko już przygrzewa, ptaszki śpiewają, przypałętał się mały kundelek, Strasznie śmieszny. Chodził za mną krok w krok i chce się bawić. Teraz leży u moich stóp. Tłumacze mu jak psu, że za dwie godziny mnie tu już nie będzie i nie mogę go wziąć ze sobą. O.. teraz pogoniła, bo to suczka, jakiegoś faceta, który chciał przejść przez łąkę. Szczekała jak wściekła. Po czym znów wróciła do mnie i położyła się u stóp. Jest śliczna. godz Jesteśmy na kampingu Jöekääru w Estonii za miastem Parnu (po polsku Parnawą). Wyruszyliśmy o 7.15 z Polski, żegnani przez suczkę. Wyszła za mną aż na ulicę stała przy motorze. Tak jak planowaliśmy przejechaliśmy około 500 km i 3 granice: Litwę, Łotwę Estonię. i i Marek miał trochę obaw co do tych granic: bo to kolejki, kontrole celne itd. Przejechaliśmy bez żadnych problemów. Najdłużej, bo aż 2 minuty czekając na granicy Estonii. Samochód był przed nami. Gdyby nie reklamy w ichnich językach i znaki informujące o dziwnie brzmiących miejscowościach to te wsie i miasta które mijaliśmy na Litwie, Łotwie i Estoni, niczym nie różniły się od Polski. Krajobrazy tyż takie same. Na Łotwie budowali drogę i zdarzały się lekkie trudności w postaci zamknięcia jednego z pasów. Marek dopiero około 15-tego zamknięcia zaczął kląć. Ruch mały i potem to nadrobiliśmy.

7 Gdzieś na trasie na Litwie, musieliśmy się poubierać, bo już od morza wiał zimny wiatr.

8 To już Łotwa i budowa drogi. Rozstawianie namiotu.

9 To obok to sauna, a w dole rzeka Marek planuje jutrzejszą trasę. godz już sobota Obudziłam się przez jakiegoś fana dysco polo estońskiego, który robi imprezę na kampingu, zamęczając mnie muzyka niekoniecznie mnie wciągającą. Esta...esta... esta... O my god!!!! Teoretycznie według zegarka jest środek nocy, ale praktycznie jest jasno jak w dzień i na dodatek jeszcze ptaki popierdzielilo je!!!! - jest noc!!!!!! Rany Julek, przecież muszę się jeszcze przespać, bo znowu zasnę na motorze. Marek ma w uszach zatyczki i nic nie słyszy.

10 Estonia - Finlandia r. sobota Na mojej komórce jest godz to znaczy, że jest bo tu już podobnież inna strefa czasowa, godzina do przodu. Widok na Tallin. Jesteśmy na wielgachnym promie Galaxis. Niesamowite. Prom ma z 7 pięter, są tu bary, knajpki, sklepy i supersam, gdzie ludzi, głównie finów, ogarnął szał kupowania. Całe wózki alkoholi, papierosów i słodyczy, i większość z tych ludzi też jest już pijanych, a jeszcze nie wypłynęliśmy. Mamy płynąć 3 godziny co niektórych trzeba będzie wynosić z tego promu, bo o własnych siłach nie wydolą.

11 U góry szalupa ratunkowa. Bałtyk spokojny i niesamowity. Gdy wchodziliśmy na prom Marek poinformował mnie, że właśnie taki prom, który też płynął z Tallina do Helsinek zatonął 2 lata temu i zginęło wtedy 2000 ludzi. Zgodnie usiedliśmy sobie na zewnątrz pod szalupą ratunkową. Marek pooglądał mechanizm, który tę szalupę zwalnia i poszedł sprawdzić luk czy też pokład samochodowy, czy woda się już nie wlewa. Sprawdził też, że do szalupy wchodzi 150 osób i że siedzę na ławeczce gdzie są kapoki. Mam się z tej ławki nie ruszać!!

12 Mieliśmy lekkie problemy ze znalezieniem terminalu, skąd odpływał prom do Helsinek, a potem z biletami na prom. Pałętaliśmy się po Tallinie razem z dwoma finami na motocyklach, których spotkaliśmy już na drodze wczoraj na Litwie. Z uporem maniaka ciągle wracaliśmy do dużego budynku, gdzie były kasy, bo tam nas kierowali, a z kolei w dużym budynku nie chcieli nam dać biletów tylko z uporem kierowali nas do small home. Małych budynków na terminalu było zatrzęsienie. W końcu podjechaliśmy już na terminal i tam się okazało, że tu mamy kupić, bo tu też od razu jest odprawa celna. Nigdzie na ten temat nic nie pisało, a może i pisało tylko my nie rozumieliśmy. Finowie zresztą też nie.

13 No co? Mewy mi się podobały i inne jednostki pływające tyż.

14 My płynęliśmy jeszcze większym.

15 Do tego był kask i Marek tak przekraczał granice. Nikt nawet nie chciał aby się pokazał. Pewnie się bali. Na promie można było potańczyć, ale Marek nie chciał.

16 Tak było między piętrami tego promu. Niezwykle elegancko. A na podłodze potem walali się pijani Finowie.

17

18

19 Marek ma minę jakby się zastanawiał - po cholerę ja tę babę ze sobą wziąłem... A ja szalałam po promie i robiłam zdjęcia wszystkiemu co mi się podobalo.

20

21 A to już widok na port w Helsinkach. Pokład samochodowy, czekamy aby nas wypuścili. Finlandia - gdzieś na trasie A4 tankujemy/. godz naszego czasu, tutejszego Jasno, jakby był środek dnia i słońce jeszcze przyświeca. Jesteśmy na kampingu Gasthaus-Camping w Koskenniemi, parę kilometrów za miejscowością Hartola. Za jedną noc (namiot + motor+ 2 osoby) zapłaciliśmy 16 euro. zdzierstwo. Marek mówi, że to

22 Pogoda cały czas słoneczna. Helsinki powitały nas upałami, jakich nie było na Łotwie, Litwie czy w Estonii. Niestety nie zwiedzaliśmy Helsinek, od razu pojechaliśmy dalej. Nie wiem, czy mam iść spać czy nie bo przecież jasno jeszcze jest. Marek mówi, że jak będę czekać na ciemność, aby się położyć, to tu zostanę co najmniej jeszcze ze dwa miesiące. Namiot rozbiliśmy znów nad malutkim jeziorkiem, z tyłu mamy rzeczkę i domki, w tym jeden zajęty przez 4-ch Polaków, którzy się tak zachowują, aby na pewno każdy na kampingu ich usłyszał. Halooo... ludzie przyjechali tu szukać spokoju i ciszy.

23 Tak się prezentował nasz namiot

24 A to kaczuszki, też mi się podobały. Karmiłam je chlebem z Polski. Kaczki - nie no totalny dramat

25 Dzień czwarty r. niedziela godz Finlandia Dziś pokonaliśmy 600 km Finlandii. Jechaliśmy przez Pojezierze Fińskie, krainę jezior, lasów i nieskażonej przyrody. Naprawdę piękną. No i nareszcie zobaczyłam prawdziwe renifery, a nie tylko znaki ostrzegające o biegających po ulicy reniferach. Stada pasły się na poboczu drogi i rzeczywiście niekiedy tę drogę przekraczały. Jechaliśmy cały czas z przerwami na kawę i posiłek. Jesteśmy w Laponii - krainie Mikołaja. Wrażenia: Przekroczyliśmy krąg polarny czy koło podbiegunowe, nic szczególnego wymalowana biała linia oraz zwiedziliśmy miasteczko św. Mikołaja w Rovaniemi które było już zamknięte, (byliśmy tam po 20-stej) mieliśmy je tylko dla siebie. Dużo atrakcji dla dzieci. Bardzo dużo sklepów z pamiątkami oraz kawiarni i barów.

26 Chciałem na pamiątkę ale nie dało się

27 Marek położył się za kołem podbiegunowym.

28 Ja jedną nogę miałam tu, a jedną już za kołem. Szkoda, że nie widać. Widać, że Marek od dawna na to czekał. Jesteśmy na niewielkim kampingu za Rovaniemi. Jest bardzo spokojnie.

29 Taki widok mieliśmy przed namiotem. A taki za.

30 Dzień piąty około północy r. poniedziałek Ten dzień był bardzo długi od 8.00 do północy. BYŁAM, WIDZIAŁAM, ZWYCIĘŻYŁAM deszcz, zimno, upał, trudy drogi i marudzenie mojego kochanego męża chyba powinna napisać to w innej kolejności. Ale warto było. Hej, znajduję się na końcu północnej Europy. Tu mnie jeszcze nie było. Finlandia pożegnała nas deszczem Nordkapp powitał nas niesamowitym słońcem w środku nocy, widoki przepiękne, mgła unosząca się nad morzem Barentsa, piękne metrowe urwisko no i chmury, które wydawały się tak blisko, że tylko ręką sięgnąć. Jedyne co nam nie pasowało, to mimo późnej pory - masa ludzi z całego świata. A już białej gorączki dostaję od autobusów pełnych niemieckich emerytów. Trzeba przyznać, że ten kraj dba o to, aby życie ich staruszków było wesołe. Na Nordkapp jest cały kompleks pod turystów bary, kawiarnie, małe muzea informujące o florze, faunie i pierwszych zdobywcach tego przylądka. Można tu rozbić namiot, z toalety korzystać w kompleksie, który jest czynny od 7 do 2 w nocy, ale uznaliśmy z Markiem, że za dużo ludzi by nam chodziło nad głową. Dziś zrobiliśmy najwięcej kilometrów, bo około 700. Droga na odcinku 70 km przed granicą z Norwegią (granica wygląda tak, że jest tylko tabliczka informująca, że kończy się Finlandia a zaczyna Norwegia) szeroka, ciągnąca się przez lasy, ale z górki i pod górkę. My praktycznie sami na drodze i Marek zafundował mi darmową kolejkę górską. Żołądek w górę, żołądek w dół. Niesamowite uczucie. W sumie już po zjechaniu z Nordkapp-u na kamping, od Polski przejechaliśmy 3068 km (tak wskazywał licznik). W ciągu 5 dni. To jest nasz rekord. Jeszcze w Finlandii

31

32 I co chwilę stada reniferów na drodze lub poboczu - fajne

33

34

35

36

37 W takich namiotach można sobie zrobić grila.

38 A to ta droga, to darmowa kolejka górska jak się jedzie z odpowiednia szybkością.

39

40 I ostatni posiłek w Finlandii. To już Norwegia i jej surowe krajobrazy ze śniegiem w wyższych partiach wzgórz.

41

42 Droga wzdłuż fiordu Porsangen.

43 Krajobraz Norwegii rozległe płaskowyże i mnóstwo małych wysepek w zatoce

44 Zaczyna być coraz zimniej i deszcz też dokucza

45 Na parkingu przy drodze kopczyki pamiątkowe, też sobie taki ustawiłam.

46 Kopczyki stawia się po to, aby tu wrócić.

47 Niesamowite jak mgły zlewały się z chmurami. Zdjęcie tego nie oddaje

48

49 Tu już jesteśmy na Wyspie MagerØya do Nrodkapp zostało już tylko około 50 km Tunel około 7 km, którym trzeba przejechać aby dostać się na wyspę i opłata za tunel

50 Aby dostać się na Nordkapp trzeba przejechać przez 4 tunele, w których temperatura sięga 0 0 C, w tym jeden około 7 km pod Morzem Barensta. O czym mój kochany mąż poinformował mnie W ŚRODKU TEGO TUNELU. Przed nami tunel, za nami, jak okiem sięgnąć niekończący się tunel, a po obu stronach i nad nami morze!!!! Moja wyobraźnia już zadziałała i prawie czułam jak te tony wody wdzierają się do tunelu.

51 To już miasteczko i port w Honningswâg. Ludzie z promów przesiadali się tu do specjalnych autobusów, które ich wiozły na Nordkapp

52

53 Droga na Nordkapp w mgle

54 No i jesteśmy!!!!

55 Stara stacja Nordkapp nie była w stanie pomieścić tylu turystów

56 On też tu dotarł

57 I kwiatki tam rosną

58

59 Do mnie należy świat - wszystko można osiągnąć, jak się bardzo chce

60

61 Mgła zlewa się z chmurami

62

63 Możemy się pochwalić, że byliśmy na Zawarliśmy, przynajmniej ja, bliską znajomość z uroczym Trollem

64 A to już w środku kompleksu turystycznego wystawa ptaków, niestety wypchanych

65 Marek najpierw ją podrywał, ale gdy okazała się nieczuła jak kamień, to zasnął na jej ramieniu.

66 Przypominam, że jest około północy

67 A to turyści z Holandii, też mieli długą drogę do przebycia.

68

69 Tu znaleźliśmy nocleg 13 km przed Nordkapp

70 Marek negocjuje już od ½ godz. cenę za rozbicie namiotu, staruszek nie umiał przeliczyć koron na euro i w pierwszej wersji wyszło mu, że mamy płacić 60 Euro za rozbicie namiotu!!!!!!! Ja fotografuje otoczenie.

71

72 Dzień szósty r. wtorek Wstaliśmy bardzo późno i dziś przejechaliśmy około 350 km. Jesteśmy znów w Finlandii i rozbiliśmy się na dziko, parę kilometrów za Inarii. Jest przepięknie. Zauważyłam, że w Norwegii i przede wszystkim w Finlandii, nawet na dzikich przydrożnych parkingach, w środku otaczającego lasu, jest czysto są czyste, pachnące toalety z papierem toaletowym!!!! i nie uświadczysz żadnych śmieci. Droga w Norwegii znów przeważnie w deszczu, tu w Finlandii słonecznie. Teraz jest gdzieś około 21-szej i ja znów nie wiem kiedy mam iść spać, no bo przecież szkoda dnia.

73 To jeszcze Norwegia i ostatni nasz nocleg, trzeba wracać do domu Skandynawia nie jest na kieszeń przeciętnego Polaka. ET go home

74 Jeszcze Norwegia i renifery pasące się. Trudno je odróżnić od omszałych kamieni

75

76

77

78 Poszłam robić ostatnie zdjęcia Norwegii, Marek czeka cierpliwie.

79

80 Droga powrotna znów wzdłuż fiordu Porsangen.

81

82 Udało mi się sfotografować rdzennych mieszkańców w narodowych strojach.

83 A to już Finlandia.

84

85 Kawa w przydrożnym barze. W takich barach wszędzie można kupić pamiątki.

86

87 No, misiu może by i zmógł następny kubek ale renifer ma już wyraźnie dosyć. Napisze jeszcze o reniferach. W Norwegii jest ich mnóstwo. Spotyka się je cały czas. Pasą się stadami lub pojedynczo. W Finlandii rzadziej je spotykaliśmy, ale właśnie w Finlandii mieliśmy z nimi przygodę, wyskoczyły nagle dwa na ulicę, Marek widząc je z daleko zmniejszył szybkość, ale one zamiast na drogą stronę drogi przebiegnąć, to suną przed nami. Marek na liczniki 30-tka, a chłopaki dają radę i w ogóle nie mają zamiaru zejść z drogi, na dodatek biegną raz jedną stroną raz drugą stroną ulicy. Nawet wyprzedzić się nie chcą dać. Niezłą zabawę chłopcy sobie zrobili.

88 Jest bardzo cicho i spokojnie. Przed oczami mam małe, urocze, czyste jeziorko, naokoło las i wielkie narzutowe głazy. Jest mi naprawdę dobrze. Tego chyba potrzebuję, takiego miejsca i ciszy. Niestety musimy wracać do domu. Nie wydolimy finansowo i nie będziemy mieli za co wrócić, jak zostaniemy tu dłużej. Cholernie tu drogo. Za samą benzynę, którą trzeba lać do motoru, bo inaczej nie pojedziemy, płacimy około 6 zł w Finlandii. W Norwegii wychodziło 7 zł za litr benzyny.

89 Nocleg na dziko.

90 Marek smaruje i naciąga łańcuch. Motor sprawuje się super. Żadnych problemów. Dzień siódmy r. środa Namiot zwijaliśmy w deszczu i było nieprzyjemnie. W drodze deszcz przestał padać, ale wiał silny wiatr, który bił mnie po twarzy raz z jednej, a raz z drugiej strony i próbował zrzucić z motoru. Przejechaliśmy dziś około 400 km i jesteśmy na kampingu 20 km przed Keminmaa. Kamping bardzo ładnie położony na wzgórzu przy rzece Kemijoki. Dziś wynajęliśmy domek (4 osobowy) za jedyne 30 euro, ale musimy się wyprać i wysuszyć. Wrażenia z dnia dzisiejszego: ponowne przekroczenie koła podbiegunowego i renifery przechadzające się po poboczu, które już nie sprawiają takiego wrażenia jak na początku normalka.

91 Gdzieś w drodze za miejscowością Ivalo, w której robiliśmy zakupy zatrzymaliśmy się na posiłek i wysuszenie namiotu. A to zagroda dla chorych reniferów., strasznie było mi ich żal.

92 To są przystanki autobusowe w Finlandii. U nas nie miały by prawa bytu zaraz komuś by przeszkadzały.

93 To znów przejazd przez Rovaniemi i koło podbiegunowe.

94 Kamping, gdzie pierwszy raz wynajęliśmy domek i widok na rzekę.

95 To są typowe domostwa finów nieduże domki z małymi oknami.

96 Tym razem Marek szalał z aparatem, goniąc zająca.

97 Dzień ósmy r. czwartek Nadal Finlandia Cały dzień w drodze. Teraz jesteśmy na kamping Gasthaus w Koskenniemi, ten sam na którym nocowaliśmy pierwszy raz na Finlandii. Niestety ilość ludzi zwiększyła się czterokrotnie. Finowie chyba zaczęli wakacje mnóstwo młodzieży i dzieci w wieku szkolnym. Zmęczeni drogą, padliśmy zaraz po rozłożeniu namiotu. Wrażenia: - stacja benzynowa z dzwonami

98 W miejscowości Vaskikello mogliśmy podziwiać Carillony zespoły zestrojonych ze sobą dzwonów. Marek zdaje się mówić: - No i po co tam włazisz????

99

100 W pewnym momencie malutkie dzwoneczki zaczęły wygrywać bardzo ładną melodię. Marek się zasłuchał i zadumał. Naprawdę nie śpi!!!!

101 Dzień dziewiąty r. - piątek Estonia Dotarliśmy na kamping koło Parnu, ten sam gdzie nocowaliśmy przedtem. Pan w recepcji lojalnie nas uprzedził, że mają święto narodowe i będzie trochę głośno i gwarno. Fakt, dużo młodych ludzi, przygotowane duże ognisko i grille. Nie wiem czy dziś zasnę, ale byliśmy zbyt zmęczeni, aby szukać czegoś innego. Marek wsadził sobie zatyczki do uszu i śpi jak niemowlę. Może i mi się uda, w końcu przyzwyczaję się do tej muzyki, tylko dlaczego z każdej strony gra inna, tego nie rozumiem. Każdy puszcza sobie swoją? Wrażenia z dnia dzisiejszego: Helsinki, szkoda, że nie było czasu zwiedzić trochę mniejszy niż poprzednio, ale za to szybszy. Do Tallina dotarliśmy w półtora godziny. i prom,

102 Widok na Helsinki

103 Powoli opuszczamy Finlandię.

104 Tu podobała mi się armatka na wysepce.

105

106 Trochę się zdrzemnęłam.

107 A to już kamping w Estonii i nasza kolacja. Na kampingu jeszcze względna cisza, trwają przygotowania do nocnej imprezy.

108 No i zaczęło się. Ale ognisko rzeczywiście było imponujące. Dzień dziesiąty r. sobota Nareszcie Polska. Droga przez Estonię, Łotwę i Litwę minęła szybko i bez problemów. Jesteśmy za Suwałkami w małej wsi, ale nie wiem gdzie. Najpierw trafiliśmy nad jezioro Wigry i do miejscowości Wigry. Przy klasztorze Kamedułów, gdzie podobno odpoczywał kiedyś nasz Papież, chcieliśmy znaleźć nocleg. Pensjonat u Haliny tak to się nazywało, gdzie Pani Halinka zaproponowała nam pokój za jedyne 60 zł od osoby!!! Kiedy tak zastanawialiśmy się, czy zostać, przejechał koło nas radiowóz - przypomniałam sobie rady Bożenki Jak nie wiesz, to pytaj policjantów, oni wszystko wiedzą i pomogą. Zapytałam panowie, gdzie tu można znaleźć nocleg na 1 noc, ale nie za 60 zł od osoby?! Nie wiedzieli, byli z Suwałk, ale jak im powiedziałam, że nie koniecznie zależy nam na widoku jeziora, zaproponowali, żebyśmy pojechali za nimi. Jechaliśmy jakieś 10 km, panowie grzali po drodze, nie koniecznie trzymając się przepisów co do ograniczenia szybkości my za nimi, aby ich nie zgubić. Dojechaliśmy do jakiejś wsi, tam jeden z nich wszedł do nowo wybudowanego domu, gdzie nigdzie nie było tabliczki noclegi lub wynajmę pokój i gada z właścicielką. Mówię do Marka przyjechaliśmy tu w takiej asyście, że ona chyba nie tylko da nam nocleg, ale i nas tu zamelduje. Nocleg dostaliśmy w osobnym domku letniskowym trzy pokojowym, z obszerną kuchnią, łazienką i tarasem. Cały do naszej dyspozycji za 25 zł od osoby. Czyli razem 50 zł za noc.

109 Rzeczywiście warto zwracać się o pomoc do policji. Uczynne z nich chłopaki. To Łotwa i plaża Bałtyku, zrobiliśmy sobie tu mały postój. Szkoda, że nie wiem jaka to było miejscowość.

110 Marek zdecydowanie zmierza w stronę telewizora.

111 To już koniec naszej przygody jutro będziemy już w domu. Motoru na jakiś czas mamy dość, ale już myślimy, gdzie by tu pojechać na następną wyprawę. Polskę objechaliśmy już całą, Chorwację wzdłuż i wszerz mamy zaliczoną, W Austrii najpiękniejsze trasy widokowe wzdłuż Dunaju przez Alpy oraz Grossglockner najwyższy szczyt w Austrii (3797 m), gdzie można wjechać motorem też mamy zaliczone. Teraz zdobyliśmy Nordkapp, no to może na Gibraltar, w tym rejonie Europy jeszcze nas nie było. Zobaczymy

Wycieczka do Karpacza

Wycieczka do Karpacza Dnia 9 maja uczniowie klas IV VI wyjechali na trzydniową wycieczkę do Karpacza. Opiekowały się nimi p. Lidka Wojciechowska, p. Ksenia Jańska, p. Dominika Małolepsza oraz p. Lidka Mucha, mama Julki i Fabiana.

Bardziej szczegółowo

Friedrichshafen 2014. Wjazd pełen miłych niespodzianek

Friedrichshafen 2014. Wjazd pełen miłych niespodzianek Friedrichshafen 2014 Wjazd pełen miłych niespodzianek Do piątku wieczora nie wiedziałem jeszcze czy pojadę, ale udało mi się wrócić na firmę, więc po powrocie do domu szybkie pakowanie i rano o 6.15 wyjazd.

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

Witajcie, jak co roku, podaję terminy zaplanowanych wyjazdów wypoczynkowych i zapraszam

Witajcie, jak co roku, podaję terminy zaplanowanych wyjazdów wypoczynkowych i zapraszam Wyjazdy sezon 2016 Witajcie, jak co roku, podaję terminy zaplanowanych wyjazdów wypoczynkowych i zapraszam Wszystkim, którzy mają ochotę z nami się wybrać podaję informacje wyjaśniające: -nasze wyjazdy

Bardziej szczegółowo

STUDENCKI KLUB TURYSTYKI NIEKONWENCJONALNEJ ZAPRASZA NA PIERWSZĄ WYPRAWĘ VOSTOKA ZA KOŁO PODBIEGUNOWE!!!

STUDENCKI KLUB TURYSTYKI NIEKONWENCJONALNEJ ZAPRASZA NA PIERWSZĄ WYPRAWĘ VOSTOKA ZA KOŁO PODBIEGUNOWE!!! Tel. +48 509671389, sktn@umk.pl, STUDENCKI KLUB TURYSTYKI NIEKONWENCJONALNEJ ZAPRASZA NA PIERWSZĄ WYPRAWĘ VOSTOKA ZA KOŁO PODBIEGUNOWE!!! PSKÓW PETERSBURG MURMAŃSK NORDKAPP LAPONIA HELSINKI - TALLIN 17-29.07.2014r.

Bardziej szczegółowo

Ref: Zaraz po wakacjach. 3.Różne wydarzenia z życia przedszkolnego, wspomnienia zostaną w sercu u każdego. 4. Inscenizacja,,Wakacjusz c.d.

Ref: Zaraz po wakacjach. 3.Różne wydarzenia z życia przedszkolnego, wspomnienia zostaną w sercu u każdego. 4. Inscenizacja,,Wakacjusz c.d. SCENARIUSZ NA ZAKOŃCZNIE ROKU SZKOLNEGO DLA GRUPY DZIECI 6 LETNICH Pt.: Wakacje już blisko 1. Piosenka,,Pożegnanie (śpiewana z podziałem na role). 1.Wszystkie buzie dzisiaj czyste miny także uroczyste,

Bardziej szczegółowo

Dni i godziny pracy: poniedziałek:.., wtorek:.., środa, czwartek.., piątek:.., sobota:.., niedziela:.., dodatkowe uwagi:

Dni i godziny pracy: poniedziałek:.., wtorek:.., środa, czwartek.., piątek:.., sobota:.., niedziela:.., dodatkowe uwagi: CHCEMY PRZYCIĄGNĄĆ TURYSTÓW DO NASZEGO REGIONU POMÓŻ NAM WYPEŁNIJ ANKIETĘ SKORZYSTAMY NA TYM WSZYSCY WERSJA ELEKTRONICZNA ANKIETY (edytowalna) do pobrania bezpośrednio pod adresem www.lotmz.org DANE PODMIOTU.

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

WYBRZEŻEM BAŁTYKU 17-25 SIERPNIA 2013....czyli rowerowa wyprawa szlakiem polskich latarni morskich

WYBRZEŻEM BAŁTYKU 17-25 SIERPNIA 2013....czyli rowerowa wyprawa szlakiem polskich latarni morskich WYBRZEŻEM BAŁTYKU 17-25 SIERPNIA 2013...czyli rowerowa wyprawa szlakiem polskich latarni morskich Plan wyprawy Piątek (16 sierpnia) To tzw. dzień zero, kiedy odbędzie się pakowanie rowerów do busa. Miejsce:

Bardziej szczegółowo

CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016

CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016 CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016 Hotel Dubravka *** Hotel Dubravka *** Atuty oferty Atrakcyjna oferta cenowa hotelu. Położony tuż przy złocistej plaży z długim wybrzeżem oraz

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z PRAKTYKI

SPRAWOZDANIE Z PRAKTYKI SPRAWOZDANIE Z PRAKTYKI Pod koniec drugiego roku studiów licencjackich w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku miałem możliwość odbycia 3-miesięcznej płatnej praktyki w Bawariiw południowych

Bardziej szczegółowo

Relacja z pobytu na Majorce

Relacja z pobytu na Majorce Relacja z pobytu na Majorce Nasza podróż zaczęła się 27 lipca w Krakowie, skąd wyjechałyśmy na zagraniczne praktyki. Lot by pełen wrażeń i po około 3 godz. byłyśmy na miejscu, czyli w miejscowości Palma

Bardziej szczegółowo

Nadszedł wreszcie upragniony czas wycieczki. Wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Agnieszka Kaj i Arek Grześkowiak ciągle odliczali dni do wyjazdu.

Nadszedł wreszcie upragniony czas wycieczki. Wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Agnieszka Kaj i Arek Grześkowiak ciągle odliczali dni do wyjazdu. Nadszedł wreszcie upragniony czas wycieczki. Wszyscy nie mogliśmy się doczekać. Agnieszka Kaj i Arek Grześkowiak ciągle odliczali dni do wyjazdu. Droga zapowiadała się długa. Nie mieliśmy rezerwacji w

Bardziej szczegółowo

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 Poniedziałek był naszym pierwszym dniem w szkole partnerskiej (przylecieliśmy w niedzielę wieczorem). Uczniowie z pozostałych krajów jeszcze nie dojechali, więc był to bardzo

Bardziej szczegółowo

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM Data: 6.12.2010r Grupa: wszystkie grupy wiekowe Cele ogólne Pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych, Stwarzanie okazji do wyrażania pozytywnych uczuć (radości), Prezentowanie własnych

Bardziej szczegółowo

ALPEN TOUR Biuro Turystyczne - Agent info@alpentour.pl, www.alpentour.pl 22/425-92-26, 691-032-018

ALPEN TOUR Biuro Turystyczne - Agent info@alpentour.pl, www.alpentour.pl 22/425-92-26, 691-032-018 MAGIA LAPONII DZIEWICZEJ KRAINY ZA KOŁEM POLARNYM Laponia jest ziemią Saamów, którzy osiedlili się tutaj 7000 lat temu. Ten lud, początkowo żyjący z rybactwa i łowiectwa, w XVIII w. udomowił renifery i

Bardziej szczegółowo

Comenius wyjazd do Włoch. Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a

Comenius wyjazd do Włoch. Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a Comenius wyjazd do Włoch Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a Spis treści: Przylot Przylot Dzień w szkole Nasi gospodarze rozpoczynali lekcje o godz. 8.00. My uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach: plastyce i

Bardziej szczegółowo

Rodzinny wyjazd nurkowy Molunat Chorwacja(19-07-2014-02-08-2014)

Rodzinny wyjazd nurkowy Molunat Chorwacja(19-07-2014-02-08-2014) Rodzinny wyjazd nurkowy Molunat Chorwacja(19-07-2014-02-08-2014) Cena: 100 Euro Cena 100 Euro dotyczy wynajmu apartamentu dla 4 osób na dobę. Molunat jest najbardziej na południe wysuniętym miejscem turystycznym

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

San Cristobal => Neuquen => Buenos Aires

San Cristobal => Neuquen => Buenos Aires POLSKA => USA / ALASKA => KANADA => USA => MEKSYK => BELIZE => GWATEMALA => HONDURAS => GWATEMALA => SALWADOR => HONDURAS => NIKARAGUA => KOSTARYKA => PANAMA => KUBA => PANAMA KOLUMBIA => WENEZUELA =>

Bardziej szczegółowo

Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie. Augustów, 17-19 września 2014

Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie. Augustów, 17-19 września 2014 Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie Augustów, 17-19 września 2014 . Jarosław Pytlak - dyrektor Zespołu Szkół STO na Bemowie w Warszawie - zaproponował realizację projektu

Bardziej szczegółowo

S/Y Nowe Warpno Sharki w The Tall Ships Races 2013

S/Y Nowe Warpno Sharki w The Tall Ships Races 2013 S/Y Nowe Warpno Sharki w The Tall Ships Races 2013 Jacht Nowe Warpno Sharki wyrusza na prestiżowe regaty The Tall Ships Races 2013 z załogą rekrutowaną przez Burmistrza Nowego Warpna spośród młodzieży

Bardziej szczegółowo

II dzień. Podczas porannego zwiedzania wstąpiłyśmy też do sklepu z żelkami. Obiad zjadłyśmy w restauracji.

II dzień. Podczas porannego zwiedzania wstąpiłyśmy też do sklepu z żelkami. Obiad zjadłyśmy w restauracji. 11.11.13 r. Dzień I Dzisiaj wszystko się zaczyna. Ja, Kamila Dudek, Karolina Bałabuch i Julia Biernacik lecimy do hiszpaoskiej szkoły w ramach projektu Wind Open Window Comenius (WOW). Razem z nami udają

Bardziej szczegółowo

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania.

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania. Tytuł: Marzenie Franka Kupki Tekst: Anna Cwojdzińska Ilustracje: Aleksandra Bugajewska Wydanie I, lipiec 2012 Text copyright Anna Cwojdzińska Illustration copyright Aleksandra Bugajewska Uprzejmie prosimy

Bardziej szczegółowo

GAZETKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 91 W WARSZAWIE Rok szkolny 2014/15 Luty www: zssnr91.waw.pl

GAZETKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 91 W WARSZAWIE Rok szkolny 2014/15 Luty www: zssnr91.waw.pl GAZETKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 91 W WARSZAWIE Rok szkolny 2014/15 Luty www: zssnr91.waw.pl Wywiad z Panią Olą Pajączkowską, kierownikiem szkolnej akcji Zima w mieście 3 Dziennik Sylwii 4 Największe atrakcje

Bardziej szczegółowo

Karkonosze maj 2014 Dzień 1 Dzień 2

Karkonosze maj 2014 Dzień 1 Dzień 2 Karkonosze maj 2014 Dzień 1 30 kwietnia 2014 rok to dzień wyjazdu na weekend majowy. Wyruszamy około 14.30 aby wieczorem dojechać do Karpacza, gdzie na ulicy Dolnej mamy swoją kwaterę. Po wypakowaniu rzeczy

Bardziej szczegółowo

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia Nazywam się Anna Janaszkiewicz moja przygoda z Erasmusem zaczęła się przez przypadek. Wyjazdem bardziej zainteresowani byli moi przyjaciele niż ja, po długich namowach zdecydowałam się na udział w programie.

Bardziej szczegółowo

Opis trasy maratonu Agrolok MTB Maraton

Opis trasy maratonu Agrolok MTB Maraton Opis trasy maratonu Agrolok MTB Maraton Trasy do wyboru: 1. MINI: 19 km i 228 m w górę (według aplikacji Strava) 2. MEGA: 48 km 624 m w górę 3. GIGA: 69 km 904 m w górę Trasy MINI i GIGA przebiegają po

Bardziej szczegółowo

SMOŁDZINO, BEZPOŚREDNIO PRZY LESIE, 11 ATRAKCYJNYCH DZIAŁEK

SMOŁDZINO, BEZPOŚREDNIO PRZY LESIE, 11 ATRAKCYJNYCH DZIAŁEK SMOŁDZINO, BEZPOŚREDNIO PRZY LESIE, 11 ATRAKCYJNYCH DZIAŁEK Najtaosza działka: 26 300zł Najmniejsza działka: 810m2 11 działek o powierzchniach od 810 do 1247 m2, umiejscowionych na płaskim, suchym terenie,

Bardziej szczegółowo

Witam Mam na imię Dominik i opowiem Wam o moich wakacjach.

Witam Mam na imię Dominik i opowiem Wam o moich wakacjach. Witam Mam na imię Dominik i opowiem Wam o moich wakacjach. Zdjęcie: The Blackpool Tower Blackpool, Wielka Brytania 1. W tym roku miałem okazję odbyć wspaniałą podróż po Europie a zacząłem ją od Krakowa,

Bardziej szczegółowo

Tytuł: Autor: Marian / Moto-Turysta 140 >>> Ranga M-T: Weteran >>> Numer relacji:

Tytuł: Autor: Marian / Moto-Turysta 140 >>> Ranga M-T: Weteran >>> Numer relacji: Sponsor nagród dla laureató w rankingu Moto - Tury s ta Roku 2013 Sponsor nagrody dla autora Relacji Roku 2013 Sezon 2013 01.04.2013-31.03.2014 Tytuł: Wyprawa do Wilna Autor: Marian / Moto-Turysta 140

Bardziej szczegółowo

Zobaczyliśmy tam wiele cudów techniki z przeszłych stuleci jak i współczesne modele samochodów. Podczas zwiedzania wszyscy byli zachwyceni.

Zobaczyliśmy tam wiele cudów techniki z przeszłych stuleci jak i współczesne modele samochodów. Podczas zwiedzania wszyscy byli zachwyceni. Oto nadeszła historyczna chwila drugiej wymiany między szkołami w Crescentino i Łososinie! Ponad 40 uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami stawiło się o godz. 13 na placu przed szkołą, gdzie czekał

Bardziej szczegółowo

OPIS TRASY. długość trasy. czas jazdy z odpoczynkami. czas jazdy bez odpoczynku. dostępność dla typu roweru. trudność kondycyjna. trudność techniczna

OPIS TRASY. długość trasy. czas jazdy z odpoczynkami. czas jazdy bez odpoczynku. dostępność dla typu roweru. trudność kondycyjna. trudność techniczna OPS TRASY długość trasy czas jazdy bez odpoczynku czas jazdy z odpoczynkami dostępność dla typu roweru trudność techniczna trudność kondycyjna 21,7 km 2 h 3h i 30 min trekingowy łatwa górski dla każdego

Bardziej szczegółowo

Wymiana uczniów w ramach programu unijnego COMENIUS Część 4 wyjazd do Niemiec

Wymiana uczniów w ramach programu unijnego COMENIUS Część 4 wyjazd do Niemiec Wymiana uczniów w ramach programu unijnego COMENIUS Część 4 wyjazd do Niemiec Czwarty i zarazem ostatni wyjazd w ramach programu Comenius rozpoczął się wczesnym rankiem w środę, 19 marca 2014 na parkingu

Bardziej szczegółowo

Maraton to nie zawsze bieg

Maraton to nie zawsze bieg Maraton to nie zawsze bieg Maraton niekoniecznie musi być długodystansowym biegiem, podczas którego pokonujemy z trudem przestrzeń z czołem ociekającym potem. Może odbywać się na siedząco i polegać na

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 1 ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 2 Padał deszcz. Mówią, że podczas deszczu dzieci się nudzą. Nie oni. Ukradkiem wzięli rowery i postanowili pojechać przed siebie: -myślisz, że babcia nas widziała?

Bardziej szczegółowo

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa Październik TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Sylwia Kustosz, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK:

Bardziej szczegółowo

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci!

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! W samo południe 14 Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! przed czytaniem 1. W internecie można znaleźć wiele rzeczy. W internecie, czyli właściwie gdzie? Opracujcie hasło INTERNET na podstawie własnych skojarzeń

Bardziej szczegółowo

Windsurfingowy wyjazd rodzinny Chorwacja Lipiec 2016

Windsurfingowy wyjazd rodzinny Chorwacja Lipiec 2016 Termin: 09.07-16.07 Rodzinny wyjazd z daje Państwu możliwość spędzenia niezapomnianych chwil wraz ze swoją rodziną. Dla dzieci przygotowaliśmy codzienne zajęcia nauki pływania na windsurfingu oraz wiele

Bardziej szczegółowo

Cienków Niżny, ujście Białej Wisełki i Wylęgarnia Przemysław Borys, 22.08.15, 9:30-13:30

Cienków Niżny, ujście Białej Wisełki i Wylęgarnia Przemysław Borys, 22.08.15, 9:30-13:30 Cienków Niżny, ujście Białej Wisełki i Wylęgarnia Przemysław Borys, 22.08.15, 9:30-13:30 Ilustracja 1: Wycieczkę zaczynamy po zjechaniu na Czarne (jak nad zalew). Jeszcze przed Wylęgarnią, trochę za wodospadem

Bardziej szczegółowo

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi.

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. Pokochaj i przytul dziecko z ADHD ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. TYPOWE ZACHOWANIA DZIECI Z ADHD: stale wierci się na krześle,

Bardziej szczegółowo

Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 Text copyright by Grzegorz Kasdepke, 2007 Illustrations copyright by Piotr Rychel, 2007

Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 Text copyright by Grzegorz Kasdepke, 2007 Illustrations copyright by Piotr Rychel, 2007 Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2007 Text copyright by Grzegorz Kasdepke, 2007 Illustrations copyright by Piotr Rychel, 2007 Zagadka trzynasta, czyli kto popsuł latawiec?! Dla detektywa

Bardziej szczegółowo

Działanie nr 7 - druga wymiana.

Działanie nr 7 - druga wymiana. Realizacja projektu "MAM PRAWO! Transfer nowoczesnych programów i metod terapii i edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do Centrum dla dzieci niepełnosprawnych ORIONI w Zestafoni" Działanie nr 7

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca i z naszej szkoły pojechały na niego dwie uczennice. 5.07.2011 r. (wtorek)

Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca i z naszej szkoły pojechały na niego dwie uczennice. 5.07.2011 r. (wtorek) Moscovia letni obóz językowy dla ludzi niemalże z całego świata. Wyjazd daje możliwość nauki j. rosyjskiego w praktyce, a także poznania ludzi z różnych stron świata. Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca

Bardziej szczegółowo

Wspomnienie z białostockiej pielgrzymki na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII

Wspomnienie z białostockiej pielgrzymki na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII Wspomnienie z białostockiej pielgrzymki na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII W dniach 23 IV 04 V 2014 odbyła się pielgrzymka, której centralnym punktem było uczestnictwo w kanonizacji Jana Pawła II

Bardziej szczegółowo

Jakieś 12 godzin później dotarliśmy do miasta Darwin w Australii. Zostaliśmy tam 2 dni, dlatego że byliśmy zmęczeni i potrzebowaliśmy odpoczynku.

Jakieś 12 godzin później dotarliśmy do miasta Darwin w Australii. Zostaliśmy tam 2 dni, dlatego że byliśmy zmęczeni i potrzebowaliśmy odpoczynku. Dnia 24 września 1984 roku postanowiłam wyruszyć w podróż. Ustaliłam z moją załogą, że przyjmiemy nowego majtka do sprzątania pokładu. Po 2 dniach zgłosił się do nas pewien chłopak. Miał 14 lat. Nie przedstawił

Bardziej szczegółowo

Wspomnienia z praktyki

Wspomnienia z praktyki Wiktor Pytka EAIiE, Automatyka i Robotyka Wspomnienia z praktyki Dresden,Niemcy 2010 1. Przed wyjazdem... 2 1.1 Kontakt z komitetem LC Dresden... 2 1.2 Środek transportu... 2 2. Pierwsze dni w Dreznie...

Bardziej szczegółowo

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Obsada: - prowadząca - Wielki Magik - pomocnicy magika (2 3 osoby) Pomoce: - 2-3 miotły - 2-3 zraszacze - 2-3 kredy - ołówek z biało-czerwoną kokardą - dyplomy

Bardziej szczegółowo

Lokalizacja i dojazd do działek:

Lokalizacja i dojazd do działek: Lokalizacja i dojazd do działek: Działki położone są w miejscowości Żałe k. Rypina Dojazd do działek całoroczny drogą asfaltową do Żałe, a następnie 150 m drogą gruntową, aż do jeziora (działka 596/8).

Bardziej szczegółowo

UKRAINA - GRUZJA- ARMENIA Kaukaz dla Ambitnych

UKRAINA - GRUZJA- ARMENIA Kaukaz dla Ambitnych UKRAINA - GRUZJA- ARMENIA Kaukaz dla Ambitnych Cena 1400 zł plus 400 euro Data: 30.07-08.08.2014r. - 10 dni przejazd klimatyzowanym autokarem Toruń- Lwów- Toruń przelot Ukraina- Gruzja oraz z powrotem

Bardziej szczegółowo

Sponsor głównej nagrody dla Moto-Turysty Roku w postaci bonu na zakup towarów z oferty Sw-Motech o wartości 300 zł.

Sponsor głównej nagrody dla Moto-Turysty Roku w postaci bonu na zakup towarów z oferty Sw-Motech o wartości 300 zł. Sponsor głównej nagrody dla Moto-Turysty Roku w postaci bonu na zakup towarów z oferty Sw-Motech o wartości 300 zł. Relacja nadesłana do publikacji w sezonie 2011 (01.04.2011-31.03.2012) 011 / 2011 / Turystyczne

Bardziej szczegółowo

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy.

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy. 1. tétel 1/1. oldal Zestaw abiturienta ZESTAW 1 Za chwilę przystąpisz do egzaminu ustnego. Zestaw pytań składa się z trzech części (zadań). W części II i III masz 30 sekund na zastanowienie się i przygotowanie

Bardziej szczegółowo

COMENIUS Polska 22.-29.09.13. Słowiński Park Narodowy. Słupsk / Oleśnica / Wrocław. Wpływ działalności człowieka na zasoby wodne

COMENIUS Polska 22.-29.09.13. Słowiński Park Narodowy. Słupsk / Oleśnica / Wrocław. Wpływ działalności człowieka na zasoby wodne COMENIUS Polska 22.-29.09.13 Słowiński Park Narodowy Słupsk / Oleśnica / Wrocław Wpływ działalności człowieka na zasoby wodne Niedziela 22.09.13 22 września, o godzinie 22.00, wyruszyliśmy z Oleśnicy

Bardziej szczegółowo

Witajcie, Czy masz lat 40, czy tylko 4 chodź codziennie na spacery

Witajcie, Czy masz lat 40, czy tylko 4 chodź codziennie na spacery Witajcie, Jestem Rybek, maskotka Rybnika - pięknego miasta położonego na Górnym Śląsku. Jestem taką dziwną rybką, która nie lubi pływać, tylko chodzić. Dużo spaceruję, jeżdżę na rowerze i na hulajnodze,

Bardziej szczegółowo

Geneza. Plan wydarzeń

Geneza. Plan wydarzeń Geneza Geneza Pomysł napisania opowiadania o Lampo powstał, kiedy Roman Pisarski poznał historię psa, która została opisana we włoskiej gazecie. Plan wydarzeń 1. Pies przyjeżdża do Marittimy. 2. Zawiadowca

Bardziej szczegółowo

Finlandia. jest więcej saun niż domów ( zgodnie z zasadą może być sauna bez domu

Finlandia. jest więcej saun niż domów ( zgodnie z zasadą może być sauna bez domu Marta Grętkiewicz Finlandia To kraj gdzie : zima i trwa prawie cały ł rok (na pewno nie będziesz narzekać ć na brak prawdziwej zimy i mrozu) na ulicach panuje niebywała ł cisza jest więcej saun niż domów

Bardziej szczegółowo

Zad. 1 Samochód przejechał drogę s = 15 km w czasie t = 10 min ze stałą prędkością. Z jaką prędkością v jechał samochód?

Zad. 1 Samochód przejechał drogę s = 15 km w czasie t = 10 min ze stałą prędkością. Z jaką prędkością v jechał samochód? Segment A.I Kinematyka I Przygotował: dr Łukasz Pepłowski. Zad. 1 Samochód przejechał drogę s = 15 km w czasie t = 10 min ze stałą prędkością. Z jaką prędkością v jechał samochód? v = s/t, 90 km/h. Zad.

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia sprawdzianu. UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY

Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia sprawdzianu. UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY Układ graficzny CKE 2010 Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia sprawdzianu. KOD UCZNIA UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY PESEL miejsce na naklejkę

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH W GRUPIE 4 LATKÓW

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH W GRUPIE 4 LATKÓW KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH W GRUPIE 4 LATKÓW Data: 13.02.2014r. Nauczyciel prowadzący: Klaudia Tatar TEMAT: Podróż do Lodowej Krainy. CELE: - wykonuje podskoki zachowując odpowiednią postawę ciała. - reaguje

Bardziej szczegółowo

Strona 8 namalowały przepiękne prace i napisały list do Świętego Mikołaja, który wręczyły panu listonoszowi. List był skromny z prośbą, by Święty Mikołaj przyjechał i przywiózł prezenty. No i tak się stało.

Bardziej szczegółowo

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W dniu 30-04-2010 roku przeprowadziłem wywiad z moim opą -tak nazywam swojego holenderskiego dziadka, na bardzo polski temat-solidarność. Ten dzień jest może najlepszy

Bardziej szczegółowo

PLANOWANIE I ORGANIZACJA CZASU PRACY

PLANOWANIE I ORGANIZACJA CZASU PRACY Szanowna Pani / Szanowny Pan Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w szkoleniu zagranicznym PLANOWANIE I ORGANIZACJA CZASU PRACY 06-11 września 2013 Szkolenie odbędzie

Bardziej szczegółowo

Bieszczady i nietylko w 5 dni :) Autor (źródło): Danuta Orzołek wtorek, 10 lipca 2012 10:46 - Poprawiony wtorek, 10 lipca 2012 12:58

Bieszczady i nietylko w 5 dni :) Autor (źródło): Danuta Orzołek wtorek, 10 lipca 2012 10:46 - Poprawiony wtorek, 10 lipca 2012 12:58 Jest 6 lipca 2012 r., autokar na parkingu, wyjazd 6 00. Przystanek końcowy późne popołudnie w Solinie. Zatrzymaliśmy się w jednym z ośrodków wypoczynkowych, gdzie nocowaliśmy przez cały czas pobytu. Zaskoczyła

Bardziej szczegółowo

bastionem pogańskich Prusów. Gdy niemal wszystkie plemiona dostały się pod krzyżackie jarzmo, tu ciągle kultywowano stare obyczaje.

bastionem pogańskich Prusów. Gdy niemal wszystkie plemiona dostały się pod krzyżackie jarzmo, tu ciągle kultywowano stare obyczaje. Miło jest mknąć rowerem przez mazurskie pola i lasy, nie myśląc o kłopotach codziennego dnia. Aktywność fizyczna, pod każdą postacią, jest lekarstwem dla ciała i duszy. Szczególnie przyjemna jest aktywność

Bardziej szczegółowo

Drogi Doktorze! Drogi Doktorze!

Drogi Doktorze! Drogi Doktorze! Warszawa, 22 maja 1999 Nazywam się Łucja Kowalska i mam 9 lat. Piszę do Pana, ponieważ słyszałam o Panu na lekcjach języka polskiego. Pani powiedziała nam, że był Pan przyjacielem dzieci i dbał o nasze

Bardziej szczegółowo

Program wycieczki do Londynu. 23-27 kwietnia 2013 rok. Szkoła podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie

Program wycieczki do Londynu. 23-27 kwietnia 2013 rok. Szkoła podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę Św. Augustyn Program wycieczki do Londynu 23-27 kwietnia 2013 rok Szkoła podstawowa nr 28 z

Bardziej szczegółowo

W POSZUKIWANIU KOPCIUSZKA

W POSZUKIWANIU KOPCIUSZKA ANETA ANTOSIAK W POSZUKIWANIU KOPCIUSZKA SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA Copyright by CeTVbja\T8Wh^TVl]ab 4eglfglVmaTF^XaX Żory 2013 ISBN 978-83-63-171-32-2 www.skene.com.pl e-mail: pracownia@skene.com.pl Wydawca

Bardziej szczegółowo

Drukuj PDF Zatoka Stara - Bogomolje / Wyspa Hvar / Chorwacja

Drukuj PDF Zatoka Stara - Bogomolje / Wyspa Hvar / Chorwacja Robinsonada Dalmata Drukuj PDF Zatoka Stara - Bogomolje / Wyspa Hvar / Chorwacja Szanowni Państwo, w załączniku PDF zostały podane tylko informacje podstawowe o obiekcie i jego jednostkach kwaterunkowych,

Bardziej szczegółowo

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY. SPRAWDZIAN PRÓBNYW SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Ferie zimowe w górach

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY. SPRAWDZIAN PRÓBNYW SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Ferie zimowe w górach UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA DATA URODZENIA UCZNIA dzień miesiąc rok miejsce na naklejkę z kodem Informacje dla ucznia SPRAWDZIAN PRÓBNYW SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Ferie zimowe w górach

Bardziej szczegółowo

PATRON NASZEJ SZKOŁY. KONSTANTY ILDEFONS GAŁCZYŃSKI urodził się 23 stycznia 1905 - zmarł 6 grudnia 1953

PATRON NASZEJ SZKOŁY. KONSTANTY ILDEFONS GAŁCZYŃSKI urodził się 23 stycznia 1905 - zmarł 6 grudnia 1953 PATRON NASZEJ SZKOŁY W tym numerze: Twórczość uczniów z 3 d 2-3 Poezja oczami dzieci 3-7 Nasz Konstanty 8 W TYM ROKU OBCHODZIMY 40 LELCIE NADANIA SZKOLE IMIENIA KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO KONSTANTY

Bardziej szczegółowo

SPŁYW KAJAKOWY RADUNIĄ

SPŁYW KAJAKOWY RADUNIĄ AKTYWNIE NA WODZIE SPŁYWY KAJAKOWE SPŁYW KAJAKOWY RADUNIĄ Ten jednodniowy spływ kajakowy na odcinku od Ostrzyc do Kiełpina jest idealną propozycją na aktywne spędzenie czasu w pięknym otoczeniu Kaszub.

Bardziej szczegółowo

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom.

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. Mogą to być koty: Gdyby również zaszła taka potrzeba zaopiekowalibyśmy się

Bardziej szczegółowo

Alpejskie przełęcze. Wyprawa motocyklowa przez Austrię, Włochy, Szwajcarię Biuro podróży Papagayo. 2014 ALPEJSKIE PRZEŁĘCZE

Alpejskie przełęcze. Wyprawa motocyklowa przez Austrię, Włochy, Szwajcarię Biuro podróży Papagayo. 2014 ALPEJSKIE PRZEŁĘCZE Alpejskie przełęcze Wyprawa motocyklowa przez Austrię, Włochy, Szwajcarię Biuro podróży Papagayo. 2014 $1 Najsłynniejsze alpejskie przełęcze na motocyklu Grossglocker - Passo Falzarego - Passo di Stelvio

Bardziej szczegółowo

Wydawanie pieniędzy Uczelni, czyli Jak rozliczać dokumenty księgowe? Podstawowe informacje:

Wydawanie pieniędzy Uczelni, czyli Jak rozliczać dokumenty księgowe? Podstawowe informacje: Wydawanie pieniędzy Uczelni, czyli Jak rozliczać dokumenty księgowe? Podstawowe informacje: 1. Żeby wydać pieniądze Samorządu Studentów APS musisz mieć zgodę: a. Rady Studentów APS (zatwierdzony projekt

Bardziej szczegółowo

Scenariusz przedstawienia Galimatias z miesiącami

Scenariusz przedstawienia Galimatias z miesiącami Scenariusz przedstawienia Galimatias z miesiącami Scena pierwsza: Na scenie znajdują się postaci Miesięcy. Stoją w różnych miejscach, w złej kolejności. Gestami i mimiką twarzy wyraźnie okazują zdezorientowanie.

Bardziej szczegółowo

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. 11. W ramach wymiany młodzieżowej gościsz u siebie kolegę / koleżankę z Danii. Chcesz go / ją lepiej poznać. Zapytaj o jego/jej: miejsce zamieszkania, rodzeństwo, zainteresowania. Po przyjeździe do Londynu

Bardziej szczegółowo

pogoda (najlepsza podczas dwóch tygodni pobytu), a widoki z latarni były nieziemskie. Niektórzy z nas myśleli, że są na Karaibach tak wyglądało morze

pogoda (najlepsza podczas dwóch tygodni pobytu), a widoki z latarni były nieziemskie. Niektórzy z nas myśleli, że są na Karaibach tak wyglądało morze Zielona Szkoła 2014 18 maja 2014 uczniowie klas III wraz z p. Beatą, Martą,Wiolą i Michałkiem wyjechali na Zieloną Szkołę. Pomimo tego, że podróż trwała prawie 14 godzin, Sarbinowo przywitało nas umiarkowanym

Bardziej szczegółowo

Psychologia gracza giełdowego

Psychologia gracza giełdowego Psychologia gracza giełdowego Grzegorz Zalewski DM BOŚ S.A. Hipoteza rynku efektywnego 2 Ceny papierów wartościowych w pełni odzwierciedlają wszystkie dostępne informacje. Hipoteza rynku efektywnego (2)

Bardziej szczegółowo

2 Pytania badawcze: 3 Wyjaśnienie pojęć z pytań badawczych: 3.1 Pytanie pierwsze. 3.2 Pytanie drugie

2 Pytania badawcze: 3 Wyjaśnienie pojęć z pytań badawczych: 3.1 Pytanie pierwsze. 3.2 Pytanie drugie Prezentacja podsumowująca projekt Zagrożenie dla uczniów Gimnazjum w Birczy ze względu na brak ograniczenia prędkości na ulicy Jana Pawła II znajdującej się przy samej szkole. Opracował: EFGMORS 1 Spis

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z praktyk

Sprawozdanie z praktyk Sprawozdanie z praktyk L O N D Y N, 1 0-2 3. 0 4. 2 0 1 6 K ATA R Z Y N A W O Ź N I A K I I T O T Sprawozdanie z 2-tygodniowych praktyk, odbytych 10-23.04.2016r. w Londynie w ramach projektu Doświadczenie

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYKACH ZAGRANICZNYCH W FIRMIE RAMBOLL W HELSINKACH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYKACH ZAGRANICZNYCH W FIRMIE RAMBOLL W HELSINKACH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA PRAKTYKACH ZAGRANICZNYCH W FIRMIE RAMBOLL W HELSINKACH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS Magdalena Proc Wydział Inżynierii Środowiska 09-12.2010 HELSINKI Praktykę studencką z programu

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

CN IGEL DIVERS RADOSŁAW KONIECZNY E-MAIL: RADEK@KURSYNURKOWANIA.EU WWW.KURSYNURKOWANIA.EU MOBILE: 697 899 600

CN IGEL DIVERS RADOSŁAW KONIECZNY E-MAIL: RADEK@KURSYNURKOWANIA.EU WWW.KURSYNURKOWANIA.EU MOBILE: 697 899 600 Malta leży na morzu Śródziemnym, pomiędzy Sycylią a Afryką i ze względu na swoje położenie ma przepiękną, przejrzystą i ciepłą wodę (30 metrów widoczności i 27 stopni pod koniec lata). Ze względu na swoją

Bardziej szczegółowo

Zielona Szkoła 2015. Wyjazd uczniów na Zieloną Szkołę 25-29.05.2015r. Murzasichle Zakopane Czorsztyn

Zielona Szkoła 2015. Wyjazd uczniów na Zieloną Szkołę 25-29.05.2015r. Murzasichle Zakopane Czorsztyn Poniedziałek, 25 maja 2015 Zielona Szkoła 2015 Wyjazd uczniów na Zieloną Szkołę 25-29.05.2015r. Murzasichle Zakopane Czorsztyn 25 maja wyjechaliśmy na Zieloną Szkołę w góry. Nasza ekipa złożona z uczniów

Bardziej szczegółowo

Francja, Paryż - Wieża Montaparnasse, najbrzydszy budynek we Francji

Francja, Paryż - Wieża Montaparnasse, najbrzydszy budynek we Francji Wieża Montparnasse wieża i należące do niej centrum handlowe powstałe w latach 1969-1972, w centrum dzielnicy Montparnasse, na avenue du Maine 33 w Paryżu (dzisiejszy odpowiednik SkyTower we Wrocławiu.

Bardziej szczegółowo

13.05.2013 Wrocław szkoła, Hala Stulecia, Pergola i Ogród Japoński

13.05.2013 Wrocław szkoła, Hala Stulecia, Pergola i Ogród Japoński 11.05.2013 Wrocław kręgle W dniu dzisiejszym przybyli do nas długo oczekiwani goście z Niemiec grupa uczniów WTG w Neustadt. Odebraliśmy gości na dworcu PKS, utrzymywaliśmy już kontakt mailowy przed spotkaniem,

Bardziej szczegółowo

Zapoluj na szczupaka!

Zapoluj na szczupaka! Zapoluj na szczupaka! FINLANDIA 2015 Wiosna Termin pierwszy: 25.05.2015 02.06.2015 Termin drugi: 03.06.2015 11.06.2015 Zapoluj na sandacza i szczupaka! Zbieraj przepiękne grzyby! FINLANDIA 2015 Jesień

Bardziej szczegółowo

Propozycja tras rowerowych z Rzeszowa do CTiR w Kielnarowej. opracowanie: mgr Łukasz Stokłosa Katedra Turystyki i Rekreacji

Propozycja tras rowerowych z Rzeszowa do CTiR w Kielnarowej. opracowanie: mgr Łukasz Stokłosa Katedra Turystyki i Rekreacji Propozycja tras rowerowych z Rzeszowa do CTiR w Kielnarowej opracowanie: mgr Łukasz Stokłosa Katedra Turystyki i Rekreacji Rzeszów 2015 I. Trasa 1: Rzeszów (Park im. W. Szafera) CTiR w Kielnarowej Rysunek

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec Jestem studentką kierunku Zarządzanie na Wydziale Zarządzania Politechniki Lubelskiej.

Bardziej szczegółowo

Felieton. Sara Kmak uczennica kl. VI. Szkoła Podstawowa im. Bł. ks. Jana Balickiego w Polnej

Felieton. Sara Kmak uczennica kl. VI. Szkoła Podstawowa im. Bł. ks. Jana Balickiego w Polnej Felieton Jest środa 22 maja br. wraz z koleżanką i trzema kolegami z klasy siedzę w restauracji w Sztokholmie. Nagle przypominam sobie telewizyjną reklamę o unijnych środkach, którą często emituje polska

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

Informacje ogólne: Zajęcia pod nazwą Pożyteczne ferie 2013 Razem możemy więcej organizowane są przez Fundację Dwa Światy z siedzibą w Raczycach.

Informacje ogólne: Zajęcia pod nazwą Pożyteczne ferie 2013 Razem możemy więcej organizowane są przez Fundację Dwa Światy z siedzibą w Raczycach. Informacje ogólne: Zajęcia pod nazwą Pożyteczne ferie 2013 Razem możemy więcej organizowane są przez Fundację Dwa Światy z siedzibą w Raczycach. Zajęcia są bezpłatne dla wszystkich uczestników. W zajęciach

Bardziej szczegółowo

Trochę informacji Na początek

Trochę informacji Na początek Betty Book Foto Rozdział 1 Wstęp Fotografia jest sztuką, która nie ustępuje niczym malarstwu i innym dziedzinom sztuk pięknych. Tak jak malarz ma nieskończone możliwości używania barw i technik malarskich,

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA GRUPA ŚREDNIA KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA Cel ogólny: tworzenie form 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego. Cele operacyjne: uczeń będzie znał legendę o Złotej kaczce w wersji współczesnej,

Bardziej szczegółowo

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji. Klasa III / Scenariusz nr 1 PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji. Kształtowane umiejętności ucznia

Bardziej szczegółowo