Drukarki 3D. Rapid prototyping - czyli szybkie wytwarzanie prototypów.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Drukarki 3D. Rapid prototyping - czyli szybkie wytwarzanie prototypów."

Transkrypt

1 Drukarki 3D Rapid prototyping - czyli szybkie wytwarzanie prototypów.

2 Drukarki 3D Na całym świecie stosuje się dzisiaj oprogramowanie CAD za pomocą którego, projektanci tworzą dokładne wizualizacje swoich pomysłów. Metody te stosowane są niemal we wszystkich branżach - przemyśle motoryzacyjnym, elektronice, medycynie, stomatologii oraz w wielu innych. Dzisiaj nie do przyjęcia jest rozpoczęcie produkcji nowego typu samochodu czy choćby podeszwy do buta bez utworzenia jego wcześniejszej wizualizacji na komputerze. Obecnie jednak samo oglądanie prototypów na ekranie komputera to nie maksimum możliwości współczesnej technologii. Dzięki postępowi technologii nowo zaprojektowany obiekt można przenieść z wirtualnej rzeczywistości do realnego świata. Mówiąc w skrócie możemy go wydrukować! A wszystko to za pomocą technologii zwanej szybkim prototypowaniem.

3 Rapid prototyping zasada działania, historia Rapid prototyping (szybkie prototypowanie) - jest to zbiór technik wykorzystywanych do tworzenia fizycznych obiektów na podstawie ich modeli sporządzonych w programie typu CAD 3D. Proces tworzenia modeli oparty jest na technice addytywnej polega on w bardzo dużym skrócie na łączeniu ze sobą kolejnych cienkich warstw tworzonego obiektu. Tutaj właśnie ujawnia się ogromna przewaga omawianej technologii nad jej głównym konkurentem czyli obróbki skrawaniem, popularnie nazywanej toczeniem. W przeciwieństwie do obróbki skrawaniem (w której obiekty wykrawane są z obracającej się wokoło własnej osi bryły) za pomocą drukarek 3D utworzyć możemy obiekty o skomplikowanej strukturze wewnętrznej. Pierwsze rozwiązania typu Rapid Prototyping były stosowane już w latach 80. XX wieku. Wtedy jednak dostępna była metoda zwana stereolitografią. Obecnie mamy do dyspozycji wiele technik szybkiego prototypowania. Każda z nich ma swoje wady i zalety o której przeczytać można w dalszej części prezentacji.

4 Szybkie prototypowanie schemat ogólny 1. Przygotowanie, za pomocą oprogramowania typu CAD 3D, pliku zawierającego cyfrowy opis przedmiotu. 2. Przeniesienie przygotowanego pliku do maszyny kształtującej. 3. Dobór odpowiedniej orientacji przestrzennej obiektu, po to aby zapewnić mu stabilność podczas wytwarzania. 4. Zapewnienie możliwości odprowadzenia materiału roboczego z wewnętrznych komór przedmiotu. 5. Cyfrowy obraz przedmiotu zostaje wirtualnie pocięty na przekroje, w sposób zgodny z wybraną technologią kształtowania. 6. Określenie ostatecznych rozmiarów tworzonego obiektu, grubości warstw oraz rodzaju materiałów z jakich wykonane zostaną poszczególne elementy. 7. Po ukształtowaniu obiektu usuwa się resztki substancji roboczej, mogące zalegać w wewnętrznych komorach przedmiotu. 8. Przy przedmiotach w których liczą się walory estetyczne na stworzony obiekt może zostać naniesiony lakier. 9. Ewentualne szlifowanie i polerowanie przedmiotu.

5 Zalety szybkiego prototypowania Modele wytworzone za pomocą technik szybkiego prototypowania umożliwiają minimalizację kosztów związanych z produkcją prototypowych modeli. Minimalizują koszt związane z ewentualnymi poprawkami. Umożliwiają bardzo szybkie (w stosunku do tradycyjnych technik) stworzenie prototypów.

6 Wady szybkiego prototypowania Wysoki koszt zakupu urządzeń kształtujących. Ograniczony rodzaj dostępnych materiałów do produkcji modeli. Ograniczenia gabarytowe porototypów.

7 Szybkie prototypowanie zastosowania ogólne W przemyśle np. do tworzenia modeli samochodów. W medycynie oraz stomatologii do tworzenia wstępnych projektów różnego rodzaju implantów. W automatyce możliwość niemal natychmiastowego testowania modeli. W tworzeniu produktów konsumenckich możliwość poddania projektu ocenie konsumentów już na etapie testów. Projektowanie inżynieryjne możliwość fizycznego sprawdzenia opracowywanej koncepcji już we wczesnej fazie projektowania.

8 Główne rodzaje metod kształtowania przyrostowego Zależnie od rodzaju modelu który musimy wykonać, jego przeznaczenia czy wymaganej dokładności do wyboru mamy różne metody kształtowania przyrostowego. Główne z nich to : Stereolitografia STL Selektywne spiekanie laserowe Druk 3D

9 Stereolitografia STL Jest to najstarsza a zarazem jedna z najdokładniejszych metod kształtowania przyrostowego. Polega na obrysowywaniu kolejnych przekrojów poziomych modelu, przy wykorzystaniu promienia lasera, na platformie stopniowo zanurzanej w wannie wypełnionej fotopolimerem. Pod wpływem światła laserowego, dochodzi do polimeryzacji i utrwalenia substancji blisko powierzchni roztworu. Po obrysowaniu każdej kolejnej warstwy, platforma jest obniżana dokładnie o grubość wytworzonej powierzchni, a cały proces powtarza się, aż do uzyskania całego produkowanego elementu.

10 Selektywne spiekanie laserowe SLS Selektywne spiekanie laserowe jest jedną z najdokładniejszych metod kształtowania przyrostowego. W komorze wypełnionej proszkiem metalowym lub termoplastycznym panuje temperatura nieco niższa od jego temperatury topnienia. Ciągła wiązka laserowa dużej mocy ( W) spieka punktowo proszek, po czym jest nanoszona jego kolejna warstwa i laser wykreśla kolejny przekrój. Materiał wydrukowanej w ten sposób bryły może być porowaty. W takich sytuacjach stosuje się dodatkowo nasączanie substancją wzmacniającą (np. Brązem). Spiekanie powoduje, że w przypadku większych i bardziej skomplikowanych modeli proces schładzania może trwać nawet do dwóch dni.

11 Osadzanie topionego materiału FDM Technologia ta polega na doprowadzeniu do poruszającej się w trzech wymiarach głowicy, włókna z materiału termoplastycznego podgrzanego do stanu półpłynnego. Materiał roboczy nanoszony jest punktowo, warstwami. Proces ten odbywa się w komorze o temperaturze zbliżonej do tmp. topnienia czynnika roboczego. Metoda ta jest cicha i łatwa do przeprowadzenia w warunkach biurowych. Przedmioty wykonane w tej technologii cechują się niższą jakością wykonania powierzchni niż w przypadku stereolitografii oraz większą wytrzymałością od tych wyprodukowanych za pomocą druku 3D.

12 Druk 3D Drukarki 3D są stosunkowo niewielkie (najmniejsze są rozmiarów kserokopiarki), ciche i dość tanie. Materiałem roboczym jest proszek (metalowy, ceramiczny, polimerowy) lub substancja ciekła. Głowica równoramiennie rozprowadza materiał roboczy, na który (wewnątrz każdego przekroju) nanosi się następnie spoiwo, punktowo niemal tak jak drukarki atramentowe. Gotowy element jest wygrzewany, proszek spaja się a spoiwo znika. Powierzchnie mogą, ze względu na porowatość, wymagać szlifowania.

13 Praktyczne zastosowania szybkiego wytwarzania prototypów Piękny samochód prawda? Do projektowania tego najnowszego Mercedesa klasy C, niemiecki producent po raz pierwszy w swojej historii zastosował technologie szybkiego wytwarzania prototypów. Kompletny model samochodu w wirtualnej przestrzeni zajmował niebagatelną ilość 2130 GB czyli tyle ile w przybliżeniu zajmowało by 3,2 tys. filmów.

14 Praktyczne zastosowania szybkiego wytwarzania prototypów U dołu model podeszwy wydrukowany za pomocą metody druku 3D, natomiast u góry gotowy but.

15 Przykładowe maszyny służące do szybkiego wytwarzania prototypów Przykładowa Drukarka 3D

16 Przykładowe maszyny służące do szybkiego wytwarzania prototypów Urządzenie służące do wytwarzania modeli za pomocą technologii SLA czyli Stereolitografii.

17 Przykładowe maszyny służące do szybkiego wytwarzania prototypów Urządzenie służące do wytwarzania modeli za pomocą technologii SLS - Selektywne spiekanie laserowe.

18 Źródła z których korzystałem pl/prototypowanie_i.htm pl/artykuly/aktualnosci/nowinkitechnologiczne/rapid-prototypingstereolitografia-czyli-wydrukuj-sobie-model/ Magazyn Wiedza i Życie artykuł pod tyt. Druk 3D nr. 3/2009

19 Dziękuje za uwagę Mateusz Biernatek kl. 4 Ti

Nowoczesne techniki przyspieszające wytwarzanie

Nowoczesne techniki przyspieszające wytwarzanie Nowoczesne techniki przyspieszające wytwarzanie Z. Rudnicki Techniki skracające czas projektowania i wytwarzania Sukces rynkowy nowego produktu zależy od jego jakości i szybkości pojawienia się w sprzedaży.

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne technologie we współczesnym wzornictwie przemysłowym z uwzględnieniem relacji z innymi dziedzinami sztuki oraz architektury

Nowoczesne technologie we współczesnym wzornictwie przemysłowym z uwzględnieniem relacji z innymi dziedzinami sztuki oraz architektury dr Ewa Effenberg Nowoczesne technologie we współczesnym wzornictwie przemysłowym z uwzględnieniem relacji z innymi dziedzinami sztuki oraz architektury Dynamiczny rozwój technologii przyrostowych, zwanych

Bardziej szczegółowo

WIRTUALIZACJA WYTWARZANIA MODELI ODLEWNICZYCH

WIRTUALIZACJA WYTWARZANIA MODELI ODLEWNICZYCH 6/17 ARCHIWUM ODLEWNICTWA Rok 2005, Rocznik 5, Nr 17 Archives of Foundry Year 2005, Volume 5, Book 17 PAN - Katowice PL ISSN 1642-5308 WIRTUALIZACJA WYTWARZANIA MODELI ODLEWNICZYCH ST. M. DOBOSZ 1 Wydział

Bardziej szczegółowo

Metody CAx w aplikacjach medycznych przy wytwarzaniu technologiami generatywnymi

Metody CAx w aplikacjach medycznych przy wytwarzaniu technologiami generatywnymi Metody CAx w aplikacjach medycznych przy wytwarzaniu technologiami generatywnymi Gonera Katarzyna, Kurzac Jarosław, Rusińska Małgorzata, Dybała Bogdan Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Politechniki

Bardziej szczegółowo

Źródło : http://www.stratasys.com/3d-printers/design-series/precision/~/media/image%20gallery/rigid_opaque_blue_motor.jpg Czym jest druk 3D?

Źródło : http://www.stratasys.com/3d-printers/design-series/precision/~/media/image%20gallery/rigid_opaque_blue_motor.jpg Czym jest druk 3D? Podstawy druku 3D Źródło : http://www.stratasys.com/3d-printers/design-series/precision/~/media/image%20gallery/rigid_opaque_blue_motor.jpg Czym jest druk 3D? Druk 3D lub też druk przestrzenny to jedna

Bardziej szczegółowo

Modu 9: Szybkie Prototypowanie

Modu 9: Szybkie Prototypowanie Mechatronika Modu 9: Szybkie Prototypowanie podr czniki, wiczenia i rozwi zania (pomys ) prof. dr hab. in. Edward Chlebus dr in. Bogdan Dyba a, dr in. Tomasz Boraty ski dr in. Jacek Czajka dr in. Tomasz

Bardziej szczegółowo

Platforma technologiczna polskich protez serca

Platforma technologiczna polskich protez serca Platforma technologiczna polskich protez serca Małgorzata Gonsior 1, Artur Kapis 1, Maciej Darłak 1, Roman Kustosz 1, Paweł Jurkowski 2, Zenon Narojek 2 1 Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa

Bardziej szczegółowo

Inżynier BIZNES. w firmie. Wywiad. Certyfikacja inżynierów. Praktyka inżynierska. benchmark magazyn #4 / 12 / 2013 BIZNES

Inżynier BIZNES. w firmie. Wywiad. Certyfikacja inżynierów. Praktyka inżynierska. benchmark magazyn #4 / 12 / 2013 BIZNES BIZNES benchmark magazyn #4 / 12 / 2013 Wybieramy komputer dla inżyniera s. 6 Wywiad Rozmowa z Mirko Baeckerem, dyrektorem marketingu Tecnomatix na region EMEA w Siemens PLM Software s. 43 Certyfikacja

Bardziej szczegółowo

TEMATYCZNE ZESTAWIENIE DOKUMENTACYJNE

TEMATYCZNE ZESTAWIENIE DOKUMENTACYJNE INSTYTUT ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII WYTWARZANIA Praca dofinansowana przez Unię Europejską TEMATYCZNE ZESTAWIENIE DOKUMENTACYJNE SZYBKIE WYKONYWANIE PROTOTYPÓW (Rapid Prototyping, Rapid Tooling) Zasięg

Bardziej szczegółowo

Historia i tendencje rozwoju obrabiarek

Historia i tendencje rozwoju obrabiarek Anna ZIELIŃSKA, Sławomir HERMA Katedra InŜynierii Produkcji, Akademia Techniczno Humanistyczna w Bielsku Białej E-mail: azielinska@ath.bielsko.pl, sherma@ath.bielsko.pl Historia i tendencje rozwoju obrabiarek

Bardziej szczegółowo

44 MECHANIK NR 3/2015

44 MECHANIK NR 3/2015 44 MECHANIK NR 3/2015 Marcin MIGUS 1 Artur OLSZAK 2 Andrzej KĘSY 3 Zbigniew KĘSY 3 wspomaganie komputerowe, modelowanie, modele bryłowe, wytwarzanie computer-aided design, modeling, solid models, fabrication

Bardziej szczegółowo

ZASTOSOWANIE DRUKU 3D

ZASTOSOWANIE DRUKU 3D ZASTOSOWANIE DRUKU 3D w odlewnictwie autoryzowany przedstawiciel 3D Lab s.c. 02-949 Warszawa // ul. Ostra 13C T/F: (+48 22) 885 63 23 // M: +48 505 10 10 33 Formy odlewnicze z piasku kwarcowego Budowa

Bardziej szczegółowo

Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska Generatywne technologie wytwórcze (Additive Manufacturing Technologies) Literatura [1]. Edward Chlebus, Tomasz Boratyński, Bogdan Dybała, Mariusz Frankiewicz, Przemysław Kolinka, Innowacyjne technologie

Bardziej szczegółowo

WSTĘP. Rozdział 2.4, informacje o geometrii powierzchni nadwoziowych zebrał i przedstawił mgr inż. Sławomir Kreft.

WSTĘP. Rozdział 2.4, informacje o geometrii powierzchni nadwoziowych zebrał i przedstawił mgr inż. Sławomir Kreft. WSTĘP Wspomniane w rozdziale 2.3 generowanie zapisu powierzchni bryły nadwozia na podstawie danych z redukcyjnego lub pełnowymiarowego modelu polega na zdigitalizowaniu (uzyskaniu współrzędnych x,y,z w

Bardziej szczegółowo

Komputerowo Zintegrowane Wytwarzanie czyli CIM (ang. Computer Integrated Manufacturing)

Komputerowo Zintegrowane Wytwarzanie czyli CIM (ang. Computer Integrated Manufacturing) Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 im. ks. St. Staszica w Chełmie Szkolne Centrum Informacji Multimedialnej Komputerowo Zintegrowane Wytwarzanie czyli CIM (ang. Computer Integrated Manufacturing) Oprac. Mirosława

Bardziej szczegółowo

Komputerowe wspomaganie projektowania

Komputerowe wspomaganie projektowania Komputerowe wspomaganie projektowania Studia Podyplomowe Wydział InŜynierii Produkcji SGGW Warszawa, listopad 2010 Wykład I Technologie innowacyjne w procesie wytwarzania wyrobów Plan: 1. Podział i rozwój

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie technik wspomagania komputerowego procesów odlewniczych do projektowania elementów protez serca.

Zastosowanie technik wspomagania komputerowego procesów odlewniczych do projektowania elementów protez serca. Zastosowanie technik wspomagania komputerowego procesów odlewniczych do projektowania elementów protez serca. Jerzy Józef Sobczak, Aleksander Karwiński, Wojciech Leśniewski, Piotr Wieliczko, Andrzej Gil,

Bardziej szczegółowo

Co to jest, skąd się wzięło czyli alfabet Rapid Prototyping & Rapid Manufacturing cz. I. www.cadblog.pl/forum

Co to jest, skąd się wzięło czyli alfabet Rapid Prototyping & Rapid Manufacturing cz. I. www.cadblog.pl/forum www.cadblog.pl/forum REKLAMA internetowe czasopismo użytkowników systemów CAD/CAM/CAE nr 1 (11) 2010 rok II Temat numeru: Druk 3D Co to jest, skąd się wzięło czyli alfabet Rapid Prototyping & Rapid Manufacturing

Bardziej szczegółowo

WSPOMAGANIE KOMPUTEROWE EKOPROJEKTOWANIA ZESPOŁÓW ROBOCZYCH ELEKTROWNI WIATROWYCH Z WYKORZYSTANIEM OPROGRAMOWANIA SOLIDWORKS SUSTAINABILITY

WSPOMAGANIE KOMPUTEROWE EKOPROJEKTOWANIA ZESPOŁÓW ROBOCZYCH ELEKTROWNI WIATROWYCH Z WYKORZYSTANIEM OPROGRAMOWANIA SOLIDWORKS SUSTAINABILITY Izabela PIASECKA 1, Andrzej TOMPOROWSKI 2 WSPOMAGANIE KOMPUTEROWE EKOPROJEKTOWANIA ZESPOŁÓW ROBOCZYCH ELEKTROWNI WIATROWYCH Z WYKORZYSTANIEM OPROGRAMOWANIA SOLIDWORKS SUSTAINABILITY Wprowadzenie Z powodu

Bardziej szczegółowo

OCENA GOTOWOŚCI TECHNOLOGII JAKO ELEMENT PROCESU KOMERCJALIZACJI

OCENA GOTOWOŚCI TECHNOLOGII JAKO ELEMENT PROCESU KOMERCJALIZACJI OCENA GOTOWOŚCI TECHNOLOGII JAKO ELEMENT PROCESU KOMERCJALIZACJI Bożena KACZMARSKA, Jerzy BOCHNIA, Wacław GIERULSKI Streszczenie: W pracy przedstawiono istotę metody oceny gotowości technologii (TRL -

Bardziej szczegółowo

OPRACOWANiE KOMPUTEROWEJ GEOMETRii CAD MODELU SAMOLOTU DO BADAŃ FLATTEROWYCH Z ZASTOSOWANiEM TECHNiK REVERSE ENGiNEERiNG

OPRACOWANiE KOMPUTEROWEJ GEOMETRii CAD MODELU SAMOLOTU DO BADAŃ FLATTEROWYCH Z ZASTOSOWANiEM TECHNiK REVERSE ENGiNEERiNG PRACE instytutu LOTNiCTWA 220, s. 125-134, Warszawa 2011 OPRACOWANiE KOMPUTEROWEJ GEOMETRii CAD MODELU SAMOLOTU DO BADAŃ FLATTEROWYCH Z ZASTOSOWANiEM TECHNiK REVERSE ENGiNEERiNG MIchał RychlIk, MacIej

Bardziej szczegółowo

Sposoby obróbki chmur punktów w procesach odwzorowania obiektów 3D

Sposoby obróbki chmur punktów w procesach odwzorowania obiektów 3D Dawid KURCZYK Katedra Zarządzania i InŜynierii Produkcji, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej E mail: dkurczyk@ath.bielsko.pl Sposoby obróbki chmur punktów w procesach odwzorowania obiektów

Bardziej szczegółowo

Kształcimy praktyków - projekt współfinansowany przez Unię Europejską. w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Fotografia.

Kształcimy praktyków - projekt współfinansowany przez Unię Europejską. w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Fotografia. Fotografia Dominik Imielski 40 Spis treści 1. Wstęp... 42 2. Lustrzanka cyfrowa, analogowa i aparat kompaktowy... 42 3. Tarcza trybów w aparacie... 44 4. Kompensacja ekspozycji... 46 5. Kompozycja dla

Bardziej szczegółowo

Skanery wrota do wirtualnego świata

Skanery wrota do wirtualnego świata ROZWIĄZANIA Skanery wrota do wirtualnego świata TEKST: MICHAŁ RYCHLIK Jeszcze 10 lat temu na pytanie, co kryje się pod pojęciem Inżynierii Odwrotnej zdecydowana większość osób nie potrafiłaby udzielić

Bardziej szczegółowo

W tym kontekście można powiedzieć, że wiedza konstruktora wynika z odpowiedzi na dwa pytania:

W tym kontekście można powiedzieć, że wiedza konstruktora wynika z odpowiedzi na dwa pytania: PROGRAMY Kierunki rozwoju systemów CAD: KBE (cz. III) Kontynuując rozpoczęty w poprzednich odcinkach tego cyklu temat budowy inteligentnego środowiska projektowego w systemach CAD, chciałbym zwrócić uwagę

Bardziej szczegółowo

od lewej: Donal Tusk - premier prof. Edward Chlebus - Dyrektor Centrum CAMT

od lewej: Donal Tusk - premier prof. Edward Chlebus - Dyrektor Centrum CAMT 1Przedstawienie CAMT Obszary badawcze i kompetencje C A M T FP C mies zc z ą si ę w najnow s z yc h trendach rozwojowych technologii, systemów wytwórczych i systemów informatycznych rozwijanych nie tylko

Bardziej szczegółowo

ANALIZA ZALEŻNOŚCI CZASU BUDOWANIA MODELI OD ZMIAN PARAMETRÓW WYTWARZANIA W TECHNOLOGII FDM

ANALIZA ZALEŻNOŚCI CZASU BUDOWANIA MODELI OD ZMIAN PARAMETRÓW WYTWARZANIA W TECHNOLOGII FDM Mgr inż. Maciej CADER Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa Telefon: +48 22 8740 341, e-mail: mcader@piap.pl Maria USZYŃSKA Politechnika Warszawska, Wydział

Bardziej szczegółowo

Maria Rosienkiewicz. Innowacje w obszarze techniki wytwarzania metodą obróbki ściernej

Maria Rosienkiewicz. Innowacje w obszarze techniki wytwarzania metodą obróbki ściernej Maria Rosienkiewicz Innowacje w obszarze techniki wytwarzania metodą obróbki ściernej XV wiek XXI wiek Spis treści WSTĘP... 3 1. POJĘCIE OBRÓBKI ŚCIERNEJ... 4 1.1. MIEJSCE OBRÓBKI ŚCIERNEJ WŚRÓD TECHNIK

Bardziej szczegółowo

TRENDY. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, DELRIN Pięćdziesięcioletni polimer acetalowy firmy DuPont przeszedł proces odnowy.

TRENDY. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, DELRIN Pięćdziesięcioletni polimer acetalowy firmy DuPont przeszedł proces odnowy. TRENDY Materiały Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, DELRIN Pięćdziesięcioletni polimer acetalowy firmy DuPont przeszedł proces odnowy Acetal delrin kończy w tym roku 50 lat, ale nadal jest bardzo

Bardziej szczegółowo