Palenie proces, podczas którego substancje są spalane, a dym, który wydziela się podczas tego procesu jest wdychany (inhalowany).

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Palenie proces, podczas którego substancje są spalane, a dym, który wydziela się podczas tego procesu jest wdychany (inhalowany)."

Transkrypt

1 Uzależnienia

2 Palenie tytoniu

3

4 Palenie proces, podczas którego substancje są spalane, a dym, który wydziela się podczas tego procesu jest wdychany (inhalowany).

5 W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4000 różnych substancji, wiele o działaniu: toksycznym, mutagennym - uszkadzającym DNA, taratogennym - uszkadzającym płód, kancerogennym -powodującym rozwój nowotworów.

6 Substancje te znajdują się w dwóch frakcjach dymu: gazowej, cząsteczkowej zawieszonej w wodzie tworzącej tzw. ciała smołowate. Niektóre z nich działają jedynie miejscowo w jamie ustnej, drogach oddechowych podczas gdy inne po wchłonięciu do układu krążenia wywierają działanie na większość tkanek i organów człowieka.

7 Nikotyna: Przyczyna uzależnienia od palenia (działa jak narkotyk), Powoduje powstanie przyjemnych doznań w mózgu, Utrudnia zerwanie z nałogiem.

8 Niektóre z negatywnych następstw palenia papierosów Ryzyko raka płuc, krtani czy języka, Długotrwałe zmiany w mózgu spowodowane nikotyną, Niewydolność krążenia, Zgony z powodu chronicznego nieżytu oskrzeli i rozedmy płuc, Ok. 5% mniej tlenu w krwi.

9

10 Medyczne koszty palenia w USA oszacowano na 75 mld dolarów rocznie, Z biernym paleniem w USA ma związek ok zgonów rocznie, Kobieta w ciąży paląc dwukrotnie zwiększa ryzyko poronienia, W USA każdego dnia 5000 nastolatków rozpoczyna palenie, 30 latek wypalający dziennie 15 papierosów będzie żył ok. 5 lat krócej.

11 Płuco osoby niepalącej Płuco palacza

12 Zastąpienie nikotyny plastrami, gumą do żucia lub sprayem do nosa okazało się skutecznym środkiem na rzucenie palenia. Obecnie stosowane są też środki antydepresyjne.

13 Alkohol

14 Alkoholizm (choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa) zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

15

16 Alkohol - to związek o właściwościach odurzających. Łatwo przenika on z układu pokarmowego do krwi, z którą dociera do wszystkich narządów. Nawet niewielka ilość niszczy neurony i zakłóca działanie układu nerwowego.

17 Spożywanie w dużych dawkach alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, i nie podlega jego woli, jednak możliwe jest jego powstrzymanie i utrzymanie abstynencji. Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z nadużywaniem alkoholu.

18

19 Fazy uzależnienia od alkoholu Faza wstępna picie w celu uzyskania ulgi. Faza ostrzegawcza coraz większa koncentracja danej osoby na alkoholu. Pojawia się również poczucie winy związane z nadmiernym piciem. Faza krytyczna utrata kontroli nad piciem. Osoba uzależniona wyszukuje rozmaite usprawiedliwienia dla swojego picia. Pojawia się też picie poranne. Faza przewlekła oznacza okresy wielodniowego picia tzw. ciągi, połączone z osłabieniem zasad moralnych, zaburzone zostają procesy myślenia i zdolności oceny.

20 Skutki nadmiernego spożywania alkoholu Choroby serca, układu krwionośnego, wątroby, Osłabienie zdolności umysłowych, Zaburzenia wzrostu i rozwoju organizmu, Przedwczesna śmierć.

21

22 140 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu zaburzeń związanych z alkoholem, 4% populacji jest alkoholikami, mężczyźni trzy razy częściej niż kobiety popadają w uzależnienie od alkoholu, 40% osób, które zaczynają pić przed 15 rokiem życia, staje się w życiu dorosłym alkoholikami.

23 Leczenie alkoholizmu Alkoholicy sami nie poradzą sobie z problemem, z którego często nie zdają sobie sprawy. W celu wyleczenia swojego uzależnienia powinny zgłosić się na terapię odwykową do specjalnych klinik leczących tą chorobę.

24 Narkotyki

25 Narkotyk potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy.

26

27 Amfetamina Proszek koloru od białego do ceglastego o gorzko-cierpkim smaku i ostrym zapachu. Działanie fizjologiczne: silne pobudzenie psychomotoryczne, brak łaknienia, rozszerzenie źrenic, przyspieszona akcja serca i szybki oddech, podwyższone ciśnienie krwi, jadłowstręt, suchość w ustach wzmożone pragnienie, uszkodzenia szkliwa zębów

28 Amfetamina Osoby będące pod wpływem amfetaminy przeżywają intensywne poczucie mocy, wykazują wzmożoną aktywność, której towarzyszy bezsenność. Osoby takie wydają się bardziej przedsiębiorcze z równoczesnym brakiem krytycyzmu własnego postępowania. Działanie amfetaminy jest wielogodzinne. Po ustaniu działania środka, przeważnie ok. 20 godzin od pierwszego zażycia następuje tzw. "zejście", co objawia sie poprzez silne zmęczenie organizmu, senność, ogólne osłabienie, silne przygnębienie, lęki i depresja.

29 Amfatamina

30 Marihuana - haszysz Marihuana i haszysz wyrabiane są z konopi indyjskich. Są to najbardziej rozpowszechnione narkotyki w Polsce i na świecie. Zażywane są najczęściej w formie jointa (ręcznie skręcanego papierosa z marihuaną i tytoniem, bądź samą marihuaną, lub też suszu ręcznie skręconego w liść tytoniu).

31 Marihuana - haszysz Symptomy używania zbliżone są do obserwowanych po alkoholu: przekrwienie gałek ocznych, spojówek, niekiedy obrzęk powiek, wesołkowatość, stany euforyczne, wysuszenie śluzówek jamy ustnej wzrost pragnienia, czasami ataki kaszlu, zwiększenie apetytu, zaburzenia koordynacji ruchowej, uwagi i możliwości uczenia się.

32 Marihuana - haszysz

33 Ecstasy Pochodna amfetaminy. Najczęściej spotykanymi postaciami ecstasy są tabletki różnych kolorów i kształtów wyróżniające się wytłoczonymi wizerunkami znakami (np. ptak, kot, sierp i młot, itp.) lub napisami. Działanie fizjologiczne: pobudzenie i brak łaknienia, wzrost temperatury ciała, wzmożenie odruchów, rozszerzenie źrenic, kołatanie serca, nagłe wzrosty ciśnienia i uderzenia krwi do głowy, szczękościsk, nudności i wymioty, odwodnienie. i

34 Ecstasy Efekty działania: euforia, uczucie przypływu energii, pobudzenie seksualne, uczucie silnej więzi z otoczeniem, uczucie empatii w stosunku do innych, intensyfikacja przeżyć emocjonalnych, zaostrzenie percepcji otoczenia.

35

36 Grzyby halucynogenne Spośród pięciu tysięcy odmian grzybów znanych przez człowieka - około 80 odmian posiada właściwości psychoaktywne. Są one spotykane, oprócz dalekiej północy, na każdej szerokości geograficznej. Spośród wszystkich grzybów wywołujących halucynacje, na uwagę zasługują dwa gatunki: grzyby psylocyble i muchomor czerwony (amanita muscaria), gdyż właśnie te są współcześnie używane ze względu na właściwości psychodeliczne.

37 Grzyby halucynogenne Działanie fizjologiczne: halucynacje, zwiększenie wrażliwości optycznej i słuchowej, brak kontaktu z otoczeniem, uczucie opuszczenia ciała, bierność i obojętność na sygnały zewnętrzne. Zewnętrzne oznaki używania: gadatliwość i wesoły nastrój, silne halucynacje, prowadzenie rozmów z wyimaginowanymi osobami, wyostrzenie zmysłów.

38 Grzyby halucynogenne ZAGROŻENIA: mimo, że zawarte w opisywanych grzybach substancje nie niosą niebezpieczeństwa powstania uzależnienia fizycznego i niemożliwy jest rozwój tolerancji istnieje jednak, podobnie jak w przypadku innych halucynogenów pewne niebezpieczeństwo uzależnienia psychicznego.

39 Grzyby halucynogenne

40 Niektóre objawy uzależniania od narkotyków

41 Niektóre objawy uzależniania od narkotyków

42

43 Narkotyki to jedne z najgroźniejszych substancji dla naszego organizmu. Powodują ból fizyczny i psychiczny, wyniszczają organizm, prowadzą do przedwczesnej śmierci i chorób zakaźnych. Bardzo trudno wyjść z tego uzależnienia.

44 Wypowiedź osoby uzależnionej "Brałam amfetaminę jako środek dodający mi energii. Mogłam się dłużej uczyć i bawić. Z czasem przestało to jednak być przyjemne. Trzęsły mi się ręce i nogi, serce nierówno biło. Tygodniami cierpiałam na bezsenność, ale bez amfetaminy nie potrafiłam już zrobić kroku. To była prawdziwa udręka. Z czasem zrobiłam się nieufna. Zaczęłam brać prochy na sen, ale po nich było jeszcze gorzej. Nie byłam już tą samą co dawniej osobą."

45 Wypowiedź osoby uzależnionej "Chciałem, aby postrzegano mnie Jako chłopaka, który ma dużo wolności, żyje na luzie, chodzi na balangi. Zaryzykowałem prawie wszystko. Proponowali wódkę, to piłem, częstowali marihuaną, nie odmawiałem. Wierzyłem, że mam silną wolę i nic mi się nie stanie. Nie minęło pół roku, a paliłem trawkę codziennie. Nagle wszystko zaczęło mnie denerwować. Wszyscy się czepiali. Zerwałem z dziewczyną. Balansowałem na linie, aż pewnego dnia "spadłem". Nie rozumiałem o co tyle hałasu."

46

47 Uzależniania wśród artystów

48 Jim Morrison The Doors (28 lat) alkoholizm, przedawkowanie heroiny

49 Kurt Cobain Nirvana (27 lat) uzależnienie od heroiny

50 Ryszard Riedel Dżem (38 lat) uzależnienie od narkotyków (głównie heroiny)

51 Janis Joplin (27 lat) uzależnienie od heroiny i morfiny

52 Merlin Monroe (36 lat) uzależnienie od środków nasennych

53 Amy Winehouse (28 lat) alkoholizm,uzależnienie od narkotyków

54 Hillel Slovak Red Hot Chili Peppers (26 lat) przedawkowanie heroiny

55 Artyści, którzy wyrwali się z nałogów

56 David Gahan Depeche Mode

57 Anthony Kiedis- Red Hot Chili Peppers

58 Każdy nałóg robi z człowieka niewolnika. A podobno ludzie pragną wolności...

59 Prezentację przygotowały: Karolina Dworczak, Patrycja Sroka, Agnieszka Sworowska.

Polityka karna wobec osób używających narkotyki

Polityka karna wobec osób używających narkotyki Polityka karna wobec osób używających narkotyki Narkotyki Polityka Legislacyjna Ustawa HIV/AIDS Rozwiązania zagraniczne Wybór artykułów na temat narkotyków i prawa narkotykowego 1 ILUSTRACJE NARKOTYKÓW

Bardziej szczegółowo

Środki psychoaktywne. Ulotka powstała dzięki dotacji Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa

Środki psychoaktywne. Ulotka powstała dzięki dotacji Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa Środki psychoaktywne Wiele jest powodów sięgania po substancje psychoaktywne (alkohol, papierosy, narkotyki, dopalacze). Może ktoś Cię namówi, jest taka moda albo jesteś ciekaw/ciekawa jak to jest. A może

Bardziej szczegółowo

Narkotyki bez dydaktyki

Narkotyki bez dydaktyki Bezpłatny dodatek nr 37 (2571), 16 września 2006 Narkotyki bez dydaktyki stymulanty dołowniki halucynogeny inhalanty sterydy Jakie objawy wywołują? Na czym polega chcica? Po czym poznać, że dziecko bierze?

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA PACJENTA W ZAKRESIE NEGATYWNYCH SKUTKÓW ZDROWOTNYCH SPOWODOWANYCH ZAŻYWANIEM SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH. Jolanta Terlikowska

EDUKACJA PACJENTA W ZAKRESIE NEGATYWNYCH SKUTKÓW ZDROWOTNYCH SPOWODOWANYCH ZAŻYWANIEM SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH. Jolanta Terlikowska EDUKACJA PACJENTA W ZAKRESIE NEGATYWNYCH SKUTKÓW ZDROWOTNYCH SPOWODOWANYCH ZAŻYWANIEM SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH Jolanta Terlikowska EPIDEMIOLOGIA, czyli jak często do lekarza trafić może pacjent używający

Bardziej szczegółowo

PRACA SOCJALNA Z OSOBAMI UZALEŻNIONYMI, W SZCZEGÓLNOŚCI OD ALKOHOLU I NARKOTYKÓW

PRACA SOCJALNA Z OSOBAMI UZALEŻNIONYMI, W SZCZEGÓLNOŚCI OD ALKOHOLU I NARKOTYKÓW Priorytet I Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Zatrudnienie i integracja społeczna Projekt 1.20 - Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników pomocy i integracji społecznej Komponent szkoleniowy

Bardziej szczegółowo

P R O B L E M Y U Z A L E Ż N I E Ń

P R O B L E M Y U Z A L E Ż N I E Ń P R O B L E M Y U Z A L E Ż N I E Ń Vademecum problematyki uzależnień - gdzie szukać pomocy Informator opracowany przez Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu Autorki opracowania:

Bardziej szczegółowo

ŚRODKI PSYCHOAKTYWNE. mgr Krzysztof Woszczak

ŚRODKI PSYCHOAKTYWNE. mgr Krzysztof Woszczak ŚRODKI PSYCHOAKTYWNE mgr Krzysztof Woszczak PLAN PREZENTACJI: Definicja substancji psychoaktywnej Podział substacji psychoaktywnych Objawy zatrucia wybranymi substancjami psychoaktywnymi Czym są Dopalacze

Bardziej szczegółowo

Skutki stosowania substancji

Skutki stosowania substancji Skutki stosowania substancji psychoaktywnych mgr Ewa Nowak Wąsicka Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Toruniu Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Substancje psychoaktywne: etanol i

Bardziej szczegółowo

Wydawnictwo Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Seria: Zeszyty Naukowe. Nr 42

Wydawnictwo Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Seria: Zeszyty Naukowe. Nr 42 Wydawnictwo Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży Seria: Zeszyty Naukowe Nr 42 Łomża 2009 WYŻSZA SZKOŁA AGROBIZNESU W ŁOMŻY ACADEMY OF AGROBUSINESS IN LOMZA KOMITET REDAKCYJNY Dr inż. Piotr Ponichtera Dr

Bardziej szczegółowo

A. Różne objawy chorobowe (pojawiające się również poza czasem modlitwy i posługi modlitwy wstawienniczej):

A. Różne objawy chorobowe (pojawiające się również poza czasem modlitwy i posługi modlitwy wstawienniczej): ZE WZGLĘDU NA FAKT, ŻE OSTATNIO PROWADZĄC REKOLEKCJE W ŚWINICACH WARCKICH, ŁODZI i WIŚLE PORUSZAM KWESTIE GRZECHÓW:PIERWORODNEGO, GŁÓWNYCH, PRZECIW DUCHOWI ŚWIĘTEMU, CUDZYCH, WOŁAJĄCYCH O POMSTĘ DO NIEBA,

Bardziej szczegółowo

Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Seria poświęcona klientom pomocy społecznej Poradnik dla pracowników służb społecznych

Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Seria poświęcona klientom pomocy społecznej Poradnik dla pracowników służb społecznych Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Seria poświęcona klientom pomocy społecznej Poradnik dla pracowników służb społecznych Jadwiga Fudała Kama Dąbrowska Katarzyna Łukowska Publikacja

Bardziej szczegółowo

Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem

Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Uzależnienie od alkoholu między diagnozą a działaniem Seria poświęcona klientom pomocy społecznej. Poradnik dla pracowników służb społecznych. Jadwiga Fudała Kama Dąbrowska Katarzyna Łukowska Publikacja

Bardziej szczegółowo

ECSTASY (MDMA) I METAMFETAMINA

ECSTASY (MDMA) I METAMFETAMINA Alkoholizm i Narkomania 4/37/99 Prace poglądowe i monografie Bogdan Szuka ski Zakład Biochemii nstytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie ECSTASY (MDMA) METAMFETAMNA WSTĘP Do psychoaktywnych analogów

Bardziej szczegółowo

Rozdział III ALKOHOL A ZDROWIE

Rozdział III ALKOHOL A ZDROWIE Rozdział III ALKOHOL A ZDROWIE 3.1. Wpływ alkoholu na organizm konsekwencje doraźne Alkohol etylowy jest chemiczną substancją aktywną biologicznie. Przy analizowaniu problemów alkoholowych zazwyczaj koncentrujemy

Bardziej szczegółowo

Strefa nauczyciela. Środki. psychoaktywne wciąż modne. substancje, objawy uzależnienia, procedury postępowania w szkole

Strefa nauczyciela. Środki. psychoaktywne wciąż modne. substancje, objawy uzależnienia, procedury postępowania w szkole Strefa nauczyciela Środki psychoaktywne wciąż modne substancje, objawy uzależnienia, procedury postępowania w szkole Spis treści 1. Jak uzależniają? 2. Rytuały i moda 3. Przemysł narkotykowy i jego reklamy

Bardziej szczegółowo

CZYNNIKI SZKODLIWE DLA ZDROWIA

CZYNNIKI SZKODLIWE DLA ZDROWIA CZYNNIKI SZKODLIWE DLA ZDROWIA Czynniki szkodliwe wywołują określone efekty biologiczne lub zdrowotne, które występują podczas naraŝenia lub w okresie późniejszym, a takŝe w następnych pokoleniach Opracował:

Bardziej szczegółowo

Terapia uzależnień poradnik dla rodziców. Pracownia Psychoprofilaktyki Krzysztof Lesz

Terapia uzależnień poradnik dla rodziców. Pracownia Psychoprofilaktyki Krzysztof Lesz Terapia uzależnień poradnik dla rodziców Pracownia Psychoprofilaktyki Krzysztof Lesz Katowice 2003 2 Pracownia Psychoprofilaktyki Zamiast wstępu kim jestem Witam Państwa w Gabinecie Terapii Uzależnień.

Bardziej szczegółowo

PROGRAM GMINNY PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA 2014ROK

PROGRAM GMINNY PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA 2014ROK 1 Załącznik do uchwały RG.. z dnia... PROGRAM GMINNY PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA 2014ROK Opatów 2013 r. 2 SPIS TREŚCI I. ALKOHOLIZM JAKO CHOROBA str. 3 II. WPROWADZENIE str.

Bardziej szczegółowo

Uzależnienia wśród młodzieży. Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienia wśród młodzieży. Uzależnienie od alkoholu Uzależnienia wśród młodzieży Problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży jest powszechnie znany w obecnych czasach. Uzależnienia są jednym z największych zagrożeń współczesności. Przyczyn upatrywać należy,

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR 179/XLVIII/2013 RADY GMINY OPATÓW. z dnia 30 grudnia 2013 r.

UCHWAŁA NR 179/XLVIII/2013 RADY GMINY OPATÓW. z dnia 30 grudnia 2013 r. UCHWAŁA NR 179/XLVIII/2013 RADY GMINY OPATÓW z dnia 30 grudnia 2013 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2014 rok Na podstawie art. 18, ust.2

Bardziej szczegółowo

ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? Spis treści: Alarm dla serca! Co to jest miażdżyca, zawał serca i udar mózgu? 3 Jakie są objawy zawału serca i udaru mózgu? 4 Co robić jeśli

Bardziej szczegółowo

DZIECKO A NARKOTYKI. Czego tak naprawdę potrzebują dorastające dzieci od rodziców?

DZIECKO A NARKOTYKI. Czego tak naprawdę potrzebują dorastające dzieci od rodziców? DZIECKO A NARKOTYKI Nie ma prostych ani skutecznych sposobów na całkowite uchronienie dziecka przed narkotykami. Jednak jedno jest pewne: IM LEPSZY MAMY KONTAKT Z DZIECKIEM, TYM ŁATWIEJ USTRZEŻEMY JE PRZED

Bardziej szczegółowo

potoczna nazwa różnego rodzaju substancji psychoaktywnych nieobjętych kontrolą prawną. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak

potoczna nazwa różnego rodzaju substancji psychoaktywnych nieobjętych kontrolą prawną. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak potoczna nazwa różnego rodzaju substancji psychoaktywnych nieobjętych kontrolą prawną. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.

Bardziej szczegółowo

Co to jest psychoza? Poradnik dla pacjentów i ich rodzin. Iwona Patejuk-Mazurek Adiunkt Kliniki Psychiatrii

Co to jest psychoza? Poradnik dla pacjentów i ich rodzin. Iwona Patejuk-Mazurek Adiunkt Kliniki Psychiatrii Iwona Patejuk-Mazurek Adiunkt Kliniki Psychiatrii Co to jest psychoza? Nazwa psychoza jest określeniem ogólnym, obejmującym trzy podstawowe grupy objawów - tzw. wytwórcze (pozytywne), ubytkowe (negatywne)

Bardziej szczegółowo

Zawartość 2-AI 2C-E 3-FMC 4-AcO-DMT 4-HO-MET 4-MEC 5-MeO-DALT 5-HTP (5-Hydroksytryptofan) AM-694 Butylon DBZP D2PM Dimetkaina DMAA CRA-13 Efedryna

Zawartość 2-AI 2C-E 3-FMC 4-AcO-DMT 4-HO-MET 4-MEC 5-MeO-DALT 5-HTP (5-Hydroksytryptofan) AM-694 Butylon DBZP D2PM Dimetkaina DMAA CRA-13 Efedryna Karty Charakterystyki substancji zidentyfikowanych w dopalaczach badanych w Narodowym Instytucie Leków w 2010 r. ZESTAWIENIE ZBIORCZE Warszawa, 22.09.2011 1 2 Zawartość 2-AI... 5 2C-E... 7 3-FMC... 9 4-AcO-DMT...

Bardziej szczegółowo

ANNA KOWALEWSKA, IZABELA TABAK. Pakiet edukacyjny dla nauczycieli z zakresu profilaktyki palenia tytoniu. Warszawa 2012

ANNA KOWALEWSKA, IZABELA TABAK. Pakiet edukacyjny dla nauczycieli z zakresu profilaktyki palenia tytoniu. Warszawa 2012 ANNA KOWALEWSKA, IZABELA TABAK Pakiet edukacyjny dla nauczycieli z zakresu profilaktyki palenia tytoniu Warszawa 2012 Warszawa 2011 Spis treści Wstęp... 3 II etap edukacyjny... 6 1. Przyczyny podejmowania

Bardziej szczegółowo

Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem alkoholu (F10)

Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem alkoholu (F10) Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem alkoholu (F10) Katedra i Klinika Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie Zespół uzależnienia wg ICD-10 Kompleks

Bardziej szczegółowo

Specyfika używania substancji psychoaktywnych przez studentów szkół wyższych

Specyfika używania substancji psychoaktywnych przez studentów szkół wyższych Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Katedra Medycyny Społecznej Zakład Higieny ANNA BAJEK Specyfika używania substancji psychoaktywnych przez studentów szkół wyższych Rozprawa doktorska

Bardziej szczegółowo

Bierne palenie. Dym z papierosa palącego się. Dym wydychany przez palacza

Bierne palenie. Dym z papierosa palącego się. Dym wydychany przez palacza BIERNE PALENIE Bierne palenie Dym z papierosa palącego się Dym wydychany przez palacza Boczny strumień zawiera ponad 4000 związków chemicznych oraz około 69 substancji rakotwórczych Szacowane ryzyko związane

Bardziej szczegółowo