Patologiczny hazard diagnoza i psychoterapia Kraków, r. Konferencji. NZOZ Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień. Fundacja Milion Marzeń

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Patologiczny hazard diagnoza i psychoterapia Kraków, 30.09.2011r. Konferencji. NZOZ Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień. Fundacja Milion Marzeń"

Transkrypt

1 Współorganizator Konferencji NZOZ Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień Patologiczny hazard diagnoza i psychoterapia Kraków, r.

2 zaprosiliśmy Państwa na konferencję Patologiczny hazard diagnoza i psychoterapia w szczególnym dla nas, jako Zespołu Krakowskiego Centrum Terapii Uzależnień, czasie. W tym roku mija jedenaście lat istnienia KCTU, a okrągłe dziesięć od założenia przez jego ówczesnych pracowników Stowarzyszenia, którego najważniejszą misją było wzięcie odpowiedzialności za kształt i funkcjonowanie tego miejsca - stało się bowiem jego właścicielem. Wszystkim, którzy je tworzyli i w nim uczestniczą, na ręce Zarządu Krakowskiego Stowarzyszenia, składam gratulacje za ich trud i pasję działania w zakresie profilaktyki i terapii osób uzależnionych i ich rodzin. Nasza Konferencja, mając tak uroczyste ramy, jest owocem rozwoju Krakowskiego Centrum Terapii Uzależnień, w którym od wielu lat pracujemy z osobami dotkniętymi patologicznym hazardem i ich rodzinami. Obecnie dzieje się to w jednym z dwóch naszych miejsc, w Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia. To dobry czas na wzajemne podzielenie się doświadczeniami w gronie specjalistów w tej dziedzinie. To dla nas wielki zaszczyt, że Państwo jako Uczestnicy, Goście, Wykładowcy i Mecenasi Konferencji współtworzycie z nami to wydarzenie. Dziękuję i zapraszam w imieniu Współorganizatorów i swoim Dyrektor Krakowskiego Centrum Terapii Uzależnień

3 Małgorzata Zanki WYKŁADY KOBIETA, MĘŻCZYZNA I GRY HAZARDOWE. CZY UZALEŻNIENIE OD HAZARDU JEST MĘSKĄ CHOROBĄ? Filolog (absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego) i psycholog kliniczny (Universität Wien), pracownik naukowy i wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu, specjalista terapii uzależnień, pracuje naukowo i terapeutycznie na Uniwersyteckiej Klinice Psychiatrycznej i Psychoterapeutycznej w ambulatorium uzależnień od substancji psychoaktywnych i czynności. Liczne publikacje naukowe i wystąpienia na kongresach i konferencjach w Austrii, w Niemczech, Grecji i w Libanie. Uczestniczyła w następujących międzynarodowych projektach badawczych związanych z opracowaniem programów leczenia i prewencji uzależnień od substancji psychoaktywnych: ROSE- Management of high risk opiate addicts/ 5. EU-Rahmenprogramm ; COCAINE 5.EU- Rahmenprogramm , MOTHER Maternal Opioid Treatment: Human Experimental Research / NIH Grant Nr. 1R01 DA ; ; EQUS European quality standards in drug demand reduction 7. EU- Rahmenprogramm ). Recenzent w czasopismach Addiction i SUCHT. Od roku 2006 prowadzi Helpline Glücksspielsucht telefoniczne porady i informacje dla uzależnionych od hazardu i ich rodzin. Helpline oferuje także ambulatoryjną i stacjonarną terapię dla uzależnionych od hazardu. Od 2008 roku pracuje również w prywatnym gabinecie psychologicznym i w Memory Clinic w Donauspital w Wiedniu przy diagnostyce i leczeniu demencji. W ostatniej dekadzie medycyna płci (gender medicine) zdobywa coraz więcej miejsca w badaniach w zakresie uzależnienia od hazardu. Tradycjonalne zrozumienie hazardu jako męskiego przywileju spowodowało, że wszelkie badania koncentrowały się na męskich pacjentach jako prototypie hazardzisty. Rezultaty tych badań przenoszono na rzadkie przypadki kobiet uzależnionych od hazardu, bez uwzględnienia istotnych różnic w genezie choroby, w motywacji do gry i w funkcjonalnym aspekcie hazardu. Poprzez postępującą legalizację i rozpowszechnienie różnych form gier hazardowych coraz częściej można spotkać wśród grających kobiety. W latach 90-tych, w instytucjach oferujących pomoc dla hazardzistów zaczęło pojawiać sie więcej kobiet, co pociągnęło za sobą zainteresowanie naukowców znalezieniem odpowiedzi na pytanie: Czy interwencje terapeutyczne planowane dla mężczyzn, są też odpowiednie dla kobiet? Po wstępnych uwagach na temat diagnostyki i prewalencji patologicznego hazardu przedstawię czynniki ryzyka powstania uzależnienia od gry hazardowej z uwzględnieniem różnic, które mają związek z płcią biologiczną i jej wpływem na odmienne zdefiniowanie roli społecznej kobiety i mężczyzny. Jaki wpływ ma genetyka, a jaki środowisko na utratę kontroli nad grą? Czy kobieta i mężczyzna podlegają porównywalnemu ryzyku? Czy są różnice w szukaniu i otrzymywaniu oczekiwanej pomocy? W czasie wykładu będę się starała dać odpowiedzi na te ważne zagadnienia, które powinny być uwzględniane w planowaniu interwencji terapeutycznych i strategii prewencyjnych.

4 Agnieszka Duda-Kubik PRAKTYKA POMAGANIA OSOBOM Z ROZPOZNANIEM PATOLOGICZNEGO HAZARDU W OPARCIU O DOŚWIADCZENIA OŚRODKA PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA W NZOZ KRAKOWSKIM CENTRUM TERAPII UZALEŻNIEŃ Psycholog (absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego), specjalista psychoterapii uzależnień (certyfikat PARPA, absolwentka Małopolskiego Ośrodka Szkolenia ), w trakcie uzyskiwania certyfikatu psychoterapeuty oraz certyfikatu asystenta psychodramy (Śląska Szkoła Psychoterapii). Współautorka i realizatorka autorskich programów terapeutycznych i treningowych dla osób eksperymentujących i uzależnionych. Współprowadziła autorskie szkolenie dla pracowników lecznictwa odwykowego Diagnoza i terapia osób z rozpoznaniem patologicznego hazardu. Opiekun staży akredytowanych przez PARPA. Obecnie Wicedyrektor Krakowskiego Centrum Terapii Uzależnień, od 2010 r. kieruje Ośrodkiem Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia NZOZ KCTU (ambulatorium i oddziałem dziennym). Temat hazardu stał się modny i popularny w ostatnich latach zarówno w mediach, polityce, jak również w lecznictwie odwykowym. W Krakowskim Centrum Terapii Uzależnień hazardziści i ich rodziny są przedmiotem uwagi terapeutów znacznie wcześniej. Na przestrzeni 10 lat po pomoc zgłosiło się ponad 300 hazardzistów. Początkowo oferta leczenia dla nich była dość uboga i sprowadzała się przede wszystkim do psychoterapii indywidualnej. Obecnie w KCTU jest realizowany specjalny program terapii dla hazardzistów. Jego obecny kształt jest wynikiem naszych doświadczeń i obserwacji. W wykładzie nakreślę rys historyczny praktyki pomagania hazardzistom, istotne zmiany w programie leczenia i przesłanki ku temu. Podzielę się również przygotowaną analizą populacji hazardzistów, jaka zgłosiła się do KCTU. Do nakreślenia profilu osobowościowego hazardzisty posłużę się diagnozą przy użyciu kwestionariusza MMPI. Ważnym elementem będzie próba zetknięcia teorii z praktyką. Podzielę się wnioskami dotyczącymi specyficznych zjawisk w terapii hazardzistów na podstawie doświadczeń KCTU oraz odnosząc się do wiedzy naukowej na temat patologicznego hazardu. Interesujące będzie sprawdzić, czy można ustalić czynniki odpowiadające za niepodejmowanie leczenia przez hazardzistów czy rezygnację z niego.

5 Dorota Jabłońska NASTOLATEK NADUŻYWANIE KOMPUTERA WSTĘP DO HAZARDU? Psycholog kliniczny (absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego). Doświadczenie zawodowe zdobywała w Instytucie Psychiatrii i Neurologii Warszawa Al. Sobieskiego 1/9 w II Klinice Psychiatrycznej pod kierownictwem prof. Stanisława Pużyńskiego, a następnie w Zespole Profilaktyki i Leczenia Uzależnień pod kierownictwem dr n. med. Bogusława Habrata. Ukończyła Course in Cognitive Behavioural Therapy by The Oxford Cognitive Therapy Centre, zakończony uzyskaniem certyfikatu. Ukończyła kurs ISTDP (Intensive Short Term Dynamic Psychotherapy) Intensywna Krótkoterminowa Psychoterapia Dynamiczna. Brała udział w pracach Zespołu Ekspertów Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ds. Pomagania Osobom z Syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, oraz Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Od 2004 kierownik Młodzieżowej Poradni Profilaktyki i Terapii Poza Iluzją, Warszawa ul. Dąbrowskiego 75a. Wraz z postępem technicznym, coraz więcej użytkowników komputerów ma dostęp do Internetu. Coraz młodsze osoby spędzają przed komputerem coraz więcej czasu. Surfowanie po sieci może stać się tak pasjonującym zajęciem, że odsuwane zostają na bok - szkoła, rodzina i znajomi. W sieci można bowiem znaleźć wiele interesujących informacji oraz przyjaciół, z którymi można komunikować się przy pomocy klawiatury. Młodzież nie tylko korzysta z komputera aby uzyskać wiedzę, nowe informację i korzystać z komunikatorów, ale coraz więcej czasu spędza przy różnego rodzaju grach komputerowych. Traktują je jako atrakcyjny sposób spędzania czasu, jednocześnie używane są w celu nagradzania siebie, odprężenia się, odreagowania czy ucieczki od codzienności. Siłą napędową patologicznego hazardu jest potrzeba przeżywania adrenaliny, silnego napięcia, jakie pojawia się podczas gry. Wygrana daje poczucie siły i mocy oraz popycha do dalszej gry. Przegrana powoduje spadek poczucia własnej wartości i zmniejszenie poczucia kontroli oraz niejednokrotnie chęć odzyskania straty, a te z kolei wywołują konieczność poszukiwania komfortu psychicznego w kolejnych grach. Uczucia te i emocje pojawiają się podczas gry na komputerze, najczęściej nie są to gry na pieniądze, ale ostatnio wśród młodzieży zaczyna być popularny internetowy poker, gdzie do niedawna można było obstawiać wysyłając sms. Przedstawię przypadek pacjenta naszej Poradni, który zaczynał od gier strategicznych, a potem zarabiał pieniądze obstawiając duże stawki. W ten sposób regulował sobie uczucia i popędy. Jest prawdopodobne, że w przyszłości będzie ofiarą patologicznego hazardu. Wydaje się, że gry komputerowe, gdzie jest duża przypadkowość wygranej i towarzyszą temu silne emocje, mogą otwierać drogę, aby w przyszłość szukać takich emocji i takich sposobów radzenia sobie z napięciem w patologicznym hazardzie.

6 Barbara Wojewódzka PATOLOGICZNY HAZARDZISTA LECZENIE W AMBULATORIUM I W ODDZIALE STACJONARNYM Socjolog, (absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego), specjalista psychoterapii uzależnień (certyfikat PARPA), autorka licznych publikacji, m.in. z zakresu patologicznego hazardu oraz poradnika dla rodzin hazardzistów wydanego przez Parpamedia. Przez kilka lat pracowała w Krakowskim Centrum Terapii Uzależnień, następnie jako Zastępca Kierownika w Oddziale Leczenia Uzależnień w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Gnieźnie, gdzie stworzyła program terapeutyczny, za który była odpowiedzialna. Obecnie pracuje w Poradni Leczenia Uzależnień w Gnieźnie - DIAMED. Pierwsze badania w Polsce dotyczące zjawiska hazardu (2011) wskazują, że patologiczni gracze stanowią 3,9% dorosłej populacji, co plasuje nas w czołówce europejskiej. Oznacza to, że w mieście wielkości Krakowa może być ok uzależnionych, którzy wikłają w uprawiany przez siebie hazard następnych kilkanaście tysięcy osób (może więcej). Niestety po pomoc zgłasza się poniżej 10% patologicznych graczy, którzy zazwyczaj są w głębokim kryzysie. Współwystępujące problemy, takie jak depresje, inne uzależnienia, PTSD czy zaburzone przeżywanie straty i oczywiście trudna sytuacja materialna, wymagają konsultacji i zaangażowania innych specjalistów, np. lekarzy, prawników, pracowników socjalnych. Na podstawie osobistych doświadczeń z pracy terapeutycznej przedstawię następstwa patologicznego hazardu, wskażę cechy wspólne i różnicujące pacjenta w poradni od pacjenta oddziału stacjonarnego.

7 WARSZTATY Katarzyna Baczak Pedagog, (absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego), psychoterapeuta, socjoterapeuta (ukończyła całościowe szkolenie Podstawy Psychoterapii Psychodynamicznej, Studium socjoterapii, Pomoc psychologiczna dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym ), specjalista terapii uzależnień (certyfikat KBPN), realizatorka autorskich programów terapeutycznych i treningów, m.in. dla osób uzależnionych (chemicznie i niechemicznie), doświadczony pedagog w zakresie pracy interwencyjno korekcyjnej i terapeutycznej z dziećmi, młodzieżą, rodzicami, nauczycielami, wychowawcami. Współprowadziła autorskie szkolenie dla pracowników lecznictwa odwykowego Diagnoza i terapia osób z rozpoznaniem patologicznego hazardu. Na co dzień pracuje w Ambulatorium Ośrodka Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia Krakowskiego Centrum Terapii Uzależnień. TECHNIKI PRACY Z OSOBAMI UZALEŻNIONYMI OD PATOLOGICZNEGO HAZARDU Celem warsztatu jest poznanie oraz opracowanie metod i technik pracy terapeutycznej (indywidualnej i grupowej) z osobami z rozpoznaniem F63.0. Osoby z taką diagnozą często traktowane są w procesie terapeutycznym jak uzależnione od środków chemicznych. W trakcie warsztatu będzie możliwość weryfikacji takiego podejścia. Warsztat będzie opierał się na aktywizujących metodach pracy, odwołując się do doświadczeń terapeutów. Zakładam, iż efektami warsztatu będzie: - nabycie umiejętności planowania pracy terapeutycznej z pacjentami z rozpoznaniem F63.0 indywidualnie i grupowo; - oraz poznanie podstawowych zasad terapii osób z rozpoznaniem F63.0 : koncentracja na tu i teraz (rozwój uważności, koncentracji), odbudowa systemu wartości, powrót do przeżywania przyjemności, które były źródłem zdrowych emocji.

8 Agnieszka Duda-Kubik SPECYFIKA DIAGNOZOWANIA OSÓB Z ROZPOZNANIEM PATOLOGICZNEGO HAZARDU Wielu terapeutów zadaje sobie pytanie, czy ich kwalifikacje są wystarczające do pracy z hazardzistami? W swoim warsztacie proponuję zmierzyć się z tymi wątpliwościami. Korzystając z doświadczeń uczestników warsztatu, w pracy terapeutycznej z osobami uzależnionymi od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, zaznaczę istotne różnice w procesie diagnostycznym pacjentów uzależnionych od hazardu. Niezwykle ważne dla dalszego procesu terapii jest przeanalizowanie na jej początku pewnych istotnych faktów (m.in. sprawa zadłużenia, wiedza bliskich na temat problemu). Jedną z form pracy będzie analiza przypadków pacjentów - rzetelna diagnoza oraz ustalenie optymalnego planu terapii.

9 Małgorzata Zanki DOŚWIADCZENIA Z PRACY TERAPEUTYCZNEJ Z UZALEŻNIONYMI OD HAZARDU NA PRZYKŁADZIE PACJENTÓW AMBULATORIUM UZALEŻNIEŃ UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W WIEDNIU W ramach warsztatu podzielę sie swoimi doświadczeniami z pracy z uzależnionymi od hazardu i ich rodzinami. Przedstawię działalność Helpline Glücksspielsucht, która ma za zadanie udzielać szybkiej porady psychologicznej, bez długiego czasu oczekiwania na pierwszy termin. Celem jest udzielenie pierwszej pomocy, właśnie w tym momencie, kiedy motywacja zwrócenia się o pomoc była na tyle silna, aby zasięgnąć pierwszej porady psychologicznej telefonicznie, przy zachowaniu anonimowości. Utrzymanie i rozbudowywanie motywacji do zmiany jest jednym z najtrudniejszych i najważniejszych elementów terapii. To zagadnienie będzie jednym z tematów warsztatów. Analiza przypadków pacjentów da nam możliwość wymiany doświadczeń terapeutycznych, możliwość dyskusji i dokonania porównań nt. warunków pracy terapeutycznej w Polsce i w Austrii, których ewentualna odmienność lub zróżnicowanie może wynikać z różnicy profilu hazardzisty w obu krajach, jak i z możliwości dostępu do specjalistycznego lecznictwa. Moim celem jest wymiana zarówno pozytywnych, jak i negatywnych doświadczeń z pracy terapeutycznej z uzależnionymi od hazardu i stworzenia tym samym bazy do możliwej dalszej współpracy i wymiany doświadczeń, sięgającej poza ramy tego pierwszego spotkania.

10 Barbara Wojewódzka DIAGNOZA PATOLOGICZNEGO HAZARDZISTY I KIERUNKI PRACY TERAPEUTYCZNEJ W ODDZIALE STACJONARNYM W części warsztatowej zaproponuję konkretne strategie pracy terapeutycznej z uzależnionym graczem w oddziale stacjonarnym. Omówię kroki w kierunku zdrowienia w oparciu o transteoretyczny model zmiany oraz wskażę, jakie oddziaływania terapeutyczne można zaproponować na poszczególnych jego etapach. Stacjonarna terapia jest wskazana, jeśli hazardzista pozostaje bez wsparcia otoczenia, nie ma gdzie się podziać, jest bez pracy ani możliwości powrotu do pracy, ma trudności w utrzymywaniu abstynencji i regularnego uczestnictwa w terapii ambulatoryjnej. Zatem często jest to osoba po wcześniejszym pobycie w oddziale psychiatrycznym, z myślami rezygnacyjnymi czy po próbach samobójczych. Należy także pamiętać, że trafia do oddziału, gdzie dominują pacjenci uzależnieni od substancji psychoaktywnych, dla których może być innym. Sami terapeuci mają pewien kłopot w ciągłym pamiętaniu, żeby obok głodu alkoholu uwzględniać też głód grania. Jednak praca terapeutyczna w oddziale, w którym jest hazardzista, wnosi nowe spojrzenie na uzależnienia, nie dopuszcza do rutyny i jest okazją do szerszej pracy nad nałogowymi schematami.

11 WYSTĄPIENIA Maja Ruszpel Koordynator programu Odpowiedzialna Gra, Fundacja Milion Marzeń. Od lat zajmuje się tematem uzależnień i praw człowieka - wcześniej, współpracowniczka Global Drug Policy program Open Society Foundations i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU WOBEC UZALEŻNIENIA OD HAZARDU Międzynarodowa praktyka pokazuje, że firmy loteryjne na całym świecie za jeden z kluczowych elementów odpowiedzialnego biznesu uznają wdrożenie strategii bezpiecznej gry. Totalizator Sportowy nie tylko wdraża pionierski plan zrównoważonego rozwoju w dziedzinie uzależnienia od hazardu, ale jest też członkiem dwóch międzynarodowych organizacji zrzeszających firmy stosujące zasady odpowiedzialnej gry: THE EUROPEAN STATE LOTTERY AND TOTO ASSOCIATION (EL) oraz WORLD LOTTERY ASSOCIATION (WLA).Dzięki uczestnictwu w tych organizacjach Totalizator Sportowy ma możliwość poznania najlepszych praktyk bezpiecznej gry stosowanych na światowych rynkach, przez takie firmy jak Norsk Tipping, Veikkaus, National Lottery Ireland, Svenska Spel, Camelot czy słowacki Tipos. Ze współpracy i doświadczeń zagranicznych Totalizator czerpie inspiracje, jednocześnie wymieniając z innymi firmami dobre praktyki. Prezentacja skoncentruje się zatem na dwóch tematach: 1.Społecznym zaangażowaniu na rzecz przeciwdziałania uzależnieniu od hazardu na świecie. Zaangażowanie to realizowane jest poprzez kodeksy dobrych praktyk w korporacjach hazardowych, kampanie społeczne oraz działania na poziomie całego systemu sektora zdrowia publicznego. W problem angażują się tak firmy sprzedające usługi hazardowe, jak organizacje pozarządowe oraz instytucje państwowe. Przedstawione zostaną przykłady kampanii społecznych i działań na rzecz profilaktyki i edukacji w dziedzinie uzależnienia od hazardu. 2.Społeczne zaangażowanie na rzecz przeciwdziałania uzależnieniu od hazardu w Polsce na przykładzie strategii zrównoważonego rozwoju Totalizatora Sportowego: wyniki pionierskich badań społecznych poświęcone zjawisku patologicznego hazardu sfinansowane przez Fundację Milion Marzeń TS, programy realizowane przez Fundację (program grantowy, portal wiedzy OdpowiedzialnaGra.info, wymiana dobrych praktyk pomiędzy polskimi a zagranicznymi terapeutami).

12 Beata Lechowicz Specjalistka Działu Marketingu Spółki Casinos Poland. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje w branży hazardowej. Uczestniczka prac na temat odpowiedzialnej gry w ramach grupy roboczej przy European Casino Association. KONCEPCJA ODPOWIEDZIALNEJ GRY W KASYNACH - NAJLEPSZE PRAKTYKI NA PODSTAWIE WYBRANYCH KASYN EUROPEJSKICH Odpowiedzialna gra to dosyć szeroka koncepcja. Obejmuje ona zagadnienia od edukacji graczy, poprzez regulaminy gier, reklamę, edukację personelu, terapie, ochronę nieletnich, oszustwa, itp. Koncepcja odpowiedzialnej gry jest jednym z kluczowych elementów dla branży hazardowej w tym dla kasyn gry. Branża hazardowa na całym świecie zajmuje się tym zagadnieniem już od wielu lat, ale teraz właśnie temat ten staje się przedmiotem wielu dyskusji. Zajmują się nim poszczególne firmy prowadzące kasyna, jest uwzględniany przez wielu ustawodawców na poziomie krajowym i poziomie Unii Europejskiej. Nie wszystkie kraje stosują jednakowe standardy odpowiedzialnej gry. W branży kasynowej istnieją liderzy, którzy koncepcję odpowiedzialnej gry wdrożyli najpełniej. W moim wystąpieniu przedstawię najlepsze praktyki związane z koncepcją odpowiedzialnej gry stosowane przez wybrane kasyna europejskie oraz przedstawię czynniki jakie potrzebne są, aby koncepcja odpowiedzialnej gry mogła być z sukcesem stosowana.

Zjazd I sesja wyjazdowa trening interpersonalny 57 h. Zjazd II sesja wyjazdowa trening intrapsychiczny 58 h

Zjazd I sesja wyjazdowa trening interpersonalny 57 h. Zjazd II sesja wyjazdowa trening intrapsychiczny 58 h S t r o n a 1 Studiium Psychoterapiiii Uzalleżniień Harmonogram szkolleniia edycjja 2013/2014 II SEMESTR Zjazd I sesja wyjazdowa trening interpersonalny 57 h Zjazd II sesja wyjazdowa trening intrapsychiczny

Bardziej szczegółowo

Standardy Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Standardy Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Załącznik nr 2 do ogłoszenia konkursu dla podmiotów leczniczych na wybór realizatorów świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

Standardy realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie terapii uzależnień Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień

Standardy realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie terapii uzależnień Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień Standardy realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie terapii uzależnień Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia (kod resortowy: 1740, 1744) Zadania:

Bardziej szczegółowo

ZAKRES PRZEDMIOTOWY PROGRAMU SZKOLENIOWEGO

ZAKRES PRZEDMIOTOWY PROGRAMU SZKOLENIOWEGO Załącznik nr 1 ZAKRES PRZEDMIOTOWY PROGRAMU SZKOLENIOWEGO I Program szkolenia w zakresie podstawowych umiejętności udzielania profesjonalnej pomocy psychologicznej obejmuje: 1) Trening interpersonalny

Bardziej szczegółowo

PRZECIWDZIAŁANIE UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM W POLSCE

PRZECIWDZIAŁANIE UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM W POLSCE PRZECIWDZIAŁANIE UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM W POLSCE realizacja Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych Wrocław, 25 listopada 2016 Regulacje Prawne - Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych Ustawa

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE O OŚRODKU STAŻOWYM WOTU w Gdańsku

INFORMACJE O OŚRODKU STAŻOWYM WOTU w Gdańsku INFORMACJE O OŚRODKU STAŻOWYM WOTU w Gdańsku Nazwa i adres ośrodka: Telefon kontaktowy: Kierownik placówki: Kierownik stażu: Opiekunowie stażu: Typ placówki stażowej Ilość godzin udziału stażysty w zajęciach

Bardziej szczegółowo

Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach ambulatoryjnych leczenia uzależnień oraz warunki realizacji tych świadczeń

Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach ambulatoryjnych leczenia uzależnień oraz warunki realizacji tych świadczeń Załącznik nr 7 Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach ambulatoryjnych leczenia uzależnień oraz warunki realizacji tych świadczeń L.p. Nazwa świadczenia gwarantowanego Warunki realizacji

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI REALIZACJI TYCH ŚWIADCZEŃ

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI REALIZACJI TYCH ŚWIADCZEŃ Załącznik nr 3 WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI REALIZACJI TYCH ŚWIADCZEŃ Lp. Nazwa świadczenia gwarantowanego Warunki realizacji

Bardziej szczegółowo

Zjazd I sesja wyjazdowa trening interpersonalny 57 h. Zjazd II sesja wyjazdowa trening intrapsychiczny 58 h

Zjazd I sesja wyjazdowa trening interpersonalny 57 h. Zjazd II sesja wyjazdowa trening intrapsychiczny 58 h S t r o n a 1 Studiium Psychoterapiiii Uzalleżniień Harmonogram szkolleniia edycjja 2010/2011 II SEMESTR Zjazd I sesja wyjazdowa trening interpersonalny 57 h Zjazd II sesja wyjazdowa trening intrapsychiczny

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE O OŚRODKU STAŻOWYM. Telefon kontaktowy: 77/ , ,

INFORMACJE O OŚRODKU STAŻOWYM. Telefon kontaktowy: 77/ , , CPZ Dormed jest ośrodkiem stażowym posiadającym akredytację Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, szkolącym terapeutów w celu uzyskania certyfikatu specjalisty psychoterapii uzależnień.

Bardziej szczegółowo

Oferta Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. Kraków, 17 listopada 2016 roku

Oferta Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. Kraków, 17 listopada 2016 roku Oferta Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie Kraków, 17 listopada 2016 roku Działalność profilaktyczna Prowadzenie warsztatów szkoleniowych dla dzieci i młodzieży, uczniów krakowskich szkół.

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Projekt z dnia 28.11.2014 r. WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Załącznik nr 7 Lp. Profil lub rodzaj komórki organizacyjnej

Bardziej szczegółowo

także innych schorzeń o podłożu psychologicznym.

także innych schorzeń o podłożu psychologicznym. Witam Państwa na stronie Centrum Konsultacyjnego AKMED i serdecznie zapraszam do skorzystania z pomocy naszych specjalistów oraz z naszej oferty terapeutycznej. O sukcesach, jakie odnosimy w leczeniu uzależnień

Bardziej szczegółowo

tryb niestacjonarny 62 godziny

tryb niestacjonarny 62 godziny MODUŁ praktyczny do bloku zajęć specjalizacyjnych - opis tryb niestacjonarny 62 godziny Nazwa modułu Warunki uczestnictwa Systemowa terapia par i rodzin teoria i praktyka kliniczna Zainteresowanie tematem

Bardziej szczegółowo

Studium Psychoterapii Uzależnień Vis Salutis-Akredytacja PARPA

Studium Psychoterapii Uzależnień Vis Salutis-Akredytacja PARPA Studium Psychoterapii Uzależnień Vis Salutis-Akredytacja PARPA Informacje o usłudze Numer usługi 2016/02/03/7294/2820 Cena netto 6 300,00 zł Cena brutto 6 300,00 zł Cena netto za godzinę 0,00 zł Cena brutto

Bardziej szczegółowo

KRAJOWE BIURO DS. PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII

KRAJOWE BIURO DS. PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII KRAJOWE BIURO DS. PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII Przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym w Polsce w kontekście ustawy o grach hazardowych. Warszawa, 25-26 listopada 2014 r. Regulacje Prawne - Fundusz

Bardziej szczegółowo

Dz. U. nr 3/2000 Poz 44

Dz. U. nr 3/2000 Poz 44 Dz. U. nr 3/2000 Poz 44 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 1999 r. w sprawie organizacji, kwalifikacji personelu, zasad funkcjonowania i rodzajów zakładów lecznictwa odwykowego oraz udziału

Bardziej szczegółowo

STATUT ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ Na Wzgórzu w Głownie. Rozdział I Postanowienia ogólne

STATUT ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ Na Wzgórzu w Głownie. Rozdział I Postanowienia ogólne STATUT ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ Na Wzgórzu w Głownie Rozdział I Postanowienia ogólne 1 1. Zakład Opieki Zdrowotnej Na Wzgórzu, zwany dalej zakładem jest wyodrębnionym organizacyjnie zespołem osób i środków

Bardziej szczegółowo

Nazwy zadań ujęte w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskim Programie Przeciwdziałania Narkomanii

Nazwy zadań ujęte w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskim Programie Przeciwdziałania Narkomanii Załącznik do Zarządzenia nr 22/2014 Prezydenta Miasta Zamość z dnia 17 stycznia 2014 r. Zasady finansowania realizacji zadań ujętych w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Bardziej szczegółowo

PROGRAM LECZENIA W OŚRODKU PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA KCTU

PROGRAM LECZENIA W OŚRODKU PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA KCTU PROGRAM LECZENIA W OŚRODKU PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA KCTU PROCES DIAGNOSTYCZNY I KONSULTACJA SPECJALISTY PSYCHOTERAPII/TERAPII UZALEŻNIEŃ > wstępna diagnoza nozologiczna > analiza kontekstu

Bardziej szczegółowo

SPIS ZAŁĄCZNIKÓW: Nr 1 Wzór certyfikatu specjalisty psychoterapii uzależnień Nr 2 Wzór certyfikatu instruktora terapii uzależnień Nr 3 Wzór wniosku o

SPIS ZAŁĄCZNIKÓW: Nr 1 Wzór certyfikatu specjalisty psychoterapii uzależnień Nr 2 Wzór certyfikatu instruktora terapii uzależnień Nr 3 Wzór wniosku o SPIS ZAŁĄCZNIKÓW: Nr 1 Wzór certyfikatu specjalisty psychoterapii uzależnień Nr 2 Wzór certyfikatu instruktora terapii uzależnień Nr 3 Wzór wniosku o potwierdzenie statusu osoby uczestniczącej w programie

Bardziej szczegółowo

WARUNKI WOBEC ŚWIADCZENIODAWCÓW

WARUNKI WOBEC ŚWIADCZENIODAWCÓW YJNEJ 1 2 świadczenia w oddziale psychiatrycznym świadczenia w oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży 4700 4701 4703 4705 oddział psychiatryczny oddział psychiatryczny dla dzieci, oddział psychiatryczny

Bardziej szczegółowo

Wojewódzkie programy w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii

Wojewódzkie programy w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii Wojewódzkie programy w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Bardziej szczegółowo

Program działania Punktu Konsultacyjnego w Gminie Siechnice

Program działania Punktu Konsultacyjnego w Gminie Siechnice Program działania Punktu Konsultacyjnego w Gminie Siechnice Opis zadania 1. Nazwa zadania Punkt Konsultacyjny Gminy Siechnice 2. Miejsce wykonywania zadania: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, 55 011 Siechnice,

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 25 czerwca 2012 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 25 czerwca 2012 r. Dz.U.2012.734 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie organizacji, kwalifikacji personelu, sposobu funkcjonowania i rodzajów podmiotów leczniczych wykonujących świadczenia

Bardziej szczegółowo

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA 2016 ROK

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA 2016 ROK Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 0007.100.2016 Rady Gminy Przykona z dnia 12 lutego 2016r GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA 2016 ROK Podstawą

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 28 czerwca 2012 r. Poz. 734 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 25 czerwca 2012 r.

Warszawa, dnia 28 czerwca 2012 r. Poz. 734 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 25 czerwca 2012 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 28 czerwca 2012 r. Poz. 734 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie organizacji, kwalifikacji personelu, sposobu funkcjonowania

Bardziej szczegółowo

Telefon kontaktowy: 77/ 427 10 85, 882 096 660, 728 814 379. 2.mgr Anna Ryczkowska 3.mgr Małgorzata Nurkiewicz. oddział dzienny

Telefon kontaktowy: 77/ 427 10 85, 882 096 660, 728 814 379. 2.mgr Anna Ryczkowska 3.mgr Małgorzata Nurkiewicz. oddział dzienny Nazwa i adres ośrodka: Centrum Psychologii Zdrowia Dormed Telefon kontaktowy: 77/ 427 10 85, 882 096 660, 728 814 379 Kierownik placówki: Kierownik stażu: Opiekunowie stażu: Mgr Dorota Dyluś-Beśka Mgr

Bardziej szczegółowo

Kody Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych odpowiadające. Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

Kody Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych odpowiadające. Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania Dziennik Ustaw 35 Poz. 1386 Załącznik nr 4 WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH DZIENNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Lp. Nazwa świadczenia gwarantowanego Warunki realizacji

Bardziej szczegółowo

MIEJSKI PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W PABIANICACH. 2006 roku

MIEJSKI PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W PABIANICACH. 2006 roku MIEJSKI PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W PABIANICACH Załącznik Nr 1 do Uchwały Rady Miejskiej w Pabianicach Nr LX/533/06 z dnia 22 lutego 2006 r. MIEJSKI PROGRAM PROFILAKTYKI

Bardziej szczegółowo

Dzienny Oddział Terapii Uzależnień

Dzienny Oddział Terapii Uzależnień Dzienny Oddział Terapii Uzależnień Dzienny Oddział Terapii zajmuje Uzależnień się terapią uzależnień w ciągu od dnia alkoholu, w godzinach narkotyków, (od od poniedziałku 8.00 hazardu do 15.00 do w systemie

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWE WARIANTY PLANU STAŻOWEGO:

PRZYKŁADOWE WARIANTY PLANU STAŻOWEGO: PRZYKŁADOWE WARIANTY PLANU STAŻOWEGO: Wariant 1: Czas trwania: 16 tygodni 5 godz. tyg. x 16 (w godz. 14.30 19.30) Pierwszego dnia pobytu w wybranej placówce uczestnik stażu poznaje topografię ośrodka,

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE O OŚRODKU STAŻOWYM

INFORMACJE O OŚRODKU STAŻOWYM INFORMACJE O OŚRODKU STAŻOWYM Nazwa i adres ośrodka: Telefon kontaktowy: 77/ 427 10 85, 882 096 660, 728 814 379 Kierownik placówki: Centrum Psychologii Zdrowia Dormed ul. Czarneckiego 4A 48-303 Nysa Mgr

Bardziej szczegółowo

I. PORADNICTWO PRAWNE

I. PORADNICTWO PRAWNE Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie w zakresie poradnictwa specjalistycznego świadczonego w roku 2017 zaprasza do współpracy: - radcę prawnego (osoba może prowadzić własną działalność gospodarczą) - psychologa

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 6. Lp. Profil oraz rodzaj komórki organizacyjnej Warunki realizacji świadczenia gwarantowanego

Załącznik nr 6. Lp. Profil oraz rodzaj komórki organizacyjnej Warunki realizacji świadczenia gwarantowanego Załącznik nr 6 WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH PSYCHIATRYCZNYCH I LECZENIA ŚRODOWISKOWEGO (DOMOWEGO) ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Lp. Profil oraz rodzaj komórki

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR IV/20/2015 RADY MIEJSKIEJ W ŻAROWIE. z dnia 23 stycznia 2015 r.

UCHWAŁA NR IV/20/2015 RADY MIEJSKIEJ W ŻAROWIE. z dnia 23 stycznia 2015 r. UCHWAŁA NR IV/20/2015 RADY MIEJSKIEJ W ŻAROWIE z dnia 23 stycznia 2015 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Żarów na 2015 rok Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15

Bardziej szczegółowo

ul. Mostowa 2/ Kraków Tel: www: kspp.edu.pl

ul. Mostowa 2/ Kraków Tel: www: kspp.edu.pl ul. Mostowa 2/13 31-061 Kraków Tel: 12 430 56 09 www: kspp.edu.pl e-mail: poczta@kspp.edu.pl Jesteś Absolwentem lub Studentem ostatnich lat Psychologii Medycyny Pedagogiki Kierunków humanistycznych CO

Bardziej szczegółowo

zaburzenia zachowania (F00 odpowiadające świadczeniu gwarantowanemu (ICD 10) Zaburzenia psychiczne i F99);

zaburzenia zachowania (F00 odpowiadające świadczeniu gwarantowanemu (ICD 10) Zaburzenia psychiczne i F99); Dziennik Ustaw 51 Poz. 1386 Załącznik nr 6 WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH PSYCHIATRYCZNYCH I LECZENIA ŚRODOWISKOWEGO (DOMOWEGO) ORAZ WARUNKI REALIZACJI TYCH ŚWIADCZEŃ

Bardziej szczegółowo

Zielona Góra, 12.02.2014 r.

Zielona Góra, 12.02.2014 r. Zielona Góra,.0.04 r. INFORMACJA PEŁNOMOCNIKA DS. PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH O ROZSTRZYGNIĘCIU ZAPROSZENIA DO SKŁADANIA OFERT DOTYCZĄCYCH ZAKUPU USŁUG W 04 ROKU W ZAKRESIE PROFILAKTYKI

Bardziej szczegółowo

Leczenie w domu pacjenta - praca w Zespole Leczenia Środowiskowego

Leczenie w domu pacjenta - praca w Zespole Leczenia Środowiskowego Leczenie w domu pacjenta - praca w Zespole Leczenia Środowiskowego Zespół Leczenia Środowiskowego Wieliczka Paweł Sacha specjalista psychiatra Idea psychiatrycznego leczenia środowiskowego, a codzienna

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU STOWARZYSZENIA MONAR NA LATA 2014-2020

STRATEGIA ROZWOJU STOWARZYSZENIA MONAR NA LATA 2014-2020 STRATEGIA ROZWOJU STOWARZYSZENIA MONAR NA LATA 2014-2020 PREAMBUŁA Celem nadrzędnym Stowarzyszenia Monar jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej, ochrona zdrowia społeczeństwa, świadczenie

Bardziej szczegółowo

PROJEKT Bliżej Ciebie - model zintegrowanego leczenia i wsparcia środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi

PROJEKT Bliżej Ciebie - model zintegrowanego leczenia i wsparcia środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi PROJEKT Bliżej Ciebie - model zintegrowanego leczenia i wsparcia środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi O projekcie Okres realizacji: 30 maja 30 września 2016 r. Finansowanie: Program Operacyjny

Bardziej szczegółowo

OFERTA STAŻU NR 1/2017/S122/OF

OFERTA STAŻU NR 1/2017/S122/OF Płatne staże finansowane ze środków Unii Europejskie! Kto może wziąć udział w projekcie? O staż mogą ubiegać się studenci/tki dwóch ostatnich semestrów stacjonarnych jednolitych studiów magisterskich Psychologii.

Bardziej szczegółowo

Realizacja programu terapeutycznego dla współuzależnionych autorstwa Mirosławy Kisiel, który podzielony jest na dwa etapy:

Realizacja programu terapeutycznego dla współuzależnionych autorstwa Mirosławy Kisiel, który podzielony jest na dwa etapy: GRUPY WSPARCIA Grupa wsparcia dla osób współuzależnionych. Grupa spotyka się cyklicznie w środy od godz. 16.00 19.00. Realizacja programu terapeutycznego dla współuzależnionych autorstwa Mirosławy Kisiel,

Bardziej szczegółowo

PROGRAM SZKOLENIA: PSYCHOSPOŁECZNE UWARUNKOWANIA ROZWOJU DZIECI I MŁODZIEZY PSYCHOLOGIA ROZWOJOWA, KSZTAŁTOWANIE SIĘ OSOBOWOŚCI

PROGRAM SZKOLENIA: PSYCHOSPOŁECZNE UWARUNKOWANIA ROZWOJU DZIECI I MŁODZIEZY PSYCHOLOGIA ROZWOJOWA, KSZTAŁTOWANIE SIĘ OSOBOWOŚCI PROGRAM SZKOLENIA: PSYCHOSPOŁECZNE UWARUNKOWANIA ROZWOJU DZIECI I MŁODZIEZY Tematy szkolenia PSYCHOLOGIA ROZWOJOWA, KSZTAŁTOWANIE SIĘ OSOBOWOŚCI Wykład 2 godz. - Podejście do rozwoju psychicznego w kontekście

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ORGANIZACYJNY PORADNI TERAPII UZALEŻNIENIA I WSPÓŁUZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU FENIX PSYCHOTERAPIA UZALEŻNIEŃ W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM

REGULAMIN ORGANIZACYJNY PORADNI TERAPII UZALEŻNIENIA I WSPÓŁUZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU FENIX PSYCHOTERAPIA UZALEŻNIEŃ W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM REGULAMIN ORGANIZACYJNY PORADNI TERAPII UZALEŻNIENIA I WSPÓŁUZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU FENIX PSYCHOTERAPIA UZALEŻNIEŃ W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM Spis treści Rozdział I. Postanowienia ogólne.... 3 Rozdział II.

Bardziej szczegółowo

3. Chorzy psychicznie, w rozumieniu ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

3. Chorzy psychicznie, w rozumieniu ustawy o ochronie zdrowia psychicznego Działania Klubu Integracji Społecznej od 2010 roku. TUTUŁ PROGRAMU Zwiększenie szans na zatrudnienie i podniesienie kompetencji społecznych poprzez stworzenie kompleksowego systemu wsparcia dla osób zagrożonych

Bardziej szczegółowo

Oferta Zespołu ds. Młodzieży rok szkolny 2015/2016

Oferta Zespołu ds. Młodzieży rok szkolny 2015/2016 Oferta Zespołu ds. Młodzieży rok szkolny 2015/2016 Skład zespołu: pedagog, koordynator zespołu - mgr pedagog - mgr pedagog - mgr pedagog mgr Rafał Peszek psycholog - mgr Aleksandra Kupczyk psycholog -

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 2011 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 2011 r. Projekt z dnia 16 listopada 2011 r. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 2011 r. w sprawie organizacji, kwalifikacji personelu, sposobu funkcjonowania i rodzajów podmiotów leczniczych wykonujących

Bardziej szczegółowo

Ostre zatrucie spowodowane użyciem alkoholu. świadczeniu gwarantowanemu (ICD 10) nasennych (F13.3); (F10.4); lekarz specjalista w dziedzinie chorób

Ostre zatrucie spowodowane użyciem alkoholu. świadczeniu gwarantowanemu (ICD 10) nasennych (F13.3); (F10.4); lekarz specjalista w dziedzinie chorób Dziennik Ustaw 22 Poz. 1386 Załącznik nr 2 WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Lp. Nazwa świadczenia gwarantowanego Warunki

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM REALIZACJI GMINNEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA LATA 2011-2015

HARMONOGRAM REALIZACJI GMINNEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA LATA 2011-2015 HARMONOGRAM REALIZACJI GMINNEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA LATA 2011-2015 CELE ZADANIA I SPOSOBY ICH REALIZATORZY ZADANIA TERMIN REALIZACJI 1. Prowadzenie profilaktycznej działalności edukacyjnej

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia... w sprawie ramowego programu nauczania w zakresie psychoterapii. (Dz. U...r.)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia... w sprawie ramowego programu nauczania w zakresie psychoterapii. (Dz. U...r.) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia... w sprawie ramowego programu nauczania w zakresie psychoterapii (Dz. U....r.) Na podstawie art. 8 pkt 2 ustawy z dnia o niektórych zawodach medycznych (Dz. U.

Bardziej szczegółowo

NARKOTYKI. Placówki ambulatoryjne dzienne

NARKOTYKI. Placówki ambulatoryjne dzienne NARKOTYKI Placówki ambulatoryjne dzienne 1. TRiDPU Powrót z U Poradnia Profilaktyki Środowiskowej Kontakt ul. Elektoralna 26 00 892 Warszawa tel. (22) 620 64 35 Czynne: pon. czw. 9.00 19.00; pt. 9.00 18.00

Bardziej szczegółowo

Wykaz podmiotów lokalnego systemu ochrony zdrowia, które wniosły propozycje w ramach konsultacji: L. p. Wyszczególnienie treści wniosku (propozycja)

Wykaz podmiotów lokalnego systemu ochrony zdrowia, które wniosły propozycje w ramach konsultacji: L. p. Wyszczególnienie treści wniosku (propozycja) Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji projektu Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zawierające ustosunkowanie się do uwag zgłaszanych do tego projektu W ramach konsultacji w terminie

Bardziej szczegółowo

Oferta szkoleń. Komisje ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. lat na rynku. 100% pytanych Klientów poleca nasze usługi

Oferta szkoleń. Komisje ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. lat na rynku. 100% pytanych Klientów poleca nasze usługi 9+ lat na rynku 100% pytanych Klientów poleca nasze usługi 6000+ godzin przeprowadzonych szkoleń oraz warsztatów Oferta szkoleń Komisje ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 150+ Instytucji skorzystało

Bardziej szczegółowo

Wykaz placówek i instytucji zajmujących się leczeniem i oddziaływaniem terapeutycznym w okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Wykaz placówek i instytucji zajmujących się leczeniem i oddziaływaniem terapeutycznym w okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy. Wykaz placówek i instytucji zajmujących się leczeniem i oddziaływaniem terapeutycznym w okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy. Bardo Ośrodek Interwencji Kryzysowej Nadzieja Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej,

Bardziej szczegółowo

ZAKŁAD LECZNICTWA ODWYKOWEGO DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU W CZARNYM BORZE WOJEWÓDZKI OŚRODEK TERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA

ZAKŁAD LECZNICTWA ODWYKOWEGO DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU W CZARNYM BORZE WOJEWÓDZKI OŚRODEK TERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA Szanowni Państwo, W imieniu Zakładu Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze oraz Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa, Działu Profilaktyki Uzależnień serdecznie

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia..(poz. ) WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Załącznik nr 1 Lp. Nazwa

Bardziej szczegółowo

LECZENIE UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU małopolskie

LECZENIE UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU małopolskie LECZENIE UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU 04 CZĘŚĆ Strona z 6 brak danych kościołem, związkiem wyznaniowym instytutem badawczym fundacją, stowarzyszeniem jednostką budżetową SP ZOZem przedsiębiorcą innym (np.

Bardziej szczegółowo

Białystok, dnia 29 kwietnia 2013 r. Poz. 1993 UCHWAŁA NR XXVI/319/13 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO. z dnia 22 marca 2013 r.

Białystok, dnia 29 kwietnia 2013 r. Poz. 1993 UCHWAŁA NR XXVI/319/13 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO. z dnia 22 marca 2013 r. DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO Białystok, dnia 29 kwietnia 2013 r. Poz. 1993 UCHWAŁA NR XXVI/319/13 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO z dnia 22 marca 2013 r. w sprawie nadania statutu Wojewódzkiemu

Bardziej szczegółowo

Zielona Góra, 28.01.2015 r.

Zielona Góra, 28.01.2015 r. Zielona Góra, 28.0.205 r. INFORMACJA PEŁNOMOCNIKA DS. PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH O ROZSTRZYGNIĘCIU ZAPROSZENIA DO SKŁADANIA OFERT DOTYCZĄCYCH ZAKUPU USŁUG W 205 ROKU W ZAKRESIE

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Załącznik nr 2 Lp. Nazwa świadczenia gwarantowanego Warunki realizacji świadczenia

Bardziej szczegółowo

Publikacje: 2013 2012

Publikacje: 2013 2012 Publikacje: 2013 1. Lelonek-Kuleta, B. (2013). Wiara w szczęśliwy los drogą do cierpienia? Patologiczny hazard w podejściu poznawczym. Horyzonty Psychologii, nr 3. 2. Lelonek-Kuleta, B. (2013). Terapia

Bardziej szczegółowo

PLACÓWKI UDZIELAJĄCE POMOCY W ZAKRESIE UZALEŻNIEŃ

PLACÓWKI UDZIELAJĄCE POMOCY W ZAKRESIE UZALEŻNIEŃ PLACÓWKI UDZIELAJĄCE POMOCY W ZAKRESIE UZALEŻNIEŃ WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE Śląska Fundacja Błękitny Krzyż Dane teleadresowe: 43-300 Bielsko-Biała, ul. Mostowa 1 tel./faks: 33 817 28 38 e-mail: sekretariat@bk-europe.pl

Bardziej szczegółowo

Załącznik Nr 1 do MPPN

Załącznik Nr 1 do MPPN Załącznik Nr 1 do MPPN KATALOG KATEGORII DZIAŁAŃ I RODZAJÓW CZYNNOŚCI PRZEWIDZIANYCH DO ZLECANIA PODMIOTOM W RAMACH REALIZACJI MIEJSKIEGO PROGRAMU PRZECIDZIAŁANIA NARKOMANII W 2008 ROKU LP. KATEGORIA DZIAŁANIA

Bardziej szczegółowo

STATUT SPECJALISTYCZNEGO PSYCHIATRYCZNEGO SAMODZIELNEGO PUBLICZNEGO ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ W SUWAŁKACH ROZDZIAŁ I POSTANOWIENIA OGÓLNE

STATUT SPECJALISTYCZNEGO PSYCHIATRYCZNEGO SAMODZIELNEGO PUBLICZNEGO ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ W SUWAŁKACH ROZDZIAŁ I POSTANOWIENIA OGÓLNE Zał. do uchwały Nr... Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia... STATUT SPECJALISTYCZNEGO PSYCHIATRYCZNEGO SAMODZIELNEGO PUBLICZNEGO ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ W SUWAŁKACH ROZDZIAŁ I POSTANOWIENIA OGÓLNE

Bardziej szczegółowo

MODUŁ praktyczny do bloku zajęć specjalizacyjnych - opis. tryb stacjonarny

MODUŁ praktyczny do bloku zajęć specjalizacyjnych - opis. tryb stacjonarny MODUŁ praktyczny do bloku zajęć specjalizacyjnych - opis tryb stacjonarny Nazwa modułu Warunki uczestnictwa Adresaci modułu i cel zajęć Zjawiska w psychoterapii klinicznej praktyczne zastosowanie w pracy

Bardziej szczegółowo

Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 30/339/2004 Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 15 czerwca 2004 r.

Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 30/339/2004 Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 15 czerwca 2004 r. Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 30/339/ Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 15 czerwca r. Wykaz ofert-wniosków złożonych w ramach otwartego konkursu ofert na wykonywanie zadań publicznych związanych

Bardziej szczegółowo

I 21.03.2015 09:00-16:30 II 04.04.2015 09:00-16:30 III 18.10.2015 09:00-16:30 IV 14.11.2015 09:00-16:30

I 21.03.2015 09:00-16:30 II 04.04.2015 09:00-16:30 III 18.10.2015 09:00-16:30 IV 14.11.2015 09:00-16:30 WARSZTATY UMIEJĘTNOŚCI - KOMUNIKACJA EMPATYCZNA POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY NVC Odbiorcami są: - Pacjenci uzależnieni od hazardu, komputera, Internetu oraz członkowie ich rodzin (rodzice, partnerzy). Celem

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM REALIZACJI

HARMONOGRAM REALIZACJI Załącznik Nr 2 do GPPU na 2016 r. HARMONOGRAM REALIZACJI GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA ROK 2016 Nazwa zadania Lp. zgodnie z art.

Bardziej szczegółowo

Wolskiej Akademii Rodzica dla Rodziców Nastolatków

Wolskiej Akademii Rodzica dla Rodziców Nastolatków Stowarzyszenie Niebieska Linia zaprasza na bezpłatne zajęcia Wolskiej Akademii Rodzica dla Rodziców Nastolatków Wolska Akademia Rodzica to cykl warsztatów, spotkań edukacyjnych i konsultacji, adresowany

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE KOŃCOWE. z wykonania zadania publicznego. w okresie od 01.02 do 31.12

SPRAWOZDANIE KOŃCOWE. z wykonania zadania publicznego. w okresie od 01.02 do 31.12 SPRAWOZDANIE KOŃCOWE z wykonania zadania publicznego Terapia i rehabilitacja osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin z terenu Gminy Andrychów (tytuł zadania publicznego) w okresie od 01.02

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM REALIZACJI

HARMONOGRAM REALIZACJI Załącznik Nr 2 do GPPU na 2015 r. HARMONOGRAM REALIZACJI GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA ROK 2015 Lp. Zamierzenia (zadania) Sposoby

Bardziej szczegółowo

Warunki realizacji świadczenia gwarantowanego

Warunki realizacji świadczenia gwarantowanego Załącznik nr 6 WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH PSYCHIATRYCZNYCH I LECZENIA ŚRODOWISKOWEGO (DOMOWEGO) ORAZ WARUNKI REALIZACJI TYCH ŚWIADCZEŃ Lp. Nazwa świadczenia

Bardziej szczegółowo

LECZENIE UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU 2011. małopolskie

LECZENIE UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU 2011. małopolskie LECZENIE UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU CZĘŚĆ Strona z brak danych kościołem, związkiem wyznaniowym instytutem badawczym fundacją, stowarzyszeniem jednostką budżetową SP ZOZem przedsiębiorcą (osobą fizyczną)

Bardziej szczegółowo

Pielęgniarstwo Pierwszego stopnia Praktyczny. Znajomość zagadnień z zakresu anatomii, fizjologii, psychologii, farmakologii.

Pielęgniarstwo Pierwszego stopnia Praktyczny. Znajomość zagadnień z zakresu anatomii, fizjologii, psychologii, farmakologii. Nazwa jednostki prowadzącej kierunek: Nazwa kierunku: Poziom kształcenia: Profil kształcenia: Moduły wprowadzające/wymagania wstępne: Nazwa modułu / przedmiotu (przedmiot lub grupa przedmiotów) Osoby prowadzące:

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia29 kwietnia 2011 r. Załącznik nr 1 WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI

Bardziej szczegółowo

LECZENIE UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU 2011. małopolskie

LECZENIE UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU 2011. małopolskie LECZENIE UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU 20 CZĘŚĆ Strona z 27 brak danych kościołem, związkiem wyznaniowym instytutem badawczym fundacją, stowarzyszeniem jednostką budżetową SP ZOZem przedsiębiorcą innym (np.

Bardziej szczegółowo

Program pilotażowy. Punkt Wsparcia Środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi na bazie Środowiskowego Domu Samopomocy

Program pilotażowy. Punkt Wsparcia Środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi na bazie Środowiskowego Domu Samopomocy Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 1608/08 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 16 października 2008r. Program pilotażowy Punkt Wsparcia Środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi 1 I. Podstawy prawne

Bardziej szczegółowo

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH na 2017 rok

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH na 2017 rok Projekt GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH na 2017 rok 1. Postanowienia ogólne ROZDZIAŁ I Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych

Bardziej szczegółowo

Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2013 rok

Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2013 rok Rada Miejska Iławy Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2013 rok Urząd Miasta w Iławie Ośrodek Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie Miejski Program Przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

NZOZ Zakład Lecznictwa Odwykowego Szansa

NZOZ Zakład Lecznictwa Odwykowego Szansa NZOZ Zakład Lecznictwa Odwykowego Szansa PROGRAM STAŻU KLINICZNEGO Moduł I Specjalista Terapii Uzależnień (120 godzin stażu) Program stażu przewiduje szczegółowe zapoznanie się z koncepcją i programem

Bardziej szczegółowo

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA MIANOWANEGO, UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ ZAWODOWY NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO. Imię i nazwisko: Szkoła: Okres stażu: mgr Agnieszka Kozłowska-Nagat im. Szarych Szeregów

Bardziej szczegółowo

NOWY MODEL PROMOCJI ZDROWIA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ. Podręcznik metodologiczny dla personelu medycznego i paramedycznego

NOWY MODEL PROMOCJI ZDROWIA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ. Podręcznik metodologiczny dla personelu medycznego i paramedycznego PROMOCJA ZDROWIA I EDUKACJA ZDROWOTNA Leo Barić, Halina Osińska NOWY MODEL PROMOCJI ZDROWIA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ Podręcznik metodologiczny dla personelu medycznego i paramedycznego Wydanie I Warszawa

Bardziej szczegółowo

Cele szczegółowe i zadania Miejskiego Programu Profilaktyki

Cele szczegółowe i zadania Miejskiego Programu Profilaktyki Załącznik do Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie na rok 2014 Cele szczegółowe i zadania Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM REALIZACJI MIEJSKIEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW UZALEŻNIEŃ W MALBORKU W ROKU 2014

HARMONOGRAM REALIZACJI MIEJSKIEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW UZALEŻNIEŃ W MALBORKU W ROKU 2014 Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr... Rady Miasta Malborka z dnia... HARMONOGRAM REALIZACJI MIEJSKIEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW UZALEŻNIEŃ W MALBORKU W ROKU 2014 1 1. DZIAŁALNOŚĆ PROFILAKTYCZNA

Bardziej szczegółowo

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji www.aotmit.gov.pl OBWIESZCZENIE PREZESA AGENCJI OCENY TECHNOLOGII MEDYCZNYCH I TARYFIKACJI Z DNIA 30 WRZEŚNIA 2015 R. W SPRAWIE TARYF ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH

Bardziej szczegółowo

2. Podstawą przyjęcia do ZPOP jest zdiagnozowana przewlekła choroba psychiczna.

2. Podstawą przyjęcia do ZPOP jest zdiagnozowana przewlekła choroba psychiczna. Kontakt: Punkt Pielęgniarski: (087) 562 64 83, Sekretariat: (087) 562 64 79 Kliknij po więcej informacji Regulamin Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Psychiatrycznego w Specjalistycznym Psychiatrycznym

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Punktu Pomocy Kryzysowej przy Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzciance za rok 2013 976 porad 283 osoby

Sprawozdanie z działalności Punktu Pomocy Kryzysowej przy Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzciance za rok 2013 976 porad 283 osoby Sprawozdanie z działalności Punktu Pomocy Kryzysowej przy Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzciance za rok 2013 Specjaliści terapii uzależnień i współuzależnienia zatrudnieni w Punkcie Pomocy

Bardziej szczegółowo

Warszawa, 01.02.2015. Lidia Popek. Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytut Psychiatrii i Neurologii 02 957 Warszawa, ul.

Warszawa, 01.02.2015. Lidia Popek. Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytut Psychiatrii i Neurologii 02 957 Warszawa, ul. Lidia Popek Warszawa, 01.02.2015 Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytut Psychiatrii i Neurologii 02 957 Warszawa, ul. Sobieskiego 9 tel. 22 4582806; fax22 6421272 ; email. lpopek@ipi.edu.pl Raport

Bardziej szczegółowo

Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach stacjonarnych leczenia uzależnień oraz warunki realizacji tych świadczeń

Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach stacjonarnych leczenia uzależnień oraz warunki realizacji tych świadczeń Załącznik nr 2 Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach stacjonarnych leczenia uzależnień oraz warunki realizacji tych świadczeń L.p. Nazwa świadczenia gwarantowanego i, Warunki realizacji

Bardziej szczegółowo

Pomoc dla osób uzależnionych od alkoholu

Pomoc dla osób uzależnionych od alkoholu P R O B L E M Y A L K O H O L O W E Nazwa, adres instytucji, Lp. możliwości kontaktu 1. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 48-210 Biała ul. Rynek 10 tel. 77 4388533 lub 77 4388531 2. Punkt

Bardziej szczegółowo

P L A N S T U D I Ó W S T A C J O N A R N Y C H Przyjęty uchwałą Rady Wydziału z dnia r. Rekrutacja w roku akademickim 2017/2018

P L A N S T U D I Ó W S T A C J O N A R N Y C H Przyjęty uchwałą Rady Wydziału z dnia r. Rekrutacja w roku akademickim 2017/2018 P L A N S T U D I Ó W S T A C J O N A R N Y C H Przyjęty uchwałą Rady Wydziału z dnia 21.03.2017 r. Rekrutacja w roku akademickim 2017/2018 WYDZIAŁ PEDAGOGIKI, PSYCHOLOGII I SOCJOLOGII Nazwa kierunku studiów:

Bardziej szczegółowo

Rekrutacja w roku akademickim 2014/2015

Rekrutacja w roku akademickim 2014/2015 P L A N S T U D I Ó W S T A C J O N A R N Y C H Rekrutacja w roku akademickim 2014/2015 WYDZIAŁ PEDAGOGIKI, SOCJOLOGII I NAUK O ZDROWIU Nazwa kierunku studiów: PSYCHOLOGIA Forma studiów: stacjonarne MODUŁ

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 6. Porada lekarska diagnostyczna

Załącznik nr 6. Porada lekarska diagnostyczna Załącznik nr 6 Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach ambulatoryjnych psychiatrycznych i leczenia środowiskowego (domowego) oraz warunki realizacji tych świadczeń L.p. Nazwa świadczenia

Bardziej szczegółowo

Warszawa, 10 listopada 2011 r.

Warszawa, 10 listopada 2011 r. Warszawa, 10 listopada 2011 r. cele fundacji Ë ochrona i promocja zdrowia w zakresie onkologii Ë wspomaganie działalności diagnostycznej, leczniczej oraz rehabilitacyjnej w obszarze onkologii Ë wspieranie

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XXX/226/2012 RADY MIEJSKIEJ W ŻAROWIE. z dnia 28 grudnia 2012 r.

UCHWAŁA NR XXX/226/2012 RADY MIEJSKIEJ W ŻAROWIE. z dnia 28 grudnia 2012 r. UCHWAŁA NR XXX/226/2012 RADY MIEJSKIEJ W ŻAROWIE z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Żarów na 2013 rok. Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt.

Bardziej szczegółowo

Strata/żałoba. mgr Marzena Damięcka

Strata/żałoba. mgr Marzena Damięcka mgr Marzena Damięcka Psycholog, psychoterapeuta, coach pracujący w nurcie psychoterapii zintegrowanej. Udziela porad, konsultacji i pomocy psychologicznej oraz terapii dorosłym oraz parom. Zajmuje się

Bardziej szczegółowo

TOWARZYSZENIE W CHOROBIE

TOWARZYSZENIE W CHOROBIE Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia - Albert Einstein PROPOZYCJA WSPÓŁPRACY TOWARZYSZENIE W CHOROBIE program społeczny Fundacji Wspólna Droga United Way Polska Źródło: http://www.dziennikpolski24.pl/files/articles/lightbox/82efd59a59d7f866b44e1e

Bardziej szczegółowo

OPIS MODUŁU KSZTAŁCENIA

OPIS MODUŁU KSZTAŁCENIA Załącznik nr 9 do Zarządzenia Rektora ATH Nr 514/2011/2012z dnia 14 grudnia 2011 r. Druk DNiSS nr PK_IIIF OPIS MODUŁU KSZTAŁCENIA NAZWA PRZEDMIOTU/MODUŁU KSZTAŁCENIA:. Podstawy Kod przedmiotu: 104 Rodzaj

Bardziej szczegółowo