Instrukcja wykonania broni bezpieczniej

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Instrukcja wykonania broni bezpieczniej"

Transkrypt

1 Poradnik fantazjadowy Instrukcja wykonania broni bezpieczniej Rafał Rafałsz Grycner Wojskowa Akademia Techniczna styczeń 2010 r. wersja 1.0 Spis treści I. Wstęp... 1 II. Materiały... 2 III. Narzędzia... 3 IV. Przygotowanie materiałów... 3 V. Wykonanie rdzenia... 4 VI. Wykonanie ostrza... 6 VII. Wykonanie rękojeści...12 VIII. Wykończenie jelca...14 IX. Kilka słów końcowych...14 I. Wstęp Niniejsza instrukcja objaśnia, jak wykonać bezpieczniak, czyli broń nadającą się do wykorzystania na Fantazjadzie, jak również na innych fabularnych grach terenowych (LARPach). Większość materiałów potrzebnych do wykonania tej broni jest łatwo dostępna w sklepach z materiałami budowlanymi typu Leroy-Merlin albo Castorama. Instrukcja została sporządzona w ten sposób, aby mogła ją wykonać nawet osoba, która nigdy wcześniej nie produkowała broni wykorzystywanej na LARP-ach. Technika wykonania zaprezentowana w tym opracowaniu jest jedną z wielu różnych metod wykorzystywanych aktualnie i. Opiera ona konstrukcję broni na rdzeniu wykonanym z pręta włókna szklanego oraz rurek PCW. Ostrze broni wykonane jest z karimaty, która jest prosta w modelowaniu. Do klejenia elementów rdzenia używa się butaprenu, a do produkcji ostrza - taśmy dwustronnej, która jest wygodniejsza w obsłudze i lepiej trzyma. Rękojeść jest doważona śrubą, dzięki czemu broń jest wygodna w prowadzeniu i szybka. Rękojeść wykończona jest przy pomocy sznurka z tworzywa sztucznego.

2 2 Opracowanie przedstawia kolejne etapy produkcji broni długości 110 cm, o prostym ostrzu, z prostym jelcem i rękojeścią długości 20 cm umożliwiającą prowadzenie broni zarówno jedną ręką jak i oburącz. Sztych broni będzie na długości 15 cm pozbawiony rdzenia, dzięki czemu broń ta przy poprawnym i starannym wykonaniu może przejść homologację na Fantazjadzie, umożliwiającą zadawanie nią pchnięć podczas walki ii. Gorąco zaleca się przeczytanie całego poradnika przed rozpoczęciem montażu broni. II. Materiały Fot. 1. Przykładowe materiały do konstrukcji miecza. Rurka cienka PCW (inaczej PVC iii ) zwana dalej cienką rurką, dostępna w sklepach z artykułami budowlanymi. Rurka ta jest zwykle oznaczona nadrukiem CPVC ½ i jest biała. Sprzedawana w trzymetrowych odcinkach. Na zdjęciu zaprezentowano cienką rurkę innego rodzaju, która może zostać wykorzystana jako zamiennik jest jednak bardziej giętka. Rurka gruba PCW - zwana dalej grubą rurką, dostępna w sklepach z artykułami budowlanymi. Rurka ta jest oznaczona zwykle nadrukiem PVC-U ½ i także jest biała, ale jest grubsza od tej powyżej. Sprzedawana w trzymetrowych odcinkach. Pręt włókna szklanego można je dostać w sklepach modelarskich. Droga kupna to najczęściej zamówienia przez Internet. Sprzedawane jako 1 metrowe odcinki. Średnica: 8 mm. Tubka lub puszka kleju butapren do nabycia w sklepach z artykułami budowlanymi. Taśma srebrna Powertape jw. Taśma dwustronna jw. Taśma pakowa jw. Śruba M10x120 jw.

3 3 Taśma malarska jw. Taśmy malarskie mogą mieć różną szerokość. Kup tę, która jest najszersza. Kształtka czwórnik dostępna w sklepach z artykułami budowlanymi. Kupując kształtki upewnij się, czy pasują wielkością do grubej rurki. szt. 1 Zaślepka jw. szt. 1 Skaj lub inny materiał skóropodobny, skóra, gruba tkanina potrzebny w liczbie dwóch krążków o średnicy 3 4 cm. Karimata można kupić w hipermarketach. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów różniących się przede wszystkim ceną. Istotnym parametrem karimaty jest jej grubość powinna wynosić 8mm. Im gęstsza karimata, tym lepsza. Sznurek ø6; 3 m. Długość sznurka potrzebną do owinięcia rękojeści można policzyć z następującego wzoru: L = dł.rękoje ści sznurka π średnica. zewn. rurki ; Zaokrąglając w górę do pełnego metra. Dla naszego przypadku mamy dł.rękojeści = 20 cm, ø sznurka 0,6 cm, średnicę zewnętrzną rurki możemy przyjąć 2,5 cm. Zatem mamy: L = 20 π 2, cm. Jeszcze bardziej upraszczając, 0,6 przy założeniu, że rękojeść jest robiona na grubej rurce i owijasz ją sznurkiem ø6, potrzebną długość sznurka można obliczyć z wzoru: L = dł. rękojeści 13 [cm] i zaokrąglając w górę do pełnych metrów. Sznurek z tworzywa sztucznego kupisz w sklepie z artykułami budowlanymi. III. Narzędzia Nożyk monterski z wymiennymi ostrzami. Dostępny w sklepach z artykułami budowlanymi Piłka do metalu brzeszczot powinien być taki jak do metalu. Dostępny jw. Marker lub flamaster IV. Przygotowanie materiałów Rurki kupowane w sklepach sprzedawane są w pojedynczych egzemplarzach trzymetrowej długości. Do produkcji broni wykorzystywane są odcinki krótsze. Do cięcia rurek używaj brzeszczotu do metalu. Podaję następujące długości poszczególnych fragmentów i odpowiadające im kolory na rys. 1.: Rdzeń, rurka cienka, długość: cm, kolor różowy. Rdzeń-rękojeść, rurka gruba, długość: 20 cm, kolor zielony. Pierścienie, rurka gruba, długość: między 2 a 3 cm. Najlepiej tak, aby pierścień wchodził cały do czwórnika. Kolor zielony. Jelec, rurka cienka, długość: 10 cm, zależy od pożądanej szerokości jelca. Kolor różowy. Rdzeń, pręt włókna szklanego, długość: 80 cm, kolor czerwony.

4 4 V. Wykonanie rdzenia 1. Poniżej (rys. 1.) przedstawiam schematyczny przekrój przez rdzeń miecza. Każdy kolor oznacza inny rodzaj materiału. Rys. 1. Schemat rdzenia po złożeniu. 2. Rurkę cienką i rurkę grubą przytnij do odpowiedniej długości (patrz: przygotowanie materiałów). Możesz użyć w tym celu piłki z brzeszczotem do metalu. 3. W cienką rurkę wklej śrubę przy pomocy butaprenu. Najpierw śrubę obklej starannie kilkoma warstwami taśmy malarskiej, tak aby wchodziła w rurkę dość ciasno. 4. Cienką rurkę wklej w grubą rurkę (butapren), tak aby gruba rurka zaczynała się przy wystającym łbie śruby. Elementy powinny wchodzić ciasno w siebie nawzajem. Aby zapewnić brak luzów obklejaj cienką rurkę taśmą malarską. 5. Łeb śruby zasłoń nakładając zaślepkę pasującą do grubej rurki. Zaślepka zwykle wchodzi na łeb śruby na wcisk, nie ma konieczności przyklejania butaprenem. 6. Pręt włókna szklanego przytnij do odpowiedniej długości (patrz: przygotowanie materiałów). Końcówkę zabezpiecz taśmą malarską uważaj na drzazgi. Czubek pręta, który będzie pełnił funkcję sztychu broni (czyli nie ten, który wchodzi w rurkę), powinien być zabezpieczony grubą warstwą taśmy malarskiej, pakowej lub powertape. Istotne jest to dlatego, aby nie wystąpiło niebezpieczeństwo zranienia drugiej osoby podczas wykonywania pchnięć. 7. W cienką rurkę wklej przy pomocy butaprenu pręt włókna szklanego. Najpierw obklej pręt taśmą malarską, tak aby wchodził w rurkę dość ciasno. Nie powinno być luzów po wetknięciu. 8. Od strony przeciwnej niż zaślepka, wklej na grubą rurkę kształtkę czwórnik. Do przyklejenia użyj butaprenu. Następnie od przeciwnej strony czwórnika wklej pierścień wycięty z grubej rurki. Robi się to w celu wyeliminowania luzów pomiędzy czwórnikiem a cienką rurką. Pierścień powinien wchodzić na cienką rurkę ciasno. Może wystąpić konieczność uszczelnienia taśmą malarską.

5 Jelec wykonuje się w podobny sposób. Do poprzecznych wyjść czwórnika najpierw wkleja się pierścienie grubej rurki. Następnie w pierścienie te wkleja się fragmenty cienkiej rurki. Wetknij je tak głęboko jak się da, powinny dotykać do rdzenia wewnątrz czwórnika. Fot. 2. Okolice jelca w przykładowej konstrukcji. Od lewej: gruba rurka (rękojeść), kształtka T, pierścień grubej rurki, cienka rurka (pokryta taśmą malarską), pręt włókna szklanego (częściowo pokryty taśmą). Rys. 2 przedstawia konstrukcję rękojeści i jelca, wraz z zamocowanym rdzeniem. Zwróć uwagę na to, że cienka rurka jest dłuższa niż sumaryczna długość grubej rurki, nałożonego czwórnika i pierścienia grubej rurki. Cienka rurka nie powinna być dużo dłuższa, gdyż pogrubia wtedy ostrze przy jelcu i utrudnia przyklejanie karimaty. Idealną jest sytuacja, w której cienka rurka kończy się na równi z pierścieniem, a pierścień nie wystaje z czwórnika. Miej na uwadze te wskazówki, gdy będziesz ciął rurki przed montażem. Rys. 2. Rękojeść i jelec - zbliżenie.

6 6 Fot. 3. Przykładowe rdzenie mieczy. Dwa dolne zostały sfotografowane w trakcie procesu odnowy ostrza. Stara technologia tych konstrukcji zakładała przyklejanie otuliny przy pomocy butaprenu. Na zdjęciu widać ślady po oddzieraniu starej otuliny. Dolny rdzeń (broń 110) ma stosunkowo długą rurkę cienką, z której wystaje pręt włókna węglowego. Rdzeń górny nadaje się do broni 80 cm z jednostronną gardą. VI. Wykonanie ostrza 1. Przygotuj paski karimaty. Paski zewnętrzne powinny być jednakowe, pasek wewnętrzny (środkowy), może być niewiele dłuższy. Paski karimaty powinny być długości cm i szerokości 10 cm. Upewnij się, że długość pasków karimaty pozwala na zachowanie miękkiego sztychu długości przynajmniej 15 cm. To może mieć kluczowy wpływ na pozytywny atest broni. Pasek przeznaczony na warstwę wewnętrzną (środkową) rozetnij wzdłuż dokładnie po środku. Nie rozcinaj paska do końca! Długość rozcięcia ma odpowiadać długości rdzenia wystającego powyżej jelca. Rys. 3 obrazuje niezbędne rozcięcie w odniesieniu do rdzenia broni. Rys. 3. Środkowa warstwa karimaty rozcięcie i rdzeń. W okolicach jelca powstaje zgrubienie rdzenia w tym miejscu można trochę poszerzyć rozcięcie. 2. Przyklejanie taśmy dwustronnej na rdzeń. Jest to najbardziej upierdliwa część pracy. Trudno ją opisać, a porządne wykonanie wymaga wprawy. Przydatna jest pomoc drugiej osoby. Taśmę dwustronną należy przykleić do rdzenia tak, aby utworzyły się listki po obu stronach rdzenia, na całej długości ostrza. Taśmę przykleja się wzdłuż ostrza. Listek powstaje poprzez sklejenie jednego paska taśmy przyklejonego od spodu rdzenia, z drugim paskiem taśmy przyklejonym od góry rdzenia. Łączenie obu pasków powinno zaczynać się

7 7 tuż przy rdzeniu. Potrzeba dwóch pasków taśmy na każdą stronę rdzenia (prawą i lewą), czyli w sumie potrzeba 4 pasków taśmy. Jeśli masz problem z przyklejeniem jednego długiego paska taśmy, możesz go podzielić na kilka mniejszych. Im mniej tym lepiej. Poziom listka powinien być na równi z dolną częścią rdzenia (patrząc w przekroju prostopadłym do rdzenia). Szczegóły i niuanse wyjaśnia rysunek (Rys. 4.). Rys. 4. Szczegóły przyklejania taśmy dwustronnej do rdzenia przekrój. Taśma przyklejana jest wzdłuż rdzenia, czyli na tym rysunku widzimy jaka jest jej szerokość. Po przyklejeniu wszystkich czterech pasków taśmy dwustronnej, przekrój przez pręt w przybliżeniu będzie wyglądał następująco (Rys. 5.): Rys. 5. Wszystkie 4 paski taśmy dwustronnej tworzą dwa listki po obu stronach pręta, które będą trzymać dolną warstwę karimaty.

8 8 a) b) c) d) e) f) g) h) Fot. 4. Kolejne etapy przyklejania taśmy dwustronnej zobrazowane na przykładzie krótkiego odcinka rdzenia z remontowanej broni. a) przyklejona dolna warstwa taśmy; b) lewy wystający fragment dolnej warstwy zawinięto dookoła rdzenia, rozpoczyna się przyklejanie warstwy górnej; c) warstwa górna przyklejana jest stopniowo od krawędzi w stronę rdzenia; d) przy samym rdzeniu odginaj resztę taśmy, aby powierzchnia styku z dolną warstwą dochodziła jak najbliżej rdzenia; e) reszta górnej warstwy jest owijana dookoła rdzenia (przedtem odklej osłonę z warstwy dolnej, na którą zachodzi); f), g) analogiczny sposób przyklejania warstwy dolnej i górnej z drugiej strony rdzenia; h) sposób łączenia warstw przy samym rdzeniu. 3. Przyklej dolną warstwę karimaty. Dolna warstwa karimaty jest przyklejana od spodu rdzenia (zakładając, że rdzeń leży płasko na stole). Zdejmij folię z taśmy dwustronnej i przyklej ją do paska karimaty, dociśnij. Końcówkę rdzenia należy zabezpieczyć krążkiem skaju. Wykorzystując taśmę dwustronną przyklej krążek skaju do spodniej karimaty (przed jej przyklejeniem do rdzenia) od strony rdzenia, przy jego czubku. Zapobiega to przebijaniu przez pręt płazu broni w tym miejscu. Zadbaj o to, aby pasek karimaty został przyklejony równolegle do rdzenia. Tak będzie wyglądał przekrój z przyklejoną dolną warstwą karimaty (Rys. 6.): Rys. 6. Dolna warstwa karimaty przyklejona.

9 9 Fot. 5. Przykładowy rdzeń oraz wycięte paski karimaty, z których zrobione będzie ostrze. Całkowita długość tej broni to 80cm. Tutaj okolice sztychu zabezpieczone są dodatkowymi warstwami taśmy pakowej. 4. Starannie przyklej środkową warstwę karimaty. Metodyka przyklejania tej warstwy polega na zdjęciu folii z taśmy dwustronnej, a następnie ostrożnego i dokładnego przyklejenia karimaty. Miękki koniec karimaty spodniej (tam, gdzie nie ma już rdzenia), też należy pokryć taśmą dwustronną. W ten sposób warstwa środkowa i spodnia będą sklejone ze sobą nie tylko na długości rdzenia, ale również na czubku. Rozcięcie wykonane uprzednio służy temu, aby móc okleić rdzeń z obu stron (spójrz na rys. 3.). Zrób to starannie tak, aby karimata przylegała do rdzenia swoją boczną krawędzią. Koniec rdzenia powinien być w koincydencji (prościej: zgadzać się) z końcem rozcięcia. Jeśli rozcięcia jest za mało przedłuż je. Dociśnij ten pasek karimaty do paska spodniego pomiędzy nimi powinny znajdować się listki taśmy dwustronnej, które zapewniają łączenie. Dlatego właśnie istotne jest, aby poziom listka był na równi z dolną częścią rdzenia wtedy może lepiej przylegać do dolnej części karimaty. Rys. 7 objaśnia błędy, jakie można popełnić poprzez nieodpowiednie przyklejenie listków. Rys. 7. Zobrazowanie błędu jaki można popełnić podczas klejenia. 5. Przyklej paski taśmy dwustronnej na środkową warstwę karimaty. Powinny wystarczyć 2-3 paski długości ostrza, przyklejone jeden obok drugiego. Podobnie jak wyżej, zrób to również na miękkiej części ostrza. Podobnie jak przy spodniej warstwie karimaty najpierw obszar w okolicy końcówki pręta wzmocnij, naklejając krążek skaju.

10 Zdejmij folię z taśmy dwustronnej i przyklej górną warstwę karimaty. Zrób to dokładnie tak, aby była zgrana z dolną warstwą karimaty. Prawdopodobnie środkowa warstwa będzie wystawała po bokach to normalne. Ściśnij całość, zadbaj o to, aby taśma dobrze przywarła do karimaty. Pozostaw do wyschnięcia na kilkanaście minut do godziny. Zrób sobie herbatę albo zjedz obiad. Niech chwilę postoi. Na rysunku (rys. 8) przedstawione są wszystkie trzy warstwy karimaty, wraz ze znajdującymi się pomiędzy nimi warstwami taśmy. Rys. 8. Wszystkie warstwy karimaty - rysunek schematyczny. Środkowa warstwa powinna być jak najmocniej dociśnięta do rdzenia krawędzią. Wszystkie warstwy ściśnięte jedna z drugą. Fot. 6. Przekrój przez ostrze broni. Warstwa spodnia i wierzchnia jest wykonana z karimaty dwuwarstwowej (różowy i niebieski), warstwa środkowa zrobiona z karimaty jednowarstwowej (pomarańczowej). Ta broń jest w trakcie naprawy wymiana karimaty na sztychu. 7. Na wierzchniej warstwie karimaty odrysuj, przy pomocy markera, kształt ostrza. Następnie prowadząc nożyk monterski prostopadle do podłoża (ważne, żeby nie chylił się na boki), wytnij odrysowany kształt. Początkującym sugeruję proste modele ostrzy. Uważaj, aby nie porysować stołu. Pamiętaj, aby sztych był miękki na długości co najmniej 15 cm. Rys. 9 obrazuje przykładowy kształt odrysowany na karimacie.

11 11 Rys. 9. Przykład odrysowania przyszłego kształtu ostrza na karimacie. Fot. 7. Proces wycinania ostrza (po lewej) i ostrze wycięte w broni 80cm (po prawej). Podczas wycinania ostrza czarna linia na środku odwzorowuje oś symetrii, która jest pomocna przy wykreślaniu geometrii. 8. Czas na zaostrzenie karimaty tworzącej ostrze. Wymaga to cierpliwości i delikatności. Optymalne zaostrzenie jest wtedy, gdy szlif nie narusza środkowej warstwy karimaty. Nożyk monterski należy prowadzić delikatnie, lekko piłując ciętą karimatę. Wystarczy ostrzyć pod kątem 45 stopni, można robić też łagodniejsze ostrza wedle uznania. Można ostrzyć broń tylko na jednej krawędzi albo na obu, tylko od górnej/dolnej warstwy lub z każdej strony. Szczególną uwagę zwróć na to, aby kąt zaostrzenia był taki sam na całej długości ostrza. W przeciwnym wypadku broń wygląda brzydko, wyraźnie widać popełnione błędy. W skrajnym przypadku może wymagać zrobienia nowego ostrza. Rys. 10 pokazuje cztery różne przykładowe sposoby zaostrzenia broni. Górny prawy i dolny lewy sposób jest najbardziej zalecany. Pozostałe dwa też są akceptowalne, ale z różnych względów mogą okazać się gorsze. Dla informacji podaję jeszcze orientacyjne wymiary poglądowe: grubość każdej warstwy wynosi 8 mm. Szerokość ostrza może wynosić około 8 cm.

12 12 Rys. 10. Przykładowe sposoby "ostrzenia" broni. 9. Gdy klinga ma już swój kształt i jest zaostrzona, pora obkleić ją taśmą powertape (srebrną). Paski taśmy zacznij przyklejać na płazie ostrza. Przyklejaj taśmę wzdłuż ostrza. Kolejne paski taśmy powinny zachodzić trochę na pasek poprzedni. Zachowaj ostrożność przy obklejaniu części tnącej rób to tak, aby nie zatracić kształtu. Starannie przyklej taśmę na sztych może to wymagać nacięcia taśmy w niektórych miejscach. VII. Wykonanie rękojeści 1. Zaślepkę na głowicy rdzenia obklej taśmą dwustronną z wierzchu. Wytnij 3 krążki karimaty o takiej samej średnicy jak zaślepka. Przyklej kolejno krążki do wierzchu zaślepki wykorzystując taśmę dwustronną. Teraz wytnij pasek karimaty o szerokości równej długości zaślepki powiększonej o dodane krążki karimaty i długości równej obwodowi zaślepki. Aby ułatwić sobie zadanie, przed wycięciem karimaty przymierz ją dopasowując szerokość i obwód. Wykorzystując taśmę dwustronną obklej głowicę (zaślepkę i krążki karimaty) na powierzchni bocznej. Teraz przyklej na tej powierzchni wycięty pasek karimaty. Całość przedstawiona na rys. 11. Rys. 11. Wykonanie głowicy miecza. Kolor granatowy taśma dwustronna, żółty karimata na wierzch głowicy, fioletowy karimata boczna. 2. Tak wykonaną głowicę obklej taśmą powertape (srebrną). Zacznij od dłuższych pasków taśmy, które będą obejmować głowicę wzdłuż długości miecza. Powinny się one rozpoczynać na rękojeści co najmniej 5 cm od głowicy, następnie obklejać głowicę na fragmencie powierzchni bocznej, następnie na wierzchu głowicy, znów na fragmencie powierzchni bocznej i kończyć się na rękojeści kilka centymetrów od głowicy. Rys. 12 objaśnia idee, takiego postępowania. Drugi pasek taśmy przyklej w identyczny sposób, ale po uprzednim obróceniu miecza o 90 o. To poprawi zamocowanie głowicy i sprawi, że nie

13 13 będzie się ona mogła łatwo oderwać. Resztę niezaklejonej głowicy uzupełnij kolejnymi paskami taśmy powertape (srebrnej). Rys. 12. Gruba czarna kreska symbolizuje taśmę powertape, a strzałki kierunek obklejania. W ten sposób kolejnymi paskami taśmy można pokryć całą głowicę i dodatkowo przymocować ją do rękojeści. Fot. 8. Obklejona głowica. Zdjęcie przedstawia już nieco zużyty fragment broni, w dalszym ciągu spełnia on jednak swoją funkcję znakomicie. 3. Rękojeść miecza na odległości od kształtki czwórnik do zaślepki obklej taśmą dwustronną. 4. Nawijaj sznurek na rękojeść. Zacznij od strony zaślepki. Początek sznurka ułóż wzdłuż rękojeści zaczynając kilka centymetrów od zaślepki, w stronę zaślepki. Następnie kontynuuj owijanie sznurka wokół rękojeści i położonego początku sznurka. Owijaj sznurek ciasno wokół rękojeści, uzwojenie przy uzwojeniu. Pomoc drugiej osoby, która obraca miecz wokół osi jest wskazana. Sznurek trzyma się rękojeści dzięki położonej taśmie dwustronnej. Luźna końcówka sznurka, jaka pozostaje po zakończeniu owijania może zostać nadtopiona nad płomieniem dzięki czemu nie będzie się strzępić. Można również wykorzystać fragment taśmy powertape, który zostanie owinięty wokół rękojeści przy samym jelcu pokrywając w ten sposób zakończenie sznurka. Takie wykonanie zabezpieczy sznurek przed przypadkowym oddzieraniem od rękojeści. Wreszcie rękojeść można wykończyć również innymi sposobami stosując oploty, pokrywanie skórą i inne, w ostateczności po prostu obklejając czarną taśmą izolacyjną.

14 14 VIII. Wykończenie jelca 1. Obie części jelca, czyli wystające z kształtki czwórnik cienkie rurki obklej taśmą dwustronną. 2. Wytnij dwa identyczne fragmenty karimaty o następujących wymiarach: Długość = długość wystającej cienkiej rurki +3cm, Szerokość = obwód cienkiej rurki. 3. Oba fragmenty przyklej do jelca tak, aby karimata obwijała rurkę, a jej łączenie znajdowało się od strony rękojeści. 4. Jelec obklej taśmą powertape (srebrną). Końcówki karimaty, które wystają poza rurki, ściśnij na płasko i sklej taśmą w takiej formie. IX. Kilka słów końcowych Wygląda na to, że broń jest teraz już gotowa i wykończona. Odłóż ją zatem w bezpieczne miejsce i pozwól jej odpocząć co najmniej jeden dzień. Badania wykazują, że broń, która zaraz po zrobieniu jest wykorzystywana do walki, ma większe tendencje do naddzierania taśmy obklejającej ostrze. Jeśli się odstoi, to szansa ta drastycznie spada. W celu wzmocnienia powłoki broni można wykorzystywać również taśmę pakową, należy jednak uważać przy tym, aby obklejona nią broń nie utwardziła się nadmiernie. Tak wygląda gotowa broń, wykonana na podstawie tej instrukcji (fot. 9.). Fot. 9. Gotowy miecz 110cm. Obklejając pręty, rurki, śruby i inne długie elementy zaleca się przyklejanie taśmy wzdłuż. Jest to prostsze i powoduje, że taśma się nie zgruźli, lecz będzie tworzyła gładką warstwę. Dotyczy to zwłaszcza taśmy malarskiej. Zamiast obklejać ostrze taśmą powertape, można pokryć je kilkoma warstwami mleczka lateksowego. Opis takiej techniki może być jednak przedmiotem oddzielnego opracowania. Końcówkę pręta od strony sztychu można zabezpieczyć jeszcze na inne sposoby np. za pomocą gumy, skóry lub materiałów skóropodobnych albo tkanin. Można również

15 15 wzmacniać, naklejając warstwy taśmy pakowej. Metody te stosuje się jako odpowiednik wzmocnienia skajem (patrz pt. VI. 3., 5.) Jelce i gardy można wykonywać na wiele sposobów. Wszystko zależy tu od inwencji twórcy. Korzystając z bogatej oferty kształtek można budować gardy zamknięte, a wykorzystując gruby drut (metalowe wieszaki) i karimatę można skonstruować kosz. Gardy zamknięte są trwalsze maja mniejszy odsetek złamań niż standardowe jelce. Najnowsza myśl techniczna w dziedzinie produkcji rdzeni obraca się wokół zagadnienia odkształceń plastycznych prętów włókna szklanego. Na zagranicznych forach internetowych można znaleźć opisy wyginania prętów. Metody te nie były jeszcze testowane w Polsce (ta informacja jest pewna na tyle, na ile sięga wiedza autora), ale mogą otworzyć drogę do produkcji broni o wygiętym rdzeniu mogącym imitować np. szable. Życzę powodzenia przy produkcji broni! i Można ją określić jako czwartą generację bezpieczniaków pod względem konstrukcji (tj. abstrahując od wykończenia taśmą lub lateksem) wedle naszej wiedzy, pierwsza to konstrukcje z rurki PCW lub bambusa i nieprofilowanej otuliny izolacyjnej, używanie mniej więcej od 1998 r., druga rurki PCW z profilowaną otuliną, trzecia konstrukcje z prętów z włókna szklanego i karimaty, klejone butaprenem, wprowadzone około 2004 r. (przyp. red.) ii Autor tekstu ani organizatorzy Fantazjady nie gwarantują, że każda broń wykonana według tego poradnika otrzyma homologację. W każdym wypadku otrzymanie homologacji uzależnione jest od decyzji organizatora badającego bezpieczeństwo broni przed grą. Ale poprawnie wykonany według tej instrukcji miecz ma wszelkie szanse takie badanie przejść. (przyp. red.) iii Polichlorek winylu, polyvinyl chlorene, błędnie zwany pe ce fał. (przyp. red.) Autor, tekst, ilustracje: Rafał Grycner. Zdjęcia, redakcja: Piotr Labenz, stowarzyszenie Akademia Rozwoju Deadline. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Autora (Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska )

Izolowanie kolanka otulinami tej samej wielkości. Jedną część obrócić o 180 o i uformować kąt prosty.

Izolowanie kolanka otulinami tej samej wielkości. Jedną część obrócić o 180 o i uformować kąt prosty. Izolowanie kolanka otulinami tej samej wielkości Odetnij fragment otuliny (o właściwym wymiarze) wystarczający do otulenia kolana, a następnie rozetnij w połowie, pod kątem 45 o. Jedną część obrócić o

Bardziej szczegółowo

Zbudowanie latawca jest bardzo proste, wystarczy, że krok po kroku będziesz postępował według tego co napisaliśmy poniżej.

Zbudowanie latawca jest bardzo proste, wystarczy, że krok po kroku będziesz postępował według tego co napisaliśmy poniżej. Jak zbudować latawiec? Zbudowanie latawca jest bardzo proste, wystarczy, że krok po kroku będziesz postępował według tego co napisaliśmy poniżej. Rzeczy które będą ci potrzebne: 1.Dwie proste listewki.

Bardziej szczegółowo

Dyfuzor na lampę wbudowaną do fotografii makro. Canon S2 IS, S3 IS

Dyfuzor na lampę wbudowaną do fotografii makro. Canon S2 IS, S3 IS Dyfuzor na lampę wbudowaną do fotografii makro Canon S2 IS, S3 IS Podczas dyskusji na forum FR obiecałem, Ŝe opiszę wykonanie dyfuzora do fotografii makro, który stosuję w moim Canonie S3. Zdaję sobie

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE Przepisy zatwierdzone przez Wydział ds. Młodzieży oraz Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej 1 SPIS TREŚCI CHARAKTERYSTYKA GRY W MINI SIATKÓWKĘ 1. PLAC

Bardziej szczegółowo

Ilustrowany przewodnik budowy domków dla kotów. Fundacja Czarna Owca Pana Kota http://czarnaowca.org 2010

Ilustrowany przewodnik budowy domków dla kotów. Fundacja Czarna Owca Pana Kota http://czarnaowca.org 2010 Ilustrowany przewodnik budowy domków dla kotów. Fundacja Czarna Owca Pana Kota http://czarnaowca.org 2010 Uwagi konstrukcyjne: Przedstawiony w tej publikacji projekt domku dla kotów jest jednym z wielu

Bardziej szczegółowo

1. Utworzyć pętelkę (czarną). 2. Drugim kawałkiem sznurka (niebieskim) zacisnąć pętelkę ( z supełkiem pośrodku).

1. Utworzyć pętelkę (czarną). 2. Drugim kawałkiem sznurka (niebieskim) zacisnąć pętelkę ( z supełkiem pośrodku). 10992634 Kreatywne plecionki Węzełki na 4 sznurki (prostokątne) 1. Utworzyć pętelkę (czarną). 2. Drugim kawałkiem sznurka (niebieskim) zacisnąć pętelkę ( z supełkiem pośrodku). 3. Rozciągnąć czarne kawałki

Bardziej szczegółowo

Poradnik krok po kroku. Jak zrobić kosz z papierowej wikliny?

Poradnik krok po kroku. Jak zrobić kosz z papierowej wikliny? Poradnik krok po kroku Jak zrobić kosz z papierowej wikliny? Wyplatanie kosza z wikliny papierowej zaczynamy oczywiście od zrobienia papierowych rurek, które będą głównym elementem owego koszyka. Poniżej

Bardziej szczegółowo

Lp. Nazwa produktu Ilość Szczegółowy opis produktu Zdjęcie poglądowe

Lp. Nazwa produktu Ilość Szczegółowy opis produktu Zdjęcie poglądowe zał. do SIWZ nr DOA-IV.272.33.2014 Opis przedmiotu zamówienia wykaz materiałów biurowych z przeznaczeniem na szkolenia, posiedzenia i konferencje w ramach projektu pn. Województwo opolskie otwarte na współpracę

Bardziej szczegółowo

Model samolotu napędzany cięciwą Nr produktu

Model samolotu napędzany cięciwą Nr produktu INSTRUKCJA OBSŁUGI Model samolotu napędzany cięciwą Nr produktu 231109 Strona 1 z 5 Zakres dostawy Zawartość zestawu: 1 Skrzydło 2 Statecznik poziomy 3 Statecznik pionowy 4 Kadłub 5 Wciągarka gumowa 6

Bardziej szczegółowo

Dobór nożyc w zależności od rodzaju zastosowania

Dobór nożyc w zależności od rodzaju zastosowania NOŻYCE DO BACHY Dobór nożyc w zależności od rodzaju zastosowania Rodzaje zastosowań Nożyce MA 5 MA 5 R MA 5 MA 35 MR 6 MR 7 R MR 7 MR 340 MR 76 M M 6 M 30 M 7 R M 7 M 3 R M 330 M 56 M 77 M 76 M 730 583

Bardziej szczegółowo

ZASADY GRY W MINI SIATKÓWKĘ NA PLAŻY KLEBARK OPEN KIDS edycja 2013

ZASADY GRY W MINI SIATKÓWKĘ NA PLAŻY KLEBARK OPEN KIDS edycja 2013 ZASADY GRY W MINI SIATKÓWKĘ NA PLAŻY KLEBARK OPEN KIDS edycja 2013 1 CHARAKTERYSTYKA GRY Mini siatkówka na plaży to gra w piłkę siatkową przeznaczona dla dzieci w wieku 7 12 lat, rozgrywana w zespołach

Bardziej szczegółowo

DIY by Jan Leśniak for JUKI

DIY by Jan Leśniak for JUKI Temat: Szal i spódniczka dla mamy i córki DIY by Jan Leśniak for JUKI Stopień trudności: (łatwy) Maszyna: JUKI HZL-12Z prosta i mała maszyna, idealna dla dziewczynki rozpoczynającej swoją przygodę z szyciem.

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE ZDZISŁAW GOGOL 1 SPIS TREŚCI CHARAKTERYSTYKA GRY W MINI SIATKÓWKĘ 1. PLAC DO GRY str. 4 2. WYMIARY BOISK str. 5 a. 2 x 2 DWÓJKI b. 3 x 3 TRÓJKI c. 4 x 4

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE ZDZISŁAW GOGOL

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE ZDZISŁAW GOGOL PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE ZDZISŁAW GOGOL 1 SPIS TREŚCI: WSTĘP: CHARAKTERYSTYKA GRY W MINI SIATKÓWKĘ str. 2 1. PLAC DO GRY str. 2 2. WYMIARY BOISK str. 3 a. 2 x 2 DWÓJKI b. 3 x 3 TRÓJKI

Bardziej szczegółowo

Model kartonowy kapliczki MB Częstochowskiej. Instrukcja sklejania

Model kartonowy kapliczki MB Częstochowskiej. Instrukcja sklejania Model kartonowy kapliczki MB Częstochowskiej Instrukcja sklejania Dla prawidłowego sklejenia kartonowego modelu kapliczki wskazane jest przeczytanie tych wskazówek ale nie znaczy to, że modelu nie można

Bardziej szczegółowo

Osłona przed słońcem, czarna

Osłona przed słońcem, czarna Osłona przed słońcem, czarna INSTRUKCJA OBSŁUGI Nr produktu 853699 Strona 1 z 5 INSTRUKCJA MONTAŻU FOLII PRZYCIEMNIAJĄCEJ Wyczyścić szybę / dociąć. Wyczyścić szybę lub okno bardzo starannie całkowicie

Bardziej szczegółowo

DOKŁADNOŚĆ POMIARU DŁUGOŚCI 1

DOKŁADNOŚĆ POMIARU DŁUGOŚCI 1 DOKŁADNOŚĆ POMIARU DŁUGOŚCI 1 I. ZAGADNIENIA TEORETYCZNE Niepewności pomiaru standardowa niepewność wyniku pomiaru wielkości mierzonej bezpośrednio i złożona niepewność standardowa. Przedstawianie wyników

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Montażu.

Instrukcja Montażu. Instrukcja Montażu Tubolit informacja.pl@armacell.com www.armacell.eu 03 Instrukcja Montażu Tubolit Podstawowe Informacje Montażowe Zasady Montażu Tubolitu Do montażu używaj narzędzi wysokiej jakości (na

Bardziej szczegółowo

RZUTOWANIE PROSTOKĄTNE

RZUTOWANIE PROSTOKĄTNE RZUTOWANIE PROSTOKĄTNE WPROWADZENIE Wykonywanie rysunku technicznego - zastosowanie Rysunek techniczny przedmiotu jest najczęściej podstawą jego wykonania, dlatego odwzorowywany przedmiot nie powinien

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY GRY W PIŁKĘ SIATKOWĄ

PRZEPISY GRY W PIŁKĘ SIATKOWĄ PRZEPISY GRY W PIŁKĘ SIATKOWĄ TROCHĘ HISTORII Pomysłodawcą siatkówki był Amerykanin W.G. Morgan, który w 1895 wprowadził grę na teren szkoły YMCA(Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej) w Massachusetts.

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE SPIS TREŚCI CHARAKTERYSTYKA GRY W MINI SIATKÓWKĘ 1. BOISKO DO GRY 2. WYMIARY BOISK a. 2 x 2 DWÓJKI b. 3 x 3 TRÓJKI c. 4 x 4 CZWÓRKI 3. WYSOKOŚĆ SIATKI 4.

Bardziej szczegółowo

Domek dla ptaków. Domek dla ptaków. Instrukcja montażu

Domek dla ptaków. Domek dla ptaków. Instrukcja montażu 11325123 Domek dla ptaków Domek dla ptaków Instrukcja montażu Wskazówki dotyczące montażu Zasady dla Red Toolbox, dotyczące wykonywania prac ręcznych Gdy wykonujesz jakiekolwiek prace przy pomocy narzędzi,

Bardziej szczegółowo

Greting, schodki, listewki i metalowe elementy

Greting, schodki, listewki i metalowe elementy 8 Greting, schodki, listewki i metalowe elementy A B C D E F G listewka o wymiarach 1 5 300 mm listewki o wymiarach 1 3 300 mm listewka z drewna sapele o wymiarach 0,6 3 300 mm listewki gretingów boki

Bardziej szczegółowo

DOKŁADNOŚĆ POMIARU DŁUGOŚCI

DOKŁADNOŚĆ POMIARU DŁUGOŚCI 1a DOKŁADNOŚĆ POMIARU DŁUGOŚCI 1. ZAGADNIENIA TEORETYCZNE: sposoby wyznaczania niepewności pomiaru standardowa niepewność wyniku pomiaru wielkości mierzonej bezpośrednio i złożona niepewność standardowa;

Bardziej szczegółowo

Przykładowe materiały do edukacji artystycznej dla trzeciej klasy

Przykładowe materiały do edukacji artystycznej dla trzeciej klasy Przykładowe materiały do edukacji artystycznej dla trzeciej klasy 1 Muzykujemy na flecie. Gramy i śpiewamy piosenkę Owieczki Kasi Materiały: instrumenty perkusyjne, flety nagrania nr 3B, 4A i 4B, karty

Bardziej szczegółowo

Fot: 536 537 Widok bocznych powierzchni okazu. Fot: 538 540 Przekrój poprzeczny oraz zbliżenia powierzchni bocznych.

Fot: 536 537 Widok bocznych powierzchni okazu. Fot: 538 540 Przekrój poprzeczny oraz zbliżenia powierzchni bocznych. Okaz 93 MCh/P/11593 - Kalamit Brzeszcze Owalny, nieznacznie spłaszczony fragment łodygi. Powierzchnie poprzeczne cięte ukośnie. Wyraźne prążkowanie zachowane tylko na połowie obwodu. Niezbyt wyraźnie widoczny

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA MONTAŻU STROPU GĘSTOŻEBROWEGO TERIVA

INSTRUKCJA MONTAŻU STROPU GĘSTOŻEBROWEGO TERIVA Lubsza tel/fax.: (34) 3579 383 tel kom. 602 489 851 http://www.betohurt.pl INSTRUKCJA MONTAŻU STROPU GĘSTOŻEBROWEGO TERIVA Lubsza tel/fax.: (34) 3579 383 tel kom. 602 489 851 http://www.betohurt.pl Układanie

Bardziej szczegółowo

pag_30.indd 12 08.04.13 14:29

pag_30.indd 12 08.04.13 14:29 CIĘCIE I PRASOWANIE pag_30.indd 12 08.04.13 14:29 4 MECHANICZNE NARZĘDZIA TNĄCE Nożyczki dla elektryków Ergonomiczne i bardzo wytrzymałe Precyzyjny i wytrzymały zawias Ostrze Nożyczki z etui 1601 3 proste

Bardziej szczegółowo

(12)OPIS PATENTOWY (19) PL (11) (13) B1

(12)OPIS PATENTOWY (19) PL (11) (13) B1 RZECZPOSPOLITA PO LSKA (12)OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 174709 (13) B1 Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (2 1) Numer zgłoszenia: 306651 (22) Data zgłoszenia: 30.12.1994 (51) IntCl6: A01D1/00 A01B

Bardziej szczegółowo

Oto przykłady przedmiotów, które są bryłami obrotowymi.

Oto przykłady przedmiotów, które są bryłami obrotowymi. 1.3. Bryły obrotowe. Walec W tym temacie dowiesz się: co to są bryły obrotowe, jak rozpoznawać walce wśród innych brył, jak obliczać pole powierzchni bocznej i pole powierzchni całkowitej walca, jak obliczać

Bardziej szczegółowo

PRZEKROJE RYSUNKOWE CZ.1 PRZEKROJE PROSTE. Opracował : Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu

PRZEKROJE RYSUNKOWE CZ.1 PRZEKROJE PROSTE. Opracował : Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu PRZEKROJE RYSUNKOWE CZ.1 PRZEKROJE PROSTE Opracował : Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu IDEA PRZEKROJU stosujemy, aby odzwierciedlić wewnętrzne, niewidoczne z zewnątrz, kształty przedmiotu.

Bardziej szczegółowo

EWELCON-S. 1 z 5 PRE. PREMANT - rura ciepłownicza. instrukcja montażu F E. rys. 1. Elementy zestawu mufy EWELCON-S. Taśma grzewcza

EWELCON-S. 1 z 5 PRE. PREMANT - rura ciepłownicza. instrukcja montażu F E. rys. 1. Elementy zestawu mufy EWELCON-S. Taśma grzewcza MNT - rura ciepłownicza 1 z 5 rys. 1 Elementy zestawu mufy. Taśma grzewcza Mufa termokurczliwa zapakowana w folię ochronną: mufę nasuwa się na rurę płaszczową jednego z ruociągów przed spawaniem rur przewodowych;

Bardziej szczegółowo

Wymiana okien w warunkach polowych :)

Wymiana okien w warunkach polowych :) Wymiana okien w warunkach polowych :) Potrzebne będą: klej Sikaflex 295 UV Sika Primer 209 N pistolet do wyciskania kleju z tuby - spokojnie wystarczy najtańszy za 10zł z OBI taśma samoprzylepna (najlepiej

Bardziej szczegółowo

Instrukcja montażu szybowców halowych: "Koliber" i "Misiek"

Instrukcja montażu szybowców halowych: Koliber i Misiek Instrukcja montażu szybowców halowych: "Koliber" i "Misiek" R. Dobromirski Budowę szybowca rozpoczynamy od zgromadzenia odpowiednich materiałów i narzędzi. Potrzebne nam będą: nożyczki lub nożyk, linijka,

Bardziej szczegółowo

3 OPIS OCHRONNY PL 60597

3 OPIS OCHRONNY PL 60597 RZECZPOSPOLITA POLSKA EGZEMPLARZ ARCHIWALNY 3 OPIS OCHRONNY PL 60597 WZORU UŻYTKOWEGO \2\\ Numer zgłoszenia: 110361 13) Y1 5i) Intel7: Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej @ Data zgłoszenia: 08.12.1999

Bardziej szczegółowo

ELEKTRYKA - ELEKTRONIKA

ELEKTRYKA - ELEKTRONIKA EEKTRYKA - EEKTRONIKA... ZACISKANIE KOŃCÓWEK 182... NOŻYCE DO KABI 182... NARZĘDZIE DO ŚCIĄGANIA IZOACJI 183... SZCZYPCE DO ZDEJMOWANIA IZOACJI 183... PRÓBNIK 183... SZCZYPCE IZOOWANE 1000 V 184... WKRĘTAKI

Bardziej szczegółowo

Struktury bioniczne: ćwiczenia i karty pracy

Struktury bioniczne: ćwiczenia i karty pracy Science in School Numer 40: Lato 2017 1 Struktury bioniczne: ćwiczenia i karty pracy Tłumaczenie: Anna Pancerz. Ćwiczenie 1: Test stabilności bambusa i drewna W tym ćwiczeniu uczniowie zbadają który z

Bardziej szczegółowo

ELEKTRYKA - ELEKTRONIKA

ELEKTRYKA - ELEKTRONIKA EEKTRYKA - EEKTRONIKA...24 ZACISKANIE KOŃCÓWEK...24 NOŻYCE DO KABI...2 NARZĘDZIE DO ŚCIĄGANIA IZOACJI...2 SZCZYPCE DO ZDEJMOWANIA IZOACJI...26 PRÓBNIK SZCZYPCE IZOOWANE 000 V...28 WKRĘTAKI IZOOWANE 000

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA MONTAŻU BOAZERII ANGIELSKIEJ MDF / FORNIROWANEJ

INSTRUKCJA MONTAŻU BOAZERII ANGIELSKIEJ MDF / FORNIROWANEJ INSTRUKCJA MONTAŻU BOAZERII ANGIELSKIEJ MDF / FORNIROWANEJ Elementy boazerii Na system boazerii MDF składają się następujące elementy: cokół dolny (1), słupek pionowy (2), płycina/kaseton/pionowy panel

Bardziej szczegółowo

Gilotyna Modele Q 11 2 x 1300 Q 11 2 x 2000 Q 11 2,5 x 1600 Q 11 3 x 1300 Q 11 4 x 2000 Q 11 4 x 2500 DOKUMENTACJA TECHNICZNO RUCHOWA

Gilotyna Modele Q 11 2 x 1300 Q 11 2 x 2000 Q 11 2,5 x 1600 Q 11 3 x 1300 Q 11 4 x 2000 Q 11 4 x 2500 DOKUMENTACJA TECHNICZNO RUCHOWA Modele Q 11 2 x 1300 Q 11 2 x 2000 Q 11 2,5 x 1600 Q 11 3 x 1300 Q 11 4 x 2000 Q 11 4 x 2500 DOKUMENTACJA TECHNICZNO Stron 7 Strona 1 Spis treści 1. Rysunek poglądowy maszyny 2 2. Podstawowe dane techniczne

Bardziej szczegółowo

2 INSTRUKCJA MONTAŻU CLIMAVER Włączenie nagrzewnic elektrycznych... Zaślepienie przewodu

2 INSTRUKCJA MONTAŻU CLIMAVER Włączenie nagrzewnic elektrycznych... Zaślepienie przewodu 1 2 INSTRUKCJA MONTAŻU CLIMAVER 5.6. Włączenie nagrzewnic elektrycznych... 39 Zaślepienie przewodu 0 3 4 INSTRUKCJA MONTAŻU CLIMAVER WPROWADZENIE 5 częściej niż raz w roku, Przekrój przewodu PERFIVER L

Bardziej szczegółowo

1) Stopka do ściegu satynowego

1) Stopka do ściegu satynowego Poradnik Szycia 1) Stopka do ściegu satynowego Załóż stopkę do ściegu satynowego. Stopka ta ułatwia przesuwanie się materiału ze zgrubieniami, które powstają ze ściegów satynowych (bardzo gęsty zygzak).

Bardziej szczegółowo

Lp. Nazwa artykułu Opis artykułu Jednostka miary Ilość

Lp. Nazwa artykułu Opis artykułu Jednostka miary Ilość Załącznik nr 2 do SIWZ AK.ZP.34310-21/2010/04 OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA CZĘŚĆ II ZAMÓWIENIA DOSTAWA MATERIAŁÓW BIUROWYCH I PAIERNICZYCH FINANSOWANA ZE ŚRODKÓW EFS I PFRON ZESTAW 1 Lp. 1. Papier A4 kolorowy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja montażu ANTTI M06 4W SUSZARNIA ZIARNA SEKCJA GÓRNA (pl)

Instrukcja montażu ANTTI M06 4W SUSZARNIA ZIARNA SEKCJA GÓRNA (pl) Instrukcja montażu ANTTI M06 W SUSZARNIA ZIARNA SEKCJA GÓRNA 009 (pl) ANTTI-TEOLLISUUS OY Koskentie 9 FIN-0 Kanunki, Kuusjoki Tel. + 77 700 Fax + 77 777 E-mail: antti@antti-teollisuus.fi www.antti-teollisuus.fi

Bardziej szczegółowo

AKCESORIA. Miarka krawiecka CO-55017 centymetr 150cm [cm-cal], wąski CO-55037 centymetr 150cm [cm-cal] CO-55057 centymetr 150cm [cm-cm]

AKCESORIA. Miarka krawiecka CO-55017 centymetr 150cm [cm-cal], wąski CO-55037 centymetr 150cm [cm-cal] CO-55057 centymetr 150cm [cm-cm] Centymetry krawieckie, linijki, ekierki Miarka krawiecka Rodzaje CO-55017 centymetr 150cm [cm-cal], wąski CO-55037 centymetr 150cm [cm-cal] CO-55057 centymetr 150cm [cm-cm] Miarka krawiecka automatycznie

Bardziej szczegółowo

Uwaga: Nie przesuwaj ani nie pochylaj stołu, na którym wykonujesz doświadczenie.

Uwaga: Nie przesuwaj ani nie pochylaj stołu, na którym wykonujesz doświadczenie. Mając do dyspozycji 20 kartek papieru o gramaturze 80 g/m 2 i wymiarach 297mm na 210mm (format A4), 2 spinacze biurowe o masie 0,36 g każdy, nitkę, probówkę, taśmę klejącą, nożyczki, zbadaj, czy maksymalna

Bardziej szczegółowo

Łuk DWucZĘŚcIoWY Z PŁYt armaflex

Łuk DWucZĘŚcIoWY Z PŁYt armaflex 2 - Rury i kształty >> Izolowanie płytami ArmaÀex Łuk DWucZĘŚcIoWY Z PŁYt armaflex 2 - Rury i kształty >> Izolowanie płytami ArmaÀex Instrukcja montażu obudowa ZaWoru Z PŁYt armaflex W celu uzyskania wyższej

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE SPIS TREŚCI CHARAKTERYSTYKA GRY W MINI SIATKÓWKĘ 1. POLE GRY 2. WYMIARY BOISK a. 2 x 2 DWÓJKI b. 3 x 3 TRÓJKI c. 4 x 4 CZWÓRKI 3. WYSOKOŚĆ SIATKI a. 2 x

Bardziej szczegółowo

Politechnika Warszawska Wydział Mechatroniki Instytut Automatyki i Robotyki

Politechnika Warszawska Wydział Mechatroniki Instytut Automatyki i Robotyki Politechnika Warszawska Wydział Mechatroniki Instytut Automatyki i Robotyki Ćwiczenie laboratoryjne 2 Temat: Modelowanie powierzchni swobodnych 3D przy użyciu programu Autodesk Inventor Spis treści 1.

Bardziej szczegółowo

Wymiarowanie jest to podawanie wymiarów przedmiotów na rysunkach technicznych za pomocą linii, liczb i znaków wymiarowych.

Wymiarowanie jest to podawanie wymiarów przedmiotów na rysunkach technicznych za pomocą linii, liczb i znaków wymiarowych. WYMIAROWANIE (w rys. technicznym maszynowym) 1. Co to jest wymiarowanie? Aby rysunek techniczny mógł stanowić podstawę do wykonania jakiegoś przedmiotu nie wystarczy bezbłędne narysowanie go w rzutach

Bardziej szczegółowo

Zajęcia techniczne kl. I - Gimnazjum w Tęgoborzy

Zajęcia techniczne kl. I - Gimnazjum w Tęgoborzy Temat 14 : Podstawowe wiadomości o rysunku technicznym. Prezentacja Pismo techniczne.pps 1. - język porozumiewawczy między inżynierem a konstruktorem. Jest znormalizowany, tzn. istnieją normy (przepisy)

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia UWAGA: Wymagane są gadżety dokładnie takie, jak na zdjęciach (zdobienia przykładowe), posiadające dokładnie takie właściwości, jak opisane poniżej W drodze wzajemnych

Bardziej szczegółowo

Zalecenia montażowe listwy przypodłogowe i narożniki nora

Zalecenia montażowe listwy przypodłogowe i narożniki nora Zalecenia montażowe listwy przypodłogowe i narożniki nora Podłoże musi spełniać wymagania dotyczące gotowości do montażu zgodnie z VOB, DIN 18 365. Podłoża nie mogą mieć wysokości przekraczającej 0,6 mm.

Bardziej szczegółowo

Modelowanie dłoni. 1. Obraz referencyjny

Modelowanie dłoni. 1. Obraz referencyjny Modelowanie dłoni 1. Obraz referencyjny Obrazy referencyjne ustawiamy na panelach Properties (uaktywnienie/dezaktywacja klawiszem N), w zakładce Backgraund Images. Należy zaznaczyć opcje wyświetlania obrazu

Bardziej szczegółowo

STEREOMETRIA CZYLI GEOMETRIA W 3 WYMIARACH

STEREOMETRIA CZYLI GEOMETRIA W 3 WYMIARACH STEREOMETRIA CZYLI GEOMETRIA W 3 WYMIARACH Stereometria jest działem geometrii, którego przedmiotem badań są bryły przestrzenne oraz ich właściwości. WZAJEMNE POŁOŻENIE PROSTYCH W PRZESTRZENI 2 proste

Bardziej szczegółowo

System KS jest stosowany: Informacje o produkcie. Możliwości systemu. Profile. Zastosowania do okien nietypowych

System KS jest stosowany: Informacje o produkcie. Możliwości systemu. Profile. Zastosowania do okien nietypowych Informacje o produkcie Manualny system szyn giętych do zawieszania średnio ciężkich tkanin zasłonowych. Szybka instalacja szyn do sufitu lub ściany dzięki zastosowaniu uchwytów Smart Klick. Możliwość punktowego

Bardziej szczegółowo

PORADNIK SZYCIA DOBÓR I UŻYCIE DODATKOWYCH STOPEK DO MASZYN MARKI ŁUCZNIK

PORADNIK SZYCIA DOBÓR I UŻYCIE DODATKOWYCH STOPEK DO MASZYN MARKI ŁUCZNIK PORADNIK SZYCIA DOBÓR I UŻYCIE DODATKOWYCH STOPEK DO MASZYN MARKI ŁUCZNIK 1. STOPKA DO ŚCIEGU OWERLOKOWEGO Załóż stopkę do ściegu owerlokowego. Szyj materiał tak, aby brzeg tkaniny stykał się z prowadnikiem

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINISIATKÓWKĘ W POLSCE

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINISIATKÓWKĘ W POLSCE PRZEPISY I ZASADY GRY W MINISIATKÓWKĘ W POLSCE 1 SPIS TREŚCI 1. CHARAKTERYSTYKA GRY W MINISIATKÓWKĘ 2. BOISKO DO GRY 3. WYMIARY BOISK 4. WYSOKOŚĆ SIATKI 5. LICZBA ZAWODNIKÓW 6. PIŁKI DO GRY 7. CHARAKTERYSTKA

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE SPIS TREŚCI CHARAKTERYSTYKA GRY W MINI SIATKÓWKĘ 1. BOISKO DO GRY 2. WYMIARY BOISK a. 2 x 2 DWÓJKI b. 3 x 3 TRÓJKI c. 4 x 4 CZWÓRKI 3. WYSOKOŚĆ SIATKI 4.

Bardziej szczegółowo

JLS 298. Instrukcja obsługi. instruction manual GDAŃSK ul. Krynicka 1 tel.: (058) fax: (058)

JLS 298. Instrukcja obsługi. instruction manual GDAŃSK ul. Krynicka 1 tel.: (058) fax: (058) Instrukcja obsługi instruction manual 80-393 GDAŃSK ul. Krynicka 1 tel.: (058) 55 43 555 fax: (058) 55 43 500 ODDZIAŁ: 02-784 WARSZAWA ul. Janowskiego 9 tel.: (022) 648 03 48..49 fax: (022) 648 03 50 Gilotyny

Bardziej szczegółowo

Dodatki i uszlachetnienia toreb. Średnica 5 mm dostępna w kilku kolorach.

Dodatki i uszlachetnienia toreb. Średnica 5 mm dostępna w kilku kolorach. Dodatki i uszlachetnienia toreb USZLACHETNIENIA Laminat matowy Laminat błyszczący Laminat matowy + lakier UV wybiórczo Lakier dyspersyjny Tłoczenie suche Tłoczenie na gorąco HOT-STAMPING Uszlachetnia druk,

Bardziej szczegółowo

Ręczna łuparka / obrabiarka do drewna

Ręczna łuparka / obrabiarka do drewna Ręczna łuparka / obrabiarka do drewna Szanowny Kliencie, dziękujemy za zakup ręcznej łuparki / obrabiarki do drewna. Prosimy o przeczytanie instrukcji i przestrzeganie podanych wskazówek i porad, aby mogli

Bardziej szczegółowo

oprawa kaboszonu w tzw. cargę

oprawa kaboszonu w tzw. cargę oprawa kaboszonu w tzw. cargę Zajmuje się tworzeniem biżuterii w technikach jubilerskich. Chciałbym przybliżyć Wam jedną z podstawowych umiejętności, którą wykorzystuje się w tej technice oprawę kaboszonu

Bardziej szczegółowo

Podwójna grzałka (dualcoil) do atomizera Aqua (i klonów) w pięć minut.

Podwójna grzałka (dualcoil) do atomizera Aqua (i klonów) w pięć minut. Podwójna grzałka (dualcoil) do atomizera Aqua (i klonów) w pięć minut. Informuję, że jestem autorem wszystkich zdjęć zawartych w tym mini poradniku. Poradnik powstał, bo taki kaprys autor miał :) Poradnik

Bardziej szczegółowo

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11)

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) RZECZPOSPOLITA POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 190464 (21) Numer zgłoszenia: 334567 (22) Data zgłoszenia: 02.02.1998 (86) Data i numer zgłoszenia międzynarodowego:

Bardziej szczegółowo

Instrukcja montażu. Akustyczny system ścienny Vescom

Instrukcja montażu. Akustyczny system ścienny Vescom Instrukcja montażu Akustyczny system ścienny Vescom Listopad 2013 r. Przed przystąpieniem do przygotowania i montażu akustycznego systemu ściennego niezbędne jest zapoznanie się z niniejszą instrukcją.

Bardziej szczegółowo

turkus czerwony żółty Trwałość przy 100V czerwony 80 V RMS 100 V RMS 120 V RMS

turkus czerwony żółty Trwałość przy 100V czerwony 80 V RMS 100 V RMS 120 V RMS ZASADA DZIAŁANIA Elektroluminescencyjne przewody składają się z szeregu koncentrycznych warstw z których każda spełnia inne zadanie. W samym środku jest drut miedziany. Drut miedziany jest pokryty elektroluminescencyjnym

Bardziej szczegółowo

ŚPIWOREK DO WÓZKA...NIE TAKI STRASZNY JAK GO MALUJĄ :)

ŚPIWOREK DO WÓZKA...NIE TAKI STRASZNY JAK GO MALUJĄ :) ŚPIWOREK DO WÓZKA...NIE TAKI STRASZNY JAK GO MALUJĄ :) W końcu!!! Po wielkich przygotowaniach logistycznych, planowaniu każdego etapu, wypytywaniu wszędzie, gdzie się tylko da i kogo się tylko da o to:

Bardziej szczegółowo

Widoki WPROWADZENIE. Rzutowanie prostokątne - podział Rzuty prostokątne dzieli się na trzy rodzaje: widoki,.przekroje, kłady.

Widoki WPROWADZENIE. Rzutowanie prostokątne - podział Rzuty prostokątne dzieli się na trzy rodzaje: widoki,.przekroje, kłady. Widoki WPROWADZENIE Rzutowanie prostokątne - podział Rzuty prostokątne dzieli się na trzy rodzaje: widoki, przekroje, kłady Widoki obrazują zewnętrzną czyli widoczną część przedmiotu Przekroje przedstawiają

Bardziej szczegółowo

Gadżety/ Torby papierowe. Torby papierowe z uchwytem papierowym płaskim nadruk na gotowej torbie

Gadżety/ Torby papierowe. Torby papierowe z uchwytem papierowym płaskim nadruk na gotowej torbie Gadżety/ Torby papierowe Torby papierowe z uchwytem papierowym płaskim nadruk na gotowej torbie (ilość sztuk w kartonie) 22 x 11 x 28 (350) 26 x 15,5 x 34 (400) 35 x 17 x 24 (250) (tylko szara) 32 x 17

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE SPIS TREŚCI

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE SPIS TREŚCI PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE SPIS TREŚCI Charakterystyka gry w mini siatkówkę. 1. Boisko do gry. 2. Wymiary boisk: a. dwójki (2x2); b. trójki (3x3); c. czwórki (4x4). 3. Wysokość siatki:

Bardziej szczegółowo

- polistyrenu wysoce odpornego na ściskanie (EPS DEO 200) posiadające nachylenie wynoszące ok. 1,25% oraz

- polistyrenu wysoce odpornego na ściskanie (EPS DEO 200) posiadające nachylenie wynoszące ok. 1,25% oraz Obszary zastosowań Powerpanel TE Powerpanel TE to rozwiązanie do suchej zabudowy odpływów liniowych znajdujących się w jednej płaszczyźnie z podłogą (np. rynna odpływowa do suchej zabudowy TECE Drainline)

Bardziej szczegółowo

Współpraca i wiedza kluczem do sukcesu

Współpraca i wiedza kluczem do sukcesu Strona 1 _ Postępowanie nr 05/WKS/9.1.2 Załącznik nr 1 do zapytania ofertowego Wykaz materiałów i pomocy dydaktycznych w ramach projektu Współpraca i wiedza kluczem do sukcesu Lp. Nazwa produktu Opis produktu

Bardziej szczegółowo

PODSTAWY RYSUNKU TECHNICZNEGO formaty arkuszy

PODSTAWY RYSUNKU TECHNICZNEGO formaty arkuszy Format PODSTAWY RYSUNKU TECHNICZNEGO formaty arkuszy Wymiary arkusza (mm) A0 841 x 1189 A1 594 x 841 A2 420 x 594 A3 297 x 420 A4 210 x 297 Rysunki wykonujemy na formacie A4, muszą one mieć obramowanie

Bardziej szczegółowo

T24 odporny na uderzenia system montażu sufitu podwieszanego o widocznej konstrukcji kl. 2A i 3A

T24 odporny na uderzenia system montażu sufitu podwieszanego o widocznej konstrukcji kl. 2A i 3A T24 odporny na uderzenia system montażu sufitu podwieszanego o widocznej konstrukcji kl. 2A i 3A System montażu T24 odporny na uderzenia system montażu sufitu podwieszanego o widocznej konstrukcji 1 6

Bardziej szczegółowo

Proflex UWAGA. I Warunki przed montażem

Proflex UWAGA. I Warunki przed montażem Proflex Dziękujemy, że wybrałeś najlepszą z drewnianych nawierzchni sportowych firmy Tarkett. Mamy nadzieję, że ten system będzie dawał Ci satysfakcję każdego dnia. UWAGA Drewno, jako naturalny, żywy materiał,

Bardziej szczegółowo

Dotykowy/bezdotykowy tachometr cyfrowy AX Instrukcja obsługi

Dotykowy/bezdotykowy tachometr cyfrowy AX Instrukcja obsługi Dotykowy/bezdotykowy tachometr cyfrowy AX-2901 Instrukcja obsługi Wstęp Urządzenie to może być wykorzystywane do dokładnego pomiaru prędkości obrotowej (Obr/min) i prędkości liniowej. Żeby wykonać pomiar

Bardziej szczegółowo

ZADANIE 1 (5 PKT) ZADANIE 2 (5 PKT) Oblicz objętość czworościanu foremnego o krawędzi a.

ZADANIE 1 (5 PKT) ZADANIE 2 (5 PKT) Oblicz objętość czworościanu foremnego o krawędzi a. ZADANIE 1 (5 PKT) Czworościan foremny o krawędzi a rozcięto płaszczyzna prostopadła do jednej z krawędzi, przechodzac a w odległości 0, 25a od jednego końca tej krawędzi. Oblicz objętość otrzymanych brył.

Bardziej szczegółowo

narzędzie Linia. 2. W polu koloru kliknij kolor, którego chcesz użyć. 3. Aby coś narysować, przeciągnij wskaźnikiem w obszarze rysowania.

narzędzie Linia. 2. W polu koloru kliknij kolor, którego chcesz użyć. 3. Aby coś narysować, przeciągnij wskaźnikiem w obszarze rysowania. Elementy programu Paint Aby otworzyć program Paint, należy kliknąć przycisk Start i Paint., Wszystkie programy, Akcesoria Po uruchomieniu programu Paint jest wyświetlane okno, które jest w większej części

Bardziej szczegółowo

II edycja. Przedstawiciel handlowy:

II edycja. Przedstawiciel handlowy: II edycja Narzędzia ortodontyczne OrtoTrading To masz Wło dar czyk ul. Husarii 11B, 02-951 Warszawa tel. (22) 651 84 09, 497 83 77, fax: (22) 842 53 68 or to tra ding@or to tra ding.com.pl Przedstawiciel

Bardziej szczegółowo

Jak przygotować patchwork do zawieszenia na wystawie konkursowej?

Jak przygotować patchwork do zawieszenia na wystawie konkursowej? Jak przygotować patchwork do zawieszenia na wystawie konkursowej? Kiedy etap dobierania kolorów i materiałów, szycia, pikowania, przycinania, prucia, lamowania masz już za sobą uff została metryczka i

Bardziej szczegółowo

8. Elektronika. 8. Elektronika. Written By: Dozuki System manual.prusa3d.com Page 1 of 13

8. Elektronika. 8. Elektronika. Written By: Dozuki System manual.prusa3d.com Page 1 of 13 8. Elektronika Written By: Dozuki System 2017 manual.prusa3d.com Page 1 of 13 Step 1 Części wydrukowane 3D Tylna obudowa elektroniki Prawa obudowa elektroniki Lewa obudowa elektroniki Step 2 Śruby M3x10

Bardziej szczegółowo

POZIOM 5. Spódnica mocno zakręcona pokaż się! Krok 1. Przygotowanie materiałów i pobranie wymiarów

POZIOM 5. Spódnica mocno zakręcona pokaż się! Krok 1. Przygotowanie materiałów i pobranie wymiarów POZIOM 5 Spódnica mocno zakręcona pokaż się! Poziom 5 będzie prawdziwym wyzwaniem. Uszycie spódniczki wymaga podstawowych umiejętności krawieckich, które zdobyłaś podczas czterech poziomów nauki. Spódniczka

Bardziej szczegółowo

Bombka ze skrawków. Kurs krok po kroku

Bombka ze skrawków. Kurs krok po kroku Bombka ze skrawków Kurs krok po kroku Białystok, listopad 2014 Opisów wykonania tej ozdoby jest na pewno wiele. Mnóstwo ich widziałam, ale nie były dla mnie zbyt czytelne. Postanowiłam zapisać swój sposób

Bardziej szczegółowo

POMIAR I MONTAś ROLET Vegas Mix (z Ŝyłkami prowadzącymi)

POMIAR I MONTAś ROLET Vegas Mix (z Ŝyłkami prowadzącymi) (z Ŝyłkami prowadzącymi) 1 POMIAR WG ZEWNĘTRZNYCH KRAWĘDZI LISTEW PRZYSZYBOWYCH WYMIARY PRODUKCYJNE Kaseta Rurka Belka Z plus 1 cm Z plus 0,6 cm Z plus 0,2 cm Pojemność kasety: do 145 cm tkaniny poliestrowej

Bardziej szczegółowo

kleje w sztyfcie AMOS kleje w sztyfcie kleje w płynie klej super mocny One Fix przyklejki Tip Tack taśma biurowa

kleje w sztyfcie AMOS kleje w sztyfcie kleje w płynie klej super mocny One Fix przyklejki Tip Tack taśma biurowa 42 kleje w sztyfcie AMOS 43 kleje w sztyfcie 43 kleje w płynie 44 klej super mocny One Fix 44 przyklejki Tip Tack 44 biurowa 45 uchwyty i podajniki do taśmy biurowej 46 taśmy pakowe 47 oklejarki do taśmy

Bardziej szczegółowo

SERI A A24 S E RI A A2 4 F L AT T O P

SERI A A24 S E RI A A2 4 F L AT T O P 2 SERIA A24 SERIA A24 FLAT TOP Podziałka Powierzchnia 24 mm Flat Top Prześwit 0% Grubość Układ napędowy Szerokość taśmy Szerokość z jednym modułem Zalecana minimalna szerokość Średnica pręta System blokowania

Bardziej szczegółowo

JAK USZYĆ TIPI DLA DZIECKA?

JAK USZYĆ TIPI DLA DZIECKA? JAK USZYĆ TIPI DLA DZIECKA? TUTORIAL www.mummysworld.pl SPIS TREŚCI POTRZEBNE MATERIAŁY... 2 DEKATYZACJA... 2 KONSTRUKCJA WYKROJU... 3 WYKRÓJ BAZOWY... 3 PRZEDNIA ŚCIANA TIPI (GÓRA I DRZWI)... 4 DODATKI...

Bardziej szczegółowo

OPIS OCHRONNY PL 59021

OPIS OCHRONNY PL 59021 RZECZPOSPOLITA EGZEMPLARZ ARCHIWALNY OPIS OCHRONNY PL 59021 POLSKA WZORU UŻYTKOWEGO Y1 Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej [2\J Numer zgłoszenia: 104175 (22) Data zgłoszenia: 14.02.1996 @ Intel7:

Bardziej szczegółowo

POZIOM 3. Kobietą być kosmetyczka bardzo praktyczna

POZIOM 3. Kobietą być kosmetyczka bardzo praktyczna POZIOM 3 Kobietą być kosmetyczka bardzo praktyczna Podczas Poziomu 3 uszyjemy kobiecy niezbędnik kosmetyczkę. Będzie to nieco bardziej zaawansowany projekt, ale dzięki niemu zdobędziecie kilka naprawdę

Bardziej szczegółowo

Krzesło i stół w jednym

Krzesło i stół w jednym OBI Instrukcja dla majsterkowiczów 1 Krzesło i stół w jednym Stopień trudności: dla zaawansowanych Spis treści Instrukcja/ porady S. 2 Lista materiałów S. 3 Lista narzędzi S. 4 Instrukcja budowy S. 5 Schematy

Bardziej szczegółowo

POMIAR I MONTAŻ ROLET Vegas Klaudia

POMIAR I MONTAŻ ROLET Vegas Klaudia 1 - POMIAR OKNA WG KRAWĘDZI SKOSU LISTEW PRZYSZYBOWYCH A -szer.=wymiar od krawędzi skosu Rama okna WYMIARY PRODUKCYJNE Kaseta "A" minus 0,2 cm Rura "A" plus 0,2 cm Belka "A" minus 1,5 cm Prowadnica "B"

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE Przepisy zatwierdzone przez Wydział ds. Młodzieży i Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej 1 SPIS TREŚCI CHARAKTERYSTYKA GRY W MINI SIATKÓWKĘ 1. PLAC DO

Bardziej szczegółowo

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11)

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) RZECZPOSPOLITA POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 184035 (21 ) Numer zgłoszenia: 322833 (22) Data zgłoszenia: 23.10.1997 (13) B1 (51) IntCl7: A47B 57/48 A47B

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA MONTAŻU System tarasów kompozytowych easydeck

INSTRUKCJA MONTAŻU System tarasów kompozytowych easydeck INSTRUKCJA MONTAŻU System tarasów kompozytowych easydeck Dziękujemy za zakup produktów easydeck Przed przystąpieniem do pracy należy przeczytać całą instrukcję montażu. ELEMENTY SYSTEMU TARASOWEGO easydeck

Bardziej szczegółowo

Fot. 1 Widok zewnętrzny prawidłowo wykonanych rękawic typ Fire-Max 2

Fot. 1 Widok zewnętrzny prawidłowo wykonanych rękawic typ Fire-Max 2 Po czym rozpoznać prawidłowo wykonane rękawice? 1. Typ Fire-Max 2 posiadające świadectwo dopuszczenia CNBOP-PIB nr 2153/2014 Fot. 1 Widok zewnętrzny prawidłowo wykonanych rękawic typ Fire-Max 2 W warunkach

Bardziej szczegółowo

STÓŁ PIŁKARSKI HOBBY Instrukcja montażu EN 957

STÓŁ PIŁKARSKI HOBBY Instrukcja montażu EN 957 STÓŁ PIŁKARSKI HOBBY 90427 Instrukcja montażu EN 957 OSTRZEŻENIE: Sprzęt zawiera małe piłki i inne małe części, którymi dziecko może się udławić. Stół Piłkarski przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3 roku

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Genie LT-400

Instrukcja obsługi Genie LT-400 Instrukcja obsługi Genie LT-400 1) Otwór wejściowy laminatora 2) Otwór wyjściowy laminatora 3) Przełączniki OFF (trymer) / Cold/ON / HOT 4) Dioda LED (zasilanie) 5) Dioda LED (gotowość) 6) System ABS 7)

Bardziej szczegółowo

Materiały pomocnicze z programu AutoCAD 2014.

Materiały pomocnicze z programu AutoCAD 2014. Materiały pomocnicze z programu AutoCAD 2014. Poniżej przedstawiony zostanie przykładowy rysunek wykonany w programie AutoCAD 2014. Po uruchomieniu programu należy otworzyć szablon KKM, w którym znajdują

Bardziej szczegółowo