INFORMACJA PRASOWA. Pirelli: Zamknięty pokaz Kalendarza Pirelli 2012 autorstwa Mario Sorrentiego w Nowym Jorku

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "INFORMACJA PRASOWA. Pirelli: Zamknięty pokaz Kalendarza Pirelli 2012 autorstwa Mario Sorrentiego w Nowym Jorku"

Transkrypt

1 INFORMACJA PRASOWA Pirelli: Zamknięty pokaz Kalendarza Pirelli 2012 autorstwa Mario Sorrentiego w Nowym Jorku Nowy Jork, 6 grudnia 2011 r. Kalendarz Pirelli 2012 został dziś zaprezentowany mediom światowym, gościom i kolekcjonerom z całego świata na pokazie zamkniętym w Arsenale, XIX-wiecznym zabytku wojskowym Nowego Jorku. Trzydzieste dziewiąte wydanie The Cal jest dziełem Mario Sorrentiego, pierwszego włoskiego fotografa w historii tego kultowego kalendarza. Sorrenti rodem neapolitańczyk, sercem nowojorczyk wybrał Korsykę i jej nierówny krajobraz do stworzenia swojego omdlenia ekstazy uchwyconej na zdjęciach. Intensywna relacja między fotografem a jego muzą stanowi esencję tworzenia mocnego dialogu estetycznego, który prowadzi do sublimacji naturalnego piękna. Przygotowując The Cal, podszedłem do modeli na moich zdjęciach poprzez budowanie bezpośredniej, intymnej i autentycznej relacji, dzięki czemu mogłem przepoić swoje zdjęcia czystością. W omdleniu ułożyłem ciała w bezpośrednim kontakcie z Naturą, która daje im schronienie jakby były jej przedłużeniem. W szeregu zdjęć skały, ziemia, pnie drzewa, niebo zamieniają się w tło dla ciał mówi Mario Sorrenti, artysta, który swoją sławę zbudował na wyjątkowej sprawności w portretowaniu nagości. Dwadzieścia pięć zdjęć zawartych w Calendario Pirelli 2012 osiemnaście czarno-białych i siedem kolorowych zostało przedstawionych w dotąd niespotykanym wykończonym płótnem portfolio. W Kalendarzu 2012 pojawiło się 12 bohaterek dziewięć modelek i trzy aktorki. Modelki to: Brazylijka Isabeli Fontana (fotografowana do Kalendarza 2003 Cal przez Brucèa Webera, 2005 przez Patricka Demarcheliera, 2009 przez Petera Bearda i 2011 przez Karla Lagerfelda), Rosjanka Natasza Poly (Kalendarz Pirelli 2011 autorstwa Karla Lagerfelda), Holenderki Saskia de Brauw i Lara Stone (Kalendarz 2009 Petera Bearda i Kalendarz 2011 Karla Lagerfelda), Amerykanki Joan Small i Guinevere Van Seenus (Kalendarz 2006 ze zdjęciami Merta i Marcusa), Polka Małgosia Bela (Kalendarz 2009 Petera Bearda), Litwinka Edita Vilkeviciute, Brytyjka Kate Moss (Kalendarze z 1994 r. ze zdjęciami Calby ego Herba Rittsa oraz z 2006 r. ze zdjęciami Merta i Marcusa). Z kolei aktorkami, które pojawiły się w kalendarzu, są: pochodząca z Ukrainy Milla Jovovich (Kalendarz 1998 Brucèa Webera), Włoszka Margareth Madè oraz Japonka Rinko Kikuchi.

2 Mario Sorrenti dla Kalendarza Pirelli 2012 Dwadzieścia pięć momentów uchwyconych dla Pirelli, by powstało Omdlenie Naga postać jest jednym z najpiękniejszych przejawów Natury i najczystszym sposobem, w jaki możemy odkryć swoje człowieczeństwo w obliczu sztuki. Ponieważ urodziłem się w Neapolu, już w młodym wieku wpływ miały na mnie największe dzieła artystów renesansowych i ich starania o to, by wyrazić ich wizję piękna przez sztukę. To właśnie dziś odgrywa podstawową rolę w mojej fotografii. Zdjęcia w Kalendarzu stanowią kulminację mojej energii twórczej, dążą do zmaterializowania emocji, jakie były moim i modelek udziałem, z poszanowaniem ich piękna, natury i naszej integralnej obecności we wszechświecie. Omdlewać: być oczarowanym; być oszołomionym radością; mdleć w ekstazie; uczucie zakochania i spokoju. To tytuł tego zbioru fotografii. Mario Sorrenti Wywiad Glenna O Briena z Mario Sorrentim Glenn O Brien: Widziałeś już wcześniej Kalendarz Pirelli? Mario Sorrenti: W przeszłości miałem kilka książek o Kalendarzu, które mi się podobały. Stanowiły dla mnie czasem punkt odniesienia, ale samego Kalendarza nie widziałem. Nie wiem zresztą, czy wielu ludzi go widziało. To wydawnictwo wyjątkowo limitowane. Zaskoczyła mnie informacja, że byłeś pierwszym włoskim fotografem, który wykonywał zdjęcia do tego legendarnego Kalendarza włoskiej przecież firmy. MS: Mnie też. Teraz wszyscy mówią Dlaczego nie robiłeś zdjęć we Włoszech? Po co pojechałeś na Korsykę? To przecież prawie Włochy. MS: Bardzo blisko Włoch. Na Morzu Śródziemnym. Wydaje mi się zresztą, że Francuzi i tak uważają mieszkańców Korsyki za pół-włochów. MS: Korsykanie są pół-włochami, pół-francuzami. Ale mają własną tożsamość kulturową. Mają swoją własną energię. Uwielbiam ją. Jest niezwykła, wspaniała. Czy to ty wybrałeś Korsykę? MS: Była to raczej kwestia dedukcji, znalezienia plenerów z odpowiednimi warunkami pogodowymi jak na tę porę roku i krajobrazu, którego poszukiwałem, drzew, skał...

3 Drzewa są rzeczywiście niezwykłe. MS: Są naprawdę piękne. A formacje skalne są wprost niewiarygodne. Nie do wiary! Mogłem poświęcić im nieco więcej czasu są naprawdę zadziwiające. Czy wcześniej byłeś na Korsyce? MS: Nigdy. Sporo się rozglądaliśmy, badaliśmy. A potem tylko zobaczyliśmy zdjęcia i postanowiliśmy pojechać na wyspę. To niesamowite miejsce. Chętnie pojechałbym tam jeszcze raz. Na twojej stronie w Wikipedii można znaleźć ciekawą informację. Mario Sorrenti jest znany głównie z rozkładówek z nagimi modelkami. MS: Tak. Skąd reputacja fotografa nagich ciał? W modzie nie ma za wiele nagości. MS: Myślę, że to wyszło naturalnie, bo bardzo lubię fotografować nagość. Ale nie zastanawiałem się nad tym. Zawsze uważałem zdejmowanie ubrań za sposób zbliżenia się do drugiego człowieka i uzyskania obrazu bardziej szczerego i czystszego. Myślę, że stało się tak, ponieważ mój ojciec był malarzem i zawsze malował nagie kobiety. W tym wyrosłem i to właśnie miało zbliżyć moją pracę do sztuki. Nie przeszkadzało ci to. MS: Nie przeszkadzało mi zupełnie ani psychicznie, ani fizycznie. Z nagością czułem się bardzo swobodnie, ponieważ gdy pracowałem jako model, pozowałem innym fotografom do wielu aktów. Wtedy właśnie skojarzyłem nagość z czymś, co jest najbliższe ekspresji artystycznej, którą mogłem osiągnąć intelektualnie. Nie intelektualizowałem wówczas fotografii jako sztuki z ideą ani nie zastanawiałem się, co mogę osiągnąć za pomocą różnych koncepcji. Dla mnie akt był tym, co najbardziej zbliżało mnie do fotografii artystycznej. I dlatego zajmowałem się tym przez cały czas. Czy łatwo było nakłonić ludzi do tego rodzaju zdjęć? Zapewne ludzie bardzo się różnią między sobą pod tym względem, ale... MS: Pamiętam, że wtedy wydawało mi się to łatwe, ponieważ właśnie zakończyłem karierę modela i myślałem, że rozumiem, jak czują się modele przed obiektywem aparatu. Wiele fotografowanych przeze mnie osób to byli moi przyjaciele lub modele i modelki, których spotkałem, gdy sam zajmowałem się modelingiem. Czułem, że w ten sposób eliminuję bariery, ponieważ znamy się blisko i w pewien sposób się rozumiemy. Zawsze trudno jest skłonić człowieka, by się całkowicie przed tobą obnażył. Ale zawsze byłem typem fotografa, który lubi dzielić się swoją pracą z innymi ludźmi i pokazywać ją, szczególnie tym, których fotografuję. Naprawdę lubię im pokazywać to, co robię. Chcę, żeby to doceniali i cieszyli się tym. Nie chodzi mi o to, by budzić niezręczność. Lubię myśleć, że daję nową siłę ludziom, których fotografuję przez sam ten fakt.

4 Czy przy tym projekcie zrealizowałeś dokładnie swoje wszystkie założenia? MS: Tak. Czy więc to ty dokonałeś wyboru dziewczyn? MS: Wybrałem je wszystkie, choć oczywiście byłem ograniczony harmonogramem i innymi czynnikami, które pozostawały poza naszym wpływem. Ale wybór był w całości mój. Wspólnie z agentką od castingu omawialiśmy pomysły na temat poszczególnych dziewczyn. Dużo mówiła o dziewczynach, które już wcześniej pojawiały się w kalendarzu, ale nie zwracałem na to uwagi. To są dziewczyny, które lubię i chcę fotografować. I to one mają być w kalendarzu. Z tymi dziewczynami mam dziesięć lat doświadczeń, a nawet dłużej może ze dwadzieścia. Musiały to więc być one, by móc rzeczywiście w pewnym sensie oddać mój charakter. Ale zaprosiłem też nowe postacie, by wpuścić świeżą krew, nadać kalendarzowi świeżości. Dla mnie jedną z najlepszych rzeczy jest to, że zaprosiłeś modelki w różnym wieku. Są Milla i Kate, a także młodsze dziewczyny. To dobre połączenie. MS: Chciałem, żeby kalendarz wydawał się znajomy. Czułem, że im bardziej będzie znajomy, tym będzie bardziej osobisty i bliższy temu, kim faktycznie jestem. Ile osób jest na planie, gdy fotografujesz akty? Czy ograniczasz liczbę osób? MS: Jestem tylko ja i mój asystent, a reszta musi wyjść. Mówiąc w skrócie, narzuciłem specjalny rozkład dnia i strukturę realizacji zdjęć. Pierwsze dwie, trzy godziny spędzałem sam z modelką, fotografując ją i poznając, jeśli wcześniej jej nie znałem. Potem wchodziła ekipa kręcąca materiał o pacy za kulisami. Nie chciałem, by dziewczyny się tym rozpraszały. Wiele z nich nie chciało być filmowanych nago, a do moich zdjęć pozowały zupełnie nagie. Dlatego po chwili na potrzeby materiału filmowego z przygotowań wkładaliśmy ubrania i zapraszaliśmy ekipę filmową, by mogła zrobić, co do niej należy. Do tego jednak czasu udawało mi się osiągnąć to, czego chciałem, czyli superintymną atmosferę. Sądzę zresztą, że były to najbardziej od lat intymne sytuacje, w których fotografowałem. To bardzo miłe. Właśnie takie sprawiają wrażenie. Przypominają mi się zdjęcia na przykład z lat 40. XX wieku, gdy był tylko fotograf, modelka i natura, prawie jak u Edwarda Westona. MS: Właśnie na tym mi zależało. Myślałem sobie: Chcę wam pokazać prawdziwą fotografię. Chcę was zabrać do czasów Edwarda Westona i Billa Brandta (znani XX-wieczni fotografowie) i koncentrowałem się w taki sposób na fotografowaniu. To było wspaniałe, ponieważ jakoś tak się stało, że z czasem przestałem być aż tak wrażliwy. Do tego stopnia, że dziś gdy pracuję, może za mną stać 20 osób, a ja nawet nie wiem, że one tam są. Myślę, że czasem modelki podchodzą podobnie. Mogą patrzeć na grupę ludzi i nie widzieć nikogo. Gdy zaczynałem robić zdjęcia, wyrzucałem wszystkich z planu. Przyglądający się mojej pracy ludzie bardzo na mnie wpływali, a dziś nawet tego nie czuję. Powrót do tych odległych czasów był więc wspaniały. Było pięknie. Przypomniałem sobie, jakie to wyjątkowe uczucie, gdy jest się sam na sam z podmiotem swojego zdjęcia, z modelką. Pełna intymność, nic i nikt nie przeszkadza w komunikacji, w wymianie bo tak naprawdę dochodzi do dzielenia się tym doświadczeniem, tym procesem.

5 Chyba niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak tak naprawdę pracuje wspaniała modelka. Nie jest tylko przedmiotem, owocem stojącym na stole. Modelka ma naprawdę dużo pracy, wymagającej koncentracji i reagowania. MS: Podczas zdjęć pojawia się wiele uczuć, dochodzi do intensywnej wymiany emocji między fotografem a modelką. Najlepsze modelki to takie, które umieją podłączyć się pod takie emocje, które codziennie umieją to robić. Czasem robisz komuś zdjęcie i komunikujesz się z nim bez słów. Zaczynasz ich naśladować, a oni naśladują ciebie, patrzą ci w oczy i nagle rozmawiacie ze sobą bez słów, nie wiedząc nawet, jak to się stało. Zachodzi osmoza albo więź psychiczna. Najlepsze modelki to takie, które otwierają się na takie coś. Wtedy właśnie pracuje się najlepiej. Gdy pojechałeś na miejsce, wiedziałeś już że zrobisz i kolorowe, i czarno-białe zdjęcia? Te czarno-białe są niezwykle dramatyczne. MS: To zabawne. Zazwyczaj w pracy zakładam, że wszystko musi wyglądać podobnie. Musi istnieć spójny, stały język. Przy robieniu tych zdjęć, choć mają one naturalnie spójny język, nie chciałem, by były one wykadrowane i przycięte identycznie. Nie chciałem też, by były identycznie czarno-białe. Zależało mi, by niektóre były miękkie, inne miały więcej kontrastu, a jeszcze inne były kolorowe. Nie chciałem im nadawać jednolitego stylu. Chciałem, by każde zdjęcie istniało i funkcjonowało na własnych zasadach. Myślę, że format kalendarza jest naprawdę wspaniały. Chcesz go jakoś skomentować? MS: Myślę, że jedną z ciekawostek na temat kalendarza jest w rzeczy samej jego projekt. W ubiegłym roku robił go Karl Lagerfeld, a ja chciałem kontynuować i rozwinąć jego dzieło. Myślałem, że kalendarz był jednym z najlepszych jego dzieł jako fotografa. Może dlatego, że lubię greckie mity... MS: To zabawne. Nie znam wielu zdjęć Karla. Zobaczyłem kilka u niego w domu i stwierdziłem: To naprawdę piękne. To ty je zrobiłeś? Pomyślałem, że sposób w jaki zostały one zaprezentowane, wyglądałby naprawdę niesamowicie. Dlatego w pewnym stopniu skoncentrowałem się na tym, by ponownie osiągnąć taki efekt. Kalendarz jest pięknie zaprojektowany. Czy to ty wymyśliłeś, by kalendarz był w pewnym sensie interaktywny, by można było zdecydować, które zdjęcie wstawić do danego miesiąca? MS: Początkowo chciałem zrobić 12 zdjęć i nie interesowało mnie zbytnio, która dziewczyna pojawi się w danym miesiącu. Zadaliśmy sobie jednak pytanie, jak wykonać coś, co jednocześnie jest kalendarzem i portfolio. I wtedy dyrektor kreatywny wpadł na pomysł interaktywności. Matowa czerń i biel zdjęcia nadają kalendarzowy klasycznego sznytu. Powodują, że zdjęcia się wyróżniają. MS: Kalendarz jest bardzo klasyczny. Składa się ze zdjęć, a te mówią same za siebie.

6 Pirelli Firma Pirelli & C Spa to piąty co do wielkości producent opon na świecie pod względem wielkości sprzedaży. Obecnie posiada 19 zakładów na czterech kontynentach, działa w ponad 160 krajach i zatrudnia ponad 30 tysięcy osób na całym świecie. W USA Pirelli ma swoją fabrykę i centralę w Rome (stan Georgia), a biura w Nowym Jorku. W ramach swojej strategii rozwoju międzynarodowego firma rozpoczęła niedawno budowę nowego zakładu w Meksyku, który będzie obsługiwał rynki regionu NAFTA. Firma podjęła także współpracę z grupą w Rosji, chcąc rozwinąć swą obecność na tamtejszym rynku. Ogłosiła również budowę nowej fabryki ciężarowych opon radialnych w Argentynie i nowego zakładu produkcji opon motocyklowych w Indonezji. Pirelli jest jednym ze światowych liderów w segmencie premium, który koncentruje się na najlepszych produktach i oferuje opony do samochodów i motocykli, a także pojazdów przemysłowych i rolniczych, łącząc swoją technologię ze strategią Zielonej Wydajności, która opiera się na wydajności i bezpieczeństwie przy ograniczonym oddziaływaniu na środowisko. Firma chce do 2015 r. zająć pozycję absolutnego lidera w segmencie premium. Pirelli to także jedyny producent i dostawca opon do wyścigów Formuły 1. Firma jest zaangażowana w sporty motorowe trwa od 1907 r., a niedawno podpisała trzyletni kontrakt na dostawy opon do Formuły 1 na lata Pirelli to także wyłączny dostawca opon Mistrzostw Świata Superbike, zawodów FIA GP3 i GP2, Ferrari Challenge, Lamborghini Blancpain Super Trofeo i Maserati Trofeo. Asortyment opon Pirelli obejmuje produkty dla segmentu konsumenckiego (samochody i motocykle), segmentu przemysłowego (pojazdy ciężarowe i rolnicze) oraz motocykle. Wśród największych sukcesów rynkowych Pirelli w ostatnim dziesięcioleciu należy wymienić rodzinę opon Cinturato do samochodów osobowych, opony Diablo do motocykli oraz opony Serii 01 do pojazdów ciężarowych. Wysoka jakość produktów, sława Kalendarza Pirelli, prestiż Formuły 1 oraz powrót do najnowszych trendów za pomocą rodziny produktów PZero przyczyniają się do sukcesu firmy Pirelli. Obecnie marka jest jedną z najbardziej znanych na świecie, a jej wartość Interbrand szacuje na 2,27 miliarda euro. Mario Sorrenti Kalendarz Pirelli 2012: fotograf Mario Sorrenti urodził się w Neapolu (Włochy) w 1971 r. Gdy miał dziesięć lat, jego rodzina przeprowadziła się do Nowego Jorku, który dla wszystkich stał się wielką szansą życiową. Ojciec Mario był artystą, a jego matka pracowała w sektorze mody. Jako nastolatek Mario zaczął dokumentować swoje życie za pomocą zdjęć i kunsztownych pamiętników wypełnionych własnymi zdjęciami, rysunkami, inspirującymi obrazami i notatkami. W tym wieku zaczął fotografować zawodowo w Londynie dla The Face i dość szybko wszedł w kręgi Elle i Harper s Bazaar. Jego prace zwróciły uwagę Calvina Kleina i już w wieku 21 lat Mario stworzył kampanię, w tym także reklamy telewizyjne, dla zapachu Obsession Calvina Kleina, w której wystąpiła młodziutka Kate Moss. Po przeprowadzce do Nowego Jorku Sorrenti szybko został gwiazdą fotografującą dla takich magazynów jak Harper s Bazaar,

7 francuski Vogue, włoski Vogue, V Magazine, W Magazine, Vanity Fair, Self Service, Another Magazine, Arena Homme Plus i Vogue Hommes International. Oprócz Calvina Kleina, klientami Mario Sorrentiego było wiele wiodących domów mody oraz marek kosmetyków i perfum, w tym Giorgio Armani, Barney s New York, Hugo Boss, Chloe, Dolce and Gabbana, Hermes, Kenzo, Lancome, Longchamp, Max Mara, Missoni, Yves Saint Laurent, Jil Sander, Shiseido i Prada. Sorrenti reżyserował reklamy i wykonywał poruszające zdjęcia między innymi dla Calvina Kleina, Emporio Armaniego, Dsquared, Johna Mayera i Ushera. Opublikował książki: The Machine (Steidl/ wyd. Stromboli, 2001), fotograficzne studium młodszego brata i fotografa Davidèa, który zmarł w 1997 r., oraz Mario Sorrenti: Blood for Work (Steidl, 2011). Inne książki, w których można znaleźć jego zdjęcia, to: Kate (Pavilion Books Ltd., 1995); Fashion (Scalo 1996); The Imperfect Beauty (V&A Publications 2000); Tomo (in memory of Davide) (Sartorial Communicazione 2001); Archeology of Elegance (Thames & Hudson and Shirmer/Mosel 2002); Water Culture (Trolly Ltd., 2003); Fashioning Fiction: Photography since 1990 (The Museum of Modern Art, 2004) oraz Face of Fashion (National Portrait Gallery, 2007). Mario Sorrenti wystawiał swoje prace samodzielnie w Gallery 213 w Paryżu(październik 1997 r.), Ferrini and Biondi (zdjęcia i pamiętniki) w Los Angeles (listopad 2002 r.) oraz Draw Blood, Roth Horowitz w Nowym Jorku (maj 2004 r.). Do istotnych wystaw grupowych z udziałem jego prac należy zaliczyć: Festival de la Mode, Monako, 1995 r.; The Imperfect Beauty (the making of contemporary fashion photographs) w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, wrzesień 2000 r.; Attitude, a story of posing w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, wrzesień 2000 r.; Copy, Roth Horowitz, NNowy Jork, maj 2002 r.; Archeology of Elegance, Paryż 2002 r.; Chasing its Tale, Sara Meltzer Gallery, Nowy Jork, kwiecień 2004 r. oraz Face of Fashion, National Portrait Gallery, Londyn, luty 2007 r. W lipcu 2008 r. Sorrenti został wybrany do udziału w międzynarodowej wystawie zatytułowanej Fashion in Motion jako laureat nagrody :2008 Martell Artist of the Year. Wystawa podróżowała od prowincji Guandong po Shanghai, a zakończyła w Pekinie, w Today Museum. Prace Mario Sorrentiego znajdują się w wielu ważnych kolekcjach, zarówno publicznych, jak i prywatnych, takich jak Muzeum Wiktorii i Alberta, Nowojorska Biblioteka Publiczna oraz National Portrait Gallery w Londynie. Mario Sorrenti mieszka w Nowym Jorku z żoną i dziećmi.

8 Kalendarz Pirelli 2012: bohaterki Guinevere Van Seenus Kraj: USA Fotografowie: Steven Meisel, Craig McDean, Nick Knight, Steven Klein, David Sims, Terry Richardson, Mario Sorrenti, Mert & Marcus, Inez Van Lamsweerde & Vinoodh Matadin, Paolo Roversi, Richard Avedon Kampanie: Jil Sander, Versace, Dolce & Gabbana, Chanel, Belstaff, Yohji Yamamoto, Dries Van Noten, DKNY, Tse, Moschino, Kenzo, Jimmy Choo, the Gap, Swarovski, Armani Cosmetics i Shiseido. perfumy Blush Marca Jacobsa, perfumy MyQueen Alexandra McQueena, perfumy Johna Galliano Artykuły: Vogue (włoski, francuski, amerykański, brytyjski, japoński), LOVE, Interview, W, Numero, i-d, Another oraz V magazine. Ponadto brała udział w najbardziej prestiżowych pokazach mody od Nowego Jorku po Paryż i Londyn, w tym ostatnio dla Prady. Małgosia Kraj: Polska Fotografowie: Steven Meisel, Inez & Vinoodh, Mark Segal, Paolo Roversi, Mario Sorrenti, Mert & Marcus, Tim Walker, Camilla Akrans, Cedric Buchet, Solve Sundsbo, Terry Tsiolis, Josh Olins, Alasdair McLellan, Greg Kadel, Paolo Roversi, Mario Sorrenti, Peter Lindberg, Willy Vanderperre, Emma Summerton, David Sims, Glen Luchford, Kataj Rahlwes Kampanie: Gianfranco Ferre, Malo, Chanel Beauty, Jill Sander, Aquascutum, BGN, H&M, Chloe, Max Mara, Club Monaco, Pucci, Givenchy, Roberto Cavalli, Stella McCartney, Iceberg, Nina Ricci, DSquared2, Theory, Rock & Republic, Ermanno Scervino Artykuły: Vogue Paris, Vogue Italia, British Vogue, Vogue Espana, Vogue Japan, i-d, Self Service, V Magazine, Acne, Purple, Numero, Interview, Muse Wybieg: Givenchy, Michael Kors, Anna Sui, Jill Stuart, Donna Karan, MaxMara, Moschino, Jil Sander, Fendi, Balmain, YSL, louis, Vuitton, Dior, Chloe, Lanvin, Celine, Balenciaga, Christian Lacroix, Calvin klein, Prada, Alberta Ferretti, Ann Demeulemeester, Marc Jacobs, Carolina Herrera, Oscar De La renta, Ralph Lauren, Giles, John Galliano, Jean Paul Gaultier Film: Bez tajemnic (2011), Prawdziwa historia (2009), Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2006), Un Papa rimasto uomo (2006, Karol), Ono (2004). Edita Vilkeviciute Kraj: Litwa Fotografowie: Steven Meisel, Mario Testino, Steven Klein, Solve, Sundsbo, Patrick Demarchelier i Terry Richardson Kampanie: Calvin Klein White Label and Calvin Klein Jeans, Karl Lagerfeld, Emporio Armani, D&G, Pringle of Scotland Blumarine, YSL Beauty, Versace Perfume oraz Christian Dior Escale a Portofno. Artykuły: American Vogue, Vogue Paris, Vogue Italia, German Vogue, W, Numero, V, i.d, Harper s Bazaar oraz Interview. Wybieg: Chanel, Valentino, Givenchy, Lanvin, Yves Saint Laurent, and Hermes, as well as Balenciaga, Burberry Prorsum, Michael Kors oraz Miu Miu. Film: Chanel-The Silent Film Karla Lagerfelda

9 Isabeli Fontana Kraj: Brazylia Fotografowie: Steven Meisel, Mario Sorrenti, David Sims, Mario Testino, Mert Alas and Marcus Piggott, Inez Van Lamsweerde and Vinoodh Matadin, Mikael Jansson, Sølve Sundsbø, Peter Lindbergh, Alasdair McLellan, and Patrick Demarchelier oraz Bert Stern Kampanie: Roberto Cavalli, Balenciaga, Versace, Chanel, Louis Vuitton, Valentino, Hermes, Missoni, Moschino, Hussein Chalayan, Armani Jeans, Oscar de la Renta, MaxMara, Roberto Cavalli, Nicole Farhi, Donna Karan, Flowerbomb by Viktor & Rolf fragrance campaign, Estee Lauder Sensuous Nude Fragrance, Bottega Veneta, Escada, Mango & Dolce & Gabbana oraz Hermes Artykuły: Vogue (amerykański, francuski, japoński, niemiecki, turecki i brazylijski), Self Service, Numero (francuski i japoński), V, i-d, W Korea, W Jewelry, Muse, Doingbird, Rebel oraz Time Natasha Poly Kraj: Rosja Fotografowie: Steven Meisel, Inez Van Lamsweerde & Vinoodh Matadin, Mario Sorrenti, David Sims, Mert Alas + Marcus Piggott, Mario Testino, Craig McDean, Peter Lindbergh oraz Helmut Newton Kampanie: Gucci, Louis Vuitton, Givenchy, Ralph Lauren, MaxMara, Roberto Cavalli, Lanvin, Jimmy Choo oraz Balmain Artykuły: French Vogue, American Vogue, V Magazine, i-d Magazine, Japanese Vogue, Russian Vogue, Chinese Vogue, German Vogue, Japanese Numero & Korean W Magazine, Spanish Vogue Wybieg: Prada, Miu Miu, Balenciaga, Anna Sui, Calvin Klein, Alexander Wang oraz Gucci Lara Stone Kraj: Holandia Fotografowie: Steven Meisel, Mert & Marcus, Mario Testino, Inez Van Lamsweerde & Vinoodh Matidan, Davis Sims, Craig McDean, Mario Sorrenti oraz Terry Richardson Kampanie: Calvin Klein, Givenchy, Jil Sander, Louis Vuitton, Hugo Boss, Max Mara, Jean Paul Gaultier, Nicole Farhi, Versace, kosmetyki Calvin Klein oraz perfumy Prada, DKNY i Tom Ford Artykuły: Vogue, French Vogue, Italian Vogue, British Vogue, W, Japanese Vogue, Interview, Self Service, V, Numero oraz I-D. Wybieg: Chanel, Lanvin, Givenchy, Louis Vuitton, Miu Miu, Balmain, Marc Jacobs, Missoni, Hermes, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Christian Dior oraz Prada. Rinko Kikuchi Kraj: Japonia Kampanie: Chanel, Yves San Laurent, Tom Ford Artykuły: Vogue, T Magazine, Harper s Bazaar i inne Film: Ikitai (Witalność), Sora no ana (2002) oraz Smak herbaty (2004), Babel (2006), Niesamowici bracia Bloom (2008), Mapa dźwięków Tokio (2009) oraz Noruwei no mori (2010).

10 Milla Jovovich Kraj: Ukraina Kampanie: Banana Republic, Chanel, Dior, DKNY, Donna Karan, Donna Karan Cashmere Mist, Escada, Etro, Gap, Isabel Marant, Mercedes Benz, Tiffany & Co, Tommy Hilfger, Versace oraz L Oreal Paris Film: Nocny pociąg do Katmandu, Spotkanie dwóch księżyców, Powrót do błękitnej laguny, Kuffs, Chaplin, Uczniowska balanga, Piąty element, Gra o honor, Joana d Arc, Million Dollar Hotel, Królowie życia, Zoolander, Zakładnik, Ultraviolet i seria Resident Evil. Kate Moss Kraj: Wielka Brytania Kampanie: Gucci, Dolce & Gabbana, Calvin Klein, Chanel, Rimmel, Bulgari, Rimmel Artykuły: Vogue UK, US, France, Another Man, Vanity Fair, the Face, W. Fotografowie: Mario Testino, Mario Sorrenti, Steven Klein, Juergen Teller, Peter Lindbergh, Agent Provocateur, Calvin Klein Jeans oraz Burberry. Portrety: Lucien Freud, Chuck Close Margareth Madè Kraj: Włochy Film/TV: Baarìa, La mia casa è piena di specchi, Buoi, Una donna per la vita, Donna sotto le stelle, La Kore (2002). Artykuły: Corriere Magazine, io Donna, Grazia, Gioia, Ladies, Cosmopolitan, Max Joan Smalls Kraj: Portoryko Fotografowie: Steven Meisel, Mert Alas & Marcus Piggott, Terry Richardson, Craig McDean and Peter Lindbergh, Mario Sorrenti Kampanie: Gucci, David Yurman, H&M, Givenchy, Roberto Cavalli, Stella McCartney, Gap oraz Estée Lauder Artykuły: V Magazine, New York Times, Vogue, Elle UK, W, i-d, Last Magazine Wybieg: Marc Jacobs, Chanel, Prada, Gucci, Jil Sander, Givenchy oraz Louis Vuitton. Dowodząc swej wielkiej wszechstronności, Joan zadebiutowała tej jesieni na pokazie mody Victoria s Secret.

11 Kalendarz Pirelli: fotografowie i miejsca 1964 Robert Freeman na Majorce 1965 Brian Duffy na południu Francji 1966 Peter Knapp w Al Hoceima (Maroko) 1967 Brak publikacji 1968 Harry Peccinotti w Tunezji 1969 Harry Peccinotti w Big Sur (Kalifornia) 1970 Francis Giacobetti na Paradise Island (Bahamy) 1971 Francis Giacobetti na Jamajce 1972 Sarah Moon w Villa Les Tilleuls (Paryż) 1973 Allen Jones w Londynie 1974 Hans Feurer na Seszelach Brak publikacji 1984 Uwe Ommer na Bahamach 1985 Norman Parkinson w Edynburgu (Szkocja) 1986 Bert Stern w Cotswolds (Anglia) 1987 Terence Donovan w Bath (Anglia) 1988 Barry Lategan w Londynie 1989 Joyce Tennyson w Polaroid Studios (Nowy Jork) 1990 Arthur Elgort wsewilli (Hiszpania) 1991 Clive Arrowsmith we Francji 1992 Clive Arrowsmith w Almerii (Hiszpania) 1993 John Claridge na Seszelach 1994 Herb Ritts na Paradise Island (Bahamy) 1995 Richard Avedon w Nowym Jorku 1996 Peter Lindberg w El Mirage (Kalifornia) 1997 Richard Avedon w Nowym Jorku 1998 Bruce Weber w Miami 1999 Herb Ritts w Los Angeles 2000 Annie Leibovitz w Rhinebeck (Nowy Jork) 2001 Mario Testino w Neapolu 2002 Peter Lindbergh w Los Angeles 2003 Bruce Weber w południowych Włoszech 2004 Nick Knight w Londynie 2005 Patrick Demarchelier w Rio de Janeiro 2006 Mert i Marcus w Cap d Antibes (Francja) 2007 Inez i Vinoodh w Kaliforni 2008 Patrick Demarchelier w Szanghaju (Chiny) 2009 Peter Beard w Abu Camp/Jack s Camp (Botswana) 2010 Terry Richardson w Brazylii 2011 Karl Lagerfeld w Paryżu 2012 Mario Sorrenti w Murtoli (Korsyka)

12 / 2012 UEG BOBULA AMIRIAN LOVE AESTHETICS BYDLOVSKA BIELSKA ADAMSKI & DROBISZ

12 / 2012 UEG BOBULA AMIRIAN LOVE AESTHETICS BYDLOVSKA BIELSKA ADAMSKI & DROBISZ 12 / 2012 UEG BOBULA AMIRIAN LOVE AESTHETICS BYDLOVSKA BIELSKA ADAMSKI & DROBISZ Widocznie świat chciał, bym pisząc wstęp do pierwszego numeru Melba Magazine, którego tematem przewodnim jest Fragile, była

Bardziej szczegółowo

FASHION & STYLE MAGAZINE ZIMA

FASHION & STYLE MAGAZINE ZIMA FASHION & STYLE MAGAZINE ZIMA Anja Rubik Podbija świat wdziękiem 4 Beata Tyszkiewicz Elegancja każdej chwili 10 Paprocki&Brzozowski Rozważny i romantyczny duet 19 Poznaj z nami: Perły 26 Jaeger-LeCoultre

Bardziej szczegółowo

JEDNO ŁÓŻKO I PIĘĆ OPOWIEŚCI

JEDNO ŁÓŻKO I PIĘĆ OPOWIEŚCI JEDNO ŁÓŻKO I PIĘĆ OPOWIEŚCI 6 grudnia 2006, w Platinium Club w Warszawie, gościom i kolekcjonerom, została zaprezentowana niecierpliwie oczekiwana, najnowsza edycja Kalendarza Pirelli 2007. Bohaterkami

Bardziej szczegółowo

ANNA DZIUBEK Projektantka biżuterii, właścicielka i dyrektor artystyczny marki By Dziubeka KOBIETY KOCHAJĄ DROBIAZGI» WYWIAD STR.

ANNA DZIUBEK Projektantka biżuterii, właścicielka i dyrektor artystyczny marki By Dziubeka KOBIETY KOCHAJĄ DROBIAZGI» WYWIAD STR. I S S N 1 8 9 9-1 2 7 0 DW U M I E S I Ę C Z N I K R O K V I I N R 4 ( 3 1 ) 2 0 1 4 E G Z E M P L A R Z B E Z P Ł AT N Y ANNA DZIUBEK Projektantka biżuterii, właścicielka i dyrektor artystyczny marki

Bardziej szczegółowo

LUDZIE OPINIE FAKTY. Oprogramowanie DAT opinie użytkowników. Wizerunek i marketing. Uuuuu, Panie. Nr 4 Styczeń 2014

LUDZIE OPINIE FAKTY. Oprogramowanie DAT opinie użytkowników. Wizerunek i marketing. Uuuuu, Panie. Nr 4 Styczeń 2014 Nr 4 Styczeń 2014 Biznes Motoryzacyjny POLSKA W C Z O R A J D Z I Ś J U T R O LUDZIE From Car to Finish, Mike Rabkin o swoim biznesie OPINIE David Ruggles: Fiat powinien produkować w Polsce FAKTY Intymna

Bardziej szczegółowo

Lato 2009. Newsletter

Lato 2009. Newsletter Lato 2009 Newsletter Prawdziwe piękno przekracza granice zmysłów. Podziwiam diament muśnięciem dłoni, poznaję miejsca chłonąc ich atmosferę, wyjątkowych słów słucham sercem. Gdy coś jest niezwykłe, po

Bardziej szczegółowo

Moda.kn. Moda w Social Media Relacja z Fashion Week Poland Marketing Online Salvatore Ferragamo Kasia Sokołowska Pokaz mody to hardcore

Moda.kn. Moda w Social Media Relacja z Fashion Week Poland Marketing Online Salvatore Ferragamo Kasia Sokołowska Pokaz mody to hardcore Moda.kn #01 Semestr Letni 2013 Uniwersytet Warszawski Moda w Social Media Relacja z Fashion Week Poland Marketing Online Salvatore Ferragamo Kasia Sokołowska Pokaz mody to hardcore Spis treści 4 MODA A

Bardziej szczegółowo

Andrzej Jerzy Lech Cytaty z jednej rzeczywistości Fotografie z lat 1979 2010

Andrzej Jerzy Lech Cytaty z jednej rzeczywistości Fotografie z lat 1979 2010 Andrzej Jerzy Lech Cytaty z jednej rzeczywistości Fotografie z lat 1979 2010 Andrzej Jerzy Lech Cytaty z jednej rzeczywistości Fotografie z lat 1979 2010 Łódzki Dom Kultury 2011 Łódzki Dom Kultury 90-113

Bardziej szczegółowo

JOANNA RYNKIEWICZ CAŁE MOJE ŻYCIE W GÓRACH. Dyrektor Hotelu Klimczok w Szczyrku » WYWIAD STR. 4 NR 29 / 2014 LADY S CLUB 1

JOANNA RYNKIEWICZ CAŁE MOJE ŻYCIE W GÓRACH. Dyrektor Hotelu Klimczok w Szczyrku » WYWIAD STR. 4 NR 29 / 2014 LADY S CLUB 1 ISSN1899-1270 DWUMIESIĘCZNIK ROK VII NR 2 (29) 2014 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY JOANNA RYNKIEWICZ Dyrektor Hotelu Klimczok w Szczyrku CAŁE MOJE ŻYCIE W GÓRACH» WYWIAD STR. 4 NR 29 / 2014 LADY S CLUB 1 2 NR 29

Bardziej szczegółowo

przedstawia największe widowisko kinowe 2010 roku, musical twórcy oscarowych filmów Chicago i Wyznania gejszy: DZIEWIĘĆ

przedstawia największe widowisko kinowe 2010 roku, musical twórcy oscarowych filmów Chicago i Wyznania gejszy: DZIEWIĘĆ przedstawia największe widowisko kinowe 2010 roku, musical twórcy oscarowych filmów Chicago i Wyznania gejszy: DZIEWIĘĆ Premiera: 22 stycznia 2010 Czas trwania: 121 min. Produkcja: USA 2009 OBSADA: Dystrybucja

Bardziej szczegółowo

MAGAZYN MODY WIOSNA 2010 Nr 1 (32) ISSN 1640-0895. mediolan. stolica mody. wielkie kino wielka moda. wiosna-lato

MAGAZYN MODY WIOSNA 2010 Nr 1 (32) ISSN 1640-0895. mediolan. stolica mody. wielkie kino wielka moda. wiosna-lato MAGAZYN MODY WIOSNA 2010 Nr 1 (32) ISSN 1640-0895 mediolan stolica mody wielkie kino wielka moda Trendy wiosna-lato 2010 DYSTRYBUTOR WWW.RDPOLAND.COM.PL TEL. 022 636 60 16 edytorial Złoty Kwadrat Jest

Bardziej szczegółowo

LUDZIE OPINIE FAKTY. Oprogramowanie DAT opinie użytkowników. Wizerunek i marketing. Uuuuu, Panie. Nr 4 Styczeń 2014

LUDZIE OPINIE FAKTY. Oprogramowanie DAT opinie użytkowników. Wizerunek i marketing. Uuuuu, Panie. Nr 4 Styczeń 2014 Nr 4 Styczeń 2014 Biznes Motoryzacyjny POLSKA W C Z O R A J D Z I Ś J U T R O LUDZIE From Car to Finish, Mike Rabkin o swoim biznesie OPINIE David Ruggles: Fiat powinien produkować w Polsce FAKTY Intymna

Bardziej szczegółowo

Zima 2008 2009. Newsletter

Zima 2008 2009. Newsletter Zima 2008 2009 Newsletter 2 Apart Newsletter Zima 2008 2009 Zima 2008 2009 Newsletter Spis treści 28 Rozmowy Piękna profesjonalistka Rozmowa z Anetą Kręglicką 4 Tylko nam Aneta Kręglicka, ambasadorka diamentów

Bardziej szczegółowo

Tekst i skład 2011 Creative Commons Corporation; informacje o prawach do zdjęć umieszczono przy grafikach w książce.

Tekst i skład 2011 Creative Commons Corporation; informacje o prawach do zdjęć umieszczono przy grafikach w książce. The POWER OF The POWER OF PODZIĘKOWANIA ŹRÓDŁA Creative Commons pragnie podziękować wszystkim członkom personelu, konsultantom i sponsorom za ich wkład w powstanie tego dokumentu, a także osobom odpowiedzialnym

Bardziej szczegółowo

Chcę być porządnym facetem Maciej Dowbor. Co sprawia, że czuję się prawdziwą kobietą? Potrafię cieszyć się chwilą.

Chcę być porządnym facetem Maciej Dowbor. Co sprawia, że czuję się prawdziwą kobietą? Potrafię cieszyć się chwilą. magazyn bezpłatny nr 13 styczeń - marzec 2009 Potrafię cieszyć się chwilą wywiad z Izą Miko Chcę być porządnym facetem Maciej Dowbor Co sprawia, że czuję się prawdziwą kobietą? Planeta Kobiet styczeń -

Bardziej szczegółowo

Dobry. Komfort. Brak wyboru. zakorzenienia Prof. Kazimierz Rogoziński. start Marek Zefirian

Dobry. Komfort. Brak wyboru. zakorzenienia Prof. Kazimierz Rogoziński. start Marek Zefirian KWARTALNIK 10/13 UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO w Poznaniu Komfort zakorzenienia Prof. Kazimierz Rogoziński Dobry start Marek Zefirian Brak wyboru najlepszym rozwiązaniem Prof. Nicholas Barr Większość ludzi

Bardziej szczegółowo

Przyszłość. Bierzemy przyszłość w swoje ręce! Miasto przyszłości. Pięć nacji, jedna wizja? Energia rozwiązania przyszłości

Przyszłość. Bierzemy przyszłość w swoje ręce! Miasto przyszłości. Pięć nacji, jedna wizja? Energia rozwiązania przyszłości Przyszłość Numer 01, 2013 magazyn voestalpine Bierzemy przyszłość w swoje ręce! Miasto przyszłości Życie w metropolii jutra strona 28 Pięć nacji, jedna wizja? Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA spojrzenie

Bardziej szczegółowo

Rynek dóbr luksusowych. Wskaźniki: terminy odsetki podatki MAGAZYN PRZEDSIĘBIORCÓW. Anna Piórkowska: Marcin Gruszko:

Rynek dóbr luksusowych. Wskaźniki: terminy odsetki podatki MAGAZYN PRZEDSIĘBIORCÓW. Anna Piórkowska: Marcin Gruszko: Anna Piórkowska: GOSHICO talent na miarę sukcesu s. 20 Marcin Gruszko: Klauzule umowne kontra bank s. 34 MAGAZYN PRZEDSIĘBIORCÓW Kwiecień 2012 r. Numer 4 rok XIII cena: 26,50 zł (w tym 8% VAT) Raport:

Bardziej szczegółowo

Grochulski. Modelki. Miała ją Bardotka. Myślistwo Kontrowersyjne hobby czy troska o przyrodę? Człowiek rock'n'rolla! Nie jesteśmy idiotkami!

Grochulski. Modelki. Miała ją Bardotka. Myślistwo Kontrowersyjne hobby czy troska o przyrodę? Człowiek rock'n'rolla! Nie jesteśmy idiotkami! miesięcznik bezpłatny nr 07 65 listopad 2013 r. www.magazynprestiz.com.pl Modelki Nie jesteśmy idiotkami! Riva z Mariny Miała ją Bardotka Myślistwo Kontrowersyjne hobby czy troska o przyrodę? Adam Grochulski

Bardziej szczegółowo

Kreatywna Gospodarka i Przemysły Kultury (Creative and Cultural Economy) Część 1 KREATYWNA GOSPODARKA: PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Kreatywna Gospodarka i Przemysły Kultury (Creative and Cultural Economy) Część 1 KREATYWNA GOSPODARKA: PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH Kreatywna Gospodarka i Przemysły Kultury (Creative and Cultural Economy) Część 1 KREATYWNA GOSPODARKA: PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH Kreatywna Gospodarka i Przemysły Kultury (Creative and Cultural

Bardziej szczegółowo

Art&Business PICASSO ARBUS CATTELAN MECWALDOWSKI WEALTH MANAGEMENT. nr 1/2012 (254) Łączymy sztukę z biznesem od 1989 roku

Art&Business PICASSO ARBUS CATTELAN MECWALDOWSKI WEALTH MANAGEMENT. nr 1/2012 (254) Łączymy sztukę z biznesem od 1989 roku nr (254) Łączymy sztukę z biznesem od 1989 roku PICASSO ARBUS CATTELAN MECWALDOWSKI WEALTH MANAGEMENT cena 20 zł (w tym 5% Vat) www.artbiznes.pl NR INDEKSU 351962 Anna Szprynger, bez tytułu, 2011 r. 18

Bardziej szczegółowo

GEORG SCHAEFFLER CZŁOWIEK, KTÓRY OCALIŁ CONTINENTAL MARKETINGOWY OBIEKT POŻĄDANIA. posiadania BEZPŁATNY DODATEK DO TYGODNIKA GAZETA FINANSOWA

GEORG SCHAEFFLER CZŁOWIEK, KTÓRY OCALIŁ CONTINENTAL MARKETINGOWY OBIEKT POŻĄDANIA. posiadania BEZPŁATNY DODATEK DO TYGODNIKA GAZETA FINANSOWA GEORG SCHAEFFLER CZŁOWIEK, KTÓRY OCALIŁ CONTINENTAL MARKETINGOWY OBIEKT POŻĄDANIA Sztuka posiadania BEZPŁATNY DODATEK DO TYGODNIKA GAZETA FINANSOWA 38 WIELKIE RODY HISTORIA 12 18 czerwca 2015 r. GEORG

Bardziej szczegółowo

Jestem optymistą! Krzysztof Przybył

Jestem optymistą! Krzysztof Przybył Jestem optymistą! Polscy ekonomiści i analitycy rynku malują najbliższą przyszłość w czarnych barwach. Wskaźniki spadają, więc spadają także nastroje, a przedsiębiorcy i inwestorzy tracą zimną krew. Takie

Bardziej szczegółowo

Przyszłość. Nowe drogi przemysłu. Pięć krajów, jedna przyszłość? Nauka i fikcja. Bierzemy przyszłość w swoje ręce!

Przyszłość. Nowe drogi przemysłu. Pięć krajów, jedna przyszłość? Nauka i fikcja. Bierzemy przyszłość w swoje ręce! Przyszłość Wydanie 2015 magazyn voestalpine Bierzemy przyszłość w swoje ręce! Nowe drogi przemysłu Rozwój gospodarczy i korzyści dla społeczeństwa Pięć krajów, jedna przyszłość? Dolina Krzemowa jako wzór

Bardziej szczegółowo

Wierzę, że ludzie są najcenniejszym zasobem każdej firmy

Wierzę, że ludzie są najcenniejszym zasobem każdej firmy Numer 01 czerwiec 2012 O s o b o w o ś c i m a r k i Wierzę, że ludzie są najcenniejszym zasobem każdej firmy Tomas Johansson Dyrektor Generalny Dahl, Szwecja Proces tworzenia tinos paros Głos rodziny

Bardziej szczegółowo

Jaka jest ich. tajemnica sukcesu? Ochrona prawna przed atakami internetowymi firmy MLM WYŻSZA KULTURA NETWORKINGU. czytaj na str.

Jaka jest ich. tajemnica sukcesu? Ochrona prawna przed atakami internetowymi firmy MLM WYŻSZA KULTURA NETWORKINGU. czytaj na str. WYŻSZA KULTURA NETWORKINGU Cena 19,90 PLN (w tym podatek VAT) Nr 7 / 2013 www.rankingmlm.pl Jaka jest ich tajemnica sukcesu? czytaj na str. 8 Raport branżowy Kompetencje lidera MLM Daniel Kubach, dr Adam

Bardziej szczegółowo

ZBIEŻNE ŚCIEŻKI do nowej wiedzy. LabforCulture Kennisland Knowledgeland

ZBIEŻNE ŚCIEŻKI do nowej wiedzy. LabforCulture Kennisland Knowledgeland ZBIEŻNE ŚCIEŻKI do nowej wiedzy LabforCulture Kennisland Knowledgeland ZBIEŻNE ŚCIEŻKI do nowej wiedzy ISBN 978-1-906496-44-9 Koncepcja: Katherine Watson Autor: Martijn Arnoldus Współpraca: Ken Arnold,

Bardziej szczegółowo

Oliwia Lorenz. Kocham swoją pracę. magazyn ludzi biznesu. Janina Ochojska - o swoich pasjach i współpracy biznesu z PAH

Oliwia Lorenz. Kocham swoją pracę. magazyn ludzi biznesu. Janina Ochojska - o swoich pasjach i współpracy biznesu z PAH magazyn ludzi biznesu II/2014 ISSN 2300-0333 Janina Ochojska - o swoich pasjach i współpracy biznesu z PAH Bogdan Krawczyk - o kredytach, inwestycjach i ubezpieczeniach Teatr Capitol klub i teatr w jednym

Bardziej szczegółowo

Obecnym i przyszłym przedsiębiorcom, którzy codziennie walczą o lepszy byt dla siebie i rodziny, i o lepszy świat.

Obecnym i przyszłym przedsiębiorcom, którzy codziennie walczą o lepszy byt dla siebie i rodziny, i o lepszy świat. Obecnym i przyszłym przedsiębiorcom, którzy codziennie walczą o lepszy byt dla siebie i rodziny, i o lepszy świat. Spis treści 1. Wstęp..................................... 9 2. Przedsiębiorczość co to

Bardziej szczegółowo

Historie uczestników warsztatu teatralnego Fundacji Strefa WolnoSłowa

Historie uczestników warsztatu teatralnego Fundacji Strefa WolnoSłowa MÓWIĘ DO CIEBIE O POLSCE Historie uczestników warsztatu teatralnego Fundacji Strefa WolnoSłowa 7 osób 6 państw 7 powodów dla których wyjechali z własnego kraju 7 sposobów na ułożenie sobie życia w obcym

Bardziej szczegółowo