Spis treści OBLICZA CYWILIZACJI SZTUKA A...

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Spis treści OBLICZA CYWILIZACJI SZTUKA A..."

Transkrypt

1

2

3 Spis treści OBLICZA CYWILIZACJI Test 1. Postęp i muzyka... 4 Test 2. W pogoni za Test 3. O uczonych Test 4. Nauka i magia Test 5. W przestrzeniach kosmosu Test 6. Nowe życie SZTUKA A... Polemika Język reklamy... 87

4

5 Test 2. W pogoni za Test 2. W pogoni za... Tekst 1 Piotr Macierzyński *** ten płyn usuwa nawet najgorszy brud a wszyscy wiemy że najgorszy brud jest najgorszy teraz nie muszę już o nim myśleć mówi urocza pani domu płyn myśli za mnie moja nowa suszarka robi mi takie rzeczy że normalna szczotka nie dałaby rady cyfrowy aparat sam wykonuje tak udane zdjęcia że mnie w ogóle mogłoby tu nie być zapamiętuje moje najlepsze chwile robimy wszystko żeby nie myśleć mamy to co kiedyś wydawało się osiągalne dopiero po śmierci 1. Wskaż zdania zgodne z treścią wiersza Piotra Macierzyńskiego. 1. Zagadnienia poruszane w utworze to: A. Pozytywny wpływ reklam na człowieka. B. Człowiek wobec udogodnień współczesnego świata. C. Ocena dorobku cywilizacyjnego we współczesnym świecie. D. Pochwała nowinek podnoszących komfort codziennego życia. 2. Cechą wspólną nowinek, o których mowa w utworze, jest to, że: A. dają poczucie wolności. B. pozwalają zaoszczędzić czas. C. zwalniają człowieka z myślenia. D. zmniejszają wysiłek fizyczny człowieka.

6 16 OBLICZA CYWILIZACJI 2. Wskaż najtrafniejszą odpowiedź i uzasadnij ją. Środkiem stylistycznym tworzącym poetyckie obrazy płynu do prania, suszarki iaparatujest: A. metafora. B. animizacja. C. personifikacja. Uzasadnienie: Zaznacz poprawną odpowiedź. Język pierwszych czterech strof charakteryzuje się: A. brakiem epitetów. B. brakiem wyrazów oceniających. C. sformułowaniami typowymi dla języka reklam. D. brakiem emocjonalnego nacechowania wypowiedzi. E. wyrażeniami wskazującymi na obiektywne ukazanie świata. 4. Wpisz numery strof odpowiadające podanym częściom. część opisowa utworu część refleksyjna utworu numery strof 5. Napisz w kilku zdaniach, jak rozumiesz ostatnią strofę wiersza.

7 Test 2. W pogoni za Podkreśl sformułowania, którymi można określić wymowę utworu. optymistyczna ironiczna panegiryczna pesymistyczna satyryczna 7. Nadaj tytuł utworowi Piotra Macierzyńskiego. Tekst 2 Plakaty kampanii społecznej Manage your stress (Panuj nad swoim stresem) promującej styl życia, dzięki któremu można przyjąć odpowiednią postawę wobec współczesnej cywilizacji i tempa życia. SŁOWNICZEK mindfulness uważność, rozważność, świadomość playing on something wykorzystywać coś, kogoś 8. Wyjaśnij, jak pomysł graficzny łączy się z poruszaną problematyką.

8 18 OBLICZA CYWILIZACJI 9. Przeanalizuj podane poniżej frazeologizmy i uzupełnij tabelę. Wpisz znaki + i w odpowiednich miejscach. treść komunikatu wyrażonego na plakatach frazeologizm wiąże się z frazeologizmem ma znaczenie przeciwstawne do frazeologizmu nie ma związku z frazeologizmem mieć głowę w chmurach mieć (z kimś) urwanie głowy mieć głowę do interesów mieć pełną głowę mieć głowę na karku mieć spokojną głowę 10. Zaznacz poprawną odpowiedź. Zamieszczone plakaty w tekście 2. są: A. ilustracją do tekstu literackiego. B. reklamą komercyjną. C. reklamą społeczną. D. obrazem. 11. Zredaguj zaproszenie na wykład wybranej organizacji dotyczący problematyki, do której pasowałyby plakaty z poprzedniej strony.

9 Test 2. W pogoni za Tekst 3 Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę (fragment) Dzień dobry powiedział Mały Książę. Dzień dobry powiedział Zwrotniczy*. Cotyturobisz? spytałmałyksiążę. Sortuję podróżnych na paczki po tysiąc sztuk odpowiedział Zwrotniczy. Wysyłam w lewo i prawo pociągi, które ich unoszą. Oświetlony pociąg pospieszny, hucząc jak grzmot, zatrząsł domkiem Zwrotniczego. Bardzo się spieszą powiedział Mały Książę. Czego oni szukają? Nawet człowiek prowadzący parowóz tego nie wie odparł Zwrotniczy. I znów zagrzmiał oświetlony ekspres, pędzący w przeciwnym kierunku. Już wracają? spytał Mały Książę. To nie ci sami odpowiedział Zwrotniczy. To wymiana. Czy było im źle tam, gdzie byli przedtem? Zawsze się wydaje, że w innym miejscu będzie lepiej powiedział Zwrotniczy. Znowu rozległ się grzmot trzeciego oświetlonego ekspresu. Czy oni ścigają poprzednich podróżnych? zapytał Mały Książę. Oni nikogo nie ścigają odparł Zwrotniczy. Śpią w wagonach lub ziewają. Jedynie dzieci przyciskają noski do okien. Jedynie dzieci wiedzą, czego szukają odparł Mały Książę. Poświęcają czas lalce z gałganków*, która nabiera dla nich wielkiego znaczenia, i płaczą, gdy się im ją odbierze. Szczęśliwe powiedział Zwrotniczy. Tłumaczenie: Jan Szwykowski SŁOWNICZEK zwrotniczy pracownik kolejowy obsługujący urządzenia do przestawiania rozjazdu kolejowego gałganek kawałek tkaniny, szmatka

10 20 OBLICZA CYWILIZACJI 12. W każdym zadaniu wskaż jedną poprawną odpowiedź. 1. W podanym fragmencie dominuje: A. charakterystyka bezpośrednia. B. mowa zależna. C. opis sytuacji. D. dialog. 2. Główną przyczyną zdziwienia Małego Księcia podczas spotkania ze Zwrotniczym jest: A. wygląd ludzi. B. zachowanie ludzi. C. stosunek dorosłych do dzieci. D. niezrozumienie postępowania dzieci. 3. Odpowiedzi udzielane przez Zwrotniczego: A. pozwalają Małemu Księciu zaakceptować zachowanie ludzi. B. są źródłem kolejnych pytań Małego Księcia. C. wywołują smutek Małego Księcia. D. satysfakcjonują Małego Księcia. 13. Na podstawie tekstu 3. wstaw X w odpowiednie miejsca. prawda fałsz brak danych Dorośli nie obserwują otaczającego świata. W ocenie Małego Księcia dzieci nie potrafią odróżnić rzeczy błahych od tego, co istotne w życiu. Dorośli są znudzeni życiem, a przez to nieszczęśliwi. Ludzie nie potrafią racjonalnie gospodarować swoim czasem. Dzieci są ciekawe świata. 14. W 2 3 zdaniach napisz, na czym według Zwrotniczego polega szczęście.

11 Test 2. W pogoni za Zadanie 15. odnosi się do tekstu 1. i tekstu Zaznacz poprawną odpowiedź. Podobieństwo między tekstami 1. i 3. uwidacznia się w: A. budowie utworów. B. przytaczaniu wypowiedzi bohaterów w mowie niezależnej. C. przynależności utworów do tego samego rodzaju literackiego. D. przynależności utworów do tego samego gatunku literackiego. 16. Połącz liniami bohaterów utworu Mały Książę z odpowiadającą im etykietą. KRÓL PRÓŻNY PIJAK BANKIER LATARNIK GEOGRAF Bezrefleksyjne wykonywanie rozkazu. Żądza władzy. Zachłanność, chciwość. Pseudonaukowość. Trwanie w błędnym kole. Pragnienie uznania, pochlebstw. 17. W każdym zadaniu wskaż jedną poprawną odpowiedź. 1. W liczbie mnogiej takie same końcówki deklinacyjne jak rzeczownik książę ma rzeczownik: A. król. B. władca. C. chłopię. D. chłopak. 2. Pisownia wyrazu Zwrotniczy wielką literą jest uzasadniona: A. pochodzeniem wyrazu (zasada historyczna). B. autorskim pomysłem (zasada konwencjonalna). C. sposobem wymawiania wyrazu (zasada fonetyczna). D. budową słowotwórczą wyrazu (zasada morfologiczna). 3. Na podstawie tej samej zasady ortograficznej co wyraz Zwrotniczy zostały zapisane nazwy: A. Rejent, Cześnik, Podstolina. B. Śmigalski, Klara, Dyndalski. C. Rejent, Cześnik, Papkin. D. Wacław, Klara, Milczek.

12 22 OBLICZA CYWILIZACJI 18. Zaznacz poprawną odpowiedź. Wypowiedzeniu: Oświetlony pociąg pośpieszny, hucząc jak grzmot, zatrząsł domkiem Zwrotniczego odpowiada wykres: A B. 1a 2 1b C. 1a 2 1b D. 1a 1b 2 Tekst 4 Dlaczego Mały Książę opuścił swoją planetę? temat wypracowania pani podała w zeszłym tygodniu po omówieniu lektury. Książka nie podobała się prawie nikomu w klasie, za to Ela zachwyciła się na nowo opowieścią o jasnowłosym chłopcu z innej planety. [...] Pierwszy raz oglądała obrazki w książce o chłopcu z jasnymi włosami i długim szalem na szyi, kiedy dawno temu znalazła ją na jednej z dolnych półek Babcinej biblioteki. Ilustracje nie były może najpiękniejsze, ale zaciekawiły Elę, więc poprosiła Babcię, żeby przeczytała jej tę książkę. Babcia zawsze robiła to chętnie, więc i wtedy, przez kilka wieczorów, czytywała ją na dobranoc. Od tamtej pory książeczka została w pokoju Eli na półce między bajkami. Czasem jeszcze prosiła Babcię, żeby przeczytała jej jakiś fragment: Babciu, poczytaj mi o lisie albo tę historię o latarniku, albo jak pilotowi zepsuł się samolot, albo jak rysował węże boa zamknięte lub otwarte. [...] Opowieść o jasnowłosym chłopcu przeczytała znowu w zeszłym roku i nauczyła się na pamięć niektórych zdań, bo wydawało jej się, że są bardzo mądre. Niekiedy myślała, że te słowa mówią o niej. Teraz dowiedziała się, że miała rację. Była to historia trochę o niej i trochę o wszystkich ludziach, którzy potrzebują miłości i swobody, przyjaźni i samotności, chcą do kogoś należeć i żeby ktoś do nich należał. I o tym, że wszyscy żyjemy na osobnych planetach i jeżeli nie będziemy podróżować i poszukiwać, nigdy się nie spotkamy, żeby poznać siebie i innych. Katarzyna Pranić Ela-Sanela (fragment)

13 Test 2. W pogoni za Wstaw X w odpowiednie miejsca. Z analizowanego fragmentu wynika, że: prawda fałsz brak danych Ela znała utwór Mały Książę już w dzieciństwie. Bohaterka w dzieciństwie nauczyła się na pamięć wybranych fragmentów Małego Księcia. Dziewczynce zawsze najbardziej w utworze Mały Książę podobały się ilustracje. Ela już jako dziecko bardzo dobrze rozumiała uniwersalne myśli Małego Księcia. Ela zawsze traktowała utwór, jakby był napisany tylko o niej. Bohaterka należała do nielicznych osób w klasie, którym utwór się podobał. 20. Zaznacz poprawną odpowiedź. Z analizowanego fragmentu wynika, że tekst 4.: A. jest fragmentem Małego Księcia. B. nawiązuje do utworu Mały Książę. C. stanowi parafrazę Małego Księcia. D. przedstawia dalsze przygody Małego Księcia. 21. Wykreśl niepoprawne odpowiedzi. W analizowanym fragmencie wyraz Babcia pełni funkcję nazwy własnej. Świadczy o tym pisownia wielką literą: A. rzeczownika pospolitego. B. ze względów składniowych. C. ze względów grzecznościowych. D. przymiotnika oznaczającego osobę i odpowiadającego na pytanie czyj? 22. Wskaż poprawną odpowiedź. Rzeczowniki samotność, miłość, swoboda to: A. rzeczowniki utworzone za pomocą tego samego formantu. B. rzeczowniki utworzone od czasowników. C. rzeczowniki rodzaju nijakiego. D. rzeczowniki abstrakcyjne.

14 24 OBLICZA CYWILIZACJI 23. Czy twoim zdaniem utwór Antoine a de Saint-Exupéry ego Mały Książę jest wciąż aktualny? Napisz rozprawkę, w której wyrazisz swoją opinię i ją uzasadnisz. Odwołaj się co najmniej do dwóch przykładów z książki. Twoja praca powinna zająć nie mniej niż trzy czwarte wyznaczonego miejsca.

15 Test 2. W pogoni za (około 3/4 miejsca)

16

Wymagania podstawowe (ocena dopuszczająca, ocena dostateczna) Uczeń:

Wymagania podstawowe (ocena dopuszczająca, ocena dostateczna) Uczeń: Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy IV szkoły podstawowej do programu Czytać, myśleć, uczestniczyć zintegrowanego z serią Słowa na start! Numer i temat 1. Kończy się lato, I.1.1), 7) podaje

Bardziej szczegółowo

Małgorzata Dagiel. Pozwólmy dzieciom bawić się słowami. o doświadczeniach językowych trzecioklasistów

Małgorzata Dagiel. Pozwólmy dzieciom bawić się słowami. o doświadczeniach językowych trzecioklasistów Małgorzata Dagiel Pozwólmy dzieciom bawić się słowami o doświadczeniach językowych trzecioklasistów Warszawa 2011 Publikacja współfinansowana przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Publikacja

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z BADANIA Pracownia Języka Polskiego DIAGNOZA KOMPETENCJI GIMNAZJALISTÓW JĘZYK POLSKI

RAPORT Z BADANIA Pracownia Języka Polskiego DIAGNOZA KOMPETENCJI GIMNAZJALISTÓW JĘZYK POLSKI RAPORT Z BADANIA Pracownia Języka Polskiego DIAGNOZA KOMPETENCJI GIMNAZJALISTÓW JĘZYK POLSKI Warszawa, luty 2013 r Raport przygotowany przez Zespół Dydaktyk Szczegółowych Instytutu Badań Edukacyjnych pod

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Efekt Motyla" Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Copyright by Złote Myśli &, rok 2008 Autor: Tytuł: Efekt

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny Słowa na czasie klasa 3. Wymagania rozszerzające (ocena dobra)

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny Słowa na czasie klasa 3. Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny Słowa na czasie klasa 3 Numer i temat lekcji 1. i 2. Świat między wojnami 3. Patriotyczny obowiązek dawniej i dziś Wymagania konieczne (ocena dopuszczająca) Uczeń:

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału nauczania Jutro pójdę w świat Klasa IV. Poznajmy się Natalia Usenko, Wiersz na pocieszenie wers

Rozkład materiału nauczania Jutro pójdę w świat Klasa IV. Poznajmy się Natalia Usenko, Wiersz na pocieszenie wers Materiał, z którego zamierzam korzystać pochodzi z Poradnika nauczyciela wydanego przez WSiP w 202r. Jest skorelowany z NPP. w klasach IV. Ulegnie on nieznacznym zmianom w zakresie czasowego realizowania

Bardziej szczegółowo

Plan pracy z języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej do programu Czytać, myśleć, uczestniczyć zintegrowanego z serią Słowa na start!

Plan pracy z języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej do programu Czytać, myśleć, uczestniczyć zintegrowanego z serią Słowa na start! Plan pracy z języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej do programu Czytać, myśleć, uczestniczyć zintegrowanego z serią Słowa na start! Numer lekcji Temat lekcji Zagadnienia, umiejętności Data 1.

Bardziej szczegółowo

Czytam, bo lubię. Savoir-vivre. Gdybym był ptakiem... Montessori. Prezenty dla Taty. - scenariusz. dla najmłodszych. w szkole EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Czytam, bo lubię. Savoir-vivre. Gdybym był ptakiem... Montessori. Prezenty dla Taty. - scenariusz. dla najmłodszych. w szkole EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA CZASOPISMO S O DLA NA UC ZY CIE LI Nr 6 CZERWIEC 2014 758 (LXIX) indeks 38514X CENA 19,50 ZŁ (w tym 5% VAT) Montessori w szkole Prezenty dla Taty 3 plakaty Savoir-vivre dla najmłodszych

Bardziej szczegółowo

Anna Czeniek. Programu nauczania języka polskiego jako języka dziedziczonego dla uczniów polskich w wieku od 13 do16 lat

Anna Czeniek. Programu nauczania języka polskiego jako języka dziedziczonego dla uczniów polskich w wieku od 13 do16 lat Anna Czeniek Programu nauczania języka polskiego jako języka dziedziczonego dla uczniów polskich w wieku od 13 do16 lat SPIS TREŚCI: 1. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU... 3 2. OGÓLNE CELE KSZTAŁCENIA UCZNIÓW

Bardziej szczegółowo

Zespół Gimnazjalno - Szkolny

Zespół Gimnazjalno - Szkolny WYMAGANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO KLASA I: SPRAWNOŚCI WYMAGANIA KONIECZNE PODSTAWOWE ROZSZERZONE DOPEŁNIAJĄCE (ocena: dopuszczający) (ocena: dostateczny) (ocena: dobry) (ocena: bardzo dobry) UCZEŃ SŁUCHANIE

Bardziej szczegółowo

Aurelia Polańska. Sztuka studiowania. Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni

Aurelia Polańska. Sztuka studiowania. Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni Aurelia Polańska Sztuka studiowania Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni Gdynia 1997 Recenzent Jan Przybyłowski Aurelia Polańska Sztuka studiowania Tę książkę dedykuję studentom, którzy chcą prawdziwie

Bardziej szczegółowo

WŁADZA BEZ TYRANII. JAK KONTROLOWAĆ LUDZI, PIENIĄDZE, CZAS, EMOCJE I SŁABOŚCI

WŁADZA BEZ TYRANII. JAK KONTROLOWAĆ LUDZI, PIENIĄDZE, CZAS, EMOCJE I SŁABOŚCI IDŹ DO: Spis treści Przykładowy rozdział KATALOG KSIĄŻEK: WŁADZA BEZ TYRANII. JAK KONTROLOWAĆ LUDZI, PIENIĄDZE, CZAS, EMOCJE I SŁABOŚCI Katalog online Zamów drukowany katalog Autor: Arkadiusz Bednarski,

Bardziej szczegółowo

Doradztwo zawodowe w szkole

Doradztwo zawodowe w szkole Doradztwo zawodowe w szkole Praktyczny program dla dyrektorów i nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wersja 1.0 Doradztwo zawodowe w szkole Praktyczny program dla dyrektorów i nauczycieli gimnazjów

Bardziej szczegółowo

Właściwe słowo. Przeszłość i pamięć

Właściwe słowo. Przeszłość i pamięć Właściwe słowo Przeszłość i pamięć Pamięć nieodłącznie wiąże się z historią. Zawsze przecież dotyczy tego, co już było, bo nie można pamiętać czegoś, co się jeszcze nie wydarzyło. Odwołując się do pamięci,

Bardziej szczegółowo

Dydaktyka literatury i języka polskiego w gimnazjum w świetle nowej podstawy programowej. Raport z badania

Dydaktyka literatury i języka polskiego w gimnazjum w świetle nowej podstawy programowej. Raport z badania Dydaktyka literatury i języka polskiego w gimnazjum w świetle nowej podstawy programowej Raport z badania Autorzy: dr hab. Krzysztof Biedrzycki Piotr Bordzoł dr Agata Hącia dr Wioletta Kozak dr Błażej

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO W GIMNAZJUM, W SEKCJACH DWUJĘZYCZNYCH

PROGRAM NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO W GIMNAZJUM, W SEKCJACH DWUJĘZYCZNYCH PROGRAM NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO W GIMNAZJUM, W SEKCJACH DWUJĘZYCZNYCH Program został opracowany na podstawie Programu nauczania języka francuskiego w gimnazjum, w sekcjach dwujęzycznych autorstwa

Bardziej szczegółowo

Rola społeczna a tożsamość organizacyjna nauczyciela

Rola społeczna a tożsamość organizacyjna nauczyciela Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania Olga Symołon Nr albumu: 270527 Rola społeczna a tożsamość organizacyjna nauczyciela Praca magisterska na kierunku Zarządzanie w zakresie Bankowość, ubezpieczenia

Bardziej szczegółowo

PORTFOLIO. - indeks umiejętności wolontariackich

PORTFOLIO. - indeks umiejętności wolontariackich PORTFOLIO - indeks umiejętności wolontariackich Redakcja: Zespół Centrum Wolontariatu w Warszawie Copyright Centrum Wolontariatu, Warszawa 2007 Wydawca: STOWARZYSZENIE CENTRUM WOLONTARIATU 00-151 Warszawa,

Bardziej szczegółowo

CIEKAWE METODY NAUCZANIA ORTOGRAFII W SZKOLE PODSTAWOWEJ

CIEKAWE METODY NAUCZANIA ORTOGRAFII W SZKOLE PODSTAWOWEJ CIEKAWE METODY NAUCZANIA ORTOGRAFII W SZKOLE PODSTAWOWEJ Ortografią języka polskiego rządzą cztery podstawowe zasady: fonetyczna, morfologiczna, historyczna i konwencjonalna. Każda z tych czterech zasad

Bardziej szczegółowo

JĘZYK POLSKI KLASA IV

JĘZYK POLSKI KLASA IV JĘZYK POLSKI KLASA IV Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który spełnił wymagania na ocenę dopuszczającą, dostateczną, dobrą, bardzo dobrą oraz spełnia poniższe wymagania: w 100 % opanował wiedzę i umiejętności

Bardziej szczegółowo

AD REM II/2009. Pismo Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ISSN 1733-4187

AD REM II/2009. Pismo Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ISSN 1733-4187 AD REM II/2009 Pismo Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ISSN 1733-4187 18 1 AD REM II/2009 ISSN 1733-4187 Wydawca: Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Redakcja:

Bardziej szczegółowo

psychologia osiągnięć

psychologia osiągnięć darmowy e-book BRIAN TRACY INTERNATIONAL Brian tracy psychologia osiągnięć Aby osiągnąć coś wartościowego w życiu prywatnym i zawodowym, najpierw musisz rozwinąć sam siebie i stać się wartościową osobą.

Bardziej szczegółowo

Bolesław Bielak. Jaki zawód wybrać?

Bolesław Bielak. Jaki zawód wybrać? Bolesław Bielak Jaki zawód wybrać? Scenariusze zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów gimnazjum (pomoc metodyczna do grupowego prowadzenia zajęć z doradztwa zawodowego przez wychowawców klasowych)

Bardziej szczegółowo

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój?

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak

Bardziej szczegółowo

PEDAGOG SZKOLNY ZSP nr 4 w WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM. mgr Luiza Rybicka

PEDAGOG SZKOLNY ZSP nr 4 w WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM. mgr Luiza Rybicka PEDAGOG SZKOLNY ZSP nr 4 w WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM Drogi Uczniu, zwróć się do pedagoga szkolnego gdy: mgr Luiza Rybicka Masz problemy z nauką szkolną, relacjami w klasie lub nie potrafisz porozumieć się z

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI ZAŁĄCZNIK NR 2 PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI INNOWACYJNA METODA I NARZĘDZIA PRACY WYCHOWAWCZEJ MOTYWOWANIE PODOPIECZNEGO SPIS TREŚCI MOTYWACJA W TEORII 3 Barometr motywacji 4 DNA motywacyjne 6 Strefa

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć prowadzonych w ramach projektu: W stronę wiedzy drogą nowej edukacji

Scenariusz zajęć prowadzonych w ramach projektu: W stronę wiedzy drogą nowej edukacji Scenariusz zajęć prowadzonych w ramach projektu: W stronę wiedzy drogą nowej edukacji TEMAT: Turniej ortograficzny dla klas IV CELE: rozbudzanie zainteresowań pięknem naszego języka ojczystego, kształcenie

Bardziej szczegółowo

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie.

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie. ABC pewności siebie 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez www.pewnoscsiebie.info Zachęcam do rozpowszechniania tego ebooka na Twojej stronie lub wysyłania

Bardziej szczegółowo

METODOLOGIA MONTESSORI W NAUCZANIU JĘZYKÓW OBCYCH Praktyczny poradnik nauczania osób dorosłych.

METODOLOGIA MONTESSORI W NAUCZANIU JĘZYKÓW OBCYCH Praktyczny poradnik nauczania osób dorosłych. METODOLOGIA MONTESSORI W NAUCZANIU JĘZYKÓW OBCYCH Praktyczny poradnik nauczania osób dorosłych. MANUAL Część praktyczna Laura Gastaldi Roberta Marsil LINGUA PIU ASSOCIAZIONE CULTURALE przy współpracy Patryka

Bardziej szczegółowo

RICHARD BANDLER JOHN QRINDER Z ŻAB W KSIĘŻNICZKI

RICHARD BANDLER JOHN QRINDER Z ŻAB W KSIĘŻNICZKI RICHARD BANDLER JOHN QRINDER Z ŻAB W KSIĘŻNICZKI JAK ZA POMOCĄ SŁOWA PRZEOBRAZIĆ SIEBIE l SWOJE ŻYCIE przełożyła: Danuta Golec GWP GDAŃSKIE WYDAWNICTWO PSYCHOLOGICZNE Gdańsk 1995 Tytuł oryginału: Frogs

Bardziej szczegółowo