dwuczęściowa/ M. Goniewicz, A. Nowak- Kowal, Z. Smutek. 2. Tablice poglądowe Pierwsza pomoc przedmedyczna dar od PCK Wrocław. 3.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "dwuczęściowa/ M. Goniewicz, A. Nowak- Kowal, Z. Smutek. 2. Tablice poglądowe Pierwsza pomoc przedmedyczna dar od PCK Wrocław. 3."

Transkrypt

1 Przedmiot: EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH Temat: PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU PORAŻENIA PRĄDEM ELEKTRYCZNYM I PIORUNEM. OPRACOWAŁ mgr inż. Jerzy JURKIEWICZ 09 MAJ2012

2 LITERATURA 1. Edukacja dla bezpieczeństwa pierwsza pomoc cz.1 / linia pierwsza edycja dwuczęściowa/ M. Goniewicz, A. Nowak- Kowal, Z. Smutek. 2. Tablice poglądowe Pierwsza pomoc przedmedyczna dar od PCK Wrocław. 3. Strony o tematyce szkoleniowej z pierwszej pomocy:

3 PORAŻENIE PRĄDEM Zakres i charakterystyka porażeń prądem elektrycznym są bardzo szerokie - począwszy od nieprzyjemnych wrażeń wywołanych przez działanie prądu o małym natężeniu, po nagłe zatrzymanie krążenia na skutek silnego porażenia. Stopień obrażeń zależy od ładunku energii elektrycznej, oporu elektrycznego tkanek, rodzaju prądu, czasu i jego działania, i drogi przepływu przez organizm. Najczęściej obrażenie powoduje prąd o napięciu 220V (230V), instalacjach elektrycznych. płynący w domowych

4 PORAŻENIE PRĄDEM Prąd stały prąd stały charakteryzuje się stałą wartością natężenia oraz kierunkiem przepływu. Prąd przemienny wartości chwilowe natężenia prądu przemiennego przyjmują naprzemiennie wartości dodatnie i ujemne.

5 PORAŻENIE PRĄDEM Oddziaływanie prądu na organizm ludzki może być pośrednie lub bezpośrednie: Działanie pośrednie - to działanie bez przepływu prądu przez ciało człowieka, powoduje takie urazy, jak: - oparzenia ciała wskutek pożarów wywołanych zwarciem elektrycznym; - groźne dla życia oparzenia ciała łukiem elektrycznym; - uszkodzenia wzroku wskutek dużej jaskrawości łuku elektrycznego; - uszkodzenia mechaniczne ciała w wyniku upadku z wysokości.

6 PORAŻENIE PRĄDEM W przypadkach porażenia prądem elektrycznym podstawowe znaczenie ma opór elektryczny organizmu. Największy opór stanowi skóra i kości, najmniejszy mięśnie i naczynia krwionośne. Skóra i kości dorosłego człowieka są odporniejsze niż delikatna skóra i drobne kości dziecka i kobiety. Należy pamięta, że opór elektryczny skóry zmniejsza się pod wpływem wilgoci.

7 PORAŻENIE PRĄDEM Porażenie prądem może spowodować tzw. tężcowy skurcz mięśni, w wyniku którego osoba porażona jest niezdolna do samodzielnego uwolnienia się od źródła prądu. Przepływ energii elektrycznej wzdłuż ciała (od ręki do nogi) jest mniej niebezpieczny niż przepływ przez klatkę piersiową (od jednej ręki do drugiej), który może spowodować poważne uszkodzenie serca, znacznie częściej jest zatem przyczyną zagrożeniażycia.

8 PORAŻENIE PRĄDEM Głównym niebezpieczeństwem związanym z porażeniem prądem jest zatrzymanie pracy serca (oraz inne zagrażające życiu zaburzenia jego rytmu) i zatrzymanie oddechu. Bardzo niebezpieczny jest również bezdech, którego przyczyną mogą być m.in.: Zahamowanie czynności oddechowych po przejściu prądu przez mózg; Tężcowy skurcz przepony i mięśni tkanki piersiowej (może trwa nawet kilka minut); Przedłużone porażenie mięśni oddechowych po ustaniu działania prądu.

9 PORAŻENIE PRĄDEM Postępowanie ratownicze w takich przypadkach jest analogiczne do postępowania w innych przypadkach bezdechu i zatrzymania akcji serca (sztuczne oddychanie i masaż serca).

10 PORAŻENIE PRĄDEM Spiesząc z pomocą porażonemu prądem, ratownik musi zyskać pewność, że nie naraża własnego życia. Przystępując do udzielania pomocy: Należy odłączyć źródło prądu (najskuteczniejszym sposobem jest wyłączenie elektrycznej urządzeń); lub bezpiecznika i odcięcie wyłączenie z kontaktu całej instalacji niebezpiecznych

11 PORAŻENIE PRĄDEM Jeżeli jest to możliwe, za pomocą drewnianych przedmiotów należy odciągnąć poszkodowanego od miejsca zdarzenia, przed odcięciem dopływu prądu nie wolno dotykać poszkodowanego gołymi dłońmi; Jeśli konieczne jest zbliżenie się do miejsca zdarzenia, a zachodzi obawa porażenia (np. porażenie nastąpiło podczas prania, pomieszczenie jest wilgotne), należy stanąć na desce, drewnianym meblu, gumowej wycieraczce, grubej książce lub innym materiale izolacyjnym.

12 PORAŻENIE PRĄDEM Przy porażeniu prądem niskonapięciowym w mięśniach mogą wystąpić skurcze, które nie pozwalają na oderwanie się od przewodu elektrycznego. Pierwsza pomoc polega na przerwaniu obwodu elektrycznego, najczęściej przez wyciągnięcie wtyczki z gniazda lub wykręcenie bezpiecznika. Po usunięciu porażonego z niebezpiecznego miejsca kontroluje się u niego oddech i tętno. W przypadku utraty przytomności stosuje się bezpieczne ułożenie na boku. W razie zatrzymania akcji serca należy wykonać natychmiast zewnętrzny masaż serca.

13 PORAŻENIE PRĄDEM Czynności ratownicze w przypadku porażenia prądem zastosowanie sztucznego oddychania i masaż serca (jeśli ustały czynności pourazowego. należy w kolanach), życiowe) Jeżeli ułożyć na nie oraz ma wznak okryć kocem łagodzenie przeciwwskazań, (nogi oraz zachowaniu i wezwać pomoc lekarska objawów to wstrząsu poszkodowanego mogą być lekko ugięte kontrolować zmiany w jego

14 PORAŻENIE PIORUNEM

15 PORAŻENIE PIORUNEM Piorun - to wyładowanie elektryczne w atmosferze, piorunem jest zatem porażenie prądem elektrycznym, jednak o znacznie potężniejszym ładunku. uderzenie Konsekwencje porażenia piorunem to poparzenia i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Możliwy jest samoistny powrót normalnego rytmu serca, jednak często utrzymuje się zatrzymanie oddychania.

16 PORAŻENIE PIORUNEM

17 PORAŻENIE PIORUNEM Pierwszy grzmot nie oznacza, że burza Cię z pewnością dopadnie. Może ona przejść bokiem jednak należy dla własnego bezpieczeństwa poszukać schronienia w samochodzie, budynku. Jeśli zauważysz błysk wówczas możesz obliczyć jak daleko od ciebie jest burza. Od momentu błysku należy liczyć sekundy aż do usłyszenia grzmotu. Każda sekunda to około 330 m (prędkość poruszania się dźwięku). Tak więc jeśli od czasu zobaczenia błysku do usłyszenia grzmotu minie 10 sekund to oznacza, że burza jest oddalona od ciebie o około 3,5km. Dlatego, jeśli usłyszysz grzmot i za niecałą sekundę zobaczysz błysk to oznacza, że znajdujesz się prawie w centrum burzy. W tym przypadku musisz jak najszybciej znaleźć bezpieczne miejsce.

18 PORAŻENIE PIORUNEM Bezpośrednie porażenie prawie zawsze kończy się śmiercią, której główna przyczyna jest niewydolność serca. Pierwsza pomoc w przypadku porażenia piorunem obejmuje zabiegi stosowane wobec porażonych prądem elektrycznym. W czasie burzy należy unikać drzew, masztów, anten i linii przesyłowych (telefonicznych i energetycznych), w nie bowiem najczęściej uderzają pioruny. Nie należy także trzymać w dłoni metalowych przedmiotów: lasek, parasoli itd. Równie ryzykowne jest przebywanie wówczas na jeziorach i rzekach.

19 PORAŻENIE PIORUNEM

20 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

21 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

22 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

23 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

24 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

25 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

26 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

27 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

28 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

29 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

30 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

31 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

32 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

33 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

34 SKUTKI PORAŻENIA PIORUNEM

35 ZALECENIA Burza w pobliżu wody Oczywiście wakacyjne pływanie w deszczu jest bardzo romantyczne jednak jeśli widzisz, że zbliża się burza z piorunami wówczas jak najszybciej wyjdź z wody i się od niej oddal, nie siadaj na skraju wody. Skutki uderzenia pioruna w wodę są odczuwalne na wiele kilometrów i możesz.

36 ZALECENIA Burza w lesie Nigdy nie wolno ukrywać się przed burzą pod drzewami. Błyskawice często uderzają właśnie w drzewa - zwłaszcza te wysokie i samotne. Pioruny elektrycznym - są to i wysokie budynki. trafiają w właśnie miejsca o najmniejszym drzewa, wzgórza, maszty, oporze słupy

37 ZALECENIA Błyskawica w polu Podczas burzy z błyskawicami należy unikać otwartych przestrzeni. Nie możemy być najwyższym obiektem w okolicy. Jeśli znajdujesz się w polu schowaj się w jakimś rowie, zagłębieniu lub bunkrze. Trzymaj się również jak najdalej linii energetycznych oraz metalowych konstrukcji, znaków drogowych, mostów, tam. wszelkich

38 PAMIĘTAJ! 1. trzymaj się z daleka od otwartych okien, drzwi, sprzętu RTV, komputerów i innych podłączonych do prądu; urządzeń elektrycznych 2. nie używaj telefonu komórkowego ani bezprzewodowego; 3. nie używaj przedmiotów takich jak wędki, modele zdalnie sterowane, latawce; 4. nie przebywaj w wodzie jak i w małych łódkach; 5. zostań w samochodzie gdy jesteś w trakcie podróży;

39 PAMIĘTAJ! 6. poszukaj schronienia w budynku, jaskini, kanionie; 7. unikaj wysokich obiektów kiedy czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, gdy włosy stają ci na głowie, przykucnij szybko na ziemi ze złączonymi stopami; 8. trzymaj się z dala od obiektów metalowych, jak np. siatki, słupy, poręcze; 9. osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć w żadnym wypadku nie kładź się na ziemi.

40 PYTANIA?

Temat: Po podłączeniu do prądu wszystko zaczyna działać", czyli elektryczne zagrożenia zdrowia i życia.

Temat: Po podłączeniu do prądu wszystko zaczyna działać, czyli elektryczne zagrożenia zdrowia i życia. LEKCJA 3 Temat: Po podłączeniu do prądu wszystko zaczyna działać", czyli elektryczne zagrożenia zdrowia i życia. Formy realizacji: Uczeń: ścieżka edukacyjna - lekcja techniki lub fizyki. Cele szczegółowe:

Bardziej szczegółowo

PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH

PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH Tomasz Rogowski nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa w Zespole Szkół w Tczycy PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH SPIS TREŚCI WSTĘP... 2 I. PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH W

Bardziej szczegółowo

PORADNIK POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ

PORADNIK POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ PORADNIK POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ URZĄD MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ul. Młynarska 43/45, 01-170 Warszawa, tel. 22 443 11 20, faks 22 443 11 22 www.um.warszawa.pl

Bardziej szczegółowo

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu Planowanie na wypadek jakiegokolwiek niebezpieczeństwa - w tym także katastrof technicznych i klęsk żywiołowych - wymaga rozważenia wszystkich możliwych scenariuszy. Jeśli będziesz mógł pozostać w domu,

Bardziej szczegółowo

Domowa instalacja elektryczna zasady bezpiecznego użytkowania. Wpływ prądu elektrycznego na organizmy żywe.

Domowa instalacja elektryczna zasady bezpiecznego użytkowania. Wpływ prądu elektrycznego na organizmy żywe. Domowa instalacja elektryczna zasady bezpiecznego użytkowania. Wpływ prądu elektrycznego na organizmy żywe. 1. Zastosowanie prądu elektrycznego w życiu codziennym. Prąd elektryczny pełni bardzo ważną rolę

Bardziej szczegółowo

POSTĘPOWANIE W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ

POSTĘPOWANIE W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ POSTĘPOWANIE W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ Gniezno, 2014 r. 1. Telefony alarmowe i informacyjne na terenie miasta Gniezna oraz zasady ich wykorzystania 4 2. Ogólne zasady postępowania 5 3. Niezbędnik na wypadek

Bardziej szczegółowo

OGRANICZNIKI NISKICH I ŚREDNICH NAPIĘĆ

OGRANICZNIKI NISKICH I ŚREDNICH NAPIĘĆ ENERGIA BEZPIECZNIE POŁĄCZONA OGRANICZNIKI PRZEPIĘĆ OGRANICZNIKI NISKICH I ŚREDNICH NAPIĘĆ PORADNIK OGRANICZNIKI PRZEPIĘĆ ENERGIA bezpiecznie połączona Wizja Grupa Apator Lider w Europie Środkowo-Wschodniej

Bardziej szczegółowo

Ogólne zasady postępowania ludności W przypadku wystąpienia różnych zagrożeń

Ogólne zasady postępowania ludności W przypadku wystąpienia różnych zagrożeń Starostwo Powiatowe w Kluczborku Wydział Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia Ogólne zasady postępowania ludności W przypadku wystąpienia różnych zagrożeń Kluczbork, 2013 r.

Bardziej szczegółowo

Każdy świadek zdarzenia, w którym stan zdrowia lub życia innej osoby jest zagrożone ma obowiązek udzielić jej pierwszej pomocy -1-

Każdy świadek zdarzenia, w którym stan zdrowia lub życia innej osoby jest zagrożone ma obowiązek udzielić jej pierwszej pomocy -1- Każdy świadek zdarzenia, w którym stan zdrowia lub życia innej osoby jest zagrożone ma obowiązek udzielić jej pierwszej pomocy -1- Podstawa prawna Art. 162. Kk 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu

Bardziej szczegółowo

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA Na etapie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej NAWET NAJLEPSZY SPRZĘT NIE ZASTĄPI UMIEJĘTNOŚCI! Każdy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy Od naszej reakcji na wypadek

Bardziej szczegółowo

Vademecum Pierwszej Pomocy Przedlekarskiej

Vademecum Pierwszej Pomocy Przedlekarskiej Vademecum Pierwszej Pomocy Przedlekarskiej Gniezno, 2014 r. I. Zanim zaczniesz ratować 3 1.Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy 4 2. Bezpieczeństwo ratowników i poszkodowanych 5 3.Telefony alarmowe 5

Bardziej szczegółowo

VIII. WIADOMOŚCI MEDYCZNE

VIII. WIADOMOŚCI MEDYCZNE VIII. WIADOMOŚCI MEDYCZNE... 1. ZADANIA SŁUŻBY MEDYCZNEJ... 2. PIERWSZA POMOC MEDYCZNA... VIII. WIADOMOŚCI MEDYCZNE 1. ZADANIA SŁUŻBY MEDYCZNEJ W jednostce ratownictwa zorganizowana jest służba medyczna

Bardziej szczegółowo

19. Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia

19. Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia 19. Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia 19.1. Definicja pierwszej pomocy 19.2. Organizacja akcji ratunkowej 19.2.1. Wezwanie pomocy 19.2.2. Bezpieczeństwo akcji ratunkowej 19.2.3. Apteczka pierwszej

Bardziej szczegółowo

Wirtualny Podręcznik Pierwszej Pomocy

Wirtualny Podręcznik Pierwszej Pomocy Wirtualny Podręcznik Pierwszej Pomocy Witamy w wirtualnym szkoleniu z pierwszej pomocy D&S Rescue System. Drogi Czytelniku! Jest nam niezwykle miło gościć Cię na stronach naszego Wirtualnego Podręcznika

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE

ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE W trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkańców Miejsko - Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego przedstawia informacje na temat zagrożeń współczesnego świata oraz praktyczne wskazówki

Bardziej szczegółowo

PYTANIA DO EGZAMINU Z ZAKRESU KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY

PYTANIA DO EGZAMINU Z ZAKRESU KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY PYTANIA DO EGZAMINU Z ZAKRESU KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY data aktualizacji: 28 stycznia 2011 Nr 1. Przyczyna wstrząsu hipowolemicznego to: A. nagły spadek poziomu cukru we krwi. B. nagłe podniesienie

Bardziej szczegółowo

2. Chorego nieprzytomnego z zachowanym oddechem i krążeniem ułożysz w pozycji: A. na wznak B. przeciwwstrząsowej C. czterokończynowej D.

2. Chorego nieprzytomnego z zachowanym oddechem i krążeniem ułożysz w pozycji: A. na wznak B. przeciwwstrząsowej C. czterokończynowej D. ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH DO CZĘŚCI TEORETYCZNEJ EGZAMINU PRZEPROWADZANEGO NA ZAKOŃCZENIE SZKOLENIA PRZYGOTOWUJĄCEGO NAUCZYCIELI DO PROWADZENIA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH W ZAKRESIE UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY 1.Dokonując

Bardziej szczegółowo

Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem

Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem Do porażenia prądem dochodzi na skutek przepływu prądu elektrycznego przez ciało człowieka. Poszczególne części ciała mają różny opór elektryczny, który stanowi przeszkodę na drodze prądu i ogranicza jego

Bardziej szczegółowo

ZASADY POSTĘPOWANIA I ZACHOWANIA SIĘ NA WYPADEK RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ

ZASADY POSTĘPOWANIA I ZACHOWANIA SIĘ NA WYPADEK RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ URZĄD GMINY RUDZINIEC ZASADY POSTĘPOWANIA I ZACHOWANIA SIĘ NA WYPADEK RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ www.rudziniec.pl e-mail: gmina@rudziniec.pl RUDZINIEC 2011 Opracował: Inspektor ds. Obrony Cywilnej Szanowny Czytelniku

Bardziej szczegółowo

PROGRAM SZKOLENIA WSTĘPNEGO INSTRUKTAŻ OGÓLNY. przeznaczony dla pracowników na stanowiskach: - administracyjno-biurowych - wykładowców akademickich

PROGRAM SZKOLENIA WSTĘPNEGO INSTRUKTAŻ OGÓLNY. przeznaczony dla pracowników na stanowiskach: - administracyjno-biurowych - wykładowców akademickich PROGRAM SZKOLENIA WSTĘPNEGO INSTRUKTAŻ OGÓLNY przeznaczony dla pracowników na stanowiskach: - administracyjno-biurowych - wykładowców akademickich Obowiązuje w: AKADEMIA POMORSKA w SŁUPSKU Podstawa prawna:

Bardziej szczegółowo

SZANOWNY MIESZKAŃCU GMINY PRZYRÓW!

SZANOWNY MIESZKAŃCU GMINY PRZYRÓW! SZANOWNY MIESZKAŃCU GMINY PRZYRÓW! Zapraszam do lektury krótkiego informatora o powszechnej samoobronie i obronie cywilnej. Przedstawiam w nim podstawowe informacje, propozycje i rady dotyczące zachowań

Bardziej szczegółowo

W krainie prądu elektrycznego

W krainie prądu elektrycznego Zeszyt metodyczny dla nauczycieli Film: Piotr Wierzbowski Zdjęcia: Piotr Januszewski oraz fot. archiwum MULTICO O.W. Projekt graficzny: Tomasz Kulczycki, Janmedia Animacje: Maciej Mikstacki MULTICO Oficyna

Bardziej szczegółowo

Pierwsza pomoc. Rany, krwotoki, wstrząs przyczyny, objawy, postępowanie

Pierwsza pomoc. Rany, krwotoki, wstrząs przyczyny, objawy, postępowanie SZKOŁA POLICJI W KATOWICACH Pierwsza pomoc. Rany, krwotoki, wstrząs przyczyny, objawy, postępowanie Opracowanie: mł. asp. Bartosz Saczka ZAKŁAD OGÓLNOZAWODOWY Wydawnictwo Szkoły Policji w Katowicach 2012

Bardziej szczegółowo

Wojciech Krzyżanowski PIERWSZA POMOC W SPORTACH I SZTUKACH WALKI - PORADNIK

Wojciech Krzyżanowski PIERWSZA POMOC W SPORTACH I SZTUKACH WALKI - PORADNIK Wojciech Krzyżanowski PIERWSZA POMOC W SPORTACH I SZTUKACH WALKI - PORADNIK BYDGOSZCZ 2010 Zapamiętaj! Algorytmy udzielania pomocy osobie poszkodowanej, ulegają zmianie (średnio co 5 lat). Celem zmian

Bardziej szczegółowo

PIERWSZA POMOC MEDYCZNA

PIERWSZA POMOC MEDYCZNA PIERWSZA POMOC MEDYCZNA Znajomość sposobów udzielania pierwszej pomocy jest zawsze potrzebna, a wyjątkowego znaczenia nabiera w razie masowych strat sanitarnych, jakie mogą zaistnieć w rejonach porażenia.

Bardziej szczegółowo