Zastosowanie Informatyki

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zastosowanie Informatyki"

Transkrypt

1 1. Windows 98 Windows jest aktualnie najbardziej rozpowszechnionym systemem operacyjnym. System operacyjny to zespół programów zarządzających pracą komputera (tzn. częścią sprzętową hardware oraz oprogramowaniem software). Podobnie jak do niedawna najbardziej popularny system operacyjny DOS (MS DOS) (Disc Operating System dyskowy system operacyjny), także opracowany został przez Microsoft. W odróżnieniu od DOS-a, który posiadał interfejs tekstowy, Windows jest wyposażony w pełny interfejs graficzny. System operacyjny jako pośrednik pomiędzy programistą a komputerem przeznaczony jest do zarządzania pracą komputerów, tzn.: 1. zarządzania pamięcią operacyjną, 2. obsługi napędów dysków twardych i elastycznych, 3. obsługi informacji na dysku twardym i elastycznym, 4. wykonywania poleceń użytkownika oraz poleceń specjalnych zawartych w programach użytkownika (np. sygnał akustyczny), 5. sterowania urządzeniami wejścia / wyjścia (klawiaturą, drukarką, CD). Dzięki systemowi operacyjnemu mamy możliwość uruchamiania różnego typu programów, wydawania poleceń, tworzenia dokumentów, grafiki, dźwięku itd. Głównym celem tej serii ćwiczeń jest zdobycie podstawowych umiejętności pracy w systemie operacyjnym Windows Uruchamianie i zamykanie systemu Jednym z warunków poprawnej pracy systemu jest jego umiejętne uruchamianie i zamykanie. Po włączeniu komputera system uruchomi się samoczynnie. Przed wyłączeniem zasilania komputera należy poprawnie zamknąć system. Aby to wykonać należy wcisnąć przycisk Start znajdujący się na pasku zadań, wybrać polecenie Zamknij i w otwartym oknie nacisnąć OK (należy sprawdzić czy wybrana jest opcja zamykania systemu Zamknij). Dopiero po ukazaniu się komunikatu Możesz bezpiecznie wyłączyć komputer wyłączamy zasilanie komputera (w przypadku komputerów o standardzie zasilania ATX, komputer wyłącza się samoczynnie po zamknięciu systemu).

2 10 Zastosowanie Informatyki 1.2. Pulpit systemowy Pulpit jest oknem graficznym (przykładowy pulpit pokazany jest na rysunku poniżej), ukazującym się po uruchomieniu komputera. Każdy użytkownik może dopasować (skonfigurować) wygląd pulpitu do własnych potrzeb i upodobań. Na pulpicie umieszczane są skróty (ikony graficzne) uruchamiające programy lub inne elementy systemu Windows a w jego dolnej części (ustawienie standardowe) znajduje się Pasek zadań. Ikony programów i skrótów Menu Start Pasek zadań Ikony znajdujące się na pulpicie Skrót uruchamiający folder systemowy Mój komputer, w którym znajdują się: odwołania (skróty) do zasobów zamontowanych w komputerze: dysków, CDROM-ów, stacji dyskietek, skrót Drukarki uruchamiający folder drukarki w którym dodajemy, usuwamy lub konfigurujemy drukarki zainstalowane w systemie, skrót Panel sterowania otwierający folder, w którym konfigurujemy

3 Windows pozostałe elementy systemu Windows (np. wygląd kursora myszki, sposób działania klawiatury, zainstalowane czcionki, Datę/Godzinę, dźwięki emitowane przez system i inne), skrót Dial-Up Networking otwierający folder, w którym konfigurujemy połączenie komputera z innym komputerem lub siecią za pomocą modemu, skrót Foldery w sieci Web służy do tworzenia skrótów do stron w internecie twojej firmy lub sieci WWW, skrót Harmonogram zadań służy do planowania powtarzających się zadań (np. rutynowych raportów). Zadania te wykonywane są w tle działania innych aplikacji. Skrót uruchamiający folder Moje dokumenty, w którym znajdują się (są zapisywane) dokumenty utworzone w poszczególnych aplikacjach zainstalowanych na danym komputerze (np. dokumenty programu Word, Excel, rysunki programu Corel Draw i inne). Ikona uruchamiająca przegląd komputerów znajdujących się w sieci lokalnej Kosz, w którym można znaleźć usunięte elementy systemu (skróty, pliki, foldery). Oznacza to że usuwane elementy najpierw trafiają do kosza. Dopiero opróżnienie kosza powoduje definitywne usunięcie w/w elementów z dysku. Skrót uruchamiający program Internet Explorer - przeglądarkę stron internetowych. Pozostałe ikony znajdujące się na pulpicie (rysunek powyżej) zostały dodane przez użytkownika Pasek zadań Standardowym położeniem paska zadań jest dół ekranu. Chwytając pasek zadań można przeciągnąć go w dowolny brzeg ekranu. Właściwości paska zadań Okno właściwości wywołujemy wybierając przycisk Start na pasku zadań. Następnie menu Ustawienia i dalej Pasek zadań i menu Start. Otworzyć okno właściwości można także klikając prawym przyciskiem myszy w puste miejsce na pasku zadań i z otwartego menu wybrać pozycję właściwości. W otwartym oknie zauważyć można dwie zakładki: Opcje paska zadań widzimy w niej okno podglądu, w którym obserwujemy zmiany wprowadzane wyborem poszczególnych opcji.

4 12 Zastosowanie Informatyki Zawsze na wierzchu zaznaczenie opcji powoduje, że pasek zadań będzie zawsze widoczny, gdy opcja nie jest zaznaczona otwierane okna aplikacji będą przykrywały pasek zadań. Autoukrywanie po zaznaczeniu tej opcji pasek zadań będzie się pojawiał w chwili najechania kursorem myszki na krawędź ekranu, za którym ukrywa się pasek zadań. Pokazuj małe ikony w menu Start włączenie tej opcji spowoduje wyświetlanie małych ikon. Pokazuj zegar opcja włącza lub wyłącza wyświetlanie czasu na pasku zadań. Programy menu Start widoczne są cztery przyciski: Dodaj dodawanie elementów do menu Start. Usuń usuwanie elementów menu Start. Zaawansowane ponieważ struktura menu Start jest zapisana w katalogu Menu Start, należy otworzyć Exploratora, w którym można dokonać zmian ustawień menu Start. Wyczyść służy do usunięcia wszystkich skrótów z menu Dokumenty. Na Pasek zadań znajdują się następujące elementy: Przycisk Start Przyciśnięcie przycisku Start powoduje rozwinięcie menu, dzięki któremu możemy wykonać szereg czynności, a mianowicie: Pozycja Zamknij... służy do zamykania systemu. Pozycja Wyloguj... używana w przypadku kończenia pracy ale gdy nie wyłączamy komputera. Służy do wylogowania użytkownika z systemu (dotyczy komputerów pracujących w sieci lub gdy jest włączona opcja pracy wielu użytkowników na danym komputerze). Pozwala uruchomić dowolny program wpisując jego nazwę i ścieżkę dostępu (np. c:\windows\winipcfg), można też z tego miejsca otwierać strony internetowe (np. Opcja ta otwiera pomoc systemu Windows. Znajdź elementy systemu: Pozwala znaleźć dowolny plik lub folder znajdujący się na dyskach zainstalowanych w komputerze, przy pomocy wyszukiwarki systemowej. Pozwala znaleźć komputer o podanej nazwie znajdujący się w sieci lokalnej.

5 Windows Pozwala znaleźć dowolne informacje w sieci Internet przy pomocy domyślnej wyszukiwarki, zdefiniowanej w programie Internet Explorer lub w innym domyślnym programie do przeglądania stron WWW. Pozwala znaleźć szereg informacji takich jak: położenie pliku lub folderu na dysku, kontaktu z książki adresowej Microsoft Outlook i innych informacji definiowanych w programach pakietu Microsoft Office przy pomocy programu Microsoft Outlook. Pozwala odnaleźć informacje o osobie zawarte w książce adresowej utworzonej w programie Microsoft Outlook Panel sterowania otwiera folder konfiguracji systemu Drukarki otwiera folder konfiguracji drukarek Pasek zadań i menu Start... otwiera menu konfiguracji paska zadań (opisane wyżej) Opcje folderów... otwiera menu konfiguracji sposobu wyświetlania zawartości folderów (opisane zostanie niżej) Active Desktop określenie sposobu wyświetlania pulpitu oraz jego konfiguracja (opisane wyżej) Windows Update... otwiera stronę internetową producenta systemu Windows z informacjami o jego aktualizacjach Otwiera listę ostatnio tworzonych lub modyfikowanych dokumentów, programów zarejestrowanych w systemie Windows np.: dokumenty programu Word, arkusze kalkulacyjne programu Excel, bazy danych programu Acces, prezentacje tworzone programem Power Point, odsłuchiwane dźwięki i inne. Otwiera listę szybkich łącz zdefiniowanych przez użytkownika. Łącza te pozwalają np. szybko otworzyć ulubioną stronę internetową, znaleźć najczęściej przeglądany katalog, uruchomić program itp. Pozwala uruchamiać programy zainstalowane w systemie Windows.

6 14 Zastosowanie Informatyki Przyciski programów Jeśli otwieramy program, dokument lub okno, w części środkowej paska zadań pojawia się przycisk. Wystarczy kliknąć przycisk na pasku zadań reprezentujący określony obiekt, aby się do niego przełączyć. Paski narzędzi Na pasku zadań można umieścić paski narzędzi. Aby dodać pasek narzędzi należy kliknąć prawym przyciskiem myszy pusty obszar na pasku zadań wskazać polecenie Paski narzędzi, a następnie kliknąć polecenie Adres, Łącza, Pulpit lub Szybkie uruchamianie. Wybrany pasek narzędzi pojawi się na pasku zadań. Uwaga: Aby przenieść pasek narzędzi na pulpit, należy przeciągnąć go w żądane położenie, a następnie odpowiednio zmienić jego rozmiar. Tworzenie nowego paska narzędzi Kliknąć prawym przyciskiem myszy w wolnym miejscu paska zadań, wskazać polecenie Paski narzędzi, a następnie polecenie Nowy pasek narzędzi. Wpisać ścieżkę do folderu lub adres witryny w Internecie, która ma pojawić się jako pasek narzędzi, lub wybrać ją z listy. Uwaga: Aby utworzyć wygodny pasek narzędzi zawierający ulubione skróty, należy utworzyć folder na dysku twardym i umieścić w nim wybrane skróty. Następnie dokonać konwersji folderu na pasek narzędzi. Aby dodać nowy skrót do paska narzędzi, należy skopiować do jego folderu odpowiedni skrót. Właściwości pasków narzędzi Aby wywołać menu pasków narzędzi, należy kliknąć lewym przyciskiem myszy w wolne miejsce na odpowiednim pasku narzędzi. Dostępne opcje widoczne są na rysunku: Widok wielkość wyświetlanych ikon na pasku narzędzi, Pokaż tekst wyświetlanie ikony i nazwy skrótu na pasku narzędzi. Odśwież odczytanie zawartości folderu, w którym znajdują się skróty danego paska narzędzi. Otwórz otwiera folder, w którym znajdują się skróty umieszczane na pasku narzędzi. Pokaż tytuł pokazuje nazwę paska narzędzi.

7 Windows Ćwiczenie Tworzenie skrótów do programów (katalogów, obiektów) W systemie Windows rozróżniamy ikony programów (obiektów) i ikony skrótów do programów i do obiektów. Ikona skrótu charakteryzuje się strzałką w lewym dolnym narożniku. Winword Ikona programu Winword (Microsoft Word) Winword Ikona skrótu do programu Winword Skrót wskazuje tylko na miejsce położenia pliku (obiektu) ścieżkę dostępu. Jego zadaniem jest ułatwienie uruchamiania programu, który on wskazuje. Nie musimy wówczas przeglądać katalogów, aby znaleźć położenie programu na dysku. Informacje te pamięta skrót. W ramach ćwiczenia należy na dyskietce utworzyć skrót do programu Winword. Najpierw należy wywołać napęd A: (z folderu Mój Komputer) i z menu Plik wybierać: Nowy i następnie Skrót. Pojawi się nowe okno, w którym wybieramy przycisk Przeglądaj... i szukamy programu, do którego ma zostać utworzony skrót. Jeżeli znana jest dokładną lokalizacja programu, to można wpisać pełną ścieżkę dostępu i nazwę programu w wierszu poleceń. Wybór polecenia Utwórz skrót Okno poszukiwania programu, do którego będzie utworzony skrót Następnie należy przejść do odpowiedniego katalogu (standardowo dla Microsoft Office jest to ProgramFiles Microsoft Office i wskazać program, do którego ma zostać utworzyć skrót Winword.exe. Po wskazaniu programu w wierszu poleceń pojawi się pełna ścieżka dostępu do programu rysunek poniżej. Wybór programu, do którego będzie utworzony skrót Automatycznie wpisana ścieżka dostępu

8 16 Zastosowanie Informatyki W efekcie końcowym na dyskietce powinien pojawić się skrót do programu Winword. Wystarczy teraz kliknąć na ten skrót aby uruchomić program. (Uwaga, na różnych komputerach, program ten może być położony w innym katalogu, tak że przy zmianie komputera niekoniecznie utworzony skrót musi działać). Umieszczanie skrótów na pulpicie Utworzony nowy skrót Ponieważ Skróty zapewniają łatwy dostęp do najczęściej używanych dokumentów i programów umieszczane są z reguły na pulpicie. Np.: jeżeli zapisujemy swoje terminy i zadania w dokumencie Moje-zadania, to wygodnie jest umieścić na pulpicie Windows skrót do tego pliku. Można wówczas otwierać dokument bez potrzeby wyszukiwania go wystarczy kliknąć dwukrotnie ikonę skrótu. Utworzenie skrótu nie zmienia położenia pliku, pozwala jedynie szybko go otwierać. Skrót można umieścić nie tylko na pulpicie, ale także w dowolnym folderze. Gdy usuwa się skrót, nie usuwa się w ten sposób pliku, do którego skrót się odnosi. Również usuwając plik, skrót nie jest automatycznie usuwany. Można tworzyć skróty do dowolnych obiektów, między innymi do folderów, dysków innych komputerów i drukarek. Aby umieścić na pulpicie skrót należy: W oknie Mój komputer lub w oknie Eksploratora Windows wyszukać obiekty, do których chcemy mieć łatwy dostęp. Użyć prawego przycisku myszy, przeciągnąć obiekt na pulpit i następnie puścić przycisk myszy. Z menu podrecznego wybrać polecenie Utwórz skrót tutaj. Skrót pojawia się na pulpicie. Tworzenie skrótu do napędu CD-ROM na pulpicie

9 Windows Ćwiczenie Właściwości plików / obiektów W celu sprawdzenia właściwości pliku takich, jak: rozmiar, data utworzenia, data ostatniej modyfikacji oraz informacji o atrybutach pliku należy najechać na ikonę pliku lub jego nazwę i wywołać menu podręczne (kontekstowe) klikając prawy klawisz myszy lub trzymając klawisz Alt klikamy dwukrotnie lewym klawiszem myszy. Należy zwrócić uwagę, czy sprawdzamy właściwości obiektu czy też tylko jego skrótu. Sprawdźmy właściwości skrótu do programu Winword. Menu podręczne (kontekstowe) wywoływane identycznie dla wszystkich obiektów Windows. Nie ma znaczenia czy jest to program, skrót czy obiekt (system sam rozpoznaje). Wywołane menu kontekstowe dla skrótu do programu Winword Dla wskazanego obiektu otrzymamy w efekcie karty informacyjne jak poniżej: Właściwości skrótu do programu Winword

10 18 Zastosowanie Informatyki W celu sprawdzenia ile jest jeszcze wolnego miejsca na dyskietce, należy otworzyć okno Mój komputer, najechać na ikonę napędu A (dyskietka powinna być w napędzie), wywołać menu kontekstowe i polecenie Właściwości: Informacje o napędzie dyskietce w napędzie A: Inaczej wyglądają właściwości skrótu do napędu A: (wywołane po wskazaniu skrótu). : Właściwości skrótu do dyskietki A: W ramach ćwiczenia należy sprawdzić ilość wolnego miejsca na dyskietce. Ćwiczenie Zakładanie nowego katalogu (folderu) Foldery w systemie Windows odpowiadają katalogom na dysku. Mogą one w przeciwieństwie do pliku, który jest podstawową jednostką przechowywania danych

11 Windows w systemie Windows, zawierać pliki i inne foldery. W systemie Windows katalogi można tworzyć w różny sposób. Poniżej pokazano najczęściej stosowane. Aby utworzyć nowy folder z menu Plik należy wybrać polecenie Nowy i następnie Folder. Tworzony folder jest podkatalogiem bieżącego folderu. Zakładanie nowego katalogu poprzez polecenie Plik Nowy Folder Kiedy pojawi się ikona nowego folderu w polu Nowy folder należy wpisać nazwę nowego katalogu Drugi, (szybszy) sposób zakładania nowego katalogu polega na wejściu do katalogu, w stosunku, do którego będzie zakładany nowy katalog i wywołaniu menu kontekstowego. Z menu należy wybrać polecenie Nowy i następnie Folder. Podobnie jak w poprzednim przypadku na końcu należy podać nazwę nowego katalogu. Zakładanie nowego katalogu przy wykorzystaniu menu kontekstowego W wielu przypadkach można zakładać folder także w momencie zapisywania pliku. Np. we wszystkich programach Microsoft Office po wybraniu polecenia Zapisz jako, w oknie dialogowym możemy wybrać ikonę, która służy do tworzenia nowego katalogu rysunek poniżej:

12 20 Zastosowanie Informatyki Ikona Nowy folder Zakładanie nowego katalogu (o nazwie Nowy-GRT) jako podkatalogu Sulechów w czasie działania polecenia Zapisz jako W ramach ćwiczenia, wykorzystując podane techniki należy utworzyć na dyskietce A: następującą strukturę katalogów (za XX podstawić swoje inicjały): A: XX1 XX11 XX11a XX2 XX11a XX11b XX11 XX11b XX11c XX3 XX11 XX11a XX11a XX11b XX11b XX11 XX11c Ćwiczenie Przeglądanie struktury katalogów Najwygodniejszą technikę przeglądania katalogów oferuje Explorator Windows. Standardowo po kliknięciu na dany folder otwiera się normalne okno Windows. Jeżeli chcemy aby automatycznie otwierało się okno Exploratora należy podczas otwierania folderu przytrzymać klawisz Shift. Normalne okno systemu Windows Okno Exploratora w trakcie otwierania trzymany był klawisz Shift

13 Windows Okno Exploratora podzielone jest na dwie części. Z lewej strony widoczna jest struktura drzewiasta katalogów. Mały znak (+) przy ikonie folderu mówi, że znajdują się w nim dalsze katalogi. Po naciśnięciu znaku plus następuje rozwinięcie katalogu, a przy ikonie głównej pojawia się znak ( ). Znaki (+) i ( ) działają naprzemiennie, tzn. rozwijają i zwijają strukturę katalogów. W prawym oknie pojawia się zawartość otwartego katalogu. Na rysunku powyżej widzimy, że w otwartym katalogu znajdują się trzy skróty do programów. Przeglądając strukturę katalogów zwróćmy jeszcze uwagę na dwa typy ikony folderu: otwarta walizka oznacza, że ten katalog jest aktualnie przeglądany (zawartość widoczna w prawej części okna) zamknięta walizka oznacza, że katalog jest aktualnie zamknięty. Na rysunku poniżej otwartym katalogiem jest Mechanical-4, a w prawym oknie wyświetlana jest zawartość tego katalogu. Okno Exploratora (aktywny folder: Mechanical-4) Uwaga: w lewym oknie Exploratora można po zaznaczeniu folderu i trzymając lewy klawisz myszy przemieszczać go w dowolne inne miejsce struktury. Ćwiczenie Kopiowanie i przenoszenie plików, obiektów, katalogów Windows oferuje kilka sposobów kopiowania i przesuwania obiektów. 1) wykorzystując kombinację klawiszy: Ctrl+C kopiuje do pamięci (oryginał zostaje); Ctrl+X przenosi obiekt do pamięci (do czasu wklejenia w nowym miejscu obiekt ten zmienia kolor na szary); Ctrl+V wkleja obiekt z pamięci.

14 22 Zastosowanie Informatyki Ctrl+C Ctrl+V Kopiowanie pliku za pomocą kombinacji klawisz Ctrl+C (kopiowanie do pamięci zaznaczonego pliku) i Ctrl+V wklejanie do nowego katalogu pliku z pamięci Identycznie można kopiować stosując funkcje menu kontekstowego wywoływanego prawym klawiszem myszy. Po zaznaczeniu obiektu, należy wywołać menu kontekstowe i wybrać polecenie Kopiuj (lub Wytnij). Po otwarciu docelowego katalogu tak samo należy wywołać menu kontekstowe i wybrać polecenie Wklej rysunek obok. 2) Drugim popularnym sposobem kopiowania jest wywołanie z menu kontekstowego opcji Wyślij do: Kopiowanie poprzez menu kontekstowe Wyślij do...

15 Windows ) Poprzez przeciąganie obiektów technika ta nazywa się najczęściej ciągnij i upuść (drag and drop). Jeżeli chcemy przesunąć plik do innego katalogu to należy go zaznaczyć, nacisnąć lewy klawisz myszy, trzymając cały czas lewy klawisz, przesunąć plik do nowego katalogu i puścić klawisz myszy jest to funkcja przenoszenia, działająca w obrębie tego samego dysku. Jeżeli obiekt jest plikiem wykonawczym typu.com,.exe to przeciągnięcie go do innego katalogu przy trzymaniu lewego klawisza myszy spowoduje tylko utworzenie skrótu w danym katalogu. Jeżeli w trakcie przesuwania obiektu naciśniemy dodatkowo klawisz Ctrl pojawi się przy kursorze znak (+), który oznacza kopiowanie. Znak (+) pojawia się także automatycznie gdy przesuwamy plik z jednego napędu do drugiego. Wówczas naciśnięcie klawisza Ctrl spowoduje usunięcie znaku (+) i wykonana będzie operacja przesuwania. Folder docelowy Folder źródłowy lewy klawisz myszy cały czas naciśnięty Przesuwanie plików techniką ciągnij i upuść Zaznaczanie kilku plików, grupy plików (np. do kopiowania, usuwania itp.) Jeżeli operację kopiowania, usuwania, przenoszenia zamierzamy wykonać na kilku plikach jednocześnie musimy je najpierw zaznaczyć. Ogólnie, istnieje kilka sposobów zaznaczania: a) wszystkie pliki w danym katalogu zaznaczamy wybierając z menu Edycja Zaznacz wszystko, lub Ctrl+A;

16 24 Zastosowanie Informatyki b) pliki położone obok siebie wybieramy zaznaczając pierwszy plik i trzymając klawisz Shift zaznaczamy ostatni z grupy (wybieranie prostokątnego obszaru); c) wykorzystując tylko mysz, zaznaczamy prostokątny obszar; d) pliki nie sąsiadujące wybieramy, zaznaczając najpierw pierwszy plik i trzymając klawisz Ctrl zaznaczamy następne. Ćwiczenie Wyświetlanie informacji o plikach i katalogach Wyświetlaniem informacji o plikach i katalogach sterują polecenia zawarte w menu rozwijalnym Widok. Jeżeli włączony jest pasek narzędzi oraz przyciski standardowe, to możemy sterować sposobem wyświetlania informacji o plikach i katalogach z podmenu ikony Widoki. Do wyboru mamy małe i duże ikony, widok listy oraz pełny widok właściwości (podane informacje nie tylko o nazwie pliku ale także jego rozmiar, data modyfikacji oraz typ). Na kolejnych rysunkach przedstawiono różne możliwe sposoby wyświetlania informacji o plikach i katalogach. Polecenia sterujące wyświetlaniem informacji o plikach i katalogach Małe ikony Duże ikony

17 Windows Lista Szczegóły Jeżeli nasz komputer nie wyświetla wszystkich plików, katalogów, to bardzo prawdopodobne jest, że wprowadzono filtry wyświetlania. Aby to zmienić, należy w oknie Mój komputer lub Eksploratorze Windows kliknąć folder, który chcesz obejrzeć. W menu Widok kliknij polecenie Opcje folderów Kliknąć kartę Widok, a następnie opcję Pokazuj wszystkie pliki. Aby system wyświetlał wszystkie rozszerzenia nazw plików należy wyczyścić pole wyboru Ukrywaj rozszerzenia plików znanych typów. Ćwiczenie Kopiowanie całej dyskietki Po włożeniu dyskietki do napędu A: należy wskazać myszką skrót do dyskietki, wywołać menu kontekstowe i polecenie Kopiuj dysk. Pojawi się okno dialogowe: w którym po włożeniu dyskietki źródłowej należy wybierać przycisk Rozpocznij. Kiedy system przekopiuje zawartość dyskietki do pamięci pojawi się komunikat włóż dyskietkę docelową., W ten sposób kopiujemy całą zawartość dyskietki na dyskietkę. Jeżeli dyskietka docelowa nie była sformatowana to system wykona formatowanie wg wzoru dyskietki źródłowej.

18 26 Zastosowanie Informatyki Ćwiczenie Wyszukiwanie plików, folderów, komputerów w sieci Wyszukiwanie plików, folderów itd. realizowane jest za pomocą polecenia Znajdź, dostępnego po rozwinięciu menu Start. Przy podawaniu nazwy pliku można korzystać z tzw. szablonów nazw plików : * zastępuje dowolny ciąg znaków w nazwie pliku,? zastępuje dokładnie jeden znak w nazwie. Np.: aby znaleźć wszystkie pliki zaczynające się na literę A z rozszerzeniem dat., wprowadzamy następujący szablon: A*.dat Jeżeli poszukiwany plik ma nazwę 4 znakową i rozszerzenie.dat, to jego szablon można zapisać w postaci:????.dat. Odpowiedzieć na pytanie: czy jest jakaś różnica pomiędzy podanymi zapisami zakładając, że tak jak w DOSie nazwa składać się może maksymalnie z 8 znaków, a rozszerzenie maksymalnie z 3 znaków: *.*????????.??? Ćwiczenie 8.1 Wyszukać wszystkie pliki tymczasowe (z rozszerzeniem.tmp) na dysku C:, uwzględniając podfoldery i usunąć je. Wywołując polecenie Znajdź pliki i foldery, w polu nazwa należy podać *.tmp. Następnie włączamy opcję Uwzględniaj podfoldery i przycisk Znajdź. W rezultacie pojawi się w dolnym polu lista wszystkich wyszukanych plików, które spełniają podany szablon nazwy *.tmp. Zaznaczamy wszystkie pliki (dowolną, poznaną wcześniej metodą np.: Ctrl+A) i usuwamy je z komputera wykorzystując polecenie Plik Usuń lub naciskając klawisz Del.

19 Windows Uwaga: jeżeli jakiś plik jest aktualnie używany przez system lub aktywny program to Windows wyświetli komunikat: który oznacza, że tego pliku nie możemy aktualnie usunąć. Ćwiczenie 8.2. Wyszukać na dysku C: wszystkie pliki z rozszerzeniem.doc (dokumenty utworzone w programie Word) utworzone w ciągu ostatniego miesiąca. Tak jak w poprzednim przypadku wywołujemy polecenie Znajdź pliki i foldery i na karcie Nazwa i lokalizacja podajemy szablon plików do wyszukiwania: *.doc., Następnie na karcie Data należy włączyć opcję Znajdź wszystkie pliki modyfikacja oraz w czasie poprzednich 1 miesiąca: W rezultacie system wyświetli wszystkie pliki z rozszerzeniem doc wraz z pełną ścieżką dostępu.

20 28 Zastosowanie Informatyki Ćwiczenie 8.3 Znaleźć wszystkie pliki z rozszerzeniem.bmp (są to bitmapy, czyli rysunki) o wielkości co najwyżej 10 KB. Podobnie jak w poprzednich przypadkach podajemy na karcie Nazwa i lokalizacja wzór nazwy plików *.bmp i dodatkowo włączamy kartę Zaawansowane, na której podajemy wymagania dotyczące wielkości szukanych plików: Po zatwierdzeniu przyciskiem Znajdź system wyświetli listę plików spełniających określone wymagania. Ćwiczenie Uruchamianie programów za pomocą polecenia Uruchom Polecenie Uruchom znajdujące się w menu Start pozwala uruchomić dowolny program wpisując jego nazwę. Jeżeli katalog, w którym znajduje się ten program nie został zdefiniowany w pliku autoexec.bat w poleceniu path, to nalezy podać także pełną ścieżkę dostępu np. c:\archiwum\winzip, lub wybrać przycisk Przeglądaj i wskazać położenie katalogu. Można także z tego miejsca otwierać strony internetowe (np.: Ćwiczenie 9.1 Odczytać informacje o karcie sieciowej umieszczonej w komputerze. Informacje te odczytuje program winipcfg. Ćwiczenie 9.2 W poniższym zadaniu wykorzystane zostaną znane już techniki kopiowania poprzez schowek, wielozadaniowość systemu (obsługa kilku otwartych aplikacji lub programów) oraz polecenie Uruchom. Za pomocą polecenia Uruchom należy uruchomić program WordPad. Jest to wbudowany, prosty edytor tekstów w Windows.

21 Windows Po uruchomieniu wpisujemy tekst: Nie zamykając WordPada, identycznie uruchamiamy program graficzny Paint Brush: Wczytujemy dowolny rysunek lub tworzymy prosty, własny rysunek wykorzystując narzędzia programu, np.: Ikona zaznaczania fragmentu rysunku

22 30 Zastosowanie Informatyki Zaznaczamy fragment rysunku (za pomocą ikony z kwadratem narysowanym linią kropkową), kopiujemy go do schowka: Ctrl+C lub Edycja Kopiuj. Przechodzimy do WordPada (za pomocą kombinacji klawiszy Alt+Tab lub wskazując odpowiedni przycisk na pasku narzędzi). Ustawiamy kursor poniżej tekstu i wklejamy rysunek ze schowka: Ctrl+V lub Edycja Wklej. W rezultacie powinniśmy otrzymać w WordPadzie tekst wraz z rysunkiem: Następnie uruchamiamy Kalkulator (Uruchom calc.exe) i wybieramy widok profesjonalny. Widok standardowy i profesjonalny kalkulatora Obliczamy 9^3, wynik pojawi się na białym polu.

23 Windows Za pomocą polecenia Edycja Kopiuj lub Ctrl+C wynik kopiowany jest do schowka. Przechodzimy do Wordpada i wklejamy wynik obliczeń poniżej rysunku. Zapisujemy dokument na dyskietce. Ćwiczenie Korzystanie z pomocy w Windows Z menu Start wybieramy polecenie Pomoc. Pojawi się główne okno dialogowe Pomoc systemu Windows. W lewym panelu widoczne są główne tematy pomocy. Po wybraniu jednego z nich informacje zawarte w tej części pomocy zostaną wyświetlone w prawy panelu. Wybieramy kartę Wyszukaj i wpisujemy słowo skrót. Po chwili system wyświetli z lewej strony listę tematów. Po wybraniu jednego z nich (w naszym przypadku: tworzenie skrótu), w prawym oknie pojawi się pomoc dotycząca tematu i jeżeli to jest możliwe niebieskie napisy (łącza), do pokrewnych lub bardziej szczegółowych opisów.

24 32 Zastosowanie Informatyki Na karcie Indeks znajduje się alfabetyczny spis tematów pomocy. Prosta pomoc jest dostępna w systemie za pomocą tzw. dymków pomocy. Po najechaniu na dowolną ikonę lub element i przytrzymaniu tam nieruchomo wskaźnika myszy pojawi się żółty prostokąt zawierający informacje o wskazanym elemencie Tabela użytecznych skrótów klawiaturowych w Windows 98 Skrót F1 F2 F3 F5 F10 Alt+F4 Alt+Enter Alt + Spacja Alt + Tab PrintScreen Alt + PrintScreen Ctrl + A Ctrl + C Ctrl + V Ctrl + X Ctrl + Z Ctrl + Y Ctrl + Esc Ctrl + End Ctrl + Home Shift + F10 + D + E + F + R + Break Shift + Delete Shift+Alt+F4 Ctrl+Alt+Delete Ctrl + Tab Polecenie (działanie) Pomoc Zmiana nazwy Znajdź plik/folder Odświeża zawartość okna Uaktywnia menu rozwijalne aplikacji Zamyka aktywne okno/aplikację Wywołuje kartę Właściwości zaznaczonego obiektu Otwiera menu kontrolne aktywnego okna Przełącza pomiędzy otwartymi oknami/aplikacjami Kopiuje ekran do schowka Kopiuje aktywne okno do schowka Zaznacza wszystkie elementy (np. pliki w danym folderze) Kopiuje zaznaczony element Wkleja w zaznaczonym miejscu (katalogu) skopiowany do schowka element Wycina zaznaczony element, obiekt Cofa ostatnią operacje Przywraca cofniętą operację Otwiera menu Start Przechodzi na ostatni obiekt w oknie (np. na koniec dokumentu) Przechodzi na pierwszy obiekt w oknie Wyświetla menu kontekstowe (podręczne), tak jak za pomocą prawego klawisza myszy Minimalizuje / przywraca otwarte okna Uruchamia Exploratora Windows Uruchamia menu Znajdź Uruchamia menu Uruchom Wyświetla okno właściwości systemu Natychmiastowe kasowanie zaznaczonego obiektu bez przenoszenia do kosza Zamyka aktywne okna wraz z oknami nadrzędnych folderów Restart komputera / tryb zakończenia aplikacji Przemieszcza się pomiędzy zakładkami okna dialogowego

25 Windows Przykładowe zestawy zadań sprawdzających Zestaw 1 1. Wyjaśnić pojęcie systemu operacyjnego? 2. Jaka jest różnica między ikoną skrótu a ikoną programu? 3. Założyć na dyskietce katalog o nazwie Rysunki i skopiować do niego z dysku C: pięć pierwszych (w kolejności alfabetycznej) znalezionych plików o rozszerzeniu bmp, o wielkości nie przekraczającej 6 kb. (Należy skorzystać z polecenia Znajdź oraz sortowania alfabetycznego). 4. Jak zakładamy nowy katalog/folder w Windows? Utworzyć na dyskietce A: następującą strukturę katalogów (z wyjaśnieniem jak wykonać najszybciej tę operację): A: XX1 XX11 XX11a XX2 XX11a XX11b XX11 XX11b XX11c XX3 XX11 XX11a XX11a XX11b XX11b XX11 XX11c 5. Utworzyć na pulpicie skrót do katalogu A:\XX3\XX11\XX11a. 6. Wyjaśnić znaczenie kombinacji poszczególnych klawiszy Ctrl+C, Ctrl+V, Ctrl+X, Ctrl+A? 7. Kopiowanie oraz przesuwanie plików i katalogów w systemie Windows techniką ciągnij i upuść polega na (zademonstrować na dyskietce), a pojawiający się znak (+) informuje, że W jaki sposób przełączamy się pomiędzy aktywnymi aplikacjami w Windows? 9. Uruchomić Exploratora i wyjaśnić sposoby wyświetlania informacji o plikach i katalogach. 10. Wyjaśnić pojęcie szablonu nazw zbiorów (*.*,?.?). Kiedy je stosujemy? 11. Na dyskietce mamy jeszcze wolnego miejsca (wpisać odczytaną wartość):... Zestaw 2 1. Utworzyć na dysku A: następującą strukturę folderów: 2. Skopiować z C:\WINDOWS\CURSORS wszystkie pliki o nazwach rozpoczynających się literą a do folderu KOLOKWIUM Z WINDOWS na dyskietce.

26 34 Zastosowanie Informatyki 3. Jeden ze skopiowanych w poprzednim zadaniu, dowolnie wybrany plik skopiować do folderu ĆWICZENIA i zmienić mu nazwę na Nowa nazwa. 4. Znaleźć na dysku C: folder o nazwie COMMAND. 5. Uruchomić program WordPad, zapisać w nim położenie podanego folderu oraz liczbę plików znajdujących się w nim. 6. Plik zapisać w folderze INFORMATYKA W ADMINISTRACJI pod nazwą Wynik poszukiwania. 7. Otworzyć plik o nazwie Piasek pustyni z folderu C:\WINDOWS. Zminimalizować okno otwartego pliku. 8. Utworzyć na Pulpicie skrót do programu Kalkulator (plik calc.exe). 9. Dodać do menu Start program Saper (plik Winmine.exe). 10. Wyświetlić w programie Eksplorator Windows zawartość folderu C:\WINDOWS\FONTS. Zbiory wyświetlić ze szczegółami, w kolejności zależnej od rozmiaru. Zestaw 3 1. Utworzyć na dyskietce 3,5 następującą strukturę folderów: 2. W folderze Algebra wstawić plik utworzony przez program WordPad, w którym należy umieścić wartości: sin(12 6 ), ln(12/13), 2001/2002. Plik nazwać: wyniki.doc. 3. Do folderu Hobby przekopiować za pomocą dowolnej techniki 5, znajdujących się w folderze Program Files, plików tekstowych, których nazwa kończy się na a 4. Do folderu Windows przekopiować za pomocą techniki przeciągania kilka bitmap znajdujących się w folderze Windows. Do folderu Własne wstaw dwa pliki utworzone za pomocą programu Paint. 5. W folderze Informacje o postępach utworzyć plik tekstowy i nazwać go dane osobowe.txt. Wpisać w nim swoje imię, nazwisko oraz strefę czasową podawaną przez system. Utworzyć drugi plik info.txt zawierający informacje o pliku WINFI- LE.INI tj.: typ, rozmiar, datę ostatniego otwarcia, atrybuty. 6. W folderze Podsumowania utworzyć skróty: do folderu Hobby, do dysku C:\, do programu Microsoft Access, do Mojego komputera, do dowolnego pliku o rozszerzeniu bmp (w nazwach pominąć Skrót do). Nazwę folderu zmienić na Skróty. 7. Na pulpicie utworzyć: skrót do folderu Zaliczenie z dyskietki A: oraz kopię tego folderu.

WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO

WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO 1 WINDOWS XP PRO PLIK jest to ciąg informacji (bajtów) zapisany na nośniku zewnętrznym (dysku) pod określoną nazwą. Nazwa pliku może składać się z maksymalnie 256 znaków. W Windows XP plik

Bardziej szczegółowo

Windows XP - lekcja 3 Praca z plikami i folderami Ćwiczenia zawarte w tym rozdziale pozwolą na tworzenie, usuwanie i zarządzanie plikami oraz folderami znajdującymi się na dysku twardym. Jedną z nowości

Bardziej szczegółowo

Temat: Kopiowanie katalogów (folderów) i plików pomiędzy oknami

Temat: Kopiowanie katalogów (folderów) i plików pomiędzy oknami Temat: Kopiowanie katalogów (folderów) i plików pomiędzy oknami Jeśli chcemy skopiować dany plik lub katalog należy kliknąć na ikonę Mój komputer (2 razy), a następnie zaznaczony obiekt np. z dysku C:\

Bardziej szczegółowo

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze ABC komputera dla nauczyciela Materiały pomocnicze 1. Czego się nauczysz? Uruchamianie i zamykanie systemu: jak zalogować się do systemu po uruchomieniu komputera, jak tymczasowo zablokować komputer w

Bardziej szczegółowo

Podstawy WINDOWS 9x, 2000, XP

Podstawy WINDOWS 9x, 2000, XP - 1 - Podstawy Windows & Zarządzanie zasobami komputera opr.m r Osa Podstawy WINDOWS 9x, 2000, XP 1. System Windows składa się z następujących podstawowych elementów: ikona pulpit okno pasek zadań folder

Bardziej szczegółowo

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Arkusz kalkulacyjny 2010 dla WINDOWS cz. 1 Slajd 1 Slajd 2 Ogólne informacje Arkusz kalkulacyjny podstawowe narzędzie pracy menadżera Arkusz kalkulacyjny

Bardziej szczegółowo

Techniki zaznaczania plików i folderów

Techniki zaznaczania plików i folderów Techniki zaznaczania plików i folderów Aby wykonać określone operacje na plikach lub folderach (np. kopiowanie, usuwanie, zmiana nazwy itp.) należy je najpierw wybrać (zaznaczyć) nazwa i ikona pliku lub

Bardziej szczegółowo

Rozdział II. Praca z systemem operacyjnym

Rozdział II. Praca z systemem operacyjnym Rozdział II Praca z systemem operacyjnym 55 Rozdział III - System operacyjny i jego hierarchia 2.2. System operacyjny i jego życie Jak już wiesz, wyróżniamy wiele odmian systemów operacyjnych, które różnią

Bardziej szczegółowo

Technologia informacyjna. Użytkowanie komputerów System Windows XP

Technologia informacyjna. Użytkowanie komputerów System Windows XP Technologia informacyjna Użytkowanie komputerów System Windows XP Uruchamianie systemu Windows XP 1. Włącz komputer 2. Jeżeli proces uruchamiania został zatrzymany, a na ekranie została wyświetlona prośba

Bardziej szczegółowo

Rozdział 2. Konfiguracja środowiska pracy uŝytkownika

Rozdział 2. Konfiguracja środowiska pracy uŝytkownika Rozdział 2. Konfiguracja środowiska pracy uŝytkownika Ćwiczenia zawarte w tym rozdziale pozwolą na dostosowanie pulpitu i menu Start do indywidualnych potrzeb uŝytkownika. Środowisko graficzne systemu

Bardziej szczegółowo

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1 Slajd 1 Excel Slajd 2 Ogólne informacje Arkusz kalkulacyjny podstawowe narzędzie pracy menadżera Arkusz

Bardziej szczegółowo

Podstawy technologii cyfrowej i komputerów

Podstawy technologii cyfrowej i komputerów BESKIDZKIE TOWARZYSTWO EDUKACYJNE Podstawy technologii cyfrowej i komputerów Budowa komputerów cz. 2 systemy operacyjne mgr inż. Radosław Wylon 2010 1 Spis treści: Rozdział I 3 1. Systemy operacyjne 3

Bardziej szczegółowo

Dlaczego stosujemy edytory tekstu?

Dlaczego stosujemy edytory tekstu? Edytor tekstu Edytor tekstu program komputerowy służący do tworzenia, edycji i formatowania dokumentów tekstowych za pomocą komputera. Dlaczego stosujemy edytory tekstu? możemy poprawiać tekst możemy uzupełniać

Bardziej szczegółowo

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy Podstawowe informacje o skoroszycie Excel jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia skoroszytów. Skoroszyt jest zbiorem informacji, które są przechowywane w

Bardziej szczegółowo

Skróty klawiaturowe w systemie Windows 10

Skróty klawiaturowe w systemie Windows 10 Skróty klawiaturowe w systemie Windows 10 Skróty klawiaturowe to klawisze lub kombinacje klawiszy, które zapewniają alternatywny sposób na wykonanie czynności zwykle wykonywanych za pomocą myszy. Kopiowanie,

Bardziej szczegółowo

Klawiatura. Klawisze specjalne. Klawisze specjalne. klawisze funkcyjne. Klawisze. klawisze numeryczne. sterowania kursorem. klawisze alfanumeryczne

Klawiatura. Klawisze specjalne. Klawisze specjalne. klawisze funkcyjne. Klawisze. klawisze numeryczne. sterowania kursorem. klawisze alfanumeryczne Klawiatura Klawisze specjalne klawisze funkcyjne Klawisze specjalne klawisze alfanumeryczne Klawisze sterowania kursorem klawisze numeryczne Klawisze specjalne Klawisze specjalne Klawiatura Spacja służy

Bardziej szczegółowo

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1 Slajd 1 Uruchomienie edytora Word dla Windows otwarcie menu START wybranie grupy Programy, grupy Microsoft Office,

Bardziej szczegółowo

Podstawowe czynnos ci w programie Word

Podstawowe czynnos ci w programie Word Podstawowe czynnos ci w programie Word Program Word to zaawansowana aplikacja umożliwiająca edytowanie tekstu i stosowanie różnych układów, jednak aby w pełni wykorzystać jej możliwości, należy najpierw

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ A PIERWSZE KROKI Z KOMPUTEREM

CZĘŚĆ A PIERWSZE KROKI Z KOMPUTEREM CZĘŚĆ A PIERWSZE KROKI Z KOMPUTEREM 1.1. PODSTAWOWE INFORMACJE PC to skrót od nazwy Komputer Osobisty (z ang. personal computer). Elementy komputera można podzielić na dwie ogólne kategorie: sprzęt - fizyczne

Bardziej szczegółowo

Włączanie/wyłączanie paska menu

Włączanie/wyłączanie paska menu Włączanie/wyłączanie paska menu Po zainstalowaniu przeglądarki Internet Eksplorer oraz Firefox domyślnie górny pasek menu jest wyłączony. Czasem warto go włączyć aby mieć szybszy dostęp do narzędzi. Po

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia z systemu operacyjnego WINDOWS

Ćwiczenia z systemu operacyjnego WINDOWS Opracowanie: Krzysztof Trembaczowski Spis treści Ćwiczenia z systemu operacyjnego Windows 98.... 3 1. Ćwiczenie (Zabawa z pasjansem)... 3 2. Ćwiczenie (Elementy składowe interfejsu)... 3 3. Ćwiczenie (Elementy

Bardziej szczegółowo

OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH

OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH OPERACJE NA PLIKACH I FOLDERACH Czym są pliki i foldery? krótkie przypomnienie Wszelkie operacje można przedstawić w postaci cyfrowej. Do tego celu wykorzystywane są bity - ciągi zer i jedynek. Zapisany

Bardziej szczegółowo

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych 5.2. Pierwsze kroki z bazami danych Uruchamianie programu Podobnie jak inne programy, OO Base uruchamiamy z Menu Start, poprzez zakładkę Wszystkie programy, gdzie znajduje się folder OpenOffice.org 2.2,

Bardziej szczegółowo

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Program PowerPoint dostarczany jest w pakiecie Office i daje nam możliwość stworzenia prezentacji oraz uatrakcyjnienia materiału, który chcemy przedstawić. Prezentacje

Bardziej szczegółowo

Nr: 15. Tytuł: Kancelaris w systemie Windows 8 i Windows 8.1. Data modyfikacji:

Nr: 15. Tytuł: Kancelaris w systemie Windows 8 i Windows 8.1. Data modyfikacji: Nr: 15 Tytuł: Kancelaris w systemie Windows 8 i Windows 8.1 Data modyfikacji: 2013-10-25 Co zawiera ten dokument: Ten dokument opisuje elementy systemu Windows 8 i Windows 8.1 powiązane z programem Kancelaris.

Bardziej szczegółowo

Podstawy systemu operacyjnego Windows 7 i bezpieczne korzystanie z sieci Internet

Podstawy systemu operacyjnego Windows 7 i bezpieczne korzystanie z sieci Internet Projekt OKNO NA ŚWIAT - PRZECIWDZIAŁANIE WYKLUCZENIU CYFROWEMU W MIEŚCIE Podstawy systemu operacyjnego Windows 7 i bezpieczne korzystanie z sieci Internet Zadania do wykonania Ćwiczenie 1. Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy OpenOffice to darmowy zaawansowany pakiet biurowy, w skład którego wchodzą następujące programy: edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program do tworzenia

Bardziej szczegółowo

Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z podstawowymi funkcjami i pojęciami związanymi ze środowiskiem AutoCAD 2012 w polskiej wersji językowej.

Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z podstawowymi funkcjami i pojęciami związanymi ze środowiskiem AutoCAD 2012 w polskiej wersji językowej. W przygotowaniu ćwiczeń wykorzystano m.in. następujące materiały: 1. Program AutoCAD 2012. 2. Graf J.: AutoCAD 14PL Ćwiczenia. Mikom 1998. 3. Kłosowski P., Grabowska A.: Obsługa programu AutoCAD 14 i 2000.

Bardziej szczegółowo

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów 1. Uruchamianie edytora tekstu MS Word 2007 Edytor tekstu uruchamiamy jak każdy program w systemie Windows. Można to zrobić

Bardziej szczegółowo

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1 Uruchomienie edytora Word dla Windows otwarcie menu START wybranie grupy Programy, grupy Microsoft Office, a następnie

Bardziej szczegółowo

Podstawowe czynnos ci w programie Excel

Podstawowe czynnos ci w programie Excel Podstawowe czynnos ci w programie Excel Program Excel to zaawansowana aplikacja do obsługi arkuszy kalkulacyjnych i analizy danych, jednak aby w pełni wykorzystać jej możliwości, należy najpierw poznać

Bardziej szczegółowo

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów 1. Uruchamianie edytora tekstu MS Word 2003 Edytor tekstu uruchamiamy jak każdy program w systemie Windows. Można to zrobić

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika programu. Ceremonia 3.1

Podręcznik użytkownika programu. Ceremonia 3.1 Podręcznik użytkownika programu Ceremonia 3.1 1 Spis treści O programie...3 Główne okno programu...4 Edytor pieśni...7 Okno ustawień programu...8 Edycja kategorii pieśni...9 Edytor schematów slajdów...10

Bardziej szczegółowo

Podręczna pomoc Microsoft Power Point 2007

Podręczna pomoc Microsoft Power Point 2007 Podręczna pomoc Microsoft Power Point 2007 Animacja (przejście) slajdu... 2 Wybór przejścia slajdu... 2 Ustawienie dźwięku dla przejścia... 3 Ustawienie szybkości przejścia slajdu... 4 Sposób przełączenia

Bardziej szczegółowo

1. 2. System operacyjny Windows. Podstawowe działania na oknach

1. 2. System operacyjny Windows. Podstawowe działania na oknach 1. 2. System operacyjny Windows. Podstawowe działania na oknach 1. Cele lekcji a) Wiadomości 1. Uczeń potrafi wyjaśnić pojęcie: system operacyjny. 2. Uczeń potrafi omówić ogólną budowę okna oraz pojęcia

Bardziej szczegółowo

Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu.

Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu. Klub Seniora - Podstawy obsługi komputera oraz korzystania z Internetu Str. 1 Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu. Część 6 Opis: Jak poruszać się

Bardziej szczegółowo

I Tworzenie prezentacji za pomocą szablonu w programie Power-Point. 1. Wybieramy z górnego menu polecenie Nowy a następnie Utwórz z szablonu

I Tworzenie prezentacji za pomocą szablonu w programie Power-Point. 1. Wybieramy z górnego menu polecenie Nowy a następnie Utwórz z szablonu I Tworzenie prezentacji za pomocą szablonu w programie Power-Point 1. Wybieramy z górnego menu polecenie Nowy a następnie Utwórz z szablonu 2. Po wybraniu szablonu ukaŝe się nam ekran jak poniŝej 3. Następnie

Bardziej szczegółowo

Skróty klawiaturowe w PowerPoint

Skróty klawiaturowe w PowerPoint Pomoc online: W oknie Pomoc: Skróty klawiaturowe w PowerPoint F1 Otwieranie okna Pomoc. ALT+F4 Zamknięcie okna Pomoc. ALT+TAB Przełączenie między oknem Pomoc i aktywnym programem. ALT+HOME Powrót do strony

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie 6. Wiadomości ogólne.

Ćwiczenie 6. Wiadomości ogólne. Ćwiczenie 6. Cel ćwiczenia: zapoznanie się z obsługą i konfiguracją X Windows. W systemie Linux można korzystać także z interfejsu graficznego do obsługi komputera X Windows. Wiadomości ogólne. KDE czyli

Bardziej szczegółowo

Technologia informacyjna. Użytkowanie komputerów System Windows XP

Technologia informacyjna. Użytkowanie komputerów System Windows XP Technologia informacyjna Użytkowanie komputerów System Windows XP Uruchamianie systemu Windows XP 1. Włącz komputer 2. Jeżeli proces uruchamiania został zatrzymany, a na ekranie została wyświetlona prośba

Bardziej szczegółowo

Lekcja 4. 3CD 3. Rysunek 1.18. Okno programu Word. 3 Jak prawidłowo zakończyć pracę z programem? Omów jeden ze sposobów.

Lekcja 4. 3CD 3. Rysunek 1.18. Okno programu Word. 3 Jak prawidłowo zakończyć pracę z programem? Omów jeden ze sposobów. 3 Jak prawidłowo zakończyć pracę z programem? Omów jeden ze sposobów. 4 Uruchom grę Saper lub inną wskazaną przez nauczyciela i prawidłowo zakończ z nią pracę. Poćwicz sposoby uruchamiania i zamykania

Bardziej szczegółowo

PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl

PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl Do połączenia z serwerem A&B w celu załadowania lub pobrania materiałów można wykorzystać dowolny program typu "klient FTP". Jeżeli nie

Bardziej szczegółowo

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu Przygotowany dokument można: wydrukować i oprawić, zapisać jako strona sieci Web i opublikować w Internecie przekonwertować na format PDF i udostępnić w postaci

Bardziej szczegółowo

Dodawanie stron do zakładek

Dodawanie stron do zakładek Dodawanie stron do zakładek Aby dodać adres strony do zakładek otwieramy odpowiednią stronę a następnie wybieramy ikonę Dodaj zakładkę Po wybraniu ikony otworzy się okno umożliwiające dodanie adresy strony

Bardziej szczegółowo

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy) Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy) Cz. 1. Tworzenie slajdów MS PowerPoint 2010 to najnowsza wersja popularnego programu do tworzenia prezentacji multimedialnych. Wygląd programu w

Bardziej szczegółowo

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 1

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 1 Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 1 1 Program nauczania. Przedmiotowy system oceniania. Regulamin pracowni komputerowej. - 7 punktów regulaminu potrafi powiedzieć, czego się będzie uczył

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja Programu

1. Instalacja Programu Instrukcja obsługi dla programu Raporcik 2005 1. Instalacja Programu Program dostarczony jest na płycie cd, którą otrzymali Państwo od naszej firmy. Aby zainstalować program Raporcik 2005 należy : Włożyć

Bardziej szczegółowo

1. Wprowadzenie. 1.1 Uruchamianie AutoCAD-a 14. 1.2 Ustawienia wprowadzające. Auto CAD 14 1-1. Aby uruchomić AutoCada 14 kliknij ikonę

1. Wprowadzenie. 1.1 Uruchamianie AutoCAD-a 14. 1.2 Ustawienia wprowadzające. Auto CAD 14 1-1. Aby uruchomić AutoCada 14 kliknij ikonę Auto CAD 14 1-1 1. Wprowadzenie. 1.1 Uruchamianie AutoCAD-a 14 Aby uruchomić AutoCada 14 kliknij ikonę AutoCAD-a 14 można uruchomić również z menu Start Start Programy Autodesk Mechanical 3 AutoCAD R14

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie 1: Pierwsze kroki

Ćwiczenie 1: Pierwsze kroki Ćwiczenie 1: Pierwsze kroki z programem AutoCAD 2010 1 Przeznaczone dla: nowych użytkowników programu AutoCAD Wymagania wstępne: brak Czas wymagany do wykonania: 15 minut W tym ćwiczeniu Lekcje zawarte

Bardziej szczegółowo

Menu Plik w Edytorze symboli i Edytorze widoku aparatów

Menu Plik w Edytorze symboli i Edytorze widoku aparatów Menu Plik w Edytorze symboli i Edytorze widoku aparatów Informacje ogólne Symbol jest przedstawieniem graficznym aparatu na schemacie. Oto przykład przekaźnika: Widok aparatu jest przedstawieniem graficznym

Bardziej szczegółowo

dokumentacja Edytor Bazy Zmiennych Edytor Bazy Zmiennych Podręcznik użytkownika

dokumentacja Edytor Bazy Zmiennych Edytor Bazy Zmiennych Podręcznik użytkownika asix 4 Edytor Bazy Zmiennych Podręcznik użytkownika asix 4 dokumentacja Edytor Bazy Zmiennych ASKOM i asix to zastrzeżone znaki firmy ASKOM Sp. z o. o., Gliwice. Inne występujące w tekście znaki firmowe

Bardziej szczegółowo

OKNO NA ŚWIAT - PRZECIWDZIAŁANIE WYKLUCZENIU CYFROWEMU W MIEŚCIE BRZEZINY

OKNO NA ŚWIAT - PRZECIWDZIAŁANIE WYKLUCZENIU CYFROWEMU W MIEŚCIE BRZEZINY Projekt OKNO NA ŚWIAT - PRZECIWDZIAŁANIE WYKLUCZENIU CYFROWEMU W MIEŚCIE BRZEZINY współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego

Bardziej szczegółowo

1. Przypisy, indeks i spisy.

1. Przypisy, indeks i spisy. 1. Przypisy, indeks i spisy. (Wstaw Odwołanie Przypis dolny - ) (Wstaw Odwołanie Indeks i spisy - ) Przypisy dolne i końcowe w drukowanych dokumentach umożliwiają umieszczanie w dokumencie objaśnień, komentarzy

Bardziej szczegółowo

Compas 2026 Vision Instrukcja obsługi do wersji 1.07

Compas 2026 Vision Instrukcja obsługi do wersji 1.07 Compas 2026 Vision Instrukcja obsługi do wersji 1.07 1 2 Spis treści Integracja...5 1.Compas 2026 Lan...5 Logowanie...7 Użytkownicy...8 Raporty...10 Tworzenie wizualizacji Widoki...12 1.Zarządzanie widokami...12

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi notowań koszykowych w M@klerPlus

Instrukcja obsługi notowań koszykowych w M@klerPlus Instrukcja obsługi notowań koszykowych w M@klerPlus 1 Spis treści: 1. Wymagania systemowe.. 3 2. Tworzenie koszyka notowań.. 10 3. Modyfikowanie koszyka notowań. 11 4. Uruchamianie tabeli notowań.. 12

Bardziej szczegółowo

Windows Commander (WinCmd)

Windows Commander (WinCmd) Windows Commander (WinCmd) Windows Commander jest wygodnym i funkcjonalne narzędziem do zarządzania plikami. Stanowi on pewną konkurencję do Eksploratora Windows. Okno główne programu WinCmd składa się

Bardziej szczegółowo

BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy.

BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy. BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy. Do wprowadzania danych do tabel słuŝą formularze. Dlatego zanim przystąpimy do wypełniania danymi nowo utworzonych tabel, najpierw przygotujemy odpowiednie

Bardziej szczegółowo

Struktura dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL

Struktura dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL Lekcja 1. Strona 1 z 13 Struktura dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL Zeszyt Nowy plik programu Excel nazywany zeszytem lub skoroszytem składa się na ogół z trzech arkuszy. Przykładowe okno z otwartym

Bardziej szczegółowo

TIME MARKER. Podręcznik Użytkownika

TIME MARKER. Podręcznik Użytkownika TIME MARKER Podręcznik Użytkownika SPIS TREŚCI I. WPROWADZENIE... 3 II. Instalacja programu... 3 III. Opis funkcji programu... 7 Lista skrótów... 7 1.1. Klawisz kontrolny... 7 1.2. Klawisz skrótu... 8

Bardziej szczegółowo

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu,

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu, CZĘŚĆ 3 - INTERNET 3.1 WSTĘP Internet jest globalnym zbiorem połączonych ze sobą komputerów, które przesyłają informacje między sobą za pośrednictwem szybkich połączeń sieciowych oraz linii telefonicznych.

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z edytora zasad grupy do zarządzania zasadami komputera lokalnego w systemie Windows XP

Korzystanie z edytora zasad grupy do zarządzania zasadami komputera lokalnego w systemie Windows XP Korzystanie z edytora zasad grupy do zarządzania zasadami komputera lokalnego w systemie Windows XP W tym opracowaniu opisano, jak korzystać z edytora zasad grupy do zmiany ustawień zasad lokalnych dla

Bardziej szczegółowo

Instrukcja redaktora strony

Instrukcja redaktora strony Warszawa 14.02.2011 Instrukcja redaktora strony http://przedszkole198.edu.pl wersja: 1.1 1. Zasady ogólne 1.1. Elementy formularza do wprowadzania treści Wyróżniamy następujące elementy do wprowadzania

Bardziej szczegółowo

www.plansoft.org plansoft.org Zmiany w Plansoft.org Panel wyszukiwania PLANOWANIE ZAJĘĆ, REZERWOWANIE SAL I ZASOBÓW

www.plansoft.org plansoft.org Zmiany w Plansoft.org Panel wyszukiwania PLANOWANIE ZAJĘĆ, REZERWOWANIE SAL I ZASOBÓW Zmiany w Plansoft.org Panel wyszukiwania... 1 Uruchamianie panelu wyszukiwania... 2 Wyszukiwanie poleceń menu... 2 Wyszukiwanie rozkładów zajęć wykładowców... 3 Wyszukiwanie rozkładów zajęć grup i użycia

Bardziej szczegółowo

Tworzenie i edycja dokumentów w aplikacji Word.

Tworzenie i edycja dokumentów w aplikacji Word. Tworzenie i edycja dokumentów w aplikacji Word. Polskie litery, czyli ąłóęśźżń, itd. uzyskujemy naciskając prawy klawisz Alt i jednocześnie literę najbardziej zbliżoną wyglądem do szukanej. Np. ł uzyskujemy

Bardziej szczegółowo

Dodawanie grafiki i obiektów

Dodawanie grafiki i obiektów Dodawanie grafiki i obiektów Word nie jest edytorem obiektów graficznych, ale oferuje kilka opcji, dzięki którym można dokonywać niewielkich zmian w rysunku. W Wordzie możesz zmieniać rozmiar obiektu graficznego,

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE z Informatyki dla klasy IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE z Informatyki dla klasy IV WYMAGANIA EDUKACYJNE z Informatyki dla klasy IV Dział lub zagadnienie programowe UMIEJĘTNOŚCI Osiągnięcia ucznia WIADOMOŚCI Komputer jako narzędzie pracy Komunikowanie się z komputerem w środowisku Windows

Bardziej szczegółowo

Laboratorium z Grafiki InŜynierskiej CAD. Rozpoczęcie pracy z AutoCAD-em. Uruchomienie programu

Laboratorium z Grafiki InŜynierskiej CAD. Rozpoczęcie pracy z AutoCAD-em. Uruchomienie programu Laboratorium z Grafiki InŜynierskiej CAD W przygotowaniu ćwiczeń wykorzystano m.in. następujące materiały: 1. Program AutoCAD 2010. 2. Graf J.: AutoCAD 14PL Ćwiczenia. Mikom 1998. 3. Kłosowski P., Grabowska

Bardziej szczegółowo

Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9

Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9 Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9 Uruchamianie edytora OpenOffice.ux.pl Writer 9 Dostosowywanie środowiska pracy 11 Menu Widok 14 Ustawienia dokumentu 16 Rozdział 2. OpenOffice

Bardziej szczegółowo

Zadania systemu operacyjnego. Operacje na plikach i folderach.

Zadania systemu operacyjnego. Operacje na plikach i folderach. Zadania systemu operacyjnego. Operacje na plikach i folderach. 1. System operacyjny podstawowe pojęcia i zadania. System operacyjny to zestaw programów, które zarządzają pracą komputera. Najważniejsze

Bardziej szczegółowo

Rozdział 5: Style tekstu

Rozdział 5: Style tekstu 5. STYLE TEKSTU Posługując się edytorem MS Word trudno nie korzystać z możliwości jaką daje szybkie formatowanie z użyciem stylów. Stylem określa się zestaw parametrów formatowych, któremu nadano określoną

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

KRYTERIA OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV KRYTERIA OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV I OKRES Sprawności 1. Komputery i programy konieczne (ocena: dopuszczający) wymienia z pomocą nauczyciela podstawowe zasady bezpiecznej pracy z komputerem;

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Cz. 3. Rysunki w dokumencie Obiekt Fontwork Jeżeli chcemy zamieścić w naszym dokumencie jakiś efektowny napis, na przykład tytuł czy hasło promocyjne, możemy w

Bardziej szczegółowo

Dane słowa oraz wyrażenia są tłumaczone przy pomocy polecenia Przetwarzanie > Tłumaczenie

Dane słowa oraz wyrażenia są tłumaczone przy pomocy polecenia Przetwarzanie > Tłumaczenie Słownik tłumaczeń Informacje ogólne Edytor słownika jest aplikacją MDI, umożliwiającą otwieranie różnych słowników, w celu zarzadzania nimi oraz zapisywania ich do poszczególnych plików. Słownik tłumaczeń

Bardziej szczegółowo

Expo Composer. www.doittechnology.pl 1. Garncarska 5 70-377 Szczecin tel.: +48 91 404 09 24 e-mail: info@doittechnology.pl. Dokumentacja użytkownika

Expo Composer. www.doittechnology.pl 1. Garncarska 5 70-377 Szczecin tel.: +48 91 404 09 24 e-mail: info@doittechnology.pl. Dokumentacja użytkownika Expo Composer Dokumentacja użytkownika Wersja 1.0 www.doittechnology.pl 1 SPIS TREŚCI 1. O PROGRAMIE... 3 Wstęp... 3 Wymagania systemowe... 3 Licencjonowanie... 3 2. PIERWSZE KROKI Z Expo Composer... 4

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Access 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Zmienianie rozmiaru ekranu lub

Bardziej szczegółowo

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY NR ZADANIA. 2.1.2. Podstawowe informacje i czynności

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY NR ZADANIA. 2.1.2. Podstawowe informacje i czynności Moduł 2 - Użytkowanie komputerów - od kandydata wymaga się zaprezentowania wiedzy i umiejętności w zakresie wykorzystania podstawowych funkcji komputera klasy PC i jego systemu operacyjnego. Kandydat powinien

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu MS Word 2003 - podstawy

Edytor tekstu MS Word 2003 - podstawy Edytor tekstu MS Word 2003 - podstawy Cz. 4. Rysunki i tabele w dokumencie Obiekt WordArt Jeżeli chcemy zamieścić w naszym dokumencie jakiś efektowny napis, na przykład hasło reklamowe, możemy wykorzystać

Bardziej szczegółowo

OBIEKTY TECHNICZNE OBIEKTY TECHNICZNE

OBIEKTY TECHNICZNE OBIEKTY TECHNICZNE OBIEKTY TECHNICZNE Klawisze skrótów: F7 wywołanie zapytania (% - zastępuje wiele znaków _ - zastępuje jeden znak F8 wyszukanie według podanych kryteriów (system rozróżnia małe i wielkie litery) F9 wywołanie

Bardziej szczegółowo

Arkusz kalkulacyjny EXCEL

Arkusz kalkulacyjny EXCEL ARKUSZ KALKULACYJNY EXCEL 1 Arkusz kalkulacyjny EXCEL Aby obrysować tabelę krawędziami należy: 1. Zaznaczyć komórki, które chcemy obrysować. 2. Kursor myszy ustawić na menu FORMAT i raz kliknąć lewym klawiszem

Bardziej szczegółowo

Wstęp 5 Rozdział 1. Instalacja systemu 13. Rozdział 2. Logowanie i wylogowywanie 21 Rozdział 3. Pulpit i foldery 25. Rozdział 4.

Wstęp 5 Rozdział 1. Instalacja systemu 13. Rozdział 2. Logowanie i wylogowywanie 21 Rozdział 3. Pulpit i foldery 25. Rozdział 4. Wstęp 5 Rozdział 1. Instalacja systemu 13 Uruchamianie Ubuntu 14 Rozdział 2. Logowanie i wylogowywanie 21 Rozdział 3. Pulpit i foldery 25 Uruchamianie aplikacji 25 Skróty do programów 28 Preferowane aplikacje

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp 11 Rozdział 1. Informacje wstępne 13 Windows 7 - wymagania 13 Uaktualnianie starszych wersji systemu Windows 16

Spis treści. Wstęp 11 Rozdział 1. Informacje wstępne 13 Windows 7 - wymagania 13 Uaktualnianie starszych wersji systemu Windows 16 Windows 7 / Maria Sokół. Gliwice, cop. 2011 Spis treści Wstęp 11 Rozdział 1. Informacje wstępne 13 Windows 7 - wymagania 13 Uaktualnianie starszych wersji systemu Windows 16 Rozdział 2. Bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

Komputery I (2) Panel sterowania:

Komputery I (2) Panel sterowania: Komputery I (2) Paweł Jamer Panel sterowania: Podstawowym miejscem z którego zarządzamy ustawieniami systemu Windows jest panel sterowania. Znaleźć tam możemy wszelkiego rodzaju narzędzia umożliwiające

Bardziej szczegółowo

Ms WORD Poziom podstawowy Materiały szkoleniowe

Ms WORD Poziom podstawowy Materiały szkoleniowe Ms WORD Poziom podstawowy Materiały szkoleniowe Nota Materiał powstał w ramach realizacji projektu e-kompetencje bez barier dofinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa działanie 3.1 Działania

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne. Jak umieszczać pliki na serwerze FTP?

Problemy techniczne. Jak umieszczać pliki na serwerze FTP? Problemy techniczne Jak umieszczać pliki na serwerze FTP? Użytkownicy programów firmy VULCAN, korzystający z porad serwisu oprogramowania, proszeni są czasami o udostępnienie różnych plików. Pliki te można

Bardziej szczegółowo

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy) Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy) Cz. 4. Animacje, przejścia, pokaz slajdów Dzięki animacjom nasza prezentacja może stać się bardziej dynamiczna, a informacje, które chcemy przekazać,

Bardziej szczegółowo

Program APEK Użytkownik Instrukcja użytkownika

Program APEK Użytkownik Instrukcja użytkownika Program APEK Użytkownik Instrukcja użytkownika http://www.apek.pl e-mail. Biuro@apek.pl tel. 022 6447970 Systemy monitorowania programem APEK Użytkownik. 1.1 Wiadomości wstępne: Podgląd danych i ustawianie.

Bardziej szczegółowo

Obrazek 1: Interfejs DT. DT Help File v1.3

Obrazek 1: Interfejs DT. DT Help File v1.3 Interfejs DT Ta sekcja umożliwia minimalizowanie i/lub zamykanie interfejsu DT, zapewnia dostęp do funkcji wyszukiwania oraz paska informującego o wolnej/zajętej przestrzeni. Ta sekcja umożliwia wybór

Bardziej szczegółowo

Synchronizacja i współdzielenie plików w Internecie. Prezentacja. Instrukcja obsługi aplikacji WEB Manager plików

Synchronizacja i współdzielenie plików w Internecie. Prezentacja. Instrukcja obsługi aplikacji WEB Manager plików Synchronizacja i współdzielenie plików w Internecie Prezentacja Instrukcja obsługi aplikacji WEB Manager plików 1 Cel instrukcji 1. Zapoznajesz się z instrukcją obsługi aplikacji internetowej File Nebula

Bardziej szczegółowo

Jak używać funkcji prostego udostępniania plików do udostępniania plików w systemie Windows XP

Jak używać funkcji prostego udostępniania plików do udostępniania plików w systemie Windows XP Jak używać funkcji prostego udostępniania plików do udostępniania plików w systemie Windows XP System Windows XP umożliwia udostępnianie plików i dokumentów innym użytkownikom komputera oraz innym użytkownikom

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Przedmiotowy system oceniania z informatyki Przedmiotowy system oceniania z informatyki Przedmiotowy system oceniania został skonstruowany w oparciu o następujące dokumenty: Rozporządzenie MEN z dnia 7 września 2004 roku w sprawie zasad oceniania,

Bardziej szczegółowo

Zadanie 8. Dołączanie obiektów

Zadanie 8. Dołączanie obiektów Zadanie 8. Dołączanie obiektów Edytor Word umożliwia dołączanie do dokumentów różnych obiektów. Mogą to być gotowe obiekty graficzne z galerii klipów, równania, obrazy ze skanera lub aparatu cyfrowego.

Bardziej szczegółowo

5.4. Tworzymy formularze

5.4. Tworzymy formularze 5.4. Tworzymy formularze Zastosowanie formularzy Formularz to obiekt bazy danych, który daje możliwość tworzenia i modyfikacji danych w tabeli lub kwerendzie. Jego wielką zaletą jest umiejętność zautomatyzowania

Bardziej szczegółowo

WINDOWS 7. Kontakt do organizatora: Fundacja Aktywny Senior tel. 501 436 730, 605 257 600 mail: m.ferenc@sektor3.wroclaw.pl www.as.sektor3.wroclaw.

WINDOWS 7. Kontakt do organizatora: Fundacja Aktywny Senior tel. 501 436 730, 605 257 600 mail: m.ferenc@sektor3.wroclaw.pl www.as.sektor3.wroclaw. WINDOWS 7 WINDOWS 7 Windows pierwsze kroki Włączamy i wyłączamy komputer naciskając na obudowie przycisk. Należy go nacisnąć, a nie przytrzymać! Czasem komputer skonfigurowany jest tak, że aby go wyłączyć

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji oraz konfiguracji sterowników. MaxiEcu 2.0

Instrukcja instalacji oraz konfiguracji sterowników. MaxiEcu 2.0 Instrukcja instalacji oraz konfiguracji sterowników. MaxiEcu 2.0 Wersja instrukcji 1.0.1 1 SPIS TREŚCI 1. Sprawdzenie wersji systemu Windows... 3 2. Instalacja sterowników interfejsu diagnostycznego...

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu:

Instalacja programu: Instrukcja programu Konwerter Lido Aktualizacja instrukcji : 2012/03/25 INSTALACJA PROGRAMU:... 1 OKNO PROGRAMU OPIS... 3 DODANIE MODUŁÓW KONWERSJI... 3 DODANIE LICENCJI... 5 DODANIE FIRMY... 7 DODAWANIE

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Dział Zagadnienia Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe Arkusz kalkulacyjny (Microsoft Excel i OpenOffice) Uruchomienie

Bardziej szczegółowo

Zawartość. Wstęp. Moduł Rozbiórki. Wstęp Instalacja Konfiguracja Uruchomienie i praca z raportem... 6

Zawartość. Wstęp. Moduł Rozbiórki. Wstęp Instalacja Konfiguracja Uruchomienie i praca z raportem... 6 Zawartość Wstęp... 1 Instalacja... 2 Konfiguracja... 2 Uruchomienie i praca z raportem... 6 Wstęp Rozwiązanie przygotowane z myślą o użytkownikach którzy potrzebują narzędzie do podziału, rozkładu, rozbiórki

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia nr 2. Edycja tekstu (Microsoft Word)

Ćwiczenia nr 2. Edycja tekstu (Microsoft Word) Dostosowywanie paska zadań Ćwiczenia nr 2 Edycja tekstu (Microsoft Word) Domyślnie program Word proponuje paski narzędzi Standardowy oraz Formatowanie z zestawem opcji widocznym poniżej: Można jednak zmodyfikować

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu MS Office Word

Edytor tekstu MS Office Word Edytor tekstu program komputerowy ukierunkowany zasadniczo na samo wprowadzanie lub edycję tekstu, a nie na nadawanie mu zaawansowanych cech formatowania (do czego służy procesor tekstu). W zależności

Bardziej szczegółowo

Rys.1. Technika zestawiania części za pomocą polecenia WSTAWIAJĄCE (insert)

Rys.1. Technika zestawiania części za pomocą polecenia WSTAWIAJĄCE (insert) Procesy i techniki produkcyjne Wydział Mechaniczny Ćwiczenie 3 (2) CAD/CAM Zasady budowy bibliotek parametrycznych Cel ćwiczenia: Celem tego zestawu ćwiczeń 3.1, 3.2 jest opanowanie techniki budowy i wykorzystania

Bardziej szczegółowo