Autor: Małgorzata Wielgat, kl. III B

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Autor: Małgorzata Wielgat, kl. III B"

Transkrypt

1 Autor: Małgorzata Wielgat, kl. III B

2 Jedyną rzeczą jaką mam naprawdę [...], jest moje własne życie i mój własny punkt widzenia. Krzysztof Kieślowski

3 DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ Warszawa- Wrocław Wałbrzych - Łódź

4 Krzysztof Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 r. w Warszawie. Z powodu gruźlicy ojca, dzieciństwo spędził na nieustannych przeprowadzkach. Do 14 roku życia przeprowadził się 40 razy. Kiedy był chłopcem, nie chciał się uczyć, więc ojciec wysłał go do szkoły pożarniczej we Wrocławiu. Spędził tam pół roku i uciekł. Następnie uczęszczał dośredniej szkoły w Wałbrzychu. Ojciec Kieślowskiego zmarł w 1957 roku po trwających 20 lat zmaganiach z chorobą. Komentarz Kieślowskiego: Miałem 16 lat kiedy zmarł mój ojciec. Zmarł na gruźlicę. Chorował przez 20 lat i przypuszczam, że nie chciał dalej żyć Kieślowski w młodości wcale nie chciał być reżyserem. Właściwie w ogóle nie wiedział, kim chce być. Kiedy w domu zabrakło pieniędzy, rodzice wysłali go na jakiś czas do wuja, który był dyrektorem szkoły teatralnej.

5 Od 1957 do 1962 r. Kieślowski uczył się w Państwowym Liceum Techniki Teatralnej w Warszawie. Po latach pobyt w liceum stał się dla niego inspiracją do zrealizowania filmu Personel (1975). W okresie nauki w szkole średniej, przyszłego reżysera zafascynowała scena. Niemal każdego dnia uszczęszczał na przedstawienia w teatrach: Ateneum, Dramatycznym oraz Współczesnym.

6 Miłość do teatru spowodowała, iż postanowił zostać reżyserem teatralnym. Na kierunek ten jednak przyjmowano tylko absolwentów innych studiów wyższych. Kieślowski postanowił więc zdawać na reżyserię filmową. Do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi dostał się dopiero za trzecim razem, w 1964 r. W Filmówce Kieślowski uczył się do 1968 roku. W tym czasie zrealizował szereg etiud fabularnych i dokumentalnych, m.in. Tramwaj (1966) i Koncert życzeń (1967).

7 W czasie przymusowej przerwy w nauce, między liceum i studiami, zajmował się nauczaniem rysunku, był referentem kulturalnym oraz garderobianym w Teatrze Polskim, gdzie pomagał aktorom tej miary co Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, czy Aleksander Bardini.

8 KARIERA REŻYSERSKA Warszawa

9 Do 1983 roku był związany z warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, gdzie zrealizował większość filmów dokumentalnych. W 1973 roku zrealizował pierwszy fabularny film "Przejście podziemne". W latach 70. rozpoczęła się stała współpraca Kieślowskiego z Telewizją Polską. Realizował dla niej dokumenty oraz widowiska teatralne (m.in.: Dwoje nahuśtawce w 1977 oraz Kartotekę w 1978). W 1974 został członkiem Zespołu TOR, kierowanego przez Stanisława Różewicza, a potem Krzysztofa Zanussiego. W 1982 nawiązał znajomość z Krzysztofem Piesiewiczem, która przerodziła się we współpracę scenariuszową. Razem zrealizowali film "Bez końca", a potem także razem wszystkie następne. Jako wielki autorytet w dziedzinie filmu wykładał reżyserię i scenopisarstwo nauczelniach w Katowicach i w Łodzi.

10 KARIERA MIĘDZYNARODOWA Francja, Szwajcaria, Niemcy, Finlandia, Iran

11 Następne filmy Kieślowski zrealizował już na Zachodzie, we Francji i Szwajcarii. Jest to Podwójne życie Weroniki i trylogia Trzy kolory, zrealizowane przez niego przy zupełnej nieznajomości języka francuskiego. Kreacyjność kamery, konsekwencja plastyczna i niezwykła precyzja konstrukcji fabularnej to cechy, które najbardziej pokazują, jak bardzo oddalił się od technik dokumentalnych.

12 Twórczość Kieślowskiego została otoczona prawdziwym kultem w Iranie. Irańskie sklepy z filmami na honorowych miejscach trzymają zarówno Dekalog, jak Trzy kolory czy Podwójne życie Weroniki. Za wybitny wkład do kultury ruchomego obrazu został w 1990 r. honorowym członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego, a w 1995 r. członkiem Akademii Filmowej w USA. Wiosną 1995 roku wieloletni asystent Kieślowskiego - Krzysztof Wierzbicki, zrealizował film dokumentalny I'm so-so..., z udziałem ich obu. Dokument ten miał formę rozmowy z Kieślowskim i stanowił omówienie życiorysu reżysera oraz całokształtu jego dorobku reżyserskiego.

13 Kieślowski jest dzisiaj z pewnością najsłynniejszym reżyserem europejskim. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony dystrybutorów. Trylogia została sprzedana jeszcze przed realizacja do niemal wszystkich krajów świata. W Europie nazwisko Kieślowskiego wymienia się jednym tchem z nazwiskami Jarmusha i Almodovara. Kieślowski stal się prorokiem nowego kina europejskiego, a na dodatek odniósł niezwykły wręcz sukces kasowy.

14 Filmografia

15 Każdy człowiek chce zmieniać świat, kiedy zaczyna cokolwiek robić. Ja chyba nie liczyłem na to, że można zmienić świat w dosłownym tego słowa znaczeniu. Myślałem, że uda się ten świat opisać. Kieślowski

16 Kieślowski był w polskim kinie kimś wyjątkowym. Kimś kto przeciera szlaki innym i nie boi się zadawać niewygodnych pytań, także tych podstawowych, uniwersalnych. Głównym obiektem zainteresowania Kieślowskiego był człowiek. "Człowiek w zderzeniu ze społeczeństwem, z władzą, z systemem, ze środowiskiem, z rodziną i z samym sobą. Człowiek uwikłany w sprzeczności, zależności, konflikty. Człowiek, który musi stale dokonywać wyborów w świecie wartości i ponosi za te wybory odpowiedzialność. Człowiek, w życie którego wkracza polityka i człowiek poza polityką. Człowiek postawiony wobec odwiecznych dążeń do wolności, równości, sprawiedliwości i poszukujący miłości, szczęścia, zrozumienia..." Wreszcie - człowiek, który zadaje sobie i innym, tak jak sam reżyser, jedno podstawowe pytanie: "jak żyć?".

17 Filmy dokumentalne: 1966 Urząd etiuda studencka 1968 Zdjęcie etiuda studencka 1969 Z miasta Łodzi film dyplomowy 1970 Byłem żołnierzem 1970 Fabryka 1971 Przed rajdem 1972 Refren 1972 Robotnicy '71: nic o nas bez nas 1972 Między Wrocławiem a Zieloną Górą 1972 Podstawy BHP w kopalni miedzi 1973 Murarz 1974 Prześwietlenie 1974 Pierwsza miłość dokumentalny film TV 1975 Życiorys dokumentalny film inscenizowany 1976 Klaps 1976 Szpital 1977 Z punktu widzenia nocnego portiera 1977 Nie wiem 1978 Siedem kobiet w różnym wieku 1980 Dworzec 1980 Gadające głowy 1988 Siedem dni w tygodniu

18 Filmy fabularne: 1966 Tramwaj etiuda studencka 1967 Koncert życzeń etiuda studencka 1973 Przejście podziemne premiera w 1974 r Personel premiera w 1976 r Blizna 1976 Spokój premiera w 1980 r Amator 1981 Krótki dzień pracy premiera w 1996 r Przypadek premiera w 1987 r Bez końca premiera w 1985 r Krótki film o zabijaniu premiera w 1988 r Krótki film o miłości 1988 Dekalog 10 fabularnych filmów TV premiera w 1989 r Podwójne życie Weroniki (La Double vie de Véronique) trylogia Trzy kolory 1993 Trzy kolory. Niebieski (Trois couleurs: Bleu) 1993 Trzy kolory. Biały (Trois couleurs: Blanc) 1994 Trzy kolory. Czerwony (Trois couleurs: Rouge)

19 Spektakle Teatru Telewizji: 1972 Szach królowi 1976 Dwoje na huśtawce 1979 Kartoteka Pośmiertne Na podstawie jego scenariuszy powstały filmy: Duże zwierzę, reż. Jerzy Stuhr Niebo (Heaven), reż. Tom Tykwer Piekło (L'enfer), reż. Danis Tanović

20 "Bez względu na doskonalenie warsztatu i wzbogacanie środków artystycznych, żaden z jego filmów nie rozgrywa się wszędzie, a więc nigdzie, każdy sygnalizuje wyraźnie charakterystyczne cechy miejsca i czasu. M. Dipont

21 DEKALOG osadzony w polskich realiach. Akcja każdego z filmów umiejscowiona jest na szarym, ponurym, typowym polskim osiedlu. I Aula Fizyki Politechniki Warszawskiej, II Szpital przy ul. Lindleya III Trasa W-Z IV Brzeg po lewej stronie Wisły V Ślimak na ul. Karowej

22 VI Osiedle przy Inflanckiej VII Podmiejska stacja WKD VIII Uniwersytet Warszawski IX Ujęcie kręcone w Gdynii

23 Z MIASTA ŁODZI - Portret miasta, w którym dominuje przemysł włókienniczy. Optymistycznemu komentarzowi na temat miasta i jego przemysłu towarzyszy obraz rozsypujących się budynków. FABRYKA - Film przedstawia peerelowską rzeczywistość fabryki traktorów w podwarszawskim Ursusie, przygnębiający obraz socjalistycznego przedsiębiorstwa i warunków pracy panujących w fabryce, skonfrontowany z naradą kierownictwa. SZPITAL Film przedstawiający pracę chirurgów-ortopedów w szpitalu przy ulicy Barskiej w Warszawie. Bardzo szczery obraz, oddający realia tamtych czasów, szpitalną rzeczywistość Polski lat 70., socjalistyczną, szarą codzienność.

24 REFREN - Opowieść o codzienności zakładu pogrzebowego w latach 70. Przedstawia rozmowy urzędników z petentami, którzy stracili kogoś bliskiego. Obraz biurokracji, przed którą trudno uciec nawet po śmierci. "KRÓTKI DZIEŃ PRACY" Wydarzenia radomskie z 1976 roku, widziane oczami sekretarza partii w tym mieście, urzędującego w oblężonym przez demonstrantów komitecie wojewódzkim partii. BEZ KOŃCA - obraz stanu wojennego w Polsce.

25 URZĄD - Film jest krytycznym zapisem funkcjonowania państwowych urzędów w czasach PRL-u, na przykładzie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Reżyser zestawia pokorę i strach petenta z ignorancją, bezdusznością i obojętnością urzędnika. AMATOR - Film przedstawia losy zaopatrzeniowca z zakładu przemysłowego, z podkrakowskiego miasteczka. Amatorską kamerą filmuje on swój zakład pracy oraz miasteczko, pokazując wynaturzenia otaczającej go rzeczywistości. "DWORZEC - Warszawski Dworzec Centralny, sztandarowa budowla gierkowskiej "drugiej Polski". Rzeczywistość dworca a propagandowy jej obraz dobiegający z dworcowych telewizorów, nieprzystający do tego prawdziwego.

26 Kieślowski jest laureatem wielu nagród za twórczość m.in.: Grand Prix na MFF w Mannheim za "Personel", Złotego Medalu na MFF w Moskwie za "Amatora", Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski", Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie za "Trzy kolory: Biały". W 1976 otrzymał nagrodę "Drożdże" tygodnika "Polityka". W 1985 na 15. Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie otrzymał nagrodę za całokształt twórczości filmowej. W 1993 otrzymał Order Literatury i Sztuki ministra kultury Francji, w duńską Nagrodę im. C.J. Soninga za wkład w rozwój sztuki filmowej i europejskiej kultury. Był nominowany do Oscara za reżyserię "Trzy kolory: Czerwony". W 1996 otrzymał Europejską Nagrodę Mediów (Girona). Jest laureatem Felixa - nagrody Europejskiej Akademii Filmowej.

27 Ostatnia droga Krzysztofa Kieślowskiego

28 Kieślowski zmarł 13 marca 1996 r. Miał 55 lat, pozostawił żonę i córkę. Jest pochowany na Starych Powązkach w Warszawie. Pogrzeb Krzysztofa Kieślowskiego odbył się 19 marca. Nabożeństwo żałobne odprawił i homilię wygłosił ksiądz prof. Józef Tischner, który m.in. Powiedział: Krzysztof miał w sobie jakieś światło życia. Światłem i cieniem wydobywał na jaw prawdy o człowieku. I trafne jest również to, że było to światło życia. Nie śmierci, lecz właśnie życia. Mówi się, że Polska nie zrozumiała Krzysztofa Kieślowskiego. Ale co to jest Polska? Nie rozumieli go politycy, bo był za mało politykiem. Nie rozumieli go doktrynerzy, bo wcale nie był doktrynerem. Ale czy Polska, która nie rozumie, naprawdę jest Polską?

29 16 października 1998 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto gwiazdę reżysera w Alei Gwiazd. Imieniem Krzysztofa Kieślowskiego nazwano sporą liczbę instytucji, m.in.: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, licea (V LO w Zielonej Górze, XXIX LO w Krakowie, XXXIV LO w Łodzi) oraz gimnazja (nr 36 w Warszawie, nr 36 w Łodzi i Publiczne Gimnazjum w Mieroszowie). W niektórych z tych szkół obchodzone są dni poświęcone patronowi. Od 21 maja 2010 roku imię reżysera zyskała jedna z par pociągów interregio kursujących między Warszawą i Łodzią.

30 Bibliografia:

Przypadek reż. Krzysztof Kieślowski

Przypadek reż. Krzysztof Kieślowski Przypadek reż. Krzysztof Kieślowski MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Informacje o filmie. (str. 2) 2. Scenariusz lekcji WOK i języka polskiego. (str. 7) Temat: Człowiek wobec historii

Bardziej szczegółowo

Trzeci. 70latpowojnie Toruń,24 26.04.2015 sztukafaktu.pl

Trzeci. 70latpowojnie Toruń,24 26.04.2015 sztukafaktu.pl Trzeci 70latpowojnie Toruń,24 26.04.2015 sztukafaktu.pl Spis treści Słowa wprowadzające 2 Prezydent Miasta Torunia 2 Prezeska MDR 5 Prezes Zarządu TVP SA 3 Dyrektor artystyczny festiwalu 7 Marszałek Województwa

Bardziej szczegółowo

ERA NOWE HORYZONTY tournée

ERA NOWE HORYZONTY tournée www.enh.pl ERA NOWE HORYZONTY tournée Szanowni Państwo, od początku festiwalu Era Nowa Horyzonty przyświecał nam jeden cel. Chcieliśmy pokazywać przede wszystkim kino, którego u nas nie było, które nie

Bardziej szczegółowo

Co to był za cyrk ten PRL?

Co to był za cyrk ten PRL? wtorek 4 sierpnia 2009 bezpłatny periodyk festiwalu filmu i sztuki dwa brzegi Redaktor prowadzący: Alicja Myśliwiec Skład: Paweł Falenciak Zdjęcia: Tomasz Stokowski Autorzy: K. Bałuk, M. Drobina, K. Romańczuk,

Bardziej szczegółowo

www.bitwawarszawska1920film.pl

www.bitwawarszawska1920film.pl www.bitwawarszawska1920film.pl 1920 Bitwa Warszawska Film Jerzego Hoffmana Mecenas filmu Bank Zachodni WBK Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej Dyrektor Agnieszka Odorowicz HBO Polska

Bardziej szczegółowo

29. Powering Creation. Tarnowska Nagroda Filmowa. grupaazoty.com. W Grupie Azoty nauczyliśmy się przekraczać

29. Powering Creation. Tarnowska Nagroda Filmowa. grupaazoty.com. W Grupie Azoty nauczyliśmy się przekraczać 1 29. Tarnowska Nagroda Filmowa W Grupie Azoty nauczyliśmy się przekraczać granice. Dlatego dziś jesteśmy firmą globalną. Ale wciąż jesteśmy firmą z Tarnowa. Nie widzimy w tym żadnej sprzeczności. Nowe

Bardziej szczegółowo

Spis treści. rys. Ryszard Kuba GRZYBOWSKI. Łódzki Dom Kultury. Wydawca:

Spis treści. rys. Ryszard Kuba GRZYBOWSKI. Łódzki Dom Kultury. Wydawca: Spis treści z Wydarzenia 2 z Wernisaże 4 z Film 6 z Varia 7 A. Poniedzielski: W noce blade 9 A. Talaga-Nowacka: Marzenia i strachy 10 M. Jagiełło: Po końcu świata 15 Rozmowa z Mariuszem Grzegorzkiem 16

Bardziej szczegółowo

Program Festiwalu Filmoteki Szkolnej

Program Festiwalu Filmoteki Szkolnej Program Festiwalu Filmoteki Szkolnej Poniedziałek, 10 czerwca 2013 Centrum Konferencyjne, ul. Bobrowiecka 9 10:00-11:00 Rejestracja i zakwaterowanie w hotelu 11:00-11:30 Gala powitalna 11:30-13:00 Warsztaty

Bardziej szczegółowo

Spis treści. z Wydarzenia 2. z Filmy 6. A. Seliga: Odkrywanie teatru 15. M. Sasin: Łajza tańczy Bacha 34. M. Sasin: Dyskoteka w zamku 37.

Spis treści. z Wydarzenia 2. z Filmy 6. A. Seliga: Odkrywanie teatru 15. M. Sasin: Łajza tańczy Bacha 34. M. Sasin: Dyskoteka w zamku 37. Spis treści z Wydarzenia 2 z Filmy 6 z Varia 7 Rozmowa z Mariuszem Ostrowskim 10 A. Seliga: Odkrywanie teatru 15 P. Grobliński: Przystanek filmówka 16 B. Sobieszek: Dęcie w Hollyłódź 18 Rozmowa z Marcinem

Bardziej szczegółowo

Odbywające się w Warszawie już po raz trzeci Script Forum to przedsięwzięcie zdobywające sobie z roku

Odbywające się w Warszawie już po raz trzeci Script Forum to przedsięwzięcie zdobywające sobie z roku Szanowni Państwo Odbywające się w Warszawie już po raz trzeci Script Forum to przedsięwzięcie zdobywające sobie z roku na rok coraz większe uznanie. Jak pokazały poprzednie edycje zapotrzebowanie na tego

Bardziej szczegółowo

goście festiwalu -4- panele dyskusyjne -20- warsztaty i spotkania -25- bloki filmowe -36- wydarzenia towarzyszące zniżki festiwalowe -88-

goście festiwalu -4- panele dyskusyjne -20- warsztaty i spotkania -25- bloki filmowe -36- wydarzenia towarzyszące zniżki festiwalowe -88- goście festiwalu -4- panele dyskusyjne -20- warsztaty i spotkania -25- bloki filmowe -36- wydarzenia towarzyszące zniżki festiwalowe -88- podziękowania -95- harmonogram wydarzeń -97- Witamy Was na Festiwalu,

Bardziej szczegółowo

Program 6. Festiwalu Filmoteki Szkolnej

Program 6. Festiwalu Filmoteki Szkolnej Program 6. Festiwalu Filmoteki Szkolnej Czwartek, 11 czerwca 2015 11:00-11:30 Gala powitalna 11:30-14:00 Warsztaty integracyjne 15:30-18:00 Pokaz filmowy i debata w kinie Muranów 20:00-21:30 Hotelowa gra

Bardziej szczegółowo

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA Redakcja i opracowanie nadesłanych materiałów: Agnieszka Krajewska Projekt graficzny katalogu:

Bardziej szczegółowo

LITERATURA 6 (508) 2014

LITERATURA 6 (508) 2014 LITERATURA 12 SPOŁECZEŃSTWO Wokół filmu W poszukiwaniu utraconego krajobrazu Dolny Śląsk oczami Leo Kantora Tamara Włodarczyk W czasie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie

Bardziej szczegółowo

Zbiór dar Aleksandra Talaga-Nowacka 26. Wyjeżdżam daleko Maciej Robert 29. Portfolio BEATY JAŚNIAK 30

Zbiór dar Aleksandra Talaga-Nowacka 26. Wyjeżdżam daleko Maciej Robert 29. Portfolio BEATY JAŚNIAK 30 1/2014 SPIS TREŚCI 16 26 38 Wydarzenia 3 Książki 6 Filmy 7 Odpryski filozofii Andrzej Poniedzielski 9 Dorośli komentują po cichu Z Agnieszką Skrzypczak rozmawia Piotr Grobliński 10 Cud nad Jasieniem Marcin

Bardziej szczegółowo

ŁOWCY TALENTÓW ROZMOWY TEATRALNE. Nie gonię za złudnym szczęściem. Kultura nadała sens życiu Andrzeja. CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s.

ŁOWCY TALENTÓW ROZMOWY TEATRALNE. Nie gonię za złudnym szczęściem. Kultura nadała sens życiu Andrzeja. CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s. ŁOWCY TALENTÓW CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s. 7 Czerwiec 2014 Nr 6(06) B I U L E T Y N I N F O R M A C J I K U L T U R A L N E J s. 5 s. 6 s. 16 ROZMOWY TEATRALNE s. 8-9 s. 12-13 s. 18 Coraz częściej

Bardziej szczegółowo

Janusz Teodor Dybowski Pisarz uwikłany

Janusz Teodor Dybowski Pisarz uwikłany Janusz Teodor Dybowski Pisarz uwikłany Przemysław Mańka Janusz Teodor Dybowski Pisarz uwikłany Wydawnictwo Naukowe SILVA RERUM Poznań 2014 Recenzja: prof. UAM dr hab. Tomasz Mizerkiewicz prof. UWr. dr

Bardziej szczegółowo

Festiwal Gwiazd w Miedzyzdrojach. - 07 lipca 2013 r. OKŁADKA

Festiwal Gwiazd w Miedzyzdrojach. - 07 lipca 2013 r. OKŁADKA 18 03 Festiwal Gwiazd w Miedzyzdrojach - 07 lipca 2013 r. OKŁADKA 1 Zdjęcie OLAFA LUBASZENKO Szanowni Państwo! Kolejny raz wspólnie z szefującą Międzynarodowemu Domowi Kultury w Międzyzdrojach Panią Jadwigą

Bardziej szczegółowo

Bezpłatny nieregularnik lokalny

Bezpłatny nieregularnik lokalny Bezpłatny nieregularnik lokalny Po co komu sztuka? COCOdeORO J W związku z pismami z dnia ( ) oraz po rozmowach z Biurem Kultury Urzędu m. st. Warszawy informuję, iż w odremontowanym Forcie Sokolnickiego

Bardziej szczegółowo

TWÓRCY O FILMIE. mogą znaleźć drogi do siebie. To jest dla mnie najważniejsze w tej historii. Bartosz Konopka, reżyser, autor scenariusza

TWÓRCY O FILMIE. mogą znaleźć drogi do siebie. To jest dla mnie najważniejsze w tej historii. Bartosz Konopka, reżyser, autor scenariusza PRESSBOOK SYNOPSIS Film jest opowieścią o młodym reporterze telewizyjnym, Tomku, który prowadzi bardzo poukładane życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił do szpitala psychiatrycznego,

Bardziej szczegółowo

wydarzenia dziś uwaga zmiany w kalendarzu projekcji!

wydarzenia dziś uwaga zmiany w kalendarzu projekcji! n a h o r y z o n c i e g a z e t a f e s t i w a l o w a w w w. g a z e t a. e r a n o w e h o r y z o n t y. p l 6. F e s t i w a l F i l m o w y E R A N O W E H O R Y Z O N T Y n u m e r s i ó d m y

Bardziej szczegółowo

Sylwia Majdan. Christiana Greya? Wojtek Brzeziński Kaligula Na Wspólnej. Tomasz Raczek Nie jestem dzikusem! Dobrą modę można robić wszędzie

Sylwia Majdan. Christiana Greya? Wojtek Brzeziński Kaligula Na Wspólnej. Tomasz Raczek Nie jestem dzikusem! Dobrą modę można robić wszędzie miesięcznik bezpłatny nr 01 59 kwiecień 2013 r. www.magazynprestiz.com.pl Łona & Webber Złote Chłopaki Za co kobiety pokochały Christiana Greya? Tomasz Raczek Nie jestem dzikusem! Wojtek Brzeziński Kaligula

Bardziej szczegółowo

1 H. bergson, Śmiech. Esej o komizmie, warszawa 2000, s. 11. 1 stwierdza w studium poświęconym

1 H. bergson, Śmiech. Esej o komizmie, warszawa 2000, s. 11. 1 stwierdza w studium poświęconym OpRacowanie broszury Piotr Sitarski komizm jest rzeczą poważną. Śmiech wydaje się bezużyteczny i błahy w porównaniu ze łzami, jakie wywołuje tragedia, ale jego rola bywa równie doniosła. nie przypadkiem

Bardziej szczegółowo

PODAJ DALEJ POMYSŁÓW MŁODYCH MENEDŻERÓW KULTURY

PODAJ DALEJ POMYSŁÓW MŁODYCH MENEDŻERÓW KULTURY PODAJ DALEJ POMYSŁÓW MŁODYCH MENEDŻERÓW KULTURY SPIS TREŚCI Wstęp 100 punktów na mapie Marta Białek-Graczyk Rozmowa z koordynatorkami projektu Szukamy naprawdę wyjątkowych osób Dzień z życia młodego menedżera

Bardziej szczegółowo

fot. Krzysztof Pęczalski

fot. Krzysztof Pęczalski fot. Krzysztof Pęczalski K I E L C E NR 4 STYCZEŃ 2006 KOMPLETNE USŁUGI W SIECI INTERNETOWEJ WWW.RAFA.WICI.INFO informacje tel. 601 077 830 PROJEKTOWANIE SERWISÓW WWW AKTUALIZACJA POZYCJONOWANIE REKLAMA

Bardziej szczegółowo

ZAPIS STENOGRAFICZNY. VIII kadencja

ZAPIS STENOGRAFICZNY. VIII kadencja ZAPIS STENOGRAFICZNY Wspólne posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu (82.) oraz Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą (75.) w dniu 14 kwietnia 2015 r. VIII kadencja Porządek

Bardziej szczegółowo

600 pań się obroni. O kursach samoobrony dla kobiet

600 pań się obroni. O kursach samoobrony dla kobiet ISSN 2082 2308 Miesięcznik Regionu Radomskiego GAZETA BEZPŁATNA NAKŁAD 10 000 EGZ. Nr 17 czerwiec 2012 STRONA 3 STRONA 4 Dyżur na sygnale 600 pań się obroni O działalności radomskiego pogotowia O kursach

Bardziej szczegółowo

Pytania, na które nie ma odpowiedzi, rozwiązujemy nie przez wyjaśnienie ich, ale przez postawę wobec nich Tadeusz Mazowiecki

Pytania, na które nie ma odpowiedzi, rozwiązujemy nie przez wyjaśnienie ich, ale przez postawę wobec nich Tadeusz Mazowiecki 2013 Pytania, na które nie ma odpowiedzi, rozwiązujemy nie przez wyjaśnienie ich, ale przez postawę wobec nich Tadeusz Mazowiecki MAŁGORZATA MAŃKA-SZULIK Prezydent Miasta Zabrze Dla każdego z nas rok

Bardziej szczegółowo

POLSKA EMIGRACJA POLITYCZNA STANU WOJENNEGO 1981 DO NORWEGII

POLSKA EMIGRACJA POLITYCZNA STANU WOJENNEGO 1981 DO NORWEGII ROJEKT POLSKA EMIGRACJA POLITYCZNA STANU WOJENNEGO 1981 DO NORWEGII realizowany przez konsorcjum: ARCHIWUM PAŃSTWOWE DOKUMENTACJI OSOBOWEJ I PŁACOWEJ W MILANÓWKU OPPLANDSARKIVET AVDELING MAIHAUGEN W LILLEHAMMER

Bardziej szczegółowo

Dziś na horyzoncie. Metropolis. w t o r e k 0 9 X I I 2 0 0 4

Dziś na horyzoncie. Metropolis. w t o r e k 0 9 X I I 2 0 0 4 n a h o r y z o n c i e g a z e t a f e s t i w a l o w a 3. F e s t i w a l F i l m o w y E R A N O W E H O R Y Z O N T Y n u m e r p o k a z o w y I S S N 1 6 4 4-2 9 5 4 w t o r e k 0 9 X I I 2 0 0

Bardziej szczegółowo