Programy edukacyjne Teatr Syrena

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Programy edukacyjne Teatr Syrena"

Transkrypt

1 PROJEKTY ZREALIZOWANE Programy edukacyjne Teatr Syrena ROK 2013 WRZESIEŃ UNITED SOLO EUROPE CYKL WARSZTATÓW AKTORSKICH Oprócz selekcji przedstawień, United Solo Europe oferuje warsztaty teatralne skierowane do osób zainteresowanych poznaniem sztuki monodramu. Pod okiem mistrzów tej formy, uczestnicy zajęć mieli okazję doskonalić świadomość sceniczną, pewność siebie, kreatywność artystyczną oraz inne umiejętności przydatne w interakcjach prywatnych i zawodowych, wliczając wystąpienia publiczne i prezentacje teatralne. Zajęcia dostępne są dla osób w każdym wieku. 13 września 2013 r. g Anthony Nikolchev - Intencja + Konflikt = Akcja Celem warsztatu opartego o doświadczenia zdobyte przez Anthony ego Nikolcheva w Studiu Matejka jest pobudzenie wyrazistej i świadomej ekspresji aktorskiej. Zajęcia rozwijają świadomość gestu, mimiki i ruchu w przestrzeni oraz przygotowują do dokonywania skutecznych wyborów scenicznych. 14 września 2013 r. g Bill Bowers - Podstawy pantomimy Były uczeń Marcela Marceau i wykładowca Uniwersytetu Nowojorskiego opowie krótko o historii pantomimy, zademonstruje profesjonalną rozgrzewkę aktorską i poprowadzi warsztaty z elementami improwizacji. Uczestnicy będą mogli poznać techniki pantomimy, iluzji, a także poznać podstawy interakcji z innymi mimami na scenie. 14 września 2013 r. g Ewa Kasprzyk - Praca z tekstem, interpretacja, małe zadania aktorskie Co to znaczy być na scenie tu i teraz? Wybitna polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna zmierzy się z tym pytaniem razem z uczestnikami warsztatów. Ewa Kasprzyk, dzięki swojemu doświadczeniu i talentowi, będzie starała się pomóc uczestnikom warsztatów zrozumieć i przyswoić metodę Stanisławskiego. 15 września 2013 r. g Mark Gindick: Komedia a teatr ruchu Jak udoskonalać swoją świadomość ruchu i wykorzystać ją w interakcji z innymi i kreowaniu pozytywnej energii w komunikacji. Odpowiedź zna Mark Gindick, który pojawiał się na arenach The

2 New York Goofs, Cirque du Soleil i Big Apple Circus. Mark zainteresowany jest użyciem technik teatru ruchu w teatralnych formach komediowych. UCZYMY SIĘ TEATRU Po pierwsze TEATR WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK Pierwsze zajęcia są otwarciem furtki do świata teatru. Podczas tego warsztatu zwiedzać budynek Teatru Syrena, ale nie tylko scenę czy kulisy. Będziemy zaglądać do różnych pracowni tam gdzie powstają dekoracje, do garderoby, charakteryzatorni a nawet do biur i kasy. Będzie to niesamowita okazja, by zobaczyć, jak wiele w teatrze jest ukrytych zakamarków; że najczęściej widzimy tylko okno sceny, a teatr to cały tajemniczy labirynt! Podczas pierwszego spotkania rozpoczniemy też cykl zajęć Warsztat Mowy, które poprowadzi Kalina Cyz, logopeda, trener i terapeuta głosu. Dzieci będą doskonalić swoje warunki głosowe i łamać języki na arcytrudnych ćwiczeniach dykcyjnych! Kostium i postać Aktorka często kojarzy się dzieciom z pięknie umalowaną i wystrojoną księżniczką albo, dla odmiany, Babą-Jagą. Aktor to przystojny Książę lub Król z duuuużym brzuchem. Jakże to wspaniale mieć taki kostium! może myśleć niejeden z Was. Ale te zajęcia pokażą, jak trudną pracą jest przygotowanie i ubieranie kostiumu oraz teatralna charakteryzacja. Zajęcia odbywać się będą w pracowniach, a zakończą warsztatem Żywe Obrazy, które poprowadzi Bogna Gniazdowska, malarka i kostiumografka. Dzieci przebrane i odpowiednio ustawione będą odgrywały sceny z dzieł sztuki (obrazów lub rzeźby). Syrena w Teatrze Warsztat Syrena w Teatrze jest zupełnie wyjątkowy, jak wyjątkowym miejscem jest Teatr Syrena. Poznamy więc jego historię i galerię najwybitniejszych artystów. Ale, by nie skupiać się tylko na tym co było, to jedna z dzisiejszych gwiazd tej sceny poprowadzi zajęcia z dziećmi i poczyta im ulubione bajki. Mając jeszcze w uszach, jak pięknie recytują aktorzy, pełni zapału wrócimy do Warsztatu Mowy, by doskonalić się w pracy aktora. Na koniec prawdziwa gratka zajęcia z Kierownikiem Muzycznym Teatru, który opowie jak się tworzy oprawę muzyczną do spektaklu. Muzyki nie może zabraknąć w Teatrze, którego patronką jest Syrena! Będziemy słuchać, ćwiczyć i tworzyć. Kto tworzy Teatr? Gdy zapytamy dziecko lub nawet osobę dorosłą, kto tworzy Teatr, odpowiedź jest najczęściej taka: aktor, aktorka, reżyser. Tylko to nie jest do końca prawda. Podczas warsztatu Kto jest kim w Teatrze? dzieci dowiedzą się m.in.: jak wiele rąk pracuje nad przygotowaniem jednego przedstawienia; poznają zawody teatralne i pracowników Teatru Syrena. Dzięki tej wiedzy dzieci będą miały okazję doliczyć się tych wszystkich osób podczas prawdziwej próby na scenie, którą będziemy mieli możliwość wspólnie podglądać. Na koniec lekcja teatralna podstawy savoir vivru i oczywiście doskonalenie warsztatu aktorskiego podczas kolejnego Warsztatu Mowy.

3 Przestrzenie Teatru Jeśli lubisz majsterkować, malować lub wymyślać, to jest to warsztat dla Ciebie!!! Na lekcji teatralnej powiemy co to takiego identyfikacja wizualna (co to plakat, logo, afisz); obejrzymy wspólnie najciekawsze plakaty Teatru Syrena, a dzieci będą miały okazję zaprojektowania własnego plakatu do ulubionego przedstawienia. Ale to tylko wstęp do magicznych przestrzeni teatralnych, bowiem podczas zajęć o Teatrze Lalkowym dzieci wykonają też własną lalkę. I na cóż taka lalka, jak nie będzie miała gdzie wystąpić? O, nie martwcie się, nasze zaproszenie przyjęła Joanna Kuś, scenografka i architekt wnętrz, która od wielu lat - wraz z Borisem Kudličką - wymyśla scenografię i wie nawet, jak zbudować na scenie basen lub most! Dzięki jej pomocy poznamy tajniki budowy makiet teatralnych i scenografii. W poszukiwaniu Teatralnego skarbu Teatr Syrena skończył w zeszłym roku 65 lat - ten warsztat to jak wisienka na urodzinowym torcie! Dzieci zostaną podzielone na grupy, otrzymają mapy, instrukcje i wyruszą w poszukiwaniu SKARBU. Ukryty on zostanie gdzieś w Teatrze, ale gdzie? Co będzie tym skarbem? Kto to wie?! Powiem Wam w sekrecie, że nawet Dyrektor Malajkat nie ma o tym bladego pojęcia! Zanim jednak wyruszymy w tę cudowną podróż podsumujemy sobie wszystko, czego się dowiedzieliśmy i nauczyliśmy. Te warsztaty będą niezapomnianą ZABAWĄ musisz się przyłączyć! LISTOPAD Warsztaty taneczne dla osób z niepełnosprawnością słuchu w ramach Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier we współpracy z fundacją Kultura Bez Barier. Prowadzenie: Inga Pilchowska, Katarzyna Bagniewska PROJEKTY ZREALIZOWANE II EDYCJA WARSZTATÓW UCZYMY SIĘ TEATRU dla dzieci szkół podstawowych (klasy 0-3) liczba grup: 2 liczba zajęć: 6 czas trwania pojedynczych zajęć: 4 godziny cena karnetu: 330 zł ROK 2014 WRZESIEŃ Ze względu na duże zainteresowanie w zeszłym roku, cykl będzie powtórzeniem zajęć z 2012 r. Rozpoczniemy je od wycieczki po budynku i poznania teatru jako instytucji z całym zapleczem i tajemniczymi miejscami" (np. pracownie malarska, krawiecka i charakteryzatornia).

4 Jedna z lekcji odbywać się będzie w garderobie i rekwizytorni. Za kulisami dzieci będą miały okazję do spotkania z pracownikami obsługi sceny, takimi jak: sufler, inspicjent, scenograf czy reżyser. Tę część warsztatów zakończy Dzień z próby", czyli spotkanie z aktorami Teatru Syrena. Dzieci podglądają próbę, którą aktorzy przygotowują z myślą o uczestnikach warsztatów i włączają ich w proste zadania sceniczne. Od tego momentu rozpoczyna się właściwy warsztat aktorski - ćwiczenia oddechowe, zadania dykcyjne, zabawy onomatopeiczne, wspólne czytanie i praca nad rolą. W trakcie tej części warsztatu dzieci nabywać będą wiedzę o technikach teatralnych, kulturze słowa, warsztacie aktorskim a także o animacji lalkami. Nasze warsztaty adresujemy do uczniów szkół podstawowych - klasy 0-3. U dzieci w tym wieku kształtują się i doskonalą umiejętności związane z czytaniem, pisaniem i poprawnym mówieniem. Warsztaty teatralne - w tym z zakresu kultury żywego słowa, mogą być atrakcyjnym uzupełnieniem procesu dydaktycznego. Dodatkowo, na tym etapie rozwoju dzieci rozpoznają swoje pasje, zainteresowania i mocne strony. Dlatego chcemy, by warsztaty teatralne zjednywały dla Teatru przyszłych teatromanów oraz utalentowanych aktorów! Edukacja teatralna i wykorzystywanie technik teatralnych wspaniale aktywizuje i umacnia naturalną potrzebę uczestnictwa w kulturze. TWORZYMY TEATR dla dzieci szkół podstawowych (klasy 0-3) liczba grup: 2 liczba zajęć: 6 czas trwania pojedynczych zajęć: 4 godziny cena karnetu: 330 zł WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK Warsztaty teatralne Tworzymy Teatr" zostały stworzone z myślą o uczestnikach zeszłorocznej edycji, ale zapraszamy do udziału w nich wszystkich chętnych. Pozwalają wnikać głębiej w strukturę teatru. Planujemy m.in. etiudy aktorskie, próby scenograficzne i reżyserskie; zajęcia z choreografami i tancerzami; zajęcia z wykładowcami Akademii Teatralnej w Warszawie. I bynajmniej nie oznacza to, że nie będziemy się przy tym bawić!!! Przygotowujemy m.in. absolutnie nowatorskie warsztaty tworzenia magic box-u", teatru cieni; nie zabraknie też spotkania z waszymi ulubionymi aktorami Teatru Syrena i innych niespodzianek. W przygotowaniu znajduje się ponadto cykl warsztatów Teatralna szkoła" (również w ramach programu Uczymy się Teatru"), które będą odbywać się w dni powszednie we wrześniu i październiku 2013 r. Cykl powstaje z myślą o grupach zorganizowanych, np. klasach 0-3 szkół podstawowych.

5 PROJEKTY W REALIZACJI MAJ Artyści: Re-Start! Masz poczucie, że Twoja kariera stanęła w miejscu? Nie wiesz, jaką drogę obrać, by nawiązać współpracę z teatrem, galerią, wydawnictwem? Chcesz zacząć w zawodzie wszystko od nowa, z większą siłą i precyzją? Teatr Syrena zaprasza na cykl spotkań poświęconych trudnej sztuce bycia artystą. Wspólnie analizować będziemy problemy, które hamują utalentowanych, pełnych pasji i energii ludzi w realizacji wyznaczonych celów. W przyjaznej, swobodnej atmosferze będziemy uczyć się od siebie nawzajem pozytywnego myślenia, szukać nowego modelu dla kariery, która osłabła, doradzać w praktycznych sprawach (jak właściwie przygotować wniosek o grant czy stypendium, jak dostać się na rezydencję, jak zadbać o emeryturę). W każdym ze spotkań towarzyszyć nam będzie psycholog specjalizujący się w coachingu twórców, który pomoże w otwarciu się na zmiany, w odkryciu swoich mocnych i słabszych stron, w umacnianiu wewnętrznej siły i odporności na niepowodzenia. Po raz pierwszy spotykamy się w dolnym foyer Teatru Syrena w poniedziałek, 19 maja o godz Swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami podzielą się Anna Serafińska (muzyka), Magda Navarrete (muzyka), Julia Holewińska (teatr) i Pola Dwurnik (sztuki wizualne). Wsparcie psychologiczne zapewni Anna Orłowska, zajmująca się coachingiem artystycznym. Spotkanie poprowadzi Robert Więckowski (Fundacja Kultury Bez Barier). Zapraszamy! Wstęp wolny! CZERWIEC II EDYCJA UNITED SOLO EUROPE WARSZTATY AKTORSKIE Tradycją europejskiej edycji festiwalu United Solo są warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów prezentujących monodramy. W tym roku odbędą się cztery warsztaty poświęcone różnym tematom od zajęć o budowaniu solowego występu po konstrukcję postaci scenicznej r. g. 12:00 Klasyczny monodram - Roger Westberg, Szwecja Ponad dwadzieścia lat praktyki w wystawianiu solowej wersji Hamleta na scenach kilkunastu krajów - to doświadczenie, którym dzieli się ze studentami Rogert Westberg, szwedzki aktor i dyrektor teatru Boulevard w Sztokholmie. Jego warsztaty będą dotyczyły analizy tekstów klasycznych i ich interpretacji we współczesnym świecie teatru. Aktor podzieli się również praktycznymi wskazówkami dotyczącymi pracy nad spektaklem solowym i eksploatacją tej formy na międzynarodowych scenach teatralnych i festiwalowych. Zapraszamy również na spektakl Hamlet, A Stand Up w wykonaniu aktora prowadzącego warsztaty.

6 r. g. 12:00 Musical i teatr muzyczny - LynnMarie Rink, USA Pięciokrotnie nominowana do Grammy aktorka i wokalistka LynnMarie Rink prowadzi zajęcia dla studentów zainteresowanych musicalem, interpretacją piosenki aktorskiej i spektaklami muzycznymi. Podczas zajęć LynnMarie dzieli się swoim doświadczeniami związanym z występami na estradzie, wykonywaniem piosenek na żywo, a także do podkładu z playbacku, jak również do własnego akompaniamentu. Ćwiczenia będą dotyczyły interpretacji aktorskiej i aranżacji muzycznej w przedstawieniach teatralnych. Zapraszamy również na spektakl Wrap Your Heart Around It w wykonaniu aktorki prowadzącej warsztaty. 30 maja 2014 r. g. 12:00 Magia teatralna i widowiskowa - Robert Jägerhorn, Finlandia Ćwiczenia związane z koordynacją ruchową, plastyką gestu i koncentracją na scenie kierowane są do studentów zainteresowanych formą i precyzją środków aktorskich. Iluzjonista i aktor, Robert Jägerhorn oferuje unikatową kombinację sztuczek magicznych i gagów komediowych. Studenci poznają tajemnice iluzji i jej zastosowanie w budowaniu roli, narracji, humoru, a także napięcia scenicznego. Zapraszamy również na spektakl Waiting for Hitchcock w wykonaniu aktora prowadzącego warsztaty. 31 maja 2014 r. g. 12:00 Struktura postaci scenicznej - Grace Kiley, USA W trakcie warsztatów uczestnicy biorą udział w ćwiczeniach improwizacyjnych przydatnych w pracy nad rolą. Postać sceniczna to jedynie fragment większej całości. Poprzez serię ćwiczeń studenci poznają rozległą strukturę życia bohatera i wybierają kluczowe fragmenty z życiorysu postaci. Jak budować rolę w oparciu o rzeczywistość i jak wybierać znaczące cechy charakterologiczne - to tematyka warsztatów prowadzonych przez Grace Kiley, aktorkę i wykładowcę nowojorskiej szkoły teatralnej Stella Adler Studio. Zapraszamy również na spektakl Longing for Grace w wykonaniu aktorki prowadzącej warsztaty. Cena jednego warsztatu: 100,00 zł Cena pakietu zawierającego 4 warsztaty: 300,00 zł Dla studentów szkół teatralnych oraz zorganizowanych grup przewidujemy ulgi. W sprawach zakupienia warsztatów prosimy o kontakt w dni powszednie (poniedziałek-piątek) w godzinach 09:00-16:00 Kamil Sadowski tel ,

7 mail: LIPIEC WARSZTATY MUZYCZNE LETNIE GORĄCE ULICE Z ANNĄ SERAFIŃSKĄ! Teatr Syrena zaprasza na jedyne w swoim rodzaju czterotygodniowe warsztaty muzyczne pt. Letnie gorące ulice według autorskiego programu wybitnej wokalistki i pedagog Anny Serafińskiej. Start 7 lipca 2014!! Cykl spotkań zakończy się koncertem na dużej scenie Teatru Syrena 7 sierpnia 2014 roku. W dobie kreowania kolorowego opakowania, a nie dobrego produktu muzycznego, w erze chwilowych karier i jednosezonowych gwiazd telewizyjnych show potrzebny jest w muzyce powrót do korzeni. Do odpowiedzi na pytanie czym jest dla mnie muzyka? Sposobem na zarobienie pieniędzy? Na powierzchowną zmianę wizerunku? Na zdobycie popularności mierzonej kliknięciami Lubię to!? Jak dojrzeć siebie w sztuce, którą tworzę, jak świadomie wychować się do życia z muzyką, jak zmienić swój stosunek do niej, by funkcjonować z nią w idealnej harmonii? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli Wam prowadząca Letnie gorące ulice Anna Serafińska, laureatka prestiżowego międzynarodowego konkursu dla wokalistów jazzowych na Montreux Jazz Festival i zdobywczyni wielu innych wyróżnień, autorka m.in. albumów Gadu Gadu i Groove Machine. Szukam osób, które traktują śpiewanie jako formę wyrażania siebie i nie potrafią, z różnych powodów, znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich kwestie mówi Serafińska. Podobnie, jak wielu ludzi błąkających się po tym świecie, zastanawia mnie, dlaczego na naszym podwórku tak mało wokalistów ma szansę odcisnąć indywidualne, silne piętno na muzycznej mapie świata w dziś tak szeroko przecież otwartym nowoczesnym społeczeństwie... Moim marzeniem od zawsze było i będzie spróbować mieć maleńki wpływ na zmianę tej sytuacji. Letnie gorące ulice to projekt mający na celu przybliżenie uczestnikom wszystkich etapów produkcji muzycznego wydarzenia od stworzenia koncepcji poprzez pracę nad emisją głosu, swoją osobowością i własnym stosunkiem do muzyki aż do finalnej realizacji całego założenia na scenie przy spotkaniu z publicznością. Teatr Syrena, od lat będący jedną z muzycznych scen Warszawy, to idealne miejsce, by zdobyć wiedzę o tym, jak w muzyce realizować się nie tylko z profesjonalizmem, lecz także z pasją, zaangażowaniem i spełnieniem. Anna Serafińska planuje zbudować grupę złożoną z indywidualności, silną własną różnorodnością. Spotkania odbywać się będą w każdy poniedziałek, wtorek i środę lipca w godzinach i Początek 7 VII Żeby wziąć udział w warsztatach, należy do 15 czerwca 2014 r. przesłać na adres dwa nagrania swojego śpiewu (a capella lub z akompaniamentem). Próbki posłużą artystce do wyboru 20 osób, które wejdą w skład grupy warsztatowej. Odbądź podróż w głąb siebie, odnajdź tam muzykę i wejdź z nami na scenę Teatru Syrena! Koszt warsztatów 1000 zł.

8 Naucz się, jak śpiewać i w śpiewaniu się nie pogubić! Jak zrobić karierę i się w niej nie zatracić! Jak poświecić się muzyce, ale wciąż zostać sobą! Informacje i zapisy: oraz (22) UCZYMY SIĘ TEATRU W STAŁEJ SPRZEDAŻY Ogromny sukces dwóch edycji warsztatów teatralnych dla dzieci organizowanych w naszym teatrze zaowocował nowym stałym cyklem dla najmłodszych. Rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia u dzieci to niezwykle ważny element edukacji, a teatr, jego magia i połączenie wszystkich dziedzin artystycznych w jednym miejscu, daje doskonałe narzędzia do przeprowadzenia tego procesu. Nowa edycja spotkań warsztatowych z dziećmi będzie miała formę trzech zajęć do wykupienia w pakiecie lub pojedynczo. Istnieje możliwość połączenia zajęć z wybranymi spektaklami z repertuaru Teatru Syrena. Cykl warsztatów: 1. Warsztat wymowy kultura żywego słowa, 2. Warsztat muzyczno-wokalny, 3. Warsztat aktorski, Wszystkie proponowane zajęcia składają się z części poznawczej, obejmującej różne warianty spaceru po teatrze - zwiedzanie, podchody, zadania aktorskie, poznawanie zawodów teatralnych. Drugą część spotkania każdorazowo stanowią poszczególne warsztaty tematyczne. Warsztaty w Teatrze Syrena adresujemy do dzieci od 1 klasy szkoły podstawowej. Szczególną uwagę skupimy na wiedzy o teatrze, poprawnym mówieniu, kształceniu słuchu, umuzykalnieniu i rozwijaniu koordynacji ruchowej. Wciąganie dzieci w procesy twórcze pomaga im odnaleźć nowe pasje i zainteresowania. Utrwala też i doskonali ich mocne strony. Edukacja teatralna, muzyczna i zajęcia z zakresu kultury żywego słowa mogą doskonale stymulować i aktywizować rozwój dziecka i pogłębiać w nim potrzebę uczestnictwa w kulturze. WARSZTAT WYMOWY Zajęcia odbywają się w sali baletowej. Obejmują ekspresję ciała z muzyką, ćwiczenia oddechowe, elementarne zabawy dykcyjne, zabawy onomatopeiczne, praca nad etiudą aktorską. Tu dzieci uczą się jak pracować nad oddechem, ekspresją dźwięku, emisją głosu oraz dykcją. WARSZTAT MUZYCZNO-WOKALNY Zajęcia odbywają się w sali baletowej. Tu dzieci uczą się podstawowych technik wydobywania głosu. Praca z ekspresją ciała przy muzyce, ćwiczenia oddechowe. W czasie zajęć dzieci pracują nad oddechem, ekspresją dźwięku, emisją głosu, rytmiką oraz umuzykalnieniem. Zajęcia obejmują rozgrzewkę całego ciała, a później głosu łącznie z wprawkami muzycznymi i rozśpiewaniem. W trakcie zajęć dzieci śpiewają piosenkę, którą mają możliwość wykonać solo lub w grupie. WARSZTAT AKTORSKI Stanowi ostatni wiążący i podsumowujący wszystkie wcześniejsze elementy warsztat. Zajęcia odbywają się w sali prób. Dzieci przypadkiem trafiają na próbę wznowieniową spektaklu Na

9 pomoc królewnie Bluetce. Są świadkami i uczestnikami próby, która się sypie Aktorzy co chwilę mają problemy, które w teatrze zdarzają się często. I tak przez rozgrzewkę aparatu mowy, naukę odpowiedniego oddychania, ćwiczenia relaksacyjne i energetyzujące przechodzimy wspólnie do próby właściwej, w której dzieci biorą czynny udział. Poznają również pojęcia rekwizytu, kostiumu, scenariusza, didaskaliów oraz zwroty z żargonu aktorskiego. Słowem pokazujemy im to, czego przeciętny Widz nie ma prawa widzieć oglądając spektakl. Poznają Teatr od kulis, ucząc się, że spektakl to praca wielu ludzi, którzy zwykle pozostają dla Widza anonimowi. SPACER PO TEATRZE Wszystkie warsztaty rozpoczyna wycieczka po teatrze i jego tajemniczym zapleczu. Spacer ma różne formy w zależności od tematyki zajęć, które rozpoczyna. Podczas wyprawy dzieci zwiedzają foyer, widownie, scenę, garderobę, charakteryzatornię, kieszeń na scenografię. Na scenie mają okazję zabawy z rekwizytami teatralnymi i wykonują proste zadania sceniczne. Zaplecze teatru jest okazją do spotkania pracowników teatru i odpowiedzi na pytanie: kto pracuje w teatrze? Dzięki zajęciom dzieci poznają zawód: reżysera, aktora, tancerza, muzyka, scenografa, choreografa, kostiumografa, inspicjenta, charakteryzatora, fryzjera, garderobianej, krawca, kasjera, biletera, szatniarza, akustyka, elektryka, rekwizytora, maszynistę, ale też historycznych klakierów i suflerów. Same mają okazję doświadczyć właściwych tym zawodom zadań (ustawiają scenografię, dają wskazówki, suflują, tworzą oprawę muzyczną dostępnymi środkami, itd.). Cele warsztatów: poszerzanie wiedzy na temat teatru, praca nad kulturą żywego słowa, praca nad emisją samogłosek i spółgłosek, odkrywanie własnych możliwości, kształtowanie wyobraźni i fantazji, rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej, nabywanie umiejętności wyrażania i werbalizacji uczuć, Kontakt: tel Katarzyna Lusa

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA Redakcja i opracowanie nadesłanych materiałów: Agnieszka Krajewska Projekt graficzny katalogu:

Bardziej szczegółowo

zainspiruj się dobre praktyki Akademii Orange

zainspiruj się dobre praktyki Akademii Orange Fundacja Orange prowadzi autorskie programy na rzecz wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży oraz wspiera wartościowe inicjatywy innych organizacji pozarządowych. Pokazujemy młodym, jak twórczo wykorzystywać

Bardziej szczegółowo

Copyright by Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2011. Recenzent: dr hab. Bogdan Zeler, prof. UŚ

Copyright by Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2011. Recenzent: dr hab. Bogdan Zeler, prof. UŚ Copyright by Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2011 Recenzent: dr hab. Bogdan Zeler, prof. UŚ Adiustacja: Monika Łojewska-Ciępka Joanna Kosturek Aleksandra Bylica Opracowanie typograficzne: Anna Bugaj-Janczarska

Bardziej szczegółowo

WAŻNE JEST KAŻDE DZIECKO

WAŻNE JEST KAŻDE DZIECKO WAŻNE JEST KAŻDE DZIECKO WAŻNE JEST KAŻDE DZIECKO Dobre praktyki szkół laureatów II edycji (2014) konkursu promującego działania wzmacniające bezpieczne i efektywne funkcjonowanie w szkołach uczniów ze

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 6 sierpnia 2014 r. Poz. 1039 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1) z dnia 2 lipca 2014 r.

Warszawa, dnia 6 sierpnia 2014 r. Poz. 1039 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1) z dnia 2 lipca 2014 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 6 sierpnia 2014 r. Poz. 1039 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1) z dnia 2 lipca 2014 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia

Bardziej szczegółowo

Awangarda w Edukacji

Awangarda w Edukacji Awangarda w Edukacji Magazyn o Edukacji w przyszłości. Przyszłości, która zaczyna się już jutro Dwumiesięcznik - Magazyn wydawany przez Instytut Nowoczesnej Edukacji Redaktor naczelna: Małgorzata Taraszkiewicz

Bardziej szczegółowo

STOWARZYSZENIE JESTEM ALTERNATYWNE CENTRUM KULTURY

STOWARZYSZENIE JESTEM ALTERNATYWNE CENTRUM KULTURY STOWARZYSZENIE JESTEM ALTERNATYWNE CENTRUM KULTURY Alternatywne Centrum Kultury w akcji! Toruń 2014 Projekt Klub Integracji Społecznej Alternatywne Centrum Kultury dofinansowano ze środków Ministra Kultury

Bardziej szczegółowo

autor pracy Kinga Duczman Na okładce praca Teresy Ewy Ledzińskiej

autor pracy Kinga Duczman Na okładce praca Teresy Ewy Ledzińskiej Z kulturą od kołyski Tak pomyśleliście Państwo widząc nasz nowy informator? Chcielibyśmy przyczyniać się do obcowania z kulturą i sztuką na każdym etapie życia. Zarówno na naszym małym podwórku czyli w

Bardziej szczegółowo

OPIS ORAZ CENY WARSZTATÓW styczeń 2013

OPIS ORAZ CENY WARSZTATÓW styczeń 2013 OPIS ORAZ CENY WARSZTATÓW styczeń 2013 MINI MONTESSORI zajęcia dla maluszków przygotowujące je do roli przedszkolaka, wykorzystujące elementy pedagogiki Marii Montessori (2-3 latki) Bycie przedszkolakiem

Bardziej szczegółowo

Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana

Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana Edukacja teatralna w szkołach podstawowych Raport z badań Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana Edukacja teatralna w szkołach podstawowych. Raport z badań Autorka koncepcji

Bardziej szczegółowo

PRACA Z UCZNIEM ZDOLNYM W PLACÓWKACH WYCHOWANIA POZASZKOLNEGO

PRACA Z UCZNIEM ZDOLNYM W PLACÓWKACH WYCHOWANIA POZASZKOLNEGO Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego PRACA Z UCZNIEM ZDOLNYM W PLACÓWKACH WYCHOWANIA POZASZKOLNEGO PRZEGLĄD DOBRYCH PRAKTYK (opracowanie materiału:

Bardziej szczegółowo

PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA SCHERZO INFORMATOR DLA RODZICÓW UCZNIÓW Z KLASY 0, I

PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA SCHERZO INFORMATOR DLA RODZICÓW UCZNIÓW Z KLASY 0, I PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA SCHERZO INFORMATOR DLA RODZICÓW UCZNIÓW Z KLASY 0, I ROK SZKOLNY 2013/2014 1 Szanowni Państwo, Bardzo nam miło powitać Państwa w naszej szkole w nowym roku szkolnym 2013/2014.

Bardziej szczegółowo

Przedszkole Przyszłości

Przedszkole Przyszłości Program powstał jako praca zespołowa. Autorzy: Katarzyna Bury, Alicja Kosowska, Agnieszka Pieluszyńska, Przemysław Adamski, pod kierunkiem dr Bogny Bartosz Przedszkole Przyszłości Innowacyjny program edukacji

Bardziej szczegółowo

podsumowanie projektu edukacyjnego 2012 2014 gotowi?

podsumowanie projektu edukacyjnego 2012 2014 gotowi? Współczesność zafundowała nam szybsze tempo życia, czas wolny jest dziś pewną formą luksusu. Pojawia się również problem z jego właściwym wykorzystaniem. Pośpiech, bierność i lenistwo są czynnikami, które

Bardziej szczegółowo

DOBRE PRAKTYKI W NAUCZANIU HISTORII

DOBRE PRAKTYKI W NAUCZANIU HISTORII DOBRE PRAKTYKI W NAUCZANIU HISTORII Raport z badania jakościowego Warszawa, czerwiec 2014 ALBO TYLKO 2 r Autorzy: Jolanta Choińska-Mika Jakub Lorenc Krzysztof Mrozowski Aleksandra Oniszczuk Jacek Staniszewski

Bardziej szczegółowo

Dialog Międzykulturowy

Dialog Międzykulturowy M i ę d z y k u l t u r o w o ś ć w p r o j e k t a c h p r o g r a m u MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU Dialog Międzykulturowy Program Młodzież w działaniu Program Młodzież w działaniu Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Towarzystwa Edukacyjnego Vizja informator 2013 EDUKACJA TO NASZA PASJA - tworzymy ją z Vizją! ul. Patriotów 148, 04-839 Warszawa-Wawer www.tevizja.pl Spis treści Szkoła Towarzystwa

Bardziej szczegółowo

Czytam, bo lubię. Savoir-vivre. Gdybym był ptakiem... Montessori. Prezenty dla Taty. - scenariusz. dla najmłodszych. w szkole EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Czytam, bo lubię. Savoir-vivre. Gdybym był ptakiem... Montessori. Prezenty dla Taty. - scenariusz. dla najmłodszych. w szkole EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA CZASOPISMO S O DLA NA UC ZY CIE LI Nr 6 CZERWIEC 2014 758 (LXIX) indeks 38514X CENA 19,50 ZŁ (w tym 5% VAT) Montessori w szkole Prezenty dla Taty 3 plakaty Savoir-vivre dla najmłodszych

Bardziej szczegółowo

Jak się wyszkolić, by szkolić innych

Jak się wyszkolić, by szkolić innych Jak się wyszkolić, by szkolić innych Wprowadzenie w problematykę zawodu trenera Wydanie I Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ul. Pańska 81/83 00-834 Warszawa www.parp.gov.pl Copyright by

Bardziej szczegółowo

Program nauczania języka angielskiego dla klas I VI szkoły podstawowej

Program nauczania języka angielskiego dla klas I VI szkoły podstawowej Sylwia Rapacka Program nauczania języka angielskiego dla klas I VI szkoły podstawowej zgodny z nową podstawą programową określoną w załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia

Bardziej szczegółowo

Metoda projektów. Podsumowanie wdrożenia w 105 szkołach na podstawie projektu eszkoła Moja Wielkopolska

Metoda projektów. Podsumowanie wdrożenia w 105 szkołach na podstawie projektu eszkoła Moja Wielkopolska Metoda projektów Podsumowanie wdrożenia w 105 szkołach na podstawie projektu eszkoła Moja Wielkopolska Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

ŚRODOWISKOWE DOMY SAMOPOMOCY RMA TOR

ŚRODOWISKOWE DOMY SAMOPOMOCY RMA TOR IN O RMA TOR M A Z O W I E C K I Szanowni Państwo, Środowiskowe Domy Samopomocy w systemie pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi funkcjonują już kilkanaście lat. Ich rola w budowaniu oparcia społecznego

Bardziej szczegółowo

Terapia przez Sztukę

Terapia przez Sztukę Polskie Stowarzyszenie Terapii Przez Sztukę (PSTS) Terapia przez Sztukę Arts Therapies Wydanie specjalne Nr 1 (5) 2014 Terapia przez Sztukę Wydawca Polskie Stowarzyszenie Terapii Przez Sztukę (PSTS) Redaktor

Bardziej szczegółowo

Warsztaty kompetencji międzykulturowych podręcznik dla trenerów

Warsztaty kompetencji międzykulturowych podręcznik dla trenerów Warsztaty kompetencji międzykulturowych podręcznik dla trenerów Redakcja: Marzena Lipińska Autorki: Kinga Białek, Anna Kawalska, Ewa Kownacka, Marta Piegat-Kaczmarczyk Warsztaty kompetencji międzykulturowych

Bardziej szczegółowo

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Spis treści: Wstęp 7 1. Od

Bardziej szczegółowo

Studencki pokaz mody Klub dyskusyjny z Wiktorem Chrzanowskim Inwestuj w siebie - sposób na pracę

Studencki pokaz mody Klub dyskusyjny z Wiktorem Chrzanowskim Inwestuj w siebie - sposób na pracę Studencki pokaz mody Klub dyskusyjny z Wiktorem Chrzanowskim Inwestuj w siebie - sposób na pracę UCZELNIA Centrum Sztuki Mościce zaprasza na spotkanie z cyklu ZA HORYZONT DOMU - COLOR CUBANO, które odbędzie

Bardziej szczegółowo

e -Biuletyn projektu Kadry dojrzałe do zmian

e -Biuletyn projektu Kadry dojrzałe do zmian e -Biuletyn projektu Kadry dojrzałe do zmian 5 aktualności Spis treści 4 Wprowadzenie do Vademecum opolski model kontraktacji działań aktywizacyjnych to swego rodzaju instruktaż dla publicznych służb zatrudnienia

Bardziej szczegółowo

OPIS WARSZTATÓW wraz z cennikiem* luty-czerwiec 2015

OPIS WARSZTATÓW wraz z cennikiem* luty-czerwiec 2015 OPIS WARSZTATÓW wraz z cennikiem* luty-czerwiec 2015 PLAN ZAJĘĆ W POMPONIE (LUTY-CZERWIEC 2015) PONIEDZIAŁEK - 9.00-12.00 Mini Montessori - pomponowe mini przedszkole (2-4 lata) - 15.00 - zabawy z rozumem

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Ogród talentów- edukacja artystyczna. Program edukacji teatralnej w przedszkolu. pt. Scenka dla malucha.

Ogród talentów- edukacja artystyczna. Program edukacji teatralnej w przedszkolu. pt. Scenka dla malucha. Ogród talentów- edukacja artystyczna. Program edukacji teatralnej w przedszkolu pt. Scenka dla malucha. Zatwierdzony do realizacji Uchwałą Rady Pedagogicznej nr 01/2013 z dnia 20 maja 2013 r Opracowanie:

Bardziej szczegółowo