Aplikacja Pillar. Funkcje: 1. Podgląd na żywo

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Aplikacja Pillar. Funkcje: 1. Podgląd na żywo"

Transkrypt

1 Aplikacja Pillar Oprogramowanie Pillar to aplikacja, która powstała w celu ujednolicenia obsługi następujących modeli kart: Hicap 25 Hicap 50 Hicap 100 Hicap 200 karty z serii Xecap/Xed Funkcje: 1. Podgląd na żywo a) edycja komórek podglądu na żywo (maks. 10 x 10 pól) b) maks. szybkość wyświetlania 200 kl/s c) sygnalizacja detekcji ruchu/dźwięku/sygnału z wejść alarmowych d) przeglądanie zdarzeń systemowych; weryfikacja znaku wodnego e) obsługa 43 protokołów PTZ f) ekran podglądu typu 'panorama' g) możliwość przetłumaczenia OSD na dowolny język 2. Zapis/Wyszukiwanie/Kopia a) nagrywanie alarmowe / kalendarz nagrań b) ekran typu 'panorama' c) zoom in / zoom out d) możliwość eksportowania zapisanego materiału do innych formatów e) własny format video / audio 3. CMS / praca sieciowa a) każdy serwer obsługuje do 6 równoczesnych połączeń klienckich b) możliwość zdefiniowania i równoczesnego łączenia się z 6 serwerami (maks. 100 kanałów) c) obsługa dynamicznego IP DNS Setup Method d) zdalna kontrola e) zabezpieczenie ze strony CMS przed przejęciem kontroli nad serwerem f) zapis / wyszukiwanie materiału po stronie klienckiej g) podgląd przez przeglądarkę internetową

2 Wymagania sprzętowe Płyta główna Omawiane karty zapisu video są kompatybilne z płytami głównymi opartymi o architekturę Intel ATX-chipset. I ) Niektóre płyty OEM z chipsetem Intela mogą nie do końca prawidłowo współpracować z tymi kartami video II ) Niektóre płyty główne oparte o chipset SIS mogą pracować prawidłowo, jednakże nie zaleca się ich stosowania. III ) Niektóre płyty główne oparte o chipset VIA mogą pracować prawidłowo, jednakże nie zaleca się ich stosowania. IV) Jeżeli zamierzasz używać płyt głównych opartych o chipset inny niż Intel, najpierw przetestuj czy cały system włącznie z kartą będzie pracował stabilnie. V) Zwróć uwagę, że karty Hicap w wersji S-2 mogą być niekompatybilne z płytami głównymi z chipsetami nowszymi niż 915. Procesor (CPU) Ze względu na sugerowane stosowanie chipsetów Intel, również zalecane jest stosowanie procesorów Intel. W przypadku procesorów z technologią HT (Hyper-Threading) należy zwrócić uwagę, aby ta funkcja została wyłączona. W przeciwnym razie mogą pojawić się zakłócenia obrazu oraz niepożądane szumy. VGA Zalecane się stosowanie kart opartych o chipsety ATI. RAM Minimalne wymagania w tym względzie to 512MB dla kart z serii Hicap. Dla kart z serii Xecap zaleca się 1024MB pamięci RAM. OS Windows XP; DirectX 8.1a lub nowszy.

3 INSTALACJA Opisana poniżej procedura dotyczy Windows XP. Przy odłączonym zasilaniu należy włożyć kartę w wolny slot PCI znajdujący się na płycie głównej. Zalecane jest zainstalowanie karty możliwie jak najdalej od pozostałych kart PCI, w celu redukcji ilości ciepła oddziaływującego na nią. System operacyjny automatycznie wykryje nowe komunikatem jak poniżej: Wciśnij przycisk 'Anuluj' (nie wybieraj żadnej opcji). urządzenie informując użytkownika

4 Włóż płytę CD z dostarczonym oprogramowaniem lub wskaż folder z plikami instalacyjnymi: Uruchom plik 'Installer.exe'. Zanim rozpoczniesz instalację oprogramowania, musisz zainstalować sterowniki karty video. Kliknij 'Driver install' jak pokazano na rysunku poniżej.

5 Sterowniki zostaną dobrane i zainstalowane automatycznie. Ponieważ sterowników jest kilka, za każdym razem pojawiać się będzie okno: Naciskaj 'Kontynuuj' do momentu gdy pojawi się okno: Instalacja sterowników została zakończona.

6 Lista sterowników niezbędnych do prawidłowej pracy w systemie WindowsXP.

7 INSTALACJA APLIKACJI Typy instalacji: Complete: Instaluje kompletne oprogramowanie, czyli oprogramowanie serwera, aplikację kliencką oraz program do tworzenia kopii zapasowej. Main Server: oprogramowanie serwera CMS (Central Monitoring System): oprogramowanie klienckie Backup Viewer: program do tworzenia kopii zapasowej

8 Wybierze wersję 'Complete' i kliknij 'Install'. Następnie wybierz 'Next'.

9 Podaj dane firmowe i kliknij 'Next' Wybierz 'Complete' aby zainstalować wszystkie składniki oprogramowania.

10 Po zakończeniu instalacji na pulpicie pojawią się 3 ikony.

11 Aplikacja Pillar automatycznie instaluje kodeki MJPEG oraz MPEG-4, tak więc nie ma potrzeby instalowania ich na własną rękę. Jeżeli po zakończeniu instalacji na pulpicie nie widnieją skróty do aplikacji, oznacza to że instalacja nie powiodła się lub też w systemie brakuje DirectX 8.1 lub jego nowszej wersji.

12 URUCHAMIANIE APLIKACJI Aby uruchomić program, kliknij ikonę Wybierz odpowiedni dla twojego regionu system video, a następnie dysk logiczny lub fizyczny, na którym będą zapisywane dane. UWAGA: NIE wskazuj dysku systemowego C:, gdyż grozi to niestabilną pracą systemu i utratą danych!

13 Określ wielkość przestrzeni dyskowej, którą chcesz przeznaczyć na potrzeby zapisu. Następnie kliknij 'Finish' aby zakończyć.

14 Po wstępnej konfiguracji, pojawi się poniższy ekran: Domyślnie ustawione nazwa użytkownika i hasło to 'Super'. Po kliknięciu 'OK' pojawi się główne okno aplikacji Pillar.

15 GŁÓWNA APLIKACJA Powyższy obraz przedstawia główne okno aplikacji.

16 Pasek narzędzi Powrót do głównego okna A tak wygląda tryb 'Full Screen' pełnoekranowy. Panel kontrolny umieszczone jest w dolnej części ekranu, tak że użytkownik ma cały czas wygodny dostęp do podstawowych funkcji takich jak podział ekranu, zmiana kanałów video czy blokada panela. Po kliknięciu ikony blokującej panel (kłódka) nie ma możliwości użycia jakiejkolwiek funkcji dostępny jest tylko podgląd na żywo. Odblokowanie panel wymaga podania nazwy operatora i hasła - domyślnie są to super/super.

17 Aplikacja Pillar oferuje nową funkcję, tzw. drag&drop. Dzięki niej, użytkownik może swobodnie zmieniać kolejność kamer na ekranie wystarczy, że za pomocą myszki przeciągnie obraz z wybranej kamery, w wybrane przez siebie miejsce.

18 Program na bieżąco wyświetla zdarzenia systemowe w panelu widocznym na rysunku. Użytkownik w każdej chwili ma możliwość ich ukrycia. Aby przejść do panela sterowniczego kamer szybkoobrotowych, kliknij ikonę 'PTZ'. Ustawiania obrazu Aplikacja pozwala na modyfikację wyświetlanego na żywo obrazu z kamer.

19 W celu zmiany parametrów obrazu w czasie podglądu na żywo, kliknij prawym klawiszem na oknie wybranej kamery. Z menu kontekstowego wybierz 'Color settings'. Szybkie wyszukiwanie Ta funkcja została wprowadzona, w celu szybkiego dotarcia do materiału, który umknął uwadze osoby monitorującej obraz w czasie rzeczywistym. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na wybranym oknie kamery i wybrać z menu 'Ouick Search'.

20

21 Pojawi się intuicyjne w obsłudze poniższe okno: Wyjście TV-out Istnieje możliwość wyboru dowolnego kanału video, który ma się pojawić na wyjściu TV. Wystarczy wybrać z menu kontekstowego danej kamery opcję 'TV-Out(Single Channel).

22

23 Po tej operacji w oknie danej kamery pojawi się dodatkowa ikonka informacyjna. Uproszczone nagrywanie Użytkownik może w dowolnym momencie w bardzo prosty sposób uruchomić nagrywanie materiału video na wybranym kanale video lub dla wszystkich jednocześnie, decydując przy tym w jaki sposób ma się odbywać rejestracja. W menu kontekstowym są dostępne opcje 'All Channel Record' oraz 'Record (Selected Channel). Dla każdej z nich można wybrać odpowiedni tryb zapisu: 'Continous' (ciągły) 'Motion detection (detekcja ruchu) 'Audio detection' (detekcja audio) 'Sensor detection' (detekcja z czujnika alarmowego) W trybie 'All Channel Record' wybierz żądaną opcję i w tym momencie system rozpoczyna zapis dla wszystkich kamer wg zadanego schematu. Wybór trybu 'Record (Selected Channel) uruchomi nagrywanie tylko dla wybranego kanału video.

24 Wybór danego trybu jest sygnalizowany pojawieniem się w oknie kamer(y) odpowiednią ikonką.

25 KONFIGURACJA SYSTEMU W celu precyzyjnego ustawienia bardziej zaawansowanych funkcji, należy przejść do okna głównej konfiguracji klikając ikonę 'Setup' w panelu sterowania. Dostępne opcje dotyczą konfiguracji ogólnych parametrów, uprawnień użytkowników, opcji audio i video, czujników alarmowych, detekcji ruchu, wyglądu OSD, kamer PTZ, kalendarza i ustawień systemowych.

26 USTAWIENIA OGÓLNE Zakładka ustawień ogólnych wygląda następująco: Ciekawostką jest możliwość skorzystania z tzw. wirtualnej klawiatury. Na ten dział konfiguracji składają się 3 części: informacje systemowego opcje wyświetlania video pozostałe (automatyczne przełączanie kanałów; wybór języka; ścieżka do zapisu plików BMP)

27 Informacje systemowe Opcje wyświetlania video Dostępne są 3 tryby wyświetlania obrazu na ekranie komputera. Ich wybór zależy od typu i możliwości karty graficznej. Jeżeli w danym trybie obraz nie jest widoczny lub wyświetlany jest z zakłóceniami, przetestuj pozostałe opcje.

28 Jeżeli w komputerze jest zainstalowana karta graficzna PCI Express, zamiast obrazu z kamer może być widoczny czarny ekran. W takiej sytuacji zaznacz powyższą opcję, włączając obsługę kart PCI Express. Powyższa opcja pozwala na zdefiniowanie domyślnego układu okien, który ma być aktywny po starcie systemu. Użytkownik może wybrać układy od pełnego ekranu dla jednej kamery, do podziału na 16 okien. Pozostałe opcje Przycisk automatycznego przełączania okien

29 Po aktywowaniu tej funkcji, użytkownik może ustawić czas sekwencyjnego przełączania się okien z obrazem z poszczególnych kamer. Dodatkowo można zaznaczyć opcję uruchomienia tej funkcji przy starcie systemu. W tym miejscu użytkownik określa ścieżkę do zapisu zrzutów ekranu eksportowanych z systemu w formacie.bmp Aplikacja Pillar domyślnie oferuje tłumaczenie interfejsu użytkownika w językach Koreańskim/Angielskim/Rosyjskim. Nie mniej, zaimplementowany system DIY pozwala na bardzo łatwe modyfikowanie plików językowych i dostosowanie interfejsu pod indywidualne potrzeby użytkownika.

30 UPRAWNIENIA UŻYTKOWNIKÓW Powyższe menu jest podzielone na dwie sekcje. Jedna dotyczy ustawień dla użytkowników systemu, w drugiej można określić zasady dostępu do systemu w trybie 'gość'.

31 Opcje związane z logowaniem i uruchamianiem systemu.

32 Ustawianie uprawnień / tworzenie nowych użytkowników

33 W tej części użytkownik, jako administrator, tworzy kolejne konta użytkowników i nadaje im określone prawa dostępu. Sekcja podzielona jest na 4 części: tworzenie nowych kont (User List), prawa dotyczące obsługi systemu (Application), prawa dotyczące konfiguracji systemu (Authorizing for Setup) i prawa dotyczące możliwości podglądu obrazu z określonych kamer. Administrator może dodać do 250 użytkowników. Application (obsługa systemu) Konfigurowanie uprawnień polega na zaznaczeniu wybranej opcji z okna 'Authorized' (Uprawniony) i przesunięcia jej do okna 'Not Authorized' (Nieuprawniony). Uprawnienia dotyczą zakresów: Record użytkownik może / nie może wykonywać operacje związane z zapisem video (uruchamianie, zatrzymywanie) Search - użytkownik może / nie może wykonywać operacje związane z wyszukiwaniem i odtwarzaniem zapisanego materiału video Setup - użytkownik może / nie może wejść do menu konfiguracyjnego Backup - użytkownik może / nie może wykonywać operacje związane z tworzeniem kopii materiału video Live video control - użytkownik może / nie może wykonywać operacje związane z podglądem obrazu w trybie rzeczywistym PanTilt control - użytkownik może / nie może wykonywać operacje związane z obsługą kamer PTZ Video export - użytkownik może / nie może eksportować materiału video

34 Authorizing for setup (konfiguracja systemu) Konfigurowanie uprawnień polega na zaznaczeniu wybranej opcji z okna 'Authorized' (Uprawniony) i przesunięcia jej do okna 'Not Authorized' (Nieuprawniony). Uprawnienia dotyczą zakładek: General - ogólne User - dodawanie użytkowników i konfigurowanie ich praw Video konfigurowanie opcji związanych z zapisem obrazu Audio - konfigurowanie opcji związanych z zapisem audio Sensor - konfigurowanie opcji związanych z działaniem czujników Motion - konfigurowanie opcji związanych z detekcją ruchu Color - konfigurowanie opcji związanych z wyglądem interfejsu Pantilt - konfigurowanie opcji związanych z obsługą kamer PTZ Schedule - konfigurowanie opcji związanych z zapisem video wg kalendarza System - konfigurowanie opcji związanych z ustawieniami systemowymi Hidden camera (ukrywanie kamer) Konfigurowanie uprawnień (ukrycie obrazu z kamer) polega na zaznaczeniu wybranych kamer z okna 'Display Camera' i przesunięciu ich do okna 'Hidden Camera'. Kamery znajdujące się w lewym oknie będą dla danego użytkownika niedostępne.

35 Ustawianie parametrów obrazu z poszczególnych kamer (Video)

36 W tej części użytkownik może ustawić parametry każdej kamery z osobna. Jedną z ciekawszych funkcji aplikacji Pillar jest to, że dla każdej kamery można ustawić inną szybkość zapisu / rozdzielczość. Menu składa się z 3 części. 1) Camera użytkownik może od razu sprawdzić czy i jak działa wybrana kamera. 2) Selecting video frame przypisywanie danej kamerze określonej lb. Klatek 3) Camera location to funkcja OSD (On Screen Display) można w tym miejscu wpisać nazwę / lokalizację danej kamery Selecting sensors for camera lost (czujniki sygnalizujące utratę sygnału video) w tym miejscu użytkownik wybiera czujnik alarmowy, który ma powiadomić o utracie sygnału z kamery.

37 Jeżeli ustawienia przypisanej danej kamerze mają być takie same dla wszystkich kamer w systemie, wystarczy kliknąć przycisk widoczny na rys. poniżej. Określenie typu sygnału:

38 Wybór typu kompresji video (MPEG4 lub MJPEG) Wybór rozdzielczości dla zapisywanego materiału (352x240 / 704x240 / 704x480) Wybór jakości obrazu (Niski / Średni / Wysoki) Ustawienie szybkości zapisu w kl/s na wybranego kanału Ustawienie prędkości zapisu w kl/s w trybie detekcji ruchu.

39 Możliwe jest ustawienie 2 parametrów: Pre Frame ilości klatek, które mają być zapisane PRZED wystąpieniem zdarzenia Post Frame - ilości klatek (lub sekund), które mają być zapisane PO wystąpieniu zdarzenia Video rotation Zdarza się, że kamera bywa źle zainstalowana, lub po pewnym czasie na skutek różnych czynników (np. obluzowany uchwyt) zostaje przekrzywiona. Obraz widoczny z takiej kamery nie będzie satysfakcjonujący rozwiązaniem jest zazwyczaj ponowny montaż kamery. Pillar oferuje możliwość obrócenia obrazu, tak aby był prawidłowo widoczny. Wystarczy skorzystać z opcji poniżej.

40 Ustawianie parametrów audio Konfiguracja

41 Detekcja audio W tej sekcji użytkownik decyduje o tym, która kamera zaczyna rejestrować obraz i które wyjście alarmowe jest aktywowane w momencie detekcji przez system dźwięku. WEJŚCIA ALARMOWE

42

43 Dla przykładu: jeżeli wejście nr 1 jest skorelowane z kamerami nr 1/2/3/4/5, to w przypadku detekcji zdarzenia przez czujnik nr 1 w/w kamery rozpoczną zapis obrazu. Jeżeli dodatkowo uaktywnimy wyjście alarmowe nr 1, wtedy w przypadku zdarzenia kamery rozpoczynają zapis, a na wyjściu alarmowym nr 1 pojawia się alarm. Przykładowy schemat:

44 DETEKCJA RUCHU W tej sekcji użytkownik może skonfigurować opcje związane z detekcją ruchu: określić obszary aktywnej detekcji określić czułość detekcji przetestować ustawienia skonfigurować wyjście alarmowe

45 Definiowanie obszarów detekcji ruchu Istnieje możliwość określania obszarów detekcji ruchu w dwójnasób jeśli chodzi o kształt maski: obszary regularne (rectangle) i nieregularne (polygon) - patrz niżej. Motion detection setup. Set motion area Opcje: wstawienie maski na cały ekran (Insert entire zone) określenie maski w wybranym obszarze (Insert specific zone) usunięcie maski w wybranym obszarze (Clear specific zone) usunięcie maski z całego ekranu (Clear entire zone) Motion sensitivity (czułość detekcji) W skali od 0 do 100. Night Motion Sensitivity (nocna detekcja ruchu) Aplikacja Pillar umożliwia ustawienie odrębnych parametrów czułości detekcji dla pory dziennej i nocnej. Wystarczy aktywować tę funkcję i określić godzinę zmroku i godzinę poranka. Następnie ustawić czułość detekcji dla tego przedziału czasowego.

46 PARAMETRY OBRAZU & OSD

47 W tej części menu, użytkownik może ustawić parametry obrazu takie jak kolor, kontrast, ostrość, nasycenie, barwa, jak również może skonfigurować gdzie i w jaki sposób mają się pojawiać informacje OSD.

48 S ta tu s y k a m e r: Za p is c ią g ły Za p is z d e te k c ji ru c h u Za p is rę c z n y Za p is z d e te k c ji a u d io O b ra z z k a m e ry n a wy jś c iu TV-O u t Przy modyfikowaniu opcji związanych z obrazem z kamer, użytkownik może w każdej chwili przywrócić wartości domyślne oraz przypisać zdefiniowane parametry wszystkim pozostałym kanałom video. USTAWIENIA KAMER PTZ

49 KALENDARZ

50 W tej części użytkownik może swój własny kalendarz / plan rejestracji obrazu. Aplikacja umożliwia ustawienie precyzyjnego planu na każdy dzień tygodnia, dla każdego kanału video (można też w prosty sposób skopiować jeden plan dla wszystkich kanałów 'Apply same value to all cameras'). Objaśnienie schematów nagrywania (kolorów): turkusowy Continous zapis ciągły żółty Motion detection zapis z detekcji ruchu czerwony Audio detection zapis z detekcji audio niebieski Sensor detection zapis z wejść alarmowych różowy Event detection zapis zdarzeń (ruch+audio+wejścia alarmowe) biały clear wyczyszczenie kalendarza

51 USTAWIENIA SYSTEMOWE W tej części można skonfigurować następujące opcje: HDD storage: wybór HDD i przydzielenie przestrzeni dyskowej pod zapis video Output sensor: wyjście alarmowe aktywowane w momencie gdy dysk twardy zostaje zapełniony Network: konfiguracja portów dla połączeń klienckich oraz serwera DDNS (dynamicznego DNS) dla połączeń internetowych Watch Dog: w przypadku braku komunikacji między kartą, a płytą główną komputera, następuje restart samego komputera i ponowne uruchomienie aplikacji (ustaw czas w min. po jakim ma nastąpić restart) TV-Out setup: ustaw czas pomiędzy zmianami obrazu z kamer w trybie automatycznego przełączania obrazu.

52 WYSZUKIWNANIE MATERIAŁU VIDEO Klikając w oknie aplikacji głównej przycisk 'Search' lub też klikając w kalendarzu po lewej stronie ekranu na datę zaznaczoną kolorem, automatycznie uruchomi się tryb wyszukiwania materiału video. Wyszukiwanie po dacie: jeżeli na dysku twardym znajduje się zapisany materiał video, określony dzień w kalendarzu będzie zaznaczony kolorem. Kliknij wybrany dzień, a w oknie po prawej stronie pojawi zapis z tego dnia w formie tabeli czasu (godziny, minuty i kanały video).

53 W trybie wyszukiwania Pillar oferuje różne funkcje, takie jak: export danych, panorama, cyfrowy zoom. Panel sterowania w trybie odtwarzania: Dodatkowo można niejako 'przefiltrować' materiał video w zależności od trybu zapisu, wybierając jedną z ikon: Po wybraniu jednej z opcji pojawi się właściwy materiał video (zapis ciągły, z detekcji ruchu, z detekcji audio lub z wejść alarmowych). Przy pomocy poniższego okna, użytkownik może szybko zmienić kanał video, podział okien lub przełączyć tryb panoramy.

54 Export video W trakcie przeglądanie zapisu video wystarczy kliknąć przycisk 'EXPORT'. Watermark 'znak wodny' jego wstawienie potwierdza autentyczność zapisu i uniemożliwia zmanipulowanie zapisu. Event wstawia informację o trybie / formie zapisu Camera location wstawia opis kamery Time stamp wstawia datę i czas Aby zapisać wybrany obraz w formacie BMP, kliknij 'SAVE'. Aby wydrukować wybrany obraz, kliknij 'PRINT'.

55 ZOOM W trybie wyszukiwania, Pillar oferuje funkcję cyfrowego zoom'u, aby móc powiększyć daną klatkę. W tym celu przeglądając zapis, należy wcisnąć pauzę a później ikonę z lupą. W prawym górnym rogu pojawia się obraz z opcją zoom.

56 Funkcja PANORAMY W trakcie przeglądania materiału video, może zajść potrzeba dokładnego przeanalizowania określonego zdarzenia. W takim wypadku pomocna jest funkcja 'Panoramy', która pozwala wyświetlać obraz w postaci kolejnych pojedynczych klatek.

57 W trybie pauzy użytkownik może klikając ikonę pojedynczej klatki, dokładnie przeanalizować obraz w trybie pełnoekranowym. Jedną z ciekawszych funkcji w tym trybie, jest możliwość eksportowania wybranych fragmentów do formatu BMP.

58 W trybie 'Panorama' należy kliknąć przycisk 'Pauza' i następnie 'Export' pojawi się powyższy ekran. Kliknięcie przycisku 'Sequence' powoduje kolejne ponumerowanie klatek co pozwala na łatwe ustalenie kolejności obrazów. Jak i przy eksporcie materiału video, dostępne są również opcje znaku wodnego, dodania czasu. ZAKŁADKI Przy przeglądaniu zapisów video z wielu kanałów pomocna jest funkcja zakładek, która pozwala użytkownikowi zapamiętać ściśle określony punkt w czasie, dla określonego kanału video. Przeglądając zapis video, w momencie który ma być zapamiętany, należy kliknąć przycisk 'Bookmark'. Do wybranego kanału dodany zostanie znacznik. Chcąc go ponownie odtworzyć, wystarczy wybrać go z listy zakładek i uruchomić.

59 EDYTOR OKIEN PODGLĄDU Pillar udostępnia technologię DIY umożliwiającą tworzenie praktycznie dowolnych podziałów okien z obrazem z kamer. Konfigurator okien pozwala na projektowanie indywidualnych układów stworzonych przez użytkownika i wyświetlenie nawet do okien na ekranie. Aby uruchomić edytor należy kliknąć ikonkę z młotkiem w panelu okna głownego.

60 Aby utworzyć nowy szablon, kliknij 'EDIT'. W górnej części okna należy ustalić ile okien ma być wyświetlanych w pionie i w poziomie (maks. 10 x 10 czyli 100 okien). Samo tworzenie ostatecznych wymiarów i kształtów okien jest bardzo proste wystarczy przeciągać myszkę po sąsiadujących oknach.

61 Aby dodać gotowy szablon do listy, można go wybrać z okna szablonów i przeciągnąć na panel boczny. Po powrocie do głównego okna aplikacji, szablon użytkownika będzie dostępny na liście podziałów okien.

62 KOPIE ZAPASOWE Aby wykonać archiwizację materiału video należy kliknąć w menu ikonę 'Backup'. Krok 1 System archiwizowania jest bardzo elastyczny. W oknie widocznym powyżej, użytkownik może wybrać dowolną liczbę kamer, z których obraz ma zostać zgrany w formie kopii. Domyślnie wybrane są wszystkie kanały video należy zaznaczyć i przenieść do prawego okna te kamery, które NIE będą brane pod uwagę w procesie tworzenia kopii. Należy pamiętać, aby określić datę i przedział czasowy.

63 Krok 2 Następnie należy: 1. Wybrać format zapisu: natywny ND (do otwarcia tylko z aplikacją Pillar Backup Viewer) AVI (do otwarcia dowolnym programowym odtwarzaczem video) 2. Określić ścieżkę zapisu kopii. Dodatkowo można: 1. Zabezpieczyć nagranie hasłem ('Use password') tylko w formacie ND. 2. Automatycznie usunąć oryginalny zapis PO wykonaniu kopii ('Use delete after backup') Po kliknięciu 'Next' pojawi się poniższa informacja:

64 System informuje, że w celu wykonania kopii materiału video zatrzymany zostaje proces nagrywania. Jeżeli użytkownik jest pewien, że chce kontynuować powinien kliknąć 'Yes'. Krok 3 Okno informujące o postępie procesu tworzenia kopii.

65 Krok 4 Po zakończeniu procesu, system wyświetla informacje dotyczące jego przebiegu: format zapisu nośnik na którym został wykonany zapis folder docelowy jakiego typu zdarzenia zostały nagrane (nagrywanie ciągłe, zdarzenia audio i video) przedział czasowy dla materiału archiwalnego UWAGA! Jeżeli zapis kopii ma być wykonany na płycie CD-RW, w systemie musi być zainstalowane oprogramowanie do nagrywania płyt CD, NERO w wersji 6.

66 ODTWARZACZ VIDEO Do przeglądania zapisów archiwalnych służy program Backup Viewer. Jak widać interfejs tej aplikacji jest bardzo podobny do aplikacji głównej, co znacznie ułatwia jej obsługę. Po kliknięciu ikony 'Setup' w menu głównym, pojawi się poniższe okno.

67 Zaleca się skonfigurowanie w pierwszej kolejności karty VGA jeżeli w komputerze jest zainstalowana karta PCI Express, ta opcja musi być zaznaczona w konfiguracji. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z odtwarzaniem materiału video. Aby wczytać materiał video należy kliknąć ikonę 'Open' i wskazać folder zawierający zarchiwizowany materiał. Jeżeli pliki zostały w trakcie procesu tworzenia kopii zabezpieczone hasłem, pojawi się panel w którym użytkownik musi podać prawidłowe hasło.

68 CMS (Central Monitoring System) Aplikacja CMS pozwala na dostęp do głównego serwera (komputera z kartą Hicap/Xecap) poprzez sieć komputerową, z dowolnej lokalizacji (liczba połączeń wynosi 250). To co charakteryzuje CMS to dokładnie identyczny interfejs użytkownika oraz możliwość dostępu do tych samych funkcji jak w przypadku wersji serwerowej. Dzięki temu użytkownik nie musi niejako uczyć się od początku obsługi kolejnej aplikacji CMS obsługuje się intuicyjnie. Główne funkcje: wyświetlanie obrazu z serwera w trybie rzeczywistym zapis na stacji klienckiej wyszukiwanie materiału nagranego na serwerze oraz na stacji klienckiej konfiguracja całego systemu z poziomu CMS do 250 użytkowników tworzenie kopii zapasowej Po uruchomieniu aplikacji pojawia się okno: A następnie znany już interfejs:

69 Pierwszym krokiem jest skonfigurowanie połączenia sieciowego. Są dwie drogi konfigurowania połączenia ze stałym adresem IP lub ze zmiennym (z wykorzystaniem DDNS).

70 Stały adres IP W powyższej zakładce w celu stworzenia połączenia dla nowego serwera należy kliknąć przycisk 'Add'. Następnie wypełnij wszystkie pola, zgodnie z ustawieniami serwera: nazwa serwera adres IP port dla połączeń port do transmisji audio/video nazwa użytkownika hasło opis

71 DDNS W przypadku konfiguracji połączenia z wykorzystaniem DDNS, należy podać adres serwera DDNS odpowiedzialnego za zestawienie połączenia. Należy pamiętać, że w tym przypadku w aplikacji głównej MUSI być uaktywniona opcja DDNS. Po skonfigurowaniu połączenia, w menu pojawi się odpowiedni wpis. Aby wykonać połączenie, należy wybrać serwer docelowy i kliknąć 'Connect'.

72 Należy pamiętać, że dodawania kolejnych użytkowników odbywa się z poziomu serwera. Po prawidłowym połączeniu na ekranie nie będzie żadnego obrazu z kamer. Należy przejść do zakładki 'Connect' i wybrać kamery, które mają być przeglądane.

73 W oknie widocznym powyżej użytkownik tworzy listę kamer do podglądu na żywo. Ustawienia sysetmowe W opcjach systemowych użytkownik może zdefiniować informacje dotyczące logowania, OSD itd.

74 W sekcji logowania należy podać login i hasło. Zaznaczając opcję 'Setup Auto Login' CMS będzie się uruchamiał i logował automatycznie. Po zaznaczeniu użytkownika. 'Lock button on start' domyślnie blokowany będzie panel interfejsu

75 Ustawienia OSD Podobnie jak w opcjach aplikacji głównej, użytkownik może zdefiniować typ informacji, które mają się pojawiać w oknie danej kamery, oraz ich położenie.

76 Monitor W tej części użytkownik definiuje dokładnie te same opcje, które znajdują się w aplikacji głównej, czyli: typ karty graficznej rodzaj złącza karty graficznej automatyczne włączenie na starcie sekwencyjnego przełączania okien domyślny podział okien na starcie

77 Definiowanie docelowego katalogu dla zapisywanego materiału video oraz języka aplikacji (dotyczy klienta). HDD

78 W tej części system podaje informacje nt. zainstalowanych dysków twardych, a użytkownik może zdefiniować sposób wykorzystania przestrzeni dyskowej. GŁÓWNE OKNO APLIKACJI Pokazywany jest obraz z wybranych wcześniej przez użytkownika kamer, typ zapisu dla każdej z nich, czas, numer kamery oraz opis.

79 Każde połączenie z serwerem jest widoczne w panelu po prawej stronie.

80 Oferowane tryby podglądu: domyślny podział okien podziały okien wg użytkownika funkcja panoramy (klatka po klatce) tryb pełnoekranowy

81 CMS wspiera również funkcjonalność okien 'Drag'n'Drop' (przeciągnij i upuść) Użytkownik z łatwością może zmieniać kolejność okien wystarczy przeciągnąć myszką wybraną kamerę w docelowe okno.

82 WYSZUKIWANIE MATERIAŁU VIDEO Ponieważ ta funkcja jest realizowana dokładnie tak samo jak w wersji serwerowej, proszę zapoznać się z odpowiednim rozdziałem niniejszej instrukcji. Dodatkową funkcją jest możliwość przeglądania materiału zapisanego na serwerze.

83 Dodatkowo użytkownik może z poziomu CMS ręcznie uruchomić nagrywanie na serwerze. Jeżeli w trakcie oglądania obrazu z kamer występuje konieczność nagrania danego zdarzenia, a tryb nagrywania nie pozwala na rejestrację w danej chwili, użytkownik może rozpocząć zapis z poziomu CMS.

84 ZNAK WODNY Tak jak w przypadku aplikacji głównej, wstawienie znaku wodnego pozwala zabezpieczyć nagranie przed ew. sfałszowaniem. Znak wodny można wstawić z trybie wyszukiwania video. Mając właściwą klatkę należy kliknąć przycisk 'Export', a następnie 'Water Mark'. Na ekranie pojawi się symbol znaku wodnego można zapisać plik.

85 Aby sprawdzić dany plik należy uruchomić 'Water Mark Viewer (dostępny w menu startowym CMS patrz rys. powyżej). Pliki ze znakiem wodnym pojawiają się automatycznie na liście dostępnych plików. Aby sprawdzić autentyczność pliku i to czy nie było prób ingerencji w obraz należy kliknąć ikonę z lupą, widoczną w górnym menu. Po zakończeniu weryfikacji mogą pojawić się dwa komunikaty:

86

87 Przeglądarka internetowa Aplikacja Pillar oferuje możliwość połączenia się z serwerem poprzez przeglądarkę internetową. Dzięki temu istnieje możliwość podejrzenia obrazu na żywo z dowolnego miejsca, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Co więcej, nie ma żadnych limitów jeśli chodzi o połączenie tego typu. Wystarczy w pasku adresu wpisać adres serwera, a następnie podać ID oraz hasło użytkownika.

88

KARTY CYFROWYCH REJESTRATORÓW WIZYJNYCH MARKI APER

KARTY CYFROWYCH REJESTRATORÓW WIZYJNYCH MARKI APER KARTY CYFROWYCH REJESTRATORÓW WIZYJNYCH MARKI APER PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA Ver. 4.01 SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 2 INFORMACJE OGÓLNE... 4 WYMAGANIA SPRZĘTOWE... 5 INSTRUKCJA INSTALACJI... 6 AKCESORIA DO

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi zintegrowany program do obsługi kart wizyjnych. NVB-xxx/xxA NVB-xxx/xxB/BLV NVB-xxx/xxMPG

Instrukcja obsługi zintegrowany program do obsługi kart wizyjnych. NVB-xxx/xxA NVB-xxx/xxB/BLV NVB-xxx/xxMPG Instrukcja obsługi zintegrowany program do obsługi kart wizyjnych NVB-xxx/xxA NVB-xxx/xxB/BLV NVB-xxx/xxMPG Strona 2 Spis Treści: 1. Wprowadzenie....5 2. Ogólne informacje o instalacji......7 3. Instalacja

Bardziej szczegółowo

NMS Novus Management System

NMS Novus Management System instrukcja obsługi NMS Novus Management System SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 3 1. INFORMACJE WSTĘPNE... 5 1.1. Charakterystyka ogólna... 5 1.2. Zalecana konfiguracja komputera PC... 6 1.3. Wymagane oprogramowanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. Rejestrator cyfrowy RC-8350WD

Instrukcja obsługi. Rejestrator cyfrowy RC-8350WD Instrukcja obsługi Rejestrator cyfrowy RC-8350WD Przed zainstalowaniem i użyciem produktu, prosimy uważnie przeczytać poniższą instrukcję. Dane techniczne oraz treść poniższej instrukcji mogą ulec zmianie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI VideoPRO v. 3.4.2. Komputerowy system obserwacji i zapisu video

INSTRUKCJA OBSŁUGI VideoPRO v. 3.4.2. Komputerowy system obserwacji i zapisu video INSTRUKCJA OBSŁUGI VideoPRO v. 3.4.2 Komputerowy system obserwacji i zapisu video Uwaga: Firma Adacs nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie szkody wynikłe z użytkowania tego urządzenia. Zastrzega sobie

Bardziej szczegółowo

RC-4300D RC-4300WD 1

RC-4300D RC-4300WD 1 RC-4300D RC-4300WD 1 WSTĘP. UWAGI BEZPIECZEŃSTWA. WYJAŚNIENIA SYMBOLI Symbol ten oznacza ważną informację dla użytkownika dotyczącą działania lub serwisowania urządzenia zawartą w literaturze dotyczącą

Bardziej szczegółowo

Rejestratory 4-kanałowe MPEG4 AVC-760. i AVC-761. Instrukcja użytkownika

Rejestratory 4-kanałowe MPEG4 AVC-760. i AVC-761. Instrukcja użytkownika Rejestratory 4-kanałowe MPEG4 AVC-760 i AVC-761 Instrukcja użytkownika Proszę zapoznać się z niniejsza instrukcją przed uruchomieniem i zachować ją do późniejszego użytku. BEZPIECZEŃSTWO UŻYTKOWANIA OSTRZEŻENIE

Bardziej szczegółowo

CMS PROFESSIONAL instrukcja obsługi

CMS PROFESSIONAL instrukcja obsługi CMS PROFESSIOANL MANUAL CMS PROFESSIONAL instrukcja obsługi Instrukcja obsługi wersja 3.0 (Styczeń 2012) Instrukcja dla program CMS PROFESSIONAL w wersji 3.0.0.600 Strona 1 Spis treści 1. Wstęp... 4 1.1

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi IPCamera recorder program do konfiguracji kamer z pozycji komputera PC

Instrukcja obsługi IPCamera recorder program do konfiguracji kamer z pozycji komputera PC Instrukcja obsługi IPCamera recorder program do konfiguracji kamer z pozycji komputera PC 1/52 Spis treści I. PRZEDMOWA... 4 II. WYMAGANIA SYSTEMOWE... 4 A. WYMAGANIA MINIMALNE... 4 B. SUGEROWANY SPRZĘT...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi menu ekranowego rejestratorów marki IPOX

Instrukcja obsługi menu ekranowego rejestratorów marki IPOX Instrukcja obsługi menu ekranowego rejestratorów marki IPOX v 1.1, 03-04-2014 Spis treści 1. Pierwsze uruchomienie...2 2. Logowanie i przegląd menu rejestratora...10 3.1.1. MENU Główne Ustawienia Ogólne...20

Bardziej szczegółowo

NVR / DVR / Hybrid NDVR

NVR / DVR / Hybrid NDVR NVR / DVR / Hybrid NDVR Instrukcja instalacji i obsługi Ver. 99.330. A319.001 SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 2 INSTALACJA... 7 Instalacja Serwera (Server Application)... 8 Instalacja klienta (Client Application)...

Bardziej szczegółowo

H.264, Multiplex, 4/8/16 kanałów

H.264, Multiplex, 4/8/16 kanałów SERIA 260 Cyfrowy rejestrator H.264, Multiplex, 4/8/16 kanałów z możliwością podglądu przez sieć 3G/3.5G INSTRUKCJA OBSŁUGI V1.0 PL 1 1. WPROWADZENIE 1.1 OGRANICZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI Wszystkie informacje,

Bardziej szczegółowo

SIMTEC 416 LN SIMTEC 408 LN. Rejestrator Cyfrowy. Instrukcja Instalacji i Użytkowania + LAN.

SIMTEC 416 LN SIMTEC 408 LN. Rejestrator Cyfrowy. Instrukcja Instalacji i Użytkowania + LAN. SIMTEC 416 LN SIMTEC 408 LN Rejestrator Cyfrowy Instrukcja Instalacji i Użytkowania + LAN. Wersja 2009.02.27 Strona 1 I. ISTOTNE ZALECENIA...4 II. AKCESORIA...4 III. SPECYFIKACJA...4 IV. CECHY...5 V. WIDOK

Bardziej szczegółowo

KPD-1601 KPD-801 KPD-401

KPD-1601 KPD-801 KPD-401 REJESTRATOR CYFROWY modele: KPD-1601 KPD-801 KPD-401 Instrukcja obsługi i instalacji 1 Wszystkie niżej wymienione wskazówki dotyczące bezpiecznego użytkowania urządzenia należy przeczytać przed włączeniem

Bardziej szczegółowo

ST7501 Darmowy pakiet Oprogramowanie do Centralnego Zarządzania i Rejestracji

ST7501 Darmowy pakiet Oprogramowanie do Centralnego Zarządzania i Rejestracji ST7501 Darmowy pakiet Oprogramowanie do Centralnego Zarządzania i Rejestracji Instrukcja użytkownika Niniejsza instrukcja została przetłumaczona przez firmę P.P.H.U. SUMA Sp. z o.o. Autor przekładu, nie

Bardziej szczegółowo

Rejestrator Cyfrowy HD-SDI

Rejestrator Cyfrowy HD-SDI PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA (M_Ver. 1.2_HD(20100914)) Kompresja Video H.264 Rejestrator Cyfrowy HD-SDI O instrukcji Przed zainstalowaniem i użyciem produktu, prosimy uważnie przeczytać poniższą instrukcję.

Bardziej szczegółowo

SIMTEC 416HP, 408HA, 404HA Rejestrator Cyfrowy Instrukcja Instalacji i Użytkowania + LAN.

SIMTEC 416HP, 408HA, 404HA Rejestrator Cyfrowy Instrukcja Instalacji i Użytkowania + LAN. SIMTEC 416HP, 408HA, 404HA Rejestrator Cyfrowy Instrukcja Instalacji i Użytkowania + LAN. Gliwice 26-08-2008 Strona 1 ISTOTNE ZALECENIA... SPECYFIKACJA... WIDOK OGÓLNY I OBSŁUGA... WIDOK TYLNEGO PANELA...

Bardziej szczegółowo

Centralny system zarządzania (CMS) PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

Centralny system zarządzania (CMS) PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA Centralny system zarządzania (CMS) PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA Przed rozpoczęciem użytkowania należy zapoznać się z niniejszym podręcznikiem. Podręcznik należy zachować na przyszłość. CMS_V0.9 INFORMACJE PRAWNE

Bardziej szczegółowo

kanałowe MPEG4 AVC-760, CPD-560 ABY UZYSKAĆ POLSKIE NAPISY W REJESTRATORZE, PROSZĘ PRZECZYTAĆ OSTATNIĄ STRONĘ NINIEJSZEJ INSTRUKCJI

kanałowe MPEG4 AVC-760, CPD-560 ABY UZYSKAĆ POLSKIE NAPISY W REJESTRATORZE, PROSZĘ PRZECZYTAĆ OSTATNIĄ STRONĘ NINIEJSZEJ INSTRUKCJI Rejestratory 4-kana4 kanałowe MPEG4 AVC-760, CPD-560 Instrukcja użytkownikau ABY UZYSKAĆ POLSKIE NAPISY W REJESTRATORZE, PROSZĘ PRZECZYTAĆ OSTATNIĄ STRONĘ NINIEJSZEJ INSTRUKCJI Proszę zapoznać się z niniejsza

Bardziej szczegółowo

Niniejsza instrukcja odnosi się do spolszczonej wersji oprogramowania DVR Viewer, którą można pobrać z witryny www.trebor.com.pl

Niniejsza instrukcja odnosi się do spolszczonej wersji oprogramowania DVR Viewer, którą można pobrać z witryny www.trebor.com.pl 233Z Seria KPD Niniejsza instrukcja odnosi się do spolszczonej wersji oprogramowania DVR Viewer, którą można pobrać z witryny www.trebor.com.pl Proszę dokładnie zapoznać się z niniejszą instrukcją i zachować

Bardziej szczegółowo

Szybki start NVR i7-nxxxvh i i7-hxxxvh

Szybki start NVR i7-nxxxvh i i7-hxxxvh Rejestratory sieciowe NVR i7-n0504vh, i7-n0508vh i7-n15104vh, i7-n15108vh i7-n26104vh, i7-n26208vh, i7-n26216vh, i7-n26232vh i7-n0604vh, i7-n0608vh, i7-n0616vh i7-n0708vh, i7-n0716vh i7-n07716vh, i7-n07732vh

Bardziej szczegółowo

Cyfrowy rejestrator H.264, Multiplex, 8/16 kanałów z możliwością podglądu przez sieć 3G/3.5G

Cyfrowy rejestrator H.264, Multiplex, 8/16 kanałów z możliwością podglądu przez sieć 3G/3.5G Cyfrowy rejestrator H.264, Multiplex, 8/16 kanałów z możliwością podglądu przez sieć 3G/3.5G INSTRUKCJA OBSŁUGI V1.0 PL 1. WSTĘP UWAGA! Aby uniknąć porażenia prądem nigdy nie zdejmuj osłony obudowy. Naprawę

Bardziej szczegółowo

Rejestratory cyfrowe z kompresją H.264. i7-d72f04vh i7-d72f08vh i7-d72f16vh2

Rejestratory cyfrowe z kompresją H.264. i7-d72f04vh i7-d72f08vh i7-d72f16vh2 Rejestratory cyfrowe z kompresją H.264 i7-d72f04vh i7-d72f08vh Instrukcja obsługi Wersja 06.2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze informacje można uzyskać na www.internec.pl 1 Dziękujemy za zakup naszego

Bardziej szczegółowo

Cyfrowy rejestrator - FDS401L

Cyfrowy rejestrator - FDS401L Cyfrowy rejestrator - FDS401L Instrukcja Serwisowa ul.gen.j.sowińskiego 68, 70-236 Szczecin tel. +48 091 452 40 51 fax +48 091 452 40 52 wersja firmware: 1.1.1 ostatnia edycja: Maj 2009 tłumaczenie Polska

Bardziej szczegółowo

Edycja: 01.11.2012 r.

Edycja: 01.11.2012 r. Instrukcja Obsługi Rejestratorów UWAGA! Producent zastrzega sobie prawo dokonywania zmian parametrów i sposobu obsługi bez wcześniejszego poinformowania. Ze względu na ciągłą modyfikację i ulepszenia,

Bardziej szczegółowo

True CMS (Instrukcja obsługi)

True CMS (Instrukcja obsługi) Nadzór wideo IP wysokiej jakości True CMS (Instrukcja obsługi) Ostatnia modyfikacja: 2008-06-03 INSTRUKCJA OBSŁUGI True CMS 1 Spis treści 1. Przegląd True CMS 2. Instalacja i uruchamianie 3. Konfiguracja

Bardziej szczegółowo

modeli: KPD-676, KPD-678

modeli: KPD-676, KPD-678 AV-Tech CYFROWY REJESTRATOR VIDEO INSTRUKCJA OBSŁUGI modeli: KPD-676, KPD-678 Przed rozpoczęciem obsługi, dokładnie przeczytaj instrukcję i zachowaj ją do późniejszego użytku. Wersja 2009-08-31. WAŻNE

Bardziej szczegółowo

v.2.2 Instrukcja obsługi i instalacji

v.2.2 Instrukcja obsługi i instalacji v.2.2 Instrukcja obsługi i instalacji rejestratorów cyfrowych renomowanej firmy: Model: HB7104X3-LC HB7104X3-LH HB7108X3-LC HB7116X3-LH HB7016X3-LH Str.1 Funkcjonalność: algorytm kompresji wideo H.264,

Bardziej szczegółowo

CYFROWY REJESTRATOR WIDEO 4-/8-/16-/KANAŁOWY

CYFROWY REJESTRATOR WIDEO 4-/8-/16-/KANAŁOWY CYFROWY REJESTRATOR WIDEO 4-/8-/16-/KANAŁOWY DR4H-DVD / DR8H-DVD / DR16H-DVD UWAGA! Przy doborze dysków twardych należy stosować się do listy dysków kompatybilnych, zawartej w niniejszej instrukcji obsługi.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja skrócona. Data tłumaczenia: 20 listopada 2007

Instrukcja skrócona. Data tłumaczenia: 20 listopada 2007 233Z Seria KPD Instrukcja skrócona Data tłumaczenia: 20 listopada 2007 Proszę dokładnie zapoznać się z niniejszą instrukcją i zachować ją do późniejszego użytku. Niektóre zdjęcia mogą się różnić od aktualnie

Bardziej szczegółowo