Badanie informacji poczty elektronicznej

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Badanie informacji poczty elektronicznej"

Transkrypt

1 Zwalczanie Laboratorium 2. Badanie informacji poczty elektronicznej Spamem zgodnie z definicja z jest wiadomość elektroniczna, której treść i kontekst są niezależne od tożsamości odbiorcy, ponieważ ta sama treść może być skierowana do wielu innych potencjalnych odbiorców, oraz jej odbiorca nie wyraził uprzedniej, możliwej do weryfikacji, zamierzonej, wyraźnej i zawsze odwoływalnej zgody na otrzymanie tej wiadomości, oraz treść wiadomości daje odbiorcy podstawę do przypuszczeń, iż nadawca wskutek jej wysłania może odnieść korzyści nieproporcjonalne w stosunku do korzyści odbiorcy wynikających z jej odebrania. Spam jest zjawiskiem globalnym, jego lokalne zwalczanie jest zadaniem wymagającym odpowiedniego prawa jak i współpracy międzynarodowej. W Polsce zastosowanie ma szereg ustaw Zadanie do wykonania. Część A Spam jest zjawiskiem globalnym, jego lokalne zwalczanie jest zadaniem wymagającym odpowiedniego prawa jak i współpracy międzynarodowej. W Polsce zastosowanie ma szereg ustaw Ustawa o świadczeniu usług droga elektroniczną ustawa prawo telekomunikacyjne Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej Ustawa o ochronie danych osobowych Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji Kodeks karny I inne Powiedzmy, że otrzymujesz maila o treści jak poniżej. To ewidentnie spam. (Ani wcześniej firma nie komunikowała się z adresatem maila ani adresat na nic się nie zgadzał)

2 Czy kiedykolwiek miaĺeĺ moĺźliwoĺäzakupiä laptopa, telewizor LCD, stylowy ekspres do kawy a nawet kurs uwodzenia za 1 zĺ Baniecki Normal Baniecki T20:56:00Z T20:56:00Z pt 2 2 Czy kiedykolwiek widziaĺeĺ sklep gdzie nowe telewizory, konsole, ipady, dyski zewnätrzne, komputery byĺyby po 1 zĺ? Czy kiedykolwiek miaĺeĺ moĺźliwoĺä zakupiä laptopa, telewizora LCD, stylowego ekspresu do kawy a nawet kursu uwodzenia za 1 zĺ? Siedzisz wĺaĺnie przed komputerem, patrzysz na monitor i czytasz tego maila w ktăłrym ktoĺ napisaĺ Ĺźe moĺźesz kupiä nowoczesny i niesamowity sprzät za zeta. Teraz siä skup zanim spojrzysz niĺźej UWAGA TAK, to prawda! "Bez podbijania, bez licytowania, klikasz i masz!" WyobraĹş sobie takä sytuacjä: Uruchamiasz komputer, siadasz przy biurku lub kĺadziesz laptopa na kolana. PrzeglÄdasz pocztä, uruchamiasz komunikator, odpalasz facebooka. W miädzyczasie logujesz siä na swoim koncie na portalu zecik.pl i zauwaĺźasz Ĺźe wĺaĺnie trwa aukcja âś zegar odlicza czas w dăłĺ aby po chwili dojĺä do zera âś zeroâś klikasz w âkup za 1 zĺâ iâś.? UdaĹo siä, WĹaĹnie zwyciäsko dla Ciebie zakoĺczyĺa siä aukcja. Wygrana to tak pĺaski Ĺźe zmieĺcisz go w kaĺźdym pokoju, tak duĺźy Ĺźe obraz jest niesamowicie wyraĺşny i tak nowoczesny Ĺźe samä instrukcje musisz czytaä dwa tygodnie, telewizor. TAK, zdobyĺeĺ go. PĹacisz Nam za niego zĺotăłwkä a kilka dni păłĺşniej masz go u siebie w domu. Wydaje Ci siä to niewiarygodne? To zupeĺnie normalna reakcja. Prawdopodobnie tak jak wiäkszoĺä ludzi uwaĺźasz Ĺźe niemoĺźliwe jest kupowaä markowy sprzät za 1 zĺ. Zapewne obawiasz siä Ĺźe bädziesz musiaĺ wysyĺaä setki sms i zbieraä miliony punktăłw. Powiem Ci Ĺźe gdybym byĺ na Twoim miejscu teĺź miaĺbym maĺe wätpliwoĺci. Ale, wĺaĺnie wätpliwoĺci siä skoĺczyĺy!

3 Nie chcesz Ĺźmudnie zbieraä punktăłw? NIE MUSISZ Nie chcesz wysĺaä sms? To nie răłb tego! Bez podbijania, bez licytowania, bez zwiäkszania czasu zegara! Pytasz kiedy? Obserwuj Nas na WĹaĹnie zaczyna do Ciebie docieraä Ĺźe ten prosty sposăłb na zdobycie markowego sprzätu jest prawdziwy. PamiÄtaj wszystko co dla Ciebie wystawimy bädzie w takiej samej cenie 1 zĺ (TAK!, jednej zĺotăłwki)! Bez podbijania, bez licytowania, klikasz i masz! Zarejestruj siä za darmo zanim inni CiÄ wyprzedzä! Obserwuj Naszego bloga foto_blog_post1.jpg Przeanalizuj zawartość maila pod kątem zgodności jego treści jako przejawu realizowanej przez firmę działalności handlowej i zastanów się, czy sposób skomunikowania się z tobą, forma i zawartość oferty jest zgodna z wymogami ustawowymi a jeżeli nie w oparciu o jakie artykuły można postawić jej zarzuty. Przeanalizuj Ustawę o świadczeniu usług droga elektroniczną. Sprawdź, czy otrzymana informacja jest informacją handlowa w rozumieniu Ustawy i czy firma, której korespondencja dotyczy, świadczy usługi drogą elektroniczną. Sprawdź, czy otrzymana informacja i samo jej otrzymanie spełnia warunki wymienione w Ustawie.

4 Ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji szczególnie pod tym kątem, czy da się w oparciu np. o artykuł 16 i kolejne postawić zarzuty nie tylko autorowi informacji lecz również wszystkim, którzy brali udział w jej tworzeniu (treść i forma) oraz rozsyłali (nie musi to być firma, której informacja dotyczy) Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, która precyzuje formę, w jakiej prowadzący działalność gospodarczą powinien budować ofertę Ustawę o ochronie danych osobowych. Zakładając, że żaden z adresatów nie wyraził zgody na przetwarzanie danych osobowych wymaga to wskazania, że użyte adresy pozwalają jednoznacznie zidentyfikować osobę. Analizę należy przeprowadzić w formie tabelarycznej. Należy również określić typ czynu (przestępstwo, wykroczenie, szkoda do postępowania cywilnego) i zagrożenie (grzywna, pozbawienie ) artykuł uzasadnienie zagrożenie Np. Art. 10 p.1 w związku z art. 4 oraz art. 9 Rzeczona informacja handlowa jest niezamówiona Art Grzywna Część B Poczta elektroniczna jest jedna z najstarszych usług dostępnych w sieci. W przesyle wiadomości biorą udział dwa procesy MTA (ang. Mail Transfer Agent) i MDA (ang. Mail Delivery Agent). Pocztę, jaka trafia do serwera przejmuje od agenta MTA agent MDA, który jest odpowiedzialny za rozdzielenie jej po skrzynkach użytkowników, mających na serwerze konta. Transfer odbywa się zgodnie z protokołem SMTP, który jest protokołem nie specjalnie skomplikowanym, tekstowym, nie posiadającym ani opcji szyfrowania (czyli wszystko przekazywane jest otwartym tekstem) ani uwierzytelniania, stąd stosunkowo łatwym do wykorzystania do rozsyłania spamu. Odbywa się to w najprostszy sposób poprzez podszywanie się pod serwer pocztowy lub poprzez wysyłanie z uprawnionego serwera z wykorzystaniem tzw. relayingu czyli wykorzystania serwera do transferowania poczty pochodzącej z kont nieistniejących na serwerze, przeważnie nieistniejących nigdzie. Żeby cos takiego się udało, serwer najczęściej musi być niepoprawnie skonfigurowany, co się w sieci zdarza. Użytkownicy poczty elektronicznej starają się bronić, jedną z metod jest umieszczanie w sieci publicznie dostępnych list serwerów, wykorzystywanych do rozsyłania spamu. Są to tzw. listy RBL. (Real-time Blackhole List) Wiadomość może być zakwalifikowana jako spam, jeżeli adres IP SMTP-peer (czyli serwera pocztowego, który przesłał wiadomość i który to adres nie może być zafałszowany), jest umieszczony w którymś z tzw. serwisów RBL. Istnieje wiele serwisów RBL o różnej reputacji, ale jest kilka, którym można ufać, w związku z tym metoda ciągle jest skuteczna. Wiadomość pocztowa składa się z dwóch podstawowych części: nagłówka, oraz części właściwej - body.

5 Część zwana nagłówkiem, zawiera głównie dane administracyjne. Poniżej przykładowy nagłówek. Numery wierszy nagłówka dodane zostały dla łatwiejszej orientacji. {1} Received: from pd9e1a7d4.dip.t-dialin.net (unverified {2} [ ]) by mailserver.foobar.org {3} (SMTPRCV 0.45) with SMTP id {4} Sun, 31 Aug :45: {5} Message-ID: {6} From: "Jess Mccormick" {7} Reply-To: "Jess Mccormick" {8} To: {9} Subject: We have the cheapest generic drugs availble on the net.x {10} Date: Sun, 31 Aug :42: {11} MIME-Version: 1.0 {12} Content-Type: multipart/alternative; {13} boundary="a6d.8d_4_bece9a_.0" Najważniejsze z nich to: 1. Nazwy kolejnych hostów w łańcuszku przekazującym pocztę {1-4} 2. Adresy nadawcy{6} oraz odbiorcy {8}, 3. Temat a {9}, 4. Czas wysłania a {10}, 5. Dane związane z kodowaniem zawartości {11-13}, 6. Inne. Protokół SNMP nie posiada żadnych mechanizmów autoryzacji przekazywanej wiadomości, zatem można mieć zaufanie jedynie do tych informacji, których obecność w nagłówku wynika ze sposobu funkcjonowania sytemu poczty elektronicznej. Innymi słowy, poza adresem IP najbliższego SMTP-peer, {2} (czyli najbliższego serwera mailowego, który jako ostatni przekazywał wiadomość) reszta danych nagłówka może być fałszywa. Przykład. Co możemy powiedzieć o mailu o nagłówku jak poniżej? Received: from brama.eko.wroc.pl (unverified [ ]) by tomcat.wroclaw.pl (SMTPRCV 0.45) with SMTP id Nasz serwer otrzymał maila z serwera o adresie IP. Na pewno, bo ten adres wpisuje serwer wysyłający (IP SMTP-peer) i po drodze nie ma już nikogo, kto by to miał sfałszować. Mon, 12 Mar :37: Received: from localhost (localhost.localdomain [ ]) by brama.eko.wroc.pl (BRAMA) with ESMTP id 7E041807BB; Mon, 12 Mar :37: (CET) X-Virus-Scanned: Skaner antywirusowy i antyspamowy eko.org.pl Received: from brama.eko.wroc.pl ([ ]) by localhost (brama.eko.wroc.pl [ ]) (amavisd-new, port 10026) with ESMTP id Tq+VYuU9kPWO; Mon, 12 Mar :37: (CET) Received: from db.eko.org.pl (localhost.localdomain [ ]) by brama.eko.wroc.pl (BRAMA) with ESMTP id EC1F2807B6; Mon, 12 Mar :37: (CET) X-Original-To: Delivered-To:

6 Received: from localhost (localhost.localdomain [ ]) by brama.eko.wroc.pl (BRAMA) with ESMTP id 84C35807B6 for Mon, 12 Mar :37: (CET) X-Virus-Scanned: Skaner antywirusowy i antyspamowy eko.org.pl Received: from brama.eko.wroc.pl ([ ]) by localhost (brama.eko.wroc.pl [ ]) (amavisd-new, port 10026) with ESMTP id vlp5cs2pcvfz for Mon, 12 Mar :37: (CET) Received: from [ ] (bpr186.neoplus.adsl.tpnet.pl [ ]) by brama.eko.wroc.pl (BRAMA) with ESMTPSA id B5 for Mon, 12 Mar :37: (CET) Message-ID: Date: Mon, 12 Mar :37: Mail został być może nadany z komputera (przyłączonego jak widać przez Neostradę) o takim IP. Informacja nie jest pewna, może być fałszywa. Wyżej wymienione są wszystkie serwery, przez które mail przeszedł, również ta informacja może być fałszywa. From: Andrzej XXXX Organization: Andrzej =?UTF-8?B?xbt3YXdh?= User-Agent: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv: ) Gecko/ Thunderbird/ MIME-Version: 1.0 To: Subject: [lista eko-news] Panel dyskusyjny "Energia Zmian" X-BeenThere: X-Mailman-Version: Precedence: list Reply-To: List-Id: "lista informacyjna ruchu ekologicznego \(nowy admin poszukiwany\) " <eko-news.lists.most.org.pl> List-Unsubscribe: <http://lists.most.org.pl/cgi-bin/mailman/options/eko-news>, List-Archive: <http://lists.most.org.pl/pipermail/eko-news> List-Post: List-Help: List-Subscribe: <http://lists.most.org.pl/cgi-bin/mailman/listinfo/eko-news>, Content-Transfer-Encoding: quoted-printable Content-Type: text/plain; charset="iso "; Format="flowed" Sender: Errors-To: X-Annoyance-Filter-Junk-Probability: 0 X-Annoyance-Filter-Classification: Mail. Serwisy RBL funkcjonują podobnie, jak serwisy DNS. Należy do takiego serwisu skierować odpowiednio skonstruowane zapytanie, odpowiedzią jest zwykle Non-existent domain (oznacza to, że rzeczonego adresu na liście RBL nie ma). Jeżeli adres jest notowany jako rozsyłający spam, odpowiedź jest zwykle postaci x gdzie x jest równe 2,4,11,12 itp., znaczenie zależy od serwisu. Filtry antyspamowe korzystają z serwisów RBL w taki właśnie sposób. Informację z serwisu RBL można również uzyskać ręcznie korzystając z komend systemowych, w systemie Windows z komendy nslookup. Należy to zrobić w następujący sposób: w okienku cmd piszemy nslookup <adres IP odwrócony>.<nazwa serwisu>

7 np. pytamy serwis zen.spamhaus.org czy adres jest na liście nslookup zen.spamhaus.org jeżeli otrzymamy odpowiedź Non-existent domain oznacza to, że rzeczonego adresu na liście RBL nie ma. Jeżeli adres jest notowany jako rozsyłający spam, odpowiedź jest postaci x Spamhaus prowadzi 3 listy, odpowiedź zwrotna jest zależna od tego, na której liście żądany adres został odnaleziony, zgodnie z tabelą poniżej. DNSBL Zone to Query Returns Contains SBL sbl.spamhaus.org XBL xbl.spamhaus.org PBL pbl.spamhaus.org ZEN zen.spamhaus.org Static UBE sources, verified spam services (hosting or support) and ROKSO spammers Illegal 3rd party exploits, including proxies, worms and trojan exploits IP ranges which should not be delivering unauthenticated SMTP . Combined zone (recommended) Includes SBL, XBL and PBL. Zadanie do wykonania: 1. Sprawdzenie, czy mamy do czynienia ze spamem Odnaleźć w nagłówkach zacytowanych niżej maili adresy serwerów SMTP-peer. Odpytać, czy są notowane na listach, następujące serwisów RBL: Zen.spamhaus.org cbl.abuseat.org dnsbl.sorbs.net Odnotować i zinterpretować odpowiedzi serwisów. Skorzystać z opcji lookup serwisu CBL. cbl.abuseat.org/lookup.cgi. Wpisać każdy z adresów, znaleźć w odpowiedzi informację o prawdopodobnej przyczynie wpisania na listę (jeżeli adres jest wpisany) Użyj serwisu i sprawdź, w jak wielu serwisach z listy wymieniony jest każdy ze sprawdzanych adresów. Sprawdź, jaką informację zwraca narzędzie w przypadku wpisania adresu serwera mailowego PWSZ. Sprawdź, jaka jest odpowiedź serwisu na zapytanie o adres serwera pocztowego, jakiego używasz najczęściej. 2. Sprawdzenie źródła spamu Korzystanie z adresów publicznych w Internecie wymaga ich otrzymania i rejestracji. Za przydział adresów IP odpowiadają terytorialnie:

8 o RIPE (WWW.ripe.net) Europa i Afryka o ARIN (WWW.arin.net) Ameryka o APNIC (WWW.apnic.net) Azja, Pacyfik Na ich stronach można znaleźć dane rejestracyjne o ile instytucja posiada je w swojej bazie. Zapoznaj się z działaniem protokołu whois. Jest to protokół TCP oparty na zasadzie pytanie/odpowiedź, który wysyłania zapytanie do baz danych DNS po to, by poznać właściciela domeny, adres IP lub inne informacje teleadresowe. Przeczytaj tekst hasła whois w wikipedii). Sprawdź w rejestrach, kto jest właścicielem domen, z których otrzymane zostały analizowane maile. Sprawdź, czy informacja zawarta w mailu jest poprawna (adres IP zgadza się z rozwiązaniem nazwy). Skorzystaj z narzędzia whois (np. z serwisu Serwis pozwalam poznać częściowo historię domeny, (w domaintools też można ale jest to płatne), pozwala zobaczyć ostatnia zmianę, co pozwala się zorientować, kiedy obecny właściciel nazwy ją zarejestrował albo jak długo jest nieużywana. Dla domen zarejestrowanych w kraju serwis whois prowadzi nask (http://www.dns.pl/cgibin/whois.pl). Serwis dostarcza również innych informacji, np. o lokalizacji hosta na którym jest strona właściciela domeny. Strona nasz prezydent.pl ulokowana była na serwerze o IP w Brea, CA, USA, którego właścicielem jest ISP New Dream Network, LLC). Należy wiedzieć, że w przypadku domen nabywanych u hurtowników takich jak np. Home.pl, whois dostarczy informacji o rejestrującym, czyli o tymże hurtowniku. Dane klienta, jaki nabył domenę, trzeba uzyskać nawiązując bezpośredni kontakt ze sprzedawcą. Sprawdź, czy w treści maila są odnośniki do zleceniodawcy spamu i korzystając z narzędzia wymienionego wyżej zgromadź dostępne informacje. Wyciągnij wnioski. Jakie kroki należałoby podjąć by zidentyfikować właściciela serwera rozsyłającego spam? Spam rozsyłany jest na czyjeś zlecenie. Czy możesz stwierdzić, na czyje? Jakie kroki należałoby podjąć by zidentyfikować beneficjenta akcji spamowej? Poniżej zamieszczone są 3 e. (pierwszy niekompletny, ze względu na długość). Mail1 Received: from moh2-ve1.go2.pl (unverified [ ]) by tomcat.wroclaw.pl (SMTPRCV 0.45) with SMTP id Mon, 13 Jun :36: Received: from moh2-ve1.go2.pl (unknown [ ]) by moh2-ve1.go2.pl (Postfix) with ESMTP id 616B544C239; Mon, 13 Jun :36: (CEST) Received: from o2.pl (unknown [ ])

9 by moh2-ve1.go2.pl (Postfix) with SMTP; Mon, 13 Jun :36: (CEST) Subject: =?UTF-8?Q?Sprz=C4=99t_za_1z=C5=82_-_prawda=2C?= =?UTF-8?Q?_nowy_portal_bez_podbijania-kup_teraz_za_1z=C5=82?= From: To: Mime-Version: 1.0 Message-ID: Date: Mon, 13 Jun :36: X-Originator: Content-Type: multipart/mixed; boundary="==o2.pl-webmail-4d02ab9f.3a6b c==" This is a multi-part message in MIME format. --==o2.pl-webmail-4d02ab9f.3a6b c== Content-Type: multipart/alternative; boundary="==o2.pl-webmail-4d a f==" --==o2.pl-webmail-4d a f== Content-Type: text/plain; charset="utf-8" Content-Transfer-Encoding: quoted-printable Czy=20kiedykolwiek=20mia=C5=82e=C5=9B=20mo=C5=BCliwo=C5=9B=C4=87=20zakupi= =C4=87=20laptopa,=20telewizor=20LCD,=20stylowy=20ekspres=20do=20kawy=20a=20= nawet=20kurs=20uwodzenia=20za=201=20z=c5=82 =20Baniecki=20Normal=20Baniecki=202=2042= T20:56:00Z= =

10 -22T20:56:00Z=202=20305=201739=2014=203=202135= =2021=206=20pt=202= =202=20Czy=20kiedykolwiek=20widzia=C5=82e=C5=9B=20sklep=20gdzie=20nowe=20= telewizory,=20konsole,=20ipady,=20dyski=20zewn=c4=99trzne,=20komputery=20= by=c5=82yby=20po=201=20z=c5=82? Czy=20kiedykolwiek=20mia=C5=82e=C5=9B=20mo=C5=BCliwo=C5=9B=C4=87=20zakupi= =C4=87=20laptopa,=20telewizora=20LCD,=20stylowego=20ekspresu=20do=20kawy=20= a=20nawet=20kursu=20uwodzenia=20za=201=20z=c5=82? Siedzisz=20w=C5=82a=C5=9Bnie=20przed=20komputerem,=20patrzysz=20na=20moni= tor=20i=20czytasz=20tego=20maila=20w=20kt=c3=b3rym=20kto=c5=9b=20napisa=c5= =82=20=C5=BCe=20mo=C5=BCesz=20kupi=C4=87=20nowoczesny=20i=20niesamowity=20= sprz=c4=99t=20za=20zeta. Teraz=20si=C4=99=20skup=20zanim=20spojrzysz=20ni=C5=BCej UWAGA TAK,=20to=20prawda! "Bez=20podbijania,=20bez=20licytowania,=20klikasz=20i=20masz!" Wyobra=C5=BA=20sobie=20tak=C4=85=20sytuacj=C4=99: Uruchamiasz=20komputer,=20siadasz=20przy=20biurku=20lub=20k=C5=82adziesz=20= laptopa=20na=20kolana.=20przegl=c4=85dasz=20poczt=c4=99,=20uruchamiasz=20= komunikator,=20odpalasz=20facebooka.=20w=20mi=c4=99dzyczasie=20logujesz=20= si=c4=99=20na=20swoim=20koncie=20na=20portalu=20zecik.pl=20i=20zauwa=c5=bc= asz=20=c5=bce=20w=c5=82a=c5=9bnie=20trwa=20aukcja=20=e2=80=a6=20zegar=20o= dlicza=20czas=20w=20d=c3=b3=c5=82=20aby=20po=20chwili=20doj=c5=9b=c4=87=20= do=20zera=20=e2=80=a6=20zero=e2=80=a6=20klikasz=20w=20=e2=80=9ekup=20za=20= 1=20z=C5=82=E2=80=9D=20i=E2=80=A6.? Uda=C5=82o=20si=C4=99, W=C5=82a=C5=9Bnie=20zwyci=C4=99sko=20dla=20Ciebie=20zako=C5=84czy=C5=82a=20= si=c4=99=20aukcja.=20wygrana=20to=20tak=20p=c5=82aski=20=c5=bce=20z= mie=c5=9bcisz=20go=20w=20ka=c5=bcdym=20pokoju,=20tak=20du=c5=bcy=20=c5=bc= e=20obraz=20jest=20niesamowicie=20wyra=c5=bany=20i=20tak=20nowoczesny=20=c5= =BCe=20sam=C4=85=20instrukcje=20musisz=20czyta=C4=87=20dwa=20tygodnie,=20= telewizor.=20tak,=20zdoby=c5=82e=c5=9b=20go.=20p=c5=82acisz=20nam=20= za=20niego=20z=c5=82ot=c3=b3wk=c4=99=20a=20kilka=20dni=20p=c3=b3=c5=banie= j=20masz=20go=20u=20siebie=20w=20domu. Wydaje=20Ci=20si=C4=99=20to=20niewiarygodne? To=20zupe=C5=82nie=20normalna=20reakcja.=20Prawdopodobnie=20tak=20jak=20w= i=c4=99kszo=c5=9b=c4=87=20ludzi=20uwa=c5=bcasz=20=c5=bce=20niemo=c5= =BCliwe=20jest=20kupowa=C4=87=20markowy=20sprz=C4=99t=20za=201=20z=C5=82.= =20Zapewne=20obawiasz=20si=C4=99=20=C5=BCe=20b=C4=99dziesz=20musia=C5=82=20= wysy=c5=82a=c4=87=20setki=20sms=20i=20zbiera=c4=87=20miliony=20punkt=c3=b3= w. Powiem=20Ci=20=C5=BCe=20gdybym=20by=C5=82=20na=20Twoim=20miejscu=20te=C5=BC= =20mia=C5=82bym=20ma=C5=82e=20w=C4=85tpliwo=C5=9Bci. Ale,=20w=C5=82a=C5=9Bnie=20w=C4=85tpliwo=C5=9Bci=20si=C4=99=20sko=C5=84cz= y=c5=82y!

11 Nie=20chcesz=20=C5=BCmudnie=20zbiera=C4=87=20punkt=C3=B3w?=20NIE=20MUSISZ= Nie=20chcesz=20wys=C5=82a=C4=87=20sms?=20To=20nie=20r=C3=B3b=20tego! Bez=20podbijania,=20bez=20licytowania,=20bez=20zwi=C4=99kszania=20czasu=20= zegara! Pytasz=20kiedy?=20Obserwuj=20Nas=20na=20www.zecik.pl W=C5=82a=C5=9Bnie=20zaczyna=20do=20Ciebie=20dociera=C4=87=20=C5=BCe=20ten= =20prosty=20spos=C3=B3b=20na=20zdobycie=20markowego=20sprz=C4=99tu=20jest= =20prawdziwy. Pami=C4=99taj=20wszystko=20co=20dla=20Ciebie=20wystawimy=20b=C4=99dzie=20= w=20takiej=20samej=20cenie=201=20z=c5=82 (TAK!,=20jednej=20z=C5=82ot=C3=B3wki)! Bez=20podbijania,=20bez=20licytowania,=20klikasz=20i=20masz! Zarejestruj=20si=C4=99=20za=20darmo=20zanim=20inni=20Ci=C4=99=20wyprzedz=C4= =85!=20Obserwuj=20Naszego=20bloga=20www.zecik.pl --==o2.pl-webmail-4d a f== Content-Type: text/html; charset="utf-8" Content-Transfer-Encoding: quoted-printable Czy=20kiedykolwiek=20mia=C5=82e=C5=9B=20mo=C5=BCliwo=C5=9B=C4=87=20zakupi= =C4=87=20laptopa,=20telewizor=20LCD,=20stylowy=20ekspres=20do=20kawy=20a=20= nawet=20kurs=20uwodzenia=20za=201=20z=c5=82<br=20/> <!--[if=20gte=20mso=209]><xml> =20<o:DocumentProperties> =20=20<o:Author>Baniecki</o:Author> =20=20<o:Template>Normal</o:Template> =20=20<o:LastAuthor>Baniecki</o:LastAuthor> =20=20<o:Revision>2</o:Revision> =20=20<o:TotalTime>42</o:TotalTime> =20=20<o:Created> T20:56:00Z</o:Created> =20=20<o:LastSaved> T20:56:00Z</o:LastSaved> =20=20<o:Pages>2</o:Pages> =20=20<o:Words>305</o:Words> =20=20<o:Characters>1739</o:Characters> =20=20<o:Lines>14</o:Lines> =20=20<o:Paragraphs>3</o:Paragraphs> =20=20<o:CharactersWithSpaces>2135</o:CharactersWithSpaces> =20=20<o:Version>9.2812</o:Version> =20</o:DocumentProperties> </xml><![endif]--><!--[if=20gte=20mso=209]><xml> =20<w:WordDocument> =20=20<w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> =20=20<w:DrawingGridHorizontalSpacing>6=20pt</w:DrawingGridHorizontalSpac= ing> =20=20<w:DisplayHorizontalDrawingGridEvery>2</w:DisplayHorizontalDrawingG= ridevery> =20=20<w:DisplayVerticalDrawingGridEvery>2</w:DisplayVerticalDrawingGridE= very> =20</w:WordDocument> </xml><![endif]-->

12 <div=20class=3d"section1"> <span=20style=3d"font-size:=2018.0pt;=20mso-bidi-font-size:=2013.5pt;">cz= y=20kiedykolwiek=20widzia=c5=82e=c5=9b=20sklep=20gdzie=20<span=20style=3d= "color:=20#cc0000;">nowe</span>=20telewizory,=20konsole,=20ipady,=20dyski= =20zewn=C4=99trzne,=20komputery=20by=C5=82yby=20po=201=20z=C5=82?</span><= br=20/> <br=20/> <span=20style=3d"font-size:=2013.5pt;=20color:=20#cc0000;">czy=20kiedykol= wiek</span><span=20style=3d"font-size:=2013.5pt;">=20mia=c5=82e=c5=9b=20m= o=c5=bcliwo=c5=9b=c4=87=20zakupi=c4=87=20laptopa,=20telewizora=20lcd,=20s= tylowego=20ekspresu=20do=20kawy=20a=20nawet=20kursu=20uwodzenia=20za=20<s= pan=20style=3d"color:=20red;">1=20z=c5=82</span>?</span><br=20/> Siedzisz=20w=C5=82a=C5=9Bnie=20przed=20komputerem,=20patrzysz=20na=20moni= tor=20i=20czytasz=20tego=20maila=20w=20kt=c3=b3rym=20kto=c5=9b=20napisa=c5= =82=20=C5=BCe=20mo=C5=BCesz=20kupi=C4=87=20nowoczesny=20i=20niesamowity=20= sprz=c4=99t=20za=20<span=20style=3d"font-size:=2018.0pt;=20mso-bidi-font-= size:=2012.0pt;=20color:=20red;">zeta</span>.<br=20/> <br=20/> Teraz=20si=C4=99=20skup=20zanim=20spojrzysz=20ni=C5=BCej<br=20/> <br=20/> <span=20style=3d"color:=20red;">uwaga</span><br=20/> <br=20/> <br=20/> TAK,=20to=20prawda!<br=20/> <br=20/> <span=20style=3d"font-size:=2016.0pt;">"bez=20podbijania,=20bez=20licytow= ania,=20klikasz=20i=20<span=20style=3d"color:=20red;">masz</span><span=20= style=3d"color:=20black;">!"</span></span><br=20/> <br=20/> Wyobra=C5=BA=20sobie=20tak=C4=85=20sytuacj=C4=99:<br=20/> <br=20/> <em>uruchamiasz=20komputer,=20siadasz=20przy=20biurku=20lub=20k=c5=82adzi= esz=20laptopa=20na=20kolana.=20przegl=c4=85dasz=20poczt=c4=99,=20uruchami= asz=20komunikator,=20odpalasz=20facebooka.=20w=20mi=c4=99dzyczasie=20logu= jesz=20si=c4=99=20na=20swoim=20koncie=20na=20portalu=20<a=20href=3d"http:= //www.zecik.pl"=20target=3d"=5fblank"><span=20class=3d"style1">zecik.pl</= span></a>=20i=20zauwa=c5=bcasz=20=c5=bce=20w=c5=82a=c5=9bnie=20trwa=20auk= cja=20=e2=80=a6=20zegar=20odlicza=20czas=20w=20d=c3=b3=c5=82=20aby=20po=20= chwili=20doj=c5=9b=c4=87=20do=20zera=20=e2=80=a6=20zero=e2=80=a6=20klikas= z=20w=20=e2=80=9e<span=20style=3d"color:=20red;">kup=20za=201=20z=c5=82</= span>=e2=80=9d=20i=e2=80=a6.?</em><br=20/> <em><span=20style=3d"font-size:=2014.0pt;=20mso-bidi-font-size:=2010.0pt;= =20font-family:=20'Times=20New=20Roman';">Uda=C5=82o=20si=C4=99</span></e= m><em><span=20style=3d"font-family:=20'times=20new=20roman';">,</span></e= m><br=20/> <br=20/> <em><span=20style=3d"font-family:=20'times=20new=20roman';">w=c5=82a=c5=9b= nie=20zwyci=c4=99sko=20dla=20ciebie=20zako=c5=84czy=c5=82a=20si=c4=99=20a= ukcja.=20wygrana=20to=20tak=20p=c5=82aski=20=c5=bce=20zmie=c5=9bcis= z=20go=20w=20ka=c5=bcdym=20pokoju,=20tak=20du=c5=bcy=20=c5=bce=20obraz=20= jest=20niesamowicie=20wyra=c5=bany=20i=20tak=20nowoczesny=20=c5=bce=20sam= =C4=85=20instrukcje=20musisz=20czyta=C4=87=20dwa=20tygodnie,=20telewizor.= =20TAK,=20zdoby=C5=82e=C5=9B=20go.=20P=C5=82acisz=20Nam=20za=20nieg= o=20<span=20style=3d"color:=20red;">z=c5=82ot=c3=b3wk=c4=99</span>=20a=20= kilka=20dni=20p=c3=b3=c5=baniej=20masz=20go=20u=20siebie=20w=20domu.</spa= n></em><br=20/> <em><span=20style=3d"font-family:=20'times=20new=20roman';"></span>= </em><br=20/>

13 <em><span=20style=3d"font-family:=20'times=20new=20roman';"></span>= </em><br=20/> <em><span=20style=3d"font-family:=20'times=20new=20roman';"></span>= </em><br=20/> <br=20/> Wydaje=20Ci=20si=C4=99=20to=20niewiarygodne?<br=20/> To=20zupe=C5=82nie=20normalna=20reakcja.=20Prawdopodobnie=20tak=20jak=20w= i=c4=99kszo=c5=9b=c4=87=20ludzi=20uwa=c5=bcasz=20=c5=bce=20niemo=c5= =BCliwe=20jest=20kupowa=C4=87=20markowy=20sprz=C4=99t=20za=20<span=20styl= e=3d"color:=20red;">1=20z=c5=82</span>.=20zapewne=20obawiasz=20si=c4=99=20= =C5=BCe=20b=C4=99dziesz=20musia=C5=82=20wysy=C5=82a=C4=87=20setki=20sms=20= i=20zbiera=c4=87=20miliony=20punkt=c3=b3w.<br=20/> Powiem=20Ci=20=C5=BCe=20gdybym=20by=C5=82=20na=20Twoim=20miejscu=20te=C5=BC= =20mia=C5=82bym=20ma=C5=82e=20w=C4=85tpliwo=C5=9Bci.<br=20/> <br=20/> <span=20style=3d"font-size:=2014.0pt;=20color:=20red;">ale,=20w=c5=82a=c5= =9Bnie=20w=C4=85tpliwo=C5=9Bci=20si=C4=99=20sko=C5=84czy=C5=82y!</span><b= r=20/> <br=20/> Nie=20chcesz=20=C5=BCmudnie=20zbiera=C4=87=20punkt=C3=B3w?=20<span=20styl= e=3d"color:=20red;">nie=20musisz</span><br=20/> Nie=20chcesz=20wys=C5=82a=C4=87=20sms?=20<span=20style=3D"color:=20red;">= To=20nie=20r=C3=B3b=20tego!</span><br=20/> <br=20/> <span=20style=3d"font-size:=2014.0pt;">bez=20podbijania,=20bez=20licytowa= nia,=20bez=20zwi=c4=99kszania=20czasu=20zegara!</span><br=20/> <br=20/> <span=20style=3d"font-size:=2016.0pt;=20color:=20black;">pytasz=20kiedy?=20= Obserwuj=20Nas=20na=20www.zecik.</span><span=20style=3D"font-size:=2016.0= pt;=20color:=20red;">pl</span><br=20/> <br=20/> W=C5=82a=C5=9Bnie=20zaczyna=20do=20Ciebie=20dociera=C4=87=20=C5=BCe=20ten= =20prosty=20spos=C3=B3b=20na=20zdobycie=20markowego=20sprz=C4=99tu=20jest= =20prawdziwy.<br=20/> Pami=C4=99taj=20wszystko=20co=20dla=20Ciebie=20wystawimy=20b=C4=99dzie=20= w=20takiej=20samej=20cenie=201=20z=c5=82<br=20/> <span=20style=3d"font-size:=2016.0pt;=20mso-bidi-font-size:=2012.0pt;">(<= span=20style=3d"color:=20#cc0000;">tak</span>!,=20jednej=20<span=20style=3d= "color:=20red;">z=c5=82ot=c3=b3wki</span>)!</span><br=20/> <br=20/> <span=20style=3d"font-size:=2016.0pt;">bez=20podbijania,=20bez=20licytowa= nia,=20klikasz=20i=20<span=20style=3d"color:=20red;">masz</span><span=20s= tyle=3d"color:=20black;">!</span></span><br=20/> <br=20/> Zarejestruj=20si=C4=99=20<span=20style=3D"color:=20#cc0000;">za=20darmo</= span>=20zanim=20inni=20ci=c4=99=20wyprzedz=c4=85!=20obserwuj=20naszego=20= bloga=20<a=20href=3d"http://www.zecik.pl"=20target=3d"=5fblank"><span=20c= lass=3d"style1">www.zecik.pl</span></a><br=20/> <span=20style=3d"font-size:=2016.0pt;=20mso-bidi-font-size:=2012.0pt;=20c= olor:=20black;"></span><br=20/> </div> --==o2.pl-webmail-4d a f==-- --==o2.pl-webmail-4d02ab9f.3a6b c== Content-Type: image/jpeg; name="=?utf-8?q?foto=5fblog=5fpost1.jpg?=" Content-Disposition: attachment; filename="=?utf-8?q?foto=5fblog=5fpost1.jpg?="

14 Content-Transfer-Encoding: base64 Mail2 Received: from (unverified [ ]) by tomcat.wroclaw.pl (SMTPRCV 0.45) with SMTP id Wed, 17 Apr :13: Received: from unknown (HELO dym) ([ ]) by with ESMTP; Wed, 17 Apr :15: Message-ID: From: "Colette Blackburn" To: Subject: Video of Explosion at the Boston Marathon 2013 Date: Wed, 17 Apr :03: MIME-Version: 1.0 Content-Type: text/plain; format=flowed; charset="iso "; reply-type=original Content-Transfer-Encoding: 7bit X-Priority: 3 X-MSMail-Priority: Normal X-Mailer: Microsoft Outlook Express X-MimeOLE: Produced By Microsoft MimeOLE V Mail3 Received: from kaboomtown.com (unverified [ ]) by tomcat.wroclaw.pl (SMTPRCV 0.45) with SMTP id Wed, 10 Apr :36: Message-ID: Date: Wed, 10 Apr :10: Reply-To: "Elise Murray" From: "Elita Freeman" User-Agent: The Bat! (v4.0.20) Professional X-Accept-Language: en-us MIME-Version: 1.0 To: Subject: We send thecertificate to all countries, Bay your CollegeProfessional anddoctoral{%rotcertificate ofdegree Degree Diploma University award Certificate of Education%} today. Content-Type: text/plain; charset="us-ascii" Content-Transfer-Encoding: 7bit I ve heard you re planning to get a promotion soon. I know you can do better with the right degree. Get your diploma Online! Bachelor s, Master s, MBA, PHD and Doctorate education awards have become more affordable.calling us right now (inside US) or + 13I I 2 (if you are a national of another country) leave your

15 contact data (name,phone number and country code) and our managers will contact you Let's discuss your problem, contact me if you have any questio}ns. Now you can receive a degree much more easier. Get it online! Sincerely, Refresher course Management

Spam. Profilaktyka i obrona

Spam. Profilaktyka i obrona IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA SPIS TRE CI KATALOG KSI EK KATALOG ONLINE ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG Spam. Profilaktyka i obrona Autor: Bartosz Danowski, ukasz Kozicki ISBN: 83-7361-316-1 Format: B5, stron: 184

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja serwera pocztowego. Autorzy: Barbara Słonina, Piotr Sudia, Piotr Szczypek IVFDS

Konfiguracja serwera pocztowego. Autorzy: Barbara Słonina, Piotr Sudia, Piotr Szczypek IVFDS Konfiguracja serwera pocztowego Autorzy: Barbara Słonina, Piotr Sudia, Piotr Szczypek IVFDS 1 STRESZCZENIE Celem naszej pracy jest zainstalowanie systemu operacyjnego Linux Debian 3.0 a następnie zaimplementowanie

Bardziej szczegółowo

070 USŁUGI W SIECI. Prof. dr hab. Marek Wisła

070 USŁUGI W SIECI. Prof. dr hab. Marek Wisła 070 USŁUGI W SIECI Prof. dr hab. Marek Wisła Usługi sieciowe Internet jest również zbiorem programów umożliwiających świadczenie użytkownikom różnorakich usług komunikacyjnych pozwalających na przepływ

Bardziej szczegółowo

Analiza nagłówków pocztowych

Analiza nagłówków pocztowych Analiza nagłówków pocztowych Paweł Krawczyk kravietz@aba.krakow.p 21 kwietnia 2001 1 Wstęp Poczta elektroniczna jest usługą, w której obsługę może być zaangażowane od kilku do kilkunastu serwerów, nieraz

Bardziej szczegółowo

Zbieranie informacji do testów penetracyjnych

Zbieranie informacji do testów penetracyjnych Zbieranie informacji do testów penetracyjnych Błażej Kantak Artykuł w formie elektronicznej pochodzi z magazynu hakin9 Nr 3/2006. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu bez zgody Software

Bardziej szczegółowo

SK Moduł 12 - Studia Informatyczne

SK Moduł 12 - Studia Informatyczne 1 z 44 2014-01-03 13:29 SK Moduł 12 From Studia Informatyczne W tym rozdziale zostaną omówione i przedstawione podstawowe usługi sieciowe, z którymi większość użytkowników ma styczność na codzień. Część

Bardziej szczegółowo

Klucz publiczny i prywatny

Klucz publiczny i prywatny Magdalena Psykowska kwiecień 2005 Dziękuję Pawłowi Chachurskiemu, za okazaną pomoc merytoryczną podczas opracowywania poniższego materiału. W dniu dzisiejszym, gdy mamy do czynienia z ogromnym rozwojem

Bardziej szczegółowo

Usługi w sieciach informatycznych Moduł 7

Usługi w sieciach informatycznych Moduł 7 Usługi w sieciach informatycznych Moduł 7 Rozdział I - Internet 1. Podstawowe wiadomości o sieciach komputerowych i Internecie Różnice między WWW a URL Poznanie pojęć typu TCP/IP, domena, hipertekst, http,

Bardziej szczegółowo

Filtry antyspamowe w systemie Onyx Postmaster. Strona 1 z 9 ONYX POSTMASTER OPIS FUNKCJONALNOŚCI INSTRUKCJA KONFIGURACJI

Filtry antyspamowe w systemie Onyx Postmaster. Strona 1 z 9 ONYX POSTMASTER OPIS FUNKCJONALNOŚCI INSTRUKCJA KONFIGURACJI Strona 1 z 9 ONYX POSTMASTER FILTRY ANTYSPAMOWE OPIS FUNKCJONALNOŚCI INSTRUKCJA KONFIGURACJI Strona 2 z 9 Wstęp Poczta elektroniczna stała się dziś narzędziem, bez którego funkcjonowanie wielu firm byłoby

Bardziej szczegółowo

Ochrona przed spamem na serwerze

Ochrona przed spamem na serwerze Ochrona przed spamem na serwerze Michał Talecki Tomasz Nidecki Artykuł opublikowany w numerze 2/2004 magazynu hakin9. Zapraszamy do lektury całego magazynu. Wszystkie prawa zastrzeżone. Bezpłatne kopiowanie

Bardziej szczegółowo

INICJUJ. DHCPNACK LUB skończył się czas wynajmu PRZEWIĄŻ

INICJUJ. DHCPNACK LUB skończył się czas wynajmu PRZEWIĄŻ USŁUGA DHCP - CZ.II INICJUJ [ ] / DHCPDISCOVER DHCPNAK / [ ] WYBIERZ DHCPNACK LUB skończył się czas wynajmu DHCPOFFER / [ ] PRZEWIĄŻ DHCPREQUEST (minął czas przewiązywania stand. 87,5% czasu wynajmu) ODNÓW

Bardziej szczegółowo

Analiza rynku spamu w Polsce dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Analiza rynku spamu w Polsce dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Analiza rynku spamu w Polsce dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Warszawa, październik 2014 Autorzy: Anna Kliczewska Aleksander Puzyna Maciej Piotrowski Artur Kowalczyk Redaktor: Magdalena Marciniak-Piotrowska

Bardziej szczegółowo

Postfix - My MTA is better than yours!

Postfix - My MTA is better than yours! Postfix - My MTA is better than yours! Wstęp Zaczynając zabawę z pocztą musisz umieć rozróżnić trzy podstawowe pojęcia: MUA, MTA, MDA. Pierwszy z nich to Mail User Agent, który jest programem uruchamianych

Bardziej szczegółowo

ESET MAILSECURITY DLA MICROSOFT EXCHANGESERVER

ESET MAILSECURITY DLA MICROSOFT EXCHANGESERVER ESET MAILSECURITY DLA MICROSOFT EXCHANGESERVER Instrukcja instalacji i podręcznik użytkownika Microsoft Windows Server 2000 / 2003 / 2008 / 2008 R2 / 2012 / 2012 R2 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

Właściwie wszyscy interesujący się. DNS spoofing, czyli podszywanie się pod serwer DNS

Właściwie wszyscy interesujący się. DNS spoofing, czyli podszywanie się pod serwer DNS DNS spoofing, czyli podszywanie się pod serwer DNS Tomasz Grabowski Atak Właściwie wszyscy interesujący się tematem bezpieczeństwa w sieciach komputerowych wiedzą, że protokół DNS ma błędy związane z bezpieczeństwem,

Bardziej szczegółowo

Postfix. Nowoczesny system przesy³ania wiadomoœci

Postfix. Nowoczesny system przesy³ania wiadomoœci IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA KATALOG KSI EK ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG Wydawnictwo Helion ul. Chopina 6 44-100 Gliwice tel. (32)230-98-63 e-mail: helion@helion.pl TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE ZAMÓW INFORMACJE

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo w sieci Anna Radziejowska

Bezpieczeństwo w sieci Anna Radziejowska Bezpieczeństwo w sieci Anna Radziejowska WSTĘP Ilość spraw, jakie przeciętny użytkownik może załatwić przez Internet, rośnie w szybkim tempie. Dzięki Internetowi możemy komunikować się ze znajomymi, znaleźć

Bardziej szczegółowo

Podręcznik wprowadzający urządzenia Symantec Messaging Gateway 10.5. z technologią Brightmail

Podręcznik wprowadzający urządzenia Symantec Messaging Gateway 10.5. z technologią Brightmail Podręcznik wprowadzający urządzenia Symantec Messaging Gateway 10.5 z technologią Brightmail Oprogramowanie opisane w niniejszym podręczniku jest dostarczane w ramach umowy licencyjnej i może być używane

Bardziej szczegółowo

PRAWNE I EKONOMICZNE ASPEKTY PODPISU ELEKTRONICZNEGO

PRAWNE I EKONOMICZNE ASPEKTY PODPISU ELEKTRONICZNEGO Paweł Stańczyk PRAWNE I EKONOMICZNE ASPEKTY PODPISU ELEKTRONICZNEGO Praca dyplomowa napisana pod kierunkiem dr. Grzegorza Kotlińskiego Katedra Bankowości Akademia Ekonomiczna w Poznaniu POZNAŃ 2001 O Autorze:

Bardziej szczegółowo

Zajęcia e-kompetencje

Zajęcia e-kompetencje Zajęcia e-kompetencje Internet. Nowe medium w komunikacji. Poczta e-mail Projekt pt:. E-dzi@dek, e-b@bcia i nauczyciel wnuczek 1 o o o o o o o o Plan dzisiejszych zajęć podstawowe pojęcia: adres e-mail,

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Sieci komputerowe

Sieci komputerowe. Sieci komputerowe Sieci komputerowe Sieci komputerowe System wzajemnych powiązań stacji roboczych, urządzeń peryferyjnych i innych urządzeń /Akademia Sieci Cisco/ Zbiór zlokalizowanych oddzielnie komputerów połączonych

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo poczty elektronicznej

Bezpieczeństwo poczty elektronicznej Bezpieczeństwo poczty elektronicznej Mariusz Goch Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechnika Warszawska W aktualnych czasach bezpieczeństwo komunikacji stało się jednym z najistotniejszych

Bardziej szczegółowo

Poradnik użytkownika Outlook Expressa

Poradnik użytkownika Outlook Expressa Poradnik użytkownika Outlook Expressa Podobnie jak wiele nowinek komputerowych, pocztę elektroniczną uważano kiedyś za przejściową modę bez rzeczywistej wartości, zwłaszcza w epoce wczesnego Internetu.

Bardziej szczegółowo

ESET MAILSECURITY DLA OPROGRAMOWANIA MICROSOFT EXCHANGESERVER

ESET MAILSECURITY DLA OPROGRAMOWANIA MICROSOFT EXCHANGESERVER ESET MAILSECURITY DLA OPROGRAMOWANIA MICROSOFT EXCHANGESERVER Instrukcja instalacji i podręcznik użytkownika Microsoft Windows Server 2000 / 2003 / 2008 / 2008 R2 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję

Bardziej szczegółowo

TREND MICRO W orr y -F ree B usine ss S Worry-FreeTM ec urit Business Security y S tandar Standard Edition i Advanced Edition

TREND MICRO W orr y -F ree B usine ss S Worry-FreeTM ec urit Business Security y S tandar Standard Edition i Advanced Edition TM TREND MICRO TM Worry-Free Business Security Standard Edition 7 Administrator s Guide TREND MICRO INCORPORATED 10101 North De Anza Blvd. Cupertino, CA., 95014, USA Tel:+1(408)257-1500/1-800 228-5651

Bardziej szczegółowo

Postfix Debian Etch 4.0 + dodatki. Autor: Wiktor Łyczywek ver. 1.1 wiktor.lyczywek(at)gmail(dot)com

Postfix Debian Etch 4.0 + dodatki. Autor: Wiktor Łyczywek ver. 1.1 wiktor.lyczywek(at)gmail(dot)com Postfix Debian Etch 4.0 + dodatki Autor: Wiktor Łyczywek ver. 1.1 wiktor.lyczywek(at)gmail(dot)com 1 Spis treści: Spis treści:... 2 1. Wstęp... 3 1.1 Postfix... 3 1.2 SMTP (Simple Mail Transfer Protocol)...

Bardziej szczegółowo

SIECIOWY SYSTEM AGENTOWY W GEOINFORMATYCE OBRAZOWEJ

SIECIOWY SYSTEM AGENTOWY W GEOINFORMATYCE OBRAZOWEJ Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Zakład Fotogrametrii i Informatyki Teledetekcyjnej Rozprawa doktorska SIECIOWY SYSTEM AGENTOWY W GEOINFORMATYCE

Bardziej szczegółowo

Szkolenie techniczne. Kopalnia wiedzy o rozwiązaniach firmy G Data dla biznesu. Go safe. Go Safer. G Data.

Szkolenie techniczne. Kopalnia wiedzy o rozwiązaniach firmy G Data dla biznesu. Go safe. Go Safer. G Data. Szkolenie techniczne Kopalnia wiedzy o rozwiązaniach firmy G Data dla biznesu Go safe. Go Safer. G Data. -2- Spis treści 1. G Data ClientSecurity Enterprise... 4 1.1. G Data ClientSecurity Business...4

Bardziej szczegółowo

Kaspersky Security Center 10.0 ROZPOCZĘCIE PRACY

Kaspersky Security Center 10.0 ROZPOCZĘCIE PRACY Kaspersky Security Center 10.0 ROZPOCZĘCIE PRACY W E R S J A A P L I K A C J I : 1 0, 0 Drogi Użytkowniku, dziękujemy za wybranie naszego produktu. Mamy nadzieję, że ten podręcznik będzie pomocny podczas

Bardziej szczegółowo

Konsument on line. Dlatego przed kupnem towaru w wirtualnym świecie musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:

Konsument on line. Dlatego przed kupnem towaru w wirtualnym świecie musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach: Konsument on line Zakupy przez Internet cieszą się coraz większą popularnością. Kupujących przyciąga ogromny wybór towarów, niższe niż w sklepie ceny i wygoda możliwość zakupów bez wychodzenia z domu.

Bardziej szczegółowo