Kwartalnik informacyjny 3/2011 (lipiec wrzesień)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kwartalnik informacyjny 3/2011 (lipiec wrzesień)"

Transkrypt

1 Kwartalnik informacyjny 3/2011 (lipiec wrzesień) Spis Treści Nowości w Stolcadzie: ROLETY/OKIENNICE... 2 Know-how, czyli co warto, a czego nie wolno robić: USZKODZONY REJESTR WINDOWS... 4 Na skróty, czyli co zrobić, aby ułatwić sobie życie: SKRÓTY KLAWIATUROWE... 5 Temat numeru: KOPIE BEZPIECZEŃSTWA... 6 Ręczne tworzenie kopii zapasowej... 7 Windows XP Professional: Użycie wbudowanego narzędzia Kopia zapasowa... 7 Windows 7: Wykonywanie kopii plików przy pomocy wbudowanego narzędzia Kopia zapasowa... 8 W następnym numerze:... 9

2 Nowości w Stolcadzie: ROLETY/OKIENNICE Mając na względzie potrzeby współczesnego rynku stolarki okiennej, wzbogaciliśmy ofertę o nowy moduł dodatkowy: Rolety/Okiennice. Obecnie bardzo wielu użytkowników lokali decyduje się na zakup tych elementów, gdyż doskonale chronią one przed nadmiarem światła, niepożądanym hałasem oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto, mogą stanowić nieocenioną dekorację zewnętrzną budynku. Jako, że zainteresowanie roletami i okiennicami wzrasta, możliwość wprowadzania ich bezpośrednio do projektu jest szczególnie przydatna dla producentów - zawsze ceniących sobie funkcjonalność oprogramowania i precyzję wykonania produktu. Dane konieczne do korzystania z opisywanego modułu, wprowadzamy do Stolcada jako kolejną technologię. Rozwiązanie to pozwala na modyfikację i przygotowanie zestawienia niemalże każdego elementu projektowanej rolety lub okiennicy. Korzystając z modułu dodatkowego Rolety/Okiennice, możemy: dobrać wielkość skrzynki rolety w zależności od jej długości, dobrać grubość lamelek w zależności od szerokości rolety, dobrać odpowiedni mechanizm zwijający roletę program uwzględnia podział na mechanizm lewy i prawy, dobrać odpowiednie okucia dla okiennicy, zaprojektować pojedynczą okiennicę, zaprojektować zarówno okiennicę osadzoną na ramie, jak i montowaną do muru, obliczyć liczbę lamelek potrzebnych do wykonania zaprojektowanej konstrukcji oraz zoptymalizować proces jej produkcji, dobrać kolor każdego elementu. Szeroka konfiguracja projektowanego produktu pozwala nam na dostosowanie go do różnych potrzeb Klienta. W jaki sposób korzystać z wymienionych funkcjonalności? W programie Stolcad, elementy wymagane do projektowania rolet i okiennic dodajemy identycznie, jak elementy standardowej stolarki okiennej: w menu Elementy Profile i akcesoria. W pierwszej zakładce - Profile główne - znajdują się podstawowe elementy potrzebne do konstrukcji rolet i okiennic. Są to prowadnice, skrzynki, profile ram i skrzydeł okiennic. W zakładce Profile dodatkowe znajdziemy wszystkie rodzaje lamelek. Natomiast w Akcesoriach policzalnych dodajemy mechanizmy rolet.

3 Projektowanie odbywa się podobnie, jak w przypadku standardowych produktów stolarki okiennej: 1. Wybieramy i wstawiamy odpowiednią ramę rolety, bądź okiennicy. 2. Wstawiamy pancerz produktu, używając przycisku Wstaw Szyby/wypełnienie. W przypadku okiennicy, możemy dodać również skrzydło okiennicy i analogicznie wypełnić je odpowiednim zestawem lamelek. Odpowiednia ilość lamelek obliczana jest przy użyciu danych wpisanych w menu Konstrukcje Listwy. 3. Mechanizmy rolet dobierane są na zasadzie parametrów, poprzez prawy przycisk myszy. Na poniższym rysunku, etapy projektowania rolety zostały zaznaczone na czerwono:

4 Wykonany projekt możemy dodać do schematu, bądź wydrukować w formie oferty. Mamy również możliwość otrzymania kompletnego wydruku produkcyjnego, zawierającego wyniki optymalizacji. Poniżej prezentujemy przykładowe projekty rolety i okiennicy wykonane w programie Stolcad 12.4 wzbogaconym o opisywany moduł dodatkowy: Know-how, czyli co warto, a czego nie wolno robić: USZKODZONY REJESTR WINDOWS W poprzednich numerach gazetki nawiązywaliśmy do kwestii autoryzacji programu. W pierwszej kolejności, wyjaśniliśmy Państwu, w jaki sposób należy postępować, gdy z różnych przyczyn przeoczy się termin autoryzacji, co spowoduje zablokowanie pracy Stolcada. Jeżeli tylko będą Państwo postępować wówczas zgodnie z naszymi wskazówkami, nic złego nie powinno się wydarzyć. Natomiast zdarza się, że spanikowany faktem zablokowania programu użytkownik, zmienia datę w komputerze celem oszukania systemu autoryzacji. O tym, jak bardzo niepoprawnym i często opłakanym w skutkach jest ten zabieg, pisaliśmy w drugim numerze gazetki CZAS Stolcada. Zamieściliśmy w nim również kilka wskazówek odnośnie postępowania w sytuacji, gdy tego niefortunnego zabiegu już Państwo dokonają.

5 Niestety, bywało również tak, że użytkownik zaczął usuwać wpisy w rejestrze Windows. Absolutnie przestrzegamy przed dokonywaniem tego typu zabiegów, gdyż ten system operacyjny jest tak skonstruowany, że niepoprawna modyfikacja lub usunięcie z rejestru wpisów ze Stolcada, spowoduje wyświetlenie na ekranie następującego komunikatu: Uszkodzony Rejestr Windows - Niemożliwa praca na programie Komunikat ten jest absolutnie zgodny ze stanem faktycznym. W tym przypadku nie pomoże przywracanie systemu, ani też szeroko reklamowane w Internecie programy naprawcze. Jedyną drogą, prowadzącą do ponownej pracy z programem, będzie sformatowanie dysku. Operacja ta wiąże się przede wszystkim z ryzykiem utraty danych, gdyż zawsze pozostaje obawa, czy zgrane zostały wszystkie pliki. Ponadto, konieczność sformatowania dysku wymaga od nas albo bieglej znajomości komputera, albo zatrudnienia osoby z zewnątrz, co związane jest z dodatkowym kosztem. Chcąc uchronić Państwa przed podobnymi sytuacjami, prosimy pamiętać o potrzebie dokonywania autoryzacji w wyznaczonym terminie. Związane z nią operacje są absolutnie bezpłatne, więc nie należy się jej obawiać. Na skróty, czyli co zrobić, aby ułatwić sobie życie: SKRÓTY KLAWIATUROWE Wśród wielu kwestii, jakie poruszają nasi Klienci, są zapytania o skróty klawiszowe, ułatwiające codzienną pracę ze Stolcadem. W związku z tym, iż chcemy, aby każdy użytkownik naszego programu znał te przydatne funkcjonalności, postanowiliśmy udostępnić je większej liczbie odbiorców. Dlatego na łamach naszej gazetki zaprezentujemy Państwu najczęściej stosowane skróty klawiszowe. Pytanie Klienta: Po utworzeniu i zapisie pierwszego projektu, chcę utworzyć nowy, do którego wybiorę inną ramę, skrzydło, szkło, okucie, Jednym zdaniem: chcę stworzyć okno zupełnie odmienne od poprzedniego. Problem polega jednak na tym, że program każdorazowo wprowadza ostatnio używany element. Wówczas wyłączam Stolcada, aby za chwilę włączyć go ponownie. Czy istnieje prostszy sposób tworzenia nowego projektu? Nasza odpowiedź: Absolutnie odradzamy wyłączanie programu! Chcąc utworzyć inne okno niż do tej pory, należy przy wstawianiu nowego elementu wcisnąć na klawiaturze przycisk CTRL. Pokaże się tabela ze wszystkimi konstrukcjami danego typu i będzie można wybrać jedną z nich. Natomiast jeśli każdorazowe wciskanie klawisza CTRL okaże się być dużym utrudnieniem, należy kolejno: wcisnąć logo Stolcada nad słowem System, wybrać opcję Ustawienia systemu, zaznaczyć haczykiem zdanie Wstawiaj domyślne konstrukcje przy naciśniętym CTRL na klawiaturze. Po tej operacji, tabele z elementami będą pokazywać się bez konieczności przytrzymywania klawisza CTRL.

6 Pytanie Klienta: Muszę wykonać bardzo skomplikowany rysunek ze ściśle określonymi wymiarami. Problem ten dotyczy głównie projektów niestandardowych: wielobocznych i nieprostokątnych. Próbuję wstawiać poprzeczki, klikając myszką, ale nie wychodzi mi to dokładnie. Czy mogę zrobić to inaczej? Nasza odpowiedź: Oczywiście, że istnieje prostszy sposób! Zamiast myszki należy w tym wypadku użyć wyłącznie strzałek z klawiatury. Współrzędne po lewej stronie ekranu (X=..., Y=...), pokazują dokładne położenie kursora w projekcie. Strzałkami z klawiatury, przesuwać go można co 1 mm. Strzałka z przyciśniętym klawiszem Shift powoduje skok co 5 mm. Położenie kursora zatwierdza się wciskając ENTER. Temat numeru: KOPIE BEZPIECZEŃSTWA Pomimo, iż sprzęt i oprogramowanie stają się coraz bardziej niezawodne, nasze dane przechowywane na komputerze wciąż narażone są na ryzyko utraty. Przyczyną mogą być różne zdarzenia losowe: od niespodziewanych awarii, po klęski żywiołowe. Często odpowiedzialność za problematyczną sytuację ponosi człowiek najbardziej nieprzewidywalny element systemu. Bez względu na przyczynę, każda utrata danych, dla użytkownika Stolcada wiąże się z ogromem stresu. Niełatwo przecież pogodzić się z brakiem informacji, dotyczących wykonywanych zleceń. Co więcej, tego typu sytuacje bywają nieodwracalne. Dlatego warto zabezpieczyć się przed całkowitą utratą danych zleceniowych i technologicznych. W tym celu konieczne jest cykliczne wykonywanie kopii zapasowych niezbędnych plików. Pozwala to zaoszczędzić czas, stres oraz pieniądze, jakie zmuszeni jesteśmy spożytkować na odzyskanie niezbędnych informacji. Chcąc utworzyć kopię zapasową, można skorzystać m.in. z narzędzi wbudowanych w poszczególne wersje systemu Windows. Do tego celu doskonale nadają się także programy zewnętrzne, które automatycznie wykonują kopię bezpieczeństwa i backup plików, czym zabezpieczają je przed wirusami, awariami dysku, pożarami, kradzieżą i przypadkowym skasowaniem. Z powodzeniem sprawdzi się także ręczna metoda kopiowania plików. Pamiętajmy, że po utracie danych, chcąc, aby nasz program działał prawidłowo, będziemy musieli dokładnie odtworzyć zawartość skopiowanych folderów. Niestety, często zdarza się, że sporządzane przez nas kopie ulegają uszkodzeniu już w trakcie ich tworzenia najczęściej, gdy równocześnie używamy i zgrywamy wybrany plik lub program. Dlatego ważną częścią tworzenia kopii bezpieczeństwa jest niezwłoczne upewnienie się co do jej poprawności.

7 Co więcej, przed rozpoczęciem tworzenia kopii, należy przygotować listę kontrolną danych, wymagających przechowania. Ułatwi to określenie plików, których duplikat będzie niezbędny dla poprawnego działania programu. Lista ta będzie jednocześnie pomocą w przypadku konieczności odzyskania danych z kopii zapasowej. Decyzję o tym, dla jakich dokładnie danych wykonać kopie zapasowe podejmuje użytkownik. Najwyższy priorytet mają wszystkie dane, których odtworzenie wiązać się będzie z największą czasochłonnością i kosztem. Zachęcamy do regularnego wykonywania kopii zapasowych programu Stolcad i niezbędnych do jego funkcjonowania lub codziennej pracy folderów. Ważne jest, aby sporządzać kopie w kilku egzemplarzach i przechowywać je w osobnym miejscu. W przypadku utraty oryginałów, pozwoli to na odzyskanie części lub nawet całości znajdujących się na nich informacji. Poniżej prezentujemy Państwu krótkie instrukcje wykonywania kopii zapasowych: Ręczne tworzenie kopii zapasowej Bez względu na wersję zainstalowanego systemu Windows, poniższa procedura umożliwia ręczne utworzenie kopii zapasowej dowolnego pliku lub folderu. Aby dokonać tej operacji, wykonaj poniższe polecenia: 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy plik lub folder, którego kopię zapasową chcesz utworzyć, a następnie w menu wybierz polecenie Kopiuj. 2. W oknie Mój komputer, kliknij prawym przyciskiem myszy dysk lub zewnętrzny dysk twardy, na którym ma zostać zapisana kopia zapasowa, a następnie w menu wybierz polecenie Wklej. Po skopiowaniu wszystkich informacji, których kopię zapasową chcemy utworzyć, nośnik należy umieścić w bezpiecznym miejscu. Windows XP Professional: Użycie wbudowanego narzędzia Kopia zapasowa W systemie Windows XP Professional, kopie zapasowe plików, ustawień lub innych danych, znajdujących się na komputerze, można łatwo tworzyć przy użyciu wbudowanego narzędzia Kopia zapasowa. Pozwala on na wprowadzenie ustalonego wcześniej harmonogramu, zgodnie z którym wykonane zostaną kopie zapasowe określonych plików. Oto sposób uruchomienia tego narzędzia: 1. Kliknij przycisk Start i wskaż polecenie Wszystkie programy. 2. Wskaż polecenie Akcesoria, a następnie Narzędzia systemowe. 3. Kliknij polecenie Kopia zapasowa. Jeśli narzędzie Kopia zapasowa nie było wcześniej używane, najpierw pojawi się ekran powitalny Kreatora kopii zapasowej lub przywracania. Należy kliknąć przycisk Dalej i postępować zgodnie z instrukcjami kreatora.

8 Windows 7: Wykonywanie kopii plików przy pomocy wbudowanego narzędzia Kopia zapasowa W systemie Windows 7 kopie zapasowe plików można tworzyć równie łatwo, jak w Windows XP Professional. Narzędzie to można skonfigurować automatycznie, bądź też korzystać z niego przy ręcznym wykonywaniu kopii zapasowej plików. Aby uruchomić narzędzie i wykonać kopię zapasową należy: 1. Kliknąć przycisk Start, następnie polecenie Panel sterowania. 2. W Panelu sterowania wybrać pozycję System i konserwacja. 3. Kliknąć w pozycję Tworzenie kopii zapasowych i przywracanie. Jeśli narzędzie nie było nigdy używane, należy wybrać pozycję Konfiguruj kopię zapasową i podążać za wskazówkami zawartymi w kreatorze. Jeśli system poprosi o hasło administratora, należy je wpisać. Natomiast w przypadku, gdy narzędzie kopii zapasowej zostało skonfigurowane już wcześniej, można zaczekać, aż kopia wykona się automatycznie, zgodnie z ustalonym harmonogramem. W przypadku, gdy chcemy wykonać kopię ręcznie, wybieramy opcję Wykonaj kopię zapasową teraz. Tutaj również, jeśli zostaniemy poproszeni o wpisanie hasła administratora, należy je wprowadzić. Najważniejsze dane, pliki i ustawienia systemu trzeba archiwizować regularnie. Tylko systematyczność zminimalizuje kłopoty i czas odzyskania danych w przypadku ewentualnej awarii.

9 W następnym numerze: Nowości w Stolcadzie: DEALER MANAGER Know-how, czyli co warto, a czego nie wolno robić: KOMUNIKACJA PROGRAMÓW Z KLUCZEM Na skróty, czyli co zrobić, aby ułatwić sobie życie: SKRÓTY KLAWIATUROWE cz.2 Temat numeru: STANY ZLECENIA

INTUICA System Pomocy

INTUICA System Pomocy INTUICA System Pomocy 1 / 96 Spis treści Korzystanie z pomocy... 5 Instalacja programu... 6 Instalacja... 6 Praca w sieci... 10 Instalacja serwera... 11 Konfiguracja serwera... 11 Wymagania... 13 Klucz

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu Przechowalnia, depozyt opon wersja 1.40

Instrukcja obsługi programu Przechowalnia, depozyt opon wersja 1.40 Instrukcja obsługi programu Przechowalnia, depozyt opon wersja 1.40 1. INFORMACJE OGÓLNE O PROGRAMIE... 2 1.1. INSTALACJA PROGRAMU... 2 2. ZASADY OBSŁUGI PROGRAMU... 2 2.1. URUCHOMIENIE PROGRAMU I REJESTRACJA...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Baza Danych 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8

Bardziej szczegółowo

Xopero Backup i synchronizacja w jednej aplikacji

Xopero Backup i synchronizacja w jednej aplikacji Xopero Backup i synchronizacja w jednej aplikacji Centralne Zarządzanie Data aktualizacji: 02.12.2014r. Spis treści Centralne Zarządzanie... 1 Instalacja aplikacji... 2 Pierwsze logowanie... 5 Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi aplikacji Opero Backup

Instrukcja obsługi aplikacji Opero Backup Instrukcja obsługi aplikacji Opero Backup OPERO Sp. z o.o. Herberta 3 66-400 Gorzów Wlkp. NIP: 5993066603 Telefon: +48 61 622 26 78 Fax: +48 95 72 77 012 Email: biuro@opero.pl Spis treści 1Wstęp...4 1.1Manual...4

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu UNI FAKTURA - magazyn, fakturowanie i paragony

Instrukcja obsługi programu UNI FAKTURA - magazyn, fakturowanie i paragony Instrukcja obsługi programu UNI FAKTURA - magazyn, fakturowanie i paragony Zanim rozpoczniesz... 2 Wymagania techniczne... 2 Ograniczenia wersji demonstracyjnej... 2 Skróty klawiszowe... 2 Obsługa drukarek

Bardziej szczegółowo

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7 Wersja 1.0 ZAWARTOŚĆ 1. PRODysk... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 7 2.1.1. Wymagania systemowe... 7 2.1.2. Przebieg instalacji...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

wydanie VI KOPRIN Sp. z o.o. Koszalin 2011

wydanie VI KOPRIN Sp. z o.o. Koszalin 2011 wydanie VI KOPRIN Sp. z o.o. Koszalin 2011 Rodos 2010 Instalacja i aktualizacja Wydanie VI, 6.8.14.0 2011 KOPRIN Sp. z o.o. KOPRIN Sp. z o.o. 75-062 Koszalin, ul. Wyszyńskiego 1 tel. 94 717 35 00, 347

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA. INSIGNUM Sprzedaż Detaliczna

INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA. INSIGNUM Sprzedaż Detaliczna INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA INSIGNUM Sprzedaż Detaliczna Kielce, czerwiec 2009 Wersja instrukcji 6.2 Spis treści: Spis treści:... 2 1. Dane podstawowe... 4 1.1. Budowa programu... 4 1.2 Budowa okien programu...

Bardziej szczegółowo

Moduł Serwis. Wersja 3.56.303

Moduł Serwis. Wersja 3.56.303 Moduł Wersja 3.56.303 Spis treści Słowo wstępne 3 Charakterystyka modułu 5 1. Przeznaczenie modułu 5 2. Budowa modułu 5 3. Obsługa okien 7 4. Ikony i skróty klawiszowe 14 5. Drukowanie dokumentów 15 Instalacja

Bardziej szczegółowo

Moduł Wyposażenie. Wersja 3.56.303

Moduł Wyposażenie. Wersja 3.56.303 Moduł Wersja 3.56.303 Spis treści Słowo wstępne 4 Charakterystyka modułu 6 1. Przeznaczenie modułu 6 2. Budowa modułu 7 3. Obsługa okien 10 4. Ikony i skróty klawiszowe 17 5. Drukowanie dokumentów 19 Instalacja

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2015. Autorzy: Zespół meteoryt.pl

Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2015. Autorzy: Zespół meteoryt.pl Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2015 Autorzy: Zespół meteoryt.pl Spis treści 1 WSĘP 3 2 Instalacja 5 3 Pierwsze uruchomienie 7 3.1 Kreator pierwszego uruchomienia.......................

Bardziej szczegółowo

Selection Professional. Podręcznik

Selection Professional. Podręcznik Selection Professional Podręcznik Metryka Zastrzegamy sobie wszelkie prawa do niniejszego podręcznika wynikające z praw autorskich. Jakiekolwiek powielanie w całości lub też w części bez uzyskania naszej

Bardziej szczegółowo

1 Wprowadzenie...6 1.1 Co to jest Acronis True Image 2015?... 6 1.2 Nowości w tej wersji... 6. 1.2.1 Alternatywy dla usuniętych funkcji...

1 Wprowadzenie...6 1.1 Co to jest Acronis True Image 2015?... 6 1.2 Nowości w tej wersji... 6. 1.2.1 Alternatywy dla usuniętych funkcji... Spis treści 1 Wprowadzenie...6 1.1 Co to jest Acronis True Image 2015?... 6 1.2 Nowości w tej wersji... 6 1.2.1 Alternatywy dla usuniętych funkcji... 7 1.3 Wymagania systemowe i obsługiwane nośniki...

Bardziej szczegółowo

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------- System operacyjny Windows Informacje o systemie (System Information) Aplikacja Informacje o systemie zawiera szczegółowe informacje o właściwościach sprzętowych, składnikach systemowych i zainstalowanym

Bardziej szczegółowo

Zaglądamy do Internetu

Zaglądamy do Internetu Zaglądamy do Internetu 2.2. Przeglądanie Internetu 2.2.1. Uruchamiamy przeglądarkę Przeglądarka to typowy program komputerowy, który sposobem otwierania i zamykania możemy porównać z prostym edytorem

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Rejestr Pojazdów 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Rejestr Pojazdów 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Rejestr Pojazdów 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Rejestr Pojazdów 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie

Bardziej szczegółowo

Aplikacja konkursowa NFZ-KO

Aplikacja konkursowa NFZ-KO Aplikacja konkursowa NFZ-KO Moduł do elektronicznej wymiany danych pomiędzy świadczeniodawcami a Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie obsługi konkursu ofert Katowice, lipiec 2014 1 Wstęp... 4 1.1 Przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Client_Mozy. Wersja 2.2.

Instrukcja obsługi Client_Mozy. Wersja 2.2. Instrukcja obsługi Client_Mozy Wersja 2.2. Spis treści Wstęp... 1 1. Program Clinet_Mozy informacje ogólne... 2 2. Co nowego?... 3 3. Instalowanie programu Client_Mozy... 5 I. Pobieranie klienta Client_Mozy...

Bardziej szczegółowo

BizDesk. Dokumentacja Oprogramowania BizDesk w wersji 2.5. Copyright 2006 TRASKO NETWORK Wszelkie Prawa Zastrzeżone

BizDesk. Dokumentacja Oprogramowania BizDesk w wersji 2.5. Copyright 2006 TRASKO NETWORK Wszelkie Prawa Zastrzeżone Dokumentacja Oprogramowania w wersji 2.5 SPIS TREŚCI 1. 2. Pierwsze kroki z systemem 4 1.1. Wstęp 4 1.2. Opcja darmowa 4 1.3. Opcja płatna 4 1.4. Instalacja systemu 4 Moduły systemu 6 2.1. Licencje 7 2.2.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Baza Danych 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2011. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2011. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Wyciągi Bankowe 2011 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Instalacja 5 3 Pierwsze uruchomienie 7 3.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Aplikacja konkursowa NFZ-KO

Aplikacja konkursowa NFZ-KO Aplikacja konkursowa NFZ-KO Moduł do elektronicznej wymiany danych pomiędzy świadczeniodawcami a Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie obsługi konkursu ofert Katowice, październik 2012 1 Wstęp... 4 1.1

Bardziej szczegółowo

Organizer Pracy Instrukcja obsługi

Organizer Pracy Instrukcja obsługi Organizer Pracy Instrukcja obsługi 2014 Spis treści 1. O programie... 4 2. Instalacja programu i bazy danych... 2.1 Konfiguracja uprawnień w systemie Windows... 2.2 Instalacja programu... 2.3 Instalacja

Bardziej szczegółowo

Moduł CRM. Wersja 3.56.303

Moduł CRM. Wersja 3.56.303 Moduł Wersja 3.56.303 Spis treści Słowo wstępne 5 Charakterystyka modułu 7 1. Przeznaczenie modułu 7 2. Budowa modułu 8 3. Obsługa okien 11 4. Ikony i skróty klawiszowe 18 5. Drukowanie dokumentów 21 Instalacja

Bardziej szczegółowo

Finanse i Księgowość dla WINDOWS

Finanse i Księgowość dla WINDOWS System Zarządzania SYMFONIA Finanse i Księgowość dla WINDOWS Wersja 5.1 Copyright 1993-20013MATRIX.PL SA Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie w jakiejkolwiek formie całości lub fragmentów podręcznika

Bardziej szczegółowo