Wspólne wystąpienie kobiety i mężczyzny na każdej uroczystości lub w różnych sytuacjach wymaga, aby ubiór obojga pozostawał w harmonii.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wspólne wystąpienie kobiety i mężczyzny na każdej uroczystości lub w różnych sytuacjach wymaga, aby ubiór obojga pozostawał w harmonii."

Transkrypt

1 W wyglądzie zewnętrznym bardzo ważne znaczenie ma ubiór, który, jeśli jest odpowiedni w określonej sytuacji, na pewno przyczyni się do wywarcia korzystnego wrażenia na każdym. Stroje dobrze ubranego człowieka charakteryzują się umiarem w doborze kolorów i fasonów, dostosowaniem do figury i typu urody, zharmonizowaniem wszystkich elementów od stóp do głów. Wspólne wystąpienie kobiety i mężczyzny na każdej uroczystości lub w różnych sytuacjach wymaga, aby ubiór obojga pozostawał w harmonii.

2

3 Przestrzeń barw

4 Kolory można podzielić na: ciepłe: czerwony, pomarańczowy i żółty zimne: zielony, niebieski i fioletowy. Natomiast barwy dzielą się na: neutralne: biel, czerń i wszystkie odcienie szarości. żywe: czerwień, pomarańczowy, niebieski i fiolet.

5 Z tej kolejności wynika, że obok siebie znajdują się kolory do siebie zbliżone, a więc czerwony i żółty, żółty i zielony, zielony i niebieski, niebieski i fioletowy. Najbardziej kontrastowe kolory znajdują się na przeciwległych jej krańcach. Są to kolory czerwony i zielony, niebieski i żółty, a w zakresie barw neutralnych biały i czarny.

6 Łącząc kolory, należy pamiętać, że: barwy jakościowo te same, a różniące się tylko nasyceniem, często się ze sobą "gryzą" i tym samym nie pasują do siebie; łączenie więcej niż dwóch barw często uniemożliwia uzyskanie estetycznej, zharmonizowanej całości.

7 Jasne kolory pogrubiają i są stosowane najczęściej w okresie lata; nadają się bardziej na wypoczynek w plenerze. Ciemne wyszczuplają i lepiej pasują jesienią i zimą. Ciemniejsze, spokojniejsze są bardziej stosowne w urzędzie i w czasie różnych spotkań towarzyskich.

8 Ubiór zależy od rodzaju i charakteru uroczystości, jej rangi protokolarnej oraz pory dnia. Dlatego też należy ubierać się zgodnie z powszechnie obowiązującymi zasadami i przede wszystkim kierować się prośbą gospodarzy, którzy najczęściej w zaproszeniu określają rodzaj stroju, jaki będzie obowiązywał. Zwykle jest to dopisek w lewym lub prawym dolnym rogu karty zaproszeniowej albo w liście u samego dołu, z lewej jego strony. Brak wzmianki o stroju wskazuje, że będzie obowiązywać ubranie wizytowe. W Polsce, ubranie wizytowe, ciemny garnitur albo kostium stały się odpowiednim strojem na prawie wszystkie uroczystości. Błędu w ubiorze nie można naprawić. Najlepiej zachować dobry humor i udawać, że nie stało się nic poważnego.

9 Ze strojami mężczyzn są ściśle związane stroje kobiet: suknia wizytowa, kostium, długa suknia wieczorowa i balowa. Ogólne zasady współzależności strojów mężczyzn i kobiet są następujące: żakiet (jaskółka) - kostium lub sukienka wizytowa; frak - długa suknia wieczorowa lub balowa; smoking - suknia wizytowa, bardzo strojna albo długa suknia. Ubranie wizytowe: przed godziną 19 - sukienka wizytowa lub kostium, po godz sukienka wizytowa. Ubranie wizytowe mężczyzny powinno być całkowicie ciemne, jednokolorowe. Koszula biała z mankietami na spinki i odpowiednio dobrany krawat, najlepiej gładki, bez wzorków.

10 Najogólniej ubrania męskie można podzielić na: jednorzędowe - odpowiednie dla wszystkich, niezależnie od wzrostu i figury; nosi się je z kamizelką lub bez, niekiedy z jednokolorowym pulowerem. dwurzędowe - uwydatniają słabe strony sylwetki, gdyż ją poszerzają; nie nosi się do nich ani kamizelki, ani pulowera

11 Elegancja i smak nakazują, aby noszone garnitury były w spokojnych i nienasyconych kolorach. I tak: różne odcienie szarości, rzadziej beżu i brązu - w pracy, w podróży i na spacerze; ciemne od marengo do czarnego włącznie oraz granatowe ubrania wizytowe, które nosi się w czasie wizyt i różnego rodzaju przyjęć oraz uroczystości.

12 Tylko jedna część garderoby może być we wzorki albo wszystkie jednokolorowe. Jeżeli mężczyzna stoi lub się porusza, marynarka - zarówno jednorzędowa, jak i dwurzędowa - powinna być zawsze zapięta na guziki. I tak w przypadku: jednorzędowej - bez względu na to, czy jest z kamizelką, czy nie, gdy ma: dwa guziki, przynajmniej jeden górny, trzy guziki, przynajmniej dwa, licząc od góry, nigdy jeden: górny, środkowy czy dolny. dwurzędowej, która zwykle ma jeden lub dwa guziki, zapina się wszystkie.

13 Można rozpiąć marynarkę i tylko marynarkę, jeśli się siada. Z chwilą wstania, najpierw należy ją zapiąć, a dopiero potem można mówić czy chodzić. Kamizelka powinna być zawsze zapięta na wszystkie guziki. v. Obowiązkowo nie zapinamy ostatniego, najniższego guzika w marynarce. Ta sama zasada dotyczy ostatniego guzika w kamizelce. Spodnie są odpowiedniej długości, to jest nogawki z przodu powinny sięgać powierzchni buta, a z tyłu dotykać obcasów.

14 Strój weekendowy, sportowy Charakteryzujący się wygodą i prostotą. Wszystkie części garderoby są do siebie dopasowane materiałem, kolorem, krojem i tworzą estetyczną całość. Składa się z następujących elementów: Spodnie sportowe. Kurtka. Bluza lub pulower, które zastępują marynarkę. Koszula kolorowa, w bardziej lub mniej widoczne desenie, nie wyłączając pasków i kraty. Krawat wełniany, raczej rzadko stosowany. Obuwie skórzane, wyraźnie sportowe albo typowo sportowe, łącznie z tenisówkami.

15 Ubranie sportowe koordynowane (klubowe, kombinowane) Składa się ono z następujących części: Marynarka o wyraźnie sportowym kroju, najczęściej jest jednorzędowa, uszyta z materiału nieco grubszego, jednokolorowego albo w kratę, lub wzorki. Guziki niekiedy metalowe, często z różnymi emblematami. Spodnie z materiału jednokolorowego, różniące się od marynarki rodzajem materiału i kolorem, przy czym obie części tworzą jedną całość. Kamizelkę można zastąpić pulowerem, który, jeśli marynarka będzie w kratkę lub wzory, powinien być jednokolorowy.

16 Koszula w jednolitym kolorze, jeśli spodnie lub marynarka, lub krawat będą we wzorki. Może być w paski lub kratkę tylko wtedy, gdy pozostałe części ubrania będą jednokolorowe. Krawat jednokolorowy lub we wzorki, w zależności od pozostałych części ubrania. Chusteczka estetyczna w kieszonce marynarki. Pasek skórzany do spodni dobiera się kolorem do obuwia. Czarne buty - czarny pasek. Obuwie skórzane, najlepiej bez ozdób, dobrane do koloru spodni. Ze spodniami: czarnymi, granatowymi, ciemnymi, ciemnobłękitnymi i szarymi - obuwie czarne, jasnymi - brązowe w ciemnym odcieniu.

17 Ubranie spacerowe, na różne okazje Tego rodzaju ubranie jest uszyte z materiału niezbyt grubego, w spokojnym nienasyconym kolorze. Można je nosić we wszystkich porach roku. Nadaje się na wiele różnych okazji. Ubranie spacerowe jest podstawowym strojem mężczyzny, ponieważ w tym stroju: przebywa się w biurze, chodzi na spacer, do kina i niekiedy do teatru, podróżuje się, można złożyć wizytę w instytucji, urzędzie czy prywatną, raczej do godziny 18.00, i pójść na przyjęcie, takie jak: lampka wina lub koktajl, które też rozpoczynają się w godzinach urzędowania.

18 Cechy ubrania spacerowego: Jednorzędowe lub dwurzędowe. Spodnie, kamizelka i marynarka powinny być uszyte z tego samego materiału. We wszystkich odcieniach szarości, błękitu, beżu, brązu i w innych, spokojnych kolorach, z materiałów jednokolorowych albo też w desenie. Koszule kolorowe i białe, gładkie lub w bardzo dyskretne wzory. Krawaty gładkie lub w lekkie wzorki, gdy ubranie i koszula są gładkie. Obuwie - czarne do ubrań szarych lub ciemnobłękitnych. Brązowe do beżu i brązów.

19 Ubranie wizytowe Jest strojem dziennym i wieczorowym. Może być jednorzędowe (z kamizelką lub bez) i dwurzędowe. Nosi się je podczas wszystkich uroczystości oficjalnych i prywatnych, takich jak: śniadanie, obiad, przyjęcia bufetowe i koktajle, premiera w teatrze lub operze, koncert w filharmonii, otwarcie wystawy; oczywiście, jeśli w zaproszeniu nie sugerowano stroju bardziej uroczystego, takiego jak: smoking, frak czy żakiet.

20 Cechy ubrania wizytowego: Ciemnoszare lub ciemnogranatowe, niekiedy z bardzo delikatnym deseniem. Im późniejsza godzina, tym ciemniejsze ubranie, ale nie całkiem czarne. Na przykład, na śniadanie nieco jaśniejsze, a na obiad ciemniejsze. Koszula jasnobłękitna lub biała. Wieczorem jednak zawsze biała. Mankiety na spinki. Czarne, sznurowane obuwie skórzane, bez jakichkolwiek ozdób. Krawat jednokolorowy, na przykład: bordowy, rubinowy, stalowy, ciemno żółty. Ciemny płaszcz, szary szalik, ewentualnie ciemnoszary kapelusz.

21 Frak Jest ubiorem, pochodzącym z XVIII wieku, który w hierarchii strojów znajduje się przed żakietem. Ze względu na kolor kamizelki, rozróżnia się frak z: czarną kamizelką. Jest ubiorem dziennym, ostatnio coraz rzadziej stosowanym. Najczęściej używa się go w czasie: wizyt międzypaństwowych na najwyższym szczeblu, uroczystych śniadań, składania życzeń noworocznych głowie państwa, objęcia władzy przez nowego prezydenta, wręczenia listów uwierzytelniających przez szefów misji.

22 Frak Z białą kamizelką. Jest najbardziej uroczystym strojem wieczorowym. Nosi się go po godzinie podczas oficjalnych: obiadów, przyjęć bufetowych, uroczystych premier i koncertów, w których biorą udział najwyżsi dostojnicy państwowi.

23 Frak jest strojem, do którego nosi się odznaczenia: insygnia wielkiej wstęgi i komandorii w pełnej postaci; pozostałe w formie miniaturek. Goście mogą przybyć z orderami i medalami, jeżeli na zaproszeniu będzie napisane: "frak z odznaczeniami".

24 Cechy fraka: Jest uszyty z czarnego sukna. Klapy są pokryte jedwabnym atłasem. Spodnie nie mogą mocno opadać ani też być zbyt wysoko podniesione. Najlepiej gdy są noszone na szelkach. Na zewnętrznych szwach spodni powinny znajdować się podwójne jedwabne lampasy. Koszula z bardzo sztywnym gorsem i mankietami, ze stojącym kołnierzykiem z zagiętymi końcami. Biała muszka. Czarne lakierki. Skarpetki czarne, jedwabne. W kieszonce fraka, z jego lewej strony, swobodnie włożona biała jedwabna chusteczka.

25 Strój ten uzupełniają: Płaszcz czarny lub szary. Szalik biały. Cylinder. Rękawiczki białe z koźlej skóry. Współcześnie rękawiczki są zdejmowane i pozostawiane w szatni. Dawniej były częścią stroju i noszono je zawsze. Do fraka nie pasuje zegarek noszony na ręku. Najbardziej odpowiednim jest zegarek kieszonkowy na łańcuszku, umieszczony w lewej kieszeni kamizelki lub w lewej kieszeni spodni. Łańcuszek powinien być umocowany do guzika i lekko zwisać na zewnątrz kieszeni.

26

27 Żakiet (jaskółka) Jest strojem dziennym i uroczystym. Nosi się go głównie w czasie: składania życzeń głowie państwa, złożenia listów uwierzytelniających, pogrzebów i innych oficjalnych uroczystości, w których biorą udział osobistości zajmujące najwyższe stanowiska w państwie.

28 Cechy żakietu: Jest uszyty z szaroczarnego sukna. Ma sięgające kolan, zaokrąglone poły. Spodnie sztuczkowe. Czarna lub szara kamizelka. Koszula biała z odkładanym kołnierzykiem. Krawat popielaty, czarno-szary lub srebrny. Pantofle gładkie, czarne, ale nie lakierki. Skarpetki czarne lub ciemnoszare. W kieszeni żakietu - biała, batystowa chusteczka. Płaszcz ciemny. Rękawiczki szare, zamszowe z ukrytym szwem. Cylinder czarny.

29

30 Smoking Jest strojem uroczystym, wieczorowym. Bardzo rzadko używa się go w ciągu dnia, jeśli to w bardzo późne popołudnie. Rozróżnia się następujące fasony smokingu: jednorzędowy. dwurzędowy. jednorzędowy z szalowymi, jedwabnymi klapami. Nosi się go podczas: premier i koncertów, obiadów, przyjęć bufetowych, balów, w tym sylwestrowego. W tym stroju można pójść tylko wówczas, gdy na pisemnym zaproszeniu znajdzie się dopisek: "smoking".

31 Cechy smokingu: Jest uszyty z czarnego, cienkiego materiału. Klapy są wyłożone jedwabnym atłasem. Na zewnętrznych szwach spodni są naszyte pojedyncze, czarne jedwabne lampasy. Jednorzędowy nosi się z czarną kamizelką, dwurzędowy bez. Zamiast kamizelki, może być używany specjalny, szeroki na cm, tzw. pas hiszpański, który nosi się zarówno przy jednorzędowym, jak i dwurzędowym smokingu. Koszula z półsztywnymi: gorsem i odkładanymi mankietami. Kołnierzyk odkładany lub z zagiętymi końcami. Muszka zawsze czarna, nigdy w innym kolorze. Skarpetki czarne, jedwabne. Lakierki lub czarne, gładkie sznurowane obuwie o cienkiej podeszwie. Płaszcz czarny lub szary i czarny miękki kapelusz. Zegarek ręczny na czarnym, skórzanym lub metalowym pasku.

32 Oprócz smokingów czarnych są używane również smokingi białe. Składają się one z białej marynarki i czarnych spodni. Marynarka jest uszyta z białego sukna, a klapy są wyłożone białym jedwabiem. Biały smoking, do którego nosi się również czarną muszkę, jest używany w krajach o ciepłym klimacie, w czasie przyjęć odbywających się w ogrodach i na pokładach statków.

33

34 Koszule można podzielić na: Białe ze sztywnym gorsem - używane do fraka. Białe, smokingowe z półsztywnym gorsem i odkładanym kołnierzykiem. Białe z odkładanym kołnierzykiem, noszone do żakietu, ubrania wizytowego i niekiedy spacerowego. Zwykłe białe, lekko błękitne i kremowe noszone do strojów wizytowych, spacerowych i sportowych koordynowanych. Kolorowe bez wzorków i z wzorkami, używane z ubraniami spacerowymi i sportowymi. Kolorowe we wzory, z odkładanym kołnierzykiem, noszone do ubrań weekendowych.

35 Koszula frakowa

36 Koszula smokingowa

37 Koszula dzienna

38 Zasady dobierania i używania koszul: Razem z ubraniem i krawatem powinna tworzyć zharmonizowaną całość, to jest, do ubrania: jednokolorowego - koszula biała, kolorowa lub kolorowa we wzory, mającego deseń - koszula jednokolorowa, pastelowa. Białe można nosić do wszystkich ubrań, z wyjątkiem bardzo sportowych. Jednokolorową lub kolorową w drobne wzorki do ubrania spacerowego w jednolitym kolorze. Błękitna o nienasyconym kolorze do ubrania granatowego. Kremowa do brązowego. Błękitna lub popielata do szarego.

39 Mankiety koszuli: pojedyncze i zapinane na guziki stosuje się do ubrań spacerowych, sportowych koordynowanych i weekendowych, odkładane i zapinane na spinki w koszulach białych lub jasnobłękitnych do ubrań wizytowych, wraz z rękawami powinny być dłuższe od rękawów marynarki i trochę wystawać, nie więcej jednak niż dwa centymetry.

40 Muszki są noszone: czarne do smokingów, białe do fraków, kolorowe do ubrań spacerowych, głównie jednorzędowych. Wszystkie muszki powinny być wiązane, nigdy na gumce lub zapinane na guzik.

41 Muszka

42 Muszka

43 Gdy ubranie jest: w paski - koszula i krawat jednokolorowe, jednokolorowe - koszula w paski, a krawat jednokolorowy, jednokolorowe, łącznie z koszulą - krawat we wzorki Kupując krawat, należy pamiętać, że wielkość wzorów powinna być odwrotnie proporcjonalna do wieku. Im starszy wiek, tym mniejszy, delikatniejszy deseń. Kupując krawat, należy sprawdzić jego długość w ten sposób, że po przyłożeniu jednego końca do dolnej wargi, drugi powinien dotykać ziemi.

44 Dobrze zawiązany krawat powinien sięgać do paska od spodni. Krótszy lub dłuższy, albo luźno zwisający oraz z rozpiętym kołnierzykiem jest mało elegancki.

45 Węzeł windsor

46 Węzeł pół-windsor

47 Węzeł prosty

48 Węzeł shelby

49 Jako uzupełnienie ubrania mężczyzny występują dwa rodzaje chusteczek: Jedwabna lub batystowa, niezbyt duża, służąca celom estetycznym: nosi się ją do wszystkich ubrań o charakterze uroczystym, umieszcza się ją w zewnętrznej kieszonce żakietu, fraka, smokingu, ubrania wizytowego i spacerowego, nie ma wymogu noszenia jej w kieszonce ubrania klubowego (koordynowanego, kombinowanego), do kieszonki fraka lub smokinga powinna być włożona swobodnie i wystawać ponad kieszonkę, w innych ubraniach układa się ją w kształcie paska albo trójkąta, który może wystawać ponad kieszonkę około centymetra, nie powinno układać się jej w ząbki i nie może wystawać zbyt pretensjonalnie ani też wydatnie zwisać, jak żabot.

50 Bawełniana, większa od estetycznych, białe lub białe w dyskretne paski lub kratę, o przeznaczeniu higienicznym: nie jest rekwizytem na pokaz, powinno przechowywać się ją w wewnętrznej, prawej kieszeni marynarki lub w lewej kieszeni spodni. Umożliwia to wyjęcie jej lewą ręką, ponieważ tą ręką zawsze należy to czynić, powinna ona być wyprasowana i ładnie złożona, nigdy zmięta i zgnieciona, do ubrań wizytowych, smokingu, fraka czy żakietu używać należy chusteczki białej, do ubrania spacerowego - oprócz białej, można używać białej w delikatne paski i kolorowe w paski lub kratę, do ubrań sportowych można również używać kolorowej.

51 Kolor obuwia dopasowuje się do koloru stroju, z którym powinno być zharmonizowane. I tak do ubrań: uroczystych i wizytowych, szarych i jasnych - czarne, jasnych - w różnych odcieniach brązu, błękitnych w ciemniejszym odcieniu - czarne. Do poszczególnych rodzajów strojów pasuje następujące obuwie: frak i smoking - lekkie obuwie lakierowane lub z czarnej cielęcej skóry, ubranie wizytowe i żakiet - pantofle czarne sznurowane, gładkie, bez ozdób, o możliwie cienkiej podeszwie. Im podeszwa jest cieńsza, tym obuwie wygląda bardziej elegancko; ubranie spacerowe i sportowe - obuwie brązowe.

52 Skarpetki z reguły powinny być: jednokolorowe, gładkie, raczej cienkie, długie, sięgające kolan; najlepsze są podkolanówki. Jeśli obuwie jest czarne, to skarpetki albo czarne, albo w ciemnym kolorze od granatu do czerni, a jeżeli buty są brązowe, to skarpetki w takim samym kolorze lub pokrewnym

53 Stopnie oficjalności stroju męskiego Ubrania męskie, od wizytowych do sportowych, można podzielić według czterostopniowej skali. Ten podział ma znaczenie praktyczne i może pomóc we właściwym doborze rodzaju stroju i jego poszczególnych elementów. I tak:

54 Stopień pierwszy Ciemny, szary lub granatowy garnitur delikatny wzór lub prążki na dobrej jakości wełnie. Bawełniana koszula: biała, kremowa, lekki błękit lub delikatne prążki, uszyta tak, aby lekko dotykać ciała, ale nie za ciasna, niezbyt duży kołnierz, mankiety odginane ze spinkami. Ciemne (bliższe czerni) skarpety, gładkie, długie, co najmniej do połowy łydki, tak aby podczas siedzenia i krzyżowania nóg nie było widać gołej skóry Czarne buty, na skórze, sznurowane, gładkie, bez jakichkolwiek upiększeń Jedwabny krawat gładki lub z bardzo delikatnym wzorem. Żadnej biżuterii oprócz zegarka, spinek do mankietów, sygnetu lub obrączki ślubnej.

55 Stopień drugi Garnitur, koszula i krawat w stylu trochę swobodniejszym, tzn.: Garnitur o modniejszym i luźniejszym kroju w kolorze lżejszym, bardziej neutralnym albo zdecydowanym. Koszula w kolorach pastelowych: róż, zieleń, beż, lila, także kratki lub prążki. Krawat w kolorze intensywniejszym lub wzorzysty. Muszka.

56 Stopień trzeci Marynarka w innym kolorze niż spodnie. Granatowy sweter, sportowy płaszcz z tweedu, sztruksu lub flaneli, wełniana marynarka. Koszula w kratkę z włochatej bawełny. Dżinsowa koszule z krawatem. Koszula ciemniejsza niż garnitur czy marynarka. Brak krawata.

57 Stopień czwarty Koszula dżinsowa bez krawata. Skórzana kurtka lub marynarka. Brak marynarki. Brak krawata. Dżinsy. Koszulka bawełniana. Koszula sportowa.

58 Stroje kobiet powinny być: Proste, dostosowane do sylwetki i wieku. Różnorodne, zależne od okoliczności, charakteru uroczystości, ich rangi protokolarnej i pory dnia. Indywidualne i modne, ale nie ślepo dostosowane do mody. Zharmonizowane ze sobą kolorem. Zgodne z charakterystyką kroju, gatunku tkaniny i dodatków. Pozbawione ekstrawaganckich nowości mody, ale z drugiej strony nie ignorowanie jej wpływu. Wolne od nasyconych, jaskrawych kolorów. Konieczne jest noszenia rajstop lub pończoch we wszystkich sytuacjach, bez względu na porę roku i temperaturę,

59 Strój weekendowy, sportowy Wszystkie elementy stroju mają charakter sportowy, prosty, wygodny i praktyczny. Są do siebie dopasowane stylem, kolorem i materiałem. Dobrze dobrane dodatki odgrywają istotną rolę. Ten strój składa się z: kurtki, blezera, pulowera lub bluzki; spodni, które mogą być zastąpione spódnicą; pantofle skórzane, solidniejsze i na grubszym obcasie, ale także obuwie półsportowe albo wybitnie sportowe, łącznie z tenisówkami. paski, apaszki, szaliki jako dodatki upiększające całość.

60 Suknia (sukienka) przedpołudniowa, całodzienna Powinna być wygodna i dostosowana do charakteru zajęć. Ma ona szerokie zastosowanie, ponieważ może być używana w ciągu całego dnia. Można w niej przyjmować interesantów i niespodziewanych gości, załatwiać sprawy w urzędach, pójść po zakupy, na spacer, do kawiarni, na odczyt itp.

61 Cechy charakterystyczne: prosty fason, bez elementów strojnych; jako całość: estetyczna, schludna, kolorem dostosowana do sylwetki i z odpowiednio dobranymi dodatkami spośród ozdób można używać sztuczną biżuterię oraz wyroby ze srebra i złota, stosując tylko jeden rodzaj kruszcu czy tworzywa, nigdy w nadmiernej ilości, im mniej, tym lepiej; obuwie wygodne, dostosowane do sukienki i innych dodatków, może być półsportowe, ale mogą być to także pantofle płaskie, na słupku lub szpilki; odpowiednia torebka, może być dość duża, ale nie pakowna.

62 Suknia (sukienka) wizytowa Oprócz nazwy sukienki (sukni) wizytowej spotyka się też nazwę sukienki popołudniowej, koktajlowej i wieczorowej. Najczęściej w stroju tym kobieta może: składać wizyty; uczestniczyć w przyjęciach, odbywających się zarówno na stojąco, jak i siedząco; pójść do teatru i na koncert.

63 Cechy charakterystyczne: ma charakter uroczysty; przejawia się to w fasonie, doborze koloru i rodzaju tkaniny; może być w ciemnych kolorach, od szarości, poprzez granat do czerni, ale każdy inny kolor pastelowy też jest odpowiedni; ma przeważnie rękawy, niezbyt duży dekolt, jest krótka, tzn. powinna sięgać, w zależności od panującej mody, nieco poniżej lub powyżej kolan; torebka elegancka, niezbyt duża, tzw. kopertówka; obuwie dopasowane kolorem i fasonem do całości stroju, a przede wszystkim do koloru torebki, który powinien być taki sam. ozdoby ze sztucznej biżuterii, srebra lub złota, bez nadmiernej ilości i jednorodne, co do tworzywa.

64 Kostiumy można podzielić na: dzienne, sportowe; nosi się je w pracy, w czasie podróży i spacerów, u szyte są na ogół z różnego typu tkanin wełnianych, mniej wyszukanych. nosi się do nich czółenka na obcasie lub szpilki, na średniej wysokości obcasie, ozdoby skromne, nie wyszukane i niezbyt liczne; wizytowe, zakładane na różne, oficjalne uroczystości i przyjęcia: są uszyte przeważnie z aksamitu i tkanin jedwabnych, nosi się je przed południem i po południu, nie powinno się pójść na uroczystości i przyjęcia odbywające się wieczorem po godzinie 19.00; ubiera się raczej szpilki lub bardzo eleganckie pantofle na wysokim obcasie, ozdoby bardziej eleganckie, nieliczne, jednorodne, co do tworzywa.

65 Suknia długa, wieczorowa (long dress) Jest używana podczas różnych, oficjalnych uroczystości i przyjęć, szczególnie odbywających się wieczorem. Stąd jej kolor jest raczej ciemny. Zdarzają się również wyraziste kolory czerwieni i jej odcienie. O pójściu w tej sukni decyduje pora uroczystości albo dopisek na zaproszeniu. W przypadku zaproszenia dotyczącego tylko kobiety, w lewym lub prawym rogu karty zaproszeniowej będzie napisane: long dress lub długa suknia. Jeśli zaproszenie będzie wspólne i mężczyzna jest wymieniony na pierwszym miejscu, to dopisek: smoking, frak, czy żakiet, będzie oznaczać, że kobieta powinna pójść w długiej sukni

66 Cechy charakterystyczne: zwykle posiada dekolt, którego głębokość zależy od panującej mody i sylwetki rękawy są długie fason, kolor i rodzaj materiału najczęściej są podyktowane aktualną modą. pantofelki lub szpilki są dostosowane do koloru sukienki i torebki typu kopertówka. ozdoby jednorodne, co do tworzywa i kształtu, niezbyt liczne.

67 Suknia długa, balowa Jest bardziej wytworna od sukni długiej wieczorowej i nosi się ją, jak sama nazwa wskazuje, podczas różnego rodzaju balów. Cechy charakterystyczne: przeważnie bez rękawów, z dość dużym dekoltem, dopuszczalne są wszystkie kolory i ich odcienie, jest uszyta z dobrej gatunkowo tkaniny i ma bogatsze dodatki niż wieczorowa, torebka możliwie mała, nie tylko kopertówka. obuwie na wysokich obcasach, delikatne, wykonane z rypsu, atłasu, w kolorze złotym, srebrnym lub czarnego lakieru ozdoby bardziej wyszukane, jednorodne, ale bez ich nadmiaru.

68 Rękawiczki ze względu na ich długość, można podzielić na trzy grupy: długie: używane do długiej sukni bez rękawów lub z bardzo krótkimi, nosi się je w czasie uroczystych przyjęć odbywających się wieczorem, nie używa się ich ani w dzień, ani w godzinach popołudniowych, są elementem dekoracyjnym i stanowiącym całość z suknią. Kobieta przebywa w nich podczas przyjęcia, tańczy itp. półdługie używa się do strojów z rękawami o długości 3/4. krótkie do wszystkich innych z długimi rękawami.

69 Zwyczajowo przyjęło się używać ozdoby: srebrne w dzień; złote wieczorem; jednorodne, czyli na przykład, jak złote, to wszystkie z tego kruszcu, oczywiście zachowując umiar, co do ilości i kształtu; nie używać ich podczas uroczystości żałobnych, pogrzebów.

70 Panie noszą kapelusze w czasie bardzo oficjalnych uroczystości, na przykład w obecności cesarzowej i królowej, ślubów, pogrzebów, garden party w rezydencji głowy państwa, premiera rządu, ambasadora itp. Nie należy w tym nakryciu chodzić do kina, teatru czy na koncerty do filharmonii oraz po godzinie

71 Stopnie oficjalności stroju kobiecego Wymienione poniżej stopnie ubioru kobiecego nie uwzględniają ani sukienek, ani sukien długich i balowych, należą do strojów uroczystych. Ta klasyfikacja ma pomóc paniom we właściwym dobieraniu strojów noszonych w ciągu dnia do godziny

72 Stopień pierwszy Kostium w ciemnym kolorze, klasyczna góra i dół, podobne do kroju męskiego garnituru, czyste linie, klasyczne ciemne buty na skórze bez upiększeń, niewiele biżuterii, lekka bluzka. Kostium w ciemnym kolorze, linia bardziej stylizowana, kontrast z jasną lub białą bluzką lub spódnicą. Kostium, styl klasyczny, kolor intensywny, proste linie.

73 Stopień drugi Kostium z tkaniny o intensywniejszym kolorze i o bardziej stylizowanej linii. Klasyczna w stylu sukienka i żakiet. Żakiet plus spódnica, kolorowe lub neutralne, tkanina o ciekawej fakturze lub deseniu, proste linie. Sukienka, linia klasyczna lub aktualnie modna, kolor ciemniejszy lub neutralny ciemny.

74 Stopień trzeci Klasyczny żakiet i spodnie, kolor góry i dołu ten sam, ciemny. Klasyczny żakiet i krótkie spodnie, ciemny kolor.

75 Stopień czwarty Klasyczna spódnica z prostą bluzką. Klasyczna spódnica z bluzką zdecydowanie damską w kroju. Ciemne, proste spodnie z klasyczną bluzką. Ciemne, proste spodnie z bluzką damską (modną) zabawną.

76 Stopień piąty Sweter, zwykła spódnica. Bluzka, zwykła spódnica, kamizelka. Bluzka i szorty. Prosta sukienka bez rękawów. Ubranie sportowe

77

Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia:

Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia: SAVOIR VIVRE Savoir-vivre (fr. savoir - wiedzieć, vivre - żyć; "znajomość życia") czyli ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł

Bardziej szczegółowo

Rozdział 2. Aspekt wizualny stron internetowych spółek giełdowych

Rozdział 2. Aspekt wizualny stron internetowych spółek giełdowych Artykuł pochodzi z publikacji: Produkcja przekazów multimedialnych, (Red.) M. Chrząścik, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2013 Rozdział 2. Aspekt wizualny stron internetowych spółek giełdowych Marta Julia

Bardziej szczegółowo

KOLEKCJE BMW SPORT 14/15

KOLEKCJE BMW SPORT 14/15 BMW Lifestyle 2014/2015 Radość z jazdy KOLEKCJE BMW SPORT 14/15 KOLEKCJA BMW ATHLETICS: NADZWYCZAJNA FUNKCJONALNOŚĆ. KOLEKCJA BMW MOTORSPORT: WYJĄTKOWA WSZECHSTRONNOŚĆ. KOLEKCJA BMW YACHTSPORT: MAKSYMALNA

Bardziej szczegółowo

PROWADZENIE WYCIĄGU. Wstęp: Tomasz Kliś. 1. Właściwości liny wspinaczkowej

PROWADZENIE WYCIĄGU. Wstęp: Tomasz Kliś. 1. Właściwości liny wspinaczkowej Tomasz Kliś PROWADZENIE WYCIĄGU Wstęp: Od zarania alpinizmu lina jest nieodłącznym atrybutem wspinacza. Dziś, gdy z alpinizmu wyodrębniły się rozmaite dyscypliny wspinaczkowe tak odmienne jak himalaizm

Bardziej szczegółowo

Porada 1. Porada 2. Porada 3. Porada 4. Porada 5. Porada 6.

Porada 1. Porada 2. Porada 3. Porada 4. Porada 5. Porada 6. Porada 1. Nawet jeżeli nie odczuwasz żadnych kłopotów z widzeniem, okresowo badaj swój wzrok:co najmniej raz na dwa-trzy lata, jeżeli nie masz 40 lat, a przynajmniej raz w roku po czterdziestce. Badanie

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania. Robert Turski Nr albumu: 198723. Jest taki Urząd. Etnografia organizacji służby publicznej

Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania. Robert Turski Nr albumu: 198723. Jest taki Urząd. Etnografia organizacji służby publicznej Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania Robert Turski Nr albumu: 198723 Jest taki Urząd Etnografia organizacji służby publicznej Praca magisterska na kierunku Marketing i Zarządzanie w zakresie zarządzania

Bardziej szczegółowo

Jak stworzyć system identyfikacji wizualnej firmy?

Jak stworzyć system identyfikacji wizualnej firmy? Jak stworzyć system identyfikacji wizualnej firmy? Identyfikacja wizualna to całość symboliki stosowanej przez firmę, czyli wszystko to, po czym można na zewnątrz rozpoznać, że to właśnie nasza firma;

Bardziej szczegółowo

RENAULT TWORZY NA NOWO ESPACE A

RENAULT TWORZY NA NOWO ESPACE A KOMUNIKAT PRASOWY RENAULT TWORZY NA NOWO ESPACE A Renault Espace, jeden z flagowych modeli marki, powraca jako duży crossover o płynnej linii i masywnej, eleganckiej sylwetce. Ten innowacyjny crossover

Bardziej szczegółowo

Warszawa, kwiecień 2008 r. Uwagi odnośnie przewodnika proszę kierować na adres: rzabielski@plusnet.pl

Warszawa, kwiecień 2008 r. Uwagi odnośnie przewodnika proszę kierować na adres: rzabielski@plusnet.pl Przewodnik pisania prac magisterskich i dysertacji doktorskich dla studentów SGGW 1 Romuald Zabielski, Katedra Nauk Fizjologicznych, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, SGGW Czasem napisanie pracy magisterskiej

Bardziej szczegółowo

Ciepło i oszczędnie. Dogrzewaj się mądrze. Temperatura dla zdrowia

Ciepło i oszczędnie. Dogrzewaj się mądrze. Temperatura dla zdrowia piątek 21.09.2012 OGRZEJ SWÓJ DOM Partner dodatku 1878951 Dogrzewaj się mądrze Unikaj urządzeń, które stwarzają realne niebezpieczeństwo - pod żadnym pozorem nie dogrzewaj swojego mieszkania kuchenką gazową.

Bardziej szczegółowo

Program szkolenia dzieci do lat 10-ciu Ministerstwo Sportu i Turystyki

Program szkolenia dzieci do lat 10-ciu Ministerstwo Sportu i Turystyki Piotr Unierzyski Wojciech Andrzejewski Program szkolenia dzieci do lat 10-ciu Ministerstwo Sportu i Turystyki , 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część publikacji nie może być kopiowana czy przekazywana

Bardziej szczegółowo

Poradnik Badaj interaktywnie

Poradnik Badaj interaktywnie Poradnik Badaj interaktywnie Jak poprawnie przygotować ankietę internetową Poradnik Badaj interaktywnie Jak poprawnie przygotować ankietę internetową Wydawca: Autorzy: Bartłomiej Berbeć Karolina Ciećka

Bardziej szczegółowo

Społeczny audyt polityki rowerowej m. st. Warszawy

Społeczny audyt polityki rowerowej m. st. Warszawy Społeczny audyt polityki rowerowej m. st. Warszawy opracowanie: Radosław Wałkuski współpraca: Maciej Sulmicki Warszawa, 2015 1 Społeczny audyt polityki rowerowej m.st. Warszawy Raport powstał w ramach

Bardziej szczegółowo

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli.

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli. Tytuł oryginału: The Principles of Beautiful Web Design by Jason Beaird Tłumaczenie: Maciej Reszotnik ISBN: 978-83-246-3590-0 Helion S.A. 2012. Authorized Polish translation of the English edition of The

Bardziej szczegółowo

Jak zaprojektować i uruchomić prostą stronę internetową?

Jak zaprojektować i uruchomić prostą stronę internetową? Przemysław Marcinkowski Jak zaprojektować i uruchomić prostą stronę internetową? Na przykładzie platformy WordPress Fundacja Wspomagania Wsi 2014 Jak zaprojektować i uruchomić prostą stronę internetową?

Bardziej szczegółowo

Od teorii do analizy statystycznej. Jak badać zjawiska psychologiczne?

Od teorii do analizy statystycznej. Jak badać zjawiska psychologiczne? Sylwia Bedyńska Aneta Brzezicka Marzena Cypryańska Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej CZĘŚĆ I PRZYGOTOWANIE DANYCH DO ANALIZY STATYSTYCZNEJ ROZDZIAŁ Od teorii do analizy statystycznej. Jak badać zjawiska

Bardziej szczegółowo

RAPORT TEMATYCZNY Z BADANIA. Czas pracy i warunki pracy w relacjach nauczycieli

RAPORT TEMATYCZNY Z BADANIA. Czas pracy i warunki pracy w relacjach nauczycieli RAPORT TEMATYCZNY Z BADANIA Czas pracy i warunki pracy w relacjach nauczycieli Warszawa, czerwiec 2013 Autorzy: dr hab. Michał Federowicz dr Jacek Haman dr Jan Herczyński Kamila Hernik Magdalena Krawczyk-Radwan

Bardziej szczegółowo

Nr 3 (466) luty 2014 Tytuł istnieje od roku 1906

Nr 3 (466) luty 2014 Tytuł istnieje od roku 1906 Ukraina ma wszystkie szanse powtórzyć sukcesy Polski (str. 8) www.dk.com.ua Nr 3 (466) luty 2014 Tytuł istnieje od roku 1906 Pismo społeczne, ekonomiczne i literackie Komentarz ekonomiczny POLSKA GOSPODARKA

Bardziej szczegółowo

Wodne stwory i potwory

Wodne stwory i potwory Wodne stwory i potwory czyli jak samodzielnie określić czystość wody Opracowanie, tekst: Barbara Kuprel-Poźniak Konsultacje: Maciej Kunysz, Piotr Znaniecki Rysunki: Patrycja Olszewska Zdjęcia: Barbara

Bardziej szczegółowo

Reprezentacja dokumentów tekstowych w modelu przestrzeni wektorowej

Reprezentacja dokumentów tekstowych w modelu przestrzeni wektorowej POLITECHNIKA WARSZAWSKA WYDZIAŁ ELEKTRONIKI I TECHNIK INFORMACYJNYCH INSTYTUT INFORMATYKI Rok akademicki 2004/2005 PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA Michał Kosmulski Reprezentacja dokumentów tekstowych w modelu

Bardziej szczegółowo

EUROPEJSKI SONDAŻ SPOŁECZNY Runda 6

EUROPEJSKI SONDAŻ SPOŁECZNY Runda 6 EUROPEJSKI SONDAŻ SPOŁECZNY Runda 6 (2012) INSTRUKCJA DLA ANKIETERA (PAPI) 1. INFORMACJE O BADANIU........................................................... 2 2. NARZĘDZIE BADAWCZE.............................................................

Bardziej szczegółowo

Sprzęt podstawowy. Płetwy

Sprzęt podstawowy. Płetwy Często mówi się, że nie nurkuje sprzęt tylko człowiek. Jednak poprawnie dobrany i skonfigurowany sprzęt czyni nurkowanie łatwiejszym i bezpieczniejszym. Z drugiej strony zły sprzęt może być przyczyną problemów

Bardziej szczegółowo

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga 1 e-book stanowi przedmiot praw autorskich icomarch24 S.A. z siedzibą w Krakowie zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000328672. e-book podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie

Bardziej szczegółowo

System Identyfikacji Wizualnej Województwa Lubelskiego

System Identyfikacji Wizualnej Województwa Lubelskiego System Identyfikacji Wizualnej Spis treści Wprowadzenie 4 System a wartości marki 5 Część I: Podstawowe elementy współtworzące SIW Podstawowe elementy współtworzące SIW 1 Elka Czym jest Elka? 8 Jak jej

Bardziej szczegółowo

Realizacja zdjęć. Podstawowe pojęcia filmowe

Realizacja zdjęć. Podstawowe pojęcia filmowe Realizacja zdjęć Nim zabierzesz się za realizację własnego filmu, zastanów się jak w ogóle ROBI SIĘ FILMY. Z jakich elementów składa się obraz filmowy? Jak je ze sobą łączyć, aby powstała jedna spójna,

Bardziej szczegółowo

Realizacja i postprodukcja filmu

Realizacja i postprodukcja filmu Realizacja i postprodukcja filmu Opracował: dr inż. Piotr Suchomski dr inż. Bartosz Kunka Wprowadzenie n Współczesna technika cyfrowa umożliwia na tworzenie coraz doskonalszych i coraz ciekawszych, zaskakujących

Bardziej szczegółowo

Biblioteczka dla Osób Niepe nosprawnych. prof. Ewa Nowak Jolanta Budny Kamil Kowalski

Biblioteczka dla Osób Niepe nosprawnych. prof. Ewa Nowak Jolanta Budny Kamil Kowalski Biblioteczka dla Osób Niepe nosprawnych prof. Ewa Nowak Jolanta Budny Kamil Kowalski dla osób z dysfunkcją narządu ruchu prof. Ewa Nowak, Jolanta Budny, Kamil Kowalski Spis treści Wprowadzenie... 5 Wstęp...

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie projektami w organizacjach studenckich z wykorzystaniem darmowego oprogramowania

Zarządzanie projektami w organizacjach studenckich z wykorzystaniem darmowego oprogramowania Zarządzanie projektami w organizacjach studenckich z wykorzystaniem darmowego oprogramowania Dawid Cegła Spis treści 1. Wstęp... 3 2. Był sobie projekt... 4 3. Zarządzanie projektami po studencku - realia

Bardziej szczegółowo

35 REGULAMIN PRAW I OBOWIĄZKÓW UCZNIA. Wstęp

35 REGULAMIN PRAW I OBOWIĄZKÓW UCZNIA. Wstęp 35 REGULAMIN PRAW I OBOWIĄZKÓW UCZNIA Wstęp Regulamin zobowiązuje wszystkich uczniów do rzetelnej nauki i tworzenia przyjaznej atmosfery w Szkole. Zachęca uczniów do stawiania sobie wymagań na miarę własnych

Bardziej szczegółowo

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność Spis treści ROZDZIAŁ 1........................................... 17 Chaos kontrolowany Zarządzanie zdjęciami

Bardziej szczegółowo