THE State of the Art. Inteligentne Systemy Transportowe. 20 Światowy Kongres TOKIO Open ITS to the Next. Wprowadzenie

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "THE State of the Art. Inteligentne Systemy Transportowe. 20 Światowy Kongres TOKIO 2013. Open ITS to the Next. Wprowadzenie"

Transkrypt

1 THE State of the Art Inteligentne Systemy Transportowe 20 Światowy Kongres TOKIO 2013 Open ITS to the Next Wprowadzenie Inteligentne systemy Transportowe (ITS) są odniesieniem do Nowych Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (NICT), wchodzących w sferę transportu. Są prezentowane jako inteligentne ponieważ ich funkcjonowanie opiera się na koncepcjach zazwyczaj związanych z inteligencją sensoryczną, przetwarzaniem otrzymanych danych, komunikacją i zachowaniami adaptacyjnymi. Użytkownik końcowy może nie być tego świadomy, ale powyższe technologie są obecne w naszym życiu codziennym: informacja pasażerska podczas oczekiwania na metro, pomoce drogowe, elektroniczne środki płatności, informacja drogowa a w niedalekiej przyszłości pojazdy autonomiczne lub samochody komunikujące się, to wszystko elementy inteligentnych systemów transportowych. Rozwój i integracja tych nowych narzędzi sprawi, że w przyszłości transport będzie bardziej bezpieczny, efektywny i przyjazny dla środowiska. ITS są powodem zaciekłej konkurencji gospodarczej na poziomie globalnym. Od 14 do 18 października, w Tokio odbył się 20 Światowy Kongres Inteligentnych systemów Transportowych pod hasłem Otwórz ITS na Nowe, będące odzwierciedleniem nadejścia nowej generacji ITS kierowanej nowymi paradygmatami. Przez prawie tydzień prezentowane były publiczności złożonej z ekspertów i gości z całego świata wytyczne i najnowsze technologiczne osiągnięcia w sferze transportu i podróżowania. Około 4000 uczestników z ponad 65 różnych krajów mogło wybierać spomiędzy 200 wykładów (sesje plenarne, techniczne lub specjalnych zainteresowań), wystawa promocyjna złożona z ponad 230 standów, 30 pokazów oraz 9 wycieczek technologicznych organizowanych kilka razy dziennie. W sumie odnotowano obecność 20,691 gości pomimo odwołania pół dnia konferencji ze względu na tajfun szalejący na początku tygodnia.

2 Wystawa i konferencje Wystawa odbyła się w Big Sight w Tokio, w trzech różnych halach wokół specjalnej strefy skupiającej stoiska Urzędu Miejskiego Tokio, Japońskiego Ministerstwa Transportu i jego agencji. Wykłady prowadzone były w salach wielkiego centrum kongresowego. Tokio Big Sight, widok z metra Jeśli w ujęciu historycznym ITS zajmowało się zarządzaniem ruchem czy pomocą kierującym, to obecne stanowiska i konferencje pokazują, że rozwój ITS ma wpływ na organizację miast wykraczającą daleko poza obszar motoryzacyjny: cyfrowe miasta, zarządzanie energią (samochody elektryczne, szybko ładujące się akumulatory, inteligentne ładowanie poprzez indukcją na parkingach), multimodalne systemy informacyjne i kooperatywne oraz piesi, rowerzyści i parkingi, które stały się nową strefą zastosowań ITS. Trudno jest stworzyć wyczerpującą listę zagadnień ITS, głównie dlatego że często się one pokrywają. Jednakże poniżej znajdziecie Państwo, krótki przegląd najważniejszych zagadnień z zakresu ITS w 2013 roku. Można zaobserwować, że główne założenia ITS na poziomie globalnym pokrywają się z wyzwaniami społecznymi określonymi w THE ISSUE. Pojazdy autonomiczne Autonomiczne lub pół-autonimiczne pojazdy to samochody zdolne do poruszania się w ruchu miejskim - lub dedykowanej infrastrukturze - bez lub przy minimalnym poziomie ludzkiej interwencji. Ten rodzaj pojazdów ma wiele zastosowań: redukcja liczby zdarzeń drogowych ze względu na większą niezawodność systemów komputerowych, redukcja zatorów drogowych dzięki lepszej organizacji ruchu, zmniejszenie przeciwwskazań do jazdy (wiek, zdrowie, stała koncentracja na drodze, itd.) oraz automatyzacja wielu zadań (dostawy, parkowanie, itd.). Prezentacje, elementy stanowisk i rozmów delegatów podkreślają fakt, że autonomiczne samochody są dziś istotnym obiektem zainteresowań wielu producentów i obszaru biznesu. Prezentacja Google Car

3 Pojazdy współpracujące Systemy współpracujące są to usługi ITS stosujące komunikację pojazdów do infrastruktury (V2I) lub pojazdów do pojazdów (V2V). To zjawisko jest często uogólniane nazwą V2X. Samochody te wyposażone są we wbudowane systemy zwane Jednostkami pokładowymi podczas gdy infrastruktura wyposażona jest w systemy drogowe (RSU) Ten główny temat (powiązany z jedną piątą wszystkich sesji) wpływa lub będzie miął wpływ na wiele aplikacji: elektroniczny system opłat drogowych, zarządzenie światłami drogowymi, alarmy bezpieczeństwa (nieoczekiwane zdarzenia drogowe, niebezpieczne wyprzedzanie w martwym punkcie, piesi czy wykrywanie przeszkód), zarządzanie ruchem (wzrost przepustowości przez automatyczną kontrolę przepływu ruchu), zarządzanie kryzysowe, zautomatyzowane autostrady, śledzenie floty w czasie rzeczywistym itp. Przykłady plutonowania zaprezentowane na kongresie tokijskim Z wielu prezentacji wynika, że rozmieszczenie pojazdów kooperatywnych wymaga podjęcia akcji regulacyjnych w zakresie wyposażenia pojazdów połączonych ze skoordynowaną infrastrukturą. Biorąc pod uwagę aspekty techniczne, wybór technologii komunikacyjnych zazwyczaj bazuje na telefonii komórkowej pojazdów komunikacyjnych (DSRC 700 Mhz w Japonii and 5.9 Ghz w Europie i USA) oraz pochodnej technologii WIFI (802.11P) dla komunikacji z infrastrukturą. System pozycjonowania satelitarnego Systemy pozycjonowania i aplikacje satelitarne wykorzystujące dane goereferencyjne odgrywają w ITS coraz większą rolę. W Tokio był to temat 7 sesji. Liczba ta wzrasta z roku na rok. Prezentacje o pozycjonowaniu samym w sobie pokazują, że pomimo postępu technicznego (algorytmy odbiorników GNSS, rozwój konstelacji, przetwarzanie sygnału, itp.) poziom dokładności wzrasta w niewielkim stopniu i aby znacząco poprawić dokładność lokalizacji niezbędna jest hybrydyzacja technologii: jednostki inercyjne, odometry, kamery, pozycjonowanie dyferencjalne, systemy powiększania terenu lub przestrzeni.

4 Pozycjonowanie bez powiększenia będą charakteryzowały się dokładnością do kilku metrów (lub kilkunastu przy złych warunkach środowiskowych) podczas gdy pozycjonowanie przy użyciu kilku technologii będzie mieć dokładność do kilku centymetrów, większą odporność na czynniki środowiskowe. Jednakże te poprawki mogą być skomplikowane i nie są standardem. Dokładne pozycjonowanie satelitarne w sytuacjach operacyjnych ciągle jest problemem i jest niedoceniane w projektowaniu aplikacji. Co więcej, Japonia niedawno wdrożyła regionalny system satelitarny komplementarny z istniejącymi konstelacjami geolokalizacyjnymi. System nosi nazwę QZSS Quasi-Zenith Satellite System. Składa się z czterech satelitów (na chwilę obecną trzech działających) na orbicie Tundra (bardzo eliptycznej o okresie obiegu 24 godzin), która pozwala satelitom na pozostawanie w tym samym miejscu, niebędącym równikiem przez długi czas (w przeciwieństwie do satelitów geostacjonarnych, które zawsze są w pozycji pionowej na równiku). Tak więc trzy satelity zostały zsynchronizowane, aby zapewnić stale pionowe pokrycie Japonii przez przynajmniej jednego satelitę. W praktyce dla odbiornika GNSS na ziemi, systematyczne dodawanie widocznego satelity zmniejsza wielościeżkowe problemy na terenach miejskich, bardzo często spotykane w japońskich miastach, w szczególności w Tokio. Prezentacje z użyciem systemu odbyły się na dachu centrum kongresowego. Śledzenie Sub-satelity z uzyciem QZSS Wykorzystanie danych na temat pozycji i prędkości, w połączeniu ze zmiejszającymi się kosztami technologii jest cennym, a nawet niezbędnym aktywem, wszystkich typów aplikacji ITS: zarządzanie zdarzeniami drogowymi, lokalizacją wypadków, zarządzanie flotą, intermodalnych aplikacji, informacji podróżnych. Intermodalność i multimodalność W innym obszarze, rozwój systemów podnoszących poziom intermodalności jest również dużym problemem świata ITS. W intermodalności tematycznej, inteligentne systemy biletowe są jedną z dźwigni działania. Sama konferencja była szansą na przetestowania nowego systemu pomocy zwiedzającym : system kontroli dostępu opierał się na karcie SUICA, która pozwala również na korzystanie z transportu publicznego w Tokio i zakupy w niektórych miejscach.

5 Mimo, że inteligentne rozwiązania na rzecz intermodalności już istnieją, głównym ograniczeniem jest kwestia zarządzania i współpracy pomiędzy dwoma nieznanymi stronami. Inteligentny fracht i logistyka Transport drogowy i logistyka, esencja globalnej gospodarki, to temat istotny dla ITS, szeroko prezentowany w Tokio (2 sesje specjalne, 3 sesje techniczne i 2 wizyty techniczne). Inteligentne systemy transportowe są szczególnie ważne w odniesieniu do transportu i logistyki, dziedziny te wykorzystują przedmioty, które łatwo można doposażyć w systemy wbudowane. Dlatego wiele projektów w Europie zajmuje się tym zagadnieniem np. CVIS, SPITS, ecomove, EURIDICE, icargo czy MOBINET. Wszystkie z nich zajmują się problemami poruszanymi na konferencji: Planowanie, zarządzanie, wdrażanie i monitoring działań logistycznych, włącznie z monitoringiem pojazdów i towarów oraz w niedalekiej przyszłości automatyczne konwoje ciężarówek na drogach ( plutonowanie ); Efektywność multimodalnej i intermodalnej infrastruktury (platformy intermodalne, obszary logistyczne, stacje kolejowe, sortownie, porty, lotniska, itp.); Wdrożenie przepisów i ochrona środowiska, w szczególności monitoring transportu towarów niebezpiecznych. Wielkie dane i cyberbezpieczeństwo ITS obecnie zajmują się problemem danych i cyberbezpieczeństwa. To właśnie odpowiedzi na te pytania ukształtują przyszłość systemów: ogromne ilości danych wynikające z wykorzystania tych systemów (niektóre interwencje to wiele gigabitów emitowanych przez samochód na minutę), tu powstaje pytanie co z dostępem, magazynowaniem czy szyfrowaniem. Oczywiście, jeśli ochrona prywatności i własności danych są głównym problemem, ale pod kontrolą, to kwestia ryzyka cyberprzestepstwami (haking autonomicznych samochodów, zagłuszanie komunikacji itp.) oraz zarządzanie leżą w kręgu zainteresowań rosnącej liczby projektantów systemów. Delegacja francuska: CETE SO i projekt THE ISSUE Stanowisko Europy powstało z inicjatywy ERTICO we współpracy z ITS Szwecja i TOPOS Akwitania. Zjawiło się dziewięciu francuskich wystawców (Misja na rzecz Inteligentnego Transportu Ministerstwa Transportu, CETE SO, Rada Generalna Gironde, TOPOS, Światowy kongres Bordeaux, ITS Francja, IFSTARR, Citilog oraz ETSI).

6 Francuska delegacja składała się z pięćdziesięciu osób (gości i delegatów). CETE SO reprezentowało czterech członków, spośród których trzech zaangażowanych jest w projekt THE ISSUE: dwóch członków grupy zadaniowej ds. aplikacji satelitarnych Ministerstwa Transportu (Jean-Philippe MECHIN oraz Jacques BOUFFIER), oraz członek grupy transportu i ruchu drogowego (Louahdi Khoudour). Od lewej: Jacques BOUFFIER, Louahdi KHOUDOUR, Jean-Philippe MECHIN Sesja techniczna Problemy polityki transportowej była okazją do zaprezentowania projektu THE ISSUE i poznania potencjalnych partnerów do projektów w ramach H2020. Prezentacja została dobrze odebrana i doczekała sie kilku reakcji Prezentacja projektu THE ISSUE podczas sesji Problemy polityki transportowej. (J. Bouffier) Światowy Kongres ITS w Bordeaux Po Detroit (USA), kolejny Światowy Kongres ITS odbędzie się w przyszłym roku w Bordeaux pod hasłem Więcej kosmosu na rzecz zielonej mobilności. Będzie to świetna okazja dla regionu Bordeaux, aby stać się wizytówką francuskiej społeczności ITS i pokazać jej kompetencje i projekty na arenie światowej. Światowe Kongresy są jedną z niewielu okazji pozwalających na globalny przegląd ewolucji ITS na przestrzeni lat. Międzynarodowa promocja francuskich ekspertów nie ogranicza się do corocznego udziału w konferencjach, opiera się na tych spotkaniach, gdyż umożliwiają ustanowienie długoterminowych działań na rzecz promocji aktorów sektora publicznego

7 i prywatnego działających w obszarze ITS. W tym znaczeniu Kongres Bordeaux jest niezwykłą szansą. Więcej informacji pod adresem: Jacques BOUFFIER Grupa zadaniowa ds. aplikacji satelitarnych francuskiego Ministerstwa Transportu

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH ZIELONA KSIĘGA. w sprawie zastosowań nawigacji satelitarnej. (przedstawiona przez Komisję)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH ZIELONA KSIĘGA. w sprawie zastosowań nawigacji satelitarnej. (przedstawiona przez Komisję) PL PL PL KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH Bruksela, dnia [ ] r. COM(2006) yyy wersja ostateczna ZIELONA KSIĘGA w sprawie zastosowań nawigacji satelitarnej (przedstawiona przez Komisję) PL PL ZIELONA KSIĘGA

Bardziej szczegółowo

BIAŁA KSIĘGA transportu

BIAŁA KSIĘGA transportu BIAŁA KSIĘGA transportu Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu Ilustrowana broszura zawiera tekst białej

Bardziej szczegółowo

Delegacje otrzymują w załączeniu dokument Komisji COM(2011) 144 wersja ostateczna.

Delegacje otrzymują w załączeniu dokument Komisji COM(2011) 144 wersja ostateczna. RADA UNII EUROPEJSKIEJ Bruksela, 29 marca 2011 r. (29.03) (OR. en) 8333/11 TRANS 102 MAR 48 AVIATION 74 ENV 247 ENER 72 IND 39 PISMO PRZEWODNIE Od: Sekretarz Generalny Komisji Europejskiej, podpisał dyrektor

Bardziej szczegółowo

(Akty ustawodawcze) DYREKTYWY

(Akty ustawodawcze) DYREKTYWY 6.8.2010 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 207/1 I (Akty ustawodawcze) DYREKTYWY DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2010/40/UE z dnia 7 lipca 2010 r. w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów

Bardziej szczegółowo

UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I EKONOMIKI USŁUG

UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I EKONOMIKI USŁUG UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I EKONOMIKI USŁUG WSPÓŁCZESNE PROCESY I ZJAWISKA W TRANSPORCIE Szczecin 2006 Zawarte w publikacji artykuły wydrukowano zgodnie z materiałami dostarczonymi przez

Bardziej szczegółowo

KATALOG BRANŻY ITS 2015 Inteligentne Systemy Transportowe Intelligent Transportation Systems

KATALOG BRANŻY ITS 2015 Inteligentne Systemy Transportowe Intelligent Transportation Systems KATALOG BRANŻY ITS 2015 Inteligentne Systemy Transportowe Intelligent Transportation Systems KONKURS Konkurs LIDER ITS to wspólna inicjatywa ITS POLSKA oraz wydawnictwa Przegląd ITS, której celem jest

Bardziej szczegółowo

Analiza formalnych uwarunkowań wykorzystania systemu Galileo na potrzeby usług teleinformatycznych

Analiza formalnych uwarunkowań wykorzystania systemu Galileo na potrzeby usług teleinformatycznych Zakład Problemów Regulacyjnych i Ekonomicznych (Z-11) Analiza formalnych uwarunkowań wykorzystania systemu Galileo na potrzeby usług teleinformatycznych Praca nr 11300038 Warszawa, grudzień 2008 1 Analiza

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY. Przegląd śródokresowy europejskich programów nawigacji satelitarnej

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY. Przegląd śródokresowy europejskich programów nawigacji satelitarnej PL PL PL KOMISJA EUROPEJSKA Bruksela, dnia 18.1.2011 KOM(2011) 5 wersja ostateczna SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY Przegląd śródokresowy europejskich programów nawigacji satelitarnej

Bardziej szczegółowo

PLANOWANIE NOWOCZESNEGO SYSTEMU TRANSPORTU

PLANOWANIE NOWOCZESNEGO SYSTEMU TRANSPORTU PLANOWANIE NOWOCZESNEGO SYSTEMU TRANSPORTU PRZEWODNIK PO ARCHITEKTURZE INTELIGENTNYCH SYSTEMÓW TRANSPORTOWYCH Dlaczego jej potrzebujemy i jak ją tworzyć Wersja 2 Planowanie Nowoczesnego Systemu Transportu

Bardziej szczegółowo

MONITORING RUCHU NA DROGACH

MONITORING RUCHU NA DROGACH MONITORING RUCHU NA DROGACH Precyzyjne pozycjonowanie stało się jednym z najistotniejszych narzędzi w transporcie. Globalne, satelitarne systemy pozycjonowania (GNSS) znajdują szerokie zastosowanie w sektorze

Bardziej szczegółowo

WSPÓLNY KOMUNIKAT DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

WSPÓLNY KOMUNIKAT DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW KOMISJA EUROPEJSKA WYSOKI PRZEDSTAWICIEL UNII EUROPEJSKIEJ DO SPRAW ZAGRANICZNYCH I POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA Bruksela, dnia 7.2.2013 JOIN(2013) 1 final WSPÓLNY KOMUNIKAT DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY,

Bardziej szczegółowo

Usługi informatyczne w kontroli i wizualizacji ruchu drogowego

Usługi informatyczne w kontroli i wizualizacji ruchu drogowego 12 P o l i c y A d v i C E n ot e s CIVITAS Initiative to europejska akcja wspierająca miasta w zakresie wdrożenia zintegrowanej polityki zrównoważonego, ekologicznego i wydajnego transportu. Wnioski wyciągnięte

Bardziej szczegółowo

BESTUFS. Przewodnik po dobrych praktykach w towarowym transporcie miejskim

BESTUFS. Przewodnik po dobrych praktykach w towarowym transporcie miejskim BESTUFS Przewodnik po dobrych praktykach w towarowym transporcie miejskim BESTUFS centrum administracyjne NEA Transport research and training P.O. Box 1969 2280 DZ Rijswijk Holandia E-mail: bestufs@nea.nl

Bardziej szczegółowo

NOwE TEChNOlOgiE W BraNŻy logistyczno-spedycyjnej

NOwE TEChNOlOgiE W BraNŻy logistyczno-spedycyjnej NOwE TEChNOlOgiE W BraNŻy logistyczno-spedycyjnej OpraCOwał: Dr PawEł ROMaNOw WY ŻsZa SzkOła logistyki W POzNaNiu WARsZAWA 2013 ABstraKt Wopracowaniu zaprezentowano systematyzację kluczowych technologii

Bardziej szczegółowo

W ojsko we C entr um No rma lizacji, Jakości i Kodyfika cji

W ojsko we C entr um No rma lizacji, Jakości i Kodyfika cji W ojsko we C entr um No rma lizacji, Jakości i Kodyfika cji OD REDAKTORA NACZELNEGO Wydawca: OpenSky Systems and Services Sp. z o.o ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa tel. (022) 630 99 07; faks (022) 630

Bardziej szczegółowo

Opis koncepcji Internetu rzeczy

Opis koncepcji Internetu rzeczy Spis treści Opis koncepcji Internetu rzeczy... 5 Obecny stan i przyszłe kierunki rozwoju... 9 Obszary zastosowań... 9 Technologie powiązane z IoT... 14 Infrastruktura... 16 Główne kierunki rozwoju... 19

Bardziej szczegółowo

Wewnątrzmiejski transport towarowy 1

Wewnątrzmiejski transport towarowy 1 Wewnątrzmiejski transport towarowy 1 Materiały pisane PORTAL Informacja dla Czytelników niniejszego materiału: Celem programu PORTAL jest przyspieszenie przyswojenia wyników programów naukowych UE w dziedzinie

Bardziej szczegółowo

Skutki społeczno-ekonomiczne Future Internet

Skutki społeczno-ekonomiczne Future Internet Zakład Radiokomunikacji Morskiej w Gdańsku (Z-8) Skutki społeczno-ekonomiczne Future Internet Praca nr 08.30.004.0 Gdańsk, grudzień 2010 Skutki społeczno-ekonomiczne Future Internet Praca nr 08.30.004.0

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE MOBILNOŚCIĄ

ZARZĄDZANIE MOBILNOŚCIĄ arc DYREKCJA GENERALNA DS. POLITYK WEWNĘTRZNYCH UNII DEPARTAMENT POLITYCZNY B: POLITYKA STRUKTURALNA I POLITYKA SPÓJNOŚCI TRANSPORT I TURYSTYKA ZARZĄDZANIE MOBILNOŚCIĄ NOTATKA Niniejszy dokument został

Bardziej szczegółowo

Podyplomowe Studia Systemy informatyczne w logistyce

Podyplomowe Studia Systemy informatyczne w logistyce MATERIAŁY SZKOLENIOWE Podyplomowe Studia Systemy informatyczne w logistyce PROWADZĄCY: prof nadzw. dr hab. inż Andrzej Bujak Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego

Bardziej szczegółowo

Galileo aspekty naukowe, strategiczne i techniczne

Galileo aspekty naukowe, strategiczne i techniczne Anna Bazylewicz Galileo aspekty naukowe, strategiczne i techniczne Wstęp Nawigacja satelitarna to rodzaj radionawigacji, w której do określenia współrzędnych uŝytkownika zarówno przemieszczającego się

Bardziej szczegółowo

Ministerstwo Infrastruktury. Polityka Transportowa Państwa na lata 2006 2025

Ministerstwo Infrastruktury. Polityka Transportowa Państwa na lata 2006 2025 Ministerstwo Infrastruktury Polityka Transportowa Państwa na lata 2006 2025 Warszawa, 27 czerwca 2005 Spis treści Przedmowa...3 1. WPROWADZENIE... 5 2. DIAGNOZA TRENDY I PROBLEMY... 5 3. CELE POLITYKI

Bardziej szczegółowo

THINK! CEO TALK ROZMOWA Z ANNĄ SIEŃKO O PIĘCIU INNOWACJACH, KTÓRE ZREWOLUCJONIZUJĄ ŚWIAT

THINK! CEO TALK ROZMOWA Z ANNĄ SIEŃKO O PIĘCIU INNOWACJACH, KTÓRE ZREWOLUCJONIZUJĄ ŚWIAT THINK! MAGAZYN DLA KLIENTÓW IBM POLSKA 2/2010 CEO TALK ROZMOWA Z ANNĄ SIEŃKO O PIĘCIU INNOWACJACH, KTÓRE ZREWOLUCJONIZUJĄ ŚWIAT IBM GLOBAL CFO STUDY 2010 DYREKTOR FINANSOWY KONTROLER CZY STRATEG? THINK!

Bardziej szczegółowo

Za szczególne zaangażowanie i wkład w opracowanie raportu autorzy dziękują:

Za szczególne zaangażowanie i wkład w opracowanie raportu autorzy dziękują: Foresight Przyszłość technik satelitarnych w Polsce to realizowany przez Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej projekt, którego celem jest ocena perspektyw i korzyści z wykorzystania technik satelitarnych

Bardziej szczegółowo

Siemens dla przemysłu

Siemens dla przemysłu Siemens dla przemysłu Nr 1 (2) 2015 Industry 4.0 Cyfrowa fabryka Symulator zamiast kosztownych szkoleń Wywiad z Dariuszem Germankiem z DF Automotive Siemens Szanowni Państwo! Koncepcja Industry 4.0 wprowadza

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA ZINTEGROWANEGO SYSTEMU ZARZĄDZANIA RUCHEM NA OBSZARZE GDAŃSKA, GDYNI I SOPOTU TRISTAR

KONCEPCJA ZINTEGROWANEGO SYSTEMU ZARZĄDZANIA RUCHEM NA OBSZARZE GDAŃSKA, GDYNI I SOPOTU TRISTAR KONCEPCJA ZINTEGROWANEGO SYSTEMU ZARZĄDZANIA RUCHEM NA OBSZARZE GDAŃSKA, GDYNI I SOPOTU TRISTAR Część I Koncepcja ogólna Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR Gdańsk, październik 2007 Egz.

Bardziej szczegółowo

Pierwszy Polski Kongres Inteligentnych Systemów Transportowych ITS 2008 26 28 maja. ITS w centralnej administracji drogowej

Pierwszy Polski Kongres Inteligentnych Systemów Transportowych ITS 2008 26 28 maja. ITS w centralnej administracji drogowej Zaawansowane technologie praktyczne porady dla przedsiębiorstw i samorządów numer 3 marzec 2008 Pierwszy Polski Kongres Inteligentnych Systemów Transportowych ITS 2008 26 28 maja ITS w centralnej administracji

Bardziej szczegółowo

ZIELONY SPORT. Poradnik

ZIELONY SPORT. Poradnik ZIELONY SPORT Poradnik Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zamówienie Ministra Środowiska Opracowanie: ENVI Michał Szydłowski Marlena Dobrenko Magdalena

Bardziej szczegółowo

Zaawansowane technologie praktyczne porady dla przedsiębiorstw i samorządów. numer 5 maj 2008

Zaawansowane technologie praktyczne porady dla przedsiębiorstw i samorządów. numer 5 maj 2008 Zaawansowane technologie praktyczne porady dla przedsiębiorstw i samorządów numer 5 maj 2008 cena 9,50 z³ (w tym 0% VAT) www.przeglad-its.pl Wydawca: OpenSky Systems and Services Sp. z o.o. ul. Trębacka

Bardziej szczegółowo

ZESZYTY PROBLEMOWE CENTRUM TECHNIKI OKRĘTOWEJ S.A. ROZWÓJ TRANSPORTU MORSKIEGO BLISKIEGO ZASIĘGU SZANSE I ZAGROŻENIA

ZESZYTY PROBLEMOWE CENTRUM TECHNIKI OKRĘTOWEJ S.A. ROZWÓJ TRANSPORTU MORSKIEGO BLISKIEGO ZASIĘGU SZANSE I ZAGROŻENIA CENTRUM TECHNIKI OKRĘTOWEJ S.A. ROK XXVIII NR B-120 ISSN O860-6366 ROZWÓJ TRANSPORTU MORSKIEGO BLISKIEGO ZASIĘGU SZANSE I ZAGROŻENIA Anna Jędrzejewska ZESZYTY PROBLEMOWE GDAŃSK, GRUDZIEŃ 2006 Centrum Techniki

Bardziej szczegółowo