1. KOLOROWA SOCZEWKA

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "1. KOLOROWA SOCZEWKA"

Transkrypt

1 1. KOLOROWA SOCZEWKA Na białej ścianie otrzymano obraz świeczki za pomocą soczewki skupiającej. Jak zmieni się obraz, jeśli górną połowę soczewki przysłonimy filtrem czerwonym, a dolną zielonym? obraz będzie zielony, b) kolor obrazu nie zmieni się, c) obraz będzie żółty, d) obraz będzie czerwony. a)

2 2. SOCZEWKA DO POŁOWY Na ekranie powstaje obraz rzeczywisty utworzony przez soczewkę skupiającą. Co się stanie gdy, przysłonimy dolną połowę soczewki? Na ekranie otrzymamy: dolną część obrazu, b) górną część obrazu, c) obraz nieostry, d) obraz bardziej szary. a)

3 3. PŁYWAJĄCA PIŁECZKA Rozważamy piłeczkę ping-pongową unoszoną na powierzchni wody w szklance przykrytej szczelnym kloszem (zamkniętej w szczelnym naczyniu). Co się stanie gdy zwiększymy ciśnienie powietrza pod kloszem (do naczynia dopompowane zostanie powietrze)? a) b) c) piłeczka będzie się wynurzać, piłeczka będzie się zanurzać, zwiększenie ciśnienia nie ma wpływu na położenie piłeczki,

4 4. SKRZYPEK Pociągając smyczkiem po strunach skrzypiec generujemy dźwięk. Co się stanie gdy, pociągniemy szybciej smyczkiem po strunie: a) usłyszymy wyższy dźwięk (zwiększy się częstość dźwięku), b) usłyszymy ten sam dźwięk, c) usłyszymy głośniejszy dźwięk (zwiększy się natężenie dźwięku), d) zwiększy się szybkość rozchodzenia się fali na strunie.

5 5. PĘCHERZYKI Woda z pęcherzykami powietrza przepływa przez rurę, która w pewnym miejscu przewęża się. Co stanie się z pęcherzykami powietrza znajdującymi się w wodzie a) Pęcherzyki powiększą się, b) pęcherzyki zmniejszą swoją objętość, c) objętość pęcherzyków pozostanie taka sama, d) pęcherzyki znikną.

6 6. ALUMINIOWA MONETA Aluminiowa moneta pływa po powierzchni wody wypełniającej talerz. Przybliżamy do niej naelektryzowaną pałeczkę z pleksiglasu. Co stanie się z monetą? nie zmieni swojego położenia, b) zostanie odepchnięta od pałeczki, c) zostanie przyciągnięta do pałeczki, d) podskoczy. a)

7 7. SPADAJĄCA PIŁECZKA Pozwalamy piłeczce swobodnie spadać w plastikowej przeźroczystej rurze o średnicy nieco większej od średnicy piłeczki. Co się stanie, gdy podczas tego ruchu zamkniemy górny otwór rury? a) piłeczka nie zmieni swojej prędkości, b) piłeczka zacznie poruszać się ruchem jednostajnym, c) piłeczka przyspieszy, d) piłeczka zwolni.

8 8. KIELISZKOWA ORKIESTRA Dwa jednakowe kieliszki do wina wypełnione są taką samą ilością wody jeden gazowaną, drugi niegazowaną. Co się stanie, gdy pocierając kolejno brzegi kieliszków lub uderzając w ich ścianki wygenerujemy drgania? a) jeden z kieliszków stanie się źródłem dźwięku, drugi nie, b) oba kieliszki staną się źródłami dźwięków o tej samej wysokości, c) jeden kieliszek wyda dźwięk wysoki a drugi niski, d) dźwięk wydany przez jeden kieliszek będzie głośniejszy niż dźwięk wydany przez drugi kieliszek.

9 9. ODWAŻNIKI Na siłomierzu zawieszamy kolejno dwa jednakowe odważniki i odczytujemy jego wskazania. Z tego samego siłomierza, bloczków i sznurka budujemy układ jak na fotografii. Co się stanie ze wskazaniami siłomierza, jeśli po obu jego stronach zawiesimy te same odważniki? a) wskazanie siłomierza nie zmieni się, b) wskaże większą siłę, c) nic nie wskaże, d) wskaże mniejszą siłę.

10 10. DWIE KULE Dwie kule, jedną małą, stalową a drugą dużą, plastikową umieszczamy na powierzchni kaszy gryczanej wypełniającej akwarium. Plastikową kulę zanurzamy w kaszy, drugą pozostawiamy na powierzchni. Co się stanie z kulkami, gdy zaczniemy energicznie potrząsać akwarium? a) obie kulki utoną w kaszy, b) kulka plastikowa wynurzy się z kaszy a stalowa w niej utonie, c) obie kulki znajdą się na powierzchni kaszy, d) kule pozostaną na swoich miejscach.

11 11.FIZYCZNE OWOCE Dwa pojedyncze winogrona nadziewamy na końce cienkiego patyczka (słomki) i podpieramy układ w taki sposób aby był w równowadze. Co się stanie, gdy do jednego z owoców przybliżymy magnes neodymowy? nic się nie zmieni, b) winogrono zostanie przyciągnięte do magnesu, c) winogrono zostanie odepchnięte od magnesu, d) winogrono przesunie się w dół. a)

12 12. DWA BALONY Dwa baloniki (jeden mocniej, drugi słabiej napompowane) łączymy rurką z zamkniętym zaworem. Co się stanie z balonikami gdy otworzymy zawór? a) b) c) d) większy balonik nadmucha mały tak, że ich rozmiary będą takie same, nic się nie zmieni, powietrze z większego balonika będzie przepływało do mniejszego, aż ciśnienia w nich wyrównają się, mniejszy balonik napompuje większy balon.

13 13. PIERWSZE DOŚWIADCZENIE Z LISTEWKAMI Dwie listewki metrowej długości obciążamy kostkami mydła. Jedną kostkę umieszczamy w połowie długości jednej listewki a drugą na końcu drugiej. Obciążone w ten sposób listewki ustawiamy pod kątem ostrym do podłogi tak aby ich końce były na tej samej wysokości. Co się stanie, gdy puścimy je swobodnie? a) obie listewki spadną w tym samym czasie, b) jako pierwsza spadnie listewka obciążona w środku, c) listewka obciążona w środku spadnie jako druga.

14 14. DRUGIE DOŚWIADCZENIE Z LISTEWKAMI Dwie jednakowej długości listewki podpieramy jednymi końcami o brzeg ściany a drugie końce podnosimy na tę samą wysokość. Jedną z listewek obciążamy w jej środku kostką mydła. Co się stanie gdy, podniesione końce puścimy swobodnie? a) obie listewki spadną w tym samym czasie, b) jako pierwsza spadnie listewka obciążona mydłem, c) jako pierwsza spadnie listewka nieobciążona.

15 15. ŁÓDŹ PRZEMYTNIKÓW Z wnętrza jajek niespodzianek jednakowo obciążonych monetami tak aby tonęły w wodzie oraz nakrętek po dezodorantach budujemy łodzie przedstawione na fotografiach. Co się stanie gdy łodzie umieścimy w naczyniu z wodą? 1 2 Taśma dwustronnie klejąca a) pierwsza łódź pływa, druga tonie, b) obie łodzie toną c) pierwsza łódź tonie, druga pływa d) obie łodzie pływają.

16 16. MOST Z kartki papieru wykonaj most przedstawiony na rysunku i ustaw go na stole. Co się stanie gdy dmuchniesz pod most a) most wygnie się ku górze, b) most wygnie się ku dołowi, c) most uniesie się nad stół, d) nic się nie stanie.

17 17. PROBÓWKI Dobieramy dwie probówki tak aby jedna z nich mieściła się swobodnie we wnętrzu drugiej. Szerszą probówkę wypełniamy w 1/3 wodą i wkładamy do niej węższą probówkę. Co się stanie gdy taki układ obrócimy do góry dnem? a) b) c) d) węższa probówka zostanie wepchnięta do wnętrza szerszej, woda utrzyma węższą probówkę w tym samym położeniu względem próbówki szerszej, spomiędzy probówek wyleje się woda i węższa wypadnie z wnętrza szerszej próbówki, nic się nie stanie.

18 18. STOS MONET Ułóż monety aluminiowe w jednocentymetrowy stos. Nad monetami umieść neodymowy magnes. Co się stanie gdy szybkim ruchem podniesiesz magnes do góry? a) b) c) d) nic się nie stanie, monety zostaną pociągnięte za magnesem, stos monet rozsypie się, górna moneta przyciągnięta zostanie przez magnes.

19 19. KONDENSATOR Płomień zapalonej świecy utrzymuje kierunek pionowy. Co się stanie gdy świecę wstawimy między okładki naładowanego kondensatora? a) kierunek płomienia nie zmieni się, b) świeczka zgaśnie, c) płomień świecy będzie wypychany z obszaru między okładkami, d) nastąpi rozdwojenie się płomienia, część zostanie przyciągnięta do jednej, a część do drugiej okładki.

20 20. WAGA Na wadze stawiamy naczynie z wodą. Nad nim zawieszamy na siłomierzu gumową piłkę. Odczytujemy wskazania obu przyrządów. Co się stanie ze wskazaniami wagi i siłomierza gdy piłkę całkowicie zanurzymy w wodzie? a) wskazania nie zmienią się, b) wskazanie siłomierza i wagi wzrosną o tą samą wartość, c) wskazanie siłomierza zmniejszy się a wagi wzrośnie, d) wskazanie siłomierza zmniejszy się a wagi nie zmieni.

21

DOŚWIADCZENIA Z FIZYKI DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA PRZEZ UCZNIÓW GIMNAZJUM

DOŚWIADCZENIA Z FIZYKI DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA PRZEZ UCZNIÓW GIMNAZJUM Słyszałem i zapomniałem. Widziałem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem. [Konfucjusz] DOŚWIADCZENIA Z FIZYKI DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA PRZEZ UCZNIÓW GIMNAZJUM opracowała Dorota Zarzeczna Zakrzówek 2006

Bardziej szczegółowo

Temat: Spadanie swobodne ciał.

Temat: Spadanie swobodne ciał. SCENARIUSZE ZAJĘĆ Z FIZYKI Temat: Spadanie swobodne ciał. Cele lekcji: Uczeń: wykorzystuje wielości fizyczne do opisu wyników obserwacji i doświadczeń związanych z badaniem swobodnego spadania ciał, przeprowadza

Bardziej szczegółowo

WOJEWÓDZKI KONKURS Z FIZYKI

WOJEWÓDZKI KONKURS Z FIZYKI Pieczęć Kod ucznia Wypełnić po rozkodowaniu pracy! (imię i nazwisko) Razem WOJEWÓDZKI KONKURS Z FIZYKI DLA GIMNAZJALISTÓW WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO - MAZURSKIEGO Drogi Uczniu! ETAP WOJEWÓDZKI Witaj na wojewódzkim

Bardziej szczegółowo

ISBN 978-83-63026-05-9

ISBN 978-83-63026-05-9 NOTATKI Praca zbiorowa 2012, Zespół Ekspercki: Dorota Bacławska Agnieszka Bartecka Dariusz Man Józef Musielok Marzena Sławska Rudolf Słota Roman Szatanik Jerzy Wiechuła Wydanie pierwsze ISBN 978-83-63026-05-9

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA STUDENTÓW KIERUNKÓW ZAMAWIANYCH UCZESTNICZĄCYCH W ZAJĘCIACH WYRÓW- NAWCZYCH W

Bardziej szczegółowo

Proste doświadczenia z fizyki. Opracowała Małgorzata Romanowska na podstawie materiałów Wyd. Szkolnego PWN

Proste doświadczenia z fizyki. Opracowała Małgorzata Romanowska na podstawie materiałów Wyd. Szkolnego PWN Proste doświadczenia z fizyki Opracowała Małgorzata Romanowska na podstawie materiałów Wyd. Szkolnego PWN Doświadczenie 1 Ruch jednostajnie przyspieszony Sześć nakrętek średniej wielkości przymocować do

Bardziej szczegółowo

Fizyka. litrowa butelka z szeroką szyjką, świeczka, zakrętka od butelki, duży głęboki talerz z płaskim dnem, woda,

Fizyka. litrowa butelka z szeroką szyjką, świeczka, zakrętka od butelki, duży głęboki talerz z płaskim dnem, woda, Łódeczka litrowa butelka z szeroką szyjką, świeczka, zakrętka od butelki, duży głęboki talerz z płaskim dnem, woda, Zamocuj świeczkę w nakrętce od butelki. Do talerza nalej ok. 0,5 l wody i umieść na środku

Bardziej szczegółowo

Po wykonaniu doświadczenia, spróbuj odpowiedzieć na pytania dotyczące obserwacji. Koniecznie przeczytaj komentarz!

Po wykonaniu doświadczenia, spróbuj odpowiedzieć na pytania dotyczące obserwacji. Koniecznie przeczytaj komentarz! Doświadczenie 1. Wdech-wydech 2 plastikowe słomki do napoju 2 baloniki 1 cienką lateksową rękawiczkę (tzw. lekarską ) półtoralitrową pustą butelkę po wodzie mineralnej (najlepsza jest taka o kwadratowym

Bardziej szczegółowo

Matury z Fizyki - CKE

Matury z Fizyki - CKE Matury z Fizyki - CKE Rok Poziom podstawowy Poziom rozszerzony str 1 2002 Brak Wahadło matematyczne. marzec Studenci dokonali tabela PR- 2 2002 maj Koszykarz rzucił piłkę na boisko rysunek rzutu poziomego

Bardziej szczegółowo

ZESTAW DO ĆWICZEŃ Z OPTYKI GEOMETRYCZNEJ V 7 32

ZESTAW DO ĆWICZEŃ Z OPTYKI GEOMETRYCZNEJ V 7 32 ZESTAW DO ĆWICZEŃ Z OPTYKI GEOMETRYCZNEJ V 7 32 Informacje wstępne Poznanie kompletu rozpoczynamy od obejrzenia poszczególnych elementów, posługując się wykazem. Starajmy się zapamiętać nazwy pomocy i

Bardziej szczegółowo

FENIKS. Pakiet nr 1: Fizyka w domu Część 4. dr Dagmara SOKOŁOWSKA Instytut Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego Uniwersytet Jagielloński

FENIKS. Pakiet nr 1: Fizyka w domu Część 4. dr Dagmara SOKOŁOWSKA Instytut Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego Uniwersytet Jagielloński FENIKS - długofalowy program odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach w celu rozwijania podstawowych kompetencji naukowo-technicznych, matematycznych i informatycznych uczniów Pakiet nr

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Fizyki dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2013/2014

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Fizyki dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2013/2014 Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Fizyki dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2013/2014 KOD UCZNIA Etap: Data: Czas pracy: finał wojewódzki 10 marca 2014 r. 90 minut Informacje dla

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁ NAUCZANIA I OPIS ZAŁOŻONYCH OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

MATERIAŁ NAUCZANIA I OPIS ZAŁOŻONYCH OSIĄGNIĘĆ UCZNIA MATERIAŁ NAUCZANIA I OPIS ZAŁOŻONYCH OSIĄGNIĘĆ UCZNIA Tematy nieobowiązkowe (lub ich części) oznaczono szarym paskiem CZĘŚĆ I SZCZEGÓŁOWE CELE EDUKACYJNE DZIAŁ ZAGADNIENIA POMIARY I JEDNOSTKI Pomiary i

Bardziej szczegółowo

ZBIÓR ZADAŃ I PYTAŃ Z FIZYKI. dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej

ZBIÓR ZADAŃ I PYTAŃ Z FIZYKI. dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej 1 ZBIÓR ZADAŃ I PYTAŃ Z FIZYKI dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej 2 Uwagi wstępne Niniejszy zbiór zadań i pytań napisany został dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej, ale z powodzeniem może być

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Legnicy.

Zespół Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Legnicy. Zespół Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Legnicy. Wymagania edukacyjne z fizyki dla uczniów gimnazjum. Klasy I - III. Wiesław Zagrobelny 1 POMIARY I JEDNOSTKI 4. MATERIAŁ NAUCZANIA I OPIS ZAŁOŻONYCH OSIĄGNIĘĆ

Bardziej szczegółowo

DEMONSTRACYJNY ZESTAW DO DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKĄ

DEMONSTRACYJNY ZESTAW DO DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKĄ DEMONSTRACYJNY ZESTAW DO DOŚWIADCZEŃ Z FIZYKĄ Nr katalogowy: 03-393 Producent: Cornelsen Experimenta Holzhauser Straße 76 Tel.: +49 30 435 90-0 email: info@corex.de 3509 Berlin Germany Fax: +49 30 435

Bardziej szczegółowo

Rozprawki naukowe. Czyli doświadczenia z fabułą i z testem FIZYKA MATEMATYKA WARSZAWA 2014

Rozprawki naukowe. Czyli doświadczenia z fabułą i z testem FIZYKA MATEMATYKA WARSZAWA 2014 Rozprawki naukowe Czyli doświadczenia z fabułą i z testem FIZYKA MATEMATYKA WARSZAWA 2014 Publikacja wydana w ramach Projektu Akademia uczniowska Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w

Bardziej szczegółowo

B28. Zgodnie z trzecią zasadą dynamiki siła akcji jest równa co do wartości sile reakcji. Wybierz prawdziwe stwierdzenie związane z tą zasadą.

B28. Zgodnie z trzecią zasadą dynamiki siła akcji jest równa co do wartości sile reakcji. Wybierz prawdziwe stwierdzenie związane z tą zasadą. B28. Zgodnie z trzecią zasadą dynamiki siła akcji jest równa co do wartości sile reakcji. Wybierz prawdziwe stwierdzenie związane z tą zasadą. (A) Koń musi nieco mocniej ciągnąć wóz niż wóz konia, bo inaczej

Bardziej szczegółowo

Pracownia Dydaktyki Fizyki - lista proponowanych ćwiczeń. Dr hab. prof. UR., Czesław Kizowski (czeka@univ.rzeszow.pl) Spis treści zestaw I - Ruch

Pracownia Dydaktyki Fizyki - lista proponowanych ćwiczeń. Dr hab. prof. UR., Czesław Kizowski (czeka@univ.rzeszow.pl) Spis treści zestaw I - Ruch Pracownia Dydaktyki Fizyki - lista proponowanych ćwiczeń Dr hab. prof. UR., Czesław Kizowski (czeka@univ.rzeszow.pl) Spis treści zestaw I - Ruch U.7.01 Dlaczego pęd jest stały?. U.7.0 Energia nie znika.

Bardziej szczegółowo

pole powierzchni zakreślane przez wektor wodzący planet na jednostkę czasu jest stałe prędkość polowa jest wielkością stałą

pole powierzchni zakreślane przez wektor wodzący planet na jednostkę czasu jest stałe prędkość polowa jest wielkością stałą Astronomia 1. Drugie prawo Keplera mówi, że w ruchu planety po orbicie, jej: pole powierzchni zakreślane przez wektor wodzący planet na jednostkę czasu jest stałe prędkość polowa jest wielkością stałą

Bardziej szczegółowo

Barbara Sagnowska, Jadwiga Salach, Adam Smólski. Fizyka w gimnazjum Standardy osiągnięć

Barbara Sagnowska, Jadwiga Salach, Adam Smólski. Fizyka w gimnazjum Standardy osiągnięć Barbara Sagnowska, Jadwiga Salach, Adam Smólski Fizyka w gimnazjum Standardy osiągnięć 1. Wstęp Ogólne ramy dla formułowania wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu gimnazjalnego podają urzędowo zatwierdzone

Bardziej szczegółowo

Czy soczewka cylindryczna może być magiczną różdżką?

Czy soczewka cylindryczna może być magiczną różdżką? Streszczenie Czy soczewka cylindryczna może być magiczną różdżką? Stanisław Bednarek, Jerzy Krysiak, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Łódzki W artykule przedstawiono właściwości soczewki

Bardziej szczegółowo

Fizyka w gimnazjum Standardy osiągnięć

Fizyka w gimnazjum Standardy osiągnięć Fizyka w gimnazjum Standardy osiągnięć 1. Wstęp Ogólne ramy dla formułowania wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu gimnazjalnego podają urzędowo zatwierdzone Standardy wymagań egzaminacyjnych po gimnazjum

Bardziej szczegółowo

ŚWIATŁO I JEGO ROLA W PRZYRODZIE

ŚWIATŁO I JEGO ROLA W PRZYRODZIE ŚWIATŁO I JEGO ROLA W PRZYRODZIE I. Optyka geotermalna W tym rozdziale poznasz właściwości światła widzialnego, prawa rządzące jego rozchodzeniem się w przestrzeni oraz sposoby wykorzystania tych praw

Bardziej szczegółowo

Sposoby Sprawdzania Osiągnięć Edukacyjnych Uczniów z Przedmiotu Fizyka Rok szkolny 2012/20132

Sposoby Sprawdzania Osiągnięć Edukacyjnych Uczniów z Przedmiotu Fizyka Rok szkolny 2012/20132 Sposoby Sprawdzania Osiągnięć Edukacyjnych Uczniów z Przedmiotu Fizyka Rok szkolny 2012/20132 System został opracowany na podstawie: 1. Podstawy programowej dla gimnazjum 2. Programów nauczania przyjętych

Bardziej szczegółowo

Zbiór zadań z hydrauliki z rozwiązaniami

Zbiór zadań z hydrauliki z rozwiązaniami POLITECNIKA KRAKOWSKA im. Tadeusza Kościuszki Katarzyna Baran-Gurgul Zbiór zadań z ydrauliki z rozwiązaniami skrypt dla studentów wyższyc szkół tecnicznyc KRAKÓW 005 POLITECNIKA KRAKOWSKA im. Tadeusza

Bardziej szczegółowo

POZIOM PODSTAWOWY 11 MAJA 2015

POZIOM PODSTAWOWY 11 MAJA 2015 Układ graficzny CKE 2013 Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. KOD UZUPEŁNIA ZDAJĄCY PESEL Miejsce na naklejkę z kodem EGZAMIN MATURALNY Z FIZYKI I ASTRONOMII POZIOM

Bardziej szczegółowo

POZIOM PODSTAWOWY 11 MAJA 2015

POZIOM PODSTAWOWY 11 MAJA 2015 Układ graficzny CKE 2013 Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. KOD UZUPEŁNIA ZDAJĄCY PESEL Miejsce na naklejkę z kodem EGZAMIN MATURALNY Z FIZYKI I ASTRONOMII POZIOM

Bardziej szczegółowo

Do Ucznia. Jak korzystać z zeszytu do przyrody 5. Dział I: CZŁOWIEK I TECHNIKA

Do Ucznia. Jak korzystać z zeszytu do przyrody 5. Dział I: CZŁOWIEK I TECHNIKA Spis treści Do Ucznia. Jak korzystać z zeszytu do przyrody 5 Dział I: CZŁOWIEK I TECHNIKA Lekcja 1. Jak będziemy pracować na ekcjach przyrody w kasie szóstej 7 Lekcja 2. Jak poznać, że coś się porusza

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MAJ 2014. Czas pracy: 120 minut. Miejscee na naklejkę z kodem KOD PESEL. 1. Sprawdź, czy (zadania. 2. Rozwiązania przeznaczonym.

EGZAMIN MAJ 2014. Czas pracy: 120 minut. Miejscee na naklejkę z kodem KOD PESEL. 1. Sprawdź, czy (zadania. 2. Rozwiązania przeznaczonym. Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Układ graficzny CKE 2013 WPISUJE ZDAJĄCY KOD PESEL Miejscee na naklejkę z kodem EGZAMIN MATURALNY Z FIZYKI I ASTRONOMII POZIOM

Bardziej szczegółowo