Stach Szabłowski: Dlaczego stworzyłeś dyplom w formule szantażu wobec komisji dyplomowej? Czy to w ogóle jest szantaż, a jeżeli nie, to, co to jest?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Stach Szabłowski: Dlaczego stworzyłeś dyplom w formule szantażu wobec komisji dyplomowej? Czy to w ogóle jest szantaż, a jeżeli nie, to, co to jest?"

Transkrypt

1 Rozmowa z Grzegorzem Drozdem o wystawie "Brak"*, a także o: psiojebiźmie, górskich pastwiskach akademii, zamurowanym korytarzu, szantażu, planowaniu napadu na bank, "interakcji przymuszonej", banicji z artworldu i licznych zmianach organizacji ruchu wywołanych brakiem. Stach Szabłowski: Dlaczego stworzyłeś dyplom w formule szantażu wobec komisji dyplomowej? Czy to w ogóle jest szantaż, a jeżeli nie, to, co to jest? Grzegorz Drozd: To jest szantaż w formie i szantaż w mojej intencji - gest, który miał przebudzić ciało komisji dyplomowej poprzez postawione pytanie, a właściwie poprzez odpowiedź na to pytanie. To, że zdecydowałem się na ten krok, spowodowane jest co najmniej archaiczną formułą oceniania jakości sztuki. Ważne jest także pytanie o kryteria tej oceny. Wiesz, jestem ostro przeciwny akademizmowi i nie wyobrażałem sobie, aby poddać się tej procedurze ot tak, jakby moja postawa była jedną, a działanie zupełnie drugą sprawą. Nie mogłem więc zrobić obrazu, że tak powiem, mniej zaangażowanego, bo byłbym skażony hipokryzją. Była w tym także taka łechcąca ciekawość, co to wieloosobowe ciało, ten wielogłowy smok pocznie z szantażem skierowanym w jego stronę. To podniecenie bardzo mnie motywowało, a użyty podstęp stawiał mnie w roli szewczyka dratewki walczącego ze smokiem, który zostanie w tym wypadku pokonany poprzez zwierciadło. Bo ten zespół obrazów to lustro, w którym smok zobaczył swoje oblicze i po raz pierwszy zastanowił się nad swoim losem. I jeżeli pytasz czym jest ten szantaż oprócz tego, że jest też anonimem, to myślę, że to obraz-lustro poprzez który chcę stworzyć nowy sposób myślenia.

2 Nowy sposób myślenia? Jaki? Powiedzmy, że ten nowy sposób myślenia to przede wszystkim jak najdoskonalsze rozpoznanie terenu i odpowiednia strategia. Tworzę pewien rodzaj,,interakcji przymuszonej". Porównał bym to z sytuacją, w której przygotowuję napad na bank. Plan musi zakładać wszelkie dopuszczalne metody działania, dla osiągnięcia celu. Tu liczy się skuteczność, a nie to, czy podoba się kolor czerwony lub linia prosta. Działać trzeba tak, aby ofiar nie było, sejf został otwarty, a policja miała pełne ręce roboty. Wpadka przenosi najczęściej na drugą stronę, do krainy wiecznych planów! Jaką rolę w Twojej operacji pełnią cyngwajsy? Dlaczego sięgnąłeś po więzienny kod? Zobacz człowieka, zobacz jego twarz, powiedz sobie, kim jest, nazwij go, rozpoznaj, wydobądź wiedzę o nim, której on nie posiada i... No właśnie? Co możemy zrobić z tym rozpoznaniem i jakie kody jemu służą? Po tej "wolnej" stronie świata robimy jakiś cyrk z tym wszystkim. Ale po tej drugiej wymyślono właśnie cyngwajsy. Cyngwajsy możesz dostać od kolegów, którzy powiedzą ci, kim jesteś, albo zrobisz je sobie sam, aby powiedzieć wszystkim, kim są. Nie ma to-tamto, bo zawsze przecież jacyś jesteśmy. No i takie ordery ciała mnie zainteresowały, bo to, kim jestem, jest tak relatywne, że błąd sądu na ten temat jest normą. Ten brak możliwości poznania oraz obawa bycia rozpoznanym i dozgonna konieczność kreowania odpowiedniego obrazu wydaje się mechanizmem, któremu podlega każdy z nas. A to, że sięgnąłem po kod więzienny łączy się po części z moją przeszłością. Nie byłem wprawdzie po tamtej stronie, ale wychowywałem się w środowisku o ściółce sprzyjającej do przechodzenia na tamtą stronę. Oprócz tego artysta to dla mnie banita społeczny i przestępca! Tego jestem pewien i myślę, że właśnie taka jest rola artysty. A po za tym podoba mi się pomysł pokazania tych kropek na twarzy. Są delikatne w formie, a silne w znaczeniu. W dyplomie grozisz: "bo powiem wszystkim co zrobiliście". Powiesz? Kto, co i komu zrobił? Pomysł na taki dyplom miałem już dwa lata temu i przygotowałem dziesięć kombinacji na ten temat. Z Jarkiem Modzelewskim wybraliśmy jedną z nich. Całość do dnia obrony była nieznana komisji, aby nie spalić planu. Ja stwierdziłem, że życie stworzyło przeszłość ważniejszą niż przyszłość, a,,teraz" to już wcale nie ma. Dlatego użyłem tej "ważności" jako karty przetargowej w szantażu - czyli postawiłem na przeszłość i wiedzę na temat jej obrazu. Stwarza to emocje, a po za tym, to przez te pięć lat studiów tamta strona miała monopol na mówienie co ja zrobiłem. To bardzo komfortowe położenie, które z założenia

3 stawiało mnie w pozycji zwyrodniałej, a na pewno nie równej. Co krok ojce, co wiedzieli jak dzieci robić!! To mnie wpieniało, bo chciałem z kimś pracować ramię w ramię, a nie słuchać propagandy sukcesu! Wiesz, ja w ogóle dostaje drgawek, gdy myślę o nauczaniu, czy to w szkołach, czy w kościele. To, co tam się dzieje, powoduje, że mam ochotę na działania sprzeczne z przyjętym porządkiem po to, aby nie poddawać się i nie zatracić w uniwersalnych prawdach dla wszystkich. Nie potrafię uwierzyć, że nóż jest ostry aż do momentu, kiedy się nie skaleczę. A tak z drugiej strony, to wiesz, że nikt z mistrzów, łącznie z moim promotorem, nie przyszedł zobaczyć wystawy. Co zrobili? Nie przyszli na otwarcie. To właśnie wymiar tego o czym mówię! To na Wschodzie nazywa się psiojebizm i oddaje w pełni naturę zjawiska. Jaka jest Twoja historia akademicka? Pamiętam, że zbudowałeś kiedyś na korytarzu w Akademii mur. Mógłbyś przybliżyć tę historię i powiedzieć po co go zbudowałeś? Trzy lata temu zamurowałem korytarz pierwszego piętra w ASP. Nie był to mur wykonany przy użyciu cegieł. Była to malarska wersja takiego muru. Cegły z jednej, cegły z drugiej strony. Działał on jednak na tyle skutecznie, że wywołał lawinę krytyki. Począwszy od kolegów, którzy stukając się w głowy wykrzykiwali pod moim adresem, a skończywszy na radach wydziału, wizytach na dywanach i ogólnej atmosferze skandalu. Mur stworzył konieczność zmiany sposobu komunikacji wewnętrznej, bo blokując pierwsze piętro, spowodował, że wszystko musiało się odbywać jakby dookoła. Ta zmiana szlaków była na tyle nie komfortowa, że wzbudzała agresję. Pani z dziekanatu nie chodziła jak poprzednio. Profesor X i profesor Y wykonywali parę kroków więcej. Ktoś odbił się od ściany idąc w zamyśleniu przed siebie. Wszystko nagle podlegało temu murowi. To był ten rodzaj "interakcji wymuszonej", o której mówiłem wcześniej. To co się działo po pojawieniu się ściany, było istotne także z powodu mojego bycia w tej społeczności, w tej rodzinie i w tym budynku. To było doświadczenie. Tu relacja - obszar własny - obszar wspólny, doprowadzona została nie do symbolicznego opisu zjawiska, a raczej do realnego działania. Działania na żywej tkance, które miało wyraźnie zarysowany początek. Jednak finał nie był znany. Każdy dzień przynosił nową jakość. Istotna także była medialność tego zjawiska. Bo gdyby informacja mówiąca o pojawieniu się symbolu konieczności zmian w Akademii nie ukazała się w mediach, nie doszłoby do tak silnych reakcji. Nie byłoby pewnie tych rad wydziału w sprawie muru, tych uwag w stylu- jak ci się nie podoba to spierdalaj, albo - we własne gniazdo się nie sra. Nie było by pełnego zmierzenia się z tą pracą i została by ona przenicowana.

4 Do takiego przenicowania zresztą umownie doszło. Leon Tarasewicz, mistrz mojej ówczesnej pracowni został oskarżony o współudział w mojej prowokacji. Potem, kiedy się oczyścił z zarzutów padł ofiarą zmowy. Ogłoszono, że pracownia Tarasewicza była zła, a student Drozd nie mógł już w niej wytrzymać i zrobił takiego oto figielka. Tarasewicz tego nie wytrzymał i pozbył się w finale niegrzecznego studenta. Ja tymczasem czułem się co najmniej wyjątkowo, gdy nawet cieć i hydraulik w tej szkole mówili mi, że "nieźle z nimi pojechałem". Nie ukrywam też, że czułem się napiętnowany i poważnie wydołowany tą sytuacją. To chyba wtedy zerwała się ta nić łącząca mnie i akademię Jedną z przyczyn była decyzja Tarasewicza na pograniczu hipokryzji i jej dalsze konsekwencje. Bo z odpowiednim profesorem w tamtym czasie zrobiłbym o wiele więcej, a przede wszystkim doszłoby do otwartego dialogu w tej sprawie. A tak stałem przed decyzją czy zostać czy uciekać z tego gniazda, które pokalałem. Zdecydowałem się zostać, bo odejście byłoby porażką. Wtedy właśnie zrozumiałem, że dalsza moja edukacja będzie odbywała się poprzez zaprzeczenie. Miałem nadzieję postawą moją wprowadzić tam trochę świeżego powietrza, z czego ktoś kiedyś skorzysta. Bo to jest tak, że jak ten ludzki wir wciągnie artystę, to nie rozpozna już siebie i będzie każdym i nikim jednocześnie. I dlatego ta ciągła walka stała się główną ideą i motorem do działania. Gdybym odszedł zostałbym wciągnięty w wir! Jedynym partnerem do dyskusji w tamtym czasie był Grzegorz Kowalski, który doskonale rozpoznał zjawisko wiru ludzkiego. Muszę przyznać, że żałuje, że nie mogłem przenieść się na wydział rzeźby, a tylko dochodziłem i w ogóle, że nie udało się więcej tam zrobić. Twoim najbardziej znanym projektem jest Zmiana Organizacji Ruchu. Mógłbyś przybliżyć tę ideę? Jaki ruch chcesz / chciałeś zmieniać? Cieszę się, że użyłeś słów "projekt artystyczny", a nie galeria. A zaczęło się, gdy na pierwszym roku postanowiłem zrobić coś z ludźmi z pracowni. Z tamtego okresu pamiętam wspólne wystąpienie w postaci wystawy. To było coś ważnego, bo braliśmy sprawy we własne ręce. Wierzyłem wtedy w zbiorowe działanie i chciałem, aby studia były istotne. Co wieczór, każdego prawie dnia, cieć wyganiał tę samą grupę siedzącą do późnej nocy. Rozmawialiśmy i myśleliśmy. To było zajebiste i brakuje mi tego dzisiaj. Potem znaleźliśmy z Alicją Łukasiak lokal na Smolnej, który potraktowaliśmy jako przestrzeń otwartą i nie określoną. Nie chcieliśmy budować struktur, kierunków czy cholera wie jeszcze czego. To miało być miejsce dla artystów, w którym co jakiś czas odbywał się będzie jakiś pokaz. Chcieliśmy stworzyć alternatywę dla instytucjonalnego obiegu sztuki poprzez szeroko rozumianą współpracę.

5 I działaliśmy tak, aby ta idea dialogu i współpracy była żywa i raczej tak było!! No i potem była wystawa zrobiona z Tobą i Ewą Gorządek "Stan Wojenny". To był czas cenzury ostrej i naprawdę imponująca ilość artystów przyłączyła się do tej wystawy- protestu. Czułem wtedy istotność chwili jakbym uczestniczył w jakiejś rewolucji. To było coś! Potem zaprosiłem kolegów z ławki do udziału w wystawie, nad którą pracowaliśmy razem, do Laboratorium w Zamku. Tam Zmiana Organizacji Ruchu pojawiła się poprzez, jak to wtedy nazwałem "budowanie pogodnego wyżu". Była to wystawa o zmiennej konstrukcji, opartej na codziennym dopełnianiu przestrzeni laboratorium kolejnym autorem i kolejną realizacją. Dochodziło tu do ciekawego starcia pomiędzy uczestnikami wystawy. Bo to jak artysta wchodzi w relację z artystą, czy to jak walczy o przestrzeń dla siebie i co uznaje za przestrzeń najlepszą dla siebie, było ciekawą lekcją. Oprócz tego wielu artystów i kuratorów zrealizowało własne projekty pod szyldem ZOR. Między innymi Zuzanna Janin i Agnieszka Żechowska. Byliśmy też za tzw. granicami i to sześć razy w Wielkiej Brytanii. Finałem była wystawa "Spółdzielnia", która odbyła się w Nałęczowie. Trwająca ponad rok praca nad tym wydarzeniem z olbrzymią ilością ludzi takich jak Ty, Grzegorz Borkowski, Małgorzata Winter czy Janusz Bałdyga, doprowadziła do otwarcia wystawy w budynku byłego muzeum spółdzielczości pracy. Miejsce zostało odnalezione przypadkowo, a jego charakter sugerował podjecie dialogu z ideałami wspólnego działania na polu sztuki. Super warunki, super założenia i idea współpracy dla osiągnięcia celu. Wystawa się odbyła i pamiętam, że internetowy "Obieg" uznał ją nawet za wydarzenie tamtego roku, ale eksperyment, którym bez wątpienia to wydarzenie było, pokazał, że ideały współpracy na polu sztuki to interesująca utopia, do której odwołanie wystarczająco wyraźnie pokazuje konieczność zmiany kierunku działań ZOR. Projekt zakładał taką ewentualność, ale ilość energii poświęcona dla potwierdzenia tej być może oczywistej prawdy doprowadziła do poważnego przeciążenia. "Razem" bowiem znaczy zrób to sam - a my się przyłączymy. Tam ideały współpracy poważnie się zachwiały. Chwilę potem legły w gruzach. Lokal przy ul. Smolnej, w którym siedzibę miał ZOR, miał, poprzez współpracę z Zuzanną Janin, przenieść się na ul. Foksal. Ale po miesiącach przygotowań, na pierwszym otwarciu jakoś przypadkiem okazało się, że otworzył się lokal_30, a nie ZOR. W tej sytuacji nasz idealizm, nasz "pogodny wyż", zamienił się w olbrzymie zachmurzenie i zawieje śnieżne, które skutecznie zmroziły wszystko wokół. Wszystko pokrył lód i było bardzo ślisko... Dziś, kiedy ktoś mnie pyta, co z ZOR-em, a pytają często, mówię, że żyje, ale jest w sanatorium na kuracji

6 No bo tak dla krytyki, kuratorów i instytucji staliśmy się instytucją i nie mogliśmy współpracować z powodów oczywistych. Leon Tarasewicz, u którego wtedy studiowałem, nazwał mnie kaowcem i pomimo tytanicznej pracy, wypieprzył mnie z pracowni mówiąc, że nic nie robię. Ideały współpracy stały się mrzonką, a plany zmiany miejsca działania sabotażem. Zastanowiło mnie to wszystko wtedy i doszedłem do wniosku, że po raz kolejny muszę zmienić organizację ruchu, ale tym razem własną. Nie pasowała mi ta etykietka kaowca, bo zawsze czułem się twórcą Powiedziałeś, że poszedłeś na Akademię mając 30 lat. Mógłbyś powiedzieć więcej o swoich doświadczeniach poprzedzających studia w Warszawie. Kim byłeś przychodząc na ASP? -Olbrzymi wpływ miał na mnie Mikołaj Smoczyński i jego metody nauczania. On rozmył obraz świata tak mocno, że musiałem wiele lat szukać ostrości. Mogę powiedzieć, że wciąż szukam, a ta metoda nauczania i działania jest mi bliska. Na początku lat 90. rozpocząłem studia na wydziale malarstwa w IWA UMCS w Lublinie, ale nigdy ich nie skończyłem, bo wyjechałem z kraju. Potem Londyn i wreszcie cała masa takich czysto życiowych klimatów. Przez pięć lat, też w latach 90. pracowałem w Zamku Ujazdowskim przy realizacji wystaw. Ta praca dała mi możliwość poznania od kuchni mechanizmów działania instytucji, a także dała kontakt z artystami. To było bardzo stymulujące i dużo mnie nauczyło. Ale ważne jest także to, gdzie się wychowałem. To Lublin, którego już nie ma, to moje dojeżdżanie do szkoły do Świdnika, drugiej stolicy narkomani po Puławach. Klimat tamtego czasu to ciągłe palenie i poezja. Tacy ludzie jak Marcin Pastuszak, Krzysiek Hunek czy Jachimek, byli moim doświadczeniem. Roczniki siedemdziesiąte są jedną nogą w starym systemie, a drugą za wszelką cenę starają się wydobyć się z tego stanu. Czasu buntu, braku wiary, palenia dla wiary, a nie agresji i zmian, które poprzewracały wszystko. My w szkole męskiej w WSK PZL Świdnik kształcąc się na mechaników lotniczych rysowaliśmy komiksy i totalnie nie wierzyliśmy w rzeczywistość. Ostatnio znalazłem nawet jeden z takich komiksów! Miałem także kapelę o nazwie "Powolny obchód miasta" a potem grałem na gitarze w innej kapeli i nawet zdobyliśmy nagrodę na przeglądzie kapel. Ważna jest także armia, w której byłem kompanijnym błaznem, malując oficerów z bażantami lub przygrywając pijanej kadrze na gitarze. Tam chciałem połamać sobie nogi, aby z armii wyjść. I jakiś czas potem rzeczywiście połamałem, ale przypadkiem. Ważny jest pobyt w Londynie i życie z Polakami w tym mieście i życie w Londynie bez nich. Ważne jest też to, że robiłem w swoim życiu rzeczy wiele, ale zawsze to było nie

7 to i zawsze chciałem robić coś, czego akurat nie potrafiłem nazwać. Ale nie myśl, że teraz jest lepiej, teraz też nie mogę tego nazwać!! Powróćmy do warszawskiej Akademii. Jakie miałeś wobec niej oczekiwania? Przy założeniu, że chciałem tam być i że chciałem się uczyć, to full opcja z ABS-em i klimatyzacją. A co Akademia Ci zaoferowała? Wiesz co, to że tak dużo mówimy o tej akademii wydaje się trochę jakieś chore. Przecież co rok tę uczelnię kończy tyle osób, a tu taki Drozd narzeka, bo pewnie ma z tym problem, albo w ogóle ma problem i jest głąb i uczyć się nie chce i tylko by winko popijał! Pytam tyle o Akademię ponieważ sam wywołałeś wilka z lasu swoją pracą dyplomową. Poza tym, w kontekście Twojej wystawy traktuję Akademię szerzej, nie tylko jako konkretną instytucję, lecz jako figurę instytucji w ogóle - a także ucieleśnienie mechanizmów socjalizowania jednostki zwanej artystą, umieszczania jej w jasno określonych społecznych ramach. Oczywiście po akademii pałeczkę w tym dziele tresury i uspołeczniania artysty przejmują inne instytucje - na przekład takie jak ta, którą ją reprezentuję. Ciekaw jestem więc, jak bycie na Akademii wpisuje się w dzieje edukacji/socjalizacji której byłeś obiektem w swoim życiu Akademia przypomina górskie pastwiska. Teren raczej górzysty, przestrzeń otwarta, jest baca, no i te psy- co to pilnują, aby żaden baran się nie oddalił. Oczywiście jak Ona - to Owca, ale dla tego porównania męska cześć stada jest bardziej adekwatna. Czułem się jednym z nich! A tak wracając na ziemię, to efektem działania stada było moje zaprzestanie malowania. Nie mogłem malować widząc stosy obrazów. Chodzenie po tych obrazach i ciągłe mówienie o tych obrazach - dostałem od tego jakiegoś obrzydzenia do farb i zacząłem takie malowanie bez farb. Ciągle jednak czułem i czuję wciąż silną potrzebę malowania. Na akademii wymagają, aby pracować w pracowni, a ja na przykład do pracowni Tarasewicza nie mogłem nawet wejść. Mówię tu o czymś, co nie pozwalało na myślenie i ciągle rozpraszało. Bo to ważne gdzie fizycznie się maluje. To jest intymne zajęcie. Wracając do twojego pytania o miejsce Akademii w mojej dyskusji z szeroko pojętym Systemem: gdy robię pracę o systemie panującym w,,dorosłym życiu" to nie znaczy, że to bardziej istotne dla sztuki. Akademia to ten sam ścieg w ornamencie. Za podstawowy układ uznaję straconą pozycję lub nierówną pozycję jednostki w relacji z otoczeniem. Już na boisku albo byłeś z kumplami albo bawiłeś się sam zabawkami albo chodziłeś za rękę za długo z mamą. Prawidłowy, czytaj zdrowy, układ nie istnieje. Zawsze jest jakiś brak, który powoduje, że nie widzisz jak drzewo kwitnie, tylko czekasz jutra z nadzieją na zmiany. Ja naciskam na podmiot poprzez krytykę zbiorowości, która, o zgrozo, jest

8 zbudowana z podmiotów. Gdyby przeanalizować moją "historię choroby", to każda praca posiada ten sam syndrom. A przedziwne jest to, że zbiorowe prawdy nie znoszą tego "ja". Tragedia młodego żołnierza polega nie na utracie tego pierwotnego,,ja",ale na nauce życia z zakrytym "ja". Mądrością staje się w tej sytuacji tak tkać, aby utkać w tajemnicy taki życia czarny szal na zimę, aby się nie rozchorować. To brutalne ułożenie się wobec zbiorowości zawsze spycha podmiot do tajemnej, raczej nocnej, przedsennej teoretycznej aktywności. Wiesz, myślę, że szkoda jest czasu na wiarę w społeczeństwo. Podmiot mówiący do społeczeństwa albo robi propagandę sukcesu, albo klęczy przed społeczeństwem na kolanach, albo je niszczy. Ja jestem na etapie tej ostatniej opcji, bo kolana mnie bolą i raczej czuję brak i chcę mówić do podmiotu o cholernej farsie i tragikomedii tego podmiotu. Nie interesuje mnie sztuka odarta z adresata i nadawcy. Czyli bycie telewizorem. Pokazałeś na wystawie wideo, w którym pojedynkujesz się na rękę z pracownikami Zamku, od dyrektora, przez kuratora, aż po majstra montującego ekspozycję. Dlaczego wyzwałeś na rękę załogę CSW? Jeżeli mam być szczery to nie wiem. Nie planowałem tego, kiedy rozmawialiśmy o konstrukcji wystawy. Ale przyszedł moment, że chciałem zmierzyć się z pracownikami tej twierdzy. Ale nie! Wiem dlaczego! Dlatego, że czułem się nieistotny, kiedy zacząłem pracować nad tą wystawą i to poczucie było tak namacalne, że stworzyło chyba potrzebę takiego fizycznego zmierzenia się z wami. Wam pracującym na piętrach, poziomach czy bóg wie gdzie jeszcze, jest wszystko jedno, kto, co pokazuje. To przypomina hurtownię i dostawy towaru do tej hurtowni. A przecież wiesz, że walczę o jednostkę i nie mogłem być jednym z wielu. I powiem ci więcej, że nie chcę być jednym z wielu, chcę opowiedzieć o mojej wersji prawdy i chcę słuchać podobnych prawd. Mam poważnie dosyć prawd zbiorowych! A tu taki przemiał: 1000 dostaw wcześniej, a za chwilę nowe towary To takie smutne, kiedy jesteś po tej drugiej stronie. Może powinniśmy się zamienić rolami, aby pojąć o co chodzi. Proponuję zrobić wystawę, w której udział wezmą kuratorzy tej instytucji, a ja wszystko poprowadzę. Wchodzisz w to? Byłabyż to okazja do wzięcia przez jednostkę rewanżu na instytucji? Wchodzę w to oczywiście, jeżeli pytasz serio. Należy się nam. Wiesz, to, co mówisz, a wiem dobrze, o czym mówisz i jakiego rodzaju zderzenie artysty z instytucją masz na myśli, jest dla mnie bolesne. To świadczy, że jako kurator poniosłem porażkę - nie udało mi się zamortyzować uderzenia. Mam nadzieję, że efekt finalny, czyli wystawa, wynagradza frustrację związaną z jej

9 przygotowywaniem. Ja przynajmniej uważam, że jest dobra - a więc było warto. Powiem ci jeszcze, że w tej całej historii kurator również jest w niełatwym położeniu, znajdując się w połowie drugi między artystą, a mechaniką działania instytucji. Kurator musi pośredniczyć i utożsamiać się jednocześnie z obiema stronami; można pochorować się na schizofrenię. I dodam jeszcze coś, co widzę jako najważniejsze. Wyobraź sobie, że zostałbyś przyjęty po królewsku: oto zostałbyś przyjęty w Zamku tak, że wyszedłbyś z przekonaniem, że nie jesteś jednym z wielu (artystów, którzy przewijają się przez tę i inne galerię) lecz, że w tym szczególnym momencie wszechświat pokręcił się wokół Twojej sztuki - nawet jeżeli tym wszechświatem był mikrokosmosik CSW. To dałoby się urządzić i tak też być powinno. Jednak nawet wówczas, powiedzmy to sobie szczerze, uległbyś jedynie przyjemnej iluzji, jakiej zapewne ulega dygnitarz witany na płycie lotniska przez kompanię honorową - która jutro przytnie przecież takiego samego mazura dla śmiertelnego wroga owego dygnitarza. Rzecz wygląda tak, że punkcie wyjścia naprawdę jesteś jednym z wielu; i twoja w tym głowa, aby jednym z wielu przestać być: zmusić świat aby przyznał, że mylił się, tak cię traktując. Tu, jak sądzę, wracamy do figury artysty jako banity i przestępcy. Żadna instytucja Ciebie w tym nie wyręczy; w optymalnym wariancie może zapewnić ci dobry marketing - ale nie marketingu wszak tu mówimy, prawda? Bycie banitą społecznym, czyli artystą, to nie jest wygodna postawka. To nie jest jakieś tam udawanie przed światem dla szpanu. Tu chodzi o relację człowieka do człowieka. Tu chodzi o dramat, który toczy się co dnia na naszych oczach z niewiadomego powodu. Są tacy którzy tego nie widza, bo nie chcą. Problemów jest wiele, ale nie musi być tak, aby tylko poprzez skrajności je analizować. W tym przypadku, artysta wchodząc do instytucji, chciałby przede wszystkim sprawnego działania przy realizacji wystawy na każdym etapie. A kiedy wszystko się sypie i terminy poszczególnych operacji są przekładane w nieskończoność pojawia się problem z odpowiedzialnością za jakość ekspozycji i taki ogólny chaos wewnętrzny nie pozwalający na dbałość. I to jest to czego brakuje w budowaniu istotności relacji pomiędzy jednostką, a instytucją a nie potrzeba oddawania specjalnych honorów. Wystarczy, że uda się zrealizować to, co jest planowane, a będzie to wystarczająca satysfakcja dla obu stron. Co chcesz powiedzieć przez obraz BRAK? Namalowałeś mapę współczesnej sceny polskiej, jaką wydrukowano w wydanej przez Zamek książce "Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000 roku". Ta mapa to konstelacja nazwisk; Twojego brakuje. Jaki jest twój stosunek do instytucjonalnego układu, który rości sobie pretensje do wykreślania takich map?. Początkowo chciałem namalować tablicę Mendelejewa, która ma podobny układ i sens. Oczywiście tytułowy BRAK to brak mojej osoby w tym układzie. Jeżeli mnie pytasz czy chciałbym tam być, to powiem, że tak. Ale nie namalowałem tego, co można zobaczyć w książce, po to, aby powielić, tylko po

10 to, aby pokazać emocję, jakiej doświadczam, kiedy czytam hasła typu "nowe zjawiska w sztuce po 2000 roku" i mnie tam nie ma!! Nie chce być przemądrzały i nie chcę tu rozkładać wachlarza zarzutów przeciw praktyce wykreślania takich map. Wiem też, że zawsze przyświeca takim publikacjom dobra energia i dobre chęci, a ci którzy nic nowego ostatnio nie powiedzieli, powinni siedzieć cicho. Ja jednak uważam, że zrobiłem wiele nowych rzeczy w sztuce po roku Pytanie więc, czy mam prawo upominać się o to, aby mnie umieszczono w tak skrojonej publikacji? Czy raczej powinienem uwierzyć, że nic nowego w sztuce poprzez moją aktywność się nie pojawiło? Jeżeli uwierzę, że moje działania są staromodne, wtórne, nie istotne, rozpoznane, powinienem się nad sobą zastanowić, a następnie przebadać to, co jest nowe w sztuce na podstawie owej publikacji i nadążyć za odnalezioną nowością. Z drugiej strony mogę - jak powiedziałeś wcześniej - zmusić świat, aby przyznał, że się mylił. Pojawia się tylko pytanie: czy mam przekonywać aż cały świat? Bo w każdej z wersji muszę jednak odwoływać się do "machiny losu", której podlegam. Mogę być bowiem banitą społecznym, ale być banitą artworldu to dla artysty śmierć. Człowiek nie wytrzyma takiego wygnania. Dlatego relacja z układem instytucjonalnym jest ważna i należy dokładnie jej się przyglądać. A jak oceniasz wydolność tego układu, jeżeli chodzi o inkluzję krytycznych, niepokornych postaw? Jeżeli spojrzeć wstecz, to krytyka towarzyszy jak mąż żonie w aktywności artystycznej. Postawy niepokorne są związkami na kocią łapę - lub na kartę rowerową. Instytucje publiczne i komercyjne pełnią rolę artystycznego kościoła. Jego religią jest władza polegająca na przyzwoleniu lub odrzuceniu. Ten kościół ma moc decyzyjną rozróżniania spraw godnych uwagi i tych nie godnych. Łatwiej jest zrobić to, czego wszyscy się spodziewają i za co brawa są już. Gorzej jak zachorujesz i nie zgodzisz się na meble z Ikei i to jeszcze pracując dla Ikei. Wtedy masz przejebane. Myślę, że dzisiejsza postawa krytyczna to raczej niszczenie sztuki, która jest wpisana w służbę społeczną, na rzecz wydobycia się z tego zbiorowego układu do alternatywnego, czasem emocjonalnie pojmowanego świata. Ten świat, to świat człowieka broniącego się przed społeczną degradacją. Co masz na myśli mówiąc o "sztuce w służbie społecznej"? Sztuka w służbie społecznej to zjawisko echa. To powielanie form, zanik i

11 ponowne powielanie. Wewnętrzną konieczność zmuszającą do działania zastępuje tu sondaż, analiza tego sondażu i kalkulacja poziomu przynależności. Sztuka wpisana w służbę społeczną to także aktywność oparta na zasadzie bałwochwalczego odwoływania się do kanonów sztuki uznanej przez społeczność. Do sztuki nazwanej, opisanej, przerzutej i wyplutej przez hubę, jaką w pewnym sensie jest krytyk. Jest to także aktywność oparta o powszechnie obowiązującą kultywację wiedzy o normach psychologii, etyki i w ogóle do podziału na dobro i zło a także o bezkrytyczną wiarę w to, że to właśnie my czynimy dobro, a zło jest zamknięte za kratami wraz z ich sprawcami. Z drugiej strony istnieje we mnie potrzeba materializacji emocji wynikającej z czystej obserwacji zjawiska, a to wymaga wygrzebania się ze stosu. To trochę jak w szkolnej zabawie,,kupa na trupa". Jak masz na sobie kilku kolegów, musisz się spod nich uwolnić, bo jest ci ciężko. I właśnie to akt wydobycia się pozwala na znalezienie odpowiedniego dystansu. Przytłaczająca nadprodukcja artystyczna, ta właśnie,, kupa" na tym właśnie,,trupie". Chciałbym uciec od tej kupy. Uciec ku czemu? Jak definiujesz swoją postawę i cele jako artysta? Ja nie wiem - i bronię tej postawy. Nie jestem kolesiem, co z klatą wypiętą mówi, że może wszystko. Jestem raczej skłonny przyznać się do niewiedzy, niż do mistrzostwa. Uważam, że to, co powszechnie uważa się za styl artysty, to raczej wynik popełnianych przez niego błędów niż poziomu mistrzostwa. O mistrzostwie mogą mówić ci, którzy nie wiedzą o co chodzi. Artysta powinien czuć tajemniczy banał życia. Ja nie mogę powiedzieć, że stworzyłem swoją postawę - i nie chcę tego zrobić. Nie wymyślam, a raczej obserwuje siebie i prowadzę dialog. Chciałbym kiedyś jeszcze malować obrazy, o których myślę, a których nie mogłem malować na akademii. To dziwne - prawda?, że będąc na malarstwie nie mogłem malować. Jako artysta potrzebuję silnej miłości i wiary w to, co robię. Moja pozycja to moja wiara w to, co robię. To dla mnie istotne. I tym różni się sztuka, że dla niej się żyje, a nie z niej się żyje. Choć jest wielu takich, którzy burzą ten porządek. I może słusznie! Wraz z dyplomem otrzymujesz coś w rodzaju artystycznego świadectwa dojrzałości. Co to dla ciebie znaczy? Jednym z problemów, które poruszasz na wystawie BRAK jest dialektyka dojrzałości / niedojrzałości - a i Twoje przygody akademijne mają w sobie coś z Gombrowiczowskiego powrotu do szkoły, dorosłego wtłoczonego w szkolną ławkę. Jak oceniasz relację dojrzałości i niedojrzałości w Twoim przypadku? Jestem ciągle niedojrzały i dyplom czy Akademia nie ma na to wpływu. Nawet podoba mi się ten stan niedojrzałości. Jestem bardziej kreatywny, kiedy zapominam o tym co trzeba i pozwalam sobie na stan czystej emocji. A tak po za tym, to dyplomu jeszcze nie dostałem i nie wiem w jakiej sytuacji jestem i czy obroniłem ten dyplom. Oprócz tego mam obsesję na punkcie swojego wieku. Jestem ciągle za młody pomimo tego, że jestem przed czterdziestką.i skończyłem studia jako artysta już

12 nie młody. A młody to prawie tak jak nowy! Więc lepszy! Wiec mam tu znowu jakiś brak!! Wystawa BRAK to taka historia "w dużej części oparta na faktach", w której "podobieństwa do osób i zdarzeń" są często nieprzypadkowe i zamierzone. Czy mógłbyś przybliżyć autobiograficzne i osobiste tropy pojawiające się w BRAKU? - Jak mówiłem, chcę bronić podmiotu. A tak się złożyło, że odnalazłem w rodzinnym albumie fotę mojego brata, która była cała podziurawiona, pokazałem ją, bo ktoś, kto to zrobił, miał emocję godną uwagi. Nie wymyśliłbym tego, a nawet gdyby, to byłoby to wymyślone. Tymczasem to jest dokument. A dzieci na tzw. gigancie to jestem ja, kiedy znalazłem z kolegami portfel z olbrzymią ilością kasy. Nie byliśmy w szkole dwa miesiące. Byłem wtedy w szóstej klasie a potrafiliśmy zbudować świat od nowa. Ważnym tropem do odczytania wątków osobistych jest pewien rodzaj gry, który uprawiam na tej płaszczyźnie Ta gra to problem z jednoznacznym określeniem tego, kto kryje się za podmiotem. To, że jesteśmy zmienni, a mamy tak wielka potrzebę samookreślenia i nazwania siebie, stawia nas w sytuacji ciągłego napięcia. To napięcie powoduje także, że czasem robimy rzeczy, które są jakby nie nasze. Ta gra, to ciekawość związana z wchodzeniem w model czy profil osoby czy nawet stwarzanie osoby, która mogłaby zrobić to czy tamto Na wystawie mamy anonim, czyli osobowość przestępcy, osoby, której działania są rozpoznawalne jako zespół cech przynależnych do danego typu. Z kolei praca z obrazami pożądania to wejście w sytuację izolacji i nie zaspokojonego popędu seksualnego, gdzie brak prowadzi do samozaspokojenia Tablica z zaplutym plasteliną godłem, to aktywność z okresu wandalizmu nieuświadomionego. To czas czystej emocji. To przewaga popędu nad posłuszeństwem. Każdy z nas to pamięta, ale nie przyznaje się do tego, bo nie jest to obraz dobry, a raczej niewygodny. Mam wiele takich modeli i zamierzam je w najbliższym czasie przebadać. Tytułujesz wystawę BRAK i poprzez "brak" definiujesz swoją sytuację. Brak czego? Przede wszystkim brak powodu dla którego tu jesteśmy i brak powodu dla

13 którego praca staje się jedynym sensem tego padołu. Brak doskonałości i brak Boga. W zamian schyłek cywilizacji i zbiorowe trwanie z niewyjaśnionych powodów lub psychologia społeczna uwikłana w budowanie modelu współczesnego człowieka. Brak to także porażka tresury, której poddawany jest ludzki mózg. A tak w ogóle, to brak też słów! Brak to wystawa dyplomowa przygotowana przez Grzegorza Drozda na Wydziale Malarstwa, w pracowni profesora Jarosława Modzelewskiego. Brak to jednocześnie próba podjęcia gry z procedurą przyznawania artystycznego świadectwa dojrzałości, jakim jest dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych. Jeżeli Grzegorz Drozd przejdzie tę procedurę pomyślnie, zostanie magistrem sztuki, a jego status artysty zostanie potwierdzony stosownym dokumentem. Dla większości adeptów ASP to formalność. Drozd postanowił jednak zająć wobec tej procedury aktywną, krytyczną pozycję. Koniec formalnej edukacji jest dla niego okazją do rozliczenia się z długoletnim procesem artystycznego kształcenia, aż do granic zakwestionowania tradycyjnego podziału ról: mistrzowie mają prawo oceniać uczniów - czy jednak uczniowie mają prawo oceniać mistrzów? Drozda interesuje problem poszerzenia pola dialogu między jednostką i instytucją - w tym wypadku między adeptem a Akademią. W tej grze jednostka zdaje się stać z zasady na słabszej pozycji; ale posiada w ręku potężną broń, jaką jest artystyczna prowokacja. Grzegorz Drozd to artysta, który już nie raz po ten oręż sięgał. Wystawa Brak składa się z dwóch części: pierwsza to projekt malarski: odpowiedź na zadanie, jakim jest stworzenie projektu dyplomowego - i jednocześnie wyzwanie, przed którym stanie komisja oceniająca pracę dyplomanta. Druga to rozwinięcie problemu postawionego w malarskim dyplomie. Składa się na nią zespół prac zorganizowanych w nieliniową narrację, łączącą wątki autobiograficzne, refleksję nad językiem i rozliczenie z egzystencjalnym i społecznym wymiarem procesu edukacyjnego, pojętego znacznie szerzej niż nauka na Akademii. Autor analizuje swoją sytuację dojrzałego artysty. Jako świeżo upieczony absolwent Akademii staje się właśnie w oczach społeczeństwa artystą w pełni, ale swoją sytuację definiuje, paradoksalnie, poprzez pojęcie tytułowego braku. Kompozycja powstała z inspiracji listem,,anonimem". Wycięcie liter z codziennej prasy i ułożenie ich w hasło,, Żądam piątki z wyróżnieniem bo jak nie to powiem wszystkim co zrobiliście", to forma szantażu wobec komisji dyplomowej. Grupa chłopców pokonuje przeszkodę (ścianę) będącą jednocześnie czerwienią polskiej flagi i podąża do jej wnętrza na tzw. gigant czyli na wagary. Czerwień wpisana w przestrzeń galerii w niejednoznaczny sposób opisuje zjawisko stawiając widza przed rodzajem lamperii. Szkolny gigant to opowieść o pierwotnej potrzebie wolności i o ucieczce od społecznych obowiązków. Cynkwajsy to rodzaj body painting, który w społeczności więziennej jest znakiem określającym przynależność i cechy jednostki. Część z nich jest znakami przymusowymi i robiona jest przez współwięźniów. Fotografia ukazuje tą samą twarz z sześcioma różnymi znakami

14 1. Dojapnik - oznacza specyficzne upodobania seksualne. 2. Cynkówka - oznacza grypsującego. 3. Papuas - człowiek, który kocha jedzenie, recedens (długo siedzi). 4. Pizdoliz - oznacza specyficzne upodobania seksualne. 5. Kapuś, donosiciel, tropiciel, donosiciel wychowawcom, policji. Znak przymusowy. 6. Świr - oznacza osobę, której zachowanie jest trudno przewidywalne. Kaloryfer, słonina, rysunek wydrapywany w ścianie. Obrazy pożądania to opowieść o popędzie seksualnym i odosobnieniu, które poprzez izolację zmuszają do stworzenia zastępczych form dla zaspokojenia pierwotnych potrzeb. Jest to odnaleziona fotografia z rodzinnego albumu. Ślady dziurawienia wykonane zostały ręką dziecka, które w ten sposób wyraziło emocje wobec swoich rodziców, których małżeństwo rozpadło się. Standardowa fotografia z pierwszej komunii św., godło bez korony, plastelina, tablica Obraz powstał na kilka dni przed wydaniem książki pt.,, Nowe zjawiska w sztuce polskiej po roku 2000" i nawiązuje do kontrowersyjnej mapy przy tej okazji stworzonej. Na obrazie znajdują się imiona i nazwiska artystów polskich, ułożonych,sklasyfikowanych, dopasowanych i wybranych do zapotrzebowań wydawnictwa. Tym samym artyści których nazwiska brak, zostali potraktowani jako nieistotny materiał. Obraz ten to pytanie o zasadność tworzenia podobnych diagramów a jednocześnie ukazanie mechanizmów kreowania informacji masowej. Dwaj bezrobotni z Warszawskiej Pragi, korzystający z opieki społecznej czytają deklinacje słowa,,worek". Żaden z nich nigdy nie miał kontaktu z językiem angielskim. Powoduje to deformacje, które nadają nowy sens temu słowu.,,apostołowie" to film stawiający pytanie o sens i wartość pracy a także o granice języka mówionego. Za udział w filmie bezrobotni dostali od autora filmu umówione wynagrodzenie. Podczas przygotowań do wystawy,, Brak " w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, jego pracownicy zostają wyzwani na siłowy pojedynek na rękę. Fizyczne zmagania to rodzaj metafory ukazującej relację pomiędzy artystą a instytucją, w której artysta zdaje sie być z reguły na pozycji przegranej. Film porusza problem nauczania. Mistrz z tego filmu to postać groteskowa a uczeń jest leniwy i znudzony. Mistrz daje popisy dla własnej dumy, uczeń w zamyśleniu obserwuje popis. Zdjęcia do filmu powstały nad morzem tyreńskim i nie są wynikiem gry aktorskiej a tylko rejestracją zastanej sytuacji Brytyjczyk nie znający języka polskiego czyta po polsku, polską gazetę Fakty. Czytanie przybierające japońskie brzmienie jest tłem do obrazu opartego na zestawieniu paradującej armii wojska polskiego z procesją w święto Bożego Ciała. Postylla to rodzaj prostego kazania głoszonego dla ludu. Na Triennale Młodych postylla to świątynia kultu Ego i fizyczna pułapka w którą wpada publiczność. Świątynia na planie krzyża o pow. 64 m/2 to przestrzeń z której trzeba sie uwolnić po odnalezieniu odpowiedniego klucza. Mur przegrodził korytarz Akademii zmieniając komunikacje wewnątrz budynku. Praca ta

15 jest symbolem konieczności zmian w akademii której system nauczania był archaiczny i wymagający przemian.mur wywołał skandal a jego autor został poddany surowej ocenie ze strony kadry profesorskiej, której reakcją była chęć usunięcia niewygodnego studenta. Akcja łowienia ludzi w której przynętą były wypełnione,,ważne" kupony lotto z balkonu umieszczonego nad wejściem do muzeum sztuki w Kirkadly w Szkocji. huśtając się nie widzimy osoby siedzącej na przeciw lecz własne odbicie w lustrze praca została wyeksponowana w przestrzeni publicznej i jest częścią cyklu,,zabawy dla dorosłych" w którym główną ideą jest pokazanie zasad relacji społecznych Zabawy na wodzie to grupa miniatur łodzi żaglowych pływających po jeziorze na zachodzie Polski w miejscowości Sława. Łodzie popychane siłą wiatru w tajemniczy dla widza sposób zataczają kręgi. praca wyeksponowana została na targach sztuki w poznaniu, które odbyły sie w budynku byłej rzeźni. OPUSZCZAMY CYWILIZACJE Akcja polegająca na opuszczeniu miasta i rozpoczęciu życia bez zdobyczy cywilizacji.

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków.

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków. Cześć, Jak to jest, że rzeczywistość mamy tylko jedną i czy aby na pewno tak jest? I na ile to może przydać się Tobie, na ile to może zmienić Twoją perspektywę i pomóc Tobie w osiąganiu tego do czego dążysz?

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

7 Złotych Zasad Uczestnictwa

7 Złotych Zasad Uczestnictwa 7 Złotych Zasad Uczestnictwa Złota Zasada nr 1: Zrozumienie moich praw Powinno mi się przekazać informacje dotyczące przysługujących mi praw. Muszę zrozumieć, dlaczego ważne jest, aby mnie słuchano i poważnie

Bardziej szczegółowo

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje Test mocny stron Poniżej znajduje się lista 55 stwierdzeń. Prosimy, abyś na skali pod każdym z nich określił, jak bardzo ono do Ciebie. Są to określenia, które wiele osób uznaje za korzystne i atrakcyjne.

Bardziej szczegółowo

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych

Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych Sytuacja zawodowa pracujących osób niepełnosprawnych dr Renata Maciejewska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie Struktura próby według miasta i płci Lublin Puławy Włodawa Ogółem

Bardziej szczegółowo

Marcin Budnicki. Do jakiej szkoły uczęszczasz? Na jakim profilu jesteś?

Marcin Budnicki. Do jakiej szkoły uczęszczasz? Na jakim profilu jesteś? Marcin Budnicki Do jakiej szkoły uczęszczasz? Na jakim profilu jesteś? Uczę się w zespole szkół Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej. Jestem w liceum o profilu sportowym. Jakie masz plany na przyszłość?

Bardziej szczegółowo

Trzy kroki do e-biznesu

Trzy kroki do e-biznesu Wstęp Świat wokół nas pędzi w niewiarygodnym tempie - czy Ty też chwilami masz wrażenie, że nie nadążasz? Może zastanawiasz się, czy istnieje sposób, by dogonić ten pędzący pociąg życia pełen różnego rodzaju

Bardziej szczegółowo

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje.

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje. Igor Siódmiak Jak wspominasz szkołę? Szkołę wspominam bardzo dobrze, miałem bardzo zgraną klasę. Panowała w niej bardzo miłą atmosfera. Z nauczycielami zawsze można było porozmawiać. Kto był Twoim wychowawcą?

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 To jest moje ukochane narzędzie, którym posługuję się na co dzień w Fabryce Opowieści, kiedy pomagam swoim klientom - przede wszystkim przedsiębiorcom, właścicielom firm, ekspertom i trenerom - w taki

Bardziej szczegółowo

GRAŻYNA KOWALCZYK. Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata

GRAŻYNA KOWALCZYK. Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata GRAŻYNA KOWALCZYK SĄ TYLKO DWA SPOSOBY NA ŻYCIE. JEDEN TO ŻYCIE TAK, JAKBY NIC NIE BYŁO CUDEM. DRUGI TO ŻYCIE TAK, JAKBY WSZYSTKO BYŁO CUDEM (Albert Einstein) Wykaz rzeczy niszczących i zagrażających życiu

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

Temat: Sztuka to przede wszystkim myślenie ( ) reagowanie na problemy społeczności - Oni Artura Żmijewskiego. Opracowanie: Katarzyna Zabłocka

Temat: Sztuka to przede wszystkim myślenie ( ) reagowanie na problemy społeczności - Oni Artura Żmijewskiego. Opracowanie: Katarzyna Zabłocka Temat: Sztuka to przede wszystkim myślenie ( ) reagowanie na problemy społeczności - Oni Artura Żmijewskiego. Opracowanie: Katarzyna Zabłocka Czas: 2 godz. lekcyjne (w tym projekcja filmu) Treści nauczania:

Bardziej szczegółowo

ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA. autor Maciej Wojtas

ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA. autor Maciej Wojtas ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA autor Maciej Wojtas 1. SCENA. DZIEŃ. WNĘTRZE. 2 Biuro agencji reklamowej WNM. Przy komputerze siedzi kobieta. Nagle wpada w szał radości. Ożesz japierdziuuuuu... Szefie!

Bardziej szczegółowo

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana? Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana? W skali od 1 do 10 (gdzie 10 jest najwyższą wartością) określ, w jakim stopniu jesteś zaniepokojony faktem, że większość młodzieży należącej do Kościoła hołduje

Bardziej szczegółowo

7. Bóg daje ja wybieram

7. Bóg daje ja wybieram 7. Bóg daje ja wybieram 1. CELE LEKCJI WYMAGANIA OGÓLNE wprowadzenie w problematykę powołania życiowego i chrześcijańskiego powołania do świętości. 2. TREŚCI NAUCZANIA WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE uczeń: po lekcji

Bardziej szczegółowo

Oskar i pani Róża Karta pracy

Oskar i pani Róża Karta pracy Oskar i pani Róża Karta pracy... / 49 Imię i nazwisko klasa data l-ba punktów ocena data sprawdzenia 1. Wypisz uczucia towarzyszące Ci podczas czytania listów Oskara. Podziel je na pozytywne i negatywne.

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH

POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH Szczegółową instrukcję znajdziesz tu: http://marciniwuc.com/ Miesiąc:. (np. Styczeń 2015) Punkt 1: Wyznacz Twoje 20 minut z finansami. Moje 20 minut na finanse to:

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Od Petki Serca

Spis treści. Od Petki Serca CZ. 2 1 2 Spis treści Od Petki Serca ------------------------------------------------------------------------------3 Co jest najważniejsze? ----------------------------------------------------------------------------------------------4

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

Strona 1 z 7

Strona 1 z 7 1 z 7 www.fitnessmozgu.pl WSTĘP Czy zdarza Ci się, że kiedy spotykasz na swojej drodze nową wiedzę która Cię zaciekawi na początku masz duży entuzjazm ale kiedy Wchodzisz głębiej okazuje się, że z różnych

Bardziej szczegółowo

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków,

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, którzy twierdzą, że właściwie w ogóle nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, odkąd skończyły osiem czy dziewięć lat. To może wyjaśniać, dlaczego przesiadują

Bardziej szczegółowo

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 NA SKRAJU NOCY Moje obrazy Na skraju nocy widziane oczyma dziecka Na skraju nocy życie wygląda inaczej Na moich obrazach...w nocy Życie w oczach

Bardziej szczegółowo

Zauważcie, że gdy rozmawiamy o szczęściu, zadajemy specyficzne pytania:

Zauważcie, że gdy rozmawiamy o szczęściu, zadajemy specyficzne pytania: Nie potrafimy być szczęśliwi tak sobie, po prostu dla samego faktu; żądamy spełnienia jakichś tam warunków. Mówiąc dosadnie - nie potrafimy wyobrazić sobie, że można być szczęśliwym bez spełnienia tych

Bardziej szczegółowo

TEST TKK TWÓJ KAPITAŁ KARIERY

TEST TKK TWÓJ KAPITAŁ KARIERY 0 Rozpoznawanie predyspozycji zawodowych i zainteresowań - życiowym drogowskazem dla młodzieży TEST TKK TWÓJ KAPITAŁ KARIERY KLASA III 1 Zestaw testów powstał w wyniku realizacji projektu: Rozpoznawanie

Bardziej szczegółowo

FILM - BANK (A2 / B1)

FILM - BANK (A2 / B1) FILM - BANK (A2 / B1) Pierre i Maria: Dzień dobry Pani! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Pierre: Jesteśmy zainteresowani założeniem konta w Państwa banku. Pochodzimy z Francji, ale teraz mieszkamy

Bardziej szczegółowo

zdecydowanie tak do większości zajęć do wszystkich zajęć zdecydowanie tak do większości do wszystkich do wszystkich do większości zdecydowanie tak

zdecydowanie tak do większości zajęć do wszystkich zajęć zdecydowanie tak do większości do wszystkich do wszystkich do większości zdecydowanie tak Kwestioriusz ankiety dla uczniów "Moja szkoła" Dzień bry, Odpowiedz, proszę, pytania temat Twojej szkoły. Odpowiedzi udzielone przez Ciebie i Twoje koleżanki i kolegów pomogą rosłym zobaczyć szkołę Waszymi

Bardziej szczegółowo

WYZWANIA EDUKACYJNE EDUKACJA DLA KAŻDEGO PORADY MAŁEJ EWUNI DUŻEJ EWIE. Dziecko jest mądrzejsze niż myślisz. Ewa Danuta Białek

WYZWANIA EDUKACYJNE EDUKACJA DLA KAŻDEGO PORADY MAŁEJ EWUNI DUŻEJ EWIE. Dziecko jest mądrzejsze niż myślisz. Ewa Danuta Białek 1 WYZWANIA EDUKACYJNE EDUKACJA DLA KAŻDEGO SZTUKA ŻYCIA W ŚWIECIE PORADY MAŁEJ EWUNI DUŻEJ EWIE Dziecko jest mądrzejsze niż myślisz Ewa Danuta Białek 1 2 Ewa Danuta Białek PORADY MAŁEJ EWUNI DUŻEJ EWIE

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE Typy szkół ponadgimnazjalnych Do wyboru są trzy typy szkół ponadgimnazjalnych: 1. liceum ogólnokształcące (LO) 2. technikum (T) 3. zasadnicza szkoła zawodowa (ZSZ) Każdy typ szkoły

Bardziej szczegółowo

Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO

Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ustrzykach Dolnych Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO program integrujący klasę. Autor programu mgr Ewa Lejowska Ustrzyki

Bardziej szczegółowo

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Szybciej poznaję ceny. To wszystko upraszcza. Mistrz konstrukcji metalowych, Martin Elsässer, w rozmowie o czasie. Liczą się proste rozwiązania wizyta w

Bardziej szczegółowo

Danuta Sterna: Strategie dobrego nauczania

Danuta Sterna: Strategie dobrego nauczania : Strategie dobrego nauczania Strategie dobrego nauczania Strategie oceniania kształtującego I. Określanie i wyjaśnianie uczniom celów uczenia się i kryteriów sukcesu. II. Organizowanie w klasie dyskusji,

Bardziej szczegółowo

FESTIWAL NAUKI W GIMNAZJUM NR 17

FESTIWAL NAUKI W GIMNAZJUM NR 17 FESTIWAL NAUKI W GIMNAZJUM NR 17 Tegoroczny Festiwal Nauki odbył się w Gimnazjum nr 17 im. Ks. Jana Twardowskiego we Wrocławiu. Pokazy dla uczniów, które zostały przeprowadzone, miały za zadanie pokazad,

Bardziej szczegółowo

WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ

WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ Witaj Św. Stanisławie, czy mogę z Tobą przeprowadzić wywiad? - Witam. Tak bardzo chętnie udzielę wywiadu. Gdzie i kiedy się urodziłeś? - Urodziłem się w Październiku 1550r.

Bardziej szczegółowo

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Mocno wierzę w szczęście i stwierdzam, że im bardziej nad nim pracuję, tym więcej go mam. Thomas Jefferson Czy zadaliście już sobie pytanie, jaki jest pierwszy warunek

Bardziej szczegółowo

Dr Ihar Melnikau: Władze bały się, że popsujemy im rocznicę 17 września

Dr Ihar Melnikau: Władze bały się, że popsujemy im rocznicę 17 września Dr Ihar Melnikau: Władze bały się, że popsujemy im rocznicę 17 września We wtorek straż pożarna zamknęła w Zasławiu wystawę poświęconą Białorusinom walczącym w szeregach polskiego wojska w kampanii wrześniowej.

Bardziej szczegółowo

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W dniu 30-04-2010 roku przeprowadziłem wywiad z moim opą -tak nazywam swojego holenderskiego dziadka, na bardzo polski temat-solidarność. Ten dzień jest może najlepszy

Bardziej szczegółowo

MIKOŁAJ HERBST, ANETA SOBOTKA AWANS PRZEZ WYKSZTAŁCENIE? WYBORY I ŚCIEŻKI EDUKACYJNE ASPIRUJĄCYCH DO WYŻSZEGO STATUSU SPOŁECZNEGO

MIKOŁAJ HERBST, ANETA SOBOTKA AWANS PRZEZ WYKSZTAŁCENIE? WYBORY I ŚCIEŻKI EDUKACYJNE ASPIRUJĄCYCH DO WYŻSZEGO STATUSU SPOŁECZNEGO MIKOŁAJ HERBST, ANETA SOBOTKA AWANS PRZEZ WYKSZTAŁCENIE? WYBORY I ŚCIEŻKI EDUKACYJNE ASPIRUJĄCYCH DO WYŻSZEGO STATUSU SPOŁECZNEGO Szkolnictwo wyższe - przemiany lat 90-tych Spektakularny boom edukacyjny

Bardziej szczegółowo

MUZEUM DLA PRZEDSZKOLAKA

MUZEUM DLA PRZEDSZKOLAKA MUZEUM DLA PRZEDSZKOLAKA - projekt zajęć muzealnych dla dzieci w wieku przedszkolnym zgodny z założeniami Podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach

Bardziej szczegółowo

Jak wychować człowieka? STYLE WYCHOWAWCZE. Opracowanie: Ewelina Maćkowiak

Jak wychować człowieka? STYLE WYCHOWAWCZE. Opracowanie: Ewelina Maćkowiak Jak wychować człowieka? STYLE WYCHOWAWCZE Opracowanie: Ewelina Maćkowiak DLACZEGO PODEJMUJEMY TEN TEMAT? PRZEDE WSZYSTKIM: LICZYMY NA WSPÓŁPRACĘ! LICZYMY NA WSPÓŁPRACĘ! POZA TYM 1. W obliczu różnych, często

Bardziej szczegółowo

Na drabinę wchodzi się szczebel po szczebelku. Powolutku aż do skutku... Przysłowie szkockie

Na drabinę wchodzi się szczebel po szczebelku. Powolutku aż do skutku... Przysłowie szkockie Na drabinę wchodzi się szczebel po szczebelku. Powolutku aż do skutku... Przysłowie szkockie Wiele osób marzy o własnym biznesie... Ale często brak im odwagi na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Bardziej szczegółowo

Adwent z Piątką Poznańską

Adwent z Piątką Poznańską Adwent z Piątką Poznańską 3 grudnia 4 grudnia 5 grudnia 6 grudnia 7 grudnia 8 grudnia 9 grudnia 10 grudnia 11 grudnia 12 grudnia 13 grudnia 14 grudnia 15 grudnia 16 grudnia 17 grudnia 18 grudnia 19 grudnia

Bardziej szczegółowo

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ 1 Drogi Czytelniku! Życzymy Ci przyjemnej lektury Szkolnego Newsa. Zachęcamy do refleksji nad pytaniem

Bardziej szczegółowo

Twój KLUCZ do bogactwa

Twój KLUCZ do bogactwa Twój KLUCZ do bogactwa Copyright: Ania Witowska Dzień 3 Jeśli rozprawiłaś się z zadaniami z dnia 2, czas na dzień kolejny i obiecuję m.in. zadanie, które wiele osób przyprawiło o ból głowy/brzucha na początku,

Bardziej szczegółowo

Serdecznie dziękuję trzem najważniejszym kobietom mojego życia: córce Agatce, żonie Agnieszce i mamie Oli za cierpliwość, wyrozumiałość, wsparcie,

Serdecznie dziękuję trzem najważniejszym kobietom mojego życia: córce Agatce, żonie Agnieszce i mamie Oli za cierpliwość, wyrozumiałość, wsparcie, Serdecznie dziękuję trzem najważniejszym kobietom mojego życia: córce Agatce, żonie Agnieszce i mamie Oli za cierpliwość, wyrozumiałość, wsparcie, natchnienie i niezłomną wiarę w sukces. Dziewczyny, bez

Bardziej szczegółowo

Część 11. Rozwiązywanie problemów.

Część 11. Rozwiązywanie problemów. Część 11. Rozwiązywanie problemów. 3 Rozwiązywanie problemów. Czy jest jakiś problem, który trudno Ci rozwiązać? Jeżeli tak, napisz jaki to problem i czego próbowałeś, żeby go rozwiązać 4 Najlepsze metody

Bardziej szczegółowo

Jak motywować dziecko by chciało się dobrze uczyć i zachowywać. Refleksje pedagoga

Jak motywować dziecko by chciało się dobrze uczyć i zachowywać. Refleksje pedagoga Jak motywować dziecko by chciało się dobrze uczyć i zachowywać. Refleksje pedagoga Nie da się sformułować gotowej recepty, jak pomagać dziecku. Do każdego należy podchodzić indywidualnie. Rodzice i nauczyciele

Bardziej szczegółowo

Indywidualny Zawodowy Plan

Indywidualny Zawodowy Plan Indywidualny Zawodowy Plan Wstęp Witaj w Indywidualnym Zawodowym Planie! Zapraszamy Cię do podróży w przyszłość, do stworzenia swojego własnego planu działania, indywidualnego pomysłu na życie i pracę

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA.  PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI www.akademiadlamlodych.pl PODRĘCZNIK WPROWADZENIE Akademia dla Młodych to nowa inicjatywa mająca na celu wspieranie ludzi młodych w rozwijaniu umiejętności niezbędnych w ich miejscu

Bardziej szczegółowo

Człowiek biznesu, nie sługa. (fragmenty rozmów na FB) Cz. I. że wszyscy, którzy pracowali dla kasy prędzej czy później odpadli.

Człowiek biznesu, nie sługa. (fragmenty rozmów na FB) Cz. I. że wszyscy, którzy pracowali dla kasy prędzej czy później odpadli. Człowiek biznesu, nie sługa. (fragmenty rozmów na FB) Cz. I Piotr: Ludzie nie rozumieją pewnych rzeczy, zwłaszcza tego, że wszyscy, którzy pracowali dla kasy prędzej czy później odpadli. Kasa nie może

Bardziej szczegółowo

Akademia Marketingu Internetowego Embrace Your Life Sp. z o.o.

Akademia Marketingu Internetowego Embrace Your Life Sp. z o.o. MIESIĄC 1: Tydzień 1/ Video 1 Twoja pasja Odpowiedz sobie na pytania: Dlaczego tak naprawdę teraz robię aktualnie to co robię? Wpisz z lewej powody które są Twoje np. relaksuje się przy tym, A z prawej

Bardziej szczegółowo

Techniki i narzędzia coachingowe w pracy sieci. Falenty,

Techniki i narzędzia coachingowe w pracy sieci. Falenty, Techniki i narzędzia coachingowe w pracy sieci Falenty, 24-26.09.2015 Kim jestem? Paweł Krzywicki Akredytacja International Coach Federation Trener i coach w Fundacji Szkoła Liderów Doświadczenie w pracy

Bardziej szczegółowo

Lekcja 1 WPROWADZENIE DO SKUTECZNEJ STRONY

Lekcja 1 WPROWADZENIE DO SKUTECZNEJ STRONY WPROWADZENIE DO SKUTECZNEJ STRONY Po dzisiejszej lekcji będziesz wiedział: Jak zacząć pracę nad swoją własną witryną Co ma wspólnego autobus ze stroną internetową Na jakie aspekty techniczne powinieneś

Bardziej szczegółowo

MOTYWACJA, czyli jak oswoić własną siłę?

MOTYWACJA, czyli jak oswoić własną siłę? Jak motywują się Ci, którzy inspirują się sami? MOTYWACJA, czyli jak oswoić własną siłę? 1. DOBRA WIADOMOŚĆ. 2. MOTYWACJA ZEWNĘTRZNA I WEWNĘTRZNA. 3. TECHNIKI MOTYWACYJNE. MOTYWACJA czyli co? RODZAJE MOTYWACJI

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1)

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) CZYTANIE A. Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. I jest to bez wątpienia prawda. Bo przecież wiedzę zdobywamy nie tylko w szkole, ale również w pracy, albo

Bardziej szczegółowo

100 POWODÓW, DLA KTÓRYCH DZIECKO POWINNO BYĆ ASERTYWNE

100 POWODÓW, DLA KTÓRYCH DZIECKO POWINNO BYĆ ASERTYWNE 100 POWODÓW, DLA KTÓRYCH DZIECKO POWINNO BYĆ ASERTYWNE 1. Żeby wiedziało, gdzie się kończy a gdzie zaczyna 2. Żeby wiedziało, co mu służy, a co szkodzi 3. Żeby potrafiło rozpoznać i nazwać swoje uczucia

Bardziej szczegółowo

Przygotuj kredki lub flamastry, długopis lub ołówek oraz kilka kartek.

Przygotuj kredki lub flamastry, długopis lub ołówek oraz kilka kartek. Pamiętaj! Ø Poniższa praca jest do wykonania przez Ciebie, nie przez dziecko/dzieci. Ø Jej wykonanie nie jest warunkiem czytania, rozmowy z dzieckiem, ale wydaje nam się, że to może Ci pomóc. Ø Znajdź

Bardziej szczegółowo

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić Opracowanie: Anna Twardowska Etap edukacyjny: gimnazjum, liceum Czas:

Bardziej szczegółowo

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym.

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym. KOSMICZNA ŚWIADOMOŚĆ Kiedy mowa jest o braku świadomi, przeciętny człowiek najczęściej myśli sobie: O czym oni do licha mówią? Czy ja nie jesteś świadomy? Przecież widzę, słyszę i myślę. Tak mniej więcej

Bardziej szczegółowo

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami DARMOWY FRAGMENT projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami Od Autorki Cześć drogi Czytelniku! Witaj w darmowym fragmencie podręcznika Jak zacząć projekt biznesowy?! Jego pełna wersja, zbiera w jednym

Bardziej szczegółowo

Stairway to heaven. Przemysław Nizio. 12-26.III.2011 r. Galeria ATTIS Ryszard Lachman ul. Starowiślna 14 Kraków www.attis.oprawa.

Stairway to heaven. Przemysław Nizio. 12-26.III.2011 r. Galeria ATTIS Ryszard Lachman ul. Starowiślna 14 Kraków www.attis.oprawa. Stairway to heaven Przemysław Nizio 12-26.III.2011 r. Galeria ATTIS Ryszard Lachman ul. Starowiślna 14 Kraków www.attis.oprawa.com biografia Przemysław Nizio urodził się 03.01.1980 r. w Szczebrzeszynie.

Bardziej szczegółowo

"Obrazy, które mnie hipnotyzują" - rozmowa z Anną Wypych

Obrazy, które mnie hipnotyzują - rozmowa z Anną Wypych "Obrazy, które mnie hipnotyzują" - rozmowa z Anną Wypych JUSTYNA NAPIÓRKOWSKA Więcej zdjęć (2) Przedstawiam Państwu młodą malarkę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Świeszewskiego.

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli BEZPIECZNA +

Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli BEZPIECZNA + Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli BEZPIECZNA + Rządowy program wspomagania w latach 2015 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki

Bardziej szczegółowo

CZYM SĄ RUNY BIZNESU?

CZYM SĄ RUNY BIZNESU? COACHING CZYM SĄ RUNY BIZNESU? Autor publikacji: Data publikacji: Runy Biznesu to nowe, świeże spojrzenie na Twój biznes, produkt, usługę, firmę, sytuację. Czym są runy biznesu? 1 Runy zachęcają do twórczego

Bardziej szczegółowo

Jak pomóc w rozwoju swojemu dziecku? I NIE POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW WIĘKSZOŚCI RODZICÓW

Jak pomóc w rozwoju swojemu dziecku? I NIE POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW WIĘKSZOŚCI RODZICÓW Jak pomóc w rozwoju swojemu dziecku? I NIE POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW WIĘKSZOŚCI RODZICÓW im bardziej wyręczamy dzieci w rozwoju, tym bardziej zabieramy im możliwości uczenia się i doświadczania Nie odrabiaj za

Bardziej szczegółowo

Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum

Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum Krakowska kademia im. ndrzeja Frycza Modrzewskiego Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum utor: gnieszka Guzik, Patrycja Huget Instrukcja: Poniżej przedstawione zostały do wyboru po dwa stwierdzenia

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Imię i nazwisko Klasa III Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Zestaw humanistyczny Kurs fotografii Instrukcja dla ucznia 1. Wpisz swoje imię i nazwisko oraz klasę. 2. Bardzo uważnie czytaj tekst

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET

PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET 1 / 1 1 PROGRAM WARSZTATÓW ROZWOJOWYCH DLA KOBIET 2 / 1 1 CZĘŚĆ PIERWSZA: OGARNIJ, CZEGO TY W OGÓLE CHCESZ?! Jaki jest Twój cel? Czy potrafisz sobie odpowiedzieć, czego dokładnie chcesz? Co jest dla Ciebie

Bardziej szczegółowo

(na podstawie książki Elżbiety Sujak Małżeństwo pielęgnowane )

(na podstawie książki Elżbiety Sujak Małżeństwo pielęgnowane ) (na podstawie książki Elżbiety Sujak Małżeństwo pielęgnowane ) Przeżywanie rozmowy Uzupełnij zdania zgodnie z tym, co czujesz. Wyobraź sobie opisaną sytuację, przeżyj ją i zanotuj swoje przeżycie. 1. Gdy

Bardziej szczegółowo

Dorota Sosulska pedagog szkolny

Dorota Sosulska pedagog szkolny Czasem zapominamy o prostych potrzebach, które dzieci komunikują nam na co dzień. Zapraszam więc wszystkich dorosłych do zatrzymania się w biegu, pochylenia się nad swoimi pociechami i usłyszenia, co mają

Bardziej szczegółowo

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej:

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej: POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej: Ania (23 l.) Gdybym tylko mogła, nie słuchałabym wiadomości o polityce. Nie interesuje mnie to

Bardziej szczegółowo

Wyznaczenie celów. Rozdział I. - Wyznaczanie celów - Cel SMART - Przykłady dobrze i źle wyznaczonych celów

Wyznaczenie celów. Rozdział I. - Wyznaczanie celów - Cel SMART - Przykłady dobrze i źle wyznaczonych celów Wyznaczenie celów - Wyznaczanie celów - Cel SMART - Przykłady dobrze i źle wyznaczonych celów Kurs Dydaktyka zarządzania czasem. 11 Wyznaczanie celów Jeżeli dobrze się zastanowimy nad naszym działaniem,

Bardziej szczegółowo

MODLITWY. Autorka: Anna Młodawska (Leonette)

MODLITWY. Autorka: Anna Młodawska (Leonette) MODLITWY BLOG MOTYWACYJNY www.leonette.pl Panie, Ty wiesz o najsłodszych mych wspomnieniach, Panie, Ty wiesz o największych mych marzeniach, Panie, Ty wiesz czego dzisiaj tak żałuję, Panie, Ty wiesz czego

Bardziej szczegółowo

OBŁAWA. krzysztof trzaska Centrum Promocji Kultur y w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszaw y

OBŁAWA. krzysztof trzaska Centrum Promocji Kultur y w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszaw y Kuropatwy 1891 - wrony 2016, technika mieszana/płótno, 95x135, 2016 OBŁAWA krzysztof trzaska 13.09.2016 26.09.2016 Centrum Promocji Kultur y w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszaw y - otrzymał szereg

Bardziej szczegółowo

E-450. Jak wybrać aparat cyfrowy? 20 lat fotografii Gazety Wyborczej OLYMPUS. lustrzanka na miarę GUY GANGON WADEMEKUM KUPUJĄCEGO

E-450. Jak wybrać aparat cyfrowy? 20 lat fotografii Gazety Wyborczej OLYMPUS. lustrzanka na miarę GUY GANGON WADEMEKUM KUPUJĄCEGO miesięcznik wszystkich fotografujących numer 6/2009 INDEX 250597 CENA 14,90z³ (w tym 7% VAT) 20 lat fotografii Gazety Wyborczej PREZENTACJE GUY GANGON OLYMPUS E-450 lustrzanka na miarę WADEMEKUM KUPUJĄCEGO

Bardziej szczegółowo

10 SEKRETÓW NAJLEPSZYCH OJCÓW 1. OKAZUJ SZACUNEK MATCE SWOICH DZIECI 2. DAJ DZIECIOM SWÓJ CZAS

10 SEKRETÓW NAJLEPSZYCH OJCÓW 1. OKAZUJ SZACUNEK MATCE SWOICH DZIECI 2. DAJ DZIECIOM SWÓJ CZAS 10 SEKRETÓW NAJLEPSZYCH OJCÓW 1. OKAZUJ SZACUNEK MATCE SWOICH DZIECI Jedną z najlepszych rzeczy, jaką ojciec może zrobić dla swoich dzieci, to okazywać szacunek dla ich mamy. Jeśli jesteś żonaty, dbaj

Bardziej szczegółowo

kilka definicji i refleksji na temat działań wychowawczych oraz ich efektów Irena Wojciechowska

kilka definicji i refleksji na temat działań wychowawczych oraz ich efektów Irena Wojciechowska kilka definicji i refleksji na temat działań wychowawczych oraz ich efektów Irena Wojciechowska Nasza ziemia jest zdegenerowana, dzieci przestały być posłuszne rodzicom Tekst przypisywany egipskiemu kapłanowi

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Empatyczna komunikacja w rodzinie Beata Kosiacka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 27 marca 2012 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL Porozumienie

Bardziej szczegółowo

Zachowania organizacyjne. Ćwiczenia V

Zachowania organizacyjne. Ćwiczenia V Zachowania organizacyjne Ćwiczenia V Skuteczna komunikacja Język prosty, zrozumiały, pozbawiony wieloznaczności Zsynchronizowanie mowy werbalnej i niewerbalnej Pozytywny wydźwięk wypowiedzi: Gorzej: Nie

Bardziej szczegółowo

Nasza droga do turkusu

Nasza droga do turkusu Nasza droga do turkusu Cel: Zdzisław Kolmaga manager, coach i profesjonalny trener Z/TOT4/1/212/352 Marta Kułaga coacherka i certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy Efektywne działanie dzięki

Bardziej szczegółowo

Agresja przemoc a nasze dzieci

Agresja przemoc a nasze dzieci Agresja przemoc a nasze dzieci Na początku roku szkolnego 2015/2016 przeprowadziliśmy wśród uczniów naszej szkoły ankiety dotyczące agresji/przemocy wśród młodzieży. Zgodnie z wynikami ankiet uczniowie

Bardziej szczegółowo

rodzica można usłyszeć słynne zdanie:,,moje dziecko działa mi na nerwy!.

rodzica można usłyszeć słynne zdanie:,,moje dziecko działa mi na nerwy!. Gdy agresja wybucha Agresja zaczyna się, gdy zostaje zablokowany spokojny przepływ interakcji między ludźmi i jedna ze stron nagle traci poczucie bycia wartością dla drugiej. Może przy tym chodzić o jakiś

Bardziej szczegółowo

Czy na pewno jesteś szczęśliwy?

Czy na pewno jesteś szczęśliwy? Czy na pewno jesteś szczęśliwy? Mam na imię Kacper i mam 40 lat. Kiedy byłem małym chłopcem nigdy nie marzyłem o dalekich podróżach. Nie fascynował mnie daleki świat i nie chciałem podróżować. Dobrze się

Bardziej szczegółowo

Trzy filary motywacji wewnętrznej: jak je budować? Joanna Steinke-Kalembka

Trzy filary motywacji wewnętrznej: jak je budować? Joanna Steinke-Kalembka Trzy filary motywacji wewnętrznej: jak je budować? Joanna Steinke-Kalembka Czym jest motywacja wewnętrzna? motywacja to coś, co pobudza nas do działania i powoduje, że możemy w tym działaniu wytrwać. Motywacja

Bardziej szczegółowo

Zbigniew Lutomski. Grafika

Zbigniew Lutomski. Grafika Zbigniew Lutomski Grafika czerwiec 2013 Zbigniew Lutomski, urodzony 4 grudnia 1934 roku, jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli grafiki polskiej. Specjalizuje się w trudnej technice drzeworytu.

Bardziej szczegółowo

Copyright: Instytut Miasta Test Talentów. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. ani nie pasuje pasuje pasuje

Copyright: Instytut Miasta  Test Talentów. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. ani nie pasuje pasuje pasuje Copyright: Instytut Miasta www.instytutmiasta.pl Test Talentów Poniżej znajduje się lista 55 stwierdzeń. Prosimy, abyś na skali pod każdym z nich określił, jak bardzo ono do ciebie. Są to określenia, które

Bardziej szczegółowo

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Co to są prawa?....3 Co to jest dobro dziecka?....4 Co to jest ochrona przed dyskryminacją?....5 Co to jest ochrona?....6 Co to jest sąd?...7 Co to jest

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Jak wzmocnić działanie Dekretów i afirmacji?

Jak wzmocnić działanie Dekretów i afirmacji? Zaprasza Sławomir Mika Jak wzmocnić działanie Dekretów i afirmacji? www.brahman.pl Niniejsza publikacja może być kopiowana oraz dowolnie rozprowadzana Tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez wydawcę.

Bardziej szczegółowo

Kuratorwystawy:RomualdMieczkowski(MCKiS) tel:25864219 e-mail:r.mieczkowski@mckis.waw.pl w.mckis.waw.pl Warszawa,GaleriaMazowiecka,kwiecień maj2012

Kuratorwystawy:RomualdMieczkowski(MCKiS) tel:25864219 e-mail:r.mieczkowski@mckis.waw.pl w.mckis.waw.pl Warszawa,GaleriaMazowiecka,kwiecień maj2012 Kuratorwystawy:RomualdMieczkowski(MCKiS) tel:25864219 e-mail:r.mieczkowski@mckis.waw.pl w.mckis.waw.pl Warszawa,GaleriaMazowiecka,kwiecień maj2012 ROMAN KIRILENKO Tytuł wystawy Ziarna i Żarna można odnieść

Bardziej szczegółowo

R A Z E M. Relacje Aktywność Zabawa Emocje Miejsce. Joanna Matejczuk. Instytut Psychologii Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

R A Z E M. Relacje Aktywność Zabawa Emocje Miejsce. Joanna Matejczuk. Instytut Psychologii Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu R A Z E M Relacje Aktywność Zabawa Emocje Miejsce czyli jak efektywnie ucząc dzieci mieć z tego przyjemność? Joanna Matejczuk Instytut Psychologii Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Uczelnie

Bardziej szczegółowo

Zaplanuj Twój najlepszy rok w życiu!

Zaplanuj Twój najlepszy rok w życiu! Sukces na Twoich warunkach Zaplanuj Twój najlepszy rok w życiu! "Naszą najgłębszą obawą nie jest to, że jesteśmy zbyt słabi, ale to, że jesteśmy zbyt potężni. To nasz blask nas przeraża, nie ciemność.

Bardziej szczegółowo

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ RODZIC - DZIECKO DZIECKO - RODZIC

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ RODZIC - DZIECKO DZIECKO - RODZIC PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ RODZIC - DZIECKO DZIECKO - RODZIC DROGI RODZICU! Buduj solidny fundament jakim jest dla dziecka Rodzina. Tylko bliski kontakt z dzieckiem może uchronić je od problemu uzależnienia.

Bardziej szczegółowo

Co obiecali sobie mieszkańcy Gliwic w nowym, 2016 roku? Sprawdziliśmy

Co obiecali sobie mieszkańcy Gliwic w nowym, 2016 roku? Sprawdziliśmy Opublikowano na Miasto Gliwice (https://www.gliwice.eu) Źródłowy URL: https://www.gliwice.eu/aktualnosci/miasto/obiecuje-sobie-ze Obiecuję sobie, że Obiecuję sobie, że Obiecuję sobie, że Tradycyjnie z

Bardziej szczegółowo

UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY W POZNANIU 20 KWIETNIA 2016 *R Rezerwacja miejsc: pracowniawarsztatow@o2.pl Wydział Animacji PREZENTACJE SYSTEM MOTION CAPTURE W PROCESIE TWORZENIA FILMU ANIMOWANEGO I GIER KOMPUTEROWYCH

Bardziej szczegółowo

Władysław Pluta odpowiada na pytania Agnieszki Ziemiszewskiej. największe emocje wywołują we mnie dzieła racjonalne

Władysław Pluta odpowiada na pytania Agnieszki Ziemiszewskiej. największe emocje wywołują we mnie dzieła racjonalne Władysław Pluta odpowiada na pytania Agnieszki Ziemiszewskiej największe emocje wywołują we mnie dzieła racjonalne PLAKAT: WŁADYSŁAW PLUTA największe emocje wywołują we mnie dzieła racjonalne Władysław

Bardziej szczegółowo