Piknik literacki dla dzieci

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Piknik literacki dla dzieci"

Transkrypt

1 Piknik literacki dla dzieci Piknik literacki dla dzieci, odbywający się raz do roku w niedzielę poprzedzającą Międzynarodowy Dzień Dziecka, jest jedynym w Polsce tego typu przedsięwzięciem. Piknik literacki dla dzieci to multidyscyplinarny projekt edukacyjny. Skierowany jest do dzieci w wieku od 3 do 15 lat oraz ich rodziców. Jego celem jest podnoszenie czytelnictwa wśród dzieci, popularyzowanie polskiej tradycji literackiej, zapoznawanie dzieci z dziedzictwem literackim i kulturowym krajów europejskich. Szczegółowe założenia projektu: edukacja literacka dzieci realizowana poprzez różne formy aktywności artystycznej (słownej, plastycznej, muzycznej oraz parateatralnej) promowanie wartościowych pozycji książkowych dla dzieci prezentowanie literatury w kontekście innych sztuk podnoszenie poziomu czytelnictwa wśród dzieci poprzez zabawy związane z książką uwrażliwienie na wielokulturowość współczesnego świata podnoszenie kompetencji językowych dzieci i młodzieży w zakresie przyswajania języków obcych, (warsztaty translatorskie z udziałem tłumaczy) uwrażliwienie dzieci i rodziców na estetyczny (ilustracyjny) aspekt książki dziecięcej Warsztaty na Pikniku literackim dla dzieci łączą różne formy aktywności twórczej. Prowadzą je graficy specjalizujący się w projektowaniu książek, ilustratorzy oraz animatorzy doświadczeni w pracy z dziećmi. Multidyscyplinarność projektu realizowana w oparciu o elementy literatury, historii, sztuki, malarstwa, muzyki oraz antropologii życia codziennego odzwierciedla zasadę nauczania blokowego uznaną przez pedagogów dziecięcych za najlepszą metodę aktywizującą potencjał twórczy dzieci. Pierwszy Piknik w 2010 roku obył się pod patronatem wydawnictwa Dwie Siostry, a gościem honorowym był Bohdan Butenko.

2 Po pierwszym Pikniku powstał pomysł, aby każda kolejna edycja była literacko-artystyczną podróżą do jakiegoś kraju. W pięknych, zabytkowych wnętrzach Muzeum Literatury (w sali gotyckiej, audiowizualnej, czytelni, bibliotece oraz na dziedzińcu) dzieci w różny, niekonwencjonalny sposób bawią się z książką, poznają obyczaje związane z danym obszarem kulturowym, style malarskie i architektoniczne. W ramach pikniku odbywają się także spotkania z wielokrotnie nagradzanymi twórcami współczesnej literatury dziecięcej oraz prezentacje multimedialne. II Piknik Literacki Fiesta w Hiszpanii Do współpracy zaprosiliśmy Instytut Cervantesa. Gośćmi specjalnymi byli Edward Lutczyn, Renata Piątkowska, Filip Łobodziński i Grażka Lange. Odwiedziło nas ok osób.

3 Gdyby jajko mogło mówić, spotkanie autorskie z pisarką Renatą Piątkowską. Lekcje flamenco. Unos, Dos, tres, warsztaty muzyczne Maliny Sarnowskiej. Warsztaty translatorskie Filipa Łobodzińskiego. Peluqueria - studio fryzur hiszpańskich z Dominikiem Cymerem. Jak powstaje książka, warsztaty Anny Bauer.

4 III Piknik Literacki Przystanek Skandynawia Kolejna edycja Pikniku literackiego była podróżą do Skandynawii. Partnerami projektu byli: Duński Instytut Kultury, Wydawnictwo Zakamarki i Czarna Owieczka. Patronat honorowy objęły Ambasada Dani, Ambasada Szwecji i Ambasada Norwegii oraz fundacja ABCXXL Cała Polska czyta dzieciom. Patronat medialny objęły znane i liczące się czasopisma i portale kulturalne dla dzieci oraz Radio Bajka. Nagrody w konkursach i grze ulicznej ufundowali: Ambasada Norwegii, Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, wydawnictwa: Zakamarki, Czarna Owieczka, EneDueRabe i Nasza Księgarnia. Gośćmi specjalnymi były: Anna Onichimowska, Barbara Gawryluk i Edyta Jungowska. Plakat i ulotki zaprojektowali Kasia i Dominik Cymer (Cyber Kids). Piknik osiągnął niespotykaną przez nas do tej pory frekwencję. Odwiedziło nas 3000 osób, które w ciągu całego dnia mogły uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach z pisarzami i aktorami. Muminki na dwa głosy, czyli wspólne czytanie po szwedzku i po polsku, Justyna Czechowska Duński Instytut Kultury, Jarosław Klejnocki dyrektor Muzeum Literatury. Detektyw Kalle Blumkvist w Warszawie, gra uliczna Katarzyny Domagalskiej z fundacji Hop Siup. Zaklinacze elfów dalekiej Północy, warsztat teatralny Doroty Ogrodzkiej z CSW. Nie tylko szwedzki stół, warsztaty kulinarne Little Chef.

5 Pippi lalka nieduża, warsztaty artrecyklingowe Joanny Kasztelaniec. Newsy ze Skandynawii, czyli jak powstaje gazeta, warsztat dziennikarski Doroty Mazurek z wydawnictwa UNIT. Występ chóru dziecięcego Pippi Band z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 105 im. Astrid Lindgren. Cztery pokoje, warsztat wnętrzarski, Iwona Cała. Archizbawy. Nie tylko o trollach, spotkanie autorskie z Anną Onichimowską. Budujemy Bullerbyn, warsztat scenograficzny Joanny Kasztelaniec.

6 Mali agenci na tropie Skandynawii, warsztaty kreatywnego myślenia Magdaleny Glapińskiej. Nie martwcie się o mnie! Ja sobie radę dam!, spotkanie z Edytą Jungowską i Pippi Pończoszanką. Dosiąść Sleipnira, warsztaty bębniarskie Witolda Vargasa. Kapelusze Włóczykija, czyli archizabawy z Iwoną Całą i Marią Rauch. Z pomocą przyszli nam wolontariusze. Uczniowie gimnazjów i liceów warszawskich. Rozdanie nagród książkowych w konkursie wiedzy o literaturze skandynawskiej.

7 IV Piknik Literacki Francuskie pasaże 26 maja 2013 odbył się kolejny Piknik Literacki. Tym razem wybraliśmy się symboliczną podróż artystyczno-literacką do Francji. Uzyskaliśmy patronat Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego. Partnerami byli: Towarzystwo Przyjaźni Polsko- Francuskiej, Polskie Towarzystwo Juliusza Verne, Wydawnictwo Format. Nagrody w konkursach ufundowali: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Prosteplecy.com.pl oraz wydawnictwa: Babaryba, Czarna Owieczka, Skrzat. Obyły się spotkania z pisarzami, poetami i autorami książek dla dzieci: Joanną Kulmową, Pawłem Beręsewiczem oraz Zygmuntem Miłoszewskim. Czytaliśmy Małego księcia na dwa głosy, filozoficznie dekonstruowaliśmy bajki Charlesa Perraulta i obrazy Degas a, odbyliśmy podróże z Juliuszem Verne em i odwiedziliśmy porywające przyjęcie urodzinowe u George Sand, szukaliśmy odpowiedzi na niezwykle trudne pytania z różnych również tych mało pospolitych dziedzin. Piknikowy dzień otworzył Poranek z francuską piosenką, czyli występy laureatów konkursu piosenki francuskojęzycznej FrankoFonia 2013, natomiast zamknął spektakl teatralny Konik polny i mrówka w wykonaniu laureatów przeglądu Non stop La Fontaine. Czym właściwie charakteryzują się francuskie ogrody? warsztaty plastyczne Dominiki Raczkowskiej.

8 Menuet i kontredans, jak bawili się francuscy dworzanie?, warsztaty taneczne Sylwii Majewskiej. Geometria wieży Eiffla. Jak zbudować swoją własną wieżę i zabrać ją do domu? Warsztaty architektoniczne, Iwona Cała i Maria Rauch. Poznaj Luwr, pokochaj Luwr i Marzena Turek- Gaś. Szkolne rewolucje, czyli Mikołajek ma kłopoty, warsztaty teatralne Doroty Ogrodzkiej. Szalony Paryż bajka teatralno- muzyczna, Ewy Szawłowska i Monika Polaczek-Przestrzelska. Wirujące baletnice i oswojone pająki interpretacja dzieł Edgara Degasa i Luisa Bourgeois w wykonaniu Marty Pokorskiej

9 Cały ten cyrk!, zabawy nie tylko na szczudłach, Stefan Bopbrowski i Magdalena Szeniawska. Pięć tygodni w balonie Juliusza Verne a, warsztaty konstruktorskie Krzysztofa Gucwy. Organizatorzy i współorganizatorzy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20. Misją Muzeum Literatury jest gromadzenie i przechowywanie dóbr kultury, w tym zabytków i materiałów dokumentacyjnych w zakresie Literatury polskiej oraz najbliższego jej zaplecza historycznego i obyczajowego, a także upowszechnianie wartości literatury, nauki i kultury w oparciu o posiadane zbiory oraz kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej, prowadzenie działalności naukowej i edukacyjnej a w szczególności działanie na rzecz czytelnictwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Fundacja Edukacji Twórczej PSTRYK. Celami fundacji jest działanie na rzecz czytelnictwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, wspieranie instytucji kultury w działaniach związanych z edukacją kulturalną i artystyczną, wspieranie placówek edukacyjnych i oświatowo-wychowawczych w realizacji programu nauczania i rozwijaniu zainteresowań dzieci i młodzieży, prowadzenie działalności kulturalnej w zakresie inicjowania, organizowania, promowania i współdziałania w imprezach artystycznych, realizacja projektów z zakresu edukacji kulturalnej, naukowej i medialnej, popularyzacja tradycji, historii i dziedzictwa kulturowego, z uwzględnieniem technologii internetowo-cyfrowych, działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

10 Maciejkowo.pl to sklep internetowy z książkami i artykułami dla dzieci, który wspiera instytucje publiczne w przygotowywaniu i organizowaniu programów edukacyjnych dla dzieci. Oferta maciejkowo.pl jest komponowana z myślą o wszechstronnym rozwoju dziecka i jego twórczego potencjału. Proponowane przez maciejkowo.pl zabawki edukacyjne, zestawy naukowe i materiały edukacyjne umożliwiają dziecku poznanie jego własnej sprawczości, odkrycia drzemiących w nim talentów oraz uczą samodzielności w procesie poznawania świata; niejednokrotnie są to zabawki do samodzielnego wykonania z pomocą rodziców. Ideą maciejkowo.pl jest promowanie produktów skupiających przy wspólnej, twórczej zabawie rodziców i dzieci. Oprócz oferty edukacyjnej maciejkowo.pl poleca także różne rodzaje klocków, zabawki drewniane oraz tekturowe, budowle konstrukcyjne czy akcesoria niezbędne do zabawy w teatr. Proponowane przez sklep książki dla dzieci oraz liczne poradniki zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli cechuje wysokim poziom merytoryczny, edytorski i ilustracyjny. II Piknik Literacki. Fiesta w Hiszpanii. Instytut Cervantesa. Instytut sprowadził hiszpańską performerkę Martę Marco, która przygotowała warsztat Wilki i Smoki. Udostępnił wystawę Hiszpańskie abecadło artystki Rufiny Santany. Zapewnił projekcje filmów animowanych dla dzieci, dodatkowo opłacił warsztaty translatorskie z Filipem Łobodzińskim i zapewnił lekcje hiszpańskiego z Teresą Garcia Murruais. Wydawnictwo BIS zaprosiło Edwarda Lutczyna i opłaciło warsztaty. Wydawnictwo Tako opłaciło warsztaty. Portal internetowy miastodzieci.pl rozesłało mailing do odbiorców. Plakat pikniku i ulotki były rozwieszane w warszawskich przedszkolach. III Piknik Literacki. Przystanek Skandynawia. Duński Instytut Kultury. Opłacił kilka warsztatów, wypożyczył wystawę Tabu w sztuce dla dzieci i specjalnie na Piknik Pani Dyrektor przetłumaczyła książeczkę dla dzieci O mamie, której bardzo chciało się pić i udostępniła oryginały rysunków do tej książki. Zapewnił animowane filmy dla dzieci na podstawie bajek Andersena. Patronat honorowy objęły Ambasady Dani, Szwecji i Norwegii. Ambasada Szwecji przekazała nam pieniądze na materiały plastyczne. Ambasada Norwegii oraz wydawnictwa EneDueRabe, Zakamarki, Nasza Księgarnia i Czarna Owieczka ufundowały książki i audiobooki na nagrody w konkursie wiedzy o literaturze skandynawskiej. Firma Sokółka S.A. (Szwedzka grupa kapitałowa Inwido GRUP) przekazała nam 10 kg krówek. Patronat medialny objęły Radio Bajka (audycja do wysłuchania piknikliteracki.blogspot.com/2012/ 05/radio-bajka-o-pikniku-literackim-dla.html) oraz: qlturaka.pl; dzieckowwarszawie.pl; zaczarowanyogrod.pl, czasdzieci.pl, miejscadzieci.pl, Ryms i Świerszczyk. Od 2010 prowadzimy blog (piknikliteracki.blogspot.pl) i jesteśmy obecni na większości kanałów społecznościowych. Na bieżąco opisujemy wszystkie wydarzenia na stronie internetowej Muzeum. Zamieszczamy materiały promocyjne video na kanale Youtybe i Vimeo. Wysyłamy informację i plakaty do warszawskich przedszkoli. Postaraliśmy się o zamieszczenie informacji o Pikniku na następujących portalach lub stronach internetowych:

11 Miejska lornetka Zaczarowany ogród Książka.net

12 Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom (nasz patron) Qlturka.pl Wydawnictwo Zakamarki. Partner i fundator nagród.

13 Portal wp.pl Ambasada Szwecji. Sponsor i Patron Honorowy cojestgrane.pl

14 kulturlanie.waw.pl drogakultury.pl myskandynavia.eu

15 gdzieco.pl miastodzieci.pl kontynent-warszawa.pl

16 norweyinspiries.pl biblionetka.pl jabybala.blogspot.pl

17 Ambasada Norwegii. Sponsor i Patron Honorowy. o.pl miejscadzieci.pl

18 czasdzieci.pl Rynek-Ksiazki.pl Duński Instytut Kultury

19 szwecja.net Wydawnictwo EneDueRabe dzieckowwarszawie.pl

20 interia.pl emaliamimalowane.blogspot.pl Nasz blog przystanekliteracki.blogspot.pl

21 Strona internetowa Muzeum Literatury. fanpage na facebooku. Youtube

22 o.pl naszemiasto.pl

23 kontynentwarszawa.pl Piknik literacki dla dzieci

Sprawozdanie z działalności Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej

Sprawozdanie z działalności Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej Warszawa, 27.06.2013 r. Sprawozdanie z działalności Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (organizacja pożytku publicznego) za okres 1 stycznia 31 grudnia 2012 r. Spis treści 1. Dane organizacji... 4

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu za 2014 rok.

Sprawozdanie z działalności Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu za 2014 rok. Sprawozdanie z działalności Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu za 2014 rok. Zarządzanie i organizacja Zbiory w Bibliotece Centralnej udostępniane są w: Wypożyczalni Dla Dzieci, Wypożyczalni

Bardziej szczegółowo

Miejska Biblioteka Publiczna. Plan rozwoju biblioteki na lata 2012-2015

Miejska Biblioteka Publiczna. Plan rozwoju biblioteki na lata 2012-2015 Plan rozwoju biblioteki na lata 2012-2015 I. Wizytówka biblioteki PLAN ROZWOJU BIBLIOTEKI NA LATA 2012 2015 MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RESZLU Gmina Reszel położona jest w południowo zachodniej części

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ZADAŃ ZREALIZOWANYCH PRZEZ SAMORZĄDOWE INSTYTUCJE KULTURY CZĘŚĆ OPISOWA

WYKAZ ZADAŃ ZREALIZOWANYCH PRZEZ SAMORZĄDOWE INSTYTUCJE KULTURY CZĘŚĆ OPISOWA CHÓR PUERI ET PUELLAE CANTORES PLOCENSES 1. Działalność edukacyjna, organizacja i udział w festiwalach i konkursach międzynarodowych i krajowych 01/Chór/G plan 6,00 108.105,00 286.095,00 394.200,00 wykonanie

Bardziej szczegółowo

S p r a w o z d a n i e z działalności Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (Organizacja Pożytku Publicznego) za okres 1.01. 31.12.

S p r a w o z d a n i e z działalności Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (Organizacja Pożytku Publicznego) za okres 1.01. 31.12. Warszawa, dnia 31.03.2007 S p r a w o z d a n i e z działalności Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (Organizacja Pożytku Publicznego) za okres 1.01. 31.12.2006 1. Nazwa: Fundacja Centrum Edukacji

Bardziej szczegółowo

Zwycięskie projekty w konkursach progr@mu etwinning 2012

Zwycięskie projekty w konkursach progr@mu etwinning 2012 Zwycięskie projekty w konkursach progr@mu etwinning 2012 Zwycięskie projekty w konkursach progr@mu etwinning 2012 Spis treści 4 Słowo wstępne Krystyna Szumilas 7 Słowo wstępne Tomasz Szymczak 8 Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

I. Program promocji literatury i czytelnictwa w kraju

I. Program promocji literatury i czytelnictwa w kraju Sprawozdanie z działalności Instytutu Książki w pierwszych trzech kwartałach 2013 roku Promowanie i wspieranie działań z zakresu czytelnictwa, twórczości literackiej i czasopiśmiennictwa 1. Dyskusyjne

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie merytoryczne. z działalności Fundacji Inna Przestrzeń w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2013

Sprawozdanie merytoryczne. z działalności Fundacji Inna Przestrzeń w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 Sprawozdanie merytoryczne z działalności Fundacji Inna Przestrzeń w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 1 Spis treści 1. Dane Fundacji 2. Cele, zasady, formy i zakres działalności statutowej 2.1.

Bardziej szczegółowo

Dialog międzykulturowy

Dialog międzykulturowy 2 P r z y k ł a d y d o b r e j p r a k t y k i Zeszyt tematyczny w p r o g r a m i e Dialog międzykulturowy w projektach współpracy europejskiej uczenie SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE Program Uczenie się przez

Bardziej szczegółowo

zainspiruj się dobre praktyki Akademii Orange

zainspiruj się dobre praktyki Akademii Orange Fundacja Orange prowadzi autorskie programy na rzecz wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży oraz wspiera wartościowe inicjatywy innych organizacji pozarządowych. Pokazujemy młodym, jak twórczo wykorzystywać

Bardziej szczegółowo

Laureaci V edycji Akademii Orange

Laureaci V edycji Akademii Orange l.p. Nazwa organizacji wnioskującej Laureaci V edycji Akademii Orange Tytuł projektu Nazwa organizacji Skrócony opis projektu kwota województwo partnerskiej wsparcia 1 Bajka - Fundacja na Bajkowe słuchowisko

Bardziej szczegółowo

KONSEPKT WARSZTATÓW W MARÓZIE autorstwa Hanny Nowak Radziejowskiej

KONSEPKT WARSZTATÓW W MARÓZIE autorstwa Hanny Nowak Radziejowskiej KONSEPKT WARSZTATÓW W MARÓZIE autorstwa Hanny Nowak Radziejowskiej Programy edukacji kulturalnej w instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych. Definicja programowa edukacji kulturalnej. - edukacja

Bardziej szczegółowo

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Oddziały i filie dla dzieci w województwie podkarpackim w liczbach 2013

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Oddziały i filie dla dzieci w województwie podkarpackim w liczbach 2013 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie Oddziały i filie dla dzieci w województwie podkarpackim w liczbach 2013 Rzeszów 2014 Oddziały i filie dla dzieci w województwie podkarpackim w liczbach

Bardziej szczegółowo

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA Redakcja i opracowanie nadesłanych materiałów: Agnieszka Krajewska Projekt graficzny katalogu:

Bardziej szczegółowo

Zwycięskie projekty. w konkursach progr@mu etwinning

Zwycięskie projekty. w konkursach progr@mu etwinning 2013 Zwycięskie projekty w konkursach progr@mu etwinning @ 2013 Zwycięskie projekty w konkursach progr@mu etwinning Konkurs Nasz projekt etwinning IX edycja 2013 04 08 Wprowadzenie Słowo wstępne Krystyna

Bardziej szczegółowo

I. Program promocji literatury i czytelnictwa w kraju

I. Program promocji literatury i czytelnictwa w kraju Sprawozdanie z działalności Instytutu Książki za rok 2012 Promowanie i wspieranie działań z zakresu czytelnictwa, twórczości literackiej i czasopiśmiennictwa I. Program promocji literatury i czytelnictwa

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Czytamy lokalnie, gromadzimy globalnie...23

Spis treści. Czytamy lokalnie, gromadzimy globalnie...23 Spis treści Wstęp...4 Gmina Boguchwała...5 Chór Gaudium z Mogielnicy...6 Biblioteka - więcej niż myślisz...6 Zespół Śpiewaczy Jubilatki ze Zgłobnia...8 Zespół Ludowy Kalina z Lutoryża...8 Zespół Śpiewaczy

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie merytoryczne Fundacji Projekt: Polska

Sprawozdanie merytoryczne Fundacji Projekt: Polska Sprawozdanie merytoryczne Fundacji Projekt: Polska Warszawa, 27 czerwca 2014 WSTĘP Na działalność Fundacji Projekt: Polska składa się aktywność rozgrywająca się na trzech polach: działalność skupiona wokół

Bardziej szczegółowo

1-2/2013. Bibliotekarz. azurski. armińsko

1-2/2013. Bibliotekarz. azurski. armińsko 1-2/2013 Bibliotekarz armińsko azurski OD REDAKCJI Szanowni Czytelnicy! Oto kolejny numer Bibliotekarza Warmińsko-Mazurskiego w nowej szacie graficznej. Redaktorki napracowały się niemało, a efekt każdy

Bardziej szczegółowo

Raport z konsultacji społecznych dotyczących projektu Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020

Raport z konsultacji społecznych dotyczących projektu Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020 Raport z konsultacji społecznych dotyczących projektu Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020 Toruń, październik 2012 1 Opracowanie raportu na zlecenie Urzędu Miasta Torunia przez Fundację

Bardziej szczegółowo

Bibliotekarze świętowali w Pile

Bibliotekarze świętowali w Pile NR 3(76)/2013 Bibliotekarze świętowali w Pile Od lewej: Lena Bednarska dyrektor WBPiCAK w Poznaniu, Janina Małgorzata Halec dyrektor MBP w Lesznie, Czesława Wieczorek dyrektor GBP w Mieścisku, Henryk Janasek

Bardziej szczegółowo

W Warszawie [6-15] Oferta działań warszawskich organizacji

W Warszawie [6-15] Oferta działań warszawskich organizacji nr 2 Idea CentruM [3] Abolicja [4] Organizacje Afrykańskie W Warszawie [6-15] Oferta działań warszawskich organizacji [16-25] design: michał warda Spis treści 3 4 5 6 8 10 12 14 15 16 27 Warszawskie Centrum

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Merytoryczne za rok 2012 z działalności Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Kielcach. 1 Strona

Sprawozdanie Merytoryczne za rok 2012 z działalności Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Kielcach. 1 Strona Sprawozdanie Merytoryczne za rok 2012 z działalności Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Kielcach 1 Strona Rozdział 1 Informacje ogólne 1.1 Dane teleadresowe: Adres: Ul. Mała Kilińskiego 4/3 25-302 Kielce

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik gdańskich placówek oświatowych. nr 8/2009 (rok X) Dzień Patrona w Gimnazjum nr 8

Miesięcznik gdańskich placówek oświatowych. nr 8/2009 (rok X) Dzień Patrona w Gimnazjum nr 8 Miesięcznik gdańskich placówek oświatowych nr 8/2009 (rok X) Dzień Patrona w Gimnazjum nr 8 O Otwarcie kolejnego boiska programu Junior Gdańsk 2012 W Gimnazjum nr 26 odbyła się 15 października uroczystość

Bardziej szczegółowo

Redakcja: Grzegorz Figiel (red.) Anna Pachocka (sekr. red.) Małgorzata Pieczykolan Paweł D. Znamierowski

Redakcja: Grzegorz Figiel (red.) Anna Pachocka (sekr. red.) Małgorzata Pieczykolan Paweł D. Znamierowski TEMAT NUMERU POLSKA PREZYDENCJA 1. Zadania pierwszej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Grzegorz Figiel...3 2. Młodzież z Mircza u prezydenta Bronisława Komorowskiego Damian Otkała... 5 3.

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 30 lipca 2014 r. Poz. 7316 ZARZĄDZENIE NR 25/2014 BURMISTRZA MIASTA OSTRÓW MAZOWIECKA. z dnia 31 marca 2014 r.

Warszawa, dnia 30 lipca 2014 r. Poz. 7316 ZARZĄDZENIE NR 25/2014 BURMISTRZA MIASTA OSTRÓW MAZOWIECKA. z dnia 31 marca 2014 r. DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO Warszawa, dnia 30 lipca 2014 r. Poz. 7316 ZARZĄDZENIE NR 25/2014 BURMISTRZA MIASTA OSTRÓW MAZOWIECKA z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie przedstawienia Radzie

Bardziej szczegółowo

Zwycięskie projekty. w konkursach progr@mu etwinning

Zwycięskie projekty. w konkursach progr@mu etwinning Zwycięskie projekty w konkursach progr@mu etwinning Zwycięskie projekty w konkursach progr@mu etwinning Spis treści Konkurs Nasz projekt etwinning 2011 5 14 24 5 Słowo wstępne Katarzyna Hall kategoria

Bardziej szczegółowo

Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce RAPORT

Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce RAPORT Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce RAPORT Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce RAPORT Warszawa 2010 REDAKCJA I OPRACOWANIE TEKSTU: Ewa Kolasińska, Agnieszka Pietrzak,

Bardziej szczegółowo

więcej niż myślisz SZEŚĆ lat Programu Rozwoju Bibliotek

więcej niż myślisz SZEŚĆ lat Programu Rozwoju Bibliotek BibliotekA! więcej niż myślisz SZEŚĆ lat Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom

Bardziej szczegółowo

Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w dzielnicy Żoliborz w roku szkolnym 2013/2014

Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w dzielnicy Żoliborz w roku szkolnym 2013/2014 Spis treści 1. Wprowadzenie... 7 2. Jednostki systemu oświaty nadzorowane przez dzielnicę podsumowanie... 9 1. Informacje ogólne, specyfika jednostek... 9 a. Przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego...

Bardziej szczegółowo