Technologia RTLS. Paweł Chrobak

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Technologia RTLS. Paweł Chrobak"

Transkrypt

1 Technologia RTLS Paweł Chrobak

2 Wprowadzenie Real Time Location System (RTLS) jest to system lokalizacji czasu rzeczywistego który pozwala na dokładne i niezawodne określenie położenia obiektu w czasie i przestrzeni. Rozwiązania, które dziś pokażemy: EKAHAU RTLS firmy UBISENSE MOXIJA

3 Identyfikacja a lokalizacja przy RFID

4 RTLS

5 Technologie Jest parę rozwiązań technologicznych o różnym poziomie dokładności

6 EKAHAU- wprowadzenie EKAHAU Jest to System lokalizacji w czasie rzeczywistym RTLS który nie wymaga dodatkowego okablowania i pracuje na istniejącej infrastrukturze Wi-Fi. W celu wyznaczenia położenia śledzonego obiektu wykorzystuje unikatowe i opatentowane algorytmy. Dokładność około1 metra

7 EKAHAU- dla sektora medycznego System lokalizacji na terenie szpitala lub innych placówek służby zdrowia, zapewnia bezpieczeństwo personelu białego, szybką możliwość bezprzewodowego wzywania pomocy oraz określenie aktualnego położenia urządzeń medycznych na mapie obiektu. System lokalizacji personelu, urządzeń i obiektów firmy Ekahau jest rozwiązaniem śledzenia lokalizacji opartym na standardowej sieci Wi-Fi a/b/g dowolnego producenta, zapewniającym lokalizację z dokładnością co do konkretnego pomieszczenia w budynku.

8 Przykłady nadajników EKAHAU Jest to System lokalizacji w czasie rzeczywistym RTLS który nie wymaga dodatkowego okablowania i pracuje na istniejącej infrastrukturze Wi-Fi. W celu wyznaczenia położenia śledzonego obiektu wykorzystuje opatentowane algorytmy.

9 Przykłady nadajników EKAHAU Jest to System lokalizacji w czasie rzeczywistym RTLS który nie wymaga dodatkowego okablowania i pracuje na istniejącej infrastrukturze Wi-Fi. W celu wyznaczenia położenia śledzonego obiektu wykorzystuje opatentowane algorytmy.

10 Ubisense - wprowadzenie System RTLS firmy Ubisense do lokalizacji wykorzystuje aktywne etykiety, emitujące ultraszerokopasmowe (UWB) impulsy lokalizacyjne. Impulsy te są odbierane przez sensory rozmieszczone w nadzorowanym obszarze. Każdy sensor dokonuje analizy kąta propagacji (AoA) sygnału. Każda para sensorów analizuje różnicę czasu propagacji (TDoA). Równoczesne użycie AoA oraz TDoA zapewnia dokładne i niezawodne określenie położenia etykiety w przestrzeni, nawet w trudnych warunkach propagacji sygnałów radiowych.

11 Wprowadzenie

12 Ubisense Założenia systemów bazują na aktywnych etykietach i opierają się przy tym na fizycznych właściwościach rozchodzenia się fal radiowych, które z określoną prędkością i najkrótszą drogą docierają do odbiornika. Odbiornik, który nazywany jest także sensorem, dzięki wbudowaniu anteny macierzowej jest zdolny do odbioru fal jakie emituje nadajnik. Fale które docierają podlegają tzw. analizie kąta propagacji (AoA Angle of Arrival). Kąt propagacji jest to kąt pod jakim sensor odbiera docierające do niego fale radiowe emitowane przez nadajnik i na tej podstawie określa jego położenie.

13 Ubisense Druga technika korzysta z analizy różnic czasowych propagacji sygnału (TDoA Time Difference of Arrival). Metoda ta wykorzystuje dwa lub więcej odbiorników, które analizują różnice w czasie odbioru emitowanych przez odbiornik fal radiowych. Na bazie tych informacji określane jest położenie nadajnika względem odbiornika. Najbardziej dokładną jednak lokalizację otrzymujemy poprzez kompilację obu metod. System oprócz analizy propagacji wykorzystuje krótkotrwałe, ultraszerokopasmowe, fale radiowe dzięki czemu otrzymujemy niezawodne parametry lokalizacji w trudnych warunkach przemysłowych. Oprócz tego etykiety mogą emitować także sygnały lokalizacyjne w paśmie 2,4 GHz. Sygnał ten pozwala stwierdzić jakie etykiety są w obrębie danego odbiornika, jednak już bez wskazania ich precyzyjnej lokalizacji.

14 Ubisense Obszar pokrycia 4 sensorami: do 400m2 Osiągalna dokładność 3D: do 30cm Zakres częstotliwości UWB: GHz Dodatkowo: Wszystkie tagi posiadają aktywny transmiter RFID o dwukierunkowej częstotliwości 2,4GHz ISM. Dwukierunkowość nadajnika służy porządkowaniu informacji między sensorami a tagami. Tagi będą wysyłały sygnały UWB tylko wtedy, gdy sensor wymusi wysłanie tych sygnałów a wartość transmisji UWB (np. zmiana wartości tagu) jest sterowana przez sensory. Ta dynamiczna zmiana wartości oszczędza energię baterii zapewniając przy tym transmisję z taga tak często, jak jest to konieczne w odniesieniu do szybkości ich ruchu.

15 Ubisense - etykiety Etykiety jakie są wykorzystywane w technologii pozwalającej na precyzyjną lokalizację w czasie rzeczywistym znacznie przewyższają gabarytowo te, które mamy do dyspozycji w technologii RFID. Najmniejsza etykieta w systemie RTLS jaka jest dostępna na rynku to: Series 7000 Comapct Tag o wymiarach 38 mm x 39 mm x 16,5 mm, posiadająca kontrolowany systemowo przycisk i diodę LED. Czas pracy baterii w takiej etykiecie sięga ponad 4 lata, a jej stan monitorujemy bezprzewodowo. Etykieta Series 7000 Copact Tag.

16 Ubisense - sensory Sensory to precyzyjnie skonstruowane urządzenia wyposażone w antenę macierzową, które dokonują analizy pomiarów impulsów UWB. Odbiorniki te są wykonane w taki sposób aby maksymalnie wykorzystać informacje przesyłane przez UWB. W zależności od przeznaczenia takiego urządzenia możemy wyróżnić: sensory przeznaczone do pracy wewnątrz (Series 7000 Sensor), sensory przeznaczone do pracy na zewnątrz (Series 7000 IP Sensor), wyspecjalizowane sensory do lokalizacji strefowej, pozwalające stwierdzić jakie etykiety znajdują się w strefie działania sensora (Fixed Detector, USB Detector).

17 Porównanie RTLS UWB i RFID

18 Ubisense - podsumowanie precyzyjną lokalizację i identyfikację radiową wykorzystującą krótkotrwały, ultraszerokopasmowy sygnał fal radiowych (UWB), określanie pozycji na podstawie analizy kąta propagacji (AoA) oraz analizy różnicy czasu propagacji (TDoA) sygnału UWB, dokładne określenie położenia do 15 cm, możliwość współpracy z systemem GPS w wyznaczaniu precyzyjnej lokalizacji, możliwość lokalizacji strefowej, pozwalającej na stwierdzenie obecności obiektów w nadzorowanych strefach, praca w pomieszczeniach i na przestrzeniach otwartych, programowalny okres lokalizacji od 0,00225 do 33,75 pomiarów na sekundę, praca w czasie rzeczywistym, elastyczność konfiguracji dzięki wirtualizacji środowiska, praca na bazie aktywnych etykiet RFID, duża odporność na zakłócenia i odbicia sygnału, występujące w środowiskach przemysłowych,

19 Ubisense Przykłady BMW w 2003 roku w jednym z zakładów produkcyjnych, a dokładnie w Dingolfing przy wykorzystaniu RTLS lokalizuje się każdy pojazd, który opuszcza taśmę produkcyjną i zmierza w kierunku jednego z parkingów. Efekt był na tyle zadowalający, że postanowiono pójść krok dalej i wdrożyć to narzędzie w kolejnym zakładzie w Regensburgu. RTLS w Regensburgu pozwala na bezobsługową konfigurację narzędzi, która następuje automatycznie, po zbliżeniu narzędzia do miejsca montażu. Na dwukilometrowym odcinku linii produkcyjnej śledzonych jest do 1000 samochodów i 120 kluczy dynamometrycznych. Podstawową zaletą zastosowania tego system jest łatwość identyfikacji, wyszukiwania i kalibrowania narzędzi oraz komponentów, co pozwala bez trudu określić operatorom, która część została użyta w konkretnym samochodzie.

20 Ubisense Przykłady

21 Ubisense Przykłady

22 Ubisense Przykłady

23 Ubisense Przykłady Firma spedycyjna KG Bursped niemiecka firma spedycyjna działająca na powierzchni 13,5 tys. m2, obsługująca niemalże 3000 ładunków dziennie zdecydowała się na zastosowanie systemu RTLS w celu wyeliminowania kosztów jakie ponosiła na poszukiwanie pojedynczych przesyłek i ładunków niekompletnych. System RTLS w tej firmie został zintegrowany z monitoringiem wideo. Oprogramowanie firmy Ubisense przy użyciu 160 kamer pozwala koordynować pracę 20 wózków widłowych i 140 bram wjazdowych, a wyposażenie w etykiety czytniki kodów kreskowych pozwala na łatwą ich lokalizację.

24 Rozwiązanie Mojix Rozwiązanie X-STAR f-my Mojix, które jest obecnie jednym z najbardziej nowatorskich systemów automatycznej identyfikacji, stosowanych w świecie. Rozwiązanie X-STAR oferuje niespotykany dotąd poziom precyzji i skalowalności w zarządzaniu wewnętrznym łańcuchem dostaw i śledzeniu przemieszczanych w nim obiektów logistycznych. W systemie Mojix ponad składowanymi w magazynie paletami z produktami rozmieszczane są nadajniki enode w liczbie sztuk pozwalającej na skuteczną widoczność wszystkich paletowych jednostek logistycznych oznakowanych pasywnymi tagami RFID. Wszystkie nadajniki enode komunikują się automatycznie z nadajnikiem STAR, który przesyła informacje o pozycjach śledzonych obiektów do koncentratora danych (kontrolera głównego). SYSTEM BAZUJE NA Pasywnych TAGACH RFID (EPC Gen2) i rozszerza zasięg do 30 stóp

25 Rozwiązanie Mojix

26 Rozwiązanie Mojix Mojix STAR system redefines the performance parameters of passive RFID, providing: 100,000 times the receiver sensitivity of previous solutions 50dB link budget improvement indoors 20 times the range of conventional RFID readers more than 182 meters 1.2 teraflops signal processing power 100 times greater coverage area than conventional systems up to 250,000sq feet / 76,200sq meters with one STAR system Verification of 100% of tags on RF-challenged materials Expanded utility of passive RFID location estimation, security and authentication

27 Podsumowanie

28 Rozwiązania hybrydowe Wdrożenie MaGS1 we FRANSPOLu, czyli jak osiągnąć częściową funkcjonalność RTLS poprzez wykorzystanie etykiet RFID. W magazynie Franspol-u w miejsce sieci nadajników RTLS zastosowano czytnik RFID z antenami zainstalowanymi na dachu wózka widłowego. Czytnik ten zbiera komunikaty lokalizacyjne z rozwieszonych na wysokości pasywnych tagów RFID.

29 Rozwiązania hybrydowe

SYSTEM LOKALIZACJI W OPARCIU O BEZPRZEWODOWĄ SIEĆ KOMPUTEROWĄ WiFi

SYSTEM LOKALIZACJI W OPARCIU O BEZPRZEWODOWĄ SIEĆ KOMPUTEROWĄ WiFi SYSTEM LOKALIZACJI W OPARCIU O BEZPRZEWODOWĄ SIEĆ KOMPUTEROWĄ WiFi Dla kogo? - Czy rozwiązanie problemu lokalizacji i monitoringu specjalistycznej aparatury może się przyczynić do skuteczniejszego zarządzania

Bardziej szczegółowo

WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII RFID W LOGISTYCE. Joanna Palonka

WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII RFID W LOGISTYCE. Joanna Palonka WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII RFID W LOGISTYCE Joanna Palonka Wprowadzenie Postęp techniczny i technologiczny powodujący elektronizację gospodarki są istotnymi czynnikami wpływającymi na rozwój firm i ich

Bardziej szczegółowo

NOwE TEChNOlOgiE W BraNŻy logistyczno-spedycyjnej

NOwE TEChNOlOgiE W BraNŻy logistyczno-spedycyjnej NOwE TEChNOlOgiE W BraNŻy logistyczno-spedycyjnej OpraCOwał: Dr PawEł ROMaNOw WY ŻsZa SzkOła logistyki W POzNaNiu WARsZAWA 2013 ABstraKt Wopracowaniu zaprezentowano systematyzację kluczowych technologii

Bardziej szczegółowo

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA POLITECHNIKA KRAKOWSKA im. T. Kościuszki Wydział Mechaniczny Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji M6 Kierunek studiów: Automatyka i Robotyka Specjalność: Technologie informacyjne w systemach

Bardziej szczegółowo

Systemy wspomagające zarządzanie typu WMS, SFA/CRM, SCM, AutoID rozwiązania mobilne

Systemy wspomagające zarządzanie typu WMS, SFA/CRM, SCM, AutoID rozwiązania mobilne Raport MSI Polska 2011/2012 www.msipolska.pl 2011 IT dla logistyki Systemy wspomagające zarządzanie typu WMS, SFA/CRM, SCM, AutoID rozwiązania mobilne Oferta na polskim rynku, przykłady wdrożeń, opinie

Bardziej szczegółowo

STANOWISKO DO MONITORINGU SYSTEMÓW PRODUKCYJNYCH W CZASIE RZECZYWISTYM

STANOWISKO DO MONITORINGU SYSTEMÓW PRODUKCYJNYCH W CZASIE RZECZYWISTYM STANOWISKO DO MONITORINGU SYSTEMÓW PRODUKCYJNYCH W CZASIE RZECZYWISTYM Grzegorz ĆWIKŁA Streszczenie: Praca stanowi przegląd metod kontroli przepływu produkcji i monitoringu systemów produkcyjnych z zastosowaniem

Bardziej szczegółowo

Cisco Systems Poland. Sieci Bezprzewodowe. W Jednostkach Samorządu Terytorialnego

Cisco Systems Poland. Sieci Bezprzewodowe. W Jednostkach Samorządu Terytorialnego Cisco Systems Poland Sieci Bezprzewodowe W Jednostkach Samorządu Terytorialnego Cisco Systems Poland Al. Jerozolimskie 146C Warszawa, 02-305 Polska http://www.cisco.pl Spis treści 1. Wstęp...3 2. Szkic

Bardziej szczegółowo

Logistyka on-line. konspekt wykładu

Logistyka on-line. konspekt wykładu Logistyka on-line konspekt wykładu Cel przedmiotu Celem przedmiotu Logistyka on-line jest wyjaśnienie roli informacji/informatyzacji we współczesnych przedsiębiorstwach realizujących procesy logistyczne.

Bardziej szczegółowo

Plan wykładu. Systemy identyfikacji - RFID. Plan wykładu. Literatura. Literatura. Literatura. Wstęp ogólne zagadnienia dotyczące systemu RFID

Plan wykładu. Systemy identyfikacji - RFID. Plan wykładu. Literatura. Literatura. Literatura. Wstęp ogólne zagadnienia dotyczące systemu RFID Plan wykładu ogólne zagadnienia dotyczące systemu RFID Systemy identyfikacji - RFID Rodzaje systemów RFID - kryteria podziału systemów RFID, - rodzaje readerów i transponderów, - zakresy częstotliwości

Bardziej szczegółowo

TELETECHNIKA I INSTALACJE NISKOPRĄDOWE

TELETECHNIKA I INSTALACJE NISKOPRĄDOWE 2 TELETECHNIKA I INSTALACJE NISKOPRĄDOWE C.P.U. ZETO Sp. z o.o to przedsiębiorstwo branży informatycznej, posiadające również wieloletnie już doświadczenie w projektowaniu i realizacji usług teletechnicznych.

Bardziej szczegółowo

Bezprzewodowe połączenia sieciowe. Autor: Krzysztof Przybyłek IV FDS

Bezprzewodowe połączenia sieciowe. Autor: Krzysztof Przybyłek IV FDS Bezprzewodowe połączenia sieciowe Autor: Krzysztof Przybyłek IV FDS 2 Spis treści Wstęp...2 1. Sieci bezprzewodowe wykorzystujące częstotliwości podczerwone standard IrDA...3 1.1 Charakterystyka ogólna...3

Bardziej szczegółowo

Systemy informatyczne w logistyce (konspekt wykładu)

Systemy informatyczne w logistyce (konspekt wykładu) Systemy informatyczne w logistyce (konspekt wykładu) semestr zimowy 2013/2014 kontakt / informacje dr inż. Paweł Morawski e-mail: pmorawski@spoleczna.pl www: http://pmorawski.swspiz.pl konsultacje: środy,

Bardziej szczegółowo

Projekt techniczny. System dostępu radiowego WLAN dla kolejowych i drogowych przejść granicznych w Placówkach Straży Granicznej:

Projekt techniczny. System dostępu radiowego WLAN dla kolejowych i drogowych przejść granicznych w Placówkach Straży Granicznej: Projekt techniczny System dostępu radiowego WLAN dla kolejowych i drogowych przejść granicznych w Placówkach Straży Granicznej: 1. Drogowym PG w Grzechotkach 2. Drogowym PG w Terespolu (część wjazdowa

Bardziej szczegółowo

NOWOŚĆ!!! Telesterowniki serii MOBI nowy wymiar telemetrii GSM/GPRS. poświęcony profesjonalnym rozwiązaniom telemetrii GPRS i lokalizacji GPS

NOWOŚĆ!!! Telesterowniki serii MOBI nowy wymiar telemetrii GSM/GPRS. poświęcony profesjonalnym rozwiązaniom telemetrii GPRS i lokalizacji GPS wydanie 1/12 (5), marzec 2012 Moduły lokalizacyjne ML-931 GPS firmy Inventia monitorują polskie żubry! NOWOŚĆ!!! Telesterowniki serii MOBI nowy wymiar telemetrii GSM/GPRS MAGAZYN TELEMETRYCZNY poświęcony

Bardziej szczegółowo

Integrator Systemów Informatycznych

Integrator Systemów Informatycznych Integrator Systemów Informatycznych Profil Działalności Nasze działania są odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw produkcyjnych, firm handlowych i usługowych oraz instytucji finansowych, sektora publicznego

Bardziej szczegółowo

Zasady wdrażania systemu

Zasady wdrażania systemu Zasady wdrażania systemu zalecane przez Instytut Logistyki i Magazynowania ul. Estkowskiego 6, 61-755 Poznań T: +48 61 850 49 41[66][34] F: +48 61 852 63 76 E: jerzy.majewski@ilim.poznan.pl www.ilim.poznan.pl

Bardziej szczegółowo

dr inż. Paweł Morawski LOGISTYKA ON-LINE semestr zimowy 2014/2015

dr inż. Paweł Morawski LOGISTYKA ON-LINE semestr zimowy 2014/2015 dr inż. Paweł Morawski LOGISTYKA ON-LINE semestr zimowy 2014/2015 kontakt / informacje dr inż. Paweł Morawski e-mail: pmorawski@spoleczna.pl www: http://pmorawski.spoleczna.pl konsultacje: informacje na

Bardziej szczegółowo

mgr MAREK WOJTAS TELVIS Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne Sp. z o.o.

mgr MAREK WOJTAS TELVIS Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne Sp. z o.o. mgr inż. ADAM KOWALSKI mgr inż. GRZEGORZ MIREK mgr MAREK WOJTAS TELVIS Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne Sp. z o.o. Systemy alarmowo-rozgłoszeniowe, systemy transmisji oraz monitoring środków transportu

Bardziej szczegółowo

ELEMENTY I SYSTEMY UMOŻLIWIAJĄCE POZYSKIWANIE, ANALIZĘ I PREZENTACJĘ DANYCH PRODUKCYJNYCH

ELEMENTY I SYSTEMY UMOŻLIWIAJĄCE POZYSKIWANIE, ANALIZĘ I PREZENTACJĘ DANYCH PRODUKCYJNYCH ELEMENTY I SYSTEMY UMOŻLIWIAJĄCE POZYSKIWANIE, ANALIZĘ I PREZENTACJĘ DANYCH PRODUKCYJNYCH Grzegorz ĆWIKŁA Streszczenie: Artykuł przedstawia zagadnienia związane z integracją systemu produkcyjnego przedsiębiorstwa

Bardziej szczegółowo

Politechnika Poznańska Wydział Informatyki i Zarządzania Katedra Inżynierii Komputerowej

Politechnika Poznańska Wydział Informatyki i Zarządzania Katedra Inżynierii Komputerowej Politechnika Poznańska Wydział Informatyki i Zarządzania Katedra Inżynierii Komputerowej Praca dyplomowa inżynierska: Projekt systemu wizyjnego robota mobilnego Autorzy: Marcin Nowaczyk Jakub Psyk Grzegorz

Bardziej szczegółowo

Z porządnym rodowodem

Z porządnym rodowodem Nie tylko o systemach informacji geograficznej wiosna 2013 Z porządnym rodowodem odbiornik satelitarny GNSS dla GIS Trimble GeoExplorer Geo 5T Trimble Floodlight pomiary satelitarne w trudnym terenie Trimble

Bardziej szczegółowo

Propozycja interfejsu AMI HAN

Propozycja interfejsu AMI HAN Propozycja interfejsu AMI HAN Warszawa, 10 marca 2014 Atende Software sp. z o.o. ul. Ostrobramska 86, 04 163 Warszawa tel. +48 22 255 11 00, fax. +48 255 15 50 www.atendesoftware.pl Historia zmian dokumentu

Bardziej szczegółowo

Zakład Systemów Radiowych (Z-1) Analiza tendencji rozwoju technik RFID oraz laboratorium badawcze technik RFID

Zakład Systemów Radiowych (Z-1) Analiza tendencji rozwoju technik RFID oraz laboratorium badawcze technik RFID Zakład Systemów Radiowych (Z-1) Analiza tendencji rozwoju technik RFID oraz laboratorium badawcze technik RFID Praca nr: 01300018 Warszawa, grudzień 2008 str. 2 z 187 Tytuł pracy: Analiza tendencji rozwoju

Bardziej szczegółowo

Katalog produktów i nowości zabezpieczeń technicznych

Katalog produktów i nowości zabezpieczeń technicznych SPIS TREŚCI Wewnętrzna kamera IP - ACTi KCM-3911 FISHEYE Zewnętrzna kamera IP - ACTi KCM-5211 E AirLive POE-501 0HD 5 Mpix kamera IP TRENDnet TV-IP51 2WN - Kamera IP WiFi TRENDnet TV-IP31 2WN - Kamera

Bardziej szczegółowo

Sieci i technologie bezprzewodowe. Maciej Przeor, Adrian Witlib

Sieci i technologie bezprzewodowe. Maciej Przeor, Adrian Witlib Sieci i technologie bezprzewodowe Maciej Przeor, Adrian Witlib Technologie bezprzewodowe Technologia Pasmo Przepustowość Zasięg gprs / umts 0,9-2,1 GHz 2 mb/s 3km bluetooth 2,4 GHz 5 mb/s 100 m wifi 2,4/5

Bardziej szczegółowo

Systemy robotów autonomicznych

Systemy robotów autonomicznych Systemy robotów autonomicznych Wykład nr 11 Systemy kontroli i zarządzania transportem Automated Guided Vehicles Akademia Górniczo-Hutnicza 12.06.2013, Kraków mgr inż. Andrzej Opaliński opal@tempus.metal.agh.edu.pl

Bardziej szczegółowo

monitoring zanieczyszczeń POWiETRzA NA TERENACh miejskich z WYkORzYSTANiEm bezprzewodowych SiECi SENSORYCzNYCh STAN WiEdzY

monitoring zanieczyszczeń POWiETRzA NA TERENACh miejskich z WYkORzYSTANiEm bezprzewodowych SiECi SENSORYCzNYCh STAN WiEdzY PRACE instytutu LOTNiCTWA 221, s. 47 65, Warszawa 2011 monitoring zanieczyszczeń POWiETRzA NA TERENACh miejskich z WYkORzYSTANiEm bezprzewodowych SiECi SENSORYCzNYCh STAN WiEdzY PaWeł PIotr CzaPSkI Instytut

Bardziej szczegółowo

D-Link AirPlus XTREME G+ DWL-G520+

D-Link AirPlus XTREME G+ DWL-G520+ Szybka karta PCI sieci bezprzewodowej 2,4 GHz D-Link AirPlus XTREME G+ DWL-G520+ Podręcznik użytkownika Spis treści Zawartość opakowania... 3 Wprowadzenie... 4 Podstawy sieci bezprzewodowych... 6 Przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Wydanie informacyjne o technologii RFID i jego zastosowanie w prowadzeniu biznesu i życiu codziennym

Wydanie informacyjne o technologii RFID i jego zastosowanie w prowadzeniu biznesu i życiu codziennym RFID technologia identyfikacji radiowej RFID opanowała nasze życie! Dlaczego to może być przydatne dla mnie i mojej firmy? Na ostatniej stronie znajdą Państwo zaproszenie na konferencję. Wydanie informacyjne

Bardziej szczegółowo

Systemy sterowania obiektowego

Systemy sterowania obiektowego Systemy sterowania obiektowego Opracował: mgr inż.henryk Kasprowicz - Biłgoraj 2001r - Spis treści 1. Sterowniki programowalne... 3 str. 1. 1. Podstawowe parametry sterowników... 3 str. 1. 2. Schemat blokowy

Bardziej szczegółowo