Grzybica. Temat numeru. chorobą cywilizacyjną. Kierowca. Śmiech to zdrowie. Migrena. Zdrowie w kuchni. Blizny s. 10. sierpień s. 4. s. 17. s.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Grzybica. Temat numeru. chorobą cywilizacyjną. Kierowca. Śmiech to zdrowie. Migrena. Zdrowie w kuchni. Blizny s. 10. sierpień 2012. s. 4. s. 17. s."

Transkrypt

1 ISSN sierpień 2012 Bezpłatny miesięcznik poświęcony zdrowiu i medycynie Kierowca chory na cukrzycę Śmiech to zdrowie Blizny s. 10 s. 7 s. 4 Migrena Zdrowie w kuchni s co powinniśmy wiedzieć? s. 22 Temat numeru Grzybica chorobą cywilizacyjną s. 13

2 Szanowni Czytelnicy Szanowni Państwo, czas nieubłaganie pędzi do przodu, właśnie jesteśmy na półmetku wakacji. Pocieszmy się, że wielu z Państwa jest jeszcze przed wakacyjnym urlopem. Mając to na uwadze chciałbym w sposób szczególny polecić Państwu artykuł Grzybica chorobą cywilizacyjną. Wyjazdy wakacyjne oprócz swoich niewątpliwych walorów, często niezapomnianych przygód, zażywania wszelkich uciech i relaksu, niosą ze sobą także sporą dawkę ryzyka. Wydaje się, że ryzyko utraty zdrowia jest niewspółmiernie większe na safari w Kenii, gdzie przebywamy wśród potężnych drapieżników z samym Królem Zwierząt na czele, niż w czasie pobytu w uzdrowisku w Ciechocinku z sauną, ciepłymi kąpielami w basenie, relaksującymi tężniami. Otóż nie tylko tropiki i dzikie zwierzęta mogą pozostawić trwałe ślady zdrowotne. Paradoksalnie, z uzdrowiska typu Ciechocinek, częściej można przywieźć ze sobą chorobę, którą w tym wypadku może być grzybica. Jest to problem bardzo powszechny i każdy powinien mieć świadomość, że dla malutkich jednokomórkowych grzybów człowiek to tylko cenna pożywka. Oczywiście życzę Państwu na wyjazdach, aby udało się Wam uchronić od mniejszych i większych zagrożeń i aby powroty z wakacji były pełne jedynie miłych wspomnień. Zbigniew Szczepankowski Info Redakcja ul. Wojska Polskiego Resko tel Redaktor Naczelny Zbigniew Szczepankowski Konsultacja medyczna lek. Beata Szczepankowska Wydawca Bratek Plus Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego Resko Manager ds. Reklamy Marcin Sochan Tel Biuro Obsługi Klienta Tel Skład graficzny i druk Leszczyńscy s. c. Partnerzy Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania zamówionych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam i ogłoszeń. Miesięcznik ZDROWIE W PREZENCIE nie zastępuje bezpośredniej porady lekarskiej, może jedynie stanowić źródło informacji. Przed skorzystaniem z porady należy skonsultować się z lekarzem. Dystrybucja miesięcznika bez zgody wydawcy lub sprzedaż magazynu jest nielegalna.

3 Uwaga! Konkurs! Wakacje marzeń ze zdrowiem Zabierz na wakacje miesięcznik ZDROWIE W PREZENCIE (dowolne wydanie). Zrób zdjęcie z okładką w nietypowej aranżacji i wygraj atrakcyjną nagrodę! Zasady konkursu WAKACJE MARZEŃ ZE ZDROWIEM Zdjęcia mogą być wykonane na dowolnego rodzaju papierze o wielkości nie przekraczającej rozmiaru 18 x 24 cm. Zdjęcia przesłane drogą mailową nie będą brały udziału w konkursie. Zdjęcia nie mogą zostać poddane żadnemu retuszowi graficznemu. Każdy uczestnik konkursu może oddać tylko jedno zdjęcie. Nadesłane prace stanowić będą własność sponsorów i nie zostaną zwrócone. Formularz osobowy znajduje się na stronie internetowej - należy wypełnić i przesłać razem ze zdjęciem konkursowym. Zdjęcia nie posiadające załączonego formularza nie będą brały udziału w konkursie. Zdjęcia powinny zostać nadesłane do dnia 20 sierpnia 2012 r. na adres: Bratek Plus Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego, Resko Wyniki konkursu zostaną podane w wydaniu wrześniowym miesięcznika ZDROWIE W PREZENCIE Na zwycięskie prace czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe Biorący udział w konkursie wyraża zgodę na opublikowanie zwycięskiego zdjęcia w miesięczniku Zdrowie w Prezencie w wydaniu wrześniowym.

4 sierpień Cierpiąc na różnego rodzaju choroby, siadanie za kierownicą może wiązać się z określonymi ograniczeniami. Takie ograniczenia niesie też ze sobą cukrzyca. Warto przed przekrecęniem kluczyka w stacyjce samochodu poznać podstawowe zasady, jakimi powinien się kierować chory na cukrzycę. 1. W aucie musisz mieć tzw. niezbędnik diabetyka, czyli: wstrzykiwacz insuliny, bransoletkę lub kartę identyfikacyjną z informacją o chorobie, glukometr oraz paski testowe. 2. Nie siadaj za kierownicą (zwłaszcza rano), zanim nie zmierzysz poziomu glukozy we krwi, nie weźmiesz insuliny i nie zjesz śniadania. Jeśli stale masz mało czasu, poproś lekarza o analog insuliny, który zaczyna działać natychmiast po wstrzyknięciu. 3. Jeśli musisz jechać, a poziom glukozy we krwi jest poniżej 90 Jesteś kierowcą? Chorujesz na cukrzycę? Pamiętaj o podstawowych zasadach! Chorujesz na cukrzycę? Musisz, więc pamiętać, że nagły spadek poziomu cukru we krwi może mieć zły wpływ na twoją sprawność za kierownicą. Gdy poziom cukru we krwi obniża się samopoczucie pogarsza się minuty na minutę mg%, koniecznie coś zjedz. Nie wychodź z domu bez kanapek lub batoników na drogę. 4. Nawet, gdy masz niedaleko do pracy czy na działkę, musisz mieć w aucie jedzenie: słodki sok, cukierki. Diabetycy twierdzą, że dobrze wozić ze sobą colę, bo szybko działa. Gdy utkniesz w długim korku lub z innego powodu nie zjesz na czas posiłku, dzięki małej spiżarni unikniesz hipoglikemii. 5. Gdy poczujesz się źle, zatrzymaj auto w bezpiecznym miejscu i wyjmij kluczyki ze stacyjki. Zjedz kanapkę lub dwie kostki cukru, po minutach zmierz poziom cukru we krwi. Odpocznij kilkanaście minut, zanim ruszysz w drogę. Wcześniej twój mózg nie będzie,prawidłowo pracował. Możesz wtedy przekroczyć oś jezdni, jechać zbyt szybko lub niepotrzebnie hamować. 6. Gdy wyruszasz w daleką trasę, niech towarzyszy ci osoba przygotowana do udzielenia ci pomocy w chwili niedocukrzenia. Jeżeli jedziesz sam, co 2 godziny rób krótką przerwę na mały posiłek i przestrzegaj godzin przyjmowania insuliny. 7. Nie jedź nocą, bo nawet, jeśli nie masz retinopatii cukrzycowej, zmiany w naczyniach siatkówki oka stale postępują. Skutkiem może być gorsze widzenie i chwilowe utraty widzenia wskutek oślepiania przez inne auta. 8. Jeśli masz prowadzić rano - poprzedniego dnia unikaj picia alkoholu mocnego (wódka, whisky) i słodkiego (likiery, piwo). Wszystko, na co możesz sobie raz pozwolić, to ok. 20 g (np. pół szklanki wina). 9. Jeżeli lekarz zmienił ci insulinę lub sposób jej dawkowania, przez co najmniej tydzień lub dłużej nie prowadź auta. Organizm musi się przyzwyczaić, a ty poznać reakcję na nowy rodzaj leku.

5 r e k l a m a NOWOŚĆ Jedyny lek przeciwbólowy bez popijania! innowacyjny lek w granulacie zwalcza przyczynę bólu stan zapalny ASPIRIN MARKA NA BÓL NR 1 NA ŚWIECIE * ASPIRIN EFFECT (Acidum acetylsalicylicum), 500 mg, granulat. Wskazania: Dolegliwości bólowe, np.: ból głowy, bóle zębów, bóle mięśni, stawów, pleców. Dolegliwości towarzyszące przeziębieniu i grypie. Gorączka. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, skaza krwotoczna, choroba wrzodowa żołądka lub jelit, napady astmy po podaniu salicylanów lub substancji o podobnym działaniu (NLPZ) w wywiadzie, ciężka niewydolność serca, wątroby lub nerek, stosowanie metotreksatu w dawkach 15 mg na tydzień lub większych, ostatni trymestr ciąży, dzieci do 12 lat w przebiegu infekcji wirusowej. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, Warszawa, tel. (22) , fax (22) , ASP_EF.K * Sprzedaż wartościowa marki Aspirin na rynku OTC na świecie w kategorii środków przeciwbólowych, raport IMS DataView za okres MAT/ Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

6 r e k l a m a r e k l a m a

7 Śmiech to zdrowie :) Śmiech to zdrowie, mówimy bardzo często, ale raczej opisujemy to zdanie dość intuicyjnie, bez znajomości popierających tę tezę dowodów. Tak więc oto dowody, że śmiech, uśmiech i uśmiechanie się naprawdę są dla nas zdrowe! Jak powstaje śmiech? Śmiech powstaje w centralnym układzie nerwowym. Ośrodek poczucia humoru w mózgu jest zlokalizowany w korze mózgowej. Śmiech jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli lub może być działaniem przez nas zaplanowanym. Gelotologia to koncepcja me- dyczna zakładająca leczenie śmiechem. Stąd terapeuci - clowni na oddziałach pediatrycznych, stąd też kluby śmiechu, w których członkowie spotykają się, żeby się razem... pośmiać. Nie z siebie, ale razem ze sobą, by mieć udany dzień i wzmocnić organizm. :) Śmiech sprzyja sukcesowi Śmiech zmniejsza nieśmiałość, łagodzi lęki, zjednuje akceptację otoczenia. Uśmiech i uśmiechanie się są niezbędne do nawiązania relacji z drugą osobą i do skłonienia jej do otwartości. Bez radości nie jest możliwe ani efektywne działanie ani kreatywne myślenie. sierpień

8 1minuta = 45 śmiechu sierpień Uwaga! Wystarczy pomyśleć o ludziach, którzy cierpią na depresję. Przyjmując, że spontaniczny śmiech jest oznaką dobrego samopoczucia, ludzie z depresją ani się nie śmieją, ani skutecznie nie działają. Ludzie z poczuciem humoru są bardziej kreatywni, mają lepsze relacje z innymi osobami w pracy. Większość amerykańskich szefów firm bardziej wierzy osobom z poczuciem humoru i chętniej je zatrudnia. W Europie Zachodniej pracodawcy coraz częściej organizują dla pracowników kursy rozwijające poczucie humoru, ponieważ uśmiech :) :] :D minut relaksu i poczucie humoru pomaga w zdobywaniu klientów. Śmiech integruje nasze społeczeństwa ze sobą i ułatwia przełamywanie granic językowych, religijnych, rasowych. Polecam więc codzienne sesje śmiechowe. Ja, żeby inni się ze mnie nie śmiali, że śmieję się sam do siebie, oglądam komediowe seriale. Mam swoje ulubione, które dają mi porządną dawkę śmiechu, a więc zdrowia. Życzę dużo uśmiechu i dużo powodów do głośnego, radosnego śmiania się! :) Skutki śmiania się są dość poważne, ale nie bój się! - pozytywne: obniża ciśnienie krwi; powoduje wydzielenie do krwi zwiększonych ilości beta-endorfin, naturalnych substancji euforyzujących i uśmierzających ból; zwiększa w organizmie stężenie immunoglobulin A, przeciwciał zapobiegających chorobom górnych dróg oddechowych i układu pokarmowego; jest znakomitym ćwiczeniem mięśni brzucha, piersi, ramion i szyi; pobudza aktywność mózgu; poprawia wentylację płuc; gdy zaczynasz się śmiać, wtedy zamiast średnio pół litra powietrza, wdychasz go półtora litra. Dzięki temu Twój organizm zostaje znacznie lepiej dotleniony; szybciej bije Twoje serce, co nie tylko wpływa pozytywnie na pracę samego serca, ale również na cały organizm, gdyż krew wtedy szybciej krąży i dostarcza większej ilości tlenu do organizmu; śmiejąc się wprawiasz w ruch mięśnie klatki piersiowej, w tym mięśnie żebrowe i brzucha. Praca tych mięśni powoduje, że z jamy brzusznej krew przetacza się w kierunku serca, w ten sposób wspomagając krwiobieg; podczas śmiechu w ruch zostają wprawione mięśnie twarzy. Dzięki takiemu masażowi Twoja skóra staje się jędrniejsza; dzięki śmiechowi lepiej też funkcjonuje nasz system odpornościowy. :] :D

9 r e k l a m a

10 sierpień Blizny Lato to czas, w którym chętnie odsłaniamy swoje ciało, ale zanim to zrobimy uważnie mu się przyglądamy. Czasami okazuje się, że nie jest ono tak idealne jak byśmy sobie tego życzyli i wcale nie chodzi o nadprogramowe kilogramy Każdy z nas ma jakąś bliznę, każdy z nas się kiedyś skaleczył, czy zranił. Blizna jest naturalnym następstwem gojenia się każdego uszkodzenia skóry. Większość blizn goi się prawidłowo, co oznacza, że nie wystają ponad skórę, mają kolor zdrowej skóry i nie dają żadnych dolegliwości. Ślad początkowo jest zaczerwieniony i delikatny. Łatwo jednak może ulec uszkodzeniu. Z czasem jednak ulega przebudowie, by w efekcie utworzyć twardą tkankę. Przebudowa blizny to długi proces, który może trwać nawet do 18 miesięcy. Ponieważ blizny są trwałym śladem urazu, dla wielu osób mogą stanowić poważny problem, szczególnie wtedy, kiedy znajdują się w widocznym miejscu. Blizny mogą być małe, ale zdarza się też, że po dużych urazach lub oparzeniach pozostają bardzo rozległe blizny, które powodują przykurcze i utrudniają normalne funkcjonowanie. Czasami po niewielkiej ranie dochodzi do rozwoju nieprawidłowej blizny przerostowej lub bliznowca. Blizny przerostowe, w przeciwieństwie do blizn prawidłowych, są wypukłe, czyli wystają ponad powierzchnię skóry, która w tym miejscu jest twarda i napięta. Bliznowce, zwane także keloidami, są również wypukłe, ale dodatkowo rozrastają się poza obszar pierwotnego zranienia. Bliznowce wykazują ponadto tendencję do ciągłego rozrostu i nie ustępują samoistnie. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z blizną prawidłową, przerostową czy bliznowcem, możemy zadbać o to, aby była ona jak najmniej widoczna i nie powodowała dyskomfortu. Wśród sposobów leczenia blizn, prowadzących do zmniejszenia ich widoczności można wyróżnić metody inwazyjne i nieinwazyjne. Metody inwazyjne to, oprócz chirurgicznego wycięcia blizny, również terapia laserem, zimnem (krioterapia), radioterapia oraz iniekcje różnych leków, w tym kortykosteroidów. Do metod nieinwazyjnych zali-

11 cza się terapię uciskową oraz miejscowe stosowanie leków w postaci maści i kremów. Preparaty te wykorzystują najczęściej działanie substancji zawartych w wyciągu z cebuli, które zmniejszają proliferację, czyli namnażanie się fibroblastów i produkcję kolagenu. Do nowoczesnych metod nieinwazyjnych zalicza się stosowanie preparatów silikonowych w postaci opatrunków lub szybko wysychających żelów. Silikony zapewniają optymalne nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Jest to niezbędne do prawidłowej regeneracji włókien kolagenowych skóry właściwej oraz prawidłowej przebudowy i dojrzewania blizny. Zastosowanie silikonów w leczeniu i profilaktyce blizn ma silne podstawy naukowe i kliniczne. Silikony są jedynymi obok doogniskowych iniekcji kortykosteroidów produktami do leczenia blizn rekomendowanymi przez autorów międzynarodowych wytycznych. Najnowsze badania kliniczne wykazały przewagę skuteczności żelu silikonowego w leczeniu blizn nad preparatami cebuli. Ważnym też dla komfortu stosowania terapii jest fakt, że silikony to preparaty bezbarwne i bezzapachowe, co jest przewagą w porównaniu do popularnych preparatów opartych na wyciągu z cebuli. Żele silikonowe to produkty wydajne, dobrze się rozprowadzają na skórze, nie pozostawiają śladów i mogą być stosowane u każdego, bez względu na wiek, a nawet u kobiet w ciąży, czy kobiet karmiących. Na rynku w ostatnich latach pojawiło się wiele preparatów silikonowych. Część z nich zawiera silikony kosmetyczne, które jednak nie wpływają na przebudowę blizny, a więc ich skuteczność w leczeniu śladów jest bardzo ograniczona. Ich działanie polega tylko na maskowaniu blizny i dlatego tak ważne jest, żeby zwracać uwagę na to, jaki preparat kupujemy. Najnowsze badania kliniczne wykazały przewagę skuteczności żelu silikonowego w leczeniu blizn nad preparatami z cebuli Żel silikonowy, który jest wyrobem medycznym może być stosowany na każdą bliznę bez względu na rodzaj, pochodzenie i czas jej powstania. Zmniejsza i uelastycznia blizny. Przynosi ulgę, znosi uczucie napięcia i świądu. Regularne stosowanie sprawia, że blizny stają się mniej widoczne. r e k l a m a

12 r e k l a m a

13 TEMAT NUMERU Grzybica chorobą cywilizacyjną Tezę postawioną w tytule potwierdzają dane statystyczne, które informują nas, że w Polsce choruje na grzybicę 25 % populacji, a grzybica paznokci występuje u co piątego Polaka. Bardziej pesymistyczne dane sugerują, że grzybica stóp może w niedługim czasie występować u połowy polskiego społeczeństwa. Uzupełniając te dane należy stwierdzić, że zakażeniom grzybiczym ulegają zarówno ludzie młodzi, jak i osoby starsze. Istnieją jednak grupy pacjentów szczególnie zagrożone zakażeniem grzybiczym. Większą ostrożność powinny zachować osoby z upośledzoną odpornością, np. u pacjentów chorych na AIDS występują rzadkie i ciężkie grzybice układowe i narządowe, które mogą być bezpośrednim zagrożeniem życia. Częściej na grzybice zapadają także chorzy na cukrzycę, cierpiący na niedokrwistość oraz pacjenci z zaburzeniami hormonalnymi lub przewlekle przyjmujący leki hormonalne (w takich przypadkach drożdżyce są częstym powikłaniem terapii). Okazuje się, że również ludzie młodzi, silni, aktywni bardzo często zakażają się grzybami chorobotwórczymi. Powodem tego jest niewystarczająca ostrożność w kontaktach z innymi ludźmi, którzy mogą być zakażeni. I nie chodzi nawet o bezpośrednie przenoszenie grzybów, lecz o miejsca, w których grzyby rozwijają się wręcz kwitnąco. Dotyczy to basenów, wspólnych pryszniców w akademikach, siłowni, sal gimnastycznych. Źródłem infekcji grzybiczych mogą być także kontakty ze zwierzętami, na co narażeni są głównie hodowcy i lekarze weterynarii. Grzybica najczęściej atakuje skórę, włosy, paznokcie i błony śluzowe. Czasami może pojawić się znacznie poważniejsze zakażenie grzybicze narządów wewnętrznych, czy układowe obejmujące znaczną część ustroju. Grzybica jest chorobą zakaźną, a więc pacjent zaraża się od innego pacjenta lub zwierzęcia. Pośrednio w rozprzestrzenianiu grzybicy mogą uczestniczyć przedmioty osobiste należące do chorego, takie jak ręczniki, obuwie, bielizna, myjki. Często zakażeniom sprzyja obniżenie odporności czy to w wyniku procesu chorobowego, czy w trakcie terapii lekami obniżającymi odporność (np. długotrwałe stosowanie leków sterydowych). Ale najczęściej grzybice pojawiają się jako skutek nadmiernego wyjałowienia organizmu np. w trakcie intensywnej antybiotykoterapii. sierpień

14 TEMAT NUMERU Profilaktyka Biorąc pod uwagę sposób rozprzestrzeniania się tej choroby, należy przede wszystkim chronić swój organizm przed możliwością zarażenia. Wskazane jest stosowanie profilaktyki zarówno w wymiarze zewnętrznym (to znaczy noszenie obowiązkowe obuwia ochronnego na basenach, siłowniach, wspólnych prysznicach, nie korzystanie z ręczników i innych osobistych rzeczy osób trzecich), jak i w wymiarze wewnętrznym (wzmacnianie sił obronnych organizmu, kontrolowanie przebiegu cukrzycy, stosowanie probiotyków w trakcie kuracji antybiotykowej oraz profilaktycznie). Ważne jest jakie obuwie nosimy na co dzień mało przewiewne buty i skarpety ze sztucznych włókien sprzyjają powstaniu choroby. Również osoby przez wiele godzin UWAGA! Zarazić można się korzystając ze wspólnej wanny czy ręcznika sierpień noszące to samo obuwie, zwłaszcza gdy stopa w nim się poci, narażone są na rozwój grzybicy np. sportowcy, żołnierze, policjanci, także górnicy, murarze (istnieje nawet specjalne określenie stopa atlety ). Także kobiety, którym biurowa etykieta nawet w upalne lato zabrania pokazywania odkrytych nóg i palców swoich stóp w półodkrytych butach, narażone są na grzybicę. Podobnie panowie, nosząc zakryte obuwie (jak przystało na wymagany w biznesie formalny styl) spędzając w biurze nawet kilkanaście godzin dziennie, zapominają o swoich stopach. Nogi pocą się, powodując wilgotnienie skarpetek i w ten sposób powstaje doskonałe podłoże do rozwoju grzybów. Wystarczy, że w domu jest jedna osoba, która cierpi na grzybicę, a ryzyko pojawienia się tej choroby u pozostałych domowników rośnie w postępie geometrycznym. Zarazić można się korzystając ze wspólnej wanny czy ręcznika. Wystarczy, że on pożyczy sobie jej gąbkę do mycia lub nożyczki do paznokci, a ona po kąpieli wsunie stopy w jego klapki grzybica przechodzi na następną osobę. Rozpoznanie Prawidłowe i skuteczne postępowanie lecznicze w chorobach wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze, w tym także grzyby, zależy od ich dokładnego poznania, ponieważ może to ułatwić znalezienie skutecznego leku. W przypadku grzybów było sporo niejasności dotyczących ich przynależności w klasyfikacji wszystkich organizmów. Wyraźnie odstają one swoimi cechami życiowymi zarówno od Królestwa Zwierząt, jak i Królestwa Roślin, dlatego dzisiaj są one uważane jako odrębna grupa organizmów i skupiają się w Królestwo Grzybów. Posiadają one pewne stałe cechy, a mianowicie do życia potrzebują pożywki i wody. Mogą przybierać formy wielokomórkowe (owocniki niektórych grzybów są rarytasem w kuchni), lub żyć jako organizmy jednokomórkowe (wśród nich występują także te chorobotwórcze). Skórę, włosy i paznokcie najczęściej atakują dermatofity Microsporum, Trichophyton, Epidermophyton. Z kolei błony śluzowe jamy ustnej, przewodu pokarmowego, układu rodnego są bardzo dobrym siedliskiem dla drożdżopodobnych grzybów z rodzaju Candida. Rodzaje grzybicy Przyjrzyjmy się jaki obraz mogą mieć choroby o podłożu grzybiczym. Najczęściej zmiany (nie da się ich nie zauważyć) pojawiają się na skórze stóp, głównie między palcami, począwszy od palca najmniejszego, mogą zajmować kolejne przestrzenie międzypalcowe. Objawy mogą także wystąpić na skórze dłoni, przedramion, lub w pachwinach. Grzybica objawia się okrągłą lub owalną plamą rumieniową i pęcherzami, które zamieniają się z czasem w strupy. Pojawiać się może nieprzyjemny zapach. Bardzo często zmianom takim towarzyszy świąd (swędzenie), zaczerwienienie, podrażnienie, czy łuszczenie się naskórka. W przypadku, gdy nie podejmujemy leczenia, zmiany skórne znacznie się powiększają, może dojść do zainfekowania płytki paznokcia, a wtedy kuracja przeciw grzybicza wydłuży się znacznie, będzie bardziej kosztowna, uciążliwa i będzie konieczność prowadzenia jej pod kontrolą lekarza dermatologa. Każdy kto choć raz miał kontakt z grzybicą, bez wątpienia przyzna, że należy ona do jednej z bardziej uporczywych chorób. Łupież Inną równie przykrą odmianą grzybicy jest łupież pstry. Wbrew pozorom nie jest to biały proszek spadający z naszych włosów na czarną koszulę - ten przypadek nosi nazwę grzybicy skóry owłosionej głowy i leczy się go najczęściej za pomocą ketokonazolu, substancji obecnej w niektórych szamponach przeciw

15 łupieżowych. Łupież pstry to zmiany na skórze gładkiej wymagające również interwencji farmakologicznej. Na ciele chorego pojawiają się różowe, lub ciemniejsze - brunatne plamy, które w procesie wzrostu mogą nawet zlewać się w jedność. Miejsca te nie opalają się na słońcu, a w świetle ultrafioletowym świecą, co jest często widoczne u osób bawiących się w dyskotece. Do infekcji dochodzi bardzo często w solariach. Niewątpliwie najtrudniejszą do leczenia odmianą grzybicy zewnętrznej jest mikoza paznokci. Zakażona płytka paznokcia traci różową barwę, paznokieć zmienia swój naturalny kolor, ulega pobruzdkowaniu, kruszy się, a naskórek wokół rogowacieje. Czasem wał paznokciowy (obszar wokół paznokcia) jest opuchnięty, bolący, zaczerwieniony. Leczenie jest długotrwałe, może wystąpić konieczność chirurgicznego zdjęcia paznokcia. Leczenie Leczenie grzybic wymaga dużego samozaparcia, jest długotrwałe i często obserwujemy nawroty, które mogą zniechęcać do podejmowania dalszych prób zwalczenia uciążliwych dolegliwości. Swoje podejrzenia co do występowania grzybicy powinniśmy potwierdzić u lekarza. Poradnie dermatologiczne należą jednak do bardziej obleganych, dlatego konsultacje należy przeprowadzić u lekarza rodzinnego, a w ostateczności można podjąć leczenie po konsultacji z farmaceutą, gdy objawy wydają się na tyle charakterystyczne, że nie budzą wątpliwości. Farmaceuci dysponują szeroką gamą preparatów przeciw grzybiczych dostępnych bez recepty. Jedną z bardziej znanych i szeroko reklamowanych substancji leczniczych jest ketokonazol skierowany głównie do leczenia klasycznego OBJAWY Ogólnymi objawami, które obserwujemy przy wielu rodzajach grzybic powierzchniowych, są: swędzenie miejsc chorobowo zmienionych łuszczenie się, pękanie skóry tworzenie się pęcherzyków lub wykwitów skórnych miejscowe zaczerwienienia (z pozoru niewinne) czasem bardzo nieprzyjemny zapach potu łupieżu głowy, gdzie stosowany jest w postaci szamponu. Ważne aby mycie głowy takim szamponem było dokładne i stosunkowo długie. Ketokonazol to lek który może być także stosowany w innych postaciach zewnętrznych takich jak kremy, płyny do stosowania na skórę, zasypki. Kolejnym lekiem przeciw grzybiczym, zdobywającym coraz większe uznanie pacjentów jest cyklopiroks stosowany w leczeniu zarówno grzybic paznokci (Batrafen), jak i łupieżu (Pirolam szampon) oraz zmian skórnych w postaci żelu, kremu lub płynu na skórę. Ważnym lekiem jest także terbinafina (Terbiderm), którą stosujemy przede wszystkim na grzybicę stóp. Nie traci uznania wśród pacjentów także jeden ze starszych leków, a mianowicie clotrimazol, który także ze względu na przystępną cenę jest ciągle jednym z częściej stosowanych leków. Clotrimazol w postaci globulek dopochwowych jest podstawowym lekiem stosowanym w grzybicach pochwy. W ginekologii leczy się także mikonazolem. Kuracje przeciw grzybicze wymagają często włączenia leków doustnych. Najczęściej stosuje się flukonazol, itrakonazol i terbinafinę. W trakcie kuracji doustnych należy pamiętać o ochronie wątroby, ponieważ leki te mocno obciążają ten ważny narząd. Należy stosować się do zaleceń lekarza oraz wyeliminować substancje dodatkowo mogące obciążać wątrobę np. alkohol. Podsumowując należy stwierdzić, że leczenie grzybic jest kłopotliwe, a częste nawroty mogą działać deprymująco. Ujemną stroną terapii bywa także jej koszt, szczególnie w przypadku grzybicy paznokci jest on dość znaczny. Prowadząc terapię pod okiem lekarza i farmaceuty możemy jednak liczyć na sukces w walce z tymi niewidocznymi gołym okiem, małymi grzybkami. sierpień

16 r e k l a m a r e k l a m a

17 Migrena - co powinniśmy wiedzieć? Jest to choroba, prawdopodobnie uwarunkowana genetycznie, którą kojarzymy z silnym bólem głowy. Rzeczywiście, jest to jej główny objaw, z tym, że ból występuje z różnym nasileniem, często jest jednostronny, może być pulsujący. Czynnikami nasilającymi bóle migrenowe są silne emocje, wysiłek fizyczny, zbyt krótki lub zbyt ługi sen i niektóre pokarmy (czekolada, czerwone wino, sery pleśniowe). Migrena ma charakter napadowy, a czas trwania bólu waha się od kilku godzin do kilku dni. Bólom towarzyszyć mogą inne, różnorodne objawy takie jak: silny światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięk, nudności i wymioty. Bywa tak, że atak migreny poprzedza swego rodzaju zapowiedź, tak zwana aura. Obserwujemy wtedy parestezje, czyli dziwne wrażenia czuciowo-dotykowe, zawężenie pola widzenia, migoczące mroczki przed oczyma, a nawet niedowłady. Kobiety bardziej narażone Migrena występuje dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, w sumie dotyczy kilkunastu procent ludzi. Najczęściej pojawia się w młodym wieku, bywa także spotykana u dzieci, i trwa przeważnie całe życie. Przyczyny Przyczyny tych dokuczliwych dolegliwości tkwią w głowie, a dokładnie mówiąc dotyczą nieprawidłowości w stanie napięcia naczyń krwionośnych występujących w mózgu, odpowiadających za ukrwienie tkanki nerwowej. Zaburzenia rozpoczynają się od skurczu w naczyniach głowy (wówczas występuje aura migrenowa), po czym następuje faza rozszerzenia naczyń i zwiększenia ich przepuszczalności, wtedy pojawia się ból głowy, światłowstręt, jadłowstręt, nudności i wymioty. Ciąg dalszy na stronie 18 sierpień

18 Przebieg choroby Migreny mogą przebiegać z różnym nasileniem i stopniem zróżnicowania objawów, co pozwoliło wyodrębnić jej kilka rodzajów: klasyczna, w której ból zlokalizowany jest w okolicy czoła i skroni, pacjent odczuwa wypychanie gałki ocznej, atak poprzedzony jest aurą z zaburzeniami widzenia, a nawet może dojść do krótkotrwałej ślepoty, zwykła, bez aury, pozostałe dolegliwości jak w migrenie klasycznej, okoporaźna, występują klasyczna migrenowe bóle głowy przebiegające z porażeniem mięśni okoruchowych, co prowadzi do opadnięcia powieki, utrudnionego poruszania gałką oczną, a w efekcie podwójnego widzenia, połowiczoporaźna, występują pulsacyjne bóle głowy, którym towarzyszą zaburzenia neurologiczne typu niedowładów, stan migrenowy, to sytuacja kiedy napad migreny trwa dłużej niż 72 godziny, a ból jest znacznie nasilony, często wymaga hospitalizacji. Rozpoznanie Rozpoznanie migreny powinno opierać się na stwierdzeniu charakterystycznych objawów. W przypadkach budzących wątpliwości wykonuje się badania szczegółowe np. tomografię komputerową głowy, czy rezonans magnetyczny głowy, ale nie tyle w celu potwierdzenia rozpoznania migreny, ile raczej wykluczenia innych poważnych schorzeń neurologicznych. Leczenie Leczenie migreny powinno obejmować: unikanie czynników wywołujących, jeśli takie występują u chorego, szybkie zwalczanie objawów w razie wystąpienia napadu migreny, leczenie profilaktyczne, którego celem jest zmniejszenie częstości występowania napadów migreny i ich nasilenia (stosuje się je jedynie u pacjentów, u których ból głowy występuje często i napady trwają długo). W napadzie migreny najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy), jeśli napadowi towarzyszą wymioty można dołączyć metoklopramid. Coraz rzadziej w napadach migreny stosuje się dihydroergotaminę, głównie ze względu na fakt, że wywołuje sporo objawów ubocznych. W napadach średniociężkich i ciężkich najbardziej skuteczne są leki z grupy tryptanów, ich stosowanie jest jednak ograniczone przez wysoką cenę. Leczenie profilaktyczne powinno trwać minimum kilka miesięcy, stosuje się między innymi beta- -blokery, leki przeciwpadaczkowe, antydepresyjne. Przy długotrwałej dolegliwości (trwającej ponad 72 godziny) koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem sierpień

19 r e k l a m a

20 krzyżówka Litery z ponumerowanych pól utworzą hasło, które prosimy wpisać w kuponie na dole strony i wysłać na adres redakcji w terminie do r. Lista nagrodzonych umieszczona zostanie w wydaniu wrześniowym. Do wygrania: 3 stepery firmy ESPOKEY ESCALATOR oraz 5 kompletów kijków do Nordic Walking Hasło Lista nagrodzonych osób oraz nagrody za prawidłowo rozwiązane krzyżówki z numeru czerwcowego: 1. Maria Drop, ul. Energetyczna 21, Wolsztyn - Waga łazienkowa SINBO SBS Maria Śliwowska, ul. Zamenhofa 6/8, Police - Mikser kuchenny firmy Zelmer 3. Katarzyna Romińska, ul. Niemczewo 7, Dębnica Kaszubska - Mini-gril i torba chłodząca 32 cm Sagaform BBQ 4. Barbara Józefowicz, ul. Ozorowskie Przedmieście 4A/37, Łęczyca - Mikrofalówka First krzyżówka - kupon konkursowy sierpień Imię... Nazwisko... Telefon... Adres... Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych w celu rozstrzygnięcia konkursu (ustawa z dnia r. o ochronie danych osobowych, Dz. U. nr 133, poz. 883) PODPIS

21 r e k l a m a r e k l a m a

22 Zdrowie w kuchni FILET Z INDYKA Z CUKINIĄ Odżywczy obiad mięsny dla 4 osób Liczba porcji: 4, czas przygotowania: 20 minut, czas gotowania: 30 minut, 393 kcal i 7 g tłuszczu na porcję Składniki pierś z indyka (500 g) 8 młodych ziemniaków (800 g) 1½ szklanki rosołu drobiowego z kostki (375 ml) 5 łyżek jogurtu naturalnego bez dodatku cukru (100 g) 2 łyżki oliwy (8 g) 16 ziarenek białego pieprzu (3 g) 10 ziarenek kolendry (2 g) 1/2 filiżanki posiekanego szczypiorku (10 g) 1 łyżeczka soli morskiej (2 g) 2 małe, młode cukinie (1 kg) Dodatkowe informacje Jogurt naturalny bez dodatku cukru. Sposób przygotowania Ziemniaki obierz i ugotuj w osolonej wodzie. Cukinie oczyść, usuń nasady szypułek, pokrój w plasterki (nie obieraj). Mięso opłucz, osusz, pokrój na porcje, lekko posól. Obsmaż na gorącej oliwie na brązowy kolor. Do filetów dodaj cukinie i lekko podduś. Podlej rosołem drobiowym i duś pod przykryciem 5 min. Dodaj jogurt i wymieszaj. Odstaw. W moździerzu utłucz ziarna pieprzu i kolendry. Szczypiorek umyj, osusz, drobno posiekaj. Na półmisku ułóż mięso i jarzyny. Posyp przyprawami i szczypiorkiem. Dodaj ugotowane i odparowane ziemniaki. SMACZNEGO PLACKI BANANOWO CYNAMONOWE Liczba porcji: 2, czas przygotowania: 20 minut, 349 kcal i 9 g tłuszczu na porcję Składniki 1/2 banana (100 g) 1 jajko (75 g) ¾ filiżanki mąki pszennej graham (110 g) 1 filiżanka mleka 2 łyżki oleju rzepakowego (8 g) 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia (0,5 g) 2 łyżeczki zmielonego cynamonu (4 g) Sposób przygotowania Mąkę zmiksuj z bananem, mlekiem, jajkiem i proszkiem do pieczenia. Jeżeli ciasto będzie zbyt gęste dolej kilka łyżek przegotowanej, letniej wody. Smaż na 2 łyżkach oleju rzepakowego na teflonowej patelni. Po wyłożeniu na talerz posyp cynamonem. SMACZNEGO! sierpień

23 r e k l a m a

24 r e k l a m a OROFAR MAX Chlorek cetylopirydyniowy 2 mg + Chlorowodorek lidokainy 1 mg Pastylki twarde Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie antyseptyczne stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, a także łagodzenie dolegliwości bólowych w tych stanach. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na cetylopirydyniowy chlorek, lidokainy chlorowodorek, inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Otrivin 0,1% Chlorowodorek ksylometazoliny, 1 mg/ml, Aerozol do nosa, roztwór Wskazania do stosowania: Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Preparat ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Otrivin 0,1% ułatwia wziernikowanie nosa. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. Podobnie jak w przypadku innych leków zwężających naczynia krwionośne, ksylometazoliny nie należy stosować u pacjentów po zabiegach chirurgicznych prowadzonych drogą przeznosową, np. przezklinowe usunięcie przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Th e r a fl u zatoki Paracetamol 650 mg + Chlorowodorek fenylefryny 10 mg RECREATE PMS(FROM PDF) Proszek do sporządzania roztworu doustnego Wskazania do stosowania Leczenie objawowe dolegliwości związanych z chorobami zatok takich jak: ból głowy, niedrożność zatok i nosa przebiegająca z bólem oraz objawami przekrwienia i obrzęku błony śluzowej. Działa przeciwgorączkowo, łagodzi objawy przeziębienia i grypy (dreszcze, bóle mięśni i głowy). Przeciwwskazania: W następujących przypadkach stosowanie preparatu jest przeciwwskazane: - nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, - ciężkie schorzenia układu krwionośnego, wątroby, nerek, - nadciśnienie tętnicze, - gruczolak gruczołu krokowego z tendencją do zalegania moczu, - niedrożność szyi pęcherza moczowego, - niedrożność odźwiernika dwunastnicy, - czynna choroba wrzodowa, - cukrzyca, - choroby płuc (w tym astma), - jaskra z wąskim kątem przesączania, - wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, - padaczka, - stosowanie inhibitorów MAO i okres do 2 tygodni po ich odstawieniu - ciąża i karmienia piersią - dzieci poniżej 12 lat Podmiot odpowiedzialny: Novartis Consumer Health GmbH, Niemcy Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

FAKTY I MITY NA TEMAT

FAKTY I MITY NA TEMAT magazyn o zdrowiu i medycynie Wady wzroku Choroby uszu Piperyna - cenny przybysz z Indii Nietolerancja laktozy O co chodzi z tym mlekiem? TEMAT 04/2015 FAKTY I MITY NA TEMAT Szczepień r e k l a m a Orofar

Bardziej szczegółowo

TEMAT REUMATYZM. Home Made PRZYCZYNA I SKUTKI WADY ZGRYZU CHOROBY WIEKU DZIECIĘCEGO JAK WALCZYĆ Z NOWOTWOREM? 10/2014. numeru

TEMAT REUMATYZM. Home Made PRZYCZYNA I SKUTKI WADY ZGRYZU CHOROBY WIEKU DZIECIĘCEGO JAK WALCZYĆ Z NOWOTWOREM? 10/2014. numeru magazyn o zdrowiu i medycynie JAK WALCZYĆ Z NOWOTWOREM? PRZYCZYNA I SKUTKI WADY ZGRYZU REUMATYZM CHOROBY WIEKU DZIECIĘCEGO 10/2014 Home Made TEMAT numeru zwycięska konkursowa praca Lista nagrodzonych w

Bardziej szczegółowo

Agencja Zbierania Informacji & Strefa 13. Choroby człowieka

Agencja Zbierania Informacji & Strefa 13. Choroby człowieka Choroby człowieka http://www.cai.pl/uklad_krazenia.htm Alergologia to gałąź medycyny która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób alergicznych (alergia to nadwrażliwość, uczulenie najczęściej na

Bardziej szczegółowo

BONUS. PHARMA Zdrowie i opieka BONUS PHARMA. O programie STOMATOLOGIA. Mity. w stomatologii. Niezbędnik alergika

BONUS. PHARMA Zdrowie i opieka BONUS PHARMA. O programie STOMATOLOGIA. Mity. w stomatologii. Niezbędnik alergika BONUS PHARMA m a j c z e r w i e c 2 0 0 9 Zdrowie i opieka BONUS PHARMA O programie STOMATOLOGIA Mity w stomatologii porady Niezbędnik alergika BONUS PHARMA Wstęp Drodzy Pacjenci, Szanowni Czytelnicy,

Bardziej szczegółowo

SuperHITY. 9,99 zł. tylko w aptekach Świat Zdrowia. HOMEOPAT. 200 ml 7,99 zł. SUDAFED 60 mg. RUTINACEA COMPLETE 4,49 zł. GRANULAT 13 g 11,99 zł

SuperHITY. 9,99 zł. tylko w aptekach Świat Zdrowia. HOMEOPAT. 200 ml 7,99 zł. SUDAFED 60 mg. RUTINACEA COMPLETE 4,49 zł. GRANULAT 13 g 11,99 zł październik Marka nr 1 w Polsce w kategorii: Apteki SuperHITY tylko w aptekach Świat Zdrowia STODAL Syrop HOMEOPAT. 200 ml 7,99 zł SUDAFED 60 mg 9,99 zł RUTINACEA COMPLETE 4,49 zł FERVEX GRANULAT 13 g

Bardziej szczegółowo

opakowanie Doppelherz Energovital Tonik K 1000 ml płyn doustny

opakowanie Doppelherz Energovital Tonik K 1000 ml płyn doustny NUMER 7/2011 BEZPŁATNA GAZETA O ZDROWIU GRUDZIEŃ 2011 W Y D A N I E Ś W I Ą T E C Z N E Suplementy diety 33% DUŻE opakowanie DUŻE opakowanie 45% 24 99 2 2 18 59 44 53 Vita Buerlecithin Świąteczny zestaw

Bardziej szczegółowo

NOWOTWÓR PROSTATY PORADNIK PACJENTA

NOWOTWÓR PROSTATY PORADNIK PACJENTA NOWOTWÓR PROSTATY PORADNIK PACJENTA KAMPANIA EDUKACYJNA NA TEMAT RAKA PROSTATY ORGANIZATOR PARTNERZY HONOROWI PARTNER Mit choroby jest czasem gorszy od samej choroby Susan Sontag (1933 2004) 2 PORADNIK

Bardziej szczegółowo

OFERTA WAŻNA OD 10.11.2011 DO 31.12.2011 LUB DO WYCZERPANIA ZAPASÓW. Adres Twojej najbliższej Apteki znajdziesz na ostatniej stronie!!!

OFERTA WAŻNA OD 10.11.2011 DO 31.12.2011 LUB DO WYCZERPANIA ZAPASÓW. Adres Twojej najbliższej Apteki znajdziesz na ostatniej stronie!!! Adres Twojej najbliższej Apteki znajdziesz na ostatniej stronie!!! listopad-grudzień 2011 OFERTA WAŻNA OD 10.11.2011 DO 31.12.2011 LUB DO WYCZERPANIA ZAPASÓW Apteki Godne Uwagi to: fachowy i profesjonalny

Bardziej szczegółowo

Pilne wiadomości. z rynku farmaceutycznego

Pilne wiadomości. z rynku farmaceutycznego 4/2012 sierpień wrzesień Pilne wiadomości z rynku farmaceutycznego! Stymulacja naturalnej odporności organizmu str. 3 Szczepionki przeciw grypie profilaktyka grypy str. 5 Drogi czy tani lek? str. 7 Melisa

Bardziej szczegółowo

CUKRZYCĄ. Bieganie ZIMĄ WĄTROBA. Odchudzanie po świętach. Powikłania przeziębienia i grypy. Tylko katar, czy już ZAPALENIE ZATOK?

CUKRZYCĄ. Bieganie ZIMĄ WĄTROBA. Odchudzanie po świętach. Powikłania przeziębienia i grypy. Tylko katar, czy już ZAPALENIE ZATOK? Magazyn o zdrowiu i nie tylko STYCZEŃ 2014 WĄTROBA CO TAM NAM NA NIEJ LEŻY Odchudzanie po świętach Bieganie ZIMĄ Normalne życie z CUKRZYCĄ Tylko katar, czy już ZAPALENIE ZATOK? Powikłania przeziębienia

Bardziej szczegółowo

nietolerancja laktozy przyczyną uciążliwych dolegliwości pokarmowych

nietolerancja laktozy przyczyną uciążliwych dolegliwości pokarmowych www.zdrowiewprezencie.pl ISSN 2084 5324 Kwiecień 2014 nr 3 (rok 3) Bezpłatny miesięcznik poświęcony zdrowiu i medycynie ORGANIZM - NAJWIĘKSZY WRÓG ODCHUDZANIA s. 5 SOLIĆ CZY NIE SOLIĆ oto jest pytanie

Bardziej szczegółowo

KRYZYS? CZY BĘDZIE NAS STAĆ NA ZAKUP LEKÓW? NADCHODZI. magazyn zdrovie24.pl PORÓWNANIE CEN W APTEKACH! SPRAWDŹ GDZIE LECZYĆ SIĘ NAJTANIEJ 5/2012

KRYZYS? CZY BĘDZIE NAS STAĆ NA ZAKUP LEKÓW? NADCHODZI. magazyn zdrovie24.pl PORÓWNANIE CEN W APTEKACH! SPRAWDŹ GDZIE LECZYĆ SIĘ NAJTANIEJ 5/2012 5/2012 październik listopad KRYZYS? NADCHODZI CZY BĘDZIE NAS STAĆ NA ZAKUP LEKÓW? PORÓWNANIE CEN W APTEKACH! SPRAWDŹ GDZIE LECZYĆ SIĘ NAJTANIEJ Nowe czasopismo Programu Ochrony Zdrowia Żyj zdrowo. Informacje,

Bardziej szczegółowo

ZADBAJ O KOŚCI W TYM ROKU ATRAKCYJNA W WIEKU. Dieta, ruch i witamina D 01 121 7-8 116. Sztuka planowania i osiągania celów

ZADBAJ O KOŚCI W TYM ROKU ATRAKCYJNA W WIEKU. Dieta, ruch i witamina D 01 121 7-8 116. Sztuka planowania i osiągania celów styczeń 2014 lipiec-sierpień 2013 01 121 7-8 116 w w w. e s t r e f a z d r o w i a. p l w w w. e s t r e f a z d r o w i a. p l W TYM ROKU MI SIĘ UDA! Sztuka planowania i osiągania celów ATRAKCYJNA W

Bardziej szczegółowo

WIOSNĘ KONTUZJI DIETĘ ROZSTĘPY ANTYBIOTYK. CHODZENIE: plan treningowy. Pierwsza pomoc przy. tylko z PROBIOTYKIEM. Jak wyłonić tę NAJLEPSZĄ

WIOSNĘ KONTUZJI DIETĘ ROZSTĘPY ANTYBIOTYK. CHODZENIE: plan treningowy. Pierwsza pomoc przy. tylko z PROBIOTYKIEM. Jak wyłonić tę NAJLEPSZĄ KWIECIEŃ 2014 Sposoby na ROZSTĘPY CHODZENIE: plan treningowy 9 najlepszych spalaczy tłuszczu Pierwsza pomoc przy KONTUZJI Jak wyłonić tę NAJLEPSZĄ DIETĘ WYKORZYSTAJ WIOSNĘ ANTYBIOTYK tylko z PROBIOTYKIEM

Bardziej szczegółowo

Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV

Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV Poradnik dla osób zakażonych HCV W medycynie niewiele jest śmiechu, ale za to w śmiechu jest wiele medycyny. Josh Billings SPIS TREŚCI WITAMY W PROGRAMIE...

Bardziej szczegółowo

8,99 zł. 5,49 zł. SuperHITY tylko w aptekach Świat Zdrowia: listopad. OSCILLOCOCCINUM 6 szt. FEBRISAN 8 sasz. FEBRISAN TABS. 12 tabl.

8,99 zł. 5,49 zł. SuperHITY tylko w aptekach Świat Zdrowia: listopad. OSCILLOCOCCINUM 6 szt. FEBRISAN 8 sasz. FEBRISAN TABS. 12 tabl. Marka nr 1 w Polsce w kategorii: Apteki listopad SuperHITY tylko w aptekach Świat Zdrowia: FEBRISAN 8 sasz. FEBRISAN TABS. 12 tabl. 8,79 zł HERBAPECT HERBAPECT JUNIOR SYROP 150 g SYROP 100 ml 5,49 zł 5,99

Bardziej szczegółowo

PÓŹNE MACIERZYŃSTWO BORELIOZA. Sposoby na chorobę lokomocyjną PODRÓŻ BEZ ZAKŁÓCEŃ. co musisz o niej wiedzieć? ma swoje plusy i minusy!

PÓŹNE MACIERZYŃSTWO BORELIOZA. Sposoby na chorobę lokomocyjną PODRÓŻ BEZ ZAKŁÓCEŃ. co musisz o niej wiedzieć? ma swoje plusy i minusy! kwiecień 2014 04 124 www.estr efazdrowia.pl lipiec-sierpień 2014 07-08 127 Sposoby na chorobę lokomocyjną PODRÓŻ BEZ ZAKŁÓCEŃ w w w. e stre fazdr owi a.pl w w w. e stre fazdr owi a.pl PÓŹNE MACIERZYŃSTWO

Bardziej szczegółowo

vademecum pacjenta jak rozpoznawać objawy chorób 1

vademecum pacjenta jak rozpoznawać objawy chorób 1 vademecum pacjenta jak rozpoznawać objawy chorób 1 vademecum pacjenta jak rozpoznawać objawy chorób 3 A l+ Angina paciorkowcowa Choroba powszechna, szczególnie wśród dzieci, z bólem gardła i gorączką.

Bardziej szczegółowo

zdrowo! TrzyMAJ się wiosna? majówkę! Co szykuje dla nas Jedziemy na temat miesiąca Jak przekonać palacza do rzucenia nałogu?

zdrowo! TrzyMAJ się wiosna? majówkę! Co szykuje dla nas Jedziemy na temat miesiąca Jak przekonać palacza do rzucenia nałogu? biuletyn edukacyjny dla pacjenta maj 2014 www.sekretzdrowiaiurody.pl www.facebook.com/sekretzdrowiaiurody Co szykuje dla nas wiosna? Jedziemy na majówkę! Jak przekonać palacza do rzucenia nałogu? temat

Bardziej szczegółowo

zdrovie24.pl Nagrody czekają! magazyn

zdrovie24.pl Nagrody czekają! magazyn 1/2012 Nagrody czekają! 14 luty - Walentynki! Zadbaj o serce! Suplementy diety potrzebne czy nie? Stłuczenie, skręcenie, złamanie pierwsza pomoc w urazach Nowe czasopismo Programu Ochrony Zdrowia Żyj zdrowo

Bardziej szczegółowo

Choroby przewlekłe LECZYĆ PO LUDZKU AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ WWW.WYBORCZA.

Choroby przewlekłe LECZYĆ PO LUDZKU AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ WWW.WYBORCZA. P O R A D N I K P A C J E N T A LECZYĆ PO LUDZKU WWW.WYBORCZA.PL/LECZYC Choroby przewlekłe FOT. EAST NEWS P A R T N E R D O D A T K U AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI

Bardziej szczegółowo

Jestem w ciąży Pierwsze kroki przyszłej mamy

Jestem w ciąży Pierwsze kroki przyszłej mamy Jestem w ciąży Pierwsze kroki przyszłej mamy Droga przyszła mamo! Najczęstsze dolegliwości ciążowe, jak możemy sobie z nimi poradzić...4 Pielęgnacja ciała w czasie ciąży...13 Przepis na zdrowie, czyli

Bardziej szczegółowo

I. Wprowadzenie. Wybrane choroby zakaźne wieku dziecięcego

I. Wprowadzenie. Wybrane choroby zakaźne wieku dziecięcego Choroby zakaźne Wprowadzenie Wybrane choroby zakaźne wieku dziecięcego Zapalenie wątroby (Hepatitis) Choroby przenoszone drogą płciową HIV/AIDS Gruźlica Zakażenia i zatrucia pokarmowe 1 2 I. Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

zdrowiawww.luxmed.pl Abonament na zdrowie s. 4 Potęga Atopowe naszych mózgów s. 8 zapalenie skóry u dzieci s. 12

zdrowiawww.luxmed.pl Abonament na zdrowie s. 4 Potęga Atopowe naszych mózgów s. 8 zapalenie skóry u dzieci s. 12 nr 1/52 rok XIV kwartalnik wiosna 2012 blisko ISSN 2081-1039 zdrowiawww.luxmed.pl Magazyn Pacjentów Centrów Medycznych Grupy LUX MED Potęga naszych mózgów s. 8 Atopowe zapalenie skóry u dzieci s. 12 Abonament

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA CZASIE. Mammografia s. 3 Grypa bez tajemnic. s. 4. Z Damianem przez całe życie

TEMATY NA CZASIE. Mammografia s. 3 Grypa bez tajemnic. s. 4. Z Damianem przez całe życie TEMATY NA CZASIE Mammografia s. 3 Grypa bez tajemnic Z Damianem przez całe życie s. 4 Drodzy Czytelnicy, przez ostatni rok tworzyliśmy razem z Wami biuletyn Centrum Medycznego Damiana Poradnik. Sztuka

Bardziej szczegółowo

Farmacja. Receptura. praktyczna. Zaplanuj swój dzień popraw efektywność i jakość pracy. Udar mózgu objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Farmacja. Receptura. praktyczna. Zaplanuj swój dzień popraw efektywność i jakość pracy. Udar mózgu objawy, pierwsza pomoc, leczenie PRAKTYCZNY MAGAZYN DLA FARMACEUTÓW www.farmacjapraktyczna.pl Farmacja praktyczna POLPHARMA FARMACEUTOM Nr 12 (71) Grudzień 2013 Cena: 6,70 zł Nauka Udar mózgu objawy, pierwsza pomoc, leczenie Zaplanuj

Bardziej szczegółowo

receptura apteczna w polsce i w innych krajach

receptura apteczna w polsce i w innych krajach Miesięcznik dla Farmaceutów (CZERWIEC 2013) zdrowie receptura apteczna w polsce i w innych krajach specjalnie dla nas kiedy stres może zabić... WYWIAD Z prof. janem terelakiem, specjalistą od psychologii

Bardziej szczegółowo

Ekspert ANTI-AGING. Dossier: Estetyczne sposoby na: modelowanie sylwetki, cellulit i rozstępy. Wszystko o liposukcji

Ekspert ANTI-AGING. Dossier: Estetyczne sposoby na: modelowanie sylwetki, cellulit i rozstępy. Wszystko o liposukcji Magazyn dla klientów gabinetów dermatologii i medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej, spa, wellness Ekspert ANTI-AGING ISSN 1895-3654 kwiecień/maj 2012 (nr 33) Dossier: Estetyczne sposoby na: modelowanie

Bardziej szczegółowo

Farmacja. Opieka. przyszłości. praktyczna. Straszyć czy zachęcać Jak mobilizować pacjenta do kontaktu z lekarzem

Farmacja. Opieka. przyszłości. praktyczna. Straszyć czy zachęcać Jak mobilizować pacjenta do kontaktu z lekarzem PRAKTYCZNY MAGAZYN DLA FARMACEUTÓW www.farmacjapraktyczna.pl Farmacja praktyczna POLPHARMA FARMACEUTOM Nr 1-2 (72) Styczeń-Luty 2014 Cena: 6,70 zł psychologia Straszyć czy zachęcać Jak mobilizować pacjenta

Bardziej szczegółowo

KLUCZ KOMÓRKI MACIERZYSTE CATEGORY MANAGEMENT ODPORNOŚĆ DO ZDROWIA PACJENTA. temat miesiąca. nowoczesne metody leczenia. marketing w aptece

KLUCZ KOMÓRKI MACIERZYSTE CATEGORY MANAGEMENT ODPORNOŚĆ DO ZDROWIA PACJENTA. temat miesiąca. nowoczesne metody leczenia. marketing w aptece MAGAZYN MENEDŻERA APTEKI WYDANIE 01/ PAŹDZIERNIK 2013 temat miesiąca ODPORNOŚĆ KLUCZ DO ZDROWIA PACJENTA KOMÓRKI MACIERZYSTE nowoczesne metody leczenia marketing w aptece CATEGORY MANAGEMENT Naprawdę działa!

Bardziej szczegółowo