Grzybica. Temat numeru. chorobą cywilizacyjną. Kierowca. Śmiech to zdrowie. Migrena. Zdrowie w kuchni. Blizny s. 10. sierpień s. 4. s. 17. s.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Grzybica. Temat numeru. chorobą cywilizacyjną. Kierowca. Śmiech to zdrowie. Migrena. Zdrowie w kuchni. Blizny s. 10. sierpień 2012. s. 4. s. 17. s."

Transkrypt

1 ISSN sierpień 2012 Bezpłatny miesięcznik poświęcony zdrowiu i medycynie Kierowca chory na cukrzycę Śmiech to zdrowie Blizny s. 10 s. 7 s. 4 Migrena Zdrowie w kuchni s co powinniśmy wiedzieć? s. 22 Temat numeru Grzybica chorobą cywilizacyjną s. 13

2 Szanowni Czytelnicy Szanowni Państwo, czas nieubłaganie pędzi do przodu, właśnie jesteśmy na półmetku wakacji. Pocieszmy się, że wielu z Państwa jest jeszcze przed wakacyjnym urlopem. Mając to na uwadze chciałbym w sposób szczególny polecić Państwu artykuł Grzybica chorobą cywilizacyjną. Wyjazdy wakacyjne oprócz swoich niewątpliwych walorów, często niezapomnianych przygód, zażywania wszelkich uciech i relaksu, niosą ze sobą także sporą dawkę ryzyka. Wydaje się, że ryzyko utraty zdrowia jest niewspółmiernie większe na safari w Kenii, gdzie przebywamy wśród potężnych drapieżników z samym Królem Zwierząt na czele, niż w czasie pobytu w uzdrowisku w Ciechocinku z sauną, ciepłymi kąpielami w basenie, relaksującymi tężniami. Otóż nie tylko tropiki i dzikie zwierzęta mogą pozostawić trwałe ślady zdrowotne. Paradoksalnie, z uzdrowiska typu Ciechocinek, częściej można przywieźć ze sobą chorobę, którą w tym wypadku może być grzybica. Jest to problem bardzo powszechny i każdy powinien mieć świadomość, że dla malutkich jednokomórkowych grzybów człowiek to tylko cenna pożywka. Oczywiście życzę Państwu na wyjazdach, aby udało się Wam uchronić od mniejszych i większych zagrożeń i aby powroty z wakacji były pełne jedynie miłych wspomnień. Zbigniew Szczepankowski Info Redakcja ul. Wojska Polskiego Resko tel Redaktor Naczelny Zbigniew Szczepankowski Konsultacja medyczna lek. Beata Szczepankowska Wydawca Bratek Plus Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego Resko Manager ds. Reklamy Marcin Sochan Tel Biuro Obsługi Klienta Tel Skład graficzny i druk Leszczyńscy s. c. Partnerzy Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania zamówionych tekstów, nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam i ogłoszeń. Miesięcznik ZDROWIE W PREZENCIE nie zastępuje bezpośredniej porady lekarskiej, może jedynie stanowić źródło informacji. Przed skorzystaniem z porady należy skonsultować się z lekarzem. Dystrybucja miesięcznika bez zgody wydawcy lub sprzedaż magazynu jest nielegalna.

3 Uwaga! Konkurs! Wakacje marzeń ze zdrowiem Zabierz na wakacje miesięcznik ZDROWIE W PREZENCIE (dowolne wydanie). Zrób zdjęcie z okładką w nietypowej aranżacji i wygraj atrakcyjną nagrodę! Zasady konkursu WAKACJE MARZEŃ ZE ZDROWIEM Zdjęcia mogą być wykonane na dowolnego rodzaju papierze o wielkości nie przekraczającej rozmiaru 18 x 24 cm. Zdjęcia przesłane drogą mailową nie będą brały udziału w konkursie. Zdjęcia nie mogą zostać poddane żadnemu retuszowi graficznemu. Każdy uczestnik konkursu może oddać tylko jedno zdjęcie. Nadesłane prace stanowić będą własność sponsorów i nie zostaną zwrócone. Formularz osobowy znajduje się na stronie internetowej - należy wypełnić i przesłać razem ze zdjęciem konkursowym. Zdjęcia nie posiadające załączonego formularza nie będą brały udziału w konkursie. Zdjęcia powinny zostać nadesłane do dnia 20 sierpnia 2012 r. na adres: Bratek Plus Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego, Resko Wyniki konkursu zostaną podane w wydaniu wrześniowym miesięcznika ZDROWIE W PREZENCIE Na zwycięskie prace czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe Biorący udział w konkursie wyraża zgodę na opublikowanie zwycięskiego zdjęcia w miesięczniku Zdrowie w Prezencie w wydaniu wrześniowym.

4 sierpień Cierpiąc na różnego rodzaju choroby, siadanie za kierownicą może wiązać się z określonymi ograniczeniami. Takie ograniczenia niesie też ze sobą cukrzyca. Warto przed przekrecęniem kluczyka w stacyjce samochodu poznać podstawowe zasady, jakimi powinien się kierować chory na cukrzycę. 1. W aucie musisz mieć tzw. niezbędnik diabetyka, czyli: wstrzykiwacz insuliny, bransoletkę lub kartę identyfikacyjną z informacją o chorobie, glukometr oraz paski testowe. 2. Nie siadaj za kierownicą (zwłaszcza rano), zanim nie zmierzysz poziomu glukozy we krwi, nie weźmiesz insuliny i nie zjesz śniadania. Jeśli stale masz mało czasu, poproś lekarza o analog insuliny, który zaczyna działać natychmiast po wstrzyknięciu. 3. Jeśli musisz jechać, a poziom glukozy we krwi jest poniżej 90 Jesteś kierowcą? Chorujesz na cukrzycę? Pamiętaj o podstawowych zasadach! Chorujesz na cukrzycę? Musisz, więc pamiętać, że nagły spadek poziomu cukru we krwi może mieć zły wpływ na twoją sprawność za kierownicą. Gdy poziom cukru we krwi obniża się samopoczucie pogarsza się minuty na minutę mg%, koniecznie coś zjedz. Nie wychodź z domu bez kanapek lub batoników na drogę. 4. Nawet, gdy masz niedaleko do pracy czy na działkę, musisz mieć w aucie jedzenie: słodki sok, cukierki. Diabetycy twierdzą, że dobrze wozić ze sobą colę, bo szybko działa. Gdy utkniesz w długim korku lub z innego powodu nie zjesz na czas posiłku, dzięki małej spiżarni unikniesz hipoglikemii. 5. Gdy poczujesz się źle, zatrzymaj auto w bezpiecznym miejscu i wyjmij kluczyki ze stacyjki. Zjedz kanapkę lub dwie kostki cukru, po minutach zmierz poziom cukru we krwi. Odpocznij kilkanaście minut, zanim ruszysz w drogę. Wcześniej twój mózg nie będzie,prawidłowo pracował. Możesz wtedy przekroczyć oś jezdni, jechać zbyt szybko lub niepotrzebnie hamować. 6. Gdy wyruszasz w daleką trasę, niech towarzyszy ci osoba przygotowana do udzielenia ci pomocy w chwili niedocukrzenia. Jeżeli jedziesz sam, co 2 godziny rób krótką przerwę na mały posiłek i przestrzegaj godzin przyjmowania insuliny. 7. Nie jedź nocą, bo nawet, jeśli nie masz retinopatii cukrzycowej, zmiany w naczyniach siatkówki oka stale postępują. Skutkiem może być gorsze widzenie i chwilowe utraty widzenia wskutek oślepiania przez inne auta. 8. Jeśli masz prowadzić rano - poprzedniego dnia unikaj picia alkoholu mocnego (wódka, whisky) i słodkiego (likiery, piwo). Wszystko, na co możesz sobie raz pozwolić, to ok. 20 g (np. pół szklanki wina). 9. Jeżeli lekarz zmienił ci insulinę lub sposób jej dawkowania, przez co najmniej tydzień lub dłużej nie prowadź auta. Organizm musi się przyzwyczaić, a ty poznać reakcję na nowy rodzaj leku.

5 r e k l a m a NOWOŚĆ Jedyny lek przeciwbólowy bez popijania! innowacyjny lek w granulacie zwalcza przyczynę bólu stan zapalny ASPIRIN MARKA NA BÓL NR 1 NA ŚWIECIE * ASPIRIN EFFECT (Acidum acetylsalicylicum), 500 mg, granulat. Wskazania: Dolegliwości bólowe, np.: ból głowy, bóle zębów, bóle mięśni, stawów, pleców. Dolegliwości towarzyszące przeziębieniu i grypie. Gorączka. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, skaza krwotoczna, choroba wrzodowa żołądka lub jelit, napady astmy po podaniu salicylanów lub substancji o podobnym działaniu (NLPZ) w wywiadzie, ciężka niewydolność serca, wątroby lub nerek, stosowanie metotreksatu w dawkach 15 mg na tydzień lub większych, ostatni trymestr ciąży, dzieci do 12 lat w przebiegu infekcji wirusowej. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, Warszawa, tel. (22) , fax (22) , ASP_EF.K * Sprzedaż wartościowa marki Aspirin na rynku OTC na świecie w kategorii środków przeciwbólowych, raport IMS DataView za okres MAT/ Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

6 r e k l a m a r e k l a m a

7 Śmiech to zdrowie :) Śmiech to zdrowie, mówimy bardzo często, ale raczej opisujemy to zdanie dość intuicyjnie, bez znajomości popierających tę tezę dowodów. Tak więc oto dowody, że śmiech, uśmiech i uśmiechanie się naprawdę są dla nas zdrowe! Jak powstaje śmiech? Śmiech powstaje w centralnym układzie nerwowym. Ośrodek poczucia humoru w mózgu jest zlokalizowany w korze mózgowej. Śmiech jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli lub może być działaniem przez nas zaplanowanym. Gelotologia to koncepcja me- dyczna zakładająca leczenie śmiechem. Stąd terapeuci - clowni na oddziałach pediatrycznych, stąd też kluby śmiechu, w których członkowie spotykają się, żeby się razem... pośmiać. Nie z siebie, ale razem ze sobą, by mieć udany dzień i wzmocnić organizm. :) Śmiech sprzyja sukcesowi Śmiech zmniejsza nieśmiałość, łagodzi lęki, zjednuje akceptację otoczenia. Uśmiech i uśmiechanie się są niezbędne do nawiązania relacji z drugą osobą i do skłonienia jej do otwartości. Bez radości nie jest możliwe ani efektywne działanie ani kreatywne myślenie. sierpień

8 1minuta = 45 śmiechu sierpień Uwaga! Wystarczy pomyśleć o ludziach, którzy cierpią na depresję. Przyjmując, że spontaniczny śmiech jest oznaką dobrego samopoczucia, ludzie z depresją ani się nie śmieją, ani skutecznie nie działają. Ludzie z poczuciem humoru są bardziej kreatywni, mają lepsze relacje z innymi osobami w pracy. Większość amerykańskich szefów firm bardziej wierzy osobom z poczuciem humoru i chętniej je zatrudnia. W Europie Zachodniej pracodawcy coraz częściej organizują dla pracowników kursy rozwijające poczucie humoru, ponieważ uśmiech :) :] :D minut relaksu i poczucie humoru pomaga w zdobywaniu klientów. Śmiech integruje nasze społeczeństwa ze sobą i ułatwia przełamywanie granic językowych, religijnych, rasowych. Polecam więc codzienne sesje śmiechowe. Ja, żeby inni się ze mnie nie śmiali, że śmieję się sam do siebie, oglądam komediowe seriale. Mam swoje ulubione, które dają mi porządną dawkę śmiechu, a więc zdrowia. Życzę dużo uśmiechu i dużo powodów do głośnego, radosnego śmiania się! :) Skutki śmiania się są dość poważne, ale nie bój się! - pozytywne: obniża ciśnienie krwi; powoduje wydzielenie do krwi zwiększonych ilości beta-endorfin, naturalnych substancji euforyzujących i uśmierzających ból; zwiększa w organizmie stężenie immunoglobulin A, przeciwciał zapobiegających chorobom górnych dróg oddechowych i układu pokarmowego; jest znakomitym ćwiczeniem mięśni brzucha, piersi, ramion i szyi; pobudza aktywność mózgu; poprawia wentylację płuc; gdy zaczynasz się śmiać, wtedy zamiast średnio pół litra powietrza, wdychasz go półtora litra. Dzięki temu Twój organizm zostaje znacznie lepiej dotleniony; szybciej bije Twoje serce, co nie tylko wpływa pozytywnie na pracę samego serca, ale również na cały organizm, gdyż krew wtedy szybciej krąży i dostarcza większej ilości tlenu do organizmu; śmiejąc się wprawiasz w ruch mięśnie klatki piersiowej, w tym mięśnie żebrowe i brzucha. Praca tych mięśni powoduje, że z jamy brzusznej krew przetacza się w kierunku serca, w ten sposób wspomagając krwiobieg; podczas śmiechu w ruch zostają wprawione mięśnie twarzy. Dzięki takiemu masażowi Twoja skóra staje się jędrniejsza; dzięki śmiechowi lepiej też funkcjonuje nasz system odpornościowy. :] :D

9 r e k l a m a

10 sierpień Blizny Lato to czas, w którym chętnie odsłaniamy swoje ciało, ale zanim to zrobimy uważnie mu się przyglądamy. Czasami okazuje się, że nie jest ono tak idealne jak byśmy sobie tego życzyli i wcale nie chodzi o nadprogramowe kilogramy Każdy z nas ma jakąś bliznę, każdy z nas się kiedyś skaleczył, czy zranił. Blizna jest naturalnym następstwem gojenia się każdego uszkodzenia skóry. Większość blizn goi się prawidłowo, co oznacza, że nie wystają ponad skórę, mają kolor zdrowej skóry i nie dają żadnych dolegliwości. Ślad początkowo jest zaczerwieniony i delikatny. Łatwo jednak może ulec uszkodzeniu. Z czasem jednak ulega przebudowie, by w efekcie utworzyć twardą tkankę. Przebudowa blizny to długi proces, który może trwać nawet do 18 miesięcy. Ponieważ blizny są trwałym śladem urazu, dla wielu osób mogą stanowić poważny problem, szczególnie wtedy, kiedy znajdują się w widocznym miejscu. Blizny mogą być małe, ale zdarza się też, że po dużych urazach lub oparzeniach pozostają bardzo rozległe blizny, które powodują przykurcze i utrudniają normalne funkcjonowanie. Czasami po niewielkiej ranie dochodzi do rozwoju nieprawidłowej blizny przerostowej lub bliznowca. Blizny przerostowe, w przeciwieństwie do blizn prawidłowych, są wypukłe, czyli wystają ponad powierzchnię skóry, która w tym miejscu jest twarda i napięta. Bliznowce, zwane także keloidami, są również wypukłe, ale dodatkowo rozrastają się poza obszar pierwotnego zranienia. Bliznowce wykazują ponadto tendencję do ciągłego rozrostu i nie ustępują samoistnie. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z blizną prawidłową, przerostową czy bliznowcem, możemy zadbać o to, aby była ona jak najmniej widoczna i nie powodowała dyskomfortu. Wśród sposobów leczenia blizn, prowadzących do zmniejszenia ich widoczności można wyróżnić metody inwazyjne i nieinwazyjne. Metody inwazyjne to, oprócz chirurgicznego wycięcia blizny, również terapia laserem, zimnem (krioterapia), radioterapia oraz iniekcje różnych leków, w tym kortykosteroidów. Do metod nieinwazyjnych zali-

11 cza się terapię uciskową oraz miejscowe stosowanie leków w postaci maści i kremów. Preparaty te wykorzystują najczęściej działanie substancji zawartych w wyciągu z cebuli, które zmniejszają proliferację, czyli namnażanie się fibroblastów i produkcję kolagenu. Do nowoczesnych metod nieinwazyjnych zalicza się stosowanie preparatów silikonowych w postaci opatrunków lub szybko wysychających żelów. Silikony zapewniają optymalne nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Jest to niezbędne do prawidłowej regeneracji włókien kolagenowych skóry właściwej oraz prawidłowej przebudowy i dojrzewania blizny. Zastosowanie silikonów w leczeniu i profilaktyce blizn ma silne podstawy naukowe i kliniczne. Silikony są jedynymi obok doogniskowych iniekcji kortykosteroidów produktami do leczenia blizn rekomendowanymi przez autorów międzynarodowych wytycznych. Najnowsze badania kliniczne wykazały przewagę skuteczności żelu silikonowego w leczeniu blizn nad preparatami cebuli. Ważnym też dla komfortu stosowania terapii jest fakt, że silikony to preparaty bezbarwne i bezzapachowe, co jest przewagą w porównaniu do popularnych preparatów opartych na wyciągu z cebuli. Żele silikonowe to produkty wydajne, dobrze się rozprowadzają na skórze, nie pozostawiają śladów i mogą być stosowane u każdego, bez względu na wiek, a nawet u kobiet w ciąży, czy kobiet karmiących. Na rynku w ostatnich latach pojawiło się wiele preparatów silikonowych. Część z nich zawiera silikony kosmetyczne, które jednak nie wpływają na przebudowę blizny, a więc ich skuteczność w leczeniu śladów jest bardzo ograniczona. Ich działanie polega tylko na maskowaniu blizny i dlatego tak ważne jest, żeby zwracać uwagę na to, jaki preparat kupujemy. Najnowsze badania kliniczne wykazały przewagę skuteczności żelu silikonowego w leczeniu blizn nad preparatami z cebuli Żel silikonowy, który jest wyrobem medycznym może być stosowany na każdą bliznę bez względu na rodzaj, pochodzenie i czas jej powstania. Zmniejsza i uelastycznia blizny. Przynosi ulgę, znosi uczucie napięcia i świądu. Regularne stosowanie sprawia, że blizny stają się mniej widoczne. r e k l a m a

12 r e k l a m a

13 TEMAT NUMERU Grzybica chorobą cywilizacyjną Tezę postawioną w tytule potwierdzają dane statystyczne, które informują nas, że w Polsce choruje na grzybicę 25 % populacji, a grzybica paznokci występuje u co piątego Polaka. Bardziej pesymistyczne dane sugerują, że grzybica stóp może w niedługim czasie występować u połowy polskiego społeczeństwa. Uzupełniając te dane należy stwierdzić, że zakażeniom grzybiczym ulegają zarówno ludzie młodzi, jak i osoby starsze. Istnieją jednak grupy pacjentów szczególnie zagrożone zakażeniem grzybiczym. Większą ostrożność powinny zachować osoby z upośledzoną odpornością, np. u pacjentów chorych na AIDS występują rzadkie i ciężkie grzybice układowe i narządowe, które mogą być bezpośrednim zagrożeniem życia. Częściej na grzybice zapadają także chorzy na cukrzycę, cierpiący na niedokrwistość oraz pacjenci z zaburzeniami hormonalnymi lub przewlekle przyjmujący leki hormonalne (w takich przypadkach drożdżyce są częstym powikłaniem terapii). Okazuje się, że również ludzie młodzi, silni, aktywni bardzo często zakażają się grzybami chorobotwórczymi. Powodem tego jest niewystarczająca ostrożność w kontaktach z innymi ludźmi, którzy mogą być zakażeni. I nie chodzi nawet o bezpośrednie przenoszenie grzybów, lecz o miejsca, w których grzyby rozwijają się wręcz kwitnąco. Dotyczy to basenów, wspólnych pryszniców w akademikach, siłowni, sal gimnastycznych. Źródłem infekcji grzybiczych mogą być także kontakty ze zwierzętami, na co narażeni są głównie hodowcy i lekarze weterynarii. Grzybica najczęściej atakuje skórę, włosy, paznokcie i błony śluzowe. Czasami może pojawić się znacznie poważniejsze zakażenie grzybicze narządów wewnętrznych, czy układowe obejmujące znaczną część ustroju. Grzybica jest chorobą zakaźną, a więc pacjent zaraża się od innego pacjenta lub zwierzęcia. Pośrednio w rozprzestrzenianiu grzybicy mogą uczestniczyć przedmioty osobiste należące do chorego, takie jak ręczniki, obuwie, bielizna, myjki. Często zakażeniom sprzyja obniżenie odporności czy to w wyniku procesu chorobowego, czy w trakcie terapii lekami obniżającymi odporność (np. długotrwałe stosowanie leków sterydowych). Ale najczęściej grzybice pojawiają się jako skutek nadmiernego wyjałowienia organizmu np. w trakcie intensywnej antybiotykoterapii. sierpień

14 TEMAT NUMERU Profilaktyka Biorąc pod uwagę sposób rozprzestrzeniania się tej choroby, należy przede wszystkim chronić swój organizm przed możliwością zarażenia. Wskazane jest stosowanie profilaktyki zarówno w wymiarze zewnętrznym (to znaczy noszenie obowiązkowe obuwia ochronnego na basenach, siłowniach, wspólnych prysznicach, nie korzystanie z ręczników i innych osobistych rzeczy osób trzecich), jak i w wymiarze wewnętrznym (wzmacnianie sił obronnych organizmu, kontrolowanie przebiegu cukrzycy, stosowanie probiotyków w trakcie kuracji antybiotykowej oraz profilaktycznie). Ważne jest jakie obuwie nosimy na co dzień mało przewiewne buty i skarpety ze sztucznych włókien sprzyjają powstaniu choroby. Również osoby przez wiele godzin UWAGA! Zarazić można się korzystając ze wspólnej wanny czy ręcznika sierpień noszące to samo obuwie, zwłaszcza gdy stopa w nim się poci, narażone są na rozwój grzybicy np. sportowcy, żołnierze, policjanci, także górnicy, murarze (istnieje nawet specjalne określenie stopa atlety ). Także kobiety, którym biurowa etykieta nawet w upalne lato zabrania pokazywania odkrytych nóg i palców swoich stóp w półodkrytych butach, narażone są na grzybicę. Podobnie panowie, nosząc zakryte obuwie (jak przystało na wymagany w biznesie formalny styl) spędzając w biurze nawet kilkanaście godzin dziennie, zapominają o swoich stopach. Nogi pocą się, powodując wilgotnienie skarpetek i w ten sposób powstaje doskonałe podłoże do rozwoju grzybów. Wystarczy, że w domu jest jedna osoba, która cierpi na grzybicę, a ryzyko pojawienia się tej choroby u pozostałych domowników rośnie w postępie geometrycznym. Zarazić można się korzystając ze wspólnej wanny czy ręcznika. Wystarczy, że on pożyczy sobie jej gąbkę do mycia lub nożyczki do paznokci, a ona po kąpieli wsunie stopy w jego klapki grzybica przechodzi na następną osobę. Rozpoznanie Prawidłowe i skuteczne postępowanie lecznicze w chorobach wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze, w tym także grzyby, zależy od ich dokładnego poznania, ponieważ może to ułatwić znalezienie skutecznego leku. W przypadku grzybów było sporo niejasności dotyczących ich przynależności w klasyfikacji wszystkich organizmów. Wyraźnie odstają one swoimi cechami życiowymi zarówno od Królestwa Zwierząt, jak i Królestwa Roślin, dlatego dzisiaj są one uważane jako odrębna grupa organizmów i skupiają się w Królestwo Grzybów. Posiadają one pewne stałe cechy, a mianowicie do życia potrzebują pożywki i wody. Mogą przybierać formy wielokomórkowe (owocniki niektórych grzybów są rarytasem w kuchni), lub żyć jako organizmy jednokomórkowe (wśród nich występują także te chorobotwórcze). Skórę, włosy i paznokcie najczęściej atakują dermatofity Microsporum, Trichophyton, Epidermophyton. Z kolei błony śluzowe jamy ustnej, przewodu pokarmowego, układu rodnego są bardzo dobrym siedliskiem dla drożdżopodobnych grzybów z rodzaju Candida. Rodzaje grzybicy Przyjrzyjmy się jaki obraz mogą mieć choroby o podłożu grzybiczym. Najczęściej zmiany (nie da się ich nie zauważyć) pojawiają się na skórze stóp, głównie między palcami, począwszy od palca najmniejszego, mogą zajmować kolejne przestrzenie międzypalcowe. Objawy mogą także wystąpić na skórze dłoni, przedramion, lub w pachwinach. Grzybica objawia się okrągłą lub owalną plamą rumieniową i pęcherzami, które zamieniają się z czasem w strupy. Pojawiać się może nieprzyjemny zapach. Bardzo często zmianom takim towarzyszy świąd (swędzenie), zaczerwienienie, podrażnienie, czy łuszczenie się naskórka. W przypadku, gdy nie podejmujemy leczenia, zmiany skórne znacznie się powiększają, może dojść do zainfekowania płytki paznokcia, a wtedy kuracja przeciw grzybicza wydłuży się znacznie, będzie bardziej kosztowna, uciążliwa i będzie konieczność prowadzenia jej pod kontrolą lekarza dermatologa. Każdy kto choć raz miał kontakt z grzybicą, bez wątpienia przyzna, że należy ona do jednej z bardziej uporczywych chorób. Łupież Inną równie przykrą odmianą grzybicy jest łupież pstry. Wbrew pozorom nie jest to biały proszek spadający z naszych włosów na czarną koszulę - ten przypadek nosi nazwę grzybicy skóry owłosionej głowy i leczy się go najczęściej za pomocą ketokonazolu, substancji obecnej w niektórych szamponach przeciw

15 łupieżowych. Łupież pstry to zmiany na skórze gładkiej wymagające również interwencji farmakologicznej. Na ciele chorego pojawiają się różowe, lub ciemniejsze - brunatne plamy, które w procesie wzrostu mogą nawet zlewać się w jedność. Miejsca te nie opalają się na słońcu, a w świetle ultrafioletowym świecą, co jest często widoczne u osób bawiących się w dyskotece. Do infekcji dochodzi bardzo często w solariach. Niewątpliwie najtrudniejszą do leczenia odmianą grzybicy zewnętrznej jest mikoza paznokci. Zakażona płytka paznokcia traci różową barwę, paznokieć zmienia swój naturalny kolor, ulega pobruzdkowaniu, kruszy się, a naskórek wokół rogowacieje. Czasem wał paznokciowy (obszar wokół paznokcia) jest opuchnięty, bolący, zaczerwieniony. Leczenie jest długotrwałe, może wystąpić konieczność chirurgicznego zdjęcia paznokcia. Leczenie Leczenie grzybic wymaga dużego samozaparcia, jest długotrwałe i często obserwujemy nawroty, które mogą zniechęcać do podejmowania dalszych prób zwalczenia uciążliwych dolegliwości. Swoje podejrzenia co do występowania grzybicy powinniśmy potwierdzić u lekarza. Poradnie dermatologiczne należą jednak do bardziej obleganych, dlatego konsultacje należy przeprowadzić u lekarza rodzinnego, a w ostateczności można podjąć leczenie po konsultacji z farmaceutą, gdy objawy wydają się na tyle charakterystyczne, że nie budzą wątpliwości. Farmaceuci dysponują szeroką gamą preparatów przeciw grzybiczych dostępnych bez recepty. Jedną z bardziej znanych i szeroko reklamowanych substancji leczniczych jest ketokonazol skierowany głównie do leczenia klasycznego OBJAWY Ogólnymi objawami, które obserwujemy przy wielu rodzajach grzybic powierzchniowych, są: swędzenie miejsc chorobowo zmienionych łuszczenie się, pękanie skóry tworzenie się pęcherzyków lub wykwitów skórnych miejscowe zaczerwienienia (z pozoru niewinne) czasem bardzo nieprzyjemny zapach potu łupieżu głowy, gdzie stosowany jest w postaci szamponu. Ważne aby mycie głowy takim szamponem było dokładne i stosunkowo długie. Ketokonazol to lek który może być także stosowany w innych postaciach zewnętrznych takich jak kremy, płyny do stosowania na skórę, zasypki. Kolejnym lekiem przeciw grzybiczym, zdobywającym coraz większe uznanie pacjentów jest cyklopiroks stosowany w leczeniu zarówno grzybic paznokci (Batrafen), jak i łupieżu (Pirolam szampon) oraz zmian skórnych w postaci żelu, kremu lub płynu na skórę. Ważnym lekiem jest także terbinafina (Terbiderm), którą stosujemy przede wszystkim na grzybicę stóp. Nie traci uznania wśród pacjentów także jeden ze starszych leków, a mianowicie clotrimazol, który także ze względu na przystępną cenę jest ciągle jednym z częściej stosowanych leków. Clotrimazol w postaci globulek dopochwowych jest podstawowym lekiem stosowanym w grzybicach pochwy. W ginekologii leczy się także mikonazolem. Kuracje przeciw grzybicze wymagają często włączenia leków doustnych. Najczęściej stosuje się flukonazol, itrakonazol i terbinafinę. W trakcie kuracji doustnych należy pamiętać o ochronie wątroby, ponieważ leki te mocno obciążają ten ważny narząd. Należy stosować się do zaleceń lekarza oraz wyeliminować substancje dodatkowo mogące obciążać wątrobę np. alkohol. Podsumowując należy stwierdzić, że leczenie grzybic jest kłopotliwe, a częste nawroty mogą działać deprymująco. Ujemną stroną terapii bywa także jej koszt, szczególnie w przypadku grzybicy paznokci jest on dość znaczny. Prowadząc terapię pod okiem lekarza i farmaceuty możemy jednak liczyć na sukces w walce z tymi niewidocznymi gołym okiem, małymi grzybkami. sierpień

16 r e k l a m a r e k l a m a

17 Migrena - co powinniśmy wiedzieć? Jest to choroba, prawdopodobnie uwarunkowana genetycznie, którą kojarzymy z silnym bólem głowy. Rzeczywiście, jest to jej główny objaw, z tym, że ból występuje z różnym nasileniem, często jest jednostronny, może być pulsujący. Czynnikami nasilającymi bóle migrenowe są silne emocje, wysiłek fizyczny, zbyt krótki lub zbyt ługi sen i niektóre pokarmy (czekolada, czerwone wino, sery pleśniowe). Migrena ma charakter napadowy, a czas trwania bólu waha się od kilku godzin do kilku dni. Bólom towarzyszyć mogą inne, różnorodne objawy takie jak: silny światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięk, nudności i wymioty. Bywa tak, że atak migreny poprzedza swego rodzaju zapowiedź, tak zwana aura. Obserwujemy wtedy parestezje, czyli dziwne wrażenia czuciowo-dotykowe, zawężenie pola widzenia, migoczące mroczki przed oczyma, a nawet niedowłady. Kobiety bardziej narażone Migrena występuje dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, w sumie dotyczy kilkunastu procent ludzi. Najczęściej pojawia się w młodym wieku, bywa także spotykana u dzieci, i trwa przeważnie całe życie. Przyczyny Przyczyny tych dokuczliwych dolegliwości tkwią w głowie, a dokładnie mówiąc dotyczą nieprawidłowości w stanie napięcia naczyń krwionośnych występujących w mózgu, odpowiadających za ukrwienie tkanki nerwowej. Zaburzenia rozpoczynają się od skurczu w naczyniach głowy (wówczas występuje aura migrenowa), po czym następuje faza rozszerzenia naczyń i zwiększenia ich przepuszczalności, wtedy pojawia się ból głowy, światłowstręt, jadłowstręt, nudności i wymioty. Ciąg dalszy na stronie 18 sierpień

18 Przebieg choroby Migreny mogą przebiegać z różnym nasileniem i stopniem zróżnicowania objawów, co pozwoliło wyodrębnić jej kilka rodzajów: klasyczna, w której ból zlokalizowany jest w okolicy czoła i skroni, pacjent odczuwa wypychanie gałki ocznej, atak poprzedzony jest aurą z zaburzeniami widzenia, a nawet może dojść do krótkotrwałej ślepoty, zwykła, bez aury, pozostałe dolegliwości jak w migrenie klasycznej, okoporaźna, występują klasyczna migrenowe bóle głowy przebiegające z porażeniem mięśni okoruchowych, co prowadzi do opadnięcia powieki, utrudnionego poruszania gałką oczną, a w efekcie podwójnego widzenia, połowiczoporaźna, występują pulsacyjne bóle głowy, którym towarzyszą zaburzenia neurologiczne typu niedowładów, stan migrenowy, to sytuacja kiedy napad migreny trwa dłużej niż 72 godziny, a ból jest znacznie nasilony, często wymaga hospitalizacji. Rozpoznanie Rozpoznanie migreny powinno opierać się na stwierdzeniu charakterystycznych objawów. W przypadkach budzących wątpliwości wykonuje się badania szczegółowe np. tomografię komputerową głowy, czy rezonans magnetyczny głowy, ale nie tyle w celu potwierdzenia rozpoznania migreny, ile raczej wykluczenia innych poważnych schorzeń neurologicznych. Leczenie Leczenie migreny powinno obejmować: unikanie czynników wywołujących, jeśli takie występują u chorego, szybkie zwalczanie objawów w razie wystąpienia napadu migreny, leczenie profilaktyczne, którego celem jest zmniejszenie częstości występowania napadów migreny i ich nasilenia (stosuje się je jedynie u pacjentów, u których ból głowy występuje często i napady trwają długo). W napadzie migreny najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy), jeśli napadowi towarzyszą wymioty można dołączyć metoklopramid. Coraz rzadziej w napadach migreny stosuje się dihydroergotaminę, głównie ze względu na fakt, że wywołuje sporo objawów ubocznych. W napadach średniociężkich i ciężkich najbardziej skuteczne są leki z grupy tryptanów, ich stosowanie jest jednak ograniczone przez wysoką cenę. Leczenie profilaktyczne powinno trwać minimum kilka miesięcy, stosuje się między innymi beta- -blokery, leki przeciwpadaczkowe, antydepresyjne. Przy długotrwałej dolegliwości (trwającej ponad 72 godziny) koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem sierpień

19 r e k l a m a

20 krzyżówka Litery z ponumerowanych pól utworzą hasło, które prosimy wpisać w kuponie na dole strony i wysłać na adres redakcji w terminie do r. Lista nagrodzonych umieszczona zostanie w wydaniu wrześniowym. Do wygrania: 3 stepery firmy ESPOKEY ESCALATOR oraz 5 kompletów kijków do Nordic Walking Hasło Lista nagrodzonych osób oraz nagrody za prawidłowo rozwiązane krzyżówki z numeru czerwcowego: 1. Maria Drop, ul. Energetyczna 21, Wolsztyn - Waga łazienkowa SINBO SBS Maria Śliwowska, ul. Zamenhofa 6/8, Police - Mikser kuchenny firmy Zelmer 3. Katarzyna Romińska, ul. Niemczewo 7, Dębnica Kaszubska - Mini-gril i torba chłodząca 32 cm Sagaform BBQ 4. Barbara Józefowicz, ul. Ozorowskie Przedmieście 4A/37, Łęczyca - Mikrofalówka First krzyżówka - kupon konkursowy sierpień Imię... Nazwisko... Telefon... Adres... Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych w celu rozstrzygnięcia konkursu (ustawa z dnia r. o ochronie danych osobowych, Dz. U. nr 133, poz. 883) PODPIS

21 r e k l a m a r e k l a m a

22 Zdrowie w kuchni FILET Z INDYKA Z CUKINIĄ Odżywczy obiad mięsny dla 4 osób Liczba porcji: 4, czas przygotowania: 20 minut, czas gotowania: 30 minut, 393 kcal i 7 g tłuszczu na porcję Składniki pierś z indyka (500 g) 8 młodych ziemniaków (800 g) 1½ szklanki rosołu drobiowego z kostki (375 ml) 5 łyżek jogurtu naturalnego bez dodatku cukru (100 g) 2 łyżki oliwy (8 g) 16 ziarenek białego pieprzu (3 g) 10 ziarenek kolendry (2 g) 1/2 filiżanki posiekanego szczypiorku (10 g) 1 łyżeczka soli morskiej (2 g) 2 małe, młode cukinie (1 kg) Dodatkowe informacje Jogurt naturalny bez dodatku cukru. Sposób przygotowania Ziemniaki obierz i ugotuj w osolonej wodzie. Cukinie oczyść, usuń nasady szypułek, pokrój w plasterki (nie obieraj). Mięso opłucz, osusz, pokrój na porcje, lekko posól. Obsmaż na gorącej oliwie na brązowy kolor. Do filetów dodaj cukinie i lekko podduś. Podlej rosołem drobiowym i duś pod przykryciem 5 min. Dodaj jogurt i wymieszaj. Odstaw. W moździerzu utłucz ziarna pieprzu i kolendry. Szczypiorek umyj, osusz, drobno posiekaj. Na półmisku ułóż mięso i jarzyny. Posyp przyprawami i szczypiorkiem. Dodaj ugotowane i odparowane ziemniaki. SMACZNEGO PLACKI BANANOWO CYNAMONOWE Liczba porcji: 2, czas przygotowania: 20 minut, 349 kcal i 9 g tłuszczu na porcję Składniki 1/2 banana (100 g) 1 jajko (75 g) ¾ filiżanki mąki pszennej graham (110 g) 1 filiżanka mleka 2 łyżki oleju rzepakowego (8 g) 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia (0,5 g) 2 łyżeczki zmielonego cynamonu (4 g) Sposób przygotowania Mąkę zmiksuj z bananem, mlekiem, jajkiem i proszkiem do pieczenia. Jeżeli ciasto będzie zbyt gęste dolej kilka łyżek przegotowanej, letniej wody. Smaż na 2 łyżkach oleju rzepakowego na teflonowej patelni. Po wyłożeniu na talerz posyp cynamonem. SMACZNEGO! sierpień

23 r e k l a m a

24 r e k l a m a OROFAR MAX Chlorek cetylopirydyniowy 2 mg + Chlorowodorek lidokainy 1 mg Pastylki twarde Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie antyseptyczne stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, a także łagodzenie dolegliwości bólowych w tych stanach. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na cetylopirydyniowy chlorek, lidokainy chlorowodorek, inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Otrivin 0,1% Chlorowodorek ksylometazoliny, 1 mg/ml, Aerozol do nosa, roztwór Wskazania do stosowania: Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Preparat ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Otrivin 0,1% ułatwia wziernikowanie nosa. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. Podobnie jak w przypadku innych leków zwężających naczynia krwionośne, ksylometazoliny nie należy stosować u pacjentów po zabiegach chirurgicznych prowadzonych drogą przeznosową, np. przezklinowe usunięcie przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Th e r a fl u zatoki Paracetamol 650 mg + Chlorowodorek fenylefryny 10 mg RECREATE PMS(FROM PDF) Proszek do sporządzania roztworu doustnego Wskazania do stosowania Leczenie objawowe dolegliwości związanych z chorobami zatok takich jak: ból głowy, niedrożność zatok i nosa przebiegająca z bólem oraz objawami przekrwienia i obrzęku błony śluzowej. Działa przeciwgorączkowo, łagodzi objawy przeziębienia i grypy (dreszcze, bóle mięśni i głowy). Przeciwwskazania: W następujących przypadkach stosowanie preparatu jest przeciwwskazane: - nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, - ciężkie schorzenia układu krwionośnego, wątroby, nerek, - nadciśnienie tętnicze, - gruczolak gruczołu krokowego z tendencją do zalegania moczu, - niedrożność szyi pęcherza moczowego, - niedrożność odźwiernika dwunastnicy, - czynna choroba wrzodowa, - cukrzyca, - choroby płuc (w tym astma), - jaskra z wąskim kątem przesączania, - wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, - padaczka, - stosowanie inhibitorów MAO i okres do 2 tygodni po ich odstawieniu - ciąża i karmienia piersią - dzieci poniżej 12 lat Podmiot odpowiedzialny: Novartis Consumer Health GmbH, Niemcy Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

GRYPA CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT? CZY WYKORZYSTAŁŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI BY USTRZEC SIĘ PRZED GRYPĄ?

GRYPA CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT? CZY WYKORZYSTAŁŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI BY USTRZEC SIĘ PRZED GRYPĄ? GRYPA CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT? CZY WYKORZYSTAŁŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI BY USTRZEC SIĘ PRZED GRYPĄ? ZDOBĄDŹ INFORMACJE! ZASZCZEP SIĘ! ZDOBĄDŹ OCHRONĘ! SZCZEPIONKA PRZECIW GRYPIE CZYM JEST

Bardziej szczegółowo

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Otrivin dla dzieci; 0,5 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku,

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Otrivin 0,05%; 0,5 mg/ml, krople do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Otrivin 0,05%; 0,5 mg/ml, krople do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Otrivin 0,05%; 0,5 mg/ml, krople do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem

Bardziej szczegółowo

Hipoglikemia Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o.

Hipoglikemia Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. Hipoglikemia Hipoglikemia Hipoglikemia, zwana inaczej niedocukrzeniem, oznacza obniżanie stężenia glukozy we krwi do wartości poniżej 55 mg/dl (3,1 mmol/l) Niekiedy objawy hipoglikemii mogą wystąpić przy

Bardziej szczegółowo

Ostre infekcje u osób z cukrzycą

Ostre infekcje u osób z cukrzycą Ostre infekcje u osób z cukrzycą Sezon przeziębień w pełni. Wokół mamy mnóstwo zakatarzonych i kaszlących osób. Chorować nikt nie lubi, jednak ludzie przewlekle chorzy, jak diabetycy, są szczególnie podatni

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Xylometazolin Vibrocil; 1 mg/ml, krople do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Xylometazolin Vibrocil; 1 mg/ml, krople do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Xylometazolin Vibrocil; 1 mg/ml, krople do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Terbilum 10 mg/g krem Terbinafini hydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Terbilum 10 mg/g krem Terbinafini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Terbilum 10 mg/g krem Terbinafini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

ETYKIETO-ULOTKA OZNAKOWANIE OPAKOWANIA BEZPOŚREDNIEGO PRODUKTU LECZNICZEGO

ETYKIETO-ULOTKA OZNAKOWANIE OPAKOWANIA BEZPOŚREDNIEGO PRODUKTU LECZNICZEGO ETYKIETO-ULOTKA OZNAKOWANIE OPAKOWANIA BEZPOŚREDNIEGO PRODUKTU LECZNICZEGO RUTINOSAL C Salicis cortex + Rutosidum + Vitaminum C tabletka, 300 mg + 20 mg + 40 mg Skład tabletki: kora wierzby - 300 mg rutozyd

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Otrivin dla dzieci; 0,5 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Otrivin dla dzieci; 0,5 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Otrivin dla dzieci; 0,5 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA DIKLONAT P, 10 mg/g, żel (Diclofenacum natricum) Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona ważne informacje dla pacjenta. Lek ten jest

Bardziej szczegółowo

CIBA-GEIGY Sintrom 4

CIBA-GEIGY Sintrom 4 CIBA-GEIGY Sintrom 4 Sintrom 4 Substancja czynna: 3-[a-(4-nitrofenylo-)-0- -acetyloetylo]-4-hydroksykumaryna /=acenocoumarol/. Tabletki 4 mg. Sintrom działa szybko i jest wydalany w krótkim okresie czasu.

Bardziej szczegółowo

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotkach dla pacjenta

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotkach dla pacjenta Aneks III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotkach dla pacjenta Uwaga: Konieczna może być późniejsza aktualizacja zmian w charakterystyce produktu leczniczego i ulotce

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Otrivin; 1 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Otrivin; 1 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Otrivin; 1 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ

Bardziej szczegółowo

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego Poradnik dla pacjenta Dr Maciej Starachowski Ostre zapalenie ucha środkowego. Co to jest? Ostre zapalenie ucha środkowego jest rozpoznawane w przypadku zmian zapalnych w uchu

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Glimbax, 0,74 mg/ml (0,074%), roztwór do płukania jamy ustnej i gardła (Diclofenacum)

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Glimbax, 0,74 mg/ml (0,074%), roztwór do płukania jamy ustnej i gardła (Diclofenacum) ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Glimbax, 0,74 mg/ml (0,074%), roztwór do płukania jamy ustnej i gardła (Diclofenacum) Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona ważne informacje

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Orofar, (2 mg + 1,5 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Orofar, (2 mg + 1,5 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Orofar, (2 mg + 1,5 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej Benzoxonii chloridum + Lidocaini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią

Bardziej szczegółowo

Tersilat, 10 mg/g, krem Terbinafini hydrochloridum

Tersilat, 10 mg/g, krem Terbinafini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Tersilat, 10 mg/g, krem Terbinafini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

Bardziej szczegółowo

Septolete plus, (10 mg + 2 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej. Benzocainum + Cetylpyridinii chloridum

Septolete plus, (10 mg + 2 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej. Benzocainum + Cetylpyridinii chloridum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Septolete plus, (10 mg + 2 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej Benzocainum + Cetylpyridinii chloridum Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ

Bardziej szczegółowo

ANEKS III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta

ANEKS III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta ANEKS III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta Uwaga: Konieczna może być późniejsza aktualizacja charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta

Bardziej szczegółowo

Diosminum. Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Diosminum. Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Diohespan max, 1000 mg, tabletki Diosminum Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten jest dostępny

Bardziej szczegółowo

DAKTARIN 20 mg/g, puder leczniczy do rozpylania na skórę (Miconazoli nitras)

DAKTARIN 20 mg/g, puder leczniczy do rozpylania na skórę (Miconazoli nitras) Ulotka dla pacjenta Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona ważne informacje dla pacjenta. Lek ten jest dostępny bez recepty, aby można było leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza.

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA VERTIX, 24 MG, TABLETKI (BETAHISTINI DIHYDROCHLORIDUM)

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA VERTIX, 24 MG, TABLETKI (BETAHISTINI DIHYDROCHLORIDUM) ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA VERTIX, 24 MG, TABLETKI (BETAHISTINI DIHYDROCHLORIDUM) Należy zapoznać się z treścią ulotki przez zastosowaniem leku. - Należy zachować tę ulotkę, aby w

Bardziej szczegółowo

6.2. Podsumowanie planu zarządzania ryzykiem dotyczącego produktu leczniczego DUOKOPT przeznaczone do wiadomości publicznej

6.2. Podsumowanie planu zarządzania ryzykiem dotyczącego produktu leczniczego DUOKOPT przeznaczone do wiadomości publicznej 6.2. Podsumowanie planu zarządzania ryzykiem dotyczącego produktu leczniczego DUOKOPT przeznaczone do wiadomości publicznej 6.2.1. Podsumowanie korzyści wynikających z leczenia Co to jest T2488? T2488

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH

INFORMACJE ZAMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH BEZPOŚREDNICH WOREK 10 KG 1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO CIECHOCIŃSKI SZLAM LECZNICZY proszek do sporządzania roztworu na skórę produkt złożony 2. ZAWARTOŚĆ SUBSTANCJI CZYNNYCH Co zawiera Ciechociński szlam leczniczy

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Otrivin Menthol; 1 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Otrivin Menthol; 1 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Otrivin Menthol; 1 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem

Bardziej szczegółowo

NIE NARAŻAJ SWOJEGO ZDROWIA! STOP PRZEDSTAWIAMY RECEPTĘ NA SKUTECZNĄ PROFILAKTYKĘ

NIE NARAŻAJ SWOJEGO ZDROWIA! STOP PRZEDSTAWIAMY RECEPTĘ NA SKUTECZNĄ PROFILAKTYKĘ NIE NARAŻAJ SWOJEGO ZDROWIA! POWIEDZ grypie STOP PRZEDSTAWIAMY RECEPTĘ NA SKUTECZNĄ PROFILAKTYKĘ Jedną z najpowszechniej występujących i wciąż niedocenianych chorób jest grypa, choroba, która w sezonie

Bardziej szczegółowo

BROSZURA INFORMACYJNA DLA PACJENTA

BROSZURA INFORMACYJNA DLA PACJENTA BROSZURA INFORMACYJNA DLA PACJENTA Zastosowanie produktu BOTOX /Vistabel 4 jednostki Allergan/0,1 ml toksyna botulinowa typu A w leczeniu zmarszczek pionowych gładzizny czoła Spis treści Co to są zmarszczki

Bardziej szczegółowo

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 1 1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO Cholinex Intense, 2,5 mg + 1,2 mg, tabletki do ssania 2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY Jedna tabletka do ssania zawiera 2,5 mg heksylorezorcynolu

Bardziej szczegółowo

www.polfawarszawa.pl ul. Karolkowa 22/24, 01-207 Warszawa, tel. (0-22) 691 39 00, fax (0-22) 691 38 27

www.polfawarszawa.pl ul. Karolkowa 22/24, 01-207 Warszawa, tel. (0-22) 691 39 00, fax (0-22) 691 38 27 Polfa Warszawa S.A. dziękuje Pani doc. dr hab. Idalii Cybulskiej wieloletniemu lekarzowi Instytutu Kardiologii w Aninie za pomoc w opracowaniu niniejszego materiału. ul. Karolkowa 22/24, 01-207 Warszawa,

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. VICEBROL, 5 mg, tabletki. Vinpocetinum

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. VICEBROL, 5 mg, tabletki. Vinpocetinum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA VICEBROL, 5 mg, tabletki Vinpocetinum Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. ZYX, 5 mg, tabletki powlekane. Levocetirizini dihydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. ZYX, 5 mg, tabletki powlekane. Levocetirizini dihydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika ZYX, 5 mg, tabletki powlekane Levocetirizini dihydrochloridum Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. XYLOMETAZOLIN WZF 0,05%, 0,5 mg/ml, krople do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. XYLOMETAZOLIN WZF 0,05%, 0,5 mg/ml, krople do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta XYLOMETAZOLIN WZF 0,05%, 0,5 mg/ml, krople do nosa, roztwór Xylometazolini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Ksylometazoliny chlorowodorek Basic Pharma 1 mg/ml, krople do nosa, roztwór Xylomethazolini hydrochloridum Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ

Bardziej szczegółowo

Przedzabiegowa ankieta anestezjologiczna

Przedzabiegowa ankieta anestezjologiczna SPECJALISTYCZNY NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ MOTO MED Kazimiera Sikora 25 731 KIELCE, ul. Słoneczna 1 Biuro tel (041) 346-08-50; fax (041) 346-21-00 Przychodnie- ul Słoneczna 1 (041)345-11-47;

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. LORATADYNA PYLOX 10 mg, tabletki Loratadinum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. LORATADYNA PYLOX 10 mg, tabletki Loratadinum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta LORATADYNA PYLOX 10 mg, tabletki Loratadinum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DOŁĄCZONA DO OPAKOWANIA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. UNDOFEN MAX 10 mg/g, krem (Terbinafini hydrochloridum)

ULOTKA DOŁĄCZONA DO OPAKOWANIA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. UNDOFEN MAX 10 mg/g, krem (Terbinafini hydrochloridum) ULOTKA DOŁĄCZONA DO OPAKOWANIA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA UNDOFEN MAX 10 mg/g, krem (Terbinafini hydrochloridum) Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY Aktywność fizyczna glukometr glukometr glukometr glukometr glukometr skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 1 2013-05-09 14:12:46 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Bardziej szczegółowo

UNDOFEN MAX SPRAY, 10 mg/g, aerozol na skórę, roztwór (Terbinafini hydrochloridum)

UNDOFEN MAX SPRAY, 10 mg/g, aerozol na skórę, roztwór (Terbinafini hydrochloridum) ULOTKA DOŁĄCZONA DO OPAKOWANIA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA UNDOFEN MAX SPRAY, 10 mg/g, aerozol na skórę, roztwór (Terbinafini hydrochloridum) Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem

Bardziej szczegółowo

POSTĘPOWANIE W CUKRZYCY I OPIEKA NAD DZIECKIEM W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH

POSTĘPOWANIE W CUKRZYCY I OPIEKA NAD DZIECKIEM W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH POSTĘPOWANIE W CUKRZYCY I OPIEKA NAD DZIECKIEM W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH CUKRZYCA.? cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynika

Bardziej szczegółowo

UŻYTECZNA RADA: miej w bagażu choćby plastikowy nożyk do obierania owoców.

UŻYTECZNA RADA: miej w bagażu choćby plastikowy nożyk do obierania owoców. Owoce i warzywa należy spożywać kilka razy dziennie. Trzeba jednak pamiętać, aby były odpowiednio przygotowane! Po pierwsze, dobrze je umyj. Po drugie, samodzielnie obierz ze skóry lub łupiny nie kupuj

Bardziej szczegółowo

Aktywność fizyczna. Schemat postępowania w cukrzycy

Aktywność fizyczna. Schemat postępowania w cukrzycy Aktywność fizyczna Schemat postępowania w cukrzycy Aktywność fizyczna Ćwiczenia i gimnastyka są korzystne dla każdego, a w szczególności dla chorych na cukrzycę. W przypadku tej choroby wysiłek fizyczny

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Miacalcic, 50 j.m./ml, roztwór do wstrzykiwań Miacalcic, 100 j.m./ml, roztwór do wstrzykiwań Calcitoninum salmonis Należy zapoznać się z treścią

Bardziej szczegółowo

Homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami leczniczymi. 100 g maści zawiera:

Homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami leczniczymi. 100 g maści zawiera: Ulotka dla pacjenta Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona ważne informacje dla pacjenta. Lek ten jest dostępny bez recepty, aby można było leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza.

Bardziej szczegółowo

Aneks III. Uzupełnienia odpowiednich punktów Charakterystyki Produktu Leczniczego i Ulotki dla pacjenta

Aneks III. Uzupełnienia odpowiednich punktów Charakterystyki Produktu Leczniczego i Ulotki dla pacjenta Aneks III Uzupełnienia odpowiednich punktów Charakterystyki Produktu Leczniczego i Ulotki dla pacjenta Uwaga: Charakterystyka Produktu Leczniczego i Ulotka dla pacjenta są wynikiem zakończenia procedury

Bardziej szczegółowo

Hiperglikemia. Schemat postępowania w cukrzycy

Hiperglikemia. Schemat postępowania w cukrzycy Hiperglikemia Schemat postępowania w cukrzycy Postępowanie w przypadku stwierdzenia wysokiego poziomu glukozy we krwi, czyli hiperglikemii Codzienne monitorowanie poziomu cukru (glukozy) we krwi stanowi

Bardziej szczegółowo

AIDS AIDS jest nabytym zespołem upośledzenia odporności, którego skrót (AIDS) wywodzi się od pierwszych liter nazwy angielskiej: (A)cquired (I)mmune

AIDS AIDS jest nabytym zespołem upośledzenia odporności, którego skrót (AIDS) wywodzi się od pierwszych liter nazwy angielskiej: (A)cquired (I)mmune AIDS AIDS jest nabytym zespołem upośledzenia odporności, którego skrót (AIDS) wywodzi się od pierwszych liter nazwy angielskiej: (A)cquired (I)mmune (D)eficiency (S)yndrome. Przyczyny zakażenia AIDS Czynnikiem

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie u zarządzania rzyzkiem dla produktu leczniczego Cartexan przeznaczone do publicznej wiadomości

Podsumowanie u zarządzania rzyzkiem dla produktu leczniczego Cartexan przeznaczone do publicznej wiadomości Podsumowanie u zarządzania rzyzkiem dla produktu leczniczego Cartexan przeznaczone do publicznej wiadomości Omówienie rozpowszechnienia choroby Rosnąca oczekiwana długość życia i starzejące się społeczeństwo

Bardziej szczegółowo

Szczepienia fakty i mity

Szczepienia fakty i mity GRUPA Co to są szczepionki? Szczepionka zawiera odpowiednio przygotowane, osłabione lub martwe drobnoustroje albo ich części, pozbawione zdolności wywołania choroby. Po wprowadzeniu ich do organizmu układ

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. VICEBROL FORTE; 10 mg, tabletki Vinpocetinum

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. VICEBROL FORTE; 10 mg, tabletki Vinpocetinum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA VICEBROL FORTE; 10 mg, tabletki Vinpocetinum Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby

Bardziej szczegółowo

Przeziębienia - badanie ankietowe dotyczące zagadnień związanych z infekcjami sezonowymi.

Przeziębienia - badanie ankietowe dotyczące zagadnień związanych z infekcjami sezonowymi. Raport z badania ankietowego Przeziębienia - badanie ankietowe dotyczące zagadnień związanych z infekcjami sezonowymi. Strona 1/32 Spis treści Komentarz autora..................................................

Bardziej szczegółowo

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 1. NAZWA WŁASNA PRODUKTU LECZNICZEGO CROTAMITON FARMAPOL płyn do stosowania na skórę, 100 mg/g 2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNEJ 1 g płynu do stosowania

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Dicloratio gel, 1% (10 mg/g), żel Diclofenacum natricum

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Dicloratio gel, 1% (10 mg/g), żel Diclofenacum natricum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Dicloratio gel, 1% (10 mg/g), żel Diclofenacum natricum Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten

Bardziej szczegółowo

LOPERAMID WZF 2 mg, tabletki Loperamidi hydrochloridum

LOPERAMID WZF 2 mg, tabletki Loperamidi hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta LOPERAMID WZF 2 mg, tabletki Loperamidi hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Metafen żel Forte, 100 mg/g (10%), żel Ibuprofenum lysinum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Metafen żel Forte, 100 mg/g (10%), żel Ibuprofenum lysinum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Metafen żel Forte, 100 mg/g (10%), żel Ibuprofenum lysinum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera

Bardziej szczegółowo

B. ULOTKA DLA PACJENTA

B. ULOTKA DLA PACJENTA B. ULOTKA DLA PACJENTA 13 Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta CLARITINE ALLERGY, 1 mg/ml, syrop Loratadinum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA KAMAGRA 100 mg, tabletki powlekane Sildenafil w postaci cytrynianu Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. 1- Należy zachować tę ulotkę,

Bardziej szczegółowo

Paracetamol Biofarm Paracetamolum 500 mg, tabletki

Paracetamol Biofarm Paracetamolum 500 mg, tabletki Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Paracetamol Biofarm Paracetamolum 500 mg, tabletki Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Flavamed max, 6 mg/ml (30 mg/5 ml), roztwór doustny Ambroxoli hydrochloridum

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Flavamed max, 6 mg/ml (30 mg/5 ml), roztwór doustny Ambroxoli hydrochloridum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Flavamed max, 6 mg/ml (30 mg/5 ml), roztwór doustny Ambroxoli hydrochloridum Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. MUCOANGIN, 20 mg, tabletki do ssania Ambroxoli hydrochloridum

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. MUCOANGIN, 20 mg, tabletki do ssania Ambroxoli hydrochloridum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA MUCOANGIN, 20 mg, tabletki do ssania Ambroxoli hydrochloridum Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Polibiotic, (5 mg + 5000 j.m. + 400 j.m.)/g, maść (Neomycini sulfas + Polymyxini B sulfas + Bacitracinum zincum) Należy uważnie zapoznać się z treścią

Bardziej szczegółowo

Hiperglikemia. Schemat postępowania w cukrzycy

Hiperglikemia. Schemat postępowania w cukrzycy Hiperglikemia Schemat postępowania w cukrzycy Postępowanie w przypadku stwierdzenia wysokiego poziomu glukozy we krwi, czyli hiperglikemii Codzienne monitorowanie poziomu cukru (glukozy) we krwi stanowi

Bardziej szczegółowo

Wszawica trudny problem do rozwiązania. Łódź, dn r.

Wszawica trudny problem do rozwiązania. Łódź, dn r. Wszawica trudny problem do rozwiązania Łódź, dn. 15.12.2008r. 1 Co to jest wszawica? Wszawica (łac. pediculosis) jest chorobą zakaźną, umieszczoną w wykazie chorób zakaźnych i zakażeń będącym załącznikiem

Bardziej szczegółowo

Szczepienia dla dziewięcio- i dziesięciolatków (klasy P6) Polish translation of Protecting your child against flu - Vaccination for your P6 child

Szczepienia dla dziewięcio- i dziesięciolatków (klasy P6) Polish translation of Protecting your child against flu - Vaccination for your P6 child Chroń dziecko przed grypą Szczepienia dla dziewięcio- i dziesięciolatków (klasy P6) Polish translation of Protecting your child against flu - Vaccination for your P6 child Chroń dziecko przed grypą Program

Bardziej szczegółowo

Produktu nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym lub w postaci okładów.

Produktu nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym lub w postaci okładów. CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO Amol, produkt złożony, płyn doustny, płyn na skórę 2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY 1 g produktu zawiera: Mentholum (mentol) 17,23 mg Citronellae

Bardziej szczegółowo

Grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych.

Grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych. WIRUS GRYPY Grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową poprzez kichanie, kaszel, rozmowę. W czasie kichnięcia wirus grypy porusza

Bardziej szczegółowo

DEKA SMARTLIPO - LASER LIPOLISI - ADIPOCYTOLIZA LASEROWA IMIĘ I NAZWISKO PACJENTA. Osoba kontaktowa TEL. TEL. KOM.

DEKA SMARTLIPO - LASER LIPOLISI - ADIPOCYTOLIZA LASEROWA IMIĘ I NAZWISKO PACJENTA. Osoba kontaktowa TEL. TEL. KOM. DEKA SMARTLIPO - LASER LIPOLISI - ADIPOCYTOLIZA LASEROWA IMIĘ I NAZWISKO PACJENTA Data urodzenia Wiek Waga kg Wzrost cm Leczony obszar.. Wymiary dotyczące obszaru- obwód.. Osoba kontaktowa Zawód ADRES

Bardziej szczegółowo

ZMIANY W ORGANIZMIE SPOWODOWANE PICIEM ALKOHOLU

ZMIANY W ORGANIZMIE SPOWODOWANE PICIEM ALKOHOLU ZMIANY W ORGANIZMIE SPOWODOWANE PICIEM ALKOHOLU ( na podstawie artykułu zamieszczonego na portalu internetowym www.wp.pl zebrał i opracował administrator strony www.atol.org.pl ) Przewlekłe nadużywanie

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Zyx, 5 mg, tabletki powlekane. Levocetirizini dihydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Zyx, 5 mg, tabletki powlekane. Levocetirizini dihydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Zyx, 5 mg, tabletki powlekane Levocetirizini dihydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DLA FARMACEUTY JAK WYDAWAĆ LEK INSTANYL

PRZEWODNIK DLA FARMACEUTY JAK WYDAWAĆ LEK INSTANYL PRZEWODNIK DLA FARMACEUTY JAK WYDAWAĆ LEK INSTANYL WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA: INSTANYL, AEROZOL DO NOSA LEK STOSOWANY W LECZENIU PRZEBIJAJĄCEGO BÓLU NOWOTWOROWEGO Szanowny Farmaceuto, Należy

Bardziej szczegółowo

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasada nr 1 Noś jasne, luźne, swobodne oraz bawełniane ubrania. Zakładaj tak mało ubrań jak to jest możliwe gdy jesteś w domu. Zasada nr 2 Pij dużo płynów W czasie

Bardziej szczegółowo

Elektrostymulacja zamiast leków?

Elektrostymulacja zamiast leków? 15.12.2014 Nowa metoda leczenia migreny jest już dostępna w Polsce Elektrostymulacja zamiast leków? Pacjenci cierpiący na uporczywe bóle głowy mają alternatywę. Zamiast farmakologii powodującej liczne

Bardziej szczegółowo

do udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach. Uraz termiczny może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania.

do udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach. Uraz termiczny może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania. Upały Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny. Aby móc skutecznie zapobiegać

Bardziej szczegółowo

ASMAG B 20 mg jonów magnezu + 0,25 mg pirydoksyny chlorowodorku, tabletki Magnesii hydroaspartas + Pyridoxini hydrochloridum

ASMAG B 20 mg jonów magnezu + 0,25 mg pirydoksyny chlorowodorku, tabletki Magnesii hydroaspartas + Pyridoxini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika ASMAG B 20 mg jonów magnezu + 0,25 mg pirydoksyny chlorowodorku, tabletki Magnesii hydroaspartas + Pyridoxini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać

Bardziej szczegółowo

Temat: Higiena i choroby układu oddechowego.

Temat: Higiena i choroby układu oddechowego. Temat: Higiena i choroby układu oddechowego. 1. Sprawność układu oddechowego - ważnym czynnikiem zdrowotnym. a) zanieczyszczenia powietrza Pyły miedzi, aluminium, żelaza, ołowiu, piaskowe, węglowe, azbestowe,

Bardziej szczegółowo

B. ULOTKA DLA PACJENTA (Łyżeczka z podziałką)

B. ULOTKA DLA PACJENTA (Łyżeczka z podziałką) B. ULOTKA DLA PACJENTA (Łyżeczka z podziałką) 1 Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Hedelix, 40 mg/5 ml, syrop (Hederae helicis folii extractum spissum) Należy uważnie zapoznać się

Bardziej szczegółowo

Lp. Zakres świadczonych usług i procedur Uwagi

Lp. Zakres świadczonych usług i procedur Uwagi Choroby układu nerwowego 1 Zabiegi zwalczające ból i na układzie współczulnym * X 2 Choroby nerwów obwodowych X 3 Choroby mięśni X 4 Zaburzenia równowagi X 5 Guzy mózgu i rdzenia kręgowego < 4 dni X 6

Bardziej szczegółowo

Ulotka dla pacjenta. Opakowania Butelka polietylenowa zawierająca 10 ml roztworu, w tekturowym pudełku.

Ulotka dla pacjenta. Opakowania Butelka polietylenowa zawierająca 10 ml roztworu, w tekturowym pudełku. Ulotka dla pacjenta Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona ważne informacje dla pacjenta. Lek ten dostępny jest bez recepty, aby można było leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza.

Bardziej szczegółowo

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO XYLOMETAZOLIN WZF, 0,05%, 0,5 mg/ml, krople do nosa, roztwór 2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY 1 ml roztworu zawiera 0,5 mg ksylometazoliny

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie danych o bezpieczeństwie stosowania produktu leczniczego Demezon

Podsumowanie danych o bezpieczeństwie stosowania produktu leczniczego Demezon VI.2 VI.2.1 Podsumowanie danych o bezpieczeństwie stosowania produktu leczniczego Demezon Omówienie rozpowszechnienia choroby Deksametazonu sodu fosforan w postaci roztworu do wstrzykiwań stosowany jest

Bardziej szczegółowo

Tribux 100 mg, tabletki Trimebutini maleas

Tribux 100 mg, tabletki Trimebutini maleas ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Tribux 100 mg, tabletki Trimebutini maleas Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby

Bardziej szczegółowo

krople doustne, roztwór Homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami leczniczymi

krople doustne, roztwór Homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami leczniczymi Ulotka dla pacjenta Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona ważne informacje dla pacjenta. Lek ten jest dostępny bez recepty, aby można było leczyć niektóre schorzenia bez pomocy lekarza.

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Tersilat 10 mg/g, aerozol na skórę, roztwór Terbinafini hydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika. Tersilat 10 mg/g, aerozol na skórę, roztwór Terbinafini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Tersilat 10 mg/g, aerozol na skórę, roztwór Terbinafini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku,

Bardziej szczegółowo

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach skróconej charakterystyki produktu leczniczego i ulotce dla pacjenta.

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach skróconej charakterystyki produktu leczniczego i ulotce dla pacjenta. Aneks III Zmiany w odpowiednich punktach skróconej charakterystyki produktu leczniczego i ulotce dla pacjenta. Uwaga: Niniejsze zmiany w odpowiednich punktach skróconej charakterystyki produktu leczniczego

Bardziej szczegółowo

PROFIALKTYKA GRYPY W GMINIE CZAPLINEK W LATACH

PROFIALKTYKA GRYPY W GMINIE CZAPLINEK W LATACH PROFIALKTYKA GRYPY W GMINIE CZAPLINEK W LATACH 2010-2016 CO WARTO WIEDZIEĆ O GRYPIE Każdego roku na całym świecie zaraża się 5-10% populacji osób dorosłych i 20-30%dzieci Wirusy grypy ludzkiej łatwiej

Bardziej szczegółowo

Polish translation of Protecting your child against flu - Vaccination for your 2 or 3 year old child

Polish translation of Protecting your child against flu - Vaccination for your 2 or 3 year old child Chroń dziecko przed grypą Szczepienia dla dwu- i trzylatków Polish translation of Protecting your child against flu - Vaccination for your 2 or 3 year old child Chroń dziecko przed grypą Program corocznych

Bardziej szczegółowo

Ból uważany jest za jeden z potencjalnie istotnych czynników ryzyka dotyczących śmiertelności (Sokka).

Ból uważany jest za jeden z potencjalnie istotnych czynników ryzyka dotyczących śmiertelności (Sokka). VI. 2 Elementy do podsumowania podawanego do publicznej wiadomości. VI. 2.1 Przegląd epidemiologii choroby Odczuwanie bólu jest powszechnym zjawiskiem wśród dzieci. Szacuje się, że ta dolegliwość może

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Skinoren Rosacea 150 mg/g żel Acidum azelaicum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Tenasil 10 mg/g krem Terbinafini hydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Tenasil 10 mg/g krem Terbinafini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Tenasil 10 mg/g krem Terbinafini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA 1 (5)

ULOTKA DLA PACJENTA 1 (5) ULOTKA DLA PACJENTA 1 (5) Ulotka informacyjna dla pacjenta Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona ważne informacje dla pacjenta. Lek jest dostępny bez recepty, aby można było leczyć

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. EXACYL, 100 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań Acidum tranexamicum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. EXACYL, 100 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań Acidum tranexamicum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta EXACYL, 100 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań Acidum tranexamicum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera

Bardziej szczegółowo

NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA!

NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA! NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA! NAPOJE ENERGETYCZNE, ZWANE TEŻ ENERGY DRINKAMI, NAPOJAMI ENERGETYZUJĄCYMI LUB PSYCHODRINKAMI, SĄ BARDZO POPULARNE WŚRÓD POLSKIEJ MŁODZIEŻY. GŁÓWNYM

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Terbinafina Ziaja, 10 mg/g, krem. Terbinafini hydrochloridum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Terbinafina Ziaja, 10 mg/g, krem. Terbinafini hydrochloridum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Terbinafina Ziaja, 10 mg/g, krem Terbinafini hydrochloridum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera

Bardziej szczegółowo

Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych. Klinika Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych

Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych. Klinika Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych Klinika Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Piśmiennictwo: Szczeklik E. Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych. PZWL 1979 Bolechowski F. Podstawy ogólnej diagnostyki

Bardziej szczegółowo

Produkt stosowany pomocniczo w dolegliwościach związanych ze stanami zapalnymi stawów oraz w stanach bólowych po stłuczeniach.

Produkt stosowany pomocniczo w dolegliwościach związanych ze stanami zapalnymi stawów oraz w stanach bólowych po stłuczeniach. CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 1. Nazwa produktu leczniczego Pasta borowinowa lecznicza 2. Skład jakościowy i ilościowy Borowina 3. Postać farmaceutyczna Pasta na skórę 4. Szczegółowe dane kliniczne

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Finalgon, 4 mg/g + 25 mg/g, maść Nonivamidum + Nicoboxilum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Finalgon, 4 mg/g + 25 mg/g, maść Nonivamidum + Nicoboxilum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Finalgon, 4 mg/g + 25 mg/g, maść Nonivamidum + Nicoboxilum Należy uważnie zapoznać się z treścią tej ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Rupafin 10 mg, tabletki Rupatadinum

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Rupafin 10 mg, tabletki Rupatadinum ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA Rupafin 10 mg, tabletki Rupatadinum Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku. - Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie

Bardziej szczegółowo

JESIENIĄ UWAŻAJ NA INFEKCJE!

JESIENIĄ UWAŻAJ NA INFEKCJE! JESIENIĄ UWAŻAJ NA INFEKCJE! Jesień to czas kichania, kataru, kaszlu. Nie unikniesz kontaktu z drobnoustrojami, ale możesz ograniczyć ryzyko zakażeń. Pamiętaj! Myj często ręce wodą z mydłem. Gdy kichasz

Bardziej szczegółowo

ANEKS III ODPOWIEDNIE CZĘŚCI CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO I ULOTKI DLA PACJENTA

ANEKS III ODPOWIEDNIE CZĘŚCI CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO I ULOTKI DLA PACJENTA ANEKS III ODPOWIEDNIE CZĘŚCI CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO I ULOTKI DLA PACJENTA Uwaga: Niniejsze zmiany do streszczenia charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta są wersją obowiązującą

Bardziej szczegółowo

Ulotka dla pacjenta: informacja dla użytkownika. Septolete ultra, (1,5 mg + 5 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór

Ulotka dla pacjenta: informacja dla użytkownika. Septolete ultra, (1,5 mg + 5 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór Ulotka dla pacjenta: informacja dla użytkownika Septolete ultra, (1,5 mg + 5 mg)/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór Benzydamini hydrochloridum + Cetylpyridinii chloridum Należy przeczytać

Bardziej szczegółowo

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNYCH

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNYCH CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO Nizoral 20 mg/g krem 2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNYCH 1 g kremu zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz

Bardziej szczegółowo