Forum Inwestycyjne Polska-Hiszpania, listopad Projekty Public-Private Private Partnership (PPP) w budownictwie drogowym w Polsce "

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Forum Inwestycyjne Polska-Hiszpania, listopad 2008. Projekty Public-Private Private Partnership (PPP) w budownictwie drogowym w Polsce ""

Transkrypt

1 Forum Inwestycyjne Polska-Hiszpania, listopad 2008 Projekty Public-Private Private Partnership (PPP) w budownictwie drogowym w Polsce "

2 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-2A Pierwsze trzy koncesje na budowę i eksploatację odcinków autostrad w Polsce przyznano w 1997 roku: w zakresie odcinka autostrady A-2 koncesję otrzymała Autostrada Wielkopolska S.A., w zakresie odcinka autostrady A- 4 koncesję otrzymał Stalexport Autostrada Małopolska S.A., w zakresie odcinka autostrady A-1 koncesje otrzymało konsorcjum Gdańsk Transport Company S.A.

3 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-2A Pierwsza z trzech podpisanych przez rząd w tym samym czasie umów koncesyjnych na budowę i zarządzanie odcinkiem autostrady w Polsce - została zawarta w 1997r. ze spółką Autostrada Wielkopolska S.A. AW SA (akcjonariusze: EGIS Projects, Kulczyk Holding S.A 24,1% akcji, Kulczyk Investment GmbH 19,3% akcji, NCC International AB - 10% akcji, PKN Orlen, Polskie Sieci Energetyczne 20% akcji, Strabag AG, Transroute International S.A.) przedmiotem umowy koncesyjnej jest wybudowanie do 2001r. i zarządzanie przez AW SA odcinkiem płatnej autostrady A-2 Świecko- Stryków o długości ok. 360 km. AW SA utworzyła dwie spółki córki: A-2 Bau Development GmbH dla wybudowania koncesyjnego odcinka A-2 oraz Autostrada Eksploatacja S.A. dla zarządzania tym odcinkiem.

4 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-2A W 1999r. rząd wycofał się z części umowy dot. odcinka Modła- Stryków i zlecił jego budowę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych ze środków budżetowych i pozyskanych z grantów bankowych oraz środków pomocowych UE, Na podstawie aneksów do umowy koncesyjnej AW SA zbuduje i zarządzać będzie do roku 2037 odcinkiem A2 Świecko Modła o łącznej długości ok. 253 km,

5 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-2A Odcinek Nowy Tomyśl- Modła Pierwszy etap budowy autostrady Nowy Tomyśl Modła o długości ok. 149 km (w tym ok. 48 km zmodernizowanej, istniejącej wcześniej autostrady) oddawany był do eksploatacji odcinkami: 2002, oddano do użytku całkowicie zmodernizowany odcinek Konin Września (47,7 km) 2003, spółka wyposażyła w system alarmowy i przejęła w bezpłatne zarządzanie południową obwodnicę Poznania: Komorniki Krzesiny (13,3 km), zakończono budowę i oddano do użytku nowy odcinek autostrady Września Krzesiny (37,5 km), 2004, zakończono budowę i oddano do użytku nowy odcinek autostrady Nowy Tomyśl Komorniki (50,4 km). Przejazd tymi odcinkami jest płatny (z wyłączeniem południowej obwodnicy Poznania zbudowanej ze środków budżetowych, Phare i kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego).

6 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-2A Odcinek Świecko-Nowy Tomyśl Drugi etap budowy inwestycji autostradowej Świecko- Nowy Tomyśl o długości ok. 104,5 km pozostaje w fazie projektowej, głównie z powodu trwających od jesieni 2003 roku negocjacji dotyczących kosztów budowy oraz zmian przepisów i ustawy o autostradach płatnych. Proponowane przez koncesjonariusza ceny według strony rządowej były zbyt wysokie i nie odpowiadały rzeczywistym, natomiast pod koniec roku 2006 szacowano je na ok. 600 mln (ok. 5,7 mln /km).

7 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-2A Odcinek Świecko-Nowy Tomyśl W połowie 2006, nastąpił zwrot w rozmowach pomiędzy koncesjonariuszem, a przedstawicielami rządu w sprawie budowy tego zachodniego odcinka A2. Ustalono, że AW SA wystąpi o wydanie tzw. punktowych zmian (związanych ze zmianami w projekcie autostrady) w nieważnej już decyzji lokalizacyjnej, zamiast ponownego występowania o nową decyzję (za czym opowiadał się dotychczas wojewoda). Jeżeli spółka uzyska takie decyzje, opracuje raport o oddziaływaniu projektowanej autostrady na środowisko naturalne (wymagany nowymi przepisami budowlanymi) oraz pozyska źródła finansowania inwestycji do końca 2006.

8 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-2A Odcinek Świecko-Nowy Tomyśl Pod koniec 2007 roku rząd zgodził się co do ceny za budowę odcinka. Jednakże potem koncesjonariusz podwyższył cenę w czasie negocjacji z kolejnym rządem, co spowodowało przedłużenie negocjacji o dalsze pół roku. Wówczas AW SA zaproponowało, że wybuduje ten odcinek z nawierzchnią betonową, co umożliwi większą i dłuższą eksploatację trasy. W końcu w sierpniu 2008 roku doszło do podpisania umowy na budowę i eksploatację autostrady A2 od Świecka do Nowego Tomyśla. Umowa zakłada, że AW SA wybuduje tę trasę do 2011 roku, a prace mają się rozpocząć w marcu 2009 roku.

9 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-2A Odcinek Świecko-Nowy Tomyśl AW SA Odcinek Świecko-Nowy Tomyśl Świecko Poznań Konin Warszawa Terespol Nowy Tomyśl Siedlce Łódź

10 PPP w budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-2A Odcinek Świecko- Modła: 253 km. Koncesjonariusz - Autostrada Wielkopolska S.A., w tym Świecko-Nowy Tomyśl (104,5 km) w przygotowaniu do realizacji w latach Odcinek Modła-Stryków, wybudowany w systemie tradycyjnym Odcinek Stryków k. Łodzi- Konotopa k. Warszawy (95,2 km) do realizacji w systemie koncesyjnym Trwają negocjacje z Autostradą Południe S.A. i Autostradą Mazowsze S.A.

11 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-4A Druga z podpisanych przez rząd w tym samym czasie umów koncesyjnych na budowę i zarządzanie odcinkiem autostrady w Polsce - została zawarta także w 1997r. ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A. przedmiotem umowy koncesyjnej było przygotowanie do funkcjonowania jako autostrady płatnej i dalsze zarządzanie do 2027 roku przez koncesjonariusza odcinkiem płatnej autostrady A-4 o długości 61 km pomiędzy Krakowem i Katowicami. w 2004 decyzją Ministra Infrastruktury koncesja została przeniesiona na Stalexport Autostrada Małopolska S.A., która zarządza za pośrednictwem swojej spółki operatorskiej Stalexport-Transroute Autostrada S.A. (są to spółki zależne od Stalexport Autoroute S.a.r.l. Luxemburg, której z kolei większościowym akcjonariuszem jest spółka Stalexport Autostrady S.A., w której większościowy pakiet udziałowy posiada włoska spółka Autostrade per l Italia).

12 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-4A Odcinek koncesyjny 61 km Kraków- Katowice, koncesjonariusz: Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

13 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-1A Trzecią koncesję przyznaną w 1997r. na budowę północnego odcinka autostrady A-1 otrzymało konsorcjum Gdańsk Transport Company (GTC) S.A., przedmiotem umowy koncesyjnej, podpisanej dopiero w 2004r. było zbudowanie i dalsze zarządzanie do 2037 roku przez koncesjonariusza odcinkiem płatnej autostrady A-1 o długości ok.90 km pomiędzy Rusocinem i Nowymi Marzami (ostatni odcinek otwarto dla ruchu w październiku 2008r.). W skład GTC S.A. wchodzą: Skanska ID -30%, Laing Roads z Wielkiej Brytanii -30%, Nederpol Development & Investment S.A 25% oraz Intertoll z RPA -15% udziałów.

14 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-1A W przygotowaniu była także umowa na kontynuację inwestycji w kierunku południowym, na odcinku Nowe Marzy Czerniewice o długości ok. 62 km, jednak w 2006r. Rząd przyjął rekomendację Ministra Transportu, aby odstąpić od wykonawstwa tego odcinka przez GTC S.A. i zrealizować go w systemie tradycyjnym ze względu na zbyt wysoką cenę proponowana przez GTC S.A. (5,6 mln Euro za 1 km), W styczniu 2007r. Minister Transportu ogłosił, że koncesja na budowę tej drogi wygasła, natomiast GTC S.A. złożyło w sądzie odwołanie od tej decyzji zgodnie z obowiązującym prawem administracyjnym, Na jesieni 2007r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał decyzję Ministra Transportu za nieważną i uchylił ją, jednakże w grudniu nowy Minister Infrastruktury złożył skargę kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego (pozostaje nierozpatrzona).

15 budownictwie drogowym w Polsce Autostrada A-1A w tej sytuacji Minister Infrastruktury zapowiedział, że Gdańsk Transport Company (GTC) ma zbudować odcinek autostrady A1 z Nowych Marz do Torunia. Umowa w tej sprawie przewiduje, że 62-km odcinek wybudowany zostanie najpóźniej do grudnia 2011 roku, a cena za jeden kilometr ma wynieść 11,7 mln euro. Obecnie trwają rozmowy i ustalenia pomiędzy GTC S.A., które będzie inwestorem i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad dot. szczegółów umowy.

16 Autostrada A-1, A odcinki objęte koncesjami i przewidziane do umów w koncesyjnych / negocjacji PPP Koncesja GTC S.A. Do realizacji w systemie koncesyjnym : Łódź (węzeł Stryków)- Częstochowa- Gliwice (węzeł Pyrzowice). Finalizowane są negocjacje z Autostradą Południe S.A. (Budimex-Cintra- Ferrovial)

17 Dziękuję Państwu za uwagę, Artur Fojud Wiceprezes Stowarzyszenia Polski Kongres Drogowy

RYZYKO, EFEKTYWNOŚĆ I KOSZT KAPITAŁU W SYSTEMIE FINANSOWANIA INWESTYCJI PUBLICZNO-PRYWATNEJ NA PRZYKŁADZIE AUTOSTRADY A2

RYZYKO, EFEKTYWNOŚĆ I KOSZT KAPITAŁU W SYSTEMIE FINANSOWANIA INWESTYCJI PUBLICZNO-PRYWATNEJ NA PRZYKŁADZIE AUTOSTRADY A2 ZESZYTY NAUKOWE POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ 2011 Seria: ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE z. 58 Nr kol. 1858 Aneta MICHALAK Izabela JONEK-KOWALSKA Politechnika Śląska Wydział Organizacji i Zarządzania Instytut Ekonomii

Bardziej szczegółowo

STALEXPORT AUTOSTRADY S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI W ROKU 2012. Katowice, 5 marca 2013 roku

STALEXPORT AUTOSTRADY S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI W ROKU 2012. Katowice, 5 marca 2013 roku SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI W ROKU 2012 Katowice, 5 marca 2013 roku Spis treści 1. List Prezesa Zarządu Stalexport Autostrady... 5 2. Podstawowe informacje o Stalexport Autostrady... 7 2.1.

Bardziej szczegółowo

STALEXPORT AUTOSTRADY S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI W ROKU 2013. Mysłowice, 5 marca 2014 roku

STALEXPORT AUTOSTRADY S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI W ROKU 2013. Mysłowice, 5 marca 2014 roku SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI W ROKU 2013 Mysłowice, 5 marca 2014 roku SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI W ROKU 2013 Spis treści 1. List Prezesa Zarządu Stalexport Autostrady... 5

Bardziej szczegółowo

PROSPEKT EMISYJNY AKCJI ZWYKŁYCH NA OKAZICIELA SERII F STALEXPORT S.A.

PROSPEKT EMISYJNY AKCJI ZWYKŁYCH NA OKAZICIELA SERII F STALEXPORT S.A. PROSPEKT EMISYJNY AKCJI ZWYKŁYCH NA OKAZICIELA SERII F STALEXPORT S.A. Prospekt emisyjny STALEXPORT S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Mickiewicza 29 www.stalexport.com.pl Na podstawie niniejszego Prospektu

Bardziej szczegółowo

Wieloletnie programy rozwoju i finansowanie inwestycji drogowych i kolejowych w Polsce

Wieloletnie programy rozwoju i finansowanie inwestycji drogowych i kolejowych w Polsce Wieloletnie programy rozwoju i finansowanie inwestycji drogowych i kolejowych w Polsce W poprzednich numerach przedstawione zostały najlepsze praktyki w zakresie planowania i finansowania infrastruktury

Bardziej szczegółowo

Instrumenty wsparcia finansowego państwa dla inwestycji sektora prywatnego w rozwój infrastruktury w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Instrumenty wsparcia finansowego państwa dla inwestycji sektora prywatnego w rozwój infrastruktury w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Instrumenty wsparcia finansowego państwa dla inwestycji sektora prywatnego w rozwój infrastruktury w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Case study na przykładzie Niemiec Projekt realizowany we współpracy

Bardziej szczegółowo

MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE

MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘĆ EURO 2012 ORAZ Z WYKONANYCH DZIAŁAŃ DOTYCZĄCYCH REALIZACJI PRZYGOTOWAŃ POLSKI DO FINAŁOWEGO TURNIEJU MISTRZOSTW EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ

Bardziej szczegółowo

Do końca 2004 r. Stalexport SA wybudowała jedynie 9 przejazdów awaryjnych (za 2,6 mln zł) z ogółem 16 planowanych (za 4 mln zł), przy czym 5

Do końca 2004 r. Stalexport SA wybudowała jedynie 9 przejazdów awaryjnych (za 2,6 mln zł) z ogółem 16 planowanych (za 4 mln zł), przy czym 5 Stanowisko Urzędu Miejskiego w Jaworznie dotyczące informacji znajdujących się na stronie internetowej firmy STALEXPORT AUTOSTRADA MAŁOPOLSKA S.A (www.autostrada-a4.pl). Tłustym drukiem zaznaczono informacje

Bardziej szczegółowo

KGP 4101-06-03/2012 P/12/056 WYSTĄPIENIE POKONTROLNE

KGP 4101-06-03/2012 P/12/056 WYSTĄPIENIE POKONTROLNE KGP 4101-06-03/2012 P/12/056 WYSTĄPIENIE POKONTROLNE I. Dane identyfikacyjne kontroli Numer i tytuł kontroli Jednostka przeprowadzająca kontrolę P/12/056 Rozwój gazowej sieci przesyłowej Najwyższa Izba

Bardziej szczegółowo

Załącznik do uchwały Rady Ministrów Nr /2015 z dnia 2015 r. PROGRAM BUDOWY DRÓG KRAJOWYCH NA LATA 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.

Załącznik do uchwały Rady Ministrów Nr /2015 z dnia 2015 r. PROGRAM BUDOWY DRÓG KRAJOWYCH NA LATA 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r. Załącznik do uchwały Rady Ministrów Nr /2015 z dnia 2015 r. PROGRAM BUDOWY DRÓG KRAJOWYCH NA LATA 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) 24 SIERPNIA 2015 Spis treści Wykaz skrótów... 2 1 Wstęp... 3 2 Diagnoza

Bardziej szczegółowo

MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE

MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘĆ EURO 2012 ORAZ Z WYKONANYCH DZIAŁAŃ DOTYCZĄCYCH REALIZACJI PRZYGOTOWAŃ POLSKI DO FINAŁOWEGO TURNIEJU MISTRZOSTW EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ

Bardziej szczegółowo

30 lat Kopalni Soli Wieliczka na Pierwszej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cena 12 zł (w tym 7% VAT) nr 5 (20) wrzesień październik 2008

30 lat Kopalni Soli Wieliczka na Pierwszej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cena 12 zł (w tym 7% VAT) nr 5 (20) wrzesień październik 2008 Cena 12 zł (w tym 7% VAT) nr 5 (20) wrzesień październik 2008 Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne nr 5 (20) wrzesień październik 2008 ISSN 1734-6681 30 lat Kopalni Soli Wieliczka na Pierwszej Liście Światowego

Bardziej szczegółowo

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020 Załącznik do uchwały Rady Ministrów Nr /2014 z dnia 2014 r. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju PROJEKT Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020 Departament Dróg i Autostrad 4 listopada 2014 r.

Bardziej szczegółowo

MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE. Z REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘĆ EURO 2012 (lipiec 2008 r. - styczeń 2009 r.) Warszawa, styczeń 2009 r.

MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE. Z REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘĆ EURO 2012 (lipiec 2008 r. - styczeń 2009 r.) Warszawa, styczeń 2009 r. MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘĆ EURO 2012 (lipiec 2008 r. - styczeń 2009 r.) Warszawa, styczeń 2009 r. I. WSTĘ P...3 II. STA N REAL I Z A C J I PRZ E D S I Ę W Z

Bardziej szczegółowo

Konsekwencje wprowadzenia Elektronicznej Opłaty Drogowej. raport z konferencji zorganizowanej przez Polski Kongres Drogowy

Konsekwencje wprowadzenia Elektronicznej Opłaty Drogowej. raport z konferencji zorganizowanej przez Polski Kongres Drogowy Konsekwencje wprowadzenia Elektronicznej Opłaty Drogowej raport z konferencji zorganizowanej przez Polski Kongres Drogowy Za niecały rok 1 lipca 2011 r., w Polsce zacznie obowiązywać nowy system poboru

Bardziej szczegółowo

PROGRAM BUDOWY DRÓG KRAJOWYCH NA LATA 2014-2023

PROGRAM BUDOWY DRÓG KRAJOWYCH NA LATA 2014-2023 Załącznik do uchwały Rady Ministrów Nr /2015 z dnia 2015 r. PROGRAM BUDOWY DRÓG KRAJOWYCH NA LATA 2014-2023 22 grudnia 2014 r. Projekt z dnia 22 grudnia 2014 r. Spis treści Wykaz skrótów... 3 1. Wstęp...

Bardziej szczegółowo

MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE. Z REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘĆ EURO 2012 (lipiec 2008 r. - styczeń 2009 r.) Warszawa, styczeń 2009 r.

MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE. Z REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘĆ EURO 2012 (lipiec 2008 r. - styczeń 2009 r.) Warszawa, styczeń 2009 r. MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘĆ EURO 2012 (lipiec 2008 r. - styczeń 2009 r.) Warszawa, styczeń 2009 r. I. WSTĘP... 3 II. STAN REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘĆ EURO 2012...

Bardziej szczegółowo

PROGRAM BUDOWY DRÓG KRAJOWYCH NA LATA 2014-2023

PROGRAM BUDOWY DRÓG KRAJOWYCH NA LATA 2014-2023 Załącznik do uchwały Rady Ministrów Nr /2015 z dnia 2015 r. PROGRAM BUDOWY DRÓG KRAJOWYCH NA LATA 2014-2023 22 grudnia 2014 r. Spis treści Wykaz skrótów... 3 1. Wstęp... 4 2. Diagnoza - stan obecny i proponowane

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki HYDROBUDOWA POLSKA S.A. za okres od dnia 01.01.2010 roku do dnia 31.12.2010 roku

Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki HYDROBUDOWA POLSKA S.A. za okres od dnia 01.01.2010 roku do dnia 31.12.2010 roku Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki HYDROBUDOWA POLSKA S.A. za okres od dnia 01.01.2010 roku do dnia 31.12.2010 roku Wysogotowo, dnia 17 marca 2011 r. SPIS TREŚCI I. ZARYS OGÓLNY DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI

Bardziej szczegółowo

Budowa dróg w Polsce. Fakty i mity, doświadczenia i perspektywy

Budowa dróg w Polsce. Fakty i mity, doświadczenia i perspektywy Budowa dróg w Polsce, doświadczenia i perspektywy Budowa dróg w Polsce., doświadczenia i perspektywy. 1 Spis treści 2 10 I. Wstęp Kalendarium 12 13 15 19 II. Znaczenie infrastruktury w gospodarce System

Bardziej szczegółowo

Informacje z Internetu Wydział Komunikacji

Informacje z Internetu Wydział Komunikacji Tanieje ropa w USA...2 Grecja: strajkują energetycy, w kraju grożą wyłączenia energii elektrycznej...2 Pierwsza transakcja za pomocą platformy WITH Handel...3 Orlen Deutschland chce kupić 200-250 stacji

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE z działalności RAFAKO S.A. w Raciborzu

SPRAWOZDANIE z działalności RAFAKO S.A. w Raciborzu GRUPA PBG SPRAWOZDANIE z działalności RAFAKO S.A. w Raciborzu w 2012 roku 19 marca 2013 roku Spis treści nr strony I. Informacje ogólne... 1 II. Sytuacja gospodarcza i finansowa... 4 1. Zewnętrzne i wewnętrzne

Bardziej szczegółowo

http://www.portalwiedzy.inig.pl

http://www.portalwiedzy.inig.pl Przegląd wiadomości z czasopisma Nafta-Gaz, styczeń Koncern petrochemiczny Shell rozbuduje swoje centrum finansowoksięgowe w Zabierzowie k. Krakowa, znajdujące się na terenie krakowskiej Specjalnej Strefy

Bardziej szczegółowo

MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE

MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘĆ EURO 2012 ORAZ Z WYKONANYCH DZIAŁAŃ DOTYCZĄCYCH REALIZACJI PRZYGOTOWAŃ POLSKI DO FINAŁOWEGO TURNIEJU MISTRZOSTW EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ

Bardziej szczegółowo

Monitoring spójności terytorialnej gmin w skali krajowej i międzynarodowej w latach 1995-2030

Monitoring spójności terytorialnej gmin w skali krajowej i międzynarodowej w latach 1995-2030 Monitoring spójności terytorialnej gmin w skali krajowej i międzynarodowej w latach 1995-2030 (w tym monitoring zmian dostępności w latach 2004-2006 i 2007-2015 oraz według zapisów KPZK 2030) Raport koocowy

Bardziej szczegółowo

1. WYWIAD Z PREZESEM JERZYM WIŚNIEWSKIM

1. WYWIAD Z PREZESEM JERZYM WIŚNIEWSKIM SPÓŁKA PBG 1. WYWIAD Z PREZESEM JERZYM WIŚNIEWSKIM 1. Panie Prezesie, w podsumowującym ubiegły rok Liście do Akcjonariuszy wspomina Pan o transakcji z hiszpańskim OHL, dotyczącej sprzedaży 51% akcji Hydrobudowy

Bardziej szczegółowo

Grupa Budimex. Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe. za I kwartał 2014 roku

Grupa Budimex. Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe. za I kwartał 2014 roku Grupa Budimex Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za I kwartał 2014 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej Indeks do skróconego skonsolidowanego

Bardziej szczegółowo

Logistyka - nauka. zorientowanych na optymalizację przepływu dóbr w gospodarce 2. Wysoka ranga infrastruktury transportu

Logistyka - nauka. zorientowanych na optymalizację przepływu dóbr w gospodarce 2. Wysoka ranga infrastruktury transportu Ryszard Rolbiecki* Uniwersytet Gdański Możliwości wykorzystania kapitału prywatnego w finansowaniu infrastruktury transportu jako czynnika determinującego rozwój systemów i usług logistycznych ** Infrastruktura

Bardziej szczegółowo

Grupa Budimex. Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe. za III kwartały 2009 roku

Grupa Budimex. Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe. za III kwartały 2009 roku Grupa Budimex Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartały 2009 roku sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej Indeks do skróconego skonsolidowanego

Bardziej szczegółowo

W drodze na giełdę TORPOL S.A.

W drodze na giełdę TORPOL S.A. 24 CZERWCA 2014 W drodze na giełdę TORPOL S.A. Opis i główne czynniki charakteryzujące podstawowe obszary bieżącej działalności Emitenta Grupa Emitenta, w której skład wchodzą TORPOL S.A., Afta sp. z o.o.

Bardziej szczegółowo