Pojednanie i przebaczenie we wspólnocie

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Pojednanie i przebaczenie we wspólnocie"

Transkrypt

1 SIOSTRY ADORATORKI KRWI CHRYSTUSA PROWINCJA WROCŁAW BIULETYN PROWINCJALNY Nr 4 (35) 2014 październik - grudzień Spotkania formacyjne Pojednanie i przebaczenie we wspólnocie W dniach i października 2014 odbyły się spotkania formacyjne dla sióstr naszej Prowincji. Temat formacyjny Przebaczenie i pojednanie we wspólnocie został wybrany dla pogłębienia rozpoczętej pracy podczas wizytacji generalnej, która miała miejsce w październiku 2013 roku i przebiegała pod hasłem Prorockie dzisiaj z sercem pojednanym. Do życia pojednaniem zachęcają nas Akta XX Kapituły Generalnej i Konstytucja ASC. Spotkania odbyły się w Bolesławcu. Prowadził je ks. Krzysztof Kozik, klaretyn. W swoich konferencjach przypomniał naukę Ojców Pustyni, którzy nauczali, że człowiek poświęcony Panu Bogu powinien starać się żyć w zgodzie z Bogiem, który jest Dawcą życia, z drugim człowiekiem, który jest sprawdzianem naszej miłości Boga i z samym sobą, aby być człowiekiem dojrzałym. W tym numerze: Spotkania formacyjne Rok życia konsekrowanego Z życia wspólnot Działalność SKC Z obszaru Kontynentalnego Europa Artykuł formacyjny Refleksjom osobistym towarzyszyły pytania: Jak budować więzi z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą? Jak żyć w zgodzie z własnym sumieniem? Jak pokonywać wewnętrzne konflikty? Jak zgodzić się z własną historią życia? Medytacja Słowa Bożego, Eucharystia, trwanie w adoracji przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie i różaniec pomagały w spotkaniu z Jezusem i współsiostrami. Kalendarium s. Ewa Kleps ASC

2 S TR. 2 B I U L E T Y N P R O W I N C J A L N Y Spotkanie dla przełożonych ASC W dniach sierpnia, jeszcze w klimacie wakacyjnym a jednocześnie na progu nowego roku szkolnego i formacyjnego w Kościelisku odbyło się spotkanie dla sióstr przełożonych poszczególnych wspólnot Prowincji. Spotkanie rozpoczęło się radosną atmosferą świętowania, miałyśmy bowiem okazję uczestniczyć w jubileuszu 25 lecia ślubów zakonnych s. Małgorzaty Augustyn. Część informacją spotkania poprowadziła przełożona prowincjalna s. Bożena Hulisz przedstawiając relację z Kongresu Międzykapitularnego, obradującego w lipcu w Rumie, sprawy ekonomiczne, przenosiny sióstr oraz plan pracy formacyjnej na rozpoczynający się rok, który będziemy przeżywać pod hasłem Rozpalić w sobie ogień charyzmatu, by stawać się siostrą pojednania, miłości i pokoju. Dzięki konferencji i adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonych przez zaproszonego gościa ks. Piotra Wieczorka, ojca duchownego z Seminarium Archidiecezji Krakowskiej miałyśmy okazję głębiej pochylić się nad tematem misji przełożonej we wspólnocie. Zakończenie stanowiła wspólna Eucharystia, w której raz jeszcze mogłyśmy oddać nasze wspólnoty, wszystkie ich troski i radości w ręce dobrego Boga. Rok Życia Konsekrowanego Rok Życia Konsekrowanego w archidiecezji wrocławskiej rozpoczął się uroczystą Mszą św., w której udział wzięły siostry ze wspólnoty domu prowincjalnego. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Siemieniewski. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że życie konsekrowane należy do pełni Kościoła i jest darem dla całego Kościoła, a nie tylko dla ludzi, którzy otrzymali takie powołanie. Przypomniał, że zgodnie z wola papieża, hasło Roku Życia Konsekrowanego odsyła do trzech tajemnic, a są nimi: Ewangelia, proroctwo, nadzieja. W czasie Eucharystii przedstawiciele zgromadzeń zakonnych przynieśli w procesji z darami znaki, które będą nam towarzyszyć w najbliższych miesiącach: logo Roku Życia Konsekrowanego i Biblię Jubileuszową, a także konstytucje wszystkich zgromadzeń obecnych w naszej archidiecezji. Rok Życia Konsekrowanego to czas dziękczynienia i głębokiej refleksji nad obecnością osób konsekrowanych - naszą obecnością w Kościele i w świecie współczesnym. Rozpoczął się 30 listopada, w I Niedzielę Adwentu, a zakończy się 2 lutego 2016 roku.

3 N R 4 ( 3 5 ) W naszych wspólnotach... S TR. 3 Aczyńsk Rozpoczął się nowy rok szkolny, a z nim jak to jest praktykowane w naszej wspólnocie sobotnie spotkania dla dzieci i młodzieży, a także dzień skupienia dla kobiet w każdą drugą sobotę miesiąca. tak też będzie. Po czasie zastanowienia i modlitwy, postanowiłyśmy nie rezygnować z tego rodzaju posługi i podjęłyśmy decyzję karmienia biednych na rynku. Niestety nie możemy już podawać gorącej zupy, ale przygotowujemy kanapki i herbatę, na razie jeden dzień w tygodniu. Jak się okazało poznałyśmy nowych potrzebujących, którzy nie wiedzieli o nas albo nie mieli odwagi przyjść. Wierzymy jednak, że po czasie próby powrócimy do naszej stołówki, wszystko w rękach Pana. Serdecznie pozdrawiamy z Aczyńska! Z inicjatywy sióstr naszego Krasnojarskiego dekanatu, wyszła propozycja spotkań siostrzanych, z okazji roku życia konsekrowanego. Jest to czas wspólnego przebywania, wspólnej modlitwy i dzielenia się duchowością. Na takim pierwszym spotkaniu byłyśmy w Krasnojarsku we wspólnocie Domu Matki Bożej (Dom Madonny). Członkinie tej wspólnoty podzieliły się z nami swoją historią i duchowością, które w sposób szczególny jest związana z ziemią rosyjską, ponieważ ich Założycielka Catherine de Hueck Doherty była Rosjanką, ochrzczona w rosyjskim Kościele prawosławnym. Rozpoczęły się zimowe miesiące. Przez ostatnie trzy lata, w listopadzie, rozpoczynałyśmy wydawania zupy dla bezdomnych i biednych. Przez dobroczyńców z Niemiec otrzymałyśmy ofiarę na kupienie wagonika, który stoi na placu kościelnym i w którym gotowałyśmy i wydawałyśmy zupę. Jednak zmiany proboszcza w naszej parafii wprowadziły też i zmiany w naszej pracy odnośnie biednych. W tym roku zostałyśmy poinformowane, że nie możemy tego czynić na placu kościelnym, w propozycji otrzymałyśmy rynek (oczywiście na dworze). Było to bardzo trudne dla nas i niezrozumiałe ale Pan Bóg dopuszcza różne sytuacje w naszym życiu, z których wyprowadza większe dobro, wierzymy, że Baumgärtle Tegoroczną uroczystość ku czci św. Kaspra del Bufalo obchodziłyśmy wspólnie z Misjonarzami Krwi Chrystusa, ale w dużo większej wspólnocie. Do wspólnego świętowania zostali bowiem zaproszeni wszyscy ludzie, którzy mieli ochotę uczestniczyć w tej uroczystości. Tak więc, oprócz współpracowników, sąsiadów, członków WKC była też grupa ludzi, którzy często przyjeżdżają do Baumgaertle na Mszę św. Wspólne świętowanie rozpoczęło się Mszą św. Kolejnym punktem programu była agapa. Podczas rozmów mogliśmy popróbować różnych potraw, które każdy z uczestników przyniósł na to spotkanie.

4 S TR. 4 W naszych wspólnotach... B I U L E T Y N P R O W I N C J A L N Y c.d. ze str. 3 Po agapie o. Willi Klein mówił o św. Kasprze w konferencji pt. Kim był i kim jest św. Kasper del Bufalo. Przedstawił on osobę Założyciela na tle historii państwa i Kościoła prezentując też działalność CPPS dziś. Swoją prezentację ubogacił slajdami i muzyką. Obecnie w Baumgärtle trwa remont kościoła i pomyślałyśmy, że to jest pewien symbol, wezwanie, by tak jak św. Kasper czy nasza Założycielka coraz świadomiej i gorliwiej budować ten żywy Kościół. Siostry Iwona i Ewa Bolesławiec Kończący się rok kalendarzowy, wśród wielu wydarzeń zapamiętamy jako rok,w którym aż cztery nasze siostry odeszły do Pana. Każda z tych śmierci, stanowiła dla nas mocne rekolekcje, przypomnienie o tym, że jesteśmy tu tylko na chwilę, a także o niebie, do którego codziennie zmierzamy. Uroczystości pogrzebowe s. Zofii Zawadzkiej dały nam także odczuć jedność wielkiej rodziny Krwi Chrystusa, gromadząc wspólnie na modlitwie adoratorki, misjonarki, służebnice i misjonarzy. Rzeczywistość Bolesławca to jednak przede wszystkim pielgrzymki i goście indywidualni, tej jesieni również ich nie zabrakło. Tradycyjnie już odwiedzali nas pielgrzymi z szlaku sanktuariów Maryjnych Europy, rodziny zrzeszone w Kościele Domowym i Ruchu Rodzin Szensztackich. Przed nami już wkrótce sesja formacyjna w ramach działalności Centrum Duchowości i rekolekcje adwentowe dla katechetów. Na początku listopada odwiedził nas jednak gość szczególny, do naszej wspólnoty dotarł obraz św. Józefa peregrynujący po diecezji legnickiej. Trafił do nas na zakończenie wędrowania po parafiach dekanatu Bolesławiec Zachód, bezpośrednio od sióstr Elżbietanek. Na dobre więc zadomowił się w klauzurze zakonnej. Św. Józef był z nami od 30 października do 3 listopada, było zatem sporo czasu by przedstawić Mu wszystkie sprawy wspólnoty, bliskich i zgromadzenia, było o czym opowiadać. Częstochowa We wrześniu archidiecezja częstochowska uroczyście świętowała imieniny i jednocześnie urodziny arcybiskupa Wacława Depo. W uroczystości tej uczestniczyła s. Adela Rostecka, która również zgłosiła swą pomoc do posługi stołu. Wspólnota nowicjacka wraz ze wspólnotą sióstr miały możliwość obejrzenia w seminarium częstochowskim, filmu Ziemia Maryi. W drodze powrotnej ze spotkania formacyjnego z Bolesławca siostry odwiedziły Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego w Wieruszowie. S. Adela wraz z postulantką, uczestniczy w każdą sobotę w Akatyście na Jasnej Górze. Wspólnota formacyjna 13 października nasza wspólnota formacyjna w trybie zorganizowanym udała się na wycieczkę integracyjną. Ogromnym plusem tego typu przedsięwzięć jest możliwość nie tylko podziwianie okolic, lecz także lepsze poznanie się. Jak wiadomo, sukcesem każdej wycieczki jest plan, i my go miałyśmy. Pierwszym punktem naszej podróży stał się zamek znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd, czyli Olsztyn.

5 N R 4 ( 3 5 ) W naszych wspólnotach... S TR. 5 c.d. ze str. 4 Oprócz mistycznych i fantastycznych mgieł, cieni umykającej Brunhildy i wielu innych mrocznych historii, w Olsztynie jest także zacna lodziarnia i tam spoczęłyśmy po długim spacerze. Kolejnym miejscem był Złoty Potok z zamkiem Raczyńskich i opływającym w złoto jesieni parkiem i stawem. Nie mogło zabraknąć w naszym planie także takich miejsc jak Czatachowa i Leśniów, które pozwoliły nam spojrzeć na siebie oczami Boga. Dokszyce 28 września w parafii świętowałyśmy jubileusz 25lecia życia zakonnego s. Małgorzaty. Podczas Mszy św., którą celebrował o. Andrzej Żylewicz wraz z innymi zaproszonymi kapłanami, dziękowałyśmy za jej dar powołania. Dzieci i młodzież wyraziły swoją radość i złożyły życzenia. Dużo ciepłych słów i wdzięczności wypowiedzieli parafianie, ojcowie kapucyni i goście. Po południu parafia przygotowała dla s. Małgorzaty prezent, czyli wspólną agapę z parafianami, na którą też przyjechał ksiądz biskup witebskiej diecezji Aleg Butkiewicz. Pieśni, tańce, ciepła i wesoła atmosfera towarzeszyła temu spotkaniu. Razem z nami przyżywała to święto radna s. Maria Grygiel. Cieszymy się i dziękujemy jej za to, że przyjechała odbył się odpust Najświętszego Imienia Maryi w Parafianowie, na który zaprosił nas ks. Dziekan. Wraz z dziećmi z Bierozowki brałyśmy udział w tej pięknej uroczystości świętowałyśmy naszą uroczystość wraz z parafianami. Mszę świętą w naszej kaplicy celebrował proboszcz o.jerzy Kotowicz. Po Eucharystii było wspólne śniadanie s. Małgorzata Augustyn z s. Nadzieją Rachytskayą uczestniczyły w diecezjalnym dniu skupienia w Nowołukomlu. Także wieczorem w ten dzień przyjechała do nas radna s. Maria Grygiel, aby razem przeżywać jubileusz s. Małgorzaty. 30 września wspólnie z s. Marią i parafianami świętowałyśmy imieniny s. Nadziei. Dzieci i parafianie złożyli miłe życzenia.

6 S TR. 6 c.d. ze str. 5 1 października s. Maria Grygiel wyjechała do Polski. Siostro Marysiu dziękujemy Ci za Twój pobyt tu, na Białorusi, za wspólne świętowanie i pomoc w przygotowaniu jubieleuszu! W naszych wspólnotach... B I U L E T Y N P R O W I N C J A L N Y 19 października w niedzielę podczas Mszy św. modliliśmy się za pracowników medycyny. Przed błogosławieństwem dzieci recytowały wierszyki pełne czułych słów i wdzięczności, a później zaśpiewały pieśń. Na pamiątkę proboszcz podarował kalendarze, a dzieci aniołki, żeby byli jak anioły dla każdego. 4 października Ojcowie w naszej parafii przeżywali swój odpust. Była uroczysta Eucharystia ze śpiewem Transitus na końcu. Świętowałyśmy wraz z ojcami, przygotowałyśmy dekorację oraz oprawę liturgiczną. Równeż po Mszy była smaczna kolacja dla zaproszonych gości. 5 października na niedzielnej sumie dzieci naszej parafii składały serdeczne życzenia dla nauczycieli. S. Anna Dziatlik od tygodnia robiła w świetlicy z dziećmi piękne kartki. Także przygotowałyśmy z odrobiną humoru życzenia dla nauczycieli, młodzież dziękowała katechetom, siostrze i ojcom, ofiarując kwiaty. Wszyscy nauczyciele i ludzie byli bardzo wzruszeni i wdzięczni za pamięć i modlitwę za nich. W następną niedzielę 12 października na sumie dzieci pod przewodnictwem s. Nadziei przedstawiły krótką scenkę na dzień mamy z życzeniami dla nich. Liczne mamy przyszły zobaczyć artystyczne zdolności swoich pociech, z których byli bardzo wzruszeni i dumni. Ale najbardziej pamiętnym momentem było, kiedy dzieci podchodzili do mam z własnoręcznie zrobionymi kartkami origami, tak sumienne robionymi w świetlicy, uczone przez s. Annę października s. Nadzieja z s. Wiesławą Przybyło wzięły udział w Kursie Formacji Juniorackiej, Rok IV APOSTOLSTWO. S.Nadzieja wróciła bardzo wdzięczna i ubogacona tym doświadczeniem wykładów i warsztatów, dzieliła się swoimi przeżyciami i tym wszystkim, co poznała: Jestem bardzo wdzięczna s.bożenie i siostrom z Zarządu za możliwość udziału w tym wzbogacającym i bardzo ciekawym kursie. 14 października s. Ania uczestniczyła w diecezjalnym dniu skupienia w Szarkowszczyźnie, miejscowości, gdzie urodziła się s. Nadzieja. Od 27 do 31 października w naszej parafii odbyły się rekolekcji Oaza życia dla szkolnej młodzieży. Odpowiedzialny był o. Witalik Jurkiewicz, a swoją pomocą służyły siostry Adoratorki Krwi Chrystusa wraz z animatorami z Mołodeczna, Lidy, i Mińska. W rekolekcjach wzięło udział 30 osób z Dokszyc, Mołodeczna, Słonimia, Nowopołocka, Minska i Postaw. Temat rekolekcij Człowiek najdoskonalsze stworzenie Boga był ciekawy do rozważania. Pomocą byli konferencje przygotowane przez siostry i animatorów, które opowiadały o podobieństwie człowieka do Boga, wolności, odpowiedzialności, sumieniu, wierze i rozumie, dzieciństwie i dojrzałości, szczęściu i miłości. Codzienna modlitwa uwielbienia, wieczorne adoracje, rozważanie Słowa Bożego, modlitwa tańcem pomagały głębiej wejść w siebie i nawiązać żywsze relacje z Bogiem. Oprócz modlitwy były integracyjne spotkana: tańce, zabawy, konkursy, a także film Bóg nie umarł. Ta Oaza, którą już nie pierwszy rok prowadzimy u nas, jest wielkim skarbem dla młodzieży. Zauważamy jak ona zmienia się na lepsze, chce szukać czegoś więcej i poznaje żywego Boga. To przynosi nam radość, kiedy widzimy owoce swojej pracy. Jak co roku w Uroczystość Wszystkich Świętych i dzień Zaduszny razem z ojcami nawiedziłyśmy mogiłki w Dokszycach i sąsiednich wioskach. Były odprawiane Msze św. wraz z nabożeństwem za zmarłych. To był intensywny czas. 15 listopada obchodziłyśmy odpust w Bierezowce, a także przygotowałyśmy krótkie przedstawienie z dziećmi. 23 listopada w Biegomlu, gdzie s. Małgorzata dojeżdża na katechezę odbył się odpust i pierwsza Komunia dwójki dzieci.

7 N R 4 ( 3 5 ) S TR. 7 W naszych wspólnotach... Świder Świętowanie Uroczystości Przenajdroższej Krwi Tego roku Uroczystość Przenajdroższej Krwi Chrystusa we wspólnocie w Świdrze miała wyjątkowy charakter. Zaprosiłyśmy na wspólne świętowanie naszych wolontariuszy, darczyńców i sponsorów. Na uroczystość przybyło przeszło 30 osób. Świętowanie rozpoczęliśmy mszą św., o godz , którą celebrował proboszcz naszej parafii, ks. Witold Koć. Wolontariusze przygotowali oprawę liturgiczną i śpiewy. Zaangażowali się też w przygotowanie stołów i grilla. Agapa przebiegała w bardzo radosnej atmosferze. Była to okazja do wspomnień wspólnie przeżytych wydarzeń, okazja do lepszego poznania się. Niektórzy, szczególnie sponsorzy mieli okazję bardziej szczegółowo poznać pracę placówki i siostry tu pracujące, szczególnie nasz charyzmat. Snuliśmy też pragnienia na przyszłość. Jedno z nich, to takie, aby spotkania w dniu 1 lipca stały się dla nas tradycją. Dołożymy zatem wszelkich starań, aby tak się stało. integracyjnymi, które poprowadził aktor pantomimy z Warszawy. Program półkolonii był bardzo bogaty i różnorodny. Dzieci miały możliwość wyjścia na basen, do parku linowego; wyjazdów do parków rozrywki oraz do kina. W programie znalazła się też wycieczka do Sierpca, gdzie znajduje się skansen wsi mazowieckiej. Nasze wyjazdy przeplatane były zajęciami plastycznymi i teatralnymi. Dzieci miały możliwość przygotowania kukiełek, które wykorzystały do teatrzyku kukiełkowego. Dużą atrakcją dla dzieci był też całodniowy wyjazd do centrum rekreacji, gdzie do woli mogli wymoczyć się w wodzie, pojeździć na rowerach wodnych i pobawić się na placu zabaw. Ostatnie dwa dni półkolonii miały charakter sportowy. Udaliśmy się na kort tenisowy, gdzie czekały na dzieci różne atrakcje sportowe. Półkolonie zamykała Olimpiada sportowa zorganizowana na stadionie wraz z innymi grupami półkolonistów. Nagrodą wspólną dla wszystkich był ogromny tort ozdobiony rakietami tenisowymi. W trakcie podsumowania półkolonii dzieci wyrażały zadowolone z przeżytego czasu i okazywały wdzięczność, a to im się raczej rzadko zdarza. Miałyśmy więc powody do radości, ale też do wdzięczności bardzo wielu osobom, które przyczyniły się do zorganizowania półkolonii, bądź wspomagały nas na różny sposób w czasie ich trwania. Półkolonie w świetlicy W drugiej połowie lipca, dokładnie od 21 lipca do 1 sierpnia w naszej świetlicy zorganizowałyśmy półkolonie dla dzieci. W zajęciach wzięło udział 25 dzieci z różnych miejsc Otwocka, głównie ze Świdra. Zajęcia zasadniczo trwały 6 godzin dziennie, ale było kilka dni, w których atrakcje trwały o wiele dłużej. Półkolonie rozpoczęły się zajęciami Uroczystość Matki Bożej Bolesnej Jak siostrom wiadomo Siostry ASC w Otwocku Świdrze prowadzą Centrum Charytatywno Opiekuńcze Caritas DWP, które podejmuje różne działania na rzecz środowiska. Głównym zadaniem centrum jest prowadzenie Świetlicy Profilaktyczno- Opiekuńczej i praca z rodzinami. Na rok szkolny 2014/2015 zapisanych jest 30 wychowanków.

8 S TR. 8 c.d. ze str.7 Większość naszych podopiecznych pochodzi z rodzin biednych i trudnych, niewydolnych społecznie i religijnie. Czynimy wiele starań związanych z podniesieniem jakości życia dzieci i ich najbliższych. W ramach współpracy z rodzinami między innymi zachęcamy ich do wspólnej organizacji oraz celebrowania świąt i uroczystości. Dlatego w dniu 15 września, kiedy jako zgromadzenie ASC obchodziliśmy Uroczystość Matki Bożej Bolesnej, do przeżywania tego wydarzenia zaprosiłyśmy także rodziców i bliskich naszych dzieci. Centralnym wydarzeniem dnia była Msza Święta sprawowana w kaplicy domu przez proboszcza parafii ks. Witolda Kocia, Po liturgii eucharystycznej wszyscy zebrani udali sie na agapę z okazji uroczystości. Podczas biesiadowania był też czas na przybliżenie obecnym roli Maryi w dziele odkupienia człowieka i świata. Podkreślono również jak ważna jest rola matki w codziennym wychowywaniu dzieci i troska o prawidłowe prowadzenie domu. W dniach września CARITAS DWP zorganizował dla pracowników wyjazd integracyjnoszkoleniowy. Uczestniczyły w nim s. Lucja z s. Bernadettą. Poza szkoleniem dotyczącym prowadzenia wolontariatu w placówkach i ośrodkach Caritas była możliwość zwiedzania synagogi w Tykocinie, cerkwi i muzeum ikon w Supraślu oraz meczetu w Kruszynianach. Dla nas szczególnym przeżyciem było nawiedzenie kościoła p.w. św. Antoniego w Sokółce, gdzie przed kilku laty miał miejsce cud eucharystyczny. Tutaj celebrowałyśmy mszę św. i miałyśmy możliwość adoracji Cząstki Ciała Pańskiego, wystawionego do publicznego kultu. Wielką łaską była także Eucharystia odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie i modlitwa na Górze Krzyży. W naszych wspólnotach... B I U L E T Y N P R O W I N C J A L N Y skiej. Niesamowitą niespodziankę sprawiła wszystkim Maryja Królowa Aniołów. Albowiem to ona podpowiedziała Bratu Andrzejowi - kustoszowi Figury Świętego Michała Archanioła, aby w dniach 9-10 października przybyć z Figurą Wodza Zastępów Niebieskich do kaplicy sióstr ASC w Świdrze. I tak przez dwa dni mała kaplica stała się Niebiańską Bazyliką, na niewielkiej przestrzeni ziemia spotkała się z niebem. Najchwalebniejszy i najpotężniejszy Archanioł przybył do tego miejsca z przesłaniem "Któż jak Bóg". Siostra Bernadetta przybliżyła dzieciom i wszystkim innym osobom nawiedzającym figurę, postać Michała Archanioła i historię objawień na górze Gargano. Między innymi powiedziała, że w życiu najważniejszy jest Bóg. Jeżeli Bóg będzie na pierwszym miejscu to wszystko będzie na właściwym miejscu. Święty Michał przybył do ludzi z przesłaniem miłości, On swoją obecnością mówił: kocha was Bóg i przychodzi do was ofiarując moc i siłę do prowadzenia pięknego życia w prawdzie, wolności i miłości. On zapewnia Was o obronie przed złem i mocami ciemności. Z cudownego czasu mocy i łaski skorzystało wiele osób. Dom i kaplica były otwarte dla każdego, kto chciał być blisko Archanioła stojącego najbliżej Pana Boga. 21 października wraz z podopiecznymi i ich bliskimi obchodziliśmy Święto ku czci Św. Kaspra del Bufalo. Mszy Świętej przewodniczył opiekun świetlic CARITAS DWP ks. Rafał Paździoch. Przybycie ks. Rafała było okazją do oficjalnej inauguracji pracy świetlicy w roku szkolnym 2014/2015 oraz do modlitwy i złożenia życzeń ks. Rafałowi z okazji zbliżających się imienin. Był też czas na okolicznościowy poczęstunek i radosne biesiadowanie. 30 września wszystkie siostry brały udział w szkoleniu "Zagrożenia cyberprzestrzeni" zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Warszawie. Przez cały miesiąc październik organizowałyśmy nabożeństwa różańcowe dla dzieci. Wychowankowie usłyszeli wiele opowiadań o Matce Bożej i aktywnie włączali się do odmawiania różańca. Poznawali też "Imiona" Matki Bożej z Litanii Loretań- Od początku trzeciej dekady października dzieci poznawały historię życia swoich patronów. Uczyły się od świętych i błogosławionych czynienia dobra oraz naśladowania takich cech patrona, które pomogą osiągnąć świętość. 29 października odbył się w świetlicy "Bal wszystkich Świętych". Każde dziecko przygotowało odpowiedni ubiór oraz dokonało prezentacji swojego patrona, po czym rozpoczął się bal. Zabawa poprzedzona była pochodem wszystkich świętych i Litanią do

9 N R 4 ( 3 5 ) W naszych wspólnotach... S TR. 9 c.d. ze str.8 Wszystkich Świętych. Ta forma zabawy miała na celu przygotowanie do właściwego wspominania świętych i katolickiego przeżywania tej uroczystości. Z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości nasi wychowankowie zaprezentowali przedstawienie o patriotycznej tematyce. Przedstawienie można było obejrzeć w świetlicy oraz na gościnnym występie w Domu Pomocy Społecznej "Nad Świdrem". Proboszcz naszej parafii ks. Witold Koć od kilku miesięcy jest ciężko chory (jest w trakcie chemioterapii). Bardzo prosimy siostry o objęcie modlitwą naszego proboszcza. Warszawa Od października do połowy stycznia klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, mają swoje praktyki w Zespole Szkół Nr 49 na katechezach u s. Aliny Bileckiej. W każdy czwartek po odbytych hospitacjach, przygotowują konspekty i prowadzą lekcje. S. Alina przygotowała uczennice z III klasy Liceum Ogólnokształcącego do udziału w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej dla uczczenia kanonizacji św. Jana Pawła II. Jako finalistki tego konkursu brały udział w uroczystej Galii, gdzie otrzymały dyplomy i pamiątkowe książki. cji spotkał się z siostrami oraz odwiedził Szkołę Podstawową nr 209, gdzie odbyło się spotkanie z nauczycielami i dziećmi pod hasłem Odtąd ludzi łowić będziesz. Jak co roku, w Uroczystość Wszystkich Świętych, w naszej parafii została odprawiona uroczysta Msza Św. z udziałem licznie zebranych kapłanów i pod przewodnictwem ks. prob. Bogusława Pasternaka, następnie procesyjnie udaliśmy się na cmentarz wawrzyszewski, by tam rozważając tajemnice różańcowe powierzyć Miłosierdziu Bożemu naszych zmarłych. Wrocław - dom prowincjalny Dawanie świadectwa, to radość z tego kim się jest!!! W dniu 8 października s. Bożena Hulisz odwiedziła uczniów Zespółu Szkół Nr 22 we Wrocławiu. Spotkała się tam z maturzystami, aby móc podzielić się radością realizowanego powołania. Dawane świadectwo zrodziło w młodych sporo pytań, na które s. Bożena chętnie odpowiedziała. Bardzo dziękuję w imieniu uczniów i swoim s. Bożenie za gotowość pomocy i dane świadectwo. s. Marta Majka ASC 4 października s. Aldona Kala z dziećmi z parafii pw. św. Marii Magdaleny wraz z s. Aliną wzięły udział w pielgrzymce do Wadowic. Zwiedziliśmy bazylikę, dom św. Jana Pawła II, muzeum oraz spędziliśmy czas na papieskich kremówkach października w naszej parafii odbyła się wizytacja kanoniczna, którą przeprowadził Jego Ekscelencja ks. bp Józef Górzyński, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Podczas wizyta-

10 S TR. 10 c.d. ze str. 9 Wspólny szkolny czas na wycieczce! W dniach października uczestniczyłam w wycieczce szkolnej młodzieży z Zespołu Szkół nr 22 z Wrocławia. Udaliśmy się razem do Szklarskiej Poręby. Wspólny czas, chodzenie po górkach, zwiedzanie Huty Szkła pogodne wieczory to wszystko towarzyszyło nam na wspólnym odpoczynku. Nie brakowało wspólnej modlitwy dla chętnych i Eucharystii. Długie rozmowy prowadziły młodych do większej otwartości przede wszystkim na siebie nawzajem. Nie brakowało rozmów i dzielenia się wątpliwościami po co religia w szkole i do czego Pan Bóg, skoro jest tyle zła w codzienności młodych. s. Marta Majka ASC W dniu 12 października 2014 odbyło się już III modlitewne spotkanie Oddziału Intensywnej Opieki Modlitewnej w naszej wrocławskiej wspólnocie. Ogromną radością jest to, że jest nas coraz więcej, a zaczynaliśmy od jednej osoby. W dalszym ciągu są to spotkania odbywające się przed Najświętszym Sakramentem, gdzie modlimy się w naszych intencjach Koronką do Krwi Chrystusa. Po wspólnej modlitwie spotykamy się na wspólnej herbacie i ciastku, aby móc podzielić się przeżytymi radościami i smutkami. s. Marta Majka ASC W naszych wspólnotach... Wrocław, wspólnota sióstr przy parafii św. Franciszka z Asyżu Do kaplicy szpitalnej we Wrocławiu, przy ul. Borowskiej przychodzą ludzie z różnymi przeżyciami. Pani Bożena rok temu targnęła się na swoje życie rzucając się pod pociąg. Pragnie podzielić z nami swoimi przeżyciami. Panie Boże, z całego serca każdego dnia dziękuję Tobie za dar życia i cud jaki się w nim zdarzył. Ponad rok temu uległam wypadkowi i straciłam obie nogi, ale Pan Bóg nie pozwolił mi odejść z tego świata. Od tego czasu moje życie zmieniło się diametralnie. Nauczyłam się cieszyć każdym dniem mojego życia, doceniać małe rzeczy i gesty. Każdego dnia dziękuję Bogu za to, że jestem i za ludzi, którzy mnie otaczają. B I U L E T Y N P R O W I N C J A L N Y Kocham życie! Bożena

11 N R 4 ( 3 5 ) W naszych wspólnotach... Żagań Dnia 15 września w uroczystość Matki Bożej Bolesnej, w naszej kaplicy została odprawiona Msza św. przez ks. proboszcza Zygmunta Mokrzyckiego oraz ks. Daniela. W dniach 12 i 19 października w kościele parafialnym odbył się I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej im. Franciszka Liszta. S. Krystyna Kusak, s. Maria Gałka i s. Ewa Brauza uczestniczyły w tym wydarzeniu. Dnia 16 października w naszym domu gościłyśmy o. Piotra z Paradyża. Odbyła się spowiedź oraz o. Piotr wygłosił konferencję. Dnia 26 października s. Ewa uczestniczyła we Mszy św. odprawianej ku czci św. Kaspra del Bufalo w parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze. W dniach października - s.krystyna Kusak, s. Anna Kaczmarek, s. Maria Gałka, s. Ewa Brauza brały udział we Mszy św. i adoracji kopii Figury Św. Michała Archanioła z Gargano w parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu. Działalność SKC Dzień Wspólnoty S TR. 11 Na 15 listopada ogłoszona została pielgrzymka dzień Wspólnoty dla Stowarzyszonych w promieniu 60 km od Bolesławca. Na apel sióstr odpowiedzialnych przyjechały cztery wspólnoty SKC: z Żagania z s. Krystyną Kusak, z Lubina, Chocianowa i Polkowic z s. Haliną Cyganowską. W programie znalazło się zwiedzanie Sanktuarium na Rynku i ucałowanie Relikwii Krzyża Świętego/ oprowadzania podjęła się s. Halina/, spacer po Rynku i modlitwa przy tablicy Patronki Bolesławca św. MDM/oprowadzania podjęła się p. Lucyna Kuchciak z Lubina bolesławianka/, modlitwa przy Krzyżu Jubileuszowym i na cmentarzu/s. Krystyna/, podziwianie ceramiki w sklepie obok naszego domu, zwiedzanie naszego Muzeum/nie możemy wyjść z podziwu dla s. Magdaleny wszyscy są zauroczeni przemową i pracą nad stworzeniem ekspozycji/, W dniach 8-9 listopada s. Krystyna spotkała się ze Stowarzyszeniem Krwi Chrystusa w Makowie i Skomielnie. Dnia 15 listopada s. Krystyna brała udział w pielgrzymce Stowarzyszenia Krwi Chrystusa do Bolesławca. Dnia 17 listopada w naszym domu gościłyśmy o. Piotra z Paradyża. Odbyła się spowiedź, Msza św. oraz o. Piotr wygłosił konferencję. Dnia 18 listopada - s. Anna, s. Ewa wraz z dziećmi ze świetlicy wyjechały do Złotoryi do Fabryki Bombek. s. Ewa Brauza ASC poczęstunek raz jeszcze dziękujemy s. Ewie Kleps i s. Eli Kurnatowskiej za ugotowanie dla pielgrzymów tak smacznej zupy, a siostrom z domu za pozmywanie po nas, żebyśmy mogli udać się do kościoła Ciała i Krwi Pańskiej na Mszę św. kończącą nasz dzień wspólnoty. Ks. Andrzej Gidziński opowiedział o powstaniu parafii, a następnie z ks. Opiekunem chocianowskiego SKC odprawili uroczystą Mszę św., poświęcili zakupione pamiątki. Raz jeszcze ucałowano relikwie św. MDM.

12 S TR. 12 c.d. ze str. 11 Prawie 100 osób wyniosło z naszego domu niezapomniane wrażenia, a zwłaszcza wspominamy wszędzie obecnego ducha modlitwy i skupienia, które m.in. w swojej konferencji w kaplicy wskazała s. Halina, życzliwość Sióstr i pomoc/s. Teresie Chabraszewskiej i s. Eugenii Gąsiorowskiej dziękujemy za pomoc przy chorej SKC/. Stowarzyszeni podzielili się w naszym domu na trzy grupy: jedna adorowała w Kaplicy i ucałowała relikwie naszych Założycieli, druga podziwiała Muzeum, a trzecia ceramikę. Wszyscy po trzech godzinach pobytu byli ugoszczeni, zwiedzili i pomodlili się. Warto wspomnieć, że ogromne wrażenie na Stowarzyszonych zrobiło Sanktuarium. Oto kilka informacji o tym znanym nam kościele: świątynia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja to najstarszy położony w centrum bolesławieckiej starówki kościół, zbudowany z kamienia. Udokumentowany początek powstania dzisiejszego kościoła parafialnego datuje się przed rokiem Kościół, już w roku 1298 zostaje po raz pierwszy przebudowany. Z tego okresu zachowały się najwcześniejsze ślady architektoniczne obiektu. Arcybiskup Galicji i Prymas Hiszpanii Gandislaus oraz inni dostojnicy, w związku z ogromnym rozmachem budowlanym, nadali temu kościołowi przywilej odpustowy. Wszyscy nawiedzający to święte miejsce wierzący mogli zyskać w określone uroczystości kościelne aż 40 razy w ciągu roku łaskę odpustu. Z XIV stulecia zachowała się informacja o fundacji ołtarza św. Jana Chrzciciela (1373), której miał dokonać legnicki mieszczanin Junghans. Z roku 1452 zachowały się informacje mówiące o tym, iż w mieście funkcjonowały dwie szkoły: parafialna, przy kościele Najświętszej Panny i św. Mikołaja, kierowana przez magistra Benedykta Hegewalda oraz miejska kierowana przez słynnego Jan Opitza. Wychowanek szkoły parafialnej, bolesławianin Mikołaj Cirps zasłynął tym, iż w roku 1436 przepisał Mszał Rzymski przechowywany obecnie w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Z czasów odbudowy miasta i kościoła pochodzi także fundacja wielkich dzwonów, które zostały poświęcone i uruchomione w 1476 roku. Dzisiejsza struktura architektoniczna kościoła pochodzi z lat , co po- Działalność SKC B I U L E T Y N P R O W I N C J A L N Y świadczają inskrypcje wyryte w kamieniach umieszczonych w ścianach świątyni. W roku 1517 do świątyni na wzgórzu miejskim dobudowana została kaplica pw. św. Krzyża, a w 1520 pw. św. Barbary. U schyłku XVI wieku biskupem wrocławskim był Marcin Gerstmann syn rajcy miejskiego Wincentego Gerstmanna z Bolesławca. Biskup Gerstmann zasłynął tym, że po ogromnym pożarze miasta w roku 1581 zmobilizował miasta śląskie i łużyckie do pomocy finansowej w odbudowie swego rodzinnego miasta. W zachodniej części kruchty kościoła mariackiego znajdujemy najpiękniejsze bolesławieckie epitafium poświęcone pamięci poety i filozofa Kaspra Kirchnera, który urodził się w mieście. W r oku 1615 został on uhonorowany w Bazylei wieńcem laurowym, co stanowiło największe poetyckie wyróżnienie na świecie. W roku 1618 sprawował funkcję rektora bolesławieckiej szkoły parafialnej, a następnie radcy cesarza. W roku 1662 została ufundowana kaplica z ołtarzem pw. św. Barbary oraz kaplica z ołtarzem pw. św. Katarzyny z roku 1693, której fundatorem był burmistrz Bolesławca wyznania katolickiego Jan Fryderyk Bűttner. U schyłku XVI i na początku XVII wieku organmistrz Jan Lange zbudował w kościele pierwsze organy, a w roku 1709 zastąpiono je kolejnymi wykonanymi przez mistrza Gotfryda Eberharda. W roku 1710 dobudowano ostatnią boczną kaplicę z ołtarzem pw. św. Aleksego. Przy wejściach do kościoła ustawiono wówczas rzeźby przedstawiające św. Sebastiana i św. Rocha - dłuta Jerzego L. Webera. Do figury św. Rocha już w roku 1738 mieszkańcy przychodzili w procesji błagalnej niosąc ze sobą relikwie drzewa Krzyża św. i prosząc o ratunek. Relikwie zostały przywiezione do Bolesławca ze Stolicy Apostolskiej już w roku 1737, oprawione w specjalny relikwiarz w kształcie krzyża. Kronikarz E. Wernicke napisał notkę świadczącą o kulcie relikwii z tamtego czasu: Relikwia została zamknięta w posrebrzanym krzyżu, a 21 lutego 1738 była po raz pierwszy wystawiona i dana do ucałowania, co powtarza się we wszystkie święta.

13 N R 4 ( 3 5 ) c.d. ze str. 12 W centrum nawy kościoła znajduje się barokowy ołtarz główny oraz ambona wykonane w latach przez Jerzego Leonarda Webera. Przy tym ołtarzu po raz pierwszy sprawowano Eucharystię w Niedzielę Palmową 1739 roku. Idąc od ołtarza głównego po lewej stronie znajduje się ołtarz pw. Matki Bożej, z roku 1738, a następnie ołtarz pw. Najświętszego Serca Jezusowego z roku Naprzeciw znajduje się z tego samego okresu ołtarz pw. św. Jana Nepomucena. Jego relikwie przywiezione zostały do Bolesławca w roku W następnej kolejności nawy głównej zbudowane zostały barokowe ołtarze pw. św. Anny z obrazem świętej patronki (prawa strona patrząc od ołtarza głównego) oraz ołtarz pw. św. Józefa (lewa strona) przypisywane M. Willmannowi. W zakończeniu południowej nawy bocznej znajduje się datowany na 1779 r. ołtarz św. Krzyża. Na ścianie kościoła umieszczony został zegar słoneczny z roku 1907 autorstwa mistrza Ryszarda Munzkyego z łacińskim wersem: "Hora fugit, Mors venit, Umbra transit, Lux Manet" "Czas ucieka, śmierć przybywa, ciemność przemija, światłość zostaje". Myślę, że Siostry po takiej porcji wiadomości na nowo zachwycą się kościołem, przy którym pracowały ASC z poświęceniem długich lat życia zakonnego i nowym spojrzeniem obdarują tak ważny dla nas kościół. Błogosławiona Krew Jezusowa s. Halina Działalność SKC S TR listopada w domu prowincjalnym s. Ewa Kleps spotkała się z animatorkami parafialnymi SKC miasta Wrocławia i ich zastępczyniami. Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą, którą sprawował O. Norbert Oczkowski, dominikanin. Podczas Mszy świętej Ojciec skierował słowo do prowadzących grupy wyjaśniając, na czym polega przelewanie Krwi w codziennej, często szarej rzeczywistości. Rzeczywistość ta jest miejscem naszego uświęcenia. Po błogosławieństwie Stowarzyszeni i siostry ucałowali relikwie św. Marii de Mattias. Po Eucharystii była krótka przerwa na kawę i ciasto, a po przerwie s. Ewa przedstawiała program pracy rocznej dla SKC. Był także przewidziany czas na pytania. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą Koronki do Krwi Chrystusa. W spotkaniu uczestniczyły także s. Bożena Matomisz i s. Łucja Partyka. 23 listopada s. Ewa Kleps, s. Elżbieta Żołędziewska i s. Krystiana Bedryjowska uczestniczyły w 10 leciu powstania SKC w Świebodzicach. Uroczystą Mszę świętą sprawowali: ks. Marek Zołoteńki - proboszcz parafii w Wałbrzychu i ks. Krzysztof Krzeszowiec - wikariusz z parafii Świebodzice, który jest opiekunem grupy. Podczas agapy s. Ewa podzieliła się refleksją na temat co znaczy żyć duchowością Krwi Chrystusa. Dziękujmy Bogu z całego serca za naszą świecką rodzinę Krwi Chrystusa, która nieustannie wspiera nas swymi modlitwami i ofiarami.

14 S TR. 14 B I U L E T Y N P R O W I N C J A L N Y Obszar Kontynentalny Europy Dla mnie śmierć jest przejściem do domu 87 letnia siostra Gemma opowiada jak przyjmuje swoja starość i o tęsknocie, którą teraz może częściej zaspakajać. Zadziwia swoją żywotnością Proszę zobaczyć, potrafię iść w tempie pani z dumą o tym mówi w drodze na taras. Rzeczywiście nogi 87-letniej osoby mimo wielu operacji są zadziwiająco zwinne. Życie w klasztorze sprawia, że ciągle jest się młodym. oznajmia siostra i promieniuje. Jej życzeniem jest, by została sfotografowana bez chodzika. Wolała, by chodzić bez niego, wyznaje w czasie rozmowy. Jednak siostry nauczyły podkreśla s. Gemma, że to, czego nie da sie zmienić, należy przyjąć i zrobić z tego, to co najlepsze. Nigdzie nie będzie perfekcyjnego życia, tak jest ona przekonana. Wciąż bardzo aktywna Od 7 grudnia 2011 s. Gemma mieszka w domu sw. Anny w Steinerbergu. Mimo podeszłego wieku robi na drutach, szyje i jeszcze ceruje. Otrzymała dekret (zadanie), by w domu opieki modlić się z ludźmi chorymi na demencję. Ja czuję się tutaj bardzo dobrze i nie jestem samotna. Razem z moimi współsiostrami tworzymy tutaj wspólnotę, opowiada siostra. To jest główna zaleta w życiu zakonnym. Ciągle utrzymuje się kontakt ze wspólnotą i dzięki temu nie jest się samą. Siostra Gemma nosi na łańcuszku serce - znak zgromadzenia do którego należy Adoratorek Krwi Chrystusa. Czasem delikatnie głaszcze je albo bierze to serce ostrożnie w rękę. Ceni sobie tutaj modlitwę i ciszę. Prawie całe moje życie byłam za coś odpowiedzialna, a teraz korzystam z tego, że mam więcej czasu. Już od dawna tęsknie za tym, aby pogłębić moją relację z Bogiem. W domu Regionalnym w Schaanie już od wielu lat siostry zostały przygotowane do procesu starzenia się. Uczestniczyłyśmy w kursach, których tematem było, jak można radzić sobie ze starością. Siostra Gemma mówi, że ten proces dla niej jest wartościowym doświadczeniem. Mocno łączę wiarę z wiekiem (z latami). Dużo mi to dało, nawet tego nie oczekiwałam. Moje życie się spełnia. Tak czy tak, prawie zawsze siostra Gemma się uśmiecha i ma pozytywne nastawienie wobec życia. Nowe przyjąć, a stare pozostawić, tak widzę proces starzenia się mówi 87-letnia. Życzenie staje się rzeczywistością To, że właśnie biedzie musiała pojąc do Steinerbergu, to s. Gemma przypuszczała, mianowicie w Steinerbergu rozpoczęło się w niej życzenie, aby wzrastać, a później urzeczywistniło się to życzenie. Gemma była jednym z 12 dzieci i musiała w swojej młodości ciężko pracować. Ona pracowała w dużej firmie jako krawcowa, odpowiedzialna za krój ubrań. Ponieważ zbyt ciężko pracowała, zachorowała i poszła do lekarza. On mi powiedział, że koniecznie potrzebuję wakacji i że znajdzie dla mnie odpowiednie miejsce. Wtedy w latach 40-tych w Steinerberg znajdował się dom uzdrowiskowy, prowadzący przez adoratorki. Siostry były takie kochane i troskliwe, że pomyślałam, że życie zakonne to coś, co też dla mnie mogłoby być. Trwalo to rok, nim s. Gemma podjęła decyzje, która zmieniła całe jej życie.

15 N R 4 ( 3 5 ) Obszar Kontynentalny Europy c.d. ze str. 14 Podczas pewnej pielgrzymki maryjnej modliłam się całe popołudnie i czułam przy tym, że to jest moja droga. Przez 40 lat s. Gemma pracowała w Szwajcarii. Tam opiekowała się ludźmi upośledzonymi umysłowo i z nimi pracowała. To było moje życiowe zadanie i mieliśmy po prostu pięknie. Ci ludzie nas potrzebowali lecz przeciwnie, oni dali nam tak wiele. Później żyła s. Gemma przez 20 lat w domu Serce Jezusa w Rankweil (Voralberg), gdzie troszczyła się i pielęgnowała chore współsiostry. Po jej długiej działalności w 2011 roku adoratorki opuściły Rankweil. S. Gemma pokazuje w imponujący sposób, ze życie w podeszłym wieku może sprawić wiele radości. Przy ładnej pogodzie siedzi ona często na tarasie i podziwia naturę. Okolice tutaj są piękne i każdego dnia widzę coś innego. Jaką radę da ona starszym ludziom, aby byli szczęśliwymi? Oni powinni sobie w międzyczasie na coś pozwolić i radować się małymi rzeczami w życiu. Ale jeszcze ważniejszym jest, aby ci ludzie czegoś się podjęli, albo mieli jakieś zajęcie. Nic nie robienie nie jest dobre dla ludzi twierdzi siostra. Jeżeli chodzi o s. Gemmę, w tym względzie nie trzeba się o to martwić. Ona korzysta z różnych propozycji, uczestniczy w godzinach śpiewu i modli sie dużo o lepszy świat, za rodziny, ale też za młodzież. Również o śmierci można z s. Gemma otwarcie porozmawiać. Śmierć przyjdzie, a ja się jej nie boję, widziałam we wspólnocie, w której przebywałam wiele umierających współsióstr. Dla mnie śmierć jest przejściem do domu. Żyłam dla tej chwili spotkania się z Bogiem, jestem na to gotowa. s. Elisabeth Müller ASC S TR. 15 Artykuł formacyjny 2015 ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO Dzielcie się radością życia konsekrowanego Drodzy bracia i siostry w Chrystusie, Pozdrawiam was wszystkich z miłością w Panu. Cieszę się, że mogę być dzisiaj z wami i dzielić te chwile komunii. Reprezentowana przez was duża różnorodność charyzmatów i apostolstwa cudownie ubogaca życie Kościoła. Słowa Psalmu: Niszczeje moje ciało i serce, Bóg jest opoką mego serca i mym udziałem na wieki (Ps 73,26), zapraszają nas, byśmy pomyśleli o naszym życiu. Psalmista wyraża radosną ufność w Bogu. Wszyscy wiemy, że chociaż radość nie jest wyrażana w ten sam sposób w każdym okresie życia, zwłaszcza w chwilach wielkich trudności, to zawsze pozostaje przynajmniej jako promyk światła rodzący się z osobistej pewności, że jest się nieskończenie kochanym, ponad wszystko (Evangelii gaudium, 6). Mocne przekonanie o tym, że jesteśmy miłowani przez Boga znajduje się w centrum waszego powołania: być dla innych namacalnym znakiem obecności Królestwa Bożego, przedsmakiem wiecznych radości Nieba. Tylko wtedy, gdy nasze świadectwo jest radosne będziemy pociągać ludzi do Chrystusa. A radość ta jest darem, który karmi się życiem modlitwy, rozważaniem Słowa Bożego, sprawowaniem sakramentów i życiem wspólnotowym. Kiedy ich brakuje, pojawiają się słabości i trudności, tłumiące radość, której tak dogłębnie zaznaliśmy na początku naszej drogi. Doświadczenie Bożego Miłosierdzia, karmiące się modlitwą i wspólnotą, musi kształtować wszystko czym jesteście, wszystko, co czynicie. Wasza czystość, ubóstwo i posłuszeństwo będą radosnym świadectwem miłości Boga na tyle, na ile będziecie mocno trwali na skale Jego miłosierdzia. Dotyczy to z pewnością posłuszeństwa zakonnego. Dojrzałe i wielkoduszne posłuszeństwo wymaga przylgnięcia w modlitwie do Chrystusa, który, przyjąwszy postać sługi, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał (por. Perfectae caritatis 14).

16 S TR. 16 c.d. ze str. 15 Nie ma drogi na skróty: Bóg pragnie naszych serc całkowicie, a to oznacza, że musimy coraz bardziej zapomnieć samych siebie i wychodzić ze swoich ograniczeń. Artykuł formacyjny B I U L E T Y N P R O W I N C J A L N Y Pomyślcie też o tym, jak niebezpieczną jest pokusa przyjęcia mentalności czysto funkcjonalnej, świeckiej, prowadzącej do pokładania naszej nadziei jedynie w ludzkich środkach, niszcząc świadectwo ubóstwa, którym żył i którego nas nauczał nasz Pan, Jezus Chrystus. Żywe doświadczenie troskliwego miłosierdzia Pana podtrzymuje także chęć osiągnięcia tej doskonałości miłości, która rodzi się z czystości serca. Czystość wyraża stanowcze poświęcenie się miłości Boga, który jest mocą naszych serc. Wszyscy wiemy, jakie osobiste i wymagające zaangażowanie pociąga to za sobą. Pokusy w tej dziedzinie wymagają pokornej ufności Bogu, czujności i wytrwałości. Przez ewangeliczną radę ubóstwa możecie rozpoznać Boże Miłosierdzie nie tylko jako źródło siły, ale także jako skarb. Nawet gdy jesteśmy znużeni, możemy Mu ofiarować nasze serca obciążone grzechem i słabością. W chwilach, kiedy czujemy się najbardziej bezradni, możemy dotrzeć do Chrystusa, który stał się ubogim, aby nas ubóstwem swoim ubogacić (2 Kor 8,9). Ta nasza podstawowa potrzeba zyskania przebaczenia i uzdrowienia jest sama w sobie formą ubóstwa, której nigdy nie wolno nam stracić z oczu, bez względu na to, jak wiele postępów możemy dokonać w życiu cnotami. Powinna też ona znaleźć konkretny wyraz w naszym stylu życia, zarówno jako jednostek, jak i wspólnot. Myślę zwłaszcza o konieczności unikania tego wszystkiego, co może was rozpraszać i spowodować u innych zamęt i zgorszenie. W życiu konsekrowanym ubóstwo jest zarówno murem jak i matką. Jest murem, ponieważ chroni życie konsekrowane, matką, ponieważ pomaga mu wzrastać i prowadzi je po właściwej ścieżce. Obłuda tych konsekrowanych mężczyzn i kobiet, którzy składają śluby ubóstwa, ale żyją jak bogaci, rani dusze wiernych i szkodzi Kościołowi. Drodzy bracia i siostry, z wielką pokorą czyńcie wszystko, co możliwe, aby ukazać, że życie konsekrowane jest cennym darem dla Kościoła i dla świata. Nie chowajcie go dla siebie. Dzielcie się nim, wnosząc Chrystusa do każdego zakątka tego umiłowanego kraju. Niech wasza radość nadal znajduje wyraz w waszych wysiłkach, aby przyciągnąć i pielęgnować powołania, i w uznaniu, że wszyscy macie jakiś udział w formowaniu osób konsekrowanych dnia jutrzejszego. Niezależnie od tego, czy jesteście oddani bardziej kontemplacji czy życiu apostolskiemu, bądźcie gorliwi w miłości do Kościoła i chęci przyczynienia się, poprzez wasz specyficzny charyzmat, do jego misji głoszenia Ewangelii i budowania ludu Bożego w jedności, świętości i miłości. Polecając was wszystkich, a zwłaszcza osoby w podeszłym wieku i chorych członków waszych wspólnot, miłującej opiece Maryi, Matki Kościoła, z serca udzielam mojego błogosławieństwa jako rękojmi nieustannej łaski i pokoju w Jezusie, Jej Synu. (Przemówienie Ojca Świętego Franciszka wygłoszone na spotkaniu ze wspólnotami zakonnymi, 16 sierpnia 2014 r).

17 N R 4 ( 3 5 ) S TR. 17 KALENDARIUM ZARZĄDU PROWINCJALNEGO PAŹDZIERNIK 6 S. Ewa spotkała się z SKC w parafii pw. Ciała i Krwi Pańskiej w Bolesławcu 9 Zarząd uczestniczył w pogrzebie s. Zofii Zawadzkiej w Bolesławcu S. Bożena H., s. Ewa, s. Bożena uczestniczyły w spotkaniu formacyjnym w Bolesławcu S. Maria pomagała przy remoncie we wspólnocie sióstr w Kościelisku S. Bożena H. odwiedziła wspólnotę sióstr w Bolesławcu 17 S. Bożena M. spotkała się z SKC w domu prowincjalnym we Wrocławiu 18 S. Ewa uczestniczyła w diecezjalnym spotkaniu dla sióstr w Legnicy S. Maria uczestniczyła w spotkaniu formacyjnym w Bolesławcu 20 S. Maria odwiedziła wspólnotę sióstr w Bolesławcu S. Maria pomagała przy remoncie we wspólnocie sióstr w Kościelisku 24 S. Bożena H. i s. Bożena M. uczestniczyły w uroczystość jubileuszowej u Ojców Klaretynów we Wrocławiu S. Ewa spotkała się z SKC w Białymstoku S. Bożena H. odwiedziła wspólnotę sióstr w Bolesławcu S. Bożena H. odwiedziła wspólnotę sióstr w Kościelisku LISTOPAD 4 5 S. Bożena H., s. Ewa i s. Maria - posiedzenie rady prowincjalnej w Bolesławcu 10 S. Bożena H., i s. Maria przywiozły rzeczy z Pogorzeli do Wrocławia 11 S. Bożena H. spotkała się z Komisją Duszpasterstwa młodzieżowego we Wrocławiu 11 S. Maria prowadziła spotkanie z SKC w domu prowincjalnym we Wrocławiu S. Maria pomagała przy remoncie we wspólnocie sióstr w Kościelisku 15 S. Ewa pomagała w spotkanie z SKC w Bolesławcu 22 S. Ewa prowadziła spotkanie dla animatorek SKC w domu prowincjalnym we Wrocławiu GRUDZIEŃ 2 S. Ewa spotkanie z SKC w parafii pw. Ciała i Krwi Pańskiej w Bolesławcu 3 S. Ewa spotkanie z SKC w parafii pw. Matki Bożej Królowej w Krakowie 4 S. Ewa spotkanie z SKC w parafii pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu 7 S. Ewa spotkanie z SKC w parafii pw. Cyryla i Metodego w Bolesławcu 9-28 S. Ewa zastępstwo i pomoc w kuchni w Baumgärtle

18 N R 4 ( 3 5 ) S TR. 18 Kochane Siostry, Niech Chrystus, przychodzący do człowieka w darze Świąt Bożego Narodzenia obdarowuje każdą z Nas łaską, błogosławieństwem oraz potrzebnymi ludzkimi siłami. Boży pokój niech zagości na stałe w naszych sercach i wszystkich wspólnotach. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz dobrego 2015 roku, życzy Redakcja Biuletynu! Siostry Adoratorki Krwi Chrystusa; ul. Szymanowskiego 25; Wrocław; tel.71/ ,

Program Misji Świętej w Gromadnie września 2015 r.

Program Misji Świętej w Gromadnie września 2015 r. Program Misji Świętej w Gromadnie 06-13 września 2015 r. Niedziela Dzień Święty Porządek Mszy świętych, tak jak w niedziele z uroczystym wprowadzeniem misjonarzy Godz. 10.00 Godz. 18.00 Godz. 20.30 Poniedziałek

Bardziej szczegółowo

Pragniemy podzielić się z Wami naszą radością z obchodzonego w marcu jubileuszu

Pragniemy podzielić się z Wami naszą radością z obchodzonego w marcu jubileuszu Niech żyje Jezus! Niech radosny zabrzmi dziś hymn ku czci Serca Zbawiciela! Czcigodne Siostry Wizytki Drodzy Bracia i Siostry zakochani w Sercu Pana Jezusa Pragniemy podzielić się z Wami naszą radością

Bardziej szczegółowo

Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r.

Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r. Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r. W dniach 25 26 kwietnia odbyły się w naszym domu w Chełmnie rekolekcje dla rodziców sióstr nowicjuszek. Niektórzy rodzice

Bardziej szczegółowo

KALENDARIUM UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 140. ROCZNICY OBJAWIEŃ GIETRZWAŁDZKICH I 50-LECIA KORONACJI OBRAZU MB GIETRZWAŁDZKIEJ 2017 R.

KALENDARIUM UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 140. ROCZNICY OBJAWIEŃ GIETRZWAŁDZKICH I 50-LECIA KORONACJI OBRAZU MB GIETRZWAŁDZKIEJ 2017 R. W nowym roku najważniejszym wydarzeniam dla Kościoła na Warmii będzie 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 50. rocznica Koronacji Jej Obrazu. Będzie to także rok 300. rocznicy Koronacji

Bardziej szczegółowo

VII PIELGRZYMA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

VII PIELGRZYMA ŻYWEGO RÓŻAŃCA ZELATOR październik2016 www.zr.diecezja.pl 8 VII PIELGRZYMA ŻYWEGO RÓŻAŃCA W Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia zelatorzy i członkowie Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej przeżywali swoją

Bardziej szczegółowo

Niech Jezus zawsze będzie twoim początkiem i twoim centrum, i twoim celem, niech wchłania całe twoje życie.

Niech Jezus zawsze będzie twoim początkiem i twoim centrum, i twoim celem, niech wchłania całe twoje życie. nr 1 (1) marzec kwiecień 2014 SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ Sosnowiec Zagórze Niech Jezus zawsze będzie twoim początkiem i twoim centrum, i twoim celem, niech wchłania całe twoje życie. św. Ojciec

Bardziej szczegółowo

KALENDARIUM ZAMIERZEŃ DUSZPASTERSKICH wrzesień sierpień 2017

KALENDARIUM ZAMIERZEŃ DUSZPASTERSKICH wrzesień sierpień 2017 KALENDARIUM ZAMIERZEŃ DUSZPASTERSKICH wrzesień 2016 - sierpień 2017 Data Temat Przedsięwzięcie wrzesień 1. Czwartek Wspomnienie św. Bronisławy 77.rocznica wybuchu II wojny św.; Nowy Rok Szkolny 2016/17

Bardziej szczegółowo

VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA ZELATOR wrzesień2015 3 VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA Sobota, 3 października, 2015 Niniejszy numer Zelatora ukazuje się głównie ze względu na VI Diecezjalną pielgrzymkę Żywego Różańca do Łagiewnik.

Bardziej szczegółowo

Bp H. Tomasik: Przed nami czas zadań

Bp H. Tomasik: Przed nami czas zadań W najbliższą niedzielę zakończy się Rok Wiary. Jakie będą jego owoce? Biskup Henryk Tomasik przedstawia kilka propozycji: poszanowanie dnia świętego, systematyczne uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej,

Bardziej szczegółowo

PAPIESKI LIST W SPRAWIE ODPUSTÓW NA ROK MIŁOSIERDZIA

PAPIESKI LIST W SPRAWIE ODPUSTÓW NA ROK MIŁOSIERDZIA PAPIESKI LIST W SPRAWIE ODPUSTÓW NA ROK MIŁOSIERDZIA Papież Franciszek wydał rozporządzenia dotyczące odpustów i sakramentu spowiedzi w Roku Miłosierdzia. Uczynił to w liście do przewodniczącego Papieskiej

Bardziej szczegółowo

Podziękowania dla Rodziców

Podziękowania dla Rodziców Podziękowania dla Rodziców Tekst 1 Drodzy Rodzice! Dziękujemy Wam za to, że jesteście przy nas w słoneczne i deszczowe dni, że jesteście blisko. Dziękujemy za Wasze wartościowe rady przez te wszystkie

Bardziej szczegółowo

Zapraszamy do Szkoły Modlitwy Jana Pawła II środa, 21 września :33

Zapraszamy do Szkoły Modlitwy Jana Pawła II środa, 21 września :33 Jan Paweł II nadal wskazuje nam kierunek duchowego wzrastania. Musimy z wielką troską starać się o wypłynięcie na głębię. Służy temu m.in. Szkoła Modlitwy Jana Pawła II, która powstała przy Centrum Nie

Bardziej szczegółowo

Wizytacja ks. bpa Zdzisława. 7 maja 2012. Fortuniaka

Wizytacja ks. bpa Zdzisława. 7 maja 2012. Fortuniaka Wizytacja ks. bpa Zdzisława 7 maja 2012 Fortuniaka Plan wizytacji w parafii Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym 7 maja 2012 r. 9.00 Eucharystia z udzieleniem Sakramentu chorych (koncelebracja, Prezbiter

Bardziej szczegółowo

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs 1 2 Spis treści Wszystkich Świętych (1 listopada)......6 Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (2 listopada)......7 Prawdziwie w Bogu (3 listopada)......8 Przełamać duchową pustkę (4 listopada)......9

Bardziej szczegółowo

ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ

ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ DRODZY PARAFIANIE! W dniach od 9 16 marca nasza Wspólnota przeżywać będzie Misje parafialne. Tak jak przed ponad dwoma tysiącami

Bardziej szczegółowo

Wierni, którzy nawiedzą Sanktuarium Bł. Jana Pawła II w uroczystość tytularną, 22 października, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Wierni, którzy nawiedzą Sanktuarium Bł. Jana Pawła II w uroczystość tytularną, 22 października, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" serdecznie zaprasza do uczestnictwa w uroczystościach ku czci Patrona Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie w sobotę, 22 października. We wszystkie dni odpustowe

Bardziej szczegółowo

Kochani! Już za nami Święto Jedności Dziękuję wszystkim! W dalszej części znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia.

Kochani! Już za nami Święto Jedności Dziękuję wszystkim! W dalszej części znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia. Kochani! Już za nami Święto Jedności 2013. Dziękuję wszystkim! W dalszej części znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia. 1 / 15 2 / 15 3 / 15 4 / 15 5 / 15 6 / 15 7 / 15 8 / 15 9 / 15 10 / 15 11 / 15 12

Bardziej szczegółowo

PLAN JERYCHA RÓŻAŃCOWEGO z REKOLEKCJAMI 27 KWIETNIA - 4 MAJA 2012 W KLASZTORZE / PARAFII CHRYSTUSA KRÓLA ul. Reymonta 1, 57-320 Polanica Zdrój

PLAN JERYCHA RÓŻAŃCOWEGO z REKOLEKCJAMI 27 KWIETNIA - 4 MAJA 2012 W KLASZTORZE / PARAFII CHRYSTUSA KRÓLA ul. Reymonta 1, 57-320 Polanica Zdrój PLAN JERYCHA RÓŻAŃCOWEGO z REKOLEKCJAMI 27 KWIETNIA - 4 MAJA 2012 W KLASZTORZE / PARAFII CHRYSTUSA KRÓLA ul. Reymonta 1, 57-320 Polanica Zdrój Różaniec drogą do Eucharystycznego Serca Jezusowego przez

Bardziej szczegółowo

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014 KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014 19 stycznia 2014 można było obejrzeć kronikę naszej wspólnoty na stronie internetowej parafii: PODWÓRKOWE KOŁO RÓŻAŃCOWE DZIECI - KRONIKA Zachęcamy

Bardziej szczegółowo

BŁOGOSŁAWIONY CZAS /14-23 stycznia/

BŁOGOSŁAWIONY CZAS /14-23 stycznia/ BŁOGOSŁAWIONY CZAS /14-23 stycznia/ Niedziela Chrztu Pańskiego /08.01.2017/ 1. Dziś niedziela Chrztu Pańskiego w kościele kończymy czas Bożego Narodzenia. Dziękujemy wszystkim, którzy przeżyli ten okres

Bardziej szczegółowo

Spis treści MARYJNE I HAGIOGRAFICZNE

Spis treści MARYJNE I HAGIOGRAFICZNE Spis treści Słowo wstępne MARYJNE I HAGIOGRAFICZNE O. ANTONI BOCHM OMI Przygotować drogę Chrystusowi Kazanie odpustowe z okazji Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. 11 O. ANTONI BOCHM OMI Wzór odwagi

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA s. M. Renata Pawlak, prezentka s. M. Aurelia Patrzyk, prezentka ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA wiek: klasy IV - VI czas: 45 minut cele ogólne: dydaktyczny: zapoznanie z osobą Sł. B. Zofii Czeskiej

Bardziej szczegółowo

{tab=gdzie i kiedy spotkania?} Spotykamy się w parafii św. Piotra i Pawła na Lotnisku. we wtorki po Mszy świętej ok. godz. 19 w Domu Parafialnym

{tab=gdzie i kiedy spotkania?} Spotykamy się w parafii św. Piotra i Pawła na Lotnisku. we wtorki po Mszy świętej ok. godz. 19 w Domu Parafialnym EFFATHA {tab=gdzie i kiedy spotkania?} Spotykamy się w parafii św. Piotra i Pawła na Lotnisku we wtorki po Mszy świętej ok. godz. 19 w Domu Parafialnym {tab=co robimy?} - EWANGELIZACJA (głoszenie Ewangelii,

Bardziej szczegółowo

RYTUAŁ DOMOWY. Rok rodziny katolickiej to najnowsze wydanie popularnego od wielu lat "RYTUAŁU RODZINNEGO"

RYTUAŁ DOMOWY. Rok rodziny katolickiej to najnowsze wydanie popularnego od wielu lat RYTUAŁU RODZINNEGO Rytuał domowy RYTUAŁ DOMOWY. Rok rodziny katolickiej to najnowsze wydanie popularnego od wielu lat "RYTUAŁU RODZINNEGO" Ocena: Nie ma jeszcze oceny Cena 67,00 zł 67,00 zł Kwota rabatu: Zadaj pytanie o

Bardziej szczegółowo

Radom, 18 października 2012 roku. L. dz. 1040/12 DEKRET. o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego w Roku Wiary. w Diecezji Radomskiej

Radom, 18 października 2012 roku. L. dz. 1040/12 DEKRET. o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego w Roku Wiary. w Diecezji Radomskiej Bp Henryk Tomasik: Dekret o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego w Roku Wiary w Diecezji Ra Radom, 18 października 2012 roku L. dz. 1040/12 DEKRET o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego

Bardziej szczegółowo

Świątynia Opaczności Bożej - Łagiewniki. Akt oddania się Bożenu Miłosierdziu Historia obrazu Jezusa Miłosiernego. Obraz "Jezu ufam Tobie"

Świątynia Opaczności Bożej - Łagiewniki. Akt oddania się Bożenu Miłosierdziu Historia obrazu Jezusa Miłosiernego. Obraz Jezu ufam Tobie Łagiewniki Świątynia Opaczności Bożej - Akt oddania się Bożenu Miłosierdziu Historia obrazu Jezusa Miłosiernego Obraz "Jezu ufam Tobie" Obraz "Jezu ufam Tobie" został namalowany po raz pierwszy w historii

Bardziej szczegółowo

Spis treści MARYJNE I HAGIOGRAFICZNE. Kazanie do Mszy Świętej o NMP z Wieczernika Kazanie na nabożeństwo do Matki Bożej Pocieszenia...

Spis treści MARYJNE I HAGIOGRAFICZNE. Kazanie do Mszy Świętej o NMP z Wieczernika Kazanie na nabożeństwo do Matki Bożej Pocieszenia... 3 Spis treści MARYJNE I HAGIOGRAFICZNE O. KRZYSZTOF CZEPIRSKI OMI Ochrzczeni Duchem Świętym Kazanie do Mszy Świętej o NMP z Wieczernika... 7 Maryja mistrzynią dobrych spotkań z ludźmi Kazanie na nabożeństwo

Bardziej szczegółowo

Wrzesień Mail z Spotkanie członków PKRD przełożone na Z Panem Bogiem, Małgorzata Wayda

Wrzesień Mail z Spotkanie członków PKRD przełożone na Z Panem Bogiem, Małgorzata Wayda Wrzesień 2016 Mail z 03.09.16 Spotkanie członków PKRD przełożone na 11.09.16 Szczęść Boże! Witam serdecznie po wakacjach wszystkich członków Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci. Z powodu mojego ważnego

Bardziej szczegółowo

A.D Rok Jubileuszu 30-lecia powstania naszej parafii

A.D Rok Jubileuszu 30-lecia powstania naszej parafii A.D. 2017 Rok Jubileuszu 30-lecia powstania naszej parafii 2 luty - czwartek - Święto Ofiarowania Pańskiego - MB Gromnicznej 3 luty - I piątek miesiąca 11 luty - sobota - NMP z Lourdes - Dzień Chorych

Bardziej szczegółowo

NASZ WSPÓLNY 2011 ROK. Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

NASZ WSPÓLNY 2011 ROK. Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski NASZ WSPÓLNY 2011 ROK Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski Ks. Proboszcz pobłogosławił nas na 2011 rok 2011 rok luty 2011 Ferie zimowe w kawiarence parafialnej Nasi Parafianie pielgrzymowali

Bardziej szczegółowo

Zapraszamy na nową stronę Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Zapraszamy na nową stronę Sanktuarium św. Jana Pawła II. Zapraszamy na nową stronę Sanktuarium św. Jana Pawła II www.sanktuariumjp2.pl 11 czerwca 2011 r. ks. kard. Stanisław Dziwisz uroczyście erygował Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II w krakowskich

Bardziej szczegółowo

Wpisany przez Administrator niedziela, 27 lutego :13 - Poprawiony poniedziałek, 28 lutego :55

Wpisany przez Administrator niedziela, 27 lutego :13 - Poprawiony poniedziałek, 28 lutego :55 Drodzy Katecheci Zbliża się dzień beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Niewątpliwie ważne jest, aby okres poprzedzający ten ważny moment w historii naszego narodu i każdego człowieka dobrze przeżyć.

Bardziej szczegółowo

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne Nabożeństwo powołaniowo-misyjne Nabożeństwo powołaniowo-misyjne (Wystawienie Najświętszego Sakramentu) K: O Boże, Pasterzu i nauczycielu wiernych, któryś dla zachowania i rozszerzenia swojego Kościoła

Bardziej szczegółowo

Wielka to łaska, że poprzez świętych obcowanie, możemy uczestniczyć z naszymi błogosławionymi w Eucharystii.

Wielka to łaska, że poprzez świętych obcowanie, możemy uczestniczyć z naszymi błogosławionymi w Eucharystii. 5 czerwiec 1991 roku to dzień wielkiej radości naszego miasta. Bo oto Jan Paweł II nawiedza Białystok. To dzień wielkiej radości wszystkich Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Bo oto Papież, Jan Paweł II,

Bardziej szczegółowo

MODLITWA KS. BISKUPA

MODLITWA KS. BISKUPA MODLITWA KS. BISKUPA Panie Jezu Chryste, Ty dałeś nam swoją Rodzicielkę Maryję, której sławny obraz czcimy, jako Matkę gotową nieustannie pomagać; + spraw, abyśmy gorliwie wypraszając Jej macierzyńską

Bardziej szczegółowo

Wydawnictwo WAM, 2013 HOMILIE, KAZANIA I MOWY OKOLICZNOŚCIOWE TOM 2 Pod redakcją o. Krzysztofa Czepirskiego OMI

Wydawnictwo WAM, 2013 HOMILIE, KAZANIA I MOWY OKOLICZNOŚCIOWE TOM 2 Pod redakcją o. Krzysztofa Czepirskiego OMI Spis treści Słowo wstępne... 5 Cała piękna jesteś Niepokalana Kazanie na uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny...7 O. PIOTR LEPICH OMI Matka Boża Bolesna, Matka Boża Uśmiechu Kazanie

Bardziej szczegółowo

FORMACJA POCZĄTKOWA DO STANU DZIEWIC

FORMACJA POCZĄTKOWA DO STANU DZIEWIC SKORZESZYCE, 14.V.2010 FORMACJA POCZĄTKOWA DO STANU DZIEWIC (propozycja tematów) I ETAP (ROZEZNANIE POWOŁANIA) CZAS: około 1 roku CEL: ZROZUMIENIE I PRZYJĘCIE BOŻEGO WEZWANIA ZAPOZNANIE Z CHARYZMATEM ZAKOŃCZENIE:

Bardziej szczegółowo

Okazja do spowiedzi św. była w dni powszednie przed mszą św. oraz w Pierwszy Piątek Miesiąca.

Okazja do spowiedzi św. była w dni powszednie przed mszą św. oraz w Pierwszy Piątek Miesiąca. Sprawozdanie z życia parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Dębnie n. Wartą za rok 2016 1. Życie duszpasterskie: Na podstawie przeprowadzonych liczeń udział wiernych w niedzielnych praktykach religijnych wyniósł:

Bardziej szczegółowo

Spis treści. o. józef kowalik omi Cała piękna jesteś Niepokalana Kazanie na uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny...

Spis treści. o. józef kowalik omi Cała piękna jesteś Niepokalana Kazanie na uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny... Spis treści Słowo wstępne...5 o. józef kowalik omi Cała piękna jesteś Niepokalana Kazanie na uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny...7 o. piotr lepich omi Matka Boża Bolesna, Matka

Bardziej szczegółowo

Program Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej na 2015 rok. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Program Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej na 2015 rok. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię Program Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej na 2015 rok Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. ( Mk 1, 15)

Bardziej szczegółowo

ZELATOR PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA DO CZĘSTOCHOWY LIST DZIĘKCZYNNY DLA ZELATORÓW. czerwiec2015

ZELATOR PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA DO CZĘSTOCHOWY LIST DZIĘKCZYNNY DLA ZELATORÓW. czerwiec2015 ZELATOR czerwiec2015 2 PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA DO CZĘSTOCHOWY W sobotę, 6 czerwca, odbyła się III Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca do Częstochowy. Według oceny organizatorów uczestniczyło w niej

Bardziej szczegółowo

Wymagania zgodne z programem AZ - 1-01/1 i AZ-2-01/1. Klasa I

Wymagania zgodne z programem AZ - 1-01/1 i AZ-2-01/1. Klasa I WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z RELIGII Wymagania zgodne z programem AZ - 1-01/1 i AZ-2-01/1 Klasa I Ocena Wymagania programowe Uczeń: - potrafi opowiedzieć o patronie kościoła parafialnego

Bardziej szczegółowo

Wybór Patrona dla naszej szkoły to projekt, który rozpoczął się w roku szkolnym 2004/2005. Spośród kilku kandydatur zgłoszonych w szkolnym referendum

Wybór Patrona dla naszej szkoły to projekt, który rozpoczął się w roku szkolnym 2004/2005. Spośród kilku kandydatur zgłoszonych w szkolnym referendum Wybór Patrona dla naszej szkoły to projekt, który rozpoczął się w roku szkolnym 2004/2005. Spośród kilku kandydatur zgłoszonych w szkolnym referendum przeprowadzonym wśród nauczycieli, uczniów i rodziców,

Bardziej szczegółowo

ADWENT, BOŻE NARODZENIE I OKRES ZWYKŁY

ADWENT, BOŻE NARODZENIE I OKRES ZWYKŁY Archidiecezjalny Program Duszpasterski ADWENT, BOŻE NARODZENIE I OKRES ZWYKŁY ROK A Komentarze do niedzielnej liturgii słowa Poznań 2007/2008 25 Adwent I Niedziela Adwentu 2 grudnia 2007 Iz 2, 1-5 Ps 122

Bardziej szczegółowo

Pielgrzymka uczestników Dziennego Domu Pomocy Społecznej do Krakowa, Łagiewnik i Kalwarii Zebrzydowskiej

Pielgrzymka uczestników Dziennego Domu Pomocy Społecznej do Krakowa, Łagiewnik i Kalwarii Zebrzydowskiej Pielgrzymka uczestników Dziennego Domu Pomocy Społecznej do Krakowa, Łagiewnik i Kalwarii Zebrzydowskiej W dniu 13 marca 2015 roku uczestnicy Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krasnymstawie wyjechali

Bardziej szczegółowo

I niedziela Adwentu / /

I niedziela Adwentu / / I niedziela Adwentu /27.11.2016/ 1. Dziękujemy za wspólne spotkanie w Pratulińskiej Szkole Wiary. 2. Dziś rozpoczynamy Adwent nowy rok liturgiczny pod hasłem Idźcie i głoście. Zarazem jest to czas odkrywania

Bardziej szczegółowo

Życzenia z Okazji Bożego Narodzenia - 2012 roku

Życzenia z Okazji Bożego Narodzenia - 2012 roku Wybrane wydarzenia z Duszpasterstwa Szpitala nr 2 ul.lwowska w Rzeszowie Życzenia z Okazji Bożego Narodzenia - 2012 roku Przez wiarę Maryja przyjęła słowa Anioła i uwierzyła w zwiastowanie, że stanie się

Bardziej szczegółowo

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Sens życia Gdy na początku dnia czynię z wiarą znak krzyża, wymawiając słowa "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego", Bóg uświęca cały czas i przestrzeń, która otworzy

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy. Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4

Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy. Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4 Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4 Opracowanie: mgr Violetta Kujacińska mgr Małgorzata Lewandowska Zasady: IZ może być ustna lub pisemna, IZ pisemną przekazujemy

Bardziej szczegółowo

POŚWIĘCENIE TABLICY KU PAMIĘCI BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI

POŚWIĘCENIE TABLICY KU PAMIĘCI BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI POŚWIĘCENIE TABLICY KU PAMIĘCI BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI 30. 11. 2011 roku w Sanktuarium Błogosławionej Matki Bolesławy w Białymstoku miała miejsce podniosła uroczystość, która jest nawiązaniem do historii

Bardziej szczegółowo

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka 1 Bóg Ojciec kocha każdego człowieka Bóg kocha mnie, takiego jakim jestem. Raduje się każdym moim gestem. Alleluja Boża radość mnie rozpiera, uuuu (słowa piosenki religijnej) SŁOWA KLUCZE Bóg Ojciec Bóg

Bardziej szczegółowo

Madonno, Mamusiu moja

Madonno, Mamusiu moja nr 3 (7) kwiecień maj 2015 SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ Sosnowiec Zagórze Madonno, Mamusiu moja św. Ojciec Pio Wtorek 21 kwietnia 2015 Dwunaste spotkanie formacyjno-organizacyjne Grupy Modlitwy Ojca

Bardziej szczegółowo

Modlitwa za Służbę Celną z udziałem Celników na Jasnej Górze!

Modlitwa za Służbę Celną z udziałem Celników na Jasnej Górze! Modlitwa za Służbę Celną z udziałem Celników na Jasnej Górze! W piątek - dn. 13.05.2016. r. o godz. 17.00 przed Cudownym obrazem Królowej Polski na Jasnej Górze - Mszę świętą w intencji wszystkich Funkcjonariuszy,

Bardziej szczegółowo

NOWENNA. "Najmocniej działają dzisiaj w świecie ci, którzy promienieją tym Bożym życiem, które noszą w sobie"

NOWENNA. Najmocniej działają dzisiaj w świecie ci, którzy promienieją tym Bożym życiem, które noszą w sobie NOWENNA Za 9 dni ważny a nawet najważniejszy dzień w życiu naszych Nowicjuszek: Ani, Patrycji, Estery, Magdy i Gosi. W ciągu tego czasu oczekiwania chciejmy poddać je pod opiekę Matki Bożej by jako Siostry

Bardziej szczegółowo

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne historie. Tą osobą jest Maryja, mama Pana Jezusa. Maryja opowiada

Bardziej szczegółowo

Relacja z akcji charytatywnej,,i Ty możesz zostać Św. Mikołajem

Relacja z akcji charytatywnej,,i Ty możesz zostać Św. Mikołajem RELACJA Z AKCJI CHARYTATYWNEJ I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM,,Żył na ziemi dobry święty, nocą roznosił prezenty. Delikatnie, cichuteńko składał dary pod okienko. W IMIENIU CHORYCH, SAMOTNYCH I POTRZEBUJĄCYCH

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa WYMAGANIA Z RELIGII 1. Świadkowie Chrystusa często nie przynosi go na lekcje. definiuje, czym jest lęk; określa sposoby odnoszenia się do Boga na wzór Jezusa. potrafi podać z nauczyciela zasady życia wspólnoty

Bardziej szczegółowo

O godz odbyła się uroczystość I Komunii św. dzieci, które przygotowała katechetka s. Emanuela Oleksiej. Komunię św. przyjęło 24 dzieci.

O godz odbyła się uroczystość I Komunii św. dzieci, które przygotowała katechetka s. Emanuela Oleksiej. Komunię św. przyjęło 24 dzieci. 16.05. O godz. 10.30 odbyła się uroczystość I Komunii św. dzieci, które przygotowała katechetka s. Emanuela Oleksiej. Komunię św. przyjęło 24 dzieci. Tego dna o godz. 12.00 mszę św. z okazji 25-lecia święceń

Bardziej szczegółowo

Ogłoszenia Parafialne 15 maja 2016

Ogłoszenia Parafialne 15 maja 2016 15.05.2016 Niedziela Zesłania Ducha Świętego Ogłoszenia Parafialne 15 maja 2016 W następną niedzielę Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. I Komunia Święta w naszej Parafii o 10.00 dla klasy III A, a o

Bardziej szczegółowo

- - Asysta pełni swoją posługę kilka razy w ciągu roku, w czasie większych uroczystości

- - Asysta pełni swoją posługę kilka razy w ciągu roku, w czasie większych uroczystości Asysta Parafialna Wiara bez uczynku jest martwa - Jan Paweł II Historia: Słowo asysta z łacińskiego assistere (stać przy) oznacza grupę osób towarzyszących, eskortę. Asysta parafialna przy Parafii Matki

Bardziej szczegółowo

ZASADY WSPÓŁPRACY OSÓB KONSEKROWANYCH Z DUCHOWIEŃSTWEM DIECEZJALNYM

ZASADY WSPÓŁPRACY OSÓB KONSEKROWANYCH Z DUCHOWIEŃSTWEM DIECEZJALNYM ZASADY WSPÓŁPRACY OSÓB KONSEKROWANYCH Z DUCHOWIEŃSTWEM DIECEZJALNYM Kościół wie, że ostateczną normą życia zakonnego jest naśladowanie Chrystusa ukazane w Ewangelii (DZ 2), dlatego, przypominając o zadaniach

Bardziej szczegółowo

Gazetka Parafialna. Prószków Przysiecz m a j 2016 r. www.parafia-proszkow.pl, e-mail: poczta@parafia-proszkow.pl

Gazetka Parafialna. Prószków Przysiecz m a j 2016 r. www.parafia-proszkow.pl, e-mail: poczta@parafia-proszkow.pl Prószków Przysiecz m a j 2016 r. Gazetka Parafialna www.parafia-proszkow.pl, e-mail: poczta@parafia-proszkow.pl Przez cały miesiąc maj, codziennie w dni powszednie tygodnia, w Prószkowie o godz.18 00,

Bardziej szczegółowo

Celebracja zamknięcia Roku Wiary

Celebracja zamknięcia Roku Wiary Celebracja zamknięcia Roku Wiary W czasie Mszy św. niedzielnej 24 listopada 2013 roku. Jest to uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. 1. Przed Mszą św. wiernym rozdaje się świece i zapala się paschał

Bardziej szczegółowo

Modlitwa powierzenia się św. Ojcu Pio

Modlitwa powierzenia się św. Ojcu Pio 3 Modlitwa powierzenia się św. Ojcu Pio Święty Ojcze Pio, przed złem broń mnie, pod płaszcz Twej opieki pomóż mi chronić się zawsze i wszędzie, w dobrym i uczciwym życiu umacniaj mnie, w ostatniej godzinie

Bardziej szczegółowo

Akt oddania się Matce Bożej

Akt oddania się Matce Bożej 3 Akt oddania się Matce Bożej (kard. Stefana Wyszyńskiego) Matko Boża, Niepokalana Maryjo! Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko, czym jestem i

Bardziej szczegółowo

Słowo abp. Zygmunta Zimowskiego do wiernych diecezji tarnowskiej i radomskiej z okazji XXIII. Międzynarodowego Dnia Chorego

Słowo abp. Zygmunta Zimowskiego do wiernych diecezji tarnowskiej i radomskiej z okazji XXIII. Międzynarodowego Dnia Chorego Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi (Hi 29,15) Słowo abp. Zygmunta Zimowskiego do wiernych diecezji tarnowskiej i radomskiej z okazji XXIII. Międzynarodowego Dnia Chorego Czcigodni Kapłani,

Bardziej szczegółowo

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła. s. Agata Trzaska Konspekt katechezy TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła. Cele: Wiedza: uczeń wie czym jest powołanie zakonne, jakie zadania w Kościele podejmują siostry zakonne Umiejętności:

Bardziej szczegółowo

Staż kandydacki trwa rok. Przyjdź! Zobacz! Zorientuj się! Spotkania co miesiąc, po wieczornej Mszy św. w salce Domu Katechetycznego.

Staż kandydacki trwa rok. Przyjdź! Zobacz! Zorientuj się! Spotkania co miesiąc, po wieczornej Mszy św. w salce Domu Katechetycznego. Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem zrzeszającym ludzi świeckich, którzy we współpracy z hierarchią kościelną realizują misję apostolską Kościoła. Jesteśmy w Akcji Katolickiej, bo sam Papież Jan Paweł

Bardziej szczegółowo

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II PEREGRYNACJA RELIKWII ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II W ODDZIALE OKRĘGOWYM W BIAŁYMSTOKU AUGUSTÓW, 4-5 PAŹDZIERNIKA BAZYLIKA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA, UL. KSIĘDZA SKORUPKI 6 4 października 18:00 Eucharystia

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. reprezentuje klasę lub szkołę w parafii lub diecezji, np. poprzez udział w

Bardziej szczegółowo

Propozycja programu Nawiedzenia Zduny

Propozycja programu Nawiedzenia Zduny Propozycja programu Nawiedzenia Zduny LITURGIA NAWIEDZENIA OBRAZU MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ 1 Ustawienie procesji (godz.15 55 ) Krzyż i świece 1.......... Feretrony Sztandary Delegacje niosące OBRAZ

Bardziej szczegółowo

Dziś pod przewodnictwem Ks. kan. dra Marka Paluszkiewicza rozpoczęliśmy naszą nowennę od zwrócenia uwagi na jedną z głównych cnót boskich WIARĘ.

Dziś pod przewodnictwem Ks. kan. dra Marka Paluszkiewicza rozpoczęliśmy naszą nowennę od zwrócenia uwagi na jedną z głównych cnót boskich WIARĘ. II Dzień Nowenny II Dzień Nowenny przed wspomnieniem liturgicznym Błogosławionego Wincentego Lewoniuka i dwunastu Jego towarzyszy Męczenników Podlaskich rozpoczęła ufna modlitwa zgromadzonych w naszym

Bardziej szczegółowo

Parafialna pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Częstochowy. Uczestnicy wyjazdu na Wałach Jasnogórskich (13.09.1997 r.).

Parafialna pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Częstochowy. Uczestnicy wyjazdu na Wałach Jasnogórskich (13.09.1997 r.). Parafialna pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Częstochowy. Uczestnicy wyjazdu na Wałach Jasnogórskich (13.09.1997 r.). Rada duszpasterska parafii p. w. Trójcy Świętej (30.11.1997 r.). Na zdjęciu stoją od

Bardziej szczegółowo

Miłosierdzie Miłosierdzie

Miłosierdzie Miłosierdzie Miłosierdzie Miłosierdzie SP Klasa IV, Temat 57 SP SP Klasa IV, IV, Temat 57 57 SP Klasa IV, Temat 57 Koronka do Miłosierdzia Bożego Na początku odmawia się: Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Wierzę

Bardziej szczegółowo

Trzecia Niedziela Adwentu.

Trzecia Niedziela Adwentu. Trzecia Niedziela Adwentu. Dziś przeżywamy III Niedzielę Adwentu. 1. W dniu dzisiejszym o godz. 18.30 Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji Rekolekcji i ojca Rekolekcjonisty. 2. Msza św. Roratnia codziennie

Bardziej szczegółowo

Bp Tomasik: Fundamentem świątyni jest wiara

Bp Tomasik: Fundamentem świątyni jest wiara Biskup Henryk Tomasik konsekrował kościół Św. Rafała na radomskim Ustroniu. Uroczystości odbyły się w ostatnią niedzielę września i zgromadziły w świątyni całą wspólnotę parafialną. Zostały również wprowadzone

Bardziej szczegółowo

CZWARTEK WSPOMNIENIE ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU; I CZWARTEK MIESIĄCA

CZWARTEK WSPOMNIENIE ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU; I CZWARTEK MIESIĄCA Prószków Przysiecz p a ź d z i e r n i k 2018 r. Gazetka Parafialna www.parafia-proszkow.pl, e-mail: poczta@parafia-proszkow.pl W październiku w Prószkowie nabożeństwo różańcowe odprawiane jest w ciągu

Bardziej szczegółowo

I. Ty ścieżkę życia mi ukażesz

I. Ty ścieżkę życia mi ukażesz Ks. Michał Miecznik ROZKŁAD MATERAŁU W KLASACH LO (zgodny z programem nauczania nr AZ-4-0/). Ty ścieżkę życia mi ukażesz MESĄC LCZBA GODZN TREŚC NAUCZANA WYNKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ KATECHEZY. Ukochani

Bardziej szczegółowo

MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA

MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA Działamy przy Zespole szkół Miejskich Nr 1 W Mszanie Dolnej od 2009 roku. Zachęceni wezwaniem Jana Pawła II do gotowości niesienia pomocy potrzebującym, przystąpiliśmy do projektu,,mieć

Bardziej szczegółowo

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia odwiedzają Białystok i Podlaskie

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia odwiedzają Białystok i Podlaskie Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia odwiedzają Białystok i Podlaskie Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia spędzają w naszym regionie wakacje. Obóz rozpoczął się od uroczystej mszy

Bardziej szczegółowo

REKOLEKCJE U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

REKOLEKCJE U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI REKOLEKCJE U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI W styczniu 2013 roku wzorem lat ubiegłych w Domu Rekolekcyjnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie rozpoczęły się rekolekcje dla prezesów

Bardziej szczegółowo

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie?

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie? Pytania konkursowe 1. Podaj imię i nazwisko Jana Pawła II. 2. Podaj imię brata Karola Wojtyły. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo

Bardziej szczegółowo

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IV Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IV Marcin Adam Stradowski J.J. OPs 1 2 Spis treści Triduum Paschalne......5 Wielki Czwartek (5 kwietnia)......5 Droga Krzyżowa (6-7 kwietnia Wielki Piątek, Wielka Sobota)......8 Chrystus zmartwychwstał! (8 kwietnia Niedziela Wielkanocna)....

Bardziej szczegółowo

INTENCJE MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ 2017 rok STYCZEŃ. Intencja ewangelizacyjna:

INTENCJE MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ 2017 rok STYCZEŃ. Intencja ewangelizacyjna: INTENCJE MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ 2017 rok STYCZEŃ Aby wszyscy chrześcijanie dochowując wierności nauczaniu Pana, angażowali się przez modlitwę i miłość braterską na rzecz przywrócenia pełnej jedności kościelnej

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Dekret zatwierdzający i ogłaszający uchwały I Synodu Diecezji Legnickiej... 5

SPIS TREŚCI. Dekret zatwierdzający i ogłaszający uchwały I Synodu Diecezji Legnickiej... 5 SPIS TREŚCI Dekret zatwierdzający i ogłaszający uchwały I Synodu Diecezji Legnickiej... 5 Modlitwa do Maryi w intencji nowej ewangelizacji diecezji legnickiej... 6 Wykaz skrótów... 8 Wstęp... 9 I. HISTORIA

Bardziej szczegółowo

Informator dla Przyjaciół CeDeH-u

Informator dla Przyjaciół CeDeH-u CDH w Zakroczymiu jest kapucyńskim klasztorem oraz miejscem formacji w duchowości franciszkańskiej, kapucyńskiej i honorackiej, dla osób konsekrowanych i świeckich. Ma tu swoją siedzibę Biblioteka, Archiwum

Bardziej szczegółowo

4. W Wielką Środę spotkanie kandydatów do bierzmowania z grupy ks. Mirosława. Rozpoczęcie udziałem we Mszy św. o godz. 18,oo.

4. W Wielką Środę spotkanie kandydatów do bierzmowania z grupy ks. Mirosława. Rozpoczęcie udziałem we Mszy św. o godz. 18,oo. Ogłoszenia Parafialne Niedziela Palmowa B 29 marca 2014 roku. 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowarozpoczyna Wielki Tydzień. Odnowieni łaskami przeżytych Rekolekcji wspominamy dziś uroczysty wjazd Pana Jezusa

Bardziej szczegółowo

WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ

WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ Witaj Św. Stanisławie, czy mogę z Tobą przeprowadzić wywiad? - Witam. Tak bardzo chętnie udzielę wywiadu. Gdzie i kiedy się urodziłeś? - Urodziłem się w Październiku 1550r.

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN. 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa. tel. 618 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi.

ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN. 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa. tel. 618 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi. ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa tel. 18 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi.pl okładka.indd 1 2015-03-03 08:10:05 Alicja Maksymiuk ŚWIĘTY JÓZEFIE,

Bardziej szczegółowo

Kalendarz pracy na rok 2006/ śr 6 pt g Adoracja; godz Spotkanie KSM-u ( Ojciec )

Kalendarz pracy na rok 2006/ śr 6 pt g Adoracja; godz Spotkanie KSM-u ( Ojciec ) Wrzesień Październik 1 pt g. 19.15 - Spotkanie KSM-u (temat: zapoznanie 1 ndz Sesja Krajowej Rady - zakończenie się z rocznym kalendarzem pracy) 2 sob 2 pon 3 ndz 3 wt 4 pon Rozpoczęcie roku szkolnego

Bardziej szczegółowo

Uczeń spełnia wymagania na ocenę dopuszczającą, oraz: - wykazuje w jaki sposób powstała Biblia. - opisuje symbole Ewangelistów w sztuce sakralnej

Uczeń spełnia wymagania na ocenę dopuszczającą, oraz: - wykazuje w jaki sposób powstała Biblia. - opisuje symbole Ewangelistów w sztuce sakralnej WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Religia klasa 5 : oceny dopuszczająca i dostateczna : oceny dobra, bardzo dobra, celująca Uwaga dotycząca oceniania na każdym poziomie wymagań: Aby uzyskać kolejną,

Bardziej szczegółowo

18.00 Msza św. z kazaniem dla wszystkich po Mszy Świętej NAUKA STANOWA DLA KOBIET

18.00 Msza św. z kazaniem dla wszystkich po Mszy Świętej NAUKA STANOWA DLA KOBIET ` PROGRAM MISJI ŚWIĘTYCH Prowadzonych przez Misjonarzy Świętej Rodziny w parafii Trójcy Świętej w Pruszczu w dniach 3-11 października 2009 r Sobota 3 październik Uroczysta Msza Święta z obrzędem wprowadzenia

Bardziej szczegółowo

LITURGIA DOMOWA. Modlitwy w rodzinach na niedziele Adwentu Spis treści. Gliwice 2016 [Do użytku wewnętrznego]

LITURGIA DOMOWA. Modlitwy w rodzinach na niedziele Adwentu Spis treści. Gliwice 2016 [Do użytku wewnętrznego] Spis treści LITURGIA DOMOWA Wprowadzenie do Liturgii Domowej na Adwent 2016 r.... 2 Spotkania na niedziele Adwentu: I Niedziela Adwentu [A]... 3 II Niedziela Adwentu [A]... 4 III Niedziela Adwentu [A]...

Bardziej szczegółowo

Temat: Sakrament chrztu świętego

Temat: Sakrament chrztu świętego Temat: Sakrament chrztu świętego UWAGA! Do spotkania należy przygotować obrzędy chrztu świętego (powinny być dostępne w zakrystii) oraz w miarę możliwości drugą część spotkania przeprowadzić w kościele

Bardziej szczegółowo

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici Jezus prowadzi Elementarz dziecka bożego 1 Wydawnictwo WAM - Księża jezuici Jezus prowadzi Elementarz dziecka bożego 1 Drogi przyjaciół Pana Jezusa Księża Jezuici - Wydawnictwo WAM 1 Pan Jezus gromadzi

Bardziej szczegółowo

Żywy. Różaniec. przy parafii św. Augustyna we Wrocławiu

Żywy. Różaniec. przy parafii św. Augustyna we Wrocławiu Żywy Różaniec przy parafii św. Augustyna we Wrocławiu Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności. św. Jan Paweł II Nie ma takiego problemu osobistego ani

Bardziej szczegółowo

22 października ŚW. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA. Wspomnienie obowiązkowe. [ Formularz mszalny ] [ Propozycje czytań mszalnych ] Godzina czytań.

22 października ŚW. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA. Wspomnienie obowiązkowe. [ Formularz mszalny ] [ Propozycje czytań mszalnych ] Godzina czytań. 22 października ŚW. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA Wspomnienie obowiązkowe [ Formularz mszalny ] [ Propozycje czytań mszalnych ] Godzina czytań II Czytanie 1 / 5 Z Homilii św. Jana Pawła II, papieża, wygłoszonej

Bardziej szczegółowo

Jak przygotować i przeprowadzić oazę modlitwy? Wskazania dla animatorów.

Jak przygotować i przeprowadzić oazę modlitwy? Wskazania dla animatorów. Jak przygotować i przeprowadzić oazę modlitwy? Wskazania dla animatorów. Dla organizujących po raz pierwszy oazę modlitwy, a także dla innych w celu przypomnienia, podajemy poniżej wskazania dotyczące

Bardziej szczegółowo

LITURGIA DOMOWA. Spis treści. Modlitwy w rodzinach na niedziele Adwentu 2015. Gliwice 2015 [Do użytku wewnętrznego]

LITURGIA DOMOWA. Spis treści. Modlitwy w rodzinach na niedziele Adwentu 2015. Gliwice 2015 [Do użytku wewnętrznego] Spis treści Wprowadzenie do Liturgii Domowej na Adwent 2015 r.... 3 Spotkania na niedziele Adwentu: I Niedziela Adwentu [C]... 4 LITURGIA DOMOWA II Niedziela Adwentu [C]... 6 III Niedziela Adwentu [C]...

Bardziej szczegółowo