przeczytaj + zainspiruj się +z r ó bc o ś!

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "przeczytaj + zainspiruj się +z r ó bc o ś!"

Transkrypt

1 przeczytaj + zainspiruj się +z r ó bc o ś! Zanim zaczniesz działać Zanim zaczniesz zmieniać świat dookoła siebie Zanim zaczniesz wymyślać i realizować własny projekt społeczny Poznaj 7 ważnych słów

2 Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja (narzędzie) odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja nie ponosi odpowiedzialności za treść i nie odpowiada za jakiekolwiek wykorzystanie zawartych informacji.

3 Aktywnosć

4 Aktywnosc==== zaangazowanie+działanie+++ akcja ktywność jest podstawową Awłaściwością i sposobem istnienia człowieka w każdym okresie jego życia. Ta niezwykle istotna cecha każdego z nas jest zarówno czynnikiem rozwoju jak i jego objawem. Ludzie aktywni tworzą i rozwijają swoją osobowość, podejmują decyzje, spotykają się z innymi, dyskutują, zadają pytania i poszukują na nie odpowiedzi, wpływają na kształt i funkcjonowanie swojego otoczenia, podejmują wyzwania, tworzą społeczeństwo obywatelskie, zmieniają świat. Aktywność społeczna to czynne działanie w stowarzyszeniach, grupach nieformalnych, organizacjach charytatywnych, sportowych, religijnych czy politycznych. Naukowcy twierdzą że, aktywne kontakty i działania w ramach różnych grup społecznych przyczyniają się do obniżenia ryzyka zawału serca, udaru, a nawet grypy!

5 Inspiracja

6 Inspiracja========= mysl+wena natchnienie nspirować znaczy tyle co pod- nowe pomysły, dawać Isuwać impuls, poddawać myśli, wywierać wpływ i motywować, pobudzać do działania, do aktu twórczego. Pomysły na działania pojawiają się niespodziewanie, spontanicznie, na spacerze, w drodze do szkoły, w efekcie rozmowy, na chwilę przed zaśnięciem. Zanim przystąpisz do działania zainspiruj się: idź na koncert, obejrzyj film, wybierz się na spektakl, zajrzyj do muzeum, dowiedz się czegoś o historii swojego miasta, przejrzyj notatki z warsztatów, w których brałeś udział, przeczytaj książkę, przejrzyj lokalną gazetę, porozmawiaj z ciekawą osobą, przejrzyj Internet. Zobacz jakie działania społeczne robią twoi rówieśnicy w całej Polsce, zastanów się, które z tych pomysłów sprawdziłyby się w twojej miejscowości. W działaniach społecznych warto korzystać ze sprawdzonych metod, warto podglądać! Odwiedź strony organizacji pozarządowych np: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę: Centrum Edukacji Obywatelskiej: Akademia Rozwoju Filantropii: Stowarzyszenie Szkoła Liderów: Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży: Program Młodzież w działaniu: Rozejrzyj się, inspirację do działania można czerpać ze wszystkiego, co wokół.

7 Projekt społeczny

8 Projekt społeczny===== idea+pomysł zmiana rojekt społeczny to przed- skupione na Psięwzięcie konkretnym zadaniu, temacie, obszarze, które łączy bardzo różne formy aktywności. Dzięki temu osoby o różnych zainteresowaniach i umiejętnościach mogą znaleźć w nim coś dla siebie. Jest procesem ograniczonym w czasie, zazwyczaj kończącym się prezentacją efektów, co często jest wydarzeniem pozwalającym spotkać się wszystkim twórcom oraz zaproszonym gościom np. mieszkańcom okolicy. To działania, które łączy wspólny cel wprowadzenie zmiany w jakimś środowisku. Projekt jest realizowany przez określoną grupę ludzi zespół, na czele którego stoli lider/koordynator. Projekt zawsze powstaje z myślą o konkretnych odbiorcach. Inne działania powstają dla uczniów gimnazjum, zainteresowanych muzyką, a inne dla studentów trzeciego roku historii. Po zakończonym projekcie warto go podsumować, zastanowić się co się udało i dlaczego, kto przyczynił się do sukcesu, a co mogło pójść lepiej. Zanim zaczniesz działać zadaj sobie kilka ważnych pytań: Co chcę robić? Jaką zmianę chce osiągnąć? Z kim będę działać? Dla kogo jest moja akcja/projekt/warsztat? Kto może mi pomóc? Kiedy będę to robić? Gdzie mój projekt będzie się dział? Dlaczego chcę to robić? Jak będę pracować? Projekt to nieustanne zadawanie sobie pytań!

9 Diagnoza

10 Diagnoza======= pytania+obserwacje analiza arsztaty filmowe, spotkanie Wsąsiedzkie, plener malarski, turniej koszykówki, festiwal muzyczny, warsztaty z autoprezentacji a może coś zupełne innego. Czego potrzebują twoi rówieśnicy? Nie wiesz, zbadaj to, dowiedz się więcej! Diagnoza społeczna pozwala nam określić potrzeby społeczeństwa, miejsca, w którym mieszkamy i działamy. Dzięki niej wiemy, co trzeba lub warto zmienić, aby innym, ale też i nam, żyło się lepiej. Poznając problematykę środowiska, odkrywamy ludzi, ciekawe miejsca, dotąd nieznane tajemnice i marzenia. Dobrze wykonane rozpoznanie to początek drogi do sukcesu, bo wiemy na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby realizowany przez nas projekt zakończył się sukcesem. Nie musisz być profesjonalistą, aby diagnozować środowisko. Wystarczą dobre chęci i chwila wolnego czasu. Jak diagnozować? Możesz przygotować ankietę i przeprowadzić wywiad zapytaj ludzi jak spędzają wolny czas, czego im brakuje w miejscowości, w której mieszkają, zrób zdjęcia, obserwuj, porozmawiaj z panią w cukierni, przejrzyj lokalną prasę, prześledź forum internetowe, sprawdź, o czym dyskutują mieszkańcy. Pamiętaj o tym, by uporządkować i przeanalizować zebrany materiał. Czy pojawiają się jakieś wspólne dla ludzi problemy, oczekiwania, marzenia może twój przyszły projekt będzie odpowiedzią na nie!

11 Lider

12 Lider========= przewodnik + animator inicjator e słowem lider kojarzy się pewna siła, energia. Lider to osoba, która stoi na czele jakiejś grupy czy organizacji, osoba, która skupia wokół siebie innych, zachęca i inspiruje ich do działania. Lider potrafi poprowadzić swoją grupę do wspólnie wyznaczonego celu. Dobry lider podejmuje działa dla dobra grupy i podejmuje decyzje, które jej służą, zauważa potrzeby ludzi, z którymi pracuje, słucha uwag i sugestii całego zespołu. Dostrzega umiejętności poszczególnych członków zespołu i potrafi je wykorzystać we wspólnym projekcie. Dobry lider jest konsekwentny w swoim działaniu i pomimo chwilowych niepowodzeń spokojnie dąży do celu. Otwarcie przyznaje się do błędu, jeśli taki popełni. Ma świadomość, że jest częścią grupy i w taki sam sposób jak inni pracuje na sukces projektu czy organizacji. Razem z grupą rozwiązuje trudności i świętuje sukcesy. Dba o własny rozwój bierze udział w warsztatach, spotkaniach, dyskusjach. Zawsze stara się myśleć pozytywnie. Bycia liderem można się nauczyć. Najlepiej uczyć się poprzez aktywne działanie. Na początek zorganizuj np. szkolny przegląd filmowy, dyskusję na temat, który akurat jest ważny dla twoich rówieśników. Sprawdź może masz w sobie potencjał do bycia liderem.

13 espół

14 espół========== ludzie+grupa współpraca ażdy projekt to wiele zadań Kdo wykonania. Trzeba przeprowadzić diagnozę lokalną, dotrzeć z informacją do uczestników projektu, przygotować miejsce do prowadzenia warsztatów, a na koniec spisać wnioski z działań i zorganizować spotkanie podsumowujące projekt i z pewnością o wiele więcej. Dobrze jeśli wszystkich tych zadań nie musi wykonywać jedna osoba. Przed przystąpieniem do nowego działania warto stworzyć zespół. Projekt wymaga często wiedzy i umiejętności z różnych obszarów, czasem trzeba napisać oficjalne pismo i umówić się na spotkanie w urzędzie, czasem zrobić dokumentację fotograficzną, a innym razem szybko wbić parę gwoździ w ścianę. Zaproś do wspólnego działania osoby, na których możesz polegać, zapytaj ile czasu mogą poświęcić na wspólny projekt, sprawdź kto, w czym może cię wesprzeć. Ustal jak będziecie się ze sobą komunikować. Wybierz osobę, która będzie koordynowała wszystkie zadania. Postaraj się, żeby zespół, z którym będziesz współpracować nie był zbyt liczny w za dużym gronie trudno się spotkać i czasem wkrada się chaos. Zadbaj, by dobrze podzielić się zarówno przyjemnymi obowiązkami jak tymi, które mogą sprawić trudność. Staraj się doceniać osoby, które z tobą działają. Pamiętaj, że praca zespołowa przynosi lepsze rezultaty niż działanie w pojedynkę.

15 Partnerstwo

16 Partnerstwo===== wsparcie+ współdziałanie zaufanie artnerstwo w działaniach spo- oznacza współpracę Płecznych organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, szkół, urzędów, instytucji kultury, ale też pojedynczych osób dla osiągnięcia wspólnego celu. Współpraca różnych partnerów jest możliwa tylko wtedy, gdy potrafią oni słuchać siebie nawzajem i są otwarci na swoje pomysły i propozycje. Otwartość doprawiona chęcią działania rodzi partnerstwo. Partnerstwa powstają, by zwiększyć zakres i efektywność prowadzonych działań, są niezbędne gdy pojawiają się trudne do rozwiązania kwestie społeczne. Ważne jest by partnerzy, którzy chcą razem coś robić dużo o sobie wiedzieli, ufali sobie, znali zarówno swoje mocne jaki i słabe strony. Partnerzy razem planują i realizują określone działania, akcje i inicjatywy, których celem może być np.: integracja mieszkańców. Partnerami mogą być m.in. samorządy szkolne, samorząd szkolny, urząd miasta i dom kultury, biblioteka, lokalna drukarnia i nieformalna grupa fotograficzna. Jak zawiązać partnerstwo? Najlepiej zacząć od zwykłego spotkania, na którym wszystkie zainteresowane strony będą mogły porozmawiać i poznać się. Zanim zorganizujesz takie spotkanie zastanów się, czego oczekujesz od partnerów, jak ma być ich rola w projekcie,dlaczego powinniście działać razem, pomyśl o tym, czym chcesz i możesz zająć się ty.

Jak pracować metodą projektów w szkole? Poradnik dla uczestników Projektu

Jak pracować metodą projektów w szkole? Poradnik dla uczestników Projektu Jak pracować metodą projektów w szkole? Poradnik dla uczestników Projektu 1 Opracowanie Anna Klimowicz Materiały dystrybuowane bezpłatnie 2 Wprowadzenie Metoda projektu jest najbardziej interaktywną metodą

Bardziej szczegółowo

UWAGA! Poradnik! UWAGA! Poradnik! Obudź w sobie Profesjonalnego Menedżera Społecznego

UWAGA! Poradnik! UWAGA! Poradnik! Obudź w sobie Profesjonalnego Menedżera Społecznego UWAGA! Poradnik! Obudź w sobie Profesjonalnego Menedżera Społecznego 1 Publikację opracowano i wydano w wyniku realizacji projektu REkreacja. Profesjonalny Menedżer Społeczny. Projekt dofinansowany ze

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY

STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY KOORDYNATORKI PROJEKTU: Marta Białek-Graczyk, Agata Nowotny ZESPÓŁ: W GÓRZE KALWARII PRACOWALI: Marta Olejnik, Łukasz Ostrowski,

Bardziej szczegółowo

M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W

M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W m ł o d z i o b y w a t e l e d z i a ł a j ą Publikacja finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu Warszawa 2004 03 06 06

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Spis treści: Wstęp 7 1. Od

Bardziej szczegółowo

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. www.polskapomoc.gov.pl

Bardziej szczegółowo

Skrypt ABC tworzenia projektu praktyczny przewodnik

Skrypt ABC tworzenia projektu praktyczny przewodnik Skrypt ABC tworzenia projektu praktyczny przewodnik - materiał opracowany przez Zespół Centrum PISOP - Spis treści DEFINICJA... 3 CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU... 3 CYKL ŻYCIA PROJEKTU... 5 TWORZYMY PROJEKT...

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5

Bardziej szczegółowo

MODUŁ VI PROJEKT EDUKACYJNY. NARZĘDZIA TIK W REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

MODUŁ VI PROJEKT EDUKACYJNY. NARZĘDZIA TIK W REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH MODUŁ VI PROJEKT EDUKACYJNY. NARZĘDZIA TIK W REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH Materiał merytoryczny w szóstym module kursu ma przybliżyć projekt edukacyjny jako metodę nauczania. Zastanowimy się wspólnie

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Niniejszy poradnik powstał z udziałem doświadczonych

Bardziej szczegółowo

DIAGNOZA POTRZEB MŁODZIEŻY W ŚRODOWISKU LOKALNYM. Diagnoza potrzeb młodzieży w środowisku lokalnym

DIAGNOZA POTRZEB MŁODZIEŻY W ŚRODOWISKU LOKALNYM. Diagnoza potrzeb młodzieży w środowisku lokalnym DIAGNOZA POTRZEB MŁODZIEŻY W ŚRODOWISKU LOKALNYM 1 Diagnoza potrzeb młodzieży w środowisku lokalnym 2 DIAGNOZA POTRZEB MŁODZIEŻY W ŚRODOWISKU LOKALNYM DIAGNOZA POTRZEB MŁODZIEŻY W ŚRODOWISKU LOKALNYM 3

Bardziej szczegółowo

PROJEKT OD POMYSŁU DO REALIZACJI

PROJEKT OD POMYSŁU DO REALIZACJI PROJEKT OD POMYSŁU DO REALIZACJI Opracowanie Projekt - od pomysłu do realizacji powstało w ramach projektu Wiarygodni, kompetentni, przejrzyści organizacje pozarządowe w działaniu, realizowanego w ramach

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu.

PROJEKT EDUKACYJNY. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu. PROJEKT EDUKACYJNY Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu. Nauka realizowana metodą projektu edukacyjnego pozwala rozwinąć ważną

Bardziej szczegółowo

METODA PROJEKTÓW KROK PO KROKU

METODA PROJEKTÓW KROK PO KROKU Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego METODA PROJEKTÓW KROK PO KROKU Poradnik dla uczniów Bożena Zając Konrad Rokoszewski 1 Spis treści 1. Na czym polega

Bardziej szczegółowo

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH ORGANIZATOR: WSPÓŁORGANIZACJA I DOFINANSOWANIE: PARTNERZY DEBATY: PATRONAT: Prezydent Miasta Gdyni dr WOJCIECH SZCZUREK SPIS RZECZY 4 OD REDAKCJI ROZMOWA 5 DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów

Bardziej szczegółowo

Prowadzenie wolontariatu w OPS

Prowadzenie wolontariatu w OPS ZWIĄZEK STOWARZYSZEŃ RAZEM W OLSZTYNIE Prowadzenie wolontariatu w OPS Olsztyn 2010 Projekt "Rozwój wolontariatu w Ośrodkach Pomocy Społecznej na terenie Warmii i Mazur" dofinansowany przez Samorząd Województwa

Bardziej szczegółowo

Partnerstwo. konieczność czy potrzeba?

Partnerstwo. konieczność czy potrzeba? Partnerstwo konieczność czy potrzeba? Opracowanie Partnerstwo konieczność czy potrzeba? powstało w ramach projektu Wiarygodni, kompetentni, przejrzyści organizacje pozarządowe w działaniu, realizowanego

Bardziej szczegółowo

METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC

METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów Przekazujemy Wam materiały informacyjne dotyczące pracy

Bardziej szczegółowo

Organizacja i realizacja projektów edukacyjnych w gimnazjum

Organizacja i realizacja projektów edukacyjnych w gimnazjum Organizacja i realizacja projektów edukacyjnych w gimnazjum Opracowali: Katarzyna Faber-Caputa i Marcin Lipiec na podstawie poradnika autorstwa Agnieszki Mikiny i Bożeny Zając: Metoda projektów w gimnazjum.

Bardziej szczegółowo

DOCENIĆ BIBLIOTEKĘ JaK skutecznie PrOwaDzIĆ rzecznictwo

DOCENIĆ BIBLIOTEKĘ JaK skutecznie PrOwaDzIĆ rzecznictwo DOCENIĆ BIBLIOTEKĘ Jak skutecznie Prowadzić rzecznictwo 1. 1 autorki: Małgorzata Borowska Maja Branka Joanna Wcisło redakcja merytoryczna: Maja Branka redakcja językowa i korekta: Maja Branka Jakub Jedliński

Bardziej szczegółowo

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników Agata Dragan Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników WSTĘP Kapitał ludzki jest zasobem każdego przedsiębiorstwa, który w znacznym stopniu wpływa na jego konkurencyjność, ale jednocześnie wymaga szczególnych

Bardziej szczegółowo

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM! PORADNIK DLA PEŁNYCH ZAPAŁU GIMNAZJALISTÓW

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM! PORADNIK DLA PEŁNYCH ZAPAŁU GIMNAZJALISTÓW ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM! PORADNIK DLA PEŁNYCH ZAPAŁU GIMNAZJALISTÓW Publikacja powstała w ramach projektu Rozwijamy skrzydła stawiamy na wolontariat! WSTĘP Potrzeba działania społecznego jest znacząco związana

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie 1. Potrzeba przekazywania władzy pracownikom 2. Podstawowe informacje 3. Wiedza to potęga

Wprowadzenie 1. Potrzeba przekazywania władzy pracownikom 2. Podstawowe informacje 3. Wiedza to potęga Wprowadzenie 5 1. Potrzeba przekazywania władzy pracownikom 7 Co oznacza empowerment?... 7 Dlaczego empowerment jest konieczny?...10 Korzyści wynikające z przekazywania władzy pracownikom...13 Bariery

Bardziej szczegółowo

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁĄCZNIK NR 3

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁĄCZNIK NR 3 ZAŁĄCZNIK NR 3 ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego SPIS TREŚCI WYTYCZNE DO ETAPU DZIAŁANIA... 3 SESJE

Bardziej szczegółowo

Masz więcej niż 50 lat? Zostań wolontariuszem!

Masz więcej niż 50 lat? Zostań wolontariuszem! Masz więcej niż 50 lat? Zostań wolontariuszem! WOLONTARIAT TO MOŻLIWOŚĆ WYKORZYSTANIA POSIADANEGO DOŚWIADCZENIA. TO TAKŻE WYJŚCIE Z OSAMOTNIENIA, WYPEŁNIENIE WOLNEGO CZASU I ZADOWOLENIE Z BYCIA POTRZEBNYM

Bardziej szczegółowo

Scenariusz projektu edukacyjnego: Na tropie potrzeb i problemów

Scenariusz projektu edukacyjnego: Na tropie potrzeb i problemów Scenariusz projektu edukacyjnego: Na tropie potrzeb i problemów Autor: Piotr Sienkiewicz Scenariusz dla klas 4-6 Czas realizacji projektu 16 godzin lekcyjnych Cele ogólne projektu: kształtowanie u uczniów

Bardziej szczegółowo

Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 5. Analiza potrzeb

Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 5. Analiza potrzeb Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 5 Analiza potrzeb { G u ó o b 7 l e M Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 5 Analiza potrzeb Koncepcja i redakcja

Bardziej szczegółowo