DNI CONSULA. Baw się i ucz się razem z nami. Odszukaj swoje pytanie i sprawdź odpowiedź.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "DNI CONSULA. Baw się i ucz się razem z nami. Odszukaj swoje pytanie i sprawdź odpowiedź."

Transkrypt

1 DNI CONSULA Baw się i ucz się razem z nami Świat wokół nas jest szalenie ciekawy. Z okazji Dni Consula wybraliśmy dla Was 100 ciekwostek z różnch stron świata. Zapraszamy do ich odkrywania. Odszukaj swoje pytanie i sprawdź odpowiedź. 1 Czy w Norwegii istnieje paostwowy monopol na sprzedaż alkoholu, tytoniu czy alkoholu i tytoniu? W Norwegii, podobnie jak w Szwecji i w Finlandii istnieje paostwowy monopol na sprzedaż napojów spirytoswych. W Szwecji nosi nazwę Systembolaget, w Norwegii Vinmonopolet a w Finlandii Alko. Oficjalnym powodem utrzymywania paostwowych monopoli jest chęd ograniczenia konsumpcji alkoholu. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. norweskiego / 2. Czy wiesz co Bohaterowie telemarku mają wspólnego z bronią atomową i jednym z najskuteczniejszych aktów sabotażu przeprowadzonych podczas II wojny światowej? Bohaterowie telemarku to tytuł filmu nakręconego na podstawie operacji Gunnerside będącej częścią tzw. bitwy o ciężką wodę podczas II wojny światowej. Operację przeprowadziła grupa 10 norweskich komandosów pod dowództwem wojsk alianckich. Celem operacji było opóźnienie prowadzonych przez Niemców badao nad bronią atomową, do produkcji której była potrzebna tzw. ciężka woda produkowana w Norweskich zakładach chemicznych Norsk Hydro. Od 1940 r. tj od zdobycia Norwegii zakłady te pozostawały w rękach hitlerowców. W roku 1943 zespół norweskich komandosów (szkolonych w Wielkiej Brytanii) przeprowadził operację Gunnerside, w trakcie której zniszczył urządzenia hydroelektrowni. Uważa się, że był to najbardziej udany akt sabotażu podczas II wojny światowej. Wydarzenia te były inspiracją do powstania filmu Bohaterowie Telemarku (1965). Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. norweskiego / 3. Ilu amerykaoskich prezydentów zginęło w zamachach? Czterech. Byli to Abraham Lincoln, James A. Garfield, William McKinley i John F. Kennedy. Dodatkowo, śmierd Warrena G. Hardinga budzi wiele wątpliwości i podejrzeo o otrucie.

2 4. We Włoszech w języku potocznym coperto to: a) opłata za stolik i pieczywo narzucona w restauracjach b) ciasto pizzowe złożone na kształt koperty i wypełnione gotowanymi warzywami c) kiosk, sklepik z prasą, papierosami i drobnymi artykułami papierniczymi Prawidłowa odpowiedź to a. Osoby wyjeżdżające po raz pierwszy do Włoch mogą byd zdziwione dodatkową pozycją na swoim rachunku za jedzenie i picie w restauracji. Tak zwane coperto (wł. nakrycie) to dopłata doliczana do cen potraw i oznacza ona koszty zajęcia miejsca przy stole. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 5 Double-decker to określenie na typowe lindyoskie taksówki czy może inny środek komunikacji? Double- decker to populrany w Londynie piętrus czyli piętrowy autobus. 6. Vauxhall jest angielską nazwą: a) Chevroleta b) Opla c) Audi d) Citroena Marka Vauxhakk na rynku brytyjskim jest odpowiednikiem opla 7. Skąd dokładnie pochodzi znana włoska potrawa zwana Carpaccio? Z Wenecji. Wymyślił je w 1950 restaurator Giuseppe Cipriani, gdy klientka - hrabina Mocenigo - poinformowała go, że doktor zalecił jej surowe mięso. Nowe danie przypominało mu działa weneckiego malarza renesansowego Vittore Carpaccio. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 8. W którym kraju znajduje się najwięcej miejsc światowego dziedzictwa UNESCO? W Chinach, we Włoszech, Francji czy w Indii? We Włoszech. Na terenie Włoch znajduje się 49 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa. W Chinach jest ich 45, w Hiszpanii 44, 38 we Francji i Niemczech, 32 w Meksyku i 30 w Indiach. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, włoskiego, norweskiego, hiszpaoskiego, francuskiego, niemieckiego angielskiego. / 9. Kiedy odbywa się Oktoberfest? Chod "Oktober" oznacza "październik", to dwutygodniowy festiwal odbywa się głównie we wrześniu - jego koniec wyznaczany jest na pierwszą niedzielę października. Pierwotnie impreza odbywała się w całości w październiku (stąd nazwa), jednak przesunięto jej termin, aby korzystad z lepszej pogody. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego /

3 10. Kto zaprojektował słynnego VW garbusa? Ferdynand Porsche. W latach 30-tych Ferdynand Porsche prowadził biuro projektowe pracujące dla Zundapp i NSU. Auto powstało na życzenie Adolfa Hitlera, który zażyczył sobie "samochodu ludowego" (co dosłownie oznacza volkswagen). Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 11 Ile osób może jedncześnie przebywad nad ziemią w olbrzymim kole widokowym - LONDON EYE? Na olbrzymim London Eye umieszczone są 32 kapsuły, z których każda może pomieścid 25 osób. Jednocześnie nad ziemią może znajdowad się 800 osób! Prędkośd z jaką poruszają się turyści wynosi 0,8 km/h, a pełny czas trwania podróży wynosi około 30 minut. 12. Na jaką literę najczęściej zaczynają się najczęściej nazwy paostw europejskich? Na literę S Sa to: San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Szwecja Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, włoskiego, norweskiego, hiszpaoskiego, francuskiego, niemieckiego i angielskiego / 13. Co symbolizuje logo firmy Citroën? Firma, którą założył André Gustave Citroën, zajmowała się produkcją kół zębatych i przekładni. Powstała na bazie patentu na koła zębate daszkowe, który Andre zakupił w Polsce. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. francuskiego / 14. Ile jest oficjalnych języków ONZ? Istnieje sześd oficjalnych języków ONZ to arabski, chioski, angielski, francuski, rosyjski i hiszpaoski. O doborze języków zawazył fakt, że ONZ założone zostało przez zwycięskie paostwa po drugiej wojnie światowej, pewnie dlatego ma wśród nich ani niemieckiego, ani japooskiego. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, włoskiego, norweskiego, hiszpaoskiego, francuskiego, niemieckiego i angielskiego / 15. Na ilu kontynentach (pomijąc Antarktydę) istnieją paostwa używające języka angielskiego jako oficjalnego? Na wszystkich (pomijąc Antarktydę). Angielski językiem oficjalnym wielu paostw, w tym Gujany (Ameryka Płd.), Indii (Azja) czy RPA (Afryka).

4 16. W języku polskim popularne nazwisko Kowalski pochodzi od nazwy zawodu - kowal. W jakim języku popularne nazwisko pochodzi od nazwy - ksiądz? Oczywiście takie nazwisko mogło zostad przekazane następnemu pokoleniu lub przypisane dzieciom tylko w Kościele Prawosławnym, gdzie kapłani zakładają rodziny. Popescu (od popa) to najpowszechniejsze spośród wszystkich nazwisk w Rumunii. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, włoskiego, norweskiego, hiszpaoskiego, francuskiego, niemieckiego, angielskiego / 17. W ilu krajach język włoski jest językiem oficjalnym? W trzech. Sa to Włochy, San Marino i Szwajcaria. W przypadku Stolicy Apostolskiej jedynym językiem oficjalnym jest łacina. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j.włoskiego / 18. W jakim sposób w XI wiecznej Anglii, Lady Godiva przyczyniła się do obniżenia podatków? Według legendy, ówczesna żona lorda środkowej Anglii, Lady Godiva nieustannie prosiła męża o to, by ulżył swoim poddanym i obniżył podatki. Ten, poirytowany, obiecał w koocu spełnid jej prośby, jeśli przejedzie ulicami miasta nago. Wdzięczni mieszkaocy pozamykali okna, by nie oglądad Lady bez ubrania. Wszyscy usłuchali prośby, tylko jeden człowiek, krawiec, nazwany później Tom Podglądacz (Peeping Tom), podejrzał okrytą jedynie długimi włosami Godivę przez otwór w okiennicy. Został za to ukarany ślepotą. Leofric docenił poświęcenie żony, dotrzymał danego słowa i zniósł wygórowane zobowiązania podatkowe. 19. Ile było rodzin, z których zarówno ojciec, jak i syn, zostali prezydentami USA? Dwa razy zdarzyło się, że syn prezydenta USA sam został w przyszłości prezydentem USA. Był to George W. Bush (syn George H.W.) oraz John Quincy Adams (syn Johna Adamsa) 20. Jak brzmiał słynny dowcip Reagana wygłoszony podczas testu mikrofonu w 1984? Rosja została zdelegalizowana Reagan często błyszczał dowcipem. W sierpniu 1983, w trakcie testu mikrofonu przed swoim cotygodniowym wystąpieniem radiowym, wygłosił: "Moi drodzy Amerykanie, miło mi ogłosid, że dziś podpisałem rozporządzenie delegalizujące Rosję na zawsze. W ciągu pięciu minut rozpoczniemy bombardowanie."

5 21. Czym się różni sznycel wiedeoski od sznycla po wiedeosku? Nazwa "sznycel wiedeoski" jest chroniona prawem austriackim. Sznycle wieprzowe (a nie cielęce, jak ma to miejsce w przypadku sznycla wiedeoskiego) noszą zazwyczaj nazwę "sznycel po wiedeosku". Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 22. Stuletnie jajo to przysmak kuchni chioskiej, szwajcarskiej, francuskiej czy włoskiej? Stuletnie jaja to przysmak kuchni chioskiej, przygotowywane są przez ok. sto dni w masie zawierającej m.in. niegaszone wapno. Ciepło wydzielane podczas gaszenia oraz chemiczne właściwości mieszanki powodują, że jajo zmienia kolor i konsystencję. Tak przygotowane jajo może byd przechowywane przez wiele lat. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego / 23. Z czego powstaje herbata Earl Grey? Liści herbaty i olejku bergamotowego. Mieszanka została nazwana na cześd hrabiego Charlesa Greya, który podobno otrzymał ją w prezencie od hinduskiego radży lub chioskiego mandaryna. Do herbaty olejek dodawany jest już po całym procesie fermentacji i suszenia, przed pakowaniem 24. W jakim języku literą W zapisuje się samogłoskę? W języku walijskim. Językiem tym posługuję się ok. 600 tys. osób. Litera "w" służy do zapisu samogłoski, dlatego w Walii możemy spotkad takie słowa jak np CERDDWYR (piesi), które wyglądają na zbudowane z nadmiernej ilości spółgłosek. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, włoskiego, norweskiego, hiszpaoskiego, francuskiego, niemieckiego i angielskiego / 25. Czy określenie Nord vegen, od którego pochodzi nazwa Norwegii, w języku starnordyckim oznacza Pónocni veganie? NIE. Nord Vegen oznacza droga na północ. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. norweskiego / 26. Pobierając się, kto zazwyczaj w Hiszpanii zmienia nazwisko mężczyzna czy kobieta? kto zazwyczaj zmienia nazwisko mężczyzna czy kobieta? Nikt. W Hiszpanii, tylko rodzeostwo nosi to samo nazwisko. W Małżeostwie kobieta i mężczyzna noszą różne nazwiska. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j.hiszpaoskiego /

6 27. Kto zaprojektował logo lizaków CHUPA CHUPS Andy Warhol, Salvador Dali czy Wassilii Kandyjski? Salvador Dali. Marka Chupa Chups została utworzona przez Hiszpana Enrica Bernata w roku Produkował on i sprzedawał słodycze w Katalonii. Dziś marka (i logo) należy do włoskiej korporacji Perfetti Van Melle, producenta m.in. cukierków Mentos. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 28. Nadawanie dzieciom wielu imion na cześd świętych partonów oraz wieloczłonowe nazwiska dziedziczone po ojcu i matce są charakterystyczne dla Półwyspu Iberyjskiego. Sprawdź na econsul.pl jak brzmi pełne imię i nazwsko Pablo Picasso. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Crispiniano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 29. Jakie miasto zostało założone przez holenderskich kolonistów, którzy w 1626 roku nadali mu nazwę Nowego Amsterdamu? Nowy Jork Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego i angielskiego / 30. Dlaczego hiszpaoscy zawodnicy nie śpiewają hymnu przed zawodami? Hymn Hiszpanii, March Real nie ma zatwierdzonych oficjalnie słów a jedynie melodię. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 31. Którą dużą wyspę chciały kupid Stany Zjednoczone w roku 1946 za sto milionów dolarów? Grenladnię. 8 kwietnia 1941 wojska USA zajęły Grenlandię, aby zablokowad możliwą inwazję Niemiecką. Po zakooczeniu drugiej wojny światowej doceniono strategiczną pozycję wyspy. Stany Zjednoczone zaoferowały za nią Danii kwotę $100,000,000; jednak Dania nie przystała na tę propozycję 32. Skąd pochodzą Amiszowie? Ze Szwajcarii. Historia kościoła Amiszów rozpoczyna się w roku 1693 schizmą pośród szwajcarskich Anabaptystów, której przewodził Jakob Amman. W XVIII wieku grupa około 200 Amiszów wyemigrowała do Ameryki, dając początek liczącej dziś 250,000 osób społeczności. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. angielskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego /

7 33. Castro, Hussein, Kadaffi czy Mugabe - jak brzmi drugie imię Baracka Obamy? Hussein, co w języku arabskim oznacza dobry, życzliwy 34. Malutkie stopy u kobiet uznawane były w Chinach za szczyt urody. Powszechnie obwiązywano stopy młodym dziewczynom, tak aby nie urosły. Sprawdź, czy ten zwyczaj jest wciąż praktykowany w Chinach. Zwyczaj ten był prkatykowany w Chinach przez ponad tysiąc lat. Stopy dziewcząt, nie mogły rosnąd, przekształcając się w zdeformowane kikuty. Małe stopy odgrywały kluczową rolę w zamążpójściu. Dziś obwiązywanie nóg jest zabronione, chod wciąż żyją starsze kobiety ze zdeformowanymi w ten sposób stopami. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego / 35. W którym mieście znajduje się najwięcej wieżowców (mających ponad 100m) w Hong Kongu czy w Dubaju? Hong Kong utracił niedawno prowadzenie na rzecz Dubaju w liczbie wysokich wież (ponad 300m), jednak w kategorii "powyżej 100m" jego prowadzenie jest bezdyskusyjne. W Hong Kongu znajduje się ponad 2300 takich budynków, podczas gdy w następnym w kolejności Nowym Jorku - mniej niż 800 Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, angielskiego / 36. Czy wiesz za jaką cenę Chiny sprzedają małe pandy do ogrodów zoologicznych na całym świecie? Chiny nie sprzedają pand, mogą co najwyżej wypożyczyd pandę ogrodom zooligcznym w innych krajach. W przypadku pand nie działa tzw. prawo ziemi - jeśli w ogrodzie zoologicznym poza Chinami urodzi się młode, pozostaje własnością Chin. Zatem wszystkie pandy czarno- białe sa własnością Chin. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego / 37 Ile trwała najkrótsza wojna w historii i kto ją prowadził? 25 sierpnia 1896 władzę po zmarłym sułtanie Zanzibaru objął w wyniku przewrotu Khalid bin Barghash Al-Busaid, co nie odpowiadało Brytyjczykom. Wystosowali oni ulimatum, po którym rozpoczęli ostrzał z okrętów i atak lądowy. Kapitulacja nastąpiła po 38 minutach. 38. Jakie angielskie auto do 1945r nosiło nazwę SS? Firma Jaguar została założona jako Swallow Sidecar w roku 1922 i na początku zajmowała się produkcją wózków bocznych do motocykli. W roku 1945 zdecydowano się na zmianę nazwy na Jaguar Cars, ze względu na niekorzystną zbieżnośd z nazistowskim SS.

8 39 Pierwsze wagony w londynskim metrze byly ciagniete przez konie, lokomotywy parowe czy elektryczne? Wzdłuż całej trasy wybudowane były specjalne szyby wentylacyjne, dzięki którym pozbywano się dymu oraz pary. Były one niekiedy ukrywane za fałszywymi fasadami imitującymi budynki - jak w przypadku szybu na zdjęciu (Leinster Gardens 23). Budynek po prawej stronie to jedynie fasada ukrywająca szyb wentylacyjny. 40. Z jakiej dziedziny Winston Churchill zdobył Nagrodę Nobla? Pokój, ekonomia, literatura czy fizyka? Winston Churchill był poczytnym pisarzem. W roku 1953 otrzymał Nagrodę Nobla za swe liczne opublikowane prace, w szczególności za sześciotomowe dzieło "Druga Wojna Światowa". 41. Co dokładnie oznacza słowo SZACH MAT? Król jest bezradny. Termin wywodzi się z perskiego "Shāh Māt" (perski król to szach, także w polskim tłumaczeniu). Często uważa się (błędnie), że termin oznacza "król jest martwy", gdyż szachy dotarły do Europy poprzez Arabię, zaś po arabsku māta oznacza "umarł". Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, włoskiego, norweskiego, hiszpaoskiego, francuskiego, niemieckiego i angielskiego / 42. Który europejski kraj zajmuje drugie miejsce, po USA w produkaniu energii atomowej? Francja. Obecna pozycja Francji to rezultat decyzji podjętej w roku 1974, tuż po szoku pierwszego kryzysu paliwowego. W obliczu braku złóż surowców energetycznych, za to dysponując solidnym zapleczem technicznym, rząd francuski postanowił szybko rozbudowad potencjał elektrowni atomowych, by zabezpieczyd rozwój gospodarki. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. francuskiego / 43. W jakich miesiącach Wieża Eiffla jest najwyższa? Wieża ma 320 metrów wysokości. Jako, że wykonana jest ze stali, która ma wysoki współczynnik rozszerzalności temperaturowej, to jej wysokośd zmienia się o ok. 15 cm w zależności od pory roku. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. francuskiego / 44. Który z serów nie pochodzi z Włoch: Raclette, Pecorino, Grana padano, Mascarpone? Raclette to ser szwajcarski. Spożywany jest w formie półpłynnej, po podgrzaniu tuż przed podaniem Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego /

9 45. Skąd pochodzi ser Cheddar? Ten twardy ser z mleka krowiego to zdecydowanie najpopularniejszy gatunek sera w Wielkiej Brytanii, a jego nazwa pochodzi od wsi Cheddar w Somerset. Początek produkcji datuje się na rok W którym kraju tradycyjną potrawą jest Haggis, wyrabiany z owczych podrobów i podawany w owczym żołądku? Najwyżej cenione haggis przyrządzane są przez najstarszych przedstawicieli klanów. Spożywa się je szczególnie 25 stycznia, w dniu urodzin poety R.Burnsa, autora wiersza Address to a Haggis 47. W Chinach nabiał nie jest popularny. Jaka jest tego główna przyczyna? Zdolnośd trawienia laktozy zanika u 95% Chioczyków po zakooczeniu okresu niemowlęcego. Jest to proces typowy dla wszystkich dla ssaków, to rasa biała jest wyjątkiem Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego / 48. Ile obrazów w ciagu całego swojego życia Vincent van Gogh? W ciągu całego życia Vincent van Gogh ( ) sprzedał tylko jeden obraz, w dodatku bratu: Czerwonewinnice w Arles za 400 franków Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. angielskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego / 49. Czym zajmowała się firma Lamborghini zanim zasłynęła z produkcji samochodów? W latach 50-tych XX w. firma Lamborghiniego, producenta traktorów, była jednym z największych producentów sprzętu rolniczego we Włoszech. Osiągnięte zyski pozwoliły właścicielowi zrealizowad dziecięcą pasję związaną z samochodami, która przerodziła się w uruchomienie własnej produkcji samochodów. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 50. Handel jakimi dobrami uczynił Wenecję bogatą? Przyprawami. Pomiędzy VIII a XV stuleciem, Wenecja miała praktyczny monopol na handel przyprawami pomiędzy Bliskim Wschodem a Europą Zachodnią, gdyż kontrolowała szlaki handlowe wschodniego Morza Śródziemnego. Sytuacja ta była główną przyczyną, dla której Hiszpania i Portugalia zdecydowały się na poszukiwanie morskiej drogi do Indii Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego /

10 51. Gdzie znajduje się słynny stadion zwany Ptasim Gniazdem? Stadion Narodowy w Pekinie został otwarty w roku 2008 przez Olimpiadą Letnią, na którą został zbudowany. Stadion nazwano Ptasim Gniazdem ze względu na jego wygląd. W Chinach ptasie gniazdo ma jednak dodatkową symbolikę - ptasie gniazdo to drogie i wykwintne danie, mające dobroczynne działanie. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego / 52. Skąd wypłynął brytyjski transatlantyk TITANIC i dokąd miał dopłynąd? r RMS Titanic wypłynąl z brytyjskiego portu Sothhampton. Jego celem był Nowy Jork. Niestety statek nigdy tam nie dopłynął. Zatonął 14 kwietnia 1912 po zderzeniu się z góra lodową 53. Telemark to jeden z 19 okregów administracyjnych w Norwegii. TAK czy NIE? TAK. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j.norweskiego / 54. Czy angielskie słowo actual w języku polskim znaczy aktualny? Nie. Słowo actual oznacza rzeczywisty, faktyczny 55. Jak nazywa się hiszpaoska zupa, do przyrządzania której często używa się kostek lodu? GAZPACHO. Gazpacho to hiszpaoska zupa, która nie wymaga gotowania i jest podawana na zimno (jeśli nie ma czasu na jej schłodzenie, można dorzucid kostki lodu). Składa się zazwyczaj z surowych warzyw, octu i oliwy z dodatkiem rozmoczonego chleba. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 56. Nazwa wysp kanaryjskich wywodzi się od łacioskiej nazwy kanarka, psa czy rodzju skał? Nazwa Wysp Kanaryjskich wywodzi się od łacioskiej nazwy Insula Canaria, co oznacza "wyspę psów", ponieważ na wyspach grasowały duże stada dzikich psów. Herb Wysp Kanaryjskich przedstawia siedem wysp na niebieskim tle, tarcza herbu podtrzymywana jest przez dwa psy, od których pochodzi nazwa wysp. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego /

11 57. Na co stylizowany jest taniec PASO DOBLE? Na walkę byków czy sprzeczkę kochanków? Na walkę byków. Paso doble to muzyka odgrywania podczas wejścia torrreadora na arenę, a także w trakcie przerw w walce. Wiele melodii powstało i nosi nazwę na cześd konkretnych, słynnych torreadorów. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 58. Kiedy Hiszpania odzyskała Gibraltar? Nigdy. Gibraltar jest terytorium brytyjskim od roku 1703, kiedy siły Angielsko-Holenderskie zdobyły go podczas wojny o hiszpaoską sukcesję. 10 września 1967r odbyło się referndum, w którym mieszkaocy wypowiedzieli się za pozostaniem Gibraltaru jako terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii (opowiedziało się za tym 99% głosujących). Był to pierwszy akt samostanowienia mieszkaoców Gibraltaru i od tego czasu 10 września jest co roku obchodzony jako święto narodowe. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego, angielskiego / 59. Od czego pochodzi włoskie słowo "Ferrari"? "Ferrari" jest trzecim co do popularności nazwiskiem we Włoszech i pochodzi od kowala, podobnie jak nasz "Kowalski". Dzieli ten sam rdzeo, co włoskie słowo "ferro" (żelazo) i łacioskie "ferrum" (stąd Fe jako oznaczenie pierwiastka). Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 60. Według przesądu, Wielka Brytania upadnie, jeśli Tower of London opuszczą mieszkające tam: szczury, myszy, wrony czy kruki? Na terenie Tower of London mieszka sześd kruków, legenda głosi że jeżeli opuszczą one kiedyś twierdzę, Londyn zginie. Aby tak się nie stało spętano im skrzydła i są pilnie strzeżone. 61. Czy popularna w Anglii potrawa black pudding to deser czy danie główne? Black pudding to rodzaj wędliny, której podstawowym składnikiem jest krew oraz podroby. Polskim odpowiednikiem może byd kaszanka. 62. Kto rozpowszechnił na świecie heroinę? Niemiecki koncern farmaceutyczny Bayer. W latach heroina stanowiła jeden z głównych produktów firmy. Po jej wycofaniu, kolejnym hitem sprzedażowym okazała się aspiryna. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego /

12 63. Który dom mody zaprojektował i szył mundury SS? Hugo Boss. W latach trzydziestych XX wieku sloganem reklamowym Hugo Bossa było "dostawca mundurów dla Narodowych Socjalistów od 1924". Podczas wojny, aby sprostad rosnącemu zapotrzebowaniu, Boss korzystał w swoich zakładach z pracy około 40 jeoców wojennych i 150 pracowników przymusowych. W 1946 Hugo Boss został ukarany surową karą finansową jako beneficjent i aktywista systemu III Rzeszy, jednak jego firma przetrwała. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 64. Od jakich zawodów pochodzi 10 najbardziej popularnych nazwisk w Niemczech? Dziesięd najbardziej popularnych nazwisk w Niemczech to Müller (młynarz), Schmidt (kowal), Schneider (krawiec), Fischer (rybak), Meyer (rolnik), Weber (tkacz), Schulz (sołtys), Wagner (woźnica), Becker (piekarz) oraz Hoffmann (zarządca). Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 65. Gdzie wybudowano pierwszą autostradę? We Włoszech. Włochy były pierwszym krajem, który rozpoczął budowę autostrad. Już w latach dwudziestych ubiegłego wieku wybudowano tam ponad 4,000 km dwupasmowych tras. Używane w Polsce słowo autostrada pochodzi właśnie z włoskiego. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 66. Co oznaczał skrót RMS przed nazwą TITANICA? Royal Mail Ship (Królewski Statek Pocztowy). RMS używały statki zakontraktowane przez Pocztę Królewską do przewożenia ładunków pocztowych. Było to oznaczenie prestiżowe, o które rywalizowały linie żeglugowe. Sugerował on, że dana jednostka została uznana za szybką i godną zaufania. 67. W roku 1911 świat zelektryzowała wiadomośd o kradzieży bezcennego przedmiotu z Luwru, który zaginął bez wieści. Jakiego? Monę Lisę. Skradł ją w 1911 pracownik Luwru, Vincenza Peruggia. Według jego zeznao, kierował nim poryw patriotyzmu - jako Włoch chciał sprzedad arcydzieło do włoskiego muzeum. Sprawa wydała się po dwóch latach, przez które ukrywał Monę Lisę w swoim mieszkaniu. Perguggi spędził w więzieniu jedynie 6 miesięcy. Włoski sąd był dla niego łaskawy, chod dziś motyw patriotyzmu jest kwestionowany. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego, francuskiego / 68. Kto wymyślił ruletkę, zwaną królową kasyn? W 1645 r. wybitny francuski matematyk Blaise Pascal wymyślił ruletkę na bazie swoich matematycznych zainteresowao rachunkiem prawdopodobieostwa. Nie było w niej wówczas zera, które zostało dodane później, aby zwiększyd zyski kasyn. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. francuskiego /

13 69. Na jaką największa odległośd można się oddalid od morza będąc w Wielkiej Brytanii? W całej Wielkej Brytanii do morza jest bardzo blisko. Najdalej od wybrzeża położona jest wioska Coton in the Elms w Derbyshire - 112km 70. Jaki związek miała Jodi Foster z zamachem na Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana? John Hinckley, zamachowiec który oddał 6 strzałów do ówczesnego Prezydenta Ronalda Reagana tłumaczył się, że zrobił to gdyż chciał zimponowad Jodi Foster, która uwielbiał. Hinckley miał obsesję na punkcie filmu "Taxi Driver", w którym Jodie Foster grała rolę nastoletniej prostytutki, a fabuła opowiadała o zamachu na kandydata na prezydenta. Gdy nie udało mu się nawiązad kontaktu z Jodie poprzez listy i telefon, postanowił zabid prezydenta, aby zwrócid na siebie jej uwagę i dowieśd zaangażowania. 71. Ile języków urzędowych obowiązuje w Szwajcarii? Cztery : niemiecki, francuski, włoski, romansz (retoromaoski) Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego, niemieckiego, francuskiego / 72. Zgodnie z zapisem w konstytucji Hiszpanii, każdy obywatel tego kraju ma obowiązek znad język kastylijski czy katalooski? W Hiszpanii status urzędowego ma język: kastylijski (potocznie zwany hiszpaoskim) oraz regionalnie także: język katalooski, baskijski i galisyjski. Zgodnie z zapisem w konstytucji Hiszpani, każdy obywatel tego kraju ma obowiązek znad język kastylijski. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 73. Auta Rolls-Royce od początku słynęły z jakości, komfortu, ceny i czegoś jeszcze. Z czego? Z cichej pracy silnika. Cichy silnik był oznaką luksusu niespotykaną wśród dawnych aut. Nazwy modeli (ghost. Phantom) podkreślają właśnie cichą pracę silnika. (ghost = duch) 74. Jak nazywał się mnich słynący z receptury przyrządzania szampana? W roku 1718 mnich Dom Perignon opublikował zestaw receptur do produkcji szampna. Jedną z zalecanych zasad było wybieranie winogron bez znajomości nazw winnic, z których pochodzą. Metoda ta, znana jako ślepa próba, doprowadziła do powstania błędnego przekonania, że Dom Perignon był ślepy. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. francuskiego /

14 75. French Open, turniej tenisowy w Paryżu, został nazwany na cześd lotnika Rolanda Garrosa. Czym się on wsławił? Rolland Garros zdobył sławę przelotem z Fréjus we Francji do Bizerte w Tunezji (znajdującej się wówczas pod panowaniem francuskim). Rok później, wraz z wybuchem I wojny światowej, Roland Grarros wstąpił do wojska, jednak - wbrew temu, co się często sądzi, nie został asem. Strącił cztery samoloty wroga, podczas gdy definicja "asa" wymaga pięciu. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. francuskiego / 76. Jak ma na imię mąż królowej Elżbiety II i jaki nosi tytuł? Filip, książe Edynburga. 77. Czy to prawda, że Norwegia to najrzadziej zaludnione paostwo Europy? NIE. Najrzadziej zaludnionym paostwem Europy jest Islandia. Norwegia postaje na II miejscu. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. norweskiego / 78. Czy angielskie słowo hazard oznacza hazard? Nie. Słowo hazard oznacza ryzyko, niebezpieczeostwo. 79. W jakim europejskim kraju istnieje zwyczaj nadawania potomstwu dwóch nazwisk, po ojcu i matce? W Hiszpanii istnieje zwyczaj nadawania dwóch nazwisk: jednego po ojcu, drugiego po matce. Jeśli rodzice nie mogą dojśd w tej kwestii do porozumienia, nazwiska ustawiane są w kolejności alfabetycznej. Dla przykładu, znany hiszpaoski bramkarz Iker Casillas Fernandez ma nazwisko Casillas po ojcu, a Fernandez po matce. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 80. Co oznacza liczba 500 w nazwie największego wyścigu samochodowego w USA "Indianapolis 500"? Wyścig odbywa się na dystansie 500 mil, co odpowiada dwustu okrążeniom toru. Indianapolis 500 rozgrywany jest od 1911 r. w w ostatnią niedzielę maja. Jest to jedno z największych wydarzeo sportowych na świecie, oglądane na żywo przez około 270 tysięcy widzów. 81. Z jakiego mleka produkowany jest oryginalny grecki ser feta? Od roku 2002 nazwa "feta" zastrzeżona jest prawem europejskim do sera z mleka owczego (dopuszczalne jest dodanie do 30% mleka koziego). Może on byd produkowany tylko w niektórych regionach Grecji.

15 82. Co w języku włoski oznacza scarpetta? Wyczyścid po posiłku talerz do czysta (kawałkiem chleba) Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 83. Jak się nazywa jeden z największych królewskich parków w Londynie, który słynie z wydzielonego miejsca do swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa. Czego nie wolno tam robid? Jest to Hyde Park. W każdą niedziele ludzie gromadzą się w południowo-wschodniej części tego parku w tzw. SPEAKER S CORNER i w imię wolności słowa wygłaszad publicznie swoje poglądy pod warunkiem nieobrażania królowej. 84. Z czego składa się typowe angielskie śniadanie? Tak zwane "Full English Beakfast" skłąda się z jajek (pod różną postacią), bekonu, fasolki w sosie pomidorowym, kiełbasek, tostów a nawet pomidorków i pieczarek. Dodaje się też czasem smażone ziemniaki, lub bardziej znane i smaczne "hashbrown'y" - placuszki z grubo krojonych ziemniaków. 85. Który wielki koncern został założony przez nazistów? Volkswagen został założony 28 maja 1937 jako "towarzystwo na rzecz przygotowania niemieckiego samochodu ludowego" Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 86. Gdzie odbywa sie największy festiwal piwa Oktoberfest? W Monachium. Oktoberfest jest nie tylko największym festiwalem piwa, ale w ogóle największą imprezą masową na świecie, odwiedzaną corocznie przez ponad 6 milionów osób. Obchodzony od roku 1810, Oktoberfest stał się ważną częścią bawarskiej kultury. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 87. Gdzie odbywa się najstarsza w Europie zabawa uliczna, której symbolem są maski. W Wenecji. Tradycje weneckiego karnawału sięgają XI wieku, natomiast swój rozkwit i szczyt popularności przeżywał trochę później bo dopiero w czasach renesansu. Od początku maski były nieodzownym elementem stroju. Początkowym zamiarem tej tradycji było po prostu zamazywanie różnic pomiędzy biedotą i bogatymi mieszkaocami Republiki Weneckiej. Oczywiście również i dziś pod maskami skrywają się przedstawiciele różnych narodowości czy religii. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego /

16 88. W którym z podanych krajów europejskich nie ma elektrowni atomowych - w Hiszpanii, w Szwecji, we Włoszech czy w Holandii? We Włoszech. Włochy to jedyny kraj G8, który nie posiada elektrowni atomowych - ostatnie reaktory zostały zamknięte w roku Z tego powodu Włochy importują duże ilości energii, szczególnie z Francji (która produkuje ją w elektrowniach atomowych Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 89. Muzeum Madame Tussauds w Londynie słynie z kolekcji królewskiej biżuterii, figur woskowych czy broni palnej? Muzeum Madame Tussauds zawiera kolekcję figur woskowych 90. Jaki kraj posiada największą liczbę milionerów w przeliczeniu na 1 mieszkaoca? Norwegia. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. norweskiego / 91. Wyścig Indianapolis 500, największy wyścig samochodowy w USA, znany jest z tego, że zwycięzca stając na podium nie otrzymuje szampana. Co dostaje zamiast szampana? Butelkę mleka. Zwyczaj ten zapoczątkowany został w roku Od roku 1956 wyłamał się tylko jeden kierowca: Emerson Fittipaldi w 1993 roku wypił butelkę soku pomaraoczowego (jako właściciel sadów pomaraoczowych w Sao Paolo). 92. Ile letnich igrzysk olimpijskicj odbyło się w Stanach Zjednocznych? Cztery. Raz w St. Louis (1904), dwukrotnie w Los Angeles (1932, 1984) i w Atlancie (1996) 93. Która duża impreza sportowa słynie z truskawek z bitą śmietaną? Turniej tenisowy Wimbledon. Co roku podczas Wimbledonu sprzedaje się się ok. 30 ton truskawek. 94. Kawa zmieszana z whisky, polana bitą śmietaną to przysmak Francusów, Anglików czy Irlnadczyków? Kawa zmieszana z whisky, polana bitą śmietaną pojawiła się na irlandzkim lotnisku Foynes na początku lat 50-tych XX wieku. Stamtąd rozprzestrzeniła się na cały świat.

17 95. Która Irlandia nie należy do Wielkiej Brytanii: północna czy południowa? Południowa 96. Który z głownych portów europejskich znjaduje się daleko od morza (110km). Hamburg położony jest na rzece Elbie, 110 km od jej ujścia do Morza Północnego. Jest drugim pod względem przeładunku (po Rotterdamie) portem w Europie. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 97. Gdzie i kiedy obchodzona jest walka na pomidory? La tomatina - La Tomatina święto pomidora obchodzone w hiszpaoskiej miejscowości Bunol położonej w Walancji, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami. Bitwa na pomidory odbywa się w ostatnią środę sierpnia, stanowiąc główny punkt trwającej cały tydzieo fiesty, która co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 98. Jak się nazywa sportowe wydarzenie roku w Stanach Zjednoczonych, które przyciąga setki milonów widzów przed telewizory sprawiając, że emisje reklamy podczas transmisji tv osiągają rekordowe ceny. Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo futbolu amerykaoskim zawodowej ligi National Football League. Super Bowl jest nie tylko wydarzeniem sportowym, ale także kulturalno-rozrywkowym. W przerwie finału (tzw. half-time show), ma miejsce koncert muzyczny, a udział w nim uważany jest za wyróżnienie dla artysty. Super bowl rozgrywany jest zawsze w niedziele, stąd wzięła się nazwa Super Sunday. 99. Ile paostw obecnie uznaje brytyjskiego monarchę za własnego władcę tworząc tym samym Królestwo Wspólnotowe (Commonwealth realm)? Jest to 16 paostw : Antigua i Barbuda, Australia, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Tuvalu, Wyspy Salomona oraz oczywiście Wielka Brytania.

18 100. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch co to jest? Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to najdłuższa, zarjestrowana administracyjna nazwa miejscowości na świecie. W wolnym tłumaczeniu znaczy: Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym Świętego Tysilio z Czerwonej Jaskini. Miejscowośd ta leży na wyspie Anglesey w północno-zachodniej Walii. Miasteczko ma oczywiście również swoją domenę internetową, najdłuższą na świecie Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.co.uk Dziękujemy za wspólną zabawę! cdn Zespół English Consul

KĄCIK JĘZYKA ANGIELSKIEGO

KĄCIK JĘZYKA ANGIELSKIEGO KĄCIK JĘZYKA ANGIELSKIEGO Język angielski jest językiem międzynarodowym. Posługują się nim ludzie na całym świecie. Ty jesteś jedną z tych osób. Warto więc dowiedzieć się w jakich państwach mówi się po

Bardziej szczegółowo

Oferta Firma Truphone Zone

Oferta Firma Truphone Zone Oferta Oferta Firma Zone Proste plany taryfowe Dzięki planom taryfowym Zone połączenie lokalne to dla Ciebie również połączenie z jednym z krajów w Zone: Wielką Brytanią, Niemcami, Holandią, Stanami Zjednoczonymi,

Bardziej szczegółowo

Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Irlandii

Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Irlandii Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Irlandii 1. Stolica Anglii. 2. Jak wygląda flaga Anglii? 3.Kto jest patronem Anglii? 4. Jaka jest jednostka podziału

Bardziej szczegółowo

Truphone World. Plany taryfowe Truphone World

Truphone World. Plany taryfowe Truphone World Plany taryfowe Nowa definicja telefonii komórkowej Nasza opatentowana globalna sieć zapewnia wyjątkowy komfort korzystania z usług mobilnych na całym świecie. Oznacza to większą prędkość przesyłania danych,

Bardziej szczegółowo

ZASIĘG USŁUGI FOTORADARY EUROPA I NIEBEZPIECZNE STREFY

ZASIĘG USŁUGI FOTORADARY EUROPA I NIEBEZPIECZNE STREFY FOTORADARY MAPY TOMTOM TRAFFIC ZASIĘG USŁUGI FOTORADARY EUROPA I NIEBEZPIECZNE STREFY Usługi Fotoradary Europa i Niebezpieczne strefy TomTom są dostępne w krajach wymienionych poniżej. Z usług tych można

Bardziej szczegółowo

myavon - cennik skrócony myavon - cennik szczegółowy

myavon - cennik skrócony myavon - cennik szczegółowy myavon - cennik skrócony w sieci myavon poza siecią 1 minuta 0.40 zł 0.69 zł SMS 0.20 zł 0.20 zł MMS 0.45 zł 0.45 zł myavon - cennik szczegółowy myavon myavon 1 minuta w naliczaniu 1-sekunwym myavon innych

Bardziej szczegółowo

Truphone World. Plany taryfowe Truphone World

Truphone World. Plany taryfowe Truphone World Truphone World Plany taryfowe Truphone World Truphone World Plany taryfowe, które sięgają dalej Nasza nowatorska, globalna sieć telefonii komórkowej oferuje usługi mobilne wyjątkowej jakości na całym świecie.

Bardziej szczegółowo

SPOTKANIE INTEGRACYJNO-MOTYWUJĄCE r.

SPOTKANIE INTEGRACYJNO-MOTYWUJĄCE r. SPOTKANIE INTEGRACYJNO-MOTYWUJĄCE 19.10.2011 r. QUIZ 1. Który zespół muzyczny odbył w 2009 roku trasę koncertową pod nazwą 360 Tour i wystąpił m.in. na Stadionie Śląskim w Chorzowie? a) U2 b) The Cranberries

Bardziej szczegółowo

Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI

Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI część Znaczki Pocztowe Koperty FDC Datowniki Okolicznościowe z Wiatrakiem Właściciel KOLEKCJI: Wiesław Szkopek Wydanie VII / 11 2015 eksponaty filatelistyczne w Kolekcji

Bardziej szczegółowo

CENNIK STANDARDOWY USŁUGI MOBILNEGO DOSTĘPU DO INTERNETU FreshNet Mobile

CENNIK STANDARDOWY USŁUGI MOBILNEGO DOSTĘPU DO INTERNETU FreshNet Mobile CENNIK STANDARDOWY USŁUGI MOBILNEGO DOSTĘPU DO INTERNETU FreshNet Mobile Obowiązuje od 01.07.2014 r. Informacje o usłudze 1. Usługa FreshNet Mobile to usługa bezprzewodowego dostępu do sieci Internet.

Bardziej szczegółowo

TEST WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

TEST WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ TEST WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ 1. Ile państw jest obecnie w UE? a) 15 b) 25 c) 27 2. Głównymi instytucjami UE są: a) Komisja Europejska, Rada UE, Parlament Europejski, Rada Europejska b) Komisja Europejska,

Bardziej szczegółowo

Test A: Usługi w Europie i Polsce

Test A: Usługi w Europie i Polsce Test A: Usługi w Europie i Polsce Imię i nazwisko:... Data:..., klasa:... Poniższy test składa się z 9 zadań. Przy każdym poleceniu podano liczbę punktów możliwą do uzyskania za prawidłową odpowiedź. Za

Bardziej szczegółowo

cena brutto Opłata za aktywację usługi 250,00 zł 57,50 zł 307,50 zł

cena brutto Opłata za aktywację usługi 250,00 zł 57,50 zł 307,50 zł CENNIK POSTPAID W SIECI LARK MOBILE Obowiązuje od 01.07.2013 r. Informacje o usłudze 1. Usługa Lark Mobile to usługa bezprzewodowego dostępu do sieci Internet. 2. Usługa świadczona jest przez Operatora

Bardziej szczegółowo

Każde pytanie zawiera postawienie problemu/pytanie i cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.

Każde pytanie zawiera postawienie problemu/pytanie i cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Każde pytanie zawiera postawienie problemu/pytanie i cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. 1. Podstawowym używanym w Polsce pierwotnym nośnikiem energii jest: a) ropa naftowa

Bardziej szczegółowo

Uczestnicy Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny" w roku 2009

Uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny w roku 2009 "Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale i najwyższe piękno piękno chłodne i surowe, podobne do piękna rzeźby" - powiedział kiedyś Bertrand Russell i chyba każdy się z tym zgodzi. Autor tego cytatu

Bardziej szczegółowo

Polska, Dania, Francja, Niemcy, Japonia, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Wielka Brytania.

Polska, Dania, Francja, Niemcy, Japonia, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Wielka Brytania. WEREMCZUK największy producent kombajnów do zbioru porzeczek na świecie wyłącznym sponsorem Rocznego Raportu IBA dot. globalnej produkcji porzeczek O IBA IBA (ang.: International Blackcurrant Association)

Bardziej szczegółowo

Kierunki migracji: USA, Indie, Pakistan, Francja, RFN

Kierunki migracji: USA, Indie, Pakistan, Francja, RFN Dane statystyczne Wzrost natężenia migracji Zmiana kontekstu migracji Rozwój komunikacji: internet, skype Nowoczesny transport Koniec zimnej wojny Globalizacja Wybuch nacjonalizmów Wydarzenia polityczne

Bardziej szczegółowo

Zestaw I. Co wiesz o brytyjskiej królowej?

Zestaw I. Co wiesz o brytyjskiej królowej? Zestaw I Co wiesz o brytyjskiej królowej? Zadanie 1. W Wielkiej Brytanii panuje królowa. Rozpoznaj jej fotografię na slajdzie i zamaluj odpowiednią literę: A B C D Zadanie 2. Królowa Elżbieta II pochodzi

Bardziej szczegółowo

tabela nr 1 połączenia głosowe, przesyłanie danych CSD, przesyłanie (transmisja) faksów 1) 2), wiadomości 1) 3) 4)

tabela nr 1 połączenia głosowe, przesyłanie danych CSD, przesyłanie (transmisja) faksów 1) 2), wiadomości 1) 3) 4) Cennik usług w roamingu Obowiązuje od dnia 03.10.2016 r. 1. Cennik usług w roamingu (dalej: Cennik ) obowiązuje Abonentów oferty nju mobile będących stroną pisemnej umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych

Bardziej szczegółowo

Cennik usług w roamingu

Cennik usług w roamingu Cennik usług w roamingu z dnia 01.07.2014 r. 1. Cennik usług w roamingu (dalej: Cennik ) obowiązuje Abonentów oferty nju mobile będących stroną pisemnej umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych z

Bardziej szczegółowo

CENY UWZGLĘDNIAJĄ PODATEK VAT W WYSOKOŚCI

CENY UWZGLĘDNIAJĄ PODATEK VAT W WYSOKOŚCI 1. Usługi krajowe połączenia standardowe, SMS, MMS, Internet USŁUGI Połączenia krajowe (cena za minutę połączenia) 0,29 zł 0,24 zł SMS 0,12 zł 0,10 zł MMS 0,50 zł 0,41zł Transmisja danych (cena za 100

Bardziej szczegółowo

Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI

Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI część Znaczki Pocztowe Koperty FDC Datowniki Okolicznościowe z Wiatrakiem Właściciel KOLEKCJI: Wiesław Szkopek Wydanie VIII / 05 2016 eksponaty filatelistyczne w Kolekcji

Bardziej szczegółowo

w sieci myavon 0,20 zł 0,15 zł 0,09 zł 0,14 zł myavon - cennik szczegółowy Typ usługi

w sieci myavon 0,20 zł 0,15 zł 0,09 zł 0,14 zł myavon - cennik szczegółowy Typ usługi myavon - cennik skrócony miunta połączenia SMS Czas posiadania aktywnej karty SIM w sieci myavon od 0 do miesięcy od do miesięcy powyŝej miesięcy w sieci myavon 0,9 zł 0, zł 0,9 zł poza siecią myavon 0,9

Bardziej szczegółowo

3. Uzupełnij luki w zdaniach. Średnia gęstość zaludnienia Europy wynosi (1)... Najmniejsza...

3. Uzupełnij luki w zdaniach. Średnia gęstość zaludnienia Europy wynosi (1)... Najmniejsza... ID Testu: 9D285I3 Imię i nazwisko ucznia Klasa Data 1. Które miejsce pod względem wielkości wśród kontynentów zajmuje Europa? A. 2 B. 6 C. 7 D. 4 2. Które miejsce, pod względem liczby ludności, zajmuje

Bardziej szczegółowo

W jakim stopniu emerytura zastąpi pensję?

W jakim stopniu emerytura zastąpi pensję? 13.06.2014 Informacja prasowa portalu Pytania i dodatkowe informacje: Artur Szeremeta Specjalista ds. współpracy z mediami tel. 509 509 536 szeremeta@sedlak.pl W jakim stopniu emerytura zastąpi pensję?

Bardziej szczegółowo

Główne kierunki handlu ropą naftową w 2008 r. [mln ton]

Główne kierunki handlu ropą naftową w 2008 r. [mln ton] ROPA: poszukiwania, wydobycie, sprzedaż Główne kierunki handlu ropą naftową w [mln ton] 318.5 43.4 22.4 24.4 23.8 121.7 127.6 49.5 196.9 90.9 101.3 32.6 64.7 92.0 119.7 25.4 53.1 21.4 107.6 119.4 44.5

Bardziej szczegółowo

Historisch-technisches Informationszentrum.

Historisch-technisches Informationszentrum. 1 Historisch-technisches Informationszentrum. Wojskowy Ośrodek Badawczy w Peenemünde był w latach 1936-1945 jednym z najbardziej nowoczesnych ośrodków technologii na świecie. W październiku 1942 roku udało

Bardziej szczegółowo

Konkurs wiedzy o Francji

Konkurs wiedzy o Francji Konkurs wiedzy o Francji autor: Elżbieta Wit, nauczyciel bibliotekarz, Zespół Szkół Nr 1 w Kozienicach Pytania konkursowe mogą być wykorzystane w ramach pracy działającego w szkole Klubu Europejskiego.

Bardziej szczegółowo

Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu InterNeo mobile

Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu InterNeo mobile Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu InterNeo mobile Opłata aktywacyjna rodzaj usługi InterNeo mobile data 250,00 55,00 305,00 InterNeo mobile 200 250,00 55,00 305,00 InterNeo mobile 500 250,00

Bardziej szczegółowo

CENNIK PREPAID. USŁUGI cena z VAT cena bez VAT. SMS 0,12 zł 0,10 zł. MMS 0,50 zł 0,41zł

CENNIK PREPAID. USŁUGI cena z VAT cena bez VAT. SMS 0,12 zł 0,10 zł. MMS 0,50 zł 0,41zł 1. Usługi krajowe połączenia standardowe, SMS, MMS, Internet USŁUGI Połączenia krajowe 0,29 zł 0,24 zł SMS 0,12 zł 0,10 zł MMS 0,50 zł 0,41zł 0,10 zł 0,08 zł Jedna stawka za połączenia do wszystkich sieci

Bardziej szczegółowo

2014 rok Rok Pamięci Narodowej

2014 rok Rok Pamięci Narodowej 2014 rok Rok Pamięci Narodowej I. 100 rocznica wybuchu I wojny światowej I wojna światowa konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytania, Francją,

Bardziej szczegółowo

Fakt #1: Dużo nas łączy

Fakt #1: Dużo nas łączy Trendy 2013: Co gotują i jedzą rodziny na całym świecie Portal Allrecipes przeprowadził ankietę wśród tysięcy miłośników gotowania na całym świecie, aby poznać globalne trendy dotyczące jedzenia i wykorzystania

Bardziej szczegółowo

z krajów z nim sąsiadujących. 1. Na podstawie poniższych opisów rozpoznaj obiekty geograficzne, a następnie zaznacz je na mapie

z krajów z nim sąsiadujących. 1. Na podstawie poniższych opisów rozpoznaj obiekty geograficzne, a następnie zaznacz je na mapie SPRAWDŹ SIĘ PRZYKŁADOWE ZADANIA Z DZIAŁU EUROPA 1 Na podstawie poniższych opisów rozpoznaj obiekty geograficzne, a następnie zaznacz je na mapie A Włoska wyspa z wulkanem Etna z krajów z nim sąsiadujących

Bardziej szczegółowo

ZAKON SZPITALNY ŚW. JANA BOŻEGO

ZAKON SZPITALNY ŚW. JANA BOŻEGO ZAKON SZPITALNY ŚW. JANA BOŻEGO Dane na dzień 31-12-2008 Sekretariat Generalny Zakon liczy razem z Nowicjuszami 1232 Braci, którzy przynależą do następujących Prowincji zakonnych: PROWINCJA Profesi Profesi

Bardziej szczegółowo

DEPARTAMENT RYNKÓW ROLNYCH Warszawa, 21.08.2014 POLSKI HANDEL ZAGRANICZNY ARTYKUŁAMI ROLNO-SPOŻYWCZYMI W 2013 ROKU DANE OSTATECZNE!

DEPARTAMENT RYNKÓW ROLNYCH Warszawa, 21.08.2014 POLSKI HANDEL ZAGRANICZNY ARTYKUŁAMI ROLNO-SPOŻYWCZYMI W 2013 ROKU DANE OSTATECZNE! DEPARTAMENT RYNKÓW ROLNYCH Warszawa, 21.08.2014 POLSKI HANDEL ZAGRANICZNY ARTYKUŁAMI ROLNO-SPOŻYWCZYMI W 2013 ROKU DANE OSTATECZNE! Według ostatecznych danych (GUS) w 2013 roku wartość polskiego eksportu

Bardziej szczegółowo

Stosunki handlowe Unii Europejskiej z Chinami. Tomasz Białowąs

Stosunki handlowe Unii Europejskiej z Chinami. Tomasz Białowąs Stosunki handlowe Unii Europejskiej z Chinami Tomasz Białowąs Wysoki dynamika wymiany handlowej 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 Eksport całkowity UE Eksport UE do Chin Import całkowity UE Import

Bardziej szczegółowo

Francuska technika motoryzacyjna. Czyli. Historia i ciekawostki marek:

Francuska technika motoryzacyjna. Czyli. Historia i ciekawostki marek: Francuska technika motoryzacyjna Czyli Historia i ciekawostki marek: Francuska marka samochodów osobowych, dostawczych i Francuska marka samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych obecnie wraz z firmą

Bardziej szczegółowo

Tego nie wiedziałeś o tych krajach. 5 faktów o 5 najpopularniejszych kierunkach

Tego nie wiedziałeś o tych krajach. 5 faktów o 5 najpopularniejszych kierunkach Wakacyjne latanie Tego nie wiedziałeś o tych krajach 5 faktów o 5 najpopularniejszych kierunkach Plac Powstańców Warszawy 1 tel.: 22 5560118 info@konsument.gov.pl 00-950 Warszawa fax: 22 5560359 www.konsument.gov.pl

Bardziej szczegółowo

CENNIK usług telekomunikacyjnych dla Abonentów Biznesowych Truphone Poland Sp. z o.o. ( Truphone ) obowiązujacy od dnia 6 lipca 2015

CENNIK usług telekomunikacyjnych dla Abonentów Biznesowych Truphone Poland Sp. z o.o. ( Truphone ) obowiązujacy od dnia 6 lipca 2015 CENNIK usług telekomunikacyjnych dla Abonentów Biznesowych Poland Sp. z o.o. ( ) obowiązujacy od dnia 6 lipca 2015 1. Informacje Ogólne a) Wszystkie ceny i opłaty w niniejszym Cenniku podane są w złotych

Bardziej szczegółowo

Potrawy świata - Hiszpania obywatel świata

Potrawy świata - Hiszpania obywatel świata obywatel świata Witaj! Mam na imię Fernando i mam 9 lat. Mieszkam w Hiszpanii w Valencii. To miasto nad Morzem Śródziemnym. Jest tu trochę cieplej niż u Ciebie w Polsce, a dookoła rosną palmy. Tak jak

Bardziej szczegółowo

Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu InterNeo mobile

Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu InterNeo mobile Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu InterNeo mobile Opłata aktywacyjna rodzaj usługi cena netto kwota VAT cena brutto InterNeo mobile 250,00 55,00 305,00 Opłata miesięczna rodzaj usługi cena netto

Bardziej szczegółowo

KONKURS LGPW: Wiedza o Unii Europejskiej 2013 r. Kod ucznia

KONKURS LGPW: Wiedza o Unii Europejskiej 2013 r. Kod ucznia KONKURS LGPW: Wiedza o Unii Europejskiej 2013 r. Kod ucznia Suma pkt.: Masz przed sobą 38 zadań, za które możesz zdobyć 50 pkt. Czytaj je uważnie. Swoje odpowiedzi wpisz w miejsce kropek lub zaznacz wybraną

Bardziej szczegółowo

100 der Beilagen XXIII. GP - Beschluss NR - 55 Schlussakte polnisch (Normativer Teil) 1 von 11 AKT KOŃCOWY. AF/ACP/CE/2005/pl 1

100 der Beilagen XXIII. GP - Beschluss NR - 55 Schlussakte polnisch (Normativer Teil) 1 von 11 AKT KOŃCOWY. AF/ACP/CE/2005/pl 1 100 der Beilagen XXIII. GP - Beschluss NR - 55 Schlussakte polnisch (Normativer Teil) 1 von 11 AKT KOŃCOWY AF/ACP/CE/2005/pl 1 2 von 11 100 der Beilagen XXIII. GP - Beschluss NR - 55 Schlussakte polnisch

Bardziej szczegółowo

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Warszawa 2005

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Warszawa 2005 INSTYTUT TRANSPORTU SAMOCHODOWEGO Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w krajach OECD Biiullettyn IInfforrmacyjjny Warszawa 2005 Spis treści Wstęp... 3 I. Dane ogólne... 4 II. Wypadki drogowe... 11 III.

Bardziej szczegółowo

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1932/2006. z dnia 21 grudnia 2006 r.

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1932/2006. z dnia 21 grudnia 2006 r. 30.12.2006 PL Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 405/19 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1932/2006 z dnia 21 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 539/2001 wymieniające państwa trzecie, których

Bardziej szczegółowo

Czas gry: 20 min Liczba graczy: 2 4 Wiek: 10+

Czas gry: 20 min Liczba graczy: 2 4 Wiek: 10+ Wyprawy z geografią Czas gry: 20 min Liczba graczy: 2 4 Wiek: 10+ Ucząc się geografii, dzieci poznają życie w innych państwach. Jak wygląda krajobraz innego kraju? Jakie są jego zwyczaje i tradycje? Ilu

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY PT: WIELKA BRYTANIA W NASZYCH OCZACH

PROJEKT EDUKACYJNY PT: WIELKA BRYTANIA W NASZYCH OCZACH PROJEKT EDUKACYJNY PT: WIELKA BRYTANIA W NASZYCH OCZACH OPRACOWANIE I PRZYGOTOWANIE PROJEKTU: MGR JUSTYNA MORYSON TERMIN REALIZACJI: luty 2013 1 CELE PROJEKTU: zapoznanie dzieci z tradycjami, zabytkami,

Bardziej szczegółowo

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o.

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. - stan na grudzień 2013 1. MapSet Polska:... 3 2. MultiNet Europa:... 5 3. MapSet Europa:... 8 5. MapSet Azja:... 10 2 1. MapSet Polska

Bardziej szczegółowo

Polskie Wydarzenia Kulturalne w Chinach

Polskie Wydarzenia Kulturalne w Chinach Polskie Wydarzenia Kulturalne w Chinach LUTY 2016 Słowo wstępne Szanowni Państwo! Święto Wiosny, czyli Nowy Rok w tradycyjnym chińskim kalendarzu, to okazja do spotkań w gronie rodzinnym, podsumowań

Bardziej szczegółowo

OD STAROŻYTNOŚCI DO R.

OD STAROŻYTNOŚCI DO R. Spis treści WSTĘP 13 Rozdział 1 Dzieje CYPRU OD STAROŻYTNOŚCI DO 1878 R. 1.1. Historia Cypru do podboju tureckiego w 1571 r. 21 1.2. Cypr pod rządami Turków w latach 1571-1878 27 1.3. Sytuacja międzynarodowa

Bardziej szczegółowo

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Warszawa 2006

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Warszawa 2006 INSTYTUT TRANSPORTU SAMOCHODOWEGO Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w krajach OECD Biiullettyn IInfforrmacyjjny Warszawa 2006 Spis treści Wstęp... 3 I. Dane ogólne... 4 II. Wypadki drogowe... 11 III.

Bardziej szczegółowo

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa S.A.

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa S.A. Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa S.A. - stan na grudzień 2015 1. MapSet Polska:... 3 2. MultiNet Europa:... 5 3. MapSet Europa:... 7 5. MapSet Azja:... 10 2 1. MapSet Polska szczegółowa

Bardziej szczegółowo

gizycko.turystyka.pl

gizycko.turystyka.pl Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku Analiza narodowościowa oraz rodzaje zapytań turystów w okresie od stycznia do września 213 roku. opracowano: Urszula Ciulewicz na podstawie statystyk

Bardziej szczegółowo

Egzamin klasyfikacyjny z geografii Gimnazjum klasa III

Egzamin klasyfikacyjny z geografii Gimnazjum klasa III Egzamin klasyfikacyjny z geografii Gimnazjum klasa III część pisemna czas trwania części pisemnej egzaminu: 60 minut Zadanie 1 ( 0-2) Uzupełnij zdania podanymi terminami (jest ich więcej): Atlantycki,

Bardziej szczegółowo

mapy cyfrowe dla biznesu

mapy cyfrowe dla biznesu Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. - stan na grudzień 2011 1. MapSet Polska:... 3 2. MultiNet Europa:... 5 3. MapSet Europa:... 8 5. MapSet Azja:... 10 2 1. MapSet Polska

Bardziej szczegółowo

REGIONY NORWEGII - ZADANIA LANDSDELER I NORGE - OPPGAVER

REGIONY NORWEGII - ZADANIA LANDSDELER I NORGE - OPPGAVER REGIONY NORWEGII - ZADANIA LANDSDELER I NORGE - OPPGAVER ZADANIE 1. Podpisz regiony Norwegii na mapie: ZADANIE 2. Spójrz na mapę w tekście i odpowiedz na pytania dotyczące okręgów Norwegii 1. Ile jest

Bardziej szczegółowo

ZAKON SZPITALNY ŚW. JANA BOŻEGO

ZAKON SZPITALNY ŚW. JANA BOŻEGO ZAKON SZPITALNY ŚW. JANA BOŻEGO Dane na dzień 31-12-2009 Sekretariat Generalny Zakon liczy razem z Nowicjuszami 1204 Braci, którzy przynależą do następujących Prowincji zakonnych: PROWINCJA Profesi Profesi

Bardziej szczegółowo

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie?

Pytania konkursowe. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo Wojtyłowie? Pytania konkursowe 1. Podaj imię i nazwisko Jana Pawła II. 2. Podaj imię brata Karola Wojtyły. 3. Kim z zawodu był ojciec Karola Wojtyły i gdzie pracował? 4. Przy jakiej ulicy w Wadowicach mieszkali Państwo

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z przedmiotu specjalizacyjnego Kuchnie różnych narodów dla klasy IV TŻ Technik żywienia i gospodarstwa domowego.

Wymagania edukacyjne z przedmiotu specjalizacyjnego Kuchnie różnych narodów dla klasy IV TŻ Technik żywienia i gospodarstwa domowego. Wymagania edukacyjne z przedmiotu specjalizacyjnego Kuchnie różnych narodów dla klasy IV TŻ Technik żywienia i gospodarstwa domowego. Opracowała : Jolanta Próchniewicz Dział programowy Dopuszczający Dostateczny

Bardziej szczegółowo

WYCIECZKA SZKOLNA TRAVEL EXCHANGE & EDUCATION

WYCIECZKA SZKOLNA TRAVEL EXCHANGE & EDUCATION Sz.P. Małgorzata Stegenka e-mail: malsteg@op.pl Szanowna Pani, Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą wycieczek szkolnych. W odpowiedzi na zapytanie odnośnie organizacji szkolnej wycieczki autokarowej

Bardziej szczegółowo

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Biuletyn Informacyjny. Warszawa 2007

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Biuletyn Informacyjny. Warszawa 2007 INSTYTUT TRANSPORTU SAMOCHODOWEGO Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w krajach OECD Biuletyn Informacyjny Warszawa 2007 Spis treści Wstęp... 3 I. Dane ogólne... 4 II. Wypadki drogowe... 11 III. Zabici

Bardziej szczegółowo

Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą

Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą Uzyskując dochody z tytułu pracy najemnej wykonywanej za granicą, w większości przypadków należy pamiętać o rozliczeniu się z nich także w

Bardziej szczegółowo

AGER2015. DEFINING THE ENTREPRENEURIAL SPIRIT Polska

AGER2015. DEFINING THE ENTREPRENEURIAL SPIRIT Polska AGER2015 DEFINING THE ENTREPRENEURIAL SPIRIT Polska PROJEKT SONDAŻU Edycja 6 edycja Partner Katedra Strategii i Organizacji Zarządzania, Uniwersytet Techniczny w Monachium, Niemcy. Okres prowadzenia badań

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ I OPŁATY DLA LINII ANALOGOWYCH

CZĘŚĆ I OPŁATY DLA LINII ANALOGOWYCH CENNIK USŁUGI TELEFONICZNEJ MULTIMEDIA POLSKA-POŁUDNIE S.A. WYCIĄG Cennik Usługi Telefonicznej Multimedia Polska-Południe S.A. obowiązuje dla Umów Abonenckich i Aneksów do Umów Abonenckich zawartych od

Bardziej szczegółowo

Materiały wypracowane w ramach projektu Szkoła Dialogu - projektu edukacyjnego Fundacji Form

Materiały wypracowane w ramach projektu Szkoła Dialogu - projektu edukacyjnego Fundacji Form Materiały wypracowane w ramach projektu Szkoła Dialogu - projektu edukacyjnego Fundacji Form Nasze zajęcia w ramach Szkoły Dialogu odbyły się 27 i 28 kwietnia oraz 26 i 27 maja. Nauczyły nas one sporo

Bardziej szczegółowo

Barometr płatności na świecie 2015

Barometr płatności na świecie 2015 Zaległości płatnicze nie są specyfiką tylko naszego kraju. W mniejszym lub większym stopniu odczuwalne są niemal we wszystkich krajach. Pod względem moralności płatniczej sytuacja w Azji jest mocno zróżnicowana.

Bardziej szczegółowo

ASY POLSKIEGO LOTNICTWA W BITWIE O ANGLIĘ

ASY POLSKIEGO LOTNICTWA W BITWIE O ANGLIĘ ASY POLSKIEGO LOTNICTWA W BITWIE O ANGLIĘ GRANICE II RZECZYPOSPOLITEJ WYBUCH II WOJNY ŚWIATOWEJ 1 WRZEŚNIA 1939 ATAK NIEMIEC 17 WRZEŚNIA ATAK ZWIĄZKU RADZIECKIEGO EWAKUACJA POLSKIEGO RZĄDU I CZĘŚCI ARMII

Bardziej szczegółowo

UNIA EUROPEJSKA PARLAMENT EUROPEJSKI

UNIA EUROPEJSKA PARLAMENT EUROPEJSKI UNIA EUROPEJSKA PARLAMENT EUROPEJSKI RADA Bruksela, 23 kwietnia 2014 r. (OR. en) 2012/0309 (COD) PE-CONS 29/14 VISA 36 COMIX 84 CODEC 336 AKTY USTAWODAWCZE I INNE INSTRUMENTY Dotyczy: ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU

Bardziej szczegółowo

Synergia początkowej nauki języka obcego z edukacją wczesnoszkolną i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

Synergia początkowej nauki języka obcego z edukacją wczesnoszkolną i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Synergia początkowej nauki języka obcego z edukacją wczesnoszkolną i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Projekt współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego

Bardziej szczegółowo

W latach miejscowość była siedzibą gminy Tatrzańskiej.

W latach miejscowość była siedzibą gminy Tatrzańskiej. Zakopane miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2009 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem

Bardziej szczegółowo

PRZESYŁKI KURIERSKIE CENNIK USŁUG BUBALO

PRZESYŁKI KURIERSKIE CENNIK USŁUG BUBALO PRZESYŁKI KURIERSKIE CENNIK USŁUG BUBALO 01 Spis treści 1. Paczki Kraj.... Usługi dodatkowe kraj.... Paczki Europa Standard Pack.1. Usługa Standard..... Usługa Premium... 6 1. Paczki Europa Mega Pack.1.

Bardziej szczegółowo

PRODUKCJA I ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ W KRAJACH AMERYKI. Kasia Potrykus Klasa II Gdynia 2014r.

PRODUKCJA I ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ W KRAJACH AMERYKI. Kasia Potrykus Klasa II Gdynia 2014r. PRODUKCJA I ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ W KRAJACH AMERYKI. Kasia Potrykus Klasa II Gdynia 2014r. Ameryka Północna http://www.travelplanet.pl/przewodnik/ameryka-polnocna-i-srodkowa/ Ameryka Południowa

Bardziej szczegółowo

SERDECZNIE WITAMY W FINALE II EDYCJI SZKOLNEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO

SERDECZNIE WITAMY W FINALE II EDYCJI SZKOLNEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO SERDECZNIE WITAMY W FINALE II EDYCJI SZKOLNEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO pt: REGULAMIN KONKURSU PYTANIA BĘDĄ WYŚWIETLANE NA EKRANIE PROSIMY O ZAPISYWANIE ODPOWIEDZI NA KARTKACH CZAS NA PODANIE ODPOWIEDZI

Bardziej szczegółowo

Procedura Europejska EPO

Procedura Europejska EPO Procedura Europejska EPO Projekt Enterprise Europe Network Central Poland jest współfinansowany przez Komisję Europejską ze środków pochodzących z programu COSME (na lata 2014 2020) na podstawie umowy

Bardziej szczegółowo

Handel zagraniczny meblami drewnianymi 2009-2012 2013-02-19 16:01:36

Handel zagraniczny meblami drewnianymi 2009-2012 2013-02-19 16:01:36 Handel zagraniczny meblami drewnianymi 2009-2012 2013-02-19 16:01:36 2 Poniższe zestawienie przedstawia dane statystyczne za okres 2009-2012 w wybranych obszarach handlu meblami z drewna: meble do sypialni,

Bardziej szczegółowo

CUP-O-NOMICS. Międzynarodowe badanie ING na temat postrzegania piłki nożnej przez konsumentów w Polsce i Europie

CUP-O-NOMICS. Międzynarodowe badanie ING na temat postrzegania piłki nożnej przez konsumentów w Polsce i Europie CUP-O-NOMICS Międzynarodowe badanie ING na temat postrzegania piłki nożnej przez konsumentów w Polsce i Europie Wyniki badania przeprowadzonego dla Grupy ING przez IPSOS czerwiec 2016 Kibicuj sercem, inwestuj

Bardziej szczegółowo

Etymologia. Istnieją co najmniej dwie teorie dotyczące pochodzenia nazwy kontynentu :

Etymologia. Istnieją co najmniej dwie teorie dotyczące pochodzenia nazwy kontynentu : Afryka Afryka drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi, ma 30,3 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0, obydwa zwrotniki

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania Bliżej geografii Gimnazjum część 3

Przedmiotowy system oceniania Bliżej geografii Gimnazjum część 3 Przedmiotowy system oceniania Bliżej geografii Gimnazjum część 3 1. Stary Kontynent Europa 2. Jedna Europa wiele narodów 3. Zgoda i waśnie w Europie 4. Gdzie można spotkać renifera? 5. Zimna wyspa na morzu

Bardziej szczegółowo

Prezentację przygotował Wojciech Drozda.

Prezentację przygotował Wojciech Drozda. Prezentację przygotował Wojciech Drozda. ANGLIA- -w przeszłości samodzielne królestwo,obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.Region

Bardziej szczegółowo

Western Europe Integration Camp. Language Study. 24-30th July 2016 Boston, UK. T h i s i s a n o f f i c i a l l y a p p r o v e d W T K F e v e n t

Western Europe Integration Camp. Language Study. 24-30th July 2016 Boston, UK. T h i s i s a n o f f i c i a l l y a p p r o v e d W T K F e v e n t Western Europe Integration Camp & Language Study 24-30th July 2016 Boston, UK T h i s i s a n o f f i c i a l l y a p p r o v e d W T K F e v e n t Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Letni Obóz

Bardziej szczegółowo

Geografia Bliżej geografii Część 3 Przedmiotowy system oceniania. Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra Ocena celująca

Geografia Bliżej geografii Część 3 Przedmiotowy system oceniania. Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra Ocena celująca 1. Stary Kontynent Europa 2. Jedna Europa wiele narodów 3. Zgoda i waśnie w Europie 4. Gdzie można spotkać renifera? 5. Zimna wyspa na morzu ognia Islandia podstawowe jednostki Europy; wymienić podstawowe

Bardziej szczegółowo

ZAPRASZAMY UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY Z KLAS I VI DO UDZIAŁU W KONKURSACH W RAMACH DNI JĘZYKA ANGIELSKIEGO OD 18 DO 20 KWIETNIA 2012

ZAPRASZAMY UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY Z KLAS I VI DO UDZIAŁU W KONKURSACH W RAMACH DNI JĘZYKA ANGIELSKIEGO OD 18 DO 20 KWIETNIA 2012 ZAPRASZAMY UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY Z KLAS I VI DO UDZIAŁU W KONKURSACH W RAMACH DNI JĘZYKA ANGIELSKIEGO OD 18 DO 20 KWIETNIA 2012 Proponujemy uczniom udział w następujących konkursach: 1. Festiwal Piosenki

Bardziej szczegółowo

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W dniu 30-04-2010 roku przeprowadziłem wywiad z moim opą -tak nazywam swojego holenderskiego dziadka, na bardzo polski temat-solidarność. Ten dzień jest może najlepszy

Bardziej szczegółowo

Ciekawostki o owocach. Klaudia Chyczewska

Ciekawostki o owocach. Klaudia Chyczewska Ciekawostki o owocach Klaudia Chyczewska Kiwi Owoc kiwi, nazywany chińskim agrestem występuje w klimacie umiarkowanym. Nazwę "kiwi" roślina otrzymała od Nowozelandczyków na początku XX wieku - puszek skórki

Bardziej szczegółowo

O co pytają mieszkańcy lokalnych społeczności. i jakie mają wątpliwości związane z wydobyciem gazu łupkowego.

O co pytają mieszkańcy lokalnych społeczności. i jakie mają wątpliwości związane z wydobyciem gazu łupkowego. O co pytają mieszkańcy lokalnych społeczności i jakie mają wątpliwości związane z wydobyciem gazu łupkowego. Czy szczelinowanie zanieczyszcza wody gruntowe? Warstwy wodonośne chronione są w ten sposób,

Bardziej szczegółowo

Bitwa o Anglię. 10 lipca października 1940

Bitwa o Anglię. 10 lipca października 1940 Bitwa o Anglię 10 lipca 1940 31 października 1940 Historia Bitwa o Anglię kampania powietrzna głównie nad południową i centralną Anglią, toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF,

Bardziej szczegółowo

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o.

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. - stan na marzec 2012 1. MapSet Polska:... 3 2. MultiNet Europa:... 5 3. MapSet Europa:... 8 5. MapSet Azja:... 10 2 1. MapSet Polska

Bardziej szczegółowo

Konkurs Z atlasem przez świat II etap finał

Konkurs Z atlasem przez świat II etap finał Konkurs Z atlasem przez świat II etap finał... Data Liczba punktów.. Imię i nazwisko.. Klasa Ocena Gratulacje! Zakwalifikowałeś się do II etapu konkursu Z atlasem przez świat. Masz przed sobą test, który

Bardziej szczegółowo

Zapewne każdy z was wie, jak wyglądają tradycyjne Święta Wielkiej Nocy w Polsce. Święcenie jajek w kościele, suto zastawiony stół, na którym króluje

Zapewne każdy z was wie, jak wyglądają tradycyjne Święta Wielkiej Nocy w Polsce. Święcenie jajek w kościele, suto zastawiony stół, na którym króluje Zapewne każdy z was wie, jak wyglądają tradycyjne Święta Wielkiej Nocy w Polsce. Święcenie jajek w kościele, suto zastawiony stół, na którym króluje baranek, zajączek i kurczaczek. Wiele jest w naszej

Bardziej szczegółowo

ZAĆMIENIA. Zaćmienia Słońca

ZAĆMIENIA. Zaćmienia Słońca ZAĆMIENIA Zaćmienia Słońca 1. Obrączkowe zaćmienie Słońca 10 maja 2013. Pas fazy obrączkowej zaćmienia rozpocznie się 10 maja 2013 o godzinie 22 h 31 m w zachodniej Australii, w punkcie o współrzędnych

Bardziej szczegółowo

Jak działa Unia Europejska?

Jak działa Unia Europejska? Jak działa Unia Europejska? Z Europą do szkół: Europamobil http://www.europamobil-online.eu/index.php?bereich=home_fr 20 studentów // 11 szkół // ponad 3000 uczniów // 1 autobus Europamobil to projekt

Bardziej szczegółowo

Azja w stosunkach międzynarodowych. dr Andrzej Anders

Azja w stosunkach międzynarodowych. dr Andrzej Anders Azja w stosunkach międzynarodowych dr Andrzej Anders Japonia współczesna Japonia jest jednym z nielicznych krajów pozaeuropejskich, które uniknęły kolonizacji w XIX w. Wraz z wzrostem mocarstwowości Japonii

Bardziej szczegółowo

mapy cyfrowe dla biznesu

mapy cyfrowe dla biznesu Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. - stan na czerwiec 2009 1. MapSet Polska:...3 2. MultiNet Europa:...5 3. MapSet Europa:...8 5. MapSet Azja:... 10 2 1. MapSet Polska szczegółowa

Bardziej szczegółowo

POLSKI HANDEL ZAGRANICZNY ARTYKUŁAMI ROLNO-SPOŻYWCZYMI W OKRESIE STYCZEŃ MARZEC 2015 ROKU

POLSKI HANDEL ZAGRANICZNY ARTYKUŁAMI ROLNO-SPOŻYWCZYMI W OKRESIE STYCZEŃ MARZEC 2015 ROKU MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Warszawa, 28.05.2015 Departament Rynków Rolnych POLSKI HANDEL ZAGRANICZNY ARTYKUŁAMI ROLNO-SPOŻYWCZYMI W OKRESIE STYCZEŃ MARZEC 2015 ROKU Według wstępnych danych (GUS)

Bardziej szczegółowo

Marzenia dzieci świata

Marzenia dzieci świata polonistyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 151, s. 1 1 Marzenia dzieci świata Przeczytaj wiersz pt. O czym marzą dzieci?. Zwróć uwagę na właściwą intonację.

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DLA PRZEWOŹNIKÓW

PRZEWODNIK DLA PRZEWOŹNIKÓW PRZEWODNIK DLA PRZEWOŹNIKÓW W większości krajów europejskich obowiązują winiety lub opłaty za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Stawki zależą od masy i rodzaju pojazdu, okresu pobytu na

Bardziej szczegółowo

RADA EUROPY STRAŻNIK PRAW CZŁOWIEKA W SKRÓCIE

RADA EUROPY STRAŻNIK PRAW CZŁOWIEKA W SKRÓCIE RADA EUROPY STRAŻNIK PRAW CZŁOWIEKA W SKRÓCIE Państwa niebędące członkami Rady Europy (Białoruś) PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE SIEDZIBA GŁÓWNA I BIURA BUDŻET Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia,

Bardziej szczegółowo

Projekt (Z)Powrotem w Polsce

Projekt (Z)Powrotem w Polsce Projekt (Z)Powrotem w Polsce Agnieszka Maria Kowalska, Aleksandra Mościcka Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Kim jesteśmy?

Bardziej szczegółowo

Raport Money.pl: Gdzie są najtańsze paliwa na świecie

Raport Money.pl: Gdzie są najtańsze paliwa na świecie Raport Money.pl: Gdzie są najtańsze paliwa na świecie Najtańsze paliwa są w Wenezueli, Iranie, Arabii Saudyjskiej i Libii. Najwięcej natomiast płaci się za tankowanie w Erytrei, Norwegii, Holandii i Wielkiej

Bardziej szczegółowo

Europejski kodeks walki z rakiem

Europejski kodeks walki z rakiem Europejski kodeks walki z rakiem Dlaczego walczymy z rakiem? Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Polsce zaraz po zawałach i wylewach. Liczba zachorowao na nowotwory złośliwe w Polsce to ponad 140,5 tys.

Bardziej szczegółowo