DNI CONSULA. Baw się i ucz się razem z nami. Odszukaj swoje pytanie i sprawdź odpowiedź.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "DNI CONSULA. Baw się i ucz się razem z nami. Odszukaj swoje pytanie i sprawdź odpowiedź."

Transkrypt

1 DNI CONSULA Baw się i ucz się razem z nami Świat wokół nas jest szalenie ciekawy. Z okazji Dni Consula wybraliśmy dla Was 100 ciekwostek z różnch stron świata. Zapraszamy do ich odkrywania. Odszukaj swoje pytanie i sprawdź odpowiedź. 1 Czy w Norwegii istnieje paostwowy monopol na sprzedaż alkoholu, tytoniu czy alkoholu i tytoniu? W Norwegii, podobnie jak w Szwecji i w Finlandii istnieje paostwowy monopol na sprzedaż napojów spirytoswych. W Szwecji nosi nazwę Systembolaget, w Norwegii Vinmonopolet a w Finlandii Alko. Oficjalnym powodem utrzymywania paostwowych monopoli jest chęd ograniczenia konsumpcji alkoholu. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. norweskiego / 2. Czy wiesz co Bohaterowie telemarku mają wspólnego z bronią atomową i jednym z najskuteczniejszych aktów sabotażu przeprowadzonych podczas II wojny światowej? Bohaterowie telemarku to tytuł filmu nakręconego na podstawie operacji Gunnerside będącej częścią tzw. bitwy o ciężką wodę podczas II wojny światowej. Operację przeprowadziła grupa 10 norweskich komandosów pod dowództwem wojsk alianckich. Celem operacji było opóźnienie prowadzonych przez Niemców badao nad bronią atomową, do produkcji której była potrzebna tzw. ciężka woda produkowana w Norweskich zakładach chemicznych Norsk Hydro. Od 1940 r. tj od zdobycia Norwegii zakłady te pozostawały w rękach hitlerowców. W roku 1943 zespół norweskich komandosów (szkolonych w Wielkiej Brytanii) przeprowadził operację Gunnerside, w trakcie której zniszczył urządzenia hydroelektrowni. Uważa się, że był to najbardziej udany akt sabotażu podczas II wojny światowej. Wydarzenia te były inspiracją do powstania filmu Bohaterowie Telemarku (1965). Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. norweskiego / 3. Ilu amerykaoskich prezydentów zginęło w zamachach? Czterech. Byli to Abraham Lincoln, James A. Garfield, William McKinley i John F. Kennedy. Dodatkowo, śmierd Warrena G. Hardinga budzi wiele wątpliwości i podejrzeo o otrucie.

2 4. We Włoszech w języku potocznym coperto to: a) opłata za stolik i pieczywo narzucona w restauracjach b) ciasto pizzowe złożone na kształt koperty i wypełnione gotowanymi warzywami c) kiosk, sklepik z prasą, papierosami i drobnymi artykułami papierniczymi Prawidłowa odpowiedź to a. Osoby wyjeżdżające po raz pierwszy do Włoch mogą byd zdziwione dodatkową pozycją na swoim rachunku za jedzenie i picie w restauracji. Tak zwane coperto (wł. nakrycie) to dopłata doliczana do cen potraw i oznacza ona koszty zajęcia miejsca przy stole. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 5 Double-decker to określenie na typowe lindyoskie taksówki czy może inny środek komunikacji? Double- decker to populrany w Londynie piętrus czyli piętrowy autobus. 6. Vauxhall jest angielską nazwą: a) Chevroleta b) Opla c) Audi d) Citroena Marka Vauxhakk na rynku brytyjskim jest odpowiednikiem opla 7. Skąd dokładnie pochodzi znana włoska potrawa zwana Carpaccio? Z Wenecji. Wymyślił je w 1950 restaurator Giuseppe Cipriani, gdy klientka - hrabina Mocenigo - poinformowała go, że doktor zalecił jej surowe mięso. Nowe danie przypominało mu działa weneckiego malarza renesansowego Vittore Carpaccio. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 8. W którym kraju znajduje się najwięcej miejsc światowego dziedzictwa UNESCO? W Chinach, we Włoszech, Francji czy w Indii? We Włoszech. Na terenie Włoch znajduje się 49 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa. W Chinach jest ich 45, w Hiszpanii 44, 38 we Francji i Niemczech, 32 w Meksyku i 30 w Indiach. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, włoskiego, norweskiego, hiszpaoskiego, francuskiego, niemieckiego angielskiego. / 9. Kiedy odbywa się Oktoberfest? Chod "Oktober" oznacza "październik", to dwutygodniowy festiwal odbywa się głównie we wrześniu - jego koniec wyznaczany jest na pierwszą niedzielę października. Pierwotnie impreza odbywała się w całości w październiku (stąd nazwa), jednak przesunięto jej termin, aby korzystad z lepszej pogody. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego /

3 10. Kto zaprojektował słynnego VW garbusa? Ferdynand Porsche. W latach 30-tych Ferdynand Porsche prowadził biuro projektowe pracujące dla Zundapp i NSU. Auto powstało na życzenie Adolfa Hitlera, który zażyczył sobie "samochodu ludowego" (co dosłownie oznacza volkswagen). Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 11 Ile osób może jedncześnie przebywad nad ziemią w olbrzymim kole widokowym - LONDON EYE? Na olbrzymim London Eye umieszczone są 32 kapsuły, z których każda może pomieścid 25 osób. Jednocześnie nad ziemią może znajdowad się 800 osób! Prędkośd z jaką poruszają się turyści wynosi 0,8 km/h, a pełny czas trwania podróży wynosi około 30 minut. 12. Na jaką literę najczęściej zaczynają się najczęściej nazwy paostw europejskich? Na literę S Sa to: San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Szwecja Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, włoskiego, norweskiego, hiszpaoskiego, francuskiego, niemieckiego i angielskiego / 13. Co symbolizuje logo firmy Citroën? Firma, którą założył André Gustave Citroën, zajmowała się produkcją kół zębatych i przekładni. Powstała na bazie patentu na koła zębate daszkowe, który Andre zakupił w Polsce. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. francuskiego / 14. Ile jest oficjalnych języków ONZ? Istnieje sześd oficjalnych języków ONZ to arabski, chioski, angielski, francuski, rosyjski i hiszpaoski. O doborze języków zawazył fakt, że ONZ założone zostało przez zwycięskie paostwa po drugiej wojnie światowej, pewnie dlatego ma wśród nich ani niemieckiego, ani japooskiego. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, włoskiego, norweskiego, hiszpaoskiego, francuskiego, niemieckiego i angielskiego / 15. Na ilu kontynentach (pomijąc Antarktydę) istnieją paostwa używające języka angielskiego jako oficjalnego? Na wszystkich (pomijąc Antarktydę). Angielski językiem oficjalnym wielu paostw, w tym Gujany (Ameryka Płd.), Indii (Azja) czy RPA (Afryka).

4 16. W języku polskim popularne nazwisko Kowalski pochodzi od nazwy zawodu - kowal. W jakim języku popularne nazwisko pochodzi od nazwy - ksiądz? Oczywiście takie nazwisko mogło zostad przekazane następnemu pokoleniu lub przypisane dzieciom tylko w Kościele Prawosławnym, gdzie kapłani zakładają rodziny. Popescu (od popa) to najpowszechniejsze spośród wszystkich nazwisk w Rumunii. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, włoskiego, norweskiego, hiszpaoskiego, francuskiego, niemieckiego, angielskiego / 17. W ilu krajach język włoski jest językiem oficjalnym? W trzech. Sa to Włochy, San Marino i Szwajcaria. W przypadku Stolicy Apostolskiej jedynym językiem oficjalnym jest łacina. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j.włoskiego / 18. W jakim sposób w XI wiecznej Anglii, Lady Godiva przyczyniła się do obniżenia podatków? Według legendy, ówczesna żona lorda środkowej Anglii, Lady Godiva nieustannie prosiła męża o to, by ulżył swoim poddanym i obniżył podatki. Ten, poirytowany, obiecał w koocu spełnid jej prośby, jeśli przejedzie ulicami miasta nago. Wdzięczni mieszkaocy pozamykali okna, by nie oglądad Lady bez ubrania. Wszyscy usłuchali prośby, tylko jeden człowiek, krawiec, nazwany później Tom Podglądacz (Peeping Tom), podejrzał okrytą jedynie długimi włosami Godivę przez otwór w okiennicy. Został za to ukarany ślepotą. Leofric docenił poświęcenie żony, dotrzymał danego słowa i zniósł wygórowane zobowiązania podatkowe. 19. Ile było rodzin, z których zarówno ojciec, jak i syn, zostali prezydentami USA? Dwa razy zdarzyło się, że syn prezydenta USA sam został w przyszłości prezydentem USA. Był to George W. Bush (syn George H.W.) oraz John Quincy Adams (syn Johna Adamsa) 20. Jak brzmiał słynny dowcip Reagana wygłoszony podczas testu mikrofonu w 1984? Rosja została zdelegalizowana Reagan często błyszczał dowcipem. W sierpniu 1983, w trakcie testu mikrofonu przed swoim cotygodniowym wystąpieniem radiowym, wygłosił: "Moi drodzy Amerykanie, miło mi ogłosid, że dziś podpisałem rozporządzenie delegalizujące Rosję na zawsze. W ciągu pięciu minut rozpoczniemy bombardowanie."

5 21. Czym się różni sznycel wiedeoski od sznycla po wiedeosku? Nazwa "sznycel wiedeoski" jest chroniona prawem austriackim. Sznycle wieprzowe (a nie cielęce, jak ma to miejsce w przypadku sznycla wiedeoskiego) noszą zazwyczaj nazwę "sznycel po wiedeosku". Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 22. Stuletnie jajo to przysmak kuchni chioskiej, szwajcarskiej, francuskiej czy włoskiej? Stuletnie jaja to przysmak kuchni chioskiej, przygotowywane są przez ok. sto dni w masie zawierającej m.in. niegaszone wapno. Ciepło wydzielane podczas gaszenia oraz chemiczne właściwości mieszanki powodują, że jajo zmienia kolor i konsystencję. Tak przygotowane jajo może byd przechowywane przez wiele lat. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego / 23. Z czego powstaje herbata Earl Grey? Liści herbaty i olejku bergamotowego. Mieszanka została nazwana na cześd hrabiego Charlesa Greya, który podobno otrzymał ją w prezencie od hinduskiego radży lub chioskiego mandaryna. Do herbaty olejek dodawany jest już po całym procesie fermentacji i suszenia, przed pakowaniem 24. W jakim języku literą W zapisuje się samogłoskę? W języku walijskim. Językiem tym posługuję się ok. 600 tys. osób. Litera "w" służy do zapisu samogłoski, dlatego w Walii możemy spotkad takie słowa jak np CERDDWYR (piesi), które wyglądają na zbudowane z nadmiernej ilości spółgłosek. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, włoskiego, norweskiego, hiszpaoskiego, francuskiego, niemieckiego i angielskiego / 25. Czy określenie Nord vegen, od którego pochodzi nazwa Norwegii, w języku starnordyckim oznacza Pónocni veganie? NIE. Nord Vegen oznacza droga na północ. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. norweskiego / 26. Pobierając się, kto zazwyczaj w Hiszpanii zmienia nazwisko mężczyzna czy kobieta? kto zazwyczaj zmienia nazwisko mężczyzna czy kobieta? Nikt. W Hiszpanii, tylko rodzeostwo nosi to samo nazwisko. W Małżeostwie kobieta i mężczyzna noszą różne nazwiska. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j.hiszpaoskiego /

6 27. Kto zaprojektował logo lizaków CHUPA CHUPS Andy Warhol, Salvador Dali czy Wassilii Kandyjski? Salvador Dali. Marka Chupa Chups została utworzona przez Hiszpana Enrica Bernata w roku Produkował on i sprzedawał słodycze w Katalonii. Dziś marka (i logo) należy do włoskiej korporacji Perfetti Van Melle, producenta m.in. cukierków Mentos. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 28. Nadawanie dzieciom wielu imion na cześd świętych partonów oraz wieloczłonowe nazwiska dziedziczone po ojcu i matce są charakterystyczne dla Półwyspu Iberyjskiego. Sprawdź na econsul.pl jak brzmi pełne imię i nazwsko Pablo Picasso. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Crispiniano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 29. Jakie miasto zostało założone przez holenderskich kolonistów, którzy w 1626 roku nadali mu nazwę Nowego Amsterdamu? Nowy Jork Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego i angielskiego / 30. Dlaczego hiszpaoscy zawodnicy nie śpiewają hymnu przed zawodami? Hymn Hiszpanii, March Real nie ma zatwierdzonych oficjalnie słów a jedynie melodię. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 31. Którą dużą wyspę chciały kupid Stany Zjednoczone w roku 1946 za sto milionów dolarów? Grenladnię. 8 kwietnia 1941 wojska USA zajęły Grenlandię, aby zablokowad możliwą inwazję Niemiecką. Po zakooczeniu drugiej wojny światowej doceniono strategiczną pozycję wyspy. Stany Zjednoczone zaoferowały za nią Danii kwotę $100,000,000; jednak Dania nie przystała na tę propozycję 32. Skąd pochodzą Amiszowie? Ze Szwajcarii. Historia kościoła Amiszów rozpoczyna się w roku 1693 schizmą pośród szwajcarskich Anabaptystów, której przewodził Jakob Amman. W XVIII wieku grupa około 200 Amiszów wyemigrowała do Ameryki, dając początek liczącej dziś 250,000 osób społeczności. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. angielskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego /

7 33. Castro, Hussein, Kadaffi czy Mugabe - jak brzmi drugie imię Baracka Obamy? Hussein, co w języku arabskim oznacza dobry, życzliwy 34. Malutkie stopy u kobiet uznawane były w Chinach za szczyt urody. Powszechnie obwiązywano stopy młodym dziewczynom, tak aby nie urosły. Sprawdź, czy ten zwyczaj jest wciąż praktykowany w Chinach. Zwyczaj ten był prkatykowany w Chinach przez ponad tysiąc lat. Stopy dziewcząt, nie mogły rosnąd, przekształcając się w zdeformowane kikuty. Małe stopy odgrywały kluczową rolę w zamążpójściu. Dziś obwiązywanie nóg jest zabronione, chod wciąż żyją starsze kobiety ze zdeformowanymi w ten sposób stopami. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego / 35. W którym mieście znajduje się najwięcej wieżowców (mających ponad 100m) w Hong Kongu czy w Dubaju? Hong Kong utracił niedawno prowadzenie na rzecz Dubaju w liczbie wysokich wież (ponad 300m), jednak w kategorii "powyżej 100m" jego prowadzenie jest bezdyskusyjne. W Hong Kongu znajduje się ponad 2300 takich budynków, podczas gdy w następnym w kolejności Nowym Jorku - mniej niż 800 Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, angielskiego / 36. Czy wiesz za jaką cenę Chiny sprzedają małe pandy do ogrodów zoologicznych na całym świecie? Chiny nie sprzedają pand, mogą co najwyżej wypożyczyd pandę ogrodom zooligcznym w innych krajach. W przypadku pand nie działa tzw. prawo ziemi - jeśli w ogrodzie zoologicznym poza Chinami urodzi się młode, pozostaje własnością Chin. Zatem wszystkie pandy czarno- białe sa własnością Chin. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego / 37 Ile trwała najkrótsza wojna w historii i kto ją prowadził? 25 sierpnia 1896 władzę po zmarłym sułtanie Zanzibaru objął w wyniku przewrotu Khalid bin Barghash Al-Busaid, co nie odpowiadało Brytyjczykom. Wystosowali oni ulimatum, po którym rozpoczęli ostrzał z okrętów i atak lądowy. Kapitulacja nastąpiła po 38 minutach. 38. Jakie angielskie auto do 1945r nosiło nazwę SS? Firma Jaguar została założona jako Swallow Sidecar w roku 1922 i na początku zajmowała się produkcją wózków bocznych do motocykli. W roku 1945 zdecydowano się na zmianę nazwy na Jaguar Cars, ze względu na niekorzystną zbieżnośd z nazistowskim SS.

8 39 Pierwsze wagony w londynskim metrze byly ciagniete przez konie, lokomotywy parowe czy elektryczne? Wzdłuż całej trasy wybudowane były specjalne szyby wentylacyjne, dzięki którym pozbywano się dymu oraz pary. Były one niekiedy ukrywane za fałszywymi fasadami imitującymi budynki - jak w przypadku szybu na zdjęciu (Leinster Gardens 23). Budynek po prawej stronie to jedynie fasada ukrywająca szyb wentylacyjny. 40. Z jakiej dziedziny Winston Churchill zdobył Nagrodę Nobla? Pokój, ekonomia, literatura czy fizyka? Winston Churchill był poczytnym pisarzem. W roku 1953 otrzymał Nagrodę Nobla za swe liczne opublikowane prace, w szczególności za sześciotomowe dzieło "Druga Wojna Światowa". 41. Co dokładnie oznacza słowo SZACH MAT? Król jest bezradny. Termin wywodzi się z perskiego "Shāh Māt" (perski król to szach, także w polskim tłumaczeniu). Często uważa się (błędnie), że termin oznacza "król jest martwy", gdyż szachy dotarły do Europy poprzez Arabię, zaś po arabsku māta oznacza "umarł". Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego, włoskiego, norweskiego, hiszpaoskiego, francuskiego, niemieckiego i angielskiego / 42. Który europejski kraj zajmuje drugie miejsce, po USA w produkaniu energii atomowej? Francja. Obecna pozycja Francji to rezultat decyzji podjętej w roku 1974, tuż po szoku pierwszego kryzysu paliwowego. W obliczu braku złóż surowców energetycznych, za to dysponując solidnym zapleczem technicznym, rząd francuski postanowił szybko rozbudowad potencjał elektrowni atomowych, by zabezpieczyd rozwój gospodarki. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. francuskiego / 43. W jakich miesiącach Wieża Eiffla jest najwyższa? Wieża ma 320 metrów wysokości. Jako, że wykonana jest ze stali, która ma wysoki współczynnik rozszerzalności temperaturowej, to jej wysokośd zmienia się o ok. 15 cm w zależności od pory roku. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. francuskiego / 44. Który z serów nie pochodzi z Włoch: Raclette, Pecorino, Grana padano, Mascarpone? Raclette to ser szwajcarski. Spożywany jest w formie półpłynnej, po podgrzaniu tuż przed podaniem Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego /

9 45. Skąd pochodzi ser Cheddar? Ten twardy ser z mleka krowiego to zdecydowanie najpopularniejszy gatunek sera w Wielkiej Brytanii, a jego nazwa pochodzi od wsi Cheddar w Somerset. Początek produkcji datuje się na rok W którym kraju tradycyjną potrawą jest Haggis, wyrabiany z owczych podrobów i podawany w owczym żołądku? Najwyżej cenione haggis przyrządzane są przez najstarszych przedstawicieli klanów. Spożywa się je szczególnie 25 stycznia, w dniu urodzin poety R.Burnsa, autora wiersza Address to a Haggis 47. W Chinach nabiał nie jest popularny. Jaka jest tego główna przyczyna? Zdolnośd trawienia laktozy zanika u 95% Chioczyków po zakooczeniu okresu niemowlęcego. Jest to proces typowy dla wszystkich dla ssaków, to rasa biała jest wyjątkiem Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego / 48. Ile obrazów w ciagu całego swojego życia Vincent van Gogh? W ciągu całego życia Vincent van Gogh ( ) sprzedał tylko jeden obraz, w dodatku bratu: Czerwonewinnice w Arles za 400 franków Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. angielskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego / 49. Czym zajmowała się firma Lamborghini zanim zasłynęła z produkcji samochodów? W latach 50-tych XX w. firma Lamborghiniego, producenta traktorów, była jednym z największych producentów sprzętu rolniczego we Włoszech. Osiągnięte zyski pozwoliły właścicielowi zrealizowad dziecięcą pasję związaną z samochodami, która przerodziła się w uruchomienie własnej produkcji samochodów. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 50. Handel jakimi dobrami uczynił Wenecję bogatą? Przyprawami. Pomiędzy VIII a XV stuleciem, Wenecja miała praktyczny monopol na handel przyprawami pomiędzy Bliskim Wschodem a Europą Zachodnią, gdyż kontrolowała szlaki handlowe wschodniego Morza Śródziemnego. Sytuacja ta była główną przyczyną, dla której Hiszpania i Portugalia zdecydowały się na poszukiwanie morskiej drogi do Indii Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego /

10 51. Gdzie znajduje się słynny stadion zwany Ptasim Gniazdem? Stadion Narodowy w Pekinie został otwarty w roku 2008 przez Olimpiadą Letnią, na którą został zbudowany. Stadion nazwano Ptasim Gniazdem ze względu na jego wygląd. W Chinach ptasie gniazdo ma jednak dodatkową symbolikę - ptasie gniazdo to drogie i wykwintne danie, mające dobroczynne działanie. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. chioskiego / 52. Skąd wypłynął brytyjski transatlantyk TITANIC i dokąd miał dopłynąd? r RMS Titanic wypłynąl z brytyjskiego portu Sothhampton. Jego celem był Nowy Jork. Niestety statek nigdy tam nie dopłynął. Zatonął 14 kwietnia 1912 po zderzeniu się z góra lodową 53. Telemark to jeden z 19 okregów administracyjnych w Norwegii. TAK czy NIE? TAK. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j.norweskiego / 54. Czy angielskie słowo actual w języku polskim znaczy aktualny? Nie. Słowo actual oznacza rzeczywisty, faktyczny 55. Jak nazywa się hiszpaoska zupa, do przyrządzania której często używa się kostek lodu? GAZPACHO. Gazpacho to hiszpaoska zupa, która nie wymaga gotowania i jest podawana na zimno (jeśli nie ma czasu na jej schłodzenie, można dorzucid kostki lodu). Składa się zazwyczaj z surowych warzyw, octu i oliwy z dodatkiem rozmoczonego chleba. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 56. Nazwa wysp kanaryjskich wywodzi się od łacioskiej nazwy kanarka, psa czy rodzju skał? Nazwa Wysp Kanaryjskich wywodzi się od łacioskiej nazwy Insula Canaria, co oznacza "wyspę psów", ponieważ na wyspach grasowały duże stada dzikich psów. Herb Wysp Kanaryjskich przedstawia siedem wysp na niebieskim tle, tarcza herbu podtrzymywana jest przez dwa psy, od których pochodzi nazwa wysp. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego /

11 57. Na co stylizowany jest taniec PASO DOBLE? Na walkę byków czy sprzeczkę kochanków? Na walkę byków. Paso doble to muzyka odgrywania podczas wejścia torrreadora na arenę, a także w trakcie przerw w walce. Wiele melodii powstało i nosi nazwę na cześd konkretnych, słynnych torreadorów. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 58. Kiedy Hiszpania odzyskała Gibraltar? Nigdy. Gibraltar jest terytorium brytyjskim od roku 1703, kiedy siły Angielsko-Holenderskie zdobyły go podczas wojny o hiszpaoską sukcesję. 10 września 1967r odbyło się referndum, w którym mieszkaocy wypowiedzieli się za pozostaniem Gibraltaru jako terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii (opowiedziało się za tym 99% głosujących). Był to pierwszy akt samostanowienia mieszkaoców Gibraltaru i od tego czasu 10 września jest co roku obchodzony jako święto narodowe. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego, angielskiego / 59. Od czego pochodzi włoskie słowo "Ferrari"? "Ferrari" jest trzecim co do popularności nazwiskiem we Włoszech i pochodzi od kowala, podobnie jak nasz "Kowalski". Dzieli ten sam rdzeo, co włoskie słowo "ferro" (żelazo) i łacioskie "ferrum" (stąd Fe jako oznaczenie pierwiastka). Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 60. Według przesądu, Wielka Brytania upadnie, jeśli Tower of London opuszczą mieszkające tam: szczury, myszy, wrony czy kruki? Na terenie Tower of London mieszka sześd kruków, legenda głosi że jeżeli opuszczą one kiedyś twierdzę, Londyn zginie. Aby tak się nie stało spętano im skrzydła i są pilnie strzeżone. 61. Czy popularna w Anglii potrawa black pudding to deser czy danie główne? Black pudding to rodzaj wędliny, której podstawowym składnikiem jest krew oraz podroby. Polskim odpowiednikiem może byd kaszanka. 62. Kto rozpowszechnił na świecie heroinę? Niemiecki koncern farmaceutyczny Bayer. W latach heroina stanowiła jeden z głównych produktów firmy. Po jej wycofaniu, kolejnym hitem sprzedażowym okazała się aspiryna. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego /

12 63. Który dom mody zaprojektował i szył mundury SS? Hugo Boss. W latach trzydziestych XX wieku sloganem reklamowym Hugo Bossa było "dostawca mundurów dla Narodowych Socjalistów od 1924". Podczas wojny, aby sprostad rosnącemu zapotrzebowaniu, Boss korzystał w swoich zakładach z pracy około 40 jeoców wojennych i 150 pracowników przymusowych. W 1946 Hugo Boss został ukarany surową karą finansową jako beneficjent i aktywista systemu III Rzeszy, jednak jego firma przetrwała. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 64. Od jakich zawodów pochodzi 10 najbardziej popularnych nazwisk w Niemczech? Dziesięd najbardziej popularnych nazwisk w Niemczech to Müller (młynarz), Schmidt (kowal), Schneider (krawiec), Fischer (rybak), Meyer (rolnik), Weber (tkacz), Schulz (sołtys), Wagner (woźnica), Becker (piekarz) oraz Hoffmann (zarządca). Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 65. Gdzie wybudowano pierwszą autostradę? We Włoszech. Włochy były pierwszym krajem, który rozpoczął budowę autostrad. Już w latach dwudziestych ubiegłego wieku wybudowano tam ponad 4,000 km dwupasmowych tras. Używane w Polsce słowo autostrada pochodzi właśnie z włoskiego. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 66. Co oznaczał skrót RMS przed nazwą TITANICA? Royal Mail Ship (Królewski Statek Pocztowy). RMS używały statki zakontraktowane przez Pocztę Królewską do przewożenia ładunków pocztowych. Było to oznaczenie prestiżowe, o które rywalizowały linie żeglugowe. Sugerował on, że dana jednostka została uznana za szybką i godną zaufania. 67. W roku 1911 świat zelektryzowała wiadomośd o kradzieży bezcennego przedmiotu z Luwru, który zaginął bez wieści. Jakiego? Monę Lisę. Skradł ją w 1911 pracownik Luwru, Vincenza Peruggia. Według jego zeznao, kierował nim poryw patriotyzmu - jako Włoch chciał sprzedad arcydzieło do włoskiego muzeum. Sprawa wydała się po dwóch latach, przez które ukrywał Monę Lisę w swoim mieszkaniu. Perguggi spędził w więzieniu jedynie 6 miesięcy. Włoski sąd był dla niego łaskawy, chod dziś motyw patriotyzmu jest kwestionowany. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego, francuskiego / 68. Kto wymyślił ruletkę, zwaną królową kasyn? W 1645 r. wybitny francuski matematyk Blaise Pascal wymyślił ruletkę na bazie swoich matematycznych zainteresowao rachunkiem prawdopodobieostwa. Nie było w niej wówczas zera, które zostało dodane później, aby zwiększyd zyski kasyn. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. francuskiego /

13 69. Na jaką największa odległośd można się oddalid od morza będąc w Wielkiej Brytanii? W całej Wielkej Brytanii do morza jest bardzo blisko. Najdalej od wybrzeża położona jest wioska Coton in the Elms w Derbyshire - 112km 70. Jaki związek miała Jodi Foster z zamachem na Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana? John Hinckley, zamachowiec który oddał 6 strzałów do ówczesnego Prezydenta Ronalda Reagana tłumaczył się, że zrobił to gdyż chciał zimponowad Jodi Foster, która uwielbiał. Hinckley miał obsesję na punkcie filmu "Taxi Driver", w którym Jodie Foster grała rolę nastoletniej prostytutki, a fabuła opowiadała o zamachu na kandydata na prezydenta. Gdy nie udało mu się nawiązad kontaktu z Jodie poprzez listy i telefon, postanowił zabid prezydenta, aby zwrócid na siebie jej uwagę i dowieśd zaangażowania. 71. Ile języków urzędowych obowiązuje w Szwajcarii? Cztery : niemiecki, francuski, włoski, romansz (retoromaoski) Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego, niemieckiego, francuskiego / 72. Zgodnie z zapisem w konstytucji Hiszpanii, każdy obywatel tego kraju ma obowiązek znad język kastylijski czy katalooski? W Hiszpanii status urzędowego ma język: kastylijski (potocznie zwany hiszpaoskim) oraz regionalnie także: język katalooski, baskijski i galisyjski. Zgodnie z zapisem w konstytucji Hiszpani, każdy obywatel tego kraju ma obowiązek znad język kastylijski. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 73. Auta Rolls-Royce od początku słynęły z jakości, komfortu, ceny i czegoś jeszcze. Z czego? Z cichej pracy silnika. Cichy silnik był oznaką luksusu niespotykaną wśród dawnych aut. Nazwy modeli (ghost. Phantom) podkreślają właśnie cichą pracę silnika. (ghost = duch) 74. Jak nazywał się mnich słynący z receptury przyrządzania szampana? W roku 1718 mnich Dom Perignon opublikował zestaw receptur do produkcji szampna. Jedną z zalecanych zasad było wybieranie winogron bez znajomości nazw winnic, z których pochodzą. Metoda ta, znana jako ślepa próba, doprowadziła do powstania błędnego przekonania, że Dom Perignon był ślepy. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. francuskiego /

14 75. French Open, turniej tenisowy w Paryżu, został nazwany na cześd lotnika Rolanda Garrosa. Czym się on wsławił? Rolland Garros zdobył sławę przelotem z Fréjus we Francji do Bizerte w Tunezji (znajdującej się wówczas pod panowaniem francuskim). Rok później, wraz z wybuchem I wojny światowej, Roland Grarros wstąpił do wojska, jednak - wbrew temu, co się często sądzi, nie został asem. Strącił cztery samoloty wroga, podczas gdy definicja "asa" wymaga pięciu. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. francuskiego / 76. Jak ma na imię mąż królowej Elżbiety II i jaki nosi tytuł? Filip, książe Edynburga. 77. Czy to prawda, że Norwegia to najrzadziej zaludnione paostwo Europy? NIE. Najrzadziej zaludnionym paostwem Europy jest Islandia. Norwegia postaje na II miejscu. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. norweskiego / 78. Czy angielskie słowo hazard oznacza hazard? Nie. Słowo hazard oznacza ryzyko, niebezpieczeostwo. 79. W jakim europejskim kraju istnieje zwyczaj nadawania potomstwu dwóch nazwisk, po ojcu i matce? W Hiszpanii istnieje zwyczaj nadawania dwóch nazwisk: jednego po ojcu, drugiego po matce. Jeśli rodzice nie mogą dojśd w tej kwestii do porozumienia, nazwiska ustawiane są w kolejności alfabetycznej. Dla przykładu, znany hiszpaoski bramkarz Iker Casillas Fernandez ma nazwisko Casillas po ojcu, a Fernandez po matce. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 80. Co oznacza liczba 500 w nazwie największego wyścigu samochodowego w USA "Indianapolis 500"? Wyścig odbywa się na dystansie 500 mil, co odpowiada dwustu okrążeniom toru. Indianapolis 500 rozgrywany jest od 1911 r. w w ostatnią niedzielę maja. Jest to jedno z największych wydarzeo sportowych na świecie, oglądane na żywo przez około 270 tysięcy widzów. 81. Z jakiego mleka produkowany jest oryginalny grecki ser feta? Od roku 2002 nazwa "feta" zastrzeżona jest prawem europejskim do sera z mleka owczego (dopuszczalne jest dodanie do 30% mleka koziego). Może on byd produkowany tylko w niektórych regionach Grecji.

15 82. Co w języku włoski oznacza scarpetta? Wyczyścid po posiłku talerz do czysta (kawałkiem chleba) Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 83. Jak się nazywa jeden z największych królewskich parków w Londynie, który słynie z wydzielonego miejsca do swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa. Czego nie wolno tam robid? Jest to Hyde Park. W każdą niedziele ludzie gromadzą się w południowo-wschodniej części tego parku w tzw. SPEAKER S CORNER i w imię wolności słowa wygłaszad publicznie swoje poglądy pod warunkiem nieobrażania królowej. 84. Z czego składa się typowe angielskie śniadanie? Tak zwane "Full English Beakfast" skłąda się z jajek (pod różną postacią), bekonu, fasolki w sosie pomidorowym, kiełbasek, tostów a nawet pomidorków i pieczarek. Dodaje się też czasem smażone ziemniaki, lub bardziej znane i smaczne "hashbrown'y" - placuszki z grubo krojonych ziemniaków. 85. Który wielki koncern został założony przez nazistów? Volkswagen został założony 28 maja 1937 jako "towarzystwo na rzecz przygotowania niemieckiego samochodu ludowego" Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 86. Gdzie odbywa sie największy festiwal piwa Oktoberfest? W Monachium. Oktoberfest jest nie tylko największym festiwalem piwa, ale w ogóle największą imprezą masową na świecie, odwiedzaną corocznie przez ponad 6 milionów osób. Obchodzony od roku 1810, Oktoberfest stał się ważną częścią bawarskiej kultury. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 87. Gdzie odbywa się najstarsza w Europie zabawa uliczna, której symbolem są maski. W Wenecji. Tradycje weneckiego karnawału sięgają XI wieku, natomiast swój rozkwit i szczyt popularności przeżywał trochę później bo dopiero w czasach renesansu. Od początku maski były nieodzownym elementem stroju. Początkowym zamiarem tej tradycji było po prostu zamazywanie różnic pomiędzy biedotą i bogatymi mieszkaocami Republiki Weneckiej. Oczywiście również i dziś pod maskami skrywają się przedstawiciele różnych narodowości czy religii. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego /

16 88. W którym z podanych krajów europejskich nie ma elektrowni atomowych - w Hiszpanii, w Szwecji, we Włoszech czy w Holandii? We Włoszech. Włochy to jedyny kraj G8, który nie posiada elektrowni atomowych - ostatnie reaktory zostały zamknięte w roku Z tego powodu Włochy importują duże ilości energii, szczególnie z Francji (która produkuje ją w elektrowniach atomowych Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. włoskiego / 89. Muzeum Madame Tussauds w Londynie słynie z kolekcji królewskiej biżuterii, figur woskowych czy broni palnej? Muzeum Madame Tussauds zawiera kolekcję figur woskowych 90. Jaki kraj posiada największą liczbę milionerów w przeliczeniu na 1 mieszkaoca? Norwegia. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. norweskiego / 91. Wyścig Indianapolis 500, największy wyścig samochodowy w USA, znany jest z tego, że zwycięzca stając na podium nie otrzymuje szampana. Co dostaje zamiast szampana? Butelkę mleka. Zwyczaj ten zapoczątkowany został w roku Od roku 1956 wyłamał się tylko jeden kierowca: Emerson Fittipaldi w 1993 roku wypił butelkę soku pomaraoczowego (jako właściciel sadów pomaraoczowych w Sao Paolo). 92. Ile letnich igrzysk olimpijskicj odbyło się w Stanach Zjednocznych? Cztery. Raz w St. Louis (1904), dwukrotnie w Los Angeles (1932, 1984) i w Atlancie (1996) 93. Która duża impreza sportowa słynie z truskawek z bitą śmietaną? Turniej tenisowy Wimbledon. Co roku podczas Wimbledonu sprzedaje się się ok. 30 ton truskawek. 94. Kawa zmieszana z whisky, polana bitą śmietaną to przysmak Francusów, Anglików czy Irlnadczyków? Kawa zmieszana z whisky, polana bitą śmietaną pojawiła się na irlandzkim lotnisku Foynes na początku lat 50-tych XX wieku. Stamtąd rozprzestrzeniła się na cały świat.

17 95. Która Irlandia nie należy do Wielkiej Brytanii: północna czy południowa? Południowa 96. Który z głownych portów europejskich znjaduje się daleko od morza (110km). Hamburg położony jest na rzece Elbie, 110 km od jej ujścia do Morza Północnego. Jest drugim pod względem przeładunku (po Rotterdamie) portem w Europie. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. niemieckiego / 97. Gdzie i kiedy obchodzona jest walka na pomidory? La tomatina - La Tomatina święto pomidora obchodzone w hiszpaoskiej miejscowości Bunol położonej w Walancji, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami. Bitwa na pomidory odbywa się w ostatnią środę sierpnia, stanowiąc główny punkt trwającej cały tydzieo fiesty, która co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Zadzwoo i umów się na bezpłatną lekcję pokazową z j. hiszpaoskiego / 98. Jak się nazywa sportowe wydarzenie roku w Stanach Zjednoczonych, które przyciąga setki milonów widzów przed telewizory sprawiając, że emisje reklamy podczas transmisji tv osiągają rekordowe ceny. Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo futbolu amerykaoskim zawodowej ligi National Football League. Super Bowl jest nie tylko wydarzeniem sportowym, ale także kulturalno-rozrywkowym. W przerwie finału (tzw. half-time show), ma miejsce koncert muzyczny, a udział w nim uważany jest za wyróżnienie dla artysty. Super bowl rozgrywany jest zawsze w niedziele, stąd wzięła się nazwa Super Sunday. 99. Ile paostw obecnie uznaje brytyjskiego monarchę za własnego władcę tworząc tym samym Królestwo Wspólnotowe (Commonwealth realm)? Jest to 16 paostw : Antigua i Barbuda, Australia, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Tuvalu, Wyspy Salomona oraz oczywiście Wielka Brytania.

18 100. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch co to jest? Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to najdłuższa, zarjestrowana administracyjna nazwa miejscowości na świecie. W wolnym tłumaczeniu znaczy: Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym Świętego Tysilio z Czerwonej Jaskini. Miejscowośd ta leży na wyspie Anglesey w północno-zachodniej Walii. Miasteczko ma oczywiście również swoją domenę internetową, najdłuższą na świecie Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.co.uk Dziękujemy za wspólną zabawę! cdn Zespół English Consul

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII SZKOLNY KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII Zakres materiału: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Jest to państwo wyspiarskie

Bardziej szczegółowo

Zjednoczeni w różnorodności

Zjednoczeni w różnorodności Zjednoczeni w różnorodności Propozycja programowa na harcerskie lato 2011 Warszawa, maj 2011 2 Zjednoczeni w różnorodności Mini spis treści 1. Wstęp 2. Podstawowe wiadomości o Unii Europejskiej i polskiej

Bardziej szczegółowo

Kraje i obszary anglojęzyczne Nazwy geograficzne Symbole narodowe Sławne wydarzenia historyczne

Kraje i obszary anglojęzyczne Nazwy geograficzne Symbole narodowe Sławne wydarzenia historyczne 1. Kraje i obszary anglojęzyczne The United Kingdom - Zjednoczone Królestwo (England, Wales, Scotland and Northern Ireland) USA - United States of America - Stany Zjednoczone Ameryki Canada - Kanada Australia

Bardziej szczegółowo

Ciekawostki o Londynie

Ciekawostki o Londynie "Jeśli jesteś znudzony Londynem, jesteś znudzony życiem". -Samuel Johnson, pisarz angielski Ciekawostki o Londynie Najstarszym systemem metra na świecie jest londyńskie "Underground". Londyn był pierwszym

Bardziej szczegółowo

Wielka Brytania Wielka Brytania Wielka Brytania Podział administracyjny Wielkiej Brytanii Królestwo Anglii Królestwo Szkocji Edynburgu Walii

Wielka Brytania Wielka Brytania Wielka Brytania Podział administracyjny Wielkiej Brytanii Królestwo Anglii Królestwo Szkocji Edynburgu Walii Wielka Brytania Wielka Brytania to powszechnie używana nazwa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, które należy do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Posiada w niej prawo veta. To jeden

Bardziej szczegółowo

USA Hawaje Najkrótszy alfabet

USA Hawaje Najkrótszy alfabet AMERYKA POŁUDNIOWA Meksyk Latający Ludzie Wysoki drewniany słup, na jego szczycie na drewnianej, obracającej się wokół własnej osi platformie mężczyzna ubrany w tradycyjny strój gra na flecie i bębnie.

Bardziej szczegółowo

wpodróż Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego

wpodróż Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego wpodróż Maj 2015 www.wpodrozy.eu y Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego issn: 1897-970x PKP Intercity Bilet dla seniora Weekend na szynach

Bardziej szczegółowo

LONDYN Londyn Kultura i nauka Transport Historia Miasta Parki Sport

LONDYN Londyn Kultura i nauka Transport Historia Miasta Parki Sport LONDYN Londyn (ang. London) - miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii. Położony nad Tamizą, 64 km od jej ujścia do Morza Północnego, jest największym

Bardziej szczegółowo

A R C H I W U M P Y T A Ń I ODPOWIEDZI (zestaw nr 1-13.02.2009) 1. METRO: Najszybszym sposobem podróżowania po Londynie jest bez wątpienia The Tube londyńskie metro. (15 pkt) a. Która linia jest najstarsza?

Bardziej szczegółowo

WolNoŚć BEz Granic. Kobieta. Show. Mężczyzna. Życie.

WolNoŚć BEz Granic. Kobieta. Show. Mężczyzna. Życie. popolsku numer 1 STyczEŃ 2013 1,00 WolNoŚć BEz Granic czy HolEndEr i PolaK tak Bardzo się różnią? W roli głównej: JaN SMIT PrzEdsięBiorczość w Holandii? zmysłowy film Na emocjonujące zimowe WIeCzory wygraj

Bardziej szczegółowo

BUSINESS & LIFE FRANCISZEK SMUDA SILESIA BUSINESS&LIFE SYLWETKA JERZY BUZEK KULTURA PIOTR KUPICHA SPORT MAGAZYN

BUSINESS & LIFE FRANCISZEK SMUDA SILESIA BUSINESS&LIFE SYLWETKA JERZY BUZEK KULTURA PIOTR KUPICHA SPORT MAGAZYN SILESIA BUSINESS & LIFE MAGAZYN nr 1 Maj/Lipiec 2010 ISSN: 2081-1462 cena: 9,90 zł (w tym 7% VAT) SYLWETKA JERZY BUZEK KULTURA PIOTR KUPICHA SPORT FRANCISZEK SMUDA 1 2 SILESIA BUSINESS & LIFE 6 6 SYLWETKA

Bardziej szczegółowo

Mauritius. - analiza rynku turystycznego. Flaga Mauritiusa ma cztery kolory.

Mauritius. - analiza rynku turystycznego. Flaga Mauritiusa ma cztery kolory. Mauritius - analiza rynku turystycznego Flaga Mauritiusa ma cztery kolory. Czerwony to symbol walki o wolność i niepodległość. Niebieski jest Oceanem Indyjskim, na którym jest położona wyspa. Żółty jest

Bardziej szczegółowo

VIII Sympozjum wyjazdowe pt.: Energetyka odnawialna i jądrowa

VIII Sympozjum wyjazdowe pt.: Energetyka odnawialna i jądrowa VIII Sympozjum wyjazdowe pt.: Energetyka odnawialna i jądrowa Łącząc dwa cele statutowe: integracyjny i edukacyjny, 30 kwietnia 2015 r., blisko czterdziestoosobowa grupa członków i sympatyków Oddziału

Bardziej szczegółowo

Spis treści. 2 Antwerpia po polsku marzec 2015. Mamy Oscara!!!...3

Spis treści. 2 Antwerpia po polsku marzec 2015. Mamy Oscara!!!...3 2 Antwerpia po polsku marzec 2015 Spis treści Mamy Oscara!!!...3...4...8...10 Emerytury, podatki......12...14...17...20...22...26...30...31...32...34...36...38...40...44...46...47 -...48...50...52...55

Bardziej szczegółowo

Wielki Wyścig 1908 powraca!

Wielki Wyścig 1908 powraca! numer 6, czerwiec 2011 Wielki Wyścig 1908 powraca! Inwestycje Prestiż pisany historią Wiadomości O Holender, to już czwarty raz! Drodzy Kierowcy, z ogromną przyjemnością przedstawiam nowe wydanie naszego

Bardziej szczegółowo

PORADNIK DLA OSÓB PRACUJĄCYCH KULTURA ROMSKA W PIGUŁCE

PORADNIK DLA OSÓB PRACUJĄCYCH KULTURA ROMSKA W PIGUŁCE PORADNIK DLA OSÓB PRACUJĄCYCH ZE SPOŁECZNOŚCIĄ ROMSKĄ KULTURA ROMSKA W PIGUŁCE Radom 2013 1 2 PORADNIK DLA OSÓB PRACUJĄCYCH ZE SPOŁECZNOŚCIĄ ROMSKĄ KULTURA ROMSKA W PIGUŁCE 3 Redakcja: Autorzy tekstów

Bardziej szczegółowo

3 60 10 63 3... 12 68 16 71 18 75 21 78 25 81 29 86 33 89 36 DICE+

3 60 10 63 3... 12 68 16 71 18 75 21 78 25 81 29 86 33 89 36 DICE+ nr 10 POLTER.PL Wstępniak...2 O jedzeniu średniowiecznym...3 Zapowiedź Uprising44...10 Mass Effect 3...12 Wywiad z Jarosławem Boberkiem...16 Spotkanie z 2K Games i Rockstar3....18 Batman: Arkham City....21

Bardziej szczegółowo

MARIUSZ POMOCNA DŁOŃ ULOTKI REKLAMOWE. tel. 01617921460 lub 07910989574. - polskie biura ksiegowe Liverpool - Manchester

MARIUSZ POMOCNA DŁOŃ ULOTKI REKLAMOWE. tel. 01617921460 lub 07910989574. - polskie biura ksiegowe Liverpool - Manchester Dzwoń do Polski z telefonu stacjonarnego za 1p wybierz 084 4862 4168 poczekaj na połaczenie i wybierz numer docelowy. LIVERPOOL-MANCHESTER-ASHTON-NEW BRIGHTON-WIGAN-BLACKBURN-BRADFORD-LEEDS PRESTON-STOCKPORT-ECCELS-BOLTON-WARRINGTON-ROCHDALE-LEEDS-SAUTHPORT

Bardziej szczegółowo

www.goniec.com nr 44 (199) 2 listopada 2007

www.goniec.com nr 44 (199) 2 listopada 2007 s.26 Zdusić polski biznes! Konkurencja za wszelką cenę chce się pozbyć Polki, która na Pitshanger Lane, w północnym Ealingu otworzyła sklep i kawiarnię. Polska kraj nazistów i chuliganów s.32 Polska to

Bardziej szczegółowo

zmienił nazwę i siedzibę

zmienił nazwę i siedzibę 72007 EDYCJA POLSKA ISSN 1896-2734 Z Centrum... Pałac Kultury i Nauki URIC zmienił nazwę i siedzibę 174 192 A Dworzec Centralny W numerze: Uchodźcy z Białorusi opowiadają o sobie s. 2 3 Polska wchodzi

Bardziej szczegółowo

Jakim typem wolontariusza jesteś? Światowy dzień wody Moja święta hinduska rodzina. Pomoc Filipinom Co świętujemy 14 kwietnia?

Jakim typem wolontariusza jesteś? Światowy dzień wody Moja święta hinduska rodzina. Pomoc Filipinom Co świętujemy 14 kwietnia? ISSN: 1507-4706 NR 37 marzec 2013 Światowy dzień wody Moja święta hinduska rodzina Jakim typem wolontariusza jesteś? Pomoc Filipinom Co świętujemy 14 kwietnia? Jak nakręcić film Witajcie! Kiedy podróżowałam

Bardziej szczegółowo

ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO HEALTH SAFETY 2012 ROK ZDROWIA

ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO HEALTH SAFETY 2012 ROK ZDROWIA MAGAZYN GRUPY KAEFER DLA PRACOWNIKÓW, KLIENTÓW I PARTNERÓW BIZNESOWYCH WYDANIE 2011 I 2012 29 ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO HEALTH & SAFETY 2012 ROK ZDROWIA I HEALTH BEZPIECZEŃSTWA & SAFETY YEAR 2012 A year

Bardziej szczegółowo

miesięcznik bezpłatny nr 10 42 grudzień 2012 r. www.magazynprestiz.com.pl Italia koszalińska ikona dobrego smaku

miesięcznik bezpłatny nr 10 42 grudzień 2012 r. www.magazynprestiz.com.pl Italia koszalińska ikona dobrego smaku miesięcznik bezpłatny nr 10 42 grudzień 2012 r. www.magazynprestiz.com.pl Viva Italia koszalińska ikona dobrego smaku N O W E B I E L I C E TWÓJ DOM w Nowych Bielicach NOWOCZESNY DESIGN INSTALACJA SOLARNA

Bardziej szczegółowo

Nie stać nas na bylejakość

Nie stać nas na bylejakość egzemplarz bezcenny, czyli bezpłatny Nr 01 Lato 2013 Drogi Czytelniku! Fundacja Szlachetne Zdrowie... powstała kilkanaście lat temu, by promować zdrowy tryb życia, by ratować od zniszczenia to, co piękne

Bardziej szczegółowo

Półwysep Iberyjski raj dla turystów kulturowych. Przegląd potencjału Hiszpanii i Portugalii dla rozwoju wybranych form turystyki kulturowej.

Półwysep Iberyjski raj dla turystów kulturowych. Przegląd potencjału Hiszpanii i Portugalii dla rozwoju wybranych form turystyki kulturowej. Artykuły Ewa Malchrowicz, AWF w Poznaniu Półwysep Iberyjski raj dla turystów kulturowych. Przegląd potencjału Hiszpanii i Portugalii dla rozwoju wybranych form turystyki kulturowej. Słowa kluczowe: turystyka

Bardziej szczegółowo

Wielka Brytania - Great Britain

Wielka Brytania - Great Britain Wielka Brytania - Great Britain 1.Położenie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) składa się z Anglii, Walii i Szkocji

Bardziej szczegółowo

ZAKRES MATERIAŁU DO KONKURSU WIEDZY O ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE WIELKIEJ BRYTANII

ZAKRES MATERIAŁU DO KONKURSU WIEDZY O ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE WIELKIEJ BRYTANII ZAKRES MATERIAŁU DO KONKURSU WIEDZY O ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE WIELKIEJ BRYTANII Edited with the trial version of Foxit Advanced PDF Editor To remove this notice, visit: www.foxitsoftware.com/shopping Zjednoczone

Bardziej szczegółowo

Birma (Myanmar) 2010

Birma (Myanmar) 2010 Birma (Myanmar) 2010 Wylecieliśmy wczesnym popołudniem 23 stycznia samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT do Londynu, skąd po kilkugodzinnej przerwie odlecieliśmy liniami malezyjskimi do stolicy Malezji

Bardziej szczegółowo

Naczelny Sąd Administracyjny. Orzeczenie sądu w sprawie dwujęzycznych tabliczek W NUMERZE. Warmińska PielgrzymkaPiesza

Naczelny Sąd Administracyjny. Orzeczenie sądu w sprawie dwujęzycznych tabliczek W NUMERZE. Warmińska PielgrzymkaPiesza www.kurierwilenski.lt DZIENNIK POLSKI NA LITWIE WTOREK 12 LIPCA 2011 r. Nr. 130 (16675) cena 1,20 Lt Znowu zbezczeszczono miejsce masowej zagłady Żydów W NUMERZE Warmińska PielgrzymkaPiesza do Ostrej Bramy

Bardziej szczegółowo

Zamość. Szwajcaria żywa tradycja. Antalya turecki skarb. miasto na pokaz str. 6. Mirosław Olszycki, filmowiec i odkrywca, str. 20. str.

Zamość. Szwajcaria żywa tradycja. Antalya turecki skarb. miasto na pokaz str. 6. Mirosław Olszycki, filmowiec i odkrywca, str. 20. str. wpodrózy maj 2013/69 magazyn pokładowy Szwajcaria żywa tradycja str. 20 Elżbieta Dzikowska Zamość miasto na pokaz str. 6 Antalya turecki skarb str. 22 ISsN: 1897-970x Mirosław Olszycki, filmowiec i odkrywca,

Bardziej szczegółowo