Atlas Copco. Osuszacze adsorpcyjne sprężonego powietrza o najwyższej efektywności CD + ( l/s) / BD + ( l/s)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Atlas Copco. Osuszacze adsorpcyjne sprężonego powietrza o najwyższej efektywności CD + (25-1400 l/s) / BD + (100-3000 l/s)"

Transkrypt

1 Atlas Copco Osuszacze adsorpcyjne sprężonego powietrza o najwyższej efektywności CD + ( l/s) / BD + ( l/s)

2 Dobór odpowiedniego osuszacza Osuszone sprężone powietrze jest niezwykle istotne dla niezawodności procesów produkcyjnych oraz jakości produktów finalnych. Nieuzdatnione sprężone powietrze może być powodem powstawania korozji w systemie sprężonego powietrza, przedwczesnego zużycia narzędzi pneumatycznych oraz uszkodzeń produktów. Dlaczego osuszacze adsorpcyjne? Osuszacze adsorpcyjne składają się z dwóch zbiorników wypełnionych substancjami osuszającymi (desykantami) takimi jak aktywowany tlenek glinu lub żel krzemionkowy. Gdy jeden ze zbiorników osusza przepływające przez niego sprężone powietrze, drugi jest regenerowany. Osuszacze adsorpcyjne osiągają ciśnieniowy punkt rosy na poziomie -40ºC i -70ºC. Najczęściej w przemyśle stosowane są trzy rodzaje osuszaczy adsorpcyjnych: regenerowane na zimno, regenerowane na gorąco oraz regenerowane na gorąco z przedmuchem. Ñ Osuszacze regenerowane na zimno używają do regeneracji niewielkiej ilości osuszonego sprężonego powietrza. Ñ Osuszacze regenerowane na gorąco używają do regeneracji niewielkiej ilości osuszonego i podgrzanego sprężonego powietrza. Ñ Osuszacze regenerowane na gorąco z przedmuchem używają do regeneracji podgrzanego powietrza z otoczenia. -40 C -70 C Koszty eksploatacji Dobór osuszacza adsorpcyjnego powinien być oparty na wymaganiach dotyczących ciśnieniowego punktu rosy oraz kosztach energii zużywanej przez osuszacz. Koszt zakupu nie powinien być decydującym czynnikiem. Ilość energii zużywanej przez osuszacz w dużej mierze zależy od sposobu, w jaki jest regenerowany desykant. Poniższy schemat porównuje koszty eksploatacji trzech rodzajów osuszaczy adsorpcyjnych o wydajności na wlocie 550 l/s: Koszt eksploatacji w ciągu 10 lat Koszty eksploatacji Koszty energii Koszt inwestycji Regenerowane na zimno Regenerowane na gorąco Regenerowane na gorąco z przedmuchem Osuszacz regenerowany na zimno jest najbardziej kosztowny w eksploatacji, ze względu na duże ilości sprężonego powietrza zużywanego na proces regeneracji. Zazwyczaj jest to około 15% przepływu powietrza przez osuszacz. Pomimo wysokich kosztów eksploatacji jest to najczęściej wybierany typ osuszacza adsorpcyjnego ze względu na swoją niezawodność i prostotę. Warunki pracy Dobór osuszacza adsorpcyjnego jest również zdeterminowany przez warunki, w których będzie pracować. Osuszacze adsorpcyjne znajdują zastosowanie, gdy mają pracować w odległych punktach poboru, niebezpiecznych środowiskach, gdzie powietrze może zawierać wybuchowe gazy i pyły oraz w aplikacjach, gdzie temperatura powietrza na wlocie osuszacza jest wysoka. W tego typu ekstremalnych warunkach pracy osuszacze adsorpcyjne regenerowane na zimno są preferowane ze względu na prostotę swojej konstrukcji.

3 Jak działa osuszacz adsorpcyjny? Wilgotne sprężone powietrze przepływa przez desykant, który adsorbuje (pochłania) wilgoć. Zdolność desykantu do osuszania maleje wraz ze stopniem jego nasycenia. Po pełnym nasyceniu wilgocią musi on zostać zregenerowany. Aby to się stało, w zbiorniku zawierającym nasycony wilgocią desykant zostaje obniżone ciśnienie do poziomu ciśnienia atmosferycznego, a nagromadzona wilgoć zostaje wyrzucona do otoczenia. Sposób usuwania wilgoci zależy od rodzaju osuszacza: Ñ osuszacze regenerowane na zimno używają do tego procesu jedynie osuszonego sprężonego powietrza, Ñ osuszacze regenerowane na gorąco z przedmuchem używają podgrzanego powietrza z otoczenia oraz minimalnej ilości osuszonego sprężonego powietrza. Proces osuszania Wilgotne sprężone powietrze płynie z dołu do góry zbiornika poprzez desykant, który pochłania wilgoć (1). Proces regeneracji Osuszacze regenerowane na zimno Ñ Suche sprężone powietrze ze zbiornika osuszającego jest rozprężane do ciśnienia atmosferycznego, przepływa przez nasycony desykant i wyrzuca odebraną wilgoć na zewnątrz (2) (4). Ñ Po zakończeniu procesu regeneracji zawór wydmuchowy zostaje zamknięty i ciśnienie w zbiorniku wzrasta do wartości ciśnienia pracy Suche powietrze Wilgotne powietrze Osuszacze regenerowane na gorąco przedmuchiwane (wersja Zero Purge lub Purge) Dmuchawa (5) zasysa powietrze z otoczenia i wdmuchuje je do osuszacza przez zewnętrzny element grzejący (6). Ogrzane powietrze jest przepuszczane przez nasycony desykant (2) z góry do dołu zbiornika, co powoduje wyrzucenie wilgoci na zewnątrz. Chłodzenie Ñ Wersja Zero Purge: po zakończonym procesie wygrzewania złoża, jest ono schładzane. W tym celu powietrze z regenerowanego zbiornika jest przesyłane do chłodnicy i następnie powraca do zbiornika chłodząc go od dołu do góry. Ñ Wersja Purge: po zakończonym procesie wygrzewania złoża, jest ono schładzane poprzez przepuszczanie przez zbiornik regenerowany rozprężonego osuszonego powietrza. Jest ono pobierane z wylotu zbiornika osuszającego i przepływa z góry na dół zbiornika regenerowanego Suche powietrze Przełączanie zbiorników Po zakończonym procesie regeneracji zawory (3) zostają przełączone i zbiorniki zamieniają się funkcjami. Wilgotne powietrze

4 Efektywność energetyczna i kompletna ochrona dla wymagających aplikacji Czyste i osuszone sprężone powietrze jest kluczowym elementem wielu procesów przemysłowych. Dlatego też powinno być ono wytwarzane w sposób niezawodny i efektywny. Osuszacze adsorpcyjne Atlas Copco chronią Państwa systemy i procesy produkcyjne. Niezwykle solidna konstrukcja sprawia, iż pracują całkowicie niezawodnie dostarczając powietrze o stabilnym ciśnieniowym punkcie rosy zarówno w warunkach pełnego obciążenia jak i tymczasowych przeciążeń. Elektronika Najwyższa niezawodność dla wymagających aplikacji Napoje i żywność Niezawodne dostawy suchego sprężonego powietrza Suche sprężone powietrze jest używane do usuwania mikroskopijnych zanieczyszczeń z powierzchni mikroukładów i płyt komputerowych. Wilgoć może być niezwykle szkodliwa dla wrażliwych procesów i powodować korozję taśm połączeniowych mikromodułów, a tym samym wady produkcyjne. Przemysł elektroniczny potrzebuje niezawodnych osuszaczy adsorpcyjnych osuszających sprężone powietrze do niezwykle niskiego ciśnieniowego punktu rosy: -70ºC. Wilgoć obecna podczas wytwarzania żywności i napojów może być powodem zanieczyszczenia produktów końcowych. Może mieć ona również niekorzystny wpływ na urządzenia produkcyjne, zakłócając ich pracę i utrudniając przemieszczanie się składników lub elementów wytwarzanej żywności. Ropa naftowa i gaz 100% niezawodności nawet w najtrudniejszych warunkach pracy Farmaceutyki Ścisła kontrola jakości produktów Wilgotne sprężone powietrze jest nie do zaakceptowania w przemyśle wiertniczym i rafineryjnym w szczególności w przypadku wież wiertniczych zlokalizowanych na morzach. Powoduje ono powstawanie korozji i kamienia w systemie rur, co może prowadzić do ich zablokowania, awarii przekaźników i innych wrażliwych instrumentów oraz zniekształcania odczytów parametrów pracy. Jeżeli narzędzia pneumatyczne zaczynają korodować, wkrótce stają się niesprawne. Ich wymiana to dodatkowy wysoki koszt dla przedsiębiorstwa. Instalacje w przemyśle wiertniczym potrzebują suchego sprężonego powietrza o niskim ciśnieniowym punkcie rosy dostępnego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ścisła kontrola jakości produktów końcowych jest kluczowym elementem w produkcji większości leków i medykamentów. Wiele komponentów w postaci proszku, które są używane do produkcji farmaceutyków jest mocno higroskopijnych, co w przypadku obecności wilgoci może prowadzić do ich zbrylania się. Z kolei proszki, z których formowane są pod wysokim ciśnieniem tabletki przywierają do siebie jedynie wówczas, gdy są odpowiednio suche. Wilgoć może spowodować, iż tabletki będą się kruszyć, lekarstwa rozwarstwiać i obniżać swoją wartość leczniczą. Aby zapewnić stałą wysoką jakość lekarstw, niezwykle istotne jest używanie odpowiednio suchego sprężonego powietrza w procesie produkcyjnym.

5 Ochrona Państwa produkcji i reputacji Sprężone powietrze wpływające do sieci jest zawsze w 100% nasycone wilgocią. Gdy ulega ono schłodzeniu zawarta w nim wilgoć skrapla się, powodując uszkodzenia zarówno systemu sprężonego powietrza jak i produktów końcowych. Dzięki temu, iż osuszacze adsorpcyjne Atlas Copco osuszają sprężone powietrze do niezwykle niskiego ciśnieniowego punktu rosy: -70ºC, eliminują możliwość awarii systemu, przestoju produkcji oraz kosztownych napraw. Utrzymywanie ciągłości produkcji Osuszacze adsorpcyjne Atlas Copco posiadają szereg istotnych cech decydujących o ich trwałości i funkcjonalności: Ñ stabilny ciśnieniowy punkt rosy do -70ºC przy 100% obciążeniu, dzięki dużym średnicom rur i zbiorników, Ñ sprawdzona i wytrzymała konstrukcja zaworów przełączających najistotniejszych ruchomych elementów osuszacza, znacząco wydłuża okres eksploatacji osuszacza, Ñ zaawansowany system sterowania i monitoringu w sposób ciągły nadzoruje pracę osuszacza, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo procesów produkcyjnych. Osuszacze adsorpcyjne Atlas Copco spełniają lub przekraczają wszystkie wymagania międzynarodowych standardów czystości sprężonego powietrza i są testowane zgodnie z normą ISO 7183: Oczywiście nasze osuszacze posiadają również pełną ochronę komponentów elektrycznych, sterowników i wyświetlaczy zgodnie ze stopniem ochrony IP 54. Obniżanie kosztów energii elektrycznej Osuszacze adsorpcyjne Atlas Copco wyposażone są w szereg funkcji oszczędzających energię elektryczną, które zmniejszają wpływ jaki jest wywierany na środowisko. Niski spadek ciśnienia poniżej 0,2 bar obniża koszty energii elektrycznej. Sterowanie na podstawie rzeczywistego ciśnieniowego punktu rosy dostosowuje zużycie energii do obciążenia osuszacza. Możliwa do regulacji nastawa ciśnieniowego punktu rosy umożliwia dostosowanie pracy osuszacza do aktualnych potrzeb. Wersja Zero Purge z zamkniętym obiegiem chłodzącym, jest jeszcze bardziej oszczędna dzięki temu, iż w ogóle nie zużywa sprężonego powietrza. Łatwa instalacja i długie okresy międzyobsługowe Dzięki innowacyjnej zintegrowanej konstrukcji osuszacze adsorpcyjne Atlas Copco potrzebują niewiele miejsca do instalacji. Dostarczane urządzenia są gotowe do instalacji, dzięki czemu jest ona niezwykle prosta i szybka. Ogranicza to do minimum koszty związane z ewentualnym przestojem na czas instalacji. Wszystkie wewnętrzne komponenty osuszaczy są łatwo dostępne, co znacząco usprawnia obsługę serwisową. Zastosowanie najlepszych gatunkowo desykantów oraz trwałych zaworów wydłużyło okres międzyobsługowy powyżej standardowych trzech lat. Zapewnienie bezpieczeństwa Poprzez ciągłe inwestowanie w kompetentną i efektywną organizację serwisową, firma Atlas Copco dostarcza swoim klientom dodatkową wartość, która umożliwia eksploatację urządzeń z najwyższą możliwą efektywnością. Serwis obecny w ponad 160 krajach oferuje profesjonalne usługi świadczone przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

6 CD : kompaktowe i niezawodne 1 Wysoce efektywne, dociążane sprężynowo wkłady z desykantem Ñ Standardowy ciśnieniowy punkt rosy -40ºC (opcjonalnie -70 ºC). Ñ Mata filtrująca wydłuża żywotność tłumików hałasu, ograniczając ilość pyłu wydostającego się ze zbiorników podczas regeneracji. Ñ Wkłady z dodatkową ilością desykantu, która zapobiega jego starzeniu się oraz nadmiernemu przepływowi sprężonego powietrza. Ñ Możliwość pracy w pozycji poziomej. 2 Przewymiarowane tłumiki ze zintegrowanymi zaworami bezpieczeństwa Ñ Zaawansowane tłumiki zapobiegają ciśnieniu wstecznemu, podnoszą efektywność regeneracji, chronią przed zablokowaniem dzięki zintegrowanym zaworom bezpieczeństwa oraz obniżają poziom hałasu podczas wydmuchu. 3 Zblokowane zawory najwyższej jakości Ñ Zaprojektowane z myślą o minimalizacji spadku ciśnienia i wysokiej niezawodności.

7 4 Konstrukcja chroniona przez korozją Ñ Rama bazowa, głowice, panele, zawory oraz profile wytłaczane są chronione przed korozją, co wydłuża okres eksploatacji osuszacza. 5 Filtry Ñ Filtr wlotowy ochrania desykant przed zanieczyszczeniem olejem, zwiększając jego żywotność. Ñ Filtr wylotowy chroni sieć przed pyłem z desykantu, zapobiegając jej zanieczyszczeniu. Ñ Mogą być one zainstalowane bezpośrednio na wlocie i wylocie osuszacza, aby zminimalizować spadki ciśnienia. Ñ Łatwe do instalacji i obsługi żadnych dodatkowych rur i połączeń. 6 Zaawansowany system sterowania i monitoringu Ñ Cykl pracy osuszacza sterowanego kartą czasową jest ustawiony tak, aby osiągnąć założony ciśnieniowy punkt rosy nawet przy 100% dociążeniu. Ñ Funkcja automatycznego restartu w przypadku odcięcia zasilania z pamięcią cyklu pracy. Ñ Pełne informacje na temat pracy osuszacza podawane za pomocą diod LED, wyświetlacza oraz manometrów różnicowych. Ñ Zdalny alarm oraz zdalne sterowanie. Ñ Styk umożliwiający oszczędzanie powietrza regeneracyjnego poprzez połączenie osuszacza ze sprężarką osuszacz wstrzymuje cykl pracy w przypadku otrzymania sygnału o odciążeniu lub zatrzymaniu sprężarki. Ñ Wszystkie sterowniki są chronione przed wodą i kurzem IP Sterowanie uzależnione od ciśnieniowego punktu rosy (opcja) Ñ Rzeczywisty pomiar ciśnieniowego punktu rosy za pomocą higrometru. Ñ Wartość ciśnieniowego punktu rosy wyświetlana na sterowniku (oraz alarm). Ñ Osuszacz przełączy zbiorniki jedynie wówczas, gdy desykant w jednym z nich będzie całkowicie nasycony (decyduje o tym zmierzona wartość punktu rosy). W tym okresie osuszacz nie zużywa sprężonego powietrza na regenerację.

8 CD : wyjątkowa niezawodność i gotowość do pracy 1 Najwyższej jakości desykant Ñ Standardowy ciśnieniowy punkt rosy -40ºC (opcjonalnie -70 ºC). Ñ Do 30% więcej desykantu w zbiornikach, niż jest to niezbędne, aby zapewnić odpowiednią pracę nawet w najtrudniejszych warunkach takich jak wysokie temperatury i czasowe przeciążenia. 2 Zawory ze stali nierdzewnej Ñ Wykonane w całości ze stali nierdzewnej zawory motylkowe z siłownikami zapewniają długi okres eksploatacji. 3 Przewymiarowane tłumiki ze zintegrowanymi zaworami bezpieczeństwa Ñ Zaawansowane tłumiki zapobiegają ciśnieniu wstecznemu, podnoszą efektywność regeneracji, chronią przed zablokowaniem dzięki zintegrowanym zaworom bezpieczeństwa oraz obniżają poziom hałasu podczas wydmuchu. 4 Galwanizowane rury z przyłączami kołnierzowymi Ñ Rury z przyłączami kołnierzowymi upraszczają obsługę i minimalizują możliwość wycieku. Ñ Rury zostały tak zwymiarowane, aby zapewnić niski spadek ciśnienia, czego efektem są oszczędności energii.

9 5 Filtry Ñ Filtr wlotowy ochrania desykant przed zanieczyszczeniem olejem, wydłużając okres jego eksploatacji. Ñ Filtr wylotowy chroni sieć przed pyłem z desykantu, zapobiegając jej zanieczyszczeniu. Ñ Mogą być one zainstalowane bezpośrednio na wlocie i wylocie osuszacza w celu zmniejszenia spadku ciśnienia. Ñ Łatwe do instalacji i obsługi nie potrzeba żadnych dodatkowych rur i połączeń. 6 Zaawansowane sterowanie i monitoring Ñ Urządzenia elektryczne umieszczone są w skrzynce o klasie ochrony IP 54. Ñ Monitorowane są wszystkie parametry osuszacza tak, aby zapewnić maksymalną niezawodność. 7 Sterowanie na podstawie ciśnieniowego punktu rosy Ñ Stały pomiar rzeczywistego ciśnieniowego punktu rosy (higrometr). Ñ Wyświetlanie wartości ciśnieniowego punktu rosy na sterowniku (oraz alarmu). Ñ Osuszacz przełączy zbiorniki jedynie wówczas, gdy desykant w jednym z nich będzie całkowicie nasycony (decyduje o tym zmierzona wartość punktu rosy). W tym okresie osuszacz nie zużywa sprężonego powietrza na regenerację. 8 Solidna i kompaktowa konstrukcja Ñ Standardowa rama posiada gniazda do transportu wózkiem widłowym oraz otwory do podnoszenia osuszacza, co ułatwia jego przemieszczanie. Ñ Szerokie zbiorniki zapewniają niską prędkość przepływu sprężonego powietrza, a tym samym dłuższy czas kontaktu z desykantem. Ñ Kołnierze rur łączących zbiorniki są zintegrowane z ich dolnymi i górnymi częściami, co obniża całkowitą masę osuszacza.

10 BD : niedościgniona trwałość, niezawodność i efektywność kosztowa 1 Długowieczny desykant żel krzemionkowy Ñ Wysokiej jakości żel krzemionkowy jest desykantem, który potrzebuje mniej energii do zregenerowania się, niż wszystkie inne substancje osuszające. Ñ Dwuwarstwowe złoże desykantu: wodoodporna warstwa dolna chroni wysoce efektywną warstwę górną. Ñ Ciśnieniowy punkt rosy -40ºC w standardzie (-70ºC opcjonalnie) Ñ Do 30% więcej desykantu w zbiornikach, niż jest to niezbędne, aby zapewnić odpowiednią pracę nawet w najtrudniejszych warunkach takich jak wysokie temperatury i czasowe przeciążenia. 2 Zawory ze stali nierdzewnej Ñ Wykonane w całości ze stali nierdzewnej zawory motylkowe z siłownikami zapewniają długi okres eksploatacji. 3 Element grzejny o niskiej gęstości mocy Ñ Konstrukcja ze stali nierdzewnej zapewnia długi okres eksploatacji. Ñ Niklowana rura elementu grzejnego chroni przed korozją. Ñ Element grzejny jest zainstalowany w izolowanej rurze, co jest najbardziej efektywnym energetycznie rozwiązaniem. Ñ Dostępna opcjonalnie izolacja zbiorników osuszacza pozwala na zredukowanie strat ciepła i zwiększa całkowitą efektywność ( w osuszaczach osiągających ciśnieniowy punkt rosy -70ºC izolacja zbiorników jest montowana standardowo). 4 Galwanizowane rury z przyłączami kołnierzowymi Ñ Rury z przyłączami kołnierzowymi upraszczają obsługę i minimalizują możliwość wycieku powietrza. Ñ Rury zostały tak zwymiarowane, aby zapewnić niski spadek ciśnienia, czego efektem są oszczędności energii.

11 5 Filtry Ñ Filtr wlotowy ochrania desykant przed zanieczyszczeniem olejem, wydłużając okres jego eksploatacji. Ñ Filtr wylotowy chroni sieć przed pyłem z desykantu, zapobiegając jej zanieczyszczeniu. Ñ Mogą być one zainstalowane bezpośrednio na wlocie i wylocie osuszacza w celu zmniejszenia spadku ciśnienia. Ñ Łatwe do instalacji i obsługi nie potrzeba żadnych dodatkowych rur i połączeń. 6 Zaawansowane sterowanie i monitoring Ñ Urządzenia elektryczne umieszczone są w skrzynce o klasie ochrony IP 54. Ñ Monitorowane są wszystkie parametry osuszacza tak, aby zapewnić maksymalną niezawodność. 7 Sterowanie na podstawie ciśnieniowego punktu rosy Ñ Stały pomiar rzeczywistego ciśnieniowego punktu rosy (higrometr). Ñ Wyświetlanie wartości ciśnieniowego punktu rosy na sterowniku (oraz alarmu). Ñ Osuszacz przełączy zbiorniki jedynie wówczas, gdy desykant w jednym z nich będzie całkowicie nasycony (decyduje o tym zmierzona wartość punktu rosy). W tym okresie osuszacz nie zużywa sprężonego powietrza na regenerację. 8 Solidna i kompaktowa konstrukcja Ñ Standardowa rama posiada gniazda do transportu wózkiem widłowym oraz otwory do podnoszenia osuszacza, co ułatwia jego przemieszczanie. Ñ Szerokie zbiorniki zapewniają niską prędkość przepływu sprężonego powietrza, a tym samym dłuższy czas kontaktu z desykantem. Ñ Kołnierze rur łączących zbiorniki są zintegrowane z ich dolnymi i górnymi częściami, co obniża całkowitą masę osuszacza.

12 Najwyższa efektywność energetyczna Zużycie energii elektrycznej spowodowane przez osuszacz adsorpcyjny wiąże się głównie z wewnętrznym spadkiem ciśnienia i procesem regeneracji. Jest niezwykle istotne, aby osuszacz miał możliwie jak najniższy spadek ciśnienia oraz był wyposażony w technologie sprawiające, iż proces regeneracji jest jak najbardziej efektywny. Osuszacze adsorpcyjne Atlas Copco są tak skonstruowane, że zapewniają niezwykle niski wewnętrzny spadek ciśnienia (poniżej 0,2 bar) i oferują najbardziej efektywny proces regeneracji. Niski spadek ciśnienia oszczędza energię oraz obniża koszty operacyjne Jeżeli osuszacz adsorpcyjny generuje wysoki spadek ciśnienia wewnętrznego, sprężarka musi wytwarzać wyższe ciśnienie niż wymagane, co jest powodem strat energii i wzrostu kosztów operacyjnych. Przykładowo w sieci o ciśnieniu roboczym 7 bar, zmniejszenie ciśnienia o 1 bar spowoduje obniżenie zużycia energii o 7% i ograniczenie wycieków sprężonego powietrza o 25%. Dlatego też firma Atlas Copco kładzie szczególny nacisk na minimalizację spadków ciśnienia w wytwarzanych osuszaczach. W efekcie większość oferowanych osuszaczy typu CD+ i BD+ generuje spadek ciśnienia poniżej 0,2 bar. Roczny koszt energii 0 Spadek ciśnienia o 1 bar Efektywna regeneracja dzięki sterowaniu na podstawie ciśnieniowego punktu rosy Osuszacze adsorpcyjne Atlas Copco CD+ i BD+ oferują nowoczesny system zarządzania zużyciem energii na podstawie ciśnieniowego punktu rosy. Powoduje on, iż osuszacze są bardziej efektywne i energooszczędne (do 90% w zależności od aplikacji i charakterystyki zapotrzebowania na powietrze). Zasada działania jest prosta. Osuszacz opóźnia moment przełączenia zbiorników na podstawie sygnałów z czujnika punktu rosy przy stałym czasie regeneracji. Czujnik posiada higrometr, który precyzyjnie mierzy ilość wilgoci, jaką zawiera powietrze wypływające z osuszacza. Gdy nastawiony przez operatora ciśnieniowy punkt rosy zostaje osiągnięty, osuszacz wznawia zatrzymany cykl pracy przełączając zbiorniki. Taki sposób działania przynosi znaczące oszczędności energii, gdy warunki pracy osuszacza są korzystniejsze niż założone warunki odniesienia lub przepływ ulega wahaniom poniżej obciążenia nominalnego. Typowy osuszacz Osuszacz Atlas Copco Zużycie energii Spadek ciśnienia (zwykle 10%) Regeneracja (zwykle 90%) Obniżony spadek cisnienia poniżej 0,2 bar Sterowanie na podstawie ciśnieniowego punktu rosy oszczędności energii do 90%

13 Najnowszej generacji sterowanie i monitoring System sterowania i monitoringu Elektronikon w sposób ciągły nadzoruje pracę osuszaczy adsorpcyjnych CD + lub BD +, aby zapewnić ich optymalną wydajność i efektywność. Prosty w obsłudze interfejs Kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości o przekątnej 3,5 cala z piktogramami i diodami LED dostępny w 32 wersjach językowych. Wyposażony w trwałe klawisze, odporne na trudne warunki użytkowania. Wyświetlacz informacji serwisowych Wyświetlane informacje obejmują wskazania i ostrzeżenia obsługi serwisowej. Sterowanie i monitoring Wizualizacja w Internecie System Elektronikon monitoruje i wyświetla najważniejsze parametry pracy osuszacza takie jak ciśnieniowy punkt rosy, ciśnienie zbiorników i temperaturę na wlocie oraz posiada wskaźnik oszczędności energii. Wizualizacja parametrów pracy osuszacza w Internecie jest możliwa poprzez proste przyłącze Ethernet. AIRConnect AIRConnect to opcjonalny system zdalnego monitoringu, który oferuje dokładne zarządzanie pracą osuszacza oraz kompleksowe analizy parametrów jego pracy. System jest niezwykle elastyczny i może być dostosowany do specyficznych wymogów klienta. Posiada możliwości zarówno prostych powiadomień o alarmach za pomocą poczty elektronicznej lub SMS-ów jak i zaawansowanych wizualizacji i usług raportowania przez protokoły Fieldbus, LAN lub przez Internet.

14 Zoptymalizuj swój system Zakres dostawy Obieg sprężonego powietrza Ñ Zawory ze stali nierdzewnej* Ñ Galwanizowane rury na wlocie i wylocie* Ñ Przyłącza kołnierzowe na wlocie i wylocie Ñ Izolowana rura elementu grzejącego i przyłącze rury do zbiorników (tylko BD + ) Przyłącza Ñ Kołnierzowe DIN Ñ Kołnierzowe ANSI Komponenty elektryczne Ñ Szafka elektryczna Ñ System sterowania i monitoringu Elektronikon ** Ñ Klasa ochrony IP 54 Ñ Styki beznapięciowe dla zdalnego alarmu i sygnałów ostrzegawczych Ñ Czujnik ciśnieniowego punktu rosy ze sterowaniem*** Szkielet konstrukcji Ñ Rama bazowa z gniazdami do transportu wózkiem widłowym Ñ Otwory do podnoszenia urządzenia* Certyfikaty mechaniczne Ñ Certyfikat PED * Nie dotyczy CD ** Nie dotyczy CD i CD ze sterowaniem kartą czasową *** Nie dotyczycd ze sterowaniem kartą czasową Dodatkowe cechy i opcje Opcje CD CD CD BD BD Purge Purge Zero Purge Maksymalne ciśnienie robocze 14,5 bar(e) Drugi odczyt wartości ciśnieniowego punktu rosy Ciśnieniowy punkt rosy -70ºC - Komplet filtrów dla sprężarki z wtryskiem oleju GA* Komplet filtrów dla sprężarki bezolejowej Z Dysza dławiąca - / Zawór ciśnienia minimalnego Przyłączenie do sieci GSM Wersja dla wysokiej temperatury na wlocie - Wersja dla wysokiej temperatury otoczenia Izolacja zbiorników osuszacza Zoptymalizowane dysze regeneracji bar(e) - Filtr dmuchawy powietrza regeneracyjnego Przyłącza powietrza sterującego dla zaworów w przypadku niskich ciśnień na wlocie Szafka IP Odwrócone wlot wylot Sterowanie pneumatyczne Zestaw do montażu na ścianie Styki na filtrach dla alarmu o zapchaniu Standard Opcja - Niedostępne * Z elektronicznym monitoringiem spadku ciśnienia Zakres produkcji osuszaczy adsorpcyjnych Koszty eksploatacji CD CD BD BD * *wersja Zero Purge l/s

15 Dane techniczne Osuszacze regenerowane na zimno TYP Wydajność na wlocie FAD 7 bar(e) Spadek ciśnienia (bez filtrów) Przyłącza wlot / wylot l/s m³/h bar 50 Hz: G/PN16 1 µm 0,1 ppm Rekomendowane filtry Wymiary Filtry wlotowe Filtr wylotowy mm 0,01 µm 0,01 ppm Masa 1 µm L W H kg CD ,06 ½" DD32 PD32 DDp CD ,09 ½" DD32 PD32 DDp CD ,10 ½" DD32 PD32 DDp CD ,32 1" DD60 PD60 DDp CD ,12 1" DD60 PD60 DDp CD ,16 1" DD60 PD60 DDp CD ,33 1½" DD120 PD120 DDp CD ,35 1½" DD120 PD120 DDp CD ,43 1½" DD150 PD150 DDp CD ,12 1½" DD120 PD120 DDp CD ,16 1½" DD150 PD150 DDp CD ,20 1½" DD175 PD175 DDp CD ,14 2" DD280 PD280 DDp CD ,19 2" DD280 PD280 DDp CD ,10 DN80 DD390 PD390 DDp CD ,10 DN80 DD390 PD390 DDp CD ,10 DN80 DD520 PD520 DDp CD ,10 DN100 DD780 PD780 DDp CD ,10 DN100 DD1050 PD1050 DDp CD ,11 DN125 DD1400 PD1400 DDp Osuszacze regenerowane na gorąco z przedmuchem TYP Wydajność na wlocie FAD 7 bar(e) Przeciętne zużycie energii Spadek ciśnienia (bez filtrów) Przyłącza wlot / wylot l/s m³/h kw bar 50 Hz: G/PN16 Rekomendowane filtry Wymiary Filtry wlotowe Filtr wylotowy mm 1 µm 0,1 ppm 0,01 µm 0,01 ppm Masa 1 µm L W H kg Wersja Purge BD ,20 1 1/2" DD120 PD120 DDp BD ,20 1 1/2" DD150 PD150 DDp BD ,20 1 1/2" DD175 PD175 DDp BD ,5 0,20 2" DD280 PD280 DDp BD ,5 0,20 2" DD280 PD280 DDp BD ,3 0,12 80 DD390 PD390 DDp BD ,2 0,12 80 DD390 PD390 DDp BD ,0 0,12 80 DD520 PD520 DDp BD ,1 0, DD780 PD780 DDp BD ,2 0, DD1050 PD1050 DDp BD , DD1400 PD1400 DDp BD , DD1800 PD1800 DDp BD , DD2100 PD2100 DDp BD , DD3150 PD3150 DDp Wersja Zero Purge BD ,6 0,12 80 DD390 PD390 DDp BD ,7 0,12 80 DD390 PD390 DDp BD ,2 0,12 80 DD520 PD520 DDp BD ,4 0, DD780 PD780 DDp BD ,4 0, DD1050 PD1050 DDp BD , DD1400 PD1400 DDp BD , DD1800 PD1800 DDp BD , DD2100 PD2100 DDp BD , DD3150 PD3150 DDp Warunki odniesienia: Parametry pracy podawane zgodnie z ISO 7183:2007 Temperatura sprężonego powietrza na wlocie: 35ºC Wilgotność względna na wlocie: 100% L W H

16 Innowacyjność motorem naszych działań Od ponad 130 lat firma Atlas Copco w oparciu o innowacyjność i bogate doświadczenie dostarcza produkty i usługi pozwalające na maksymalizację efektywności i wydajności Państwa przedsiębiorstw. Jako wiodąca firma w branży, jesteśmy zaangażowani w oferowanie wysokiej jakości powietrza po najniższych możliwych kosztach. Poprzez nieustającą innowacyjność dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo Państwa aplikacji. Budowanie na współdziałaniu Jednym z efektów naszych wieloletnich relacji z klientami jest zgromadzenie szerokiej wiedzy na temat potrzeb i celów różnorodnych procesów produkcyjnych. Daje nam to dużą elastyczność w dopasowywaniu odpowiednich rozwiązań z zakresu sprężonego powietrza. Rozwiązań, które w pełni spełnią a nawet przekroczą Państwa oczekiwania. Zaangażowany partner biznesowy Nasza organizacja serwisowa obecna jest w ponad 160 krajach na całym świecie, zapewniając najwyższej jakości obsługę klienta w każdym miejscu i o każdej porze. Nasi wysoko wykwalifikowani technicy są dostępni 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Ich pracę wspiera efektywna organizacja logistyczna, która zapewnia szybką dostawę potrzebnych oryginalnych części zamiennych. Jesteśmy zaangażowani w dostarczanie Państwu najlepszej wiedzy i technologii, która pomaga przedsiębiorstwom zwiększać produkcję rozwijać się i odnosić sukcesy rynkowe. Współpraca z firmą Atlas Copco daje Państwu pewność, iż efektywność produkcji jest dla nas najważniejsza Printed in Belgium Subject to alteration without prior notice. Never use compressed air as breathing air without prior purification in accordance with local legislation and standards.

treści 040608111114161920222324252627

treści 040608111114161920222324252627 osuszacze COTES 10 osuszacze COTES Misją KLIMA-THERM S.A. jest innowacyjny rozwój w obszarze dystrybucji produktów o najwyższych standardach jakości, dający pełną satysfakcję Klientom oraz zapewniający

Bardziej szczegółowo

SPRĘŻARKI ŚRUBOWE. w w w. a i r p o l. c o m. p l. Przedsiębiorstwo Produkcji Sprężarek Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Produkcji Sprężarek Sp. z o. o.

SPRĘŻARKI ŚRUBOWE. w w w. a i r p o l. c o m. p l. Przedsiębiorstwo Produkcji Sprężarek Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Produkcji Sprężarek Sp. z o. o. Przedsiębiorstwo Produkcji Sprężarek Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Produkcji Sprężarek Sp. z o. o. SIEDZIBA FIRMY ul. Krańcowa 24 61-037 Poznań tel. +48 61 650 45 67 tel. / fax +48 61 650 45 77 e-mail: airpol@airpol.com.pl

Bardziej szczegółowo

PL 02 SPRĘŻARKI ŚRUBOWE O STAŁEJ WYDAJNOŚCI I ZMIENNEJ WYDAJNOŚCI (RS) L37 RS L132 RS L30 L132 INTELLIGENT AIR TECHNOLOGY

PL 02 SPRĘŻARKI ŚRUBOWE O STAŁEJ WYDAJNOŚCI I ZMIENNEJ WYDAJNOŚCI (RS) L37 RS L132 RS L30 L132 INTELLIGENT AIR TECHNOLOGY PL 02 SPRĘŻARKI ŚRUBOWE O STAŁEJ WYDAJNOŚCI I ZMIENNEJ WYDAJNOŚCI (RS) L30 L132 L37 RS L132 RS INTELLIGENT AIR TECHNOLOGY ŚRUBOWE SPRĘŻARKI POWIETRZA O MOCY OD 30 DO 132 kw STOPIEŃ ŚRUBOWY O WYSOKIEJ WYDAJNOŚCI

Bardziej szczegółowo

sprężarek stacjonarnych Przegląd produktów i usług

sprężarek stacjonarnych Przegląd produktów i usług Serwis sprężarek stacjonarnych Przegląd produktów i usług Serwis Atlas Copco produkty, usługi, optymalizacja systemów sprężonego powietrza Atlas Copco jest międzynarodową grupą przemysłową zajmującą czołową

Bardziej szczegółowo

Osuszanie chłodnicze: PoleStar Smart

Osuszanie chłodnicze: PoleStar Smart Osuszanie chłodnicze: PoleStar Smart Zanieczyszczenie sprężonego powietrza Poważny problem w przemysłowych procesach produkcyjnych Sprężone powietrze to podstawowe źródło energii w większości przemysłowych

Bardziej szczegółowo

Twoje sprężone powietrze nasze know-how

Twoje sprężone powietrze nasze know-how Twoje sprężone powietrze nasze know-how Komponenty i systemy dla optymalnej jakości sprężonego powietrza i gazu MADE BY Wyznaczamy standardy. Z wiedzą, doświadczeniem, pasją. Od ponad dwóch dekad BEKO

Bardziej szczegółowo

ZAAWANSOWANA TECHNOLOGIA SYSTEMÓW KLIMATYZACJI PRECYZYJNEJ

ZAAWANSOWANA TECHNOLOGIA SYSTEMÓW KLIMATYZACJI PRECYZYJNEJ ZAAWANSOWANA TECHNOLOGIA SYSTEMÓW KLIMATYZACJI PRECYZYJNEJ Spis treści PROFIL FIRMY 4 PROGRESSO 8 FUTURO 26 ENERGIA 38 COMUNICARE 48 REFERENCJE 62 3 Profil firmy Nasza marka od zawsze była związana z najbardziej

Bardziej szczegółowo

Liebert. EFC od 100 kw do 350 kw. Wysokosprawny system chłodzenia wyparnego z efektem freecoolingu

Liebert. EFC od 100 kw do 350 kw. Wysokosprawny system chłodzenia wyparnego z efektem freecoolingu Liebert EFC od 100 kw do 350 kw Wysokosprawny system chłodzenia wyparnego z efektem freecoolingu Wysokosprawny system chłodzenia wyparnego z efektem freecoolingu Liebert EFC Innowacyjne rozwiązania Emerson

Bardziej szczegółowo

Znakowanie z TruMark: Łatwe znakowanie. Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna

Znakowanie z TruMark: Łatwe znakowanie. Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna Znakowanie z TruMark: Łatwe znakowanie Obrabiarki / Elektronarzędzia Technika laserowa / Elektronika Technika medyczna Bez TruMark Z TruMark Znakowanie z TruMark. Osiągnij swój sukces łatwiej z prostym

Bardziej szczegółowo

IT Cooling Solutions. CyberAir 3 systemy klimatyzacji precyzyjnej. Maksymalna wydajność klimatyzacji data center

IT Cooling Solutions. CyberAir 3 systemy klimatyzacji precyzyjnej. Maksymalna wydajność klimatyzacji data center IT Cooling Solutions CyberAir 3 systemy klimatyzacji precyzyjnej Maksymalna wydajność klimatyzacji data center Maksymalna dostępność i wydajność przy minimalnych kosztach Globalna komunikacja wymaga szybkiego

Bardziej szczegółowo

Rittal SK Klimatyzacja systemowa

Rittal SK Klimatyzacja systemowa Rittal SK Klimatyzacja systemowa Tworzymy klimat dla wydajności R Innowacje dostępne na całym świecie Energooszczędnie i ekologicznie ProOzon to program badawczy firmy Rittal tworzący innowacyjne rozwiązania

Bardziej szczegółowo

Powiew świeżego powietrza w Twoim domu. Enervent Centrale wentylacyjne

Powiew świeżego powietrza w Twoim domu. Enervent Centrale wentylacyjne Powiew świeżego powietrza w Twoim domu Enervent Centrale wentylacyjne 2 Enervent Powiew świeżego powietrza w Twoim domu 3 Ensto w skrócie Nasze produkty są projektowane z myślą o redukcji emisji dwutlenku

Bardziej szczegółowo

Nowoczesna technologia zapewniająca oszczędności każdego dnia

Nowoczesna technologia zapewniająca oszczędności każdego dnia Pompy ciepła Danfoss Nowoczesna technologia zapewniająca oszczędności każdego dnia Ponad 20 lat oszczędności w zużyciu energii. Pompy ciepła Danfoss zapewniają komfort ciepła i najwyższą efektywność każdego

Bardziej szczegółowo

Zrównoważona logistyka z inteligentnymi systemami dokowania. Technika przeładunku Kompleksowe rozwiązania gwarantujące efektywność

Zrównoważona logistyka z inteligentnymi systemami dokowania. Technika przeładunku Kompleksowe rozwiązania gwarantujące efektywność Zrównoważona logistyka z inteligentnymi systemami dokowania Technika przeładunku Kompleksowe rozwiązania gwarantujące efektywność 2 Jakość marki Hörmann 4 Ekoprodukcja 6 Projektowanie zgodnie z zasadą

Bardziej szczegółowo

Koparki gąsienicowe DX420/490/530LC-5

Koparki gąsienicowe DX420/490/530LC-5 Koparki gąsienicowe DX420/490/530LC-5 STAGE IV COMPLIANT TIER 4 FINAL Moc maksymalna: 345/380/380 KM Ciężar roboczy: 42,6/49,5/52,1 t Maks. pojemność łyżki: 2,31/3,60/3,60 m³ Grupa Doosan buduj przyszłość

Bardziej szczegółowo

Rozwój, produkcja i sprzedaż: Jedno źródło made in Germany

Rozwój, produkcja i sprzedaż: Jedno źródło made in Germany OSUSZACZE 2010 Osuszanie kondensacyjne w przemyśle i handlu 2010 Rozwój, produkcja i sprzedaż: Jedno źródło made in Germany Utworzona w 10 roku firma doradztwa inżynieryjnego, AERIAL GmbH jest obecnie

Bardziej szczegółowo

Rozwój, produkcja i sprzedaż: Jedno źródło made in Germany

Rozwój, produkcja i sprzedaż: Jedno źródło made in Germany OSUSZACZE 2010 Osuszanie kondensacyjne w przemyśle i handlu 2010 Rozwój, produkcja i sprzedaż: Jedno źródło made in Germany Utworzona w 1990 roku firma doradztwa inżynieryjnego, AERIAL GmbH jest obecnie

Bardziej szczegółowo

Atlas Copco Przewoźne sprężarki powietrza

Atlas Copco Przewoźne sprężarki powietrza Atlas Copco Przewoźne sprężarki powietrza XA(T,H)S 37-97 1.9-5.3 m 3 /min, przy ciśnieniu 7-12 bar(e) Seria 7 Seria zaprojektowana z myślą o pełnej satysfakcji klienta Seria 7, do której należą modele

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY STEROWANIA Luna i Conductor

SYSTEMY STEROWANIA Luna i Conductor SYSTEMY STEROWANIA Luna i Conductor 2010 Szwedzki koncern Swegon to obecnie największy producent urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w Skandynawii i jeden z największych w Europie. W skład koncernu

Bardziej szczegółowo

Dlaczego i w jaki sposób systemy chłodzenia o znaczeniu krytycznym różnią się od typowych klimatyzatorów

Dlaczego i w jaki sposób systemy chłodzenia o znaczeniu krytycznym różnią się od typowych klimatyzatorów Dlaczego i w jaki sposób systemy chłodzenia o znaczeniu krytycznym różnią się od typowych klimatyzatorów White Paper 56 Wersja 2 Streszczenie Współczesne pomieszczenia ze sprzętem elektronicznym wymagają

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY PV PODŁĄCZONE DO SIECI

SYSTEMY PV PODŁĄCZONE DO SIECI PL SYSTEMY PV PODŁĄCZONE DO SIECI 2 ENERGIA ZE SŁOŃCA DO CODZIENNEGO UŻYTKU W ciągu jednej godziny, ilość energii wypromieniowanej do ziemi przez słońce przekracza roczne zapotrzebowanie na energię przez

Bardziej szczegółowo

»Rittal The System.« Faster. Better. Worldwide

»Rittal The System.« Faster. Better. Worldwide Infrastruktura IT »Rittal The System.«Faster better worldwide: Korzyści dla Państwa są w centrum naszej działalności. Dla Państwa opracowaliśmy platformę systemową, która łączy innowacyjne produkty, przyszłościowe

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. 9-12 Pompy ciepła MSHRT (woda-powietrze) 13-19 Pompy ciepła HiWarm (woda-powietrze)

SPIS TREŚCI. 9-12 Pompy ciepła MSHRT (woda-powietrze) 13-19 Pompy ciepła HiWarm (woda-powietrze) SPIS TREŚCI 9 12 Pompy ciepła MSHRT (wodapowietrze) 13 19 Pompy ciepła HiWarm (wodapowietrze) Producent zastrzega sobie prawo do zmiany danych technicznych urządzeń bez wcześniejszego powiadomienia. 3

Bardziej szczegółowo

Zakres mocy UPS od 250 kva do 500 kva

Zakres mocy UPS od 250 kva do 500 kva Systemy zasilania bezprzerwowego Maksymalna ochrona przeciwawaryjna Specyfikacja techniczna produktu Zakres mocy UPS od 250 kva do 500 kva Spis treści 1 Wprowadzenie... 6 2 Opis UPS... 6 3 Tryby pracy...

Bardziej szczegółowo

Przemysł EQUIPMENT PROTECTION SOLUTIONS. Przemysł

Przemysł EQUIPMENT PROTECTION SOLUTIONS. Przemysł Przemysł Design with CONFIDENCE EQUIPMENT PROTECTION SOLUTIONS Przemysł Twój partner w aplikacjach i systemach przemysłowych Wiodące marki, doświadczenie, wsparcie Pentair Equipment Protection Pentair

Bardziej szczegółowo

made in Germany 02 klima-therm.pl

made in Germany 02 klima-therm.pl k a t a l o g p r o d u k t o w y made in Germany AERIAL jest jednym z największych producentów osuszaczy w Europie. Jego filozofia opiera się na zasadach: uczciwość jakość niezawodność. Wszystkie produkty

Bardziej szczegółowo

OPIS PRODUKTÓW 2011 OPCJE AKCESORIA TELEMATYKA

OPIS PRODUKTÓW 2011 OPCJE AKCESORIA TELEMATYKA OPIS PRODUKTÓW 2011 OPCJE AKCESORIA TELEMATYKA Innowacyjne rozwiązania zwiększające wydajność Zarządzanie agregatem Zarządzanie flotą Zarządzanie danymi Zarządzanie temperaturą Zarządzanie paliwem Opis

Bardziej szczegółowo

Inteligentna technologia bezprzewodowa

Inteligentna technologia bezprzewodowa Inteligentna technologia bezprzewodowa Zobacz swój zakład w zupełnie nowym świetle PLANTWEB Inteligentna technologia i cyfrowa architektura PlantWeb pozwalają z wyprzedzeniem wykryć urządzenia zagrożone

Bardziej szczegółowo

Specyfikacje. NC 8400 stalowa. wieża chłodnicza

Specyfikacje. NC 8400 stalowa. wieża chłodnicza Specyfikacje NC 8400 stalowa wieża chłodnicza NC Stalowa wieża chłodnicza Spis treści 2 / Podstawa / Dostępne opcje Podstawa 4 Wydajność termiczna 5 Gwarancja wydajności 5 Konstrukcja 5 obciążenia 6 Urządzenia

Bardziej szczegółowo

strona 62 Urządzenia filtrowentylacyjne do dymów lutowniczych oraz zapachów KAF strona 63 Modułowe pochłaniacze pyłów DUSTEX F strona 64 Akcesoria

strona 62 Urządzenia filtrowentylacyjne do dymów lutowniczych oraz zapachów KAF strona 63 Modułowe pochłaniacze pyłów DUSTEX F strona 64 Akcesoria SPIS TREŚCI CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O ZAPYLENIU POWIETRZA O FIRMIE ESTA MOBILNE POCHŁANIACZE PYŁU Przegląd produktów DUSTOMAT-10 do 67, DUSTOVAC DUSTOMAT K-21 do -67 DUSTOMAT-S serie Metody czyszczenia

Bardziej szczegółowo