Śpiewniczek. dla ślepych Strony są formatu A4 i duża czcionka dla słabo widzących.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Śpiewniczek. dla ślepych 1. http://danielka.com.pl. 1 Strony są formatu A4 i duża czcionka dla słabo widzących."

Transkrypt

1 1 Śpiewniczek dla ślepych 1 1 Strony są formatu A4 i duża czcionka dla słabo widzących.

2 2 J&J Hymn polimerów d Kiedy czasem jest i źle i przyjaciół nie masz, nie, jedna na to rada jest - wstąp na uczelnię. Smutek też dokucza i, dam i radę uwierz mi, zacznij studia, a jak już to tylko chemię. Ref.: Raz, dwa, trzy, cztery - to są polimery, jedna taka grupa jest - to polimery! I przyjaciół znajdziesz tu i poszaleć będziesz mógł, wszystkie smutki pójdą precz - to polimery. zasem ktoś się uczyć chce, ale z nami nie da się, jedna taka grupa jest - to polimery! A gdy sesja zbliża się, wszyscy kują, że aż hej, przecież odpaść nie chce nikt od polimerów. Już nie znajdzie drugi raz, takiej grupy choćby trzasł, Jedna tylko taka jest - to polimery!

3 3 A po lesie wiatr. A. Wierzbicki a E Przy piwie w karczmie w Limanowej, a zapatrzeni w siwe mgły jesienne, F czekaliśmy na autobusowe, a E ostatnie w lato połączenie. a d Buk przez okno złoty talar wrzucił, słońce na obrusie, a d Od dziewczyny przy barze pożyczyłem uśmiech, E a Oddam w autobusie. a E A po lesie wiatr - a po lesie wiatr, a rwie na strzępy pajęczyny nić, E a po polu wiatr - a po polu wiatr, a A7 rozsypuje kopce siana w pył. d a Do puszystych traw się tuli, skrada się do pustych ptasich gniazd, d E a po strumieniach z wodą śpiewa, lekkomyślny wiatr. Wpatrzeni w okno milczeliśmy wszyscy, nikt nie przerywał nam czekania, nawet gitary zacisnęły zęby, wiedziały już nie będzie grania. Oczy dziewczyny szeptały "zostań", czas się zatrzymał w Limanowej, oddałem uśmiech przewróciłem kufel, na stole talar zgasł.

4 4 Bajka J. Kasprowicz A. Mróz d d Przy małej wiejskiej kapliczce stojącej wedle drogi, ukląkł rzępoląc na skrzypkach wędrowny grajek ubogi, od czasu do czasu grający bezzębne otwierał wargi, to przekomarzał się z Bogiem, to znów się korzył bez skargi. g d Hej Panie Boże coś wielkim gazdą nad gazdami, d d Po coś mi dał taką skrzypkę co jeno tumani i mami. Spraw to ażebym na zawsze umiał dziękować i Panie, że sobie rzępolę jak mogę, że daję i na co mnie staje, A jeszcze bardziej chroń mnie i od najmniejszej zawiści, że są na świecie grajkowie pełniejsi szumniejszych myśli. I niechaj pomnę w mym życiu, czy bliskim czy też dalekim, żem człekiem jest przede wszystkim, i niczym więcej jak człekiem, Spraw w końcu bym przy tej kapliczce i obok tej wiejskiej drogi, klękał i grywał na skrzypcach - wędrowny grajek ubogi Hawiarska Koliba Wiesław Witek F 7 dy księżyc na niebo wychodzi zapłoną dokoła ogniska, F a F i wkrótce popłynie z Hawiarskiej Koliby melodia nam wszystkim tak bliska. Usiadła już brać rozśpiewana dokoła złotego ogniska, wiatr niesie piosenkę z Hawiarskiej Koliby nad lasy, nad pola, nad ogniska Zaniesie wiatr naszą melodię do domów Wołochów i Łemków, piosenkę rajdową z Hawiarskiej Koliby piosenkę krakowskich studentów. Już księżyc blednie na niebie i promień słońca już błyska, pogasły ogniska Hawiarskiej Koliby do snu kładzie się cała izba.

5 5 Tam gdzie byłem H. Bylka A. Perzyński a d a d Tam gdzie byłem zielone łany niosły zapach skoszonej trawy, e d 7 a ponad łąką mgliste tumany świt przyniosły łzawy. F 7 Po drogach, bezdrożach polami i szosą, F 7 wędrować przed siebie gdzie oczy poniosą. Tam gdzie byłem wiatraki stare pustą dłonią wstrzymały ziemię, i jak dawniej cienie ich szare w trawach cicho drzemią. Tam gdzie byłem powrócę znowu polną drogą wśród smukłych wieżyc, a przed słońcem znów mnie ukryje cień przydrożnej wierzby. zas powrotów Tadeusz hmielewski d a d a Buty całkiem przemoczone, na nic się nie zdadzą komu, d A F plecak stary, płaszcz dziurawy - czas powrotów, czas powrotów. F Takie tu lasy i takie drzewa, 7 bezdroża że nie śniło się nikomu, F coś we mnie tańczy, coś we mnie śpiewa, i jeszcze nie chce mi się wracać do domu. Resztki chleba na kolację, smalec z puszki przesolony, mama w domu czeka z plackiem, czas powrotów, czas powrotów.

6 6 Odpowie i wiatr B. Dylan F a F Przez ile dróg musi przejść każdy z nas, by mógł człowiekiem się stać, F a F przez ile mórz lecieć ma biały ptak, nim w końcu upadnie na piach. F a F Przez ile lat będzie ten kanion trwał, nim w końcu rozkruszy go czas. F a Odpowie i wiatr wiejący przez świat, F odpowie i bracie tylko wiatr. Przez ile lat będzie trwał góry szczyt, nim deszcz go na mórz zniesie dno, przez ile ksiąg pisze się ludzki byt, nim wolność zapisze w nim ktoś. Przez ile lat nie odważy się nikt, zawołać że czas zmienić świat. Odpowie i wiatr wiejący przez świat, odpowie i bracie tylko wiatr Przez ile lat ludzie giąć będą kark, nie wiedząc że niebo jest tuż, przez ile łez, ile bólu i skarg, przejść trzeba i przeszło się już. Jak blisko śmierć musi przejść obok nas, by człowiek zrozumiał swój los. Odpowie i wiatr wiejący przez świat, i ty swą odpowiedź rzuć na wiatr.

7 7 Węgierska kapela a d U Szandora, u cygana, wre zabawa aż do rana, a E a wziął dziś ślub - świat cały ma u stóp. a d rał na cudzych weseliskach, dziś ma własną żonę z bliska, a E a A7 razem z nią, prowadzi bandę swą. Rozwalili karczmę całą - więc na dworze robią bal, H7 E choćby miasto całe spało pieśń ich płynie w dal a d a Idzie muzyczka to Szandor z swą kapelą d a E a i wszyscy się weselą, gdy czardasza gra nasz zuch a d a Smutek wnet znika, gdy skrzypce ma pod pachą d a E a A z tokaju pełną flachą wokół siebie robi ruch Serce omal nie wyskoczy każdej z pięknych dam H7 E kiedy spojrzy w jego oczy czarne jak on sam.

8 Janusz Strąkowski 8 Bo ja mam tylko jeden świat d Kiedy w piątek słońce świeci, serce mi do góry wzlata, że w sobotę wezmę plecak w podróż do mojego świata Bo ja mam tylko jeden świat - słońce, góry, pola, wiatr I nic mnie więcej nie obchodzi - bom turystą się urodził Dla mnie w mieście jest za ciasno, wśród pojazdów, kurzu, spalin, Ja w zieloną idę ciszę, ścieżki pełne słodkich malin. Myślę leżąc pośród kwiatów, czy w jęczmienia złotym łanie, czy przypadkiem za pół wieku, coś z tym światem się nie stanie hciałbym żeby ten mój świat, przetrwał jeszcze z tysiąc lat, aby mogły nasze dzieci, z tego świata też się cieszyć. Rajdowa dziewczyna D Nikt nie wie dlaczego i jaka jest tego przyczyna w Zagórzu na dworcu zjawiła się jakaś dziewczyna D Rynsztunek jej składał się tylko z niewielkiej siateczki w siateczce zaś miała na zmianę wyjściowe majteczki D Parura paloma - jak cudnie melodia ta płynie D parura paloma - o naszej rajdowej dziewczynie Jej oczy objęły Bieszczady nieśmiałym spojrzeniem lecz zaraz strach prysnął bo czekał przewodnik marzenie Dziewczyno chodź z nami zawołał przewodnik wesoło choć nie masz plecaka lecz popatrz jak pięknie wokoło. dy piwko wypiła spojrzała na brać rozśpiewaną niegłupi to pomysł ja z wami na rajdzie zostanę a nocleg wypadał w hotelu po nazwą stodoła i sianko tak pachnie i chłopców gromada ją woła Jej łono zadrżało na myśl tak okrutną i rzadką mam szanse jedynie na rajdzie tym zostać mężatką gdy rajd się zakończył i zapadł już wieczorny zmrok przyrzekła dziewczyna powrócić w Bieszczady za rok

9 9 Wędrowiec Scorpio A. Szarek a Nie oglądaj się za siebie kiedy wstaje brzask d a ruszaj dalej w świat nie zatrzymuj się Sam wybierasz swoją drogę z wiatrem czy pod wiatr znasz tu każdy szlak, przestrzeń woła ię d a Przecież wiesz, że dla iebie każdy nowy dzień Przecież wiesz, że dla iebie chłodny lasu cień Przecież wiesz, jak upalna bywa letnia noc Przecież wiesz, że wędrowca los to jest twój los a a Lśni w oddali toń jeziora słyszysz ptaków krzyk tu odpoczniesz dziś i nabierzesz sił Ale jutro znów wyruszasz na swój stary szlak będziesz dalej szedł tam gdzie pędzi wiatr

10 Bogusław Nowicki F Ma pod stopami cierń kamienia e d a ponad głową łachman nieba F F pielgrzymią torbę na ramieniu a w niej spleśniałą pajdę chleba F F Wiodą go kręte drogi leśne F F strumień obmywa twarde stopy F F uśmiecha się do siebie we śnie F 7 drzemiąc pod dachem wiejskiej szopy 10 Pielgrzym F F óż ci po wędrowaniu - młody posępny człowieku 7 gdzie cię do licha niesie - co widzisz na brzegu spójrz na taflę potoku - twe podarte łachmany gdzie człowieku - cóż ci po wędrowaniu. A kiedy rankiem w przyodziewek okrywał drżące swe ramiona ptaki budziły go swym śpiewem wstawał i dalej szedł przez pola Nie zwykł ludzkiego trzymać wzroku i mówił niewyraźne słowa nie mógł dotrzymać jemu kroku niejeden który to próbował.

11 11 Bogusław Nowicki F Z plecakiem spakowanych myśli 7 wyruszam znowu w świat Poszukiwania F Kto i dlaczego mi to wyśnił 7 z kim będę dzielił czas O głupie pory ostrogłowów o pocałunki warg Spakuję jeszcze raz to wszystko i znów wyruszę w świat d zuję w sobie obecność gwiazd F Ślepych w dzień - czekających nadejścia nocy d Odpoczywam w uroku dnia F Przez chwilę czuję że jestem wolny Spod grubych skorup kurzu drogi stary wyciągam sens z nagryzmolonych myśli nowe znów do plecaka tchnę O dzielne nogi gdy powrotów więcej i więcej wciąż nie łudźcie drogi sensem potu gdy nie ma dokąd iść

12 12 Hej przyjaciele Piotr Kasperczyk F Tam dokąd chciałem już nie dojdę, szkoda zdzierać nóg F już wędrówki naszej wspólnej dochodzi kres wy pójdziecie inną drogą, zostawicie mnie odejdziecie sam zostanę na rozstaju dróg F Hej przyjaciele - zostańcie ze mną F przecież wszystko to co miałem oddałem wam hej przyjaciele - choć chwilę jedną znowu w życiu mi nie wyszło, znowu będę sam Znów spóźniłem się na pociąg i odjechał już tylko jego mglisty koniec zamajaczył mi Stoję smutny na peronie z ta walizką jedną Tak jak człowiek który zgubił do domu swego klucz Tam dokąd chciałem już nie dojdę, szkoda zdzierać nóg już wędrówki naszej wspólnej dochodzi kres wy pójdziecie inną drogą, zostawicie mnie zamazanych drogowskazów nie odczyta nikt

13 M. Ochimowska K. I. ałczyński D e Kiedy noc się w powietrzu zaczyna D wtedy noc jest jak młoda dziewczyna Wszystko cieszy ją i wszystko śmieszy wszystko chciałaby w ręce brać Diabeł dużo jej daje w podarku gwiazd fałszywych z gwiezdnego jarmarku Noc te gwiazdy do uszu przymierza i z gwiazdami chciałaby spać 13 Uwertura do nocy czerwcowej D e D Ja jestem noc czerwcowa królowa jaśminowa, D e D zapatrzcie się w moje ręce, wsłuchajcie się w śpiewny chór Ale zanim dur gwiezdny ją oplótł idzie krokiem tanecznym przez ogród Do ogrodu przez senną ulicę dzwonią nocy ciężkie zausznice I przy każdym tanecznym obrocie szmaragdami błyszczą kołki w płocie Wreszcie do nas pod same okna i tak tańczy i śpiewa tak

14 J. Harasymowicz a E a Wokół góry, góry, i góry E a i całe moje życie w górach Ileż piękniej drozdy leśne śpiewają E a niż śpiewak płatny na chórach Wokół lasy, lasy i wiatr i całe życie w wiatru świstach Wszyscy których kocham wita was modrzewia ikona złocista 14 W lesie listopadowym a Jak łasiczki ścieżka w śniegach, droga życia była kręta d a E a teraz z lasów zeszła na mnie, młodych jodeł zieleń święta Nieludzką ręką malowany, jest wielki smutek duszy mojej lecz nawet złockiej ikonie, ja nigdy nic nie powiem Ważne są tylko kopuły pieśni, które na górze wysokiej zostaną nikt nie szuka inicjałów cieśli, gdy cieśle dom postawią Przyjaciele którzy jemioły czcicie, ważne że chodzicie światem wkrótce jodełkę zieloną spalicie, aby darzyła was ciepłym latem.

15 Józef Kołodziejczyk - Wątli Kołodzieje A7 d A ja będę chodził po dolinach a będę chodził po nizinach d E a i nie spojrzę nawet w stronę Tatr 15 A ja będę chodził d d d d Niech tam góry chwalą, niech tam watry palą a d E a niech im w smrekach śpiewa las Niech tam z gór i wiosną, krokusy przyniosą albo jakiś inny kwiat Niech ię tam zatrzyma, w jego chacie zima niech wam śnieg przysłoni świat

16 Roszak e A7 Tylu kumpli pożeniło się e A7 chwalą sobie wspólną drogę - wiem e H7 e A7 alkoholu już nie chwalą nie, żona zabrania 16 Żona zabrania Dawniej gdy kolega młody był nie żałował zdrowia ani sił dziś częstując sportem słyszę wciąż co - żona zabrania dy dziewicem był miał zawsze czas nigdy pierwszy nie powiedział pas dziś przy kartach wiem że padnie to - żona zabrania W kawalerskim stanie to był chłop zanim skoczył zawsze mówił hop dziś nie skacze małomówny bo wiadomo - żona zabrania Będąc wolnym strzelcem trafiał w mig nie prześcignął go w celności nikt dziś przed strzałem patrzy czy i to - żona zabrania Przed ożenkiem rządził sobą sam nie uznawał kajdan żadnych ram dziś nie głosi prawd i twierdzeń bo - żona zabrania Ja bym też małżeństwo zawrzeć chciał na wesele też bym nawet forsę miał lecz nie mogę zrobić tego bo - żona mi zabrania o!

17 Bogdan Koczewski e D e D Z brzękiem ostróg wjechałem do miasta e D pod jesień było czas złotych liści nastał 17 Jesienne wino a D e w kieszeni worek srebra - czas do domu D e wtem za plecami woła głos D e D e D Usiądź razem ze mną - spróbuj mego wina a z czereśni, wiśni, resztek lata D e choć jesień się zaczyna e D Tyle tej jesieni jeszcze jest przed nami a D e zdążysz wrócić do domu, nim noc zawita nad drogami - hej! D e D Słońce stało w zenicie, bił południowy żar a w gardle kurz przebytych dróg co tam - spocznę chwilę przecież nie zaszkodzi do przejścia niedaleką drogę jeszcze mam - a ona kusi Zbudziłem się w czerwieni zachodu pod starą karczmą co rynek zamyka zabrała moje srebro, duszę i ostrogi zostało pragnienie i tępy głowy ból - i pamięć jej słów.

18 18 Dunajec Adam Mróz K. P. Tetmajer D D7 e Nie mój Dunajec szumi mi, nie moja bystra woda a7 D e fis e Tylko przychodzą stare sny, swoboda, ech swoboda a D e a D e Nie przypominaj mi się śnie, młodości mojej zdrowej a D e fis e Bo mi żal w piersi dusze rwie, nad siłę ludzkiej mowy Nikt tak nie kochał smolnych watr, trzasku igliwia stosów I nikt znad głuchych szczytów Tatr, patrzących w dół niebiosów I w świecie nikt nie kochał tak, samotnej skalnej drogi Urwisk gdzie w dole buja ptak, i groza pieści nogi A. Malinowski K. Tyszkiewicz A dy ulicą mkną spaliny D gdy i w mieście miejsca brak wygaś ogień pod kominem ruszaj z nami znów na szlak dy ulicą mkną spaliny Bo nie ważne są pieniądze D bo nie ważny też jest czas dy cichutko strumyk szemrze D ty zanurzysz w nim swą twarz Zostaw smutki oraz żale do plecaka uśmiech włóż otul szyję ciepłym szalem i w naturę z nami rusz Widzisz trawa się zieleni nie dochodzi spalin swąd usiądź w drzewa wielkim cieniu zanim już odejdziesz stąd

19 Zbigniew Zieliński 19 iągle za cienko D A iągle za cienko, w życiu idzie nam ciągle za cienko D bo mamy za mało, i więcej by chciało się Wierzcie piosenkom, pijcie piwo i wierzcie piosenkom że gdzieś - ludzie mówią - że jest chyba nie tak źle D A hyba, może, na pewno D Odpowiem lecz jutro pomyślę, że to nie tak hyba, może, na pewno Rozstrzygnąć to trudno, bo nikt chyba nie wie jak Forsę na pociąg, zabieramy se, forsę na pociąg i gnamy na zachód okrągłe miliony zbić Strasznie wysoko zamierzamy dojść - za wysoko a któż wie na pewno, czy łatwiej będziemy tam żyć hyba, może, na pewno Odpowiem lecz jutro pomyślę, że to nie tak hyba, może, na pewno Rozstrzygnąć to trudno, bo nikt chyba nie wie jak D A D Każde jutro jest lepsze niż gdziekolwiek dzisiejszy dzień, D A Każda chwila opóźnia tyle, że nie chce się lepiej Durne poglądy - uważacie, że durne poglądy lecz myślę, że czasy niepewne nastały nam zyś ty niemądry, zapytacie mnie, czyś ty niemądry a ja się zająknę i taką odpowiedź dam

20 20 Ziarnko maku B. Pfeifer z. Miłosz a D e Na ziarnku maku stoi mały dom a D e Pieski szczekają na księżyc makowy a D e I jeszcze nigdy tym makowym psom a D D e że świat jest większy - nie przyszło do głowy a D e Ziemi to ziarnko - naprawdę nic więcej a H7 e A inne ziarnka - planety i gwiazdy a D e I choć ich będzie nawet sto tysięcy a D D e Domek z ogródkiem - może stać na każdym Wszystko w makówce, mak rośnie w ogrodzie Dzieci biegają i mak się kołysze A wieczorami o księżyca wschodzie Pieski szczekają to głośniej, to ciszej

21 Bogusław Nowicki Jarosław Dzierżak grupa Toruń a a Dzień kolejny minął a e dzień co nic nie przyniósł a e jeszcze się nie skończył a a już nowy wyrósł a e Tyle dni minęło tyle marzeń a e tylu ludzi przeszło tyle zdarzeń a e tyle marzeń sennych się nie spełniło a tyle dobrych gwiazd ubyło Tyle słów powiedział słów co nic nie znaczą może kogoś uraził czyjeś oczy płaczą Znowu czasu mijanie znowu minął dzień komuś przyniósł radość komuś smutek zeń 21 Mijanie

22 22 A co nam jeszcze M. Nowak P. Bakal a D e A co nam jeszcze przyjdzie utracić, co mamy zyskać D Na co się skarżyć, w co się bogacić i w naszych listach D O czym będziemy pisywać jeszcze oprócz pogody e a D Jakich będziemy doznawać dreszczy, prócz tych od chłodu? a7 D E7 I czy się spełni chociażby jedno nasze wołanie a7 D E7 zanim zakuje nas w swoje drewno dąb na polanie A co nam jeszcze przyjdzie zapomnieć, co zapamiętać Jakie figury przyjmować co dzień, jakie od święta I jakich rozmów i jakich gestów przyjdzie się uczyć Ku jakim celom i jakim miejscom dążyć i kluczyć

23 23 F Fortuna kołem się toczy ktoś pcha ją, kto inny pogania F fortunę ktoś zauroczył 7 do dzisiaj szukają drania Fortuna F A świat się ciągle zmienia i postęp kroczy i kroczy F a ludzie wciąż biegnąc wkładają tę samą opaskę na oczy Fortuna kołem się toczy od knajpy do knajpy świata przy stołach pijani bogowie szukamy swego Piłata Judasz trzydzieści srebrników już wpłacił na nowe mieszkanie Piłat znów ręce umyje i znowu w łapę dostanie Życie jak pieniądz się toczy brzęczą jałmużną słowa fortuno, jak ten świat istniał gdy jeszcze nie znałaś koła?

24 A. Poniedzielski D e D Posłuchaj rażko nowej piosenki D e D o rudym majstrze z głową jak płomień E D Ten majster rażko słowa próbuje e D e D jak życie swoje, poskładać w dobry wiersz 24 Piosenka dla rażki D e Dzyń, dzyń, krople kap, kap A D To stary kran dzwoni że pora już spać D e Puk, puk, puka do drzwi A D pluszowy miś, by w łóżeczku z Tobą chrap, chrap I wiecznie szuka po całym domu słówek wygrzanych ciepłem Twych dłoni Lecz nie wiedzieć czemu ostatnio znajduje oraz więcej zziębniętych, przemoczonych i chorych Nad miastem nocą jak rudy cień czupryna majstra pochyla się dy zaśniesz rażko majster wyruszy na spacer w głąb pióra, po mleko i po chleb

25 Babsztyl D D7 Kiedy góral umiera, to góry z żalu sine D pochylają nad nim głowy, jak nad swoim synem A e D A w oddali szumi bór, odwieczną pieśń bukową A e D a on długo się sposobi, przed najdalszą drogą Kiedy góral umiera, to nikt po nim nie płacze cicho czeka, aż kostucha w okno zakołacze Oczy jeszcze raz podniesie, wysoko do nieba by pożegnać góry swoje, by im coś zaśpiewać 25 Kiedy góral umiera D e óry moje, wierchy moje, otwórzcie swe ramiona D niech na miękkim z mchu posłaniu cichuteńko skonam D e Ojcze mój halny wietrze powiej ku północy D ciepłą drżącą swoją ręką zamknij zgasłe oczy A e D Bym mógł w ziemię wrosnąć, strzelić potem do słońca smreczyną A e D i na zawsze szumieć już, nad swoją dziedziną Kiedy góral umiera, to dzwony mu nie grają cicho wspina się do bramy, góralskiego raju Tylko strumień po kamieniach żałobną nutę składa tylko nocka chmurnooka górom opowiada Kiedy góral już umrze, to nikt nie układa baśni tylko w niebie roziskrzonym mała gwiazdka gaśnie Ziemia twardą szorstką ręką tuli go do siebie by na zawsze mógł już zostać, pod góralskim niebem

26 Adam Drąg F F dy nie zostanie po mnie nic F oprócz pożółkłych fotografii e F błękitny mnie przywita świt F F w miejscu co nie ma go na mapie A kiedy sypną na mnie piach gdy mnie okryją cztery deski to pójdę tam gdzie wiedzie szlak na połoniny na niebieskie Powiezie mnie błękitny wóz ciągnięty przez błękitne konie przez świat błękitny będzie wiózł aż zaniebieszczy w dali błonie Od zmartwień wolny i od trosk pójdę wygrzewać się na trawie a czasem gdy mi przyjdzie chęć z góry na ziemię się pogapię Popatrzę jak wśród smukłych malw wiatr w przedwieczornej ciszy kona trochę mi tylko będzie żal że trawa u was tak zielona 26 Połoniny niebieskie

27 27 hyba już czas Adam Drąg 7 Zwinięte w kłębek drogi, liczą na twój czas 7 F 7 zamieniony w wielkie słońce dzień powoli gasł e F hyba już czas wracać do domu F w słońcu się chyli wierzbiny liść e F hyba już czas wracać do domu F W ciszy powrotów iść i iść Po zielonej mokrej ziemi głośniej śpiewa wiatr by najkrótszą drogę znaleźć wróży z liści kart Światło dnia już pobłądziło w drzewach i na ścieżce nie okryty zmrokiem został tylko wyraz "jeszcze"

28 28 Adam Drąg K. I. ałczyński D Oddajcie mi te małe skrzypce może na skrzypcach wygram wiatr i pochyłą ulicę D D i noc co taka niezwykła Ech muzyka A D Ech muzyka, muzyka, muzyka A D FIS spod smyka zielony kurz h A D A lecą gwiazdy zielone spod smyka A D damy karo bukiety róż Uwzględnijcie mizerne granie i nie bijcie gdy wezmę źle jakiś ton na strunie baraniej na, D, A czy E Prowadzi muzyka za smykiem drzewa w niemej podzięce oczami za smykiem suną zgrubiałe duże ręce Na moście stoją przez liście światło na smyk się sypie słuchajcie to dziecko nuci w czarodziejskim pudełku skrzypiec

29 29 Ludzie dbają o siebie A. rotowski A. Waligórski F Ludzie dbają o siebie, ludzie dbają o siebie,ludzie dbają o siebie stale uważają na siebie i chuchają na siebie noszą ciepłe skarpety i szale Zażywają mikstury, wybierają się w góry by oddychać pełnymi płucami zabijają kurczaki przyrządzają przysmaki i wzmacniają swój wątły organizm A tu lata mijają, a ci ludzie wciąż dbają góry, kury, mikstury et cetera lecz rzecz dziwna tym niemniej, choć to nie brzmi przyjemnie co raz gdzieś jakiś człowiek umiera Inni wzrokiem go mierzą, patrzą ale nie wierzą czasem któryś z nich westchnie "O rany" szepczą do siebie w sieniach "Józek popatrz na Henia - - choć nieboszczyk, a jaki zadbany" A potem po pogrzebie, znów jest słońce na niebie ten sam cykl widać znów w świetle słońca ludzie dbają o siebie, ludzie dbają o siebie, ludzie dbają o siebie do końca

30 30 Bukowina I Wojciech Bellon a E a W Bukowinie góry w niebie postrzępionym E a w Bukowinie rosną skrzydła świętym bukom minął dzień, z wiatrem z hal rozdzwoniony E a d E a i nie mogę znaleźć Bukowiny - i nie mogę znaleźć a chociaż gwiazdy mnie prowadzą - ciągle szukam W Bukowinie zarośnięte echem lasy w Bukowinie liść zieleni się i złoci śpiewa czasem banior śpiewnym basem i nie mogę znaleźć Bukowiny - i nie mogę znaleźć choć już szukam godzin krocie i dni krocie W Bukowinie deszczem z chmur opada okrzyk ptasi zawieszony w niebie nocka gwiezdną gadkę górom gada i nie mogę znaleźć Bukowiny - i nie mogę znaleźć choć mnie woła Bukowina wciąż do siebie

31 Wolna rupa Bukowina D Kiedy wstałem w przedświcie a Synaj e Prawdę głosił przez trąby wiatru D Zasmreczyły się chmury igliwiem e D Bure świerki o góry wsparte I na niebie byłem ja jeden Plotąc pieśni warkocze bukowe I schodziłem na ziemię za kwestą Przez skrzydlącą się bramę Lackowej 7 I był Beskid i były słowa 7 Zanurzone po pępki w cerkwi D baniach rozłożyście złotych D smagających się wiatrem do krwi Moje myśli biegały końmi Po niebieskich mokrych połoninach I modliłem się złożywszy ręce Do gór, do Madonny Brunatnolicej A gdy serce kroplami tęsknoty Jęło spadać na góry sine zarodziejskim kwiatem paproci Rozgwieździła się Bukowina 31 Pejzaże Harasymowiczowskie

32 32 Wojciech Bellon F Skąd przychodził, kto go znał F kto mu rękę podał kiedy nad rowem siadał - wyjmował chleb e a serem przekładał i dzielił się z psem F Tyle wszystkiego co z sobą miał - Majster Bieda Majster bieda zapkę z głowy ściągał gdy wiatr gałęzie chylił drzewom śmiał się do słońca i śpiewał do gwiazd drogę bez końca co przed nim szła znał jak pięć palców jak szeląg zły - Majster Bieda Nikt nie pytał skąd się wziął gdy do ognia się przysiadał wtulał się w krąg ciepła jak w kożuch zmęczony drogą wędrowiec boży zasypiał długo gapiąc się w noc - Majster Bieda Aż nastąpił taki rok smutny rok tak widać trzeba nie przyszedł bieda zieloną wiosną miejsce gdzie siadał - zielskiem zarosło i choć niejeden wytężał wzrok choć lato pustym gościńcem przeszło z rudymi liśćmi odpłynął w przeszłość z rudymi liśćmi odpłynął w przeszłość z rudymi liśćmi odpłynął w przeszłość - Majster Bieda

33 33 Piosenka wiosenna Wojciech Bellon a e F Zagram dla iebie na każdej gitarze świata a e F na ulic fletach na nitkach babiego lata a Wyśpiewam jak potrafię księżyce na rozstajach e F d i wrześnie i stycznie i maje e d I zagubione dźwięki i barwy na płótnach Flaminka e F d I słońce wędrujące promienia ścieżynką F raj nam graj pieśni skrzydlata e F d wiosna taniec nasz niesie po łąkach Zatańczymy się w sobie do lata F zatańczymy się w sobie bez końca A blask co oświetla me ręce gdy piszę nabrzmiał potrzebą rozerwania ciszy Przez okno wyciekł pełno go - teraz chmara wronia dziobi się w dziobach końcach, a w ogonach ogoni A pieśń moja to niknie to wraca i nie wiem co bym zrobił gdybym ją utracił

34 34 Waldemar hyliński D Wiatr przystojny w garniturze a chce podobać się złej chmurze D chmura w złości go przepędza Pechowy dzień Wiatr się schował w jakimś oknie jest szczęśliwy że nie moknie a miał wkrótce chmurze być za męża F A7 d Lecz nie jest źle, mogło być gorzej F D czasem w życiu zdarza się pechowy dzień Wiatr szczęśliwy w wolnym stanie zawsze stać go na zawianie zawsze stać go na samotny spacer A niejedna chmura teraz kocha cierpi i umiera mówiąc wietrze mogło być inaczej

35 Waldemar hyliński a d a Wśród ciszy tej co w nas śpi a a może tylko nam się zdaje d a Budzi się on - wielebny krzyk a i ból co rośnie razem z płaczem F a Wierzymy w każdą miłość, nocy i dnia F Wierzymy w każdy ranek i każdy wieczór F a Wierzymy w każdą prawdę - gdy trzeba spać F a Wierzymy w byle co - by nie czuć Nad głową noc, a noc jak koń i niepokoju tyle we mnie dzieś leci świat, gdzieś pędzi dom ktoś bliski znika nam bezwiednie dy ręką dnia dotykasz chmur a może tylko ci się zdaje Myślisz, że w nocy to nie był ból nie krzyk nad twoim małym krajem 35 A może tylko nam się zdaje

36 E. Adamiak J. Harasymowicz e Nic nie mam F e zdmuchnęła mnie ta jesień całkiem e F e Nawet nie wiem jak tam sprawy za lasem Fis h Rano wstaję - poemat chwalę e D H7 e Biorę się za słowo jak za chleb 36 Jesienna zaduma e Rzeczywiście tak jak księżyc a e D a e Ludzie znają mnie tylko z jednej jesiennej strony Nic nie mam Tylko z daszkiem nieba zamyślony kaszkiet Nie zważam na mody byle jakie Piszę, wyłącznie piszę uczuć starym drapakiem

37 J. Reiser a d Jeśli chciałbyś być moim światem muszę wiedzieć czyś tego wart a d Musisz spotkać mnie kiedyś latem by powróżyć z akacji kart F B F Licz jak chcesz, lecz pamiętaj o tym d żeby został choć jeden liść A d F Jeśli chciałbyś być moim światem wiesz już teraz z czym do mnie przyjść. Jeśli chciałbyś mieć ze mną dzieci muszę wiedzieć co wiedzie los Siądź na pniu kiedy słońce świeci by się wsłuchać w kukułki głos Licz jak chcesz i pamiętaj o tym żebyś miał z sobą chociaż grosz dy poczujesz mej ręki dotyk możesz przesłać mi kwiatów kosz Jeśli chciałbyś być moim niebem muszę wiedzieć czy wytrwasz w tym zy się manna rozmnoży chlebem czy rozwieje w niebieski dym Spójrz na gwiazdy nad swoim domem może znajdziesz mej gwiazdy blask Jeśli chciałbyś być nieboskłonem otwórz okno w wieczoru czas 37 Wróżby wiosenne Jeśli chciałbyś układać wiersze muszę wiedzieć czy będę w nich W wierszach łzy przecież są najszczersze łzy radości i godzin złych Licz jak chcesz sylab nieporządek obyś rymu nie zgubił gdzieś Jeśli chciałbyś popłynąć z prądem napisz dla mnie choć jeden wiersz.

38 J. Reiser a Letni deszcz po dachówkach szumi e D spać się kładzie każdy kto umie zasnąć a zasnąć gdy pada letni deszcz a Rzeki się pod mostami cisną e D tysiącem kropel drążą swe pismo na szybach a na szybach kładzie cienie zmierzch F Jaworzyna górom się kłania F z pod obłoków szczyty odsłania F pogoda będzie - jutro będzie ładny świt F Rozchmurzyła się Jaworzyna F już nie płacze śmiać się zaczyna F pogoda będzie jutro nie będzie smutny nikt Noc się ściele na lasach mokrych gasną światła w oknach domów samotnych w nocy samotność gorsza jest Ludzie się kryją w swoich myślach zamknięte drzwi zamknięte oczy - sen blisko blisko za oknem szczeka pies 38 Jaworzyna

39 39 Seta F Wyjdźcie z kamieni zielone wody F węże płynące w ziemi podskórnie F falą popłyńcie w niebo swobody F F obłokiem, obłokiem, obłokiem nad turnie Wody tatrzańskie 7 F 7 I deszcz wytryśnie z wielką swobodą F 7 i runie potok wielkiej Siklawy a F 7 i góry, góry popłyną z wodą a F jak wolna flota do sławy Jeziora śpiące rozsadźcie skały podnieście słońce w dymiących misach wysoko w górę, gdzie minerały żyją i świecą, żyją i świecą, żyją i świecą na Rysach Ziemia powstanie na całość wzrostu i ponad głową krzycząc głosami skoczy natchniona z lądu jak z mostu by parskać, by parskać, by parskać oceanami

40 J. Hnatowicz A. Sikorowski F dy mnie kochać przestaniesz to powiedz d F powiedz kiedy mnie kochać przestaniesz F to się człowiek wypłacze jak człowiek d w białym łóżku nad ranem Nie przysyłaj mi listów ostatnich nie owijaj w bawełnę słów paru lepiej siądźmy do ciepłej kolacji pod okapem wieczoru F Na talerzach świecy blask F dymi waza pełna gwiazd e F a pod stołem kot się łasi e F coś stuknęło na tarasie - może wiatr Piętro wyżej ćwiczą wista a zawiane towarzystwo coś przed bramą wykrzykuje stróż i tego nie daruje - stróż artysta Posiedzimy tak sobie we dwoje pośród spraw których nigdy nie było potem w starym zacisznym pokoju znowu wyznasz mi miłość dy mnie kochać przestaniesz bez racji powiedz o tym od razu kochany wtedy zjemy kolejną kolację na wieczoru dywanie 40 dy mnie kochać przestaniesz

41 41 Tawerna pod pijaną zgrają. Bukała a F Kiedy niebo do morza przytula się z płaczem 0 d7 licho sosny garbate do reszty wykrzywia E a F Brzegiem nocy wędrują bezdomni tułacze F a i nikt nie wie skąd idą - jaki wiatr ich przywiał F a Do tawerny pod pijaną zgrają F a do tańczących rozhukanych ścian F A i do dziewczyn, które serca za złamany grosz oddają F a F nie pytając czyś Ty kiep, czy drań. Kiedy wiatry noc chmurną przegonią za wodę gdy pół słońca, pół nieba, pół morza rozpali Opuszczają wędrowcy uśpioną gospodę z pierwszą bryzą znikają w pomarszczonej dali A w tawernie pod pijaną zgrają spływa smutek z okopconych ścian a dziewczyny z półgrosików amulety układają na kochanie, na tęsknotę i na żal Kiedy chandra jesienna jak mgła ię otoczy kiedy wszystko postawisz na kartę przegraną zamiast siedzieć bezczynnie i płakać lub psioczyć weź węzełek na plecy, ruszaj w świat nieznany Do tawerny pod pijaną zgrają do tańczących rozhukanych ścian i do dziewczyn, które serca za złamany grosz oddają nie pytając czyś Ty kiep, czy drań.

42 42 Jeszcze nie wracam do domu R. Schubert Jeszcze nie wracam do domu F jeszcze idę przed siebie dzień lub dwa Jeszcze nie wracam do miasta F jeszcze z wiatrem, pod wiatr, gdzie Bóg da a F Zielony plecak wezmę ze sobą do zielonego lasu D i będę wolny będę miał dużo wolnego czasu a F Nocą ogień rozpalę gdzieś i będę grzał przy nim dłonie F gitary tylko tak mi brak, i tak mi tęskno do niej Słońce mi skórę spaliło, włosy potargał mi wiatr błota mi buty zmoczyło, i ktoś pieniądze skradł Woda lśni w promieniach słońca, marszczy ją czasem szkwał ach gdybym miał ją tu ze sobą, ach gdybym tak gitarę swą miał Zostały za mną pola i lasy, zostały rozstajne drogi coraz chłodniejsze są już wieczory i trochę bolą nogi Szkoda że trzeba wracać do domu, trzeba opuścić te drzewa choć od godziny pociąg mnie wiezie, na przekór wszystkim śpiewam :

43 43 Niech się leje piwo z nieba R. Krauze a F Forsy brakło nam na szlaku zamrożona w PKO d a E a dziwnie sucho jest w plecaku coca-cola to nie to Pot już z ciała wyparował, dookoła suchy step do campingu długa droga, tam jest poczta, tam jest sklep a Niech się leje piwo z nieba d a piwo to jest życia blues d a Właśnie piwa nam potrzeba E a niech więc leje się do ust Przybyliśmy tam wieczorem, sklep zamknięty chce się spać przy ognisku na gitarze smutną pieśń ktoś zaczął grać A w manierkach czysta woda, rankiem wyruszymy znów będzie piwo i pogoda, chodźmy spać - przyjemnych snów Wały Jagiellońskie a E Muszka plujka i żuczek gnojarek a stanowili dość dobraną parę d Ona była plujka, a on tak jak żuk a E a i żyli szczęśliwie, choć im brakło nóg Muszka plujka Muszka plujka i żuczek gnojarek co dzień rano wokół krowiej kupki odprawiali balet ona była plujka, a on nie miał wujka a na dodatek nie miał nóg, ten żuk Muszka plujka i gnojarek żuczek ona była wierna, on miał kilka innych suczek w miłosnej euforii szybko mijał czas lecz to trwało krótko, bo zabił ich gaz Taka to historia smutna lecz prawdziwa ona była plujka, on był stary dziwak lecz skąd gaz spytacie, cień się plujki błąka to wina ogrodnika, bo drań puścił bąka

44 44 horoby W Wały Jagiellońskie F Na biwaku, w plecaku, na ognisku, w półmisku, na złazie, gdzieś w bazie, i na patelni w spółdzielni, Na rajdzie, ktoś znajdzie, na ziemi, w kieszeni, na wodzie i w trawie, i na wiejskiej zabawie F horoby W, choroby W, choroby W wciąż grożą nam F horoby W, choroby W, choroby W wciąż tu, tu i tam, mniam, mniam Na Japie, ktoś złapie, na Bazunie ktoś wsunie a to na dowód tego, że nie boi się niczego Na talerzu, w Sandomierzu, na szlaku, w chlebaku na nodze, po drodze, i na kaszce w menażce Na gitarze, przy barze, na befsztyku w słoiku w pociągu, w Elblągu, i na buzi u Józi Na szczycie, w kokpicie, na misce w walizce na Basi i Teresce, oraz w W na desce

45 45 Tibu dibu daj Psychoza - Toruń F E Panią coś rzuca tak w takt muzyki, zaraz to pani stolik wywróci A E zwykle to ja wywracam stoliki, gdy mi niedobrze i straszny ucisk H7 A E H7 czuję pod czaszką i przywiązują mnie do łóżeczka. Ja pani mówię niech pani nie czka, ja pani czkawkę na pamięć znam: najpierw wódeczka, potem usteczka, a potem małe tibu dibu daj Pani się krzywi i ciężko wzdycha, ja przecież forsę wykładam na stół niech pani zrobi coś z tym do licha, coś na tę nudę, na ten nastrój Ja przecież czekam, gdy nie mam przed kim, przed panią klękam Ja panią proszę, a pani stęka, proszę niech pani wykona plan Trochę piweńka moja maleńka, a potem małe tibu dibu daj Nie widzę pani w dymie knajpianym, ktoś mi na głowę kufel nacisnął czy widzi pani kontury ściany, poza tym dymem buty mię cisną A rano wyjdę żyły wypruwać dobrym uczynkom Niech pani świat mi maluje szminką, ja już i tak nie odróżniam barw Najsampierw winko moja dziecinko, a potem małe tibu dibu daj Pani upadła kiedy stół walnął, a dokumenty z torebką mi w ręce dziwne nazwisko, nowa moralność, zdjęcie z dowodu zrobione w łazience iekawy model, taka bezwstydna, a taka grzeczna Dla wszystkich chętnych liczona w pęczkach i polecana większości z nas najpierw wódeczka, potem usteczka, a potem małe tibu dibu daj

46 46 Turystyczna samba Do góry dnem Niedługo dzień się zakończy, ogniska zapłonie blask F koszulę w trzech miejscach rozdartą, załatasz kolejny już raz A potem ze złością wspomnisz fałszywy drogowskaz ten, co zamiast w góry zawieść, nad morze wyprowadził cię Turystyczna samba zna wiele dróg wybierz którąś z nich, nie żałuj nóg z turystyczną sambą wesoło jest więc zaśpiewaj z nami jeżeli chcesz (Tibi ribi bi - po ro po, po) Aura ciebie nie głaszcze, raz słońce raz zimno i deszcz znowu zbłądziłeś, wlazłeś w chaszcze, przemoczone buty co za pech Potem z furtką się długo mocujesz, by wejść na zielone łąki przed krową w panice uciekasz - trudne są te rajdowe początki Znowu dałeś ciała, nie pierwszy to raz chyba już nikomu nie spojrzysz w twarz hoć w około mówią, niewielka to rzecz ale plama zawsze plamą jest

47 47 Wędrowanie Po o - grupa związana z Klubem Piosenki Stajnia w latach Słowa i muzyka - Andrzej Starzec a E a Rozwichrzone nad głową sosny rosochate a E a biegną niebem chmurki - owieczki skrzydlate d E Senne oko jeziora zda się na w pół drzemie a E a kolorowe sady słodkie niosą brzemię a E a A nam czegoż więcej potrzeba - powiedz nam F a E a Powiedz nam lesie i drogo piaszczysta - powiedz nam Połoniny zielone przepastne doliny ukwiecone łąki strojne jak dziewczyny Płaczka wierzba przysiadła na przydrożnym rowie matka żegnająca ruszających w drogę Przemierzamy drożyny jak wędrowne ptaki co na niebie kluczem wyznaczają szlaki Dokąd, dokąd tak pędzisz uskrzydlony bracie pędzisz nie bez celu - już we krwi to macie

48 Byle a Kiedy już góry mrok gęsty przykrywa d E potoki grają monotonny song a dy stoków szeptów nic już nie przerywa d E do iebie we śnie wraca znowu on 48 Zew gór Ten miły chlupot błota pod butami szlak nie przetarty pośród zboczy gór Ten zew pamiętasz całymi latami i co rok wracasz wędrować wśród chmur Jadąc do domu pociągiem spóźnionym gorąca kąpiel w myślach gdzieś i tkwi Senne powieki wiszą jak zasłony a stukot kół przypomina i

49 49 Byle Na szlaku zbrukanym setką nóg F starzec znaczył ślad swój nikły F A w około jesień tkała dywan z kolorowych liści Daj mi panie jeszcze czas A on stawał tylko gdy gdzieś przy drodze świątki stały przed kapliczką klękał prosił starczym głosem słabym F Daj mi Panie jeszcze czas - jeszcze jeden szlak do przejścia F wiosnę witać jeszcze raz - odrobinę szczęścia Nie daj zginąć w tłocznym mieście gdzie wzrok w perspektywie ścian ginie i nie dojrzy więcej jak się chwieje zboża łan Niechaj padnę gdzieś na szlaku grób chcę mieć przy drodze i strudzony mi wędrowiec nowiny opowie Poszedł starzec dzień za dniem modląc się po drodze a gdzie upadł gdzie ma grób dopytać nie mogę Tylko czasem w górach gdzieś wędrowiec szczęśliwy siedząc pod samotnym krzyżem słyszy echo tej modlitwy

50 J&J I znowu pada znów są chmury d znowu na dworze brzydko jest 7 i drzewa mokre tam za oknem i ptaki mokre - ciągle deszcz Kropelki wody kapią z dachu i smętnie nucą piosnkę swą zy padać nigdy nie przestanie bo pada chyba setną noc Deszcz... I cały sierpień rozmazany a przecież lato miało być A tam na dworze za szybami to tylko ciągle szumi deszcz I słońce chyba już nie wyjdzie bo zapadane jest na śmierć a my musimy siedzieć w domu i tylko gapić się w ten Deszcz Deszczowe popołudnie w hałupie

51 J&J F o dzień się budzisz rano wcześnie i zdaje i się że trwasz we śnie chciałbyś coś zrobić - wielkiego coś nie możesz zacząć - jakby na złość F A życie trwa - jak co dzień - dzień F do przodu gna i goni ię Przed Tobą życie nowe już jest Sny o potędze skończyły się Wybiegniesz jutro w tę szarość dnia I tak się zacznie gonitwa Życie wciąż płynie w upiornym śnie i tłumy ludzi biegają gdzieś hcieliby przestać - odpocząć tak lecz jak tu stanąć - nie wiedzą jak Idziesz ulicą dokoła gwar ludzie wciąż biegną przed siebie tak Ten sam film w kinie - już trzeci raz może byś poszedł - gdybyś miał czas zy deszcz czy słońce, czy pada śnieg ty nie masz czasu oglądać się Aż kiedyś wreszcie szarego dnia skończy się twoja gonitwa A życie trwa - jak co dzień - dzień bez iebie gna - i goni gdzieś 51 onitwa

52 52 zasem łapię się na tym Leonard ohen (tłumaczenie: Maciej Zembaty) D zasem łapię się na tym, że się grzebię w przeszłości przysięgaliśmy sobie wytrwać w naszej miłości Ty kochałaś powoli ja skakałem jak pchełka Dziś ja jestem za cienki, a Twa miłość za wielka Ale wiem, z oczu Twych uśmiech Twój mówi mi że tej nocy jeszcze raz, jeszcze raz D będzie nam fajnie przez - jakiś czas Sam troskliwie wybrałem to wspaniałe mieszkanie okna są w nim za małe, nic nie wisi na ścianie jedno tylko jest łóżko, tylko jedna poduszka aż do rana się modlę żebyś wreszcie tu przyszła Lubię patrzeć jak ona się dla mnie rozbiera naga mięknie w ramionach gdy miłość w niej wzbiera ałym ciałem porusza, jest odważna i piękna gdybym już nie zapomniał, chciałbym o tym pamiętać

53 53 Kochałem ię dziś rano Leonard ohen (tłumaczenie: Maciej Zembaty) Kochałem ię dziś rano, ust naszych ciepła słodycz e jak senna złota burza, nade mną Twoje włosy Przed nami na tym świecie też inni się kochali i w mieście albo w lesie, też tak się uśmiechali e A teraz trzeba zacząć rozłączać się powoli D Twe oczy posmutniały, maleńka nie wolno się żegnać w ten sposób D Na pewno ię nie zdradzę, odprowadź mnie do rogu ja wiem że nasze kroki skrzyżują się ze sobą Twa miłość pójdzie ze mną, a moja tu zostanie Będziemy się zamieniać jak brzeg i morskie fale zy miłość to kajdany, nie mówmy lepiej o tym Twe oczy posmutniały, maleńka nie wolno się żegnać w ten sposób Kochałem ię dziś rano, ust naszych ciepła słodycz jak senna złota burza, nade mną Twoje włosy Przed nami na tym świecie też inni się kochali i w mieście albo w lesie, też tak się uśmiechali zy miłość to kajdany, nie mówmy lepiej o tym Twe oczy posmutniały, maleńka nie wolno się żegnać w ten sposób

54 54 Kołysanka rolnika Noc już idzie nad wioskę, światłość ciemnością zamyka do snu się kładzie obejście przodującego rolnika Kury poszły na grzędę, jutro wstaną jak ludzie kogut gdzieś się łajdaczy, nie można go będzie dobudzić Krowy śpijcie spokojnie po wieczornym udoju, połóżcie puste wymiona na ciepłym swojskim gnoju Byku wybycz się dobrze, byku ufamy tobie od iebie przecież zależy czy wzrośnie bydła pogłowie Osiołek zasnąć nie może, ma przy żłobie dylemat że kiedy zostanie osłem, nie będzie miał już w czym wybierać Świnie już światło zgasiły, zamknęły od chlewa drzwi jeszcze czasem przez okno pokażą swój świński ryj Śpij spokojnie Ursusie, śpij spokojnie bizonie niech ci się przyśni w nocy szybka obsługa w POM'ie Śpią już sierpy i kosy, na dziś skończona robota jutro znów będą kosić kłosy na wagę złota I tylko cep w kącie płacze klnie na mechanizację bezużyteczne dziś cepy - tworzą cywilizację I jeszcze smuga światła wypadła z otwartych drzwi gospodarz wyszedł z domu by zrobić wieczorne sik

55 55 Śmiech P. introwski K. M. Sieniawski F Bardzo śmiesznie jest umierać, kiedy żyć byś chciał F d E a nosić miano Oliviera, kiedy jesteś Braun Jak zabawnie chcieć i nie móc, lub nie chcieć i móc dziś Romulus jutro Remus - jutro trup, dziś wódz hciałbyś lecieć za widnokrąg - miasto i się śni zemu żyć chcesz Pinokio, w korowodzie złych dni Bardzo śmiesznie wstawać rano, kiedy spać byś chciał i z twarzyczką roześmiana wychodzić na raut Jak zabawnie myśleć o czymś, kiedy braknie słów prosto z pełni w sen wyskoczyć, w roześmiany nów hciałbyś słońce, musisz moknąć - myśląc - w to mi graj Nie umieraj Pinokio - jeszcze jedną noc trwaj

56 56 Mury Lach rande J. Kaczmarski a E a E On natchniony i młody był ich nie policzył by nikt a E a E a on im dodawał pieśnią sił śpiewał że blisko już świt Świec tysiące palili mu znad głów podnosił się dym śpiewał że czas by runął mur oni śpiewali wraz z nim E a Wyrwij murom zęby krat E a zerwij kajdany, połam bat d a a mury runą, runą, runą, E a i pogrzebią stary świat Wkrótce na pamięć znali pieśń i sama melodia bez słów niosła ze sobą starą treść dreszcze na wskroś serc i głów Śpiewali więc klaskali w rytm jak wystrzał poklask i brzmiał i ciążył łańcuch zwlekał świt a on wciąż śpiewał i grał Aż zobaczyli ilu ich poczuli siłę i czas i z pieśnią że już blisko świt szli ulicami miast Zwalali pomniki i rwali bruk ten z nami, ten przeciw nam kto sam - ten nasz najgorszy wróg a śpiewak także był sam Patrzył na równy tłumów marsz milczał wsłuchany w kroków huk a mury rosły, rosły, rosły łańcuch kołysał się u nóg

57 57 J. inter F Myślę sobie leżąc w śpiworze, F co też na górze dziać się dziś może czy wieją wiatry, czy gonią mgły, czy deszcz leje, czy słońce lśni Śpiworowiec Bo ja lubię leżeć w puchowym śpiworze i żaden chłód mnie stąd wygnać nie może hcecie to idźcie w te góry, w te chmury, wsadźcie na głowy deszczowe kaptury Ale nie ważcie się budzić mnie, kiedy leże sobie w śpiworze i śnię Śnię sobie jakby to dobrze było gdyby co dzień w górach słońce świeciło a mnie na życzenie o każdej porze dwóch murzynów po górach nosiło w śpiworze Leżę sobie w meloniku i w muszce na pachnącej siankiem mięciutkiej poduszce bo ja jestem elegancki nawet w śpiworze czym niestety nie każdy pochwalić się może Leżę sobie i liczę dwie pchły które dziś do śpiwora wskoczyły mi Bo ja bardzo lubię leżeć w śpiworze i żadna pchła mnie stąd wygryźć nie może

58 S. Krajewski A. Osiecka Nie lada głupstwa się mówi we śnie nie lada czyny się czyni po winie 58 Nie lada głupstwa A czy to pięknie, czy też nie, to każdy chłopiec wiedzieć powinien F o leli lo, o leli la, a czy nam coś to wiedza da yrkową sztuczką kończysz grę lecz trudno życie przetańczyć na linie A bywa tak, że gdy bardzo się chce to nikt nie kocha nas w czarnej godzinie zy warto wiośnie mówić nie i mrozić chłodem co samo przeminie zy warto serce zamieniać we łzę dla wszystkich ludzi nie starczy wszak wina A czy to pięknie, czy też nie, wiedzieć powinna każda dziewczyna o leli lo, o leli la, a czy nam coś to wiedza da

59 59 Dziad Kaczorowski Jacek Kleyff o tam widać w perspektywie - góra łachów i się rusza to Jaś Kaczorowski wstaje, szukać szczęścia w starych puszkach By się nie przejmować życiem podśpiewuje pieśń radosną Sam dokładnie nie pamięta, czy kaszubską, czy krakowską W szary ranek rusza w miasto, drzwi śmietnika już zamyka wczoraj z walizeczkami gwiazdor, dzisiaj z worem jak słoikarz Towarzyszka jego życia, zeszła całkiem już na marne twarz od wódki fioletowa, garb na plecach, oczy sarnie hce zanucić coś do marszu lecz zapomniał jak piosneczka szła i chyba nigdy nie wie, czy to marsz, czy "Szła dzieweczka" Społeczeństwo obok biegnie, a dziad siedzi czyta neon każdy chętnie się pociesza, że ten dziad to jeszcze nie on Wiec dlatego Kaczorowski chce odwiedzić urząd miejski by zatwierdzić nowy etat - wolny dziad obywatelski Ja tu niżej podpisany, w myśl pożytku ze mnie w mieście w nawiązaniu do tobołów, dawać mi tu cztery dwieście A tymczasem w barze POSTIW gra węgierski Locomotiv dziad zanuci, z resztek podje, przecież świetnie zna melodię Tak to śni nasz pierwszy skrzypek, lęka się że dziadem będzie chciałby mary złe odgonić i występować jak najprędzej Nagle budzi go dyrygent - To galówka Kaczor nie śpij Teatr Wielki - przedstawienie - a on zrywa się do pieśni:

60 60 Ballada o Janku Wiśniewskim Krzysztof Dowgiałło, Mieczysław holewa a E a E a hłopcy z rabówka, chłopcy z hyloni, dzisiaj milicja użyła broni E a dzielnieśmy stali i celnie rzucali - Janek Wiśniewski padł Na drzwiach ponieśli o Świętojańską, na przeciw glinom, na przeciw tankom chłopcy stoczniowcy - pomścijcie druha - Janek Wiśniewski padł Huczą petardy ścielą się gazy, na robotników sypią się razy padają dzieci, starcy, kobiety - Janek Wiśniewski padł Jeden zraniony, drugi zabity, krwi się zachciało słupskim bandytom to partia strzela do robotników - Janek Wiśniewski padł Krwawy Kociołek to kat Trójmiasta, przez niego płaczą dzieci, niewiasty poczekaj draniu, my cię dostaniem - Janek Wiśniewski padł Stoczniowcy dyni, stoczniowcy dańska idźcie do domów skończona walka świat się dowiedział, nic nie powiedział - Janek Wiśniewski padł Nie płaczcie matki, to nie na darmo, nad stocznią sztandar z czarną kokardą za chleb, za wolność, za nową Polskę - Janek Wiśniewski padł

61 61 Kiedym stawił się u nieba wrót Małgorzata Bratek 7 Kiedym stawił się u nieba wrót, F 7 przed Najwyższym się stawić kazali F F Pan zapytał ię - jakeś swe życie wiódł - Jak to jak - budowałem socjalizm Na to rzecze Pan - cóż w tym za treść synu jaśniej mów, drżę z ciekawości budowałem świat jak głosi wieść dobrobytu i sprawiedliwości Miałeś szczęście więc - powiada Pan żeś poznał go, żeś życia w nim zaznał bo ja taki świat bez nędzy i zła próbowałem sam stworzyć od lat Nie udało się ty zatem mów cóżeś zdziałał w tym świecie - jak w niebie ileż pięknych to uczynków i słów wzbogaciło twe życie i ciebie Lepszy znałeś świat - na pewno więc żyłeś mądrzej wśród szczęśliwszych ludzi życiem godnym, prawdziwym, co sens bierze z wiary że nie próżno się trudzić To wspaniałe tak, tak, tak przeżyć swe dni Pan raduje się, więc przerywasz od razu Budowaliśmy socjalizm i Na nic więcej nie było już czasu!

62 62 Bajeczki babci Pimpusiowej A. rotowski A. Waligórski (45 zwrotek ) F D Zbudował wilk elektrownię, lecz by prąd uzyskać spalał w niej cały węgiel, z kopalni od liska. 7 F F Kopalnia z elektrowni cały prąd zżerała, stąd brak światła i węgla - ale system działa. Latał sobie z radarem pewien gacek młody i po drodze omijał przeróżne przeszkody. Lecz właśnie gdy się cieszył że je tak omija, wpadłszy na jedną z przeszkód rozbił sobie ryja Kiedyś pijany zając włóczył się po rżysku, a spotkawszy niedźwiedzia naprał go po pysku. Niedźwiedź wpadłszy do domu krzyknął: Leokadio, coś się chyba zmieniło - włącz no szybko radio. Kiedyś olbrzymi niedźwiedź kucnąwszy na łące, w dość niewybredny sposób podarł się zającem. Zając się potem żonie chwalił przy obiedzie: wiesz stara nawiązałem współpracę z niedźwiedziem. homik zbierając zboże do swej norki ganiał, a obok dobry niedźwiedź chomika osłaniał. Potem zżarł mu te plony, wytarł łapą mordę, wydupczył biedne zwierzę i przypiął mu order. Dwie myszy były kiedyś dumne niesłychanie, że je kocur zaprosił do siebie na śniadanie. Jakoż było śniadanie, kocur dwakroć mlasnął, potem ziewnął, pierdnął i z powrotem zasnął. Dziobał raz wróbel glistę - glista przerażona, a on ją zaczął dziobać - dziobem od ogona. Dziobie ją, dziobie, dziobie, podziobał ją trocha, a wtem glista powiada - Stary, mów mi Zocha! Dmuchał żabę chuligan, raz kawał świntucha, dmucha ją, dmucha, dmucha, dmucha, dmucha, dmucha. Wtem bęc - z żaby królewna piękna się wyłania, a ten skurwysyn wcale, nie przerwał dmuchania. Zapylała raz pszczółka pewnego badyla, wtem czuje że od tyłu też ją ktoś zapyla. Patrzy się, a to truteń, niejaki Zenobii. Morał: Rób dobrze innym - tobie też ktoś zrobi. Udzielał raz wywiadu kotek że jest zdrowy, wtem uszka mu odpadły, oczki wyszli z głowy. Pękł mu brzuch, ogon, płuca i głosowa struna, wreszcie zdębiał, ocipiał, zesrał się i umarł. Spotyka raz tchórz tchórza idąc po podwórzu, i woła - ty nie w pracy, mój ty drogi tchórzu. Wziąłem pracę do domu - dyrektor się zgodził, co rzekłszy, wszedł do środka i tam się zesmrodził. Wraca zając po balu, w dość nietrzeźwym stanie, patrzy, a zajęczyca z niedźwiedziem na sianie. Skoczył zając, lecz zaraz z wściekłości ochłonął, - niestety- rzekł, niedźwiedzie u nas pod ochroną. Złapał niedźwiedź świstaka idąc raz pod górkę, a pragnąc na nim świstać, chciał mu dmuchać w dziurkę. Świstak - chodu, lecz zanim schował się do chaty pisnął - mógłbyś przynajmniej chamie przynieść kwiaty. Płakał niedźwiedź przed lisem, pijąc wraz z nim wódę, - Ty wiesz, mam czworo dzieci, ale wszystkie rude. Ha - krzyknął lis obłudnie, ukrywszy twarz w dłoniach, mój syn także jest rudy - ktoś nas robi w konia. Wyjrzała glista z dziury i wesoło gwizda, Wtem patrzy - z drugiej dziury sterczy druga glista. Dalejże ją uwodzić, a ta rzecze srogo: Odwalżesz się kretynko, ja jestem twój ogon.

Dzieło to dedykujemy wszystkim tym, którzy z gitarą czy innym instrumentem mącili i mącić będą ciszę i spokój Korczakowa.

Dzieło to dedykujemy wszystkim tym, którzy z gitarą czy innym instrumentem mącili i mącić będą ciszę i spokój Korczakowa. Dzieło to dedykujemy wszystkim tym, którzy z gitarą czy innym instrumentem mącili i mącić będą ciszę i spokój Korczakowa. Zebranie informacji, tekstów, opracowanie muzyczne Kajber, Micia, Tektor, Pici

Bardziej szczegółowo

APOLINARY POLEK PIOSENKI

APOLINARY POLEK PIOSENKI APOLINARY POLEK PIOSENKI 2010 UWAGA Akordy opisane zostały według strun od basowej E do E wiolinowej. Tradycyjny akord C przedstawiałby się w tym zapisie następująco: 3 3 2 0 1 0. Diagramy nie zawsze przedstawiają

Bardziej szczegółowo

Kapele 4. Wersja: i (teksty, chwyty: 2002-02-26, ostatnie poprawki: 2006-09-23)

Kapele 4. Wersja: i (teksty, chwyty: 2002-02-26, ostatnie poprawki: 2006-09-23) Wersja: i (teksty, chwyty: 2002-02-26, ostatnie poprawki: 2006-09-23) Kapele 4 Arka Noego...4 Nigdy nie zostawisz mnie...4 Przebaczone winy darowane długi...4 Sieje je...4 Święty święty uśmiechnięty...4

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej SPIEWNIK ROGOWSKI Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej SPIEWNIK ROGOWSKI Krosno 2014 Wybór piosenek Tadeusz

Bardziej szczegółowo

ŚPIEWNIK POLSKI. Polish Songbook. UNIWERSYTET W PITTSBURGHU INSTYTUT LETNI University of Pittsburgh Summer Language Institute

ŚPIEWNIK POLSKI. Polish Songbook. UNIWERSYTET W PITTSBURGHU INSTYTUT LETNI University of Pittsburgh Summer Language Institute ŚPIEWNIK POLSKI Polish Songbook UNIWERSYTET W PITTSBURGHU INSTYTUT LETNI University of Pittsburgh Summer Language Institute Introduction This songbook has been compiled for use in the University of Pittsburgh's

Bardziej szczegółowo

Andrzej Majewski NIESTRUDZONY WĘDROWIEC

Andrzej Majewski NIESTRUDZONY WĘDROWIEC Andrzej Majewski ADAM NIESTRUDZONY WĘDROWIEC BAŚŃ Adasiowi i Jasiowi kochanym synkom dedykuję Andrzej Majewski ADAM NIESTRUDZONY WĘDROWIEC BAŚŃ Ilustracje: Marcin Giejson Słowo wstępne: Stanisław Srokowski

Bardziej szczegółowo

Spiewnik... oryginalny bardzo

Spiewnik... oryginalny bardzo Spis treści 0.1 Riders on the storm.................. 2 0.2 Co za czasy....................... 2 0.3 Juz nie zapomnisz mnie................ 3 Spiewnik... oryginalny bardzo Jakub Trznadel trznadelj@o2.pl

Bardziej szczegółowo

OGRODOWE IMPRESJE Antologia Forum Ogród Ciszy

OGRODOWE IMPRESJE Antologia Forum Ogród Ciszy OGRODOWE IMPRESJE Antologia Forum Ogród Ciszy Copyright by OgrodCiszy.pl Prawa autorskie do utworów są własnością ich twórców. ISBN XXX-XX-XXXXX-XX-X Wydawnictwo Pisarze.pl ul. Mostowa 2/4 00-260 Warszawa

Bardziej szczegółowo

DUSZPASTERSTWO MŁODZIEśY OAZA PAR. NSPJ W NOWYM TOMYŚLU WWW.OAZANT.IWD.PL ŚPIEWNIK OAZOWY. Ver.0.03/03/07

DUSZPASTERSTWO MŁODZIEśY OAZA PAR. NSPJ W NOWYM TOMYŚLU WWW.OAZANT.IWD.PL ŚPIEWNIK OAZOWY. Ver.0.03/03/07 ŚPIEWNIK OAZOWY Ver.0.03/03/07 DUSZPASTERSTWO MŁODZIEśY OAZA PARAFII NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W NOWYM TOMYŚLU Wykonali: Sylwia i Sebastian Koberling Projekt okładki: Agnieszka Tuchołka Przygotowanie

Bardziej szczegółowo

DZISIAJ TU, JUTRO TAM

DZISIAJ TU, JUTRO TAM 1 S t r o n a 1. AKT SKURUCHY 1.Panie, przebacz Nam! Ojcze, zapomnij Nam! Zapomnij nam nasze winy, Przywołaj kiedy błądzimy, Ojcze zapomnij nam. 2.Panie przyjmij nas! Ojcze przygarnij nas! I w swej Ojcowskiej

Bardziej szczegółowo

K! Magna Polonia. Poznań 13 marca 1920-2010 80 K! MAGNA-POLONIA. Redakcja i skład: C! BłaŜej Hernacki F! Łukasz Wieszczeczyński

K! Magna Polonia. Poznań 13 marca 1920-2010 80 K! MAGNA-POLONIA. Redakcja i skład: C! BłaŜej Hernacki F! Łukasz Wieszczeczyński 80 Redakcja i skład: C! BłaŜej Hernacki F! Łukasz Wieszczeczyński Poznań, 13 marca 2010 r. Komers XC - lecia K! Magna Polonia Poznań 13 marca 1920-2010 2 79 Deklaracja ideowa K! Magna Polonia Nawiązując

Bardziej szczegółowo

GDY NA ANIOŁ PAŃSKI WŁAŚNIE TY

GDY NA ANIOŁ PAŃSKI WŁAŚNIE TY GDY NA ANIOŁ PAŃSKI Gdy na Anioł Pański bije dzwon Maryjo A E A fis Dusza moja śpiewa Tobie pieśń D A E Niechaj wdzięczne nutki A E Przed tron Twój płyną fis D Naszej wiary i radości zew. A E D A Najpiękniejsza

Bardziej szczegółowo

Elektryczne Gitary TEKSTY. Elektryczne Gitary. "Wszelkie prawa zastrzeżone. Publikacja możliwa tylko za zgodą autorów".

Elektryczne Gitary TEKSTY. Elektryczne Gitary. Wszelkie prawa zastrzeżone. Publikacja możliwa tylko za zgodą autorów. Elektryczne Gitary TEKSTY Elektryczne Gitary. "Wszelkie prawa zastrzeżone. Publikacja możliwa tylko za zgodą autorów". http://www.elektrycznegitary.pl e-mail: piotr@elektrycznegitary.pl WIELKA RADOŚĆ WIELE

Bardziej szczegółowo

Jedyną jest. GC/G 7. 6.BĄDŹ UWIELBIONY Bądź uwielbiony /3x Panie mój

Jedyną jest. GC/G 7. 6.BĄDŹ UWIELBIONY Bądź uwielbiony /3x Panie mój 1.MÓJ ZBAWICIEL Mój Zbawiciel, On bardzo kocha mnie, Ja nie wiem czemu miłością darzy mnie. On mi nowe życie dzisiaj ofiarować chce. Będę, będę mieszkał razem z Panem mym. Hej, hej, hej, Nananana CGda

Bardziej szczegółowo

ŚPIEWNIK PIEŚNI I PIOSENEK PIELGRZYMKOWYCH GRUPY TĘCZOWEJ II - 1 -

ŚPIEWNIK PIEŚNI I PIOSENEK PIELGRZYMKOWYCH GRUPY TĘCZOWEJ II - 1 - 1. Abba Ojcze 2. Amen jak Maryja 3. Apel Jasnogórski 4. Barka 5. Bądź pozdrowiony 6. Bądź z nami w kontakcie 7. Będę śpiewał 8. Blues Maryjny 9. Bo nikt nie ma z nas 10. BoŜa radość jak rzeka 11. Bóg kocha

Bardziej szczegółowo

Ten pierwszy. Antologia opowiadań o miłości

Ten pierwszy. Antologia opowiadań o miłości 1 2 TEN PIERWSZY Antologia opowiadań o miłości Copyright by Autorzy & e-bookowo 2009 ISBN 978-83-61184-28-7 Hwww.e-bookowo.pl U Kontakt: wydawnictwo@e-bookowo.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie,

Bardziej szczegółowo

INSCENIZACJE DLA TRZYLATKÓW Kolorowa jesień s. 2 Bałwankowa przygoda s. 6 Klub Chrupaczy s. 11 Idziemy do zoo! s. 15

INSCENIZACJE DLA TRZYLATKÓW Kolorowa jesień s. 2 Bałwankowa przygoda s. 6 Klub Chrupaczy s. 11 Idziemy do zoo! s. 15 SPIS TREŚCI INSCENIZACJE DLA TRZYLATKÓW Kolorowa jesień s. 2 Bałwankowa przygoda s. 6 Klub Chrupaczy s. 11 Idziemy do zoo! s. 15 INSCENIZACJE DLA CZTEROLATKÓW Dzień przedszkolaka s. 20 Moja rodzina s.

Bardziej szczegółowo

Wspomnienia jak legendy. z Sądeckiej Ziemi

Wspomnienia jak legendy. z Sądeckiej Ziemi Wspomnienia jak legendy z Sądeckiej Ziemi Napisała Teresa Grzegorzek pseud. Tekla Gil Strzeszyce - Ujanowice - Żmiąca 1990-1993 r. Copyright by TERESA GRZEGORZEK Sechna 1993 Opracowanie redakcyjne MAŁGORZATA

Bardziej szczegółowo

A-a-a alleluja 222 Abba Ojcze...170 Albowiem tak Bóg umiłował świat...74 Alleluja...138 Alleluja, Amen, Amen, Alleluja...68 Alleluja biją dzwony..

A-a-a alleluja 222 Abba Ojcze...170 Albowiem tak Bóg umiłował świat...74 Alleluja...138 Alleluja, Amen, Amen, Alleluja...68 Alleluja biją dzwony.. SPIS TREŚCI NR PIEŚNI A-a-a alleluja 222 Abba Ojcze...170 Albowiem tak Bóg umiłował świat...74 Alleluja...138 Alleluja, Amen, Amen, Alleluja...68 Alleluja biją dzwony..218 Alleluja chwalcie Pana...95 Alleluja,

Bardziej szczegółowo

Dołączona płyta DVD stanowi integralną część z dramatem Williama Shakespearea

Dołączona płyta DVD stanowi integralną część z dramatem Williama Shakespearea Tytuł serii: Dramaty Williama Shakespeare'a Tytuł oryginału: Romeo and Juliet Tłumaczenie z oryginału: Maciej Słomczyński Projekt okładki: Elipsa Sp. z o.o. Skład, łamanie i opracowanie tekstu: Horyzont

Bardziej szczegółowo

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki.

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Jeśli chcesz połączyć się z Portem Wydawniczym LITERATURA.NET.PL kliknij na logo poniżej. Zbigniew Uniłowski

Bardziej szczegółowo

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki.

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. GABRIELA ZAPOLSKA MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ [TRAGIFARSA KOŁTUŃSKA] OSOBY: PANI PAN DULSKI DULSKI, DULSKIE

Bardziej szczegółowo

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki.

Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Aby rozpocząć lekturę, kliknij na taki przycisk, który da ci pełny dostęp do spisu treści książki. Jeśli chcesz połączyć się z Portem Wydawniczym LITERATURA.NET.PL kliknij na logo poniżej. 1 JADWIGA COURTHS-MAHLER

Bardziej szczegółowo

Opowiedzcie. jak tu żyjecie. Spotkanie opłatkowe

Opowiedzcie. jak tu żyjecie. Spotkanie opłatkowe Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Branicach - Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny w Opolu Wydanie 11/2009(130) Rok XIII GRUDZIEŃ 2009 Spotkanie opłatkowe ŻYCZENIA Pacjentom

Bardziej szczegółowo

STEFAN ŻEROMSKI POPIOŁY (TOM PIERWSZY)

STEFAN ŻEROMSKI POPIOŁY (TOM PIERWSZY) 1 Preparación de textos: Grzegorz Bąk STEFAN ŻEROMSKI POPIOŁY (TOM PIERWSZY) W GÓRACH...2 KULIG...31 POËTICA...50 NA POKUCIE...67 NOC ZIMOWA...72 MARY...89 WIOSNA...93 SAMOTNY...112 DRZEWA W GRUDNIE...129

Bardziej szczegółowo

Zbiór pod nazwą: Poprawiacz nastroju

Zbiór pod nazwą: Poprawiacz nastroju Uważam, że wulgaryzmy nie są dobre i w codziennej pracy, w życiu jestem przeciwny postępowi wulgaryzacji języka polskiego, ale dowcipy rządzą się własnymi prawami UWAGA! Poniżej zamieszczone dowcipy, przedrukowane

Bardziej szczegółowo

Co tam u Janielskich?

Co tam u Janielskich? Co tam u Janielskich? (2007-2014) Krystyna Sztramska spis treści 1. Nowa 2. Warto czekać 3. Zwariowany dzień 4. Czy można usłyszeć Anioła? 5. Przyjaciel 6. Najlepsza siostra 7. Janielscy nie kłamią 8.

Bardziej szczegółowo

NASZA KLASA HISTORIA W XX LEKCJACH OSOBY: 1. RACHELKA, potem MARIANKA (1920-2002) 2. DORA (1919-1941) 3. ZOCHA (1919 1989) 4. JAKUB KAC (1919-1941)

NASZA KLASA HISTORIA W XX LEKCJACH OSOBY: 1. RACHELKA, potem MARIANKA (1920-2002) 2. DORA (1919-1941) 3. ZOCHA (1919 1989) 4. JAKUB KAC (1919-1941) T A D E U S Z S Ł O B O D Z I A N E K NASZA KLASA HISTORIA W XX LEKCJACH OSOBY: 1. RACHELKA, potem MARIANKA (1920-2002) 2. (1919-1941) 3. (1919 1989) 4. (1919-1941) 5. (1919-1975) 6. ABRAM (1920-2005)

Bardziej szczegółowo

MAGAZYN LITERACKI MŁODYCH NR 19 (54) TARNÓW

MAGAZYN LITERACKI MŁODYCH NR 19 (54) TARNÓW ASPIRACJ E MAGAZYN LITERACKI MŁODYCH NR 19 (54) S T Y C Z E Ń 2 015 TARNÓW publikacja GRUPY MŁODYCH AUTORÓW Dział dla Dzieci i Młodzieży MBP 33-100 Tarnów, ul. Staszica 6 tel.: (14) 688 8023/24 w. 28 e-mail:

Bardziej szczegółowo

KWARTALNIK ARTYSTYCZNY. KUJAWY I POMORZE 2010 nr 4 (68) Rok XVIII

KWARTALNIK ARTYSTYCZNY. KUJAWY I POMORZE 2010 nr 4 (68) Rok XVIII KWARTALNIK ARTYSTYCZNY KUJAWY I POMORZE 2010 nr 4 (68) Rok XVIII ARTYSTYCZNY KWARTALNIK KUJAWY I POMORZE 2010 nr 4 (68) Rok XVIII Spis rzeczy WISŁAWA SZYMBORSKA Na lotnisku / 3 Łańcuchy / 4 Są tacy, którzy

Bardziej szczegółowo