TERAPIE ANTYSTRESOWE DLA BIZNESU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "TERAPIE ANTYSTRESOWE DLA BIZNESU"

Transkrypt

1 Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia TERAPIE ANTYSTRESOWE DLA BIZNESU Realizujemy rzeczywistą: poprawę efektywności biznesowej Twojej i Zespołu, zdrowie i wolność od stresu. inwestycja w wolność od stresu i usunięcie schorzeń cywilizacyjnych = inwestycja w poprawę funkcjonowania Firmy, efektywność, poprawę wyników, szybsze uczenie się, zdrowie Managementu i pracowników, a czasem nawet... Ich życie. DOWODY w kolejnych slajdach. TO JEDYNA TAKA OFERTA W EUROPIE MEDYCYNA XXII WIEKU!

2 Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia SKUTECZNIE USUWAMY PRZYCZYNY SCHORZEŃ ( CHORÓB ) DIAGNOZUJEMY METODĄ DR R.VOLLA I DR H.SCHIMELLA (EAV/WRT) I USUWAMY PRZYCZYNY SCHORZEŃ CYWILIZACYJNYCH, TAKŻE UZNAWANYCH ZA "NIEULECZALNE": cukrzyca typ. 2, SM, astma, autoagresja /autoimmunita, neuroboreliozy, śmiertelne wirusy: HCV, HBV, HPV, schorzenia naczyniowo-sercowe, a także celiakia, łuszczyce, demencja starcza, neurotoksyny in. TO MEDYCYNA XXII WIEKU. Kraków

3 Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia SKUTECZNIE USUWAMY PRZYCZYNY SCHORZEŃ Nowoczesne narzędzia diagnostyczne oraz terapeutyczne : =>MEDYCYNA INFORMACYJNA; =>HOMOTOKSYKOLOGIA KLINICZNA: Badania EAV/WRT wg metody dr R.Voll'a i dr H.Schimella (Vega test)- to najpewniejsza metoda diagnostyczna na Świecie, do 95% pewności diagnostycznej Express Screening Voll a do automatycznych pomiarów wg metody dr R. Voll'a, Biorezonans Pasywny Mora (BRT) Nośniki informacji holograficznej Stymulatory homeostazy, Złoto monoatomowe, Bioakustyka medyczna, naprawa DNA

4 Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia SKUTECZNIE USUWAMY PRZYCZYNY SCHORZEŃ JESTEŚMY DZIŚ ŚWIATOWYMI SPECJALISTAMI z pogranicza fizyki i medycyny. Zajmujemy się medycyną informacyjną i detoksykacyjną, holografią medyczną i homotoksykologią kliniczną. W STANDARDZIE MEDYCZNYM. JESTEŚMY SKUTECZNI!

5 Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia SKUTECZNIE DIAGNOZUJEMY: ==> PRZYCZYNY TWOICH OBECNYCH I PRZYSZŁYCH CHORÓB (schorzenia układu krążenia, nieprawidłowości w narządach głównych, nieprawidłowości struktur mózgowych i układów nerwowych, aż po przyczyny powstawania i rozwoju nowotworów) ==> PRZYCZYNY "schorzeń rodzinnych" ==> NIEPRAWIDŁOWOŚCI DNA I KORY MÓZGOWEJ (USZKODZENIA GENETYCZNE) NA POZIOMIE MEDYCYNY SPERSONALIZOWANEJ Z DOBOREM SKUTECZNYCH INDYWIDUALNYCH NARZĘDZI TERAPEUTYCZNYCH ==> OBECNOŚĆ WIRUSÓW I TOKSYN W GENOMIE, które usuwamy nieinwazyjnie I USUWAMY PRZYCZYNY SCHORZEŃ ( CHORÓB )

6 Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia PRZYKŁAD: Mając przywrę w wątrobie (Fasciola hepatica) - nie ma znaczenia, jaki styl życia prowadzisz i jak bardzo o siebie dbasz - nosisz w sobie zagrożenie dla życia i jego jakości - przywra potrafi doprowadzić do zwyrodnienia komórek wątroby i raka, w przeciągu 3 lat! Jej toksyna powoduje autoagresję (autoimmunita) i uszkadza metabolizm. W dodatku zarazisz nią domowników, Rodzinę. To jedno ze schorzeń "Rodzinnych", podobnie jak bakterie chlamydie - powodujące nadciśnienie, zawały, "zwężenie" (raczej zabudowanie) naczyń krwionośnych i schorzenia układu krążenia... Zdiagnozowane - można je usunąć skutecznie w czasie kilku godzin, a w czasie kilkunastu dni można usunąć nieinwazyjnie ich toksyny i neurotoksyny z organizmu.

7

8 Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia Usuwamy skutecznie przypadki cukrzycy typ 2* - w 100% Ponad 350 mln ludzi w świecie jest chorych na cukrzycę obu typów. Cukrzyca stała się globalną epidemią. Co pięć sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnego pacjenta, a co dziesięć sekund z powodu powikłań tej choroby ktoś umiera. W Polsce choruje ok. 2,6 mln osób, z których ponad 750 tys. nawet o tym nie wie. * Pacjent współpracuje z nami i stosuje się do zaleceń

9 Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia na przewlekłą chorobę nerek cierpi ok. 4,5 mln Polaków, ale ponad 90 % nie wie o tym i nie leczy się. Większość z nich prawdopodobnie umrze przedwcześnie, z powodu powikłań sercowo-naczyniowych tzw. killer Nr 1 w Polsce (...) ==> MY DIAGNOZUJEMY I SKUTECZNIE USUWAMY ICH PRZYCZYNY W CZASIE (ŚREDNIO) OK TYGODNI.

10 Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia OŚRODEK SZKOLENIOWY MEDYCYNY INFORMACYJNEJ I DETOKSYKACYJNEJ SZKOLIMY terapeutów w zakresie metody Voll'a, obsługi aparatury do badań wg metody dr R. Voll'a i Vega Testów PRZEKAZUJEMY ŚWIATOWE KNOW-HOW - w zakresie możliwości, narzędzi, skuteczności terapeutycznej medycyny informacyjnej oraz detoksykacyjnej: - autoagresja przy borrelii, SM, autoimmunita seniorów - toksyny i neurotoksyny, także borrelii - nieinwazyjne usuwanie cukrzycy, nadciśnienia, celiakii, depresji naprawa DNA, usuwanie wirusów i toksyn z genomu (...)

11 Usuwanie stresu a zarządzanie stresem i radzenie sobie ze stresem 1. Podejmowałaś/eś próby radzenia sobie ze stresem czy zarządzania stresem? - a nie jego usunięcia? i dalej jesteś zmęczona/y, nie możesz się zrelaksować? Czy to ma sens? => organizm obciążony stresem zawsze przechodzi w tryb pracy "awaryjnej", rozwija się depresja, ogniska zakaźne w narządach, z czasem uszkadza się system immunologiczny o czym poniżej (dowody, światowe badania), często zaczyna niszczyć własne tkanki i rozwijają się poważne schorzenia /choroby. 2. Zarządzenie własnym stresem? To tylko nieudolne opóźnianie nieuniknionej dewastacji organizmu. To droga pochyła do schorzeń i złej jakości życia, o czym poniżej. Czy to ma sens?

12 Instytut R&D im dr R. Voll'a zaprasza na: skuteczne usunięcie stresu i stanów lękowych, poprzedzone diagnozą EAV/WRT i Express scan Voll a obciążeń: stresem, depresją, obciążeń emocjonalnych, nieprawidłowości w organizmie i narządach głównych, obciążeń pasożytniczych, toksycznych, atoagresji => (opcja na życzenie) usunięcie przyczyn zagrożeń dla zdrowia /schorzeń/, zdiagnozowane badaniem EAV /WRT - szybkie i nieinwazyjne, bez leków (cukrzyca, astma, autoimmunita/autoagresja, alergie, borelioza, nadciśnienie, depresja, schorzenia układu krążenia, HCV, HPV, parazyty i in.). To jedyna taka oferta w Europie.

13 Na nośniku holograficznym zapisana jest tylko informacja - językiem zrozumiałym dla mózgu, o stymulacji usunięcia stresu, depresji i obciążeń emocjonalnych, neurotoksyn. Dociera przez biopole. Zadanie zostaje wykonane przez układ immunologiczny człowieka. Szybko, skutecznie. Równocześnie rozpoczyna się proces neutralizacji szkód, jakie stres poczynił w organizmie (o czym niżej), włącznie z odkwaszeniem organizmu, usuwaniem wszelkich toksyn, pleśni i grzybów (candida). ZARZĄDZASZ ZESPOŁEM, PRAGNIESZ WYNIKÓW TYLKO 1,5 GODZINY - tyle zajmą: prezentacja o mechanizmach i konsekwencjach stresu w organizmie, badanie EAV/EDT i Express Screening Volla oraz przekazanie nośnika informacji holograficznej Instytutu minutowe badanie kontrolne za 2-8 tygodni - taki jest czas trwania terapii. Terapia polega na prostym noszeniu zawieszonego na szyi dysku - nośnika informacji holograficznej - najnowocześniejszego narzędzia medycyny informacyjnej i detoksykacyjnej na świecie (więcej: oraz zażywaniu pierwiastków w postaci monoatomowej. Więcej na

14 Na życzenie także: => Trening Jacobsona => Trening autogenny Schultza.

15

16 - usunięcia stresu: - efektywność, - koncentracja, - zdrowie, - zaangażowanie, - lojalność, - dobra kondycja fizyczna i psychiczna; - koniec efektu "wypalenia"! Metoda MEDYCYNY INFORMACYJNEJ jest 0/1, bez skalowania stopnia. Rozpoznanie czyli pewna diagnoza EAV/WRT i usunięcie (2-8 tygodnie). Najprościej to brzmi tak: => masz balast pozbywasz się balastu! wypaliłeś się => poprawiasz wyniki pracy i uczenia się, koniec lęków i chronicznego zmęczenia. Odnajdujesz własną wartość, PASJĘ ZAWODOWĄ i cel życia! W kolejnym slajdzie SKUTEK terapii antystresowej: Badanie przeprowadzone w Londynie na 6 tys. osób z kadry kierowniczej wielkich przedsiębiorstw,

17 SKUTEK TERAPII /Światowe BADANIA/: - usunięcia stresu: Badanie przeprowadzone w Londynie na 6 tys. osób z kadry kierowniczej wielkich przedsiębiorstw, (po długotrwałej terapii...) obniżającej poziom stresu w ciele Stwierdzono stopniowe /od 6 tyg. do 6 miesięcy/: - obniżenie ciśnienia tętniczego - poprawę równowagi hormonalnej - podniesienie o 100% poziomu DHEA /hormonu młodości/ - obniżenie kortyzolu o 23% - spadek palpitacji serca z 47% do 30% w ciągu 6 tygodni a do 25% w ciągu 3 miesięcy - spadek objawów wewnętrznego napięcia z 41% do 15% a potem do 6% - spadek bezsenności z 34% do 6% - obniżenie poczucia zmęczenia z 50% do 12% - spadek różne rodzaju bólu, w tym bóli krzyża z 30% do 6% - spadek poczucia zalęknienia z 33% do 5% - spadek niezadowolenia z 30% do 9% - uczucia wściekłości z 20% do 8% - zauważalną poprawę funkcjonowania firmy i stosunków międzyludzkich - panowanie nad wewnętrznymi reakcjami - poprawę wyników uczenia się - większą efektywność pracy, w bardziej zgodny i skoordynowany sposób na podstawie opracowania Davida Servan- Schreibera Zdrowiej, pokonaj stres lęk i depresję.

18 Nośniki informacji holograficznej to dyski holograficzne z zapisem setek i tysięcy informacji holograficznych (fizyka w medycynie). Dla ich stworzenia wykorzystaliśmy aktualną wiedzę światową z obszarów fizyki w medycynie, medycyny informacyjnej i detoksykacyjnej, holistyki, medycyny chińskiej. ZAPROGRAMOWANE HOLISTYCZNIE PRZEZ INSTYTUT. Oddziaływają one tylko pozytywnie na organizm, przez ciało energetyczne, przekazują holograficzne odzwierciedlenia idealnego zdrowia naturalnego, esencji kwiatowych, energetyzują i wzmacniają pośrednio układ immunologiczny, ukierunkowując go precyzyjnie na usuwanie przyczyn nieprawidłowości. Dodatkowo zbierają negatywne emocje i obciążenia. Organizm i jego mózg potrafi odczytać te pozytywne holograficzne informacje i wibracje oraz zmobilizować się do przywrócenia homeostazy - równowagi. Nawet samodzielnie usunąć chlamydie, powodujące zawały serca i wylewy czy bezpłodność, czy wydalić gluten, neurotoksyny, toksyczną rtęć, kadm i ołów z organizmu... Badamy to precyzyjnie właśnie aparaturą do metody dr R.Voll a. Więcej o nośnikach informacji holograficznej:

19 Złoto monoatomowe Złoto Alchemików Wiedziałeś, że historia poszukiwania mitycznego złota Alchemików była poszukiwaniem harmonii emocjonalnej i transformacji negatywnych emocji?... czyli skutecznego usuwania stresu i depresji? bo cóż warte złoto bez szczęścia i zdrowia, ale i efektywności na co dzień, wysokiej biowitalności? Terapia jest ŁAGODNA, na co dzień prawie niezauważalna, NATURALNA.

20 Dlaczego powinniśmy regularnie usuwać stres? Konsekwencje stresu wg medycyny informacyjnej: Stres zostawia w organizmie fizyczne toksyny i mnoży fizyczne problemy zdrowotne: => samodzielnie uszkadza system immunologiczny (tzw. autoimmunita), prowadząc do autoagresji i wielu poważnych schorzeń => zagęszcza śluz i tworzy ogniska zakaźne w narządach głównych - przyczyna chorób i zagrożeń dla życia => powoduje złe trawienie cukrów, a źle strawiony cukier jest skwaszany w jelicie i staje się pożywką dla drożdżaków (candida). W stanie stresu ich tempo wzrostu jest niewyobrażalne.

21 Konsekwencje stresu wg medycyny informacyjnej cz.2 => wydziela się adrenalina i noradrenalina. Zbędne dla organizmu cukry są magazynowane w tkance podskórnej i narządach. Jeśli nie "walczymy", wzrasta stężenie cukru we krwi. Cukier ten jest odkładany w narządach i tkance podskórnej => zakwaszenie jest neutralizowane wapniem, stąd jego niedobory w organizmie. => zbyt duży potencjał w układzie nerwowym wywołuje wybuchy emocji, ból głowy, problemy z koncentracją

22 Wg europejskiego autorytetu medycyny informacyjnej i detoksykacyjnej, dr J.Jonasa, autora "Detoksykacji w praktyce": "Tylko usuniecie toksyn z organizmu umożliwi całemu złożonemu systemowi niezawodne działanie... Toksyny naruszają zarówno kod genetyczny, jak i produkcję hormonów, równowagę biochemiczną, metabolizm komórkowy oraz inne procesy przebiegające w naszym organizmie... Traumy oraz przeżycia psychiczne są kodowane przez nasz układ genetyczny. Te negatywne - tworzą psychocysty (programy psychopatologiczne) w naszym ciele. Niepokój i stres stanowią czynniki szkodliwe dla głównych narządów ciała: nerek, serca, śledziony. Stres powoduje zagęszczenie śluzu, dostającego się do nerek i w znacznej mierze przyczynia sie do powstania w nich ognisk zakaźnych... Lek i depresja są konsekwencją zaburzeń funkcji miedzymózgowia, spowodowanych toksynami w organizmie... Z ogniskami zakaźnymi w korze mózgowej spotykamy sie u już dosyć młodych ludzi, którzy bardzo subiektywnie wskazują na pogorszenie koncentracji i pamięci krótkotrwałej... Stres dodatkowo pogłębia sytuację w CUN (Centralny Układ Nerwowy). Stres i negatywne emocje, które w nas często powstają w ciągu całego życia, stanowią jedną z najważniejszych przyczyn zagęszczania śluzu i powstawania ognisk zakaźnych - przyczyn późniejszych schorzeń i dolegliwości (przypis - JR).

23 Wg europejskiego autorytetu medycyny informacyjnej i detoksykacyjnej, dr J.Jonasa, autora "Detoksykacji w praktyce": Negatywne przeżycia zostają "zepchnięte" do podświadomości, a jednak niezwykle mocno oddziaływają na myślenie, zachowania oraz emocjonalność człowieka (stres). Medycyna informacyjna dysponuje określonymi środkami do ich likwidacji. Staramy się zwrócić uwagę Klientów nie tylko na istnienie stresu ogólnego, ale również napięcia miejscowego, czyli stresu tkankowego, który także wywiera wpływ na nasz organizm. Zdarza się, że człowiek traktuje stałe napięcie, stres i psychiczne blokady, jako normę, ponieważ nie zna innego stanu... Stres sercowy ma swoje źródło w emocji, zwanej niepewnością, stres dróg oddechowych ma związek z napięciem psychicznym, stres śledziony i narządów z nią powiązanych jest wynikiem zmartwień i częstego ich rozpamiętywania, na stres nerek i układu moczowego wpływa odczuwanie leku, stres wątroby i dróg żółciowych ma natomiast związek z niezadowoleniem i brakiem zdecydowania. Ogniska i substancje toksyczne w narządach głównych, wywołując bezpośrednio ich uszkodzenie lub prowokując układ immunologiczny do samobójczego ataku, stanowią przyczynę poważnych schorzeń lub nawet zagrożenie życia. Ogniska zakaźne oddziałują toksynami na poszczególne części układu nerwowego, wywołując jego zaburzenie. Pierwszy syndrom depresji jest wynikiem ogniska w płucach lub w wątrobie, dopiero później następuje funkcyjne lub trwałe uszkodzenie międzymózgowia. Początek stanów lękowych oznacza uszkodzenie nerek lub serca, a dopiero później dochodzi do dewastacji odpowiednich struktur CUN i do stanów przewlekłych. W sferze oddziaływania płuc znajduje się płat czołowy mózgu, w którym mieszczą sie ośrodki odpowiedzialne za pamięć i inteligencje społeczną.

24 Wg europejskiego autorytetu medycyny informacyjnej i detoksykacyjnej, dr J.Jonasa, autora "Detoksykacji w praktyce": STĄD (JR): PODSTAWOWYM CZYNNIKIEM WPŁYWAJĄCYM NA NASZĄ PSYCHIKĘ - oprócz oczywistych wpływów psychologicznych - JEST OBECNOŚĆ OGNISK ZAKAŹNYCH W ORGANACH PODSTAWOWYCH CZŁOWIEKA. U osób, które poddały się długotrwałym terapiom, schorzenie, na które cierpiały, wytworzyło w korze mózgowej swój obraz, obecny nawet po usunięciu problemu (symptom fantomowy). Fantomowe ognisko zakaźne może wywoływać ponowne problemy zdrowotne. W międzymózgowiu lub w moście (pons) znajduje się struktura zwana formatioreticularis, która podtrzymuje ludzką aktywność. Obecność ogniska w tej okolicy wpływa na odczuwanie zmęczenia i obniżenie aktywności. Śródmózgowie, to obok przysadki mózgowej, podwzgórza i szyszynki - także układ emocjonalny, zwany limbicznym, który jest odpowiedzialny za czucie i samopoczucie."

25 USUWAMY PRZYCZYNY, SZYBKO I SKUTECZNIE Nasza ultranowoczesna aparatura do metody dr R.Voll'a i dr H.Schimella pozwala szybko (do 1 godz.) diagnozować obecność ognisk zakaźnych w narządach głównych i powiązanych, inne możliwe obciążenia w organizmie i ich przyczyny (toksyny, pasozyty), w tym obciążenie stresem, i jego umiejscowienie, depresję, psychocysty, zaburzenia emocjonalne i inne. Szybko i nieinwazyjnie usuwamy te obciążenia, bez leków.

26 W kolejnych slajdach prezentujemy światowe badania nad stresem - prezentacja autorstwa Ośrodka Edukacyjnego KINEZIS II Prawa autorskie zastrzeżone: Energy MED International Sp. z o.o., 2012, Kraków, Instytut R&D im dr R.Voll a

27 Choroby, które dziś nas nękają, wynikają ze stopniowego narastania uszkodzeń i niekorzystnych zmian.(...) Punktem zwrotnym w medycynie było zrozumienie, że stres może być czynnikiem wywołującym lub pogarszającym przebieg wielu powoli postępujących chorób. * * Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu dr Robert M. Sapolsky, wyd. PWN 2010

28 Jeśli byłbyś zebrą walczącą o życie albo lwem goniącym za posiłkiem, mechanizmy reakcji fizjologicznych twojego organizmu byłyby idealnie przystosowane do poradzenia sobie z takim krótkotrwałym kryzysem natury fizycznej. Dla większości zwierząt zamieszkujących tę planetę stres, to właśnie krótkotrwały kryzys: albo kończysz się ty albo stres. * * Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu dr Robert M. Sapolsky, wyd. PWN 2010

29 Kiedy tak sobie siedzimy i zamartwiamy się różnymi kłopotami uruchamiamy te same reakcje fizjologiczne. Jednak bardzo liczne dowody pokazują, że choroby związane ze stresem pojawiają się głównie wtedy, gdy nadmiernie aktywizujemy układy fizjologiczne, które wyewoluowały jako przystosowanie do reakcji na ostre zagrożenie natury fizycznej. My uruchamiamy je na kilka miesięcy bez przerwy, kiedy martwimy się hipotekami, związkami czy awansami. * * Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu dr Robert M. Sapolsky, wyd. PWN 2010

30 Badania wskazują, że depresja i choroby serca są najczęstszymi chorobami wywołanymi stresem, a u 65 milionów Amerykanów zdiagnozowano zaburzenia lękowe. Zarówno dorośli jak i dzieci nie potrafią się wyciszyć, potrzebują stale stymulujących bodźców, żeby się nie nudzić. Wzorzec chronicznego stresu staje się dla organizmu wzorcem podstawowym.

31 Mózg, w obliczu zagrożenia włącza programy obronne, blokując tym samym mechanizmy rozwojowe. Aby przetrwać niebezpieczeństwo włączony zostaje cały odmienny system reakcji i procesów. 100 tys. programów genetycznych pracuje w dwu grupach: rozwój, obrona-ochrona. System ciało-mózg nie może jednocześnie pracować w trybie obronnym i trybie rozwojowym.

32 Stres to obrona W stresie Autonomiczny Układ Nerwowy odłącza funkcje utrudniające przetrwanie funkcje rozwojowe!!! W obronie (OD): układ mięśniowo-szkieletowy odrzuca potrzeby narządów głównych organizmu W równowadze (DO): układ mięśniowo-szkieletowy wykonuje polecenia narządów COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

33 REAKCJA KOMÓRKI (DO) COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

34 REAKCJA KOMÓRKI (OD) COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

35 Stres to reakcja na coś, co mózg postrzega jako zagrażające. Im dłuższy stres - tym większe tłumienie funkcji rozwojowych. W stresie aktywizuje się tyłomózgowie, które dostaje więcej krwi niż przodomózgowie. W badaniach na myszach, różnica ta dochodziła do 50 %. COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

36 FIZJOLOGICZNE REAKCJE NA STRES Doświadczenie zagrożenia, uczucie strachu, gniewu, inicjuje w naszym mózgu szereg reakcji, cały złożony proces będący odpowiedzią na stres w naszym ciele. Podwzgórze wysyła impuls do układu nerwowego, ten z kolei pobudza gruczoł nadnerczy do wydzielania adrenaliny a następnie kortyzolu. COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

37

38 FIZJOLOGICZNE REAKCJE NA STRES ADRENALINA powoduje: przyspieszenie bicia serca płytki i szybki oddech skierowanie krwi do dużych partii mięsni ramion i nóg dla umożliwienia walki lub ucieczki napięcia z tyłu kolan w celu ochrony ścięgna Achillesa przed zerwaniem ( odruch ochrony ścięgna), co w przypadku niepodjęcia walki lub ucieczki powoduje zachwianie równowagi. Stan ten zmusza ciało do kompensacyjnego napięcia mięśni pleców i szyi w celu utrzymania pozycji pionowej. napięcie mięśni pleców prowadzące do zmian w kręgosłupie COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

39 FIZJOLOGICZNE REAKCJE NA STRES ADRENALINA powoduje: napięcie mięśni szyi i ramion wywierające nacisk na naczynia krwionośne w tym obszarze i powodujące hamowanie odpływu krwi z mózgu, co może być przyczyną sztywności karku, bólu głowy i innych poważniejszych chorób i dolegliwości napięcia w okolicy stawu żuchwowo skroniowego, w celu ochrony szczęki przed uszkodzeniem. Staw ten jest najbardziej unerwionym stawem w naszym ciele gdyż nerwy te przekazują bodźce z twarzy do mózgu i wpływają na mimikę twarzy, ruchy oczu, ust, języka. Napięcie tych mięśni ogranicza widzenie, wydawanie głosu, ekspresję twarzy, szerokie otwarcie ust. COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

40 FIZJOLOGICZNE REAKCJE NA STRES ADRENALINA powoduje: trudność w płynnym poruszaniu się i elastyczności ruchów zmiany w pracy mięśni oczu. Źrenice rozszerzają się w celu dostarczenia maksymalnej ilości światła ( dla znalezienia w otoczeniu źródła zagrożenia) i koncentracji na widzeniu peryferyjnym. Z czasem, w stanie chronicznego stresu, zewnętrzny mięsień oka napina się coraz bardziej, a wewnętrzny słabnie. Słabsze mięśnie wewnętrzne utrudniają skupianie wzroku, co powoduje np. trudności z czytaniem, gdyż przy tej czynności oczy powinny umieć skupić się na tekście i wodzić współpracując ze sobą. COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

41 FIZJOLOGICZNE REAKCJE NA STRES (cd) ADRENALINA powoduje: W sytuacji stresu, dominujące oko kontroluje otoczenie widzeniem peryferyjnym, a drugie czyta. Śledzenie tekstu jest zajęciem drugorzędnym dla mózgu w stresie, co powoduje szybkie zmęczenie oczu i trudności w rozumieniu tekstu. hamowanie czynności trawiennych ( zwłaszcza pokarmów ciężkostrawnych), gdyż energia zużywana do tego celu zostaje przeznaczona na pracę mięśni (reakcja wali lub ucieczki). Efektem tego stanu może być: niestrawność, nadkwasota lub inne problemy żołądkowe np. choroba wrzodowa. COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

42 FIZJOLOGICZNE REAKCJE NA STRES KORTYZOL Jest to drugi z hormonów, uwalniany z kory nadnerczy w reakcji na stres, a jego działanie: blokuje metabolizm glukozy, niszcząc tkanki m.in. kości (zwiększa ryzyko osteoporozy) hamuje wchłanianie protein powoduje uwalnianie tłuszczu do krwi, który nie jest wykorzystywany do walki lub ucieczki lecz gromadzony, co prowadzi do otyłości COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

43 FIZJOLOGICZNE REAKCJE NA STRES (cd) KORTYZOL powoduje niszczenie lub uszkodzenie komórek w hipokampieczęści mózgu pomagającej tworzyć wspomnienia po uprzednim otrzymaniu bodźca z innej części mózgu, co w efekcie prowadzi do osłabienia pamięci i kreatywności. powoduje zwiększenie lepkości i gęstości płytek krwi ( ochrona organizmu przed utratą krwi w przypadku zranienia) przez co przywierają one do ścianek naczyń krwionośnych zawężając światło naczyń. powoduje depresję, zmęczenie, bóle mięśni, podwyższone ciśnienie krwi, wrzody żołądka, niski wzrost, problemy z płodnością. COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

44 FIZJOLOGICZNE REAKCJE NA STRES KORTYZOL prowadzi do przedwczesnego starzenia się organizmu. Mechanizm walki o przetrwanie jest naszym sprzymierzeńcem, jeśli nie trwa zbyt długo. Przedłużający się przechodzi w stres chroniczny i wywołuje określone reakcje systemu mózg- ciało. COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

45 REZONANS NEUROBIOLOGICZNY Badacze zaobserwowali, że w naszym mózgu zachodzi zjawisko, które możemy nazwać neurobiologicznym rezonansem. (...) obserwowanie czynności wykonywanej przez kogoś innego prowadziło u obserwatora (...) do aktywacji własnego programu neurobiologicznego, i to dokładnie tego programu, który byłby w stanie doprowadzić do wykonania obserwowanej czynności (...) * * Empatia. Co potrafią lustrzane neurony Joachim Bauer, PWN 2008 COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

46 Badania doprowadziły do odkrycia struktur zwanych neuronami lustrzanymi. Komórki nerwowe, które realizują określone programy we własnym organizmie, i które stają się aktywne także wtedy, gdy obserwujemy lub w inny sposób współodczuwamy, jak inny osobnik realizuje ów program, nazywane są neuronami lustrzanymi. * * Empatia. Co potrafią lustrzane neurony Joachim Bauer, PWN 2008 COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

47 NEURONY LUSTRZANE Neurony lustrzane aktywizują się nie tylko podczas obserwacji wykonywanej czynności przez kogoś innego ale również reagują na inne bodźce związane z tym działaniem np.: dźwięki smak zapach lub samą rozmowę o czynności Wytwarza się wewnętrzna kopia. Proces odzwierciedlania zachodzi równocześnie i mimowolnie. Eksperymenty pokazują, że zarówno u małp, jak i u ludzi, neurony lustrzane są aktywne tylko wtedy, kiedy obserwowany jest aktor biologiczny COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

48 NEURONY LUSTRZANE Wykazano w badaniach, że działania ludzkie przedstawiane w takich mediach jak kino czy telewizja, docierają do systemu lustrzanych neuronów i doprowadzają je do dostrajania się. Podobnie działają gry komputerowe. Kontakty społeczne, spontaniczność, emocjonalne porozumienie, są możliwe dzięki neuronom lustrzanym. COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

49 NEURONY LUSTRZANE Dziecko zostaje genetycznie wyposażone w pakiet startowy neuronów lustrzanych ale to od środowiska, w którym przebywa, zależy czy będzie miało szansę na ich uaktywnienie. Doświadczenia związane z relacjami z innymi ludźmi mają olbrzymi wpływ na mikro struktury naszego mózgu. Jak przyznaje neurobiolog prof. Joachim Bauer: W żadnym innym obszarze znaczenie relacji międzyludzkich dla biologii naszego ciała nie jest tak wyraźne, jak w przypadku układów lustrzanych. (...) jesteśmy neurobiologicznie zaprogramowani na tworzenie więzi. COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

50 Badania pokazują, że strach, napięcie i stres w ogromnym stopniu redukują ilość sygnałów generowanych przez neurony lustrzane. Kiedy pojawiają się napięcie i strach - zamierają procesy zależne od układów lustrzanych neuronów: zdolność wczucia się, zrozumienie innych i spostrzegania subtelnych sygnałów. (...) oraz zdolność uczenia się. * * Empatia. Co potrafią lustrzane neurony Joachim Bauer, PWN 2008

51 NEURONY LUSTRZANE Także w trudnych relacjach interpersonalnych, w konfliktach i kryzysach, znalezienie wyjścia możliwe jest tylko wtedy, gdy nie panuje atmosfera strachu. Jedynie wtedy osoby zaangażowane są w stanie włączyć do swoich doświadczeń nowe aspekty, czyli czegoś się nauczyć. - twierdzi prof. Joachim Bauer COPYRIGHT BY KINEZIS 2011

52 Program społeczny i badania nad stresem Realizujemy program społeczny i badania nad stresem : "NO MORE STRESS - Stres destrukcją dla Ciebie jako managera, pracownika, rodzica, rozwijającego się dziecka". I usuń skutecznie więcej:

53 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ I POŚWIĘCONY CZAS Instytut R&D im dr R.Voll a Jacek Rybak, CEO, Prezes tel , tel , , Prawa autorskie zastrzeżone: Energy MED International Sp. z o.o., 2012, Kraków, Instytut R&D im dr R.Voll a

Dlaczego powinniśmy regularnie usuwad stres? Konsekwencje stresu wg medycyny informacyjnej:

Dlaczego powinniśmy regularnie usuwad stres? Konsekwencje stresu wg medycyny informacyjnej: Dlaczego powinniśmy regularnie usuwad stres? Konsekwencje stresu wg medycyny informacyjnej: Stres zostawia w organizmie fizyczne toksyny i mnoży fizyczne problemy zdrowotne: => samodzielnie uszkadza system

Bardziej szczegółowo

SKUTECZNIE USUWAMY PRZYCZYNY SCHORZEŃ ( CHORÓB )

SKUTECZNIE USUWAMY PRZYCZYNY SCHORZEŃ ( CHORÓB ) SKUTECZNIE USUWAMY PRZYCZYNY SCHORZEŃ ( CHORÓB ) DIAGNOZYJEMY METODĄ DR R.VOLLA EAV/EDT I USUWAMY PRZYCZYNY SCHORZEŃ CYWILIZACYJNYCH UZNAWANYCH ZA "NIEULECZALNE": cukrzyca typ. 2, astma, autoagresja /autoimmunita,

Bardziej szczegółowo

Ultranowoczesne KOMPLEKSOWE BADANIE EAV/EDT metodą dr R.Volla oraz metodą dr H.Schimella

Ultranowoczesne KOMPLEKSOWE BADANIE EAV/EDT metodą dr R.Volla oraz metodą dr H.Schimella Kraków, dnia 2013-02-15 Ultranowoczesne KOMPLEKSOWE BADANIE EAV/EDT metodą dr R.Volla oraz metodą dr H.Schimella (najpewniejsza metoda diagnostyczna na Świecie, do 95% pewności diagnostycznej, w czasie

Bardziej szczegółowo

diagnostyka EAV/EDT całego organizmu w czasie do 1 godziny, (także) PASOŻYTY W

diagnostyka EAV/EDT całego organizmu w czasie do 1 godziny, (także) PASOŻYTY W KOMPLEKSOWE BADANIE METODĄ DR R.VOLLA i DR H.SCHIMELLA - Najpewniejsza na Świecie diagnostyka EAV/EDT całego organizmu w czasie do 1 godziny, (także) PASOŻYTY W TWOIM ORGANIZMIE. Tak, Twoim! I w Twojej

Bardziej szczegółowo

Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie FUNKCJONALNOŚĆ PROGRAMOWANYCH KRYSZTAŁÓW WYSOKOENERGETYCZNYCH INSTYTUTU

Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie FUNKCJONALNOŚĆ PROGRAMOWANYCH KRYSZTAŁÓW WYSOKOENERGETYCZNYCH INSTYTUTU Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie FUNKCJONALNOŚĆ PROGRAMOWANYCH KRYSZTAŁÓW WYSOKOENERGETYCZNYCH INSTYTUTU FUNKCJONALNOŚĆ PROGRAMOWANYCH KRYSZTAŁÓW WYSOKOENERGETYCZNYCH INSTYTUTU Dzięki

Bardziej szczegółowo

Opcja konsultacji lekarza (dr n.med.) - eksperta medycyny przyczynowej (dodatkowo płatna, do uzgodnienia w gabinecie).

Opcja konsultacji lekarza (dr n.med.) - eksperta medycyny przyczynowej (dodatkowo płatna, do uzgodnienia w gabinecie). KOMPLEKSOWE BADANIA ORGANIZMU W GABINETACH NOMA MEDICA VOLLA POD KĄTEM DIETETYCZNYM, W TYM BADANIE METABOLIZMÓW (MEDYCYNA PRZYCZYNOWA), Z DOBOREM DIETY LECZNICZEJ Ultranowoczesne kompleksowe badanie -

Bardziej szczegółowo

TRUDNOŚCI WYNIKAJĄCE ZE STANU ZDROWIA i KONDYCJI UCZNIA. analiza psychologiczna

TRUDNOŚCI WYNIKAJĄCE ZE STANU ZDROWIA i KONDYCJI UCZNIA. analiza psychologiczna TRUDNOŚCI WYNIKAJĄCE ZE STANU ZDROWIA i KONDYCJI UCZNIA analiza psychologiczna Beata Dobińska psycholog Zachodniopomorska Szkoła Biznesu CHOROBA PRZEWLEKŁA A FUNKCJONOWANIE DZIECKA 1569,7 tys. dzieci i

Bardziej szczegółowo

Człowiek żyje życiem całego swojego ciała, wszystkimi jego elementami, warstwami, jego zdrowie zależy od zdrowia jego organizmu.

Człowiek żyje życiem całego swojego ciała, wszystkimi jego elementami, warstwami, jego zdrowie zależy od zdrowia jego organizmu. RUCH TO ZDROWIE Człowiek żyje życiem całego swojego ciała, wszystkimi jego elementami, warstwami, jego zdrowie zależy od zdrowia jego organizmu. P A M I Ę T A J Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Wspieranie miękkich kompetencji dziecka Mgr Beata Skowrońska Uniwersytet w Białymstoku 2 października 2014 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL

Bardziej szczegółowo

Uzależnienia. Nabyta silna potrzeba zażywania jakiejś substancji.

Uzależnienia. Nabyta silna potrzeba zażywania jakiejś substancji. Uzależnienia Nabyta silna potrzeba zażywania jakiejś substancji. Termin uzależnienie jest stosowany głównie dla osób, które nadużywają narkotyków, alkoholu i papierosów. Używki Wszystkie używki stanowią

Bardziej szczegółowo

Wpływ hałasu lotniczego na zdrowie człowieka czyli jak żyć krócej i chorować.

Wpływ hałasu lotniczego na zdrowie człowieka czyli jak żyć krócej i chorować. Wpływ hałasu lotniczego na zdrowie człowieka czyli jak żyć krócej i chorować. Hałas, w szczególności lotniczy, jest szkodliwy dla zdrowia; stały i uciążliwy hałas męczy nas psychicznie i fizycznie, pogarsza

Bardziej szczegółowo

Opracowała Katarzyna Sułkowska

Opracowała Katarzyna Sułkowska Opracowała Katarzyna Sułkowska Ruch może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić ruchu. (Tissot) Ruch jest przejawem życia, towarzyszy człowiekowi od chwili urodzin.

Bardziej szczegółowo

pujących w środowisku pracy na orzekanie o związanej zanej z wypadkami przy pracy Paweł Czarnecki

pujących w środowisku pracy na orzekanie o związanej zanej z wypadkami przy pracy Paweł Czarnecki Wpływ stresorów w występuj pujących w środowisku pracy na orzekanie o długotrwałej niezdolności do pracy związanej zanej z wypadkami przy pracy Paweł Czarnecki 1 Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu

Bardziej szczegółowo

Światowy Dzień Zdrowia 2016 Pokonaj cukrzycę

Światowy Dzień Zdrowia 2016 Pokonaj cukrzycę Światowy Dzień Zdrowia 2016 Pokonaj cukrzycę Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2016 Kilka słów o historii Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia.

Bardziej szczegółowo

KOMPLEKSOWE BADANIA ORGANIZMU W GABINETACH NOMA MEDICA VOLLA - NOWOCZESNA MEDYCYNA PRZYCZYNOWA

KOMPLEKSOWE BADANIA ORGANIZMU W GABINETACH NOMA MEDICA VOLLA - NOWOCZESNA MEDYCYNA PRZYCZYNOWA KOMPLEKSOWE BADANIA ORGANIZMU W GABINETACH NOMA MEDICA VOLLA - NOWOCZESNA MEDYCYNA PRZYCZYNOWA Ultranowoczesne kompleksowe badanie - w tym vegatesty - ze skanami 3D narządów. Wykrywa z dokładnością 95%:

Bardziej szczegółowo

PAKIET KONSULTACJI GENETYCZNYCH GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH

PAKIET KONSULTACJI GENETYCZNYCH GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH PAKIET KONSULTACJI GENETYCZNYCH GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH Rodzaje pakietów Genodiet Pakiet konsultacji genetycznych Genodiet składaja się z 3 uzupełniających się modułów, stanowiących 3 kroki

Bardziej szczegółowo

GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH

GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH GENODIET ZDROWIE ZAPISANE W GENACH Rodzaje testów Genodiet Test Genodiet składają się z 3 uzupełniających się modułów, stanowiących 3 kroki do poznania indywidualnych zasad zdrowia. Identyfikacja typu

Bardziej szczegółowo

opracowanie: Maria Kościńska - dla SIP Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność

opracowanie: Maria Kościńska - dla SIP Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność opracowanie: Maria Kościńska - dla SIP Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność Mówiąc o zagrożeniu mamy na myśli każdy czynnik, który może spowodować wystąpienie szkody. Powszechnie przyjęto podział na zagrożenia:

Bardziej szczegółowo

Urząd Miasta Bielsko-Biała - um.bielsko.pl Wygenerowano: /14:10: listopada - Światowym Dniem Walki z Cukrzycą

Urząd Miasta Bielsko-Biała - um.bielsko.pl Wygenerowano: /14:10: listopada - Światowym Dniem Walki z Cukrzycą 14 listopada - Światowym Dniem Walki z Cukrzycą Cukrzyca jest chorobą, która staje się obecnie jednym z najważniejszych problemów dotyczących zdrowia publicznego. Jest to przewlekły i postępujący proces

Bardziej szczegółowo

WHO: Używanie telefonów komórkowych "może być rakotwórcze"

WHO: Używanie telefonów komórkowych może być rakotwórcze WHO: Używanie telefonów komórkowych "może być rakotwórcze" (PAP) WHO: Używanie telefonów komórkowych "może być rakotwórcze" Agencja badań nad rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oświadczyła, że

Bardziej szczegółowo

Jak sobie radzić ze stresem

Jak sobie radzić ze stresem Jak sobie radzić ze stresem Nie wiesz jak poradzić sobie ze stresem? Przeczytaj nasz poradnik! str. 1 Czym jest stres? Zjawisko stresu wynika z braku równowagi między oczekiwaniami kierowanymi pod adresem

Bardziej szczegółowo

7 IV ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

7 IV ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 7 IV ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA DEPRESJA Depresja: przyczyny, objawy, rodzaje depresji, leczenie Przyczyny depresji są różne. Czasem chorobę wywołuje przeżycie bardzo przykrego zdarzenia najczęściej jest to

Bardziej szczegółowo

Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie www.instytutvolla.pl Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia www.mcpz.pl

Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie www.instytutvolla.pl Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia www.mcpz.pl Instytut Badawczo-Rozwojowy im. dr R. Voll'a w Krakowie www.instytutvolla.pl Małopolskie Centrum Promocji Zdrowia www.mcpz.pl OPÓŹNIANIE PROCESÓW STARZENIA BIOLOGICZNEGO, czyli żyj dłużej nawet o kilkadziesiąt

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do zarządzenia Nr 53/2006 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Program profilaktyki chorób układu krążenia

Załącznik nr 1 do zarządzenia Nr 53/2006 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Program profilaktyki chorób układu krążenia Program profilaktyki chorób układu krążenia 1 I. UZASADNIENIE CELOWOŚCI WDROŻENIA PROGRAMU PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA, zwanego dalej Programem. 1. Opis problemu zdrowotnego. Choroby układu krążenia

Bardziej szczegółowo

TRENING MISTRZOSTWA OSOBISTEGO KURS INSTRUKTORA SPORTOWEGO

TRENING MISTRZOSTWA OSOBISTEGO KURS INSTRUKTORA SPORTOWEGO TRENING MISTRZOSTWA OSOBISTEGO KURS INSTRUKTORA SPORTOWEGO Jan Przewoźnik TRENING MISTRZOSTWA OSOBISTEGO ODNOWA, ODDECH, RELAKSACJA, WIZUALIZACJA SKALA HOLMESA RAHE A Test poziomu stresu TECHNIKI ODDYCHANIA

Bardziej szczegółowo

Ruch zwiększa recykling komórkowy Natura i wychowanie

Ruch zwiększa recykling komórkowy Natura i wychowanie Wiadomości naukowe o chorobie Huntingtona. Prostym językiem. Napisane przez naukowców. Dla globalnej społeczności HD. Ruch zwiększa recykling komórkowy Ćwiczenia potęgują recykling komórkowy u myszy. Czy

Bardziej szczegółowo

TEST - BIOLOGIA WERONIKA GMURCZYK

TEST - BIOLOGIA WERONIKA GMURCZYK TEST - BIOLOGIA WERONIKA GMURCZYK Temat: Układ nerwowy i hormonalny Zadanie 1. Zaznacz poprawną odpowiedź. Co to są hormony? a) związki chemiczne wytwarzane w gruczołach łojowych, które regulują pracę

Bardziej szczegółowo

Co to jest cukrzyca?

Co to jest cukrzyca? Co to jest cukrzyca? Schemat postępowania w cukrzycy Wstęp Cukrzyca to stan, w którym organizm nie może utrzymać na odpowiednim poziomie stężenia glukozy (cukru) we krwi. Glukoza jest głównym źródłem energii

Bardziej szczegółowo

Neurologiczne podłoże zachowań emocjonalnych. Halszka Kwiatkowska

Neurologiczne podłoże zachowań emocjonalnych. Halszka Kwiatkowska Neurologiczne podłoże zachowań emocjonalnych Halszka Kwiatkowska Co to są emocje? Termin wywodzi się od łacińskiego czasownika movere oznaczającego poruszyć Każde poruszenie czy zakłócenie umysłu, każdy

Bardziej szczegółowo

ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE

ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE RACJONALNIE = ZDROWO Zdrowa dieta jest jednym z najważniejszych elementów umożliwiających optymalny wzrost, rozwój i zdrowie. Ma przez to wpływ na fizyczną i umysłową

Bardziej szczegółowo

Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na psychikę człowieka

Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na psychikę człowieka Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na psychikę człowieka ZDROWIE Obecna definicja zdrowia przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia jest następująca: zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby czy

Bardziej szczegółowo

ZMIANY W ORGANIZMIE SPOWODOWANE PICIEM ALKOHOLU

ZMIANY W ORGANIZMIE SPOWODOWANE PICIEM ALKOHOLU ZMIANY W ORGANIZMIE SPOWODOWANE PICIEM ALKOHOLU ( na podstawie artykułu zamieszczonego na portalu internetowym www.wp.pl zebrał i opracował administrator strony www.atol.org.pl ) Przewlekłe nadużywanie

Bardziej szczegółowo

Reakcja ciała na stres

Reakcja ciała na stres 1.8.3 Ciało a stres Reakcja ciała na stres Człowiek jest wyposażony w specjalny mechanizm reagowania na stres. Mechanizm ten został opisany przez dr Cannona, który nazwał go reakcją walki lub ucieczki,

Bardziej szczegółowo

Wpływ pola elektromagnetycznego na { zdrowie }

Wpływ pola elektromagnetycznego na { zdrowie } Wpływ pola elektromagnetycznego na { zdrowie } Czym jest w ogóle promieniowane? Jest to zjawisko polegające na wysyłaniu i przekazywaniu energii na odległość. Energia ta może być wysyłana w postaci cząstek,

Bardziej szczegółowo

CHOROBY CYWILIZACYJNE EMILIA MUSIAŁ

CHOROBY CYWILIZACYJNE EMILIA MUSIAŁ CHOROBY CYWILIZACYJNE EMILIA MUSIAŁ CO TO SĄ CHOROBY CYWILIZACYJNE? PRZYKŁADY CHORÓB CYWILIZACYJNYCH PRZYCZYNY CHORÓB CYWILIZACYJNYCH POŚREDNIE BEZPOŚREDNIE CUKRZYCA OTYŁOŚĆ UDAR MÓZGU SPIS TREŚCI ASTMA

Bardziej szczegółowo

www.california-fitness.pl www.calivita.com

www.california-fitness.pl www.calivita.com DRIVERADE branica.pl SKONCENTROWANA OCHRONA AKTYWNEGO CZŁOWIEKA Unikalny zestaw składników uwzględniający potrzeby współczesnego człowieka Ekstrakt z guarany Witamina C Lecytyna Witamina E Cholina Selen

Bardziej szczegółowo

PROMOCJA ZDROWIA TO PROCES

PROMOCJA ZDROWIA TO PROCES STAROSTWO POWIATOWE W ŚWIDNICY WYDZIAŁ ZDROWIA 2007 r. Opracowała Barbara Świętek PROMOCJA ZDROWIA TO PROCES UMOŻLIWIAJĄCY JEDNOSTKOM, GRUPOM, SPOŁECZNOŚCIĄ ZWIĘKSZENIE KONTROLI NAD WŁASNYM ZROWIEM I JEGO

Bardziej szczegółowo

VI.2 Podsumowanie planu zarządzania ryzykiem dla produktu Zanacodar Combi przeznaczone do publicznej wiadomości

VI.2 Podsumowanie planu zarządzania ryzykiem dla produktu Zanacodar Combi przeznaczone do publicznej wiadomości VI.2 Podsumowanie planu zarządzania ryzykiem dla produktu Zanacodar Combi przeznaczone do publicznej wiadomości VI.2.1 Omówienie rozpowszechnienia choroby Szacuje się, że wysokie ciśnienie krwi jest przyczyną

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY Aktywność fizyczna glukometr glukometr glukometr glukometr glukometr skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 1 2013-05-09 14:12:46 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Bardziej szczegółowo

Po co nam uwaga? Podstawowe zadania uwagi to:

Po co nam uwaga? Podstawowe zadania uwagi to: Uwaga Po co nam uwaga? Podstawowe zadania uwagi to: Orientowanie się organizmu ku bodźcom sensorycznym (szczególnie wzrokowym) Badanie elementów przestrzeni (zewnętrznej i wewnętrznej) Utrzymywanie organizmu

Bardziej szczegółowo

Światowy Dzień Zdrowia 2016 - Pokonaj cukrzycę!

Światowy Dzień Zdrowia 2016 - Pokonaj cukrzycę! Światowy Dzień Zdrowia 2016 - Pokonaj cukrzycę! Cukrzyca logo -międzynarodowy symbol walki z cukrzycą Tło slajdów: http://www.scitecnutrition.com/pl/catalog/guide_to_vitamins/images/guide_to_vitamins-07.jpg?v=2

Bardziej szczegółowo

Sen i czuwanie rozdział 9. Zaburzenia mechanizmów kontroli ruchowej rozdział 8

Sen i czuwanie rozdział 9. Zaburzenia mechanizmów kontroli ruchowej rozdział 8 Sen i czuwanie rozdział 9 Zaburzenia mechanizmów kontroli ruchowej rozdział 8 SEN I CZUWANIE SEN I RYTMY OKOŁODOBOWE FAZY SNU CHARAKTERYSTYKA INDUKOWANIE SNU MECHANIZM I STRUKTURY MÓZGOWE RYTMY OKOŁODOBOWE

Bardziej szczegółowo

FIZJOLOGIA CZŁOWIEKA

FIZJOLOGIA CZŁOWIEKA FIZJOLOGIA CZŁOWIEKA Daniel McLaughlin, Jonathan Stamford, David White FIZJOLOGIA CZŁOWIEKA Daniel McLaughlin Jonathan Stamford David White Przekład zbiorowy pod redakcją Joanny Gromadzkiej-Ostrowskiej

Bardziej szczegółowo

ZAGADNIENIA KIERUNKOWE.

ZAGADNIENIA KIERUNKOWE. ZAGADNIENIA KIERUNKOWE www.ams.wroclaw.pl Trening personalny Trener personalny Kulturystyka Sporty siłowe Trening motoryczny Zajęcia funkcjonalne Wysiłek fizyczny Zmęczenie Zakwasy; glikogen TRENING PERSONALNY

Bardziej szczegółowo

EEG Biofeedback. Metoda EEG-Biofeedback wykorzystuje mechanizm sprzężenia zwrotnego do treningu i usprawniania pracy mózgu

EEG Biofeedback. Metoda EEG-Biofeedback wykorzystuje mechanizm sprzężenia zwrotnego do treningu i usprawniania pracy mózgu EEG Biofeedback Metoda EEG-Biofeedback wykorzystuje mechanizm sprzężenia zwrotnego do treningu i usprawniania pracy mózgu EEG Biofeedback to skuteczna metoda terapeutyczna zwiększająca skuteczność funkcjonowania

Bardziej szczegółowo

Zdrowie stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności.

Zdrowie stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności. Zdrowy tryb życia Zdrowie stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności. Wyróżnia się: Zdrowie fizyczne prawidłowe funkcjonowanie

Bardziej szczegółowo

Borelioza oznacza autoagresję stop!

Borelioza oznacza autoagresję stop! Borelioza oznacza autoagresję stop! Jacek Rybak Prezes MEDICA VOLLA Małopolskiego Centrum Promocji Zdrowia im. dr R. Volla, założyciel Instytutu Badawczo- Rozwojowego im. dr R.Volla w Krakowie www.mcpz.pl

Bardziej szczegółowo

Łatwiej pomóc innym niż sobie

Łatwiej pomóc innym niż sobie Łatwiej pomóc innym niż sobie Spośród wszystkich chorób nowotwory wywierają najsilniejszy wpływ na psychikę człowieka. Fazy przeżywania, adaptacji do choroby, ich kolejność i intensywność zależy od wielu

Bardziej szczegółowo

Olej rybi z olejem z rokitnika i witaminą E. Omega-3. Wyjątkowa formuła wykorzystująca starożytną mądrość chińską i nowoczesną technologię

Olej rybi z olejem z rokitnika i witaminą E. Omega-3. Wyjątkowa formuła wykorzystująca starożytną mądrość chińską i nowoczesną technologię Olej rybi z olejem z rokitnika i witaminą E Wyjątkowa formuła wykorzystująca starożytną mądrość chińską i nowoczesną technologię Dlaczego kwasy tłuszczowe są tak ważne? Kwasy tłuszczowe należą do grupy

Bardziej szczegółowo

ACOUSTIC WAVE THEAPY X-WAVE TERAPIA FALAMI AKUSTYCZNYMI

ACOUSTIC WAVE THEAPY X-WAVE TERAPIA FALAMI AKUSTYCZNYMI ACOUSTIC WAVE THEAPY X-WAVE TERAPIA FALAMI AKUSTYCZNYMI TERAPIA FALAMI AKUSTYCZNYMI zaawansowane, nieinwazyjne leczenie cellulitu pomagające uzyskać gładką skórę w miejscach, gdzie zazwyczaj występują

Bardziej szczegółowo

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU C PROGRAM PROFILAKTYKI ZAKAŻEŃ HCV

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU C PROGRAM PROFILAKTYKI ZAKAŻEŃ HCV WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU C PROGRAM PROFILAKTYKI ZAKAŻEŃ HCV Wątroba to największy i bardzo ważny narząd! Produkuje najważniejsze białka Produkuje żółć - bardzo istotny czynnik w procesie trawienia

Bardziej szczegółowo

LEKCJA 1 DEFINICJE I KONCEPCJE STRESU

LEKCJA 1 DEFINICJE I KONCEPCJE STRESU LEKCJA 1 DEFINICJE I KONCEPCJE STRESU Pojęcie stresu wprowadzone zostało przez Hansa Hugona Selve`a, który u podłoża wielu chorób somatycznych upatrywał niezdolność człowieka do radzenia sobie ze stresem.

Bardziej szczegółowo

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś Zadbaj o swoje zdrowie już dziś Jurata Jurkun Specjalista ds. odżywiania i kontroli wagi Centrum Zdrowego Odżywiania i Kontroli Wagi w Suwałkach Zmiany cywilizacyjne Zmiany cywilizacyjne Transport Zbiory

Bardziej szczegółowo

1 Homeopatia Katarzyna Wiącek-Bielecka

1 Homeopatia Katarzyna Wiącek-Bielecka 1 2 Spis treści Bibliografia......5 Wstęp......6 1. Krótka historia homeopatii......9 2. Podział homeopatii.... 10 3. Produkcja leków homeopatycznych.... 11 4. Koncepcja medycyny w homeopatii.... 14 a)

Bardziej szczegółowo

PORADNIK DLA OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH

PORADNIK DLA OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH PORADNIK DLA OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH Co mam zrobić gdy podopieczny skarży się na boleści? Co zrobić gdy zachoruje? Jak opiekować się osobą z Alzheimerem, Demencją czy inna chorobą? Jakie problemy mogą

Bardziej szczegółowo

CMC/2015/03/WJ/03. Dzienniczek pomiarów ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca

CMC/2015/03/WJ/03. Dzienniczek pomiarów ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca CMC/2015/03/WJ/03 Dzienniczek pomiarów ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca Dane pacjenta Imię:... Nazwisko:... PESEL:... Rozpoznane choroby: Nadciśnienie tętnicze Choroba wieńcowa Przebyty zawał

Bardziej szczegółowo

NADCIŚNIENIE ZESPÓŁ METABOLICZNY

NADCIŚNIENIE ZESPÓŁ METABOLICZNY NADCIŚNIENIE ZESPÓŁ METABOLICZNY Poradnik dla pacjenta i jego rodziny Konsultacja: prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong CO TO JEST ZESPÓŁ METABOLICZNY Nadciśnienie tętnicze (inaczej podwyższone ciśnienie

Bardziej szczegółowo

Cukrzyca Epidemia XXI wieku Debata w Wieliczce www.seniorizdrowie.pl

Cukrzyca Epidemia XXI wieku Debata w Wieliczce www.seniorizdrowie.pl Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 2020 Cukrzyca Epidemia XXI wieku Debata w Wieliczce

Bardziej szczegółowo

AD/HD ( Attention Deficit Hyperactivity Disorder) Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Zaburzeniami Koncentracji Uwagi

AD/HD ( Attention Deficit Hyperactivity Disorder) Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Zaburzeniami Koncentracji Uwagi AD/HD ( Attention Deficit Hyperactivity Disorder) Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Zaburzeniami Koncentracji Uwagi GENETYCZNIE UWARUNKOWANA, NEUROLOGICZNA DYSFUNKCJA, CHARAKTERYZUJĄCA SIĘ NIEADEKWATNYMI

Bardziej szczegółowo

Sobą być dobrze żyć młodzież bez uzależnień

Sobą być dobrze żyć młodzież bez uzależnień Sobą być dobrze żyć młodzież bez uzależnień UZALEŻNIENIA-DZIĘKUJĘ, NIE! Co to jest uzależnienie? Uzależnienie to nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W

Bardziej szczegółowo

NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA!

NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA! NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA! NAPOJE ENERGETYCZNE, ZWANE TEŻ ENERGY DRINKAMI, NAPOJAMI ENERGETYZUJĄCYMI LUB PSYCHODRINKAMI, SĄ BARDZO POPULARNE WŚRÓD POLSKIEJ MŁODZIEŻY. GŁÓWNYM

Bardziej szczegółowo

UTRATA ŚWIADOMOŚCI. Utrata świadomości jest stanem, w którym poszkodowany nie reaguje na bodźce z zewnątrz.

UTRATA ŚWIADOMOŚCI. Utrata świadomości jest stanem, w którym poszkodowany nie reaguje na bodźce z zewnątrz. moduł V foliogram 34 UTRATA ŚWIADOMOŚCI Utrata świadomości jest stanem, w którym poszkodowany nie reaguje na bodźce z zewnątrz. Możliwe przyczyny: uraz czaszki, krwotok, niedotlenienie mózgu, choroby wewnętrzne,

Bardziej szczegółowo

Aktywność fizyczna. Jak postępować w cukrzycy?

Aktywność fizyczna. Jak postępować w cukrzycy? Aktywność fizyczna Jak postępować w cukrzycy? AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA Ćwiczenia i gimnastyka są korzystne dla każdego, a w szczególności dla chorych na cukrzycę. W przypadku tej choroby wysiłek fizyczny jest

Bardziej szczegółowo

Hipoglikemia Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o.

Hipoglikemia Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. Hipoglikemia Hipoglikemia Hipoglikemia, zwana inaczej niedocukrzeniem, oznacza obniżanie stężenia glukozy we krwi do wartości poniżej 55 mg/dl (3,1 mmol/l) Niekiedy objawy hipoglikemii mogą wystąpić przy

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału z biologii dla klasy III AD. 7 godz / tyg rok szkolny 2016/17

Rozkład materiału z biologii dla klasy III AD. 7 godz / tyg rok szkolny 2016/17 Rozkład materiału z biologii dla klasy III AD zakres rozszerzony LO 7 godz / tyg rok szkolny 2016/17 Biologia na czasie 2 zakres rozszerzony nr dopuszczenia 564/2/2012 Biologia na czasie 3 zakres rozszerzony

Bardziej szczegółowo

Aktywność fizyczna. Schemat postępowania w cukrzycy

Aktywność fizyczna. Schemat postępowania w cukrzycy Aktywność fizyczna Schemat postępowania w cukrzycy Aktywność fizyczna Ćwiczenia i gimnastyka są korzystne dla każdego, a w szczególności dla chorych na cukrzycę. W przypadku tej choroby wysiłek fizyczny

Bardziej szczegółowo

PSYCHO-HORMONALNE PRZEJAWY PRZETRENOWANIA U WYCZYNOWYCH SPORTOWCÓW. dr Zbigniew Obmiński Instytut Sportu Zakład Endokrynologii

PSYCHO-HORMONALNE PRZEJAWY PRZETRENOWANIA U WYCZYNOWYCH SPORTOWCÓW. dr Zbigniew Obmiński Instytut Sportu Zakład Endokrynologii PSYCHO-HORMONALNE PRZEJAWY PRZETRENOWANIA U WYCZYNOWYCH SPORTOWCÓW dr Zbigniew Obmiński Instytut Sportu Zakład Endokrynologii Chroniczne zmęczenie - objaw choroby lub przepracowania u zdrowych osób Zmęczenie

Bardziej szczegółowo

Aktywność sportowa po zawale serca

Aktywność sportowa po zawale serca Aktywność sportowa po zawale serca Czy i jaki wysiłek fizyczny jest zalecany? O prozdrowotnych aspektach wysiłku fizycznego wiadomo już od dawna. Wysiłek fizyczny o charakterze aerobowym (dynamiczne ćwiczenia

Bardziej szczegółowo

GRYPA CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT? CZY WYKORZYSTAŁŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI BY USTRZEC SIĘ PRZED GRYPĄ?

GRYPA CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT? CZY WYKORZYSTAŁŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI BY USTRZEC SIĘ PRZED GRYPĄ? GRYPA CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT? CZY WYKORZYSTAŁŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI BY USTRZEC SIĘ PRZED GRYPĄ? ZDOBĄDŹ INFORMACJE! ZASZCZEP SIĘ! ZDOBĄDŹ OCHRONĘ! SZCZEPIONKA PRZECIW GRYPIE CZYM JEST

Bardziej szczegółowo

Jakie są objawy zespołu policystycznych jajników?

Jakie są objawy zespołu policystycznych jajników? 3 Jakie są objawy zespołu policystycznych jajników? Najważniejsze punkty zu kobiet występuje różne nasilenie objawów; u niektórych objawy mogą być ciężkie, u innych nieznaczne. zobjawami zespołu PCOS mogą

Bardziej szczegółowo

Szczepienia fakty i mity

Szczepienia fakty i mity GRUPA Co to są szczepionki? Szczepionka zawiera odpowiednio przygotowane, osłabione lub martwe drobnoustroje albo ich części, pozbawione zdolności wywołania choroby. Po wprowadzeniu ich do organizmu układ

Bardziej szczegółowo

Dorota Molek-Winiarska, Katedra Zarządzania Kadrami

Dorota Molek-Winiarska, Katedra Zarządzania Kadrami Dr Dorota Dr Molek-Winiarska Dorota Molek-Winiarska, Katedra Zarządzania Kadrami Katedra Zarządzania Kadrami CZYM JEST STRES? Czym jest stres? BODŹCEM wywołuje określone emocje; REAKCJĄ na zaburzenie równowagi

Bardziej szczegółowo

Ostre infekcje u osób z cukrzycą

Ostre infekcje u osób z cukrzycą Ostre infekcje u osób z cukrzycą Sezon przeziębień w pełni. Wokół mamy mnóstwo zakatarzonych i kaszlących osób. Chorować nikt nie lubi, jednak ludzie przewlekle chorzy, jak diabetycy, są szczególnie podatni

Bardziej szczegółowo

CHOROBY NOWOTWOROWE. Dym tytoniowy zawiera około 60 substancji rakotwórczych lub współrakotwórczych!

CHOROBY NOWOTWOROWE. Dym tytoniowy zawiera około 60 substancji rakotwórczych lub współrakotwórczych! CHOROBY NOWOTWOROWE Palenie tytoniu kojarzy się przede wszystkim z rakiem płuc. W rzeczywistości, papierosy powodować mogą znacznie więcej nowotworów złośliwych. Zalicza się do nich na przykład: raka krtani,

Bardziej szczegółowo

Polacy a ich wątroba Raport z badania realizowanego przez GfK Polonia Sp. z o.o.

Polacy a ich wątroba Raport z badania realizowanego przez GfK Polonia Sp. z o.o. Polacy a ich wątroba Raport z badania realizowanego przez GfK Polonia Sp. z o.o. METODOLOGIA I CELE BADANIA Metodologia i cele badania 1 Metoda badania CAPI (Computer Assisted Personal Interviews): wywiady

Bardziej szczegółowo

Leczenie bezdechu i chrapania

Leczenie bezdechu i chrapania Leczenie bezdechu i chrapania Bezdech senny, to poważna i dokuczliwa choroba, dotykająca ok. 4% mężczyzn i 2% kobiet. Warto więc wykonać u siebie tzw. BADANIE POLISOMNOGRAFICZNE, które polega na obserwacji

Bardziej szczegółowo

Dobór zabiegów terapeutycznych

Dobór zabiegów terapeutycznych Dobór zabiegów terapeutycznych Rodzaje zabiegów terapeutycznych dobierane są indywidualnie do potrzeb klientów w czasie pierwszej wizyty, na podstawie krótkiego wywiadu oraz diagnozy wykonywanej w trakcie

Bardziej szczegółowo

Układ limbiczny. Przetwarzanie informacji przez mózg. kognitywistyka III. Jacek Salamon Tomasz Starczewski

Układ limbiczny. Przetwarzanie informacji przez mózg. kognitywistyka III. Jacek Salamon Tomasz Starczewski Jacek Salamon Tomasz Starczewski Przetwarzanie informacji przez mózg kognitywistyka III Co to takiego? Inaczej układ rąbkowy lub układ brzeżny. Jest zbiorczą nazwą dla różnych struktur korowych i podkorowych.

Bardziej szczegółowo

Co zyskuje firma, która profesjonalnie rozwiązuje problemy dotyczące konsumpcji substancji psychoaktywnych przez pracowników?

Co zyskuje firma, która profesjonalnie rozwiązuje problemy dotyczące konsumpcji substancji psychoaktywnych przez pracowników? Co zyskuje firma, która profesjonalnie rozwiązuje problemy dotyczące konsumpcji substancji psychoaktywnych przez pracowników? Opis sytuacji Za kilka lat firmy w Polsce zaczną odczuwać problemy powodowane

Bardziej szczegółowo

TERAPIA ZABURZEŃ CZYNNOŚCI SYSTEMU ŻUCHWOWO-GNYKOWO-CZASZKOWEGO PROGRAM KURSU

TERAPIA ZABURZEŃ CZYNNOŚCI SYSTEMU ŻUCHWOWO-GNYKOWO-CZASZKOWEGO PROGRAM KURSU TERAPIA ZABURZEŃ CZYNNOŚCI SYSTEMU ŻUCHWOWO-GNYKOWO-CZASZKOWEGO PROGRAM KURSU Dla stomatologów, foniatrów, laryngologów, okulistów i fizjoterapeutów WERSJA 2014.2 20 godzin akademickich zrealizowanych

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY. Powikłania cukrzycy Retinopatia

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY. Powikłania cukrzycy Retinopatia AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY Powikłania cukrzycy Retinopatia PRZEWLEKŁE POWIKŁANIA CUKRZYCY Cukrzyca najczęściej z powodu wieloletniego przebiegu może prowadzić do powstania tak zwanych

Bardziej szczegółowo

LECZENIE TĘTNICZEGO NADCIŚNIENIA PŁUCNEGO SILDENAFILEM I EPOPROSTENOLEM (TNP) (ICD-10 I27, I27.0)

LECZENIE TĘTNICZEGO NADCIŚNIENIA PŁUCNEGO SILDENAFILEM I EPOPROSTENOLEM (TNP) (ICD-10 I27, I27.0) Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia 719 Poz. 27 Załącznik B.68. LECZENIE TĘTNICZEGO NADCIŚNIENIA PŁUCNEGO SILDENAFILEM I EPOPROSTENOLEM (TNP) (ICD-10 I27, I27.0) ŚWIADCZENIOBIORCY I. Terapia sildenafilem

Bardziej szczegółowo

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA Depresja Inż. Agnieszka Świątkowska Założenia kampanii Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia daje nam unikalną możliwość mobilizacji działań

Bardziej szczegółowo

PROGRAM PROFILAKTYKI I WCZESNEGO WYKRYWANIA CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA

PROGRAM PROFILAKTYKI I WCZESNEGO WYKRYWANIA CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA PROGRAM PROFILAKTYKI I WCZESNEGO WYKRYWANIA CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA - 2006 1. UZASADNIENIE POTRZEBY PROGRAMU Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność z tego

Bardziej szczegółowo

Aktywność fizyczna na receptę. Anna Plucik Mrożek Małgorzata Perl

Aktywność fizyczna na receptę. Anna Plucik Mrożek Małgorzata Perl Aktywność fizyczna na receptę Anna Plucik Mrożek Małgorzata Perl Cel prezentacji Podzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniem Przedstawienie programów treningowych dla poszczególnych grup docelowych

Bardziej szczegółowo

Co to jest cukrzyca?

Co to jest cukrzyca? CEL/75/11/09 Co to jest cukrzyca? Schemat postępowania w cukrzycy Wstęp Cukrzyca to stan, w którym organizm nie może utrzymać na odpowiednim poziomie stężenia glukozy (cukru) we krwi. Glukoza jest głównym

Bardziej szczegółowo

Jednostka dydaktyczna 1: Analiza problemów psycho-społecznych

Jednostka dydaktyczna 1: Analiza problemów psycho-społecznych Jednostka dydaktyczna 1: Analiza problemów psycho-społecznych W tej jednostce dydaktycznej poznasz najbardziej powszechne problemy osób z nabytą niepełnosprawnością i ich rodzin. Nie znajdziesz tutaj rozwiązań,

Bardziej szczegółowo

Pakiet konsultacji genetycznych zawierający spersonalizowane zalecenia żywieniowe dla pacjenta

Pakiet konsultacji genetycznych zawierający spersonalizowane zalecenia żywieniowe dla pacjenta Pakiet konsultacji genetycznych zawierający spersonalizowane zalecenia żywieniowe dla pacjenta CHOROBY DIETOZALEŻNE W POLSCE 2,150,000 osób w Polsce cierpi na cukrzycę typu II 7,500,000 osób w Polsce cierpi

Bardziej szczegółowo

Program kursu PNR PsychoNeuroRegulacja, czyli jak

Program kursu PNR PsychoNeuroRegulacja, czyli jak Program kursu PNR PsychoNeuroRegulacja, czyli jak umysł wpływa na zdrowie. Techniki wpływu. Kurs autorski. Autor i prawa autorskie do kursu: Marta Pyrchała-Zarzycka. www.astrosalus.pl www.sukces-biznes.pl

Bardziej szczegółowo

TIENS Kubek H-Cup. Wybór doskonałości

TIENS Kubek H-Cup. Wybór doskonałości TIENS Kubek H-Cup Wybór doskonałości Woda jest niezbędna do życia Badania nad wysoce uwodornioną wodą Rok 2007 Prof. Ohsawa z Uniwersytetu Medycznego w Japonii opublikował pracę na temat wodoru jako przeciwutleniacza,

Bardziej szczegółowo

Opracowała: a: mgr Agata Grochowiecka

Opracowała: a: mgr Agata Grochowiecka Dorosłym być Opracowała: a: mgr Agata Grochowiecka Prawda czy fałsz? Sprawdź swoją wiedzę: 1. Ktoś,, kto ma silną wolę nigdy się nie uzaleŝni? 2. UzaleŜnienie to choroba, którą się leczy w specjalnych

Bardziej szczegółowo

BIOLOGICZNE MECHANIZMY ZACHOWANIA II

BIOLOGICZNE MECHANIZMY ZACHOWANIA II BIOLOGICZNE MECHANIZMY ZACHOWANIA II MÓZGOWE MECHANIZMY FUNKCJI PSYCHICZNYCH 1.1. ZMYSŁY CHEMICZNE (R.7.3) 1.2. REGULACJA WEWNĘTRZNA (R.10) Zakład Psychofizjologii UJ ZMYSŁY CHEMICZNE Chemorecepcja: smak,

Bardziej szczegółowo

Emilia Socha Fundacja WHC socha@korektorzdrowia.pl

Emilia Socha Fundacja WHC socha@korektorzdrowia.pl Emilia Socha Fundacja WHC socha@korektorzdrowia.pl W styczniu 1907 roku, ukazała się praca niemieckiego neurologa, Aloisa Alzheimera, O szczególnej chorobie kory mózgowej Opisywała ona przypadek pacjentki,

Bardziej szczegółowo

6.2. Podsumowanie planu zarządzania ryzykiem dotyczącego produktu leczniczego DUOKOPT przeznaczone do wiadomości publicznej

6.2. Podsumowanie planu zarządzania ryzykiem dotyczącego produktu leczniczego DUOKOPT przeznaczone do wiadomości publicznej 6.2. Podsumowanie planu zarządzania ryzykiem dotyczącego produktu leczniczego DUOKOPT przeznaczone do wiadomości publicznej 6.2.1. Podsumowanie korzyści wynikających z leczenia Co to jest T2488? T2488

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie terapii Neurofeedback w leczeniu zaburzeń psychicznych

Zastosowanie terapii Neurofeedback w leczeniu zaburzeń psychicznych Zastosowanie terapii Neurofeedback w leczeniu zaburzeń psychicznych Kasper Czech Zakład Psychologii Klinicznej i Sądowej Uniwersytet Śląski Definicja metody Biofeedback Metoda umożliwiająca zmianę wybranych

Bardziej szczegółowo

Infantylny autyzm. prof. MUDr. Ivo Paclt, CSc.

Infantylny autyzm. prof. MUDr. Ivo Paclt, CSc. Infantylny autyzm prof. MUDr. Ivo Paclt, CSc. Infantilny autyzm Podstawowy symptom: niezdolność do ukazywania przyjacielskiej mimiki, unikanie kontaktu wzrokowego, zaburzenia komunikacji społecznej, dziwne

Bardziej szczegółowo

Neurodydaktyka - rewolucja czy rozsądek? Dr n.med.tomasz Srebnicki

Neurodydaktyka - rewolucja czy rozsądek? Dr n.med.tomasz Srebnicki Neurodydaktyka - rewolucja czy rozsądek? Dr n.med.tomasz Srebnicki Jak świat światem, nikt nikogo niczego nie nauczył. Można tylko się nauczyć. Nikt z nas nie został nauczony chodzenia, my nauczyliśmy

Bardziej szczegółowo

Maria Korzonek Wydział Nauk o Zdrowiu Pomorski Uniwersytet Medyczny Szczecin ZESPÓŁ SŁABOŚCI I JEGO WPŁYW NA ROKOWANIE CHOREGO

Maria Korzonek Wydział Nauk o Zdrowiu Pomorski Uniwersytet Medyczny Szczecin ZESPÓŁ SŁABOŚCI I JEGO WPŁYW NA ROKOWANIE CHOREGO Maria Korzonek Wydział Nauk o Zdrowiu Pomorski Uniwersytet Medyczny Szczecin ZESPÓŁ SŁABOŚCI I JEGO WPŁYW NA ROKOWANIE CHOREGO Zespół słabości: definicja Charakteryzuje się spadkiem odporności na ostry

Bardziej szczegółowo

DIAGNOZA I CO DALEJ? Hanna Wiśniewska-Śliwińska

DIAGNOZA I CO DALEJ? Hanna Wiśniewska-Śliwińska DIAGNOZA I CO DALEJ? Hanna Wiśniewska-Śliwińska KRYZYS stan dezorganizacji, w którym ludzie doświadczają frustracji ważnych celów życiowych lub naruszenia cyklów życiowych, a także zawodności metod

Bardziej szczegółowo