Dobrodziejstwa stanu koherencji rytmu serca:

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Dobrodziejstwa stanu koherencji rytmu serca:"

Transkrypt

1 Dobrodziejstwa stanu koherencji rytmu serca: Zaczyna spadać poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, którego nadmiar i długi okres działania odpowiada za szereg niemiłych objawów, np. trądzik, słaba pamięć, rozkojarzenie, dolegliwości psychosomatyczne, zapalenia itd.. Podnosi się poziom DHEA - hormonu młodości. To mało, że hamuje procesy starzenia się - ten hormon po prostu je cofa! Ciało i umysł zaczynają się regenerować. Mijają chroniczne bóle, mięśnie relaksują się, zachodzą zmiany na głębokim, hormonalnym poziomie (np. u kobiet łagodnieją bóle menstruacyjne). Co ciekawe - wtedy nasz mózg limbiczny, odpowiedzialny za emocje uruchamia procesy samoleczenia. Reorganizuje on swoje struktury lecząc się z przeróżnych objawów. Ludzie opisują, że opuszczają ich lęki, napady paniki, depresje i złość.

2 Koherencja to umiejętność - a to znaczy, że można ją ćwiczyć i stać się w niej mistrzem. W miarę praktykowania ćwiczeń zauważamy, że na nasz ogólny dobrostan będą miały wpływ dwie rzeczy: głębokość koherencji - im bliżej doskonałej sinusoidy - tym lepiej. Płytka koherencja to po prostu spokój, głęboka natomiast objawia się ogromnym uczuciem błogości, które przenika całe Twoje ciało. Towarzyszy temu radość, fascynująco bogate wzruszenie, wdzięczność za każdą chwilę. Można nawet płakać z radości i poczuć w sobie głęboką miłość. czas trwania koherencji - im dłużej w niej przebywasz, tym więcej czasu dajesz swojemu organizmowi i umysłowi na regenerację i "pozbieranie" się.

3 Gdyby istniał lek pozwalający uzyskać stan harmonii w tej ścisłej relacji między sercem i mózgiem, byłby jednocześnie lekiem o dobroczynnym działaniu na cały organizm. Opóźniłby proces starzenia, ograniczyłby stres i zmęczenie, stłumiłby lęk i zapobiegł depresji, nocą pomagałby nam lepiej spać, a w dzień funkcjonować w sposób najefektywniej wykorzystujący nasze możliwości koncentracji i precyzji. W szczególności, utrzymując w równowadze zależność między mózgiem i ciałem, ułatwiający uzyskać ten stan przepływu, jednoznaczny z dobrym samopoczuciem. David Servan- Schneiber lekarz psychiatra, neurobiolog, doktoryzował się pod kierunkiem prof. Herberta Simona, laureata nagrody Nobla z dziedziny psychologii i Jamesa McClellanda, jednego z twórców teorii sieci neuronowych. Założyciel uniwersyteckiego Centrum Medycyny Komplementarnej w PiZsburghu.

4 Równowaga panująca w sercu bezustannie dobroczynnie zasila mózg. Niektórzy kardiolodzy i neurolodzy posuwają się nawet do twierdzenia o istnieniu nierozłącznego układu sercowo mózgowego. To stan tzw. koherencji serca. Każda ( ) z metod wykorzystuje mechanizmy samozdrowieńcze istniejące w ludzkim umyśle i mózgu. Te metody poddane zostały surowym ocenom naukowym, które wykazały ich skuteczność. David Servan- Schneiber

5 Nic nie zapowiadało, że dokonam tego odkrycia.( ) Po raz pierwszy zacząłem zastanawiać się nad wpojonym mi przez lata studiów lekceważeniem niekonwencjonalnych metod leczenia. Czy ( ) lekceważenie to wynikało z faktów, czy po prostu z niewiedzy? ( ) Jeszcze jedno doświadczenie zmusiło mnie do przeciwstawienia się własnym przesądom. ( ) przyjaciółka z lat dziecinnych opowiedziała mi, w jaki sposób wyleczyła się z depresji, która była na tyle poważna, że doprowadziła do rozpadu jej małżeństwa. Odmówiła przyjmowania leków zaleconych jej przez lekarza i zwróciła się do, można powiedzieć, uzdrowicielki, która zaczęła ją leczyć metodą relaksacyjną, umożliwiającą przeżywanie dawno tłumionych emocji. Po kilku miesiącach ( ) nie tylko opuściło ją przygnębienie, ( ) poczuła przypływ energii, lekkość i chęć działania, osiągnęła stan, jakiego nigdy wcześniej nie znała. ( ) W czasie wszystkich lat spędzonych na studiowaniu mózgu i emocji, na specjalizowaniu się w psychologii naukowej, w neurobiologii, w psychiatrii i psychoterapii, ani razu nie zdarzyło mi się zetknąć z tak spektakularnymi rezultatami. David Servan Schreiber, Warszawa, 2003, Pokonać stres, lęk i depresję bez leków i psychoanalizy., Prószyński i S- ka

6 Y_CDODWKXE!VDOKE!!

7 Serce ma swój własny mózg i świadomość. Nie jako zwykła pompa - jak niegdyś wierzono. Serce jest teraz rozpoznawane przez naukowców jako wysoce złożony system ze swym własnym funkcjonalnym mózgiem.

8

9 SERCE I MÓZG ROZMAWIAJĄ Badania w nowej dyscyplinie neurokardiologii - pokazują, że serce jest organem czuciowym i wyrafinowanym centrum dla otrzymywania i przetwarzania informacji. System nerwowy w sercu (lub mózg serca ) umożliwia mu naukę, zapamiętywanie i podejmowania decyzji funkcjonalnych niezależnie od kory mózgowej. Co więcej, liczne eksperymenty zademonstrowały, że sygnały które serce nieprzerwanie wysyła do mózgu wpływają na funkcję wyższych ośrodków mózgu biorących udział w percepcji (postrzeganiu), poznaniu i przetwarzaniu emocjonalnym.

10

11 doskonały sposób na zdrowie Podstawowe badania w Instytucie HeartMath pokazują, że trwałe pozytywne emocje zdają się dawać początek oddzielnemu trybowi funkcjonowania, który nazywamy koherencją (spójnością) psychofizjologiczną. W tym trybie rytmy serca pokazują sinusoidalne wzorce falowe a pole elektromagnetyczne serca staje się odpowiednio bardziej zorganizowane.

12 W zdrowym, zbalansowanym stanie, serce wykazuje regularną zmienność rytmu. Badania, które dowiodły w ostatnich latach prawdziwość tego stwierdzenia, w znaczący sposób pokazały jak ważna jest analiza HRV (zmienny rytm serca) w celu dążenia do zdrowia i równowagi człowieka. Na przykład zmniejszenie HRV powiązane jest ze zwiększoną podatnością na choroby i zwiększoną śmiertelnością. serce w stresie serce w koherencji

13

14 Przedstawiamy Państwu możliwości zastosowania profesjonalnego sprzętu biofeedback emwave PC do innowacyjnego redukowania stresu i emocjonalnego zarządzania systemem samoregulacji. EmWave Pc to przyjazny dla każdego program komputerowy, system edukacyjny i opatentowany monitor (czytnik) rytmu serca wynaleziony i stworzony przez Doktora Childre z HeartMath. EmWave PC został stworzony z myślą o ludziach, którzy chcą przemienić stres, obawy i lęki w czystą energię będącą odzwierciedleniem zdrowia i dobrostanu.

15 Obecne badania kładą nacisk na emocjonalną samoregulację jako kluczowy czynnik w stabilizacji stanu zdrowia, powrocie z przewlekłej choroby i poprawie wyników badań lekarskich. Bardziej niż kiedykolwiek specjaliści zajmujący się poprawą stanu zdrowia uświadamiają sobie, że przyczyną większości chorób są ciało i umysł. Społeczeństwo w coraz bardziej świadomy sposób poszukuje zewnętrznej pomocy w dążeniu do zdrowia i do odzyskania wewnętrznej równowagi zdrowotnej i emocjonalnej.

16

17 Emocje i uczucia mają potężne znaczenie dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Negatywne reakcje emocjonalne dają niepożądane psychologicznie zmiany w organizmie, które mogą prowadzić do wielu poważnych chorób - włączając w to choroby serca, nadciśnienie, nowotwory, migreny, udary mózgu, depresję i problemy ze snem. Z drugiej strony pozytywne emocje pomagają nam wzmocnić nasze zdrowie a także uważność, wrażliwość, miłość, współczucie dla innych i dla siebie samego.

18 Jakiekolwiek wydarzenie będące samo w sobie nieszkodliwe/ niestresujące może wywołać w naszym organizmie szkodę. Zależy to od tego w jaki sposób ludzie spostrzegają i reagują na dane wydarzenie. Napięcie nerwowe (stres) jest niejednokrotnie przyczyną trudności w powrocie do zdrowia. Obecne badania zmierzają w kierunku wskazania w jakim stopniu stres, negatywne emocje, społeczne i psychofizyczne czynniki mają wpływ na psychologiczne procesy i zdarzenia mające istotne znaczenie w procesie zdrowienia i pozostawania w zdrowiu. Poprzez naukę i doskonalenie technik samoregulacji opracowanych na potrzeby emwave PC, użytkownicy są zdolni zarządzać stresem i aktywnie wpływać na własne zdrowie i samopoczucie.

19

20 Badania dowodzą, że pozytywne emocje są kluczem do prawidłowego rozwijania i funkcjonowania ludzkiego organizmu. Osoby charakteryzujące się pozytywnym spojrzeniem na świat żyją dłużej, są bardziej kreatywne, lepiej sobie radzą z problemami traktując je jako wyzwania, poszukują nietypowych rozwiązań w trudnych sytuacjach, wychodzą poza schematy poznawcze i lepiej współpracują z innymi.

21 Stres jest powszechny, określamy go jako odpowiedź naszego umysłu i ciała na napięcie i kłopoty dnia codziennego. W momencie, gdy pozostawiamy go bez kontroli może wpływać niekorzystnie na zdrowie i dobre samopoczucie. Stres wpływa na naszą sferę fizyczną, psychiczną, emocjonalną, mentalną i duchową. Zgodnie z Amerykańskim Instytutem Walki ze Stresem (American Insctute of Stress) nawet do 90% problemów ze zdrowiem jest powiązanych ze stresem.

22

23 EmWave PC, wraz z materiałami i technikami opracowanymi przez instytut HeartMath jest nowym narzędziem opieki zdrowotnej, powstałym w wyniku nowych teoretycznych, naukowych i kulturowych ustaleń opracowanych na potrzeby opieki zdrowotnej.

24 EmWave znalazł zastosowanie w przychodniach, jednostkach hospitalizujących, gabinetach psychologicznych, placówkach edukacyjnych, placówkach edukacji specjalnej, w placówkach rehabilitacyjnych, klinikach walki z bólem i wielu innych prywatnych praktykach lekarskich i poza lekarskich zajmujących się opieką zdrowotną.

25

26 Używając emwave PC można zaobserwować w jaki sposób myśli i emocje wpływają na serce i układ nerwowy. Daje on możliwość obiektywnego monitorowania rytmu serca i potwierdzenia kiedy koherencja została osiągnięta. Program pokazuje jak, w danym momencie, postrzeganie i emocjonalne reakcje na stres wpływają na rytm serca (zmienny wzór rytmu serca), który z kolei wpływa na postrzeganie, zdolności poznawcze, trzeźwość umysłu, możliwości skupienia uwagi oraz ogólny stan zdrowia i samopoczucia. EmWave PC jest jak lustro pokazując emocjonalne stany i natychmiastowo umożliwia użytkownikowi bardziej efektywną redukcję stresu i niwelowanie wpływu negatywnych emocji.

27

28 Program zarządzania stresem HeartMath, zwiększania wydajności oraz poprawiania zdrowia nadaje się do łączenia różnego typu profesjonalnych coachingów oraz technik terapeutycznych. Przeznaczony jest dla: klienta indywidualnego 4-6 osobowych grup rodzin pracowników Rozwinięta inteligencja emocjonalna może zmniejszyć stres i zwiększyć wydajność zarówno w miejscu pracy jak i w życiu osobistym.

29 a(-$+t-+2. `*432"?";.S,"/-.M541N7-&-/-. G62=S!gghi!jkj!jl!mi!jl!.#-2S!-(.&//#%#'#n8.#-2=$,.!

1 Stres wróg czy przyjaciel? Zbigniew Karapuda

1 Stres wróg czy przyjaciel? Zbigniew Karapuda 1 2 Zbigniew Karapuda Stres Wróg czy przyjaciel? Lublin 2009 3 Tytuł: Stres wróg czy przyjaciel? Autor: Zbigniew Karapuda ISBN: 978-83-62147-29-8 Data wydania: 1.10.2009 Projekt okładki: Paweł Królak Korekta:

Bardziej szczegółowo

Stres w pracy. Stres - co to takiego? 2013-03-16

Stres w pracy. Stres - co to takiego? 2013-03-16 mgr Anna Gała Stres w pracy Stres - co to takiego? Stres to atawistyczny mechanizm wprowadzony do kodu genetycznego naszych przodków, aby w obliczu zagrażającego im niebezpieczeństwa - na przykład, w postaci

Bardziej szczegółowo

Schizofrenia Pacjent i opiekun

Schizofrenia Pacjent i opiekun Epizod Pojedynczy przypadek kryzysu psychicznego w historii choroby pacjenta. Lekarz rodzinny To lekarz rodzinny, zazwyczaj pierwsza osoba, z którą kontaktuje się chory, gdy pojawiają się objawy. Wgląd

Bardziej szczegółowo

Problematyka osób uzależnionych od alkoholu zamieszkujących domy pomocy społecznej

Problematyka osób uzależnionych od alkoholu zamieszkujących domy pomocy społecznej Problematyka osób uzależnionych od alkoholu zamieszkujących domy pomocy społecznej Zuzanna Grabusińska Opole 2010-1 - Wydawca: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu 45-315 Opole, ul. Głogowska

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁ SZKOLENIOWY PRACA Z OSOBĄ CHORUJĄCĄ PSYCHICZNIE ZAŁĄCZNIK NR 10

MATERIAŁ SZKOLENIOWY PRACA Z OSOBĄ CHORUJĄCĄ PSYCHICZNIE ZAŁĄCZNIK NR 10 ZAŁĄCZNIK NR 10 MATERIAŁ SZKOLENIOWY PRACA Z OSOBĄ CHORUJĄCĄ PSYCHICZNIE 1 Wstęp W centrum naszego zainteresowania znalazł się młody człowiek z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Kto to jest młody człowiek

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich rodzin

Poradnik dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich rodzin American Cancer Society, Zakład Psychoonkologii Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Fundacja TAM I Z POWROTEM przedstawiają: Po diagnozie 1 Poradnik dla pacjentów z chorobą

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla osób nowozdiagnozowanych.

Poradnik dla osób nowozdiagnozowanych. Poradnik dla osób nowozdiagnozowanych. Zestaw przydatnych informacji i porad dla osób z niedawno postawioną diagnozą SM. Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Oddział Warszawski Warszawa 2011 Poradnik

Bardziej szczegółowo

DZIECI TEŻ MAJĄ SM Poradnik dla rodziców dzieci chorych na stwardnienie rozsiane

DZIECI TEŻ MAJĄ SM Poradnik dla rodziców dzieci chorych na stwardnienie rozsiane DZIECI TEŻ MAJĄ SM Poradnik dla rodziców dzieci chorych na stwardnienie rozsiane Warszawa 2009 Dzieci też mają SM. Poradnik dla rodziców dzieci chorych na stwardnienie rozsiane Poradnik ten jest publikacją

Bardziej szczegółowo

PROGRAM GMINNY PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA 2014ROK

PROGRAM GMINNY PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA 2014ROK 1 Załącznik do uchwały RG.. z dnia... PROGRAM GMINNY PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA 2014ROK Opatów 2013 r. 2 SPIS TREŚCI I. ALKOHOLIZM JAKO CHOROBA str. 3 II. WPROWADZENIE str.

Bardziej szczegółowo

Temat: Psychologia dla słuchaczy Studiów Pomostowych na kierunku: Pielęgniarstwo

Temat: Psychologia dla słuchaczy Studiów Pomostowych na kierunku: Pielęgniarstwo Temat: Psychologia dla słuchaczy Studiów Pomostowych na kierunku: Pielęgniarstwo Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego WALTER BRADFORD CANNON Fizjolog

Bardziej szczegółowo

Poradnik został opracowany w Instytucie Lundbecka, Kopenhaga.

Poradnik został opracowany w Instytucie Lundbecka, Kopenhaga. Co warto wiedzieć na temat depresji? Poradnik www.lundbeck.pl Poradnik został opracowany w Instytucie Lundbecka, Kopenhaga. Tłumaczenie i adaptacja do warunków polskich dr hab. n. med. Jan Jaracz, Katedra

Bardziej szczegółowo

Diagnoza i analiza barier utrudniających bądź hamujących dokształcanie się osób w wieku 50+ w oparciu o zgromadzone materiały badawcze

Diagnoza i analiza barier utrudniających bądź hamujących dokształcanie się osób w wieku 50+ w oparciu o zgromadzone materiały badawcze Diagnoza i analiza barier utrudniających bądź hamujących dokształcanie się osób w wieku 50+ w oparciu o zgromadzone materiały badawcze Opracowanie przygotowane w ramach projektu Efektywni 50+ Warszawa,

Bardziej szczegółowo

Ewa Holt (2246) Wpływ medytacji na aktywność mózgu przy przetwarzaniu emocji

Ewa Holt (2246) Wpływ medytacji na aktywność mózgu przy przetwarzaniu emocji Ewa Holt (2246) Wpływ medytacji na aktywność mózgu przy przetwarzaniu emocji Słowa kluczowe: medytacja, emocje, potencjały wywołane Praca magisterska przygotowana pod kierunkiem prof. dr hab. Andrzeja

Bardziej szczegółowo

WYBRANE ZAGADNIENIA PSYCHOLOGII KLINICZNEJ

WYBRANE ZAGADNIENIA PSYCHOLOGII KLINICZNEJ WIESŁAW SKRZYŃSKI WYBRANE ZAGADNIENIA PSYCHOLOGII KLINICZNEJ MATERIAŁY POMOCNICZE WARSZAWA 2011 2 SPIS TRESCI 1. PRZEDMIOT PSYCHOLOGII KLINICZNEJ, Psychologia kliniczna - przedmiot i zadania Norma i dewiacja

Bardziej szczegółowo

Biofeedback POLITECHNIKA OPOLSKA WYDZIAŁ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I FIZJOTERAPII KIERUNEK FIZJOTERAPIA DOMINIKA RAUDZIS BIOFEEDBACK

Biofeedback POLITECHNIKA OPOLSKA WYDZIAŁ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I FIZJOTERAPII KIERUNEK FIZJOTERAPIA DOMINIKA RAUDZIS BIOFEEDBACK POLITECHNIKA OPOLSKA WYDZIAŁ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I FIZJOTERAPII KIERUNEK FIZJOTERAPIA DOMINIKA RAUDZIS BIOFEEDBACK Opole, 24.02.2009 1 2 SPIS TREŚCI 1. Wstęp...3 2. Rys historyczny...4 3. Cel pracy...9

Bardziej szczegółowo

Coaching jako efektywna forma wewnętrznego public relations na przykładzie działań podejmowanych przez przedsiębiorstwo HorseSense.

Coaching jako efektywna forma wewnętrznego public relations na przykładzie działań podejmowanych przez przedsiębiorstwo HorseSense. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II Wydział Nauk Społecznych Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna Stacjonarne II stopnia Magdalena Kiljanek Nr

Bardziej szczegółowo

Potrzeby osób starszych

Potrzeby osób starszych Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydział Studiów Edukacyjnych Zakład Edukacji Dziecka Iga Magdalena Malinowska Potrzeby osób starszych Needs of persons older Praca magisterska napisana pod

Bardziej szczegółowo

Edukacja. osób starszych. Uwarunkowania Trendy Metody. STOP to ogólnopolska, niezależna organizacja pozarządowa działająca od 1998 roku.

Edukacja. osób starszych. Uwarunkowania Trendy Metody. STOP to ogólnopolska, niezależna organizacja pozarządowa działająca od 1998 roku. Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP to ogólnopolska, niezależna organizacja pozarządowa działająca od 1998 roku. Zrzeszamy trenerów i trenerki, którzy prowadzą metodami aktywnymi szkolenia

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR 179/XLVIII/2013 RADY GMINY OPATÓW. z dnia 30 grudnia 2013 r.

UCHWAŁA NR 179/XLVIII/2013 RADY GMINY OPATÓW. z dnia 30 grudnia 2013 r. UCHWAŁA NR 179/XLVIII/2013 RADY GMINY OPATÓW z dnia 30 grudnia 2013 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2014 rok Na podstawie art. 18, ust.2

Bardziej szczegółowo

Część III PSYCHOLOGICZNE ASPEKTY ZARZĄDZANIA ORGANIZACJĄ

Część III PSYCHOLOGICZNE ASPEKTY ZARZĄDZANIA ORGANIZACJĄ Część III PSYCHOLOGICZNE ASPEKTY ZARZĄDZANIA ORGANIZACJĄ Nowoczesne systemy zarządzania KONCEPCJE PSYCHOLOGICZNE W ZARZĄDZANIU Katarzyna GURMIŃSKA WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA WYDZIAŁ CYBERNETYKI Wstęp

Bardziej szczegółowo

Zachowaj jasność umysłu

Zachowaj jasność umysłu Zachowaj jasność umysłu najnowsze wyniki badań naukowych mózgu Jakość życia The European Dana Alliance for the Brain NRTA - Towarzystwo Edukacyjne AARP NRTA (www.aarp.org/nrta, National Retired Teachers

Bardziej szczegółowo

BEZSENNOŚĆ POWAŻNY PROBLEM ZDROWOTNY I SPOŁECZNY. praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej

BEZSENNOŚĆ POWAŻNY PROBLEM ZDROWOTNY I SPOŁECZNY. praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej BEZSENNOŚĆ POWAŻNY PROBLEM ZDROWOTNY I SPOŁECZNY. Przyczyny, objawy i leczenie bezsenności. praca specjalizacyjna z farmacji aptecznej mgr farm. Katarzyna Górka opiekun specjalizacji: dr n. farm. Jerzy

Bardziej szczegółowo

Uzdrowienie przez wizualizację

Uzdrowienie przez wizualizację Gerald Epstein Uzdrowienie przez wizualizację Wyobraźnia kluczem do zdrowia PrzełoŜyła Urszula Zielińska Zysk i S-ka Wydawnictwo Tytuł oryginału HEALING VISUALIZATIONS Creating Health Through Imagery Copyright

Bardziej szczegółowo

Wydział Filozoficzny Psychologia

Wydział Filozoficzny Psychologia Wydział Filozoficzny Psychologia Cele terapii u kobiet i mężczyzn, a głębokość uzależnienia od alkoholu Zuzanna Kasprzak Praca magisterska wykonana pod opieką prof. dr hab Józefa Krzysztofa Gierowskiego

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do ćwiczenia umysłu dla osób starszych

Podręcznik do ćwiczenia umysłu dla osób starszych Podręcznik do ćwiczenia umysłu dla osób starszych Umowa nr: I43-LLP-I-2008-1-ES-GRUNDTVIG-GMP MINDWELLNESS Improvement the Learning Capacities and Mental Health of Elder People Ten projekt został zrealizowany

Bardziej szczegółowo

Metodologia badań w pielęgniarstwie

Metodologia badań w pielęgniarstwie Człowiek najlepsza inwestycja Metodologia badań w pielęgniarstwie Anna Stodolak Skrypt dla studentów II stopnia kierunku Pielęgniarstwo Copyright by Wyższa Szkoła Medyczna w Legnicy Wydanie I, Legnica

Bardziej szczegółowo

Zachowaj jasność umysłu

Zachowaj jasność umysłu Zachowaj jasność umysłu najnowsze wyniki badań naukowych mózgu Człowiek uczy się The European Dana Alliance for the Brain 1 NRTA - Towarzystwo Edukacyjne AARP NRTA (www.aarp.org/nrta, National Retired

Bardziej szczegółowo

Cena 15 zł. ISSN 1732-0186 Październik 2009. Układ nerwowy ZDROWIE. i sukces

Cena 15 zł. ISSN 1732-0186 Październik 2009. Układ nerwowy ZDROWIE. i sukces Organizm ISSN 1732-0186 Październik 2009 Cena 15 zł Układ nerwowy ZDROWIE i sukces W numerze 3 Słowo wstępne 4 Napisali dla nas 6 Regulatory przeciw chorobie rozmowa z lek. med. Alicja Olma, pediatra 8

Bardziej szczegółowo

Pracownia Terapeutyczna

Pracownia Terapeutyczna Pracownia Terapeutyczna Psychoterapia Psychiatra Coaching Konsultacje on-line Warsztaty i szkolenia Doradztwo zawodowe Masaż Pracownia Terapeutyczna to nowa niepubliczna placówka działająca na warszawskim

Bardziej szczegółowo

Specyfika kobiecego uzależnienia od alkoholu

Specyfika kobiecego uzależnienia od alkoholu Kamila Dudek Instytut Psychologii Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego W Warszawie Specyfika kobiecego uzależnienia od alkoholu Alkohol towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Wpływ i skutki wpływu

Bardziej szczegółowo