Kamil RoŜnowski. Polsko-czeski słownik architektury miejskiej

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kamil RoŜnowski. Polsko-czeski słownik architektury miejskiej"

Transkrypt

1 Kamil RoŜnowski Polsko-czeski słownik architektury miejskiej Budowa hasła słownikowego Leksemy są przypisane do odpowiednich kategorii, odpowiadających działowi architektury. Kategorie uszeregowane są od ogółu do szczegółu tzn. od stylów architektonicznych do tzw. małej architektury, czyli najdrobniejszych elementów pejzażu miejskiego. Każde z haseł posiada swoją odrębną tabelkę po to, by ewentualne elementy jednego pojęcia znalazły się również w jej ramach. W pierwszym wierszu znajduje się leksem polski i jego odpowiednik czeski ze znakiem rodzaju i ewentualnie części mowy. W drugim wierszu umieszczono opis pojęcia. W trzecim (opcjonalnym) wierszu wypisano najciekawsze przykłady polskie i czeskie danego pojęcia. Słownik I. STYLE W ARCHITEKTURZE / STAVEBNÍ SLOHY ROMANIZM ROMANSKÝ SLOH romanizm m romanský sloh m Opis: łac. Roma Rzym. Styl w architekturze występujący w środkowej, zachodniej i południowej Europie od XI do XIII wieku. Słowo romanský, to przymiotnik utworzony od zapożyczenia Roma z języka łacińskiego, oznaczającego nazwę miasta Rzym. W języku czeskim występuje tylko to pojęcie związane ze stylem architektonicznym. Romanismus znaczy zupełnie coś innego, mianowicie styl malarstwa holenderskiego w XVI wieku.

2 Najważniejsze zabytki polskie: Bazylika Kolegiacka śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy (województwo kujawsko pomorskie), Kościół św. Andrzeja w Krakowie (UNESCO), Rotunda w Cieszynie, Kolegiata Łęczycka w Tumie, Opactwo Cystersów w Sulejowie. Najważniejsze zabyki czeskie: Rotunda św. Marcina w Pradze na Vyšehradě (UNESCO), Kościół śś. Piotra i Pawła w Poříčí nad Sázavou, Bazylika św. Jerzego w Pradze (UNESCO), Rotunda św. Jerzego na górze Říp, Rotunda św. Katarzyny w Znojmie, Bazylika NMP w Tismicích u Českého Brodu. GOTYK GOTIKA gotyk m gotika f, gotický sloh m Opis: łac. gothicus dotyczący Gotów. Styl w architekturze występujący w całej Europie od połowy XII do początku XVI wieku. Budowle w tym stylu odznaczają się strzelistością, lekkością, powagą i ciemnym wnętrzem. W języku polskim gotyk znaczy również rodzaj pisma, ale w języku czeskim na określenie rodzaju pisma istnieje osobne pojęcie gotické pismo. wczesny gotyk m raně gotický sloh m Opis: Forma przejściowa między romanizmem a gotykiem w XIII wieku. późny gotyk, gotyk płomienisty m pozdně gotický sloh m Opis: Schyłkowy okres gotyku. W swojej płomienistej formie w granicach obecnego, badanego terenu się nie wykształcił.

3 Najważniejsze zabyki polskie: Bazyliki archikatedralne: św. Jana Chrzciciela w Warszawie (UNESCO), śś. Piotra i Pawła w Poznaniu, św. Jana Chrziciela we Wrocławiu, Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha w Gnieźnie, św. Jakuba w Szczecinie. Inne Bazyliki Mniejsze: Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, śś. Janów w Toruniu (UNESCO), Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, św. Mikołaja w Gdańsku. Inne: Zamek Krzyżacki w Malborku (UNESCO), Ratusz we Wrocławiu, Ratusz w Toruniu (UNESCO). Najważniejsze zabytki czeskie: Kościoły: Archikatedra św. Wita w Pradze część wschodnia (UNESCO), Chrám sv. Barbory w Kutné Hoře, Katedra św. Bartłomieja w Pilźnie, Kościół św. Maurycego w Ołomuńcu, Kościół NMP przed Tynem w Pradze (UNESCO). Inne: Hrad Kost, Hrad Bezděz, Prašná brána, Staroměstská a malostranská mostecká věž, Karlův most w Pradze, Hrad Karlštejn. RENESANS RENESANCE renesans m renesance, renezance f, znovuzrození n Opis: fr. renaissance; wł. rinascenza odrodzenie. Styl w architekturze i cały prąd kulturalny występujący w Europie od końca XIV do pierwszej połowy XVI wieku. Jako datę początkową można uznać upadek Konstantynopola w 1493 roku. Budowle renesansowe charakteryzują się bogactwem formy i większą krzywolinijnością niż gotyk. Do Europy Środkowej dotarł z opóźnieniem mianowicie około połowy XVI wieku. Najważniejsze zabytki polskie: Zespół Starego Miasta w Zamościu (UNESCO), Zamek Krasiczyn, Dziedziniec Wawelu w Krakowie (UNESCO), Ratusze w Sandomierzu, Jarosławiu, Tarnowie i Poznaniu, Sukiennice w Krakowie (UNESCO), Domek Loretański w Gołębiu, Zamek w Baranowie Sandomierskim, Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu. Najważniejsze zabytki czeskie: Královský letohrádek w Pradze (UNESCO), Zamek w Litomyšli (UNESCO), Zespół staromiejski Telč (UNESCO). Zamek w Pardubicích, Edelmannův palác i Hauenschildův palác w Ołomuńcu, Melantrichův dům w Pradze (UNESCO), Mydlářovský dům w Chrudimi.

4 manieryzm, późny renesans m manýrismus m Opis: wł. maniera styl, sposób Styl w architekturze, malarstwie i rzeźbiarstwie, będący formą przejściową między renesansem a barokiem. Występował od pierwszej połowy XVI do początku XVII wieku. Głównym założeniem twórców tego okresu było tworzenie w oparciu w większej mierze o własną wyobraźnię. W języku polskim manieryzm, to także rodzaj zaburzenia psychicznego. Najważniejsze zabytki polskie: kamienice przy Rynku w Kazimierzu Dolnym. Najważniejsze zabytki czeskie: Zámek Častolovice, Zámek Velké Losiny. BAROK BAROKO barok m baroko n, barok m Opis: port. barocco perła o nieregularnym kształcie. Styl w architekturze i cały prąd kulturalny występujący w Europie od pierwszej połowy XVII do połowy XVIII wieku. Charakteryzuje się fantaztyjnością, bogatą ornamentyką i przepychem. Najważniejsze zabytki polskie: Budowle sakralne: Kościół śś. Wojciecha i Stanisława Biskupa w Kaliszu, Kościół śś. Piotra i Pawła w Krakowie (UNESCO), kościół akademicki św. Anny w Krakowie (UNESCO), Zespół opactwa pocysterskiego w Krzeszowie. Inne: Pałac Krasińskich w Warszawie (UNESCO), Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zamek Lubomirskich w Łańcucie, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Pałac w Wilanowie (Warszawa). Najważniejsze zabytki czeskie: Budowle sakralne: Loreta w Pradze (UNESCO), Kościół św. Mikołaja na Malé Straně w Pradze (UNESCO), Chrám sv. Mikuláše w Pradze (UNESCO), Bazylika św. Wawrzyńca i św. Zdzisławy w Jablonném v Podještědí, Zespół klasztorny Svatý Kopeček w Ołomuńcu. Inne: Zámek Valtice (UNESCO), Wieś Holašovice (UNESCO). rokoko n, późny barok m rokoko, pozdní baroko n, copový sloh m Opis: fr. roccaile muszla. Styl w sztuce występujący w Europie od Schyłkowy okres baroku. Odznacza się jeszcze większą dekoracyjnością i finezyjnością niż barok właściwy.

5 Najważniejsze zabytki polskie: Pałac Branickich w Białymstoku, Pałac Zamoyskich w Kozłówce, Pałac Czartoryskich w Puławach, Kolegiata św. Stanisława w Poznaniu. Najważniejsze zabytki czeskie: Zámek Nové Hrady, Zámek Dobříš, Zámek Veltrusy, Kościół na Zielonej Górze. KLASYCYZM - KLASICISMUS klasycyzm m klasicismus m Opis: łac. classicus doskonały, wzorowy, wyuczony, pierwszorzędny. Kierunek w sztuce występujący w Europie od końca XVIII do pierwszej połowy XIX wieku. Charakteryzował się powrotem do stylów klasycznych starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu. Najważniejsze zabytki polskie: Teatr Wielki w Warszawie, Kościół ewangelicki św. Trójcy w Warszawie, Pałac Potockich w Warszawie, Łazienki Królewskie w Warszawie, Biała Fabryka w Łodzi, Pałac w Śmiełowie (województwo wielkopolskie). Najważniejsze zabytki czeskie: Zámek Kynžvart, Synagoga w Hranicích na Moravě, Zabudowa uzdrowiskowa v Lázních Libverda. SECESJA SECESE secesja f secese f Opis: niem. Sezession, oddzielenie, odłączenie, odseparowanie. Styl w architekturze, malarstwie i rzeźbiarstwie, będący ostatnim uniwersalnym kierunkiem dla całej Europy. Występował na przełomie XIX i XX wieku. Budowle w tym stylu charakteryzują się przeważnie dużym nagromadzeniem ornamentyki roślinnej i zwierzęcej. Bardzo często kamienice naśladują kształtem bajkowe zamczyska. Najważniejsze zabytki: W obu krajach występuje bardzo dużo zabytków secesyjnych. W Polsce największym skupiskiem takich kamienic są miasta: Łódź, Kraków, Wrocław i Poznań, choć w innych miastach również zdarzają się przykłady takiej architektury. W Czechach podobnie. Praha, Brno, Olomouc, Liberec i Ostrava to ośrodki o dużym nasileniu stylu secesji. HISTORYZM HISTORISMUS

6 historyzm, eklektyzm m historismus m Opis: niem. Historismus, gr. eklektikós wybierający Kierunek w sztuce występujący od połowy XIX do lat 30. XX wieku. To styl, który w architekturze nawiązuję do romanizmu, gotyku, renesansu, baroku i eklektyzmu. Stąd neoromanizm novoromanský sloh; neogotyk novogotika, neogotika; MOD neorenesans novorenesance, neorenesance; neobarok novobaroko, neobaroko. ERNI Natomiast eklektyzm, znaczący po polsku mieszanie stylów lub też kierunek w ZM - filozofii, w języku czeskim znaczy jedynie kierunek w filozofii. MOD Najważniejsze zabytki polskie: ERN Bazyliki archikatedralne: Wniebowzięcia NMP w Białymstoku (neogotyk), Świętej A Rodziny w Częstochowie (neogotyk), św. Stanisława Kostki w Łodzi (neogotyk). Inne bazyliki: św. Floriana i Michała Archanioła warszawsko praska (neogotyk), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (neorenesansowo-neoromańska). Inne budowle sakralne: Zespół katedralny Miłosierdzia i Miłości Mariawitów Kościoła Starokatolickiego w Płocku (neogotyk angielski). Inne: Zamek w Kórniku (województwo wielkopolskie), kamienice w różnych stylach historyzujących w Łodzi, Krakowie, Warszawie, i innych miastach, Pałac Poznańskich w Łodzi (neobarok), Pałac Scheiblera w Łodzi (neoklasycyzm). Najważniejsze zabytki czeskie: Budowle sakralne: Katedra Zbawiciela w Ostrawie (neoromanizm), Kościół św. Ludmiły w Pradze (neogotyk). Inne: Pařížská ulice w Pradze (wszystkie style historyzujące), wielkomiejska zabudowa Karlových Var, Ratusze w Liberci, Frýdlantě, Kladně (neorenesans), Ratusz w Mělníku (neogotyk). modernizm, funkcjonalizm m, moderna f moderna f, funkcionalismus m Opis: fr. modernisme nowoczesność ; łac. modernus nowy. Styl architektoniczny występujący na całym świecie w latach 20. i 30. XX wieku.

7 wczesny modernizm m raný funkcionalismus m Opis: Najwcześniejsza faza modernizmu. Charakteryzuje się mieszaniem stylów XIX wiecznych z nową koncepcją lat 20. XX wieku. Bardzo wiele przykładów kamienic na opisywanym terenie. ekspresjonizm m expresionismus m Opis: Styl w sztuce, ale również w architekturze występujący głównie w Niemczech od Słowo expresionismus jest zapożyczeniem z języka łacińskiego expressio, znaczącego wypędzenie od expellere wypychać ; wyganiać. 1 Najwybitniejszym polskim przykładem ekspresjonizmu jest kościół św. Rocha w Białymstoku. konstruktywizm m konstruktivismus m Opis: łac. constructio spojenie ; budowa z constructus p.p. od construere nagromadzać ; budować. 2 Kierunek w sztuce, występujący głównie w Rosji w latach Najważniejsze zabytki: Najwybitniejszym i jednym z bardzo niewielu przykładów konstrukywizmu w Europie Środkowej jest Arena w Poznaniu. styl międzynarodowy m mezinárodní sloh m Opis: ang. The International Style. Kierunek w architekturze modernistycznej, występujący na całym świecie od lat 20. do 50. (czasem nawet 90.) XX wieku. Szczególnie popularny w Czechach, ale również częsty w Polsce. Styl ten charakteryzuje się nowoczesnością, prostotą, funcjonalnością i oryginalnością. Najważniejsze zabytki: W Czechach najlepszym przykładem tego stylu jest Pałac Targowy w Pradze (1928), a w Polsce dawny Centralny Dom Towarowy (dziś Smyk) w Warszawie (1952). Należy zwrócić uwagę, że ten budynek, uważany dziś za najlepszy przykład modernizmu w Polsce, był zbudowany jeszcze w czasach stalinizmu i bardzo silnego nacisku na socrealizm. architektura organiczna f modernizm organiczny m funkcjonalizm organiczny m organický funkcionalismus m 1 2 W. Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, Wiedza Powszechna, Warszawa 1983, str W. Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, Wiedza Powszechna, Warszawa 1983, str. 228.

8 Opis: łac. organicus należycie urządzony, uporządkowany, w zgodzie z naturą. Prąd w modernizmie, mówiący o tym, że architektura powinna być tworzona na zasadach zgodnych z otaczającą naturą i upodabniająca się lub nawet zlewająca się z nią. Styl ten rozwijał się głównie w Europie Zachodniej od lat 20. do 60. XX wieku. Najważniejsze zabytki i budowle: W Czechach najlepszym przykładem jest zabytkowy zespół architektury uzdrowiskowej w Lázních Luhačovicích z drugiej połowy lat 40. XX wieku. W Polsce kierunek ten ujawnił się dopiero na przełomie lat 70. i 80. w architekturze sakralnej i trwa do dziś, choć już nie z taką siłą. późny modernizm, modernizm krytyczny m pozdný funkcionalismus m Opis: Modernistyczny kierunek w architekturze rozwijający się od lat 50. XX wieku. Powstał jako opozycja do stylu międzynarodowego, stawiającego na prostotę i funkcjonalność. Późny modernizm zaczął dbać o estetykę i kompozycję przestrzeni. Najważniejsze przykłady: Styl bardzo popularny w wielkomiejskiej architekturze Pragi i Brna (Hotel Ambassador w Pradze). W Polsce znikome przykłady głównie kamienice wielkomiejskie. POSTMODERNIZM POSTMODERNÍ ARCHITEKTURA postmodernizm m postmoderní architektura f Opis: łac. ponowoczesność. Wszystkie prądy architektoniczne, występujące po modernizmie i wyraźnie się od niego odcinające. Kierunek rozwijający się od lat 50. XX wieku nieprzerwanie do dziś. Charakteryzuje się złożonością kompozycji i kompilowaniem różnych form, stylów i możliwości nowoczesnych materiałów budowlanych. W dzisiejszej Europie Środkowej dotyczy głównie budownictwa biurowo handlowego. Na opisywanym terenie są to głównie wieżowce. neomodernizm m novofunkcionalismus m Opis: łac. nowa nowoczesność. Nowy styl w architekturze, ujawniający się w połowie lat 80. XX wieku. Stanowi powrót do tradycji okresu międzywojennego, ale operujący nowoczesnymi rozwiązaniami. Najlepszymi przykładami dotyczącymi Polski i Czech są duże, strzeżone osiedla. dekonstruktywizm m, dekonstrukcja f dekonstruktivismus m

9 Opis: (łac.) Styl rozwijający się od końca lat 80. XX wieku. Głównymi ideami są fragmentacja, duże zaburzenie bryły i niecodzienne ukształtowanie konstrukcji budowli. W Europie Środkowej występuje bardzo mało przykładów tego stylu. Przykłady: W Polsce: Krzywy Domek w Sopocie, a w Czechach Tančící dům w Pradze. II. MATERIAŁY BUDOWLANE / STAVEBNÍ MATERIALY alabaster m alabastr, úběl m Opis: wł. alabastro. Biała (lub lekko zabarwiona), przeświecająca odmiana gipsu. Zastosowanie: W architekturze wnętrz zastępuje najczęściej marmur do posadzek. asfalt m asfalt m: Opis: Naturalny materiał budowlany lub produkt uboczny rafinacji ropy naftowej. Zastosowanie: Stosowany głównie do budowy dróg. Czasami też spotykany jako materiał izolacyjny (np. dachów płaskich). azulejo n azulejo n Opis: arab. al zulayj, port. azulejo (wymowa: azulejżu). Kwadratowe płytki ceramiczne pokryte szkliwem. Produkowane nieprzerwanie od XI wieku (dziś tylko w Hiszpanii i Portugalii). Zastosowanie: Służą do układania mozaik. azbest m azbest, osinek m Opis: gr. asbestos trwały, wytrzymały, stały. Włóknisty materiał, składający się z wielu minerałów. Stosowany w budownictwie już bardzo rzadko, gdyż jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Może powodować pylicę i nowotwory. Zastosowanie: Do niedawna (choć jeszcze spotykany) stosowany jako izolacja do wszelkiego rodzaju elementów: zbrojenia, rur czy dachów. bazalt m čedič, bazalt m

10 Opis: gr. básanos kamień probierczy. Lita skała wulkaniczna. Zastosowanie: Używana jako materiał budowlany budowy dróg lub jako kruszywo. beton m beton m Opis: (łac. fr.) Sztuczny zlepieniec, wynaleziony jeszcze w starożytności, później na wiele wieków zapomniany. Najprostszy beton robi się z mieszanki kruszywa, piasku, wody i środka wytwarzającego pianę. Zastosowanie: Dziś używany we wszystkich gałęziach budownictwa. cegła f cihla f Opis: Czerwony, bardzo trwały prostopadłościan wykonany z suszonej gliny, cementu, wapna lub piasku. Zastosowanie: Służy do budowania przy użyciu cementu jako spoiwa. cement m cement m Opis: łac. caementum kamień tłuczony. Materiał wiążący otrzymywany z wypalonych surowców mineralnych (margiel lub wapień i glina). Termin uniwersalny dla wszystkich języków europejskich. Zastosowanie: Stosowany do przygotowywania zapraw. Występuje ono jednak pod wieloma postaciami. deska f prkno n Opis: Drewniany, wydłużony i spłaszczony prostopadłościan. Zastosowanie: Służy do budowy mebli, wykańczania wnętrz i czasami do stylizacji zewnętrznych ścian budynku.

11 dolomit m dolomit m Opis: Skała osadowa zbudowana głównie z minerału o tej samej nazwie. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego badacza Alp, mineraloga Deodata Dolomieu, który w 1791r. po raz pierwszy wyodrębnił ten minerał. Zastosowanie: Dolomit stosuje się do wyrobu cementu, jako materiał dekoracyjny, surowiec dla przemysłu ceramicznego, w medycynie, metalurgii, do produkcji materiałów ognioodpornych, i jako nawóz sztuczny. drewno n dřevo n Opis: Materiał budowlany i surowiec, otrzymywany ze ściętych drzew różnych gatunków. Zastosowanie: Służy do budowania domów, ale także jako drogi i elegancki element do wykończenia lub dekoracji wnętrz. gips m sádrovec m Opis: gr. gypsos, łac. gypsum czynność gipsowania, kreda, cement. Pospolity minerał. Zastosowanie: Powszechnie stosowany w budownictwie jako materiał wiążący. Wykorzystywany także w rzeźbiarstwie, medycynie, modelarstwie, sztukatorstwie. glazura f glazura f Opis: niem. Glazure. Szklista powłoka nanoszona na powierzchnię, by nadać jej kolor, gładkość i połysk. W języku polskim słowo glazura oznacza również ceramiczne płytki naścienne. Zastosowanie: W budownictwie używana w dekoracji wnętrz do płytek ceramicznych i kafli. glina f jíl m Opis: Skała osadowa.

12 Zastosowanie: Od starożytności służy jako podstawowy składnik wyrobów ceramicznych. gont m šindel m Opis: niem. Schindel. Deska z drewna drzewa iglastego. Na Śląsku Cieszyńskim gont ma inną nazwę, zapożyczoną bezpośrednio z języków czeskiego i niemieckiego szyndzioł. Zastosowanie: Służy jako pokrycie dachowe. granit m žula f Opis: łac. granum ziarno. Często spotykana, lita skała magmowa. Tworzy skałki, bloki skalne, a czasem gołoborza. Ma różne barwy: od biało-różowej do czarnej. Zastosowanie: W średniowieczu służył do budowy murów obronnych i budowli o charakterze obronnym (zamki, kościoły, klasztory). Ściśle ułożone, ciosane bloki granitowe i ustawienie ściany pod niewielkim kątem ostrym do podłoża gwarantowały większą szczelność muru i łatwiejszą obronę. Obecnie z granitu wykonuje się głównie drogą armaturę łazienkową i kuchenną. kafel m kachel m Opis: niem. Kachel: zdobiony i glazurowany wyrób ceramiczny. Zastosowanie: Służy do wykładania wnętrza i dekoracji powierzchni pieców, kominków, a dziś również i pomieszczeń. keramzyt m keramzit m Opis: gr. kéramos glina, Wypalane z gliny kruszywo. Zastosowanie: Służy głównie do produkcji pustaków. linoleum n linoleum n Opis: (łac.) Warstwa masy z mączki korkowej, oleju lnianego i kalafonii.

13 Zastosowanie: Po nałożeniu na tkaninę nadaje się jako wykładzina do wykańczania wnętrz. marmur m mramor m Opis: gr. marmaros. Rodzaj cennej skały. Zastosowanie: Od starożytności stosowany w budownictwie, rzeźbiarstwie i kamieniarstwie. parkiet m parketa f Opis: fr. parquette. Drewniany materiał budowlany. Komplet desek w różnych formach, kształtach, wielkościach i właściwościach ścieralnych, fizycznych i chemicznych. Zastosowanie: Służy do układania drewnianych podłóg. piasek m písek m Opis: Skała osadowa i kruszywo naturalne. Jest to najczęściej występująca luźna skała osadowa. Zastosowanie: Zmieszana z innymi minerałami i substancjami tworzy różnego rodzaju spoiwa. Od lat 90. XX wieku używany do tzw. piaskowania, czyli oczyszczania powierzchni budynku z zanieczyszczeń przu użyciu specjalnego urządzenia, które bombarduje powierzchhnię piaskiem z wodą pod ciśnieniem. piaskowiec m pískovec Opis: Rodzaj zwięzłej skały osadowej. Zastosowanie: W architekturze służy jako obłożenie do elewacji w formie płyt. Spopularyzowane w modernizmie, stosowane w eleganckich kamienicach, dziś bardzo często występuje na bogatych, kameralnych apartamentowcach. smoła f dehet m

14 Opis: dehet od polskiego dziegieć. Produkt odgazowania węgla. Zastosowanie: Służy głównie do izolacji dachów i łatania dróg. stiuk m štuk m Opis: wł. stucco. Elastyczna i szybko twardniejąca mieszanina piasku, gipsu i wapienia. Zastosowanie: Służy do dekorowania elewacji. szkło n sklo n Opis: Nieorganiczny (przezroczysty, gładki i kruchy) materiał, który został schłodzony do stanu stałego bez krystalizacji. 3 Jest to jeden z najstarszych materiałów, wykonywanych przez człowieka. Pierwsze ślady szklarstwa datuje się na ok. 1500r. p.n.e. Zastosowanie: Służy do wypełniania okien, czasem drzwi, a także do wyrobu różnych przedmiotów dekoracyjnych. Jest również doskonałym narzędziem artystycznym. terakota f terakota f Opis: wł. terra cota ziemia wypalona. Dekoracyjne wyroby ceramiczne w kształcie płytek lub figurek. Znane już w starożytności. W Polsce tego terminu używa się do określenia podłogowych płytek ceramicznych. Zastosowanie: Służy do ozdabiania i uszczelniania ścian szczególnie kuchni i łazienki. trawertyn m travertin m Opis: wł. travertino. Kalcytowo aragonitowa skała osadowa. Zastosowanie: W budownictwie używany jako ozdobny materiał wykończeniowy. wapień m vápenec m Opis: Skała osadowa. 3 American Society for Testing and Materials, norma 162, 1983.

15 Zastosowanie: W budownictwie, w przemyśle wapienniczym, cukrowniczym, cementowym, chemicznym, hutniczym oraz jako nawóz w rolnictwie. żużel m struska f Opis: Szklista masa gąbczasta, powstająca przy wypalaniu metali z rud. Zastosowanie: Zmieszany z minerałami i różnymi masami, służy jako zaprawa, spoiwo. Służy również do wykładania powierzchni torów w sporcie żużlowym, jako prymitywne lub tymczasowe, antypoślizgowe i niezamarzające wyłożenie podjazdów, parkingów. III. ELEMENTY KONSTRUKCYJNE / KONSTRUKČNÍ ELEMENTY arkada f arkáda f Opis: łac. arcus łuk : szereg łuków, opartych na filarach lub słupach. Charakterystyczne głównie dla architektury renesansowej i neorenesansowej. Najciekawsze przykłady: dziedzińce arkadowe na Zamku Wawelskim (UNESCO), na Zamku w Baranowie Sandomierskim, zámek Bučovice. balkon m balkon m Opis: wł. balcone. Miniatura tarasu. Płyta o niewielkiej szerokości, wsparta na wspornikach, wystających ze ściany (mogą być kamienne, stalowe, żelbetowe). Ograniczona balustradą (często bogato zdobioną). Z wnętrzem połączona drzwiami balkonowymi. Balkon umieszcza się najczęściej na dużej wysokości. bęben, tambur m buben, tambur m Opis: tur. tambur. Cylindryczna lub wieloboczna podbudowa kopuły. Często umieszczano i nadal umieszcza się wewnątrz niego okna doświetlające wnętrze. blanka f stínka f

16 Opis: późnłac. planca deska. Pojedynczy element krenelażu. Tzw. ząb. Między każdym zębem jest wolna przestrzeń. Słowo występuje prawie wyłącznie w liczbie mnogiej. cokół m podstavec m Opis: wł. zoccolo. Naziemna, najniższa część budowli albo jej elementów: np. kolumny, filaru lub pomnika. Pełni rolę konstrukcyjną (podtrzymującą i wzmacniającą), ale również ozdobną. dach m střecha f Opis: niem. (staroniem.) Dach. Najwyższa część budynku, przykrywająca i osłaniająca go przed warunkami atmosferycznymi. Rodzaje dachów: czterospadowy m, adj. dwuspadowy m, adj. Druhy střech: valbová, stanová, jehlanová f, adj. šikmá, sedlová, dvouplášťová f, adj. hełm ośmiokątny (wieżowy) m niem. Helm jehlová f, adj. hełmowy m, adj. niem. Helm. jednospadowy m, adj. kopulasty m, adj. łac. wł. cupola. mansardowy m, adj. fr. mansarde. naczółkowy m, adj. namiotowy m, adj. pilasty m, adj. płaski m, adj. półszczytowy m, adj. rombowy m, adj. gr. rómbos. stożkowy m, adj. trójspadowy m, adj. přilbová f, adj. pultová, strmá f, adj. cibulová f, adj. mansardová, zalomená f, adj. polovalbová f, adj. věžová f, adj. pilová f, adj. plochá, jednoplášťová f, adj. věžová f, adj. stanová f, adj. kuželová f, adj. trojplášťová f, adj.

17 uskokowy m, adj. wieżowy m, adj. wklęsły m, adj. Elementy dachu: kalenica f zlomová f, adj. věžová, dlatková f, adj. motýlková f, adj. Elementy střechy: hřeben m Opis: Najwyższa część dachu. kosz m úbočí, úžlabí n Opis: Krawędź na przecięciu dwóch płaszczyzn dachowych. naroże, kalenica narożna n nároží n Opis: Wypukła krawędź na przecięciu dwu połaci. okap m okap m Opis: Pozioma, dolna krawędź dachu. szczyt m, krawędź szczytowa f štít m Opis: Odgraniczenie połaci dachowej od pionowej ściany szczytowej budynku. więźba f krov m Opis: Elementy konstrukcyjne, służące jako podtrzymywanie konstrukcji budującej dach. wyłaz m vikýř m Opis: Kryty płaskim daszkiem występ w dachu, przeważnie mieszczący okno. Rodzaje wyłazów: pulpitowy m, adj. Druhy vikýřů: pultový m, adj. Opis: W dachu nad ścianą boczną. siodłowy m, adj. sedlový m, adj. Opis: Powtarzający kształt dachu siodłowego. stożkowy m, adj. romanský m, adj. łac. Roma. Opis: Powtarzający kształt dachu stożkowego. szczytowy m, adj. štitový m, adj.

18 Opis: W formie trójkąta. trapezowy m, adj. gr. trápeza. trapezový m, adj. Opis: W kształcie trapezu. wole oko n volské oko n Opis: Podobny do stożkowego, ale ma zaokroąglone ścianki boczne. drzwi plt dveře plt Opis: Ruchomy element, który zamyka otwór wejściowy w ścianie budynku. Rodzaje drzwi: łamane, garderobiane pl., adj. obrotowe pl., adj. przesuwne pl., adj. rozwierane pl., adj. składane, harmonijkowe pl., adj. wahadłowe pl., adj. Druhy dveří: lámací pl., adj. rotační pl., adj. łac. rotatio obrót. posuvné pl., adj. otevíravé pl., adj. skládací pl., adj. kyvadlové pl., adj. elewacja f elevace f Opis: łac. elevare podnosić, czynić lżejszym. Cała zewnętrzna powierzchnia ściany budynku. fasada f fasáda f Opis: fr. face twarz : bardzo dekoracyjna, często monumentalna elewacja budynku, mająca funkcję reprezentacyjną. filar m pilíř m Opis: niem. Pfeiler. Wolnostojąca, wieloboczna podpora konstrukcji. przyporowy m, adj. opĕrný m, adj.

19 Opis: Element systemu przyporowego, znajdujący się na zewnątrz budynku kościoła, dostawiony do ściany nawy lub absydy. Podpiera nawę główną. framuga f rám m Opis: (niem.) Rama wycięta w ścianie, służąca do umieszczenia w niej drzwi lub okna. fundament m, podwalina f fundament m Opis: łac. fundamentum. Jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych, który przekazuje całość obciążeń budowli na podłoże gruntowe. gzyms, ucios m řimsa f Opis: niem. Gesims. Zwykle ozdobna, pozioma listwa, chroniąca elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Rodzaje gzymsów: cokołowy m, adj. (wł.) działowy, międzypiętrowy m, adj. faseta f Druhy řims: podstavcová f, adj. mezipatrová f, adj. faseta f Opis: fr. facette. Pozioma listwa (drewniana lub kamienna) wystająca ze ściany. główny m, adj. naddrzwiowy m, adj. nadokienny m, adj. podokienny m, adj. parapetowy m, adj. (wł.) wewnętrzny m, adj. hlavní f, adj. nadedveřní f, adj. nadokenná f, adj. podokenná f, adj. parapetová f, adj. vnitřní f, adj. kapnik, obdaszek m kápník m

20 Opis: Jednospadowy, płaski daszek w miejscu załamania przypory. Ułatwia spływ wody. klatka schodowa f schodiště n Opis: Część budynku lub dobudówka, mająca kształt wieży. Służy do umieszczenia w niej schodów. W języku czeskim nie ma osobnego pojęcia odnoszącego się do klatki schodowej. kolumna f sloup m Opis: łac. colonna. Element konstrukcyjny (podpora budynku), często symboliczny i dekoracyjny. Podstawowe części kolumny: baza f Základní části sloupu: patka f Opis: gr. básis podstawa. Podstawa, dolna część kolumny. głowica f, kapitel m hlavice f Opis: łac. capitellum głowica. Wieńcząca, najwyższa część kolumny. trzon m dřík m Opis: Najważniejsza część kolumny. Podstawą dla trzonu jest baza, a zwieńczeniem głowica. Główne porządki kolumn: dorycki m, adj. Hlavní řády sloupů: dorský m, adj. Opis: Najprostszy i najwcześniej rozwinięty porządek architektury kolumn. Charakteryzuje się monumentalnością i ciężkością. Głównie chodziło o jak największą funkcjonalność. joński m, adj. iónský m, adj. Opis: Kolumny w tym porządku, charakteryzują się lekkością i bogatymi zdobieniami. Styl ten powstał w VII / VI w. p.n.e. koryncki m, adj. korintský m, adj.

21 Opis: Styl ten powstał w V / IV w. p.n.e. Charakteryzuje się większą smukłością i jeszcze większą ozdobnością. konsola f konzola, ankona f Opis: fr. console. Wspornik, podpierający balkon, kolumnę, gzyms. Może być zbudowana z kamienia lub drewniana. lizena f liséna f Opis: fr. lisière brzeg, skraj. Pionowy, płaski występ w zewnętrznym murze. Budowana w miejscach, gdzie jest możliwość występowania groźnych dla budynku sił rozpierających. loggia, lodża f lodžie, loggie f Opis: wł. loggia. Otwarta na zewnątrz wnęka w płaszczyźnie budynku. Zwykle oddzielona od pomieszczeń oknem lub drzwiami. mur m zeď f Opis: Kamienna, ceglana lub betonowa, pionowa część budowli. mur pruski m, ściana ryglowa, hrázděné zdivo n ściana szachulcowa, fachówka f Opis: niem. Riegel. Drewniany szkielet, wypełniony murem z gliny, trzciny, gruzu lub cegły, przy czym drewniana konstrukcja jest widoczna na zewnątrz. Mur pruski jest najczęściej zabielany. nadproże n nadpraží n Opis: Bogato zdobiony element konstrukcyjny, mający postać belki. Za zadanie ma podtrzymywać całą konstrukcję nad drzwiami lub innym otworem.

22 oculus m oculus m Opis: łac. oculus. Owalny lub okrągły otwór w ścianie szczytowej sklepienia kaplicy lub kościoła, umożliwiający przepuszczenie powietrza do wnętrza budowli. okno n okno n Opis: Element konstrukcyjny, zamykający otwór w murze, a czasem także w dachu. Służy do wietrzenia i oświetlania pomieszczenia za nim się znajdującego. Rodzaje okien: balkonowe n Druhy oken: balkonové n Opis: (wł.) Okno sięgające podłogi, połączone z funkcją drzwi, służące jako przejście na balkon lub taras. jednoramowe n, adj. lukarna f celistvé n, adj. lukárna f Opis: fr. lucarne. Pionowe okienko na dachu, doświetlające poddasze. Pojawiło się w architekturze francuskiej w epoce baroku. nadświetle n nadsvětlí n Opis: Małe, często ozdobne okno umieszczane nad drzwiami. połaciowe, dachowe n, adj. (niem.) portfenetr m střešní n, adj. portfenetr m Opis: fr. porte drzwi ; fenêtre okno. Wysokie okno pałacowe, sięgające podłogi, zabezpieczone od zewnątrz balustradą. Do niedawna stosowane w budownictwie socrealistycznym jako zastępnik balkonu. świetlik m světlík m Opis: Dachowa, mała konstrukcja, mająca na celu doświetlenie wnętrza. wewnętrzne n, adj. vnitřní n, adj. Opis: Okno w ścianie między pomieszczeniami. Często nie ma ono szyby, może służyć jako ozdoba, ale także mieć jakieś znaczenie funkcjonalne. witryna f výkladní skřín, vitrína f

23 Opis: Zwykle wielkie okno sklepowe, służące do ekspozycji najlepszego towaru danego sklepu lub do zachęcającej klienta dekoracji lokalu. wole oko n volské oko n Opis: Owalne lub okrągłe, małe okno znajdujące się: w partii szczytowej budynku; w górnej części kondygnacji; nad innym oknem lub drzwiami; czasem również w wysokim wnętrzu. Czasem bardzo bogato zdobione. Służy do bezpośredniego doświetlania pomieszczeń. zespolone n, adj. sdružené n, adj. pendentyw, żagielek m pendantiv m Opis: fr. pendentif. Narożny element, mający postać sklepienia w kształcie trójkąta sferycznego. Dzięki niemu jest możliwe przejście z planu kwadratu do planu koła, na którym opiera się konstrukcja kopuły. Stosowany w architekturze bizantyńskiej (rozpowszechniony na Rusi). Występuje powszechnie w architekturze renesansowej. pilaster, półkolumna m pilastr m Opis: fr. pilastre filar. Filar, który będąc ustawionym przy ścianie (lub częściowo w nią wtopionym), pełni zarówno funkcję podpory jak i dekoracji. Składa się z takich samych części jak kolumna. pilotis m pilotis m Opis: fr. słup. Określenie słupów, które unoszą bryłę budowli ponad powierzchnię terenu na wysokość co najmniej jednego piętra. Nadają wrażenie lekkości. Pojęcie wprowadzone przez Le Corbusiera. Występuje w architekturze modernizmu. podłoga f podlaha f Opis: Element wykańczający górną część stropu. Dolna część pomieszczenia. portal m portál m

24 Opis: łac. porta brama, drzwi. Dekoracyjne obramienie drzwi w kościołach, ratuszach, pałacach, zamkach, kamienicach. Występuje również niekiedy w przypadku drzwi wewnętrznych. posadzka f podlaha f Opis: W Polsce pojęcie to odnosi się głównie do podłogi w kościołach i innych budowlach reprezentacyjnych. przezrocze, przeźrocze n průhled, průsvit m Opis: Otwór w ścianie, niezamknięty oknem. przęsło n klenba f, oblouk m Opis: Element konstrukcyjny, który łączy dwa filary lub słupy: np. przęsło wiaduktu lub mostu. Przęsłem nazywa się także część stropu lub sklepienia, a także element podziału pionowego ściany uzyskany dzięki powtarzalnemu układowi pilastrów lub okien. W architekturze ogrodzeniowej powtarzający się motyw ułożenia słupków. pylon m pylon m Opis: gr. pylónes brama. W starożytności słowo to określało bramę. Obecnie to podpora mostów wiszących. ryzalit m rizalit m Opis: wł. risalto. Niewielki występ w elewacji budynku. Może być środkowy lub boczny. schody plt schodištĕ n Opis: Element konstrukcyjny budynku lub terenu, umożliwiający przemieszczanie się między jego poziomami. Rodzaje schodów: główne pl., adj. Druhy schodišť: hlavní pl., adj.

25 kuchenne pl., adj. wewnętrze pl., adj. zewnętrzne pl., adj. vedlejší pl., adj. vnitřní pl., adj. vnější pl., adj. skarpa, szkarpa, przypora, służka f přípora f Opis: Pionowy element (często lekko ukośny) dostawiony do ściany lub filaru. Pionowa skarpa łączy się z żebrami sklepienia, tworząc przejście między ścianą a sklepieniem. Wykorzystywana w budownictwie kościelnym od romanizmu do reneansu. skrzydło n křídlo n Opis: Boczna część budynku, która jest z niego wyraźnie wydzielona. Bardzo często niższa i cofnięta albo ustawiona pod kątem do głównej części budynku. strop m strop m Opis: Poziomy element konstrukcyjny, który oddziela poszczególne kondygnacje budynku. sufit m strop m Opis: Widoczna, dolna część stropu, najczęściej otynkowana. sufit podwieszany m sádrokartonový podhled m Opis: Lekki, gipsowy sufit o stalowej konstrukcji. Podwieszany pod sufitem właściwym. szczyt m štít m Opis: Ściana na wysokości poddasza. szyb, szacht m šachta f Opis: niem. schieben suwać, Schacht. Prostokątny, pionowy kanał w budynku, mający najczęściej przekrój prostokąta, przeznaczony z reguły na windę, ale także na różnego rodzaju instalacje.

26 wiatrowskaz, anemoskop m anemoskop, anemometr, anemograf m Opis: Mechaniczne, proste urządzenie do wskazywania kierunku wiatru. Umieszczane w: ogródkach meteorologicznych, na lotniskach, na szczytach budynków, w przydomowych ogrodach. wimperga f vimperga f Opis: niem. Wimperg. Dekoracyjne zwieńczenie okna lub portalu. Charaktetystyczne dla architektury gotyku, neogotyku i neorenesansu. wnęka f výklenek m Opis: Wgłębienie w ścianie. węgar m zárubeň m Opis: Zakończenie muru. zwornik m svorník m Opis: Najwyższy element sklepienia, łączący obie jego części. żebro n žebro n Opis: Element konstrukcyjny, służący do wzmocnienia sklepienia. IV. DETALE ARCHITEKTONICZNE / ARCHITEKTONICKÉ PRVKY abakus m abakus m Opis: gr. ábaks płyta, deska : płyta czworoboczna, zwieńczająca głowicę kolumny.

27 aedicula, edykuła, edikula f edikula f Opis: łac. aedicula mała światynia. Kapliczka wotywna lub dekoracja umieszczana w tympanonie, portalu lub w attyce jako sterczyna; nisza w budynku, przeznaczona na figurę. akant m akant m Opis: gr. ákanthos, łac. acantus rodzaj krzewu. Bardzo powszechny detal roślinny: dekoracja głowicy kolumny. akropol zamkowy m akropole f Opis: gr. akropolis - akros najwyższy + polis miasto. Pusty teren wewnątrz zamku. W średniowieczu również osobne, małe miejsce ufortyfikowane na podgrodziu. akroteria f akroterie f Opis: łac. acroterium. Element dekoracyjny świątyń, wywodzący się z Antyku. To ozdoba szczytu elewacji w różnych formach symbolicznych. arabeska f arabeska f Opis: wł. arabesco arabski, fr. arabesque. Ornament o motywie roślinnym, wywodzący się ze sztuki starożytnej. archiwolta f archivolta f Opis: łac. arcus volutus zdobiony łuk, wł. archivolto. Profilowane lico łuku, zamykające portal. Często bardzo bogato zdobione. atlant m, gigant m atlant m

28 Opis: gr. átlas, átlantos. Element dekoracyjny, a zarazem konstrukcyjny, przedstawiający mężczyznę, podtrzymującego głową, barkami lub rękami strop, balkon, belkowanie i in. attyka f atika f Opis: : gr. attikos ateński ; łac. atti(n)gere graniczyć, dotykać, stykać się ; Stosowany w starożytności i renesansie górny element budynku, mający postać balustrady lub sterczyn, które osłaniają dach. Najciekawsze przykłady: zespół kamienic w Kazimierzu Dolnym, Sukiennice w Krakowie (UNESCO), zespół kamienic ormiańskich i Ratusz w Zamościu na Wielkim Rynku (UNESCO), Ratusze w Sandomierzu i Tarnowie, zespół kamienic na Rynku w Českém Krumlově (UNESCO), zespół kamienic w Pardubicích. balas, balasek m, balaska, tralka f balustrová kuželka f Opis: hol. baluster, niem. Baluster. Słupek balustrady, złożony z dwóch dzbanuszków zwanych lalkami, które połączone są ze sobą podstawami. Mogą być wykonane z kamienia, drewna lub metalu. baldachim m nebesa, baldachýn, stříška f Opis: wł. baldacchino złotogłów bagdadzki. W architekturze występuje jako motyw dekoracyjny: najczęściej w postaci zadaszonej półki na figurę. balustrada f balustráda f Opis: hol. baluster, niem. Baluster. Pełne lub ażurowe zabezpieczenie lub ogrodzenie balkonów, schodów, dróg, mostów, itp. Montowane zwykle jest na skraju elementu, który ma być zabezpieczony. Jednocześnie może pełnić funkcję dekoracyjną. Balustrada składa się z elementów ułożonych pionowo (tzw. tralek), które mogą być wykonane z drewna, betonu, kamienia. Połączone są u góry poręczą. boazeria f obložení n

29 Opis: fr. boiserie od boiser obkładać drewnem. Dekoracyjna, drewniana okładzina ścian. boniowanie n, rustyka f rustika f Opis: łac. rusticus wiejski. Ozdoba elewacji, przypominający ciosy kamienne i odzwierciedlająca ich układ. bukranion m bukranion m Opis: gr. bukranion. Motyw dekoracyjny w kształcie głowy wołu. espagnolette f espagnolette f Opis: fr. espagnolette. Dekoracyjny motyw, przedstawiający kobiecą głowę z włosami zaczesanymi do góry. Może być ozdobiona diademem, wachlarzem, muszlą lub draperią. Stosowany powszechnie w architekturze barokowej Francji, rozprzestrzeniony na całą Europę. feston m feston m Opis: łac. festo, wł. festone, fr. feston girlanda. Dekoracja, przedstawiająca niewielki fragment tkaniny, wieniec kwiatowy, roślinny lub owocowy. Zwiesza się z dwóch punktów zaczepienia. Popularny w epokach renesansu, klasycyzmu, empire i secesji. fresk m freska f Opis: wł. fresco świeży. Malowidło naścienne wykonane na mokrym tynku. fronton m fronton m Opis: wł. frontono. Trójkątny szczyt nad portykiem. Jego wnętrze stanowi tympanon. fryz, ornament m vlys, ornament m

30 Opis: łac. ornare ozdabiać. Pozioma część belkowania, leżąca między architrawem a gzymsem. Często zdobiony płaskorzeźbami. Przykłady ornamentów: arkadowy m, adj. (łac.) astragalowy, astragal m Příklady ornamentů: arkadový m, adj. astragal m Opis: wł. astragalo. Ornament zbudowany z układu podwójnych perełek rozdzielonych pałeczkami. diamentowy m, adj. gr. adamós, diamantový m, adj. łac. diamentum. krążkowy m, adj. maszkaronowy m, adj. fr. mascaron, penízkový m, adj., boltec m maskaronový m, adj. wł. mascherone. meandrowy m, adj. gr. maíandros, (fr.). plecionkowy m, adj. roślinny m, adj. sznurowy m, adj. ząbkowy m, adj. zoomorfologiczny m, adj. (wł.) meandrový m, adj. pobijený, probijený m, adj. rostlinný m, adj. šňurový m, adj. zubový m, adj. zoomorfologický m, adj. galeria królewska f královská galerie f Opis: W katedrach empora, na której zasiadali lub zasiadają władcy. imposta imposta Opis: łac. imposta. Gzyms nad głowicą kolumny.

31 kanelura, kanela f, żłobek m kanelura f Opis: łac. canna, fr. canellure wyżłobienie. Wyżłobienie na całej wysokości trzonu kolumny lub pilastra. kartusz m kartuše f Opis: fr. cartouche znak, herb. Ozdobne obramienie herbu, monogramu, emblematu, inicjałów, malowidła lub napisu. Może przybierać różne kształty: sercowate, prostokątne, owalne. Umieszczany w widocznym miejscu, najczęściej na elewacjach, epitafiach, nagrobkach. kaseton, skrzyniec m kazeta, kazetování f Opis: wł. cassettone. Kwadratowe, mocne zagłębienie w sklepieniu. Stosowane jako dekoracja. Stąd: strop kasetonowy. Spotykane głównie w rezydencjach królewskich, szlacheckich (tam najczęściej drewniane), ale także w kościołach (głównie kamienne, ale czasami występuje jako drewniane. Najlepsze polskie przykłady: Strop kasetonowy w kościele farnym w Brusach (woj. kujawsko pomorskie), w Zamku Królewskim w Warszawie (UNESCO), w Bazylice Kawęczyńskiej w Warszawie Najlepsze czeskie przykłady: Strop kasetonowy w Katedrze Ostrawskiej kołatka f klepadlo n Opis: Metalowe urządzenie umieszczane na drzwiach lub bramach, składające się z części stałej i ruchomej. Służy do pukania. łuk m oblouk m Opis: Krzywa, według której poprowadzony jest łęk. maswerk m, laskowanie n kružba f

32 Opis: niem. Maßwerk. Gotycki i neogotycki wzór geometryczny wykonany z kamienia lub cegły, wypełniający górną część okna, rozety. maszkaron m maskaron m Opis: wł. mascherone; fr. mascaron. Detal rzeźbiarski, mający ludzką lub zwierzęcą formę. Bywa groteskowy i fantazyjny. Ma zastosowanie jako ozdoba wspornika lub kapitelu. medalion m medailon m Opis: fr. medailon, wł. medaliono. Owalny lub okrągły detal dekoracyjny umieszczany z reguły na fasadzie budynku. nisza f nika f Opis: Wgłębienie w ścianie lub fasadzie, służące do stawiania w nim rzeźb, posągów, figur. W okresie manieryzmu, nisze pozostawiano puste. okiennica f okennice f Opis: Drewniane lub stalowe, zewnętrzne zabezpieczenie okna najczęściej wystawowego. palmeta palmeta Opis: fr. palmette. Motyw na szczycie attyki w kształcie liścia palmy. panneau n panneau n Opis: fr. panneau płaszczyzna : Każda dekorowana płaszczyzna. Charakterystyczna dla epoki baroku, a w szczególności rokoka. panoplium n alianční znak m

33 Opis: łac. panoplium. Niewielki, dekoracyjny motyw umieszczany nad portalem, oknami lub fasadą, przedstawiający herb lub herby fundatorów budowli lub mieszkańców. parapet m parapet m Opis: wł. parapetto. Wewnętrzne lub zewnętrzne poziome wykończenie ściany pod oknem. Na zewnątrz parapet pokrywa się najczęściej blachą. pinakiel m, fiala, sterczyna f fiála f Opis: łac. pinnaculum skrzydełko, wł. foglia igła krawiecka. W gotyku i neogotyku pionowy element dekoracyjny, mający postać smukłej, ostro zakończonej wieżyczki. putto n, amorek m putto, amoret n Opis: wł. putto dzieciątko. dekoracja w postaci nagiego dziecka. relief m reliéf m Opis: fr. relever podnosić. Rzeźbiarska kompozycja na płycie drewnianej, kamiennej lub metalowej. W przeciwieństwie do płaskorzeźby dzieło dwuwymiarowe. rozeta f rozeta f Opis: fr. rosette mały kwiat róży. Ornamentowany, wielki otwór okienny w kształcie rozwiniętej róży, wypełniony zazwyczaj witrażem. Umieszczany na froncie kościoła. Występuje przede wszystkim w gotyku i neogotyku.

34 rzygacz, gargulec, garłacz, pluwacz m chrlič m Opis: fr. gargouille. Zakończenie rynny dachowej, wystające poza lico muru, występujące głównie w gotyku, ale także w neogotyku i innych stylach (ale dużo rzadziej). sgraffito n sgraffito n Opis: wł. graffiare drapać. Ozdabianie fasady za pomocą nanoszenia kolejnych warstw tynków: na przemian czarnych i kolorowych. spływ, spływ wolutowy m, woluta f voluta f Opis: łac. volutare zawijać. Dekoracyjna, boczna część szczytu kościoła lub kaplicy, a także główny motyw dekoracyjny mniejszych elementów budowli. Występuje głównie w architekturze epoki baroku. supraporta f supraporta, suprafenestra f Opis: łac. supra portam nad drzwiami : bardzo bogato zdobione panneau naddrzwiowe. tympanon m tympanon m Opis: gr. timpanon. Trójkątne, wewnętrzne, bogato zdobione pole frontonu. W romanizmie i gotyku ostrołukowe lub półkoliste pole, wypełniające pustą przestrzeń między nadprożem a łukiem portalu. witraż m vitráž, vitraj m

35 Opis: fr. vitrail: bardzo dekoracyjne wypełnienie okna lub rozety. Wykonane z wielu drobnych kawałków kolorowego szkła, wprawionego w ołowiane ramki. Stosowane prawie wyłącznie w kościołach. Zdarza się, że występują w bogatych mieszczańskich kamienicach lub pałacach z reguły jako elementy klatki schodowej. Sztuka witrażu narodziła się w gotyku, a ogromny rozkwit przeżyła wraz z nadejściem krótkiej epoki secesji. wykusz f arkýř f Opis: niem. Erker. Wystający z elewacji element, mający na celu poszerzenie przylegającego wnętrza. V. RODZAJE BUDOWLI / DRUHY STAVEB V.1. FORTYFIKACJE / OPEVNĕNÍ brama f brána f Opis: Otwór w budynku, ogrodzeniu, murze, służący do przejazdu. miejska f městská f Opis: Warowna brama prowadząca do najważniejszej części miasta. Z reguły w średniowieczu, umieszczana w murach obronnych. Najciekawsze polskie przykłady: Złota Brama w Gdańsku, Brama Floriańska w Krakowie, Brama Bańska w Gryfinie, Brama Grodzka w Lublinie, Wieża Trynitarska w Lublinie (brama), Brama Lwowska w Zamościu (UNESCO). Najciekawsze czeskie przykłady: Prašná brána w Pradze (UNESCO), Malostranská mostecká věž w Pradze (UNESCO), Staroměstská mostecká věž w Pradze (UNESCO), Mlýnská brána w Kroměříži, Měnínská brána w Brnie. triumfalna f vitĕzná f

36 Opis: łac. tryumf. Brama w postaci wolnostojącego łuku triumfalnego, wznoszonego na cześć wybitnej osoby (najczęściej władcy) lub z okazji bardzo ważnego wydarzenia dla tego miejsca. Na badanym obszarze do dziś zachowała się jedynie brama triumfalna w Ślesinie koło Konina. cytadela, forteca, fortyfikacja, twierdza, warownia f citadela, pevnost f, opevnění n Opis: wł. cittadella małe miasto, wł. fortezza, łac. fortificatio. Twierdza, chroniąca miasto i jego mieszkańców, górująca nad nim, mająca najczęściej ogromne rozmiary. W środku niej były / są rozmieszczone koszary i magazyny, a urządzenia obronne i stanowiska znajdowały się poza nią. Najciekawsze polskie przykłady: Cytadela w Warszawie, Cytadela w Poznaniu (właściwie Fort Winiary), Twierdza Przemyśl, Twierdza Kraków, Twierdza Wisłoujście fort m fort m Opis: łac. fortis mocny. Okrężna budowla obronna, służąca do obrony we wszystkich kierunkach. krenelaż m cimbuří n Opis: fr. crenelage. Zwieńczenie baszt i murów obronnych tzw. zębami, między którymi jest wolna przestrzeń. Pomiędzy zębami, swoje miejsca strzelnicze mieli łucznicy. Miało to ułatwić obronę w czasie oblężenia. Najciekawsze przykłady: krenelaż murów obronnych: w Warszawie (UNESCO), w Szydłowie, w Toruniu (UNESCO), w Litoměřicích, w Berouně. reduta f reduta f Opis: wł. risotto; fr. redoute: Rodzaj szańca. Samodzielny element fortyfikacyjny. Reduty znajdowały się przed linią umocnień obronnych. Otaczano je wałem ziemnym lub fosą. Budowano je od XVI wieku do czasów I Wojny Światowej.

37 zamek m hrad m, kastel m Opis: Budowla warowna. W Polsce nie musi mieć znaczenia obronnego. W mieście występuje jako dawna lub cały czas czynna siedziba królów, prezydentów, książąt lub biskupów. Kastel łac. castellum, ang. castle forteca. Zamki budowano mniej więcej do połowy XVI wieku, gdyż później w związku z rozwojem maszyn oblężniczych, wznoszenie coraz grubszych i wyższych murów straciło sens. Najlepsze polskie przykłady: Zamek krzyżacki w Malborku (UNESCO), Zamek krzyżacki w Gniewie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, Zamek w Lublinie, Zamek Królewski w Warszawie (UNESCO), Zamek Królewski w Krakowie na Wawelu (UNESCO). Najlepsze czeskie przykłady: Pražský hrad, Státní hrad Český Krumlov, V.1.1. ELEMENTY FORTYFIKACJI / ELEMENTY OPEVNĕNÍ barbakan m barbakán, rondel m Opis: łac. barbacana. Dużych rozmiarów, budowla o funkcji obronnej. Ma na celu zwiększenie możliwości obronnych bramy miejskiej. Rodzja budowli występującej bardzo rzadko. Na badanym obszarze tylko kilka przykładów. Przykłady polskie: Barbakan w Warszawie (UNESCO), Barbakan w Krakowie (UNESCO), ruiny barbakanu w Bieczu. Przykłady czeskie: Barbakan w Kadani, Barbakan w Slavonicích. bastion m, basteja, beluarda f bastion m, bašta f Opis: niem. Bastion, wł. baluardo. Element wznoszony na wysuniętych narożnikach obwałowania twierdzy. Najlepsze polskie przykłady: Bastion Żubr w Gdańsku, Bastion św. Rocha w Częstochowie. Najlepsze czeskie przykłady: Bastiony w twierdzy Ołomuniec.

38 baszta f bašta f Opis: łac. bastia. Budowla obronna, jeden z elementów średniowiecznego muru obronnego. Zwykle ma postać wieży. Składa się z kilku kondygnacji z otworami strzelniczymi. Czasem zwieńczona blankami. donżon, stołp m bateriová věž, nebojsa f, donjon m Opis: fr. donjon. Wolno stojąca wieża w fortyfikacjach miejskich, służąca do celów obronnych, a w razie potrzeby również do mieszkalnych. esplanada f esplanada f Opis: fr. esplanade niezabudowany plac przed gmachem. Niezabudowana przestrzeń między miastem a twierdzą. fosa f příkop m Opis: łac. fossa rów, kanał. Rów, otaczający część lub całość umocnienia. kaponiera f kaponiéra f Opis: wł. caponiera. Warowny, półokrągły, skrajny element fortyfikacji, służący do prowadzenia ognia w trzech kierunkach. kazamaty plt kasematy plt Opis: gr. chásma(ta). Sklepione pomieszczenia umieszczone pod fortyfikacjami. Służyły jako schrony, magazyny lub lochy więzienne. kurtyna f kurtina f Opis: łac. cortina zasłona. Odcinek muru fortyfikacyjnego. Zbudowany zwykle na wale ziemnym. Łączy bastiony.

39 mur obronny m hradba f Opis: (niem.). Podstawa każdej fortyfikacji. Może stanowić osobną budowlę, jak i otaczać miasto, fort lub zamek. Może być zbudowany z ciosów kamiennych lub cegły. Najlepsze polskie przykłady: Mury obronne Starego Miasta w Warszawie (UNESCO), Chełmna, Paczkowa, Chojnej, Torunia, itp. Najlepsze czeskie przykłady: Mury obronne Nymburka, Poličky, Tachova, Trutnova, itd. poterna f poterna f Opis: wł. poterna. Podziemny korytarz umożliwiający komunikację wewnątrz fortyfikacji. przedmurze n předmuří n Opis: (niem). W średniowieczu mur pierwszej linii obrony, niższy od głównego muru. Spotykany również w fortyfikacjach nowożytnych. rawelin ravelin Opis: łac. ravelere oddzielać. W nowożytnych fortyfikacjach wał ziemny na planie trójkąta, obudowany murem. Służył jako maskowanie lub osłona dla muru kurtynowego. schron m kryt m Opis: po polsku zwany również bunkrem. Zakryty obiekt fortyfikacyjny ceglany lub betonowy, służący do ochrony żołnierzy, sprzętu technicznego, a zarazem do kierowania walką z ukrycia. Może być także schronieniem dla ludności cywilnej, znajdującym się w podpiwniczeniu budynku. wał m val m Opis: Element fortyfikacji, usypany i ubity z ziemi z domieszką różnych e wystpokruszonych materiałów (cegła, kamień, itp.). Umieszczany zwykle przed właściwą budowlą obronną w celu spowolnienia ewentualnego ataku przeciwnika.

Architektura renesansu

Architektura renesansu Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Złotoryi Złotoryja 2008 Ulubioną formą architektów tego okresu był kościół na planie centralnym, chociaż oczywiście nie brakuje dzieł budowanych w układach podłużnych

Bardziej szczegółowo

ARCHITEKTURA II (style)

ARCHITEKTURA II (style) ARCHITEKTURA II (style) Patrycja Naumczyk SKPTG koło nr 23 przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK STYLE ROMANIZM GOTYK RENESANS BAROK KLASYCYZM HISTORYZM inne ROMANIZM Romanizm kto, kiedy i Polska: XI-XIII

Bardziej szczegółowo

TECHNOLOGIA i ORGANIZACJA ROBÓT MUROWYCH W BUDOWNICTWIE

TECHNOLOGIA i ORGANIZACJA ROBÓT MUROWYCH W BUDOWNICTWIE Wykład 9: Wykład 10 Podstawy realizacji robót murowych i stropowych. Stosowane technologie wykonania elementów murowanych w konstrukcjach obiektów, przegląd rozwiązań materiałowotechnologicznych (a) materiały

Bardziej szczegółowo

SZTUKA ŚREDNIOWIECZA

SZTUKA ŚREDNIOWIECZA SZTUKA ŚREDNIOWIECZA STYL ROMAŃSKI X XIII UWAGA! czerwoną gwiazdką oznaczyłam zabytki, które należy umieć rozpoznawać (nazwa, autor o ile jest podany, miejscowość o ile jest podana, epoka) Funkcje sakralnej

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 361 CUKIEREK

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 361 CUKIEREK Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 252,55 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA

ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA 1. Karta informacyjna 2. Zawartość opracowania 3. Opis techniczny 4. Rysunki 1. plan sytuacyjny w skali 1:500 2. rzut piwnic 1:50 3. rzut parteru 1:50 4. rzut poddasza 1:50 5. przekrój

Bardziej szczegółowo

GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 348/469

GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 348/469 GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 348/469 1. OBIEKT 5. MIEJSCOWOŚĆ Kościół filialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa PASTWA 2. OBECNA FUNKCJA 3. MATERIAŁ 4. DATOWANIE 6. GMINA sakralna cegła 1916

Bardziej szczegółowo

SZTUKA. opracowała Elżbieta Anioła

SZTUKA. opracowała Elżbieta Anioła SZTUKA ŚREDNIOWIECZA opracowała Elżbieta Anioła ARCHITEKTURA architektura sakralna; bazyliki (m. in.hagia Sophia w Konstantynopolu, św. Apolinarego w Rawennie); katedra (m. in. Notre Dame w Paryżu, św.

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 314 VIVALDI

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 314 VIVALDI Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 336,00 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Zestawienie materiałów do budowy domu jednorodzinnego GL 299 PERŁA

Zestawienie materiałów do budowy domu jednorodzinnego GL 299 PERŁA Zestawienie materiałów do budowy domu jednorodzinnego GL 299 PERŁA Lp Opis robót Jedn. Ilość Opis elementów budynku miary jedn. 1. Roboty ziemne 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 169,85 2 Wykopy

Bardziej szczegółowo

GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 365/469

GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 365/469 GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 365/469 1. OBIEKT 5. MIEJSCOWOŚĆ Dwór PODZAMCZE (BIAŁY DWÓR) 2. OBECNA FUNKCJA 3. MATERIAŁ 4. DATOWANIE 6. GMINA hotel cegła XV/XVI w., przebud. XVIII w. 19. UWAGI

Bardziej szczegółowo

Dorota Jarocka. SKPTG - Koło nr 23 przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie

Dorota Jarocka. SKPTG - Koło nr 23 przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie Dorota Jarocka SKPTG - Koło nr 23 przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie Frank Lloyd Wright Architektura starożytna Romanizm Gotyk Renesans i manieryzm Barok Klasycyzm Historyzm i secesja Modernizm

Bardziej szczegółowo

Zestawienie materiałów do budowy domu jednorodzinnego GL 387 BELLA

Zestawienie materiałów do budowy domu jednorodzinnego GL 387 BELLA Zestawienie materiałów do budowy domu jednorodzinnego GL 387 BELLA Lp Opis robót Jedn. Ilość Opis elementów budynku miary jedn. 1. Roboty ziemne 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 190 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 430 FENIKS

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 430 FENIKS Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Opis robót Opis elementów budynku 1. Roboty ziemne Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm Wykopy fundamentowe (netto-po obrysie

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 140 KAROLINA

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 140 KAROLINA Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 209,00 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Budowla eklektyczna rysunek ołówkiem

Budowla eklektyczna rysunek ołówkiem Budowla eklektyczna rysunek ołówkiem 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: - zna pojecie eklektyzm, - potrafi wymienić nazwy stylów składających się na eklektyzm, - potrafi wymienić elementy architektury

Bardziej szczegółowo

GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 167/469

GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 167/469 GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 167/469 1. OBIEKT 5. MIEJSCOWOŚĆ Budynek mieszkalny KORZENIEWO 2. OBECNA FUNKCJA 3. MATERIAŁ 4. DATOWANIE 6. GMINA mieszkalna cegła pocz. XX w. 19. UWAGI ELEMENTY

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Po lekcjach do szkoły. Innowacyjne formy zajęć pozalekcyjnych Gmina Miasto Płock/ Gimnazjum nr 5 im. Zygmunta

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 72 ALLEGRO

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 72 ALLEGRO Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek Cena jednostkowa elementu Wartość 1. Roboty ziemne 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15

Bardziej szczegółowo

Instrukcja przygotowania puzzli

Instrukcja przygotowania puzzli Instrukcja przygotowania puzzli 2 1 1. Wytnij puzzle. 2. Z wyciętych elementów ułóż mapę Polski zgodnie z zamieszczonym wzorem. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Wydawnictwa (s. 1, 2) oraz agencji fotograficznych:

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 214 TONI

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 214 TONI Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 143,00 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

"Znane i nieznane pamiątki warszawskiej Pragi"

Znane i nieznane pamiątki warszawskiej Pragi "Znane i nieznane pamiątki warszawskiej Pragi" W połowie XIX w. na prawym brzegu Wisły zaczęło rozwijać się nowoczesne, kapitalistyczne miasto. Brukowano drogi, budowano fabryki, wznoszono świątynie, budowano

Bardziej szczegółowo

INWENTARYZACJA BUDOWLANA

INWENTARYZACJA BUDOWLANA INWENTARYZACJA BUDOWLANA NAZWA I ADRES: REMONT BUDYNKU ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W MIEJSCOWOŚCI KOWALIK GM. ROZOGI DZ.NR 301 Z ZAGOSPODAROWANIEM DZIAŁKI INWESTOR : GMINNY OŚRODEK KULTURY W ROZOGACH 12-114 ROZOGI,

Bardziej szczegółowo

STANDARD WYKOŃCZENIA BUDYNKU MIESZKALNEGO WIELORODZINNEGO Z WBUDOWANYMI GARAŻAMI W PARTERZE SZMARAGDOWE PRZEDMIEŚCIE

STANDARD WYKOŃCZENIA BUDYNKU MIESZKALNEGO WIELORODZINNEGO Z WBUDOWANYMI GARAŻAMI W PARTERZE SZMARAGDOWE PRZEDMIEŚCIE STANDARD WYKOŃCZENIA BUDYNKU MIESZKALNEGO WIELORODZINNEGO Z WBUDOWANYMI GARAŻAMI W PARTERZE SZMARAGDOWE PRZEDMIEŚCIE I. ZAGOSPODAROWANIE TERENU (OTOCZENIE) dojścia piesze kostka betonowa; mała architektura

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 42 MUCHOMOREK

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 42 MUCHOMOREK Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 132,95 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 97 SYMFONIA

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 97 SYMFONIA Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 m2 270,70 2 Wykopy fundamentowe m3

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 135 PAN HRABIA

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 135 PAN HRABIA Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 245,05 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Foto 41 Klatka schodowa D balustrada w poziomie I piętra, tralki zastąpione płytą Foto 42 Klatka schodowa D bieg z poziomu I piętra, tralki

Foto 41 Klatka schodowa D balustrada w poziomie I piętra, tralki zastąpione płytą Foto 42 Klatka schodowa D bieg z poziomu I piętra, tralki Spis ilustracji Foto 1. Elewacja frontowa od strony ul. Piotrkowskiej... 51 Foto 2. Elewacja frontowa od strony ulicy Narutowicza... 51 Foto 3 Widok od strony podwórza na elewację budynku frontowego...

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GLX 5 JASIEK

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GLX 5 JASIEK Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 112,06 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 55/469

GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 55/469 GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 55/469 1. OBIEKT 5. MIEJSCOWOŚĆ Budynek mieszkalny GNIEWSKIE POLE 2. OBECNA FUNKCJA 3. MATERIAŁ 4. DATOWANIE 6. GMINA mieszkalna cegła pocz. XX w. 19. UWAGI ELEMENTY

Bardziej szczegółowo

Zestawienie materiałów do budowy domu jednorodzinnego GLX 20 MALWA

Zestawienie materiałów do budowy domu jednorodzinnego GLX 20 MALWA Zestawienie materiałów do budowy domu jednorodzinnego GLX 20 MALWA Lp Opis robót Jedn. Ilość Opis elementów budynku miary jedn. 1. Roboty ziemne 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15cm m2 178 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 159 WACHLARZ

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 159 WACHLARZ Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1 Opis robót Opis elementów budynku 1. Roboty ziemne Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 Jednostka miary Ilość jednostek m2 162,40 2 Wykopy fundamentowe m3

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 188 VILLA ROSA

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 188 VILLA ROSA Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15cm m2 199,05 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 227 CHABER

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 227 CHABER Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1 Opis robót Opis elementów budynku 1. Roboty ziemne Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 Jednostka miary Ilość jednostek m2 86,15 2 Wykopy fundamentowe m3

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 187 KORMORAN

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 187 KORMORAN Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 157,85 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 66 TOMCIO PALUCH

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 66 TOMCIO PALUCH Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15cm m2 115,60 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GLX 21 DIAMENT

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GLX 21 DIAMENT Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 215,05 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 270 CICHY KĄCIK

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 270 CICHY KĄCIK Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 183,70 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Spis konserwatorski z 1983 roku obiektów architektury łącznie z XIX i pocz. XX w. dla gminy Gryfów Śląski

Spis konserwatorski z 1983 roku obiektów architektury łącznie z XIX i pocz. XX w. dla gminy Gryfów Śląski Załącznik nr 3 do uchwały Nr XXVIII/207/09 Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski z dnia 22 kwietnia 2009 r. Spis konserwatorski z 1983 roku obiektów architektury łącznie z XIX i pocz. XX dla gminy Gryfów

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 120 WALET

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 120 WALET Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 140,15 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 262 ZAPACH RUMIANKU

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 262 ZAPACH RUMIANKU Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 130,70 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Zestawienie materiałów do budowy domu jednorodzinnego GL 385 WILLA MARION

Zestawienie materiałów do budowy domu jednorodzinnego GL 385 WILLA MARION Zestawienie materiałów do budowy domu jednorodzinnego GL 385 WILLA MARION Lp Opis robót Jedn. Ilość Opis elementów budynku miary jedn. 1. Roboty ziemne 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 172,85 2

Bardziej szczegółowo

NADBUDOWY MIESZKALNE Z PREFABRYKOWANYCH WIĄZARÓW

NADBUDOWY MIESZKALNE Z PREFABRYKOWANYCH WIĄZARÓW NADBUDOWY MIESZKALNE Z PREFABRYKOWANYCH WIĄZARÓW PRZYKŁAD NADBUDOWY MIESZKALNEJ - DOM WCZASOWY POBIEROWO Ceny działek w gminie Rewal, podobnie ja w innych rejonach nadmorskich są bardzo wysokie Sprzedano

Bardziej szczegółowo

KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABTKÓW

KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABTKÓW KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABTKÓW 1. OBIEKT ZAGRODA KAMIEŃ WAPIENNY, DREWEANO, GONT Pocz. XIX w, lata 20-te XX w Naprzeciwko ruin zamku Zagroda składająca się z 3 wolnostojących drewnianych budynków, złożonych

Bardziej szczegółowo

Fasada z pomysłem. Vipor Sp. z o.o. ul.armii Krajowej 7A 42-500 Będzin Woj. Śląskie. Kontakt: Tel:501284419 biuro@fasadazpomyslem.

Fasada z pomysłem. Vipor Sp. z o.o. ul.armii Krajowej 7A 42-500 Będzin Woj. Śląskie. Kontakt: Tel:501284419 biuro@fasadazpomyslem. Vipor Sp. z o.o. ul.armii Krajowej 7A 42-500 Będzin Woj. Śląskie Kontakt: Tel:501284419 biuro@fasadazpomyslem.pl Wprowadzenie FASADA Z POMYSŁEM -Jesteśmy firmą specjalizującą się w dekoracyjnym upiększaniu

Bardziej szczegółowo

Renesans i Barok - style architektoniczne

Renesans i Barok - style architektoniczne Renesans i Barok - style architektoniczne Wykonali uczniowie: Jakub Smal, Jakub Bielecki, Bartosz Wieczorek, Kacper Niziołek. Opiekun: Jadwiga Sochacka Renesans w architekturze stanowił odzwierciedlenie

Bardziej szczegółowo

Willa przy ulicy Sobieskiego 67

Willa przy ulicy Sobieskiego 67 Willa przy ulicy Sobieskiego 67 Oferta bezpośredniej sprzedaży lub wynajmu Szanowni Państwo oferujemy do bezpośredniej sprzedaży lub wynajmu zabytkową dwukondygnacyjną willę przy ul. Sobieskiego 67. Jest

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 148 DAREK

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 148 DAREK Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1 Opis robót Opis elementów budynku 1. Roboty ziemne Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 Jednostka miary Ilość jednostek m2 208,35 2 Wykopy fundamentowe m3

Bardziej szczegółowo

O F E R T A S P R Z E D A Ż Y Pałac do remontu

O F E R T A S P R Z E D A Ż Y Pałac do remontu O F E R T A S P R Z E D A Ż Y Pałac do remontu Zespół pałacowo parkowy w Dąbrówce Wielkopolskiej, gm. Zbąszynek woj. lubuskie Neorenesansowy pałac hrabiów Schwarzenau i park krajobrazowy w zespole pałacowym,

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GLZ 165 LUTNIA III

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GLZ 165 LUTNIA III Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1 Opis robót Opis elementów budynku 1. Roboty ziemne Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm Jednostka miary Ilość jednostek m2 117,75 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

1. Klasyfikacja pożarowa budynku

1. Klasyfikacja pożarowa budynku 1. Klasyfikacja pożarowa budynku Na podstawie rozporządzenia MI w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DZU nr 75 poz. 690 z 12 kwietnia 2002 z późniejszymi

Bardziej szczegółowo

Atrakcje Zabytkowe Obiekty Mury obronne

Atrakcje Zabytkowe Obiekty Mury obronne www.lebork.pl Atrakcje Zabytkowe Obiekty Pomimo burzliwych dziejów i wielu zdarzeń, podczas których ucierpiała substancja architektoniczna miasta, w Lęborku zachowało się kilka cennych i ciekawych zabytków.

Bardziej szczegółowo

TERMOIZOLACJĘ ŚCIANY OD PODWÓRKA METODĄ LEKKĄ MOKRĄ Z ZASTOSOWANIEM WARSTWY IZOLACYJNEJ gr. 14 cm ZE STYROPIANU

TERMOIZOLACJĘ ŚCIANY OD PODWÓRKA METODĄ LEKKĄ MOKRĄ Z ZASTOSOWANIEM WARSTWY IZOLACYJNEJ gr. 14 cm ZE STYROPIANU PRZEWIDUJE: RENOWACJĘ ŚCIANY OD ULICY NARUTOWICZA WG PROGRAMU KONSERWATORSKIEGO TERMOIZOLACJĘ ŚCIANY OD PODWÓRKA METODĄ LEKKĄ MOKRĄ Z ZASTOSOWANIEM WARSTWY IZOLACYJNEJ gr. 14 cm ZE STYROPIANU 1 1. OKAP

Bardziej szczegółowo

Sztuka Średniowiecza. Architektura: romańska i gotycka

Sztuka Średniowiecza. Architektura: romańska i gotycka Sztuka Średniowiecza Architektura: romańska i gotycka Sztuka romańska Styl romański styl w sztukach plastycznych IX XII w. pierwszy wielki styl dojrzałego średniowiecza; Sztuka romańska Architektura wznoszona

Bardziej szczegółowo

Powiat: lubański Gmina: Lubań Adres: ul. Sikorskiego 4 Obręb AM Dz.

Powiat: lubański Gmina: Lubań Adres: ul. Sikorskiego 4 Obręb AM Dz. Nazwa: Budynek Komisariatu Policji Nr inwentarzowy w GEZ: 346 Funkcja obecna: publiczna Czas powstania: lata 20 te XX w. Województwo: dolnośląskie Adres: ul. Sikorskiego 4 Obręb AM Dz. Własność: Gmina

Bardziej szczegółowo

KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW

KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW 1. OBIEKT BUDYNEK MIESZKALNY KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW 2. OBECNA FUNKCJA MIESZKALNA 3. MATERIAŁ DREWNO, KAMIEŃ, BLACHA 4. DATOWANIE 1929 R 5. MIEJSCOWOŚĆ 22. FOTOGRAFIE 6. GMINA 7. POWIAT 8.WOJEWÓDZTWO

Bardziej szczegółowo

Powiat: lubański Gmina: Lubań Adres: ul. Torowa 12 Obręb III AM 8 Dz. 17/1

Powiat: lubański Gmina: Lubań Adres: ul. Torowa 12 Obręb III AM 8 Dz. 17/1 Nazwa: Dom mieszkalny Nr inwentarzowy w GEZ: 404 Funkcja obecna: mieszkalno - usługowy Czas powstania: I poł. XIX wieku Województwo: dolnośląskie Adres: ul. Torowa 12 Obręb III AM 8 Dz. 17/1 Fot. Elewacja

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 283 ZEFIREK

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 283 ZEFIREK Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1 Opis robót Opis elementów budynku 1. Roboty ziemne Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm Jednostka miary Ilość jednostek m2 163,55 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

BUDOWNICTWO OGÓLNE. WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA Wydział Architektury Warszawa, ul. Wawelska 14. plansze dydaktyczne. Część III.

BUDOWNICTWO OGÓLNE. WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA Wydział Architektury Warszawa, ul. Wawelska 14. plansze dydaktyczne. Część III. WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA Wydział Architektury 02-061 Warszawa, ul. Wawelska 14 BUDOWNICTWO OGÓLNE plansze dydaktyczne Część III Ściany Warszawa 2010 r. Plansza 1 / 48 ŚCIANY Ściany należą do

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 124 FISTASZEK

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 124 FISTASZEK Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 133,40 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 47 ONUFRY

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 47 ONUFRY Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15cm m2 253,80 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

PSZCZÓŁKI KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW P-16/53/240

PSZCZÓŁKI KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW P-16/53/240 KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW P-16/53/240 1. OBIEKT Plebania kościoła rzymskokatolickiego p.w. św. Serca Jezusowego 5. MIEJSCOWOŚĆ PSZCZÓŁKI 2. OBECNA FUNKCJA 3. MATERIAŁ 4. DATOWANIE 6. GMINA Pszczółki

Bardziej szczegółowo

STRAŻÓW Trojnar. Działka nr ewid. 457/3

STRAŻÓW Trojnar. Działka nr ewid. 457/3 STRAŻÓW Trojnar Działka nr ewid. 457/3 Działka niezabudowana położona w Strażowie, zlokalizowana w strefie pośredniej wsi, w pobliżu drogi lokalnej, w pobliżu zabudowy mieszkaniowej. Powierzchnia działki

Bardziej szczegółowo

Wymagania z plastyki na poszczególne stopnie

Wymagania z plastyki na poszczególne stopnie Wymagania z plastyki na poszczególne stopnie Podczas ustalania oceny z plastyki szczególną uwagę należy zwrócić na wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki

Bardziej szczegółowo

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 141 ALICJA

Arkusz kosztów budowy domu jednorodzinnego GL 141 ALICJA Arkusz kalkulacyjny nie uwzględnia instalacji. Lp 1. Roboty ziemne Opis robót Opis elementów budynku Jednostka miary Ilość jednostek 1 Zdjęcie ziemi urodzajnej gr. 15 cm m2 166,65 2 Wykopy fundamentowe

Bardziej szczegółowo

Za realizację wspomnianych obiektów posiadamy referencje oraz list polecający Służb Konserwacji Zabytków miasta Rzeszowa.

Za realizację wspomnianych obiektów posiadamy referencje oraz list polecający Służb Konserwacji Zabytków miasta Rzeszowa. Profile elewacyjne Działalność firmy PROF-BUD oparta jest na wieloletniej praktyce zawodowej przy rekonstrukcji obiektów zabytkowych. Były to prace przy odnawianiu obiektów zabytkowych w centrum Wiednia

Bardziej szczegółowo

OFERTA SPRZEDAŻY DOMU Z BALI DREWNIANYCH W BESKIDACH

OFERTA SPRZEDAŻY DOMU Z BALI DREWNIANYCH W BESKIDACH OFERTA SPRZEDAŻY DOMU Z BALI DREWNIANYCH W BESKIDACH Budynek zlokalizowany jest w BESKIDACH w miejscowości Górki Wielkie, woj. Śląskie, gmina Brenna. Doskonała lokalizacja w odległości 5 km od drogi ekspersowej

Bardziej szczegółowo

11B. Karta informacyjna domu nr. Osiedle Wzgórze Raduni.

11B. Karta informacyjna domu nr. Osiedle Wzgórze Raduni. Karta informacyjna domu nr 11B Przykładowa aranżacja wnętrz PARTER POWIERZCHNIA UŻYTKOWA 3 1. Sień 3,61 m 2 2. Hol+klatka 9,78 m 2 3. Salon 26,60 m 2 4 2 6 4. Aneks kuchenny 6,39 m 2 5. Kotłownia z pralnią

Bardziej szczegółowo

KONSTRUKCJA PROJEKT BUDOWLANY BUDOWA BUDYNKU PUNKTU WIDOKOWEGO KORNELÓWKA. dz.nr geod. 241/3 GMINA SITNO. inż. Jan DWORZYCKI upr. nr LUB/0274/POOK/05

KONSTRUKCJA PROJEKT BUDOWLANY BUDOWA BUDYNKU PUNKTU WIDOKOWEGO KORNELÓWKA. dz.nr geod. 241/3 GMINA SITNO. inż. Jan DWORZYCKI upr. nr LUB/0274/POOK/05 Egz. nr 5 BRANŻA: KONSTRUKCJA STADIUM: PROJEKT BUDOWLANY TEMAT: BUDOWA BUDYNKU PUNKTU WIDOKOWEGO ADRES: KORNELÓWKA 22-424 Sitno dz.nr geod. 241/3 ZAMAWIAJĄCY: GMINA SITNO SITNO 73 PROJEKTOWAŁ: inż. Jan

Bardziej szczegółowo

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina w Chojnacie

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina w Chojnacie Kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina w Chojnacie Chojnata jest starą wsią. Powstała nie później niż w XIII w. Niegdyś posiadała duże znaczenie dzięki zakonowi benedyktynów, którzy posiadali tutaj

Bardziej szczegółowo

Wykaz podmiotów objętych dofinansowaniem w ramach otwartego konkursu na zadania w zakresie ochrony i konserwacji zabytków w roku 2006

Wykaz podmiotów objętych dofinansowaniem w ramach otwartego konkursu na zadania w zakresie ochrony i konserwacji zabytków w roku 2006 Wykaz podmiotów objętych dofinansowaniem w ramach otwartego konkursu na zadania w zakresie ochrony i konserwacji zabytków w roku 2006 Lp Z dnia Wnioskodawca Zadanie Wnioskowana dotacja Przyznana dotacja

Bardziej szczegółowo

budynków NR 12 i NR 1

budynków NR 12 i NR 1 KONCEPCJA ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANA budynków NR 12 i NR 1 INWESTOR (ZAMAWIAJĄCY): ADRES OBIEKTÓW: EC1 ŁÓDŹ MIASTO KULTURY 90-022022 Łódź ul. Targowa 1/3 AUTORZY OPRACOWANIA: mgr inż. Dariusz Dolecki UPR

Bardziej szczegółowo

PRACOWNIA PROJEKTOWA ARCHITEKTURY I BUDOWNICTWA ATLANT OPINIA TECHNICZNA

PRACOWNIA PROJEKTOWA ARCHITEKTURY I BUDOWNICTWA ATLANT OPINIA TECHNICZNA PRACOWNIA PROJEKTOWA ARCHITEKTURY I BUDOWNICTWA ATLANT Jan Koperkiewicz, 82-300 Elbląg, ul.prusa 3B/6 NIP 578 102 14 41 tel.: (55) 235 47 25 e-mail: jankoperkiewicz@wp.pl REGON 170049655 OPINIA TECHNICZNA

Bardziej szczegółowo

WROCŁAW ul. Kołłątaja 15 budynek biurowo - administracyjny

WROCŁAW ul. Kołłątaja 15 budynek biurowo - administracyjny WROCŁAW ul. Kołłątaja 15 budynek biurowo - administracyjny Wrocław, ul. Kołłątaja 15 Działka nr 40 Powierzchnia działki: 534 m² Działka zabudowana budynkiem biurowo - usługowym Księga wieczysta: WR1K/00097378/6

Bardziej szczegółowo

O p i s T e c h n i c z n y I n w e n t a r y z a c j a i e k s p e r t y z a

O p i s T e c h n i c z n y I n w e n t a r y z a c j a i e k s p e r t y z a 1 O p i s T e c h n i c z n y I n w e n t a r y z a c j a i e k s p e r t y z a OBIEKT: Zabezpieczenie zabytkowego budynku stacyjnego LOKALIZACJA: Łódź-Karolew, ul. Wróblewskiego 33 dz. nr 1/85 sekcja

Bardziej szczegółowo

Inwentaryzacja oraz opis nieruchomości. [rzuty kondygnacji w formacie dwg, pdf oraz jpg w pliku elektronicznym Rybnicka_29_inwentaryzacja.

Inwentaryzacja oraz opis nieruchomości. [rzuty kondygnacji w formacie dwg, pdf oraz jpg w pliku elektronicznym Rybnicka_29_inwentaryzacja. Załącznik nr 10 do Regulaminu konkursu Inwentaryzacja oraz opis nieruchomości [rzuty kondygnacji w formacie dwg, pdf oraz jpg w pliku elektronicznym Rybnicka_29_inwentaryzacja.zip] Nieruchomość stanowi

Bardziej szczegółowo

INWENTARYZACJA OPIS STANU ISTNIEJĄCEGO

INWENTARYZACJA OPIS STANU ISTNIEJĄCEGO INWENTARYZACJA OPIS STANU ISTNIEJĄCEGO Modernizacja pomieszczeń i traktów komunikacyjnych budynku administracyjnego Rejonu Dystrybucji Bochnia 1. Spis zawartości Opis stanu istniejącego, Rzut piwnicy inwentaryzacja,

Bardziej szczegółowo

ULKOWY II UII-11/223/240 KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW 1. OBIEKT 5. MIEJSCOWOŚĆ. Budynek gospodarczy w zagrodzie nr

ULKOWY II UII-11/223/240 KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW 1. OBIEKT 5. MIEJSCOWOŚĆ. Budynek gospodarczy w zagrodzie nr KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW UII11/223/240 1. OBIEKT Budynek gospodarczy w zagrodzie nr 24 5. MIEJSCOWOŚĆ ULKOWY II 2. OBECNA FUNKCJA 3. MATERIAŁ 4. DATOWANIE 6. GMINA Pszczółki gospodarcza cegła,

Bardziej szczegółowo

ZAŁĄCZNIK NR 9 DO SIWZ AZ-8/ OPIS KONSTRUKCJI BUDYNKÓW

ZAŁĄCZNIK NR 9 DO SIWZ AZ-8/ OPIS KONSTRUKCJI BUDYNKÓW ZAŁĄCZNIK NR 9 DO SIWZ AZ-8/2013 - OPIS KONSTRUKCJI BUDYNKÓW STARY BUDYNEK GMACH GŁÓWNY AL. MARCINKOWSKIEGO 9 1904 budynku Galeria malarstwa i rzeźby Ilość kondygnacji Nadziemna: 1 podziemna: 2 NOWY BUDYNEK

Bardziej szczegółowo

Barok Epokę tę cechuje:

Barok Epokę tę cechuje: Barok - definicja Barok epoka w dziejach kultury europejskiej, zapoczątkowana soborem trydenckim, która przypada na okres od połowy XVI do początku XVIII w. Epokę tę cechuje: odrzucenie renesansowego ładu

Bardziej szczegółowo

EKSPERTYZA TECHNICZNA

EKSPERTYZA TECHNICZNA EKSPERTYZA TECHNICZNA 1. DANE EWIDENCYJNE 1.1 Obiekt: Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Kępnicy. 1.2 Lokalizacja: 48-303 Nysa Kępnica 33. 1.3 Zakres ekspertyzy: Elewacje kościoła. 1.4 Nr ewidencji gruntu:

Bardziej szczegółowo

Kosztorys ofertowy WYKONANIE ELEWACJI ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W ŁĘCE WIELKIEJ WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU

Kosztorys ofertowy WYKONANIE ELEWACJI ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W ŁĘCE WIELKIEJ WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU Kosztorys ofertowy WYKONANIE ELEWACJI ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W ŁĘCE WIELKIEJ WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU Data: 2012-03-01 Budowa: ROBOTY BUDOWLANE Obiekt: BUDYNEK ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W ŁĘCE WIELKIEJ Zamawiający:

Bardziej szczegółowo

(12) OPI S OCHRONN Y WZORU PRZEMYSŁOWEGO

(12) OPI S OCHRONN Y WZORU PRZEMYSŁOWEGO (12) OPI S OCHRONN Y WZORU PRZEMYSŁOWEGO (19) PL (11 ) 3677 (21) Numer zgłoszenia: 109 4 (51) Klasyfikacja : 25-03 (22) Dat a zgłoszenia: 30.04.2002 (54) Pawilo n sprzedaży mięsa i wędlin (45) O udzieleni

Bardziej szczegółowo

OPIS ZBYWANEJ NIERUCHOMOŚCI

OPIS ZBYWANEJ NIERUCHOMOŚCI Załącznik nr 4 OPIS ZBYWANEJ NIERUCHOMOŚCI 1. Działka gruntowa - obszar 1193 m 2. Powierzchnia płaska, teren w całości zagospodarowany. Dojście do nieruchomości utwardzone kostką Polbruk, parking samochodowy

Bardziej szczegółowo

INWENTARYZACJA ARCHITEKTONICZNA

INWENTARYZACJA ARCHITEKTONICZNA MUZEUM SZLACHTY MAZOWIECKIEJ W CIECHANOWIE INWENTARYZACJA ARCHITEKTONICZNA DREWNIANEGO DWORKU I DREWNIANEGO SPICHLERZA ADRES: MĘŻENINO WĘGŁOWICE 4 WOJ. MAZOWIECKIE INWESTOR: MUZEUM SZLACHTY MAZOWIECKIEJ

Bardziej szczegółowo

KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW

KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW KARTA GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW 44/81/240 1. OBIEKT Budynek rzeźni i lodownia w zespole dawnej rzeźni 5. MIEJSCOWOŚĆ PSZCZÓŁKI 2. OBECNA FUNKCJA 3. MATERIAŁ 4. DATOWANIE 6. GMINA Pszczółki Budynek gospodarczy

Bardziej szczegółowo

ŚWIETLICA WIEJSKA W SKALE

ŚWIETLICA WIEJSKA W SKALE ŚWIETLICA WIEJSKA W SKALE Projekt prac remontowych Temat opracowania: Remont Budynku Mieszkalnego i Świetlicy Wiejskiej w Skale Zamawiający: Gmina i Miasto w Lwówku Śląskim Aleja Wojska Polskiego 25 A

Bardziej szczegółowo

BRAMA. Nowoczesna inwestycja mieszkaniowa

BRAMA. Nowoczesna inwestycja mieszkaniowa BRAMA Nowoczesna inwestycja mieszkaniowa STANDARDY WYKOŃCZENIA BUDYNKU WIELORODZINNNEGO BRAMA W ŁODZI PRZY UL. WRÓBLEWSKIEGO 19 1. Otoczenie Ogrodzenie: przęsła stalowe, malowane proszkowo, częściowo murowane

Bardziej szczegółowo

Spis treści. 4 Spis treści. Zakres tematyczny: Ogólna technika budowlana Budownictwo przyjazne środowisku naturalnemu 14-23

Spis treści. 4 Spis treści. Zakres tematyczny: Ogólna technika budowlana Budownictwo przyjazne środowisku naturalnemu 14-23 4 Spis treści Spis treści Rysunki i plany naszego" domu 9-13 Zakres tematyczny: Ogólna technika budowlana 14-51 Budownictwo przyjazne środowisku naturalnemu 14-23 1. Objaśnienie terminów 15 2. Budowanie

Bardziej szczegółowo

1. OBIEKT 5. MIEJSCOWOŚĆ

1. OBIEKT 5. MIEJSCOWOŚĆ GEZ KARTA ADRESOWA ZABYTKU NIERUCHOMEGO 229/469 Budynek mieszkalny LIPIANKI mieszkalna drewno ok. 1880 r. - budynek drewniany, w konstrukcji wieńcowo-zrębowej, szczyty w konstrukcji szkieletowej odeskowane

Bardziej szczegółowo

Osiedle Borkowska ,,OSIEDLE BORKOWSKA to zespół 29 domów mieszkalnych w zabudowie szeregowej po sześć sztuk w każdym szeregu położonych przy ul. Św. Antoniego pomiędzy ul. Borkowską, a Jana Pawła I

Bardziej szczegółowo

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział Ziemi Tarnowskiej ul. Żydowska Tarnów

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział Ziemi Tarnowskiej ul. Żydowska Tarnów 1 Tarnów - Rynek 1 - Ratusz - pierwotnie gotycki, przebudowany w XVI w. przez włocha Jana Padovano. Posiada stylową attykę z maszkaronami i kamiennymi koszami naprzemian. Z wieży ozdobionej pogonią rozbrzmiewa

Bardziej szczegółowo

INWENTARYZACJA ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANA

INWENTARYZACJA ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANA USŁUGI PROJEKTOWE NADZORY BUDOWLANE Adam Szumniak 23-200 Kraśnik ul. Janowska 125a t.601815412 adamszumniak13_12 @ tlen.pl INWENTARYZACJA ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANA Nazwa inwestycji: Domek pod kasztanem

Bardziej szczegółowo

Kosztorys inwestorski

Kosztorys inwestorski strona nr: 11 Kosztorys inwestorski Element, asortyment, rodzaj robót, Jedn. Krot. Ilość Wartość Wartość pozycja przedmiarowa jednostkowa netto 1Stan surowy zamknięty 1.1 Roboty ziemne 1.1.1 Usunięcie

Bardziej szczegółowo

Domy na osiedlu przy ul.rąbińskiej w Inowrocławiu realizowane są według dwóch standardów wykończenia

Domy na osiedlu przy ul.rąbińskiej w Inowrocławiu realizowane są według dwóch standardów wykończenia STANDARD WYKOŃCZENIA Domy na osiedlu przy ul.rąbińskiej w Inowrocławiu realizowane są według dwóch standardów wykończenia STANDARD DEWELOPERSKI 1. OPIS STANDARD DEWELOPERSKI 1.1. Fundamenty roboty ziemne

Bardziej szczegółowo

JAKIE SĄ NAJSTARSZE KOŚCIOŁY W BIELSKU BIAŁEJ?

JAKIE SĄ NAJSTARSZE KOŚCIOŁY W BIELSKU BIAŁEJ? JAKIE SĄ NAJSTARSZE KOŚCIOŁY W BIELSKU BIAŁEJ? MENU: 1.Bielsko-Biała 2. Kościół św. Stanisława 3. Katedra św. Mikołaja 4. Kościół Trójcy Przenajświętszej 5. Kościół św. Barbary Bielsko-Biała miasto na

Bardziej szczegółowo

STANDARD WYKOŃCZENIA BUDYNKÓW WOLNOSTOJĄCYCH I SZEREGOWYCH

STANDARD WYKOŃCZENIA BUDYNKÓW WOLNOSTOJĄCYCH I SZEREGOWYCH STANDARD WYKOŃCZENIA BUDYNKÓW WOLNOSTOJĄCYCH I SZEREGOWYCH I ETAP REALIZACJI OSIEDLA NOWE KONINKO 2010-2011 ELEMENTY OGÓLNOBUDOWLANE ELEMENTY WYKOŃCZENIA ZAGOSPODAROWANIE DZIAŁKI ELEMENTY WYPOSAŻENIA ELEMENTY

Bardziej szczegółowo

17A. Karta informacyjna domu nr. Osiedle Wzgórze Raduni. www.archideon.pl

17A. Karta informacyjna domu nr. Osiedle Wzgórze Raduni. www.archideon.pl Karta informacyjna domu nr 17A Przykładowa aranżacja wnętrz 3 PARTER POWIERZCHNIA UŻYTKOWA 1. Sień 3,61 m 2 2. Hol+klatka 9,78 m 2 3. Salon 26,6 m 2 5 6 1 2 7 4 4. Aneks kuchenny 6,39 m 2 5. Kotłownia

Bardziej szczegółowo

PROJEKT ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANY

PROJEKT ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANY Pracownia Projektowa ARCHITEKT mgr inż.arch. Janusz Rotko email: rotkoj@wp. p l PROJEKT ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANY Inwestor: Obiekt: Temat: Branża: URZĄD GMINY ROPA ROPA 733, 38-312 ROPA BUDYNEK WIEJSKIEGO

Bardziej szczegółowo

Przedmiar Strona 1/5. Nr Podstawa Opis robót Jm Ilość

Przedmiar Strona 1/5. Nr Podstawa Opis robót Jm Ilość Przedmiar Strona 1/5 1 KNR 4-01 2 KNR 4-01 3 KNR 4-01 0811/07 4 KNR 4-01 0819/15 1.Roboty wykończeniowe wewnętrzne 1.1.Roboty wykończeniowe I piętra Rozebranie posadzek z płytek z kamieni sztucznych na

Bardziej szczegółowo