Kamil RoŜnowski. Polsko-czeski słownik architektury miejskiej

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kamil RoŜnowski. Polsko-czeski słownik architektury miejskiej"

Transkrypt

1 Kamil RoŜnowski Polsko-czeski słownik architektury miejskiej Budowa hasła słownikowego Leksemy są przypisane do odpowiednich kategorii, odpowiadających działowi architektury. Kategorie uszeregowane są od ogółu do szczegółu tzn. od stylów architektonicznych do tzw. małej architektury, czyli najdrobniejszych elementów pejzażu miejskiego. Każde z haseł posiada swoją odrębną tabelkę po to, by ewentualne elementy jednego pojęcia znalazły się również w jej ramach. W pierwszym wierszu znajduje się leksem polski i jego odpowiednik czeski ze znakiem rodzaju i ewentualnie części mowy. W drugim wierszu umieszczono opis pojęcia. W trzecim (opcjonalnym) wierszu wypisano najciekawsze przykłady polskie i czeskie danego pojęcia. Słownik I. STYLE W ARCHITEKTURZE / STAVEBNÍ SLOHY ROMANIZM ROMANSKÝ SLOH romanizm m romanský sloh m Opis: łac. Roma Rzym. Styl w architekturze występujący w środkowej, zachodniej i południowej Europie od XI do XIII wieku. Słowo romanský, to przymiotnik utworzony od zapożyczenia Roma z języka łacińskiego, oznaczającego nazwę miasta Rzym. W języku czeskim występuje tylko to pojęcie związane ze stylem architektonicznym. Romanismus znaczy zupełnie coś innego, mianowicie styl malarstwa holenderskiego w XVI wieku.

2 Najważniejsze zabytki polskie: Bazylika Kolegiacka śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy (województwo kujawsko pomorskie), Kościół św. Andrzeja w Krakowie (UNESCO), Rotunda w Cieszynie, Kolegiata Łęczycka w Tumie, Opactwo Cystersów w Sulejowie. Najważniejsze zabyki czeskie: Rotunda św. Marcina w Pradze na Vyšehradě (UNESCO), Kościół śś. Piotra i Pawła w Poříčí nad Sázavou, Bazylika św. Jerzego w Pradze (UNESCO), Rotunda św. Jerzego na górze Říp, Rotunda św. Katarzyny w Znojmie, Bazylika NMP w Tismicích u Českého Brodu. GOTYK GOTIKA gotyk m gotika f, gotický sloh m Opis: łac. gothicus dotyczący Gotów. Styl w architekturze występujący w całej Europie od połowy XII do początku XVI wieku. Budowle w tym stylu odznaczają się strzelistością, lekkością, powagą i ciemnym wnętrzem. W języku polskim gotyk znaczy również rodzaj pisma, ale w języku czeskim na określenie rodzaju pisma istnieje osobne pojęcie gotické pismo. wczesny gotyk m raně gotický sloh m Opis: Forma przejściowa między romanizmem a gotykiem w XIII wieku. późny gotyk, gotyk płomienisty m pozdně gotický sloh m Opis: Schyłkowy okres gotyku. W swojej płomienistej formie w granicach obecnego, badanego terenu się nie wykształcił.

3 Najważniejsze zabyki polskie: Bazyliki archikatedralne: św. Jana Chrzciciela w Warszawie (UNESCO), śś. Piotra i Pawła w Poznaniu, św. Jana Chrziciela we Wrocławiu, Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha w Gnieźnie, św. Jakuba w Szczecinie. Inne Bazyliki Mniejsze: Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, śś. Janów w Toruniu (UNESCO), Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, św. Mikołaja w Gdańsku. Inne: Zamek Krzyżacki w Malborku (UNESCO), Ratusz we Wrocławiu, Ratusz w Toruniu (UNESCO). Najważniejsze zabytki czeskie: Kościoły: Archikatedra św. Wita w Pradze część wschodnia (UNESCO), Chrám sv. Barbory w Kutné Hoře, Katedra św. Bartłomieja w Pilźnie, Kościół św. Maurycego w Ołomuńcu, Kościół NMP przed Tynem w Pradze (UNESCO). Inne: Hrad Kost, Hrad Bezděz, Prašná brána, Staroměstská a malostranská mostecká věž, Karlův most w Pradze, Hrad Karlštejn. RENESANS RENESANCE renesans m renesance, renezance f, znovuzrození n Opis: fr. renaissance; wł. rinascenza odrodzenie. Styl w architekturze i cały prąd kulturalny występujący w Europie od końca XIV do pierwszej połowy XVI wieku. Jako datę początkową można uznać upadek Konstantynopola w 1493 roku. Budowle renesansowe charakteryzują się bogactwem formy i większą krzywolinijnością niż gotyk. Do Europy Środkowej dotarł z opóźnieniem mianowicie około połowy XVI wieku. Najważniejsze zabytki polskie: Zespół Starego Miasta w Zamościu (UNESCO), Zamek Krasiczyn, Dziedziniec Wawelu w Krakowie (UNESCO), Ratusze w Sandomierzu, Jarosławiu, Tarnowie i Poznaniu, Sukiennice w Krakowie (UNESCO), Domek Loretański w Gołębiu, Zamek w Baranowie Sandomierskim, Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu. Najważniejsze zabytki czeskie: Královský letohrádek w Pradze (UNESCO), Zamek w Litomyšli (UNESCO), Zespół staromiejski Telč (UNESCO). Zamek w Pardubicích, Edelmannův palác i Hauenschildův palác w Ołomuńcu, Melantrichův dům w Pradze (UNESCO), Mydlářovský dům w Chrudimi.

4 manieryzm, późny renesans m manýrismus m Opis: wł. maniera styl, sposób Styl w architekturze, malarstwie i rzeźbiarstwie, będący formą przejściową między renesansem a barokiem. Występował od pierwszej połowy XVI do początku XVII wieku. Głównym założeniem twórców tego okresu było tworzenie w oparciu w większej mierze o własną wyobraźnię. W języku polskim manieryzm, to także rodzaj zaburzenia psychicznego. Najważniejsze zabytki polskie: kamienice przy Rynku w Kazimierzu Dolnym. Najważniejsze zabytki czeskie: Zámek Častolovice, Zámek Velké Losiny. BAROK BAROKO barok m baroko n, barok m Opis: port. barocco perła o nieregularnym kształcie. Styl w architekturze i cały prąd kulturalny występujący w Europie od pierwszej połowy XVII do połowy XVIII wieku. Charakteryzuje się fantaztyjnością, bogatą ornamentyką i przepychem. Najważniejsze zabytki polskie: Budowle sakralne: Kościół śś. Wojciecha i Stanisława Biskupa w Kaliszu, Kościół śś. Piotra i Pawła w Krakowie (UNESCO), kościół akademicki św. Anny w Krakowie (UNESCO), Zespół opactwa pocysterskiego w Krzeszowie. Inne: Pałac Krasińskich w Warszawie (UNESCO), Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zamek Lubomirskich w Łańcucie, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Pałac w Wilanowie (Warszawa). Najważniejsze zabytki czeskie: Budowle sakralne: Loreta w Pradze (UNESCO), Kościół św. Mikołaja na Malé Straně w Pradze (UNESCO), Chrám sv. Mikuláše w Pradze (UNESCO), Bazylika św. Wawrzyńca i św. Zdzisławy w Jablonném v Podještědí, Zespół klasztorny Svatý Kopeček w Ołomuńcu. Inne: Zámek Valtice (UNESCO), Wieś Holašovice (UNESCO). rokoko n, późny barok m rokoko, pozdní baroko n, copový sloh m Opis: fr. roccaile muszla. Styl w sztuce występujący w Europie od Schyłkowy okres baroku. Odznacza się jeszcze większą dekoracyjnością i finezyjnością niż barok właściwy.

5 Najważniejsze zabytki polskie: Pałac Branickich w Białymstoku, Pałac Zamoyskich w Kozłówce, Pałac Czartoryskich w Puławach, Kolegiata św. Stanisława w Poznaniu. Najważniejsze zabytki czeskie: Zámek Nové Hrady, Zámek Dobříš, Zámek Veltrusy, Kościół na Zielonej Górze. KLASYCYZM - KLASICISMUS klasycyzm m klasicismus m Opis: łac. classicus doskonały, wzorowy, wyuczony, pierwszorzędny. Kierunek w sztuce występujący w Europie od końca XVIII do pierwszej połowy XIX wieku. Charakteryzował się powrotem do stylów klasycznych starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu. Najważniejsze zabytki polskie: Teatr Wielki w Warszawie, Kościół ewangelicki św. Trójcy w Warszawie, Pałac Potockich w Warszawie, Łazienki Królewskie w Warszawie, Biała Fabryka w Łodzi, Pałac w Śmiełowie (województwo wielkopolskie). Najważniejsze zabytki czeskie: Zámek Kynžvart, Synagoga w Hranicích na Moravě, Zabudowa uzdrowiskowa v Lázních Libverda. SECESJA SECESE secesja f secese f Opis: niem. Sezession, oddzielenie, odłączenie, odseparowanie. Styl w architekturze, malarstwie i rzeźbiarstwie, będący ostatnim uniwersalnym kierunkiem dla całej Europy. Występował na przełomie XIX i XX wieku. Budowle w tym stylu charakteryzują się przeważnie dużym nagromadzeniem ornamentyki roślinnej i zwierzęcej. Bardzo często kamienice naśladują kształtem bajkowe zamczyska. Najważniejsze zabytki: W obu krajach występuje bardzo dużo zabytków secesyjnych. W Polsce największym skupiskiem takich kamienic są miasta: Łódź, Kraków, Wrocław i Poznań, choć w innych miastach również zdarzają się przykłady takiej architektury. W Czechach podobnie. Praha, Brno, Olomouc, Liberec i Ostrava to ośrodki o dużym nasileniu stylu secesji. HISTORYZM HISTORISMUS

6 historyzm, eklektyzm m historismus m Opis: niem. Historismus, gr. eklektikós wybierający Kierunek w sztuce występujący od połowy XIX do lat 30. XX wieku. To styl, który w architekturze nawiązuję do romanizmu, gotyku, renesansu, baroku i eklektyzmu. Stąd neoromanizm novoromanský sloh; neogotyk novogotika, neogotika; MOD neorenesans novorenesance, neorenesance; neobarok novobaroko, neobaroko. ERNI Natomiast eklektyzm, znaczący po polsku mieszanie stylów lub też kierunek w ZM - filozofii, w języku czeskim znaczy jedynie kierunek w filozofii. MOD Najważniejsze zabytki polskie: ERN Bazyliki archikatedralne: Wniebowzięcia NMP w Białymstoku (neogotyk), Świętej A Rodziny w Częstochowie (neogotyk), św. Stanisława Kostki w Łodzi (neogotyk). Inne bazyliki: św. Floriana i Michała Archanioła warszawsko praska (neogotyk), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (neorenesansowo-neoromańska). Inne budowle sakralne: Zespół katedralny Miłosierdzia i Miłości Mariawitów Kościoła Starokatolickiego w Płocku (neogotyk angielski). Inne: Zamek w Kórniku (województwo wielkopolskie), kamienice w różnych stylach historyzujących w Łodzi, Krakowie, Warszawie, i innych miastach, Pałac Poznańskich w Łodzi (neobarok), Pałac Scheiblera w Łodzi (neoklasycyzm). Najważniejsze zabytki czeskie: Budowle sakralne: Katedra Zbawiciela w Ostrawie (neoromanizm), Kościół św. Ludmiły w Pradze (neogotyk). Inne: Pařížská ulice w Pradze (wszystkie style historyzujące), wielkomiejska zabudowa Karlových Var, Ratusze w Liberci, Frýdlantě, Kladně (neorenesans), Ratusz w Mělníku (neogotyk). modernizm, funkcjonalizm m, moderna f moderna f, funkcionalismus m Opis: fr. modernisme nowoczesność ; łac. modernus nowy. Styl architektoniczny występujący na całym świecie w latach 20. i 30. XX wieku.

7 wczesny modernizm m raný funkcionalismus m Opis: Najwcześniejsza faza modernizmu. Charakteryzuje się mieszaniem stylów XIX wiecznych z nową koncepcją lat 20. XX wieku. Bardzo wiele przykładów kamienic na opisywanym terenie. ekspresjonizm m expresionismus m Opis: Styl w sztuce, ale również w architekturze występujący głównie w Niemczech od Słowo expresionismus jest zapożyczeniem z języka łacińskiego expressio, znaczącego wypędzenie od expellere wypychać ; wyganiać. 1 Najwybitniejszym polskim przykładem ekspresjonizmu jest kościół św. Rocha w Białymstoku. konstruktywizm m konstruktivismus m Opis: łac. constructio spojenie ; budowa z constructus p.p. od construere nagromadzać ; budować. 2 Kierunek w sztuce, występujący głównie w Rosji w latach Najważniejsze zabytki: Najwybitniejszym i jednym z bardzo niewielu przykładów konstrukywizmu w Europie Środkowej jest Arena w Poznaniu. styl międzynarodowy m mezinárodní sloh m Opis: ang. The International Style. Kierunek w architekturze modernistycznej, występujący na całym świecie od lat 20. do 50. (czasem nawet 90.) XX wieku. Szczególnie popularny w Czechach, ale również częsty w Polsce. Styl ten charakteryzuje się nowoczesnością, prostotą, funcjonalnością i oryginalnością. Najważniejsze zabytki: W Czechach najlepszym przykładem tego stylu jest Pałac Targowy w Pradze (1928), a w Polsce dawny Centralny Dom Towarowy (dziś Smyk) w Warszawie (1952). Należy zwrócić uwagę, że ten budynek, uważany dziś za najlepszy przykład modernizmu w Polsce, był zbudowany jeszcze w czasach stalinizmu i bardzo silnego nacisku na socrealizm. architektura organiczna f modernizm organiczny m funkcjonalizm organiczny m organický funkcionalismus m 1 2 W. Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, Wiedza Powszechna, Warszawa 1983, str W. Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, Wiedza Powszechna, Warszawa 1983, str. 228.

8 Opis: łac. organicus należycie urządzony, uporządkowany, w zgodzie z naturą. Prąd w modernizmie, mówiący o tym, że architektura powinna być tworzona na zasadach zgodnych z otaczającą naturą i upodabniająca się lub nawet zlewająca się z nią. Styl ten rozwijał się głównie w Europie Zachodniej od lat 20. do 60. XX wieku. Najważniejsze zabytki i budowle: W Czechach najlepszym przykładem jest zabytkowy zespół architektury uzdrowiskowej w Lázních Luhačovicích z drugiej połowy lat 40. XX wieku. W Polsce kierunek ten ujawnił się dopiero na przełomie lat 70. i 80. w architekturze sakralnej i trwa do dziś, choć już nie z taką siłą. późny modernizm, modernizm krytyczny m pozdný funkcionalismus m Opis: Modernistyczny kierunek w architekturze rozwijający się od lat 50. XX wieku. Powstał jako opozycja do stylu międzynarodowego, stawiającego na prostotę i funkcjonalność. Późny modernizm zaczął dbać o estetykę i kompozycję przestrzeni. Najważniejsze przykłady: Styl bardzo popularny w wielkomiejskiej architekturze Pragi i Brna (Hotel Ambassador w Pradze). W Polsce znikome przykłady głównie kamienice wielkomiejskie. POSTMODERNIZM POSTMODERNÍ ARCHITEKTURA postmodernizm m postmoderní architektura f Opis: łac. ponowoczesność. Wszystkie prądy architektoniczne, występujące po modernizmie i wyraźnie się od niego odcinające. Kierunek rozwijający się od lat 50. XX wieku nieprzerwanie do dziś. Charakteryzuje się złożonością kompozycji i kompilowaniem różnych form, stylów i możliwości nowoczesnych materiałów budowlanych. W dzisiejszej Europie Środkowej dotyczy głównie budownictwa biurowo handlowego. Na opisywanym terenie są to głównie wieżowce. neomodernizm m novofunkcionalismus m Opis: łac. nowa nowoczesność. Nowy styl w architekturze, ujawniający się w połowie lat 80. XX wieku. Stanowi powrót do tradycji okresu międzywojennego, ale operujący nowoczesnymi rozwiązaniami. Najlepszymi przykładami dotyczącymi Polski i Czech są duże, strzeżone osiedla. dekonstruktywizm m, dekonstrukcja f dekonstruktivismus m

9 Opis: (łac.) Styl rozwijający się od końca lat 80. XX wieku. Głównymi ideami są fragmentacja, duże zaburzenie bryły i niecodzienne ukształtowanie konstrukcji budowli. W Europie Środkowej występuje bardzo mało przykładów tego stylu. Przykłady: W Polsce: Krzywy Domek w Sopocie, a w Czechach Tančící dům w Pradze. II. MATERIAŁY BUDOWLANE / STAVEBNÍ MATERIALY alabaster m alabastr, úběl m Opis: wł. alabastro. Biała (lub lekko zabarwiona), przeświecająca odmiana gipsu. Zastosowanie: W architekturze wnętrz zastępuje najczęściej marmur do posadzek. asfalt m asfalt m: Opis: Naturalny materiał budowlany lub produkt uboczny rafinacji ropy naftowej. Zastosowanie: Stosowany głównie do budowy dróg. Czasami też spotykany jako materiał izolacyjny (np. dachów płaskich). azulejo n azulejo n Opis: arab. al zulayj, port. azulejo (wymowa: azulejżu). Kwadratowe płytki ceramiczne pokryte szkliwem. Produkowane nieprzerwanie od XI wieku (dziś tylko w Hiszpanii i Portugalii). Zastosowanie: Służą do układania mozaik. azbest m azbest, osinek m Opis: gr. asbestos trwały, wytrzymały, stały. Włóknisty materiał, składający się z wielu minerałów. Stosowany w budownictwie już bardzo rzadko, gdyż jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Może powodować pylicę i nowotwory. Zastosowanie: Do niedawna (choć jeszcze spotykany) stosowany jako izolacja do wszelkiego rodzaju elementów: zbrojenia, rur czy dachów. bazalt m čedič, bazalt m

10 Opis: gr. básanos kamień probierczy. Lita skała wulkaniczna. Zastosowanie: Używana jako materiał budowlany budowy dróg lub jako kruszywo. beton m beton m Opis: (łac. fr.) Sztuczny zlepieniec, wynaleziony jeszcze w starożytności, później na wiele wieków zapomniany. Najprostszy beton robi się z mieszanki kruszywa, piasku, wody i środka wytwarzającego pianę. Zastosowanie: Dziś używany we wszystkich gałęziach budownictwa. cegła f cihla f Opis: Czerwony, bardzo trwały prostopadłościan wykonany z suszonej gliny, cementu, wapna lub piasku. Zastosowanie: Służy do budowania przy użyciu cementu jako spoiwa. cement m cement m Opis: łac. caementum kamień tłuczony. Materiał wiążący otrzymywany z wypalonych surowców mineralnych (margiel lub wapień i glina). Termin uniwersalny dla wszystkich języków europejskich. Zastosowanie: Stosowany do przygotowywania zapraw. Występuje ono jednak pod wieloma postaciami. deska f prkno n Opis: Drewniany, wydłużony i spłaszczony prostopadłościan. Zastosowanie: Służy do budowy mebli, wykańczania wnętrz i czasami do stylizacji zewnętrznych ścian budynku.

11 dolomit m dolomit m Opis: Skała osadowa zbudowana głównie z minerału o tej samej nazwie. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego badacza Alp, mineraloga Deodata Dolomieu, który w 1791r. po raz pierwszy wyodrębnił ten minerał. Zastosowanie: Dolomit stosuje się do wyrobu cementu, jako materiał dekoracyjny, surowiec dla przemysłu ceramicznego, w medycynie, metalurgii, do produkcji materiałów ognioodpornych, i jako nawóz sztuczny. drewno n dřevo n Opis: Materiał budowlany i surowiec, otrzymywany ze ściętych drzew różnych gatunków. Zastosowanie: Służy do budowania domów, ale także jako drogi i elegancki element do wykończenia lub dekoracji wnętrz. gips m sádrovec m Opis: gr. gypsos, łac. gypsum czynność gipsowania, kreda, cement. Pospolity minerał. Zastosowanie: Powszechnie stosowany w budownictwie jako materiał wiążący. Wykorzystywany także w rzeźbiarstwie, medycynie, modelarstwie, sztukatorstwie. glazura f glazura f Opis: niem. Glazure. Szklista powłoka nanoszona na powierzchnię, by nadać jej kolor, gładkość i połysk. W języku polskim słowo glazura oznacza również ceramiczne płytki naścienne. Zastosowanie: W budownictwie używana w dekoracji wnętrz do płytek ceramicznych i kafli. glina f jíl m Opis: Skała osadowa.

12 Zastosowanie: Od starożytności służy jako podstawowy składnik wyrobów ceramicznych. gont m šindel m Opis: niem. Schindel. Deska z drewna drzewa iglastego. Na Śląsku Cieszyńskim gont ma inną nazwę, zapożyczoną bezpośrednio z języków czeskiego i niemieckiego szyndzioł. Zastosowanie: Służy jako pokrycie dachowe. granit m žula f Opis: łac. granum ziarno. Często spotykana, lita skała magmowa. Tworzy skałki, bloki skalne, a czasem gołoborza. Ma różne barwy: od biało-różowej do czarnej. Zastosowanie: W średniowieczu służył do budowy murów obronnych i budowli o charakterze obronnym (zamki, kościoły, klasztory). Ściśle ułożone, ciosane bloki granitowe i ustawienie ściany pod niewielkim kątem ostrym do podłoża gwarantowały większą szczelność muru i łatwiejszą obronę. Obecnie z granitu wykonuje się głównie drogą armaturę łazienkową i kuchenną. kafel m kachel m Opis: niem. Kachel: zdobiony i glazurowany wyrób ceramiczny. Zastosowanie: Służy do wykładania wnętrza i dekoracji powierzchni pieców, kominków, a dziś również i pomieszczeń. keramzyt m keramzit m Opis: gr. kéramos glina, Wypalane z gliny kruszywo. Zastosowanie: Służy głównie do produkcji pustaków. linoleum n linoleum n Opis: (łac.) Warstwa masy z mączki korkowej, oleju lnianego i kalafonii.

13 Zastosowanie: Po nałożeniu na tkaninę nadaje się jako wykładzina do wykańczania wnętrz. marmur m mramor m Opis: gr. marmaros. Rodzaj cennej skały. Zastosowanie: Od starożytności stosowany w budownictwie, rzeźbiarstwie i kamieniarstwie. parkiet m parketa f Opis: fr. parquette. Drewniany materiał budowlany. Komplet desek w różnych formach, kształtach, wielkościach i właściwościach ścieralnych, fizycznych i chemicznych. Zastosowanie: Służy do układania drewnianych podłóg. piasek m písek m Opis: Skała osadowa i kruszywo naturalne. Jest to najczęściej występująca luźna skała osadowa. Zastosowanie: Zmieszana z innymi minerałami i substancjami tworzy różnego rodzaju spoiwa. Od lat 90. XX wieku używany do tzw. piaskowania, czyli oczyszczania powierzchni budynku z zanieczyszczeń przu użyciu specjalnego urządzenia, które bombarduje powierzchhnię piaskiem z wodą pod ciśnieniem. piaskowiec m pískovec Opis: Rodzaj zwięzłej skały osadowej. Zastosowanie: W architekturze służy jako obłożenie do elewacji w formie płyt. Spopularyzowane w modernizmie, stosowane w eleganckich kamienicach, dziś bardzo często występuje na bogatych, kameralnych apartamentowcach. smoła f dehet m

14 Opis: dehet od polskiego dziegieć. Produkt odgazowania węgla. Zastosowanie: Służy głównie do izolacji dachów i łatania dróg. stiuk m štuk m Opis: wł. stucco. Elastyczna i szybko twardniejąca mieszanina piasku, gipsu i wapienia. Zastosowanie: Służy do dekorowania elewacji. szkło n sklo n Opis: Nieorganiczny (przezroczysty, gładki i kruchy) materiał, który został schłodzony do stanu stałego bez krystalizacji. 3 Jest to jeden z najstarszych materiałów, wykonywanych przez człowieka. Pierwsze ślady szklarstwa datuje się na ok. 1500r. p.n.e. Zastosowanie: Służy do wypełniania okien, czasem drzwi, a także do wyrobu różnych przedmiotów dekoracyjnych. Jest również doskonałym narzędziem artystycznym. terakota f terakota f Opis: wł. terra cota ziemia wypalona. Dekoracyjne wyroby ceramiczne w kształcie płytek lub figurek. Znane już w starożytności. W Polsce tego terminu używa się do określenia podłogowych płytek ceramicznych. Zastosowanie: Służy do ozdabiania i uszczelniania ścian szczególnie kuchni i łazienki. trawertyn m travertin m Opis: wł. travertino. Kalcytowo aragonitowa skała osadowa. Zastosowanie: W budownictwie używany jako ozdobny materiał wykończeniowy. wapień m vápenec m Opis: Skała osadowa. 3 American Society for Testing and Materials, norma 162, 1983.

15 Zastosowanie: W budownictwie, w przemyśle wapienniczym, cukrowniczym, cementowym, chemicznym, hutniczym oraz jako nawóz w rolnictwie. żużel m struska f Opis: Szklista masa gąbczasta, powstająca przy wypalaniu metali z rud. Zastosowanie: Zmieszany z minerałami i różnymi masami, służy jako zaprawa, spoiwo. Służy również do wykładania powierzchni torów w sporcie żużlowym, jako prymitywne lub tymczasowe, antypoślizgowe i niezamarzające wyłożenie podjazdów, parkingów. III. ELEMENTY KONSTRUKCYJNE / KONSTRUKČNÍ ELEMENTY arkada f arkáda f Opis: łac. arcus łuk : szereg łuków, opartych na filarach lub słupach. Charakterystyczne głównie dla architektury renesansowej i neorenesansowej. Najciekawsze przykłady: dziedzińce arkadowe na Zamku Wawelskim (UNESCO), na Zamku w Baranowie Sandomierskim, zámek Bučovice. balkon m balkon m Opis: wł. balcone. Miniatura tarasu. Płyta o niewielkiej szerokości, wsparta na wspornikach, wystających ze ściany (mogą być kamienne, stalowe, żelbetowe). Ograniczona balustradą (często bogato zdobioną). Z wnętrzem połączona drzwiami balkonowymi. Balkon umieszcza się najczęściej na dużej wysokości. bęben, tambur m buben, tambur m Opis: tur. tambur. Cylindryczna lub wieloboczna podbudowa kopuły. Często umieszczano i nadal umieszcza się wewnątrz niego okna doświetlające wnętrze. blanka f stínka f

16 Opis: późnłac. planca deska. Pojedynczy element krenelażu. Tzw. ząb. Między każdym zębem jest wolna przestrzeń. Słowo występuje prawie wyłącznie w liczbie mnogiej. cokół m podstavec m Opis: wł. zoccolo. Naziemna, najniższa część budowli albo jej elementów: np. kolumny, filaru lub pomnika. Pełni rolę konstrukcyjną (podtrzymującą i wzmacniającą), ale również ozdobną. dach m střecha f Opis: niem. (staroniem.) Dach. Najwyższa część budynku, przykrywająca i osłaniająca go przed warunkami atmosferycznymi. Rodzaje dachów: czterospadowy m, adj. dwuspadowy m, adj. Druhy střech: valbová, stanová, jehlanová f, adj. šikmá, sedlová, dvouplášťová f, adj. hełm ośmiokątny (wieżowy) m niem. Helm jehlová f, adj. hełmowy m, adj. niem. Helm. jednospadowy m, adj. kopulasty m, adj. łac. wł. cupola. mansardowy m, adj. fr. mansarde. naczółkowy m, adj. namiotowy m, adj. pilasty m, adj. płaski m, adj. półszczytowy m, adj. rombowy m, adj. gr. rómbos. stożkowy m, adj. trójspadowy m, adj. přilbová f, adj. pultová, strmá f, adj. cibulová f, adj. mansardová, zalomená f, adj. polovalbová f, adj. věžová f, adj. pilová f, adj. plochá, jednoplášťová f, adj. věžová f, adj. stanová f, adj. kuželová f, adj. trojplášťová f, adj.

17 uskokowy m, adj. wieżowy m, adj. wklęsły m, adj. Elementy dachu: kalenica f zlomová f, adj. věžová, dlatková f, adj. motýlková f, adj. Elementy střechy: hřeben m Opis: Najwyższa część dachu. kosz m úbočí, úžlabí n Opis: Krawędź na przecięciu dwóch płaszczyzn dachowych. naroże, kalenica narożna n nároží n Opis: Wypukła krawędź na przecięciu dwu połaci. okap m okap m Opis: Pozioma, dolna krawędź dachu. szczyt m, krawędź szczytowa f štít m Opis: Odgraniczenie połaci dachowej od pionowej ściany szczytowej budynku. więźba f krov m Opis: Elementy konstrukcyjne, służące jako podtrzymywanie konstrukcji budującej dach. wyłaz m vikýř m Opis: Kryty płaskim daszkiem występ w dachu, przeważnie mieszczący okno. Rodzaje wyłazów: pulpitowy m, adj. Druhy vikýřů: pultový m, adj. Opis: W dachu nad ścianą boczną. siodłowy m, adj. sedlový m, adj. Opis: Powtarzający kształt dachu siodłowego. stożkowy m, adj. romanský m, adj. łac. Roma. Opis: Powtarzający kształt dachu stożkowego. szczytowy m, adj. štitový m, adj.

18 Opis: W formie trójkąta. trapezowy m, adj. gr. trápeza. trapezový m, adj. Opis: W kształcie trapezu. wole oko n volské oko n Opis: Podobny do stożkowego, ale ma zaokroąglone ścianki boczne. drzwi plt dveře plt Opis: Ruchomy element, który zamyka otwór wejściowy w ścianie budynku. Rodzaje drzwi: łamane, garderobiane pl., adj. obrotowe pl., adj. przesuwne pl., adj. rozwierane pl., adj. składane, harmonijkowe pl., adj. wahadłowe pl., adj. Druhy dveří: lámací pl., adj. rotační pl., adj. łac. rotatio obrót. posuvné pl., adj. otevíravé pl., adj. skládací pl., adj. kyvadlové pl., adj. elewacja f elevace f Opis: łac. elevare podnosić, czynić lżejszym. Cała zewnętrzna powierzchnia ściany budynku. fasada f fasáda f Opis: fr. face twarz : bardzo dekoracyjna, często monumentalna elewacja budynku, mająca funkcję reprezentacyjną. filar m pilíř m Opis: niem. Pfeiler. Wolnostojąca, wieloboczna podpora konstrukcji. przyporowy m, adj. opĕrný m, adj.

19 Opis: Element systemu przyporowego, znajdujący się na zewnątrz budynku kościoła, dostawiony do ściany nawy lub absydy. Podpiera nawę główną. framuga f rám m Opis: (niem.) Rama wycięta w ścianie, służąca do umieszczenia w niej drzwi lub okna. fundament m, podwalina f fundament m Opis: łac. fundamentum. Jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych, który przekazuje całość obciążeń budowli na podłoże gruntowe. gzyms, ucios m řimsa f Opis: niem. Gesims. Zwykle ozdobna, pozioma listwa, chroniąca elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Rodzaje gzymsów: cokołowy m, adj. (wł.) działowy, międzypiętrowy m, adj. faseta f Druhy řims: podstavcová f, adj. mezipatrová f, adj. faseta f Opis: fr. facette. Pozioma listwa (drewniana lub kamienna) wystająca ze ściany. główny m, adj. naddrzwiowy m, adj. nadokienny m, adj. podokienny m, adj. parapetowy m, adj. (wł.) wewnętrzny m, adj. hlavní f, adj. nadedveřní f, adj. nadokenná f, adj. podokenná f, adj. parapetová f, adj. vnitřní f, adj. kapnik, obdaszek m kápník m

20 Opis: Jednospadowy, płaski daszek w miejscu załamania przypory. Ułatwia spływ wody. klatka schodowa f schodiště n Opis: Część budynku lub dobudówka, mająca kształt wieży. Służy do umieszczenia w niej schodów. W języku czeskim nie ma osobnego pojęcia odnoszącego się do klatki schodowej. kolumna f sloup m Opis: łac. colonna. Element konstrukcyjny (podpora budynku), często symboliczny i dekoracyjny. Podstawowe części kolumny: baza f Základní části sloupu: patka f Opis: gr. básis podstawa. Podstawa, dolna część kolumny. głowica f, kapitel m hlavice f Opis: łac. capitellum głowica. Wieńcząca, najwyższa część kolumny. trzon m dřík m Opis: Najważniejsza część kolumny. Podstawą dla trzonu jest baza, a zwieńczeniem głowica. Główne porządki kolumn: dorycki m, adj. Hlavní řády sloupů: dorský m, adj. Opis: Najprostszy i najwcześniej rozwinięty porządek architektury kolumn. Charakteryzuje się monumentalnością i ciężkością. Głównie chodziło o jak największą funkcjonalność. joński m, adj. iónský m, adj. Opis: Kolumny w tym porządku, charakteryzują się lekkością i bogatymi zdobieniami. Styl ten powstał w VII / VI w. p.n.e. koryncki m, adj. korintský m, adj.

21 Opis: Styl ten powstał w V / IV w. p.n.e. Charakteryzuje się większą smukłością i jeszcze większą ozdobnością. konsola f konzola, ankona f Opis: fr. console. Wspornik, podpierający balkon, kolumnę, gzyms. Może być zbudowana z kamienia lub drewniana. lizena f liséna f Opis: fr. lisière brzeg, skraj. Pionowy, płaski występ w zewnętrznym murze. Budowana w miejscach, gdzie jest możliwość występowania groźnych dla budynku sił rozpierających. loggia, lodża f lodžie, loggie f Opis: wł. loggia. Otwarta na zewnątrz wnęka w płaszczyźnie budynku. Zwykle oddzielona od pomieszczeń oknem lub drzwiami. mur m zeď f Opis: Kamienna, ceglana lub betonowa, pionowa część budowli. mur pruski m, ściana ryglowa, hrázděné zdivo n ściana szachulcowa, fachówka f Opis: niem. Riegel. Drewniany szkielet, wypełniony murem z gliny, trzciny, gruzu lub cegły, przy czym drewniana konstrukcja jest widoczna na zewnątrz. Mur pruski jest najczęściej zabielany. nadproże n nadpraží n Opis: Bogato zdobiony element konstrukcyjny, mający postać belki. Za zadanie ma podtrzymywać całą konstrukcję nad drzwiami lub innym otworem.

22 oculus m oculus m Opis: łac. oculus. Owalny lub okrągły otwór w ścianie szczytowej sklepienia kaplicy lub kościoła, umożliwiający przepuszczenie powietrza do wnętrza budowli. okno n okno n Opis: Element konstrukcyjny, zamykający otwór w murze, a czasem także w dachu. Służy do wietrzenia i oświetlania pomieszczenia za nim się znajdującego. Rodzaje okien: balkonowe n Druhy oken: balkonové n Opis: (wł.) Okno sięgające podłogi, połączone z funkcją drzwi, służące jako przejście na balkon lub taras. jednoramowe n, adj. lukarna f celistvé n, adj. lukárna f Opis: fr. lucarne. Pionowe okienko na dachu, doświetlające poddasze. Pojawiło się w architekturze francuskiej w epoce baroku. nadświetle n nadsvětlí n Opis: Małe, często ozdobne okno umieszczane nad drzwiami. połaciowe, dachowe n, adj. (niem.) portfenetr m střešní n, adj. portfenetr m Opis: fr. porte drzwi ; fenêtre okno. Wysokie okno pałacowe, sięgające podłogi, zabezpieczone od zewnątrz balustradą. Do niedawna stosowane w budownictwie socrealistycznym jako zastępnik balkonu. świetlik m světlík m Opis: Dachowa, mała konstrukcja, mająca na celu doświetlenie wnętrza. wewnętrzne n, adj. vnitřní n, adj. Opis: Okno w ścianie między pomieszczeniami. Często nie ma ono szyby, może służyć jako ozdoba, ale także mieć jakieś znaczenie funkcjonalne. witryna f výkladní skřín, vitrína f

23 Opis: Zwykle wielkie okno sklepowe, służące do ekspozycji najlepszego towaru danego sklepu lub do zachęcającej klienta dekoracji lokalu. wole oko n volské oko n Opis: Owalne lub okrągłe, małe okno znajdujące się: w partii szczytowej budynku; w górnej części kondygnacji; nad innym oknem lub drzwiami; czasem również w wysokim wnętrzu. Czasem bardzo bogato zdobione. Służy do bezpośredniego doświetlania pomieszczeń. zespolone n, adj. sdružené n, adj. pendentyw, żagielek m pendantiv m Opis: fr. pendentif. Narożny element, mający postać sklepienia w kształcie trójkąta sferycznego. Dzięki niemu jest możliwe przejście z planu kwadratu do planu koła, na którym opiera się konstrukcja kopuły. Stosowany w architekturze bizantyńskiej (rozpowszechniony na Rusi). Występuje powszechnie w architekturze renesansowej. pilaster, półkolumna m pilastr m Opis: fr. pilastre filar. Filar, który będąc ustawionym przy ścianie (lub częściowo w nią wtopionym), pełni zarówno funkcję podpory jak i dekoracji. Składa się z takich samych części jak kolumna. pilotis m pilotis m Opis: fr. słup. Określenie słupów, które unoszą bryłę budowli ponad powierzchnię terenu na wysokość co najmniej jednego piętra. Nadają wrażenie lekkości. Pojęcie wprowadzone przez Le Corbusiera. Występuje w architekturze modernizmu. podłoga f podlaha f Opis: Element wykańczający górną część stropu. Dolna część pomieszczenia. portal m portál m

24 Opis: łac. porta brama, drzwi. Dekoracyjne obramienie drzwi w kościołach, ratuszach, pałacach, zamkach, kamienicach. Występuje również niekiedy w przypadku drzwi wewnętrznych. posadzka f podlaha f Opis: W Polsce pojęcie to odnosi się głównie do podłogi w kościołach i innych budowlach reprezentacyjnych. przezrocze, przeźrocze n průhled, průsvit m Opis: Otwór w ścianie, niezamknięty oknem. przęsło n klenba f, oblouk m Opis: Element konstrukcyjny, który łączy dwa filary lub słupy: np. przęsło wiaduktu lub mostu. Przęsłem nazywa się także część stropu lub sklepienia, a także element podziału pionowego ściany uzyskany dzięki powtarzalnemu układowi pilastrów lub okien. W architekturze ogrodzeniowej powtarzający się motyw ułożenia słupków. pylon m pylon m Opis: gr. pylónes brama. W starożytności słowo to określało bramę. Obecnie to podpora mostów wiszących. ryzalit m rizalit m Opis: wł. risalto. Niewielki występ w elewacji budynku. Może być środkowy lub boczny. schody plt schodištĕ n Opis: Element konstrukcyjny budynku lub terenu, umożliwiający przemieszczanie się między jego poziomami. Rodzaje schodów: główne pl., adj. Druhy schodišť: hlavní pl., adj.

25 kuchenne pl., adj. wewnętrze pl., adj. zewnętrzne pl., adj. vedlejší pl., adj. vnitřní pl., adj. vnější pl., adj. skarpa, szkarpa, przypora, służka f přípora f Opis: Pionowy element (często lekko ukośny) dostawiony do ściany lub filaru. Pionowa skarpa łączy się z żebrami sklepienia, tworząc przejście między ścianą a sklepieniem. Wykorzystywana w budownictwie kościelnym od romanizmu do reneansu. skrzydło n křídlo n Opis: Boczna część budynku, która jest z niego wyraźnie wydzielona. Bardzo często niższa i cofnięta albo ustawiona pod kątem do głównej części budynku. strop m strop m Opis: Poziomy element konstrukcyjny, który oddziela poszczególne kondygnacje budynku. sufit m strop m Opis: Widoczna, dolna część stropu, najczęściej otynkowana. sufit podwieszany m sádrokartonový podhled m Opis: Lekki, gipsowy sufit o stalowej konstrukcji. Podwieszany pod sufitem właściwym. szczyt m štít m Opis: Ściana na wysokości poddasza. szyb, szacht m šachta f Opis: niem. schieben suwać, Schacht. Prostokątny, pionowy kanał w budynku, mający najczęściej przekrój prostokąta, przeznaczony z reguły na windę, ale także na różnego rodzaju instalacje.

26 wiatrowskaz, anemoskop m anemoskop, anemometr, anemograf m Opis: Mechaniczne, proste urządzenie do wskazywania kierunku wiatru. Umieszczane w: ogródkach meteorologicznych, na lotniskach, na szczytach budynków, w przydomowych ogrodach. wimperga f vimperga f Opis: niem. Wimperg. Dekoracyjne zwieńczenie okna lub portalu. Charaktetystyczne dla architektury gotyku, neogotyku i neorenesansu. wnęka f výklenek m Opis: Wgłębienie w ścianie. węgar m zárubeň m Opis: Zakończenie muru. zwornik m svorník m Opis: Najwyższy element sklepienia, łączący obie jego części. żebro n žebro n Opis: Element konstrukcyjny, służący do wzmocnienia sklepienia. IV. DETALE ARCHITEKTONICZNE / ARCHITEKTONICKÉ PRVKY abakus m abakus m Opis: gr. ábaks płyta, deska : płyta czworoboczna, zwieńczająca głowicę kolumny.

27 aedicula, edykuła, edikula f edikula f Opis: łac. aedicula mała światynia. Kapliczka wotywna lub dekoracja umieszczana w tympanonie, portalu lub w attyce jako sterczyna; nisza w budynku, przeznaczona na figurę. akant m akant m Opis: gr. ákanthos, łac. acantus rodzaj krzewu. Bardzo powszechny detal roślinny: dekoracja głowicy kolumny. akropol zamkowy m akropole f Opis: gr. akropolis - akros najwyższy + polis miasto. Pusty teren wewnątrz zamku. W średniowieczu również osobne, małe miejsce ufortyfikowane na podgrodziu. akroteria f akroterie f Opis: łac. acroterium. Element dekoracyjny świątyń, wywodzący się z Antyku. To ozdoba szczytu elewacji w różnych formach symbolicznych. arabeska f arabeska f Opis: wł. arabesco arabski, fr. arabesque. Ornament o motywie roślinnym, wywodzący się ze sztuki starożytnej. archiwolta f archivolta f Opis: łac. arcus volutus zdobiony łuk, wł. archivolto. Profilowane lico łuku, zamykające portal. Często bardzo bogato zdobione. atlant m, gigant m atlant m

28 Opis: gr. átlas, átlantos. Element dekoracyjny, a zarazem konstrukcyjny, przedstawiający mężczyznę, podtrzymującego głową, barkami lub rękami strop, balkon, belkowanie i in. attyka f atika f Opis: : gr. attikos ateński ; łac. atti(n)gere graniczyć, dotykać, stykać się ; Stosowany w starożytności i renesansie górny element budynku, mający postać balustrady lub sterczyn, które osłaniają dach. Najciekawsze przykłady: zespół kamienic w Kazimierzu Dolnym, Sukiennice w Krakowie (UNESCO), zespół kamienic ormiańskich i Ratusz w Zamościu na Wielkim Rynku (UNESCO), Ratusze w Sandomierzu i Tarnowie, zespół kamienic na Rynku w Českém Krumlově (UNESCO), zespół kamienic w Pardubicích. balas, balasek m, balaska, tralka f balustrová kuželka f Opis: hol. baluster, niem. Baluster. Słupek balustrady, złożony z dwóch dzbanuszków zwanych lalkami, które połączone są ze sobą podstawami. Mogą być wykonane z kamienia, drewna lub metalu. baldachim m nebesa, baldachýn, stříška f Opis: wł. baldacchino złotogłów bagdadzki. W architekturze występuje jako motyw dekoracyjny: najczęściej w postaci zadaszonej półki na figurę. balustrada f balustráda f Opis: hol. baluster, niem. Baluster. Pełne lub ażurowe zabezpieczenie lub ogrodzenie balkonów, schodów, dróg, mostów, itp. Montowane zwykle jest na skraju elementu, który ma być zabezpieczony. Jednocześnie może pełnić funkcję dekoracyjną. Balustrada składa się z elementów ułożonych pionowo (tzw. tralek), które mogą być wykonane z drewna, betonu, kamienia. Połączone są u góry poręczą. boazeria f obložení n

29 Opis: fr. boiserie od boiser obkładać drewnem. Dekoracyjna, drewniana okładzina ścian. boniowanie n, rustyka f rustika f Opis: łac. rusticus wiejski. Ozdoba elewacji, przypominający ciosy kamienne i odzwierciedlająca ich układ. bukranion m bukranion m Opis: gr. bukranion. Motyw dekoracyjny w kształcie głowy wołu. espagnolette f espagnolette f Opis: fr. espagnolette. Dekoracyjny motyw, przedstawiający kobiecą głowę z włosami zaczesanymi do góry. Może być ozdobiona diademem, wachlarzem, muszlą lub draperią. Stosowany powszechnie w architekturze barokowej Francji, rozprzestrzeniony na całą Europę. feston m feston m Opis: łac. festo, wł. festone, fr. feston girlanda. Dekoracja, przedstawiająca niewielki fragment tkaniny, wieniec kwiatowy, roślinny lub owocowy. Zwiesza się z dwóch punktów zaczepienia. Popularny w epokach renesansu, klasycyzmu, empire i secesji. fresk m freska f Opis: wł. fresco świeży. Malowidło naścienne wykonane na mokrym tynku. fronton m fronton m Opis: wł. frontono. Trójkątny szczyt nad portykiem. Jego wnętrze stanowi tympanon. fryz, ornament m vlys, ornament m

30 Opis: łac. ornare ozdabiać. Pozioma część belkowania, leżąca między architrawem a gzymsem. Często zdobiony płaskorzeźbami. Przykłady ornamentów: arkadowy m, adj. (łac.) astragalowy, astragal m Příklady ornamentů: arkadový m, adj. astragal m Opis: wł. astragalo. Ornament zbudowany z układu podwójnych perełek rozdzielonych pałeczkami. diamentowy m, adj. gr. adamós, diamantový m, adj. łac. diamentum. krążkowy m, adj. maszkaronowy m, adj. fr. mascaron, penízkový m, adj., boltec m maskaronový m, adj. wł. mascherone. meandrowy m, adj. gr. maíandros, (fr.). plecionkowy m, adj. roślinny m, adj. sznurowy m, adj. ząbkowy m, adj. zoomorfologiczny m, adj. (wł.) meandrový m, adj. pobijený, probijený m, adj. rostlinný m, adj. šňurový m, adj. zubový m, adj. zoomorfologický m, adj. galeria królewska f královská galerie f Opis: W katedrach empora, na której zasiadali lub zasiadają władcy. imposta imposta Opis: łac. imposta. Gzyms nad głowicą kolumny.

31 kanelura, kanela f, żłobek m kanelura f Opis: łac. canna, fr. canellure wyżłobienie. Wyżłobienie na całej wysokości trzonu kolumny lub pilastra. kartusz m kartuše f Opis: fr. cartouche znak, herb. Ozdobne obramienie herbu, monogramu, emblematu, inicjałów, malowidła lub napisu. Może przybierać różne kształty: sercowate, prostokątne, owalne. Umieszczany w widocznym miejscu, najczęściej na elewacjach, epitafiach, nagrobkach. kaseton, skrzyniec m kazeta, kazetování f Opis: wł. cassettone. Kwadratowe, mocne zagłębienie w sklepieniu. Stosowane jako dekoracja. Stąd: strop kasetonowy. Spotykane głównie w rezydencjach królewskich, szlacheckich (tam najczęściej drewniane), ale także w kościołach (głównie kamienne, ale czasami występuje jako drewniane. Najlepsze polskie przykłady: Strop kasetonowy w kościele farnym w Brusach (woj. kujawsko pomorskie), w Zamku Królewskim w Warszawie (UNESCO), w Bazylice Kawęczyńskiej w Warszawie Najlepsze czeskie przykłady: Strop kasetonowy w Katedrze Ostrawskiej kołatka f klepadlo n Opis: Metalowe urządzenie umieszczane na drzwiach lub bramach, składające się z części stałej i ruchomej. Służy do pukania. łuk m oblouk m Opis: Krzywa, według której poprowadzony jest łęk. maswerk m, laskowanie n kružba f

32 Opis: niem. Maßwerk. Gotycki i neogotycki wzór geometryczny wykonany z kamienia lub cegły, wypełniający górną część okna, rozety. maszkaron m maskaron m Opis: wł. mascherone; fr. mascaron. Detal rzeźbiarski, mający ludzką lub zwierzęcą formę. Bywa groteskowy i fantazyjny. Ma zastosowanie jako ozdoba wspornika lub kapitelu. medalion m medailon m Opis: fr. medailon, wł. medaliono. Owalny lub okrągły detal dekoracyjny umieszczany z reguły na fasadzie budynku. nisza f nika f Opis: Wgłębienie w ścianie lub fasadzie, służące do stawiania w nim rzeźb, posągów, figur. W okresie manieryzmu, nisze pozostawiano puste. okiennica f okennice f Opis: Drewniane lub stalowe, zewnętrzne zabezpieczenie okna najczęściej wystawowego. palmeta palmeta Opis: fr. palmette. Motyw na szczycie attyki w kształcie liścia palmy. panneau n panneau n Opis: fr. panneau płaszczyzna : Każda dekorowana płaszczyzna. Charakterystyczna dla epoki baroku, a w szczególności rokoka. panoplium n alianční znak m

33 Opis: łac. panoplium. Niewielki, dekoracyjny motyw umieszczany nad portalem, oknami lub fasadą, przedstawiający herb lub herby fundatorów budowli lub mieszkańców. parapet m parapet m Opis: wł. parapetto. Wewnętrzne lub zewnętrzne poziome wykończenie ściany pod oknem. Na zewnątrz parapet pokrywa się najczęściej blachą. pinakiel m, fiala, sterczyna f fiála f Opis: łac. pinnaculum skrzydełko, wł. foglia igła krawiecka. W gotyku i neogotyku pionowy element dekoracyjny, mający postać smukłej, ostro zakończonej wieżyczki. putto n, amorek m putto, amoret n Opis: wł. putto dzieciątko. dekoracja w postaci nagiego dziecka. relief m reliéf m Opis: fr. relever podnosić. Rzeźbiarska kompozycja na płycie drewnianej, kamiennej lub metalowej. W przeciwieństwie do płaskorzeźby dzieło dwuwymiarowe. rozeta f rozeta f Opis: fr. rosette mały kwiat róży. Ornamentowany, wielki otwór okienny w kształcie rozwiniętej róży, wypełniony zazwyczaj witrażem. Umieszczany na froncie kościoła. Występuje przede wszystkim w gotyku i neogotyku.

34 rzygacz, gargulec, garłacz, pluwacz m chrlič m Opis: fr. gargouille. Zakończenie rynny dachowej, wystające poza lico muru, występujące głównie w gotyku, ale także w neogotyku i innych stylach (ale dużo rzadziej). sgraffito n sgraffito n Opis: wł. graffiare drapać. Ozdabianie fasady za pomocą nanoszenia kolejnych warstw tynków: na przemian czarnych i kolorowych. spływ, spływ wolutowy m, woluta f voluta f Opis: łac. volutare zawijać. Dekoracyjna, boczna część szczytu kościoła lub kaplicy, a także główny motyw dekoracyjny mniejszych elementów budowli. Występuje głównie w architekturze epoki baroku. supraporta f supraporta, suprafenestra f Opis: łac. supra portam nad drzwiami : bardzo bogato zdobione panneau naddrzwiowe. tympanon m tympanon m Opis: gr. timpanon. Trójkątne, wewnętrzne, bogato zdobione pole frontonu. W romanizmie i gotyku ostrołukowe lub półkoliste pole, wypełniające pustą przestrzeń między nadprożem a łukiem portalu. witraż m vitráž, vitraj m

35 Opis: fr. vitrail: bardzo dekoracyjne wypełnienie okna lub rozety. Wykonane z wielu drobnych kawałków kolorowego szkła, wprawionego w ołowiane ramki. Stosowane prawie wyłącznie w kościołach. Zdarza się, że występują w bogatych mieszczańskich kamienicach lub pałacach z reguły jako elementy klatki schodowej. Sztuka witrażu narodziła się w gotyku, a ogromny rozkwit przeżyła wraz z nadejściem krótkiej epoki secesji. wykusz f arkýř f Opis: niem. Erker. Wystający z elewacji element, mający na celu poszerzenie przylegającego wnętrza. V. RODZAJE BUDOWLI / DRUHY STAVEB V.1. FORTYFIKACJE / OPEVNĕNÍ brama f brána f Opis: Otwór w budynku, ogrodzeniu, murze, służący do przejazdu. miejska f městská f Opis: Warowna brama prowadząca do najważniejszej części miasta. Z reguły w średniowieczu, umieszczana w murach obronnych. Najciekawsze polskie przykłady: Złota Brama w Gdańsku, Brama Floriańska w Krakowie, Brama Bańska w Gryfinie, Brama Grodzka w Lublinie, Wieża Trynitarska w Lublinie (brama), Brama Lwowska w Zamościu (UNESCO). Najciekawsze czeskie przykłady: Prašná brána w Pradze (UNESCO), Malostranská mostecká věž w Pradze (UNESCO), Staroměstská mostecká věž w Pradze (UNESCO), Mlýnská brána w Kroměříži, Měnínská brána w Brnie. triumfalna f vitĕzná f

36 Opis: łac. tryumf. Brama w postaci wolnostojącego łuku triumfalnego, wznoszonego na cześć wybitnej osoby (najczęściej władcy) lub z okazji bardzo ważnego wydarzenia dla tego miejsca. Na badanym obszarze do dziś zachowała się jedynie brama triumfalna w Ślesinie koło Konina. cytadela, forteca, fortyfikacja, twierdza, warownia f citadela, pevnost f, opevnění n Opis: wł. cittadella małe miasto, wł. fortezza, łac. fortificatio. Twierdza, chroniąca miasto i jego mieszkańców, górująca nad nim, mająca najczęściej ogromne rozmiary. W środku niej były / są rozmieszczone koszary i magazyny, a urządzenia obronne i stanowiska znajdowały się poza nią. Najciekawsze polskie przykłady: Cytadela w Warszawie, Cytadela w Poznaniu (właściwie Fort Winiary), Twierdza Przemyśl, Twierdza Kraków, Twierdza Wisłoujście fort m fort m Opis: łac. fortis mocny. Okrężna budowla obronna, służąca do obrony we wszystkich kierunkach. krenelaż m cimbuří n Opis: fr. crenelage. Zwieńczenie baszt i murów obronnych tzw. zębami, między którymi jest wolna przestrzeń. Pomiędzy zębami, swoje miejsca strzelnicze mieli łucznicy. Miało to ułatwić obronę w czasie oblężenia. Najciekawsze przykłady: krenelaż murów obronnych: w Warszawie (UNESCO), w Szydłowie, w Toruniu (UNESCO), w Litoměřicích, w Berouně. reduta f reduta f Opis: wł. risotto; fr. redoute: Rodzaj szańca. Samodzielny element fortyfikacyjny. Reduty znajdowały się przed linią umocnień obronnych. Otaczano je wałem ziemnym lub fosą. Budowano je od XVI wieku do czasów I Wojny Światowej.

37 zamek m hrad m, kastel m Opis: Budowla warowna. W Polsce nie musi mieć znaczenia obronnego. W mieście występuje jako dawna lub cały czas czynna siedziba królów, prezydentów, książąt lub biskupów. Kastel łac. castellum, ang. castle forteca. Zamki budowano mniej więcej do połowy XVI wieku, gdyż później w związku z rozwojem maszyn oblężniczych, wznoszenie coraz grubszych i wyższych murów straciło sens. Najlepsze polskie przykłady: Zamek krzyżacki w Malborku (UNESCO), Zamek krzyżacki w Gniewie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, Zamek w Lublinie, Zamek Królewski w Warszawie (UNESCO), Zamek Królewski w Krakowie na Wawelu (UNESCO). Najlepsze czeskie przykłady: Pražský hrad, Státní hrad Český Krumlov, V.1.1. ELEMENTY FORTYFIKACJI / ELEMENTY OPEVNĕNÍ barbakan m barbakán, rondel m Opis: łac. barbacana. Dużych rozmiarów, budowla o funkcji obronnej. Ma na celu zwiększenie możliwości obronnych bramy miejskiej. Rodzja budowli występującej bardzo rzadko. Na badanym obszarze tylko kilka przykładów. Przykłady polskie: Barbakan w Warszawie (UNESCO), Barbakan w Krakowie (UNESCO), ruiny barbakanu w Bieczu. Przykłady czeskie: Barbakan w Kadani, Barbakan w Slavonicích. bastion m, basteja, beluarda f bastion m, bašta f Opis: niem. Bastion, wł. baluardo. Element wznoszony na wysuniętych narożnikach obwałowania twierdzy. Najlepsze polskie przykłady: Bastion Żubr w Gdańsku, Bastion św. Rocha w Częstochowie. Najlepsze czeskie przykłady: Bastiony w twierdzy Ołomuniec.

38 baszta f bašta f Opis: łac. bastia. Budowla obronna, jeden z elementów średniowiecznego muru obronnego. Zwykle ma postać wieży. Składa się z kilku kondygnacji z otworami strzelniczymi. Czasem zwieńczona blankami. donżon, stołp m bateriová věž, nebojsa f, donjon m Opis: fr. donjon. Wolno stojąca wieża w fortyfikacjach miejskich, służąca do celów obronnych, a w razie potrzeby również do mieszkalnych. esplanada f esplanada f Opis: fr. esplanade niezabudowany plac przed gmachem. Niezabudowana przestrzeń między miastem a twierdzą. fosa f příkop m Opis: łac. fossa rów, kanał. Rów, otaczający część lub całość umocnienia. kaponiera f kaponiéra f Opis: wł. caponiera. Warowny, półokrągły, skrajny element fortyfikacji, służący do prowadzenia ognia w trzech kierunkach. kazamaty plt kasematy plt Opis: gr. chásma(ta). Sklepione pomieszczenia umieszczone pod fortyfikacjami. Służyły jako schrony, magazyny lub lochy więzienne. kurtyna f kurtina f Opis: łac. cortina zasłona. Odcinek muru fortyfikacyjnego. Zbudowany zwykle na wale ziemnym. Łączy bastiony.

39 mur obronny m hradba f Opis: (niem.). Podstawa każdej fortyfikacji. Może stanowić osobną budowlę, jak i otaczać miasto, fort lub zamek. Może być zbudowany z ciosów kamiennych lub cegły. Najlepsze polskie przykłady: Mury obronne Starego Miasta w Warszawie (UNESCO), Chełmna, Paczkowa, Chojnej, Torunia, itp. Najlepsze czeskie przykłady: Mury obronne Nymburka, Poličky, Tachova, Trutnova, itd. poterna f poterna f Opis: wł. poterna. Podziemny korytarz umożliwiający komunikację wewnątrz fortyfikacji. przedmurze n předmuří n Opis: (niem). W średniowieczu mur pierwszej linii obrony, niższy od głównego muru. Spotykany również w fortyfikacjach nowożytnych. rawelin ravelin Opis: łac. ravelere oddzielać. W nowożytnych fortyfikacjach wał ziemny na planie trójkąta, obudowany murem. Służył jako maskowanie lub osłona dla muru kurtynowego. schron m kryt m Opis: po polsku zwany również bunkrem. Zakryty obiekt fortyfikacyjny ceglany lub betonowy, służący do ochrony żołnierzy, sprzętu technicznego, a zarazem do kierowania walką z ukrycia. Może być także schronieniem dla ludności cywilnej, znajdującym się w podpiwniczeniu budynku. wał m val m Opis: Element fortyfikacji, usypany i ubity z ziemi z domieszką różnych e wystpokruszonych materiałów (cegła, kamień, itp.). Umieszczany zwykle przed właściwą budowlą obronną w celu spowolnienia ewentualnego ataku przeciwnika.

HISTORIA ARCHITEKTURY /materiały dla studentów/

HISTORIA ARCHITEKTURY /materiały dla studentów/ HISTORIA ARCHITEKTURY /materiały dla studentów/ Dr Marzena Królikowska Dziubecka Warszawa 2007 Podstawowe pojęcia z zakresu architektury Apsyda (absyda) - pomieszczenie na rzucie półkola, półelipsy, trójliścia,

Bardziej szczegółowo

Piękno sztukaterii ul. Wrocławska 152, 62-800 Kalisz www.cubeart.com.pl mail: biuro@cubeart.com.pl fax 0627602429 kom. 0501208559

Piękno sztukaterii ul. Wrocławska 152, 62-800 Kalisz www.cubeart.com.pl mail: biuro@cubeart.com.pl fax 0627602429 kom. 0501208559 Elementy architektoniczne Abakus najwyŝsza część głowicy kolumny w formie czworokątnej płyty. Aedicula edykuł miniaturowa budowla zwieńczająca szczyt, model architektoniczny lub motyw dekoracyjny. Akroterion

Bardziej szczegółowo

Temat szósty: renesans. 1. Warunki rozwoju stylu renesansowego

Temat szósty: renesans. 1. Warunki rozwoju stylu renesansowego Temat szósty: renesans 1. Warunki rozwoju stylu renesansowego Znaczenie tradycji Styl renesansowy znacznie różni się od stylu gotyckiego. W gotyku dzieła mówią o Bogu, podkreślając wartości duchowe, w

Bardziej szczegółowo

Rozpoznawanie obiektów budowlanych 311[04].O1.03

Rozpoznawanie obiektów budowlanych 311[04].O1.03 [ MINISTERSTWO EDUKACJI i NAUKI Alicja Kulczycka Rozpoznawanie obiektów budowlanych 311[04].O1.03 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy Radom 2005 Recenzenci:

Bardziej szczegółowo

Rafał Eysymontt, Radosław Gliński

Rafał Eysymontt, Radosław Gliński Kamienice przy ulicy Kazimierza Wielkiego 31-33 we Wrocławiu okruchy wrocławskiej architektury mieszczańskiej okresu późnego gotyku, renesansu, baroku i historyzmu Rafał Eysymontt, Radosław Gliński /3/

Bardziej szczegółowo

Perły architektury Bielska-Białej. Budowle kunsztownie cyzelowane

Perły architektury Bielska-Białej. Budowle kunsztownie cyzelowane Perły architektury Bielska-Białej Budowle kunsztownie cyzelowane Copyright by: Wydział Promocji Miasta, Urząd Miejski w Bielsku-Białej www.bielsko-biala.pl, bpm@bielsko-biala.pl Mapa Tekst i nadzór autorski:

Bardziej szczegółowo

TRASA: ALEJE TRZECH WIESZCZÓW

TRASA: ALEJE TRZECH WIESZCZÓW TRASA: ALEJE TRZECH WIESZCZÓW KRAKOWSKI SZLAK MODERNIZMU ALEJE TRZECH WIESZCZÓW Trasa obejmować będzie najbardziej reprezentacyjny odcinek Alei Trzech Wieszczów, ciągnący się od alei Słowackiego i okolic

Bardziej szczegółowo

Okresy w dziejach sztuki

Okresy w dziejach sztuki Okresy w dziejach sztuki do IV tysiąclecia p.n.e. - sztuka prehistoryczna ok. 3000-500 p.n.e. - sztuka starożytnego Egiptu ok. 3000-2340 p.n.e. - sztuka Sumeru ok. 2600-1100 p.n.e. - sztuka egejska ok.

Bardziej szczegółowo

historia historia IŁAWA

historia historia IŁAWA historia historia IŁAWA założona została w 1305 r. Jednakże osadnictwo tak w okolicy miasta, jak i w jego obecnych granicach sięga o wiele dalej w przeszłość. Najstarsze ślady obecności człowieka w okolicy

Bardziej szczegółowo

Budownictwo i miasta. Dr inż. Hanna Smoleńska Katedra Inżynierii Materiałowej i Spajania Politechnika Gdańska

Budownictwo i miasta. Dr inż. Hanna Smoleńska Katedra Inżynierii Materiałowej i Spajania Politechnika Gdańska Budownictwo i miasta Dr inż. Hanna Smoleńska Katedra Inżynierii Materiałowej i Spajania Politechnika Gdańska Materiały edukacyjne do użytku wewnętrznego Najstarszą znaną budowlą wykonaną przez człowieka

Bardziej szczegółowo

ODKRYJ JAK TO BLISKO. e-przewodnik warmińsko-mazurskie

ODKRYJ JAK TO BLISKO. e-przewodnik warmińsko-mazurskie ODKRYJ JAK TO BLISKO e-przewodnik warmińsko-mazurskie w w w.piek ny wschod.pl warmińsko-mazurskie Braniewo Frombork Węgorzewo Gołdap Stańczyki Elbląg Lidzbark Warmiński Kętrzyn Święta Lipka Wilczy Szaniec

Bardziej szczegółowo

Domy żuławskie. Domy żuławskie. w poszukiwaniu zagubionej tradycji budownictwa. w poszukiwaniu zagubionej tradycji budownictwa

Domy żuławskie. Domy żuławskie. w poszukiwaniu zagubionej tradycji budownictwa. w poszukiwaniu zagubionej tradycji budownictwa Domy żuławskie w poszukiwaniu zagubionej tradycji budownictwa Domy żuławskie w poszukiwaniu zagubionej tradycji budownictwa Domy żuławskie w poszukiwaniu zagubionej tradycji budownictwa Wydawca: Lokalna

Bardziej szczegółowo

Aedifico et Conservo ESKALACJA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W POLSCE. (kontynuacja edycji projektu z l. 2010-2011)

Aedifico et Conservo ESKALACJA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W POLSCE. (kontynuacja edycji projektu z l. 2010-2011) Aedifico et Conservo ESKALACJA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W POLSCE (kontynuacja edycji projektu z l. 2010-2011) Aedifico et Conservo Opracowanie: Katarzyna Komar-Michalczyk, Leon Korepta Michał Krasucki,

Bardziej szczegółowo

TEKSTY Waldemar Bojarun. REDAKCJA Beata Leśniewska. WSPÓŁPRACA Magdalena Mazurek, Krzysztof Smętkiewicz

TEKSTY Waldemar Bojarun. REDAKCJA Beata Leśniewska. WSPÓŁPRACA Magdalena Mazurek, Krzysztof Smętkiewicz TEKSTY Waldemar Bojarun REDAKCJA Beata Leśniewska WSPÓŁPRACA Magdalena Mazurek, Krzysztof Smętkiewicz Szczególne podziękowania dla Jerzego Dolinkiewicza za konsultację merytoryczną. FOTOGRAFIE I ILUSTRACJE

Bardziej szczegółowo

Legnica Fabryczna Studium historyczno-urbanistyczne

Legnica Fabryczna Studium historyczno-urbanistyczne Legnica Fabryczna Tom II katalog zabytków cz. 1 Opracowanie tekstu Emilia Dymarska Grzegorz Grajewski Bogna Oszczanowska Iwona Rybka-Ceglecka Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków Wrocław MMVIII

Bardziej szczegółowo

Od socrealizmu do postmodernizmu

Od socrealizmu do postmodernizmu Od socrealizmu do postmodernizmu Unikatowe NOWE Tychy Przewodnik po szlaku miejskim Tekst i wybór zdjęć Maria Lipok-Bierwiaczonek Tychy 2011 Publikacja powstała w ramach projektu pn. System oznakowania

Bardziej szczegółowo

Założenie i rozwój miasta

Założenie i rozwój miasta OLSZTYN Jerzy SIKORSKI Miasto i zamek dwa zespoły obronne: 1 zespół zamkowy, 2 kościół, 3 ratusz, 4 Górne Przedmieście, 5 Dolne Przedmieście. Założenie i rozwój miasta 660. rocznica założenia Olsztyna

Bardziej szczegółowo

Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim

Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim O uroku malowniczego położenia Jeleniej Góry nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto choć raz zobaczył panoramę

Bardziej szczegółowo

SPACERKIEM PO RADOMIU

SPACERKIEM PO RADOMIU zabytki historia kultura SPACERKIEM PO RADOMIU INFORMATOR TURYSTYCZNY Wydawca: Gmina Miasta Radomia Wydział Edukacji, Sportu i Turystyki Autor tekstu: Ewa Kutyła Zdjęcia: Remigiusz Kutyła, Ewa Kutyła,

Bardziej szczegółowo

Od redakcji. Szanowni P.T. Czytelnicy Wiadomości Konserwatorskich! Pismo Stowarzyszenia. Konserwatorów Zabytków. WIADOMOŚCI KONSERWATORSKIE nr 19/2006

Od redakcji. Szanowni P.T. Czytelnicy Wiadomości Konserwatorskich! Pismo Stowarzyszenia. Konserwatorów Zabytków. WIADOMOŚCI KONSERWATORSKIE nr 19/2006 Pismo Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków WIADOMOŚCI KONSERWATORSKIE nr 19/2006 Rada Programowa Dr hab. inż. Jerzy Jasieńko, prof. PWr przewodniczący Dr inż. Lech J. Engel Dr inż. arch. Marcin Gawlicki

Bardziej szczegółowo

Katalog warszawskiego dziedzictwa postindustrialnego Architektura poprzemysłowa przez lata była niedoceniana i rzadko

Katalog warszawskiego dziedzictwa postindustrialnego Architektura poprzemysłowa przez lata była niedoceniana i rzadko michał krasucki... przyznawano jej istotne wartości architektoniczne. Może działo się tak ze względu na fakt, że zazwyczaj były to obiekty o uproszczonej ceglanej dekoracji, projektowane przez inżynierów,

Bardziej szczegółowo

ROZDZIAŁ III. 3. Walory turystyczne

ROZDZIAŁ III. 3. Walory turystyczne ROZDZIAŁ III 3. Walory turystyczne Bezpośrednio z pojęciem walorów turystycznych wiąże się termin atrakcyjność turystyczna. Przez atrakcyjność rozumie się właściwości obszaru lub miejsc wynikające z zespołu

Bardziej szczegółowo

ODKRYJ JAK TO BLISKO. e-przewodnik świętokrzyskie

ODKRYJ JAK TO BLISKO. e-przewodnik świętokrzyskie ODKRYJ JAK TO BLISKO e-przewodnik świętokrzyskie w w w.piek ny wschod.pl świętokrzyskie Skarżysko-Kamienna Chęciny Jaskinia Raj Dąb Bartek Święty Krzyż Kielce Świętokrzyski Park Narodowy Ostrowiec Świętokrzyski

Bardziej szczegółowo

1. Przystanek autobusowy

1. Przystanek autobusowy Prezentujemy Państwu audiodeskryptywny opis gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i jego najbliższego otoczenia. Ze względu na ograniczony czas szczegółowo zostały przedstawione jedynie wybrane obiekty

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO Łódź, dnia 11 grudnia 2014 r. Poz. 4530 UCHWAŁA NR XLVIII/843/14 RADY MIASTA PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO z dnia 29 października 2014 r. w sprawie przyjęcia Gminnego

Bardziej szczegółowo

Specjalnie dla szkół

Specjalnie dla szkół ... Specjalnie dla szkół 2010 INDEKS 377325 ISSN 0137-222X most w tczewie ogród we włochach małe arcydzieła stilusy i tabliczki woskowe Zabytek inżynierii budowlanej w gronie światowych arcydzieł techniki

Bardziej szczegółowo

CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA OKRĘGOWE KOMISJE EGZAMINACYJNE INFORMATOR O EGZAMINIE MATURALNYM Z HISTORII SZTUKI

CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA OKRĘGOWE KOMISJE EGZAMINACYJNE INFORMATOR O EGZAMINIE MATURALNYM Z HISTORII SZTUKI CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA OKRĘGOWE KOMISJE EGZAMINACYJNE INFORMATOR O EGZAMINIE MATURALNYM Z HISTORII SZTUKI OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 INFORMATOR O EGZAMINIE MATURALNYM Z HISTORII SZTUKI OD ROKU

Bardziej szczegółowo

Małopolska Droga św. Jakuba SANDOMIERZ KRAKÓW PALCZOWICE PRZEWODNIK PIELGRZYMA

Małopolska Droga św. Jakuba SANDOMIERZ KRAKÓW PALCZOWICE PRZEWODNIK PIELGRZYMA Małopolska Droga św. Jakuba SANDOMIERZ KRAKÓW PALCZOWICE PRZEWODNIK PIELGRZYMA Małopolska Droga św. Jakuba Apostoła SANDOMIERZ KRAKÓW PALCZOWICE PRZEWODNIK PIELGRZYMA WYDAWNICTWO «CZUWAJMY» Kraków 2010

Bardziej szczegółowo

Herb Św. Jakub patron miasta Tradycja św. Jakuba dzisiaj Hymn Flaga Logo Ratusz Stary Ratusz Pomniki Olsztyna

Herb Św. Jakub patron miasta Tradycja św. Jakuba dzisiaj Hymn Flaga Logo Ratusz Stary Ratusz Pomniki Olsztyna 1 2 3 O D K R Y J GMINA OLSZTYN GMINA OLSZTYN GMINA O LS Z T Y N Symbole miasta 4 G M I N A 5 G M I N A Herb Św. Jakub patron miasta Tradycja św. Jakuba dzisiaj Hymn Flaga Logo Ratusz Stary Ratusz Pomniki

Bardziej szczegółowo

JAK MODERNIZOWAC MODERNIZM. Zabytki architektury mieszkaniowej modernizmu. Dobre praktyki konserwatorskie dla mieszkańców i użytkowników

JAK MODERNIZOWAC MODERNIZM. Zabytki architektury mieszkaniowej modernizmu. Dobre praktyki konserwatorskie dla mieszkańców i użytkowników JAK MODERNIZOWAC MODERNIZM? Zabytki architektury mieszkaniowej modernizmu Dobre praktyki konserwatorskie dla mieszkańców i użytkowników Broszura Poradnik Koncepcja: Anna Jagiellak i Paulina Świątek (Biuro

Bardziej szczegółowo