Podnoszenie efektywności sprzedaży online m.in. poprzez prezentację produktów. Jak to zrobić, żeby było efektywnie.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Podnoszenie efektywności sprzedaży online m.in. poprzez prezentację produktów. Jak to zrobić, żeby było efektywnie."

Transkrypt

1 Podnoszenie efektywności sprzedaży online m.in. poprzez prezentację produktów. Jak to zrobić, żeby było efektywnie. W 2012 roku Polska odnotuje największy wzrost na europejskim rynku e-commerce, bo około 24% vs. średnia sklepów internetowych w Europie, która powinna wynieść ok. 16.1%. i Rynek sprzedaży w kanale online jest najszybciej rozwijającym się obszarem w Polsce, ale również najbardziej konkurencyjnym. Sprzedawcy i eksperci rynkowi zgodnie potwierdzają, że prowadzenie sprzedaży w Internecie jest bardziej efektywne niż w kanale tradycyjnym. Prognozowana przez Forrester na 2012 wartość rynku e-commerce w Polsce wynosi 5,6 mld euro więc jest już o co walczyć. Na stosunkowo jeszcze małym kawałku tortu (udział e-handlu w całej sprzedaży detalicznej w Polsce wynosił 3,1% w 2011) o e-klienta walczy już kilkanaście tysięcy podmiotów sprzedaży detalicznej, a duże sieci handlowe i liczące się marki dopiero ten kanał sprzedaży zauważają i zaczynają traktować coraz bardziej poważnie. Dlatego tak ważne jest zrozumienie przez e- sprzedawców zachowań e-konsumentów. Według ostatnich badań firmy Gemius najbardziej czułym punktem procesu zakupów online jest jakość obsługi klientów przez e-sklep rozumiana bardzo szeroko. Tak naprawdę obsługa klienta jest istotna w całym procesie zakupowym: Źródło: opracowanie własne Justyna Skorupska, imerge Sp. z o.o.

2 Proces zakupowy e-konsumenta jest złożony i różni się od zakupów w supermarkecie czy sklepie tradycyjnym. Konsumenta można jednak przeprowadzić przez e-sklep tak, jak robi to doświadczony sprzedawca w sklepie tradycyjnym, który potrafi sprawnie komunikować się z klientem, doradzić mu, odpowiedzieć na jego potrzeby. Zrozumieć e-klienta to podstawa. Na tradycyjnej ścieżce zakupów (proces poszukiwania informacji), powszechnie przedstawianej jako lejek sprzedaży, sklep detaliczny traci potencjalnych klientów im bliżej do etapu płatności. Choć jest to naturalne i spodziewane zachowanie, to jednak dzięki poprawie doświadczeń użytkowników tzw. user expirience oraz dostarczeniu konsumentom właściwych informacji we właściwym momencie można zmniejszyć tę stratę poprzez usunięcie niepotrzebnych barier, a co za tym idzie skutecznie poprawić efektywność sprzedaży dzięki kanałowi online. Użytkownicy zachowują się w różny sposób i oczekują różnych odmian tej samej informacji w procesie poszukiwania produktów lub też poszukiwania inspiracji zakupowej, jak np. prezent dla mamy. Znaczenie ma również kanał sprzedaży, w którym tej informacji poszukują, czy jest to sklep tradycyjny, sklep internetowy, telefon komórkowy, smartfon czy ipad. Istnieje wiele sposobów i wymiarów charakterystyk, które mogą być używane do opisu zachowań użytkowników. Natomiast najważniejszym aspektem jest ich indywidualny poziom wiedzy i doświadczenia w zakresie poszukiwania informacji i dokonywania zakupów online. W każdym przypadku poziom tzw. user expierience ma bezpośredni wpływ na poziom wsparcia jakiego e-konsument potrzebuje, ważnym aspektem jest zdolność do szybkiego interpretowania i odfiltrowania dostarczanych przez e-sklep informacji. Użytkownik o ograniczonej, podstawowej wiedzy bardziej doceni możliwość skorzystania z interaktywnej pomocy, a tzw. heavy usera zachwyci inteligentna wyszukiwarka. Istotny jest cel z jakim użytkownik wkracza w świat internetu i powiązane z nim scenariusze jego zachowań. Inaczej będzie zachowywał się użytkownik poszukujący inspiracji, a inaczej fachowiec, czy ekspert branżowy, który dokładnie wie czego szuka. Sprzedawać efektywnie znaczy odpowiadać na potrzeby użytkowników i rozumieć ich zachowania w sieci. Wysoka jakość obsługi klienta, komfort zakupów są to kluczowe czynnik mające wpływ na zwiększenie przychodów w e-sklepie. Użytkownik, który nie zdoła znaleźć odpowiedzi na swoje potrzeby na pewno nie dokona zakupów. Dlatego w procesie zakupowym niezbędne jest przedstawianie odpowiedzi na potrzeby użytkownika wg następującego kanonu: 1. Dokładne opisanie produktu, jego cech, zalet oraz korzyści; 2. Pokazanie jak używać danego produktu. W przypadku prezentacji skierowanej do pośredników (kanał B2B) należy pokazać plan marketingowy, zaprezentować jak można odsprzedać dany przedmiot;

3 3. Przedstawienie korzyści jakie osiągnie e-klient po dokonaniu zakupu w naszym sklepie internetowym. Należy kompleksowo przedstawiać i udostępniać ofertę, pokazywać zdjęcia, filmy video (instrukcja jak używać produktu, szczególnie w przedmiotach specjalistycznych), a przede wszystkim zrobić wszystko, aby użytkownik odnalazł na Twojej stronie to po co przyszedł. Opisy produktów powinny być proste, jasne i napisane prostym językiem bez używania branżowego żargonu. Karta produktu jest ważnym aspektem przydatności zarówno dla kupujących jak i dla zewnętrznych wyszukiwarek. Najlepiej aby nagłówki i tekst strony były pierwszą rzeczą, jaką zarówno klienci jak i wyszukiwarka zobaczą po wylądowaniu na konkretnej sekcji. Upewniaj się i wyraźnie stwierdzaj, że klient może dokonać zakupu lub znaleźć inny przedmiot z karty produktu, nawet jeżeli dotarł na nią dzięki zewnętrznej wyszukiwarce. Zrób wszystko, aby nie musiał wychodzić z Twojego sklepu tylko w nim pozostał, a jego wizyta zakończyła się transakcją. Używaj słów kluczowych, które opisują dany produkt i odpowiednio je eksponuj. Cel użytkownika: "Chcę, znaleźć najnowszą książkę Harry Potter" - użytkownik wie, czego szuka i może wyrazić to w odpowiedni sposób. Nawet jeśli użytkownik nie pamięta dokładnej nazwy książki, dzięki funkcjonalności typu Suggest (sugerowanie odpowiedzi) mogą pomóc mu znaleźć odpowiednie wyniki. Średnio 50% użytkowników szuka w sklepie internetowym tak samo jak w Google, czyli przez okno wyszukiwania. W branżach takich jak książki, multimedia, czy kosmetyki ten wskaźnik waha się od 75% do nawet 90%. 25% użytkowników stosuje strategię mieszaną, czyli korzysta zarówno z wyszukiwarki jak i systemu nawigacji. Według ostatnich badań Nielsena 56% użytkowników, którzy dokonują zakupów korzysta z okna wyszukiwania w trakcie wizyty w e-sklepie. Wszyscy najwięksi sprzedawcy internetowi w zachodniej Europie rozumieją znaczenie obsługi klienta na poziomie strony internetowej i dlatego inwestują w optymalizację jej użyteczności, implementują rozwiązania technologiczne wspierające obsługę klienta właśnie w tym miejscu. Decyzja, czy kupię w

4 danym e-sklepie, czy nie, jest podejmowana w oparciu o wiele czynników. Wg badań prowadzonych przez firmę badawczą Forrester są to w kolejności: łatwość używania strony, bezpieczeństwo transakcji, szczegółowy i wysokiej jakości opis produktu, czy zaawansowane funkcjonalności wyszukiwania. Użytkownicy często zniechęcają się, kiedy nie mogą odnaleźć poszukiwanego produktu. Często przyczyną wcale nie jest brak towaru, ale brak możliwości obsługi klienta, jak chociażby takiego, który popełnia błędy wpisując zapytanie w okno wyszukiwania na stronie sklepu. Szybko poszuka w innym i dokona zakupu w tym sklepie, w którym towar znajdzie. Dlatego niezbędnym narzędziem jest inteligenta funkcjonalność wyszukiwania z tolerancją błędów tzw. error tolerance:

5 Dzięki rozwiązaniom wyszukiwawczo-nawigacyjnym można w łatwy sposób podnieść efektywność w sklepie internetowym. Pozwalają one e-klientom szybko znaleźć produkty, oferując solidne wyszukiwanie i nawigację, odporne na typowe błędy, podpowiadają pasujące do potrzeb wyniki, a co za tym idzie są narzędziem mającym bezpośredni wpływ na wzrosty sprzedaży w danym e-sklepie.

6 Dzięki podejściu out-of-the-box, z tak zaawansowanych rozwiązań jak w zachodniej Europie, czy też w USA mogą dziś korzystać również Polskie sklepy. Gdy produkty mają różne odmiany (np. różne kolory butów, czy sukienek), możesz ułatwić użytkownikom identyfikację rozmiaru i kombinacje kolorów, które są w magazynie. Jeśli Twoja firma posiada również cegły i zaprawy, pozwalaj użytkownikom sprawdzić w sklepie internetowym dostępność tych towarów. Różnorodność wyszukiwania/filtrowania produktów tzw. Faceted search jest kluczowym napędem w procesie e-zakupów. Jeśli produkty byłoby łatwiej znaleźć odwołując się do kategorii lub jeśli użytkownicy będą mieli problemy w identyfikacji ich potrzeb - szukają inspiracji, użyj inteligentnej nawigacji i dobrze zaprojektuj możliwości wyszukiwania różnych parametrów. Różnorodność wyszukiwania/filtrowania odpowiada na potrzeby użytkowników niezależnie od ich doświadczeń. Natomiast zarówno Ci o wysokich wymaganiach jak i Ci z podstawową wiedzą - początkujący docenią te drogowskazy, gdyż pozwalamy na dostęp do oferty niezależnie od tego czy ktoś jest ekspertem, czy nie.

7

8 Według badań użyteczności ii, bardziej przyjaznym dla użytkownika jest brak zaawansowanych opcji wyszukiwania wyświetlanych domyślnie, aby wyeliminować wariant, gdy użytkownicy mogą się pomylić próbując z niego korzystać. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie filtrowań, zawężeń i sortowań, czyli różnych form prezentacji produktu. Dynamiczna nawigacja, czyli dopasowana do zmieniających się zapytań i potrzeb użytkowników ułatwia znaleźć klientom drogę do produktu, prowadząc do wzrostu sprzedaży. Za pomocą dynamicznej nawigacji można wykorzystać zarówno przeszłe jak i teraźniejsze zachowania klientów, oferować wiele przyjaznych im sposobów przeglądania oferty, ułatwiając wybór dzięki czemu dokonywany jest zakup. Bądź kreatywny, ale upewnij się, że odwiedzający może jeszcze zrozumieć interfejs i szybko zrozumieć jak poruszać się po ofercie. Należy upewnić się, że przynajmniej niektóre z wyników widać bez konieczności przewijania ekranu, czyli zawsze pamiętaj co naprawdę jest najważniejsze dla e-konsumenta. Przeprowadzając badania w top 100 e-sklepów w USA okazało się, że dzięki zastosowaniu wyszukiwania w powiązaniu z drogowskazami w postaci filtrowań czy zwężeń, średnia wartość zamówień jest wyższa o 38% niż w sklepach bez tych udogodnień. Użytkownicy najczęściej wcale nie trafiają na stronę główną e-sklepu, ale wpadają do środka na strony kategorii, czy prosto na kartę konkretnego produktu. Jest to zazwyczaj efekt pracy nad SEO lub też efekt kampanii typu PPC. Takie strony docelowe powinny być najlepszą wizytówką sklepu, w widocznym miejscu wyświetlać oferty, certyfikaty zaufania, odznaki bezpieczeństwa oraz informacje kontaktowe. Można też w prosty sposób pokazywać aktualne promocje, czy wręcz budować zaufanie do marki. Dzięki dostępnym rozwiązaniom e-sklep może łatwo dostarczać odpowiednie produkty właściwym użytkownikom i w odpowiednim czasie poprzez umieszczenie dedykowanych promocji jako pomysłów, inspiracji zakupowych. Funkcjonalność typu Campaign Manager nie tylko pozwala reagować na każde zachowanie klienta indywidualnie, będzie również w stanie tworzyć ad hoc strony docelowe dla marki i reagować na trendy wyszukiwania w Twoim e-sklepie. Należy oferować odpowiednie dodatki do specjalnej oferty produktów, aby zwiększyć wielkość koszyka. Takie działania mają bezpośredni wpływ na wzrost efektywności sprzedaży, a wykorzystanie wiedzy zgromadzonej w danym e-sklepie jest bezcenne.

9

10 Odpowiadanie na nietypowe zachowania użytkowników to źródło nieodkrytego jeszcze potencjału sprzedażowego. Użytkownicy mają swoje przyzwyczajenia i często jeden produkt może być nazywany na kilka sposobów. Klienci wyszukują produktu linoleum co odkrywamy dzięki informacjom zbieranym przez narzędzia analityczne. W sklepie posiadamy ten produkt ale pod inną nazwą. Dzięki prostym zabiegom uzyskujemy wzrost sprzedaży na produktach typu wykładzina PCV nawet o 50%. Wzrost wartości sprzedaży można osiągnąć również dzięki rozwiązaniom typu rekomendacje tak jak to miało miejsce w Eddie Bauer:

11

12 Rekomendacje produktów mają bezpośredni wpływ na zwiększenie zawartości koszyka, a co za tym idzie wzrost sprzedaży ogółem. W przypadku Eddie Bauer tylko sama funkcjonalność rekomendacji przyniosła wzrost przychodu na poziomie 3%. Stosowanie zaawansowanych rozwiązań, prezentowanie oferty produktowej w sposób przejrzysty, łatwy dostęp do produktów niezależnie od poziomu zaawansowania użytkownika to klucze do podnoszenia efektywności sprzedaży w e-sklepach. Doświadczenie pokazuje, że dzięki intuicyjnemu systemowi wyszukiwania i nawigacji oraz dynamicznej filtracji, a co za tym idzie prowadzeniu użytkownika do odpowiednich produktów - ogólnie lepszej jakościowo obsłudze klienta można podnieść konwersję o ponad 30%. i Forrester Research Centre for Retail Research, 2012 ii Użyteczność i perswazja w e-commerce Badania eyetrackingi benchmark polskich serwisów e-commerce, Edisonda, 2011

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga 1 e-book stanowi przedmiot praw autorskich icomarch24 S.A. z siedzibą w Krakowie zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000328672. e-book podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie

Bardziej szczegółowo

PORADNIK MARKETINGOWY

PORADNIK MARKETINGOWY PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm Jak prowadzić tani i skuteczny marketing? Justyna Muszyńska 1 MARKETINGOWY KOCIOŁEK Marketing jest jak wrzący kocioł, do którego wrzucasz różne

Bardziej szczegółowo

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych biznes 2.0 contium divante imas international wrzesień 2009 Dodaj form p atnoêci dla Twoich Klientów LUKAS Raty dla Twojego Sklepu

Bardziej szczegółowo

Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych

Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych KRAINA BIZNESU Otoczenie przyjazne rozwojowi biznesu UX & Business Consulting Paweł Kopyść Wybrane metody oceny użyteczności stron i aplikacji internetowych Biała Księga Kraków 2014 Kraina Biznesu - UX

Bardziej szczegółowo

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników Agata Dragan Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników WSTĘP Kapitał ludzki jest zasobem każdego przedsiębiorstwa, który w znacznym stopniu wpływa na jego konkurencyjność, ale jednocześnie wymaga szczególnych

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Perspektywy rozwojowe MOBILE ONLINE W POLSCE

RAPORT. Perspektywy rozwojowe MOBILE ONLINE W POLSCE RAPORT Perspektywy rozwojowe MOBILE ONLINE W POLSCE Przedmowa Rewolucja. W tym jednym słowie zawarte jest wszystko to, czego jesteśmy świadkami w obszarze internetu. To przede wszystkim zasługa wszechobecnego

Bardziej szczegółowo

Gminne Centrum Informacji ul. Jana Pawła II 8 64-550 Duszniki tel. / fax (061) 2919496 www.duszniki-wlkp.pl/gci.php gci@duszniki-wlkp.

Gminne Centrum Informacji ul. Jana Pawła II 8 64-550 Duszniki tel. / fax (061) 2919496 www.duszniki-wlkp.pl/gci.php gci@duszniki-wlkp. Poradnik dla osób pragnących prowadzić własną działalność gospodarczą Gminne Centrum Informacji ul. Jana Pawła II 8 64-550 Duszniki tel. / fax (061) 2919496 www.duszniki-wlkp.pl/gci.php gci@duszniki-wlkp.pl,

Bardziej szczegółowo

Realizacja procesów B2B z wykorzystaniem technologii ICT

Realizacja procesów B2B z wykorzystaniem technologii ICT Realizacja procesów B2B z wykorzystaniem technologii ICT Koncepcja Publikacji: Leszek Czech Autorzy: Tomasz Dębicki Olgierd Dziamski Tomasz Kawecki Wojciech Kliber Marcin Kraska Piotr Nowak Michał Przybylski

Bardziej szczegółowo

Cyfrowa przyszłość Polski

Cyfrowa przyszłość Polski Cyfrowa przyszłość Polski fundamenty rozwoju konkurencyjnej gospodarki w dobie globalizacji Realizacja badań Cyfrowa przyszłość Polski fundamenty rozwoju konkurencyjnej gospodarki w dobie globalizacji

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe. Warszawa, 10-11 grudnia 2012 r.

Materiały szkoleniowe. Warszawa, 10-11 grudnia 2012 r. Materiały szkoleniowe Z ZAKRESU UŻYTECZNOŚCI SERWISÓW INTERNETOWYCH Warszawa, 10-11 grudnia 2012 r. Spis treści BLOK 1. WPROWADZENIE DO UŻYTECZNOŚCI... 4 1. Omówienie podstawowych pojęć używanych podczas

Bardziej szczegółowo

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą 2013 Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą poradnik dla nowo powstałych firm SPIS TREŚCI WPROWADZENIE 4 1. NA STARCIE 5 1.1. Ile jest wart pomysł na biznes 5 1.2. Czy firma ma szanse powodzenia na rynku

Bardziej szczegółowo

Potrzeby informacyjne pracodawców. i instytucji kreujących politykę rynku pracy

Potrzeby informacyjne pracodawców. i instytucji kreujących politykę rynku pracy Potrzeby informacyjne pracodawców i instytucji kreujących politykę rynku pracy Łódź 2009 Potrzeby informacyjne pracodawców i instytucji kreujących politykę rynku pracy raport z badań Łódź 2009 Projekt

Bardziej szczegółowo

Dostępność stron internetowych wyjaśnienie istoty problemu i opis wymagań

Dostępność stron internetowych wyjaśnienie istoty problemu i opis wymagań Strona1 Dostępność stron internetowych wyjaśnienie istoty problemu i opis wymagań Dostępność stron internetowych wybranych jednostek samorządu terytorialnego na Mazowszu Jacek Zadrożny Warszawa, Marzec

Bardziej szczegółowo

System komercjalizacji nowoczesnych technologii

System komercjalizacji nowoczesnych technologii Nauka + Partnerstwo + Innowacyjność = Sposób na biznes Gdański Park Naukowo- Technologiczny System komercjalizacji nowoczesnych technologii System komercjalizacji nowoczesnych technologii 2 System komercjalizacji

Bardziej szczegółowo

Rynek elektronicznych systemów B2B

Rynek elektronicznych systemów B2B Rynek elektronicznych systemów B2B Paweł Mamcarz UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Paweł Mamcarz UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl Wydawca: Polska Agencja Rozwoju

Bardziej szczegółowo

PORADNIK MARKETING SPOŁECZNY DLA ZDROWIA KOBIET. Opracowanie dofinansowano z nagrodzonego Grantu Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet

PORADNIK MARKETING SPOŁECZNY DLA ZDROWIA KOBIET. Opracowanie dofinansowano z nagrodzonego Grantu Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet PORADNIK MARKETING SPOŁECZNY DLA ZDROWIA KOBIET Opracowanie dofinansowano z nagrodzonego Grantu Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet Łódź, Kwiecień 2011 Wstęp Problemy społeczne i ich skuteczne rozwiązywanie

Bardziej szczegółowo

Pomiar wartości marki a wartość firmy w gospodarce opartej na wiedzy

Pomiar wartości marki a wartość firmy w gospodarce opartej na wiedzy Pomiar wartości marki a wartość firmy w gospodarce opartej na wiedzy I. Wstęp Marka wśród pojęć, które odgrywają obecnie rolę w naukach o zarządzaniu, zajmuje pozycję dominującą. Te same czynniki, które

Bardziej szczegółowo

Szkolenie z użyteczności stron www dla beneficjentów PO RPW. Leszek Rycharski Warszawa, 2012

Szkolenie z użyteczności stron www dla beneficjentów PO RPW. Leszek Rycharski Warszawa, 2012 Szkolenie z użyteczności stron www dla beneficjentów PO RPW Leszek Rycharski Powitanie Leszek Rycharski Od 2007 w branży internetowej Certyfikaty AdWords i Analytics Wygrana w konkursie na najlepszą pracę

Bardziej szczegółowo

Prawie wszystko o prowadzeniu bloga firmowego przez dział HR

Prawie wszystko o prowadzeniu bloga firmowego przez dział HR Prawie wszystko o prowadzeniu bloga firmowego przez dział HR Autorzy: Ben Yoskovitz i Susan Burns Wydawca w Polsce: HRstandard.pl Tłumaczenie: Magdalena Nowacka, SETENTA 1 Spis treści: Wstęp Dlaczego właśnie

Bardziej szczegółowo

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu Metodyka prowadzenia szkoleń z wykorzystaniem urządzeń mobilnych dla e-biznesu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie Publikacja

Bardziej szczegółowo

dialog dialog z interesariuszami interesariuszami dialog dialog dialog interesariuszami interesariuszami interesariuszami

dialog dialog z interesariuszami interesariuszami dialog dialog dialog interesariuszami interesariuszami interesariuszami dialog z interesariuszami Jak rozmawiać, czyli jak usłyszeć i jak zostać wysłuchanym? dialog z dialog interesariuszami dialog z dialog z interesariuszami interesariuszami z interesariuszami Poradnik dla

Bardziej szczegółowo

Poradnik Badaj interaktywnie

Poradnik Badaj interaktywnie Poradnik Badaj interaktywnie Jak poprawnie przygotować ankietę internetową Poradnik Badaj interaktywnie Jak poprawnie przygotować ankietę internetową Wydawca: Autorzy: Bartłomiej Berbeć Karolina Ciećka

Bardziej szczegółowo

ELEKTRONICZNE METODY PŁATNOŚCI. ISTOTA, ROZWÓJ, PROGNOZA

ELEKTRONICZNE METODY PŁATNOŚCI. ISTOTA, ROZWÓJ, PROGNOZA Poradnik KLIENTA USŁUG FINANSOWYCH Bartłomiej Chinowski ELEKTRONICZNE METODY PŁATNOŚCI. ISTOTA, ROZWÓJ, PROGNOZA Warszawa 2013 Publikacja została wydana nakładem Komisji Nadzoru Finansowego Komisja Nadzoru

Bardziej szczegółowo

Zakupy w biznesie potrzeba strategicznej reorientacji

Zakupy w biznesie potrzeba strategicznej reorientacji Warsztaty menedżerskie Krzysztof Rutkowski Zakupy w biznesie potrzeba strategicznej reorientacji 35 W jednym ze swych opowiadań Bruno Ferrero przytacza historię pielgrzyma, który w swej drodze do odległego

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie stron dla początkujących!

Pozycjonowanie stron dla początkujących! Pozycjonowanie stron dla początkujących! SPIS TREŚCI Rozdział 1: Wprowadzenie Czym jest pozycjonowanie Podstawy pozycjonowania Rozdział 2: Podstawy pozycjonowania Dobór słów kluczowych i ocena konkurencji

Bardziej szczegółowo

Certyfikowany tester Plan poziomu podstawowego

Certyfikowany tester Plan poziomu podstawowego Stowarzyszenie Jakości Systemów Certyfikowany tester Wersja 2011.1.1 Wersja 2011.1.1 Strona 1 z 85 stron 25-09-2012 Stowarzyszenie Jakości Systemów Wszelkie prawa dla wersji angielskiej zastrzeżone dla

Bardziej szczegółowo

Przewodnik metodyczny po serwisie praca-enter.pl

Przewodnik metodyczny po serwisie praca-enter.pl Przewodnik metodyczny po serwisie praca-enter.pl Warszawa 2013 Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych 00-031 Warszawa, ul. Szpitalna 6 lok. 2/5 T: +48 (22) 537 02 00-02, F: +48 (22) 537 02 03 http:

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Stan wdrożenia wzornictwa przemysłowego w polskich branżach produkcyjnych

RAPORT. Stan wdrożenia wzornictwa przemysłowego w polskich branżach produkcyjnych RAPORT Stan wdrożenia wzornictwa przemysłowego w polskich branżach produkcyjnych Stan wdrożenia wzornictwa przemysłowego w polskich branżach produkcyjnych dr Łukasz Mamica na podstawie badań i raportu

Bardziej szczegółowo

Wpływ internetu na życie codzienne osób 50+

Wpływ internetu na życie codzienne osób 50+ Wpływ internetu na życie codzienne osób 50+ Autorzy raportu Dominika Czerniawska, Wojciech Fenrich, Marta Olcoń-Kubicka Redakcja raportu Marta Olcoń- Kubicka raport koalicji dojrz@łość w sieci Wpływ Internetu

Bardziej szczegółowo

Wytyczne do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju 2000-2006 GRI. Wersja 3.0

Wytyczne do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju 2000-2006 GRI. Wersja 3.0 RG Wytyczne do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju 2000-2006 GRI Wytyczne do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju RG Spis treści Wstęp Zrównoważony rozwój i wymóg transparentności Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo