NASZA SZKOŁA Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z uśmiechem i nadzieją

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "NASZA SZKOŁA Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z uśmiechem i nadzieją"

Transkrypt

1 M ARZEC 2013 BIULETYN INFORMACYJNY UCZNIÓW SZKOŁY POLSKIEJ SZKOLNIK TYTUŁEM WSTĘPU Zapraszamy do lektury 3. nr naszej Gazetki "Szkolnik" wydawanej przez Komitet Rodzicielski. W gazetce opisane są główne wydarzenia szkolne, przedstawiamy zaproszonych gości, cieszymy się osiągnięciami uczniów, opisujemy zabawy i przedstawienia szkolne. Dzieje się u na wiele ciekawych rzeczy o czym z przyjemnością informujemy. Bardzo miło wspominamy ostatni dzień roku szkolnego, który był zarazem dniem pierwszej edycji Święta Szkoły - i początkiem mamy nadzieje corocznych spotkań rodziców i dzieci w dniu rozdania świadectw.święto zakończenia roku rozpoczęło się uroczystą Mszą Swiętą koncelebrowana przez Biskupa Szczepana Wesołego. Nie zabrakło tez i Pana Kierownika Konrada Leszczyńskiego. Po mszy rodzice i dzieci czekające na swoją kolej do odebrania cenzurki i pamiątkowej nagrody książkowej, mogły wykorzystać ten czas na wspólną zabawę. Nawet pogoda nam dopisała. Jak przystało na prawdziwe święto był : bufet, cukierki, lody, napoje, zabawy i loteria, w której główną nagrodę wygrała Weronika Belchev z klasy 1b. Było tez wiele innych atrakcji i nagród. Dużą popularnością cieszyły się konfitury, które zostały specjalnie przygotowane na te okazje i sprzedawane na fundusz szkolny. Takie imprezy bardzo są lubiane przez dzieci, a rodzice maja możliwość przystanąć i porozmawiać,lepiej się poznać i wymienić się uwagami. Uroczysty Dzień rozdania świadectw podnosi rangę szkoły polskiej a milo spędzony czas z pewnością owocuje we wrześniu, kiedy dzieci wracają do szkolnych ławek. N 3 NASZA SZKOŁA Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z uśmiechem i nadzieją W tym roku, przy tej okazji, Komitet Rodzicielski proponuje zbiórkę i sprzedaż za symboliczną kwotę na konto szkolne, podręczników i lektur, które będą mogły być wykorzystane w przyszłym roku szkolnym. Zachęcamy również do przynoszenia zabawek i gier dla małych dzieci, z którymi Wasze starsze pociechy mogą się już pożegnać - może znajdą drugie życie wśród najmłodszych rodaków. Redakcja że będzie jeszcze weselszy i ciekawszy od poprzedniego. 15 października uczciliśmy Święto Edukacji Narodowej : nauczyciele oraz wszystkie osoby, które pracują dla naszej szkoły zostały zostały uhonorowane na mini akademii zorganizowanej z tej okazji. Dzieci wspólnie z rodzicami podziękowaliśmy serdecznie, za to że jest czysto, ciepło i smacznie, że dzwonek dzwoni punktualnie, że mamy wspaniałych Księży, Siostry, Nauczycieli i Panią Sekretarkę. Wszyscy dostali symboliczną różę i słodki upominek od Komitetu Rodzicielskiego.

2 S TR 2 Zebranie Trójek Klasowych i wybory do Zarządu W tym samym dniu odbyło się zebranie Trójek Klasowych i wybory do Zarządu. W tym roku skład Zarządu Komitetu Rodzicielskiego ( nasza Rada Rodziców) to: Przewodnicząca : Monika Zmuda kl 6 i 2 gim Zastępca : Anna Karwicka kl 6 i 1 gim Sekretarz : Bogumiła Stawarska kl 2 Skarbnik : Katarzyna Świerzy kl 2 gim Komisja rewizyjna : Jarosław Karwicki kl 6 i 1 gim Małgorzata Nowicka kl Edyta Łuczak kl 1 Reprezentant klas 0 : Wioletta Bonnargent Bardzo zachęcamy do współpracy i do przekazywania Zarządowi ewentualnych problemów, ale tez i pomysłów i propozycji, które mogłyby urozmaicić naszą szkołę. Wybrany został też w tym roku po raz pierwszy SZKOLNY SAMORZĄD UCZNIOWSKI: Przewodnicząca : Katarzyna Łakomy kl.2 gim Zastępca : Paulina Iżak kl.6a Łącznik : Natalia Osuch kl. 1 gim CZŁONKOWIE : SZKOLNIK N 3 Przemek Śpiewak 1a gim, Dominik Zmuda 6a, Ksawery Krakowiak 6b, Adam Świerzy 2 gim, Ania Szosta 6b, Norbert Kołodziejczyk 1b gim, Veronika Yonkeu 3 gim. JEST TEZ NOWA STRONA INTERNETOWA SZKOŁY przy ul. LAMANDE: Na nowej stronie internetowej jest zakładka o naszej szkole przy Kościele, św. Genowefy, tak samo informacje są podane w zakładce: O nas. Strona dopiero powstała i materiał zdjęciowy będzie na niej zamieszczany na bieżąco zarówno z Lamande jak i z św. Genowefy. MISJE Aby w pełni przygotować się do jubileuszu 25 -lecia pierwszej mszy świętej w języku polskim, w październiku nasza Parafia przeżywała Misje Święte, które prowadził Ojciec Ignacy - Franciszkanin z Niepokalanowa. Oprócz nauk wieczornych dla rodziców, uczniowie mieli również m o ż l i w o ś ć s p o t k a n i a z Misjonarzem. Na środowym spotkaniu nauka zaczęła się od przypomnienia dzieciom, że życie to największy dar, jaki dostaliśmy od Boga i że nie można go zmarnować tylko starać się, żeby było piękne i dobre. " Jak odnaleźć mam Chrystusa, gdzie go szukać Ojciec Ignacy - Franciszkanin z Niepokalanowa mam, pomóż mi bym go odnalazł i już nie był sam" - tak śpiewały dzieci odszukując miejsc gdzie można znaleźć Chrystusa: nie tylko w niebie i w Kościele, ale i w domu i szkole. Wszędzie gdzie Go szukamy, to Go znajdziemy. Ale... I tu ksiądz Misjonarz zorganizował wspaniałą zabawę, która w jasny sposób uświadomiła dzieciom jak łatwo można się zagubić. Rozciągnął wielka rybacką sieć i powoli, powoli zaczął owijać w sieć grupkę uczniów. W pewnym momencie dzieci były uwięzione w sieci. Tak to czasem niby niewinne przewinienia:, że się lekcji nie odrobi, że się nie posłucha mamy, a to będzie brzydkie słowo, a to się będzie udawało, że się nie słyszy a się słyszy, a to się nie przyjdzie na Mszę Świtą, omotają i zacisną się tak, że już się człowiek sam nie umie oswobodzić. Jedynie sakrament pojednania z Bogiem, sakrament Spowiedzi może nas z tej sieci uwolnić. Niby zabawa a nauka wielka. Oby dzieci na zawsze zapamiętały sobie tę sieć, w Którą tak łatwo dały się omotać.

3 SZKOLNIK N 3 S TR 3 KONCERT ZESPOŁU EMBAND Sobota 17 listopada Tuz po lekcji języka polskiego, nauczyciele zrobili nam "niespodziankę". Zaprosili nas do Kościoła, gdzie na samym środku czekała na nas orkiestra z Bydgoszczy. Mieli wyjątkowo ładne, klasyczne kostiumy - czerwona kamizelka ze złotymi paskami, czarnym kołnierzem i czarne spodnie. Naprawdę pięknie grali, a Pani Dyrygent była bardzo miła. Uczniowie podśpiewywali dyskretnie, kiedy znali graną piosenkę. Ksiądz Proboszcz spełniał rolę solisty, orkiestra bardzo mu sprzyjała a słowa pieśni patriotycznych znał wszystkie na pamięć. Mnie się bardzo podobało to spotkanie ponieważ zagrali moja ulubiona piosenkę wojenną: " Wojenko, wojenko". Orkiestra zagrała wiele pieśni ludowych, patriotycznych, religijnych, wojennych, ale to spotkanie zaczęło się oczywiście Hymnem Narodowym, polskim i francuskim, a następnie pięknym jak zawsze Polonezem z Pana Tadeusza, ach jaka to nadzwyczajnie piękna melodia! Niestety, jak wiadomo, każda uroczystość musi się kiedyś skończyć! Po tym przepięknym spotkaniu rozeszliśmy się do naszych klas, i zaczęła się normalna szkoła polska. Marysia Lipska II gim Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND zagrała nam : 1. Hymn Polski 2. Hymn Francji 3. Laudate Dominum 4. Abba Ojcze 5. Przyjdź Duchu Święty 6. Bogurodzica 7. Gaude Mater 8. Marsz Marsz Polonia 9. Ojczyzno ma Ułański szyk 11.Wiązanka Pieśni Żołnierskich 12.Polonez z filmu " Pan Tadeusz" 13.Szlakiem Brdy 14.Warszawianka z 1831 roku 15.Marsz Pierwszej Brygady 16.Alleluja Orkiestra działa od 1995 r. Pierwsze laury zebrała na Ogólnopolskich Festiwalach w Rumi. Podczas Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Dętych w Szamocinie w 2001r zgarnęła wszystkie nagrody. Sukcesy zaowocowały zaproszeniami na koncerty zagraniczne, w 2002r Orkiestra wyjechał na Litwę i Łotwę koncertując dla tamtejszej Polonii. W 2004r w Szamocinie otrzymaliśmy I miejsce i Złoty Medal dla kapelmistrza. Na konkursach w Kowalu w 2003r i Lipnie w 2005r również były laury. W Konkursie Orkiestr Dętych w Bydgoszczy który odbył się w 2006r orkiestra również uplasowała się w czołówce. Rok 2007 był wielkim osiągnięciem gdyż na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Angermunde w Niemczech zajęli III miejsce. Od stycznia 2009r EMBAND ma swoją siedzibę w I LO w Bydgoszczy. Obecna pełna nazwa orkiestry to: Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND przy I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Kapelmistrzem orkiestry jest Ewa Makula. Szkoda, że tak mało naszych Rodziców uczestniczyło w tym koncercie bo naprawdę aż się łza w oku kręciła, tak pięknie nam Polskę grali!

4 S TR 4 PASOWANIE NA UCZNIA W niedzielę 18 listopada nasi Pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami Szkoły Polskiej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami i godnie reprezentować swoją szkołę dając dobry przykład swoim zachowaniem i nauką. Po złożeniu ślubowania Pan Kierownik, Konrad Leszczyński, dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Pasuję Cię na ucznia - mówił do każdego ucznia dotykając wielkim piórem ze stalówką jak czarodziejską różdżką - ramion swoich podopiecznych, a Ksiądz Proboszcz pobłogosławił wszystkich na nową drogę życia, jaką jest Szkoła Polska. Drogą często niełatwą i pasowanie na ucznia oraz pamiatkowe dyplomy... SZKOLNIK N 3 pod górkę, zarówno dla rodziców jak i dla dzieci. Ile trzeba czasem włożyć starań i wyrzeczeń, by co tydzień, uczniowie zasiedli w swoich ławkach i usłyszeli to o czym uczyli się ich rodzice : o pamiętniku Plastusia, sierotce Marysi, Panu Kleksie a później o Wieszczach Narodowych i Królach Polski. Ten trud nie pójdzie na marne. Nie jedno, już dorosłe dziecko, dostając dodatkowe punkty na maturze z języka polskiego dziękowało rodzicom za te cotygodniowe spotkania. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe biało- czerwone kotyliony z wizerunkiem naszego Patrona szkoły Adama Mickiewicza, i birety, podkreślające podniosłość uroczystości oraz pamiątkowe teczki na świadectwa współfinansowane przez Komitet Rodzicielski. Rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie i zorganizowali,,słodkie przyjecie".ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

5 SZKOLNIK N 3 S TR 5 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 "Rokiem Janusza Korczaka". Klasy I gimnazjum chcąc przybliżyć uczniom tę wspaniałą postać- pedagoga, pisarza a przede wszystkim nieustraszonego obrońcy praw dzieci, zrealizowały film pod tytułem "Janusz Korczak- przyjaciel dzieci". Gimnazjaliści napisali scenariusz i aktywnie uczestniczyli w kręceniu scen w reżyserii Pani Beaty z życia Korczaka od nieszczęśliwego dzieciństwa, pierwszych wojennych praktyk lekarskich, po bohaterską śmierć w obozie zagłady w Treblince. Film został zaprezentowany starszym klasom. KORCZAKOWSKIE PRAWA DZIECKA : 1. Prawo do radości. 2. Prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć. 3. Prawo do szacunku. 4. Prawo do nauki przez zabawę i bycie sobą. 5. Prawo do niepowodzeń i łez. 6. Prawo do własności. 7. Prawo do bycia sobą. 8. Prawo do niewiedzy. 9.Prawo do upadków. 10.Prawo do tajemnicy. I na koniec kilka słów dziecka skierowanych do każdego dorosłego, które mądrze ułożył i spisał Janusz Korczak: PROŚBA DZIECKA Nie psuj mnie. Dobrze wiem, ze nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga! Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę, Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością o jakiej nawet ci się nie śniło. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało. Nie bój się miłości. Nigdy. Janusz Korczak

6 S ZK O LNI K N 3 S TR 6 WIZYTA ŚWIETEGO WIETEGO MIKOŁAJA MIKO AJA Jak co roku, i tym razem Święty Mikołaj przyjechał do naszej Parafii na specjalne zaproszenie Księdza Proboszcza. Bardzo dużo dzieci czekało już od rana na to spotkanie. Po porannej mszy obdarowanych zostało prawie 350 uśmiechniętych maluchów, reszta paczek trafiła do dzieci po mszy południowej. Święty Mikołaj przeczytał przygotowany wcześniej list z orędziem do dzieci: "Uczcie się języka polskiego, bądźcie grzeczne, słuchajcie rodziców i nauczycieli a w przyszłym roku może ponownie Was odwiedzę".bardzo dziękujemy Św. Mikołajowi, Ks. Proboszczowi i Rodzicom, którzy tak dzielnie pomagali Mu w przygotowaniu tego dnia. W szczególności panu Robertowi Kuciebie, który pomógł przywieźć Mikołajowi słodycze i Paniom z Trojek klasowych, które licznie pomogły w przygotowaniach. Wizyta Swietego Mikolaja Towarzystwa Opieki nad Polskimi Pamiątkami Pani Barbara Kłosowicz -Krzywicka 24 listopada gościła w naszej szkole Pani Barbara Kłosowicz -Krzywicka prezes Towarzystwa Opieki nad P ols kim i P a m i ą t ka m i igrobamihistorycznymi we Francji.Kto z nas podczas pobytu w Paryżu, nie zawędrował na historyczny cmentarz Père-Lachaise. Podobnie jak ten cmentarz, zwiedzić możemy też kolejne nekropolie, na których chowano Polaków m.in. Montmartre, Montparnasse, czy Batignolles by wśród miejsc doczesnego spoczynku, odszukać liczne groby Polaków, którzy już od dziewięciu wieków obierają sobie miejsce pobytu. stolicę Francji za Do niezwykłej podróży szlakiem zakutych w cmentarny kamień polskich losów, nierzadko dramatycznych, znaczonych krwią przelaną na polach bitew i w powstaniach oraz codziennym wysiłkiem patriotycznym, zaprasza Towarzystwo Opieki nad Polskimi Pamiątkami i Grobami Historycznymi we Francji, które ma już niemal 170 lat. Pani Prezes Towarzystwa Barbara

7 SZKOLNIK N 3 S TR 7 Kłosowicz -Krzywicka przyszła do naszej szkoły by opowiedzieć nam o swojej pracy, która jest zarazem jej wielką pasją. W dużym salonie zebrały się klasy 6-te oraz gimnazjalne, by wysłuchać ciekawej opowieści o historii Polskiej Emigracji. Niedawno ukazał się piękny album pt.: NA OBCEJ ZIEMI - GROBY POLSKIE NA CMENTARZACH PARYSKICH I W MONTMORENCY. Zdjęcia Hanny ZAWORONKO-OLEJNICZAK. Teksty Barbara KŁOSOWICZ- KRZYWICKA, Andrzej BIERNAT i Hanna ZAWORONKO-OLEJNICZAK. Album ten, który wstępem opatrzył pan Ambasador RP we Francji Tomasz ORŁOWSKI, jest też świadectwem zasług i działań Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji, wytrwałych wysiłków ludzi takich jak Andrzej NIEWĘGŁOWSKI i Barbara KŁOSOWICZ- KRZYWICKA!! Nawet czytelnik, który nigdy nie odwiedził Paryża, przewracając stronice albumu poczuje nieomal ciężar tego niezwykłego dziedzictwa, jakie nasi przodkowie, w latach niewoli, okupacji i innych tragedii narodowych wypracowali i pozostawili na francuskiej ziemi. SZKOLNY KIERMASZ ADWENTOWY W niedzielę 16 grudnia, w przedświątecznej atmosferze, miał miejsce od dawna przygotowywany, nasz pierwszy szkolny kiermasz adwentowy. Od kilku tygodni wcześniej, dzieci, głównie w czasie zajęć świetlicowych, z wielką pasją i radością, przygotowywały przepiękne ozdoby choinkowe. Każda bombka była inna, jedna piękniejsza od drugiej. Złocone i srebrzone, jak tradycja wymaga, im bardziej strojna i błyszcząca, tym atrakcyjniejsza. Ale nie tylko dzieci zaangażowały się w przygotowania do kiermaszu. W artystów zamieniły się również takie osobistości jak Ksiądz Proboszcz, Pan Kierownik Polskiej Szkoły, Nasza Pani Sekretarka, a nawet niektórzy rodzice i nauczyciele,w szczególności p a n i U l a, b y w y c z a r o w a ć n a m p r z e ś l i c z n e a r c y d z i e ł a. Oprócz ozdób choinkowych, dzięki mobilizacji wielu rodziców, mogliśmy wystawić na kiermaszu dziesiątki przepysznych pierniczków i ciasteczek, przepięknie udekorowanych śnieżnobiałym lukrem i kolorowymi cukiereczkami.szczególne podziękowania dla pań : Ani Karwickiej, Ewy Stój i Wioletty Bonnargent za wypieki. Można było również wypić gorącą czekoladę i tradycyjny grzaniec. Wasze wsparcie i uśmiechy były dla nas bardzo ważne i dodawały nam energii. Dziękujemy tym, którzy byli z nami w tym wyjątkowym dniu, pani Dorocie Sobolewskiej, Beacie Mokrzyckiej, Ani Karwickiej,Anecie Jedziniak, Magdzie Komanieckiej...dzięki Wam Kiermasz emanował ciepłem świąt, dlatego już dziś zapraszamy do nas za rok!

8 S ZK O LNI K N 3 S TR 8 SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI NA LAMANDÉ KL VA poszliśmy do pana kierownika dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej szkoły. Następnie zwiedziliśmy bibliotekę. Zadawaliśmy pytania paniom bibliotekarkom i dowiedzieliśmy się, że w bibliotece jest około 6300 książek. Po miłych rozmowach przeszliśmy do klasy VI. Powiedzieli nam, że mają dużo prac domowych. I tak nadeszła pora powrotu do naszej szkoły na Exelemans. Nasza wycieczka była pełna przygód i śmiechu Claudia Pezda Va 19 grudnia 2012 roku, nasza klasa miała pojechać do Polskiej Szkoły w Paryżu, która się znajduje na ul. Lamandé. Zebraliśmy się koło naszej szkoły o aby sprawdzić czy nikogo nie brakuje. Po" klasowym zebraniu" poszliśmy w stronę metra. Gdy jechaliśmy metrem, mieliśmy rozwiązywać różne zadania. Po półgodzinnej drodze dojechaliśmy do stacji Rome. Od tej stacji, spacerkiem, dotarliśmy do dawnego budynku Szkoły Polskiej przy ulicy Batignolles. Była to dawna Szkoła Polska w Paryżu. Po tym malutkim zwiedzaniu poszliśmy w kierunku Szkoły Polskiej na Lamandé. Najpierw uczestniczyliśmy w spektaklu o Januszu Korczaku. Później po tym pięknym przedstawieniu, JASEŁKA W wigilie jak co roku, zasiadając do świątecznej wieczerzy, po raz kolejny zastanawialiśmy się dlaczego stół nakryty jest białym obrusem, a pod nim sianko, skąd wzięło się dwanaście wigilijnych potraw i wolne miejsce przy stole. Odpowiedź na te pytania i wiele innych ciekawostek związanych z symboliką Świąt Bożego Narodzenia mogliśmy usłyszeć w montażu przygotowanym przez uczniów klas II, III i IV pt " W dzień Bożego Narodzenia "dzięki zaangażowaniu naszych nauczycieli :p. Moniki, pani Zosi i pani Edyty, która stała się w środowe (16.01) południe prawdziwym Aniołem i ze swoimi uczniami Aniołami odwiedzali klasy. Dowiedzieliśmy się też skąd przywędrowały do Polski choinki, i że tradycje bożonarodzeniowych szopek zawdzięczamy św. Franciszkowi. A wszystko to w oprawie strof wierszy polskich poetów i najpiękniejszych kolęd w wykonaniu wszystkich zebranych,w środę 23 stycznia i w sobotę 26 stycznia 2013 z zaszczytnym gościem w osobie Prymasa Polski Arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Monika KORCHEL

9 SZKOLNIK N 3 S TR 9 Spotkanie Gimnazjalistów z panią z IPN-u Dnia 26 stycznia 2013 roku mieliśmy lekcje z gościem z Warszawy. Przyjechała do nas Pani Halina Sachowska z Warszawy, z Izby Pamięci Narodowej, na dwugodzinne zajęcia oparte na grze. Pani na początku powiedziała kilka słów na temat samej instytucji. IPN został powołany na mocy ustawy sejmowej. Instytut Pamięci Narodowej to Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu instytucja naukowa o uprawnieniach śledczych. Instytut został powołany 19 stycznia 1999roku. Siedziba IPN mieści się w Warszawie przy ul. Towarowej 28. Do zadań Instytutu Pamięci Narodowej należy: gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 do31.12,1989, ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, prowadzenie działalności edukacyjnej. Przedmiotem badań Instytutu są m.in.: zbrodnie dokonane przez aparat cywilny i militarny III Rzeszy na ziemiach okupowanej Polski, deportacje do obozów koncentracyjnych,deportacje żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych oraz mieszkańców kresów wschodnich II Rzeczypospolitej w głąb ZSRR,pacyfikacja ziem polskich między Wisłą a Bugiem w latach przez jednostki NKWD. Po tej prezentacji przeszliśmy do zajęć właściwych. Na początku Pani zapytała nas co to jest symbol. Wspólnymi siłami ustaliliśmy, że jest to znak, który niesie za sobą jakieś przesłanie, jakąś treść. Np. : Polska Walcząca - kotwiczka Swastyka - symbol Hitlera Orzeł Polski - godło Flaga biało-czerwona Hymn Polski ( melodia też jest symbolem) Sowa - symbol mądrości Waga - symbol sprawiedliwości Potem Pani Halina... Rozpoczęła z nami grę opartą na symbolach. Rozdała nam karteczki z różnymi symbolami a na drugiej stronie było wytłumaczenie symboli. Następnie szukaliśmy w klasie osób, które mają symbol, który się kojarzy z naszym symbolem. Mogą być obrazki, daty, postacie, melodie. Zrobiło się bardzo wesoło, ale też uczniowie bardzo wciągnęli się w grę, bo była ciekawa. Dużo mówiliśmy o Polsce i o historii naszego kraju. GAZETKA MLODZIEŻ.PL " Maksimum wolności słowa, minimum nauczycielskiej korekty" - Pod takim hasłem pojawił się w naszej szkole pierwszy numer gazetki dla nastolatków pt: " Młodzież.pl". Redagują ją uczniowie pierwszych klas gimnazjum pod patronatem pani nauczycielki języka polskiego, Pani Beaty Verheyden. Gratulujemy pomysłu i inicjatywy, gazetka bardzo ładnie złożona, z wieloma artykułami i kolorowymi zdjęciami dla młodzieży o sporcie ekstremalnym - hulajnodze freestylowej, o modzie, o nowych technologiach,motoryzacji, grach komputerowych, książkach i filmie. Jest też miejsce na wiadomości z życia szkoły i humor. Cała strona poświęcona jest również naszej szkolnej bibliotece z zaproszeniem do korzystania z niej.gazetkę można wypożyczy w bibliotece szkolnej, a w starszych klasach "krążą" egzemplarze miedzy uczniami. Czekamy już na następny numer! Amelia 2 gim

10 S ZK O LNI K N 3 S TR 1 0 MUZYKOWANIE Domowe śpiewanie czy szerzej muzykowanie ma w Polsce tradycję bogatą, sięgającą odległych czasów, również tych najtrudniejszych. Co z niej przetrwało do dziś? Może wspólne kolędowanie, choć i w tym przypadku coraz częściej wspomagamy się dokonaniami profesjonalistów A przecież muzyka to taka dziedzina sztuki, która nie tylko łagodzi obyczaje, ale otwiera nas na doznania, które mogą być wspólne dla różnych pokoleń. Dlatego z radością spotykamy się na naszym "muzykowaniu u Genowefy" organizowanym przez nauczycielkę naszej szkoły, Panią Edytę Karską. Zbiera ona całą swoją rodzinę dając wszystkim innym rodzinom przykład:i sala jest zawsze pełna przejętych dzieci, ściskających mocno swoje instrumenty i nuty, oraz dumnych rodziców. Na początku wstydliwie, ale potem już pełną parą dzieci zamieniają się miejscami na scenie. Repertuar różny, ale najpiękniejsze zawsze są nasze, polskie melodie, choćby niezgrabnie zagrane - któż zwracałby uwagę na takie detale! Spotkanie były już 2 w tym semestrze: pierwsze tzw granie andrzejkowe, a drugie już bardziej tradycyjne, i chyba najpiękniejsze, kolędowanie. Zapraszamy na kolejne spotkania! KARNAWAŁ W karnawale, w karnawale.nie wracaj do domu wcale. Przymierzamy wstążki, szale, Wybieramy się na bale. Kolorową maskę bierz, Baw się z nami, jeśli chcesz. Dookoła przebierańcy, każdy skacze, każdy tańczy. Karnawał to czas zabaw, maskarad i wielkich balów. Jego rozpoczęcie oficjalnie następuje w dniu Trzech Króli czyli 6 stycznia, jednak wiele osób uważa za datę jego rozpoczęcia Nowy Rok. Koniec karnawału jest jednak o wiele bardziej jednoznaczny i wypada w Środę Popielcową.Karnawał to czas radości i zabawy nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. To właśnie podczas balu karnawałowego spełniają się wszystkie marzenia i na krótką chwilę na codzień

11 S ZK O LNI K N 3 S TR 1 1 Zabawa karnawałowa zorganizowana przez Komitet Rodzicielski dla dzieci z naszej szkoły odbyła się w niedzielę 27 stycznia.bal prowadzili Państwo Swierzy, którzy profesjonalnie zajmują się muzyką, filmowaniem i fotografowaniem imprez( Bardzo serdecznie im za to dziękujemy!!! Dzieci doskonale bawiły się przy utworach przygotowanych specjalnie dla nich. Były konkursy i zabawy, w których można wygrać było wiele słodyczy. Niespodzianką dla uczestników balu, był występ pary tanecznej, która zaprezentowały się w tańcu latynoamerykańskim oraz pokazała jak można zatańczyć Przerywnikiem w zabawie była wizyta Świętego Mikołaja, który na naszym balu zakończył swój sezon prezentowy. Każde dziecko mogło sobie zrobić profesjonalne zdjęcie u boku Św.Mikołaja. Zdjęcia są do wglądu w szkole i każdego zachęcamy do zakupu na pamiątkę pięknej fotografii (wiadomość w Sekretariacie). Pociechy i ich Rodzice gościły się przy bogato przygotowanych stołach, były pączki, różnorakie ciasta, naleśniki, mandarynki oraz napoje, ciepłe, zimne i rozgrzewające. Dodatkową atrakcją w tym roku był popkorn i pan Barbapapa, serwujący watę cukrową. W rolę tę doskonale wcielił się Pan Ryszard Osuch. Dla bardziej głodnych przygotowaliśmy hot-dogi.wielką atrakcją zabawy była loteria karnawałowa, w której każdy los wygrywał a jako główna nagrodą do wygrania były bilety do Asterixa ufundowane przez Komitet Rodzicielski, 4 profesjonalnie. Pani Marta TYLICKA-RATAJCZYK choreograf, wejściówki do Akwarium paryskiego ofiarowane przez panią Mokrzycką oraz kolacja dla całej rodziny w profesjonalna tancerka oraz finalistka Mistrzostw Polski w Beatę tańcu towarzyskim, prowadzi w Paryżu zajęcia z tańca dla restauracji libańskiej państwa Daou. dzieci i dorosłych w Marta Dance Studio w aquarium de Paris DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA MŁODZIEŻY 9 tego lutego,w ostatnią sobotę Karnawału, już na ostatki, wszystkie klasy gimnazjalne mogły spotkać się na wspólnej dyskotece zorganizowanej przez Komitet Rodzicielski. Oprawę muzyczną i świetlną zapewnili uczniom Państwo Świerzy, za co im serdecznie dziękujemy. Młodzież przyniosła przekąski a kanapki i napoje przygotowali Rodzice i Komitet Rodzicielski. Zabawa się bardzo udała. Przy rytmach muzyki disco wszyscy się dobrze bawili, nawet i niektórzy Rodzice wciągnęli się do zabawy. Wychowawcy klas mogli zobaczyć swoich uczniów z innej perspektywy cotygodniowe i w lekcje innym w świetle szkole. niż Wielkie podziękowania dla pani Zosi i pana Marka Sowa, za włożone serce w organizację. Już jest zamówienie na następną dyskotekę, więc nasze starania nie poszły na marne!

12 SZKOLNIK N 3 S TR 12 PRZYGOTOWANIA UCZNIÓW DO PRZYJĘCIA SAKRAMENTÓW ŚWIETYCH W tym roku szkolnym, jak co roku, nasi drugoklasiści przygotowują się do przyjęcia Sakramentu Pokuty i przyjęcia Najświętszego Sakramentu zaś do Sakramentu Bierzmowania przygotowuje się młodzież gimnazjalna (1i2 kl). Komunie planowane są na dwie niedziele maja tego grupa środowa i 25- tego grupa sobotnia. Bierzmowanie odbędzie w pierwszą niedzielę maja. T e n c z a s p r z y g o t o w a ń wypełniony jest s p o t k a n i a m i eucharystycznymi i naukami. I tak dzieci miały w p a ź d z i e r n i k u o f i a r o w a n e różańce, w grudniu były na rue du Bac w Kaplicy Objawień NMP Cudownego Medalika, a w lutym, w Maryjne Święto zapaliły swoje gromnice od Paschału. Młodzież natomiast spotyka się w wybrane soboty wieczór na modlitwie i na naukach. Jedno ze spotkań prowadzone było przez siostrę Nazarię, która spędziła 3 lata w Syrii i z wielkim wzruszeniem opowiadala o tym kraju, kolebce chrześcijaństwa, gdzie w Damaszku św. Paweł opowiadał o Chrystusie. Teraz jest tam zaledwie garstka chrześcijan a w kraju jest wojna. Opowieści siostry udokumentowane były przepięknymi zdjęciami w formie slajdów.takie prelekcje pozostaną na długo w pamięci. Serdeczne Bóg zapłać. KRZYŻÓWKA Rozwiązanie krzyżówki samo hasło prosimy przynosić do Sekretariatu. Rozlosowane będą nagrody 3 bilety do kina, ufundowane przez Komitet Rodzicielski SZKOLNIK Ukazuje się raz na semestr Wydawca: Komitet Rodzicielski Adres: 18 rue Claude Lorrain Paryż Redaktor: Monika Zmuda; Zespół: Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice Naszą gazetkę w kolorze możecie obejrzeć na stronie internetowej parafii:

Dorota Sosulska pedagog szkolny

Dorota Sosulska pedagog szkolny Czasem zapominamy o prostych potrzebach, które dzieci komunikują nam na co dzień. Zapraszam więc wszystkich dorosłych do zatrzymania się w biegu, pochylenia się nad swoimi pociechami i usłyszenia, co mają

Bardziej szczegółowo

Prośby dziecka według Korczaka. Marta Gerlach-Malczewska psycholog

Prośby dziecka według Korczaka. Marta Gerlach-Malczewska psycholog Prośby dziecka według Korczaka Marta Gerlach-Malczewska psycholog Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony. Wymuszanie w

Bardziej szczegółowo

System nagród i kar. Formy nagradzania zachowań respektujących ustalone normy i zasady

System nagród i kar. Formy nagradzania zachowań respektujących ustalone normy i zasady System nagród i kar Dzieci potrzebują precyzyjnego określenia, co jest dozwolone, a czego nie wolno. Opracowując wspólnie z nimi,,kontrakt grupowy musimy zarówno wspierać i motywować je do przestrzegania

Bardziej szczegółowo

pedagog dla rodzica Wpisany przez Jolanta Osadczuk, Monika Ilnicka Szanowni Rodzice

pedagog dla rodzica Wpisany przez Jolanta Osadczuk, Monika Ilnicka Szanowni Rodzice Szanowni Rodzice DYSLEKSJA Dysleksja to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu. Są to zaburzenia niektórych funkcji poznawczych, motorycznych, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni, pamięci, lateralizacji

Bardziej szczegółowo

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ 1 Drogi Czytelniku! Życzymy Ci przyjemnej lektury Szkolnego Newsa. Zachęcamy do refleksji nad pytaniem

Bardziej szczegółowo

,,Lublin w sieci życzliwości 2011 życzliwe inicjatywy grupy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 3 w Lublinie

,,Lublin w sieci życzliwości 2011 życzliwe inicjatywy grupy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 3 w Lublinie ,,Lublin w sieci życzliwości 2011 życzliwe inicjatywy grupy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 3 w Lublinie Jak to się zaczęło? 26 września 2011r. do naszej szkoły przyjechały dwie panie trenerki z Fundacji

Bardziej szczegółowo

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia WSPOMNIENIA Z LAT 70 NA PODSTAWIE KRONIK SZKOLNYCH. W ramach Internetowego Projektu Zbieramy Wspomnienia pomiędzy końcem jednych, a początkiem drugich zajęć wybrałam

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013 PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM / L.p. Tematyka problemy, zagadnienia Odpowiedzialni Termin realizacji 1. Wybory Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny / (przewodniczący, zastępca, skarbnik,

Bardziej szczegółowo

02.09.2013r. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

02.09.2013r. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 02.09.2013r. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO Rok szkolny 2013/2014 rozpoczął się Mszą Św, którą w naszej szkole odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Żur. Pani Dyrektor, Krystyna Lemańczyk, przywitała zebranych

Bardziej szczegółowo

Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie. Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY

Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie. Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY .KROPECZKA. Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY 1. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 Nowy rok szkolny powitaliśmy 2

Bardziej szczegółowo

ECHO SZKOŁY - GAZETKA SZKOLNA

ECHO SZKOŁY - GAZETKA SZKOLNA FRAGMENTY GAZETKI NR 2 ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY IM. J. JANUSZEWSKIEJ W CIEMNEM ECHO SZKOŁY - GAZETKA SZKOLNA listopad grudzień 2010, styczeń 2011 Numer 2 Rok szkolny 2010/2011 Wydarzenia: 10.11 apel

Bardziej szczegółowo

B ogusław a R ajska W O D N Ł ódź

B ogusław a R ajska W O D N Ł ódź Potrzeby dzieci w kontekście wartości uniwersalnych B ogusław a R ajska W O D N Ł ódź POWINNOŚCI WOBEC DZIECKA 1. Opieka nad dzieckiem 2. Zasilanie emocjonalne 3. Wychowanie Koźmińska I., Olszewska E.

Bardziej szczegółowo

PRAWA DZIECKA - PRAWAMI CZŁOWIEKA

PRAWA DZIECKA - PRAWAMI CZŁOWIEKA PRAWA DZIECKA - PRAWAMI CZŁOWIEKA I. CZYM SĄ PRAWA CZŁOWIEKA? Prawa człowieka można określić jako podstawowe standardy, bez których ludzie nie mogą spokojnie żyć i rozwijać się. Odmowa poszanowania praw

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności zespołu przedmiotowego klas 0 w pierwszym semestrze roku szkolnego2015/2016 Sporządzone przez: Annę Biryło

Sprawozdanie z działalności zespołu przedmiotowego klas 0 w pierwszym semestrze roku szkolnego2015/2016 Sporządzone przez: Annę Biryło Sprawozdanie z działalności zespołu przedmiotowego klas 0 w pierwszym semestrze roku szkolnego2015/2016 Sporządzone przez: Annę Biryło 1. Spotkania zespołu 2. Konkursy 3. Inne działania Zespół nauczycieli

Bardziej szczegółowo

Poznajemy tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia

Poznajemy tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia Literka.pl Poznajemy tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia Data dodania: 2008-05-15 07:21:30 Większość dzieci kojarzy święta Bożego Narodzenia wyłącznie z prezentami. Realizując mój projekt chciałam,

Bardziej szczegółowo

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina...

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina... 1 Budzik dzwonił coraz głośniej i głośniej, a słońce jakby za wszelką cenę chciało się wedrzeć do mojego pokoju. Niedali mi spać już dłużej;wstałam. Wtedy właśnie uswiadomiłam sobie, że jest dzień 11 listopada

Bardziej szczegółowo

Klasa 2b sp. Klasa II B. Wychowawca: Lidia Grzeszczak. {jgtabber} [tab ==Z życia klasy==] Z życia klasy

Klasa 2b sp. Klasa II B. Wychowawca: Lidia Grzeszczak. {jgtabber} [tab ==Z życia klasy==] Z życia klasy Klasa 2b sp Autor: L Grzeszczak 26.08.2015. Zmieniony 25.09.2016. Klasa II B Wychowawca: Lidia Grzeszczak {jgtabber} [tab ==Z życia klasy==] Z życia klasy We wrześniu odbyły się wybory do samorządu klasowego.

Bardziej szczegółowo

Niestety, tylko nieliczni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu spędzają Święta ze swoimi bliskimi w domach rodzinnych. Przeważająca część

Niestety, tylko nieliczni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu spędzają Święta ze swoimi bliskimi w domach rodzinnych. Przeważająca część Niestety, tylko nieliczni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu spędzają Święta ze swoimi bliskimi w domach rodzinnych. Przeważająca część pozostaje w ośrodku. - Zapewnienie serdecznej, ciepłej

Bardziej szczegółowo

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid MIESIĘCZNIK SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. C.K. NORWIDA W DĄBRÓWCE WIEŚCI Cyprian Kamil Norwid Cyprian Kamil Norwid N U M E R V I SZKOLNE M A R Z E C 2 0 1 4 Z ŻYCIA SZKOŁY W TYM NUMERZE: Z życia szkoły 1 Zuch

Bardziej szczegółowo

W listopadzie odbyło się w naszym przedszkolu drugie spotkanie z teatrzykiem edukacyjnym.

W listopadzie odbyło się w naszym przedszkolu drugie spotkanie z teatrzykiem edukacyjnym. 1. W Samorządowym Przedszkolu w Zatorze odbywają się cykliczne spotkania z teatrem. We wrześniu, teatr edukacyjny przybliżył przedszkolakom wiadomości o sposobach przygotowania się zwierząt do zimy. W

Bardziej szczegółowo

02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci.

02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci. 02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci. Wszystkie przedszkolaki z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa Mikołaja. paniami powitały

Bardziej szczegółowo

2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja

2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja 2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja Zakwaterowanie: Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy k/ Giżycka. Pokoje 2-5 osobowe z łazienkami Program pobytu: Dzień I Przyjazd i zakwaterowanie 14:00-15:00 Obiad 16:00-18:00

Bardziej szczegółowo

Miłosierdzie Miłosierdzie

Miłosierdzie Miłosierdzie Miłosierdzie Miłosierdzie SP Klasa IV, Temat 57 SP SP Klasa IV, IV, Temat 57 57 SP Klasa IV, Temat 57 Koronka do Miłosierdzia Bożego Na początku odmawia się: Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Wierzę

Bardziej szczegółowo

SP 20 I GIM 14 WSPARŁY AKCJĘ DZIĘKUJEMY ZA WASZE WIELKIE SERCA!!!

SP 20 I GIM 14 WSPARŁY AKCJĘ DZIĘKUJEMY ZA WASZE WIELKIE SERCA!!! SP 20 I GIM 14 WSPARŁY AKCJĘ DZIĘKUJEMY ZA WASZE WIELKIE SERCA!!! Relacja ze spotkania z nr 1 rodziną przy wręczeniu paczki. Rodzina wyczekiwała wolontariuszy. Poza panią Anną i Mają był również dziadek,

Bardziej szczegółowo

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej Chcielibyśmy podzielić się z wami naszymi przeżyciami, zmartwieniami, oraz pokazać jak wyglądała nasza fantastyczna przygoda w obcym ale

Bardziej szczegółowo

Dwutygodnik Klasy II

Dwutygodnik Klasy II 2014, nr 8 23.12.2014 Opracowała: Agnieszka Hys Witamy w ostatnim numerze naszego dwutygodnika w tym roku kalendarzowym. Zobaczcie, jak interesująco można spędzić czas w szkole w okresie przedświątecznym

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA ROK SZKOLNY 2011/2012

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA ROK SZKOLNY 2011/2012 EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA ROK SZKOLNY 2011/2012 I SEMESTR Zadzwonił pierwszy dzwonek. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Przed nami dużo nauki, ale nie tylko. Zobaczcie co ciekawego dzieje się w klasach 1-3

Bardziej szczegółowo

MIESIĄC GRUDZIEŃ 2016r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE

MIESIĄC GRUDZIEŃ 2016r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE MIESIĄC GRUDZIEŃ 2016r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE Grudzień to zawsze miesiąc obfitujący w wiele ciekawych wydarzeń w naszym przedszkolu. My rozpoczęliśmy go od intensywnych przygotowań

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół w Rzeczycy Długiej Pasowanie pierwszoklasistów

Zespół Szkół w Rzeczycy Długiej Pasowanie pierwszoklasistów Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszej szkole. Tradycyjnie, jak co roku w październiku dzieci prezentują swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Uroczystość

Bardziej szczegółowo

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 (Redaktor) Witam państwa w audycji Blisko i daleko. Dziś o podróżach i wycieczkach będziemy rozmawiać z gośćmi. Zaprosiłem panią Iwonę, panią Sylwię i pana Adama, żeby opowiedzieli

Bardziej szczegółowo

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Uczniowski Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie zrealizował szereg działań mających na

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Uczniowski Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie zrealizował szereg działań mających na Semestr I W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Uczniowski Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie zrealizował szereg działań mających na celu rozwijanie wśród uczniów demokratycznych

Bardziej szczegółowo

PROGRAM PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ W KLUKACH NA ROK SZKOLNY 2013/2014

PROGRAM PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ W KLUKACH NA ROK SZKOLNY 2013/2014 PROGRAM PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ W KLUKACH NA ROK SZKOLNY 2013/2014 Opiekunowie: p. Anna Gabrysiak p. Anna Krajda Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2012/2013 tworzą: Przewodniczący

Bardziej szczegółowo

Znów jesteśmy w szkole!!!

Znów jesteśmy w szkole!!! Znów jesteśmy w szkole!!! 1 września 2003r. uroczystymi apelami rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani dyrektor Elżbieta Pytka powitała nas i naszych rodziców bardzo serdecznie. Następnie wprowadzony został

Bardziej szczegółowo

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014 KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014 19 stycznia 2014 można było obejrzeć kronikę naszej wspólnoty na stronie internetowej parafii: PODWÓRKOWE KOŁO RÓŻAŃCOWE DZIECI - KRONIKA Zachęcamy

Bardziej szczegółowo

Z życia świetlicy (s.15)

Z życia świetlicy (s.15) Z życia świetlicy (s.15) Listopad 2016 Rozstrzygnięcie konkursu Dary jesieni. 14. 11. 2016 r. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów za udział w konkursie i wystawie: Dary jesieni. Pierwsze miejsce zdobyła

Bardziej szczegółowo

Opracowanie: Elwira Laskowska Julia Kurowska Patryk Stelmaszczyk Mikołaj Stybliński. Pod kierownictwem: Justyny Jedynak

Opracowanie: Elwira Laskowska Julia Kurowska Patryk Stelmaszczyk Mikołaj Stybliński. Pod kierownictwem: Justyny Jedynak Opracowanie: Elwira Laskowska Julia Kurowska Patryk Stelmaszczyk Mikołaj Stybliński Numer II (zima) Pod kierownictwem: Urszuli Nowak Justyny Jedynak W numerze: Podsumowanie grudnia; Ferie zimowe; Walentynki;

Bardziej szczegółowo

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM I semestr

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM I semestr CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM I semestr W dniu 7 stycznia 2012 r. oddział przedszkolny naszej szkoły odwiedził aktor serialu Barwy Szczęścia Jakub Małek. Czytelnicze spotkanie w ramach akcji "Cała Polska

Bardziej szczegółowo

20 czerwca 2015 roku. Na czerwca zaplanowaliśmy rajd pieszy do Legionowa szlakiem Armii Krajowej.

20 czerwca 2015 roku. Na czerwca zaplanowaliśmy rajd pieszy do Legionowa szlakiem Armii Krajowej. 1 20 czerwca 2015 roku Na szlaku Polski Walczącej Na 19-20 czerwca zaplanowaliśmy rajd pieszy do Legionowa szlakiem Armii Krajowej. Biwakowaliśmy w Szkole Podstawowej im. AK w Jabłonnie, w której gościliśmy

Bardziej szczegółowo

" wigilia dla 100 dzieciaków " 16.12.2013r miejsce Endorfina Foksal Warszawa

 wigilia dla 100 dzieciaków  16.12.2013r miejsce Endorfina Foksal Warszawa " wigilia dla 100 dzieciaków " " 16.12.2013r miejsce Endorfina Foksal Warszawa Święta Bożego Narodzenia są dość szczególnym okresem w roku dla nas wszystkich a Dzień Św.Mikołaja jest dla dzieci dniem pełnym

Bardziej szczegółowo

Wrzesień Mail z Spotkanie członków PKRD przełożone na Z Panem Bogiem, Małgorzata Wayda

Wrzesień Mail z Spotkanie członków PKRD przełożone na Z Panem Bogiem, Małgorzata Wayda Wrzesień 2016 Mail z 03.09.16 Spotkanie członków PKRD przełożone na 11.09.16 Szczęść Boże! Witam serdecznie po wakacjach wszystkich członków Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci. Z powodu mojego ważnego

Bardziej szczegółowo

Wieczornica Papieska 2017 TOTUS TUUS

Wieczornica Papieska 2017 TOTUS TUUS Wieczornica Papieska 2017 TOTUS TUUS Współczesny świat potrzebuje autorytetów, które uczą, jak godnie żyć i przywracają wiarę w prawdziwe wartości. Jednym z największych autorytetów naszych czasów jest

Bardziej szczegółowo

Noworoczne zabawy. w Mazurolandii

Noworoczne zabawy. w Mazurolandii Noworoczne zabawy / ze `Swietym Mikolajem, w Mazurolandii Już od stycznia Wioska Świętego Mikołaja zaprasza na noworoczne zabawy ze Świętym Mikołajem! Będziecie mogli spotkać Świętego Mikołaja osobiście,

Bardziej szczegółowo

Szósty grudnia to niezwykły dzień szczególnie dla dzieci. W swoje imieniny św. Mikołaj rozdaje wszystkich dzieciakom prezenty. W tym roku tradycyjnie

Szósty grudnia to niezwykły dzień szczególnie dla dzieci. W swoje imieniny św. Mikołaj rozdaje wszystkich dzieciakom prezenty. W tym roku tradycyjnie Numer 4-2016/2017 Szósty grudnia to niezwykły dzień szczególnie dla dzieci. W swoje imieniny św. Mikołaj rozdaje wszystkich dzieciakom prezenty. W tym roku tradycyjnie maluchy wchodzące do Bajeczki powitała

Bardziej szczegółowo

Wizyta w Gazecie Krakowskiej

Wizyta w Gazecie Krakowskiej Wizyta w Gazecie Krakowskiej fotoreportaż 15.04.2013 byliśmy w Gazecie Krakowskiej w Nowym Sączu. Dowiedzieliśmy, się jak ciężka i wymagająca jest praca dziennikarza. Opowiedzieli nam o tym pan Paweł Szeliga

Bardziej szczegółowo

MIKOŁAJKOWA PAKA DLA DZIECIAKA

MIKOŁAJKOWA PAKA DLA DZIECIAKA MIKOŁAJKOWA PAKA DLA DZIECIAKA Nasz wolontariat od 3.12.2014r. do 11.12.2014r. prowadził akcję pt.: "Mikołajkowa paka dla Dzieciaka".Polegała ona na pomocy dla niepełnosprawnych dzieci z Jaszkotla. Uczniowie

Bardziej szczegółowo

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO I OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po wspaniałych wakacjach, wypoczęci powróciliśmy do szkoły aby rzucić się w wir pracy. Już we wrześniu czeka nas

Bardziej szczegółowo

METODYCZNY PLAN LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W I KLASIE GIMNAZJUM

METODYCZNY PLAN LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W I KLASIE GIMNAZJUM METODYCZNY PLAN LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W I KLASIE GIMNAZJUM Temat: Ta nasza młodość... Cele ponadprzedmiotowe: efektywne współdziałanie w grupie sprawne komunikowanie się twórcze rozwiązywanie problemów

Bardziej szczegółowo

SAMORZĄD UCZNIOWSKI Rok szkolny 2014/2015

SAMORZĄD UCZNIOWSKI Rok szkolny 2014/2015 SAMORZĄD UCZNIOWSKI Rok szkolny 2014/2015 Opiekun SU: Jadwiga Banasik Hasło: Samorząd Uczniowski wspiera działania szkoły na rzecz organizowania zadań propagujących współdziałanie uczniów, nauczycieli,

Bardziej szczegółowo

- klasy wraz z wychowawcami. - samorządy klasowe - opiekun SU - wychowawcy kl. I - VI. - opiekun SU - Samorząd Uczniowski

- klasy wraz z wychowawcami. - samorządy klasowe - opiekun SU - wychowawcy kl. I - VI. - opiekun SU - Samorząd Uczniowski Lp. ZADANIA I ŚRODKI REALIZACJI ODPOWIEDZIALNI WRZESIEŃ 1. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. 2. Wewnętrzny podział zadań w, wybór z- cy przewodniczącego, 2 skarbników, 3 sekretarzy 3. Rozpoczęcie

Bardziej szczegółowo

GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3

GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3 Miejskie Przedszkole Nr 18 w Puławach ul. Norwida 32 A GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3 / styczeń - luty 2010 / Zimo, zimo przybądź biała Przynieś śniegu po kolana Zimo, zimo to nie wszystko Chcemy jeszcze

Bardziej szczegółowo

"Pokój ludziom dobrej woli."

Pokój ludziom dobrej woli. "Pokój ludziom dobrej woli." Z tym bożonarodzeniowym przesłaniem w dniu 20 grudnia 2010 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chorzelach odbyły się jasełka, które wspólnie

Bardziej szczegółowo

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 Tradycyjnie, 2 września młodzież Publicznego Gimnazjum im Papieża Jana Pawła II w Chorzelach rozpoczęła swoją wędrówkę przez kolejny rok szkolny 2013/2014.

Bardziej szczegółowo

Wrzesień 2013. Róża Różańcowa dorosłych obdarowuje dzieci z PKRD plakatami z hasłami na nabożeństwa różańcowe dla dzieci.

Wrzesień 2013. Róża Różańcowa dorosłych obdarowuje dzieci z PKRD plakatami z hasłami na nabożeństwa różańcowe dla dzieci. Wrzesień 2013 Róża Różańcowa dorosłych obdarowuje dzieci z PKRD plakatami z hasłami na nabożeństwa różańcowe dla dzieci. Plakat z Matką Bożą i słowami tworzącymi hasło, obok kartka z różą, na której napisaliśmy

Bardziej szczegółowo

2013/2014. Warunkiem dobroci jest wczuwanie się w cudze radości i cierpienia. Andre Gide

2013/2014. Warunkiem dobroci jest wczuwanie się w cudze radości i cierpienia. Andre Gide 2013/2014 Warunkiem dobroci jest wczuwanie się w cudze radości i cierpienia. Andre Gide Drodzy Korkowicze, możemy być z siebie dumni. Z całą pewnością spełniamy warunki dobroci. Kolejny rok (a zaczęliśmy

Bardziej szczegółowo

TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE

TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE Jesteśmy uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej Nr 279 im. Batalionów Armii Krajowej Gustaw i Harnaś w Warszawie, stolicy Polski. Chcielibyśmy opowiedzieć

Bardziej szczegółowo

Plan pracy Samorządu Uczniowskiego i Rady Uczniowskiej w roku szkolnym 2010/2011

Plan pracy Samorządu Uczniowskiego i Rady Uczniowskiej w roku szkolnym 2010/2011 Plan pracy Samorządu Uczniowskiego i Rady Uczniowskiej w roku szkolnym 2010/2011 1. Spotkanie organizacyjne w celu omówienia planu pracy w roku szkolnym 2010/2011-wrzesień 2. Przygotowanie Giełdy Książek

Bardziej szczegółowo

C Y K L I C Z N E I M P R E Z Y S Z K O L N E

C Y K L I C Z N E I M P R E Z Y S Z K O L N E C Y K L I C Z N E I M P R E Z Y S Z K O L N E DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 14.10.2010r. Dzień Edukacji Narodowej uświetnił program artystyczny SOWY 2010 w wykonaniu uczniów klasy IIIb. DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Bardziej szczegółowo

Kamila Kobylarz. A oto wyróżnione prace i kilka ciekawych opracowań: Wesołych Świąt

Kamila Kobylarz. A oto wyróżnione prace i kilka ciekawych opracowań: Wesołych Świąt Uczniowie klas 4-6 wykonali kartki świąteczne techniką komputerową, a do tego opisywali krótko czym dla nich jest MAGIA ŚWIĄT Nagrodzono 2 prace: Kamili Kobylarz i Zuzanny Madejskiej gratulujemy A oto

Bardziej szczegółowo

Jak co roku uczciliśmy obchody Święta Niepodległości uroczystym apelem.

Jak co roku uczciliśmy obchody Święta Niepodległości uroczystym apelem. MIESIĘCZNIK SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. C.K. NORWIDA W DĄBRÓWCE WIEŚCI Cyprian Kamil Norwid Cyprian Kamil Norwid N U M E R I I I SZKOLNE L I S T O P A D 2 0 1 6 W TYM Z ŻYCIA SZKOŁY NUMERZE: Z Życia Szkoły

Bardziej szczegółowo

KORCZAKOWIACZEK W TYM NUMERZE: NUMER 1 2013/2014 (I PÓŁROCZE) -WAŻNE MOTTO - KADRA PRZEDSZKOLA - NASZA GRUPA - MRÓWKI - WSPOMNIENIA

KORCZAKOWIACZEK W TYM NUMERZE: NUMER 1 2013/2014 (I PÓŁROCZE) -WAŻNE MOTTO - KADRA PRZEDSZKOLA - NASZA GRUPA - MRÓWKI - WSPOMNIENIA KORCZAKOWIACZEK NUMER 1 2013/2014 (I PÓŁROCZE) W TYM NUMERZE: -WAŻNE MOTTO - KADRA PRZEDSZKOLA - NASZA GRUPA - MRÓWKI - WSPOMNIENIA 1. Nasze motto na ten rok szkolny Dzieci trzeba tak wychowywać, aby podawały

Bardziej szczegółowo

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU WITAMY WAS W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2016/2017 Witamy. na stronie Naszej gazetki szkolnej, która również w tym roku szkolnym będzie w wersji elektronicznej. Chyba bardziej dla Was dostępnej. Każdy numer będziemy

Bardziej szczegółowo

ISKIERKA RADOSCI 2015 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 16 W SZCZECINIE

ISKIERKA RADOSCI 2015 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 16 W SZCZECINIE ISKIERKA RADOSCI 2015 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 16 W SZCZECINIE Kolejny raz w tym roku nasze szkoły wzięły udział w Iskierce Radości pierwszy raz natomiast jako Zespół Szkół nr 16 ( od września 2015 połączone

Bardziej szczegółowo

W dniach r. w Sankt Petersburgu odbył się I Światowy

W dniach r. w Sankt Petersburgu odbył się I Światowy W dniach 30. 10 05.11. 2011 r. w Sankt Petersburgu odbył się I Światowy Festiwal Języka Rosyjskiego. Polskę reprezentowało czterech dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, w tym pan dyrektor Marian Klecha,

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

Przed podróŝą na Litwę

Przed podróŝą na Litwę Przed podróŝą na Litwę Źródło: http://www.hotels-europe.com/lithuania/images/lithuania-map-large.jpg BirŜai to niewielkie miasto litewskie wyznaczone jako miejsce kolejnego, juŝ piątego spotkania przedstawicieli

Bardziej szczegółowo

Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r.

Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r. Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r. W dniach 25 26 kwietnia odbyły się w naszym domu w Chełmnie rekolekcje dla rodziców sióstr nowicjuszek. Niektórzy rodzice

Bardziej szczegółowo

MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI. Możemy być dumni z naszych poczynań i zaangażowania w akcję niesienia pomocy dzieciom z Zambii.

MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI. Możemy być dumni z naszych poczynań i zaangażowania w akcję niesienia pomocy dzieciom z Zambii. MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI Możemy być dumni z naszych poczynań i zaangażowania w akcję niesienia pomocy dzieciom z Zambii. Współzawodniczymy w czynieniu dobra! 12 czerwca do naszej szkoły zawitała siostra

Bardziej szczegółowo

UROCZYSTOŚCI I IMPREZY GIMNAZJUM SIÓSTR MISJONAREK ŚW. RODZINY IM. BŁ. BOLESŁAWY LAMENT W BIAŁYMSTOKU

UROCZYSTOŚCI I IMPREZY GIMNAZJUM SIÓSTR MISJONAREK ŚW. RODZINY IM. BŁ. BOLESŁAWY LAMENT W BIAŁYMSTOKU Gimnazjum Sióstr Misjonarek Św. Rodziny im. Bł. Bolesławy Lament UROCZYSTOŚCI I IMPREZY GIMNAZJUM SIÓSTR MISJONAREK ŚW. RODZINY IM. BŁ. BOLESŁAWY LAMENT W BIAŁYMSTOKU Rok szkolny 2015/2016 Lp. TERMIN UROCZYSTOŚCI

Bardziej szczegółowo

Napisała: Dorota Pąchalska Rok szkolny 2012/2013

Napisała: Dorota Pąchalska Rok szkolny 2012/2013 Napisała: Dorota Pąchalska Rok szkolny 2012/2013 Już czerwiec Jak to szybko zleciało?! Co udało zrealizować się? Czas na podsumowanie! KONKURS NA BAŁWANA Pamiętam ze swojego dzieciństwa, ile radości sprawiało

Bardziej szczegółowo

Rok szkolny 2011/2012 DZIAŁANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Rok szkolny 2011/2012 DZIAŁANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Rok szkolny 2011/2012 DZIAŁANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Chętni uczniowie włączyli się do pracy w SU Przewodniczącą SU została uczennica klasy IIe Elżbieta Kunicka Opiekunami SU zostały panie: Barbara Korytko

Bardziej szczegółowo

PROŚBA DZIECKA. Janusz Korczak

PROŚBA DZIECKA. Janusz Korczak PROŚBA DZIECKA Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa.

Bardziej szczegółowo

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO I OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po wspaniałych wakacjach, wypoczęci powróciliśmy do szkoły aby rzucić się w wir pracy. Już we wrześniu czeka nas

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ W RAMACH ROKU JANUSZA KORCZAKA

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ W RAMACH ROKU JANUSZA KORCZAKA SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ W RAMACH ROKU JANUSZA KORCZAKA Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Janusza Korczaka Ul. B. Chrobrego 29 44-200 Rybnik Tel. 032 4222587 Szkoła nosi imię Janusza

Bardziej szczegółowo

MMG. W hołdzie naszemu Patronowi. Młodzieżowy Magazyn Gimnazjalny JEDLINA-ZDRÓJ 20 PAŹDZIERNIKA 2008 NR 1

MMG. W hołdzie naszemu Patronowi. Młodzieżowy Magazyn Gimnazjalny JEDLINA-ZDRÓJ 20 PAŹDZIERNIKA 2008 NR 1 MMG Młodzieżowy Magazyn Gimnazjalny JEDLINA-ZDRÓJ 20 PAŹDZIERNIKA 2008 NR 1 W hołdzie naszemu Patronowi MŁODZIEŻOWY MAGAZYN GIMNAZJALNY NR 1 STR. 2 Od Redakcji W tym roku w naszej szkole wydawać będziemy

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz!

Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz! Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi. Informujemy, iż nasza szkoła w okresie od 29.03.2016 r. do 15.12.2016 r. wykonała zadania

Bardziej szczegółowo

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU WITAMY WAS W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Witam Nazywam się Jolanta Otlik i jestem opiekunem Naszej gazetki szkolnej, która również w tym roku szkolnym będzie w wersji elektronicznej. Chyba bardziej dla

Bardziej szczegółowo

WITAMY NA STRONIE NASZEGO PRZEDSZKJOLA PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

WITAMY NA STRONIE NASZEGO PRZEDSZKJOLA PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA WITAMY NA STRONIE NASZEGO PRZEDSZKJOLA W naszym przedszkolu dziecko i jego potrzeby są priorytetem. Dzieci w naszej placówce czują się dobrze i bezpiecznie. W odpowiedniej atmosferze łatwo zawierają nowe

Bardziej szczegółowo

4. po Wielkanocy CANTATE

4. po Wielkanocy CANTATE Centrum Misji i Ewangelizacji / www.cme.org.pl 4. po Wielkanocy CANTATE Główna myśl: Wysławiaj Boga! Wiersz przewodni: Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi. Mt 11,25a Fragment biblijny: Jezus wysławia

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE SZKOŁY. INFORMATOR ZESPOŁU SZKÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM im. Jana Pawła II W PĘPOWIE. Nr 49. Cz. 1. Przedszkole maj - czerwiec 2013

ŻYCIE SZKOŁY. INFORMATOR ZESPOŁU SZKÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM im. Jana Pawła II W PĘPOWIE. Nr 49. Cz. 1. Przedszkole maj - czerwiec 2013 ŻYCIE SZKOŁY INFORMATOR ZESPOŁU SZKÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM im. Jana Pawła II W PĘPOWIE Nr 49. Cz. 1. Przedszkole maj - czerwiec 2013 i edukacja wczesnoszkolna STRONA GŁÓWNA ZESPOŁU SZKÓŁ: www.zspepowo.edu.pl

Bardziej szczegółowo

Noworoczne zabawy. w Mazurolandii

Noworoczne zabawy. w Mazurolandii Noworoczne zabawy / ze `Swietym Mikolajem, w Mazurolandii Już od stycznia Wioska Świętego Mikołaja zaprasza na noworoczne zabawy ze Świętym Mikołajem! Będziecie mogli spotkać Świętego Mikołaja osobiście,

Bardziej szczegółowo

ZAŚPIEWAJMY JEZUSOWI 15 grudnia 2011 r. godz.11 00

ZAŚPIEWAJMY JEZUSOWI 15 grudnia 2011 r. godz.11 00 IV INTEGRACYJNY KONCERT KOLĘD ZAŚPIEWAJMY JEZUSOWI 15 grudnia 2011 r. godz.11 00 Wstęp muzyczny Całą noc padał śnieg - instrumentalnie, gra Grzegorz POWITANIE W tak piękny sposób Grzegorz wprowadził nas

Bardziej szczegółowo

21 października 2014 r.

21 października 2014 r. Kronika klasy Vb 1 września 2014 r. Po dwóch miesiącach odpoczynku pełni energii wróciliśmy do szkoły. Przyjemnie było znowu spotkać kolegów i koleżanki z klasy a także przywitać naszych nauczycieli! Podczas

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM PLN PY SMOĄU UNOSKGO OKU SKOLNYM 2015/2016 arząd: Milena Szendzielorz Martyna raga leksandra Sokołowska Opiekun: nna Ostafińska - ziwisz MN N FOMY LJ UG S 1. ybory Samorządu Uczniowskiego. 2. Opracowanie

Bardziej szczegółowo

Gazetka Szkolna. ZSOiT. Studniówka. Mamy nowe certyfikaty W T Y M N U M E R Z E. Studniówka 1

Gazetka Szkolna. ZSOiT. Studniówka. Mamy nowe certyfikaty W T Y M N U M E R Z E. Studniówka 1 Gazetka Szkolna Tel.: (85) 653 00 73; Faks: 85 653 32 15 e-mail: zsoitbialystok@wp.pl; www.zsoit.bialystok.pl W T Y M N U M E R Z E Studniówka 1 Mamy nowe 1-2 certyfikaty Wiosenne 2 kolędowanie Poezja

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ PASOWANIA NA UCZNIA

SCENARIUSZ PASOWANIA NA UCZNIA SCENARIUSZ PASOWANIA NA UCZNIA My rycerze a Krainy Wiedzy, witamy zebranych na zamku pierwszoklasistów, którzy przybyli pobierać nauki w naszej szkole. Jak stary obyczaj nakazuje, wszyscy rycerze uczniowie

Bardziej szczegółowo

Postanowienia ogólne: Szkolny Samorząd Uczniowski w swoim planie pracy kładzie szczególny nacisk na:

Postanowienia ogólne: Szkolny Samorząd Uczniowski w swoim planie pracy kładzie szczególny nacisk na: Postanowienia ogólne: Szkolny Samorząd Uczniowski działa zgodnie z przyjętym wcześniej regulaminem. Harmonogram działań Szkolnego Samorządu Uczniowskiego opracowuje aktyw uczniowski wraz z opiekunem i

Bardziej szczegółowo

WIZYTA W NIEMCZECH 4 maja 2013r 5 maja 2013r. 6 maja 2013r.

WIZYTA W NIEMCZECH 4 maja 2013r 5 maja 2013r. 6 maja 2013r. WIZYTA W NIEMCZECH W dniach 4-8 maja 2013 r. odbyła się kolejna wizyta w ramach realizacji projektu Comenius Partnerska Współpraca Szkół, tym razem była to miejscowość Bittenfeld w Niemczech. W wizycie

Bardziej szczegółowo

Wieści z Bajkowej Krainy

Wieści z Bajkowej Krainy Wrzesień 2015 Wieści z Bajkowej Krainy 10-lecie przedszkola Bajkowa Kraina W tym roku obchodziliśmy rocznicę 10-lecia przedszkola. W tym uroczystym dniu Dyrekcja i kadra pedagogiczna spotkała się, na mszy

Bardziej szczegółowo

E-KRONIKA listopad 2011

E-KRONIKA listopad 2011 E-KRONIKA listopad 2011 9 listopada 2011 roku chór szkolny wraz z nauczycielami oraz kolegami z Gimnazjum z Żórawiny wyjechał na Ukrainę. W czwartek dotarliśmy do Łopatynia ok. godz. 12:00. Zostaliśmy

Bardziej szczegółowo

Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc.

Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc. Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc. Dnia 16.12.10 odbyła się wycieczka do Domu Opieki Społecznej w

Bardziej szczegółowo

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 w Zespole Szkół w Łambinowicach czerwca 2014 roku.

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 w Zespole Szkół w Łambinowicach czerwca 2014 roku. w Zespole Szkół w Łambinowicach 26-27 czerwca 2014 roku. Tegoroczne zakończenie roku szkolnego w zespole Szkół w Łambinowicach było bardzo radosne. A było co świętować; wyniki egzaminów gimnazjalnych były

Bardziej szczegółowo

Podziękowania dla Rodziców

Podziękowania dla Rodziców Podziękowania dla Rodziców Tekst 1 Drodzy Rodzice! Dziękujemy Wam za to, że jesteście przy nas w słoneczne i deszczowe dni, że jesteście blisko. Dziękujemy za Wasze wartościowe rady przez te wszystkie

Bardziej szczegółowo

JA I MOJA DZIAŁALNOŚĆ

JA I MOJA DZIAŁALNOŚĆ DLA INNYCH Marta Sak, Gimnazjum nr 92 JA I MOJA DZIAŁALNOŚĆ Od II semestru klasy I biorę udział w rozmaitych działaniach dodatkowych w mojej szkole i znajdujących się w sąsiedztwie integracyjnych placówkach

Bardziej szczegółowo

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Obsada: - prowadząca - Wielki Magik - pomocnicy magika (2 3 osoby) Pomoce: - 2-3 miotły - 2-3 zraszacze - 2-3 kredy - ołówek z biało-czerwoną kokardą - dyplomy

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS I-III W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS I-III W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Miesiąc Wrzesień PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS I-III W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Hasła miesiąca Wracamy do szkoły. Chodzimy do szkoły Dbamy o porządek i czystość wokół siebie. Dbamy o bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

W jesienny czas witamy was

W jesienny czas witamy was Dorota Mojska Bąk Marta Mazurek Zespół Szkół nr 1 w Krasnymstawie im. Adama Mickiewicza W jesienny czas witamy was Dni otwarte szkoły dla przedszkoli Ta impreza na stałe jest wpisana w kalendarz uroczystości

Bardziej szczegółowo

MIESIĄC GRUDZIEŃ W GRUPIE ŻABKI

MIESIĄC GRUDZIEŃ W GRUPIE ŻABKI MIESIĄC GRUDZIEŃ W GRUPIE ŻABKI Grudzień to miesiąc pełen prezentów, pozytywnych emocji i wielu miłych chwil spędzonych w przedszkolu. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią i zimą

Bardziej szczegółowo

Elżbieta Grazda Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu

Elżbieta Grazda Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu www.awans.net Publikacje nauczycieli Elżbieta Grazda Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu Spotkanie z Królową Bajkolandii Scenariusz imprezy podsumowującej przebieg II Ogólnopolskiego

Bardziej szczegółowo

MARGINES GAZETKA SP4 W BIELAWIE NR 19

MARGINES GAZETKA SP4 W BIELAWIE NR 19 MARGINES GAZETKA SP4 W BIELAWIE NR 19 SPIS TREŚCI: PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW PASOWANIE NA CZWARTOKLASISTĘ PIKNIK RODZINNY PROJEKT EDUKACYJNY CHCEMY BYĆ BEZPIECZNI ROZPOCZECIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA PATRIOTYCZNA W STRYSZOWSKIM PRZEDSZKOLU

EDUKACJA PATRIOTYCZNA W STRYSZOWSKIM PRZEDSZKOLU Barbara Bruzda Przedszkole Samorządowe Stryszów EDUKACJA PATRIOTYCZNA W STRYSZOWSKIM PRZEDSZKOLU Każdy rok pracy w przedszkolu ma swoją myśl przewodnią i związane z nią do osiągnięcia cele. Ten rok szkolny

Bardziej szczegółowo