NASZA SZKOŁA Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z uśmiechem i nadzieją

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "NASZA SZKOŁA Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z uśmiechem i nadzieją"

Transkrypt

1 M ARZEC 2013 BIULETYN INFORMACYJNY UCZNIÓW SZKOŁY POLSKIEJ SZKOLNIK TYTUŁEM WSTĘPU Zapraszamy do lektury 3. nr naszej Gazetki "Szkolnik" wydawanej przez Komitet Rodzicielski. W gazetce opisane są główne wydarzenia szkolne, przedstawiamy zaproszonych gości, cieszymy się osiągnięciami uczniów, opisujemy zabawy i przedstawienia szkolne. Dzieje się u na wiele ciekawych rzeczy o czym z przyjemnością informujemy. Bardzo miło wspominamy ostatni dzień roku szkolnego, który był zarazem dniem pierwszej edycji Święta Szkoły - i początkiem mamy nadzieje corocznych spotkań rodziców i dzieci w dniu rozdania świadectw.święto zakończenia roku rozpoczęło się uroczystą Mszą Swiętą koncelebrowana przez Biskupa Szczepana Wesołego. Nie zabrakło tez i Pana Kierownika Konrada Leszczyńskiego. Po mszy rodzice i dzieci czekające na swoją kolej do odebrania cenzurki i pamiątkowej nagrody książkowej, mogły wykorzystać ten czas na wspólną zabawę. Nawet pogoda nam dopisała. Jak przystało na prawdziwe święto był : bufet, cukierki, lody, napoje, zabawy i loteria, w której główną nagrodę wygrała Weronika Belchev z klasy 1b. Było tez wiele innych atrakcji i nagród. Dużą popularnością cieszyły się konfitury, które zostały specjalnie przygotowane na te okazje i sprzedawane na fundusz szkolny. Takie imprezy bardzo są lubiane przez dzieci, a rodzice maja możliwość przystanąć i porozmawiać,lepiej się poznać i wymienić się uwagami. Uroczysty Dzień rozdania świadectw podnosi rangę szkoły polskiej a milo spędzony czas z pewnością owocuje we wrześniu, kiedy dzieci wracają do szkolnych ławek. N 3 NASZA SZKOŁA Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z uśmiechem i nadzieją W tym roku, przy tej okazji, Komitet Rodzicielski proponuje zbiórkę i sprzedaż za symboliczną kwotę na konto szkolne, podręczników i lektur, które będą mogły być wykorzystane w przyszłym roku szkolnym. Zachęcamy również do przynoszenia zabawek i gier dla małych dzieci, z którymi Wasze starsze pociechy mogą się już pożegnać - może znajdą drugie życie wśród najmłodszych rodaków. Redakcja że będzie jeszcze weselszy i ciekawszy od poprzedniego. 15 października uczciliśmy Święto Edukacji Narodowej : nauczyciele oraz wszystkie osoby, które pracują dla naszej szkoły zostały zostały uhonorowane na mini akademii zorganizowanej z tej okazji. Dzieci wspólnie z rodzicami podziękowaliśmy serdecznie, za to że jest czysto, ciepło i smacznie, że dzwonek dzwoni punktualnie, że mamy wspaniałych Księży, Siostry, Nauczycieli i Panią Sekretarkę. Wszyscy dostali symboliczną różę i słodki upominek od Komitetu Rodzicielskiego.

2 S TR 2 Zebranie Trójek Klasowych i wybory do Zarządu W tym samym dniu odbyło się zebranie Trójek Klasowych i wybory do Zarządu. W tym roku skład Zarządu Komitetu Rodzicielskiego ( nasza Rada Rodziców) to: Przewodnicząca : Monika Zmuda kl 6 i 2 gim Zastępca : Anna Karwicka kl 6 i 1 gim Sekretarz : Bogumiła Stawarska kl 2 Skarbnik : Katarzyna Świerzy kl 2 gim Komisja rewizyjna : Jarosław Karwicki kl 6 i 1 gim Małgorzata Nowicka kl Edyta Łuczak kl 1 Reprezentant klas 0 : Wioletta Bonnargent Bardzo zachęcamy do współpracy i do przekazywania Zarządowi ewentualnych problemów, ale tez i pomysłów i propozycji, które mogłyby urozmaicić naszą szkołę. Wybrany został też w tym roku po raz pierwszy SZKOLNY SAMORZĄD UCZNIOWSKI: Przewodnicząca : Katarzyna Łakomy kl.2 gim Zastępca : Paulina Iżak kl.6a Łącznik : Natalia Osuch kl. 1 gim CZŁONKOWIE : SZKOLNIK N 3 Przemek Śpiewak 1a gim, Dominik Zmuda 6a, Ksawery Krakowiak 6b, Adam Świerzy 2 gim, Ania Szosta 6b, Norbert Kołodziejczyk 1b gim, Veronika Yonkeu 3 gim. JEST TEZ NOWA STRONA INTERNETOWA SZKOŁY przy ul. LAMANDE: Na nowej stronie internetowej jest zakładka o naszej szkole przy Kościele, św. Genowefy, tak samo informacje są podane w zakładce: O nas. Strona dopiero powstała i materiał zdjęciowy będzie na niej zamieszczany na bieżąco zarówno z Lamande jak i z św. Genowefy. MISJE Aby w pełni przygotować się do jubileuszu 25 -lecia pierwszej mszy świętej w języku polskim, w październiku nasza Parafia przeżywała Misje Święte, które prowadził Ojciec Ignacy - Franciszkanin z Niepokalanowa. Oprócz nauk wieczornych dla rodziców, uczniowie mieli również m o ż l i w o ś ć s p o t k a n i a z Misjonarzem. Na środowym spotkaniu nauka zaczęła się od przypomnienia dzieciom, że życie to największy dar, jaki dostaliśmy od Boga i że nie można go zmarnować tylko starać się, żeby było piękne i dobre. " Jak odnaleźć mam Chrystusa, gdzie go szukać Ojciec Ignacy - Franciszkanin z Niepokalanowa mam, pomóż mi bym go odnalazł i już nie był sam" - tak śpiewały dzieci odszukując miejsc gdzie można znaleźć Chrystusa: nie tylko w niebie i w Kościele, ale i w domu i szkole. Wszędzie gdzie Go szukamy, to Go znajdziemy. Ale... I tu ksiądz Misjonarz zorganizował wspaniałą zabawę, która w jasny sposób uświadomiła dzieciom jak łatwo można się zagubić. Rozciągnął wielka rybacką sieć i powoli, powoli zaczął owijać w sieć grupkę uczniów. W pewnym momencie dzieci były uwięzione w sieci. Tak to czasem niby niewinne przewinienia:, że się lekcji nie odrobi, że się nie posłucha mamy, a to będzie brzydkie słowo, a to się będzie udawało, że się nie słyszy a się słyszy, a to się nie przyjdzie na Mszę Świtą, omotają i zacisną się tak, że już się człowiek sam nie umie oswobodzić. Jedynie sakrament pojednania z Bogiem, sakrament Spowiedzi może nas z tej sieci uwolnić. Niby zabawa a nauka wielka. Oby dzieci na zawsze zapamiętały sobie tę sieć, w Którą tak łatwo dały się omotać.

3 SZKOLNIK N 3 S TR 3 KONCERT ZESPOŁU EMBAND Sobota 17 listopada Tuz po lekcji języka polskiego, nauczyciele zrobili nam "niespodziankę". Zaprosili nas do Kościoła, gdzie na samym środku czekała na nas orkiestra z Bydgoszczy. Mieli wyjątkowo ładne, klasyczne kostiumy - czerwona kamizelka ze złotymi paskami, czarnym kołnierzem i czarne spodnie. Naprawdę pięknie grali, a Pani Dyrygent była bardzo miła. Uczniowie podśpiewywali dyskretnie, kiedy znali graną piosenkę. Ksiądz Proboszcz spełniał rolę solisty, orkiestra bardzo mu sprzyjała a słowa pieśni patriotycznych znał wszystkie na pamięć. Mnie się bardzo podobało to spotkanie ponieważ zagrali moja ulubiona piosenkę wojenną: " Wojenko, wojenko". Orkiestra zagrała wiele pieśni ludowych, patriotycznych, religijnych, wojennych, ale to spotkanie zaczęło się oczywiście Hymnem Narodowym, polskim i francuskim, a następnie pięknym jak zawsze Polonezem z Pana Tadeusza, ach jaka to nadzwyczajnie piękna melodia! Niestety, jak wiadomo, każda uroczystość musi się kiedyś skończyć! Po tym przepięknym spotkaniu rozeszliśmy się do naszych klas, i zaczęła się normalna szkoła polska. Marysia Lipska II gim Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND zagrała nam : 1. Hymn Polski 2. Hymn Francji 3. Laudate Dominum 4. Abba Ojcze 5. Przyjdź Duchu Święty 6. Bogurodzica 7. Gaude Mater 8. Marsz Marsz Polonia 9. Ojczyzno ma Ułański szyk 11.Wiązanka Pieśni Żołnierskich 12.Polonez z filmu " Pan Tadeusz" 13.Szlakiem Brdy 14.Warszawianka z 1831 roku 15.Marsz Pierwszej Brygady 16.Alleluja Orkiestra działa od 1995 r. Pierwsze laury zebrała na Ogólnopolskich Festiwalach w Rumi. Podczas Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Dętych w Szamocinie w 2001r zgarnęła wszystkie nagrody. Sukcesy zaowocowały zaproszeniami na koncerty zagraniczne, w 2002r Orkiestra wyjechał na Litwę i Łotwę koncertując dla tamtejszej Polonii. W 2004r w Szamocinie otrzymaliśmy I miejsce i Złoty Medal dla kapelmistrza. Na konkursach w Kowalu w 2003r i Lipnie w 2005r również były laury. W Konkursie Orkiestr Dętych w Bydgoszczy który odbył się w 2006r orkiestra również uplasowała się w czołówce. Rok 2007 był wielkim osiągnięciem gdyż na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Angermunde w Niemczech zajęli III miejsce. Od stycznia 2009r EMBAND ma swoją siedzibę w I LO w Bydgoszczy. Obecna pełna nazwa orkiestry to: Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND przy I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Kapelmistrzem orkiestry jest Ewa Makula. Szkoda, że tak mało naszych Rodziców uczestniczyło w tym koncercie bo naprawdę aż się łza w oku kręciła, tak pięknie nam Polskę grali!

4 S TR 4 PASOWANIE NA UCZNIA W niedzielę 18 listopada nasi Pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami Szkoły Polskiej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami i godnie reprezentować swoją szkołę dając dobry przykład swoim zachowaniem i nauką. Po złożeniu ślubowania Pan Kierownik, Konrad Leszczyński, dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Pasuję Cię na ucznia - mówił do każdego ucznia dotykając wielkim piórem ze stalówką jak czarodziejską różdżką - ramion swoich podopiecznych, a Ksiądz Proboszcz pobłogosławił wszystkich na nową drogę życia, jaką jest Szkoła Polska. Drogą często niełatwą i pasowanie na ucznia oraz pamiatkowe dyplomy... SZKOLNIK N 3 pod górkę, zarówno dla rodziców jak i dla dzieci. Ile trzeba czasem włożyć starań i wyrzeczeń, by co tydzień, uczniowie zasiedli w swoich ławkach i usłyszeli to o czym uczyli się ich rodzice : o pamiętniku Plastusia, sierotce Marysi, Panu Kleksie a później o Wieszczach Narodowych i Królach Polski. Ten trud nie pójdzie na marne. Nie jedno, już dorosłe dziecko, dostając dodatkowe punkty na maturze z języka polskiego dziękowało rodzicom za te cotygodniowe spotkania. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe biało- czerwone kotyliony z wizerunkiem naszego Patrona szkoły Adama Mickiewicza, i birety, podkreślające podniosłość uroczystości oraz pamiątkowe teczki na świadectwa współfinansowane przez Komitet Rodzicielski. Rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie i zorganizowali,,słodkie przyjecie".ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

5 SZKOLNIK N 3 S TR 5 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 "Rokiem Janusza Korczaka". Klasy I gimnazjum chcąc przybliżyć uczniom tę wspaniałą postać- pedagoga, pisarza a przede wszystkim nieustraszonego obrońcy praw dzieci, zrealizowały film pod tytułem "Janusz Korczak- przyjaciel dzieci". Gimnazjaliści napisali scenariusz i aktywnie uczestniczyli w kręceniu scen w reżyserii Pani Beaty z życia Korczaka od nieszczęśliwego dzieciństwa, pierwszych wojennych praktyk lekarskich, po bohaterską śmierć w obozie zagłady w Treblince. Film został zaprezentowany starszym klasom. KORCZAKOWSKIE PRAWA DZIECKA : 1. Prawo do radości. 2. Prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć. 3. Prawo do szacunku. 4. Prawo do nauki przez zabawę i bycie sobą. 5. Prawo do niepowodzeń i łez. 6. Prawo do własności. 7. Prawo do bycia sobą. 8. Prawo do niewiedzy. 9.Prawo do upadków. 10.Prawo do tajemnicy. I na koniec kilka słów dziecka skierowanych do każdego dorosłego, które mądrze ułożył i spisał Janusz Korczak: PROŚBA DZIECKA Nie psuj mnie. Dobrze wiem, ze nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga! Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę, Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością o jakiej nawet ci się nie śniło. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało. Nie bój się miłości. Nigdy. Janusz Korczak

6 S ZK O LNI K N 3 S TR 6 WIZYTA ŚWIETEGO WIETEGO MIKOŁAJA MIKO AJA Jak co roku, i tym razem Święty Mikołaj przyjechał do naszej Parafii na specjalne zaproszenie Księdza Proboszcza. Bardzo dużo dzieci czekało już od rana na to spotkanie. Po porannej mszy obdarowanych zostało prawie 350 uśmiechniętych maluchów, reszta paczek trafiła do dzieci po mszy południowej. Święty Mikołaj przeczytał przygotowany wcześniej list z orędziem do dzieci: "Uczcie się języka polskiego, bądźcie grzeczne, słuchajcie rodziców i nauczycieli a w przyszłym roku może ponownie Was odwiedzę".bardzo dziękujemy Św. Mikołajowi, Ks. Proboszczowi i Rodzicom, którzy tak dzielnie pomagali Mu w przygotowaniu tego dnia. W szczególności panu Robertowi Kuciebie, który pomógł przywieźć Mikołajowi słodycze i Paniom z Trojek klasowych, które licznie pomogły w przygotowaniach. Wizyta Swietego Mikolaja Towarzystwa Opieki nad Polskimi Pamiątkami Pani Barbara Kłosowicz -Krzywicka 24 listopada gościła w naszej szkole Pani Barbara Kłosowicz -Krzywicka prezes Towarzystwa Opieki nad P ols kim i P a m i ą t ka m i igrobamihistorycznymi we Francji.Kto z nas podczas pobytu w Paryżu, nie zawędrował na historyczny cmentarz Père-Lachaise. Podobnie jak ten cmentarz, zwiedzić możemy też kolejne nekropolie, na których chowano Polaków m.in. Montmartre, Montparnasse, czy Batignolles by wśród miejsc doczesnego spoczynku, odszukać liczne groby Polaków, którzy już od dziewięciu wieków obierają sobie miejsce pobytu. stolicę Francji za Do niezwykłej podróży szlakiem zakutych w cmentarny kamień polskich losów, nierzadko dramatycznych, znaczonych krwią przelaną na polach bitew i w powstaniach oraz codziennym wysiłkiem patriotycznym, zaprasza Towarzystwo Opieki nad Polskimi Pamiątkami i Grobami Historycznymi we Francji, które ma już niemal 170 lat. Pani Prezes Towarzystwa Barbara

7 SZKOLNIK N 3 S TR 7 Kłosowicz -Krzywicka przyszła do naszej szkoły by opowiedzieć nam o swojej pracy, która jest zarazem jej wielką pasją. W dużym salonie zebrały się klasy 6-te oraz gimnazjalne, by wysłuchać ciekawej opowieści o historii Polskiej Emigracji. Niedawno ukazał się piękny album pt.: NA OBCEJ ZIEMI - GROBY POLSKIE NA CMENTARZACH PARYSKICH I W MONTMORENCY. Zdjęcia Hanny ZAWORONKO-OLEJNICZAK. Teksty Barbara KŁOSOWICZ- KRZYWICKA, Andrzej BIERNAT i Hanna ZAWORONKO-OLEJNICZAK. Album ten, który wstępem opatrzył pan Ambasador RP we Francji Tomasz ORŁOWSKI, jest też świadectwem zasług i działań Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji, wytrwałych wysiłków ludzi takich jak Andrzej NIEWĘGŁOWSKI i Barbara KŁOSOWICZ- KRZYWICKA!! Nawet czytelnik, który nigdy nie odwiedził Paryża, przewracając stronice albumu poczuje nieomal ciężar tego niezwykłego dziedzictwa, jakie nasi przodkowie, w latach niewoli, okupacji i innych tragedii narodowych wypracowali i pozostawili na francuskiej ziemi. SZKOLNY KIERMASZ ADWENTOWY W niedzielę 16 grudnia, w przedświątecznej atmosferze, miał miejsce od dawna przygotowywany, nasz pierwszy szkolny kiermasz adwentowy. Od kilku tygodni wcześniej, dzieci, głównie w czasie zajęć świetlicowych, z wielką pasją i radością, przygotowywały przepiękne ozdoby choinkowe. Każda bombka była inna, jedna piękniejsza od drugiej. Złocone i srebrzone, jak tradycja wymaga, im bardziej strojna i błyszcząca, tym atrakcyjniejsza. Ale nie tylko dzieci zaangażowały się w przygotowania do kiermaszu. W artystów zamieniły się również takie osobistości jak Ksiądz Proboszcz, Pan Kierownik Polskiej Szkoły, Nasza Pani Sekretarka, a nawet niektórzy rodzice i nauczyciele,w szczególności p a n i U l a, b y w y c z a r o w a ć n a m p r z e ś l i c z n e a r c y d z i e ł a. Oprócz ozdób choinkowych, dzięki mobilizacji wielu rodziców, mogliśmy wystawić na kiermaszu dziesiątki przepysznych pierniczków i ciasteczek, przepięknie udekorowanych śnieżnobiałym lukrem i kolorowymi cukiereczkami.szczególne podziękowania dla pań : Ani Karwickiej, Ewy Stój i Wioletty Bonnargent za wypieki. Można było również wypić gorącą czekoladę i tradycyjny grzaniec. Wasze wsparcie i uśmiechy były dla nas bardzo ważne i dodawały nam energii. Dziękujemy tym, którzy byli z nami w tym wyjątkowym dniu, pani Dorocie Sobolewskiej, Beacie Mokrzyckiej, Ani Karwickiej,Anecie Jedziniak, Magdzie Komanieckiej...dzięki Wam Kiermasz emanował ciepłem świąt, dlatego już dziś zapraszamy do nas za rok!

8 S ZK O LNI K N 3 S TR 8 SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI NA LAMANDÉ KL VA poszliśmy do pana kierownika dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej szkoły. Następnie zwiedziliśmy bibliotekę. Zadawaliśmy pytania paniom bibliotekarkom i dowiedzieliśmy się, że w bibliotece jest około 6300 książek. Po miłych rozmowach przeszliśmy do klasy VI. Powiedzieli nam, że mają dużo prac domowych. I tak nadeszła pora powrotu do naszej szkoły na Exelemans. Nasza wycieczka była pełna przygód i śmiechu Claudia Pezda Va 19 grudnia 2012 roku, nasza klasa miała pojechać do Polskiej Szkoły w Paryżu, która się znajduje na ul. Lamandé. Zebraliśmy się koło naszej szkoły o aby sprawdzić czy nikogo nie brakuje. Po" klasowym zebraniu" poszliśmy w stronę metra. Gdy jechaliśmy metrem, mieliśmy rozwiązywać różne zadania. Po półgodzinnej drodze dojechaliśmy do stacji Rome. Od tej stacji, spacerkiem, dotarliśmy do dawnego budynku Szkoły Polskiej przy ulicy Batignolles. Była to dawna Szkoła Polska w Paryżu. Po tym malutkim zwiedzaniu poszliśmy w kierunku Szkoły Polskiej na Lamandé. Najpierw uczestniczyliśmy w spektaklu o Januszu Korczaku. Później po tym pięknym przedstawieniu, JASEŁKA W wigilie jak co roku, zasiadając do świątecznej wieczerzy, po raz kolejny zastanawialiśmy się dlaczego stół nakryty jest białym obrusem, a pod nim sianko, skąd wzięło się dwanaście wigilijnych potraw i wolne miejsce przy stole. Odpowiedź na te pytania i wiele innych ciekawostek związanych z symboliką Świąt Bożego Narodzenia mogliśmy usłyszeć w montażu przygotowanym przez uczniów klas II, III i IV pt " W dzień Bożego Narodzenia "dzięki zaangażowaniu naszych nauczycieli :p. Moniki, pani Zosi i pani Edyty, która stała się w środowe (16.01) południe prawdziwym Aniołem i ze swoimi uczniami Aniołami odwiedzali klasy. Dowiedzieliśmy się też skąd przywędrowały do Polski choinki, i że tradycje bożonarodzeniowych szopek zawdzięczamy św. Franciszkowi. A wszystko to w oprawie strof wierszy polskich poetów i najpiękniejszych kolęd w wykonaniu wszystkich zebranych,w środę 23 stycznia i w sobotę 26 stycznia 2013 z zaszczytnym gościem w osobie Prymasa Polski Arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Monika KORCHEL

9 SZKOLNIK N 3 S TR 9 Spotkanie Gimnazjalistów z panią z IPN-u Dnia 26 stycznia 2013 roku mieliśmy lekcje z gościem z Warszawy. Przyjechała do nas Pani Halina Sachowska z Warszawy, z Izby Pamięci Narodowej, na dwugodzinne zajęcia oparte na grze. Pani na początku powiedziała kilka słów na temat samej instytucji. IPN został powołany na mocy ustawy sejmowej. Instytut Pamięci Narodowej to Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu instytucja naukowa o uprawnieniach śledczych. Instytut został powołany 19 stycznia 1999roku. Siedziba IPN mieści się w Warszawie przy ul. Towarowej 28. Do zadań Instytutu Pamięci Narodowej należy: gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 do31.12,1989, ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, prowadzenie działalności edukacyjnej. Przedmiotem badań Instytutu są m.in.: zbrodnie dokonane przez aparat cywilny i militarny III Rzeszy na ziemiach okupowanej Polski, deportacje do obozów koncentracyjnych,deportacje żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych oraz mieszkańców kresów wschodnich II Rzeczypospolitej w głąb ZSRR,pacyfikacja ziem polskich między Wisłą a Bugiem w latach przez jednostki NKWD. Po tej prezentacji przeszliśmy do zajęć właściwych. Na początku Pani zapytała nas co to jest symbol. Wspólnymi siłami ustaliliśmy, że jest to znak, który niesie za sobą jakieś przesłanie, jakąś treść. Np. : Polska Walcząca - kotwiczka Swastyka - symbol Hitlera Orzeł Polski - godło Flaga biało-czerwona Hymn Polski ( melodia też jest symbolem) Sowa - symbol mądrości Waga - symbol sprawiedliwości Potem Pani Halina... Rozpoczęła z nami grę opartą na symbolach. Rozdała nam karteczki z różnymi symbolami a na drugiej stronie było wytłumaczenie symboli. Następnie szukaliśmy w klasie osób, które mają symbol, który się kojarzy z naszym symbolem. Mogą być obrazki, daty, postacie, melodie. Zrobiło się bardzo wesoło, ale też uczniowie bardzo wciągnęli się w grę, bo była ciekawa. Dużo mówiliśmy o Polsce i o historii naszego kraju. GAZETKA MLODZIEŻ.PL " Maksimum wolności słowa, minimum nauczycielskiej korekty" - Pod takim hasłem pojawił się w naszej szkole pierwszy numer gazetki dla nastolatków pt: " Młodzież.pl". Redagują ją uczniowie pierwszych klas gimnazjum pod patronatem pani nauczycielki języka polskiego, Pani Beaty Verheyden. Gratulujemy pomysłu i inicjatywy, gazetka bardzo ładnie złożona, z wieloma artykułami i kolorowymi zdjęciami dla młodzieży o sporcie ekstremalnym - hulajnodze freestylowej, o modzie, o nowych technologiach,motoryzacji, grach komputerowych, książkach i filmie. Jest też miejsce na wiadomości z życia szkoły i humor. Cała strona poświęcona jest również naszej szkolnej bibliotece z zaproszeniem do korzystania z niej.gazetkę można wypożyczy w bibliotece szkolnej, a w starszych klasach "krążą" egzemplarze miedzy uczniami. Czekamy już na następny numer! Amelia 2 gim

10 S ZK O LNI K N 3 S TR 1 0 MUZYKOWANIE Domowe śpiewanie czy szerzej muzykowanie ma w Polsce tradycję bogatą, sięgającą odległych czasów, również tych najtrudniejszych. Co z niej przetrwało do dziś? Może wspólne kolędowanie, choć i w tym przypadku coraz częściej wspomagamy się dokonaniami profesjonalistów A przecież muzyka to taka dziedzina sztuki, która nie tylko łagodzi obyczaje, ale otwiera nas na doznania, które mogą być wspólne dla różnych pokoleń. Dlatego z radością spotykamy się na naszym "muzykowaniu u Genowefy" organizowanym przez nauczycielkę naszej szkoły, Panią Edytę Karską. Zbiera ona całą swoją rodzinę dając wszystkim innym rodzinom przykład:i sala jest zawsze pełna przejętych dzieci, ściskających mocno swoje instrumenty i nuty, oraz dumnych rodziców. Na początku wstydliwie, ale potem już pełną parą dzieci zamieniają się miejscami na scenie. Repertuar różny, ale najpiękniejsze zawsze są nasze, polskie melodie, choćby niezgrabnie zagrane - któż zwracałby uwagę na takie detale! Spotkanie były już 2 w tym semestrze: pierwsze tzw granie andrzejkowe, a drugie już bardziej tradycyjne, i chyba najpiękniejsze, kolędowanie. Zapraszamy na kolejne spotkania! KARNAWAŁ W karnawale, w karnawale.nie wracaj do domu wcale. Przymierzamy wstążki, szale, Wybieramy się na bale. Kolorową maskę bierz, Baw się z nami, jeśli chcesz. Dookoła przebierańcy, każdy skacze, każdy tańczy. Karnawał to czas zabaw, maskarad i wielkich balów. Jego rozpoczęcie oficjalnie następuje w dniu Trzech Króli czyli 6 stycznia, jednak wiele osób uważa za datę jego rozpoczęcia Nowy Rok. Koniec karnawału jest jednak o wiele bardziej jednoznaczny i wypada w Środę Popielcową.Karnawał to czas radości i zabawy nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. To właśnie podczas balu karnawałowego spełniają się wszystkie marzenia i na krótką chwilę na codzień

11 S ZK O LNI K N 3 S TR 1 1 Zabawa karnawałowa zorganizowana przez Komitet Rodzicielski dla dzieci z naszej szkoły odbyła się w niedzielę 27 stycznia.bal prowadzili Państwo Swierzy, którzy profesjonalnie zajmują się muzyką, filmowaniem i fotografowaniem imprez( Bardzo serdecznie im za to dziękujemy!!! Dzieci doskonale bawiły się przy utworach przygotowanych specjalnie dla nich. Były konkursy i zabawy, w których można wygrać było wiele słodyczy. Niespodzianką dla uczestników balu, był występ pary tanecznej, która zaprezentowały się w tańcu latynoamerykańskim oraz pokazała jak można zatańczyć Przerywnikiem w zabawie była wizyta Świętego Mikołaja, który na naszym balu zakończył swój sezon prezentowy. Każde dziecko mogło sobie zrobić profesjonalne zdjęcie u boku Św.Mikołaja. Zdjęcia są do wglądu w szkole i każdego zachęcamy do zakupu na pamiątkę pięknej fotografii (wiadomość w Sekretariacie). Pociechy i ich Rodzice gościły się przy bogato przygotowanych stołach, były pączki, różnorakie ciasta, naleśniki, mandarynki oraz napoje, ciepłe, zimne i rozgrzewające. Dodatkową atrakcją w tym roku był popkorn i pan Barbapapa, serwujący watę cukrową. W rolę tę doskonale wcielił się Pan Ryszard Osuch. Dla bardziej głodnych przygotowaliśmy hot-dogi.wielką atrakcją zabawy była loteria karnawałowa, w której każdy los wygrywał a jako główna nagrodą do wygrania były bilety do Asterixa ufundowane przez Komitet Rodzicielski, 4 profesjonalnie. Pani Marta TYLICKA-RATAJCZYK choreograf, wejściówki do Akwarium paryskiego ofiarowane przez panią Mokrzycką oraz kolacja dla całej rodziny w profesjonalna tancerka oraz finalistka Mistrzostw Polski w Beatę tańcu towarzyskim, prowadzi w Paryżu zajęcia z tańca dla restauracji libańskiej państwa Daou. dzieci i dorosłych w Marta Dance Studio w aquarium de Paris DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA MŁODZIEŻY 9 tego lutego,w ostatnią sobotę Karnawału, już na ostatki, wszystkie klasy gimnazjalne mogły spotkać się na wspólnej dyskotece zorganizowanej przez Komitet Rodzicielski. Oprawę muzyczną i świetlną zapewnili uczniom Państwo Świerzy, za co im serdecznie dziękujemy. Młodzież przyniosła przekąski a kanapki i napoje przygotowali Rodzice i Komitet Rodzicielski. Zabawa się bardzo udała. Przy rytmach muzyki disco wszyscy się dobrze bawili, nawet i niektórzy Rodzice wciągnęli się do zabawy. Wychowawcy klas mogli zobaczyć swoich uczniów z innej perspektywy cotygodniowe i w lekcje innym w świetle szkole. niż Wielkie podziękowania dla pani Zosi i pana Marka Sowa, za włożone serce w organizację. Już jest zamówienie na następną dyskotekę, więc nasze starania nie poszły na marne!

12 SZKOLNIK N 3 S TR 12 PRZYGOTOWANIA UCZNIÓW DO PRZYJĘCIA SAKRAMENTÓW ŚWIETYCH W tym roku szkolnym, jak co roku, nasi drugoklasiści przygotowują się do przyjęcia Sakramentu Pokuty i przyjęcia Najświętszego Sakramentu zaś do Sakramentu Bierzmowania przygotowuje się młodzież gimnazjalna (1i2 kl). Komunie planowane są na dwie niedziele maja tego grupa środowa i 25- tego grupa sobotnia. Bierzmowanie odbędzie w pierwszą niedzielę maja. T e n c z a s p r z y g o t o w a ń wypełniony jest s p o t k a n i a m i eucharystycznymi i naukami. I tak dzieci miały w p a ź d z i e r n i k u o f i a r o w a n e różańce, w grudniu były na rue du Bac w Kaplicy Objawień NMP Cudownego Medalika, a w lutym, w Maryjne Święto zapaliły swoje gromnice od Paschału. Młodzież natomiast spotyka się w wybrane soboty wieczór na modlitwie i na naukach. Jedno ze spotkań prowadzone było przez siostrę Nazarię, która spędziła 3 lata w Syrii i z wielkim wzruszeniem opowiadala o tym kraju, kolebce chrześcijaństwa, gdzie w Damaszku św. Paweł opowiadał o Chrystusie. Teraz jest tam zaledwie garstka chrześcijan a w kraju jest wojna. Opowieści siostry udokumentowane były przepięknymi zdjęciami w formie slajdów.takie prelekcje pozostaną na długo w pamięci. Serdeczne Bóg zapłać. KRZYŻÓWKA Rozwiązanie krzyżówki samo hasło prosimy przynosić do Sekretariatu. Rozlosowane będą nagrody 3 bilety do kina, ufundowane przez Komitet Rodzicielski SZKOLNIK Ukazuje się raz na semestr Wydawca: Komitet Rodzicielski Adres: 18 rue Claude Lorrain Paryż Redaktor: Monika Zmuda; Zespół: Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice Naszą gazetkę w kolorze możecie obejrzeć na stronie internetowej parafii:

GAZETA GMINNA MOJE POWOŁANIE TO PRZEDE WSZYSTKIM BYĆ NAUCZYCIELEM! W NUMERZE: Budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Buczkowice

GAZETA GMINNA MOJE POWOŁANIE TO PRZEDE WSZYSTKIM BYĆ NAUCZYCIELEM! W NUMERZE: Budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Buczkowice Nr 6/2011 (80) GRUDZIEŃ 2011 ISSN 1506-9303 BUCZKOWICE RYBARZOWICE GAZETA GMINNA PISMO SAMORZĄD0WE GMINY BUCZKOWICE Nadchodzące święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących

Bardziej szczegółowo

Rok założenia 2000. Nr 27 sierpień 2007 Pismo parafii Św. Dominika w Turobinie. Dalsze remonty przy kościele św. Dominika

Rok założenia 2000. Nr 27 sierpień 2007 Pismo parafii Św. Dominika w Turobinie. Dalsze remonty przy kościele św. Dominika Rok założenia 2000 1 Nr 27 sierpień 2007 Pismo parafii Św. Dominika w Turobinie Dalsze remonty przy kościele św. Dominika 2 FOTOREPORTAŻ I MAJ I CZERWIEC W PARAFII ŚW. DOMINIKA 3. maja w Turobinie I Komunia

Bardziej szczegółowo

TO NIE BYŁ PRZYPADEK. 20 Echa znad Sanu i Wisłoka

TO NIE BYŁ PRZYPADEK. 20 Echa znad Sanu i Wisłoka TO NIE BYŁ PRZYPADEK Jeszcze nikt przedtem, jak Józef Czwakiel nie dostarczył mi tak ciekawych tematów do zamieszczenia w naszym Biuletynie. Raz pisałem o nim jako gorzyckim Ikarze pasjonacie paralotniarstwa,

Bardziej szczegółowo

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3 Cena 2 zł Czy szkodzi? Czy masz problem z wagą? Co ciekawego na projekcie unijnym? 11 listopadaczy ważny? Co na siebie włożyć w zimie? Czy to Święto? Opiekun Gazetki: mgr Jolanta Wątorczyk Redaktor Naczelny:

Bardziej szczegółowo

Jakub Mikrut w gronie najlepszych geografów

Jakub Mikrut w gronie najlepszych geografów Nr 2 (2) wrzesień 2012 ISSN 2299-2480 Jakub Mikrut w gronie najlepszych geografów W reprezentacji Polski nie było rywalizacji. A wręcz przeciwnie, podczas obozu przygotowawczego zawiązała się między nimi

Bardziej szczegółowo

Józefów. Pierwsza komunia święta NASZ. - a co potem? 6 SYJON W JÓZEFOWIE 8 UZDROWIONA 12. www.parafiajozefow.pl

Józefów. Pierwsza komunia święta NASZ. - a co potem? 6 SYJON W JÓZEFOWIE 8 UZDROWIONA 12. www.parafiajozefow.pl www.parafiajozefow.pl NASZ Józefów MiesiĘCznik parafii Matki bożej CzĘstoCHowskieJ Pierwsza komunia święta - a co potem? 6 SYJON W JÓZEFOWIE 8 UZDROWIONA 12 Świadek Jezusa Zmartwychwstałego Św. Maria Kleofasowa,

Bardziej szczegółowo

MAJ ROK XIV 2014/140

MAJ ROK XIV 2014/140 WIADOMOŚCI INSPEKTORIALNE Krakowskiej Inspektorii Salezjanów MAJ ROK XIV 2014/140 Spis Treści: 3 Ze świata salezjańskiego 4 Z życia Inspektorii 10 Kielce 11 Kraków - Dębniki 12 Kraków - Różana 13 Kraków

Bardziej szczegółowo

NR 13 (122) ISSN 1428 1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ 2006. Wesołych Świąt!

NR 13 (122) ISSN 1428 1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ 2006. Wesołych Świąt! NR 13 (122) ISSN 1428 1198 MIESIĘCZNIK GMINNY GRUDZIEŃ 2006 Wesołych Świąt! W numerze Okładka Dzieci z Przedszkola w Borzęcinie ze Świętym Mikołajem 2 Jubileusz 5-lecia Zespołu Interdyscyplinarnego Zapraszamy

Bardziej szczegółowo

Po 123. latach niewoli

Po 123. latach niewoli Urszula Lasak Był rok 1918. Znad polskiego nieba wreszcie usunęły się czarne chmury i zaświeciło swym promiennym blaskiem piękne, złociste słońce. Radość zapanowała w całym kraju. Wreszcie, po 123. latach

Bardziej szczegółowo

Nocny handel przez pół roku

Nocny handel przez pół roku NAKŁAD: 16 000 EGZEMPLARZY ISSN: 17300878 NAKŁAD 16 TYSIĘCY egz. 21 GRUDNIA 2012, NR 438 WAŁBRZYCH Nominuj do Kryształów i Kamieni wydarzenia str. 4 Nowa pracownia REKLAMA R1244/12 Nocny handel przez pół

Bardziej szczegółowo

25 maja 2008 r. Dziękujcie Panu, bo jest dobry. dziękować jako wspólnota parafialna

25 maja 2008 r. Dziękujcie Panu, bo jest dobry. dziękować jako wspólnota parafialna VERBUM Miesięcznik parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Zagórzu numer 5(53)/2008 25 maja 2008 r. Dziękujcie Panu, bo jest dobry 1 czerwca 2008 roku został ogłoszony przez Metropolitę Warszawskiego, księdza

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTY JÓZEF RZEMIEŚLNIK Pismo Parafii p.w. Św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu * nr 2 (35) * luty 2015 r.

ŚWIĘTY JÓZEF RZEMIEŚLNIK Pismo Parafii p.w. Św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu * nr 2 (35) * luty 2015 r. ŚWIĘTY JÓZEF RZEMIEŚLNIK Pismo Parafii p.w. Św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu * nr 2 (35) * luty 2015 r. Tak wyglądał przed wojną Szpital przy ul. Traugutta 11 LUTEGO WE WSPOMNIENIE NMP Z LOURDES OBCHODZIMY

Bardziej szczegółowo

WIADOMOŚCI LUTOMIERSKIE

WIADOMOŚCI LUTOMIERSKIE Nr 89, Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia: niech nadchodzące Święta będą dla Państwa niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Życzymy,

Bardziej szczegółowo

Lotnisko na czas str. 2, 7. NDM ma logo str. 2, 7

Lotnisko na czas str. 2, 7. NDM ma logo str. 2, 7 FAKTY Miesięcznik Samorządowy Egzemplarz bezpłatny Wydanie XXXII / XII 2011 Lotnisko na czas str. 2, 7 NDM ma logo str. 2, 7 Spokojnych, obfitych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia w 2011

Bardziej szczegółowo

WiadomościInspektorialne ROK XII (2011)/104. Krakowskiej Inspektorii Salezjanów

WiadomościInspektorialne ROK XII (2011)/104. Krakowskiej Inspektorii Salezjanów ROK XII (2011)/104 Krakowskiej Inspektorii Salezjanów WiadomościInspektorialne 03W numerze: Z życia inspektorii...3 Kopiec nowicjat...8 Kraków Dębniki...9 Kraków Saltrom...10 Oświęcim...11 Przemyśl...14

Bardziej szczegółowo

Rok szkolny 2009/2010

Rok szkolny 2009/2010 Kronika Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej Rok szkolny 2009/2010 1 IX 2009. Rozpoczęcie roku szkolnego. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Starosta Łęczyński Adam Niwiński, który pogratulował osiągnięcia

Bardziej szczegółowo

ŁOWCY TALENTÓW ROZMOWY TEATRALNE. Nie gonię za złudnym szczęściem. Kultura nadała sens życiu Andrzeja. CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s.

ŁOWCY TALENTÓW ROZMOWY TEATRALNE. Nie gonię za złudnym szczęściem. Kultura nadała sens życiu Andrzeja. CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s. ŁOWCY TALENTÓW CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s. 7 Czerwiec 2014 Nr 6(06) B I U L E T Y N I N F O R M A C J I K U L T U R A L N E J s. 5 s. 6 s. 16 ROZMOWY TEATRALNE s. 8-9 s. 12-13 s. 18 Coraz częściej

Bardziej szczegółowo

styczeń-czerwiec 1-2 Dłonie i Słowo Kwartalnik Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym Dziesięć lat rekolekcji s. 6 s. 21 Książka dotykowa

styczeń-czerwiec 1-2 Dłonie i Słowo Kwartalnik Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym Dziesięć lat rekolekcji s. 6 s. 21 Książka dotykowa styczeń-czerwiec 1-2 2010 Dłonie i Słowo Kwartalnik Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym Dziesięć lat rekolekcji Książka dotykowa s. 6 s. 21 Spis treści Od redakcji 3 Tomasz Bąkowski Dziesięć lat rekolekcji

Bardziej szczegółowo

Radło. Programista z Radłowa. Ewa Wachowicz po raz pierwszy. Woleńscy fajermani. Akowiec z Olszewki

Radło. Programista z Radłowa. Ewa Wachowicz po raz pierwszy. Woleńscy fajermani. Akowiec z Olszewki Radłów - Warszawa KWARTALNIK INFORMACYJNY ZIEMII RADŁOWSKIEJ Radło ROK VIII NR 2 (32) KWIECIEŃ-MAJ-CZERWIEC 2014 ISSN 1897-8339 Cena 7 zł Programista z Radłowa Woleńscy fajermani Ewa Wachowicz po raz pierwszy

Bardziej szczegółowo

Nasz Patron. Pismo Parafii pw. św. Józefa w Kicinie Luty 2012 Nr 27

Nasz Patron. Pismo Parafii pw. św. Józefa w Kicinie Luty 2012 Nr 27 Nasz Patron Pismo Parafii pw. św. Józefa w Kicinie Luty 2012 Nr 27 W tym numerze szczególnie polecamy: Rok liturgiczny s. 3 Wyniki skanowania kościoła s. 11 Historia kicińskich Misteriów Wcielenia s. 12

Bardziej szczegółowo

GŁOS GRUTY. Bezpłatna Gazeta Samorządowa. XVIII Sesja Rady Gminy Gruta. Nr 10 Październik 2012 ukazuje się od 1991 roku

GŁOS GRUTY. Bezpłatna Gazeta Samorządowa. XVIII Sesja Rady Gminy Gruta. Nr 10 Październik 2012 ukazuje się od 1991 roku GŁOS GRUTY Bezpłatna Gazeta Samorządowa Nr 10 Październik 2012 ukazuje się od 1991 roku XVIII Sesja Rady Gminy Gruta Na sesji 28 września podjęto następujące uchwały: 1) w sprawie ustalenia wysokości stawki

Bardziej szczegółowo

non omnis moriar Horacy (Pieśni, 3, 30, 6)

non omnis moriar Horacy (Pieśni, 3, 30, 6) non omnis moriar Horacy (Pieśni, 3, 30, 6) Miesięcznik wydawany przez salezjańską prowincję św. Jacka w Krakowie Redaguje zespół: ks. Marian Dziubiński ks. Robert Kruczek ks. Kazimierz Chechelski Art 43

Bardziej szczegółowo

Nr 1(25) - październik/listopad 2013 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 25 WE WROCŁAWIU www.sp25wroclaw.ckp.pl. autor: Nikola Oźminkowska (klasa IV a)

Nr 1(25) - październik/listopad 2013 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 25 WE WROCŁAWIU www.sp25wroclaw.ckp.pl. autor: Nikola Oźminkowska (klasa IV a) MUCHOBORSKIE NOWINKI Nr 1(25) - październik/listopad 2013 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 25 WE WROCŁAWIU www.sp25wroclaw.ckp.pl autor: Nikola Oźminkowska (klasa IV a) W tym numerze: ZE SZKOLNEGO PODWÓRKA Witamy

Bardziej szczegółowo

Ukazuje się od 1988r.

Ukazuje się od 1988r. Ukazuje się od 1988r. KALENDARIUM KWIECIEŃ-CZERWIEC 2011 Kwiecień 23 kwietnia, Wielka Sobota Ukazał się wielkanocny numer Głosu Pocieszenia. 7 maja, sobota Na Cmentarzu Żołnierzy Polskich odbył się uroczysty

Bardziej szczegółowo

IV ZJAZD PRENOWICJATU

IV ZJAZD PRENOWICJATU KRAKOWSKIEJ INSPEKTORII SALEZjaNÓW maj ROK XV 2015/151 Spis Treści: 2 Z życia Inspektorii 6 Ze świata salezjańskiego 10 Kielce 11 Korosteszów 12 Kraków - Łosiówka 14 Kraków - Różana 15 Kraków - Szkoła

Bardziej szczegółowo

BOŻA KRAINA. Prowadź nas, Panie! Czasopismo Parafii pw. św. Anny w Krajence nr 3/czerwiec 2009 ISSN 1689-7129. Boża Kraina

BOŻA KRAINA. Prowadź nas, Panie! Czasopismo Parafii pw. św. Anny w Krajence nr 3/czerwiec 2009 ISSN 1689-7129. Boża Kraina ISSN 1689-7129 BOŻA KRAINA Czasopismo Parafii pw. św. Anny w Krajence nr 3/czerwiec 2009 Prowadź nas, Panie! Boża Kraina 1 Parafiada I Komunia w Śmiardowie I Komunia w Śmiardowie Komunia Św. w Krajence

Bardziej szczegółowo

Czy trudno zostać myśliwym?

Czy trudno zostać myśliwym? PANORAMA ŻÓŁKIEWSKA Z ŻYCIA GMINY (luty) Nr 1(10)/2012 3 Czy trudno zostać myśliwym? Rozmowa z panem Ryszardem Borowcem, myśliwym Koła Łowieckiego Nr 17 Jeleń Żółkiewka. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej

Bardziej szczegółowo

Czy obcokrajowiec znaczy obcy?

Czy obcokrajowiec znaczy obcy? nr 50 (LXIX) cena: 11 kč To były inne zupełnie czasy s. 5»Duha«zaprasza na woltyżerkę s. 6 Pismo ukazuje się we wtorki, czwartki i soboty. www.glosludu.cz Świadkowie cudownych wyników s. 12 Czy obcokrajowiec

Bardziej szczegółowo

Biuletyn. za dobre żniwa w Gminie Wodynie

Biuletyn. za dobre żniwa w Gminie Wodynie Biuletyn G m i n y W o dy n i e Nr 3/2012 PAŹDZIERNIK 2012 www.wodynie.eu Egzemplarz bezpłatny Święto Plonów Gminy Wodynie rozpoczęło się w niedzielę, 2 września br., od uroczystej Mszy Świętej w kościele

Bardziej szczegółowo