NASZA SZKOŁA Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z uśmiechem i nadzieją

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "NASZA SZKOŁA Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z uśmiechem i nadzieją"

Transkrypt

1 M ARZEC 2013 BIULETYN INFORMACYJNY UCZNIÓW SZKOŁY POLSKIEJ SZKOLNIK TYTUŁEM WSTĘPU Zapraszamy do lektury 3. nr naszej Gazetki "Szkolnik" wydawanej przez Komitet Rodzicielski. W gazetce opisane są główne wydarzenia szkolne, przedstawiamy zaproszonych gości, cieszymy się osiągnięciami uczniów, opisujemy zabawy i przedstawienia szkolne. Dzieje się u na wiele ciekawych rzeczy o czym z przyjemnością informujemy. Bardzo miło wspominamy ostatni dzień roku szkolnego, który był zarazem dniem pierwszej edycji Święta Szkoły - i początkiem mamy nadzieje corocznych spotkań rodziców i dzieci w dniu rozdania świadectw.święto zakończenia roku rozpoczęło się uroczystą Mszą Swiętą koncelebrowana przez Biskupa Szczepana Wesołego. Nie zabrakło tez i Pana Kierownika Konrada Leszczyńskiego. Po mszy rodzice i dzieci czekające na swoją kolej do odebrania cenzurki i pamiątkowej nagrody książkowej, mogły wykorzystać ten czas na wspólną zabawę. Nawet pogoda nam dopisała. Jak przystało na prawdziwe święto był : bufet, cukierki, lody, napoje, zabawy i loteria, w której główną nagrodę wygrała Weronika Belchev z klasy 1b. Było tez wiele innych atrakcji i nagród. Dużą popularnością cieszyły się konfitury, które zostały specjalnie przygotowane na te okazje i sprzedawane na fundusz szkolny. Takie imprezy bardzo są lubiane przez dzieci, a rodzice maja możliwość przystanąć i porozmawiać,lepiej się poznać i wymienić się uwagami. Uroczysty Dzień rozdania świadectw podnosi rangę szkoły polskiej a milo spędzony czas z pewnością owocuje we wrześniu, kiedy dzieci wracają do szkolnych ławek. N 3 NASZA SZKOŁA Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy z uśmiechem i nadzieją W tym roku, przy tej okazji, Komitet Rodzicielski proponuje zbiórkę i sprzedaż za symboliczną kwotę na konto szkolne, podręczników i lektur, które będą mogły być wykorzystane w przyszłym roku szkolnym. Zachęcamy również do przynoszenia zabawek i gier dla małych dzieci, z którymi Wasze starsze pociechy mogą się już pożegnać - może znajdą drugie życie wśród najmłodszych rodaków. Redakcja że będzie jeszcze weselszy i ciekawszy od poprzedniego. 15 października uczciliśmy Święto Edukacji Narodowej : nauczyciele oraz wszystkie osoby, które pracują dla naszej szkoły zostały zostały uhonorowane na mini akademii zorganizowanej z tej okazji. Dzieci wspólnie z rodzicami podziękowaliśmy serdecznie, za to że jest czysto, ciepło i smacznie, że dzwonek dzwoni punktualnie, że mamy wspaniałych Księży, Siostry, Nauczycieli i Panią Sekretarkę. Wszyscy dostali symboliczną różę i słodki upominek od Komitetu Rodzicielskiego.

2 S TR 2 Zebranie Trójek Klasowych i wybory do Zarządu W tym samym dniu odbyło się zebranie Trójek Klasowych i wybory do Zarządu. W tym roku skład Zarządu Komitetu Rodzicielskiego ( nasza Rada Rodziców) to: Przewodnicząca : Monika Zmuda kl 6 i 2 gim Zastępca : Anna Karwicka kl 6 i 1 gim Sekretarz : Bogumiła Stawarska kl 2 Skarbnik : Katarzyna Świerzy kl 2 gim Komisja rewizyjna : Jarosław Karwicki kl 6 i 1 gim Małgorzata Nowicka kl Edyta Łuczak kl 1 Reprezentant klas 0 : Wioletta Bonnargent Bardzo zachęcamy do współpracy i do przekazywania Zarządowi ewentualnych problemów, ale tez i pomysłów i propozycji, które mogłyby urozmaicić naszą szkołę. Wybrany został też w tym roku po raz pierwszy SZKOLNY SAMORZĄD UCZNIOWSKI: Przewodnicząca : Katarzyna Łakomy kl.2 gim Zastępca : Paulina Iżak kl.6a Łącznik : Natalia Osuch kl. 1 gim CZŁONKOWIE : SZKOLNIK N 3 Przemek Śpiewak 1a gim, Dominik Zmuda 6a, Ksawery Krakowiak 6b, Adam Świerzy 2 gim, Ania Szosta 6b, Norbert Kołodziejczyk 1b gim, Veronika Yonkeu 3 gim. JEST TEZ NOWA STRONA INTERNETOWA SZKOŁY przy ul. LAMANDE: Na nowej stronie internetowej jest zakładka o naszej szkole przy Kościele, św. Genowefy, tak samo informacje są podane w zakładce: O nas. Strona dopiero powstała i materiał zdjęciowy będzie na niej zamieszczany na bieżąco zarówno z Lamande jak i z św. Genowefy. MISJE Aby w pełni przygotować się do jubileuszu 25 -lecia pierwszej mszy świętej w języku polskim, w październiku nasza Parafia przeżywała Misje Święte, które prowadził Ojciec Ignacy - Franciszkanin z Niepokalanowa. Oprócz nauk wieczornych dla rodziców, uczniowie mieli również m o ż l i w o ś ć s p o t k a n i a z Misjonarzem. Na środowym spotkaniu nauka zaczęła się od przypomnienia dzieciom, że życie to największy dar, jaki dostaliśmy od Boga i że nie można go zmarnować tylko starać się, żeby było piękne i dobre. " Jak odnaleźć mam Chrystusa, gdzie go szukać Ojciec Ignacy - Franciszkanin z Niepokalanowa mam, pomóż mi bym go odnalazł i już nie był sam" - tak śpiewały dzieci odszukując miejsc gdzie można znaleźć Chrystusa: nie tylko w niebie i w Kościele, ale i w domu i szkole. Wszędzie gdzie Go szukamy, to Go znajdziemy. Ale... I tu ksiądz Misjonarz zorganizował wspaniałą zabawę, która w jasny sposób uświadomiła dzieciom jak łatwo można się zagubić. Rozciągnął wielka rybacką sieć i powoli, powoli zaczął owijać w sieć grupkę uczniów. W pewnym momencie dzieci były uwięzione w sieci. Tak to czasem niby niewinne przewinienia:, że się lekcji nie odrobi, że się nie posłucha mamy, a to będzie brzydkie słowo, a to się będzie udawało, że się nie słyszy a się słyszy, a to się nie przyjdzie na Mszę Świtą, omotają i zacisną się tak, że już się człowiek sam nie umie oswobodzić. Jedynie sakrament pojednania z Bogiem, sakrament Spowiedzi może nas z tej sieci uwolnić. Niby zabawa a nauka wielka. Oby dzieci na zawsze zapamiętały sobie tę sieć, w Którą tak łatwo dały się omotać.

3 SZKOLNIK N 3 S TR 3 KONCERT ZESPOŁU EMBAND Sobota 17 listopada Tuz po lekcji języka polskiego, nauczyciele zrobili nam "niespodziankę". Zaprosili nas do Kościoła, gdzie na samym środku czekała na nas orkiestra z Bydgoszczy. Mieli wyjątkowo ładne, klasyczne kostiumy - czerwona kamizelka ze złotymi paskami, czarnym kołnierzem i czarne spodnie. Naprawdę pięknie grali, a Pani Dyrygent była bardzo miła. Uczniowie podśpiewywali dyskretnie, kiedy znali graną piosenkę. Ksiądz Proboszcz spełniał rolę solisty, orkiestra bardzo mu sprzyjała a słowa pieśni patriotycznych znał wszystkie na pamięć. Mnie się bardzo podobało to spotkanie ponieważ zagrali moja ulubiona piosenkę wojenną: " Wojenko, wojenko". Orkiestra zagrała wiele pieśni ludowych, patriotycznych, religijnych, wojennych, ale to spotkanie zaczęło się oczywiście Hymnem Narodowym, polskim i francuskim, a następnie pięknym jak zawsze Polonezem z Pana Tadeusza, ach jaka to nadzwyczajnie piękna melodia! Niestety, jak wiadomo, każda uroczystość musi się kiedyś skończyć! Po tym przepięknym spotkaniu rozeszliśmy się do naszych klas, i zaczęła się normalna szkoła polska. Marysia Lipska II gim Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND zagrała nam : 1. Hymn Polski 2. Hymn Francji 3. Laudate Dominum 4. Abba Ojcze 5. Przyjdź Duchu Święty 6. Bogurodzica 7. Gaude Mater 8. Marsz Marsz Polonia 9. Ojczyzno ma Ułański szyk 11.Wiązanka Pieśni Żołnierskich 12.Polonez z filmu " Pan Tadeusz" 13.Szlakiem Brdy 14.Warszawianka z 1831 roku 15.Marsz Pierwszej Brygady 16.Alleluja Orkiestra działa od 1995 r. Pierwsze laury zebrała na Ogólnopolskich Festiwalach w Rumi. Podczas Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Dętych w Szamocinie w 2001r zgarnęła wszystkie nagrody. Sukcesy zaowocowały zaproszeniami na koncerty zagraniczne, w 2002r Orkiestra wyjechał na Litwę i Łotwę koncertując dla tamtejszej Polonii. W 2004r w Szamocinie otrzymaliśmy I miejsce i Złoty Medal dla kapelmistrza. Na konkursach w Kowalu w 2003r i Lipnie w 2005r również były laury. W Konkursie Orkiestr Dętych w Bydgoszczy który odbył się w 2006r orkiestra również uplasowała się w czołówce. Rok 2007 był wielkim osiągnięciem gdyż na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Angermunde w Niemczech zajęli III miejsce. Od stycznia 2009r EMBAND ma swoją siedzibę w I LO w Bydgoszczy. Obecna pełna nazwa orkiestry to: Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND przy I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Kapelmistrzem orkiestry jest Ewa Makula. Szkoda, że tak mało naszych Rodziców uczestniczyło w tym koncercie bo naprawdę aż się łza w oku kręciła, tak pięknie nam Polskę grali!

4 S TR 4 PASOWANIE NA UCZNIA W niedzielę 18 listopada nasi Pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami Szkoły Polskiej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami i godnie reprezentować swoją szkołę dając dobry przykład swoim zachowaniem i nauką. Po złożeniu ślubowania Pan Kierownik, Konrad Leszczyński, dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Pasuję Cię na ucznia - mówił do każdego ucznia dotykając wielkim piórem ze stalówką jak czarodziejską różdżką - ramion swoich podopiecznych, a Ksiądz Proboszcz pobłogosławił wszystkich na nową drogę życia, jaką jest Szkoła Polska. Drogą często niełatwą i pasowanie na ucznia oraz pamiatkowe dyplomy... SZKOLNIK N 3 pod górkę, zarówno dla rodziców jak i dla dzieci. Ile trzeba czasem włożyć starań i wyrzeczeń, by co tydzień, uczniowie zasiedli w swoich ławkach i usłyszeli to o czym uczyli się ich rodzice : o pamiętniku Plastusia, sierotce Marysi, Panu Kleksie a później o Wieszczach Narodowych i Królach Polski. Ten trud nie pójdzie na marne. Nie jedno, już dorosłe dziecko, dostając dodatkowe punkty na maturze z języka polskiego dziękowało rodzicom za te cotygodniowe spotkania. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe biało- czerwone kotyliony z wizerunkiem naszego Patrona szkoły Adama Mickiewicza, i birety, podkreślające podniosłość uroczystości oraz pamiątkowe teczki na świadectwa współfinansowane przez Komitet Rodzicielski. Rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie i zorganizowali,,słodkie przyjecie".ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

5 SZKOLNIK N 3 S TR 5 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 "Rokiem Janusza Korczaka". Klasy I gimnazjum chcąc przybliżyć uczniom tę wspaniałą postać- pedagoga, pisarza a przede wszystkim nieustraszonego obrońcy praw dzieci, zrealizowały film pod tytułem "Janusz Korczak- przyjaciel dzieci". Gimnazjaliści napisali scenariusz i aktywnie uczestniczyli w kręceniu scen w reżyserii Pani Beaty z życia Korczaka od nieszczęśliwego dzieciństwa, pierwszych wojennych praktyk lekarskich, po bohaterską śmierć w obozie zagłady w Treblince. Film został zaprezentowany starszym klasom. KORCZAKOWSKIE PRAWA DZIECKA : 1. Prawo do radości. 2. Prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć. 3. Prawo do szacunku. 4. Prawo do nauki przez zabawę i bycie sobą. 5. Prawo do niepowodzeń i łez. 6. Prawo do własności. 7. Prawo do bycia sobą. 8. Prawo do niewiedzy. 9.Prawo do upadków. 10.Prawo do tajemnicy. I na koniec kilka słów dziecka skierowanych do każdego dorosłego, które mądrze ułożył i spisał Janusz Korczak: PROŚBA DZIECKA Nie psuj mnie. Dobrze wiem, ze nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga! Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę, Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością o jakiej nawet ci się nie śniło. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało. Nie bój się miłości. Nigdy. Janusz Korczak

6 S ZK O LNI K N 3 S TR 6 WIZYTA ŚWIETEGO WIETEGO MIKOŁAJA MIKO AJA Jak co roku, i tym razem Święty Mikołaj przyjechał do naszej Parafii na specjalne zaproszenie Księdza Proboszcza. Bardzo dużo dzieci czekało już od rana na to spotkanie. Po porannej mszy obdarowanych zostało prawie 350 uśmiechniętych maluchów, reszta paczek trafiła do dzieci po mszy południowej. Święty Mikołaj przeczytał przygotowany wcześniej list z orędziem do dzieci: "Uczcie się języka polskiego, bądźcie grzeczne, słuchajcie rodziców i nauczycieli a w przyszłym roku może ponownie Was odwiedzę".bardzo dziękujemy Św. Mikołajowi, Ks. Proboszczowi i Rodzicom, którzy tak dzielnie pomagali Mu w przygotowaniu tego dnia. W szczególności panu Robertowi Kuciebie, który pomógł przywieźć Mikołajowi słodycze i Paniom z Trojek klasowych, które licznie pomogły w przygotowaniach. Wizyta Swietego Mikolaja Towarzystwa Opieki nad Polskimi Pamiątkami Pani Barbara Kłosowicz -Krzywicka 24 listopada gościła w naszej szkole Pani Barbara Kłosowicz -Krzywicka prezes Towarzystwa Opieki nad P ols kim i P a m i ą t ka m i igrobamihistorycznymi we Francji.Kto z nas podczas pobytu w Paryżu, nie zawędrował na historyczny cmentarz Père-Lachaise. Podobnie jak ten cmentarz, zwiedzić możemy też kolejne nekropolie, na których chowano Polaków m.in. Montmartre, Montparnasse, czy Batignolles by wśród miejsc doczesnego spoczynku, odszukać liczne groby Polaków, którzy już od dziewięciu wieków obierają sobie miejsce pobytu. stolicę Francji za Do niezwykłej podróży szlakiem zakutych w cmentarny kamień polskich losów, nierzadko dramatycznych, znaczonych krwią przelaną na polach bitew i w powstaniach oraz codziennym wysiłkiem patriotycznym, zaprasza Towarzystwo Opieki nad Polskimi Pamiątkami i Grobami Historycznymi we Francji, które ma już niemal 170 lat. Pani Prezes Towarzystwa Barbara

7 SZKOLNIK N 3 S TR 7 Kłosowicz -Krzywicka przyszła do naszej szkoły by opowiedzieć nam o swojej pracy, która jest zarazem jej wielką pasją. W dużym salonie zebrały się klasy 6-te oraz gimnazjalne, by wysłuchać ciekawej opowieści o historii Polskiej Emigracji. Niedawno ukazał się piękny album pt.: NA OBCEJ ZIEMI - GROBY POLSKIE NA CMENTARZACH PARYSKICH I W MONTMORENCY. Zdjęcia Hanny ZAWORONKO-OLEJNICZAK. Teksty Barbara KŁOSOWICZ- KRZYWICKA, Andrzej BIERNAT i Hanna ZAWORONKO-OLEJNICZAK. Album ten, który wstępem opatrzył pan Ambasador RP we Francji Tomasz ORŁOWSKI, jest też świadectwem zasług i działań Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji, wytrwałych wysiłków ludzi takich jak Andrzej NIEWĘGŁOWSKI i Barbara KŁOSOWICZ- KRZYWICKA!! Nawet czytelnik, który nigdy nie odwiedził Paryża, przewracając stronice albumu poczuje nieomal ciężar tego niezwykłego dziedzictwa, jakie nasi przodkowie, w latach niewoli, okupacji i innych tragedii narodowych wypracowali i pozostawili na francuskiej ziemi. SZKOLNY KIERMASZ ADWENTOWY W niedzielę 16 grudnia, w przedświątecznej atmosferze, miał miejsce od dawna przygotowywany, nasz pierwszy szkolny kiermasz adwentowy. Od kilku tygodni wcześniej, dzieci, głównie w czasie zajęć świetlicowych, z wielką pasją i radością, przygotowywały przepiękne ozdoby choinkowe. Każda bombka była inna, jedna piękniejsza od drugiej. Złocone i srebrzone, jak tradycja wymaga, im bardziej strojna i błyszcząca, tym atrakcyjniejsza. Ale nie tylko dzieci zaangażowały się w przygotowania do kiermaszu. W artystów zamieniły się również takie osobistości jak Ksiądz Proboszcz, Pan Kierownik Polskiej Szkoły, Nasza Pani Sekretarka, a nawet niektórzy rodzice i nauczyciele,w szczególności p a n i U l a, b y w y c z a r o w a ć n a m p r z e ś l i c z n e a r c y d z i e ł a. Oprócz ozdób choinkowych, dzięki mobilizacji wielu rodziców, mogliśmy wystawić na kiermaszu dziesiątki przepysznych pierniczków i ciasteczek, przepięknie udekorowanych śnieżnobiałym lukrem i kolorowymi cukiereczkami.szczególne podziękowania dla pań : Ani Karwickiej, Ewy Stój i Wioletty Bonnargent za wypieki. Można było również wypić gorącą czekoladę i tradycyjny grzaniec. Wasze wsparcie i uśmiechy były dla nas bardzo ważne i dodawały nam energii. Dziękujemy tym, którzy byli z nami w tym wyjątkowym dniu, pani Dorocie Sobolewskiej, Beacie Mokrzyckiej, Ani Karwickiej,Anecie Jedziniak, Magdzie Komanieckiej...dzięki Wam Kiermasz emanował ciepłem świąt, dlatego już dziś zapraszamy do nas za rok!

8 S ZK O LNI K N 3 S TR 8 SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI NA LAMANDÉ KL VA poszliśmy do pana kierownika dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej szkoły. Następnie zwiedziliśmy bibliotekę. Zadawaliśmy pytania paniom bibliotekarkom i dowiedzieliśmy się, że w bibliotece jest około 6300 książek. Po miłych rozmowach przeszliśmy do klasy VI. Powiedzieli nam, że mają dużo prac domowych. I tak nadeszła pora powrotu do naszej szkoły na Exelemans. Nasza wycieczka była pełna przygód i śmiechu Claudia Pezda Va 19 grudnia 2012 roku, nasza klasa miała pojechać do Polskiej Szkoły w Paryżu, która się znajduje na ul. Lamandé. Zebraliśmy się koło naszej szkoły o aby sprawdzić czy nikogo nie brakuje. Po" klasowym zebraniu" poszliśmy w stronę metra. Gdy jechaliśmy metrem, mieliśmy rozwiązywać różne zadania. Po półgodzinnej drodze dojechaliśmy do stacji Rome. Od tej stacji, spacerkiem, dotarliśmy do dawnego budynku Szkoły Polskiej przy ulicy Batignolles. Była to dawna Szkoła Polska w Paryżu. Po tym malutkim zwiedzaniu poszliśmy w kierunku Szkoły Polskiej na Lamandé. Najpierw uczestniczyliśmy w spektaklu o Januszu Korczaku. Później po tym pięknym przedstawieniu, JASEŁKA W wigilie jak co roku, zasiadając do świątecznej wieczerzy, po raz kolejny zastanawialiśmy się dlaczego stół nakryty jest białym obrusem, a pod nim sianko, skąd wzięło się dwanaście wigilijnych potraw i wolne miejsce przy stole. Odpowiedź na te pytania i wiele innych ciekawostek związanych z symboliką Świąt Bożego Narodzenia mogliśmy usłyszeć w montażu przygotowanym przez uczniów klas II, III i IV pt " W dzień Bożego Narodzenia "dzięki zaangażowaniu naszych nauczycieli :p. Moniki, pani Zosi i pani Edyty, która stała się w środowe (16.01) południe prawdziwym Aniołem i ze swoimi uczniami Aniołami odwiedzali klasy. Dowiedzieliśmy się też skąd przywędrowały do Polski choinki, i że tradycje bożonarodzeniowych szopek zawdzięczamy św. Franciszkowi. A wszystko to w oprawie strof wierszy polskich poetów i najpiękniejszych kolęd w wykonaniu wszystkich zebranych,w środę 23 stycznia i w sobotę 26 stycznia 2013 z zaszczytnym gościem w osobie Prymasa Polski Arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Monika KORCHEL

9 SZKOLNIK N 3 S TR 9 Spotkanie Gimnazjalistów z panią z IPN-u Dnia 26 stycznia 2013 roku mieliśmy lekcje z gościem z Warszawy. Przyjechała do nas Pani Halina Sachowska z Warszawy, z Izby Pamięci Narodowej, na dwugodzinne zajęcia oparte na grze. Pani na początku powiedziała kilka słów na temat samej instytucji. IPN został powołany na mocy ustawy sejmowej. Instytut Pamięci Narodowej to Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu instytucja naukowa o uprawnieniach śledczych. Instytut został powołany 19 stycznia 1999roku. Siedziba IPN mieści się w Warszawie przy ul. Towarowej 28. Do zadań Instytutu Pamięci Narodowej należy: gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 do31.12,1989, ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, prowadzenie działalności edukacyjnej. Przedmiotem badań Instytutu są m.in.: zbrodnie dokonane przez aparat cywilny i militarny III Rzeszy na ziemiach okupowanej Polski, deportacje do obozów koncentracyjnych,deportacje żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych oraz mieszkańców kresów wschodnich II Rzeczypospolitej w głąb ZSRR,pacyfikacja ziem polskich między Wisłą a Bugiem w latach przez jednostki NKWD. Po tej prezentacji przeszliśmy do zajęć właściwych. Na początku Pani zapytała nas co to jest symbol. Wspólnymi siłami ustaliliśmy, że jest to znak, który niesie za sobą jakieś przesłanie, jakąś treść. Np. : Polska Walcząca - kotwiczka Swastyka - symbol Hitlera Orzeł Polski - godło Flaga biało-czerwona Hymn Polski ( melodia też jest symbolem) Sowa - symbol mądrości Waga - symbol sprawiedliwości Potem Pani Halina... Rozpoczęła z nami grę opartą na symbolach. Rozdała nam karteczki z różnymi symbolami a na drugiej stronie było wytłumaczenie symboli. Następnie szukaliśmy w klasie osób, które mają symbol, który się kojarzy z naszym symbolem. Mogą być obrazki, daty, postacie, melodie. Zrobiło się bardzo wesoło, ale też uczniowie bardzo wciągnęli się w grę, bo była ciekawa. Dużo mówiliśmy o Polsce i o historii naszego kraju. GAZETKA MLODZIEŻ.PL " Maksimum wolności słowa, minimum nauczycielskiej korekty" - Pod takim hasłem pojawił się w naszej szkole pierwszy numer gazetki dla nastolatków pt: " Młodzież.pl". Redagują ją uczniowie pierwszych klas gimnazjum pod patronatem pani nauczycielki języka polskiego, Pani Beaty Verheyden. Gratulujemy pomysłu i inicjatywy, gazetka bardzo ładnie złożona, z wieloma artykułami i kolorowymi zdjęciami dla młodzieży o sporcie ekstremalnym - hulajnodze freestylowej, o modzie, o nowych technologiach,motoryzacji, grach komputerowych, książkach i filmie. Jest też miejsce na wiadomości z życia szkoły i humor. Cała strona poświęcona jest również naszej szkolnej bibliotece z zaproszeniem do korzystania z niej.gazetkę można wypożyczy w bibliotece szkolnej, a w starszych klasach "krążą" egzemplarze miedzy uczniami. Czekamy już na następny numer! Amelia 2 gim

10 S ZK O LNI K N 3 S TR 1 0 MUZYKOWANIE Domowe śpiewanie czy szerzej muzykowanie ma w Polsce tradycję bogatą, sięgającą odległych czasów, również tych najtrudniejszych. Co z niej przetrwało do dziś? Może wspólne kolędowanie, choć i w tym przypadku coraz częściej wspomagamy się dokonaniami profesjonalistów A przecież muzyka to taka dziedzina sztuki, która nie tylko łagodzi obyczaje, ale otwiera nas na doznania, które mogą być wspólne dla różnych pokoleń. Dlatego z radością spotykamy się na naszym "muzykowaniu u Genowefy" organizowanym przez nauczycielkę naszej szkoły, Panią Edytę Karską. Zbiera ona całą swoją rodzinę dając wszystkim innym rodzinom przykład:i sala jest zawsze pełna przejętych dzieci, ściskających mocno swoje instrumenty i nuty, oraz dumnych rodziców. Na początku wstydliwie, ale potem już pełną parą dzieci zamieniają się miejscami na scenie. Repertuar różny, ale najpiękniejsze zawsze są nasze, polskie melodie, choćby niezgrabnie zagrane - któż zwracałby uwagę na takie detale! Spotkanie były już 2 w tym semestrze: pierwsze tzw granie andrzejkowe, a drugie już bardziej tradycyjne, i chyba najpiękniejsze, kolędowanie. Zapraszamy na kolejne spotkania! KARNAWAŁ W karnawale, w karnawale.nie wracaj do domu wcale. Przymierzamy wstążki, szale, Wybieramy się na bale. Kolorową maskę bierz, Baw się z nami, jeśli chcesz. Dookoła przebierańcy, każdy skacze, każdy tańczy. Karnawał to czas zabaw, maskarad i wielkich balów. Jego rozpoczęcie oficjalnie następuje w dniu Trzech Króli czyli 6 stycznia, jednak wiele osób uważa za datę jego rozpoczęcia Nowy Rok. Koniec karnawału jest jednak o wiele bardziej jednoznaczny i wypada w Środę Popielcową.Karnawał to czas radości i zabawy nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. To właśnie podczas balu karnawałowego spełniają się wszystkie marzenia i na krótką chwilę na codzień

11 S ZK O LNI K N 3 S TR 1 1 Zabawa karnawałowa zorganizowana przez Komitet Rodzicielski dla dzieci z naszej szkoły odbyła się w niedzielę 27 stycznia.bal prowadzili Państwo Swierzy, którzy profesjonalnie zajmują się muzyką, filmowaniem i fotografowaniem imprez( Bardzo serdecznie im za to dziękujemy!!! Dzieci doskonale bawiły się przy utworach przygotowanych specjalnie dla nich. Były konkursy i zabawy, w których można wygrać było wiele słodyczy. Niespodzianką dla uczestników balu, był występ pary tanecznej, która zaprezentowały się w tańcu latynoamerykańskim oraz pokazała jak można zatańczyć Przerywnikiem w zabawie była wizyta Świętego Mikołaja, który na naszym balu zakończył swój sezon prezentowy. Każde dziecko mogło sobie zrobić profesjonalne zdjęcie u boku Św.Mikołaja. Zdjęcia są do wglądu w szkole i każdego zachęcamy do zakupu na pamiątkę pięknej fotografii (wiadomość w Sekretariacie). Pociechy i ich Rodzice gościły się przy bogato przygotowanych stołach, były pączki, różnorakie ciasta, naleśniki, mandarynki oraz napoje, ciepłe, zimne i rozgrzewające. Dodatkową atrakcją w tym roku był popkorn i pan Barbapapa, serwujący watę cukrową. W rolę tę doskonale wcielił się Pan Ryszard Osuch. Dla bardziej głodnych przygotowaliśmy hot-dogi.wielką atrakcją zabawy była loteria karnawałowa, w której każdy los wygrywał a jako główna nagrodą do wygrania były bilety do Asterixa ufundowane przez Komitet Rodzicielski, 4 profesjonalnie. Pani Marta TYLICKA-RATAJCZYK choreograf, wejściówki do Akwarium paryskiego ofiarowane przez panią Mokrzycką oraz kolacja dla całej rodziny w profesjonalna tancerka oraz finalistka Mistrzostw Polski w Beatę tańcu towarzyskim, prowadzi w Paryżu zajęcia z tańca dla restauracji libańskiej państwa Daou. dzieci i dorosłych w Marta Dance Studio w aquarium de Paris DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA MŁODZIEŻY 9 tego lutego,w ostatnią sobotę Karnawału, już na ostatki, wszystkie klasy gimnazjalne mogły spotkać się na wspólnej dyskotece zorganizowanej przez Komitet Rodzicielski. Oprawę muzyczną i świetlną zapewnili uczniom Państwo Świerzy, za co im serdecznie dziękujemy. Młodzież przyniosła przekąski a kanapki i napoje przygotowali Rodzice i Komitet Rodzicielski. Zabawa się bardzo udała. Przy rytmach muzyki disco wszyscy się dobrze bawili, nawet i niektórzy Rodzice wciągnęli się do zabawy. Wychowawcy klas mogli zobaczyć swoich uczniów z innej perspektywy cotygodniowe i w lekcje innym w świetle szkole. niż Wielkie podziękowania dla pani Zosi i pana Marka Sowa, za włożone serce w organizację. Już jest zamówienie na następną dyskotekę, więc nasze starania nie poszły na marne!

12 SZKOLNIK N 3 S TR 12 PRZYGOTOWANIA UCZNIÓW DO PRZYJĘCIA SAKRAMENTÓW ŚWIETYCH W tym roku szkolnym, jak co roku, nasi drugoklasiści przygotowują się do przyjęcia Sakramentu Pokuty i przyjęcia Najświętszego Sakramentu zaś do Sakramentu Bierzmowania przygotowuje się młodzież gimnazjalna (1i2 kl). Komunie planowane są na dwie niedziele maja tego grupa środowa i 25- tego grupa sobotnia. Bierzmowanie odbędzie w pierwszą niedzielę maja. T e n c z a s p r z y g o t o w a ń wypełniony jest s p o t k a n i a m i eucharystycznymi i naukami. I tak dzieci miały w p a ź d z i e r n i k u o f i a r o w a n e różańce, w grudniu były na rue du Bac w Kaplicy Objawień NMP Cudownego Medalika, a w lutym, w Maryjne Święto zapaliły swoje gromnice od Paschału. Młodzież natomiast spotyka się w wybrane soboty wieczór na modlitwie i na naukach. Jedno ze spotkań prowadzone było przez siostrę Nazarię, która spędziła 3 lata w Syrii i z wielkim wzruszeniem opowiadala o tym kraju, kolebce chrześcijaństwa, gdzie w Damaszku św. Paweł opowiadał o Chrystusie. Teraz jest tam zaledwie garstka chrześcijan a w kraju jest wojna. Opowieści siostry udokumentowane były przepięknymi zdjęciami w formie slajdów.takie prelekcje pozostaną na długo w pamięci. Serdeczne Bóg zapłać. KRZYŻÓWKA Rozwiązanie krzyżówki samo hasło prosimy przynosić do Sekretariatu. Rozlosowane będą nagrody 3 bilety do kina, ufundowane przez Komitet Rodzicielski SZKOLNIK Ukazuje się raz na semestr Wydawca: Komitet Rodzicielski Adres: 18 rue Claude Lorrain Paryż Redaktor: Monika Zmuda; Zespół: Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice Naszą gazetkę w kolorze możecie obejrzeć na stronie internetowej parafii:

Dorota Sosulska pedagog szkolny

Dorota Sosulska pedagog szkolny Czasem zapominamy o prostych potrzebach, które dzieci komunikują nam na co dzień. Zapraszam więc wszystkich dorosłych do zatrzymania się w biegu, pochylenia się nad swoimi pociechami i usłyszenia, co mają

Bardziej szczegółowo

Prośby dziecka według Korczaka. Marta Gerlach-Malczewska psycholog

Prośby dziecka według Korczaka. Marta Gerlach-Malczewska psycholog Prośby dziecka według Korczaka Marta Gerlach-Malczewska psycholog Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony. Wymuszanie w

Bardziej szczegółowo

pedagog dla rodzica Wpisany przez Jolanta Osadczuk, Monika Ilnicka Szanowni Rodzice

pedagog dla rodzica Wpisany przez Jolanta Osadczuk, Monika Ilnicka Szanowni Rodzice Szanowni Rodzice DYSLEKSJA Dysleksja to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu. Są to zaburzenia niektórych funkcji poznawczych, motorycznych, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni, pamięci, lateralizacji

Bardziej szczegółowo

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ 1 Drogi Czytelniku! Życzymy Ci przyjemnej lektury Szkolnego Newsa. Zachęcamy do refleksji nad pytaniem

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013 PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM / L.p. Tematyka problemy, zagadnienia Odpowiedzialni Termin realizacji 1. Wybory Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny / (przewodniczący, zastępca, skarbnik,

Bardziej szczegółowo

Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie. Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY

Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie. Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY .KROPECZKA. Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY 1. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 Nowy rok szkolny powitaliśmy 2

Bardziej szczegółowo

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia WSPOMNIENIA Z LAT 70 NA PODSTAWIE KRONIK SZKOLNYCH. W ramach Internetowego Projektu Zbieramy Wspomnienia pomiędzy końcem jednych, a początkiem drugich zajęć wybrałam

Bardziej szczegółowo

ECHO SZKOŁY - GAZETKA SZKOLNA

ECHO SZKOŁY - GAZETKA SZKOLNA FRAGMENTY GAZETKI NR 2 ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY IM. J. JANUSZEWSKIEJ W CIEMNEM ECHO SZKOŁY - GAZETKA SZKOLNA listopad grudzień 2010, styczeń 2011 Numer 2 Rok szkolny 2010/2011 Wydarzenia: 10.11 apel

Bardziej szczegółowo

02.09.2013r. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

02.09.2013r. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 02.09.2013r. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO Rok szkolny 2013/2014 rozpoczął się Mszą Św, którą w naszej szkole odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Żur. Pani Dyrektor, Krystyna Lemańczyk, przywitała zebranych

Bardziej szczegółowo

,,Lublin w sieci życzliwości 2011 życzliwe inicjatywy grupy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 3 w Lublinie

,,Lublin w sieci życzliwości 2011 życzliwe inicjatywy grupy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 3 w Lublinie ,,Lublin w sieci życzliwości 2011 życzliwe inicjatywy grupy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 3 w Lublinie Jak to się zaczęło? 26 września 2011r. do naszej szkoły przyjechały dwie panie trenerki z Fundacji

Bardziej szczegółowo

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina...

...Dumny sztandar pręży pierś W słońcu błyszczą karabiny, Dziś rozlega się już pieśń... rytm jej -wolność przypomina... 1 Budzik dzwonił coraz głośniej i głośniej, a słońce jakby za wszelką cenę chciało się wedrzeć do mojego pokoju. Niedali mi spać już dłużej;wstałam. Wtedy właśnie uswiadomiłam sobie, że jest dzień 11 listopada

Bardziej szczegółowo

W listopadzie odbyło się w naszym przedszkolu drugie spotkanie z teatrzykiem edukacyjnym.

W listopadzie odbyło się w naszym przedszkolu drugie spotkanie z teatrzykiem edukacyjnym. 1. W Samorządowym Przedszkolu w Zatorze odbywają się cykliczne spotkania z teatrem. We wrześniu, teatr edukacyjny przybliżył przedszkolakom wiadomości o sposobach przygotowania się zwierząt do zimy. W

Bardziej szczegółowo

2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja

2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja 2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja Zakwaterowanie: Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy k/ Giżycka. Pokoje 2-5 osobowe z łazienkami Program pobytu: Dzień I Przyjazd i zakwaterowanie 14:00-15:00 Obiad 16:00-18:00

Bardziej szczegółowo

02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci.

02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci. 02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci. Wszystkie przedszkolaki z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa Mikołaja. paniami powitały

Bardziej szczegółowo

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid MIESIĘCZNIK SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. C.K. NORWIDA W DĄBRÓWCE WIEŚCI Cyprian Kamil Norwid Cyprian Kamil Norwid N U M E R V I SZKOLNE M A R Z E C 2 0 1 4 Z ŻYCIA SZKOŁY W TYM NUMERZE: Z życia szkoły 1 Zuch

Bardziej szczegółowo

Miłosierdzie Miłosierdzie

Miłosierdzie Miłosierdzie Miłosierdzie Miłosierdzie SP Klasa IV, Temat 57 SP SP Klasa IV, IV, Temat 57 57 SP Klasa IV, Temat 57 Koronka do Miłosierdzia Bożego Na początku odmawia się: Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Wierzę

Bardziej szczegółowo

" wigilia dla 100 dzieciaków " 16.12.2013r miejsce Endorfina Foksal Warszawa

 wigilia dla 100 dzieciaków  16.12.2013r miejsce Endorfina Foksal Warszawa " wigilia dla 100 dzieciaków " " 16.12.2013r miejsce Endorfina Foksal Warszawa Święta Bożego Narodzenia są dość szczególnym okresem w roku dla nas wszystkich a Dzień Św.Mikołaja jest dla dzieci dniem pełnym

Bardziej szczegółowo

Znów jesteśmy w szkole!!!

Znów jesteśmy w szkole!!! Znów jesteśmy w szkole!!! 1 września 2003r. uroczystymi apelami rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani dyrektor Elżbieta Pytka powitała nas i naszych rodziców bardzo serdecznie. Następnie wprowadzony został

Bardziej szczegółowo

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Uczniowski Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie zrealizował szereg działań mających na

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Uczniowski Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie zrealizował szereg działań mających na Semestr I W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Uczniowski Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie zrealizował szereg działań mających na celu rozwijanie wśród uczniów demokratycznych

Bardziej szczegółowo

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014 KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014 19 stycznia 2014 można było obejrzeć kronikę naszej wspólnoty na stronie internetowej parafii: PODWÓRKOWE KOŁO RÓŻAŃCOWE DZIECI - KRONIKA Zachęcamy

Bardziej szczegółowo

Noworoczne zabawy. w Mazurolandii

Noworoczne zabawy. w Mazurolandii Noworoczne zabawy / ze `Swietym Mikolajem, w Mazurolandii Już od stycznia Wioska Świętego Mikołaja zaprasza na noworoczne zabawy ze Świętym Mikołajem! Będziecie mogli spotkać Świętego Mikołaja osobiście,

Bardziej szczegółowo

KORCZAKOWIACZEK W TYM NUMERZE: NUMER 1 2013/2014 (I PÓŁROCZE) -WAŻNE MOTTO - KADRA PRZEDSZKOLA - NASZA GRUPA - MRÓWKI - WSPOMNIENIA

KORCZAKOWIACZEK W TYM NUMERZE: NUMER 1 2013/2014 (I PÓŁROCZE) -WAŻNE MOTTO - KADRA PRZEDSZKOLA - NASZA GRUPA - MRÓWKI - WSPOMNIENIA KORCZAKOWIACZEK NUMER 1 2013/2014 (I PÓŁROCZE) W TYM NUMERZE: -WAŻNE MOTTO - KADRA PRZEDSZKOLA - NASZA GRUPA - MRÓWKI - WSPOMNIENIA 1. Nasze motto na ten rok szkolny Dzieci trzeba tak wychowywać, aby podawały

Bardziej szczegółowo

Przed podróŝą na Litwę

Przed podróŝą na Litwę Przed podróŝą na Litwę Źródło: http://www.hotels-europe.com/lithuania/images/lithuania-map-large.jpg BirŜai to niewielkie miasto litewskie wyznaczone jako miejsce kolejnego, juŝ piątego spotkania przedstawicieli

Bardziej szczegółowo

MIKOŁAJKOWA PAKA DLA DZIECIAKA

MIKOŁAJKOWA PAKA DLA DZIECIAKA MIKOŁAJKOWA PAKA DLA DZIECIAKA Nasz wolontariat od 3.12.2014r. do 11.12.2014r. prowadził akcję pt.: "Mikołajkowa paka dla Dzieciaka".Polegała ona na pomocy dla niepełnosprawnych dzieci z Jaszkotla. Uczniowie

Bardziej szczegółowo

PROGRAM PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ W KLUKACH NA ROK SZKOLNY 2013/2014

PROGRAM PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ W KLUKACH NA ROK SZKOLNY 2013/2014 PROGRAM PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ W KLUKACH NA ROK SZKOLNY 2013/2014 Opiekunowie: p. Anna Gabrysiak p. Anna Krajda Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2012/2013 tworzą: Przewodniczący

Bardziej szczegółowo

Opracowanie: Elwira Laskowska Julia Kurowska Patryk Stelmaszczyk Mikołaj Stybliński. Pod kierownictwem: Justyny Jedynak

Opracowanie: Elwira Laskowska Julia Kurowska Patryk Stelmaszczyk Mikołaj Stybliński. Pod kierownictwem: Justyny Jedynak Opracowanie: Elwira Laskowska Julia Kurowska Patryk Stelmaszczyk Mikołaj Stybliński Numer II (zima) Pod kierownictwem: Urszuli Nowak Justyny Jedynak W numerze: Podsumowanie grudnia; Ferie zimowe; Walentynki;

Bardziej szczegółowo

Gazetka Szkolna. ZSOiT. Studniówka. Mamy nowe certyfikaty W T Y M N U M E R Z E. Studniówka 1

Gazetka Szkolna. ZSOiT. Studniówka. Mamy nowe certyfikaty W T Y M N U M E R Z E. Studniówka 1 Gazetka Szkolna Tel.: (85) 653 00 73; Faks: 85 653 32 15 e-mail: zsoitbialystok@wp.pl; www.zsoit.bialystok.pl W T Y M N U M E R Z E Studniówka 1 Mamy nowe 1-2 certyfikaty Wiosenne 2 kolędowanie Poezja

Bardziej szczegółowo

Plan pracy Samorządu Uczniowskiego i Rady Uczniowskiej w roku szkolnym 2010/2011

Plan pracy Samorządu Uczniowskiego i Rady Uczniowskiej w roku szkolnym 2010/2011 Plan pracy Samorządu Uczniowskiego i Rady Uczniowskiej w roku szkolnym 2010/2011 1. Spotkanie organizacyjne w celu omówienia planu pracy w roku szkolnym 2010/2011-wrzesień 2. Przygotowanie Giełdy Książek

Bardziej szczegółowo

C Y K L I C Z N E I M P R E Z Y S Z K O L N E

C Y K L I C Z N E I M P R E Z Y S Z K O L N E C Y K L I C Z N E I M P R E Z Y S Z K O L N E DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 14.10.2010r. Dzień Edukacji Narodowej uświetnił program artystyczny SOWY 2010 w wykonaniu uczniów klasy IIIb. DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Bardziej szczegółowo

UROCZYSTOŚCI I IMPREZY GIMNAZJUM SIÓSTR MISJONAREK ŚW. RODZINY IM. BŁ. BOLESŁAWY LAMENT W BIAŁYMSTOKU

UROCZYSTOŚCI I IMPREZY GIMNAZJUM SIÓSTR MISJONAREK ŚW. RODZINY IM. BŁ. BOLESŁAWY LAMENT W BIAŁYMSTOKU Gimnazjum Sióstr Misjonarek Św. Rodziny im. Bł. Bolesławy Lament UROCZYSTOŚCI I IMPREZY GIMNAZJUM SIÓSTR MISJONAREK ŚW. RODZINY IM. BŁ. BOLESŁAWY LAMENT W BIAŁYMSTOKU Rok szkolny 2015/2016 Lp. TERMIN UROCZYSTOŚCI

Bardziej szczegółowo

PROŚBA DZIECKA. Janusz Korczak

PROŚBA DZIECKA. Janusz Korczak PROŚBA DZIECKA Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa.

Bardziej szczegółowo

Kamila Kobylarz. A oto wyróżnione prace i kilka ciekawych opracowań: Wesołych Świąt

Kamila Kobylarz. A oto wyróżnione prace i kilka ciekawych opracowań: Wesołych Świąt Uczniowie klas 4-6 wykonali kartki świąteczne techniką komputerową, a do tego opisywali krótko czym dla nich jest MAGIA ŚWIĄT Nagrodzono 2 prace: Kamili Kobylarz i Zuzanny Madejskiej gratulujemy A oto

Bardziej szczegółowo

Wieści z Bajkowej Krainy

Wieści z Bajkowej Krainy Wrzesień 2015 Wieści z Bajkowej Krainy 10-lecie przedszkola Bajkowa Kraina W tym roku obchodziliśmy rocznicę 10-lecia przedszkola. W tym uroczystym dniu Dyrekcja i kadra pedagogiczna spotkała się, na mszy

Bardziej szczegółowo

GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3

GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3 Miejskie Przedszkole Nr 18 w Puławach ul. Norwida 32 A GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3 / styczeń - luty 2010 / Zimo, zimo przybądź biała Przynieś śniegu po kolana Zimo, zimo to nie wszystko Chcemy jeszcze

Bardziej szczegółowo

MMG. W hołdzie naszemu Patronowi. Młodzieżowy Magazyn Gimnazjalny JEDLINA-ZDRÓJ 20 PAŹDZIERNIKA 2008 NR 1

MMG. W hołdzie naszemu Patronowi. Młodzieżowy Magazyn Gimnazjalny JEDLINA-ZDRÓJ 20 PAŹDZIERNIKA 2008 NR 1 MMG Młodzieżowy Magazyn Gimnazjalny JEDLINA-ZDRÓJ 20 PAŹDZIERNIKA 2008 NR 1 W hołdzie naszemu Patronowi MŁODZIEŻOWY MAGAZYN GIMNAZJALNY NR 1 STR. 2 Od Redakcji W tym roku w naszej szkole wydawać będziemy

Bardziej szczegółowo

Wrzesień 2013. Róża Różańcowa dorosłych obdarowuje dzieci z PKRD plakatami z hasłami na nabożeństwa różańcowe dla dzieci.

Wrzesień 2013. Róża Różańcowa dorosłych obdarowuje dzieci z PKRD plakatami z hasłami na nabożeństwa różańcowe dla dzieci. Wrzesień 2013 Róża Różańcowa dorosłych obdarowuje dzieci z PKRD plakatami z hasłami na nabożeństwa różańcowe dla dzieci. Plakat z Matką Bożą i słowami tworzącymi hasło, obok kartka z różą, na której napisaliśmy

Bardziej szczegółowo

Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r.

Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r. Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r. W dniach 25 26 kwietnia odbyły się w naszym domu w Chełmnie rekolekcje dla rodziców sióstr nowicjuszek. Niektórzy rodzice

Bardziej szczegółowo

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO I OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po wspaniałych wakacjach, wypoczęci powróciliśmy do szkoły aby rzucić się w wir pracy. Już we wrześniu czeka nas

Bardziej szczegółowo

StaszicÓwka. Ślubowanie klas I. Rok 2011/2012

StaszicÓwka. Ślubowanie klas I. Rok 2011/2012 Rok 2011/2012 Październik 2011 Numer 4 Ślubowanie klas I Dnia 12.10.2011 odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Moment ważny dla każdego "pierwszaka", jego rodziców, wychowawców klas pierwszych,

Bardziej szczegółowo

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO I OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po wspaniałych wakacjach, wypoczęci powróciliśmy do szkoły aby rzucić się w wir pracy. Już we wrześniu czeka nas

Bardziej szczegółowo

SAMORZĄD UCZNIOWSKI Rok szkolny 2014/2015

SAMORZĄD UCZNIOWSKI Rok szkolny 2014/2015 SAMORZĄD UCZNIOWSKI Rok szkolny 2014/2015 Opiekun SU: Jadwiga Banasik Hasło: Samorząd Uczniowski wspiera działania szkoły na rzecz organizowania zadań propagujących współdziałanie uczniów, nauczycieli,

Bardziej szczegółowo

Postanowienia ogólne:

Postanowienia ogólne: Postanowienia ogólne: Szkolny Samorząd Uczniowski działa zgodnie z przyjętym wcześniej regulaminem. Harmonogram działań Szkolnego Samorządu Uczniowskiego opracowuje aktyw uczniowski wraz z opiekunem i

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE SZKOŁY. INFORMATOR ZESPOŁU SZKÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM im. Jana Pawła II W PĘPOWIE. Nr 49. Cz. 1. Przedszkole maj - czerwiec 2013

ŻYCIE SZKOŁY. INFORMATOR ZESPOŁU SZKÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM im. Jana Pawła II W PĘPOWIE. Nr 49. Cz. 1. Przedszkole maj - czerwiec 2013 ŻYCIE SZKOŁY INFORMATOR ZESPOŁU SZKÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM im. Jana Pawła II W PĘPOWIE Nr 49. Cz. 1. Przedszkole maj - czerwiec 2013 i edukacja wczesnoszkolna STRONA GŁÓWNA ZESPOŁU SZKÓŁ: www.zspepowo.edu.pl

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA PATRIOTYCZNA W STRYSZOWSKIM PRZEDSZKOLU

EDUKACJA PATRIOTYCZNA W STRYSZOWSKIM PRZEDSZKOLU Barbara Bruzda Przedszkole Samorządowe Stryszów EDUKACJA PATRIOTYCZNA W STRYSZOWSKIM PRZEDSZKOLU Każdy rok pracy w przedszkolu ma swoją myśl przewodnią i związane z nią do osiągnięcia cele. Ten rok szkolny

Bardziej szczegółowo

Rok szkolny 2011/2012 DZIAŁANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Rok szkolny 2011/2012 DZIAŁANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Rok szkolny 2011/2012 DZIAŁANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Chętni uczniowie włączyli się do pracy w SU Przewodniczącą SU została uczennica klasy IIe Elżbieta Kunicka Opiekunami SU zostały panie: Barbara Korytko

Bardziej szczegółowo

ISKIERKA RADOSCI 2015 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 16 W SZCZECINIE

ISKIERKA RADOSCI 2015 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 16 W SZCZECINIE ISKIERKA RADOSCI 2015 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 16 W SZCZECINIE Kolejny raz w tym roku nasze szkoły wzięły udział w Iskierce Radości pierwszy raz natomiast jako Zespół Szkół nr 16 ( od września 2015 połączone

Bardziej szczegółowo

Noworoczne zabawy. w Mazurolandii

Noworoczne zabawy. w Mazurolandii Noworoczne zabawy / ze `Swietym Mikolajem, w Mazurolandii Już od stycznia Wioska Świętego Mikołaja zaprasza na noworoczne zabawy ze Świętym Mikołajem! Będziecie mogli spotkać Świętego Mikołaja osobiście,

Bardziej szczegółowo

MARGINES GAZETKA SP4 W BIELAWIE NR 19

MARGINES GAZETKA SP4 W BIELAWIE NR 19 MARGINES GAZETKA SP4 W BIELAWIE NR 19 SPIS TREŚCI: PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW PASOWANIE NA CZWARTOKLASISTĘ PIKNIK RODZINNY PROJEKT EDUKACYJNY CHCEMY BYĆ BEZPIECZNI ROZPOCZECIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Bardziej szczegółowo

Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość. M. Gorman

Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość. M. Gorman Biblioteka szkolna uczestniczy w rozwijaniu życia kulturalnego uczniów i szkoły. Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość. M. Gorman Biblioteka jest miejscem, do którego przychodzą wszyscy uczniowie.

Bardziej szczegółowo

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Obsada: - prowadząca - Wielki Magik - pomocnicy magika (2 3 osoby) Pomoce: - 2-3 miotły - 2-3 zraszacze - 2-3 kredy - ołówek z biało-czerwoną kokardą - dyplomy

Bardziej szczegółowo

Napisała: Dorota Pąchalska Rok szkolny 2012/2013

Napisała: Dorota Pąchalska Rok szkolny 2012/2013 Napisała: Dorota Pąchalska Rok szkolny 2012/2013 Już czerwiec Jak to szybko zleciało?! Co udało zrealizować się? Czas na podsumowanie! KONKURS NA BAŁWANA Pamiętam ze swojego dzieciństwa, ile radości sprawiało

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ PASOWANIA NA UCZNIA

SCENARIUSZ PASOWANIA NA UCZNIA SCENARIUSZ PASOWANIA NA UCZNIA My rycerze a Krainy Wiedzy, witamy zebranych na zamku pierwszoklasistów, którzy przybyli pobierać nauki w naszej szkole. Jak stary obyczaj nakazuje, wszyscy rycerze uczniowie

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ W RAMACH ROKU JANUSZA KORCZAKA

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ W RAMACH ROKU JANUSZA KORCZAKA SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ W RAMACH ROKU JANUSZA KORCZAKA Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Janusza Korczaka Ul. B. Chrobrego 29 44-200 Rybnik Tel. 032 4222587 Szkoła nosi imię Janusza

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z ferii zimowych w roku 2015

Sprawozdanie z ferii zimowych w roku 2015 Sprawozdanie z ferii zimowych w roku 2015 1 Ferie zimowe to wymarzony czas dla dzieci. Jak co roku nasza placówka zorganizowała wiele ciekawych zajęć, które rozpoczęły się już 14 lutego w sobotę. Chętne

Bardziej szczegółowo

Wizyta w Gazecie Krakowskiej

Wizyta w Gazecie Krakowskiej Wizyta w Gazecie Krakowskiej fotoreportaż 15.04.2013 byliśmy w Gazecie Krakowskiej w Nowym Sączu. Dowiedzieliśmy, się jak ciężka i wymagająca jest praca dziennikarza. Opowiedzieli nam o tym pan Paweł Szeliga

Bardziej szczegółowo

ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ

ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ DRODZY PARAFIANIE! W dniach od 9 16 marca nasza Wspólnota przeżywać będzie Misje parafialne. Tak jak przed ponad dwoma tysiącami

Bardziej szczegółowo

MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI. Możemy być dumni z naszych poczynań i zaangażowania w akcję niesienia pomocy dzieciom z Zambii.

MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI. Możemy być dumni z naszych poczynań i zaangażowania w akcję niesienia pomocy dzieciom z Zambii. MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI Możemy być dumni z naszych poczynań i zaangażowania w akcję niesienia pomocy dzieciom z Zambii. Współzawodniczymy w czynieniu dobra! 12 czerwca do naszej szkoły zawitała siostra

Bardziej szczegółowo

Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc.

Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc. Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc. Dnia 16.12.10 odbyła się wycieczka do Domu Opieki Społecznej w

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM PLN PY SMOĄU UNOSKGO OKU SKOLNYM 2015/2016 arząd: Milena Szendzielorz Martyna raga leksandra Sokołowska Opiekun: nna Ostafińska - ziwisz MN N FOMY LJ UG S 1. ybory Samorządu Uczniowskiego. 2. Opracowanie

Bardziej szczegółowo

4. po Wielkanocy CANTATE

4. po Wielkanocy CANTATE Centrum Misji i Ewangelizacji / www.cme.org.pl 4. po Wielkanocy CANTATE Główna myśl: Wysławiaj Boga! Wiersz przewodni: Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi. Mt 11,25a Fragment biblijny: Jezus wysławia

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 WRZESIEŃ. Opiekunowie SU. Wychowawcy klas. Opiekunowie SU. Wychowawcy klas PAŹDZIERNIK

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 WRZESIEŃ. Opiekunowie SU. Wychowawcy klas. Opiekunowie SU. Wychowawcy klas PAŹDZIERNIK PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 WRZESIEŃ l.p. Zadania i sposób realizacji Odpowiedzialni i współodpowiedzialni 1. Opracowanie planu Samorządu Uczniowskiego. 2. Zorganizowanie

Bardziej szczegółowo

DZIAŁANIA WYCHOWAWCZE SZKOŁY. akcja przeprowadzona dla uczniów klas IV VI, gazetka szkolna;

DZIAŁANIA WYCHOWAWCZE SZKOŁY. akcja przeprowadzona dla uczniów klas IV VI, gazetka szkolna; BEZPIECZEŃSTWO BEZPIECZEŃSTWO DZIAŁANIA WYCHOWAWCZE SZKOŁY OBSZARY DZIAŁANIA SPOSÓB REALIZACJI ODPOWIEDZIALNI TERMIN Bezpieczna droga do szkoły spotkania funkcjonariusza policji z uczniami klas pierwszych

Bardziej szczegółowo

JA I MOJA DZIAŁALNOŚĆ

JA I MOJA DZIAŁALNOŚĆ DLA INNYCH Marta Sak, Gimnazjum nr 92 JA I MOJA DZIAŁALNOŚĆ Od II semestru klasy I biorę udział w rozmaitych działaniach dodatkowych w mojej szkole i znajdujących się w sąsiedztwie integracyjnych placówkach

Bardziej szczegółowo

"Wszędzie jedno słońce świeci"

Wszędzie jedno słońce świeci "Wszędzie jedno słońce świeci" Dzień 6 grudnia jest dniem magicznym nie tylko dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. W owym dniu dzieckiem czuje się każdy z nas i podświadomie oczekuje na jakąś

Bardziej szczegółowo

VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA ZELATOR wrzesień2015 3 VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA Sobota, 3 października, 2015 Niniejszy numer Zelatora ukazuje się głównie ze względu na VI Diecezjalną pielgrzymkę Żywego Różańca do Łagiewnik.

Bardziej szczegółowo

21 października 2014 r.

21 października 2014 r. Kronika klasy Vb 1 września 2014 r. Po dwóch miesiącach odpoczynku pełni energii wróciliśmy do szkoły. Przyjemnie było znowu spotkać kolegów i koleżanki z klasy a także przywitać naszych nauczycieli! Podczas

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności charytatywnej. prowadzonej w ramach akcji Pola Nadziei. w roku szkolnym 2012 / 2013 w Zespole Szkół

Sprawozdanie z działalności charytatywnej. prowadzonej w ramach akcji Pola Nadziei. w roku szkolnym 2012 / 2013 w Zespole Szkół Sprawozdanie z działalności charytatywnej prowadzonej w ramach akcji Pola Nadziei w roku szkolnym 2012 / 2013 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Stobiernej INAUGURACJA "PÓL NADZIEI" POD POMNIKIEM BŁ.

Bardziej szczegółowo

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka To My! Wydanie majowe! W numerze: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka Redakcja gazetki: redaktor naczelny - Julia Duchnowska opiekunowie - pan

Bardziej szczegółowo

Przedszkolaki z Łańcuta na węgierskim szlaku.

Przedszkolaki z Łańcuta na węgierskim szlaku. Zaczęło się tak niewinnie Przedszkolaki z Łańcuta na węgierskim szlaku. W sierpniu 2005 roku dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Łańcucie nawiązała współpracę z przedszkolem: Napsuga'r o'voda [promień

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS I-III W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS I-III W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Miesiąc Wrzesień PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS I-III W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Hasła miesiąca Wracamy do szkoły. Chodzimy do szkoły Dbamy o porządek i czystość wokół siebie. Dbamy o bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. reprezentuje klasę lub szkołę w parafii lub diecezji, np. poprzez udział w

Bardziej szczegółowo

SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ

SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ LUDZIKI Z WARZYW W listopadzie uczniowie klasy 1 a rozmawiali na zajęciach o zdrowym odżywianiu. Prezentowali warzywa, które przynieśli do klasy. Na koniec zajęć z warzyw powstały ludziki. Dzieci z dużym

Bardziej szczegółowo

PODSUMOWANIE AKCJI DRUGIE ŻYCIE

PODSUMOWANIE AKCJI DRUGIE ŻYCIE PODSUMOWANIE AKCJI DRUGIE ŻYCIE I LO IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO W POZNANIU KLASA MEDICUS-2 Wychowawca klasy: mgr Renata Mikołajczyk-Szwaczkowska POZNAŃ 2013/2014 25 października 2013r. - w naszej szkole

Bardziej szczegółowo

facebook.com/pomzachodnie Jarmark Bożonarodzeniowy Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 12 13 grudnia (sobota niedziela) Dodaj do ulubionych!

facebook.com/pomzachodnie Jarmark Bożonarodzeniowy Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 12 13 grudnia (sobota niedziela) Dodaj do ulubionych! facebook.com/pomzachodnie Jarmark Bożonarodzeniowy Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 12 13 grudnia (sobota niedziela) Dodaj do ulubionych! Jarmark Bożonarodzeniowy 12-13 grudnia (sobota-niedziela) Zapraszamy

Bardziej szczegółowo

PLANP RACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM nr 1im. ŚW. WOJCIECHA W INOWROCŁAWIU ROK SZKOLNY 2012/2013.

PLANP RACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM nr 1im. ŚW. WOJCIECHA W INOWROCŁAWIU ROK SZKOLNY 2012/2013. PLNP Y SMOĄU UNOWSKGO GMNJUM nr 1im. ŚW. WOJH W NOWOŁWU OK SKOLNY 2012/2013. Prace Samorządu Uczniowskiego przez cały rok szkolny 2012/2013: organizowanie zebrań samorządu uczniowskiego współdziałanie

Bardziej szczegółowo

Temat:Jak władze lokalne dbają o rozwój kulturalny dzieci i młodzieży naszej szkoły?

Temat:Jak władze lokalne dbają o rozwój kulturalny dzieci i młodzieży naszej szkoły? Temat:Jak władze lokalne dbają o rozwój kulturalny dzieci i młodzieży naszej szkoły? Projekt edukacyjny realizowany w Publicznym Gimnazjum im. Biskupa Piotra Gołębiowskiego w Jedlińsku w roku szkolnym

Bardziej szczegółowo

Elżbieta Grazda Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu

Elżbieta Grazda Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu www.awans.net Publikacje nauczycieli Elżbieta Grazda Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu Spotkanie z Królową Bajkolandii Scenariusz imprezy podsumowującej przebieg II Ogólnopolskiego

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

Gazetka dla najmłodszych dzieci Wydanie III wiosna 2012/2013. Pokoloruj obrazek:

Gazetka dla najmłodszych dzieci Wydanie III wiosna 2012/2013. Pokoloruj obrazek: Gazetka dla najmłodszych dzieci Wydanie III wiosna 2012/2013 Pokoloruj obrazek: POWITANIE WIOSNY! 21 marca to pierwszy kalendarzowy dzień wiosny. Dzieci z klas I-III postanowiły pożegnać zimę. Przygotowały

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny uczniów klasy II a Korczak król dzieci

Projekt edukacyjny uczniów klasy II a Korczak król dzieci Janusz Korczak Projekt edukacyjny uczniów klasy II a Korczak król dzieci Projekt realizowany jest przez uczniów II klasy Gimnazjum nr 1 w Błoniu pod kierunkiem nauczyciela, pani Anety Kobosz. Idea przybliżenia

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Wizytacja ks. bpa Zdzisława. 7 maja 2012. Fortuniaka

Wizytacja ks. bpa Zdzisława. 7 maja 2012. Fortuniaka Wizytacja ks. bpa Zdzisława 7 maja 2012 Fortuniaka Plan wizytacji w parafii Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym 7 maja 2012 r. 9.00 Eucharystia z udzieleniem Sakramentu chorych (koncelebracja, Prezbiter

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa im. Trzech Braci w Hażlachu

Szkoła Podstawowa im. Trzech Braci w Hażlachu 9 kwietnia 2014 r. podczas spotkania Komitetu ds. Organizacji Jubileuszu Szkoły Podstawowej w Hażlachu określono działania związane z Rokiem Jubileuszowym, w związku z czym podaję do wiadomości całego

Bardziej szczegółowo

Głos Jutrzenki. Już w tym numerze: *Wywiad z Panią Ewą Żylińskąpracownikiem

Głos Jutrzenki. Już w tym numerze: *Wywiad z Panią Ewą Żylińskąpracownikiem Głos Jutrzenki 1 grudnia 2011 Już w tym numerze: *Wywiad z Panią Ewą Żylińskąpracownikiem socjalnym. *Andrzejki w Jutrzence *Chrzciny Amandy, Miłosza i Anastazji. I inne artykuły Andrzejki 2011! Dnia 25.11.2011

Bardziej szczegółowo

Kalendarz szkolny na 2015/2016

Kalendarz szkolny na 2015/2016 Kalendarz szkolny na 2015/2016 Załącznik nr 2 uchwały RP nr 11/2014/2015 l.p. Zadania i czynności Termin Odpowiedzialni 1. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016. - msza święta - spotkanie z uczniami

Bardziej szczegółowo

Pomocny Patrol PIELGRZYMKOWY GAZETKA INFORMACYJNA SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI OPOLSKIEJ NR 11 2011 ROK NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS

Pomocny Patrol PIELGRZYMKOWY GAZETKA INFORMACYJNA SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI OPOLSKIEJ NR 11 2011 ROK NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS Pomocny Patrol PIELGRZYMKOWY GAZETKA INFORMACYJNA SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI OPOLSKIEJ NR 11 2011 ROK NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS W numerze m.in.: Ks. Jarosław napisał Nasze rozmowy Z cyklu

Bardziej szczegółowo

26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji. programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder.

26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji. programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder. Wolontariat informuje. 26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder. Zakupiliśmy tam za zebrane pieniądze

Bardziej szczegółowo

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem. Akcje charytatywne w Zespole Szkół Nr 3

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem. Akcje charytatywne w Zespole Szkół Nr 3 I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem Akcje charytatywne w Zespole Szkół Nr 3 UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY MOGLI BYĆ ŚWIĘTYMI MIKOŁAJAMI, A TO SIĘ ZDARZA RAZ W ROKU? NIE, MOŻEMY NIMI BYĆ PRZEZ CAŁY ROK Szlachetna

Bardziej szczegółowo

SZEŚCIOLETNIA ANIA W PRZYJAZNEJ SZKOLE. Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Cichawce

SZEŚCIOLETNIA ANIA W PRZYJAZNEJ SZKOLE. Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Cichawce SZEŚCIOLETNIA ANIA W PRZYJAZNEJ SZKOLE Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Cichawce Klasa I z wychowawczynią Opowiem Wam o mojej szkole i czego się w niej uczę. 2 września 2013 roku

Bardziej szczegółowo

INTERNETOWE WYDANIE GAZETKI ZESPOŁU SZKÓŁ W KORZYBIU

INTERNETOWE WYDANIE GAZETKI ZESPOŁU SZKÓŁ W KORZYBIU Zespół Szkół w Korzybiu ul. Dworcowa 6 77230, Korzybie Numer 8 01/15 ORGANIZATOR PROJEKTU PARTNER INTERNETOWE WYDANIE GAZETKI ZESPOŁU SZKÓŁ W KORZYBIU gimnazjalny Drugi raz wzięliśmy udział w ie języka

Bardziej szczegółowo

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca Autor wiersza: Anna Sobotka PATRON Każdy patron to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie Pani Ania. Mądra, dobra i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca uszczęśliwić mnie umiała. Myśli moje do Niej

Bardziej szczegółowo

facebook.com/pomzachodnie Jarmark Bożonarodzeniowy Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 12 13 grudnia (sobota niedziela) Dodaj do ulubionych!

facebook.com/pomzachodnie Jarmark Bożonarodzeniowy Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 12 13 grudnia (sobota niedziela) Dodaj do ulubionych! facebook.com/pomzachodnie Jarmark Bożonarodzeniowy Zamek Książąt Pomorskich Szczecin 12 13 grudnia (sobota niedziela) Dodaj do ulubionych! Jarmark Bożonarodzeniowy 12-13 grudnia (sobota-niedziela) Zapraszamy

Bardziej szczegółowo

DRODZY PIERWSZOKLASIŚCI!

DRODZY PIERWSZOKLASIŚCI! Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrołęce InfoPierwszoklasisty piątek, 19 listopada 2010 20:09 Poprawiony wtorek, 29 września 2015 15:29 DRODZY PIERWSZOKLASIŚCI! Cieszymy się, że od 1 września 2015 r. rozpoczniecie

Bardziej szczegółowo

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne historie. Tą osobą jest Maryja, mama Pana Jezusa. Maryja opowiada

Bardziej szczegółowo

Szkolny Klub Wolontariusza. Opiekun pani Monika Bartczak Wolontariuszki Agata Sobiczewska, Kinga Konopka, Klaudia Gołombniak

Szkolny Klub Wolontariusza. Opiekun pani Monika Bartczak Wolontariuszki Agata Sobiczewska, Kinga Konopka, Klaudia Gołombniak Szkolny Klub Wolontariusza Opiekun pani Monika Bartczak Wolontariuszki Agata Sobiczewska, Kinga Konopka, Klaudia Gołombniak IX ogólnopolski program edukacyjny Moja szkoła w Unii Europejskiej edycja Powrót

Bardziej szczegółowo

opracowanie: Aneta Duda-Spandel, Joanna Błażusiak-Dudała

opracowanie: Aneta Duda-Spandel, Joanna Błażusiak-Dudała opracowanie: Aneta Duda-Spandel, Joanna Błażusiak-Dudała W szkole działa Samorząd Uczniowski, który tworzą wszyscy uczniowie szkoły poprzez swoich reprezentantów. Samorząd Uczniowski jest najwyższym organem

Bardziej szczegółowo

można było mówić o spokoju. W tym numerze: Relacja z andrzejek w szkole, które odbyły się w formie dyskoteki,

można było mówić o spokoju. W tym numerze: Relacja z andrzejek w szkole, które odbyły się w formie dyskoteki, MIESIĘCZNIK SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. C.K. NORWIDA W DĄBRÓWCE WIEŚCI Cyprian Kamil Norwid Cyprian Kamil Norwid N U M E R I I I SZKOLNE L I S T O P A D 2 0 1 3 Z ŻYCIA SZKOŁY W TYM NUMERZE: Z życia szkoły

Bardziej szczegółowo

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy?

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy? Kogo podziwiasz dzisiaj, a kogo podziwiałeś w przeszłości? Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy? Jaka jest Twoja ulubiona potrawa? Czy wiesz

Bardziej szczegółowo

,, Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to,co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

,, Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to,co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Sprawozdanie z działań podjętych w Szkole Podstawowej nr 48 im. WOP w Szczecinie w ramach akcji,,podaruj Dzieciom Iskierkę Radości- Szczecińskie Szkoły Potrzebującym.,, Człowiek jest wielki nie przez to,

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ WYDARZEŃ SZKOLNYCH - plan pracy szkoły 2014/2015

KALENDARZ WYDARZEŃ SZKOLNYCH - plan pracy szkoły 2014/2015 1.09.2014r. godz. 9.00 DATA godz.10.00 kl. I SP WYDARZENIE Inauguracja roku szkolnego 75.rocznica wybuchu II wojny światowej, 70. rocznica Powstania Warszawskiego złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod

Bardziej szczegółowo