Wydarzenia Polsko-Niemiecki Geopark Łuk Mużakowa.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wydarzenia 2014. Polsko-Niemiecki Geopark Łuk Mużakowa. www.muskauer-faltenbogen.de"

Transkrypt

1 Wydarzenia 2014 Polsko-Niemiecki Geopark Łuk Mużakowa

2 Witamy w Geoparku Łuk Mużakowa W Narodowym, Europejskim i Globalnym Geoparku Łuk Mużakowa pod patronatem UNESCO jest wiele ciekawych rzeczy do odkrycia! Jego geologiczne bogactwo i nadzwyczajny, ukształtowany w unikalny sposób przez człowieka i górnictwo krajobraz kulturowy zachęcają do długich wędrówek i wycieczek rowerowych. Dokładnie Zbiornik powyrobiskowy w dawnej kopalni Babina 400 tajemniczych i kolorowych jezior i dziewicza przyroda oferują kwintesencję odpoczynku. Tradycyjne zakłady rzemieślnicze, nowoczesny przemysł szklarski i produkty regionalne oferują coś dla oka i podniebienia. Kulturowa różnorodność Geoparku wynika z jego położenia w sercu Europy, pośród trzech kultur, stanowiących kolorowy konglomerat tradycji i świąt. Poznajcie Państwo wraz z nami Geopark z jego wszystkimi odsłonami!

3 LUTY / / Oferta na ferie zimowe dla dzieci z Brandenburgii, Polski i Saksonii Geologia na wyciągnięcie ręki w Centrum GeoPrzygód w Döbern. W programie geologiczno-krajoznawcza podróż w czasie, wiadomości o powstaniu węgla brunatnego i innych skarbów Łużyc, eksperymenty, zajęcia z mikroskopem, obserwacja znalezisk i majsterkowanie! Od godz w odstępach co 2 godziny w Centrum Turystycznym, Döbern, Muskauer Straße 14 2 euro za dzieci, dorośli bezpłatnie Konieczne wcześniejsze zgłoszenie! IV Śnieżne Zabawy w Krauschwitz Wioska Lodowcowa Krauschwitz bawi się w śniegu! Zawody w sportach zimowych dla dzieci, wędrówki po Geoparku i gra w Smoczego Golfa wszyscy bawią się zimą! Zapewniamy posiłek. Od godz w Parku Fellera, Krauschwitz, Alte Schlossstraße 30 KWIECIEŃ Otwarcie sezonu w Geoparku Łuk Mużakowa Impreza otwarta dla przyjaciół Geoparku powiązana ze wspomnieniem poprzedniego sezonu i przedstawieniem najważniejszych wydarzeń w roku 2014, po zakończeniu wycieczka do nowo otwartej wieży widokowej w dawnej kopalni Babina. Godz w Masztalni w Parku Księcia Pücklera w Bad Muskau, Bad Muskau Wiosenne śpiewanie w Centrum Informacji Turystycznej Parku Głazów Narzutowych Chór Miejski z Weißwasser stworzy wiosenny nastrój. Godz , Park Głazów Narzutowych, Boxberg, OT Nochten, Parkstraße 7 Bilety do nabycia w Informacji Turystycznej w cenie 6 euro lub w kasie przed koncertem w cenie 8 euro. Cena biletu obejmuje także zwiedzanie parku.

4 Kawiarnia Literacka Temat: Peter Jokostra próba poznania poety ze Spremberga ( ). Godz , Bücherklause Kirchplatz, Spremberg Wstęp wolny Wielkanocne otwarcie sezonu Mużakowskiej Kolejki Leśnej Dworzec Mużakowskiej Kolejki Leśnej, Teichstraße, Weißwasser Rozkłady jazdy i ceny biletów na stronie Otwarcie sezonu w Muzeum Rzemiosła w Sagar Trasy tematyczne na terenie muzeum i prezentacje wszystkich działających maszyn. Oferty gastronomiczne. Godz w Muzeum Rzemiosła Handwerk- und Gewerbemuseum, Krauschwitz, OT Sagar, Skerbersdorfer Straße 68 Trak w Muzeum Sagar Normalne bilety wstępu Wielkanoc w Zwierzyńcu w Weißwasser Wielkanoc dla całej rodziny! Zapewniamy posiłek. Przez cały dzień w Zwierzyńcu, Weißwasser, Teichstraße 56 Normalne bilety wstępu Tradycyjny śpiew w dzielnicy Berg Przy ruinie kościoła w Berg zaśpiewa męskie stowarzyszenie śpiewacze Männergesangsverein 1845 e.v. Godz w parku Bergpark, Bad Muskau, przy ruinie kościoła Ogień czarownic w Weißwasser i okolicy Wielkie łużyckie święto majowe połączone z V Konkursem Tańca i Zespołów Muzycznych, tradycyjnym pochodem z lampionami, wielkim ogniskiem czarownic i tańcami w namiocie bankietowym. W dniu r. majówka w Parku Rozrywki w Weißwasser. Kolejne ogniska czarownic w okolicy Weißwasser.

5 Początek w dniu r. od godz , w dniu r. od godz MAJ Wielka Wiosenna Giełda Roślin Około 15 zakładów ogrodniczych i miłośników ogrodnictwa zaprezentuje szeroki asortyment roślin drzewiastych, bylin, roślin wrzosowatych i wiele rzadkich okazów. Godz , Park Głazów Narzutowych, Boxberg, OT Nochten, Parkstraße 7 Normalne bilety wstępu do parku II Mistrzostwa w Smoczym Golfie Unikatowa w skali całych Niemiec gra w Smoczego Golfa sprawi przyjemność całej rodzinie i będzie okazją do sportowego zaangażowania. Ten wynalazek z Krauschwitz sprawia po prostu frajdę! Gra odbywa się na polu z 18 dołkami. Zapewniamy posiłek. Godz , Krauschwitz, Alte Schlossstraße 30 Każdy może wziąć udział! Zgłoszenia do godz.14.00, opłata startowa: Wiosenna inauguracja Kolejki Leśnej Rozkłady jazdy i ceny biletów na stronie Przejażdżka rowerowa w Europejskim i Globalnym Geoparku Łuk Mużakowa Kulinarna przejażdżka rowerowa przez świat bajek do Wilczego Wzgórza i siedmiu koźlątek. Trochę inna wycieczka Mużakowska Kolejka Leśna rowerowa z koszyczkiem Czerwonego Kapturka wypełnionym winem, kozim serem, chlebem i regionalnymi owocami. Start o godz przy Centrum Informacji w Neiße-Malxetal, OT Jerischke, Jerischke Nr. 4 Wycieczka rowerowa z przystankami, 20 km, ok. 6 godzin, regionalny piknik Zgłoszenia: do r. w biurze Geoparku Łuk Mużakowa Mile widziane datki na Stowarzyszenie Wspierające! Na piknik prosimy zaplanować do 10.

6 Rozpalanie przy Starej Cegielni w Klein Kölzig Tradycyjne rozpalanie parowozu kolejki do transportu gliny dla przyjaciół Kolejki Cegielnianej oraz rowerzystów i wędrowców. Godz , Neiße-Malxetal, OT Klein Kölzig, An der Ziegelei 1 Datki na stowarzyszenie mile widziane! Święto Wniebowstąpienia w Koziej Zagrodzie w Pusack Święto Wniebowstąpienia w Koziej Zagrodzie w Pusack z muzyką, przekąskami i napojami. Od godz. 9.00, Neiße-Malxetal, OT Pusack, Pusack Podróż w blasku księżyca dla dzieci Rozkłady jazdy i ceny biletów na stronie Święto miasta Weißwasser Święto miasta Weißwasser na placu przed dworcem. Oprócz prezentacji muzyki na scenie odbędzie się sportowy festyn gier i zabaw oraz impreza dla dzieci w Zwierzyńcu w Weißwasser z licznymi niespodziankami i bogatym programem. Dla wszystkich grup wiekowych! Od godz , Weißwasser Polsko-Niemieckie Święto Parku Mużakowskiego Polsko-Niemieckie Święto Parku Mużakowskiego po obu stronach Nysy z bogatym programem na Czerwonej Łące, w Oranżerii, Zamku Nowym, przy Domku Angielskim i na Łące Zamkowej. Prezentacje kultury i muzyki zespołów folklorystycznych po polskiej stronie. Dalsze informacje dostępne w specjalnej publikacji KO J. Kokott śpiewa, recytuje i przedstawia teksty Erwina i Evy Strittmatter Godz , Sala Balowa Pałacu Kultury w Sprembergu, Spremberg Bilety: 6, dla członków stowarzyszenia 3

7 Dni Geoparku i Tydzień Geoparku w Europejskim i Globalnym Geoparku Łuk Mużakowa Liczne imprezy przybliżą Państwu wspaniały krajobraz i historię Geoparku. Czy to pieszo, czy rowerem, czy też specjalną kolejką parową na wycieczkach z przewodnikiem i na wykładach poznają Państwo cały obszar Geoparku. Start: sobota, r., od godz w różnych lokalizacjach w Geoparku Zapewniamy posiłki w różnych miejscach. Zgłoszenia: na oznaczone wycieczki w biurze Geoparku Dokładne godziny i lokalizacje podane są w broszurce informacyjnej Dni Geoparku. Bilet wstępu na imprezy specjalne CZERWIEC Festyn dziecięcy w Zwierzyńcu w Weißwasser Festyn z zabawami i muzyką dla dzieci. Zapewniamy posiłek. Godz w Zwierzyńcu, Weißwasser, Teichstraße 56 Dzieci wstęp wolny, dorośli normalne bilety wstępu Święto w gospodarstwie Strittmattera Podczas imprezy nastąpi przekazanie eksponatów z muzeum Ochsenkutschermuseum, znani aktorzy przeczytają fragmenty powieści Der Ochsenkutscher, zagra muzyka dęta, a dla dzieci przygotowano specjalny program. Od godz , Felixsee, OT Bohsdorf, Dorfstraße 35 Wstęp 5, dla dzieci wstęp wolny Święto w gospodarstwie w Bohsdorf

8 Święto Parku i Kwitnących Kwiatów w Kromlau Tradycyjne Święto Kwitnących Kwiatów w największym parku rododendronów w Niemczech. W programie bieg parkowy, dyskoteka, targi ogrodnicze, ponadto bogata oferta estradowa dla wszystkich bez względu na wiek oraz pokaz mody. Kromlauer Park, Parku Rododendronów w Kromlau Gablenz, OT Kromlau, Halbendorfer Straße 6 Informacje i ceny biletów wstępu na stronie Przejażdżka kolejką podczas Zielonych Świątek (Święto Parku i Kwitnących Kwiatów w Kromlau) Rozkłady jazdy i ceny biletów na stronie Niemiecki Dzień Młynów Okolicznościowe zwiedzanie poświęcone tematowi młynów, prezentacje wszystkich funkcjonujących urządzeń. Oferta gastronomiczna. Przez cały dzień w Muzeum Rzemiosła w Sagar, Krauschwitz, OT Sagar, Skerbersdorfer Straße 68 Normalne bilety wstępu Spacer wiosenny w Geoparku Łuk Mużakowa W poszukiwaniu gliny i żelaza w Keula i Krauschwitz wycieczka z przewodnikiem po Krauschwitz ze zwiedzaniem świadectw obróbki gliny Zbiornik powyrobiskowy kopalni Herrmann i żelaza. Start: godz przy Urzędzie Gminy, Krauschwitz, Geschwister-Scholl-Straße 100 trasa 8 km, ok. 3 godzin Datki na Stowarzyszenie Wspierające mile widziane. Wymagane zgłoszenie w biurze Geoparku!

9 VII Międzynarodowy Festiwal Dudziarzy Krajowi i zagraniczni dudziarze, zespoły i grupy folklorystyczne zaprezentują na dwóch scenach wspaniałą muzykę na różnych dudach wraz z tańcem i śpiewem. Przez cały dzień, Schleife, Plac w Ogrodzie Parafialnym (Organizator: Stowarzyszenie Regionalne Festiwal Dudziarzy Domowina i Związek Serbołużyczan Domowina). Informacje na stronie LIPIEC Przejażdżka Kolejką Leśną podczas letniego przesilenia Rozkłady jazdy i ceny biletów na stronie Dzień Brandenburgii Krajowe Święto Brandenburgii 2014 w Sprembergu zwanym Perłą Łużyc. Program estradowy, sportowy, zabawy dla dzieci i wiele atrakcji. Przez cały dzień na terenie miasta, Spremberg Święto Tuplic (Polska) Festiwal z lokalnymi zespołami wokalnymi, grupami dziecięcymi i hobbystami na wzgórzu przy ul. Kościuszki. Celem imprezy jest integracja i miłe spędzenie czasu. Dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie. Wzgórze Tuplickie, ul. Kościuszki SIERPIEŃ Sierpniowa przejażdżka Mużakowską Kolejką Leśną Rozkłady jazdy i ceny biletów na stronie

10 Geopark w rękach dzieci! Wędrówka przez Europejski i Globalny Geopark dla dzieci i dorosłych o młodzieńczej naturze O smokach, brązowym złocie i glinianych skorupach wędrówka dydaktyczna z grami i zabawami nad kolorowymi jeziorami do Smoczych Gór i wizytą u garncarza przybliży dzieciom w urozmaicony sposób przyrodę i geologię Łuku Mużakowa. Start: godz , gospoda Zur Linde, Krauschwitz, Bautzener Straße 26 ok. 7 8 km, ok. 4 godziny, dla dzieci od lat 5 Dzieci 3, dorosłe osoby towarzyszące wstęp wolny X Festiwal transnaturale/letnia baśń z telewizją MDR 2014 Dookoła jeziora Bärwalder See Informacje na stronie Święto Zwierzyńca w Weißwasser Bogaty program imprez dla całych rodzin i zabaw z dziećmi. Zapewniamy posiłek. Od. godz w Zwierzyńcu, Weißwasser, Teichstraße 56 Ceny biletów zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami WRZESIEŃ Przejażdżka Kolejką Leśną przy blasku księżyca dla romantyków Rozkłady jazdy i ceny biletów na stronie IX Ludowy Festyn Country Zwiedzanie gospodarstw, jazda konna dla dzieci, msza polowa, jedzenie i napoje i wiele innych atrakcji. Występy różnych zespołów i biesiady. Kozia Zagroda w Pusack

11 W dniu r. od godz , r. od godz w Koziej Zagrodzie w Pusack, Neiße-Malxetal, OT Pusack, Pusack Wędrówka W lesie i na wrzosowisku obszar dziedzictwa przyrodniczego Zschornoer Wald Wędrówka z leśniczym Gerdem Noackiem przez las Zschornoer Wald do kwitnących późnym latem w kolorze liliowym wrzosowisk. Godz przy Centrum Informacji Geoparku w Jerischke, Neiße-Malxetal, OT Jerischke, Jerischke Nr. 9 (impreza Niemieckiej Federalnej Fundacji Ochrony Środowiska (DBU) Naturerbe GmbH) Wędrówka rodzinna, 6 km, ok. 3 godziny Datki na Stowarzyszenie Wspierające mile widziane! Ogrodowy Festyn Kulinarny Zielony Książę zaprasza na III Ogrodowy Festyn Kulinarny Fundacji Park Księcia Pücklera w Bad Muskau. W sobotę w godz , w niedzielę w godz , Oranżeria w Parku Mużakowskim w Bad Muskau Wstęp zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Wielkie Święto Kolejki Leśnej Wielkie Święto Mużakowskiej Kolejki Leśnej z licznymi kursami okazjonalnymi i produktami regionalnymi na terenie Kolejki Leśnej i Dworca Muzealnego. Dalsze informacje na stronie VII Polsko-Niemieckie Święto Mostu gmin Neiße-Malxetal i Trzebiel Podczas Polsko-Niemieckiego Święta Mostu można skorzystać z przejażdżek powozami po obu stronach Nysy. Zabawy, sport i gry dla wszystkich niezależnie od wieku. O rozrywkę zadbają stowarzyszenia z obu gmin partnerskich. Od godz przy i na moście, Neiße-Malxetal, OT Zelz Weekend Historyczny z okazji Dzień Otwartych Zabytków Rozkłady jazdy i ceny biletów na stronie

12 Dzień Geotopu w Europejskim i Globalnym Geoparku Łuk Mużakowa Żółty piasek i niebieskie jeziorka polskoniemiecka wędrówka z przewodnikiem wśród jezior wokół Tuplic. Start: godz , Urząd Miasta, Łęknica, ul. Żurawska 1, stamtąd wspólny przejazd w kierunku Tuplic Wędrówka rodzinna, 8 km, ok. 4 godziny Datki na Stowarzyszenie Wspierające mile widziane! Zakończenie sezonu w Muzeum Rzemiosła w Sagar Trasy tematyczne po terenie muzeum i pokazy wszystkich funkcjonujących maszyn. Oferty gastronomiczne. Godz w Muzeum Rzemiosła, Krauschwitz, OT Sagar, Skerbersdorfer Straße 68 Normalne bilety wstępu VII Spotkania Chórów Od 12 do 15 chórów z regionu wystąpi w najpiękniejszych miejscach parku. Godz w Łużyckim Parku Głazów Narzutowych, Boxberg, OT Nochten, Parkstraße Wielka Jesienna Giełda Roślin Około 15 zakładów ogrodniczych i miłośników ogrodnictwa zaprezentuje szeroki asortyment roślin drzewiastych, bylin, roślin wrzosowatych i wiele rzadkich okazów. Godz w Łużyckim Parku Głazów Narzutowych, Boxberg OT Nochten, Parkstraße 7 Normalne bilety wstępu

13 Święto w łużyckiej zagrodzie Njepilahof w Rohne Zwiedzanie gospodarstwa, wiejski targ, biesiada i program towarzyszący w gospodarstwie serbołużyckiego chłopa małorolnego Njepila w Rohne. Kulinarne niespodzianki. Od godz w gospodarstwie Njepilahof, Schleife, OT Rohne, Dorfstraße X Historyczny Targ Garncarski w Sprembergu Urozmaicony program targu z pokazami garncarskimi i występami wędrownych śpiewaków. Od godz. 9.00, Spremberg PAŹDZIERNIK Targ garncarski w Sprembergu Jesienna przejażdżka zakończenie sezonu Kolejki Leśnej Rozkłady jazdy i ceny biletów na stronie GRUDZIEŃ Jarmark Bożonarodzeniowy w Weißwasser III wspaniały jarmark bożonarodzeniowy na rynku w Weißwasser z bogatym programem kulturalnym i wieloma specjalnymi ofertami dla dzieci. Codziennie w godz , Weißwasser Przejażdżki ze Świętym Mikołajem Kolejką Leśną do Kromlau Rozkłady jazdy i ceny biletów na stronie Jarmark Bożonarodzeniowy z grzanym winem w Sprembergu Jarmark z muzyką na żywo, programem dla dzieci i Świętym Mikołajem. Codziennie od godz. 9.00, Spremberg

14 VI Jarmark Bożonarodzeniowy w Starej Cegielni w Klein Kölzig Jarmark bożonarodzeniowy w Starej Cegielni Przy grzanym winie, pączkach serowych, świątecznym keksie, grillowanych potrawach i Świętym Mikołaju opowiadane i przedstawiane będą historie i impresje z cegielni w Klein Kölzig. Zwiedzanie cegielni i przejażdżki kolejką cegielnianą w zimowym krajobrazie. Od godz na terenie Starej Cegielni, Neiße-Malxetal, OT Klein Kölzig, An der Ziegelei 1 Datki na Stowarzyszenie Wspierające mile widziane! Przez cały rok Zwiedzanie Geoparku Łuk Mużakowa Czy to pieszo, czy rowerem lub autobusem, czy też zabytkową Kolejką Leśną nasi przewodnicy po Geoparku dostosują się do Państwa indywidualnych tematycznych życzeń (daty na kolejnej stronie). Wakacje Zwiedzanie i eksperymenty, majsterkowanie i badania geologiczno-mineralogiczne w Centrum GeoPrzygód w Döbern. Dla dzieci od wieku przedszkolnego. Daty i godziny będą odpowiednio wcześniej publikowane na stronie internetowej (www.muskauer-faltenbogen.de) Zwiedzanie Muzeum Regionalnego Heidebauernmuseum W regionie przełomu Nysy w środku Łuku Mużakowa znajduje się gospdarstwo rolne. Rolnicy rozwinęli tu szczególne formy produkcji, dopasowane do Ciasto z pieca opalanego drewnem bardzo zmiennych warunków glebowych. W małym muzeum przedstawione są szczególne formy produkcji rolnej i oryginalne narzędzia pracy. Zgłoszenia pod numerem telefonu Na miejscu oferowane są typowe lokalne przekąski. Dalsze informacje na stronie

15 Przewodnicy po Geoparku w Saksonii, Brandenburgii i Polsce 15 polskich i niemieckich przewodników oferuje przez cały rok wycieczki po unikalnym krajobrazie kulturowym Europejskiego i Globalnego Geoparku Łuk Mużakowa. Jako certyfikowani przewodnicy przekazują niezapomniane i unikatowe wiadomości o 20 milionach lat historii Ziemi, 600 lat historii wydobycia surowców i 200 lat historii przemysłu oraz o wspaniałym terenie rekreacyjnym z lasami i jeziorami. Zgłoszenia: Dane kontaktowe po polskiej stronie: Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa Wojska Polskiego Łęknica Tel.: Dane kontaktowe po niemieckiej stronie: Geopark Muskauer Faltenbogen Geschäftsstelle Muskauer Straße Döbern Tel.: Fax: Mobil: Na wszystkich wycieczkach pieszych i rowerowych należy pamiętać o odpowiednim obuwiu i dobranym do pogody ubraniu oraz wystarczającym prowiancie i napojach! Po wcześniejszym zamówieniu możliwe jest w ograniczonym zakresie wypożyczenie rowerów. Nasi przewodnicy czekają na Państwa!

16 Zapraszamy do Polsko-Niemieckiego Geoparku Łuk Mużakowa! Dalsze informacje o Geoparku dostępne są w Centrum Informacji w Döbern (pon. pt. w godz ) lub w centrach informacji turystycznej w regionie. Geoparkbüro Muskauer Faltenbogen Geschäftsstelle Muskauer Straße Döbern Tel / -13 / -14 Wydawca: Biuro Geoparku Łuk Mużakowa Zdjęcia: Biuro Geoparku Łuk Mużakowa, K. Jagiełło, N. Sauer, Handwerk- und Gewerbemuseum Sagar, Waldeisenbahn Muskau, Erwin-Strittmatter-Verein e.v. / H.-W. Dobberstein, SKZ Schleife, C. Rudolf, Ziegenhof Pusack GbR, Findlingspark Nochten, G. Kurzner, Klein Kölziger Ziegeleibahn e.v., D. Jurtz Tłumaczenie: Jerzy Bielerzewski

DLA WIELU NAJPIĘKNIEJSZE MIASTO NIEMIEC

DLA WIELU NAJPIĘKNIEJSZE MIASTO NIEMIEC DLA WIELU NAJPIĘKNIEJSZE MIASTO NIEMIEC Serdecznie witamy w mieście, będącym dla wielu najpiękniejszym miastem Niemiec Podczas pierwszej wizyty w Görlitz wielkie wrażenie zrobi na Państwu różnorodność

Bardziej szczegółowo

Informator Turystyczny

Informator Turystyczny Noclegi Informator Turystyczny T rzygwiazdkowy hotel Cesarskie Ogrody to zabytkowy 100 letni budynek, położony w dzielnicy uzdrowiskowej w Świnoujściu, otoczony własnym parkiem, w odległości około 600

Bardziej szczegółowo

KATALOG OFERT PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH Z WARMII I MAZUR 2014 ROK. Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA

KATALOG OFERT PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH Z WARMII I MAZUR 2014 ROK. Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA KATALOG OFERT PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH Z WARMII I MAZUR 2014 ROK Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA KATALOG OFERT PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH Z WARMII I MAZUR 2014 ROK Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA Opracowanie

Bardziej szczegółowo

Zupełnie na zachodzie Austrii w Vorarlbergu, w pobliżu granicy z Niemcami i Szwajcarią, niedaleko od jeziora Bodeńskiego leży rejon Bregenzerwald.

Zupełnie na zachodzie Austrii w Vorarlbergu, w pobliżu granicy z Niemcami i Szwajcarią, niedaleko od jeziora Bodeńskiego leży rejon Bregenzerwald. Informacje polski Region Rodzina Karta Gościa Bregenzerwald Wędrówki Wędrówki tematyczne Różnorodność sportów /Outdoor Tereny narciarskie Szkółki narciarskie Akcja Śnieg dla Dzieci Biegi na nartach Zimowe

Bardziej szczegółowo

Gołuchów odkryj swój. Ziemski Raj

Gołuchów odkryj swój. Ziemski Raj Gołuchów odkryj swój Ziemski Raj Atrakcje turystyczne... historia liczy ponad 400 lat. We wnętrzu, znajduje się wyjątkowa kolekcja waz greckich, rzeźby, malar- Gmina Gołuchów, leżąca w południowej Wielkopolsce,

Bardziej szczegółowo

VisitDenmark. ANIA- Wpadnij do sąsiadów! Bornholm. dodatek specjalny. www.visitdenmark.pl

VisitDenmark. ANIA- Wpadnij do sąsiadów! Bornholm. dodatek specjalny. www.visitdenmark.pl ANIA- Wpadnij do sąsiadów! VisitDenmark www.visitdenmark.pl Bornholm dodatek specjalny 5 15 28 5 10 11 12 14 15 27 28 30 32 34 35 36 38 40 42 Odwiedź Danię Kopenhaga - miasto wiecznie młode WOKÓŁ KOPENHAGI

Bardziej szczegółowo

WSTĘP. Szanowni Państwo,

WSTĘP. Szanowni Państwo, WSTĘP Szanowni Państwo, Trzymacie Państwo w rękach przewodnik Dolnośląskiej Karty Turystycznej pilotażowego programu oferującego jego uczestnikom atrakcyjne promocje w ponad 60 miejscach na Dolnym Śląsku.

Bardziej szczegółowo

Katalog Produktów Turystycznych Północno-Wschodniej Polski Inwestycja w kadry turystyki Podlasia i Mazur szansą dla rozwoju produktów turystycznych

Katalog Produktów Turystycznych Północno-Wschodniej Polski Inwestycja w kadry turystyki Podlasia i Mazur szansą dla rozwoju produktów turystycznych Katalog Produktów Turystycznych Północno-Wschodniej Polski Inwestycja w kadry turystyki Podlasia i Mazur szansą dla rozwoju produktów turystycznych Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach

Bardziej szczegółowo

nr 3, maj 2014 wroclawianin 3,5 mln zł na sport najmłodszych Dolnoślązaków Dłuuugi weekend Czy banki dyskryminują panie?

nr 3, maj 2014 wroclawianin 3,5 mln zł na sport najmłodszych Dolnoślązaków Dłuuugi weekend Czy banki dyskryminują panie? Tereny wokół Hali Stulecia to jedno z ulubionych miejsc wrocławian, w których spędzają czas wolny i się relaksują. Na pewno nie trzeba będzie nikogo specjalnie zachęcać, by wybrał się w długi majowy weekend

Bardziej szczegółowo

KWARTALNIK TURYSTYCZNA BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY

KWARTALNIK TURYSTYCZNA BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY KWARTALNIK TURYSTYCZNA BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY nr 4/2014 w tym numerze: CO, GDZIE, KIEDY W 2015r? W styczniu, lutym, marcu czytaj str. 2 W kwietniu, maju, czerwcu czytaj str. 3 W lipcu, sierpniu, wrześniu

Bardziej szczegółowo

PROJEKT. Programu Rozwoju Lubuskiej Turystyki do 2020 roku Cz. I analityczno-audytowa WERSJA 3.0

PROJEKT. Programu Rozwoju Lubuskiej Turystyki do 2020 roku Cz. I analityczno-audytowa WERSJA 3.0 PROJEKT Programu Rozwoju Lubuskiej Turystyki do 2020 roku Cz. I analityczno-audytowa WERSJA 3.0 Spis treści Spis treści......... 2 1. Wstęp do części analityczno-audytowej audytowej...... 3 1. Diagnoza

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Dzwoniąc z zagranicy, wszystkie telefony należy poprzedzić prefiksem +48. Jak dojechać do Warszawy? 2. zielona warszawa 45

Spis treści. Dzwoniąc z zagranicy, wszystkie telefony należy poprzedzić prefiksem +48. Jak dojechać do Warszawy? 2. zielona warszawa 45 Warszawa w skrócie Spis treści fot. PZ Studio Jak dojechać do Warszawy? 2 Jak poruszać się po Warszawie? 3 Informacja turystyczna 7 Informacje praktyczne 8 Noclegi 12 Atrakcje turystyczne 15 SALE KONCERTOWE,

Bardziej szczegółowo

Katalog Ofert. Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA. Nidzica, 2013 rok

Katalog Ofert. Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA. Nidzica, 2013 rok Katalog Ofert Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA Nidzica, 2013 rok 1 Opracowanie: www.cdpp.org.pl Nakład: 1500 egzemplarzy Nidzica, 2013 rok Katalog Ofert Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA Projekt OWES współfinansowany

Bardziej szczegółowo

Opracowanie i wydanie materiałów promocyjnych dla obszaru objętego działaniem Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju.

Opracowanie i wydanie materiałów promocyjnych dla obszaru objętego działaniem Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju. Zadania do realizacji w ramach Schematu II Pilotażowego Programu Leader + (lata 2006 2008) na terenie gmin: Tuchów, Gromnik, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny. Opracowanie i wydanie materiałów

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR TURYSTYCZNY. województwa podlaskiego

INFORMATOR TURYSTYCZNY. województwa podlaskiego INFORMATOR TURYSTYCZNY województwa podlaskiego Białystok 2011 Spis treści HISTORIA W ZARYSIE 5 BIAŁYSTOK STOLICA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO 7 Spacer po Białymstoku 7 Białystok kolebka esperanto 3 Gościnny

Bardziej szczegółowo

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Publikacja współfinansowana ze środków

Bardziej szczegółowo

Samorz¹dowy. Orêdownik. Gościniec Choryń. lipiec/2011

Samorz¹dowy. Orêdownik. Gościniec Choryń. lipiec/2011 Samorz¹dowy Orêdownik Miasta Koœciana Nr 51 lipiec/2011 Gościniec Choryń W sobotę 16 lipca br. miało miejsce otwarcie nowo wyremontowanej świetlicy w Choryni. W ramach inwestycji wykonano m.in. plac z

Bardziej szczegółowo

Pakiety turystyczne Obszaru Zielonego Serca Pomorza

Pakiety turystyczne Obszaru Zielonego Serca Pomorza Pakiety turystyczne Obszaru Zielonego Serca Pomorza Opracowanie zrealizowane na zlecenie Fundacji Partnerstwo Dorzecze Słupi Przez Doradztwo i Szkolenia TREK Jacek Zdrojewski Gdańsk Krzynia 2012 r. 1.

Bardziej szczegółowo

XXIV Święto Trzech Braci już za nami

XXIV Święto Trzech Braci już za nami 20 czerwca 2014 Nr 13 (836) XXIV Święto Trzech Braci już za nami Gwiazda ŚTB, Ray Wilson, zaserwował publice prawdziwą muzyczną ucztę. Święto zainaugurowały władze miast oraz przedstawicielki instytucji

Bardziej szczegółowo

Spis treści: wycieczki 3 - dniowe Puszcza Notecka - Mierzyn + MRU - SURVIVAL!!!... str. 31 Ślesin - Kruszwica - Licheń... str. 31

Spis treści: wycieczki 3 - dniowe Puszcza Notecka - Mierzyn + MRU - SURVIVAL!!!... str. 31 Ślesin - Kruszwica - Licheń... str. 31 Spis treści: wycieczki 1 - dniowe Biskupin - Festyn Archeologiczny... str. 4 Biskupin - Rogowo - Zaurolandia... str. 4 Cicha Góra - Klimkowa Osada... str. 5 Kluczewo - W starej chacie u Kowala... str.

Bardziej szczegółowo

2 REGION KOTLINA JELENIOGÓRSKA

2 REGION KOTLINA JELENIOGÓRSKA 2 INFORMATORIUM grudzień - luty 2013/14 JELENIA GÓRA GOPR Telefony alarmowe 985, 601 100 300 Jelenia Góra 075/75 247 34 Karpacz 075/76 16 533 Szklarska Poręba 075/717 33 93, Informacje o pogodzie 075/64

Bardziej szczegółowo

nr 1/2008 restauracje W Y D A W C A : W O R L D T R A D E C E N T E R P O Z N A Ń

nr 1/2008 restauracje W Y D A W C A : W O R L D T R A D E C E N T E R P O Z N A Ń nr 1/2008 i n f o r m a t o r m i e j s k i h o t e l e restauracje p u b y, k i n a t e a t r y W Y D A W C A : W O R L D T R A D E C E N T E R P O Z N A Ń s. 4 s. 6, 8, 10, 16 s. 12 s. 14 s. 21 Poznawanie

Bardziej szczegółowo

BESKIDY lato 2012 / www.it.beskidy.pl 1

BESKIDY lato 2012 / www.it.beskidy.pl 1 lato 2012 / www.it..pl 1 w numerze: strona 22 strona 40 strona 30 strona 44 strona 32 na okładce: Beskid sądecki Zdjęcie: Zbigniew Poraniewski strona 50 2 www.it..pl / BESKIDY lato 2012 BESKIDY lato 2012

Bardziej szczegółowo

BIULETYNINFORMACYJNY

BIULETYNINFORMACYJNY NR 4/2012 BIULETYNINFORMACYJNY P O D L A S K I E J R E G I O N A L N E J O R G A N I Z A C J I T U R Y S T Y C Z N E J W NUMERZE: Trasy rowerowe Polski Wschodniej str. 2 Meczety i mizary uznane za pomniki

Bardziej szczegółowo

Turysto czy Ci nie żal...

Turysto czy Ci nie żal... W tym numerze: Teatry na murawie Przedstawiciele jeleniogórskich teatrów: im. C. K. Norwida i Zdrojowego Teatru Animacji korzystając z okazji, że w Polsce trwa gorączka Euro, i publiczność zamiast na scenę

Bardziej szczegółowo

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny 3 Rodzinny Magazyn Trójmiasta 3 (33) 2015 numer wydanie specjalne WYDANIE SPECJALNE egzemplarz bezpłatny Atrakcyjne Pomorze 37 QR CODE Wygenerowano na www.qr-online.pl Skimboarding jest sportem wodnym,

Bardziej szczegółowo

Biało-Czerwoni na weekend wpadną do Warki

Biało-Czerwoni na weekend wpadną do Warki tygodnik BEZPŁATNy NR 18 (425) 16 maja 2013 Biało-Czerwoni na weekend wpadną do Warki warka Reprezentacja Polski przygotuje się do starć z Liechtensteinem i Mołdawią w hotelu Sielanka nad Pilicą. Piłkarze

Bardziej szczegółowo

WYGRAJ ZAMEK RYN DLA RODZINY GŁOSUJ NA MAZURY CUD NATURY! CZYT. STR. 3-5 WEEKENDOWY POBYT W HOTELU

WYGRAJ ZAMEK RYN DLA RODZINY GŁOSUJ NA MAZURY CUD NATURY! CZYT. STR. 3-5 WEEKENDOWY POBYT W HOTELU PRZEWODNIK PO WARMII I MAZURACH PRZEWODNIK PO WARMII I MAZURACH PRZEWODNIK PO WARMII I MAZURACH NA WARMII I MAZURACH NIE MOŻNA SIĘ NUDZIĆ. NASZ REGION WARTO POZNAĆ, OBIERAJĄC JEDEN ZE SZLAKÓW: 10-15 SZLAK

Bardziej szczegółowo

Nasza Trójwieœ. Trójwieœ. Nasza. www.istebna.eu. Bruclik dla Krzysztofa Kukuczki z Istebnej. XI Zawody Furmanów. XIX Bal Góralski w Koniakowie

Nasza Trójwieœ. Trójwieœ. Nasza. www.istebna.eu. Bruclik dla Krzysztofa Kukuczki z Istebnej. XI Zawody Furmanów. XIX Bal Góralski w Koniakowie Nasza INFORMATOR RADY I URZĘDU GMINY Trójwieœ www.istebna.eu NR 2 (223) ROK XX Luty 2012 r. ISSN 1506-0470 Nakład 1200 egz. cena 1,50 (w tym 23% VAT) Bruclik dla Krzysztofa Kukuczki z Istebnej IT w Istebnej

Bardziej szczegółowo