z :17

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "z 8 2007-06-30 18:17"

Transkrypt

1 :: Podłączenie PlayStation 2 do sieci LAN oraz do Internetu Artykuł dodany przez: KoDa ( :47:51) Podłączenie PS2-ki do sieci LAN oraz Internetu ostatnio jest bardzo często powtarzającym się pytaniem na róŝnych forach. Mam nadzieję, Ŝe Artykuł ten wyjaśni wam wiele niejasności związanych z tym tematem w razie jakiś problemów będę aktualizował ten opis. Będę się odwoływał teŝ do opisów zamieszczonych na innych stronach mam nadzieję, Ŝe ich Autorzy nie będą mieli mi tego za złe ;) Rozdział I - Podłączenie do Sieci Lokalnej Podłączenie naszej konsoli do Sieci Lokalnej nie dość, Ŝe moŝe być nam potrzebne do późniejszego udostępnienia jej Internetu to moŝemy dzięki temu korzystać z programów typu ExecFTP (serwer FTP dla PS2 do wymiany plików wcześniejszy artykuł) lub HDLDump (wgrywanie gier na dysk przez sieć LAN) gdy oczywiście posiadamy Dysk Twardy w konsoli. Zaczynamy: MoŜemy wpiąć naszą konsole do sieci na dwa sposoby: 1.Połączyć ją bezpośrednio z naszym komputerem PC. 2.Kupić Switch (lub Hub) i podłączyć do niego komputer (lub komputery) oraz PS2 (lub więcej konsol). Oczywiście Ŝeby w ogóle zacząć cokolwiek robić musimy posiadać (bez względu na sposób połączenia który wybierzemy): Konsolę PlayStation 2 z Network Adapterem lub PSTwo (NA jest wbudowane) Komputer PC razem z kartą sieciową (zdjęcie przykładowej karty sieciowej poniŝej)

2 Oraz oczywiście kabel sieciowy razem z zaciśniętymi końcówkami typu RJ45 zgodnie do metody połączenia którą wybierzemy (o tym za chwilę) Teraz musimy zadać sobie pytanie którą z podanych przeze mnie metod połączenia wybierzemy. 1.Połączenie bezpośrednie komputera z konsolą jest najtańsze jednak czasem sprawia ono trudności (o których za chwile) 2.Połączenie z wykorzystaniem switcha (lub wbudowanego switcha w routerze) jest droŝsze ale najczęściej bezproblemowe. Gdy wybierzemy sposób nr.1: Najpierw musimy kupić odpowiednią ilość kabla (tyle ile będziemy potrzebowali) ok. ale jakiego kabla? Oczywiście chodzi o kabel sieciowy a dokładniej kabel UTP kategorii 5e (na zdjęciu poniŝej). Kabel ten moŝemy kupić np. na Allegro, giełdzie i sklepach elektroniczno-komputerowych. Oraz takŝe wtyczkę którą nasz kabel powinien być zakończony.

3 UWAGA W PRZYPADKU GDY KUPILI MY Network Adapter DO DUśEJ KONSOLI NIE MOśEMY WYKORZYSTAĆ DO TEJ METODY KABLA DODANEGO DO ZESTAWU. PoniewaŜ jest to kabel prosty, a my potrzebujemy kabla z przeplotem (crossover) Jak juŝ wspomniałem potrzebujemy zacisnąć wtyczki metodą crossover MoŜemy to zrobić na dwa sposoby: MoŜemy udać się z naszym kablem i wtyczkami do np. jakiegoś serwisu komputerowego i poprosić o zaciśnięcie wtyczek z przeplotem lub teŝ kupić gotowy kabel razem z wtyczkami odpowiednio zaciśniętymi (np. na Allegro czasem są takie aukcje). MoŜemy teŝ sami zacisnąć te wtyczki. Do tego posłuŝy nam tzw. zaciskarka (na zdjęciu poniŝej) i zrobimy to wg. schematu który teŝ znajduję się poniŝej.

4 Oczywiście interesuje nas Połączenie krzyŝowe. Jeśli jednak nigdy nie mieliśmy z tym nic do czynienia radzę pozostawić to specjalistom ;) Gdy juŝ wszystko powyŝsze mamy za sobą moŝemy przejść do konfiguracji. We właściwościach karty sieciowej (Protokół TCP/IP) musimy podać Adres IP oraz maskę podsieci (Brama oraz DNSy w przypadku samego połączenia LAN nie są nam potrzebne) Np. wg. obrazka powyŝej. Kiedy np. chcemy uruchomić serwer FTP dla PS2 moŝemy pozostawić domyślne IP przypisane konsoli ( ) lub zmieniać je wg. własnego uznania lecz pamiętając Ŝeby adresy IP naleŝały do tej samej sieci (np. PC [ ] PS [ ] ) Gdy wybierzemy sposób drugi (metoda z wykorzystaniem switcha) to oprócz rzeczy które są wymienione powyŝej potrzebujemy samego switcha ;)

5 Jeśli zaś chodzi o kabel wystarczy, Ŝe zaciśniemy skrętki wg schematu Połączenia zgodnego czyli kabel prosty (schemat powyŝej) lub gdy kupiliśmy NA do duŝej konsoli po prostu moŝemy wykorzystać dodany tam kabel (jeśli jego ilość nam odpowiada). Konfiguracja w Protokole TCP/IP jest taka sama jak powyŝej. Gdy połączyliśmy konsolę z PC bezpośrednio i uruchomiliśmy na PS2 np. serwer FTP (chodzi o włączenie Network Adaptera) to na PC powinniśmy zobaczyć : Oczywiście ten obrazek moŝe się nieco róŝnić od tego co u siebie zobaczycie ;) Jeśli wystąpią jakieś problemy zobaczycie ikonę taką jak na obrazku poniŝej. W takim przypadku zapraszam na nasze Forum. Jednak jeśli postępowaliście zgodnie z tym opisem nie powinno być Ŝadnych problemów. Rozdział II Podłączenie konsoli do Internetu i Udostępnianie połączenia Internetowego dla naszej konsoli. Po co w konsoli Internet? - KaŜdy kto chce grać Online na pewno musi się zapoznać z tym rozdziałem. Zaczynamy: Na początku musimy wiedzieć jakie łącze posiadamy. Nie chodzi tu o prędkość (choć to teŝ jest waŝne) lecz o typ połączenia. MoŜe to być:

6 - Neostrada lub Chello (Modem USB lub LAN) - DSL - SDI lub ISDN - Sieć osiedlowa (LAN) Oczywiście o zwykłym połączeniu modemowym raczej nie będziemy mówić bo jest ono zbyt wolne (wg. zaleceń Sony przepustowość łącza podpiętego pod NA powinna wynosić min. 128 kbps) Podobnie jak w poprzednim rozdziale moŝemy to wykonać na trzy sposoby: Sposobem najtańszym czyli bezpośrednie podpięcie modemu lub kabla sieciowego do NA (oczywiście jeśli modem jest podłączany poprzez kartę sieciową) Sposobem nieco droŝszym czyli udostępnienie połączenia Internetowego na komputerze dla PS2. Sposobem najdroŝszym czyli zakupienie Routera z wbudowanym switchem. Postaram się przybliŝyć wam kaŝdy z tych sposobów, jednak nie będę opisywał procesu konfiguracji NADa poniewaŝ sądzę, Ŝe po przeczytaniu tego opisu powinno być to dla was bardzo łatwe ;) W razie problemów polecam zapoznać się z tekstem zamieszczonym na Gdy zdecydujemy się na metodę pierwszą musimy pamiętać o tym, Ŝe modem który chcemy podłączyć do PS2 musi być podłączany przez kabel sieciowy (RJ45) czyli musi być podłączony do Network Adaptera modemy USB nie są obsługiwane przez PS2. Wystarczy, Ŝe wpiszemy dane które dostarczył nam Provider (nasz usługodawca) i juŝ powinno działać. Gdy zdecydujemy się na metodę drugą (czyli udostępnianie Internetu za pomocą komputera PC) to sprawa wygląda następująco: Gdy posiadamy łącze typu DSL lub jesteśmy w Sieci Lokalnej: Gdy posiadamy łącze typu Neostrada (modem USB), SDI lub ISDN MoŜemy teŝ wykorzystać programy słuŝące do udostępniania Internetu np. WinRoute: Do tych opisów chciałbym jednak dodać jedną rzecz: Mianowicie nie przesadzajmy z Firewallem poniewaŝ mogą wystąpić problemy podczas konfiguracji NADa (test połączenia) Teraz czas powiedzieć coś o trzecim sposobie udostępnienia Internetu dla naszej konsoli. Dzięki Routerowi połączymy konsolę i nasz komputer w sieć LAN i dodatkowo w prosty sposób udostępnimy Internet dla obu urządzeń jednak jest to najdroŝsze rozwiązanie.

7 Gdy kupujemy Router nie bez znaczenia jest jakie łącze posiadamy. Oczywiście od tego są sprzedawcy w sklepach Ŝeby doradzić który jest odpowiedni dla naszego łącza. Konfiguracja jest banalna wystarczy, Ŝe znamy parametry naszego łącza które powinniśmy otrzymać od Providera i moŝemy zabierać się do konfiguracji. Oczywiście powinna juŝ być wcześniej wykonana sieć LAN łącząca Router (który ma zwykle wbudowany switch) z PS2 oraz komputerem (Rozdział I). Konfiguracja samego routera jak juŝ wspomniałem jest bardzo prosta i odbywa się poprzez przeglądarkę internetową. Nie sądzę Ŝeby był ktoś kto z instrukcją (która jest napisana bardzo wyraźnie krok po kroku) w ręku by sobie nie poradził. Jednak gdyby ktoś z was miał z tym jakiś problem zapraszam na nasze Forum. Jeśli chciałbyś coś dodać lub widzisz jakieś błędy w tym Artykule napisz o tym na naszym Forum. Pisz teŝ gdy masz jakieś problemy z podłączeniem konsoli do sieci LAN lub Internetu. Temat na Forum dotyczący tego zagadnienia:

8 KoDa PlayStationWorld Team Artykuł znajdował się pod adresem: