GALA MŁODYCH PRZEDSIĘBIORCZYCH Warszawa, 15 czerwca 2015 OPISY PROJEKTÓW

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "GALA MŁODYCH PRZEDSIĘBIORCZYCH Warszawa, 15 czerwca 2015 OPISY PROJEKTÓW"

Transkrypt

1 GALA MŁODYCH PRZEDSIĘBIORCZYCH Warszawa, 15 czerwca 2015 OPISY PROJEKTÓW Zespół 1 Projekt w I semestrze programu: Nasze Małe Verdun śladami uczestników I wojny światowej w Beskidach Projekt w II semestrze programu: Bistro "Repedka" Szkoła: Zespół Szkół w Rzepedzi. Gimnazjum Opiekun: Jolanta Wewiurska Zespół: Wiktoria Bielec, Karolina Wancewicz, Kinga Świerad, Katarzyna Wancewicz i Dorota Wiktor Ekspert: Ernest Wagner, Grupa Hemnes W ramach udziału w I części programu postanowiłyśmy, że zorganizujemy wycieczkę pt. Nasze Małe Verdun - śladami uczestników I wojny światowej w Beskidach. Naszym celem było nie tylko uczczenie setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, ale także odwiedzenie bardzo atrakcyjnych miejsc związanych z I wojną światową, które znajdują się niezbyt daleko od naszego miejsca zamieszkania, a których nie znamy i poznanie ich historii. W II części programu - założyłyśmy Bistro Repedkę. Przedmiot działalności jest efektem burzy mózgów. Pomysły miałyśmy przeróżne, ale następnie eliminowałyśmy to, co w naszej miejscowości i najbliższej okolicy już jest, a szukałyśmy tego, czego mieszkańcom Rzepedzi i okolic brakuje. Brałyśmy pod uwagę oczywiście usługi, na które będzie popyt, a nam świadczenie ich przyniesie zyski. Pomysł stworzenia firmy Bistro Repedka narodził się z myślą o miejscowej i okolicznej ludności, turystach, lokalnych i okolicznych firmach i zakładach przemysłowych. Naszą inspiracją były także nasze potrzeby i zainteresowania. Miejscowe bistro, a zarazem firma kateringowa swą ofertę kierują między innymi do ludzi pracujących w największym u nas zakładzie przemysłowym Nowym Stylu pracownicy chętnie podczas ciężkiej pracy zjedzą coś ciepłego i pożywnego. Nie zapominamy także o turystach i wszystkich tych, którzy odwiedzają nasz region i chcą poznać jego tradycję i kuchnię, a dodamy, że mieszkamy na terenie Gminy Komańcza, na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Udział w projekcie traktujemy jako ciekawe doświadczenie, dzięki któremu pogłębiłyśmy swoją wiedzę i umiejętności w zakresie ekonomii, a dokładnie przedsiębiorczości. Wiemy już, gdzie należy się udać, żeby założyć własną firmę, potrafimy przeprowadzić badanie rynku oraz opracować strategię marketingową.

2 Przekonałyśmy się także, jak ważna do rozwoju biznesu i zarabiania pieniędzy jest odpowiednia reklama, dlatego przeprowadziłyśmy dwie duże akcje promocyjne: Smacznie, zdrowo, kolorowo i Witaminowa bomba. W czasie pracy nad projektem najbardziej spodobało nam się to, że mogłyśmy przez kilka miesięcy poczuć się jak prawdziwi przedsiębiorcy. W trakcie realizacji zadań odwiedziłyśmy wiele instytucji, osób, które pozwalały nam zgłębiać tajniki przedsiębiorczości. Największym wsparciem dla nas była p. Jola Wewiurska, która jest jednocześnie naszym nauczycielem WOS-u i opiekunem projektu. Pomocą służyli także nasi rodzice i koleżanki z klasy. Pracą zespołu kierował lider Dorota. W trakcie realizacji nie było zatem poważniejszych trudności i problemów. Więcej o naszych projektach na blogu: Podczas wykonywania wszystkich zadań zawsze towarzyszyła nam dobra zabawa, dzięki temu zakładanie i prowadzenie firmy zapamiętamy jako przyjemność. Stwierdzamy zgodnie, że Młodzi Przedsiębiorczy to najciekawszy projekt, w jakim brałyśmy udział. Zespół 2 Projekt w I semestrze programu: Wycieczka do Krakowa Doceniając pokój i Inspiracje Projekt w II semestrze programu: Sklep z materiałami plastycznymi Szkoła: Zespół Szkół im. Stanisława Ligonia w Truskolasach - Gimnazjum Opiekun: Marlena Macherzyńska Zespół: Kinga Hyra, Paulina Machura, Magdalena Portka, Izabela Kmieć, Wiktoria Nogal, Magdalena Drynda Ekspert: Stanisław Gorący, Narodowy Bank Polski W I części programu przygotowałyśmy harmonogram, budżet i plakat dwudniowej wycieczki do Krakowa dla naszych szkolnych rówieśników pod hasłem Doceniając pokój. Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy uczniów na temat I wojny światowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Poprzez realizację wycieczki chciałyśmy przybliżyć pamięć o wydarzeniach, które przed wiekiem kształtowały świat. Chciałyśmy też, aby uczniowie naszej szkoły uświadomili sobie, jak poważną sprawą jest wojna, jakim trudem i wysiłkiem Polacy musieli się wykazać, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Pokolenie XXI w. źle interpretuje znaczenie słowa,,wojna '', odbiera je przez pryzmat gier, które przedstawiają wojnę jako rozrywkę czy też zabawę, dlatego chciałyśmy, aby nasi koledzy zrozumieli znaczenie pojęcia "wojna" i docenili pokój. W programie wycieczki znalazła się wizyta w Muzeum Czynu Niepodległościowego mieszczącego się w Domu im. Józefa Piłsudskiego w krakowskich Oleandrach, Kopiec

3 Józefa Piłsudskiego, Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Obelisk, cmentarz wojenny w Rzeplinie włączenie się w akcję Zapal znicz żołnierzom oraz spektakl Goodman w teatrze im. Juliusza Słowackiego - próba odpowiedzi na pytanie: czy i jak służba wojskowa w wieku 20 lat i przygoda zabijania wpływa na psychikę dojrzałego człowieka? W drodze powrotnej w autokarze zaplanowałyśmy quiz z nagrodami z wiadomości poznanych podczas wycieczki. W II części programu założyłyśmy sklep Inspiracje z różnymi artykułami papierniczymi, plastycznymi, do technik decoupage, quilling, scrapbookingu oraz wszystkimi materiałami, które są potrzebne do własnoręcznego wyrobu prac. Inspirowałyśmy się tym, że każda z nas lubi wykonywać samodzielnie przedmioty typu DIY, a dostęp do różnych tego typu rzeczy bywa trudny, dlatego postanowiłyśmy to zmienić. Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, zaplanowałyśmy także nieodpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których chciałybyśmy zapewniać radość ze wspólnych odkryć i nowych możliwości użytego narzędzia i materiału. Dzięki warsztatom uczestnicy nauczą się wykonywać własnoręcznie prace oraz poznają techniki quilingu czy scrapbookingu. Chciałyśmy, aby dzieci rozwinęły swoją kreatywność, wyobraźnię, zręczność i manualność a przede wszystkim, aby poznały nową formę spędzania czasu. W tej części programu dowiedziałyśmy się, jakie urzędy należy odwiedzić, jakie druki i dokumenty wypełnić, aby zarejestrować firmę. Dla identyfikacji wizualnej firmy stworzyłyśmy logo, które odzwierciedla jej charakter, a w celach marketingowych zaprojektowałyśmy ulotki oraz zbadałyśmy otoczenie rynkowe. Dla nas ten kurs okazał się nowym doświadczeniem oraz bardzo ciekawą i pouczającą przygodą. Dał nowe możliwości i umiejętności. Sprawił, że na nowo poznałyśmy się, mamy lepszy kontakt i lepiej się rozumiemy. Nauczyłyśmy się słuchać innych oraz tego, że trzeba przemyśleć każdą wersję danej sytuacji i jej następstwa, aby podjąć najkorzystniejszą i najwłaściwszą drogę. Nabrałyśmy pewności siebie i potrafimy bronić naszego zdania. Nauczyłyśmy się również odpowiedzialności za podjęte zadania i punktualności. Na początku największą trudność stanowiła dla nas punktualność, ale z czasem przestało to być problemem. Bardzo podobała nam się forma projektu kurs e- learningowy. Gdybyśmy mogły zrealizować projekt jeszcze raz, to na dzień dzisiejszy chyba niczego byśmy nie zmieniły, ale być może nowe pomysły zrodziłyby się później.

4 Zespół 3 Projekt w II semestrze programu: Firma odzieżowa "LA BABLA" Szkoła: Zespół Gimnazjum, Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach Opiekun: Ewa Pędziwiatr Zespół: Agnieszka Dobrowolska, Karolina Gawron, Julia Przybylak, Witold Opieczyński, Zofia Ziółkowska Ekspert: Magdalena Sołtan-Zabielska, Universal McCann Polska Jesteśmy uczniami drugiej klasy Gminnego Gimnazjum w Czechach. Szkoła jest położona w powiecie zduńskowolskim, w województwie łódzkim. W ramach projektu Młodzi Przedsiębiorczy,,Prowadzimy własną firmę założyliśmy sklep internetowy,,la Babla. Do wzięcia udziału w tym projekcie, namówiła nas nasza nauczycielka, która uczy nas Wiedzy o społeczeństwie pani Ewa Pędziwiatr. Produkty, które oferujemy, to odzież i biżuteria wykonywana własnoręcznie. Zdecydowaliśmy się na tego typu wyroby, ponieważ wiele osób pragnie stworzyć swój niepowtarzalny wizerunek. Głównym celem naszej firmy jest pomoc w tworzeniu produktów, które nie są dostępne w sklepach sieciowych. Stają się one coraz bardziej popularne i pożądane wśród kobiet oraz mężczyzn. Praca nad projektem przebiegała bardzo efektownie. Już od pierwszego modułu mieliśmy mnóstwo pomysłów na sposób prowadzenia naszej działalności. W kolejnych opisywaliśmy misje, wizje i cele firmy, badaliśmy rynek, dowiadywaliśmy się o konkurencji. Dużo uwagi poświęciliśmy także marketingowi oraz finansom. W ostatnim module zaprezentowaliśmy sklep,,la Babla. Mogliśmy liczyć na pomoc nauczyciela oraz opiekuna z programu Młodzi Przedsiębiorczy. Z wielką chęcią odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące projektu. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu dowiedzieliśmy się, na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu działalności, gdzie należy się udać, aby uzyskać dofinansowanie, na jaką reklamę należy stawiać. Podczas pracy nad projektem najbardziej podobało nam się to, że mogliśmy zagłębić się w sekrety i sposoby prowadzenia własnej firmy. Największą trudność stanowiło ustalenie finansów sklepu. Gdybyśmy mogli zrealizować projekt raz jeszcze, z pewnością bardziej szczegółowo podeszlibyśmy do ustalenia kosztów potrzebnych na otwarcie sklepu.

5 Zespół 4 Projekt w I semestrze programu: Wycieczka do Warszawy przybliżenie historii 25 lat wolnej Polski Projekt w II semestrze programu: Klub Miejscówka Szkoła: Gimnazjum w Górze Kalwarii Opiekun: Aldona Piekarska Zespół: Karolina Radomska, Emilia Piekarska, Dominika Płaczek, Julia Kowalczyk, Mateusz Królikowski Ekspert: Urszula Skośkiewicz, Warszawskie Studio Tańca Wycieczka do Warszawy miała na celu przybliżyć naszym koleżankom i kolegom historię 25 lat wolnej Polski poprzez poznanie miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami tego okresu. Klub Miejscówkę założyliśmy w trosce o młodzież z Góry Kalwarii. Pragnęliśmy stworzyć miejsce, w którym można rozwijać swoje zainteresowania i czuć się bezpiecznie. W obu projektach celem było dobro młodzieży, jej rozwój intelektualny i duchowy. Realizację wycieczki rozpoczęliśmy od określenia liczby uczestników. Wskazaliśmy miejsca, które warto odwiedzić i oszacowaliśmy koszty związane z projektem. Przygotowaliśmy również dokładny plan, który mogliśmy przedstawić uczestnikom. Klub Miejscówka powstawał powoli. Zaczęliśmy od szlifowania pomysłu, poprzez załatwianie potrzebnych formalności aż po określenie kosztów związanych z działalnością firmy. Dzięki udziałowi w kursie zdobyliśmy wiele praktycznych umiejętności. Już nie straszne nam są usługi bankowe, planowanie wycieczek i zakładanie firmy. Największą trudność stanowiły dla nas zadania związane z giełdą, ale dzięki nim wiemy, na czym polega gra na giełdzie. Gdybyśmy mogli wziąć udział w kursie jeszcze raz, niewiele byśmy zmienili. Do wszystkich zadań bardzo się przykładaliśmy, a nasza wycieczka i Klub Miejscówka to strzał w dziesiątkę.

6 Zespół 5 Projekt w I semestrze programu: Wycieczka - zwiedzenie fortyfikacji twierdzy Przemyśl i obozu koncentracyjnego na Majdanku Projekt w II semestrze programu: Studio fitness Studio Fitness Szkoła: Zespół Oświatowy w Radomyśli Opiekun: Jadwiga Niedziółka Zespół: Justyna Dołęga, Małgorzata Krasuska, Marta Pogonowska, Szymon Jastrzębski, Ireneusz Okniński Ekspert: Ernest Wagner, Grupa Hemnes Z wymyśleniem rodzaju firmy nie mieliśmy większego problemu. Pomysł poddali chłopcy, którzy wymyślili, żeby była to siłownia. Już od dawna marzyli, aby w naszej okolicy pojawiła się taka siłownia z prawdziwego zdarzenia, a nie kilka sprzętów, na których strach ćwiczyć. Zakładając nasza firmę w szczególności mieliśmy na celu zdrowie ludzi. Chcieliśmy, żeby osoby z pobliskich miejscowości wiedzieli, że mają takie miejsce, w którym będą mogli zadbać o siebie i o swoje zdrowie, a także zrelaksować się po ciężkim dniu. Wiemy też, że w tych okolicach jest dużo młodzieży, dla której ważne jest piękno fizyczne i dlatego myśleliśmy, że nasza siłownia będzie odgrywać dużą rolę w ich życiu i będą ją chętnie odwiedzać. W module drugim sprecyzowaliśmy informacje dotyczące naszej firmy, opracowaliśmy ankietę, przeprowadziliśmy ją i opracowaliśmy jej wyniki. W tym działaniu zweryfikowaliśmy swoją wizję naszego Studio Fitness z wizją potencjalnych klientów.. W module trzecim sprecyzowaliśmy nasze usługi, ustaliliśmy ceny naszych usług, zajęliśmy się promocją, a na koniec wysłaliśmy sprawozdanie. No i ostatni moduł czwarty. Tutaj zajęliśmy się finansami. Sporządziliśmy szczegółowy kosztorys naszej firmy. Sprecyzowaliśmy, czego potrzeba naszej firmie, a co już mamy. W pracy wspierała nas nasza opiekunka, która spotykała się z nami, sprawdzała nasze działania, wpisy do formularza, na blogu. Czego się dowiedzieliśmy? Dowiedzieliśmy się mnóstwa nowych rzeczy. Przede wszystkim uzyskaliśmy informacje, jakie kroki poczynić trzeba, gdzie się udać, aby założyć własną firmę. My robiliśmy to na papierze, ale w rzeczywistości na pewno nie jest to takie krótkie i przyjemne. Ponadto dowiedzieliśmy się, że dobrym krokiem podczas zakładania firmy jest badanie rynku. Nauczyliśmy się, pod jakimi kątami badać rynek, na co zwracać uwagę. Skonstruowaliśmy ankietę, określiliśmy grupę docelową, przeprowadziliśmy ankietę i wyciągnęliśmy z niej wnioski. Ogromną wiedzę przekazał nam również moduł 3, w którym poznaliśmy techniki i metody promocji swojego przedsięwzięcia. Dowiedzieliśmy się jak ważny jest marketing, właściwie dobrana promocja i

7 propagowanie swojej firmy. A na koniec nauczyliśmy się żonglować finansami. Bardzo wiele dał nam ten projekt. Ugruntowaliśmy i bardzo wzbogaciliśmy swoją wiedzę, na tematy wszechstronne, oscylujące wokół zakładania firmy. W projekcie podobało nam wiele rzeczy. Tak naprawdę to było to dla nas nowe przeżycie i cieszymy się, że wzięliśmy w nim udział. Zespół 6 Projekt w II semestrze programu: Firma Marry you Szkoła: Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej Opiekun: Agnieszka Wyrzykowska Zespół: Aleksandra Kosecka, Maria Dębińska, Kaja Stelmaszewska, Milena Kupis Ekspert: Magdalena Sołtan-Zabielska, Universal McCann Polska Jesteśmy uczennicami klasy trzeciej Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej. Nasz zespół tworzą osoby otwarte na nowe wyzwania, chętnie biorące udział w projektach, które umożliwiają nam zdobywanie doświadczeń i kształtowanie postaw przedsiębiorczych. Takie umiejętności miałyśmy okazję rozwijać uczestnicząc w programie Młodzi przedsiębiorczy CEO. My, Supermanki, założyłyśmy firmę Marry You, która zajmuje się organizacją ślubów. Uczestniczymy w każdej decyzji młodej pary, począwszy od ustalenia samego terminu przyjęcia, po zaplanowanie podróży poślubnej. Wybrałyśmy tę właśnie branżę, ponieważ uważamy, że ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Młoda para powinna w tym dniu cieszyć się swoim szczęściem, a organizację uroczystości pozostawić profesjonalistom. Dzięki udziałowi w programie dowiedziałyśmy się, jak od środka funkcjonuje firma. Nauczyłyśmy się m.in.: jak zarządzać finansami, jak zadbać o marketing. W czasie pracy nad projektem mogłyśmy poczuć się jak właścicielki firmy- młodociane bizneswoman, które poznawały prawdziwe oblicze biznesu. Mogłyśmy przekonać się, że zanim przyjdą zyski i satysfakcja z działalności, mogą również pojawić się przeszkody, które należy pokonywać. Na początku każdego modułu dzieliłyśmy się zadaniami, a na koniec wspólnie dokonywałyśmy poprawek. Zawsze mogłyśmy liczyć na pomoc naszego rodzeństwa, rodziców oraz naszego opiekuna. Możemy powiedzieć, że dzięki wspólnej pracy, stałyśmy się naprawdę zgranym zespołem. Jesteśmy bardzo zadowolone z osiągniętych rezultatów. Młodzi Przedsiębiorczy to naszym zdaniem jeden z najciekawszych programów, w których brałyśmy udział. Zdobyta przez nas wiedza i doświadczenie z pewnością zaowocują w dorosłym życiu.

8 Zespół 7 Projekt w I semestrze programu: Wycieczka z okazji 25-lecia odzyskania wolności Projekt w II semestrze programu: Firma Beauty Pets Szkoła: ZSO2 im. Jana III Sobieskiego w Legionowie Opiekun: Emilia Vedral Zespół: Kamila Przyczynek, Gosia Pełka, Maja Stańska, Jagoda Stańska Ekspert: Sylwia Żmijewska-Kwiręg, Centrum Edukacji Obywatelskiej Wycieczka z okazji 25-lecia odzyskania wolności Ten temat wybrałyśmy, ponieważ same interesujemy się czasami PRL-u i odzyskaniem wolności przez Polskę. Dodatkowo miałyśmy okazje wcześniej zobaczyć to, co same zaproponowałyśmy, więc wiedziałyśmy, że jest to godne polecenia. Celem naszej wycieczki jest zapoznanie uczestników z historią odzyskania wolności przez Polskę. Chcemy umocnić w członkach naszej wyprawy patriotyzm i szacunek ojczystego kraju. Planując naszą wycieczkę spotykałyśmy się, co tydzień w bibliotece. Pracą w projekcie podzieliłyśmy się po równo. Pomysły brałyśmy z życia. Wszystko zawdzięczamy swojej ciężkiej pracy. Dowiedziałyśmy się jak zaplanować wycieczkę oraz stworzyć odpowiedni kosztorys. To bardzo trudne by wycieczka była ciekawa, uczestnicy nie nudzili się, a cena była niska. Sztuką jest też znalezienie taniego hotelu z warunkami, które odpowiedzą naszym uczestnikom. W czasie pracy nad wycieczką podobało nam się najbardziej planowanie dnia, bo jesteśmy zorganizowane. Firma Beauty Pets Ten temat wybrałyśmy, ponieważ same mamy zwierzęta i w naszym mieście brakuje takiej organizacji jak Beauty Pets (hotelu dla zwierząt z weterynarią 24/7 i fryzjerem dla zwierząt). Podczas projektu dowiedziałyśmy się jak działa firma, ile kosztuje założenie jej, czym kierować się by pokonać konkurencję oraz jak skutecznie promować swoją działalność. Praca na projektem przebiegała podobnie jak w poprzednim. Swoje pomysły spisywałyśmy na kartce i raz w tygodniu dzieliłyśmy się nimi z resztą. Projekt dał nam dużo nowych umiejętności. Nauczyłyśmy się m.in. jak zarządzać firmą, jaki budżet jest potrzebny do założenia firmy oraz gdzie ubiegać się o brakujące finanse. Obydwa projekty sprawiły nam więcej przyjemności niż trudności. Nic byśmy w nich nie zmieniły.

9 Zespół 8 Projekt w I semestrze programu: Wycieczka do Warszawy w celu upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę Projekt w II semestrze programu: firma MOTOFLY Szkoła: Publiczne Gimnazjum SPSK im. Bł. Ks. Maksymiliana Binkiewicza w Wieluniu Opiekun: Ewelina Placek Zespół: Róża Jabłońska, Kacper Majtyka, Kacper Świderski, Klaudia Popczyk, Szymon Kamiński, Dominika Włodarczyk Ekspert: Stanisław Gorący, Narodowy Bank Polski Do wyboru projektu uczniowskiego Młodzi Przedsiębiorczy skłoniła nas ciekawa tematyka i kreatywne zadania. Realizowaliśmy w bieżącym roku szkolnym dwie części projektu. Pierwsza dotyczyła organizacji wycieczki, której tematem przewodnim było tegoroczne wydarzenie lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wybierając ten temat chcieliśmy poszerzenie naszą wiedzę na temat historii Polski oraz uświadomić jak waleczni są Polacy. Druga część projektu dotyczyła założenia własnej firmy. Nasza grupa po burzliwych debatach zdecydowała, że zostanie otwarta na naszym regionalnym rynku zupełnie nowa forma rozrywki i spędzania wolnego czasu tory motocrossowe, czyli firma MOTOFLY. W każdej części projektu nasz nauczyciel czuwał nad nami i sprawiedliwie przydzielał zadania, które nie zawsze okazywały się łatwe. Zadania dotyczyły wielu elementów z zakresu ekonomii i nie tylko. Niektóre zadania wymagały skorzystania z różnych źródeł oraz odwiedzenia placówek bankowych, a także rozmowy z naszymi potencjalnymi klientami. W wielu przypadkach nasz opiekun tłumaczył niezrozumiałe dla nas treści ekonomiczne. Bardzo przydatne okazały się również materiały źródłowe dostarczane przez CEO. Największym zaskoczeniem był dla nas fakt, że droga do założenia własnej działalności jest taka długa i trudna. Teraz już wiemy, że podejmując jakąkolwiek decyzję należy to przemyśleć i przeanalizować prowadząc np. badania rynku. Podsumowując projekt jednogłośnie stwierdziliśmy, że był on dla nas dobrze zrealizowaną lekcją, z której dużo wynieśliśmy. Dziś zasady rynku, akcje, obligacje nie są nam już obce i straszne. Największym plusem projektu była swoboda w działaniach i to, że mogliśmy popuścić wodze fantazji, a jednocześnie uczyć się wzajemnej współpracy, i to właśnie ta współpraca stanowiła niekiedy największą trudność, bo każdy z nas ma w sobie żyłkę przywódcy. Jesteśmy uczniami drugiej klasy gimnazjum, więc nasza wiedza na temat zasad ekonomii była zerowa, a zadania które mieliśmy do wykonania również nie zawsze zrozumiałe (trudne pojęcia, hasła), jednak nasz nauczyciel zawsze nas wspierał i nigdy nie pozostawił w trudnych chwilach.

10 Zespół 9 Projekt w II semestrze programu: Stowarzyszenie Szeroki horyzont Szkoła: Gimnazjum w Chorzelowie Opiekun: Renata Flis Zespół: Klaudia Piękoś, Monika Dąbrowska, Patrycja Guźla, Aleksandra Nowak, Patrycja Zięba, Kamila Żarów Ekspert: Sylwia Żmijewska-Kwiręg, Centrum Edukacji Obywatleskiej Nasi dziadkowie często narzekają, że ich lata już minęły. Chciałyśmy im udowodnić, że się mylą. Pomyślałyśmy, że warto znaleźć dla nich jakieś ciekawe zajęcie. Postanowiłyśmy założyć stowarzyszenie Szeroki horyzont, którego celem jest aktywizacja osób starszych w naszej okolicy. W pierwszym module dowiedziałyśmy się, jakie urzędy trzeba odwiedzić, aby nasza firma mogła rozpocząć działalność, dokonałyśmy też podziału obowiązków. W następnym module zbadałyśmy rynek, opracowałyśmy ankietę i na jej podstawie wyciągnęłyśmy wnioski do dalszej pracy. Określiłyśmy szczegółowo usługi, które będziemy świadczyć, m.in: zajęcia fitness, basenowe, taneczne, komputerowe, relaksacyjne, artystyczne, z samoobrony, ćwiczenia poprawiające pamięć, nordic walking, wycieczki rowerowe. A ponadto dla odważnych: jazda konna, skoki spadochronowe z instruktorem, jazda quadem. Nasza oferta została dostosowana do konkretnych grup docelowych: lat, lat, powyżej 70 lat. Aby dotrzeć z ofertą do naszych potencjalnych klientów opracowałyśmy strategię marketingową. Przygotowałyśmy plakaty, ulotki i ogłoszenia. Najbardziej liczymy jednak na reklamę szeptaną, czyli na zadowolonych klientów, którzy zachęcą następnych. Następnie zajęłyśmy się finansami firmy. Oszacowałyśmy własne zasoby i obliczyłyśmy wydatki na start. Wiemy co należy do kosztów stałych, a co do zmiennych. Dowiedziałyśmy się skąd możemy uzyskać dofinansowanie na dalszy rozwój naszej działalności. Potrafimy też obliczyć próg rentowności. W pracy nad projektem pomagała nam nasza opiekunka p. Renata Flis, która uczy nas wiedzy o społeczeństwie. Nasza współpraca układała się bardzo dobrze, zawsze mogłyśmy liczyć na fachowe uwagi i zachętę do dalszej pracy. Podczas realizacji poszczególnych zadań dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy, korzystając z zasobów Internetu i rozmów ze starszymi ludźmi. Wiele czytałyśmy o różnych formach aktywizacji osób starszych, co ułatwiło nam stworzenie ciekawej oferty naszego stowarzyszenia, dostosowanej do potrzeb i możliwości naszych klientów. Jesteśmy też zainteresowane ideą wolontariatu i wiemy, że wiele młodych osób się w nią angażuje. Nasz projekt zaprezentujemy na festynie z okazji Dnia Dziecka przy Gminnym Ośrodku Kultury.

11 Jesteśmy uczennicami klasy trzeciej, część zadań wypadła nam przed egzaminami gimnazjalnymi, bierzemy też udział w różnych konkursach, więc najtrudniejsze było dotrzymywanie terminów sprawozdań, ale się udało. Wiemy jak ważny jest dobry podział zdań, współpraca i zaufanie. Zespół 10 Projekt w I semestrze programu: Wycieczka w Gdańsku tropem Solidarności i PRLu. Projekt w II semestrze programu: Oberża pod Planszówką Szkoła: Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Luboniu Opiekun: Agata Matyjasek Zespół: Agata Szymkowiak, Emilia Przybył, Julia Jarzyńska, Kinga Czechowicz Ekspert: Urszula Skośkiewicz, Warszawskie Studia Tańca Jesteśmy grupą czterech kreatywnych dziewczyn z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Luboniu, a łączy nas to, że jesteśmy w jednej klasie, mamy podobne poczucie humoru i każda z nas chce być własnym szefem. W jaki sposób dowiedziałyśmy się o projekcie CEO Młodzi Przedsiębiorczy? W naszym gimnazjum pani Agata Matyjasek nasza nauczycielka WOS-u i historii (a także etyki i plastyki) zaproponowała nam udział w kursie CEO. Od razu nas zaciekawiła. Pomysł wzięcia udziału w takim kursie szybko przypadł nam wszystkim do gustu i zapisałyśmy się jak najszybciej. W pierwszej części, dzięki przyjemnym zadaniom na internetowej platformie wspólnie uczyłyśmy się poprzez zabawę. Jako, że wszystkie lubimy matematykę (w większym lub mniejszym stopniu), wykonywanie zadań dotyczących finansów naszej przyszłej firmy strasznie przypadło nam do gustu? Początkowo podchodziłyśmy do projektu nieco sceptycznie, jako iż myślałyśmy, że zadania nas przerosną i nie będziemy w stanie ich rozwiązać. Na szczęście, każdy moduł okazał się przystosowany do naszych gimnazjalnych możliwości i podołałyśmy zadaniu. Rozwiązywanie kolejnych modułów przysporzyło nam nie lada radości i to właśnie wtedy zaczęłyśmy zastanawiać się nad swoją przyszłością i możliwości studiowania ekonomii. Podczas drugiej części miałyśmy większe pole do popisu. Choć zarządzanie własnymi finansami na pewno przyda nam się w przyszłości, na pewno częściej będziemy wracać myślami do prowadzenia naszej wirtualnej firmy. Była to przede wszystkim dla nas świetna zabawa i odpowiedzialność - wymyślanie, czym nasza firma może się zajmować, jak będzie wyglądać jej logo, jaki

12 będzie jej cel, kto będzie grupą docelową, a także wymyślanie swojej strategii marketingowej. Wszystko to było dla nas tak samo pouczające jak i zapewniające rozrywkę. Ponadto każda z nas dużo rozmyśla o swojej przyszłości, a projekt ten dał nam możliwość przekonania się jak to jest jednak tę firmę posiadać. Doszłyśmy do wniosku, że byłybyśmy dobrymi szefami. Także chętnie brałyśmy udział w wielu dodatkowych konkursach (także fotograficznych!), przez co mogłyśmy się wykazać i zdobyć dodatkową wiedzę. Ponadto, cały projekt nauczył nas dyscypliny, pracy w grupie i dobrej organizacji czasu a także poczucie odpowiedzialności za cały zespół. Na pewno w przyszłości będziemy wracać do kursu Młodzi Przedsiębiorczy, nawet jeśli nie uda nam się założyć swoich własnych firm i zostać szefami. Jeśli ktokolwiek zastanawia się, czy przystąpić do programu Młodzi Przedsiębiorczy, jak najbardziej zachęcamy! To jedyny taki kurs, w którym gimnazjaliści tacy jak my mogą spróbować swojej ręki w prowadzeniu firmy, poczuć tę wielką odpowiedzialność, jaka z tym się łączy, dobrze się przy tym bawiąc.

GALA MŁODYCH PRZEDSIĘBIORCZYCH Warszawa, 16 czerwca 2014

GALA MŁODYCH PRZEDSIĘBIORCZYCH Warszawa, 16 czerwca 2014 GALA MŁODYCH PRZEDSIĘBIORCZYCH Warszawa, 16 czerwca 2014 OPISY PROJEKTÓW Zespół 1 Projekt w I semestrze programu: Warsztaty o przedsiębiorczości Projekt w II semestrze programu: Kawiarnia Błękitne Migały

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Niniejszy poradnik powstał z udziałem doświadczonych

Bardziej szczegółowo

Młody Obywatel. Uczniowskie projekty na rzecz społeczności lokalnej. Pakiet edukacyjny

Młody Obywatel. Uczniowskie projekty na rzecz społeczności lokalnej. Pakiet edukacyjny seria ekonomia społeczna Młody Obywatel Uczniowskie projekty na rzecz społeczności lokalnej. Pakiet edukacyjny Młody Obywatel Młody Obywatel Uczniowskie projekty na rzecz społeczności lokalnej. Pakiet

Bardziej szczegółowo

WOLONTARIAT W SZKOLE Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza

WOLONTARIAT W SZKOLE Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza WOLONTARIAT W SZKOLE Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza Niniejsza publikacja Pryzgotowanie i druk niniejszej publikacji wsparły finansowo powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwo

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów

Bardziej szczegółowo

JAK ZORGANIZOWAĆ EFEKTYWNĄ KAMPANIĘ SPOŁECZNĄ W SZKOLE? PORADNIK DLA MŁODZIEŻY

JAK ZORGANIZOWAĆ EFEKTYWNĄ KAMPANIĘ SPOŁECZNĄ W SZKOLE? PORADNIK DLA MŁODZIEŻY JAK ZORGANIZOWAĆ EFEKTYWNĄ KAMPANIĘ SPOŁECZNĄ W SZKOLE? PORADNIK DLA MŁODZIEŻY Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy ul. Górskiego 7 00 033 Warszawa www.edukacja.warszawa.pl e-mail: edukacja@um.warszawa.pl

Bardziej szczegółowo

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód

Bardziej szczegółowo

Dialog Międzykulturowy

Dialog Międzykulturowy M i ę d z y k u l t u r o w o ś ć w p r o j e k t a c h p r o g r a m u MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU Dialog Międzykulturowy Program Młodzież w działaniu Program Młodzież w działaniu Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Bardziej szczegółowo

Autor: Urszula Małek. Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka

Autor: Urszula Małek. Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka Autor: Urszula Małek Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Stryjewska, Renata Czarnecka - Orlik Koordynator

Bardziej szczegółowo

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Spis treści: Wstęp 7 1. Od

Bardziej szczegółowo

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH ORGANIZATOR: WSPÓŁORGANIZACJA I DOFINANSOWANIE: PARTNERZY DEBATY: PATRONAT: Prezydent Miasta Gdyni dr WOJCIECH SZCZUREK SPIS RZECZY 4 OD REDAKCJI ROZMOWA 5 DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Bardziej szczegółowo

spis treści małych wielkich rzeczy

spis treści małych wielkich rzeczy spis treści małych wielkich rzeczy wstęp 5 zatrudnienie i rynek pracy 8 KATARZYNA SKOWRONEK 10 KAMIL PEKSA 14 KRZYSZTOF PAWŁUSZKO 18 edukacja 22 JULIANNA KAPŁON I RAFAŁ BILICKI 24 PAWEŁ BŁACHOWICZ 28 NATALIA

Bardziej szczegółowo

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. www.polskapomoc.gov.pl

Bardziej szczegółowo

Kreowanie świadomej przedsiębiorczości wśród młodych ludzi

Kreowanie świadomej przedsiębiorczości wśród młodych ludzi Kreowanie świadomej przedsiębiorczości wśród młodych ludzi Podręcznik dobrych praktyk Toruń 2012 Świadoma Przedsiębiorczość Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego

Bardziej szczegółowo

ZROBIĆ COŚ COŚ ZMIENIĆ 58 POMYSŁÓW NA INICJATYWY MŁODZIEŻOWE

ZROBIĆ COŚ COŚ ZMIENIĆ 58 POMYSŁÓW NA INICJATYWY MŁODZIEŻOWE Spis treści...1 Do tych, którzy czytają wstępy...2 Bezpieczna droga do szkoły...3 C.K.M. Coś Koło Muzyki...6 Maska...8 Młodzieżowe Biuro Informacyjne String...9 Nigdy nie mów do mnie kocie...10 Z wiatrem

Bardziej szczegółowo

Kapitalni ludzie. Wybrane projekty realizowane w wojwództwie kujawsko-pomorskim w ramach Priorytetu VI Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitalni ludzie. Wybrane projekty realizowane w wojwództwie kujawsko-pomorskim w ramach Priorytetu VI Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W TORUNIU Kapitalni ludzie Wybrane projekty realizowane w wojwództwie kujawsko-pomorskim w ramach Priorytetu VI Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Toruń, grudzień 2013 Skład, druk

Bardziej szczegółowo

RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE. kurs na pracę

RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE. kurs na pracę RYNEK PRACY / PORADNICTWO ZAWODOWE / POŚREDNICTWO PRACY / FUNDUSZE EUROPEJSKIE Nr 4/2013 kurs na pracę Własny biznes szansą na sukces Pomorski Ośrodek Kompetencji IDG ma już 4 lata Issn 2082-0275 fot.

Bardziej szczegółowo

Przewodnik od młodzieży dla młodzieży

Przewodnik od młodzieży dla młodzieży Przewodnik od młodzieży dla młodzieży Lublin 2012 Autorzy publikacji: Agata Gliniak Maciej Małyska Magdalena Sobczuk Kamila Furmaniak Krzysztof Miciuła Przemysław Panas Michał Marczak Redakcja: Magdalena

Bardziej szczegółowo

ICT-Go-Girls! Nowe technologie jako narzędzie promowania przedsiębiorczości wśród uczennic szkół ponadpodstawowych

ICT-Go-Girls! Nowe technologie jako narzędzie promowania przedsiębiorczości wśród uczennic szkół ponadpodstawowych ICT-Go-Girls! Nowe technologie jako narzędzie promowania przedsiębiorczości wśród uczennic szkół ponadpodstawowych MarÍa J. RodrÍguez Malmierca Bozica Ilijic Carmen FernÁndez Morante Beatriz Cebreiro LÓpez

Bardziej szczegółowo

Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im sprostać?

Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im sprostać? Aspiracje i potrzeby kulturowe młodzieży gimnazjalnej z gminy Babice. Jak im sprostać? Raport z badań społecznych Proszę pana, tu nie ma gdzie wyjść! (z wywiadu z gimnazjalistą) Aspiracje i potrzeby kulturowe

Bardziej szczegółowo

WAŻNE JEST KAŻDE DZIECKO

WAŻNE JEST KAŻDE DZIECKO WAŻNE JEST KAŻDE DZIECKO WAŻNE JEST KAŻDE DZIECKO Dobre praktyki szkół laureatów II edycji (2014) konkursu promującego działania wzmacniające bezpieczne i efektywne funkcjonowanie w szkołach uczniów ze

Bardziej szczegółowo

Czesława Hajduk Jurajska Siłaczka. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zawierciu. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Łazach

Czesława Hajduk Jurajska Siłaczka. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zawierciu. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Łazach Pismo ZawiercianinSpołecznej Lokalnej Aktywności Nakład: 2000 egz. Nr 02 zima 2009 Bezpłatny www.zawiercianin.pl Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zawierciu Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Łazach

Bardziej szczegółowo

RAPORT dotyczy realizowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie projektu pt.: Odrodzony potencjał

RAPORT dotyczy realizowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie projektu pt.: Odrodzony potencjał RAPORT dotyczy realizowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie projektu pt.: Odrodzony potencjał Projekt był realizowany w ramach: Priorytetu1 Aktywna polityka rynku pracy oraz integracji zawodowej i

Bardziej szczegółowo

Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych. Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych

Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych. Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Białymstoku BIULETYN EDUKACYJNY PODLASKIEGO STOWARZYSZENIA NA RZECZ UZDOLNIONYCH I I I Białystok 2012 1 BIULETYN

Bardziej szczegółowo

SPÓŁDZIELNIE. Nr 08 BATALIA O USŁUGI SPOŁECZNE. Coraz częściej pojawiają się spory o jakość

SPÓŁDZIELNIE. Nr 08 BATALIA O USŁUGI SPOŁECZNE. Coraz częściej pojawiają się spory o jakość W NUMERZE Nr 08 wywiad z dr. hab. Piotrem Błędowskim o pożyczkach dla spółdzielni socjalnych o dofinansowaniach działań na rzecz seniorów i dzieci Pismo poświęcone przedsiębiorczości społecznej http://biznesspoleczny.pl

Bardziej szczegółowo

4 ROCZNIK ZST 2012/13

4 ROCZNIK ZST 2012/13 4 ROCZNIK ZST 2012/13 Tuchowski Informator Samorządowy 1 Drodzy Czytelnicy! To już czwarty numer Rocznika ZST. Po okresie wielu spektakularnych wydarzeń i jubileuszy przyszedł czas na wzmacnianie codziennej

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY

STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY KOORDYNATORKI PROJEKTU: Marta Białek-Graczyk, Agata Nowotny ZESPÓŁ: W GÓRZE KALWARII PRACOWALI: Marta Olejnik, Łukasz Ostrowski,

Bardziej szczegółowo

DIAGNOZA POTRZEB MŁODZIEŻY W ŚRODOWISKU LOKALNYM. Diagnoza potrzeb młodzieży w środowisku lokalnym

DIAGNOZA POTRZEB MŁODZIEŻY W ŚRODOWISKU LOKALNYM. Diagnoza potrzeb młodzieży w środowisku lokalnym DIAGNOZA POTRZEB MŁODZIEŻY W ŚRODOWISKU LOKALNYM 1 Diagnoza potrzeb młodzieży w środowisku lokalnym 2 DIAGNOZA POTRZEB MŁODZIEŻY W ŚRODOWISKU LOKALNYM DIAGNOZA POTRZEB MŁODZIEŻY W ŚRODOWISKU LOKALNYM 3

Bardziej szczegółowo