GALA MŁODYCH PRZEDSIĘBIORCZYCH Warszawa, 15 czerwca 2015 OPISY PROJEKTÓW

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "GALA MŁODYCH PRZEDSIĘBIORCZYCH Warszawa, 15 czerwca 2015 OPISY PROJEKTÓW"

Transkrypt

1 GALA MŁODYCH PRZEDSIĘBIORCZYCH Warszawa, 15 czerwca 2015 OPISY PROJEKTÓW Zespół 1 Projekt w I semestrze programu: Nasze Małe Verdun śladami uczestników I wojny światowej w Beskidach Projekt w II semestrze programu: Bistro "Repedka" Szkoła: Zespół Szkół w Rzepedzi. Gimnazjum Opiekun: Jolanta Wewiurska Zespół: Wiktoria Bielec, Karolina Wancewicz, Kinga Świerad, Katarzyna Wancewicz i Dorota Wiktor Ekspert: Ernest Wagner, Grupa Hemnes W ramach udziału w I części programu postanowiłyśmy, że zorganizujemy wycieczkę pt. Nasze Małe Verdun - śladami uczestników I wojny światowej w Beskidach. Naszym celem było nie tylko uczczenie setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, ale także odwiedzenie bardzo atrakcyjnych miejsc związanych z I wojną światową, które znajdują się niezbyt daleko od naszego miejsca zamieszkania, a których nie znamy i poznanie ich historii. W II części programu - założyłyśmy Bistro Repedkę. Przedmiot działalności jest efektem burzy mózgów. Pomysły miałyśmy przeróżne, ale następnie eliminowałyśmy to, co w naszej miejscowości i najbliższej okolicy już jest, a szukałyśmy tego, czego mieszkańcom Rzepedzi i okolic brakuje. Brałyśmy pod uwagę oczywiście usługi, na które będzie popyt, a nam świadczenie ich przyniesie zyski. Pomysł stworzenia firmy Bistro Repedka narodził się z myślą o miejscowej i okolicznej ludności, turystach, lokalnych i okolicznych firmach i zakładach przemysłowych. Naszą inspiracją były także nasze potrzeby i zainteresowania. Miejscowe bistro, a zarazem firma kateringowa swą ofertę kierują między innymi do ludzi pracujących w największym u nas zakładzie przemysłowym Nowym Stylu pracownicy chętnie podczas ciężkiej pracy zjedzą coś ciepłego i pożywnego. Nie zapominamy także o turystach i wszystkich tych, którzy odwiedzają nasz region i chcą poznać jego tradycję i kuchnię, a dodamy, że mieszkamy na terenie Gminy Komańcza, na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Udział w projekcie traktujemy jako ciekawe doświadczenie, dzięki któremu pogłębiłyśmy swoją wiedzę i umiejętności w zakresie ekonomii, a dokładnie przedsiębiorczości. Wiemy już, gdzie należy się udać, żeby założyć własną firmę, potrafimy przeprowadzić badanie rynku oraz opracować strategię marketingową.

2 Przekonałyśmy się także, jak ważna do rozwoju biznesu i zarabiania pieniędzy jest odpowiednia reklama, dlatego przeprowadziłyśmy dwie duże akcje promocyjne: Smacznie, zdrowo, kolorowo i Witaminowa bomba. W czasie pracy nad projektem najbardziej spodobało nam się to, że mogłyśmy przez kilka miesięcy poczuć się jak prawdziwi przedsiębiorcy. W trakcie realizacji zadań odwiedziłyśmy wiele instytucji, osób, które pozwalały nam zgłębiać tajniki przedsiębiorczości. Największym wsparciem dla nas była p. Jola Wewiurska, która jest jednocześnie naszym nauczycielem WOS-u i opiekunem projektu. Pomocą służyli także nasi rodzice i koleżanki z klasy. Pracą zespołu kierował lider Dorota. W trakcie realizacji nie było zatem poważniejszych trudności i problemów. Więcej o naszych projektach na blogu: Podczas wykonywania wszystkich zadań zawsze towarzyszyła nam dobra zabawa, dzięki temu zakładanie i prowadzenie firmy zapamiętamy jako przyjemność. Stwierdzamy zgodnie, że Młodzi Przedsiębiorczy to najciekawszy projekt, w jakim brałyśmy udział. Zespół 2 Projekt w I semestrze programu: Wycieczka do Krakowa Doceniając pokój i Inspiracje Projekt w II semestrze programu: Sklep z materiałami plastycznymi Szkoła: Zespół Szkół im. Stanisława Ligonia w Truskolasach - Gimnazjum Opiekun: Marlena Macherzyńska Zespół: Kinga Hyra, Paulina Machura, Magdalena Portka, Izabela Kmieć, Wiktoria Nogal, Magdalena Drynda Ekspert: Stanisław Gorący, Narodowy Bank Polski W I części programu przygotowałyśmy harmonogram, budżet i plakat dwudniowej wycieczki do Krakowa dla naszych szkolnych rówieśników pod hasłem Doceniając pokój. Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy uczniów na temat I wojny światowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Poprzez realizację wycieczki chciałyśmy przybliżyć pamięć o wydarzeniach, które przed wiekiem kształtowały świat. Chciałyśmy też, aby uczniowie naszej szkoły uświadomili sobie, jak poważną sprawą jest wojna, jakim trudem i wysiłkiem Polacy musieli się wykazać, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Pokolenie XXI w. źle interpretuje znaczenie słowa,,wojna '', odbiera je przez pryzmat gier, które przedstawiają wojnę jako rozrywkę czy też zabawę, dlatego chciałyśmy, aby nasi koledzy zrozumieli znaczenie pojęcia "wojna" i docenili pokój. W programie wycieczki znalazła się wizyta w Muzeum Czynu Niepodległościowego mieszczącego się w Domu im. Józefa Piłsudskiego w krakowskich Oleandrach, Kopiec

3 Józefa Piłsudskiego, Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Obelisk, cmentarz wojenny w Rzeplinie włączenie się w akcję Zapal znicz żołnierzom oraz spektakl Goodman w teatrze im. Juliusza Słowackiego - próba odpowiedzi na pytanie: czy i jak służba wojskowa w wieku 20 lat i przygoda zabijania wpływa na psychikę dojrzałego człowieka? W drodze powrotnej w autokarze zaplanowałyśmy quiz z nagrodami z wiadomości poznanych podczas wycieczki. W II części programu założyłyśmy sklep Inspiracje z różnymi artykułami papierniczymi, plastycznymi, do technik decoupage, quilling, scrapbookingu oraz wszystkimi materiałami, które są potrzebne do własnoręcznego wyrobu prac. Inspirowałyśmy się tym, że każda z nas lubi wykonywać samodzielnie przedmioty typu DIY, a dostęp do różnych tego typu rzeczy bywa trudny, dlatego postanowiłyśmy to zmienić. Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, zaplanowałyśmy także nieodpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których chciałybyśmy zapewniać radość ze wspólnych odkryć i nowych możliwości użytego narzędzia i materiału. Dzięki warsztatom uczestnicy nauczą się wykonywać własnoręcznie prace oraz poznają techniki quilingu czy scrapbookingu. Chciałyśmy, aby dzieci rozwinęły swoją kreatywność, wyobraźnię, zręczność i manualność a przede wszystkim, aby poznały nową formę spędzania czasu. W tej części programu dowiedziałyśmy się, jakie urzędy należy odwiedzić, jakie druki i dokumenty wypełnić, aby zarejestrować firmę. Dla identyfikacji wizualnej firmy stworzyłyśmy logo, które odzwierciedla jej charakter, a w celach marketingowych zaprojektowałyśmy ulotki oraz zbadałyśmy otoczenie rynkowe. Dla nas ten kurs okazał się nowym doświadczeniem oraz bardzo ciekawą i pouczającą przygodą. Dał nowe możliwości i umiejętności. Sprawił, że na nowo poznałyśmy się, mamy lepszy kontakt i lepiej się rozumiemy. Nauczyłyśmy się słuchać innych oraz tego, że trzeba przemyśleć każdą wersję danej sytuacji i jej następstwa, aby podjąć najkorzystniejszą i najwłaściwszą drogę. Nabrałyśmy pewności siebie i potrafimy bronić naszego zdania. Nauczyłyśmy się również odpowiedzialności za podjęte zadania i punktualności. Na początku największą trudność stanowiła dla nas punktualność, ale z czasem przestało to być problemem. Bardzo podobała nam się forma projektu kurs e- learningowy. Gdybyśmy mogły zrealizować projekt jeszcze raz, to na dzień dzisiejszy chyba niczego byśmy nie zmieniły, ale być może nowe pomysły zrodziłyby się później.

4 Zespół 3 Projekt w II semestrze programu: Firma odzieżowa "LA BABLA" Szkoła: Zespół Gimnazjum, Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach Opiekun: Ewa Pędziwiatr Zespół: Agnieszka Dobrowolska, Karolina Gawron, Julia Przybylak, Witold Opieczyński, Zofia Ziółkowska Ekspert: Magdalena Sołtan-Zabielska, Universal McCann Polska Jesteśmy uczniami drugiej klasy Gminnego Gimnazjum w Czechach. Szkoła jest położona w powiecie zduńskowolskim, w województwie łódzkim. W ramach projektu Młodzi Przedsiębiorczy,,Prowadzimy własną firmę założyliśmy sklep internetowy,,la Babla. Do wzięcia udziału w tym projekcie, namówiła nas nasza nauczycielka, która uczy nas Wiedzy o społeczeństwie pani Ewa Pędziwiatr. Produkty, które oferujemy, to odzież i biżuteria wykonywana własnoręcznie. Zdecydowaliśmy się na tego typu wyroby, ponieważ wiele osób pragnie stworzyć swój niepowtarzalny wizerunek. Głównym celem naszej firmy jest pomoc w tworzeniu produktów, które nie są dostępne w sklepach sieciowych. Stają się one coraz bardziej popularne i pożądane wśród kobiet oraz mężczyzn. Praca nad projektem przebiegała bardzo efektownie. Już od pierwszego modułu mieliśmy mnóstwo pomysłów na sposób prowadzenia naszej działalności. W kolejnych opisywaliśmy misje, wizje i cele firmy, badaliśmy rynek, dowiadywaliśmy się o konkurencji. Dużo uwagi poświęciliśmy także marketingowi oraz finansom. W ostatnim module zaprezentowaliśmy sklep,,la Babla. Mogliśmy liczyć na pomoc nauczyciela oraz opiekuna z programu Młodzi Przedsiębiorczy. Z wielką chęcią odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące projektu. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu dowiedzieliśmy się, na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu działalności, gdzie należy się udać, aby uzyskać dofinansowanie, na jaką reklamę należy stawiać. Podczas pracy nad projektem najbardziej podobało nam się to, że mogliśmy zagłębić się w sekrety i sposoby prowadzenia własnej firmy. Największą trudność stanowiło ustalenie finansów sklepu. Gdybyśmy mogli zrealizować projekt raz jeszcze, z pewnością bardziej szczegółowo podeszlibyśmy do ustalenia kosztów potrzebnych na otwarcie sklepu.

5 Zespół 4 Projekt w I semestrze programu: Wycieczka do Warszawy przybliżenie historii 25 lat wolnej Polski Projekt w II semestrze programu: Klub Miejscówka Szkoła: Gimnazjum w Górze Kalwarii Opiekun: Aldona Piekarska Zespół: Karolina Radomska, Emilia Piekarska, Dominika Płaczek, Julia Kowalczyk, Mateusz Królikowski Ekspert: Urszula Skośkiewicz, Warszawskie Studio Tańca Wycieczka do Warszawy miała na celu przybliżyć naszym koleżankom i kolegom historię 25 lat wolnej Polski poprzez poznanie miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami tego okresu. Klub Miejscówkę założyliśmy w trosce o młodzież z Góry Kalwarii. Pragnęliśmy stworzyć miejsce, w którym można rozwijać swoje zainteresowania i czuć się bezpiecznie. W obu projektach celem było dobro młodzieży, jej rozwój intelektualny i duchowy. Realizację wycieczki rozpoczęliśmy od określenia liczby uczestników. Wskazaliśmy miejsca, które warto odwiedzić i oszacowaliśmy koszty związane z projektem. Przygotowaliśmy również dokładny plan, który mogliśmy przedstawić uczestnikom. Klub Miejscówka powstawał powoli. Zaczęliśmy od szlifowania pomysłu, poprzez załatwianie potrzebnych formalności aż po określenie kosztów związanych z działalnością firmy. Dzięki udziałowi w kursie zdobyliśmy wiele praktycznych umiejętności. Już nie straszne nam są usługi bankowe, planowanie wycieczek i zakładanie firmy. Największą trudność stanowiły dla nas zadania związane z giełdą, ale dzięki nim wiemy, na czym polega gra na giełdzie. Gdybyśmy mogli wziąć udział w kursie jeszcze raz, niewiele byśmy zmienili. Do wszystkich zadań bardzo się przykładaliśmy, a nasza wycieczka i Klub Miejscówka to strzał w dziesiątkę.

6 Zespół 5 Projekt w I semestrze programu: Wycieczka - zwiedzenie fortyfikacji twierdzy Przemyśl i obozu koncentracyjnego na Majdanku Projekt w II semestrze programu: Studio fitness Studio Fitness Szkoła: Zespół Oświatowy w Radomyśli Opiekun: Jadwiga Niedziółka Zespół: Justyna Dołęga, Małgorzata Krasuska, Marta Pogonowska, Szymon Jastrzębski, Ireneusz Okniński Ekspert: Ernest Wagner, Grupa Hemnes Z wymyśleniem rodzaju firmy nie mieliśmy większego problemu. Pomysł poddali chłopcy, którzy wymyślili, żeby była to siłownia. Już od dawna marzyli, aby w naszej okolicy pojawiła się taka siłownia z prawdziwego zdarzenia, a nie kilka sprzętów, na których strach ćwiczyć. Zakładając nasza firmę w szczególności mieliśmy na celu zdrowie ludzi. Chcieliśmy, żeby osoby z pobliskich miejscowości wiedzieli, że mają takie miejsce, w którym będą mogli zadbać o siebie i o swoje zdrowie, a także zrelaksować się po ciężkim dniu. Wiemy też, że w tych okolicach jest dużo młodzieży, dla której ważne jest piękno fizyczne i dlatego myśleliśmy, że nasza siłownia będzie odgrywać dużą rolę w ich życiu i będą ją chętnie odwiedzać. W module drugim sprecyzowaliśmy informacje dotyczące naszej firmy, opracowaliśmy ankietę, przeprowadziliśmy ją i opracowaliśmy jej wyniki. W tym działaniu zweryfikowaliśmy swoją wizję naszego Studio Fitness z wizją potencjalnych klientów.. W module trzecim sprecyzowaliśmy nasze usługi, ustaliliśmy ceny naszych usług, zajęliśmy się promocją, a na koniec wysłaliśmy sprawozdanie. No i ostatni moduł czwarty. Tutaj zajęliśmy się finansami. Sporządziliśmy szczegółowy kosztorys naszej firmy. Sprecyzowaliśmy, czego potrzeba naszej firmie, a co już mamy. W pracy wspierała nas nasza opiekunka, która spotykała się z nami, sprawdzała nasze działania, wpisy do formularza, na blogu. Czego się dowiedzieliśmy? Dowiedzieliśmy się mnóstwa nowych rzeczy. Przede wszystkim uzyskaliśmy informacje, jakie kroki poczynić trzeba, gdzie się udać, aby założyć własną firmę. My robiliśmy to na papierze, ale w rzeczywistości na pewno nie jest to takie krótkie i przyjemne. Ponadto dowiedzieliśmy się, że dobrym krokiem podczas zakładania firmy jest badanie rynku. Nauczyliśmy się, pod jakimi kątami badać rynek, na co zwracać uwagę. Skonstruowaliśmy ankietę, określiliśmy grupę docelową, przeprowadziliśmy ankietę i wyciągnęliśmy z niej wnioski. Ogromną wiedzę przekazał nam również moduł 3, w którym poznaliśmy techniki i metody promocji swojego przedsięwzięcia. Dowiedzieliśmy się jak ważny jest marketing, właściwie dobrana promocja i

7 propagowanie swojej firmy. A na koniec nauczyliśmy się żonglować finansami. Bardzo wiele dał nam ten projekt. Ugruntowaliśmy i bardzo wzbogaciliśmy swoją wiedzę, na tematy wszechstronne, oscylujące wokół zakładania firmy. W projekcie podobało nam wiele rzeczy. Tak naprawdę to było to dla nas nowe przeżycie i cieszymy się, że wzięliśmy w nim udział. Zespół 6 Projekt w II semestrze programu: Firma Marry you Szkoła: Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej Opiekun: Agnieszka Wyrzykowska Zespół: Aleksandra Kosecka, Maria Dębińska, Kaja Stelmaszewska, Milena Kupis Ekspert: Magdalena Sołtan-Zabielska, Universal McCann Polska Jesteśmy uczennicami klasy trzeciej Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej. Nasz zespół tworzą osoby otwarte na nowe wyzwania, chętnie biorące udział w projektach, które umożliwiają nam zdobywanie doświadczeń i kształtowanie postaw przedsiębiorczych. Takie umiejętności miałyśmy okazję rozwijać uczestnicząc w programie Młodzi przedsiębiorczy CEO. My, Supermanki, założyłyśmy firmę Marry You, która zajmuje się organizacją ślubów. Uczestniczymy w każdej decyzji młodej pary, począwszy od ustalenia samego terminu przyjęcia, po zaplanowanie podróży poślubnej. Wybrałyśmy tę właśnie branżę, ponieważ uważamy, że ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Młoda para powinna w tym dniu cieszyć się swoim szczęściem, a organizację uroczystości pozostawić profesjonalistom. Dzięki udziałowi w programie dowiedziałyśmy się, jak od środka funkcjonuje firma. Nauczyłyśmy się m.in.: jak zarządzać finansami, jak zadbać o marketing. W czasie pracy nad projektem mogłyśmy poczuć się jak właścicielki firmy- młodociane bizneswoman, które poznawały prawdziwe oblicze biznesu. Mogłyśmy przekonać się, że zanim przyjdą zyski i satysfakcja z działalności, mogą również pojawić się przeszkody, które należy pokonywać. Na początku każdego modułu dzieliłyśmy się zadaniami, a na koniec wspólnie dokonywałyśmy poprawek. Zawsze mogłyśmy liczyć na pomoc naszego rodzeństwa, rodziców oraz naszego opiekuna. Możemy powiedzieć, że dzięki wspólnej pracy, stałyśmy się naprawdę zgranym zespołem. Jesteśmy bardzo zadowolone z osiągniętych rezultatów. Młodzi Przedsiębiorczy to naszym zdaniem jeden z najciekawszych programów, w których brałyśmy udział. Zdobyta przez nas wiedza i doświadczenie z pewnością zaowocują w dorosłym życiu.

8 Zespół 7 Projekt w I semestrze programu: Wycieczka z okazji 25-lecia odzyskania wolności Projekt w II semestrze programu: Firma Beauty Pets Szkoła: ZSO2 im. Jana III Sobieskiego w Legionowie Opiekun: Emilia Vedral Zespół: Kamila Przyczynek, Gosia Pełka, Maja Stańska, Jagoda Stańska Ekspert: Sylwia Żmijewska-Kwiręg, Centrum Edukacji Obywatelskiej Wycieczka z okazji 25-lecia odzyskania wolności Ten temat wybrałyśmy, ponieważ same interesujemy się czasami PRL-u i odzyskaniem wolności przez Polskę. Dodatkowo miałyśmy okazje wcześniej zobaczyć to, co same zaproponowałyśmy, więc wiedziałyśmy, że jest to godne polecenia. Celem naszej wycieczki jest zapoznanie uczestników z historią odzyskania wolności przez Polskę. Chcemy umocnić w członkach naszej wyprawy patriotyzm i szacunek ojczystego kraju. Planując naszą wycieczkę spotykałyśmy się, co tydzień w bibliotece. Pracą w projekcie podzieliłyśmy się po równo. Pomysły brałyśmy z życia. Wszystko zawdzięczamy swojej ciężkiej pracy. Dowiedziałyśmy się jak zaplanować wycieczkę oraz stworzyć odpowiedni kosztorys. To bardzo trudne by wycieczka była ciekawa, uczestnicy nie nudzili się, a cena była niska. Sztuką jest też znalezienie taniego hotelu z warunkami, które odpowiedzą naszym uczestnikom. W czasie pracy nad wycieczką podobało nam się najbardziej planowanie dnia, bo jesteśmy zorganizowane. Firma Beauty Pets Ten temat wybrałyśmy, ponieważ same mamy zwierzęta i w naszym mieście brakuje takiej organizacji jak Beauty Pets (hotelu dla zwierząt z weterynarią 24/7 i fryzjerem dla zwierząt). Podczas projektu dowiedziałyśmy się jak działa firma, ile kosztuje założenie jej, czym kierować się by pokonać konkurencję oraz jak skutecznie promować swoją działalność. Praca na projektem przebiegała podobnie jak w poprzednim. Swoje pomysły spisywałyśmy na kartce i raz w tygodniu dzieliłyśmy się nimi z resztą. Projekt dał nam dużo nowych umiejętności. Nauczyłyśmy się m.in. jak zarządzać firmą, jaki budżet jest potrzebny do założenia firmy oraz gdzie ubiegać się o brakujące finanse. Obydwa projekty sprawiły nam więcej przyjemności niż trudności. Nic byśmy w nich nie zmieniły.

9 Zespół 8 Projekt w I semestrze programu: Wycieczka do Warszawy w celu upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę Projekt w II semestrze programu: firma MOTOFLY Szkoła: Publiczne Gimnazjum SPSK im. Bł. Ks. Maksymiliana Binkiewicza w Wieluniu Opiekun: Ewelina Placek Zespół: Róża Jabłońska, Kacper Majtyka, Kacper Świderski, Klaudia Popczyk, Szymon Kamiński, Dominika Włodarczyk Ekspert: Stanisław Gorący, Narodowy Bank Polski Do wyboru projektu uczniowskiego Młodzi Przedsiębiorczy skłoniła nas ciekawa tematyka i kreatywne zadania. Realizowaliśmy w bieżącym roku szkolnym dwie części projektu. Pierwsza dotyczyła organizacji wycieczki, której tematem przewodnim było tegoroczne wydarzenie lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wybierając ten temat chcieliśmy poszerzenie naszą wiedzę na temat historii Polski oraz uświadomić jak waleczni są Polacy. Druga część projektu dotyczyła założenia własnej firmy. Nasza grupa po burzliwych debatach zdecydowała, że zostanie otwarta na naszym regionalnym rynku zupełnie nowa forma rozrywki i spędzania wolnego czasu tory motocrossowe, czyli firma MOTOFLY. W każdej części projektu nasz nauczyciel czuwał nad nami i sprawiedliwie przydzielał zadania, które nie zawsze okazywały się łatwe. Zadania dotyczyły wielu elementów z zakresu ekonomii i nie tylko. Niektóre zadania wymagały skorzystania z różnych źródeł oraz odwiedzenia placówek bankowych, a także rozmowy z naszymi potencjalnymi klientami. W wielu przypadkach nasz opiekun tłumaczył niezrozumiałe dla nas treści ekonomiczne. Bardzo przydatne okazały się również materiały źródłowe dostarczane przez CEO. Największym zaskoczeniem był dla nas fakt, że droga do założenia własnej działalności jest taka długa i trudna. Teraz już wiemy, że podejmując jakąkolwiek decyzję należy to przemyśleć i przeanalizować prowadząc np. badania rynku. Podsumowując projekt jednogłośnie stwierdziliśmy, że był on dla nas dobrze zrealizowaną lekcją, z której dużo wynieśliśmy. Dziś zasady rynku, akcje, obligacje nie są nam już obce i straszne. Największym plusem projektu była swoboda w działaniach i to, że mogliśmy popuścić wodze fantazji, a jednocześnie uczyć się wzajemnej współpracy, i to właśnie ta współpraca stanowiła niekiedy największą trudność, bo każdy z nas ma w sobie żyłkę przywódcy. Jesteśmy uczniami drugiej klasy gimnazjum, więc nasza wiedza na temat zasad ekonomii była zerowa, a zadania które mieliśmy do wykonania również nie zawsze zrozumiałe (trudne pojęcia, hasła), jednak nasz nauczyciel zawsze nas wspierał i nigdy nie pozostawił w trudnych chwilach.

10 Zespół 9 Projekt w II semestrze programu: Stowarzyszenie Szeroki horyzont Szkoła: Gimnazjum w Chorzelowie Opiekun: Renata Flis Zespół: Klaudia Piękoś, Monika Dąbrowska, Patrycja Guźla, Aleksandra Nowak, Patrycja Zięba, Kamila Żarów Ekspert: Sylwia Żmijewska-Kwiręg, Centrum Edukacji Obywatleskiej Nasi dziadkowie często narzekają, że ich lata już minęły. Chciałyśmy im udowodnić, że się mylą. Pomyślałyśmy, że warto znaleźć dla nich jakieś ciekawe zajęcie. Postanowiłyśmy założyć stowarzyszenie Szeroki horyzont, którego celem jest aktywizacja osób starszych w naszej okolicy. W pierwszym module dowiedziałyśmy się, jakie urzędy trzeba odwiedzić, aby nasza firma mogła rozpocząć działalność, dokonałyśmy też podziału obowiązków. W następnym module zbadałyśmy rynek, opracowałyśmy ankietę i na jej podstawie wyciągnęłyśmy wnioski do dalszej pracy. Określiłyśmy szczegółowo usługi, które będziemy świadczyć, m.in: zajęcia fitness, basenowe, taneczne, komputerowe, relaksacyjne, artystyczne, z samoobrony, ćwiczenia poprawiające pamięć, nordic walking, wycieczki rowerowe. A ponadto dla odważnych: jazda konna, skoki spadochronowe z instruktorem, jazda quadem. Nasza oferta została dostosowana do konkretnych grup docelowych: lat, lat, powyżej 70 lat. Aby dotrzeć z ofertą do naszych potencjalnych klientów opracowałyśmy strategię marketingową. Przygotowałyśmy plakaty, ulotki i ogłoszenia. Najbardziej liczymy jednak na reklamę szeptaną, czyli na zadowolonych klientów, którzy zachęcą następnych. Następnie zajęłyśmy się finansami firmy. Oszacowałyśmy własne zasoby i obliczyłyśmy wydatki na start. Wiemy co należy do kosztów stałych, a co do zmiennych. Dowiedziałyśmy się skąd możemy uzyskać dofinansowanie na dalszy rozwój naszej działalności. Potrafimy też obliczyć próg rentowności. W pracy nad projektem pomagała nam nasza opiekunka p. Renata Flis, która uczy nas wiedzy o społeczeństwie. Nasza współpraca układała się bardzo dobrze, zawsze mogłyśmy liczyć na fachowe uwagi i zachętę do dalszej pracy. Podczas realizacji poszczególnych zadań dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy, korzystając z zasobów Internetu i rozmów ze starszymi ludźmi. Wiele czytałyśmy o różnych formach aktywizacji osób starszych, co ułatwiło nam stworzenie ciekawej oferty naszego stowarzyszenia, dostosowanej do potrzeb i możliwości naszych klientów. Jesteśmy też zainteresowane ideą wolontariatu i wiemy, że wiele młodych osób się w nią angażuje. Nasz projekt zaprezentujemy na festynie z okazji Dnia Dziecka przy Gminnym Ośrodku Kultury.

11 Jesteśmy uczennicami klasy trzeciej, część zadań wypadła nam przed egzaminami gimnazjalnymi, bierzemy też udział w różnych konkursach, więc najtrudniejsze było dotrzymywanie terminów sprawozdań, ale się udało. Wiemy jak ważny jest dobry podział zdań, współpraca i zaufanie. Zespół 10 Projekt w I semestrze programu: Wycieczka w Gdańsku tropem Solidarności i PRLu. Projekt w II semestrze programu: Oberża pod Planszówką Szkoła: Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Luboniu Opiekun: Agata Matyjasek Zespół: Agata Szymkowiak, Emilia Przybył, Julia Jarzyńska, Kinga Czechowicz Ekspert: Urszula Skośkiewicz, Warszawskie Studia Tańca Jesteśmy grupą czterech kreatywnych dziewczyn z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Luboniu, a łączy nas to, że jesteśmy w jednej klasie, mamy podobne poczucie humoru i każda z nas chce być własnym szefem. W jaki sposób dowiedziałyśmy się o projekcie CEO Młodzi Przedsiębiorczy? W naszym gimnazjum pani Agata Matyjasek nasza nauczycielka WOS-u i historii (a także etyki i plastyki) zaproponowała nam udział w kursie CEO. Od razu nas zaciekawiła. Pomysł wzięcia udziału w takim kursie szybko przypadł nam wszystkim do gustu i zapisałyśmy się jak najszybciej. W pierwszej części, dzięki przyjemnym zadaniom na internetowej platformie wspólnie uczyłyśmy się poprzez zabawę. Jako, że wszystkie lubimy matematykę (w większym lub mniejszym stopniu), wykonywanie zadań dotyczących finansów naszej przyszłej firmy strasznie przypadło nam do gustu? Początkowo podchodziłyśmy do projektu nieco sceptycznie, jako iż myślałyśmy, że zadania nas przerosną i nie będziemy w stanie ich rozwiązać. Na szczęście, każdy moduł okazał się przystosowany do naszych gimnazjalnych możliwości i podołałyśmy zadaniu. Rozwiązywanie kolejnych modułów przysporzyło nam nie lada radości i to właśnie wtedy zaczęłyśmy zastanawiać się nad swoją przyszłością i możliwości studiowania ekonomii. Podczas drugiej części miałyśmy większe pole do popisu. Choć zarządzanie własnymi finansami na pewno przyda nam się w przyszłości, na pewno częściej będziemy wracać myślami do prowadzenia naszej wirtualnej firmy. Była to przede wszystkim dla nas świetna zabawa i odpowiedzialność - wymyślanie, czym nasza firma może się zajmować, jak będzie wyglądać jej logo, jaki

12 będzie jej cel, kto będzie grupą docelową, a także wymyślanie swojej strategii marketingowej. Wszystko to było dla nas tak samo pouczające jak i zapewniające rozrywkę. Ponadto każda z nas dużo rozmyśla o swojej przyszłości, a projekt ten dał nam możliwość przekonania się jak to jest jednak tę firmę posiadać. Doszłyśmy do wniosku, że byłybyśmy dobrymi szefami. Także chętnie brałyśmy udział w wielu dodatkowych konkursach (także fotograficznych!), przez co mogłyśmy się wykazać i zdobyć dodatkową wiedzę. Ponadto, cały projekt nauczył nas dyscypliny, pracy w grupie i dobrej organizacji czasu a także poczucie odpowiedzialności za cały zespół. Na pewno w przyszłości będziemy wracać do kursu Młodzi Przedsiębiorczy, nawet jeśli nie uda nam się założyć swoich własnych firm i zostać szefami. Jeśli ktokolwiek zastanawia się, czy przystąpić do programu Młodzi Przedsiębiorczy, jak najbardziej zachęcamy! To jedyny taki kurs, w którym gimnazjaliści tacy jak my mogą spróbować swojej ręki w prowadzeniu firmy, poczuć tę wielką odpowiedzialność, jaka z tym się łączy, dobrze się przy tym bawiąc.

Projekt NA WŁASNE KONTO

Projekt NA WŁASNE KONTO Projekt NA WŁASNE KONTO Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera

Bardziej szczegółowo

Program NA WŁASNE KONTO

Program NA WŁASNE KONTO Program NA WŁASNE KONTO Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie

Bardziej szczegółowo

dla zwierząt PET - SPA

dla zwierząt PET - SPA Gimnazjum nr 1 w Rawiczu Firma treningowo-pielęgnacyjna dla zwierząt PET - SPA Firma treningowo pielęgnacyjna dla zwierząt PET - SPA Jesteśmy polskim Przedsiębiorstwem Usługowym. PET-SPA to firma wyspecjalizowana

Bardziej szczegółowo

Konkurs Kraina Tauronka dla klas 1 3 oraz 4 6 szkół podstawowych https://krainatauronka.pl/

Konkurs Kraina Tauronka dla klas 1 3 oraz 4 6 szkół podstawowych https://krainatauronka.pl/ Konkurs Kraina Tauronka dla klas 1 3 oraz 4 6 szkół podstawowych https://krainatauronka.pl/ W październiku wychowawczyni zarejestrowała naszą klasę IVa do udziału w internetowym konkursie Kraina Tauronka.

Bardziej szczegółowo

Odpowiedzialna Przedsiębiorczość

Odpowiedzialna Przedsiębiorczość Odpowiedzialna Przedsiębiorczość Czym są warsztaty: Odpowiedzialna Przedsiębiorczość To cykl spotkań, które skupione wokół zagadnień związanych z przedsiębiorstwem, pokazują młodym osobom, w jaki sposób

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU SZKOŁA DIALOGU W GIMNAZJUM W KLEOSINIE

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU SZKOŁA DIALOGU W GIMNAZJUM W KLEOSINIE SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU SZKOŁA DIALOGU W GIMNAZJUM W KLEOSINIE Zapraszamy do przeczytania relacji z projektu realizowanego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie przez uczniów klasy III

Bardziej szczegółowo

Wolność ponad wszystko

Wolność ponad wszystko Wolność ponad wszystko Czas realizacji: od października 2010 do 31 maja 2011 Opiekunowie : P. Beata Binkowska P. Edyta Zygmunt-Jędrzejak Realizacja : Dominika Guzenda, Daria Jastrzębska, Adam Jurczyński,

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA.  PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI www.akademiadlamlodych.pl PODRĘCZNIK WPROWADZENIE Akademia dla Młodych to nowa inicjatywa mająca na celu wspieranie ludzi młodych w rozwijaniu umiejętności niezbędnych w ich miejscu

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia na dobry początek

Ćwiczenia na dobry początek Ćwiczenia na dobry początek Głównym celem projektu edukacyjnego jest wykonanie przez uczniów przedsięwzięcia znacznie szerszego niż tradycyjne zadanie domowe. Uczniowie realizujący projekt stają przed

Bardziej szczegółowo

Młody obywatel. 18 sierpnia 2010 r. Opis

Młody obywatel. 18 sierpnia 2010 r. Opis 18 sierpnia 2010 r. Młody obywatel Opis Młodzie ludzie przy wsparciu nauczycieli i władz samorządowych badają kapitał społeczny w swojej miejscowości. Przedstawiają wnioski władzom lokalnym. Na podstawie

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ W STARYCH BOGACZOWICACH PROJEKT PRZEDSIĘBIORCZA KLASA

ZESPÓŁ SZKÓŁ W STARYCH BOGACZOWICACH PROJEKT PRZEDSIĘBIORCZA KLASA ZESPÓŁ SZKÓŁ W STARYCH BOGACZOWICACH PROJEKT PRZEDSIĘBIORCZA KLASA TYTUŁ: UCZNIOWIE KLASY VIa SZKOŁY PODSTAWOWEJ W STARYCH BOGACZOWICACH PRACUJĄ W KOLE EKONOMICZNYM OPIS PROJEKTU: - TERMIN: WRZESIEŃ GRUDZIEŃ

Bardziej szczegółowo

Sąsiedzkie festyny szkolne przykłady realizacji festynów przez szkoły uczestniczące w projekcie Warszawa Lokalnie w 2017 roku

Sąsiedzkie festyny szkolne przykłady realizacji festynów przez szkoły uczestniczące w projekcie Warszawa Lokalnie w 2017 roku Sąsiedzkie festyny szkolne przykłady realizacji festynów przez szkoły uczestniczące w projekcie Warszawa Lokalnie w 2017 roku Jak sprawić, by szkolny festyn stał się świętem całego sąsiedztwa? Kluczem

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie działalności Młodzieżowego Szkolnego Klubu Wolontariatu

Podsumowanie działalności Młodzieżowego Szkolnego Klubu Wolontariatu Podsumowanie działalności Młodzieżowego Szkolnego Klubu Wolontariatu "Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela." Jan Paweł

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie projektu

Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu ESF01-2013 1 PL1 LEO01 37042 Uczniowie z Malborka wybierają zawody z przyszłością Prezentacja: Michalina Mościszko Projekt: Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się

Bardziej szczegółowo

Einstein na półmetku. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Einstein na półmetku. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Einstein na półmetku Przy pisaniu kolejnego artykułu o projekcie postanowiliśmy wykorzystać opinie uczestników, czyli uczniów szkół Powiatu Lubańskiego. Oto co sądzą o Einsteinie: Na zajęciach byliśmy

Bardziej szczegółowo

Projekt Otwarte Przedszkola został zrealizowany w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach. Byliśmy jedną z nielicznych placówek w powiecie pułtuskim

Projekt Otwarte Przedszkola został zrealizowany w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach. Byliśmy jedną z nielicznych placówek w powiecie pułtuskim Projekt Otwarte Przedszkola został zrealizowany w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach. Byliśmy jedną z nielicznych placówek w powiecie pułtuskim uczestniczących w projekcie. Wzięło w nim udział 48

Bardziej szczegółowo

WARUNKI REALIZACJI GIMNAZJALNEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO

WARUNKI REALIZACJI GIMNAZJALNEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO I. 1. Uczniowie PGS Nr 11w Wałbrzychu biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego. 2. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu,

Bardziej szczegółowo

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. 24 maja 2016 r.

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. 24 maja 2016 r. Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości 24 maja 2016 r. Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do

Bardziej szczegółowo

KLUB MŁODZI PRZEDSIĘBIORCY

KLUB MŁODZI PRZEDSIĘBIORCY KLUB MŁODZI PRZEDSIĘBIORCY Nasza szkoła, jako nowoczesna szkoła zawodowa, stara się wyposażyć swoich uczniów nie tylko w wiedzę i umiejętności pozwalające na uzyskanie pozytywnych wyników w egzaminach

Bardziej szczegółowo

Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego. Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego. Projekt to zespołowe, planowane działanie uczniów mające na celu rozwiązanie konkretnego problemu z zastosowaniem różnorodnych metod.

Bardziej szczegółowo

Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości

Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości 26 kwietnia 2017 roku odbył się Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości. Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego wzięło w nim udział po raz 14. Dzień przedsiębiorczości

Bardziej szczegółowo

WARSZTATY MATEMATYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS IV ORAZ V

WARSZTATY MATEMATYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS IV ORAZ V WARSZTATY MATEMATYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS IV ORAZ V W dniach 1, 2 marca 2017r uczniowie klas 4a, 4b oraz 5a uczestniczyli w warsztatach matematycznych zorganizowanych przez nauczycielki matematyki mgr Beatę

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.3 Temat zajęć: Zakładamy naszą firmę (1) 1. Cele lekcji: Uczeń: wie, czym jest numer NIP, wie, czy jest numer REGON i w jakim celu jest nadawany,

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica? Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica? Autor: Krzysztof Romaniuk 1. Temat: Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza

Bardziej szczegółowo

Pierwszy gimnazjalny PaTPORT w Toruniu

Pierwszy gimnazjalny PaTPORT w Toruniu Pierwszy gimnazjalny PaTPORT w Toruniu Toruński Zespół Szkół nr 8 włączył się do programu Profilatyka a Ty. - Chcemy zarażać innych swoimi pasjami zapowiadają gimnazjaliści. Gimnazjum nr 8 w Toruniu, które

Bardziej szczegółowo

- ćwiczenie nr 2: praca w dwójkach: Mocne i słabe strony

- ćwiczenie nr 2: praca w dwójkach: Mocne i słabe strony FORMULARZ SPRAWOZDANIA Z WARSZTATÓW prowadzonych przez liderów do spraw motywacji w ramach AKCJI MOTYWACJA 2016 Imiona i nazwiska liderów: 1. Klaudia Droszczak- lider 2. Julia Hrycak- lider 3. Karolina

Bardziej szczegółowo

Program Coachingu dla młodych osób

Program Coachingu dla młodych osób Program Coachingu dla młodych osób "Dziecku nie wlewaj wiedzy, ale zainspiruj je do działania " Przed rozpoczęciem modułu I wysyłamy do uczestników zajęć kwestionariusz 360 Moduł 1: Samoznanie jako część

Bardziej szczegółowo

Jak pracować metodą projektu w gimnazjum? Instrukcja dla nauczyciela

Jak pracować metodą projektu w gimnazjum? Instrukcja dla nauczyciela Jak pracować metodą projektu w gimnazjum? Instrukcja dla nauczyciela Praca metodą projektu przebiega w czterech głównych etapach: I. Wybór tematu projektu i wprowadzenie w jego problematykę 1. Wyjaśnij

Bardziej szczegółowo

Opiekunka klubu Iwona Szypuła. Działamy od 2006 roku

Opiekunka klubu Iwona Szypuła. Działamy od 2006 roku Opiekunka klubu Iwona Szypuła Działamy od 2006 roku Wiemy wszystko o Unii Europejskiej Konkurs scenariusz audycji radiowej Droga do euro Laureatki II miejsce Wiemy wszystko o Unii Europejskiej Konkurs

Bardziej szczegółowo

www.uniwersytet-dzieciecy.pl Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Przedsiębiorczość dla najmłodszych

www.uniwersytet-dzieciecy.pl Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Przedsiębiorczość dla najmłodszych www.uniwersytet-dzieciecy.pl Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Przedsiębiorczość dla najmłodszych Kim jesteśmy? Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy to ogólnopolski, nieodpłatny program edukacji ekonomicznej

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie projektu. Dobry zawód otwiera drzwi do Europy PL01-KA

Podsumowanie projektu. Dobry zawód otwiera drzwi do Europy PL01-KA Podsumowanie projektu Dobry zawód otwiera drzwi do Europy 2014-1-PL01-KA102-000428 Udział w projekcie zapewnił nam połączenie szkolnej teorii z praktyką, podczas pracy w firmach londyńskich poznanie zawodów

Bardziej szczegółowo

Nie przepracowałem ani jednego dnia w życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność.

Nie przepracowałem ani jednego dnia w życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność. Nie przepracowałem ani jednego dnia w życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność. - Thomas Edison - Ta maksyma będzie towarzyszyć tegorocznej, już trzeciej, edycji projektu Uniwersytetu Łódzkiego

Bardziej szczegółowo

REALIZACJA PROJEKTU INWESTUJ W SIEBIE 2 2011-2013

REALIZACJA PROJEKTU INWESTUJ W SIEBIE 2 2011-2013 REALIZACJA PROJEKTU INWESTUJ W SIEBIE 2 2011-2013 W O Ś R O D K U S Z K O L N O - W Y C H O W A W C Z Y M D L A N I E P E Ł N O S P R A W N Y C H R U C H O W O W B U S K U - Z D R O J U Projekt Inwestuj

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z JESIENNEJ AKCJI AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA PN. Z JANEM BRZECHWĄ O ZDROWIU W PRZEDSZKOLU RADOŚĆ W BYDGOSZCZY

SPRAWOZDANIE Z JESIENNEJ AKCJI AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA PN. Z JANEM BRZECHWĄ O ZDROWIU W PRZEDSZKOLU RADOŚĆ W BYDGOSZCZY SPRAWOZDANIE Z JESIENNEJ AKCJI AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA PN. Z JANEM BRZECHWĄ O ZDROWIU W PRZEDSZKOLU RADOŚĆ W BYDGOSZCZY październik- listopad 2015 r. Przedszkole Niepubliczne Radość w Bydgoszczy

Bardziej szczegółowo

Dzień przedsiębiorczości

Dzień przedsiębiorczości Program edukacyjny Dzień przedsiębiorczości XI edycja 2 kwietnia 2014 r. O Fundacji Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości to pozarządowa organizacja pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie

Bardziej szczegółowo

MŁODZIEŻOWE MINIPRZEDSIĘBIORSTWO HERBACIARNIA NIFANTA

MŁODZIEŻOWE MINIPRZEDSIĘBIORSTWO HERBACIARNIA NIFANTA MŁODZIEŻOWE MINIPRZEDSIĘBIORSTWO HERBACIARNIA NIFANTA PRZEGLĄD MINIPRZEDSIĘBIORSTWA Nazwa: Herbaciarnia Nifanta Nr identyfikacyjny: 273-4-9-10-14 Nazwa szkoły: I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W GIMNAZJUM W CEREKWICY NOWEJ W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W GIMNAZJUM W CEREKWICY NOWEJ W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W GIMNAZJUM W CEREKWICY NOWEJ W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 1.TEMAT PROJEKTU: Jeszcze Polska nie zginęła - jestem Polakiem, znam historię, szanuję symbole narodowe. 2. CZAS TRWANIA

Bardziej szczegółowo

PANI LEOKADIA WOLSZLEGER PAN BOGDAN MILEWSKI

PANI LEOKADIA WOLSZLEGER PAN BOGDAN MILEWSKI PANI LEOKADIA WOLSZLEGER Nauczycielka matematyki w klasach 4-6 Nauczycielka znajduje czas na analizę problemów uczniów i ich omówienie z rodzicami, nawet kosztem wolnego czasu, na przerwie, bez wcześniejszego

Bardziej szczegółowo

Gimnazjum w ramach przedmiotu WOS Szkoła ponadgimnazjalna Podstawy biorczości. ci Szkoła ponadgimnazjalna Ekonomia

Gimnazjum w ramach przedmiotu WOS Szkoła ponadgimnazjalna Podstawy biorczości. ci Szkoła ponadgimnazjalna Ekonomia Agnieszka Mikina Gimnazjum w ramach przedmiotu WOS Szkoła ponadgimnazjalna Podstawy przedsiębiorczo biorczości ci Szkoła ponadgimnazjalna Ekonomia w praktyce zajęcia do wyboru Szczegółowe wymagania na

Bardziej szczegółowo

Po co coaching dyrektorce/ dyrektorowi biblioteki?

Po co coaching dyrektorce/ dyrektorowi biblioteki? Po co coaching dyrektorce/ dyrektorowi biblioteki? Cykl Kieruj w dobrym stylu PREZENTUJĄCA: Małgorzata Lelonkiewicz PROWADZĄCA: Bogna Mrozowska Zapraszam do komentowania, aktywności, dzielenia się swoim

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DALEKIE I BLISKIE WYPRAWY KLASY 6c

MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DALEKIE I BLISKIE WYPRAWY KLASY 6c Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki Sanok MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DALEKIE I BLISKIE WYPRAWY KLASY 6c CELE: - poznanie wybranych, ciekawych miejsc w okolicach Sanoka

Bardziej szczegółowo

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny 20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny Kiedy się uczymy, emocje są niezwykle ważne. Gdybyśmy uczyli się tylko biorąc suche fakty, które

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1)

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) CZYTANIE A. Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. I jest to bez wątpienia prawda. Bo przecież wiedzę zdobywamy nie tylko w szkole, ale również w pracy, albo

Bardziej szczegółowo

MOJE SPOTKANIE Z HISTORIĄ

MOJE SPOTKANIE Z HISTORIĄ MUZEUM REGIONALNE W SIEDLCACH POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY MOJE SPOTKANIE Z HISTORIĄ KONKURS ZORGANIZOWANY Z OKAZJI 96. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI ORAZ XI EDYCJI UROCZYTSOŚCI DNI NIEPODLEGŁEJ

Bardziej szczegółowo

Oddolne projekty uczniów

Oddolne projekty uczniów Samorząd uczniowski jako doświadczenie aktywności obywatelskiej Oddolne projekty uczniów Olga Napiontek, Joanna Pietrasik projekt Szkolenie jest częścią projektu Samorząd uczniowski jako doświadczenie

Bardziej szczegółowo

WYSZKOWSKI UNIWERSYTET DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

WYSZKOWSKI UNIWERSYTET DLA DZIECI I MŁODZIEŻY WYSZKOWSKI UNIWERSYTET DLA DZIECI I MŁODZIEŻY WYKŁADY POPROWADZĄ PROFESOROWIE UNIWERSYTETU KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W WARSZAWIE. PROJEKT INAUGURACJA Misją Uniwersytetów Dziecięcych...jest rozbudzenie

Bardziej szczegółowo

Przebieg i organizacja kursu

Przebieg i organizacja kursu Przebieg i organizacja kursu ORGANIZACJA KURSU: Kurs Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach. Rola koordynatora w projekcie prowadzony jest przez Internet. Zadania

Bardziej szczegółowo

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie Odwrócona lekcja to propozycja na potwierdzone naukowo teorie dotyczące nauczania wyprzedzającego

Bardziej szczegółowo

,,Lublin w sieci życzliwości 2011 życzliwe inicjatywy grupy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 3 w Lublinie

,,Lublin w sieci życzliwości 2011 życzliwe inicjatywy grupy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 3 w Lublinie ,,Lublin w sieci życzliwości 2011 życzliwe inicjatywy grupy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 3 w Lublinie Jak to się zaczęło? 26 września 2011r. do naszej szkoły przyjechały dwie panie trenerki z Fundacji

Bardziej szczegółowo

INFOGIM Nr /2012

INFOGIM Nr /2012 Kwartalnik Publicznego Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kamieniu Krajeńskim W tym numerze: Wolontariusze zaczynają działać Wróżby w szkole Tydzień poświęcony Marii Skłodowskiej Promocja książki

Bardziej szczegółowo

Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek PROJEKT EDUKACYJNY ZREALIZOWANY PRZEZ SZKOLNY KLUB HISTORYCZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAMIONCE MAŁEJ

Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek PROJEKT EDUKACYJNY ZREALIZOWANY PRZEZ SZKOLNY KLUB HISTORYCZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAMIONCE MAŁEJ Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek PROJEKT EDUKACYJNY ZREALIZOWANY PRZEZ SZKOLNY KLUB HISTORYCZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAMIONCE MAŁEJ 12 maja 2015 roku minęła 80. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego.

Bardziej szczegółowo

Nasza Kosmiczna Grosikowa Drużyna liczy 77 małych astronautów i aż 8 kapitanów. PYTANIE DLACZEGO? Jesteśmy szkołą wyróżniającą się tym, że w klasach

Nasza Kosmiczna Grosikowa Drużyna liczy 77 małych astronautów i aż 8 kapitanów. PYTANIE DLACZEGO? Jesteśmy szkołą wyróżniającą się tym, że w klasach a Nasza Kosmiczna Grosikowa Drużyna liczy 77 małych astronautów i aż 8 kapitanów. PYTANIE DLACZEGO? Jesteśmy szkołą wyróżniającą się tym, że w klasach mamy dwie Panie, które zawsze gdy, ktoś z nas potrzebuje

Bardziej szczegółowo

ANKIETA EWALUACYJNA UCZESTNIKA

ANKIETA EWALUACYJNA UCZESTNIKA Projekt: Dwa modele wsparcia zawodowego absolwentów szkół wyższych nr 2013-1-PL1-LEO02-37513 Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe

Bardziej szczegółowo

Sąsiedzi-przyjaciele i był. Program etwinning

Sąsiedzi-przyjaciele i był. Program etwinning sasiedzi:gimnazjum 2009-11-15 23:52 Page 63 Sąsiedzi - przyjaciele Program etwinning Logo szkoły w Prostejovie Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Koluszkach nawiązują międzynarodową współpracę z rówieśnikami nie

Bardziej szczegółowo

Szkolenie pt.: Dotacja na założenie firmy oraz studia dofinansowane z Funduszy Europejskich, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach

Szkolenie pt.: Dotacja na założenie firmy oraz studia dofinansowane z Funduszy Europejskich, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach Akademia Biznesu - III edycja (23-26.04.2012) Harmonogram: Dotacja na założenie firmy oraz studia dofinansowane z Funduszy Europejskich, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach: 23.04.2012

Bardziej szczegółowo

SZKOLNE KOŁO CARITAS. Gimnazjum nr 17 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gdańsku- Zaspie

SZKOLNE KOŁO CARITAS. Gimnazjum nr 17 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gdańsku- Zaspie SZKOLNE KOŁO CARITAS Gimnazjum nr 17 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gdańsku- Zaspie Kim jesteśmy? Jesteśmy wolontariuszami Szkolnego Koła Caritas. Jest nas około czterdziestu.

Bardziej szczegółowo

Monika Pskit. doradca metodyczny Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. monika.pskit@rodon.radom.pl

Monika Pskit. doradca metodyczny Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. monika.pskit@rodon.radom.pl Monika Pskit doradca metodyczny Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli monika.pskit@rodon.radom.pl Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie

Bardziej szczegółowo

Raport z przeprowadzonych badań ankietowych Projekt Sport for All

Raport z przeprowadzonych badań ankietowych Projekt Sport for All Raport z przeprowadzonych badań ankietowych Projekt Sport for All Miejsce przeprowadzenia badania ankietowego: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi Wielkość próby badawczej: 170 uczniów

Bardziej szczegółowo

Ankieta ewaluacyjna dla uczniów dotycząca Szkolnego Programu Wychowawczego

Ankieta ewaluacyjna dla uczniów dotycząca Szkolnego Programu Wychowawczego Załącznik nr 1 Ankiety Ankieta ewaluacyjna dla uczniów dotycząca Szkolnego Programu Wychowawczego Zapoznaj się z podanymi poniżej pytaniami dotyczącymi pracy wychowawczej w naszej szkole. Odpowiedz na

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU Rodzice partnerami nauczycieli w procesie adaptacji szkolnej SOCRATES GRUNDTVIG 2 PARTNERSKIE PROJEKTY KSZTAŁCENIA DOROSŁYCH SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU PIERWSZE SEMINARIUM MIĘDZYNARODOWE WARSZAWA

Bardziej szczegółowo

Metoda projektów badawczych Dzieci zdobywają wiedzę o otaczającym świecie i nabywają umiejętności poprzez doświadczanie, eksperymentowanie,

Metoda projektów badawczych Dzieci zdobywają wiedzę o otaczającym świecie i nabywają umiejętności poprzez doświadczanie, eksperymentowanie, Metoda projektów badawczych Dzieci zdobywają wiedzę o otaczającym świecie i nabywają umiejętności poprzez doświadczanie, eksperymentowanie, obserwowanie. Rozpoczynając projekt dzieci zadają pytania na

Bardziej szczegółowo

Program NA WŁASNE KONTO krok po kroku

Program NA WŁASNE KONTO krok po kroku Program NA WŁASNE KONTO krok po kroku Założenia programu uzupełnienie wiedzy ekonomicznej uczniów gimnazjum, w tym w szczególności finansów (dwupłaszczyznowo, tj. znajomość instytucji finansowych i ich

Bardziej szczegółowo

XXI Krajowa Konferencja SNM

XXI Krajowa Konferencja SNM 1 XXI Krajowa Konferencja SNM AKTYWNOŚCI MATEMATYCZNE Ewa Szelecka (Częstochowa) ewaszel@poczta.onet.pl Małgorzata Pyziak (Rzeszów) mmpskarp@interia.pl Projekty, gry dydaktyczne i podręcznik interaktywny

Bardziej szczegółowo

mgr Wanda Małgorzata Walaszek

mgr Wanda Małgorzata Walaszek MÓJ PRZYJACIEL PIES - realizacja projektu edukacyjnego jako przykład dobrej praktyki pedagogicznej w zakresie pracy z dzieckiem młodszym w przedszkolu. mgr Wanda Małgorzata Walaszek Projekt to wyprawa

Bardziej szczegółowo

Warszawa, 20 marca 2008 r. Szanowni Państwo,

Warszawa, 20 marca 2008 r. Szanowni Państwo, Warszawa, 20 marca 2008 r. Szanowni Państwo, w imieniu Fundacji dla Polski serdecznie zapraszam i zachęcam do udziału w II edycji szkoleń Ekonomia na ulicy skierowanych do pracowników i współpracowników

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy program - Szkoła Planowania Biznesu -

Szczegółowy program - Szkoła Planowania Biznesu - Szczegółowy program - Szkoła Planowania Biznesu - Przed seminarium otrzymasz bonusowe narzędzia w mailu: Przegląd najbardziej zyskownych branż i generatorów pomysłów na biznes dzięki temu otrzymasz inspirację

Bardziej szczegółowo

1. Czym się teraz zajmujesz?/do jakiej szkoły chodzisz? 2. Co najmilej wspominasz z czasów, gdy byłeś uczniem Gimnazjum nr 3 w Lublinie?

1. Czym się teraz zajmujesz?/do jakiej szkoły chodzisz? 2. Co najmilej wspominasz z czasów, gdy byłeś uczniem Gimnazjum nr 3 w Lublinie? 1. Czym się teraz zajmujesz?/do jakiej szkoły chodzisz? 2. Co najmilej wspominasz z czasów, gdy byłeś uczniem Gimnazjum nr 3 w Lublinie? 3. Jakie talenty Gimnazjum nr 3 w Lublinie pomogło Ci w sobie odkryć,

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny Matematyka w banku. Opis projektu

Projekt edukacyjny Matematyka w banku. Opis projektu Opis projektu 1.Tytuł projektu: Matematyka w banku. 2.Czas: 14.grudnia 2010 roku 30 kwietnia 2011roku 3.Uzasadnienie wyboru tematu: - pokazanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym, -

Bardziej szczegółowo

ANALIZA OPINII RODZICÓW W ZAKRESIE EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W NIEPUBLICZNYM PRZEDSZKOLU INTEGRACYJNYM CHATKA MAŁEGO SKRZATKA W PRZYSZOWEJ W ROKU SZKOLNYM

ANALIZA OPINII RODZICÓW W ZAKRESIE EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W NIEPUBLICZNYM PRZEDSZKOLU INTEGRACYJNYM CHATKA MAŁEGO SKRZATKA W PRZYSZOWEJ W ROKU SZKOLNYM ANALIZA OPINII RODZICÓW W ZAKRESIE EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W NIEPUBLICZNYM PRZEDSZKOLU INTEGRACYJNYM CHATKA MAŁEGO SKRZATKA W PRZYSZOWEJ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 TEMAT EWALUACJI: Złagodzenie trudności adaptacyjnych

Bardziej szczegółowo

Jak zrealizować projekt medialny - kampanię społeczną?

Jak zrealizować projekt medialny - kampanię społeczną? Jak zrealizować projekt medialny - kampanię społeczną? materiały pomocnicze dla nauczycieli Materiał powstał w ramach programu Włącz się. Młodzi i media. Kampania społeczna to zestaw różnych działań zaplanowanych

Bardziej szczegółowo

Klinika Biznesu. rozwój i innowacja. biznesu. Kompilator finansowy Moderator kooperacyjny. Virtual spot. Menadżer finansowy

Klinika Biznesu. rozwój i innowacja. biznesu. Kompilator finansowy Moderator kooperacyjny. Virtual spot. Menadżer finansowy KLINIKA biznesu pl Menadżer finansowy Virtual spot Kompilator finansowy Moderator kooperacyjny Klinika Biznesu rozwój i innowacja rozwój i innowacja Czy projekt jest dla Ciebie? Tak, jeżeli jesteś MIKRO

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE 1: Kształcenie osób dorosłych

SZKOLENIE 1: Kształcenie osób dorosłych Strona1 SZKOLENIE 1: Kształcenie osób dorosłych WPROWADZENIE: W jednostce szkoleniowej Kształcenie osób dorosłych wprowadzono podstawowe pojęcia dotyczące uczenia się w późniejszym wieku odwołujące się

Bardziej szczegółowo

Kto uczestniczył w badaniu? W ankiecie wzięli udział uczniowie klas II Gimnazjum w Zbuczynie oraz ze szkół w Caceres w Hiszpanii i Swansea z Walii.

Kto uczestniczył w badaniu? W ankiecie wzięli udział uczniowie klas II Gimnazjum w Zbuczynie oraz ze szkół w Caceres w Hiszpanii i Swansea z Walii. Różni czy tacy sami Projekt badawczy porównujący typowych nastolatków z Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii realizowany dzięki programowi stypednialnemu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Kto uczestniczył

Bardziej szczegółowo

Pomorska Akademia Kulinarna

Pomorska Akademia Kulinarna Pomorska Akademia Kulinarna Dlaczego powstała Akademia? Niestety dawno już minęły czasy, gdy wspólne, wielopokoleniowe gotowanie stanowiło ważny domowy rytuał, w czasie którego rodzinne tradycje i przepisy

Bardziej szczegółowo

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL.09.01.

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL.09.01. Mołodiatycze, 22.06.2012 PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości nr. POKL.09.01.02-06-090/11 Opracował: Zygmunt Krawiec 1 W ramach projektu

Bardziej szczegółowo

Marian Chwastniewski. Stowarzyszenie Twórcze i Edukacyjne Wyspa

Marian Chwastniewski. Stowarzyszenie Twórcze i Edukacyjne Wyspa Marian Chwastniewski Stowarzyszenie Twórcze i Edukacyjne Wyspa WYSPA ODKRYĆ A WYSPA ZAGADEK Laboratorium ma na celu wdroŝenie autorskiego programu pedagogicznego WYSPA rozwijającego postawy twórcze i badawcze

Bardziej szczegółowo

Jak powstaje gazeta? Projekt edukacyjny dla uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 7 w Chełmie

Jak powstaje gazeta? Projekt edukacyjny dla uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 7 w Chełmie Jak powstaje gazeta? Projekt edukacyjny dla uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 7 w Chełmie Podstawa prawna Na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 sierpnia 2010 roku zmieniającego rozporządzenie

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WYCHOWAWCZY Szkoły Podstawowej nr 2 SZKOŁA PRZYJAZNA DZIECKU

PROGRAM WYCHOWAWCZY Szkoły Podstawowej nr 2 SZKOŁA PRZYJAZNA DZIECKU PROGRAM WYCHOWAWCZY Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej SZKOŁA PRZYJAZNA DZIECKU Nasze cele: osiągnięcie przez wszystkich uczniów pełni ich rozwoju intelektualnego i osobowościowego, przygotowanie

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIE Lody na drodze Ent-teach Rozdział 6 Zarządzanie Projektami

ĆWICZENIE Lody na drodze Ent-teach Rozdział 6 Zarządzanie Projektami ĆWICZENIE Lody na drodze Ent-teach Rozdział 6 Zarządzanie Projektami Opis ćwiczenia W poniższym zadaniu, uczestnicy muszą zaplanować tydzień sprzedaży lodów na ulicy w ich rodzinnym mieście (centrum).

Bardziej szczegółowo

Nazwa instytucji Nazwa projektu Typ działań/cel Grupa docelowa Dodatkowe informacje Fundacja Tesco Dzieciom

Nazwa instytucji Nazwa projektu Typ działań/cel Grupa docelowa Dodatkowe informacje Fundacja Tesco Dzieciom Nazwa instytucji Nazwa projektu Typ działań/cel Grupa docelowa Dodatkowe informacje Fundacja Tesco Dzieciom Fundacja Grupy Górażdże Konkurs grantowy Pracownia Talentów Konkurs grantowy Aktywni w Regionie

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz!

Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz! Sprawozdanie z realizacji uczestnictwa w VIII edycji konkursu Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi. Informujemy, iż nasza szkoła w okresie od 29.03.2016 r. do 15.12.2016 r. wykonała zadania

Bardziej szczegółowo

Kampania informacyjna na temat Młodzieżowej Rady Miasta i wyborów do niej we wszystkich szkołach w gminie

Kampania informacyjna na temat Młodzieżowej Rady Miasta i wyborów do niej we wszystkich szkołach w gminie Kampania informacyjna na temat Młodzieżowej Rady Miasta i wyborów do niej we wszystkich szkołach w gminie Młodzieżowa Rada Miasta w Wąchocku powstała w 2011 z inicjatywy i w efekcie realizacji wspólnego

Bardziej szczegółowo

Hotel Am Brunnenberg odpoczynek wśród zieleni

Hotel Am Brunnenberg odpoczynek wśród zieleni Europejska jakość w szkoleniu zawodowym - 2015-1-PL01-KA102-015020 Prezentacja Małgorzata Hornicka Bad Freienwalde Hotel Am Brunnenberg odpoczynek wśród zieleni Uczestnicząc w programie Erasmus + odbyłam

Bardziej szczegółowo

Projekt miał szeroki zasięg terytorialny. Obejmował uczestników z placówek oświatowych z 14 województw w kraju. Składał się z dwóch modułów:

Projekt miał szeroki zasięg terytorialny. Obejmował uczestników z placówek oświatowych z 14 województw w kraju. Składał się z dwóch modułów: Fundacja Rodzice Szkole ul. Marszałkowska 140/62c, 00-061 Warszawa tel.: 721 326 336, fax: (22) 398 48 04 www.rodziceszkole.edu.pl kontakt@rodziceszkole.edu.pl Nr KRS: 0000268115, REGON: 140781919, NIP:

Bardziej szczegółowo

Człowiek najlepsza inwestycja. www.oregionie.pl

Człowiek najlepsza inwestycja. www.oregionie.pl Człowiek najlepsza inwestycja www.oregionie.pl Jak atrakcyjnie i skutecznie realizować edukację regionalną? Szanowni Nauczyciele, nie ma wątpliwości co do tego, jak ważne jest, by uczniowie dobrze znali

Bardziej szczegółowo

Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum

Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum Krakowska kademia im. ndrzeja Frycza Modrzewskiego Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum utor: gnieszka Guzik, Patrycja Huget Instrukcja: Poniżej przedstawione zostały do wyboru po dwa stwierdzenia

Bardziej szczegółowo

Program Szkoła Współpracy

Program Szkoła Współpracy Program Szkoła Współpracy Życie Motywacja RodzIna Gród Organizacja Dzieci Zainteresowania Integracja Aktywność Innowacyjność Edukacja Celem projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami

Bardziej szczegółowo

Program Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez PSPiA KLANZA

Program Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez PSPiA KLANZA Program Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez PSPiA KLANZA Idea programu W programie Wolontariat studencki grupy liczące od dwóch do pięciu studentów wolontariuszy prowadzą zajęcia edukacyjne

Bardziej szczegółowo

SKO SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI

SKO SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI SKO SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI ROK 2013/2014 SKO - START! We wrześniu Szkolna Kasa Oszczędności pod patronatem Banku Spółdzielczego wznowiła swoją działalność. Każdy członek SKO otrzymał nową książeczkę,

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Koordynator Festiwalu BOSS

Szanowni Państwo, Koordynator Festiwalu BOSS Szanowni Państwo, w imieniu Fundacji Studenckie Forum Business Centre Club zwracamy się do Państwa z ofertą współpracy przy projekcie Festiwal BOSS. Mamy nadzieję, że poniższa oferta będzie dla Państwa

Bardziej szczegółowo

Na języku polskim utrwalaliśmy zasady pisowni "rz" i "ż", za pomocą elektronicznych dyktand zapisanych na stronie dyktanda.net, gier edukacyjnych

Na języku polskim utrwalaliśmy zasady pisowni rz i ż, za pomocą elektronicznych dyktand zapisanych na stronie dyktanda.net, gier edukacyjnych 5 listopada 2015 1. Matematyka 2. Język polski 3. Muzyka 4. Zajęcia komputerowe 5. Wychowanie fizyczne 6. Historia 7. Język angielski 8. Przyroda 9. Religia 10.Plastyka 11.Podchody QR 12.Programowanie

Bardziej szczegółowo

1. spotkanie w Polsce

1. spotkanie w Polsce 1. spotkanie w Polsce LET'S HELP STUDENTS LEARN VIA TRADITIONAL GAMES Program Comenius Szkoła Podstawowa Nr 8 We wrześniu 2012 roku Szkoła Podstawowa NR 8 przystąpiła do programu Comenius uczenie się przez

Bardziej szczegółowo

Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO

Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ustrzykach Dolnych Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO program integrujący klasę. Autor programu mgr Ewa Lejowska Ustrzyki

Bardziej szczegółowo

Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery Sprawozdanie z działań zrealizowanych w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Warmińskiej w Barczewie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 20 27 października 2014 r. Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Warmińskiej w Barczewie

Bardziej szczegółowo

Dzień przedsiębiorczości

Dzień przedsiębiorczości Program edukacyjny Dzień przedsiębiorczości XIII edycja 20 kwietnia 2016 r. Cele programu Pomoc uczniom w zweryfikowaniu ich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie Zapoznanie uczniów w praktyce ze specyfiką konkretnych

Bardziej szczegółowo

Baw się twórczo. Tematyka zajęć: 1. C jak cyrk

Baw się twórczo. Tematyka zajęć: 1. C jak cyrk Baw się twórczo Projekt Baw się twórczo to zajęcia edukacyjne dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych podczas których dzieci i młodzież poprzez zabawę uczą się, nabywają nowych, przydatnych

Bardziej szczegółowo

Wszystkie proponowane rozwiązania są podparte naszą wiedzą z zakresu marketingu przy użyciu nowoczesnych narzędzi i co ważne, indywidualnie

Wszystkie proponowane rozwiązania są podparte naszą wiedzą z zakresu marketingu przy użyciu nowoczesnych narzędzi i co ważne, indywidualnie Wizerunek Kim jesteśmy? Conture to marka z nowoczesnym podejściem, która zajmuje się szeroko pojętym PR i content marketingiem. Jesteśmy otwarci na nowe trendy i metody działania. Wszystkie proponowane

Bardziej szczegółowo

PROTOKÓŁ NR 2/2015 z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej odbytego w dniu 21 stycznia 2015 r. w godzinach od 13 00 do 15 40

PROTOKÓŁ NR 2/2015 z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej odbytego w dniu 21 stycznia 2015 r. w godzinach od 13 00 do 15 40 PROTOKÓŁ NR 2/2015 z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej odbytego w dniu 21 stycznia 2015 r. w godzinach od 13 00 do 15 40 Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej odbyła posiedzenie

Bardziej szczegółowo

Badanie świadomości ekologicznej przedszkolaków w ramach ogólnopolskiego programu badawczego dzieci i młodzieży PLAYDO. Informator dla przedszkoli.

Badanie świadomości ekologicznej przedszkolaków w ramach ogólnopolskiego programu badawczego dzieci i młodzieży PLAYDO. Informator dla przedszkoli. Badanie świadomości ekologicznej przedszkolaków w ramach ogólnopolskiego programu badawczego dzieci i młodzieży PLAYDO. Informator dla przedszkoli. DLACZEGO STWORZYLIŚMY PLAYDO? PLAYDO powstało po to,

Bardziej szczegółowo

POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU

POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU BANK PROGRAMÓW GRUPOWYCH PORAD ZAWODOWYCH I GRUPOWEJ INFORMACJI ZAWODOWEJ 2014r. Bank Programów Porad Grupowych i Grupowych Informacji Zawodowych w Powiatowym Urzędzie Pracy

Bardziej szczegółowo