Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel"

Transkrypt

1 Nowa Biblioteka nr 1 (16), 2015 Katowice Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel w latach Non refert, quam multos, sed quam bonos habeas libros Seneka Każda rocznica jakiegoś wydarzenia może stanowić okazję do przyjrzenia się temu zdarzeniu oraz konsekwencjom z niego wynikającym. Dwudziestolecie Hurtowni i Wydawnictwa Emmanuel sprzyja opracowaniu ukazującemu historię, działalność oraz aktualny obraz firmy, która choć pierwotnie nieplanowana przez jej założyciela i obecnego prezesa stanowi dobry przykład łączenia zasad chrześcijańskiej wiary z aktywnością biznesową [11, s ]. Niniejszy artykuł stanowi pierwsze, całościowe opracowanie historii i działalności firmy Emmanuel. Dotychczasowa jej bibliografia jest raczej skromna, dlatego też istniejące źródła bibliograficzne, zostały poszerzone o ankiety skierowane do kompetentnych osób związanych z tą instytucją. Analiza otrzymanych odpowiedzi, pozwala przedstawić jej spójny obraz oraz dokonać prezentacji dotychczasowego dorobku. Geneza Od początku istnienia firma Emmanuel, mieszcząca się w Katowicach przy ul. bp. Herberta Bednorza 1, związana jest z osobą Czesława Mauera 2. Po ukończeniu studiów z zakresu historii Kościoła (1991 r.), 1 Hurtownia i wydawnictwo Emmanuel, ul. ks. bp. H. Bednorza 5, Katowice; tel./fax , ; 2 Czesław Mauer urodził się w 1967 r. w Częstochowie. Szkołę podstawową nr 1

2 98 przyszły założyciel hurtowni i wydawnictwa, przez trzy lata pracował fizycznie, a następnie podejmował pracę w różnych firmach handlowych, ostatecznie specjalizując się w branży rybnej [10]. Decyzja o rezygnacji z tej pracy została podjęta w 1994 r. [10 ; 6, s. 12]. Pomiędzy zwolnieniem się z branży rybnej, a rozeznaniem jaką drogą zawodową pójść, Czesław Mauer tak napisał: Szukałem dobrej i uczciwej pracy, chociaż nie wiedziałem, czego tak naprawdę chcę. Rzuciłem dobrze płatną pracę i spotkałem się z przyjaciółmi, szukając u nich rady. Podczas wspólnej modlitwy powstał pomysł na założenie księgarni. Rozeznaliśmy, że mam sprzedawać książki katolickie, drukować je itd. Ale ja nie miałem pojęcia, jak to zrobić. Przez trzy miesiące siedziałem w domu i nie wiedziałem, od czego zacząć: bez lokalu, pieniędzy i samochodu. Aż w końcu pojechałem z przyjacielem do Lublina i tam zobaczyłem, że wszyscy kupują pewną książkę. Nabyłem paczkę i zabrałem do Katowic, gdzie od ręki sprzedałem wszystko. Następnego dnia pożyczyłem od kolegi «malucha», wziąłem wszystkie pieniądze, jakie miałem, i pojechałem znów do Lublina. Starczyło na załadowanie tymi paczkami całego «malucha» po sufit. Wróciłem do Katowic i już wieczorem sprzedałem wszystko. Najdziwniejsze było to, że dla innych towaru brakowało, a ja go dostawałem. I tak od książki Jana Pawła II Przekroczyć próg nadziei rozpoczęła się moja przygoda z księgarstwem. Był listopad 1994 roku, kiedy założyłem Hurtownię Książek Katolickich Emmanuel. Kupiłem na KUL-u informator o wszystkich wydawnictwach katolickich i rozesłałem do nich list z propozycją współpracy, w którym napisałem, że należę do Ruchu Światło Życie, nie mam dużo pieniędzy (około 2000 zł), ale proszę o dobre warunki, w zamian za co będę w miarę możliwości płacił gotówką (ten odruch pozostał mi z czasów handlu rybami). Odzew był błyskawiczny. Pierwszy odezwał się Biblos, potem Wydawnictwo M, PAX, Jedność i kilka innych oficyn [6, s ; 9, s. III]. Nazwanie własnej firmy Emmanuel (czyli Bóg z nami ), wiąże się z osobistym doświadczeniem jej założyciela, który opisuje je w ten sposób: Nazwałem ją tak, bo gdy rzuciłem poprzednią pracę, Pan Bóg nie zostawił mnie samego [1, s. 7]. ukończył w Mysłowicach. Następnie kontynuował naukę w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach, gdzie w 1987 r. uzyskał tytuł technik elektryk. W tym samym roku podjął studia na Wydziale Historii Kościoła w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, które zakończył w 1991 r. obroną pracy magisterskiej. Jest ponadto absolwentem (2008 r.) Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Ruchu Światło Życie, Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w Warszawie (obecnie członek komisji rewizyjnej), zarządu Stowarzyszenia Katolickiej Wspólnoty Emmanuel w Katowicach. Mąż Teresy i ojciec trójki dzieci. Zainteresowania: turystyka (zwłaszcza górska), wyprawy rowerowe, fotografika, lektura dobrych książek. [8 ; 3, s. 25 ; 5].

3 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel 99 Od samego początku swojego istnienia firma Emmanuel, oprócz hurtowej i indywidualnej dystrybucji książek katolickich, prowadzi działalność poligraficzno-wydawniczą, przygotowując rocznie kilkanaście pozycji książkowych i audiobooków. Aspekt księgarsko-wydawniczy, stanie się też głównym przedmiotem niniejszego studium. Profil Na firmę Emmanuel składają się hurtownia książek katolickich i dewocjonaliów oraz wydawnictwo. Obecnie hurtownia oferuje kilkanaście tysięcy pozycji książkowych. Jest to hurtownia samoobsługowa wzorcownia spełnia równocześnie funkcję magazynu. Wydawnictwo publikuje książki na własne potrzeby, jak i na zamówienie, realizując cały proces od przygotowania tekstu do jego druku. Wydawnictwo Emmanuel specjalizuje się w publikowaniu książek teologicznych oraz z zakresu historii, filozofii i nauk o rodzinie. Nie brakuje również poezji. Tego rodzaju ukierunkowanie firmy zaowocowało podjęciem stałej współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz z Biblioteką Teologiczną tej uczelni. W Emmanuelu wydano pięć tomów serii wydawniczej Wydziału Teologicznego Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku 3 oraz cztery tomy serii Biblioteka Teologiczna 4. Regularnie wydawane są kolejne tomy (lub e-booki) cyklu Umacniać słowem, których redaktorem jest ks. Leszek Szewczyk 5. W wydawnictwie ogłaszane są również niektóre 3 J. Myszor (wprow. i edycja dokumentów): Błogosławiony Emil Szramek Męczennik. Katowice 2013 (ŹDKKGS 1); H. Dudała, W. Shäffer (oprac.): Księgi metrykalne w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Przewodnik po zespole. Katowice 2013 (ŹDKKGS 3); J. Myszor (wprow. i edycja dokumentów): Ks. August Hlond na Górnym Śląsku Listy pasterskie odezwy przemówienia. Katowice 2013 (ŹDKKGS 4); H. Olszar (wprow. i edycja dokumentu): Ludwik Hurski. Z pamiętnika Westfaloka. Katowice 2014 (ŹDKKGS 5); D. Bednarski (wprow. i edycja dokumentów): Żyłem krótko, lecz cel swój osiągnąłem. Ks. Jan Macha ( ). Katowice 2014 (ŹDKKGS 6). 4 B. Czaplicki: Ksiądz Konstanty Budkiewicz ( ). Życie i działalność. Katowice 2004 (BibTeol 2); J. Krętosz (oprac.): Komitet Rzymskokatolickiej katedry we Lwowie. Posiedzenia Organu Wykonawczego i Komisji Rewizyjnej Komitetu Katedry Katowice 2004 (BibTeol 4); A. Mroczek: Arcybiskup Wincenty Kluczyński ( ). Życie i działalność. Katowice 2004 (BibTeol 5); J. Kempa, J. Szymik (red.): Czytając wielkich, na początku drogi. Romano Guardini, Hans Urs von Balthassar, Josef Ratzinger, Gerald O Collins w pracach młodych teologów. Katowice 2014 (BibTeol 20). 5 Umacniać słowem. Homilie rok A. Katowice 2010; Umacniać słowem. Homilie pogrzebowe. Katowice 2011; Umacniać słowem. Homilie ślubne. Katowice 2012 (2013); Umacniać słowem. Homilie rok B. Katowice 2012; Umacniać słowem. Homilie rok C. Katowice 2012; Umacniać słowem. Kazania pasyjne. Katowice 2014.

4 100 rozprawy doktorskie, obronione na Wydziale Teologicznym 6 oraz prace obcojęzyczne 7. Ponadto firma systematyczne dostarcza Bibliotece Wydziału Teologicznego najnowsze polskie publikacje z przedstawionych już dziedzin. Oprócz książkowych, Wydawnictwo Emmanuel świadczy usługi audio (nagrywanie konferencji, rekolekcji), przegrywa płyty CD oraz DVD, wraz z zamieszczaniem na nich kolorowych nadruków. Oferuje ponadto grawerowanie i cięcie laserowe dewocjonaliów, zakładek do książek oraz oprawę książek w skórę. Pracownicy W trakcie dwudziestu lat pracy w Hurtowni i Wydawnictwie Emmanuel zatrudnionych było piętnaście osób. Byli to (i są) [2]: 1. Karol Górski nadal 2. Anna Slezarczyk Andrzej Kubera Jacek Teichman Agnieszka Florek Monika Goczok Magdalena Sojda Anna Mikulska Krzysztof Mikulski Michał Korzeniec nadal 11. Krzysztof Lizoń nadal 12. Iwona Rząsa nadal 13. Arkadiusz Cieśla nadal 14. Anna Renard nadal 15. Tomasz Bożuchowski nadal 6 J. Międzybrodzki: Duchowość kapłana w nauczaniu Jana Pawła II. Katowice 2007; R. Skowronek: Próba przeniknięcia człowieka. Ideały moralne w utworach dramatycznych i nauczaniu Karola Wojtyły. Katowice 2007; A. Wodarczyk: Prorok żywego Kościoła. Ks. Franciszek Blachnicki ( ) życie i działalność. Katowice 2008; P. Sawa: Misterium Wcielenia. Rzeczywistość, interpretacje, nadzieje. Katowice A. Piwowar: La vergogna come criterio della fama perpetua. Studio esegetico-teologico di Sir 40, 1 42, 14. Katowice 2006; J. Wilk: Die Hoffnung des Evangeliums. Katowice 2007.

5 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel 101 Dzieła Chronologiczny, kompletny wykaz książkowych, audiobooków, CD i DVD Wydawnictwa Emmanuel [4]: 1. Krople drążące skałę Kroker Robert 1995 książka 2. Zagadki Biblijne. Nowy Testament 3. Zagadki Biblijne. Stary Testament 4. Okna 5. Nabożeństwo do Matki Bożej Boguckiej 6. Opis tańców i pląsów (cz. I) Błaż Halina 2000 książka Błaż Halina 2000 książka Kaźmierczak Maria własne Parafii własne 2000 książka 2000 książka 2000 książka 7. Wypłyń na głębię miłości Biela Bogdan 2001 książka 8. Opis tańców i pląsów (cz. II) 9. W drodze do nieba Opis tańców i pląsów (cz. III) Ksiądz Konstanty Budkiewicz ( ). Życie i działalność Komitet Rzymskokatolickiej katedry we Lwowie. Posiedzenia Organu Wykonawczego i Komisji Rewizyjnej Komitetu Katedry Arcybiskup Wincenty Kluczyński ( ). Życie i działalność 14. Góry Polski 15. I tańcząc śpiewać będą własne Ryguła Arkadiusz własne Czaplicki Bronisław Krętosz Józef (oprac.) 2001 książka 2002 książka 2003 książka 2004 książka 2004 książka Mroczek Anna 2004 książka Rzeczycki Tomasz własne 2004 książka 2004 książka

6 lat kaplicy św. Anny w Suszcu Jubileusz 150-lecia Zgromadzenia Sióstr Marii Niepokalanej Sprawiedliwość, radość, pokój 19. I tańcząc śpiewać będą 20. Rysunki na komputer (cz. I) własne Parafii przygotowane przez Zgromadzenie Sióstr Marii Niepokalanej Wspólnota EMMANUEL własne 2004 książka 2004 książka 2004 muzyka [CD] 2004 film [DVD] Pomoce do katechezy Initium 35 (2004) Koło Naukowe Teologów WTl UŚ pomoce na nośnikach elektronicznych pomoce na nośnikach elektronicznych 2004 książka 23. Teologia na nowe tysiąclecie. Między barbarzyństwem a nadzieją : studencka międzywydziałowa sesja naukowa, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, listopada 2004 r. Kempa Jacek (red.) 2005 książka 24. Program edukacyjny 2005 książka 25. Rysunki na komputer (cz. II) łamigłówki biblijne 2005 pomoce na nośnikach elektronicznych pomoce na nośnikach elektronicznych

7 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Initium 36 (2005) Bugdoł Izabela (red.) 2005 książka 28. Fantazja i rzeczywistość Kristman Julian 2006 książka 29. La vergogna come criterio della fama perpetua. Studio esegetico-teologico di Sir 40, 1 42, 14 Piwowar Andrzej 2006 książka 30. Od-blaski Pyzik Ewa 2006 książka 31. Initium 37 (2006) Oko Jan, Rajwa Agata, Uniejewska Karolina (red.) Kroczyć śladem Delfieux Piere 32. Chrystusa Marie Kempa Jacek 33. Finding Design in Nature (red.) 34. Duchowość kapłana w nauczaniu Jana Pawła II Międzybrodzki Jarosław 2006 książka 2007 audiobook 2007 książka 2007 książka 35. Czas to miłość Pluciński Adam 2007 muzyka [CD] 36. Próba przeniknięcia człowieka. Ideały moralne w utworach dramatycznych i nauczaniu Karola Wojtyły Skowronek Ryszard 2007 książka 37. Słowo po stronie życia Szymik Jerzy 2007 książka Kto wierzy, nigdy nie jest sam Die Hoffnung des Evangeliums Wilk Janusz 2007 książka Wilk Janusz 2007 książka 40. Modlitewnik Włosek Józef 2007 książka 41. Wybrzeża pełne ciszy 42. Demoniczne zniewolenie Borkowy Rafał, Wojtyła Karol Międzybrodzki Jarosław 2008 muzyka [CD] 2008 audiobook

8 Prorok żywego Kościoła. Ks. Franciszek Blachnicki ( ) życie i działalność Zanim wyjedziesz do pracy za granicę Gdy kobieta szczęśliwa zakwitają kwiaty 46. Zachwyceni Bogiem Rozważania Drogi Krzyżowej Z nadzieją na zmartwychpowstanie Spowiedź dla (nie) pokornych Wierność w życiu codziennym Wodarczyk Adam 2008 książka Bałchan Anna 2009 książka Bałchan Anna 2009 audiobook Jaromin Stanisław 2009 audiobook 2009 książka Jaskot Bartek 2009 muzyka [CD] Lorenz Ilona 2009 książka Międzybrodzki Jarosław 2009 audiobook 51. Trwajcie we mnie Młynarz Bogna 2009 audiobook 52. Wielki plan Boga Hocken Peter 2009 książka 53. Kościół który nadchodzi Hocken Peter 2009 książka Przecieranie nowych 54. dróg Misterium Wcielenia. 55. Rzeczywistość, interpretacje, nadzieje Hocken Peter 2009 książka Sawa Przemysław 2009 książka 56. Melodia Adam Dorota 2010 książka 57. Doświadczyć Boga 58. Oblicza nadziei 59. Eucharystia źródłem i szczytem 60. W Krainie Niejasności 61. Nie moje to dzieło Międzybrodzki Jarosław 2010 audiobook 2010 audiobook Nowak Ryszard 2010 audiobook Plewniok Grzegorz Ryguła Arkadiusz 2010 książka 2010 muzyka [CD]

9 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Msza Święta stracona godzina? 63. Umacniać słowem. Homilie rok A 64. Ku wolności wyswobodził nas Chrystus Scozzaro Giulio Maria (red.) Szewczyk Leszek (red.) 2010 książka 2010 e-book Świadectwa 2010 audiobook 65. Jestem milionerką Świadectwo 2010 audiobook 66. Obudzić życie 67. Odkryć światło 68. Bóg który uzdrawia 69. Złe duchy... O naturze złego ducha 2011 książka 2011 audiobook 2011 audiobook 2011 audiobook 70. Bierz i czytaj Basiuk Maciej 2011 książka 71. Bierz i czytaj Basiuk Maciej 2011 e-book 72. To, co jest Biały Julia 2011 książka Nowa ewangelizacja wyzwaniem dla Kościoła w Polsce Z rodziną nie tylko na fotografii 75. Kropla po kropli Złe duchy wyrzucać będą (Mk 16, 17). Rozeznawanie zniewoleń i posługa uwalniania Randka w kościele, czyli rekolekcje nie tylko dla małżeństw Nieprawidłowe sytuacje małżeńskie Biela Bogdan (red.) Gwóźdź Monika, Maliszewska Anna (red.) Kasza Krzysztof Matuszewski Krzysztof Ogrodniczak Jarosław Ogrodniczak Jarosław 2011 książka 2011 książka 2011 książka 2011 audiobook 2011 audiobook 2011 audiobook

10 Triduum Paschalne. Dlaczego warto znaleźć na nie czas? Niebem moim jest czynić dobro Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę gdy przyjdzie? Umacniać słowem. Homilie pogrzebowe Umacniać słowem. Homilie pogrzebowe Pietryga Emanuel 2011 audiobook Suchoń Teodor 2011 audiobook Szewczyk Leszek Szewczyk Leszek (red.) Szewczyk Leszek (red.) 2011 audiobook 2011 książka 2011 e-book 84. Pytania z drogi życia Wilk Janusz 2011 książka 85. Pytania z drogi życia Wilk Janusz 2011 e-book 86. O odwadze adopcji i miłości Boga 87. Pan Bóg mnie nauczył liczyć dni moje Katechizm służby liturgicznej Na chorych ręce kłaść będą. Duchowe aspekty uzdrowienia wewnętrznego i fizycznego Spoczynek w Duchu charyzmat, czy złudzenie? Dotyk Bożej Miłości Doświadczenie cudu a wiara w Biblii Pieśń o słońcu niewyczerpanym Módlmy się psalmami. Księga I (1-41) Świadectwo 2011 audiobook Świadectwo 2011 audiobook Bać Tomasz, Kosmowski Wojciech (red.) Borkowy Rafał, Wojtyła Karol 2012 książka 2012 muzyka [CD] Deja Ludwika 2012 książka

11 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Przebaczenie, które zrywa kajdany 95. Żyłem po to żeby zabić mojego ojca 96. Rekolekcje na kryzys 97. Moje ty życie kochane Guenard Tim 2012 książka Guenard Tim Jaklewicz Tomasz Kasza Krzysztof 2012 książka 98. Co z tym seksem? Knotz Ksawery Szukam Twego oblicza. O poszukiwaniu wspólnoty z Bogiem, czyli o ludzkiej drodze do radości Homilie wygłoszone w Wielkich Hajdukach w latach Do mądrości przedwiecznej. Homilie Na chorych ręce kłaść będą. Uzdrowienie w praktyce posługi Spoczynek w Duchu charyzmat, czy złudzenie? Kontrowersje wokół daru Wiara czyni cuda, czyli od teorii do praktyki 105. Nie taki straszny...? 106. Do Acedii czyli 9 oznak duchowego lenistwa albo o szkodliwości różu... Kołek Andrzej Maślanka Dawid Maślanka Dawid Matuszewski Krzysztof Matuszewski Krzysztof Matuszewski Krzysztof Radziszewski Stefan Radziszewski Stefan 107. Rekolekcje dla młodzieży Radziszewski Stefan 108. Umacniać słowem. Szewczyk Homilie ślubne Leszek (red.) 109. Umacniać słowem. Szewczyk Homilie rok C Leszek (red.) 2012 książka 2012 książka 2012 książka 2012 e-book 2012 e-book

12 Umacniać słowem. Homilie rok B Arkadiusz Lisiecki ( ). Duszpasterz i społecznik Krzyż w literaturze wczesnochrześcijańskiej. Antologia Szewczyk Leszek (red.) Szymański Krzysztof Uciecha Andrzej 113. Życie oglądane w lustrze Wielgomas Stefan : Śpiewy z Tyskich Centrum 114. wieczorów uwielbienia Duchowości w Tychach Wierzę w Boga Ojca... Wspólnie odmawiamy różaniec Désiré Mercier ( ) u źródeł neoscholastyki Idea powołania świeckich w katolickiej doktrynie społecznej Medytacja chrześcijańska droga do zjednoczenia z Bogiem Badajcie duchy czy są z Boga (1 J 4, 1) Księgi metrykalne w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Przewodnik po zespole Anderko Michał, Brewko Marek, Gajda Krzysztof Dudała Halina, Schäffer Wojciech (oprac.) 2012 e-book 2012 książka 2012 książka 2012 książka 2012 książka z CD 2013 audiobook 2013 audiobook 121. Modlitwy okruszki Guenard Tim 122. Źródła medytacji chrześcijańskiej 123. Dar języków. Duch Święty czy...? Kontny Piotr 2013 audiobook Kontny Piotr 2013 audiobook

13 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Czas zadziwienia Faryzeizm. Największe 125. zagrożenie pobożnych Walka duchowa 126. w małżeństwie Łuskanie kłosów. Fragmenty pism 127. Służebnicy Bożej Matki Pauli Zofii Tajber Błogosławiony Emil Szramek - Męczennik Ks. August Hlond na Górnym Śląsku Listy pasterskie odezwy przemówienia 130. Spotkaj Jezusa w Eucharystii 131. Rekolekcje dla kobiet i mężczyzn Rozwinąć skrzydła. Nie tylko o dorosłych dzieciach alkoholików Jedność małżeńska a wychowanie dzieci Szczęśliwi w sercu Ojca. O potrzebie prawdziwego ojcostwa i macierzyństwa Interpretacja prawdy dogmatycznej o nieomylności papieża Kościół a charyzmaty. Teoria, praktyka, kontrowersje Umacniać słowem. Homilie ślubne Michalska Teresa Międzybrodzki Jarosław Międzybrodzki Jarosław 2013 audiobook 2013 audiobook Młynarz Bogna Myszor Jerzy (wprow. i edycja dokumentów) Myszor Jerzy (wprow. i edycja dokumentów) Paliński Jerzy 2013 audiobook Paliński Jerzy 2013 audiobook Polok Grzegorz 2013 audiobook Pulikowski Jacek Scelina Aleksandra i Iwo 2013 audiobook 2013 audiobook Sikora Maria Strzelczyk Grzegorz Szewczyk Leszek (red.)

14 Veritati et Caritati Terka Mariusz 139. Kapłan jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa. Aspekt biblijnopastoralny Wilk Janusz 140. Kto wierzy, nigdy nie jest sam (wydanie 2, poprawione Wilk Janusz i uzupełnione) 141. Wierny szmaragd polski Zieleń Maria Grażyna Szkoła lecie Szkoły podstawowa Podstawowej nr 3 nr 3 w Mysłowicach Bałchan Anna, 143. Kobieta nie jest grzechem Wiśniewska Katarzyna 144. Powrócić do źródeł. O modlitwie pełnej mocy 145. Przebaczenie. Zranienia przemienione w miłość 146. Powołani do szczęścia Żyłem krótko, lecz cel swój osiągnąłem. Ksiądz Jan Macha ( ) Teologia ciała w nauczaniu Jana Pawła II Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły kroki w stronę wiary Bednarski Damian (wprow. i edycja dokumentów) Chlondowski Wit, Jaklewicz Tomasz Cieślak Marek, Wilczyński Krystian Jaklewicz Tomasz, Jakimowicz Marcin

15 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Czytając wielkich, na początku drogi. Romano Guardini, Hans Urs von Balthassar, Josef Ratzinger, Gerald O Collins w pracach młodych teologów Kierownictwo duchowe w listach św. o. Pio Kempa Jacek, Szymik Jerzy (red.) Kołakowski Stanisław 153. Moc przebaczenia Kontny Piotr 154. Boży plan na ludzkie życie 155. Miłosierdzie Boże ufamy Tobie 156. Miłosierdzie Boże ufamy Tobie Jan Chrzciciel. Patron trwających w duchowych ciemnościach Uczył nas chodzić z Maryją. Karol Wojtyła Jan Paweł II o świętym Jacku Ludwik Hurski. Z pamiętnika Westfaloka 160. Rachunek sumienia dla dzieci 161. Rachunek sumienia dla młodzieży 162. Rachunek sumienia dla rodziców 163. Rachunek sumienia dla małżonków 164. Tylko Ty. Pieśni uwielbienia z Ukrainy Kontny Piotr Maślanka Dawid Maślanka Dawid Międzybrodzki Jarosław Nocoń Arkadiusz Olszar Henryk (wprow. i edycja dokumentu) własne własne własne własne Saranchuk Oleksiy 2014 muzyka [CD]

16 Prezydencja Polski w Unii Europejskiej. Szanse i zagrożenia Nowenna w intencji małżeństwa i rodziny Błogosławieni Zelia i Ludwik Martin. Rozważania dla rodzin 168. Umacniać słowem. Kazania pasyjne 169. Umacniać słowem. Kazania pasyjne 170. Trudne sprawy? Nie dla świętych! 171. Duchowość krzyża 172. Prawda krzyża Schreiber- Kurpiers Dorota (red.) Suchoń Teodor Suchoń Teodor Szewczyk Leszek (red.) Szewczyk Leszek (red.) Ścibik Agnieszka Matuszewski Krzysztof 2014 e-book 173. Modlitwa uwielbienia Kogut Rafał Cierpienie. Tajemnica 174. i wyzwanie De Angelis. Chrześcijańska nauka 175. o Aniołach w świetle doktryny Tomasza z Akwinu 176. Przewodnik naszej wiary Bartoszek Antoni (red.) Bolczyk Henryk 177. Asceza w Biblii Drobisz Dawid Współczesne oblicza ascezy Ks. Wojciech Danielski we wspomnieniach ks. Marka Szkudło Szkudło Marek 180. Efekt motyla Biały Julia 181. Uzdrowienie ran przeszłości Hocken Peter

17 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel 113 Konkluzja Jako hurtownia, firma Emmanuel należy do jednych z najstarszych firm dystrybuujących książki katolickie w Polsce; jako wydawnictwo jest natomiast jedną z młodszych oficyn specjalizujących się w literaturze religijnej, filozoficznej i historycznej (debiut wydawniczy 1995 r., działalność na szerszą skalę od 2000 r.). Przez dwadzieścia lat swojego istnienia firma wypracowała pozycję na rynku wydawniczym oraz zaufanie zarówno odbiorców, jak i autorów książkowych, o czym świadczy stale zwiększająca się liczba wydawanych książek (rok 2000: pięć tytułów; rok 2014: dwadzieścia dwa tytuły). Specyfiką wydawnictwa Emmanuel są cieszące się niemałym zainteresowaniem odbiorców audiobooki. Pierwszy z nich ukazał się w roku W roku 2014 przygotowano ich już piętnaście. Książki i audiobooki oferowane w wydawnictwie pomagają kształtować wymiar religijny człowieka oraz wspierają odpowiedź na pytanie jak dobrze iść, niełatwą drogą życia. Plany Hurtowni i Wydawnictwa Emmanuel związane są przede wszystkim z kontynuacją dotychczasowego profilu firmy: dalsze publikowanie rozpoczętych serii wydawniczych, zwiększenie grona autorów, produkcja różnego rodzaju dewocjonaliów. Jednym z aktualnych wytycznych firmy jest też urozmaicenie oferty audiobooków i e-booków. Planowane jest poszukiwanie nowych form dystrybucji i reklamy oraz poszerzenie oferty o nowe sektory i segmenty rynku (literatura dziecięca, społeczna i kulturalna) [7]. Bibliografia: [1] Błażyca K.: Pan Bóg wymyślił księgarnię. Początki biznesu Czesława Mauera. Mały Gość Niedzielny 2009 nr 2, s. 7. [2] Górski K.: Osoby pracujące w hurtowni i wydawnictwie Emmanuel (stan na dzień r.). Odpowiedź na ankietę. Maszynopis w posiadaniu autora. [3] Jakimowicz M.: Niezły kaliber. Gość Niedzielny 2008 nr 40, s [4] Korzeniec M.: Publikacje wydawnictwa Emmanuel (stan na dzień r.). Odpowiedź na ankietę. Maszynopis w posiadaniu autora. [5] Lista członków Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. W: swk.pl [online]. [Data dostępu: ]. Dostępny w World Wide Web:

18 114 [6] Mauer C.: Byłem prawą ręką szefa. Głos Ojca Pio 2010 nr 5, s [7] Mauer C.: Dzień jutrzejszy hurtowni i wydawnictwa Emmanuel. Odpowiedź na ankietę ( r.). Maszynopis w posiadaniu autora. [8] Mauer C.: Życiorys. Odpowiedź na ankietę ( r.). Maszynopis w posiadaniu autora. [9] Pietryga A.: Przekroczyłem próg. 20 lat Hurtowni Książek Katolickich i Wydawnictwa Emmanuel. Gość Niedzielny (wydanie katowickie) 2014 nr 51/52, s. III. [10] Włodarczyk J.: Wywiad z Czesławem Mauerem z Firmy Emmanuel. W: wirtualnywydawca.pl [online]. [Data dostępu: ]. Dostępny w World Wide Web: showitem/id/22478/cat/rzrp.html. [11] Wyciślok J., Poloczek R.: Po prostu Zarządzanie. Po pierwsze Zarządzanie. (Zarządzanie w pigułce). Imielin ; Chełm Śląski ISBN

Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI

Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI Polish FF Curriculum Translation in Polish Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI 1. Objawienie: Pismo Św. i Tradycja a. Pismo Święte: Części,

Bardziej szczegółowo

I. Ty ścieżkę życia mi ukażesz

I. Ty ścieżkę życia mi ukażesz Ks. Michał Miecznik ROZKŁAD MATERAŁU W KLASACH LO (zgodny z programem nauczania nr AZ-4-0/). Ty ścieżkę życia mi ukażesz MESĄC LCZBA GODZN TREŚC NAUCZANA WYNKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ KATECHEZY. Ukochani

Bardziej szczegółowo

PROGRAM REKOLEKCJI w OGNISKU ŚWIATŁA I MIŁOŚCI 2015 ROK

PROGRAM REKOLEKCJI w OGNISKU ŚWIATŁA I MIŁOŚCI 2015 ROK PROGRAM REKOLEKCJI w OGNISKU ŚWIATŁA I MIŁOŚCI 2015 ROK STYCZEŃ 02 04 Dzień skupienia dla mężczyzn Być i mieć prowadzący: ks. dr Adam Rybicki, profesor KUL 31 I 02 II Szkoła Modlitwy dla dzieci Maryjo

Bardziej szczegółowo

PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH POCZTÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PAPIESKIE CYTATY I MODLITWY.

PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH POCZTÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PAPIESKIE CYTATY I MODLITWY. PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH POCZTÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PAPIESKIE CYTATY I MODLITWY. CZĘŚĆ I b OPRACOWAŁ I WYKONAŁ LECH PROKOP, UL. ZAMKOWA 2/1,

Bardziej szczegółowo

Zwycięzcy loterii promocyjnej Kamis Smaki 25-lecia. II losowanie edycja jesienna r.

Zwycięzcy loterii promocyjnej Kamis Smaki 25-lecia. II losowanie edycja jesienna r. Zwycięzcy loterii promocyjnej Kamis Smaki 25-lecia II losowanie edycja jesienna 1.08-31.10.2016 r. Laureat nagrody I stopnia 25 000 zł Kamila G. Laureaci nagród II stopnia młynków do przypraw Maria D.

Bardziej szczegółowo

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ? PO PIERWSZYM TYGODNIU ĆWICZEŃ DUCHOWNYCH. ignacjańska. duchowość. Pod redakcją Józefa Augustyna SJ

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ? PO PIERWSZYM TYGODNIU ĆWICZEŃ DUCHOWNYCH. ignacjańska. duchowość. Pod redakcją Józefa Augustyna SJ CO ZABRAĆ ZE SOBĄ? PO PIERWSZYM TYGODNIU ĆWICZEŃ DUCHOWNYCH Pod redakcją Józefa Augustyna SJ duchowość ignacjańska Wydawnictwo WAM Księża Jezuici 297 SPIS TREŚCI Wstęp.......................................

Bardziej szczegółowo

Lista zwycięzców za okres r.

Lista zwycięzców za okres r. Lista zwycięzców za okres 4.08.2014 10.08.2014 r. MIECZYSŁAW S. PIOTR W. ANASTAZJA B. STEFAN J. IRENA K. JERZY K. HELENA R. KAZIMIERZ C. JERZY G. ZOFIA M. EDWARD B. EWA S.P. MIECZYSŁAW D. GRZEGORZ K. JOLANTA

Bardziej szczegółowo

Lista zwycięzców 30 zł na start z BZWBK24 mobile

Lista zwycięzców 30 zł na start z BZWBK24 mobile Lista zwycięzców 30 zł na start z BZWBK24 mobile KRYSTYNA S. KRYSTYNA C. EDWARD F. KAROLINA C. WOJCIECH T. JANINA F. FRANCISZKA G. HENRYK H. MIROSŁAW W. JULI BARBARA H. CELINA Ł. STANISŁAW K. HELENA S.

Bardziej szczegółowo

DNIA WSPÓLNOTY DK GAŁĘZI RODZINNEJ RUCHU ŚWIATŁO- ŻYCIE,

DNIA WSPÓLNOTY DK GAŁĘZI RODZINNEJ RUCHU ŚWIATŁO- ŻYCIE, D O M S Ł O W A - KOŚCIÓŁ to temat przewodni rejonowego WIELKOPOSTNEGO DNIA WSPÓLNOTY DK GAŁĘZI RODZINNEJ RUCHU ŚWIATŁO- ŻYCIE, który odbył się12.03.11r. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku.

Bardziej szczegółowo

Informator dla Przyjaciół CeDeH-u

Informator dla Przyjaciół CeDeH-u CDH w Zakroczymiu jest kapucyńskim klasztorem oraz miejscem formacji w duchowości franciszkańskiej, kapucyńskiej i honorackiej, dla osób konsekrowanych i świeckich. Ma tu swoją siedzibę Biblioteka, Archiwum

Bardziej szczegółowo

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Sens życia Gdy na początku dnia czynię z wiarą znak krzyża, wymawiając słowa "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego", Bóg uświęca cały czas i przestrzeń, która otworzy

Bardziej szczegółowo

1 Mało znane litanie do Świętych

1 Mało znane litanie do Świętych 1 Spis treści 2 Spis treści Słowo wstępne......5 Litania do Świętej Anny......7 Litania do Świętego Judy Tadeusza......9 Litania o Świętej Marii Magdalenie.... 11 Litania do Świętego Jerzego.... 13 Litania

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY I. Kim jestem? 2. Uzupełnia zdobytą na 3. Aktywnie uczestniczy w lekcji

Bardziej szczegółowo

Kard. Stanisław Nagy SCI. Świadkowie wielkiego papieża

Kard. Stanisław Nagy SCI. Świadkowie wielkiego papieża Kard. Stanisław Nagy SCI Świadkowie wielkiego papieża Kard. Stanisław Nagy SCI Świadkowie Wielkiego Papieża CZĘSTOCHOWA 2011 Redaktor serii: ks. Ireneusz Skubiś Redaktor tomu: Anna Srokosz-Sojka Redakcja

Bardziej szczegółowo

ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ

ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ DRODZY PARAFIANIE! W dniach od 9 16 marca nasza Wspólnota przeżywać będzie Misje parafialne. Tak jak przed ponad dwoma tysiącami

Bardziej szczegółowo

KALENDARIUM ZAMIERZEŃ DUSZPASTERSKICH wrzesień sierpień 2017

KALENDARIUM ZAMIERZEŃ DUSZPASTERSKICH wrzesień sierpień 2017 KALENDARIUM ZAMIERZEŃ DUSZPASTERSKICH wrzesień 2016 - sierpień 2017 Data Temat Przedsięwzięcie wrzesień 1. Czwartek Wspomnienie św. Bronisławy 77.rocznica wybuchu II wojny św.; Nowy Rok Szkolny 2016/17

Bardziej szczegółowo

Kawa? Proszę! Lista zwycięzców konkursu

Kawa? Proszę! Lista zwycięzców konkursu Kawa? Proszę! Lista zwycięzców konkursu I tura - zgłoszenia z dnia 16 kwietnia 2015 r. 1 Bartosz R 2 Robert F 3 Małgorzata R 4 Michał C Zephirus Warszawa 17 Stycznia 45B 5 Marcin N Zephirus Warszawa 17

Bardziej szczegółowo

CZyM SĄ ĆwICZENIA DUChOwNE

CZyM SĄ ĆwICZENIA DUChOwNE Spis treści Wstęp... 5 Czym są Ćwiczenia duchowne Mieczysław Bednarz SJ Całościowa wizja Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli... 13 Istota Ćwiczeń duchownych... 14 Przeżycie Ćwiczeń duchownych... 18

Bardziej szczegółowo

Szkolny zestaw podręczników. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku

Szkolny zestaw podręczników. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku Szkolny zestaw podręczników w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku na rok szkolny 2015-2016 Uwaga! Klasy I, II, IV otrzymują podręczniki w szkole; muszą zakupić religię, i w klasie

Bardziej szczegółowo

VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA ZELATOR wrzesień2015 3 VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA Sobota, 3 października, 2015 Niniejszy numer Zelatora ukazuje się głównie ze względu na VI Diecezjalną pielgrzymkę Żywego Różańca do Łagiewnik.

Bardziej szczegółowo

klasa II zeszyt 0 Program edukacji religijnej dla II klasy gimnazjum

klasa II zeszyt 0 Program edukacji religijnej dla II klasy gimnazjum klasa II zeszyt 0 Program edukacji religijnej dla II klasy gimnazjum 75 Poradnik metodyczny do nauczania religii rzymskokatolickiej według podręcznika nr AZ-32-01/1-11 zgodnego z programem nauczania nr

Bardziej szczegółowo

LITURGIA DOMOWA. Modlitwy w rodzinach na niedziele Adwentu Spis treści. Gliwice 2016 [Do użytku wewnętrznego]

LITURGIA DOMOWA. Modlitwy w rodzinach na niedziele Adwentu Spis treści. Gliwice 2016 [Do użytku wewnętrznego] Spis treści LITURGIA DOMOWA Wprowadzenie do Liturgii Domowej na Adwent 2016 r.... 2 Spotkania na niedziele Adwentu: I Niedziela Adwentu [A]... 3 II Niedziela Adwentu [A]... 4 III Niedziela Adwentu [A]...

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN. 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa. tel. 618 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi.

ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN. 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa. tel. 618 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi. ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa tel. 18 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi.pl okładka.indd 1 2015-03-03 08:10:05 Alicja Maksymiuk ŚWIĘTY JÓZEFIE,

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA s. M. Renata Pawlak, prezentka s. M. Aurelia Patrzyk, prezentka ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA wiek: klasy IV - VI czas: 45 minut cele ogólne: dydaktyczny: zapoznanie z osobą Sł. B. Zofii Czeskiej

Bardziej szczegółowo

Radom, 18 października 2012 roku. L. dz. 1040/12 DEKRET. o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego w Roku Wiary. w Diecezji Radomskiej

Radom, 18 października 2012 roku. L. dz. 1040/12 DEKRET. o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego w Roku Wiary. w Diecezji Radomskiej Bp Henryk Tomasik: Dekret o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego w Roku Wiary w Diecezji Ra Radom, 18 października 2012 roku L. dz. 1040/12 DEKRET o możliwości uzyskania łaski odpustu zupełnego

Bardziej szczegółowo

Spis treści MARYJNE I HAGIOGRAFICZNE

Spis treści MARYJNE I HAGIOGRAFICZNE Spis treści Słowo wstępne MARYJNE I HAGIOGRAFICZNE O. ANTONI BOCHM OMI Przygotować drogę Chrystusowi Kazanie odpustowe z okazji Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. 11 O. ANTONI BOCHM OMI Wzór odwagi

Bardziej szczegółowo

- Focolari - - Domowy Kościół - Droga Neokatechumenalna

- Focolari - - Domowy Kościół - Droga Neokatechumenalna Katecheza rodzinna - Focolari - - Domowy Kościół - Droga Neokatechumenalna RUCH FOCOLARI JEDNOŚĆ KOMUNIA WSPÓLNOTA DUCHOWOŚĆ KOMUNII SOBÓR WATYKAŃSKI II JAN PAWEŁ II BENEDYKT XVI OD 1967 R. RUCH NOWE NOWY

Bardziej szczegółowo

BIBLIOGRAFIA. stan z 03.2015

BIBLIOGRAFIA. stan z 03.2015 Ks. dr Krzysztof Sosna BIBLIOGRAFIA stan z 03.2015 Druki zwarte: Chrześcijański model wychowania młodzieży w polskich publikacjach Akcji Katolickiej w latach 1930-1939, Katowice 2002, Księgarnia św. Jacka,

Bardziej szczegółowo

PERIODYK KOŁA NAUKOWEGO TEOLOGÓW

PERIODYK KOŁA NAUKOWEGO TEOLOGÓW Initium Nr 41-42 (2010/2011) CZASOPISMO TEOLOGICZNYCH POSZUKIWAŃ PERIODYK KOŁA NAUKOWEGO TEOLOGÓW WYDZIAŁ TEOLOGICZNY UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH KATOWICE 2011 Spis treści Spis treści Redakcja

Bardziej szczegółowo

Trójca Święta wzór doskonałej wspólnoty

Trójca Święta wzór doskonałej wspólnoty Trójca Święta wzór doskonałej wspólnoty Prawda o Bogu w Trójcy Jedynym należy do największych tajemnic chrześcijaństwa, której nie da się zgłębić do końca. Można jedynie się do niej zbliżyć, czemu mają

Bardziej szczegółowo

Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach. Kościoła Zielonoświątkowego w RP

Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach. Kościoła Zielonoświątkowego w RP Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach nauczania biblijnego Kościoła Zielonoświątkowego w RP Podstawa Programowa katechezy zielonoświątkowej Za podstawowe źródło treści oraz główną przesłankę

Bardziej szczegółowo

Renata Dulian Wydawnictwo Ruchu Światło-Życie : strona internetowa. Fides: Biuletyn Bibliotek Kościelnych 1-2 (24-25),

Renata Dulian Wydawnictwo Ruchu Światło-Życie : strona internetowa. Fides: Biuletyn Bibliotek Kościelnych 1-2 (24-25), Renata Dulian Wydawnictwo Ruchu Światło-Życie : strona internetowa Fides: Biuletyn Bibliotek Kościelnych 1-2 (24-25), 179-182 2007 FIDES Biuletyn Bibliotek Kościelnych nr 1-2 (24-25) / 2007, s. 179-182

Bardziej szczegółowo

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia.

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia. Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia. Katecheza jest wychowaniem w wierze dzieci i młodzieży. Obejmuje przede wszystkim wyjaśnianie nauki chrześcijańskiej, podawanej w sposób systematyczny i całościowy

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału nauczania treści programowe dla klasy pierwszej gimnazjum

Rozkład materiału nauczania treści programowe dla klasy pierwszej gimnazjum Rozkład materiału nauczania treści programowe dla klasy pierwszej gimnazjum Rozkład materiału nauczania treści programowe dla klasy pierwszej gimnazjum Przedmiot: religia Klasa: pierwsza gimnazjum Tygodniowa

Bardziej szczegółowo

Niech Jezus zawsze będzie twoim początkiem i twoim centrum, i twoim celem, niech wchłania całe twoje życie.

Niech Jezus zawsze będzie twoim początkiem i twoim centrum, i twoim celem, niech wchłania całe twoje życie. nr 1 (1) marzec kwiecień 2014 SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ Sosnowiec Zagórze Niech Jezus zawsze będzie twoim początkiem i twoim centrum, i twoim celem, niech wchłania całe twoje życie. św. Ojciec

Bardziej szczegółowo

MODLITWA ZA RODZINY I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO INDYWIDUALNE RODZIN

MODLITWA ZA RODZINY I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO INDYWIDUALNE RODZIN MODLITWA ZA RODZINY I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO INDYWIDUALNE RODZIN (jeżeli są odpowiednie warunki można zaprosić teraz rodziny na środek kościoła. Niech uklękną obok siebie dziadkowie, rodzice, dzieci.) KAPŁAN:

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. reprezentuje klasę lub szkołę w parafii lub diecezji, np. poprzez udział w

Bardziej szczegółowo

Ks. Ryszard Selejdak. Stawać się i być kapłanem Chrystusa

Ks. Ryszard Selejdak. Stawać się i być kapłanem Chrystusa Ks. Ryszard Selejdak Stawać się i być kapłanem Chrystusa Ks. Ryszard Selejdak Stawać się i być kapłanem Chrystusa Częstochowa 2013 Redaktor serii: ks. Ireneusz Skubiś Redaktor tomu: Margita Kotas Redakcja

Bardziej szczegółowo

Nowe życie w Chrystusie

Nowe życie w Chrystusie Nowe życie w Chrystusie ISSN 0239-801X Imprimatur 883/15/A Kuria Metropolitalna Białostocka Spis 32 Roczników Studiów Teologicznych dostępny pod adresami: 1) www.studiateologiczne.pl; 2) www.archibial.pl

Bardziej szczegółowo

FORMACJA POCZĄTKOWA DO STANU DZIEWIC

FORMACJA POCZĄTKOWA DO STANU DZIEWIC SKORZESZYCE, 14.V.2010 FORMACJA POCZĄTKOWA DO STANU DZIEWIC (propozycja tematów) I ETAP (ROZEZNANIE POWOŁANIA) CZAS: około 1 roku CEL: ZROZUMIENIE I PRZYJĘCIE BOŻEGO WEZWANIA ZAPOZNANIE Z CHARYZMATEM ZAKOŃCZENIE:

Bardziej szczegółowo

XIII. CZASOPISMA. - różne czasopisma religijne - miesięcznik naszej Parafii

XIII. CZASOPISMA. - różne czasopisma religijne - miesięcznik naszej Parafii XIII. CZASOPISMA - różne czasopisma religijne - miesięcznik naszej Parafii AUTOR TYTUŁ NUMER STATUS Apostoł Miłosierdzia Bożego nr 3 (2002) XIII. 312 Apostolstwo chorych nr 9 (2010) XIII. 318 Być sobą

Bardziej szczegółowo

Świętość jest dla dzisiejszego świata tematem z jednej strony wstydliwym i wręcz niechcianym, a z drugiej, czasem co prawda nie wprost, ale niezwykle

Świętość jest dla dzisiejszego świata tematem z jednej strony wstydliwym i wręcz niechcianym, a z drugiej, czasem co prawda nie wprost, ale niezwykle JAN PAWEŁ II Świętość jest dla dzisiejszego świata tematem z jednej strony wstydliwym i wręcz niechcianym, a z drugiej, czasem co prawda nie wprost, ale niezwykle pożądanym. Niektórzy zdają się nie interesować

Bardziej szczegółowo

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne Nabożeństwo powołaniowo-misyjne Nabożeństwo powołaniowo-misyjne (Wystawienie Najświętszego Sakramentu) K: O Boże, Pasterzu i nauczycielu wiernych, któryś dla zachowania i rozszerzenia swojego Kościoła

Bardziej szczegółowo

Domowy Kościół. gałąź rodzinna. Ruchu Światło-Życie

Domowy Kościół. gałąź rodzinna. Ruchu Światło-Życie Domowy Kościół gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie Domowy Kościół jest małżeńsko- rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej

Bardziej szczegółowo

Informacje ogólne, historia. Ruch "Światło życie"

Informacje ogólne, historia. Ruch Światło życie Ruch "Światło życie" Ruch Światło-Życie (znany powszechnie jako Oaza) - jeden z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był sługa

Bardziej szczegółowo

Religia ks. Paweł Mielecki Klasa IV

Religia ks. Paweł Mielecki Klasa IV Religia ks. Paweł Mielecki Klasa IV Na ocenę celującą uczeń: Posiada wiedzę i umiejętności przewidziane na ocenę bardzo dobrym (co najmniej w 90%), a nad to: Samodzielnie i twórczo rozwija własne zainteresowania

Bardziej szczegółowo

REKOLEKCJE U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

REKOLEKCJE U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI REKOLEKCJE U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI W styczniu 2013 roku wzorem lat ubiegłych w Domu Rekolekcyjnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie rozpoczęły się rekolekcje dla prezesów

Bardziej szczegółowo

We wtorek przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Obchodzony jest jako Dzień Świętości Życia Jak co roku bardzo zachęcam do podjęcia

We wtorek przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Obchodzony jest jako Dzień Świętości Życia Jak co roku bardzo zachęcam do podjęcia We wtorek przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Obchodzony jest jako Dzień Świętości Życia Jak co roku bardzo zachęcam do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa Adopcja jest modlitwą

Bardziej szczegółowo

Wiadomości, umiejętności i postawy. ucznia

Wiadomości, umiejętności i postawy. ucznia dopuszczająca oceny dostateczna dobra bardzo dobra Wiadomości, umiejętności i postawy Uczeń wykazuje się znajomością: Aktów wiary, nadziei, miłości, żalu Stacji drogi krzyżowej Sakramentów Darów Ducha

Bardziej szczegółowo

WIARA WSPÓLNOTY CHRYSTUS UCZY NAS WIARY ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII DLA KLASY I SZKOŁY ZAWODOWEJ SPECJALNEJ na rok szkolny 2010/2011

WIARA WSPÓLNOTY CHRYSTUS UCZY NAS WIARY ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII DLA KLASY I SZKOŁY ZAWODOWEJ SPECJALNEJ na rok szkolny 2010/2011 WIARA WSPÓLNOTY CHRYSTUS UCZY NAS WIARY ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII DLA KLASY I SZKOŁY ZAWODOWEJ SPECJALNEJ na rok szkolny 2010/2011 opracował Dariusz Skibicki na podstawie obowiązującego programu

Bardziej szczegółowo

{tab=gdzie i kiedy spotkania?} Spotykamy się w parafii św. Piotra i Pawła na Lotnisku. we wtorki po Mszy świętej ok. godz. 19 w Domu Parafialnym

{tab=gdzie i kiedy spotkania?} Spotykamy się w parafii św. Piotra i Pawła na Lotnisku. we wtorki po Mszy świętej ok. godz. 19 w Domu Parafialnym EFFATHA {tab=gdzie i kiedy spotkania?} Spotykamy się w parafii św. Piotra i Pawła na Lotnisku we wtorki po Mszy świętej ok. godz. 19 w Domu Parafialnym {tab=co robimy?} - EWANGELIZACJA (głoszenie Ewangelii,

Bardziej szczegółowo

PROGRAMY I PODRĘCZNIKI DO NAUCZANIA RELIGII OBOWIĄZUJĄCE W ARCHIDIECEZJI SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKIEJ W ROKU SZKOLNYM 2006/2007

PROGRAMY I PODRĘCZNIKI DO NAUCZANIA RELIGII OBOWIĄZUJĄCE W ARCHIDIECEZJI SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKIEJ W ROKU SZKOLNYM 2006/2007 KURIA METROPOLITALNA SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA Wydział Wychowania Katolickiego ul. Papieża Pawła VI 4 71-459 Szczecin tel. 091/454-22-92 fax. 091/453-69-08 e-mail: wwk@kuria.pl www.wwk.szczecin.kuria.pl Szczecin,

Bardziej szczegółowo

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII W KLASACH I LICEUM. TEMAT Godz. TREŚCI NAUCZANIA WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ KATECHEZY Czas realizacji

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII W KLASACH I LICEUM. TEMAT Godz. TREŚCI NAUCZANIA WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ KATECHEZY Czas realizacji ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII W KLASACH I LICEUM Numer programu : AZ-4-01/10 Tytuł programu: Świadek Chrystusa Numer podręcznika AZ-41-01/10-Wa-1/12 Tytuł podręcznika: Być świadkiem Zmartwychwstałego

Bardziej szczegółowo

O godz odbyła się uroczystość I Komunii św. dzieci, które przygotowała katechetka s. Emanuela Oleksiej. Komunię św. przyjęło 24 dzieci.

O godz odbyła się uroczystość I Komunii św. dzieci, które przygotowała katechetka s. Emanuela Oleksiej. Komunię św. przyjęło 24 dzieci. 16.05. O godz. 10.30 odbyła się uroczystość I Komunii św. dzieci, które przygotowała katechetka s. Emanuela Oleksiej. Komunię św. przyjęło 24 dzieci. Tego dna o godz. 12.00 mszę św. z okazji 25-lecia święceń

Bardziej szczegółowo

Wymagania podstawowe do matury z katechezy 2013 Uczeń w klasie maturalnej posiada umiejętności i wiedzę według których potrafi :

Wymagania podstawowe do matury z katechezy 2013 Uczeń w klasie maturalnej posiada umiejętności i wiedzę według których potrafi : Wymagania podstawowe do matury z katechezy 2013 Uczeń w klasie maturalnej posiada umiejętności i wiedzę według których potrafi : 1.Umocnić wiarę: I. Uzasadnia, że człowiek jest dzieckiem Boga. Wylicza

Bardziej szczegółowo

Kalendarium 2013. Grudzień

Kalendarium 2013. Grudzień Kalendarium 2013 Grudzień Wejście w Adwent MARANATHA prowadzenie s. Bogumiła Kucharska USKJ. Miejsce: Dom rekolekcyjny Sióstr Urszulanek ul. Spacerowa 13, Milanówek. sobota 7 grudnia 2013 Medytacja w Adwencie

Bardziej szczegółowo

Ruch Światło Życie. Historia

Ruch Światło Życie. Historia Ruch Światło Życie Historia Ruch Światło-Życie nie wyrósł z żadnych teoretycznych przemyśleń ani założeń taktyczno-organizacyjnych, ale z prostego wysiłku wierności wobec wezwania Bożego, zawartego w Ewangelii,

Bardziej szczegółowo

ratownictwo 700 /SP pielęgniarstwo pielęgniarstwo 740 /SP ratownictwo ratownictwo 675 /SP pielęgniarstwo BHP podstawy ergonomii przedsiębiorczość

ratownictwo 700 /SP pielęgniarstwo pielęgniarstwo 740 /SP ratownictwo ratownictwo 675 /SP pielęgniarstwo BHP podstawy ergonomii przedsiębiorczość Lista przedmiotów planowanych do nauczania przez słuchaczy studiów podyplomowych realizowanych w ramach projektu pn. Studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotów zawodowych

Bardziej szczegółowo

K O M E N T A T O R L I T U R G I C Z N Y

K O M E N T A T O R L I T U R G I C Z N Y W s k a z ó w k i p r a k t y c z n e K O M E N T A T O R L I T U R G I C Z N Y K O M E N T A R Z L I T U R G I C Z N Y nie jest wprost potrzebny do przeżywania liturgii, stąd nie należy go stosować na

Bardziej szczegółowo

XIII. CZASOPISMA. - różne czasopisma religijne - miesięcznik naszej Parafii - aktualne wydania Gościa Niedzielnego, Miłujcie się

XIII. CZASOPISMA. - różne czasopisma religijne - miesięcznik naszej Parafii - aktualne wydania Gościa Niedzielnego, Miłujcie się XIII. CZASOPISMA - różne czasopisma religijne - miesięcznik naszej Parafii - aktualne wydania Gościa Niedzielnego, Miłujcie się AUTOR TYTUŁ NUMER STATUS - Być sobą (1989-1991) XIII. 156 - Chrześcijanin

Bardziej szczegółowo

PAŚ OWCE MOJE. Homilie i przemówienia Benedykta XVI wybrane w 65. rocznicę święceń kapłańskich

PAŚ OWCE MOJE. Homilie i przemówienia Benedykta XVI wybrane w 65. rocznicę święceń kapłańskich PAŚ OWCE MOJE Homilie i przemówienia Benedykta XVI wybrane w 65. rocznicę święceń kapłańskich PAŚ OWCE MOJE Homilie i przemówienia Benedykta XVI wybrane w 65. rocznicę święceń kapłańskich Częstochowa 2016

Bardziej szczegółowo

W ŚRODOWISKU AKADEMICKIM

W ŚRODOWISKU AKADEMICKIM W ŚRODOWISKU AKADEMICKIM EWANGELIZACJA WARSZAWY Po co jest Misja w Mieście? Ożywienie parafii, ruchów, wspólnot Wyjście do ludzi, którzy są poza Kościołem Doprowadzenie ludzi do spotkania z Jezusem EWANGELIZACJA

Bardziej szczegółowo

ADWENT, BOŻE NARODZENIE I OKRES ZWYKŁY

ADWENT, BOŻE NARODZENIE I OKRES ZWYKŁY Archidiecezjalny Program Duszpasterski ADWENT, BOŻE NARODZENIE I OKRES ZWYKŁY ROK A Komentarze do niedzielnej liturgii słowa Poznań 2007/2008 25 Adwent I Niedziela Adwentu 2 grudnia 2007 Iz 2, 1-5 Ps 122

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU RELIGIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE IV Ocena celująca: Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania,

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU RELIGIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE IV Ocena celująca: Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU RELIGIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE IV Ocena celująca: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. Ocena bardzo dobra w sposób

Bardziej szczegółowo

drogi poznania Boga. drogi poznania Boga. drogi poznania Boga, drogi poznania Boga.

drogi poznania Boga. drogi poznania Boga. drogi poznania Boga, drogi poznania Boga. Ks. Michał Miecznik ROZKŁAD MATERIAŁU W KLASACH II LO I. NA POCZATKU BÓG STWORZYŁ NIEBO I ZIEMIĘ I MIESIĄC TEMAT.Bóg stwarza LICZBA GODZIN TREŚCI NAUCZANIA WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ KATECHEZY drogi

Bardziej szczegółowo

X. NAUCZANIE KOŚCIOŁA

X. NAUCZANIE KOŚCIOŁA X. NAUCZANIE KOŚCIOŁA - nauczanie Papieża - dokumenty Stolicy Apostolskiej - dokumenty Soborów oraz Biskupów - Prawo Kanoniczne AUTOR TYTUŁ NUMER STATUS - Znak nr 7-9 (1982) Społeczne nauczanie KK. X.

Bardziej szczegółowo

(stan na 30 września 2005 roku) Opracowanie: ks. Leszek Szewczyk. Księgarnia św. Jacka Katowice. Drukarnia Archidiecezjalna Katowice

(stan na 30 września 2005 roku) Opracowanie: ks. Leszek Szewczyk. Księgarnia św. Jacka Katowice. Drukarnia Archidiecezjalna Katowice (stan na 30 września 2005 roku) Opracowanie: ks. Leszek Szewczyk Księgarnia św. Jacka Katowice Drukarnia Archidiecezjalna Katowice SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI Słowo wstępne I. MIEJSCE WYDZIAŁU TEOLOGICZNEGO

Bardziej szczegółowo

1. Wszystko dla Boga, wszystko dla dusz... Duchowość Towarzystwa Chrystusowego według o. Ignacego Posadzego TChr, Poznań 2008, ss. 440.

1. Wszystko dla Boga, wszystko dla dusz... Duchowość Towarzystwa Chrystusowego według o. Ignacego Posadzego TChr, Poznań 2008, ss. 440. I. Książki autorskie 1. Wszystko dla Boga, wszystko dla dusz... Duchowość Towarzystwa Chrystusowego według o. Ignacego Posadzego TChr, Poznań 2008, ss. 440. II. Redakcja książek i inne opracowania. 1.

Bardziej szczegółowo

lp. imię żeńskie liczba wystapień lp. imię męskie liczba wystapień JULIA JAKUB WIKTORIA MATEUSZ 10.

lp. imię żeńskie liczba wystapień lp. imię męskie liczba wystapień JULIA JAKUB WIKTORIA MATEUSZ 10. lp. imię żeńskie liczba wystapień lp. imię męskie liczba wystapień 2002 2002 1 JULIA 11.854 1 JAKUB 18.013 2 WIKTORIA 11.356 2 MATEUSZ 10.170 3 NATALIA 9.963 3 KACPER 10.046 4 ALEKSANDRA 9.176 4 MICHAŁ

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej technikum

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej technikum Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej technikum ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY I. Kim jestem? 4. Aktywnie uczestniczy w lekcji i biegle posługuje

Bardziej szczegółowo

PAPIESKI LIST W SPRAWIE ODPUSTÓW NA ROK MIŁOSIERDZIA

PAPIESKI LIST W SPRAWIE ODPUSTÓW NA ROK MIŁOSIERDZIA PAPIESKI LIST W SPRAWIE ODPUSTÓW NA ROK MIŁOSIERDZIA Papież Franciszek wydał rozporządzenia dotyczące odpustów i sakramentu spowiedzi w Roku Miłosierdzia. Uczynił to w liście do przewodniczącego Papieskiej

Bardziej szczegółowo

Osoba fizyczna Numer i seria mandatu Data nałożenia mandatu Kwota umorzenia

Osoba fizyczna Numer i seria mandatu Data nałożenia mandatu Kwota umorzenia Informacja o dokonanych umorzeniach należności Skarbu Państwa z tytułu grzywien nałożonych w formie mandatów karnych kredytowanych w I kwartale 2011 r. Umorzeń dokonano na podstawie: art. 64 ust. 1 w związku

Bardziej szczegółowo

Ks. dr Ryszard Podpora

Ks. dr Ryszard Podpora Ks. dr Ryszard Podpora Biogram naukowy Urodzony 6 I 1959; 1985 ukończył studia na Wydziale Teologii KUL broniąc pracę magisterską Stary Testament w opisie Męki Pańskiej w Ewangelii według św. Jana, napisaną

Bardziej szczegółowo

Dalsze informacje na temat konferencji na stronie

Dalsze informacje na temat konferencji na stronie Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Katedra Nauk o Rodzinie Zaprasza na konferencję EWOLUCJA SYSTEMU WSPIERANIA RODZINY - PRIORYTETY I WYZWANIA Katowice, 1 grudnia 2016 Aula Wydziału

Bardziej szczegółowo

Egzamin kurialny: środa r. godz. 17:00. Spotkanie wszystkich przed egzaminem w kościele o godz. 16:30. Na egzaminie obowiązuje:

Egzamin kurialny: środa r. godz. 17:00. Spotkanie wszystkich przed egzaminem w kościele o godz. 16:30. Na egzaminie obowiązuje: Egzamin kurialny: środa 14. 05. 2014r. godz. 17:00 Spotkanie wszystkich przed egzaminem w kościele o godz. 16:30 Na egzaminie obowiązuje: Pacierz, Katechizm, Uzasadnienie po co? Życiorys patrona. Pismo

Bardziej szczegółowo

Przedmiot Typ zajęć i liczba godzin Forma zaliczenia kategoria nazwa wykładowca W Ć/Wa L S PSM E ZAO ZAL

Przedmiot Typ zajęć i liczba godzin Forma zaliczenia kategoria nazwa wykładowca W Ć/Wa L S PSM E ZAO ZAL ROK I, SEMESTR I, 2012-2013 (NABÓR 2012/2013) kategoria nazwa wykładowca W Ć/Wa L S PSM E ZAO ZAL 1. O Filozofia ks. dr hab. Michał Drożdż prof. UPJPII 20 E 3 2. O Propedeutyka biblijna ks. prof. dr hab.

Bardziej szczegółowo

Jakub Cisło ( ) Michał Cisło ( ) Wojciech Cisło ( ) Władysława Cisło OŜóg Edward OŜóg

Jakub Cisło ( ) Michał Cisło ( ) Wojciech Cisło ( ) Władysława Cisło OŜóg Edward OŜóg x Cisło Marcin Cisło y Cisło x1 Cisło Jakub Cisło ( - -1951) Michał Cisło (- -1888-24-12-1964) Wojciech Cisło (02-03-1927-08-02-1995) Anna Bełz Cisło Anna OŜóg Cisło (14-04-1904-30-06-1990) Aniela Kus

Bardziej szczegółowo

PASTORALNA Tezy do licencjatu

PASTORALNA Tezy do licencjatu PASTORALNA Tezy do licencjatu 1. Relacja teologii pastoralnej do nauk teologicznych i pozateologicznych. 2. Główne koncepcje teologii pastoralnej. 3. Funkcje autorealizacji Kościoła w parafii. 4. Dobro

Bardziej szczegółowo

U SW. BARTŁOMIEJA W MIERZESZYNIE

U SW. BARTŁOMIEJA W MIERZESZYNIE GAZETA PARAFII ŚW. BARTŁOMIEJA APOSTOŁA W MIERZESZYNIE ` U SW. BARTŁOMIEJA W MIERZESZYNIE Numer 34 (140) Mierzeszyn, 15 listopada 2014 r. ISSN 2082-0089 Rok 5 91. URODZINY KS. KARDYNAŁA HENRYKA GULBINOWICZA

Bardziej szczegółowo

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici Jezus prowadzi Elementarz dziecka bożego 1 Wydawnictwo WAM - Księża jezuici Jezus prowadzi Elementarz dziecka bożego 1 Drogi przyjaciół Pana Jezusa Księża Jezuici - Wydawnictwo WAM 1 Pan Jezus gromadzi

Bardziej szczegółowo

Wakacyjne Rekolekcje dla Współpracowników Świeckich schemat programowy

Wakacyjne Rekolekcje dla Współpracowników Świeckich schemat programowy Wakacyjne Rekolekcje dla Współpracowników Świeckich schemat programowy stopień Nazwa/tytuł Cel podstawowy Cele szczegółowe Treści duchowe - formacja chrześcijańska Duchowość kalasantyńska Pedagogika pijarska

Bardziej szczegółowo

LISTA ZWYCIĘZCÓW W LOSOWANIU Z DNIA 28.08 NAGRODY II STOPNIA

LISTA ZWYCIĘZCÓW W LOSOWANIU Z DNIA 28.08 NAGRODY II STOPNIA 1. Artur A., Warszawa 2. Tadeusz C., Warszawa 3. Bohdan R., Warszawa 4. Donata W., Rakoniewice 5. Grzegorz C., Sopot 6. Sylwia S., Katowice 7. Mieczysław K., Warszawa 8. Ewa K., Wojcieszów 9. Sybilla J.,

Bardziej szczegółowo

Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego

Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego Pamięć Wdzięczność Wierność Program Jubileuszu 100. Rocznicy Odrodzenia i Reformy Zgromadzenia Marianów w Prowincji Opatrzności Bożej 8 XII 2008 8 XII 2009 Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego W domach zakonnych:

Bardziej szczegółowo

PRELEGENCI KONGRESU PRZYSZŁOŚĆ LUDZKOŚCI IDZIE PRZEZ RODZINĘ 15 MARCA MSZA ŚWIĘTA, AULA SCHUMANA

PRELEGENCI KONGRESU PRZYSZŁOŚĆ LUDZKOŚCI IDZIE PRZEZ RODZINĘ 15 MARCA MSZA ŚWIĘTA, AULA SCHUMANA PRELEGENCI KONGRESU PRZYSZŁOŚĆ LUDZKOŚCI IDZIE PRZEZ RODZINĘ 15 MARCA 9.00 SESJA W TROSCE O ROZWÓJ I ZDROWIE RODZINY W POLSCE I NA ŚWIECIE Panele tematyczne (do wyboru) PANEL 1 TROSKA O INTEGRALNIE ROZUMIANY

Bardziej szczegółowo

Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klas 0 VI

Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klas 0 VI Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klas 0 VI WYMAGANIA PODSTAWOWE I PONADPODSTAWOWE Z RELIGII DLA KLASY 0 KLASA 0 I. Znajomość modlitw: Znak Krzyża; Modlitwa do Anioła Stróża Modlitwa

Bardziej szczegółowo

Plan pracy dydaktycznej z przedmiotu RELIGIA realizowany w klasie pierwszej gimnazjum

Plan pracy dydaktycznej z przedmiotu RELIGIA realizowany w klasie pierwszej gimnazjum Liczba godzin Plan pracy dydaktycznej z przedmiotu RELIGIA realizowany w klasie pierwszej gimnazjum Temat/cele lekcji 1. Katecheza w szkole moim wyborem. Potrafię wymienić zasady oceniania i zachowania

Bardziej szczegółowo

Księgarnia internetowa:

Księgarnia internetowa: NOWOŚCI 2008 Wydawnictwo KUL ul. Zbożowa 61, 20-827 Lublin tel.: sekretariat (0-81) 740-93-40 dział handlowy (0-81) 740-93-45 (0-81) 740-93-46 fax (0-81) 740-93-51 e-mail: wydawnictwo@kul.lublin.pl http://wydawnictwo.kul.lublin.pl

Bardziej szczegółowo

Duchowe owoce Medytacji Chrześcijańskiej

Duchowe owoce Medytacji Chrześcijańskiej Duchowe owoce Medytacji Chrześcijańskiej Mieć czy Być? Materializm naszego społeczeństwa kładzie w centrum życia co ja chcę. Jest skłonny traktować innego, w tym Boga, jedynie jako obiekt widziany pod

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Wstęp... 5

SPIS TREŚCI. Wstęp... 5 SPIS TREŚCI Wstęp....................................... 5 MĘKA I KRZYŻ JEZUSA Stanisław Biel SJ Kontemplacje tajemnic męki i śmierci Jezusa....... 11 Męka i krzyż Jezusa w Ćwiczeniach duchownych..............................

Bardziej szczegółowo

Słowo abp. Zygmunta Zimowskiego do wiernych diecezji tarnowskiej i radomskiej z okazji XXIII. Międzynarodowego Dnia Chorego

Słowo abp. Zygmunta Zimowskiego do wiernych diecezji tarnowskiej i radomskiej z okazji XXIII. Międzynarodowego Dnia Chorego Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi (Hi 29,15) Słowo abp. Zygmunta Zimowskiego do wiernych diecezji tarnowskiej i radomskiej z okazji XXIII. Międzynarodowego Dnia Chorego Czcigodni Kapłani,

Bardziej szczegółowo

Kochani! Już za nami Święto Jedności Dziękuję wszystkim! W dalszej części znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia.

Kochani! Już za nami Święto Jedności Dziękuję wszystkim! W dalszej części znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia. Kochani! Już za nami Święto Jedności 2013. Dziękuję wszystkim! W dalszej części znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia. 1 / 15 2 / 15 3 / 15 4 / 15 5 / 15 6 / 15 7 / 15 8 / 15 9 / 15 10 / 15 11 / 15 12

Bardziej szczegółowo

Myśl o mnie, a Ja będę myślał o twoich potrzebach. (Jezus)

Myśl o mnie, a Ja będę myślał o twoich potrzebach. (Jezus) Myśl o mnie, a Ja będę myślał o twoich potrzebach. (Jezus) DZIEWI PRÓB JEZUSA Nowenna z Kunegund Siwiec FLOS CARMELI POZNA 2015 NOWENNA ze Suebnic Bo Kunegund Siwiec WPROWADZENIE W trakcie II wojny światowej

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH. KLASY II i III

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH. KLASY II i III WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH KLASY II i III WYMAGANIA Z RELIGII DLA KLASY II I. Znajomość modlitw: Znak Krzyża; Modlitwa Pańska; Pozdrowienie

Bardziej szczegółowo

20-LECIE ZAWIERZENIA 1995-2015

20-LECIE ZAWIERZENIA 1995-2015 20-LECIE ZAWIERZENIA 1995-2015 ZA GÓRAMI ZA LASAMI a właśnie, że nie bo tu: w Łodzi, w Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela grupa osób, którym chciało się coś więcej zaczęła się spotykać co tydzień, aby

Bardziej szczegółowo

Dziesiątka XXV. Olimpiady Teologii Katolickiej: I miejsce - Robert Kolarczyk (archidiecezja katowicka),

Dziesiątka XXV. Olimpiady Teologii Katolickiej: I miejsce - Robert Kolarczyk (archidiecezja katowicka), Joanna Pawlina z VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zajęła 8. miejsce w ogólnopolskim finale XXV. Olimpiady Teologii Katolickiej. Finał odbył się w Łomży w dniach 16-18 kwietnia. Temat tegorocznej

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII DLA KLASY I SP Zgodne z programem nauczania nr AZ-1-01/10

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII DLA KLASY I SP Zgodne z programem nauczania nr AZ-1-01/10 WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII DLA KLASY I SP Zgodne z programem nauczania nr AZ-1-01/10 Celujący: ze zrozumieniem wykonuje znak krzyża św. samodzielnie odtworzy z pamięci modlitwę Aniele Boży, Zdrowaś

Bardziej szczegółowo

GRUPA 1 - POZIOM A1 GRUPA 2 - POZIOM A1

GRUPA 1 - POZIOM A1 GRUPA 2 - POZIOM A1 GRUPA 1 - POZIOM A1 TRYB: poniedziałek, środa 18:15-19:45 1 Jarosław P. 29 2 Justyna T. 37 3 Domicela Arycja K. 47 4 Ryszard Tomasz N. 51 5 Hanna G. 61 GRUPA 2 - POZIOM A1 TERMIN PIERWSZYCH ZAJĘĆ: 19.04.2013r.

Bardziej szczegółowo

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW I ŚRODKÓW DYDAKTYCZNYCH DO NAUKI RELIGII PRAWOSŁAWNEJ W GIMNAZJUM. - opracowany przez: Ewę Podgórzak

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW I ŚRODKÓW DYDAKTYCZNYCH DO NAUKI RELIGII PRAWOSŁAWNEJ W GIMNAZJUM. - opracowany przez: Ewę Podgórzak WYKAZ PODRĘCZNIKÓW I ŚRODKÓW DYDAKTYCZNYCH DO NAUKI RELIGII PRAWOSŁAWNEJ W GIMNAZJUM - opracowany przez: Ewę Podgórzak HISTORIA KOŚCIOŁA PODRĘCZNIK DO NAUCZANIA RELIGII W SZKOŁACH POWSZECHNYCH Prawosławna

Bardziej szczegółowo

Numer programu i data przyjęcia. Tytuł podręcznika. Numer podręcznika

Numer programu i data przyjęcia. Tytuł podręcznika. Numer podręcznika PODRĘCZNIKI DO NAUCZANIA RELIGII W DIECEZJI TARNOWSKIEJ W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 WRAZ Z NUMERAMI PODRĘCZNIKÓW, NUMERAMI PROGRAMÓW ORAZ DATĄ DOPUSZCZENIA Tytuły Programu nauczania religii rzymskokatolickiej

Bardziej szczegółowo

O POJEDNANIE MAŁŻEŃSTWA

O POJEDNANIE MAŁŻEŃSTWA Wojciech Jaroń NOWENNA O POJEDNANIE MAŁŻEŃSTWA W KRYZYSIE Z błogosławioną Laurą Vicuñą, patronką skłóconych małżeństw Imprimatur Kuria Metropolitalna w Krakowie nr 2481/2015, 2 września 2015 r. bp Jan

Bardziej szczegółowo