Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel"

Transkrypt

1 Nowa Biblioteka nr 1 (16), 2015 Katowice Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel w latach Non refert, quam multos, sed quam bonos habeas libros Seneka Każda rocznica jakiegoś wydarzenia może stanowić okazję do przyjrzenia się temu zdarzeniu oraz konsekwencjom z niego wynikającym. Dwudziestolecie Hurtowni i Wydawnictwa Emmanuel sprzyja opracowaniu ukazującemu historię, działalność oraz aktualny obraz firmy, która choć pierwotnie nieplanowana przez jej założyciela i obecnego prezesa stanowi dobry przykład łączenia zasad chrześcijańskiej wiary z aktywnością biznesową [11, s ]. Niniejszy artykuł stanowi pierwsze, całościowe opracowanie historii i działalności firmy Emmanuel. Dotychczasowa jej bibliografia jest raczej skromna, dlatego też istniejące źródła bibliograficzne, zostały poszerzone o ankiety skierowane do kompetentnych osób związanych z tą instytucją. Analiza otrzymanych odpowiedzi, pozwala przedstawić jej spójny obraz oraz dokonać prezentacji dotychczasowego dorobku. Geneza Od początku istnienia firma Emmanuel, mieszcząca się w Katowicach przy ul. bp. Herberta Bednorza 1, związana jest z osobą Czesława Mauera 2. Po ukończeniu studiów z zakresu historii Kościoła (1991 r.), 1 Hurtownia i wydawnictwo Emmanuel, ul. ks. bp. H. Bednorza 5, Katowice; tel./fax , ; 2 Czesław Mauer urodził się w 1967 r. w Częstochowie. Szkołę podstawową nr 1

2 98 przyszły założyciel hurtowni i wydawnictwa, przez trzy lata pracował fizycznie, a następnie podejmował pracę w różnych firmach handlowych, ostatecznie specjalizując się w branży rybnej [10]. Decyzja o rezygnacji z tej pracy została podjęta w 1994 r. [10 ; 6, s. 12]. Pomiędzy zwolnieniem się z branży rybnej, a rozeznaniem jaką drogą zawodową pójść, Czesław Mauer tak napisał: Szukałem dobrej i uczciwej pracy, chociaż nie wiedziałem, czego tak naprawdę chcę. Rzuciłem dobrze płatną pracę i spotkałem się z przyjaciółmi, szukając u nich rady. Podczas wspólnej modlitwy powstał pomysł na założenie księgarni. Rozeznaliśmy, że mam sprzedawać książki katolickie, drukować je itd. Ale ja nie miałem pojęcia, jak to zrobić. Przez trzy miesiące siedziałem w domu i nie wiedziałem, od czego zacząć: bez lokalu, pieniędzy i samochodu. Aż w końcu pojechałem z przyjacielem do Lublina i tam zobaczyłem, że wszyscy kupują pewną książkę. Nabyłem paczkę i zabrałem do Katowic, gdzie od ręki sprzedałem wszystko. Następnego dnia pożyczyłem od kolegi «malucha», wziąłem wszystkie pieniądze, jakie miałem, i pojechałem znów do Lublina. Starczyło na załadowanie tymi paczkami całego «malucha» po sufit. Wróciłem do Katowic i już wieczorem sprzedałem wszystko. Najdziwniejsze było to, że dla innych towaru brakowało, a ja go dostawałem. I tak od książki Jana Pawła II Przekroczyć próg nadziei rozpoczęła się moja przygoda z księgarstwem. Był listopad 1994 roku, kiedy założyłem Hurtownię Książek Katolickich Emmanuel. Kupiłem na KUL-u informator o wszystkich wydawnictwach katolickich i rozesłałem do nich list z propozycją współpracy, w którym napisałem, że należę do Ruchu Światło Życie, nie mam dużo pieniędzy (około 2000 zł), ale proszę o dobre warunki, w zamian za co będę w miarę możliwości płacił gotówką (ten odruch pozostał mi z czasów handlu rybami). Odzew był błyskawiczny. Pierwszy odezwał się Biblos, potem Wydawnictwo M, PAX, Jedność i kilka innych oficyn [6, s ; 9, s. III]. Nazwanie własnej firmy Emmanuel (czyli Bóg z nami ), wiąże się z osobistym doświadczeniem jej założyciela, który opisuje je w ten sposób: Nazwałem ją tak, bo gdy rzuciłem poprzednią pracę, Pan Bóg nie zostawił mnie samego [1, s. 7]. ukończył w Mysłowicach. Następnie kontynuował naukę w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach, gdzie w 1987 r. uzyskał tytuł technik elektryk. W tym samym roku podjął studia na Wydziale Historii Kościoła w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, które zakończył w 1991 r. obroną pracy magisterskiej. Jest ponadto absolwentem (2008 r.) Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Ruchu Światło Życie, Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w Warszawie (obecnie członek komisji rewizyjnej), zarządu Stowarzyszenia Katolickiej Wspólnoty Emmanuel w Katowicach. Mąż Teresy i ojciec trójki dzieci. Zainteresowania: turystyka (zwłaszcza górska), wyprawy rowerowe, fotografika, lektura dobrych książek. [8 ; 3, s. 25 ; 5].

3 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel 99 Od samego początku swojego istnienia firma Emmanuel, oprócz hurtowej i indywidualnej dystrybucji książek katolickich, prowadzi działalność poligraficzno-wydawniczą, przygotowując rocznie kilkanaście pozycji książkowych i audiobooków. Aspekt księgarsko-wydawniczy, stanie się też głównym przedmiotem niniejszego studium. Profil Na firmę Emmanuel składają się hurtownia książek katolickich i dewocjonaliów oraz wydawnictwo. Obecnie hurtownia oferuje kilkanaście tysięcy pozycji książkowych. Jest to hurtownia samoobsługowa wzorcownia spełnia równocześnie funkcję magazynu. Wydawnictwo publikuje książki na własne potrzeby, jak i na zamówienie, realizując cały proces od przygotowania tekstu do jego druku. Wydawnictwo Emmanuel specjalizuje się w publikowaniu książek teologicznych oraz z zakresu historii, filozofii i nauk o rodzinie. Nie brakuje również poezji. Tego rodzaju ukierunkowanie firmy zaowocowało podjęciem stałej współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz z Biblioteką Teologiczną tej uczelni. W Emmanuelu wydano pięć tomów serii wydawniczej Wydziału Teologicznego Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku 3 oraz cztery tomy serii Biblioteka Teologiczna 4. Regularnie wydawane są kolejne tomy (lub e-booki) cyklu Umacniać słowem, których redaktorem jest ks. Leszek Szewczyk 5. W wydawnictwie ogłaszane są również niektóre 3 J. Myszor (wprow. i edycja dokumentów): Błogosławiony Emil Szramek Męczennik. Katowice 2013 (ŹDKKGS 1); H. Dudała, W. Shäffer (oprac.): Księgi metrykalne w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Przewodnik po zespole. Katowice 2013 (ŹDKKGS 3); J. Myszor (wprow. i edycja dokumentów): Ks. August Hlond na Górnym Śląsku Listy pasterskie odezwy przemówienia. Katowice 2013 (ŹDKKGS 4); H. Olszar (wprow. i edycja dokumentu): Ludwik Hurski. Z pamiętnika Westfaloka. Katowice 2014 (ŹDKKGS 5); D. Bednarski (wprow. i edycja dokumentów): Żyłem krótko, lecz cel swój osiągnąłem. Ks. Jan Macha ( ). Katowice 2014 (ŹDKKGS 6). 4 B. Czaplicki: Ksiądz Konstanty Budkiewicz ( ). Życie i działalność. Katowice 2004 (BibTeol 2); J. Krętosz (oprac.): Komitet Rzymskokatolickiej katedry we Lwowie. Posiedzenia Organu Wykonawczego i Komisji Rewizyjnej Komitetu Katedry Katowice 2004 (BibTeol 4); A. Mroczek: Arcybiskup Wincenty Kluczyński ( ). Życie i działalność. Katowice 2004 (BibTeol 5); J. Kempa, J. Szymik (red.): Czytając wielkich, na początku drogi. Romano Guardini, Hans Urs von Balthassar, Josef Ratzinger, Gerald O Collins w pracach młodych teologów. Katowice 2014 (BibTeol 20). 5 Umacniać słowem. Homilie rok A. Katowice 2010; Umacniać słowem. Homilie pogrzebowe. Katowice 2011; Umacniać słowem. Homilie ślubne. Katowice 2012 (2013); Umacniać słowem. Homilie rok B. Katowice 2012; Umacniać słowem. Homilie rok C. Katowice 2012; Umacniać słowem. Kazania pasyjne. Katowice 2014.

4 100 rozprawy doktorskie, obronione na Wydziale Teologicznym 6 oraz prace obcojęzyczne 7. Ponadto firma systematyczne dostarcza Bibliotece Wydziału Teologicznego najnowsze polskie publikacje z przedstawionych już dziedzin. Oprócz książkowych, Wydawnictwo Emmanuel świadczy usługi audio (nagrywanie konferencji, rekolekcji), przegrywa płyty CD oraz DVD, wraz z zamieszczaniem na nich kolorowych nadruków. Oferuje ponadto grawerowanie i cięcie laserowe dewocjonaliów, zakładek do książek oraz oprawę książek w skórę. Pracownicy W trakcie dwudziestu lat pracy w Hurtowni i Wydawnictwie Emmanuel zatrudnionych było piętnaście osób. Byli to (i są) [2]: 1. Karol Górski nadal 2. Anna Slezarczyk Andrzej Kubera Jacek Teichman Agnieszka Florek Monika Goczok Magdalena Sojda Anna Mikulska Krzysztof Mikulski Michał Korzeniec nadal 11. Krzysztof Lizoń nadal 12. Iwona Rząsa nadal 13. Arkadiusz Cieśla nadal 14. Anna Renard nadal 15. Tomasz Bożuchowski nadal 6 J. Międzybrodzki: Duchowość kapłana w nauczaniu Jana Pawła II. Katowice 2007; R. Skowronek: Próba przeniknięcia człowieka. Ideały moralne w utworach dramatycznych i nauczaniu Karola Wojtyły. Katowice 2007; A. Wodarczyk: Prorok żywego Kościoła. Ks. Franciszek Blachnicki ( ) życie i działalność. Katowice 2008; P. Sawa: Misterium Wcielenia. Rzeczywistość, interpretacje, nadzieje. Katowice A. Piwowar: La vergogna come criterio della fama perpetua. Studio esegetico-teologico di Sir 40, 1 42, 14. Katowice 2006; J. Wilk: Die Hoffnung des Evangeliums. Katowice 2007.

5 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel 101 Dzieła Chronologiczny, kompletny wykaz książkowych, audiobooków, CD i DVD Wydawnictwa Emmanuel [4]: 1. Krople drążące skałę Kroker Robert 1995 książka 2. Zagadki Biblijne. Nowy Testament 3. Zagadki Biblijne. Stary Testament 4. Okna 5. Nabożeństwo do Matki Bożej Boguckiej 6. Opis tańców i pląsów (cz. I) Błaż Halina 2000 książka Błaż Halina 2000 książka Kaźmierczak Maria własne Parafii własne 2000 książka 2000 książka 2000 książka 7. Wypłyń na głębię miłości Biela Bogdan 2001 książka 8. Opis tańców i pląsów (cz. II) 9. W drodze do nieba Opis tańców i pląsów (cz. III) Ksiądz Konstanty Budkiewicz ( ). Życie i działalność Komitet Rzymskokatolickiej katedry we Lwowie. Posiedzenia Organu Wykonawczego i Komisji Rewizyjnej Komitetu Katedry Arcybiskup Wincenty Kluczyński ( ). Życie i działalność 14. Góry Polski 15. I tańcząc śpiewać będą własne Ryguła Arkadiusz własne Czaplicki Bronisław Krętosz Józef (oprac.) 2001 książka 2002 książka 2003 książka 2004 książka 2004 książka Mroczek Anna 2004 książka Rzeczycki Tomasz własne 2004 książka 2004 książka

6 lat kaplicy św. Anny w Suszcu Jubileusz 150-lecia Zgromadzenia Sióstr Marii Niepokalanej Sprawiedliwość, radość, pokój 19. I tańcząc śpiewać będą 20. Rysunki na komputer (cz. I) własne Parafii przygotowane przez Zgromadzenie Sióstr Marii Niepokalanej Wspólnota EMMANUEL własne 2004 książka 2004 książka 2004 muzyka [CD] 2004 film [DVD] Pomoce do katechezy Initium 35 (2004) Koło Naukowe Teologów WTl UŚ pomoce na nośnikach elektronicznych pomoce na nośnikach elektronicznych 2004 książka 23. Teologia na nowe tysiąclecie. Między barbarzyństwem a nadzieją : studencka międzywydziałowa sesja naukowa, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, listopada 2004 r. Kempa Jacek (red.) 2005 książka 24. Program edukacyjny 2005 książka 25. Rysunki na komputer (cz. II) łamigłówki biblijne 2005 pomoce na nośnikach elektronicznych pomoce na nośnikach elektronicznych

7 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Initium 36 (2005) Bugdoł Izabela (red.) 2005 książka 28. Fantazja i rzeczywistość Kristman Julian 2006 książka 29. La vergogna come criterio della fama perpetua. Studio esegetico-teologico di Sir 40, 1 42, 14 Piwowar Andrzej 2006 książka 30. Od-blaski Pyzik Ewa 2006 książka 31. Initium 37 (2006) Oko Jan, Rajwa Agata, Uniejewska Karolina (red.) Kroczyć śladem Delfieux Piere 32. Chrystusa Marie Kempa Jacek 33. Finding Design in Nature (red.) 34. Duchowość kapłana w nauczaniu Jana Pawła II Międzybrodzki Jarosław 2006 książka 2007 audiobook 2007 książka 2007 książka 35. Czas to miłość Pluciński Adam 2007 muzyka [CD] 36. Próba przeniknięcia człowieka. Ideały moralne w utworach dramatycznych i nauczaniu Karola Wojtyły Skowronek Ryszard 2007 książka 37. Słowo po stronie życia Szymik Jerzy 2007 książka Kto wierzy, nigdy nie jest sam Die Hoffnung des Evangeliums Wilk Janusz 2007 książka Wilk Janusz 2007 książka 40. Modlitewnik Włosek Józef 2007 książka 41. Wybrzeża pełne ciszy 42. Demoniczne zniewolenie Borkowy Rafał, Wojtyła Karol Międzybrodzki Jarosław 2008 muzyka [CD] 2008 audiobook

8 Prorok żywego Kościoła. Ks. Franciszek Blachnicki ( ) życie i działalność Zanim wyjedziesz do pracy za granicę Gdy kobieta szczęśliwa zakwitają kwiaty 46. Zachwyceni Bogiem Rozważania Drogi Krzyżowej Z nadzieją na zmartwychpowstanie Spowiedź dla (nie) pokornych Wierność w życiu codziennym Wodarczyk Adam 2008 książka Bałchan Anna 2009 książka Bałchan Anna 2009 audiobook Jaromin Stanisław 2009 audiobook 2009 książka Jaskot Bartek 2009 muzyka [CD] Lorenz Ilona 2009 książka Międzybrodzki Jarosław 2009 audiobook 51. Trwajcie we mnie Młynarz Bogna 2009 audiobook 52. Wielki plan Boga Hocken Peter 2009 książka 53. Kościół który nadchodzi Hocken Peter 2009 książka Przecieranie nowych 54. dróg Misterium Wcielenia. 55. Rzeczywistość, interpretacje, nadzieje Hocken Peter 2009 książka Sawa Przemysław 2009 książka 56. Melodia Adam Dorota 2010 książka 57. Doświadczyć Boga 58. Oblicza nadziei 59. Eucharystia źródłem i szczytem 60. W Krainie Niejasności 61. Nie moje to dzieło Międzybrodzki Jarosław 2010 audiobook 2010 audiobook Nowak Ryszard 2010 audiobook Plewniok Grzegorz Ryguła Arkadiusz 2010 książka 2010 muzyka [CD]

9 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Msza Święta stracona godzina? 63. Umacniać słowem. Homilie rok A 64. Ku wolności wyswobodził nas Chrystus Scozzaro Giulio Maria (red.) Szewczyk Leszek (red.) 2010 książka 2010 e-book Świadectwa 2010 audiobook 65. Jestem milionerką Świadectwo 2010 audiobook 66. Obudzić życie 67. Odkryć światło 68. Bóg który uzdrawia 69. Złe duchy... O naturze złego ducha 2011 książka 2011 audiobook 2011 audiobook 2011 audiobook 70. Bierz i czytaj Basiuk Maciej 2011 książka 71. Bierz i czytaj Basiuk Maciej 2011 e-book 72. To, co jest Biały Julia 2011 książka Nowa ewangelizacja wyzwaniem dla Kościoła w Polsce Z rodziną nie tylko na fotografii 75. Kropla po kropli Złe duchy wyrzucać będą (Mk 16, 17). Rozeznawanie zniewoleń i posługa uwalniania Randka w kościele, czyli rekolekcje nie tylko dla małżeństw Nieprawidłowe sytuacje małżeńskie Biela Bogdan (red.) Gwóźdź Monika, Maliszewska Anna (red.) Kasza Krzysztof Matuszewski Krzysztof Ogrodniczak Jarosław Ogrodniczak Jarosław 2011 książka 2011 książka 2011 książka 2011 audiobook 2011 audiobook 2011 audiobook

10 Triduum Paschalne. Dlaczego warto znaleźć na nie czas? Niebem moim jest czynić dobro Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę gdy przyjdzie? Umacniać słowem. Homilie pogrzebowe Umacniać słowem. Homilie pogrzebowe Pietryga Emanuel 2011 audiobook Suchoń Teodor 2011 audiobook Szewczyk Leszek Szewczyk Leszek (red.) Szewczyk Leszek (red.) 2011 audiobook 2011 książka 2011 e-book 84. Pytania z drogi życia Wilk Janusz 2011 książka 85. Pytania z drogi życia Wilk Janusz 2011 e-book 86. O odwadze adopcji i miłości Boga 87. Pan Bóg mnie nauczył liczyć dni moje Katechizm służby liturgicznej Na chorych ręce kłaść będą. Duchowe aspekty uzdrowienia wewnętrznego i fizycznego Spoczynek w Duchu charyzmat, czy złudzenie? Dotyk Bożej Miłości Doświadczenie cudu a wiara w Biblii Pieśń o słońcu niewyczerpanym Módlmy się psalmami. Księga I (1-41) Świadectwo 2011 audiobook Świadectwo 2011 audiobook Bać Tomasz, Kosmowski Wojciech (red.) Borkowy Rafał, Wojtyła Karol 2012 książka 2012 muzyka [CD] Deja Ludwika 2012 książka

11 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Przebaczenie, które zrywa kajdany 95. Żyłem po to żeby zabić mojego ojca 96. Rekolekcje na kryzys 97. Moje ty życie kochane Guenard Tim 2012 książka Guenard Tim Jaklewicz Tomasz Kasza Krzysztof 2012 książka 98. Co z tym seksem? Knotz Ksawery Szukam Twego oblicza. O poszukiwaniu wspólnoty z Bogiem, czyli o ludzkiej drodze do radości Homilie wygłoszone w Wielkich Hajdukach w latach Do mądrości przedwiecznej. Homilie Na chorych ręce kłaść będą. Uzdrowienie w praktyce posługi Spoczynek w Duchu charyzmat, czy złudzenie? Kontrowersje wokół daru Wiara czyni cuda, czyli od teorii do praktyki 105. Nie taki straszny...? 106. Do Acedii czyli 9 oznak duchowego lenistwa albo o szkodliwości różu... Kołek Andrzej Maślanka Dawid Maślanka Dawid Matuszewski Krzysztof Matuszewski Krzysztof Matuszewski Krzysztof Radziszewski Stefan Radziszewski Stefan 107. Rekolekcje dla młodzieży Radziszewski Stefan 108. Umacniać słowem. Szewczyk Homilie ślubne Leszek (red.) 109. Umacniać słowem. Szewczyk Homilie rok C Leszek (red.) 2012 książka 2012 książka 2012 książka 2012 e-book 2012 e-book

12 Umacniać słowem. Homilie rok B Arkadiusz Lisiecki ( ). Duszpasterz i społecznik Krzyż w literaturze wczesnochrześcijańskiej. Antologia Szewczyk Leszek (red.) Szymański Krzysztof Uciecha Andrzej 113. Życie oglądane w lustrze Wielgomas Stefan : Śpiewy z Tyskich Centrum 114. wieczorów uwielbienia Duchowości w Tychach Wierzę w Boga Ojca... Wspólnie odmawiamy różaniec Désiré Mercier ( ) u źródeł neoscholastyki Idea powołania świeckich w katolickiej doktrynie społecznej Medytacja chrześcijańska droga do zjednoczenia z Bogiem Badajcie duchy czy są z Boga (1 J 4, 1) Księgi metrykalne w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Przewodnik po zespole Anderko Michał, Brewko Marek, Gajda Krzysztof Dudała Halina, Schäffer Wojciech (oprac.) 2012 e-book 2012 książka 2012 książka 2012 książka 2012 książka z CD 2013 audiobook 2013 audiobook 121. Modlitwy okruszki Guenard Tim 122. Źródła medytacji chrześcijańskiej 123. Dar języków. Duch Święty czy...? Kontny Piotr 2013 audiobook Kontny Piotr 2013 audiobook

13 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Czas zadziwienia Faryzeizm. Największe 125. zagrożenie pobożnych Walka duchowa 126. w małżeństwie Łuskanie kłosów. Fragmenty pism 127. Służebnicy Bożej Matki Pauli Zofii Tajber Błogosławiony Emil Szramek - Męczennik Ks. August Hlond na Górnym Śląsku Listy pasterskie odezwy przemówienia 130. Spotkaj Jezusa w Eucharystii 131. Rekolekcje dla kobiet i mężczyzn Rozwinąć skrzydła. Nie tylko o dorosłych dzieciach alkoholików Jedność małżeńska a wychowanie dzieci Szczęśliwi w sercu Ojca. O potrzebie prawdziwego ojcostwa i macierzyństwa Interpretacja prawdy dogmatycznej o nieomylności papieża Kościół a charyzmaty. Teoria, praktyka, kontrowersje Umacniać słowem. Homilie ślubne Michalska Teresa Międzybrodzki Jarosław Międzybrodzki Jarosław 2013 audiobook 2013 audiobook Młynarz Bogna Myszor Jerzy (wprow. i edycja dokumentów) Myszor Jerzy (wprow. i edycja dokumentów) Paliński Jerzy 2013 audiobook Paliński Jerzy 2013 audiobook Polok Grzegorz 2013 audiobook Pulikowski Jacek Scelina Aleksandra i Iwo 2013 audiobook 2013 audiobook Sikora Maria Strzelczyk Grzegorz Szewczyk Leszek (red.)

14 Veritati et Caritati Terka Mariusz 139. Kapłan jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa. Aspekt biblijnopastoralny Wilk Janusz 140. Kto wierzy, nigdy nie jest sam (wydanie 2, poprawione Wilk Janusz i uzupełnione) 141. Wierny szmaragd polski Zieleń Maria Grażyna Szkoła lecie Szkoły podstawowa Podstawowej nr 3 nr 3 w Mysłowicach Bałchan Anna, 143. Kobieta nie jest grzechem Wiśniewska Katarzyna 144. Powrócić do źródeł. O modlitwie pełnej mocy 145. Przebaczenie. Zranienia przemienione w miłość 146. Powołani do szczęścia Żyłem krótko, lecz cel swój osiągnąłem. Ksiądz Jan Macha ( ) Teologia ciała w nauczaniu Jana Pawła II Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły kroki w stronę wiary Bednarski Damian (wprow. i edycja dokumentów) Chlondowski Wit, Jaklewicz Tomasz Cieślak Marek, Wilczyński Krystian Jaklewicz Tomasz, Jakimowicz Marcin

15 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Czytając wielkich, na początku drogi. Romano Guardini, Hans Urs von Balthassar, Josef Ratzinger, Gerald O Collins w pracach młodych teologów Kierownictwo duchowe w listach św. o. Pio Kempa Jacek, Szymik Jerzy (red.) Kołakowski Stanisław 153. Moc przebaczenia Kontny Piotr 154. Boży plan na ludzkie życie 155. Miłosierdzie Boże ufamy Tobie 156. Miłosierdzie Boże ufamy Tobie Jan Chrzciciel. Patron trwających w duchowych ciemnościach Uczył nas chodzić z Maryją. Karol Wojtyła Jan Paweł II o świętym Jacku Ludwik Hurski. Z pamiętnika Westfaloka 160. Rachunek sumienia dla dzieci 161. Rachunek sumienia dla młodzieży 162. Rachunek sumienia dla rodziców 163. Rachunek sumienia dla małżonków 164. Tylko Ty. Pieśni uwielbienia z Ukrainy Kontny Piotr Maślanka Dawid Maślanka Dawid Międzybrodzki Jarosław Nocoń Arkadiusz Olszar Henryk (wprow. i edycja dokumentu) własne własne własne własne Saranchuk Oleksiy 2014 muzyka [CD]

16 Prezydencja Polski w Unii Europejskiej. Szanse i zagrożenia Nowenna w intencji małżeństwa i rodziny Błogosławieni Zelia i Ludwik Martin. Rozważania dla rodzin 168. Umacniać słowem. Kazania pasyjne 169. Umacniać słowem. Kazania pasyjne 170. Trudne sprawy? Nie dla świętych! 171. Duchowość krzyża 172. Prawda krzyża Schreiber- Kurpiers Dorota (red.) Suchoń Teodor Suchoń Teodor Szewczyk Leszek (red.) Szewczyk Leszek (red.) Ścibik Agnieszka Matuszewski Krzysztof 2014 e-book 173. Modlitwa uwielbienia Kogut Rafał Cierpienie. Tajemnica 174. i wyzwanie De Angelis. Chrześcijańska nauka 175. o Aniołach w świetle doktryny Tomasza z Akwinu 176. Przewodnik naszej wiary Bartoszek Antoni (red.) Bolczyk Henryk 177. Asceza w Biblii Drobisz Dawid Współczesne oblicza ascezy Ks. Wojciech Danielski we wspomnieniach ks. Marka Szkudło Szkudło Marek 180. Efekt motyla Biały Julia 181. Uzdrowienie ran przeszłości Hocken Peter

17 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel 113 Konkluzja Jako hurtownia, firma Emmanuel należy do jednych z najstarszych firm dystrybuujących książki katolickie w Polsce; jako wydawnictwo jest natomiast jedną z młodszych oficyn specjalizujących się w literaturze religijnej, filozoficznej i historycznej (debiut wydawniczy 1995 r., działalność na szerszą skalę od 2000 r.). Przez dwadzieścia lat swojego istnienia firma wypracowała pozycję na rynku wydawniczym oraz zaufanie zarówno odbiorców, jak i autorów książkowych, o czym świadczy stale zwiększająca się liczba wydawanych książek (rok 2000: pięć tytułów; rok 2014: dwadzieścia dwa tytuły). Specyfiką wydawnictwa Emmanuel są cieszące się niemałym zainteresowaniem odbiorców audiobooki. Pierwszy z nich ukazał się w roku W roku 2014 przygotowano ich już piętnaście. Książki i audiobooki oferowane w wydawnictwie pomagają kształtować wymiar religijny człowieka oraz wspierają odpowiedź na pytanie jak dobrze iść, niełatwą drogą życia. Plany Hurtowni i Wydawnictwa Emmanuel związane są przede wszystkim z kontynuacją dotychczasowego profilu firmy: dalsze publikowanie rozpoczętych serii wydawniczych, zwiększenie grona autorów, produkcja różnego rodzaju dewocjonaliów. Jednym z aktualnych wytycznych firmy jest też urozmaicenie oferty audiobooków i e-booków. Planowane jest poszukiwanie nowych form dystrybucji i reklamy oraz poszerzenie oferty o nowe sektory i segmenty rynku (literatura dziecięca, społeczna i kulturalna) [7]. Bibliografia: [1] Błażyca K.: Pan Bóg wymyślił księgarnię. Początki biznesu Czesława Mauera. Mały Gość Niedzielny 2009 nr 2, s. 7. [2] Górski K.: Osoby pracujące w hurtowni i wydawnictwie Emmanuel (stan na dzień r.). Odpowiedź na ankietę. Maszynopis w posiadaniu autora. [3] Jakimowicz M.: Niezły kaliber. Gość Niedzielny 2008 nr 40, s [4] Korzeniec M.: Publikacje wydawnictwa Emmanuel (stan na dzień r.). Odpowiedź na ankietę. Maszynopis w posiadaniu autora. [5] Lista członków Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. W: swk.pl [online]. [Data dostępu: ]. Dostępny w World Wide Web:

18 114 [6] Mauer C.: Byłem prawą ręką szefa. Głos Ojca Pio 2010 nr 5, s [7] Mauer C.: Dzień jutrzejszy hurtowni i wydawnictwa Emmanuel. Odpowiedź na ankietę ( r.). Maszynopis w posiadaniu autora. [8] Mauer C.: Życiorys. Odpowiedź na ankietę ( r.). Maszynopis w posiadaniu autora. [9] Pietryga A.: Przekroczyłem próg. 20 lat Hurtowni Książek Katolickich i Wydawnictwa Emmanuel. Gość Niedzielny (wydanie katowickie) 2014 nr 51/52, s. III. [10] Włodarczyk J.: Wywiad z Czesławem Mauerem z Firmy Emmanuel. W: wirtualnywydawca.pl [online]. [Data dostępu: ]. Dostępny w World Wide Web: showitem/id/22478/cat/rzrp.html. [11] Wyciślok J., Poloczek R.: Po prostu Zarządzanie. Po pierwsze Zarządzanie. (Zarządzanie w pigułce). Imielin ; Chełm Śląski ISBN

Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI

Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI Polish FF Curriculum Translation in Polish Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI 1. Objawienie: Pismo Św. i Tradycja a. Pismo Święte: Części,

Bardziej szczegółowo

I. Ty ścieżkę życia mi ukażesz

I. Ty ścieżkę życia mi ukażesz Ks. Michał Miecznik ROZKŁAD MATERAŁU W KLASACH LO (zgodny z programem nauczania nr AZ-4-0/). Ty ścieżkę życia mi ukażesz MESĄC LCZBA GODZN TREŚC NAUCZANA WYNKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ KATECHEZY. Ukochani

Bardziej szczegółowo

PROGRAM REKOLEKCJI w OGNISKU ŚWIATŁA I MIŁOŚCI 2015 ROK

PROGRAM REKOLEKCJI w OGNISKU ŚWIATŁA I MIŁOŚCI 2015 ROK PROGRAM REKOLEKCJI w OGNISKU ŚWIATŁA I MIŁOŚCI 2015 ROK STYCZEŃ 02 04 Dzień skupienia dla mężczyzn Być i mieć prowadzący: ks. dr Adam Rybicki, profesor KUL 31 I 02 II Szkoła Modlitwy dla dzieci Maryjo

Bardziej szczegółowo

PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH POCZTÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PAPIESKIE CYTATY I MODLITWY.

PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH POCZTÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PAPIESKIE CYTATY I MODLITWY. PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH POCZTÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PAPIESKIE CYTATY I MODLITWY. CZĘŚĆ I b OPRACOWAŁ I WYKONAŁ LECH PROKOP, UL. ZAMKOWA 2/1,

Bardziej szczegółowo

Informator dla Przyjaciół CeDeH-u

Informator dla Przyjaciół CeDeH-u CDH w Zakroczymiu jest kapucyńskim klasztorem oraz miejscem formacji w duchowości franciszkańskiej, kapucyńskiej i honorackiej, dla osób konsekrowanych i świeckich. Ma tu swoją siedzibę Biblioteka, Archiwum

Bardziej szczegółowo

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ? PO PIERWSZYM TYGODNIU ĆWICZEŃ DUCHOWNYCH. ignacjańska. duchowość. Pod redakcją Józefa Augustyna SJ

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ? PO PIERWSZYM TYGODNIU ĆWICZEŃ DUCHOWNYCH. ignacjańska. duchowość. Pod redakcją Józefa Augustyna SJ CO ZABRAĆ ZE SOBĄ? PO PIERWSZYM TYGODNIU ĆWICZEŃ DUCHOWNYCH Pod redakcją Józefa Augustyna SJ duchowość ignacjańska Wydawnictwo WAM Księża Jezuici 297 SPIS TREŚCI Wstęp.......................................

Bardziej szczegółowo

DNIA WSPÓLNOTY DK GAŁĘZI RODZINNEJ RUCHU ŚWIATŁO- ŻYCIE,

DNIA WSPÓLNOTY DK GAŁĘZI RODZINNEJ RUCHU ŚWIATŁO- ŻYCIE, D O M S Ł O W A - KOŚCIÓŁ to temat przewodni rejonowego WIELKOPOSTNEGO DNIA WSPÓLNOTY DK GAŁĘZI RODZINNEJ RUCHU ŚWIATŁO- ŻYCIE, który odbył się12.03.11r. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku.

Bardziej szczegółowo

Lista zwycięzców 30 zł na start z BZWBK24 mobile

Lista zwycięzców 30 zł na start z BZWBK24 mobile Lista zwycięzców 30 zł na start z BZWBK24 mobile KRYSTYNA S. KRYSTYNA C. EDWARD F. KAROLINA C. WOJCIECH T. JANINA F. FRANCISZKA G. HENRYK H. MIROSŁAW W. JULI BARBARA H. CELINA Ł. STANISŁAW K. HELENA S.

Bardziej szczegółowo

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Sens życia Gdy na początku dnia czynię z wiarą znak krzyża, wymawiając słowa "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego", Bóg uświęca cały czas i przestrzeń, która otworzy

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY I. Kim jestem? 2. Uzupełnia zdobytą na 3. Aktywnie uczestniczy w lekcji

Bardziej szczegółowo

ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ

ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ DRODZY PARAFIANIE! W dniach od 9 16 marca nasza Wspólnota przeżywać będzie Misje parafialne. Tak jak przed ponad dwoma tysiącami

Bardziej szczegółowo

VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA ZELATOR wrzesień2015 3 VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA Sobota, 3 października, 2015 Niniejszy numer Zelatora ukazuje się głównie ze względu na VI Diecezjalną pielgrzymkę Żywego Różańca do Łagiewnik.

Bardziej szczegółowo

klasa II zeszyt 0 Program edukacji religijnej dla II klasy gimnazjum

klasa II zeszyt 0 Program edukacji religijnej dla II klasy gimnazjum klasa II zeszyt 0 Program edukacji religijnej dla II klasy gimnazjum 75 Poradnik metodyczny do nauczania religii rzymskokatolickiej według podręcznika nr AZ-32-01/1-11 zgodnego z programem nauczania nr

Bardziej szczegółowo

1 Mało znane litanie do Świętych

1 Mało znane litanie do Świętych 1 Spis treści 2 Spis treści Słowo wstępne......5 Litania do Świętej Anny......7 Litania do Świętego Judy Tadeusza......9 Litania o Świętej Marii Magdalenie.... 11 Litania do Świętego Jerzego.... 13 Litania

Bardziej szczegółowo

CZyM SĄ ĆwICZENIA DUChOwNE

CZyM SĄ ĆwICZENIA DUChOwNE Spis treści Wstęp... 5 Czym są Ćwiczenia duchowne Mieczysław Bednarz SJ Całościowa wizja Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli... 13 Istota Ćwiczeń duchownych... 14 Przeżycie Ćwiczeń duchownych... 18

Bardziej szczegółowo

BIBLIOGRAFIA. stan z 03.2015

BIBLIOGRAFIA. stan z 03.2015 Ks. dr Krzysztof Sosna BIBLIOGRAFIA stan z 03.2015 Druki zwarte: Chrześcijański model wychowania młodzieży w polskich publikacjach Akcji Katolickiej w latach 1930-1939, Katowice 2002, Księgarnia św. Jacka,

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN. 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa. tel. 618 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi.

ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN. 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa. tel. 618 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi. ŚWIĘTY JÓZEFIE, OPIEKUNIE RODZIN 30-dniowe nabożeństwo do świętego Józefa tel. 18 529 293; www.karmelici.info e-mail poznan@karmelicibosi.pl okładka.indd 1 2015-03-03 08:10:05 Alicja Maksymiuk ŚWIĘTY JÓZEFIE,

Bardziej szczegółowo

PERIODYK KOŁA NAUKOWEGO TEOLOGÓW

PERIODYK KOŁA NAUKOWEGO TEOLOGÓW Initium Nr 41-42 (2010/2011) CZASOPISMO TEOLOGICZNYCH POSZUKIWAŃ PERIODYK KOŁA NAUKOWEGO TEOLOGÓW WYDZIAŁ TEOLOGICZNY UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH KATOWICE 2011 Spis treści Spis treści Redakcja

Bardziej szczegółowo

Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach. Kościoła Zielonoświątkowego w RP

Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach. Kościoła Zielonoświątkowego w RP Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach nauczania biblijnego Kościoła Zielonoświątkowego w RP Podstawa Programowa katechezy zielonoświątkowej Za podstawowe źródło treści oraz główną przesłankę

Bardziej szczegółowo

Spis treści MARYJNE I HAGIOGRAFICZNE

Spis treści MARYJNE I HAGIOGRAFICZNE Spis treści Słowo wstępne MARYJNE I HAGIOGRAFICZNE O. ANTONI BOCHM OMI Przygotować drogę Chrystusowi Kazanie odpustowe z okazji Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. 11 O. ANTONI BOCHM OMI Wzór odwagi

Bardziej szczegółowo

Świętość jest dla dzisiejszego świata tematem z jednej strony wstydliwym i wręcz niechcianym, a z drugiej, czasem co prawda nie wprost, ale niezwykle

Świętość jest dla dzisiejszego świata tematem z jednej strony wstydliwym i wręcz niechcianym, a z drugiej, czasem co prawda nie wprost, ale niezwykle JAN PAWEŁ II Świętość jest dla dzisiejszego świata tematem z jednej strony wstydliwym i wręcz niechcianym, a z drugiej, czasem co prawda nie wprost, ale niezwykle pożądanym. Niektórzy zdają się nie interesować

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału nauczania treści programowe dla klasy pierwszej gimnazjum

Rozkład materiału nauczania treści programowe dla klasy pierwszej gimnazjum Rozkład materiału nauczania treści programowe dla klasy pierwszej gimnazjum Rozkład materiału nauczania treści programowe dla klasy pierwszej gimnazjum Przedmiot: religia Klasa: pierwsza gimnazjum Tygodniowa

Bardziej szczegółowo

Szkolny zestaw podręczników. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku

Szkolny zestaw podręczników. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku Szkolny zestaw podręczników w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubsku na rok szkolny 2015-2016 Uwaga! Klasy I, II, IV otrzymują podręczniki w szkole; muszą zakupić religię, i w klasie

Bardziej szczegółowo

Ks. Ryszard Selejdak. Stawać się i być kapłanem Chrystusa

Ks. Ryszard Selejdak. Stawać się i być kapłanem Chrystusa Ks. Ryszard Selejdak Stawać się i być kapłanem Chrystusa Ks. Ryszard Selejdak Stawać się i być kapłanem Chrystusa Częstochowa 2013 Redaktor serii: ks. Ireneusz Skubiś Redaktor tomu: Margita Kotas Redakcja

Bardziej szczegółowo

Nowe życie w Chrystusie

Nowe życie w Chrystusie Nowe życie w Chrystusie ISSN 0239-801X Imprimatur 883/15/A Kuria Metropolitalna Białostocka Spis 32 Roczników Studiów Teologicznych dostępny pod adresami: 1) www.studiateologiczne.pl; 2) www.archibial.pl

Bardziej szczegółowo

Niech Jezus zawsze będzie twoim początkiem i twoim centrum, i twoim celem, niech wchłania całe twoje życie.

Niech Jezus zawsze będzie twoim początkiem i twoim centrum, i twoim celem, niech wchłania całe twoje życie. nr 1 (1) marzec kwiecień 2014 SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ Sosnowiec Zagórze Niech Jezus zawsze będzie twoim początkiem i twoim centrum, i twoim celem, niech wchłania całe twoje życie. św. Ojciec

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. reprezentuje klasę lub szkołę w parafii lub diecezji, np. poprzez udział w

Bardziej szczegółowo

REKOLEKCJE U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

REKOLEKCJE U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI REKOLEKCJE U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI W styczniu 2013 roku wzorem lat ubiegłych w Domu Rekolekcyjnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie rozpoczęły się rekolekcje dla prezesów

Bardziej szczegółowo

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne Nabożeństwo powołaniowo-misyjne Nabożeństwo powołaniowo-misyjne (Wystawienie Najświętszego Sakramentu) K: O Boże, Pasterzu i nauczycielu wiernych, któryś dla zachowania i rozszerzenia swojego Kościoła

Bardziej szczegółowo

Wymagania podstawowe do matury z katechezy 2013 Uczeń w klasie maturalnej posiada umiejętności i wiedzę według których potrafi :

Wymagania podstawowe do matury z katechezy 2013 Uczeń w klasie maturalnej posiada umiejętności i wiedzę według których potrafi : Wymagania podstawowe do matury z katechezy 2013 Uczeń w klasie maturalnej posiada umiejętności i wiedzę według których potrafi : 1.Umocnić wiarę: I. Uzasadnia, że człowiek jest dzieckiem Boga. Wylicza

Bardziej szczegółowo

Informacje ogólne, historia. Ruch "Światło życie"

Informacje ogólne, historia. Ruch Światło życie Ruch "Światło życie" Ruch Światło-Życie (znany powszechnie jako Oaza) - jeden z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był sługa

Bardziej szczegółowo

Wiadomości, umiejętności i postawy. ucznia

Wiadomości, umiejętności i postawy. ucznia dopuszczająca oceny dostateczna dobra bardzo dobra Wiadomości, umiejętności i postawy Uczeń wykazuje się znajomością: Aktów wiary, nadziei, miłości, żalu Stacji drogi krzyżowej Sakramentów Darów Ducha

Bardziej szczegółowo

Domowy Kościół. gałąź rodzinna. Ruchu Światło-Życie

Domowy Kościół. gałąź rodzinna. Ruchu Światło-Życie Domowy Kościół gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie Domowy Kościół jest małżeńsko- rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej

Bardziej szczegółowo

Religia ks. Paweł Mielecki Klasa IV

Religia ks. Paweł Mielecki Klasa IV Religia ks. Paweł Mielecki Klasa IV Na ocenę celującą uczeń: Posiada wiedzę i umiejętności przewidziane na ocenę bardzo dobrym (co najmniej w 90%), a nad to: Samodzielnie i twórczo rozwija własne zainteresowania

Bardziej szczegółowo

We wtorek przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Obchodzony jest jako Dzień Świętości Życia Jak co roku bardzo zachęcam do podjęcia

We wtorek przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Obchodzony jest jako Dzień Świętości Życia Jak co roku bardzo zachęcam do podjęcia We wtorek przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Obchodzony jest jako Dzień Świętości Życia Jak co roku bardzo zachęcam do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa Adopcja jest modlitwą

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU RELIGIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE IV Ocena celująca: Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania,

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU RELIGIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE IV Ocena celująca: Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU RELIGIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE IV Ocena celująca: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi. Ocena bardzo dobra w sposób

Bardziej szczegółowo

1. Wszystko dla Boga, wszystko dla dusz... Duchowość Towarzystwa Chrystusowego według o. Ignacego Posadzego TChr, Poznań 2008, ss. 440.

1. Wszystko dla Boga, wszystko dla dusz... Duchowość Towarzystwa Chrystusowego według o. Ignacego Posadzego TChr, Poznań 2008, ss. 440. I. Książki autorskie 1. Wszystko dla Boga, wszystko dla dusz... Duchowość Towarzystwa Chrystusowego według o. Ignacego Posadzego TChr, Poznań 2008, ss. 440. II. Redakcja książek i inne opracowania. 1.

Bardziej szczegółowo

PAPIESKI LIST W SPRAWIE ODPUSTÓW NA ROK MIŁOSIERDZIA

PAPIESKI LIST W SPRAWIE ODPUSTÓW NA ROK MIŁOSIERDZIA PAPIESKI LIST W SPRAWIE ODPUSTÓW NA ROK MIŁOSIERDZIA Papież Franciszek wydał rozporządzenia dotyczące odpustów i sakramentu spowiedzi w Roku Miłosierdzia. Uczynił to w liście do przewodniczącego Papieskiej

Bardziej szczegółowo

Wakacyjne Rekolekcje dla Współpracowników Świeckich schemat programowy

Wakacyjne Rekolekcje dla Współpracowników Świeckich schemat programowy Wakacyjne Rekolekcje dla Współpracowników Świeckich schemat programowy stopień Nazwa/tytuł Cel podstawowy Cele szczegółowe Treści duchowe - formacja chrześcijańska Duchowość kalasantyńska Pedagogika pijarska

Bardziej szczegółowo

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII W KLASACH I LICEUM. TEMAT Godz. TREŚCI NAUCZANIA WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ KATECHEZY Czas realizacji

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII W KLASACH I LICEUM. TEMAT Godz. TREŚCI NAUCZANIA WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ KATECHEZY Czas realizacji ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII W KLASACH I LICEUM Numer programu : AZ-4-01/10 Tytuł programu: Świadek Chrystusa Numer podręcznika AZ-41-01/10-Wa-1/12 Tytuł podręcznika: Być świadkiem Zmartwychwstałego

Bardziej szczegółowo

Ks. dr Ryszard Podpora

Ks. dr Ryszard Podpora Ks. dr Ryszard Podpora Biogram naukowy Urodzony 6 I 1959; 1985 ukończył studia na Wydziale Teologii KUL broniąc pracę magisterską Stary Testament w opisie Męki Pańskiej w Ewangelii według św. Jana, napisaną

Bardziej szczegółowo

Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klas 0 VI

Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klas 0 VI Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klas 0 VI WYMAGANIA PODSTAWOWE I PONADPODSTAWOWE Z RELIGII DLA KLASY 0 KLASA 0 I. Znajomość modlitw: Znak Krzyża; Modlitwa do Anioła Stróża Modlitwa

Bardziej szczegółowo

Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klas 0 VI

Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klas 0 VI Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klas 0 VI WYMAGANIA PODSTAWOWE I PONADPODSTAWOWE Z RELIGII DLA KLASY 0 KLASA 0 I. Znajomość modlitw: II. WIADOMOŚCI Znak Krzyża; Modlitwa do Anioła

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII DLA KLASY I SP Zgodne z programem nauczania nr AZ-1-01/10

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII DLA KLASY I SP Zgodne z programem nauczania nr AZ-1-01/10 WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII DLA KLASY I SP Zgodne z programem nauczania nr AZ-1-01/10 Celujący: ze zrozumieniem wykonuje znak krzyża św. samodzielnie odtworzy z pamięci modlitwę Aniele Boży, Zdrowaś

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH. KLASY II i III

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH. KLASY II i III WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH KLASY II i III WYMAGANIA Z RELIGII DLA KLASY II I. Znajomość modlitw: Znak Krzyża; Modlitwa Pańska; Pozdrowienie

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Wstęp... 5

SPIS TREŚCI. Wstęp... 5 SPIS TREŚCI Wstęp....................................... 5 MĘKA I KRZYŻ JEZUSA Stanisław Biel SJ Kontemplacje tajemnic męki i śmierci Jezusa....... 11 Męka i krzyż Jezusa w Ćwiczeniach duchownych..............................

Bardziej szczegółowo

Kalendarium 2013. Grudzień

Kalendarium 2013. Grudzień Kalendarium 2013 Grudzień Wejście w Adwent MARANATHA prowadzenie s. Bogumiła Kucharska USKJ. Miejsce: Dom rekolekcyjny Sióstr Urszulanek ul. Spacerowa 13, Milanówek. sobota 7 grudnia 2013 Medytacja w Adwencie

Bardziej szczegółowo

20-LECIE ZAWIERZENIA 1995-2015

20-LECIE ZAWIERZENIA 1995-2015 20-LECIE ZAWIERZENIA 1995-2015 ZA GÓRAMI ZA LASAMI a właśnie, że nie bo tu: w Łodzi, w Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela grupa osób, którym chciało się coś więcej zaczęła się spotykać co tydzień, aby

Bardziej szczegółowo

W ŚRODOWISKU AKADEMICKIM

W ŚRODOWISKU AKADEMICKIM W ŚRODOWISKU AKADEMICKIM EWANGELIZACJA WARSZAWY Po co jest Misja w Mieście? Ożywienie parafii, ruchów, wspólnot Wyjście do ludzi, którzy są poza Kościołem Doprowadzenie ludzi do spotkania z Jezusem EWANGELIZACJA

Bardziej szczegółowo

Renata Dulian Franciszkańskie Wydawnictwo Św. Antoniego prowincji Św. Jadwigi Braci Mniejszych : strona internetowa

Renata Dulian Franciszkańskie Wydawnictwo Św. Antoniego prowincji Św. Jadwigi Braci Mniejszych : strona internetowa Renata Dulian Franciszkańskie Wydawnictwo Św. Antoniego prowincji Św. Jadwigi Braci Mniejszych : strona internetowa Fides: Biuletyn Bibliotek Kościelnych 1-2 (32-33), 214-217 2011 FIDES Biuletyn Bibliotek

Bardziej szczegółowo

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs 1 2 Spis treści Wszystkich Świętych (1 listopada)......6 Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (2 listopada)......7 Prawdziwie w Bogu (3 listopada)......8 Przełamać duchową pustkę (4 listopada)......9

Bardziej szczegółowo

Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego

Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego Pamięć Wdzięczność Wierność Program Jubileuszu 100. Rocznicy Odrodzenia i Reformy Zgromadzenia Marianów w Prowincji Opatrzności Bożej 8 XII 2008 8 XII 2009 Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego W domach zakonnych:

Bardziej szczegółowo

ratownictwo 700 /SP pielęgniarstwo pielęgniarstwo 740 /SP ratownictwo ratownictwo 675 /SP pielęgniarstwo BHP podstawy ergonomii przedsiębiorczość

ratownictwo 700 /SP pielęgniarstwo pielęgniarstwo 740 /SP ratownictwo ratownictwo 675 /SP pielęgniarstwo BHP podstawy ergonomii przedsiębiorczość Lista przedmiotów planowanych do nauczania przez słuchaczy studiów podyplomowych realizowanych w ramach projektu pn. Studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotów zawodowych

Bardziej szczegółowo

Czy Matka Boska, może do nas przemawiać?

Czy Matka Boska, może do nas przemawiać? Czy Matka Boska, może do nas przemawiać? Jan Paweł, 23.06.2016 11:06 Jedną z osób która nie ma najmniejszych co do tego wątpliwości, jest Chorwatka Miriam, która od 24 czerwca 1981 roku spotyka się z Matką

Bardziej szczegółowo

U SW. BARTŁOMIEJA W MIERZESZYNIE

U SW. BARTŁOMIEJA W MIERZESZYNIE GAZETA PARAFII ŚW. BARTŁOMIEJA APOSTOŁA W MIERZESZYNIE ` U SW. BARTŁOMIEJA W MIERZESZYNIE Numer 34 (140) Mierzeszyn, 15 listopada 2014 r. ISSN 2082-0089 Rok 5 91. URODZINY KS. KARDYNAŁA HENRYKA GULBINOWICZA

Bardziej szczegółowo

LISTA ZWYCIĘZCÓW W LOSOWANIU Z DNIA 28.08 NAGRODY II STOPNIA

LISTA ZWYCIĘZCÓW W LOSOWANIU Z DNIA 28.08 NAGRODY II STOPNIA 1. Artur A., Warszawa 2. Tadeusz C., Warszawa 3. Bohdan R., Warszawa 4. Donata W., Rakoniewice 5. Grzegorz C., Sopot 6. Sylwia S., Katowice 7. Mieczysław K., Warszawa 8. Ewa K., Wojcieszów 9. Sybilla J.,

Bardziej szczegółowo

M O D L I T W A P O W S Z E C H N A

M O D L I T W A P O W S Z E C H N A M O D L I T W A P O W S Z E C H N A MODLITWA WIERNYCH Jest modlitwą błagalną lud odpowiada na słowo Boże przyjęte z wiarą i zanosi do Boga prośby wykonując wynikającą z chrztu funkcję kapłańską Powinna

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania w klasie VI szkoły podstawowej

Kryteria oceniania w klasie VI szkoły podstawowej Kryteria oceniania w klasie VI szkoły podstawowej Wymagania podstawowe: Ocena celująca: Uczeń posiada wiedzę wykraczającą poza program religii własnego poziomu edukacji. Zna obowiązujące modlitwy i mały

Bardziej szczegółowo

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą. KLASA I Semestr I Ocena dopuszczająca -Umie wykonać znak krzyża, -Zna niektóre modlitwy i wymaga dużej pomocy

Bardziej szczegółowo

RYTUAŁ DOMOWY. Rok rodziny katolickiej to najnowsze wydanie popularnego od wielu lat "RYTUAŁU RODZINNEGO"

RYTUAŁ DOMOWY. Rok rodziny katolickiej to najnowsze wydanie popularnego od wielu lat RYTUAŁU RODZINNEGO Rytuał domowy RYTUAŁ DOMOWY. Rok rodziny katolickiej to najnowsze wydanie popularnego od wielu lat "RYTUAŁU RODZINNEGO" Ocena: Nie ma jeszcze oceny Cena 67,00 zł 67,00 zł Kwota rabatu: Zadaj pytanie o

Bardziej szczegółowo

Myśl o mnie, a Ja będę myślał o twoich potrzebach. (Jezus)

Myśl o mnie, a Ja będę myślał o twoich potrzebach. (Jezus) Myśl o mnie, a Ja będę myślał o twoich potrzebach. (Jezus) DZIEWI PRÓB JEZUSA Nowenna z Kunegund Siwiec FLOS CARMELI POZNA 2015 NOWENNA ze Suebnic Bo Kunegund Siwiec WPROWADZENIE W trakcie II wojny światowej

Bardziej szczegółowo

SEMINARIUM ODNOWY WIARY

SEMINARIUM ODNOWY WIARY I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym (Dz 2,4a) SEMINARIUM ODNOWY WIARY NOTATNIK UCZESTNIKA Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie 1 Archidiecezji Katowickiej Przy parafii pw. bł. Karoliny w Tychach

Bardziej szczegółowo

Odnowa w Duchu Świętym

Odnowa w Duchu Świętym Odnowa w Duchu Świętym Historia Pierwsze grupy charyzmatyczne pojawiły się w USA. Historyczną datą jest rok 1967, kiedy grupa studentów i profesorów z katolickiego Uniwersytetu pod wezwaniem Ducha Świętego,

Bardziej szczegółowo

Numer programu i data przyjęcia. Tytuł podręcznika. Numer podręcznika

Numer programu i data przyjęcia. Tytuł podręcznika. Numer podręcznika PODRĘCZNIKI DO NAUCZANIA RELIGII W DIECEZJI TARNOWSKIEJ W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 WRAZ Z NUMERAMI PODRĘCZNIKÓW, NUMERAMI PROGRAMÓW ORAZ DATĄ DOPUSZCZENIA Tytuły Programu nauczania religii rzymskokatolickiej

Bardziej szczegółowo

Królowa Jadwiga - patronka mojej szkoły. Prezentację przygotowały: Olga Żuchnik Jagoda Pietras Karolina Pyda Opiekun: Izabela Rosińska

Królowa Jadwiga - patronka mojej szkoły. Prezentację przygotowały: Olga Żuchnik Jagoda Pietras Karolina Pyda Opiekun: Izabela Rosińska Królowa Jadwiga - patronka mojej szkoły Prezentację przygotowały: Olga Żuchnik Jagoda Pietras Karolina Pyda Opiekun: Izabela Rosińska Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach Oto nasza szkoła

Bardziej szczegółowo

Medytacja chrześcijańska

Medytacja chrześcijańska Z TRADYCJI MNISZEJ 5 John Main OSB Medytacja chrześcijańska John Main OSB Medytacja chrześcijańska Konferencje z Gethsemani przekład Teresa Lubowiecka Spis treści Wstęp...7 Pierwsza Konferencja...9 Druga

Bardziej szczegółowo

Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r.

Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r. Nowicjat: Rekolekcje dla Rodziców sióstr nowicjuszek Chełmno, 25 26 kwietnia 2015 r. W dniach 25 26 kwietnia odbyły się w naszym domu w Chełmnie rekolekcje dla rodziców sióstr nowicjuszek. Niektórzy rodzice

Bardziej szczegółowo

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/w/wp/jan_pawel_ii/homilie/8pl_blonia_18082002.html

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/w/wp/jan_pawel_ii/homilie/8pl_blonia_18082002.html Zakres tematyczny: Podczas powitalnego przemówienia Jana Pawła II na krakowskim lotnisku Balice, w czasie ostatniej Pielgrzymki do Ojczyzny, której główną myślą były słowa: Bóg bogaty w miłosierdzie, najmocniej

Bardziej szczegółowo

HOMILIA wygłoszona podczas Mszy św. odprawionej w intencji Kościoła na zakończenie konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej 14 marca 2013 r.

HOMILIA wygłoszona podczas Mszy św. odprawionej w intencji Kościoła na zakończenie konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej 14 marca 2013 r. Ojciec Święty Franciszek HOMILIA wygłoszona podczas Mszy św. odprawionej w intencji Kościoła na zakończenie konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej 14 marca 2013 r. tych trzech czytaniach widzę pewien wspólny

Bardziej szczegółowo

Warszawskie Studia Teologiczne XXIV/2/2011

Warszawskie Studia Teologiczne XXIV/2/2011 Warszawskie Studia Teologiczne XXIV/2/2011 Warszawskie Studia Teologiczne XXIV/2/2011 Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej Warszawa 2011 Recenzenci tomu Ks. prof. dr hab. Jerzy Lewandowski (UKSW), Ks.

Bardziej szczegółowo

Wizytacja ks. bpa Zdzisława. 7 maja 2012. Fortuniaka

Wizytacja ks. bpa Zdzisława. 7 maja 2012. Fortuniaka Wizytacja ks. bpa Zdzisława 7 maja 2012 Fortuniaka Plan wizytacji w parafii Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym 7 maja 2012 r. 9.00 Eucharystia z udzieleniem Sakramentu chorych (koncelebracja, Prezbiter

Bardziej szczegółowo

Bierzmowani - ZMIANY! W środę 7 kwietnia w naszej parafii w Jeleńcu o godz. 15.00 Ks. Bp. Zbigniew Kiernikowski udzieli sakramentu bierzmowania.

Bierzmowani - ZMIANY! W środę 7 kwietnia w naszej parafii w Jeleńcu o godz. 15.00 Ks. Bp. Zbigniew Kiernikowski udzieli sakramentu bierzmowania. Bierzmowani - ZMIANY! W środę 7 kwietnia w naszej parafii w Jeleńcu o godz. 15.00 Ks. Bp. Zbigniew Kiernikowski udzieli sakramentu bierzmowania. Wszyscy, którzy zdadzą egzamin gromadzą się w Niedzielę

Bardziej szczegółowo

PROTOKÓŁ Z V POSIEDZENIA PARAFIALNEJ RADY DUSZPASTERSKIEJ (8 września 2013r.) PARAFII ŚW. JADWIGI W KADENCJI 2012-2017

PROTOKÓŁ Z V POSIEDZENIA PARAFIALNEJ RADY DUSZPASTERSKIEJ (8 września 2013r.) PARAFII ŚW. JADWIGI W KADENCJI 2012-2017 PROTOKÓŁ Z V POSIEDZENIA PARAFIALNEJ RADY DUSZPASTERSKIEJ (8 września 2013r.) PARAFII ŚW. JADWIGI W KADENCJI 2012-2017 Spotkanie PRD rozpoczęło się wspólnym uczestnictwem w nieszporach, by dalej omawiać

Bardziej szczegółowo

Z różańcem na drogi życia za Janem Pawłem II

Z różańcem na drogi życia za Janem Pawłem II Z różańcem na drogi życia za Janem Pawłem II Abp Stanisław Nowak Z różańcem na drogi życia za Janem Pawłem II Częstochowa 2015 Redaktor tomu Lidia Dudkiewicz Opracowanie redakcyjne Ks. Janusz Wojtyla Ewa

Bardziej szczegółowo

PODSTAWA PROGRAMOWA NAUCZANIA RELIGII PRAWOSŁANEJ POLSKIEGO AUTOKEFALICZNEGO KOŚCIOŁA PRAWOSŁAWNEGO SZKOŁA PODSTAWOWA

PODSTAWA PROGRAMOWA NAUCZANIA RELIGII PRAWOSŁANEJ POLSKIEGO AUTOKEFALICZNEGO KOŚCIOŁA PRAWOSŁAWNEGO SZKOŁA PODSTAWOWA PODSTAWA PROGRAMOWA NAUCZANIA RELIGII PRAWOSŁANEJ POLSKIEGO AUTOKEFALICZNEGO KOŚCIOŁA PRAWOSŁAWNEGO SZKOŁA PODSTAWOWA Szkoła podstawowa Etap I Klasy I- III Cele katechetyczne: 1. Zachęcanie do aktywnego

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania w klasie II SP,

Kryteria oceniania w klasie II SP, Kryteria oceniania w klasie II SP, podręcznik Kochamy Pana Jezusa, program: W drodze do Wieczernika, numer programu: A Z - 1-0 1 / 10 Tytuł działu Bardzo dobry Dobry Dostateczny Dopuszczający I. Słuchamy

Bardziej szczegółowo

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II PEREGRYNACJA RELIKWII ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II W ODDZIALE OKRĘGOWYM W BIAŁYMSTOKU AUGUSTÓW, 4-5 PAŹDZIERNIKA BAZYLIKA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA, UL. KSIĘDZA SKORUPKI 6 4 października 18:00 Eucharystia

Bardziej szczegółowo

Gazetka Parafialna. Prószków Przysiecz m a j 2016 r. www.parafia-proszkow.pl, e-mail: poczta@parafia-proszkow.pl

Gazetka Parafialna. Prószków Przysiecz m a j 2016 r. www.parafia-proszkow.pl, e-mail: poczta@parafia-proszkow.pl Prószków Przysiecz m a j 2016 r. Gazetka Parafialna www.parafia-proszkow.pl, e-mail: poczta@parafia-proszkow.pl Przez cały miesiąc maj, codziennie w dni powszednie tygodnia, w Prószkowie o godz.18 00,

Bardziej szczegółowo

Praktyczny Kurs Modlitwy

Praktyczny Kurs Modlitwy ks. Zbigniew Paweł Maciejewski Praktyczny Kurs Modlitwy Czy chcesz wreszcie poznać prosty sposób modlitwy, który zmieni Twoje życie? Wydawnictwo NATAN Copyright by Wydawnictwo NATAN Copyright by ks. Zbigniew

Bardziej szczegółowo

Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa

Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa Podręcznik do nauki religii dla klasy I szkoły podstawowej pod redakcją ks. Andrzeja Krasińskiego Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej Płock 2012 Podręcznik

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA PODSTAWOWA - I ETAP EDUKACYJNY (klasy I - III) Tytuł programu

SZKOŁA PODSTAWOWA - I ETAP EDUKACYJNY (klasy I - III) Tytuł programu Szkolny zestaw programów nauczania obowiązujący w roku szkolnym 2015/2016 w Szkole Podstawowej nr 13 Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego w Zespole SzkolnoPrzedszkolnym nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim Na

Bardziej szczegółowo

XXIV Niedziela Zwykła

XXIV Niedziela Zwykła XXIV Niedziela Zwykła Nikt inny jak tylko Pan Bóg wspomaga i prowadzi tych, którzy pragną Mu służyć. Ta droga wymaga ofiary i poświęcenia w pokonywaniu przeciwności. Ten duchowy trening wzmaga odwagę,

Bardziej szczegółowo

GRUPA 1 - POZIOM A1 GRUPA 2 - POZIOM A1

GRUPA 1 - POZIOM A1 GRUPA 2 - POZIOM A1 GRUPA 1 - POZIOM A1 TRYB: poniedziałek, środa 18:15-19:45 1 Jarosław P. 29 2 Justyna T. 37 3 Domicela Arycja K. 47 4 Ryszard Tomasz N. 51 5 Hanna G. 61 GRUPA 2 - POZIOM A1 TERMIN PIERWSZYCH ZAJĘĆ: 19.04.2013r.

Bardziej szczegółowo

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW I ŚRODKÓW DYDAKTYCZNYCH DO NAUKI RELIGII PRAWOSŁAWNEJ W GIMNAZJUM. - opracowany przez: Ewę Podgórzak

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW I ŚRODKÓW DYDAKTYCZNYCH DO NAUKI RELIGII PRAWOSŁAWNEJ W GIMNAZJUM. - opracowany przez: Ewę Podgórzak WYKAZ PODRĘCZNIKÓW I ŚRODKÓW DYDAKTYCZNYCH DO NAUKI RELIGII PRAWOSŁAWNEJ W GIMNAZJUM - opracowany przez: Ewę Podgórzak HISTORIA KOŚCIOŁA PODRĘCZNIK DO NAUCZANIA RELIGII W SZKOŁACH POWSZECHNYCH Prawosławna

Bardziej szczegółowo

Zauważamy, że nowe sytuacje w rodzinach, a także w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym. domagają się

Zauważamy, że nowe sytuacje w rodzinach, a także w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym. domagają się Zauważamy, że nowe sytuacje w rodzinach, a także w życiu społecznym, ekonomicznym, Szukamy: politycznym i kulturalnym 1. Doświadczenia żywej wiary 2. Uzasadnienia swojej wiary domagają się 3. Wspólnoty

Bardziej szczegółowo

Opiekun: Wykonali: Śpiewakowski Marcin Rus Łukasz Maj Dominik Kowalczyk Mateusz. s. Irena Różycka

Opiekun: Wykonali: Śpiewakowski Marcin Rus Łukasz Maj Dominik Kowalczyk Mateusz. s. Irena Różycka Wykonali: Śpiewakowski Marcin Rus Łukasz Maj Dominik Kowalczyk Mateusz Opiekun: s. Irena Różycka ur. 10 czerwca 1902 w Jedlińsku; zm. 2 listopada 1980 w Nałęczowie Sługa Boży Piotr Gołębiowski ur. 10 czerwca

Bardziej szczegółowo

Klasa II. 1. Bugs World 2 podręcznik i ćw. cz. A Carol Read, Ana Soberon wyd. Macmillan

Klasa II. 1. Bugs World 2 podręcznik i ćw. cz. A Carol Read, Ana Soberon wyd. Macmillan Szkolny zestaw podręczników obowiązujący w Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie w roku szkolnym 2014/2015 Klasa 0 Tropiciele. Roczne przygotowanie przedszkolne wyd. WSiP Captain Jack

Bardziej szczegółowo

JAN PAWEŁ II (1920-2005) Zestawienie bibliograficzne ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach Filia w Rudzie Śląskiej

JAN PAWEŁ II (1920-2005) Zestawienie bibliograficzne ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach Filia w Rudzie Śląskiej JAN PAWEŁ II (1920-2005) Zestawienie bibliograficzne ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach Filia w Rudzie Śląskiej Oprac. Agnieszka Miczka Wydawnictwa zwarte 1. Bóg, człowiek i

Bardziej szczegółowo

Wyniki Biegów dziewcząt i chłopców

Wyniki Biegów dziewcząt i chłopców Wyniki Biegów dziewcząt i chłopców Bieg GIMNAZJUM DZIEWCZĘTA 1 1132 Sztaba Karolina 2000 BGIM 2 1051 Dudczak Anna 2001 BGIM Bieg GIMNAZJUM CHŁOPCY 1 1050 Dudczak Michał 2000 BG BT BGIM 2 1110 Mordarski

Bardziej szczegółowo

Misje. Być przyjacielem... czas pojednania czas nawrócenia

Misje. Być przyjacielem... czas pojednania czas nawrócenia Misje Czasopismo Parafii pw. Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Winnicy nr 16, maj 2015 ISSN 2084-0861 Być przyjacielem... czas pojednania czas nawrócenia 10-17 maja 2015 2 Ogólny plan nabożeństw

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania z religii

Kryteria oceniania z religii Kryteria oceniania z religii OCENA NIEDOSTATECZNA - wykazuje się brakiem jakiejkolwiek wiedzy w zakresie materiału przewidzianego programem, - ma lekceważący stosunek do przedmiotu, do wartości religijnych

Bardziej szczegółowo

Szkolny projekt edukacyjno wychowawczy poświęcony Janowi Pawłowi II W drodze ku świętości - podsumowanie działań

Szkolny projekt edukacyjno wychowawczy poświęcony Janowi Pawłowi II W drodze ku świętości - podsumowanie działań Szkolny projekt edukacyjno wychowawczy poświęcony Janowi Pawłowi II W drodze ku świętości - podsumowanie działań PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻ AJANA PAWŁA II W CHORZELACH ABY GODNIE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO

Bardziej szczegółowo

WIELE JEST SERC, KTÓRE CZEKAJĄ NA EWANGELIĘ. Kolęda 2013/2014 Materiały dla koordynatorów

WIELE JEST SERC, KTÓRE CZEKAJĄ NA EWANGELIĘ. Kolęda 2013/2014 Materiały dla koordynatorów WIELE JEST SERC, KTÓRE CZEKAJĄ NA EWANGELIĘ Kolęda 2013/2014 Materiały dla koordynatorów ale, to już było W roku wiary, idąc za Matką Bożą Loretańską peregrynującą po Diecezji Warszawsko-Praskiej byliśmy

Bardziej szczegółowo

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IV Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IV Marcin Adam Stradowski J.J. OPs 1 2 Spis treści Triduum Paschalne......5 Wielki Czwartek (5 kwietnia)......5 Droga Krzyżowa (6-7 kwietnia Wielki Piątek, Wielka Sobota)......8 Chrystus zmartwychwstał! (8 kwietnia Niedziela Wielkanocna)....

Bardziej szczegółowo

Światowe Dni Młodzieży. Pawłowice Kraków 2016

Światowe Dni Młodzieży. Pawłowice Kraków 2016 Światowe Dni Młodzieży Pawłowice Kraków 2016 Temat ŚDM XXIX Światowy Dzień Młodzieży, 2014 w wymiarze diecezjalnym Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie (Mt 5,3) XXX

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania z religii dla klasy szóstej szkoły podstawowej

Kryteria oceniania z religii dla klasy szóstej szkoły podstawowej Kryteria oceniania z religii dla klasy szóstej szkoły podstawowej ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY I. Duch Święty we wspólnocie Kościoła II. Tajemnica Kościoła

Bardziej szczegółowo

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII W KLASACH II Gimnazjum W Gimnazjum nr 53

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII W KLASACH II Gimnazjum W Gimnazjum nr 53 ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII W KLASACH II Gimnazjum W Gimnazjum nr 53 Numer programu AZ-3-02/10 Tytuł programu: Jezus Chrystus Drogą, prawdą i życiem Numer podręcznika AZ -32-02/10-0 Tytuł podręcznika:

Bardziej szczegółowo

ALFABETYCZNY SPIS TREŚCI

ALFABETYCZNY SPIS TREŚCI ALFABETYCZNY SPIS TREŚCI MODLITWY Akt pokuty... 70 72 Akt poświęcenia się Sercu PJ... 233 Akty uwielbienia... 138 Akty wiary, nadziei, miłości i skruchy... 15 Anioł Pański... 20 Błogosławieństwo dzieci...

Bardziej szczegółowo

K R Y T E R I A O C E N I A N I A z katechezy w zakresie klasy VI szkoły podstawowej

K R Y T E R I A O C E N I A N I A z katechezy w zakresie klasy VI szkoły podstawowej K R Y T E R I A O C E N I A N I A z katechezy w zakresie klasy VI szkoły podstawowej Kryteria w zakresie oceny niedostatecznej Uczeń : - nie spełnia wymagań koniecznych na ocenę dopuszczającą, - odmawia

Bardziej szczegółowo

JEAN GUITTON (1901-1995) Daj mi, Boże, pokój, pogodę ducha i radość

JEAN GUITTON (1901-1995) Daj mi, Boże, pokój, pogodę ducha i radość Niech będą błogosławione wszystkie drogi, Proste, krzywe i dookolne, Jeżeli prowadzą do Ciebie, Albowiem moja dusza bardziej tęskni za Tobą, Niż tęsknią nocni stróże, pokryci rosą, Za wschodzącym słońcem.

Bardziej szczegółowo