Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel"

Transkrypt

1 Nowa Biblioteka nr 1 (16), 2015 Katowice Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel w latach Non refert, quam multos, sed quam bonos habeas libros Seneka Każda rocznica jakiegoś wydarzenia może stanowić okazję do przyjrzenia się temu zdarzeniu oraz konsekwencjom z niego wynikającym. Dwudziestolecie Hurtowni i Wydawnictwa Emmanuel sprzyja opracowaniu ukazującemu historię, działalność oraz aktualny obraz firmy, która choć pierwotnie nieplanowana przez jej założyciela i obecnego prezesa stanowi dobry przykład łączenia zasad chrześcijańskiej wiary z aktywnością biznesową [11, s ]. Niniejszy artykuł stanowi pierwsze, całościowe opracowanie historii i działalności firmy Emmanuel. Dotychczasowa jej bibliografia jest raczej skromna, dlatego też istniejące źródła bibliograficzne, zostały poszerzone o ankiety skierowane do kompetentnych osób związanych z tą instytucją. Analiza otrzymanych odpowiedzi, pozwala przedstawić jej spójny obraz oraz dokonać prezentacji dotychczasowego dorobku. Geneza Od początku istnienia firma Emmanuel, mieszcząca się w Katowicach przy ul. bp. Herberta Bednorza 1, związana jest z osobą Czesława Mauera 2. Po ukończeniu studiów z zakresu historii Kościoła (1991 r.), 1 Hurtownia i wydawnictwo Emmanuel, ul. ks. bp. H. Bednorza 5, Katowice; tel./fax , ; 2 Czesław Mauer urodził się w 1967 r. w Częstochowie. Szkołę podstawową nr 1

2 98 przyszły założyciel hurtowni i wydawnictwa, przez trzy lata pracował fizycznie, a następnie podejmował pracę w różnych firmach handlowych, ostatecznie specjalizując się w branży rybnej [10]. Decyzja o rezygnacji z tej pracy została podjęta w 1994 r. [10 ; 6, s. 12]. Pomiędzy zwolnieniem się z branży rybnej, a rozeznaniem jaką drogą zawodową pójść, Czesław Mauer tak napisał: Szukałem dobrej i uczciwej pracy, chociaż nie wiedziałem, czego tak naprawdę chcę. Rzuciłem dobrze płatną pracę i spotkałem się z przyjaciółmi, szukając u nich rady. Podczas wspólnej modlitwy powstał pomysł na założenie księgarni. Rozeznaliśmy, że mam sprzedawać książki katolickie, drukować je itd. Ale ja nie miałem pojęcia, jak to zrobić. Przez trzy miesiące siedziałem w domu i nie wiedziałem, od czego zacząć: bez lokalu, pieniędzy i samochodu. Aż w końcu pojechałem z przyjacielem do Lublina i tam zobaczyłem, że wszyscy kupują pewną książkę. Nabyłem paczkę i zabrałem do Katowic, gdzie od ręki sprzedałem wszystko. Następnego dnia pożyczyłem od kolegi «malucha», wziąłem wszystkie pieniądze, jakie miałem, i pojechałem znów do Lublina. Starczyło na załadowanie tymi paczkami całego «malucha» po sufit. Wróciłem do Katowic i już wieczorem sprzedałem wszystko. Najdziwniejsze było to, że dla innych towaru brakowało, a ja go dostawałem. I tak od książki Jana Pawła II Przekroczyć próg nadziei rozpoczęła się moja przygoda z księgarstwem. Był listopad 1994 roku, kiedy założyłem Hurtownię Książek Katolickich Emmanuel. Kupiłem na KUL-u informator o wszystkich wydawnictwach katolickich i rozesłałem do nich list z propozycją współpracy, w którym napisałem, że należę do Ruchu Światło Życie, nie mam dużo pieniędzy (około 2000 zł), ale proszę o dobre warunki, w zamian za co będę w miarę możliwości płacił gotówką (ten odruch pozostał mi z czasów handlu rybami). Odzew był błyskawiczny. Pierwszy odezwał się Biblos, potem Wydawnictwo M, PAX, Jedność i kilka innych oficyn [6, s ; 9, s. III]. Nazwanie własnej firmy Emmanuel (czyli Bóg z nami ), wiąże się z osobistym doświadczeniem jej założyciela, który opisuje je w ten sposób: Nazwałem ją tak, bo gdy rzuciłem poprzednią pracę, Pan Bóg nie zostawił mnie samego [1, s. 7]. ukończył w Mysłowicach. Następnie kontynuował naukę w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach, gdzie w 1987 r. uzyskał tytuł technik elektryk. W tym samym roku podjął studia na Wydziale Historii Kościoła w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, które zakończył w 1991 r. obroną pracy magisterskiej. Jest ponadto absolwentem (2008 r.) Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Ruchu Światło Życie, Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w Warszawie (obecnie członek komisji rewizyjnej), zarządu Stowarzyszenia Katolickiej Wspólnoty Emmanuel w Katowicach. Mąż Teresy i ojciec trójki dzieci. Zainteresowania: turystyka (zwłaszcza górska), wyprawy rowerowe, fotografika, lektura dobrych książek. [8 ; 3, s. 25 ; 5].

3 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel 99 Od samego początku swojego istnienia firma Emmanuel, oprócz hurtowej i indywidualnej dystrybucji książek katolickich, prowadzi działalność poligraficzno-wydawniczą, przygotowując rocznie kilkanaście pozycji książkowych i audiobooków. Aspekt księgarsko-wydawniczy, stanie się też głównym przedmiotem niniejszego studium. Profil Na firmę Emmanuel składają się hurtownia książek katolickich i dewocjonaliów oraz wydawnictwo. Obecnie hurtownia oferuje kilkanaście tysięcy pozycji książkowych. Jest to hurtownia samoobsługowa wzorcownia spełnia równocześnie funkcję magazynu. Wydawnictwo publikuje książki na własne potrzeby, jak i na zamówienie, realizując cały proces od przygotowania tekstu do jego druku. Wydawnictwo Emmanuel specjalizuje się w publikowaniu książek teologicznych oraz z zakresu historii, filozofii i nauk o rodzinie. Nie brakuje również poezji. Tego rodzaju ukierunkowanie firmy zaowocowało podjęciem stałej współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz z Biblioteką Teologiczną tej uczelni. W Emmanuelu wydano pięć tomów serii wydawniczej Wydziału Teologicznego Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku 3 oraz cztery tomy serii Biblioteka Teologiczna 4. Regularnie wydawane są kolejne tomy (lub e-booki) cyklu Umacniać słowem, których redaktorem jest ks. Leszek Szewczyk 5. W wydawnictwie ogłaszane są również niektóre 3 J. Myszor (wprow. i edycja dokumentów): Błogosławiony Emil Szramek Męczennik. Katowice 2013 (ŹDKKGS 1); H. Dudała, W. Shäffer (oprac.): Księgi metrykalne w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Przewodnik po zespole. Katowice 2013 (ŹDKKGS 3); J. Myszor (wprow. i edycja dokumentów): Ks. August Hlond na Górnym Śląsku Listy pasterskie odezwy przemówienia. Katowice 2013 (ŹDKKGS 4); H. Olszar (wprow. i edycja dokumentu): Ludwik Hurski. Z pamiętnika Westfaloka. Katowice 2014 (ŹDKKGS 5); D. Bednarski (wprow. i edycja dokumentów): Żyłem krótko, lecz cel swój osiągnąłem. Ks. Jan Macha ( ). Katowice 2014 (ŹDKKGS 6). 4 B. Czaplicki: Ksiądz Konstanty Budkiewicz ( ). Życie i działalność. Katowice 2004 (BibTeol 2); J. Krętosz (oprac.): Komitet Rzymskokatolickiej katedry we Lwowie. Posiedzenia Organu Wykonawczego i Komisji Rewizyjnej Komitetu Katedry Katowice 2004 (BibTeol 4); A. Mroczek: Arcybiskup Wincenty Kluczyński ( ). Życie i działalność. Katowice 2004 (BibTeol 5); J. Kempa, J. Szymik (red.): Czytając wielkich, na początku drogi. Romano Guardini, Hans Urs von Balthassar, Josef Ratzinger, Gerald O Collins w pracach młodych teologów. Katowice 2014 (BibTeol 20). 5 Umacniać słowem. Homilie rok A. Katowice 2010; Umacniać słowem. Homilie pogrzebowe. Katowice 2011; Umacniać słowem. Homilie ślubne. Katowice 2012 (2013); Umacniać słowem. Homilie rok B. Katowice 2012; Umacniać słowem. Homilie rok C. Katowice 2012; Umacniać słowem. Kazania pasyjne. Katowice 2014.

4 100 rozprawy doktorskie, obronione na Wydziale Teologicznym 6 oraz prace obcojęzyczne 7. Ponadto firma systematyczne dostarcza Bibliotece Wydziału Teologicznego najnowsze polskie publikacje z przedstawionych już dziedzin. Oprócz książkowych, Wydawnictwo Emmanuel świadczy usługi audio (nagrywanie konferencji, rekolekcji), przegrywa płyty CD oraz DVD, wraz z zamieszczaniem na nich kolorowych nadruków. Oferuje ponadto grawerowanie i cięcie laserowe dewocjonaliów, zakładek do książek oraz oprawę książek w skórę. Pracownicy W trakcie dwudziestu lat pracy w Hurtowni i Wydawnictwie Emmanuel zatrudnionych było piętnaście osób. Byli to (i są) [2]: 1. Karol Górski nadal 2. Anna Slezarczyk Andrzej Kubera Jacek Teichman Agnieszka Florek Monika Goczok Magdalena Sojda Anna Mikulska Krzysztof Mikulski Michał Korzeniec nadal 11. Krzysztof Lizoń nadal 12. Iwona Rząsa nadal 13. Arkadiusz Cieśla nadal 14. Anna Renard nadal 15. Tomasz Bożuchowski nadal 6 J. Międzybrodzki: Duchowość kapłana w nauczaniu Jana Pawła II. Katowice 2007; R. Skowronek: Próba przeniknięcia człowieka. Ideały moralne w utworach dramatycznych i nauczaniu Karola Wojtyły. Katowice 2007; A. Wodarczyk: Prorok żywego Kościoła. Ks. Franciszek Blachnicki ( ) życie i działalność. Katowice 2008; P. Sawa: Misterium Wcielenia. Rzeczywistość, interpretacje, nadzieje. Katowice A. Piwowar: La vergogna come criterio della fama perpetua. Studio esegetico-teologico di Sir 40, 1 42, 14. Katowice 2006; J. Wilk: Die Hoffnung des Evangeliums. Katowice 2007.

5 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel 101 Dzieła Chronologiczny, kompletny wykaz książkowych, audiobooków, CD i DVD Wydawnictwa Emmanuel [4]: 1. Krople drążące skałę Kroker Robert 1995 książka 2. Zagadki Biblijne. Nowy Testament 3. Zagadki Biblijne. Stary Testament 4. Okna 5. Nabożeństwo do Matki Bożej Boguckiej 6. Opis tańców i pląsów (cz. I) Błaż Halina 2000 książka Błaż Halina 2000 książka Kaźmierczak Maria własne Parafii własne 2000 książka 2000 książka 2000 książka 7. Wypłyń na głębię miłości Biela Bogdan 2001 książka 8. Opis tańców i pląsów (cz. II) 9. W drodze do nieba Opis tańców i pląsów (cz. III) Ksiądz Konstanty Budkiewicz ( ). Życie i działalność Komitet Rzymskokatolickiej katedry we Lwowie. Posiedzenia Organu Wykonawczego i Komisji Rewizyjnej Komitetu Katedry Arcybiskup Wincenty Kluczyński ( ). Życie i działalność 14. Góry Polski 15. I tańcząc śpiewać będą własne Ryguła Arkadiusz własne Czaplicki Bronisław Krętosz Józef (oprac.) 2001 książka 2002 książka 2003 książka 2004 książka 2004 książka Mroczek Anna 2004 książka Rzeczycki Tomasz własne 2004 książka 2004 książka

6 lat kaplicy św. Anny w Suszcu Jubileusz 150-lecia Zgromadzenia Sióstr Marii Niepokalanej Sprawiedliwość, radość, pokój 19. I tańcząc śpiewać będą 20. Rysunki na komputer (cz. I) własne Parafii przygotowane przez Zgromadzenie Sióstr Marii Niepokalanej Wspólnota EMMANUEL własne 2004 książka 2004 książka 2004 muzyka [CD] 2004 film [DVD] Pomoce do katechezy Initium 35 (2004) Koło Naukowe Teologów WTl UŚ pomoce na nośnikach elektronicznych pomoce na nośnikach elektronicznych 2004 książka 23. Teologia na nowe tysiąclecie. Między barbarzyństwem a nadzieją : studencka międzywydziałowa sesja naukowa, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, listopada 2004 r. Kempa Jacek (red.) 2005 książka 24. Program edukacyjny 2005 książka 25. Rysunki na komputer (cz. II) łamigłówki biblijne 2005 pomoce na nośnikach elektronicznych pomoce na nośnikach elektronicznych

7 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Initium 36 (2005) Bugdoł Izabela (red.) 2005 książka 28. Fantazja i rzeczywistość Kristman Julian 2006 książka 29. La vergogna come criterio della fama perpetua. Studio esegetico-teologico di Sir 40, 1 42, 14 Piwowar Andrzej 2006 książka 30. Od-blaski Pyzik Ewa 2006 książka 31. Initium 37 (2006) Oko Jan, Rajwa Agata, Uniejewska Karolina (red.) Kroczyć śladem Delfieux Piere 32. Chrystusa Marie Kempa Jacek 33. Finding Design in Nature (red.) 34. Duchowość kapłana w nauczaniu Jana Pawła II Międzybrodzki Jarosław 2006 książka 2007 audiobook 2007 książka 2007 książka 35. Czas to miłość Pluciński Adam 2007 muzyka [CD] 36. Próba przeniknięcia człowieka. Ideały moralne w utworach dramatycznych i nauczaniu Karola Wojtyły Skowronek Ryszard 2007 książka 37. Słowo po stronie życia Szymik Jerzy 2007 książka Kto wierzy, nigdy nie jest sam Die Hoffnung des Evangeliums Wilk Janusz 2007 książka Wilk Janusz 2007 książka 40. Modlitewnik Włosek Józef 2007 książka 41. Wybrzeża pełne ciszy 42. Demoniczne zniewolenie Borkowy Rafał, Wojtyła Karol Międzybrodzki Jarosław 2008 muzyka [CD] 2008 audiobook

8 Prorok żywego Kościoła. Ks. Franciszek Blachnicki ( ) życie i działalność Zanim wyjedziesz do pracy za granicę Gdy kobieta szczęśliwa zakwitają kwiaty 46. Zachwyceni Bogiem Rozważania Drogi Krzyżowej Z nadzieją na zmartwychpowstanie Spowiedź dla (nie) pokornych Wierność w życiu codziennym Wodarczyk Adam 2008 książka Bałchan Anna 2009 książka Bałchan Anna 2009 audiobook Jaromin Stanisław 2009 audiobook 2009 książka Jaskot Bartek 2009 muzyka [CD] Lorenz Ilona 2009 książka Międzybrodzki Jarosław 2009 audiobook 51. Trwajcie we mnie Młynarz Bogna 2009 audiobook 52. Wielki plan Boga Hocken Peter 2009 książka 53. Kościół który nadchodzi Hocken Peter 2009 książka Przecieranie nowych 54. dróg Misterium Wcielenia. 55. Rzeczywistość, interpretacje, nadzieje Hocken Peter 2009 książka Sawa Przemysław 2009 książka 56. Melodia Adam Dorota 2010 książka 57. Doświadczyć Boga 58. Oblicza nadziei 59. Eucharystia źródłem i szczytem 60. W Krainie Niejasności 61. Nie moje to dzieło Międzybrodzki Jarosław 2010 audiobook 2010 audiobook Nowak Ryszard 2010 audiobook Plewniok Grzegorz Ryguła Arkadiusz 2010 książka 2010 muzyka [CD]

9 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Msza Święta stracona godzina? 63. Umacniać słowem. Homilie rok A 64. Ku wolności wyswobodził nas Chrystus Scozzaro Giulio Maria (red.) Szewczyk Leszek (red.) 2010 książka 2010 e-book Świadectwa 2010 audiobook 65. Jestem milionerką Świadectwo 2010 audiobook 66. Obudzić życie 67. Odkryć światło 68. Bóg który uzdrawia 69. Złe duchy... O naturze złego ducha 2011 książka 2011 audiobook 2011 audiobook 2011 audiobook 70. Bierz i czytaj Basiuk Maciej 2011 książka 71. Bierz i czytaj Basiuk Maciej 2011 e-book 72. To, co jest Biały Julia 2011 książka Nowa ewangelizacja wyzwaniem dla Kościoła w Polsce Z rodziną nie tylko na fotografii 75. Kropla po kropli Złe duchy wyrzucać będą (Mk 16, 17). Rozeznawanie zniewoleń i posługa uwalniania Randka w kościele, czyli rekolekcje nie tylko dla małżeństw Nieprawidłowe sytuacje małżeńskie Biela Bogdan (red.) Gwóźdź Monika, Maliszewska Anna (red.) Kasza Krzysztof Matuszewski Krzysztof Ogrodniczak Jarosław Ogrodniczak Jarosław 2011 książka 2011 książka 2011 książka 2011 audiobook 2011 audiobook 2011 audiobook

10 Triduum Paschalne. Dlaczego warto znaleźć na nie czas? Niebem moim jest czynić dobro Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę gdy przyjdzie? Umacniać słowem. Homilie pogrzebowe Umacniać słowem. Homilie pogrzebowe Pietryga Emanuel 2011 audiobook Suchoń Teodor 2011 audiobook Szewczyk Leszek Szewczyk Leszek (red.) Szewczyk Leszek (red.) 2011 audiobook 2011 książka 2011 e-book 84. Pytania z drogi życia Wilk Janusz 2011 książka 85. Pytania z drogi życia Wilk Janusz 2011 e-book 86. O odwadze adopcji i miłości Boga 87. Pan Bóg mnie nauczył liczyć dni moje Katechizm służby liturgicznej Na chorych ręce kłaść będą. Duchowe aspekty uzdrowienia wewnętrznego i fizycznego Spoczynek w Duchu charyzmat, czy złudzenie? Dotyk Bożej Miłości Doświadczenie cudu a wiara w Biblii Pieśń o słońcu niewyczerpanym Módlmy się psalmami. Księga I (1-41) Świadectwo 2011 audiobook Świadectwo 2011 audiobook Bać Tomasz, Kosmowski Wojciech (red.) Borkowy Rafał, Wojtyła Karol 2012 książka 2012 muzyka [CD] Deja Ludwika 2012 książka

11 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Przebaczenie, które zrywa kajdany 95. Żyłem po to żeby zabić mojego ojca 96. Rekolekcje na kryzys 97. Moje ty życie kochane Guenard Tim 2012 książka Guenard Tim Jaklewicz Tomasz Kasza Krzysztof 2012 książka 98. Co z tym seksem? Knotz Ksawery Szukam Twego oblicza. O poszukiwaniu wspólnoty z Bogiem, czyli o ludzkiej drodze do radości Homilie wygłoszone w Wielkich Hajdukach w latach Do mądrości przedwiecznej. Homilie Na chorych ręce kłaść będą. Uzdrowienie w praktyce posługi Spoczynek w Duchu charyzmat, czy złudzenie? Kontrowersje wokół daru Wiara czyni cuda, czyli od teorii do praktyki 105. Nie taki straszny...? 106. Do Acedii czyli 9 oznak duchowego lenistwa albo o szkodliwości różu... Kołek Andrzej Maślanka Dawid Maślanka Dawid Matuszewski Krzysztof Matuszewski Krzysztof Matuszewski Krzysztof Radziszewski Stefan Radziszewski Stefan 107. Rekolekcje dla młodzieży Radziszewski Stefan 108. Umacniać słowem. Szewczyk Homilie ślubne Leszek (red.) 109. Umacniać słowem. Szewczyk Homilie rok C Leszek (red.) 2012 książka 2012 książka 2012 książka 2012 e-book 2012 e-book

12 Umacniać słowem. Homilie rok B Arkadiusz Lisiecki ( ). Duszpasterz i społecznik Krzyż w literaturze wczesnochrześcijańskiej. Antologia Szewczyk Leszek (red.) Szymański Krzysztof Uciecha Andrzej 113. Życie oglądane w lustrze Wielgomas Stefan : Śpiewy z Tyskich Centrum 114. wieczorów uwielbienia Duchowości w Tychach Wierzę w Boga Ojca... Wspólnie odmawiamy różaniec Désiré Mercier ( ) u źródeł neoscholastyki Idea powołania świeckich w katolickiej doktrynie społecznej Medytacja chrześcijańska droga do zjednoczenia z Bogiem Badajcie duchy czy są z Boga (1 J 4, 1) Księgi metrykalne w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Przewodnik po zespole Anderko Michał, Brewko Marek, Gajda Krzysztof Dudała Halina, Schäffer Wojciech (oprac.) 2012 e-book 2012 książka 2012 książka 2012 książka 2012 książka z CD 2013 audiobook 2013 audiobook 121. Modlitwy okruszki Guenard Tim 122. Źródła medytacji chrześcijańskiej 123. Dar języków. Duch Święty czy...? Kontny Piotr 2013 audiobook Kontny Piotr 2013 audiobook

13 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Czas zadziwienia Faryzeizm. Największe 125. zagrożenie pobożnych Walka duchowa 126. w małżeństwie Łuskanie kłosów. Fragmenty pism 127. Służebnicy Bożej Matki Pauli Zofii Tajber Błogosławiony Emil Szramek - Męczennik Ks. August Hlond na Górnym Śląsku Listy pasterskie odezwy przemówienia 130. Spotkaj Jezusa w Eucharystii 131. Rekolekcje dla kobiet i mężczyzn Rozwinąć skrzydła. Nie tylko o dorosłych dzieciach alkoholików Jedność małżeńska a wychowanie dzieci Szczęśliwi w sercu Ojca. O potrzebie prawdziwego ojcostwa i macierzyństwa Interpretacja prawdy dogmatycznej o nieomylności papieża Kościół a charyzmaty. Teoria, praktyka, kontrowersje Umacniać słowem. Homilie ślubne Michalska Teresa Międzybrodzki Jarosław Międzybrodzki Jarosław 2013 audiobook 2013 audiobook Młynarz Bogna Myszor Jerzy (wprow. i edycja dokumentów) Myszor Jerzy (wprow. i edycja dokumentów) Paliński Jerzy 2013 audiobook Paliński Jerzy 2013 audiobook Polok Grzegorz 2013 audiobook Pulikowski Jacek Scelina Aleksandra i Iwo 2013 audiobook 2013 audiobook Sikora Maria Strzelczyk Grzegorz Szewczyk Leszek (red.)

14 Veritati et Caritati Terka Mariusz 139. Kapłan jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa. Aspekt biblijnopastoralny Wilk Janusz 140. Kto wierzy, nigdy nie jest sam (wydanie 2, poprawione Wilk Janusz i uzupełnione) 141. Wierny szmaragd polski Zieleń Maria Grażyna Szkoła lecie Szkoły podstawowa Podstawowej nr 3 nr 3 w Mysłowicach Bałchan Anna, 143. Kobieta nie jest grzechem Wiśniewska Katarzyna 144. Powrócić do źródeł. O modlitwie pełnej mocy 145. Przebaczenie. Zranienia przemienione w miłość 146. Powołani do szczęścia Żyłem krótko, lecz cel swój osiągnąłem. Ksiądz Jan Macha ( ) Teologia ciała w nauczaniu Jana Pawła II Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły kroki w stronę wiary Bednarski Damian (wprow. i edycja dokumentów) Chlondowski Wit, Jaklewicz Tomasz Cieślak Marek, Wilczyński Krystian Jaklewicz Tomasz, Jakimowicz Marcin

15 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel Czytając wielkich, na początku drogi. Romano Guardini, Hans Urs von Balthassar, Josef Ratzinger, Gerald O Collins w pracach młodych teologów Kierownictwo duchowe w listach św. o. Pio Kempa Jacek, Szymik Jerzy (red.) Kołakowski Stanisław 153. Moc przebaczenia Kontny Piotr 154. Boży plan na ludzkie życie 155. Miłosierdzie Boże ufamy Tobie 156. Miłosierdzie Boże ufamy Tobie Jan Chrzciciel. Patron trwających w duchowych ciemnościach Uczył nas chodzić z Maryją. Karol Wojtyła Jan Paweł II o świętym Jacku Ludwik Hurski. Z pamiętnika Westfaloka 160. Rachunek sumienia dla dzieci 161. Rachunek sumienia dla młodzieży 162. Rachunek sumienia dla rodziców 163. Rachunek sumienia dla małżonków 164. Tylko Ty. Pieśni uwielbienia z Ukrainy Kontny Piotr Maślanka Dawid Maślanka Dawid Międzybrodzki Jarosław Nocoń Arkadiusz Olszar Henryk (wprow. i edycja dokumentu) własne własne własne własne Saranchuk Oleksiy 2014 muzyka [CD]

16 Prezydencja Polski w Unii Europejskiej. Szanse i zagrożenia Nowenna w intencji małżeństwa i rodziny Błogosławieni Zelia i Ludwik Martin. Rozważania dla rodzin 168. Umacniać słowem. Kazania pasyjne 169. Umacniać słowem. Kazania pasyjne 170. Trudne sprawy? Nie dla świętych! 171. Duchowość krzyża 172. Prawda krzyża Schreiber- Kurpiers Dorota (red.) Suchoń Teodor Suchoń Teodor Szewczyk Leszek (red.) Szewczyk Leszek (red.) Ścibik Agnieszka Matuszewski Krzysztof 2014 e-book 173. Modlitwa uwielbienia Kogut Rafał Cierpienie. Tajemnica 174. i wyzwanie De Angelis. Chrześcijańska nauka 175. o Aniołach w świetle doktryny Tomasza z Akwinu 176. Przewodnik naszej wiary Bartoszek Antoni (red.) Bolczyk Henryk 177. Asceza w Biblii Drobisz Dawid Współczesne oblicza ascezy Ks. Wojciech Danielski we wspomnieniach ks. Marka Szkudło Szkudło Marek 180. Efekt motyla Biały Julia 181. Uzdrowienie ran przeszłości Hocken Peter

17 Działalność hurtowni i wydawnictwa Emmanuel 113 Konkluzja Jako hurtownia, firma Emmanuel należy do jednych z najstarszych firm dystrybuujących książki katolickie w Polsce; jako wydawnictwo jest natomiast jedną z młodszych oficyn specjalizujących się w literaturze religijnej, filozoficznej i historycznej (debiut wydawniczy 1995 r., działalność na szerszą skalę od 2000 r.). Przez dwadzieścia lat swojego istnienia firma wypracowała pozycję na rynku wydawniczym oraz zaufanie zarówno odbiorców, jak i autorów książkowych, o czym świadczy stale zwiększająca się liczba wydawanych książek (rok 2000: pięć tytułów; rok 2014: dwadzieścia dwa tytuły). Specyfiką wydawnictwa Emmanuel są cieszące się niemałym zainteresowaniem odbiorców audiobooki. Pierwszy z nich ukazał się w roku W roku 2014 przygotowano ich już piętnaście. Książki i audiobooki oferowane w wydawnictwie pomagają kształtować wymiar religijny człowieka oraz wspierają odpowiedź na pytanie jak dobrze iść, niełatwą drogą życia. Plany Hurtowni i Wydawnictwa Emmanuel związane są przede wszystkim z kontynuacją dotychczasowego profilu firmy: dalsze publikowanie rozpoczętych serii wydawniczych, zwiększenie grona autorów, produkcja różnego rodzaju dewocjonaliów. Jednym z aktualnych wytycznych firmy jest też urozmaicenie oferty audiobooków i e-booków. Planowane jest poszukiwanie nowych form dystrybucji i reklamy oraz poszerzenie oferty o nowe sektory i segmenty rynku (literatura dziecięca, społeczna i kulturalna) [7]. Bibliografia: [1] Błażyca K.: Pan Bóg wymyślił księgarnię. Początki biznesu Czesława Mauera. Mały Gość Niedzielny 2009 nr 2, s. 7. [2] Górski K.: Osoby pracujące w hurtowni i wydawnictwie Emmanuel (stan na dzień r.). Odpowiedź na ankietę. Maszynopis w posiadaniu autora. [3] Jakimowicz M.: Niezły kaliber. Gość Niedzielny 2008 nr 40, s [4] Korzeniec M.: Publikacje wydawnictwa Emmanuel (stan na dzień r.). Odpowiedź na ankietę. Maszynopis w posiadaniu autora. [5] Lista członków Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. W: swk.pl [online]. [Data dostępu: ]. Dostępny w World Wide Web:

18 114 [6] Mauer C.: Byłem prawą ręką szefa. Głos Ojca Pio 2010 nr 5, s [7] Mauer C.: Dzień jutrzejszy hurtowni i wydawnictwa Emmanuel. Odpowiedź na ankietę ( r.). Maszynopis w posiadaniu autora. [8] Mauer C.: Życiorys. Odpowiedź na ankietę ( r.). Maszynopis w posiadaniu autora. [9] Pietryga A.: Przekroczyłem próg. 20 lat Hurtowni Książek Katolickich i Wydawnictwa Emmanuel. Gość Niedzielny (wydanie katowickie) 2014 nr 51/52, s. III. [10] Włodarczyk J.: Wywiad z Czesławem Mauerem z Firmy Emmanuel. W: wirtualnywydawca.pl [online]. [Data dostępu: ]. Dostępny w World Wide Web: showitem/id/22478/cat/rzrp.html. [11] Wyciślok J., Poloczek R.: Po prostu Zarządzanie. Po pierwsze Zarządzanie. (Zarządzanie w pigułce). Imielin ; Chełm Śląski ISBN

27 kwietnia 2008 r. Dei Genitrix. co Ci jak broną Virgo Fidelis w skos ją zacięli! i święta cisza Twego oblicza Różo Mistyczna!

27 kwietnia 2008 r. Dei Genitrix. co Ci jak broną Virgo Fidelis w skos ją zacięli! i święta cisza Twego oblicza Różo Mistyczna! VERBUM Miesięcznik parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Zagórzu numer 4(52)/2008 27 kwietnia 2008 r. Niech się modlitwa w niebo wzbija, Ave Maryja! Tegoroczny maj obfitował będzie w naszej parafii w liczne

Bardziej szczegółowo

Katowicki. za Tydzień. Potęga modlitwy

Katowicki. za Tydzień. Potęga modlitwy 30 marca 2008 nr 13/842 Katowicki Piotr Sacha redaktor wydania Jest to wielka godzina dla całego świata czytamy słowa Chrystusa, które zanotowała w swoim Dzienniczku św. Faustyna. Chodzi oczywiście o godz.

Bardziej szczegółowo

W numerze: Śmierć zwarła się z życiem i w boju o dziwy: choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy... Drodzy Czytelnicy!

W numerze: Śmierć zwarła się z życiem i w boju o dziwy: choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy... Drodzy Czytelnicy! Śmierć zwarła się z życiem i w boju o dziwy: choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy... Redakcja pisma: Piotr Fankidejski Adam Lamkiewicz Krzysztof Narloch Marek Szynkowski Jarosław Oszuścik Stanisław

Bardziej szczegółowo

WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI. POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII. POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII

WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI. POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII. POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII POLSKA MISJA KATOLICKA w SZWAJCARII WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI NR 431 LIPIEC - SIERPIEŃ 2007 NR 431 LIPIEC

Bardziej szczegółowo

P R O W I N C J A K R A K O W S K A

P R O W I N C J A K R A K O W S K A Chodziliśmy różnymi drogami, ale złączyło nas jedno pragnienie. Podejmujemy różne wyzwania, ale czerpiemy z jednego źródła. Mamy wiele twarzy, ale patrzymy w jednym kierunku. P R O W I N C J A K R A K

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTY JÓZEF RZEMIEŚLNIK Pismo Parafii p.w. Św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu * nr 2 (35) * luty 2015 r.

ŚWIĘTY JÓZEF RZEMIEŚLNIK Pismo Parafii p.w. Św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu * nr 2 (35) * luty 2015 r. ŚWIĘTY JÓZEF RZEMIEŚLNIK Pismo Parafii p.w. Św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu * nr 2 (35) * luty 2015 r. Tak wyglądał przed wojną Szpital przy ul. Traugutta 11 LUTEGO WE WSPOMNIENIE NMP Z LOURDES OBCHODZIMY

Bardziej szczegółowo

Nr 3(9)/2014 2 kwietnia 2014

Nr 3(9)/2014 2 kwietnia 2014 w numerze strona 1 AKTUALNOŚCI: Rok 2015 Rokiem Życia Konsekrowanego strona 2 5 AKTUALNOŚCI: Mały jubileusz parafii na Rozkvecie Co benewolcy robią zimą? Wizytacja w Anglii Za cztery miesiące spotkanie

Bardziej szczegółowo

studio Vita Academica Nowe telewizyjne Wokół myśli Michała Hellera 25 lat chóru Psalmodia

studio Vita Academica Nowe telewizyjne Wokół myśli Michała Hellera 25 lat chóru Psalmodia Vita Academica nr 1 (76) 2014 styczeń luty Biuletyn informacyjny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ISSN 1842 2244 Nowe studio telewizyjne Wokół myśli Michała Hellera 25 lat chóru Psalmodia

Bardziej szczegółowo

Ziemia Lubliniecka. magazyn społeczno-kulturalny. Nie lękajcie się!

Ziemia Lubliniecka. magazyn społeczno-kulturalny. Nie lękajcie się! Ziemia Lubliniecka magazyn społeczno-kulturalny EGZEMPLARZ BEZPŁATNY GAZETA POWIATOWA ISSN 1641-1935 nr 1/2014 (116) Nie lękajcie się! Szanowni Państwo! Minęło 13 lat od ukazania się pierwszego wydania

Bardziej szczegółowo

Józefów. Pierwsza komunia święta NASZ. - a co potem? 6 SYJON W JÓZEFOWIE 8 UZDROWIONA 12. www.parafiajozefow.pl

Józefów. Pierwsza komunia święta NASZ. - a co potem? 6 SYJON W JÓZEFOWIE 8 UZDROWIONA 12. www.parafiajozefow.pl www.parafiajozefow.pl NASZ Józefów MiesiĘCznik parafii Matki bożej CzĘstoCHowskieJ Pierwsza komunia święta - a co potem? 6 SYJON W JÓZEFOWIE 8 UZDROWIONA 12 Świadek Jezusa Zmartwychwstałego Św. Maria Kleofasowa,

Bardziej szczegółowo

MOC BOŻEGO SŁOWA. od redakcji. duchowość komunii. świadkowie. doświadcrenia. nowe horyronty. słownik. dodatek

MOC BOŻEGO SŁOWA. od redakcji. duchowość komunii. świadkowie. doświadcrenia. nowe horyronty. słownik. dodatek MOC BOŻEGO SŁOWA od redakcji duchowość komunii Carlos Garcia Andrade CMF: KU TEOLOGII SŁOWA 3 świadkowie Camillo Bianchin OFM: DO ZOBACZENIA, PADRE NOVO! 12 doświadcrenia Róża Wilczek: PANIE, DO KOGÓŻ

Bardziej szczegółowo

WiadomościKai 49 BIULETYN KATOLICKIEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ ISSN 1230-8641. Nowy biskup polowy

WiadomościKai 49 BIULETYN KATOLICKIEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ ISSN 1230-8641. Nowy biskup polowy WiadomościKai (975) niedziela 12 grudnia 2010 49 www.kai.pl ekai.pl BIULETYN KATOLICKIEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ ISSN 1230-8641 Nowy biskup polowy FOT. P. Tumidajski/ fotokai WYDARZENIA 3 XI Dzień modlitwy

Bardziej szczegółowo

List jedności Komunikat Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie nr 2 2011/2012

List jedności Komunikat Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie nr 2 2011/2012 Ks. dr Adam Wodarczyk Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie ul. Różyckiego 8, 40-589 Katowice tel./fax (032) 251 88 20, e-mail: sekretariat@oaza.pl kom. +48 696 254 488, e-mail: A.Wodarczyk@oaza.pl Katowice,

Bardziej szczegółowo

Dziedziniec Dialogu str. 2. 16 Kard. Ravasi: także ateiści potrzebują Kościoła. 3 Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Dziedziniec Dialogu str. 2. 16 Kard. Ravasi: także ateiści potrzebują Kościoła. 3 Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski 3 Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski 16 Kard. Ravasi: także ateiści potrzebują Kościoła 27 W obecności Franciszka można rozmawiać o wszystkim www.kai.pl www.ekai.pl ISSN 1230-8641 (1123) niedziela,

Bardziej szczegółowo

W naszej Wspólnocie parafialnej

W naszej Wspólnocie parafialnej W naszej Wspólnocie parafialnej W prawie 40-letniej historii istnienia naszej wspólnoty parafialnej wpisuje się srebrny jubileusz Apostolatu Maryjnego. Z tej okazji w niedzielę 9 października kazania wygłaszali

Bardziej szczegółowo

Zakończenie Studium Przedmałżeńskiego

Zakończenie Studium Przedmałżeńskiego PARAFIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA + BOGUSZOWICE GOTARTOWICE ROK XVIII + KWIECIEŃ 2009 + NR 175 I Komunia św. Do I Komunii św. dzieci naszej parafii przystąpią w niedzielę 3 maja podczas Mszy św.

Bardziej szczegółowo

Narodowe Święto Niepodległości w Gliwicach Zwykle w tym dniu uczestniczę we Mszy św. w Katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła.

Narodowe Święto Niepodległości w Gliwicach Zwykle w tym dniu uczestniczę we Mszy św. w Katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła. B i u l e t y n K l u b u I n t e l i g e n c j i K a t o l i c k i e j w K a t o w i c a c h O r g a n i z a c j i P o ż y t k u P u b l i c z n e g o ISSN 2081-6367 Nr 11 (227) 21 listopada 2010 Spotkało

Bardziej szczegółowo

ŚW. ANDRZEJA BOBOLI. Pismo poświęcone życiu chrześcijańskiemu. ROK XXIII NR 7-8 (270-271) WARSZAWA Lipiec/Sierpień 2012

ŚW. ANDRZEJA BOBOLI. Pismo poświęcone życiu chrześcijańskiemu. ROK XXIII NR 7-8 (270-271) WARSZAWA Lipiec/Sierpień 2012 SANKTUARIUM ŚW. ANDRZEJA BOBOLI Pismo poświęcone życiu chrześcijańskiemu ROK XXIII NR 7-8 (270-271) WARSZAWA Lipiec/Sierpień 2012 Wydarzenie ewangelizacyjne Back Home Występ Grupy Ewangelizacyjnej Claret

Bardziej szczegółowo

WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI. POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII. POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII

WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI. POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII. POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII POLSKIE DUSZPASTERSTWO KATOLICKIE w SZWAJCARII POLSKA MISJA KATOLICKA w SZWAJCARII WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI WIADOMOŚCI NR 431 LIPIEC - SIERPIEŃ 2007 NR 431 LIPIEC

Bardziej szczegółowo

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ J 12, 31-32 Teraz władca tego świata zostanie przecz wyrzucony, a Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ J 12, 31-32 Teraz władca tego świata zostanie przecz wyrzucony, a Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich Nr 172 / 10 czerwca 2012 ISSN 2080-0010 X Niedziela Zwykła PIERWSZE CZYTANIE Rdz 3, 9-15 Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: Gdzie jesteś? On odpowiedział: Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem

Bardziej szczegółowo

fot.: 12.05.2013r. fot.: 12.05.2013r. fot.: 12.05.2013r

fot.: 12.05.2013r. fot.: 12.05.2013r. fot.: 12.05.2013r Pierwsza Komunia Święta Blachownia 12 maja 2013r. VII Niedziela Wielkanocna była niezwykle uroczystym dniem dla 11-u uczniów I-go etapu edukacyjnego Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Blachowni.

Bardziej szczegółowo

Gazeta parafialna. W numerze. Biuletyn Parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu

Gazeta parafialna. W numerze. Biuletyn Parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu NUMER 7/2013 Gazeta parafialna Biuletyn Parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu Błogosławieni Zelio i Ludwiku, jakże wiele cierpień i trosk dotknęło Was w Waszym ziemskim życiu. Nieobcy Wam

Bardziej szczegółowo

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ 2 Kor 8,9. Jezus Chrystus, będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was swoim ubóstwem ubogacić. EWANGELIA Łk 16,1-13

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ 2 Kor 8,9. Jezus Chrystus, będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was swoim ubóstwem ubogacić. EWANGELIA Łk 16,1-13 Nr 239 / 22 września 2013 ISSN 2080-0010 XXV Niedziela Zwykła LITURGIA SŁOWA PIERWSZE CZYTANIE Am 8,4-7 Słuchajcie tego wy, którzy gnębicie ubogiego i bezrolnego pozostawiacie bez pracy, którzy mówicie:

Bardziej szczegółowo

OKLADKA KOLEGIATY. Panie, przymnóż nam wiary!...str 11 W ŚWIETLE. Odpust Matki Bożej Różańcowej... str. 6. Zmiany w parafii NSJ... str.

OKLADKA KOLEGIATY. Panie, przymnóż nam wiary!...str 11 W ŚWIETLE. Odpust Matki Bożej Różańcowej... str. 6. Zmiany w parafii NSJ... str. LISTOPAD / GRUDZIEŃ (59) Odpust Matki Bożej Różańcowej... str. 6 OKLADKA Zmiany w parafii NSJ... str. 8 25 lat parafii św. Józefa... str. 8 Panie, przymnóż nam wiary!...str 11 W ŚWIETLE KOLEGIATY 1 I Krajowy

Bardziej szczegółowo

XIII TARGI WYDAWCÓW KATOLICKICH pod honorowym patronatem

XIII TARGI WYDAWCÓW KATOLICKICH pod honorowym patronatem XIII Targi Wydawców Katolickich 1 XIII TARGI WYDAWCÓW KATOLICKICH pod honorowym patronatem Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jego Eminencji Księdza Józefa Kardynała Glempa, Prymasa

Bardziej szczegółowo

PL ISSN 0866-9961. Rok XXIII lipiec-sierpień 2011 Nr 4 (132) Deo et Patriae deditus dla Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

PL ISSN 0866-9961. Rok XXIII lipiec-sierpień 2011 Nr 4 (132) Deo et Patriae deditus dla Instytutu Prymasa Wyszyńskiego PL ISSN 0866-9961 Rok XXIII lipiec-sierpień 2011 Nr 4 (132) Deo et Patriae deditus dla Instytutu Prymasa Wyszyńskiego Święto Patronalne KUL 1 lipca 2011 r. W numerze: Święto Patronalne Żyć i działać dla

Bardziej szczegółowo

WydaWnictWo Esprit. Katalog. Polecamy książki PaPieża Franciszka: www.esprit.com.pl

WydaWnictWo Esprit. Katalog. Polecamy książki PaPieża Franciszka: www.esprit.com.pl WydaWnictWo Esprit Katalog W i o s n a / L a t o 2 0 1 3 Polecamy książki PaPieża Franciszka: www.esprit.com.pl Co myśli i o czym pisze nowy Ojciec Święty? Książki Papieża Franciszka napisane i przygotowane

Bardziej szczegółowo

Abp. Michalik: mnie też chcą zapisać do partii... 14 Abp Hoser: w Afryce ateizm nie występuje. 3 Co dzień przybywa na świecie 31 tys.

Abp. Michalik: mnie też chcą zapisać do partii... 14 Abp Hoser: w Afryce ateizm nie występuje. 3 Co dzień przybywa na świecie 31 tys. 3 Co dzień przybywa na świecie 31 tys. katolików 14 Abp Hoser: w Afryce ateizm nie występuje 26 O karierowiczostwie i nieprzyjętych nominacjach (1026) niedziela, 4 grudnia 2011 48 www.kai.pl www.ekai.pl

Bardziej szczegółowo

Maryja uzdrawia. Wspólnej modlitwie przewodniczył. W Kochłowicach ruszyło małe Lourdes. Nie dokarmiać łabędzi! Chętni do działania.

Maryja uzdrawia. Wspólnej modlitwie przewodniczył. W Kochłowicach ruszyło małe Lourdes. Nie dokarmiać łabędzi! Chętni do działania. 22 lutego 2009 nr 8/889 I krótko W Kochłowicach ruszyło małe Lourdes Nie dokarmiać łabędzi! Rybnik. Kilkanaście martwych łabędzi znaleziono ostatnio w zbiorniku wodnym w dzielnicy Rybnika Paruszowiec-Piaski.

Bardziej szczegółowo

W naszej wspólnocie parafialnej

W naszej wspólnocie parafialnej W naszej wspólnocie parafialnej Lato 2013. Osuszanie fundamentów zakrystii. Wiem, że są tacy uczniowie, którzy chcieliby, żeby wakacje trwały dziesięć miesięcy! Czytałem o pewnym chłopcu, który co prawda

Bardziej szczegółowo