JERZY GRONAU WĘDRÓWKI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "JERZY GRONAU WĘDRÓWKI"

Transkrypt

1 JERZY GRONAU WĘDRÓWKI PO BIBLIOGRAFII ANGIELSKIEJ AUTORKI POWIEŚCI KRYMINALNYCH AGATHY CHRISTIE ( ) Kraków 2005

2 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 2 Wstęp: Genezą tego opracowania były: - moja emerytura - chęć powtórzenia swego rodzaju zabawy umysłowej którą przeżywałem przy innych pracach podobnego charakteru, - konstatacja o braku w polskim piśmiennictwie bibliografii tejże autorki Na początku mej pracy posłużyłem się opracowaniem wydawnictwa Prószyński i S-ka SA z 2000 roku o autorce powieści kryminalnych Agathy Christie. W miarę postępu moich prac dane czerpałem z wielu źródeł szczególnie z katalogów bibliotek i zestawień aukcyjnych książek. W pierwotnej wersji bibliografii podanej w powyższym zestawieniu, występują - 73 tytuły wydań angielskich [w tym 71 tytułów przekładów polskich]. W późniejszej fazie pracy, po przeanalizowaniu szeregu danych z różnych źródeł przyjąłem szereg podstawowy tytułów angielskich powieści i oznaczyłem je umownie numeracją kodu rozpoznawczego od 1 do 75, dalsze spotykane tytuły oznaczyłem kodem powyżej 100. Pozwolilo mi to uporządkować w pewnym sensie całą gamę tytułów w języku angielskim, polskim, niemieckim i francuskim. Jeśli chodzi o tytuły polskich przekładów to rozszerzyłem zakres opracowania o ( mam nadzieję), prawie.wszystkie polskie wydania tej autorki. Zebrało się ich ponad pół tysiąca wydań różnych wydawców. Żadna z polskich bibliotek tak naukowych jak i publicznych nie posiada nawet w przybliżeniu kompletu polskich wydawnictw tej autorki. Podobnie jest też z zagranicznymi renomowanymi bibliotekami. Zestawienie tytuły - angielskich wydanych książek w bibliotekach świata podzieliłem na dwie części: pierwsza część obejmuje podstawowe tytuły [z umownym kodem], druga różne tytuły drobniejszych utworów tejże autorki. Zestawy bibliograficzne książek uzupełniłem wykazami filmów i sztuk teatralnych tejże autorki. Notki w języku angielskim, charakteryzujące większość występujących tutaj tytułów, pozostawiłem nie tłumaczone w wersji takiej jaką zdobyłem poprzez Internet z aukcji lub komisowej sprzedaży używanych książek. Notki w języku polskim pochodzą częściowo z winiet polskich wydań. W końcu przepraszam czytelnika tego opracowania, że dla własnej wygody nie stosowałem tak niemieckich jak i francuskich znaków diakrytycznych, oraz za niekonsekwentne stosowanie odpowiednio dużych liter w nazwach-tytułach książek. Kraków, luty 2005.

3 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 3 Zawartość opracowania: A.C. = Agatha Christie L.p. Treść Strona 1. Strona tytułowa 1 2. Wstęp 2 3. Zawartość opracowania 3 4. Krótka biografia Agaty Christie Kalendarium życia Agaty Christie A.C. - Chronologia książkowych wydawnictw angielskich wg roku wydania A.C. - Tytuły wydawnictw jak wyżej w języku angielskim wg alfabetu A.C. Angielskie tytuły wydanych książek w bibliotekach świata A.C. - Synonimy tytułów angielskich i amerykańskich A.C. - Podstawowe tytuły angielskie oraz polskie odpowiedniki wg alfabetu A.C. - Podstawowe tytuły angielskie oraz polskie odpowiedniki wg kodu A.C. - Tytuły czterojęzyczne [angielskie wg alfabetu] A.C. - Tytuły czterojęzyczne [wg kodu] A.C. - Wykaz tytułów niemieckich wg alfabetu A.C. - francuskich A.C. - polskich A.C. - Angielskie tytuły krótkich opowiadań wg alfabetu A.C. - Polskie nazwy-tytuły krótkich opowiadań wg alfabetu A.C. - Polskie wydania przekładów wg roku wydania A.C. - Polskie wydania przekładów wg wydawców A.C. - Polskie przekłady w polskich bibliotekach A.C. - Zasoby książek w językach angielskim, niemieckim i francuskim w polskich bibliotekach 23. A.C. - Sztuki teatralne A.C. - Filmy A.C. - Polskie tytuły nazwy synonimiczne A.C. - Powieści i opowiadania podział tematyczny A.C. - Notki do wydań polskich A.C. - Notki do wydań angielskich Źródła opracowania 161

4 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 4 Krótka biografia Agathy Christie ( ) Agatha Mary Clarissa Miller urodziła się 15 września 1890 roku w rezydencji Ashfield, jako trzecie dziecko Fredericka A. Millera i Clary z domu Boehmer. Była córką zamożnego Amerykanina i Angielki. Jedenaście lat po swych narodzinach umarł jej ojciec. W wieku lat dwunastu rozpoczęła naukę na pensji panny Guyer w Torquay. Dorastała w konserwatywnej atmosferze wiktoriańskiej prowincji, której realiach często umieszczała akcję swoich książek. Ukończyła studia muzyczne i uczyła się śpiewu oraz rysunków w Paryżu. Pierwszą książkę, niejako debiut literacki, napisała w 1909 roku w wieku 19 lat pod tytułem Snow upon the Desert W 1910 roku wyjechała na zimę do Kairu. Jako dwudziestolatka przeżyła pierwsze oświadczyny, które jednak nie zostały przyjęte. Dwa lata później poznała na balu pułkownika Archibalda Christie, za którego wyszła za mąż 24 grudnia 1914 roku. Tuż po wybuchu I wojny światowej Agatha podjęła pracę, w Ochotniczym Komitecie Pomocy, jako pielęgniarka, później jako pomoc w aptece. Jej małżonek całą wojnę walczył na frontach. Po zakończeniu wojny w roku 1918 państwo Christie przeprowadzili się do Londynu, w którym rok później narodziła się ich córeczka Rosalind. Właściwy debiut pisarski to powieść Tajemnicza historia w Styles (1920), w której powołała do życia pedantycznego detektywa Herkulesa Poirot. W kolejnych tytułach, inne zagadki rozwiązywała także dobrotliwa staruszka Jane Marple. W 1922 roku, Agata wraz z mężem wyruszyła ( w modną uwcześnie) w podróż dookoła świata. Trasa tej podróży przebiegała przez Południową Afrykę, Australię, Hawaje i Kanadę. Plonem tej wyprawy była powieść Mężczyzna w brązowym Garniturze. W 1923 roku wróciła z mężem do Londynu, jednak na krótko, bowiem rok później wprowadzili się do miejscowości Sunningdale kupując swój pierwszy dom Styles. Dalej pisała i już po dwóch latach stała się sławną pisarką. Niestety nie była jednak długo szczęśliwą najpierw pogrążyła ją w smutku śmierć matki, a następnie rozpad małżeństwa w 1926 roku. Rozgoryczona i zniechęcona pisarka opuściła dom i córeczkę na dziesięć dni, które spędziła samotnie w hotelu, wywołując sensację na łamach prasy. W roku 1928 nastąpił rozwód z jej pierwszym mężem. Również w tym roku nakręcono jej pierwszy niemy film na podstawie książki Tajemniczy przeciwnik, która Agatha napisała w roku Wymyśne intrygi w jej książkach przysporzyły jej wrogów. Po opublikowaniu Zabójstwa Rogera Ackroyda (1926) członkowie Klubu Autorów Powieści Kryminalnych uznali, że nietypowo konstruując postać mordercy (był nim narrator), pisarka sprzeniewierzyła się zasadzie lojalności wobec czytelnika i wyrzucili ją z stowarzyszenia.

5 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 5 W 1929 roku pisarka kupiła dom w Londynie przy Cresswell Place 22, oraz przystąpiła do Klubu Detektywów. Rok później wydała pod pseudonimem Mary Westmacott kolejną książkę. Wyruszyła, tym razem samotnie, w kolejną podróż na Bliski Wschód. Tam poznała o 14 lat młodszego od siebie archeologa Maxa Mallowana, z którym wzięła ślub w dniu 11 września 1930 roku w Edynburgu. W 1931 roku na ekrany kin weszło Alibi, sztuka będąca w pełni dźwiękową ekranizacją powieści Zabójstwo Rogera Ackroyda. Agatha po raz kolejny przeprowadza się razem z mężem kupiła posiadłość Winterbrook House nad Tamizą, w pobliżu Oxfordu. Dwa lata później państwo Mallowan wyjechali na wykopaliska do Iraku. Podróż ta była motywacją do napisania kolejnej książki tym razem była to powieść autobiograficzna, wydana znów pod pseudonimem Mary Westmacott. W 1939 roku Autorka sprzedała rodzinną rezydencję Ashfield w Torquay i kupiła posiadłośc Greenway w Devonie. W 1944 roku córka Agaty - Rosalind, wzięła ślub z majorem Hubertem Richardem, a dwa lata później w Cheshire, przyszedł na świat pierwszy i jedyny wnuk Mathew. W 1946 roku Agatha pod nazwiskami Christie i Mallowan, wydała książkę Opowiedzcie, jak tam żyjecie, w której zawarła wspomnienia z pierwszego pobytu na wykopaliskach i początków znajomości oraz małżeństwa z Maxem. W 1947 roku, na życzenie królowej matki, Agatha napisała słuchowisko radiowe Trzy ślepe myszki. W 1950 roku pisarka została przyjęta do Londyńskiej Akademii Nauk, a w cztery lata później otrzymała w Stanach Zjednoczonych główną nagrodę dla najlepszego pisarza literatury detektywistycznej. W 1958 roku Agatha została przewodniczącą Klubu Detektywów, a trzy lata później otrzymała tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Exeter. W 1968 roku mąż Agaty otrzymał tytuł szlachecki za zasługi na polu archeologii. Ostatnia powieść pisarki ukazuję się w 1973 roku była to Tajemnica Wawrzynów. Później Agatha niczego już nie napisała, zaczęła chorować i przeszła nawet zawał serca. W 1975 roku ukazała się po raz pierwszy, napisana dużo wcześniej, powieść Kurtyna, w której autorka uśmierciła sławnego detektywa Herkulesa Poirot. Sama zmarła 12 stycznia Miała wtedy 86 lat. Rok po śmierci Agaty Cristie Mallowan, wydawnictwo Collins opublikowało jej Autobiografię i wspomnienia Maxa Mallowana. Mąż Agaty Max zmarł 19 sierpnia 1978 roku w wieku 74 lat.

6 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 6 Kalendarium życia Agathy Christie L.p. Rok Tereść września Agatha Mary Clarissa Miller przychodzi na świat w rezydencji Ashfield w Torquay jako trzecie dziecko Clary z domu Boehmer i Fredericka A. Millera /6 Pobyt z rodziną we Francji (Pau, Paryż, Dinard) Śmierć ojca Nauka na pensji panny Guyer w Torquay Pobyt na różnych pensjach w Paryżu. Studia muzyczne, nauka śpiewu i rysunku Pierwsza próba literacka: "Snow upon the Desert" Wyjazd na sezon zimowy do Kairu. Pierwsze oświadczyny maja pierwszy lot Agathy aeroplanem Agatha poznaje na balu pułkownika lotnictwa Archibalda Christie Tuż po wybuchu I wojny światowej Agatha podejmuje pracę w Ochotniczym Komitecie Pomocy najpierw jako pielęgniarka, potem jako pomocnica w aptece. Archibald Christie walczy na froncie. 24 grudnia 1914 biorą ślub Państwo Christie przeprowadzają się do Londynu. Archibald otrzymuje posadę w Ministerstwie Lotnictwa Narodziny córki Rosalind Nakładem wydawnictwa Johna Lane'a The Bodley Head ukazuje się pierwsza powieść - "Tajemnicza historia w Styles", w której zapoznajemy się z Herkulesem Poirotem To samo wydawnictwo publikuje drugą powieść Agathy Christie. Jest to "Tajemniczy przeciwnik", w którym jako detektywi występują Tommy Beresford i jego późniejsza żona Tuppence Cowley. Państwo Christie wyruszają w podróż dookoła świata: Archibald jako członek oficjalnej delegacji pod przewodnictwem majora Belchera, Agatha jako osoba towarzysząca. Trasa biegnie przez Afrykę Południową, Australię, Hawaje i Kanadę. Plonem tej podróży jest powieść "Mężczyzna w brązowym garniturze" Powrót do Anglii Podpisanie umowy z wydawnictwem Collins. Agatha publikuje własnym sumptem w wydawnictwie Geoffrey Bles tomik wierszy "Road of Dreams". Przeprowadzka z Londynu do Sunningdale, gdzie państwo Christie kupują swój pierwszy dom - Styles Ukazuje się "Zabójstwo Rogera Ackroyda". Początki sławy. Śmierć matki. Rozpad małżeństwa. W grudniu Agatha Christie znika z domu na dziesięć dni, które spędza pod fałszywym nazwiskiem w hotelu w Harrogate, wywołując sensację na łamach prasy Niemy film niemiecki na motywach "Tajemniczego przeciwnika". Brytyjski film "The Passing Mr Quin" na podstawie opowiadań o panu Harleyu Quinie. Premiera "Alibi" - pierwszej wersji scenicznej "Zabójstwa Rogera Ackroyda". Rozwód. Podróż z Rosalind i jej opiekunką Carlo Fisher na Wyspy Kanaryjskie, gdzie powstaje znaczna część "Zagadki Błękitnego Ekspressu". Pierwsza samotna podróż Orient Expressem na Bliski Wschód Zakup domu przy Cresswell Place 22 w Londynie. Akces do Klubu Detektywów Ukazuje się "Morderstwo na plebanii" - pierwsza powieść z panną Marple - oraz

7 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 7 pierwsza powieść psychologiczna-obyczajowa pod pseudonimem "Mary Westmacott". Londyńska prapremiera "Czarnej kawy". Druga podróż na Bliski Wschód i początek znajomości z młodszym o 14 lat archeologiem Maxem Mallowanem. 11 września Agatha i Max biorą ślub w Edynburgu Na ekrany wchodzi "Alibi", pierwszy dźwiękowy film na podstawie "Zabójstwa Rogera Ackroyda". Zakup posiadłości Winterbrook House nad Tamizą, w pobliżu Oksfordu Wyjazd z Maxem na wykopaliska do Iraku Ukazuje się "Morderstwo w Orient Expressie" oraz "Niedokończony portret", powieść autobiograficzna, pisana pod pseudonimem Mary Westmacott Wyjazd na kierowane przez Maxa wykopaliska w Syrii Ukazują się powieści "Morderstwo w Mezopotamii" i "Karty na stół" Ukazuje się powieść "Śmierć na Nilu" Sprzedaż rodzinnego domu Ashfield w Torquay. Zakup posiadłości Greenway w Devonie Ukazuje się powieść "Dziesięciu Murzynków". Po wybuchu II wojny światowej Agatha podejmuje ochotniczą pracę w aptece szpitala w Torquay. Bombardowanie Devonu. Służba Maxa w lotnictwie Ukazuje się powieść "Zerwane zaręczyny" Małżeństwo córki z majorem Hubertem Prichardem. Max oddelegowany do Kairu. Agatha wraca do Londynu i pracuje w aptece uniwersyteckiej. Ukazuje się powieść "Zło, które żyje pod słońcem" oraz antynazistowska powieść "N czy M" Wychodzi powieść "Zatrute pióro" Ukazuje się powieść "Pięć małych świnek".we wrześniu w Cheshire rodzi się wnuk Agathy - Mathew Zięć Agathy ginie na froncie. Wychodzą dwie powieści" "Samotna wiosną" (pod pseudonimem Mary Westmacott) i "Zakończeniem jest śmierć". Akcja tej ostatniej, napisanej z inspiracji archeologa Stephena Glanville'a, rozgrywa się w starożytnym Egipcie Premiera filmu René Claira "Dziesięciu Murzynków". Powrót Maxa. Wyjazd do Greenway House Wspomnienia z pierwszego pobytu na wykopaliskach i początków znajomości oraz małżeństwa z Maxem, zatytułowane "Opowiedzcie, jak tam żyjecie" zostają opublikowane pod nazwiskiem Agatha Christie Mallowan Na życzenie królowej matki Mary, Agatha pisze słuchowisko radiowe "Trzy ślepe myszki" Ukazuje się "Pora przypływu" Drugie małżeństwo córki z prawnikiem i orientologiem Anthonym Hicksem. Początek dziesięcioletniego pobytu na wykopaliskach w Nimrud. Wychodzi "Dom zbrodni" Przyjęcie do Londyńskiej Akademii Nauk. Rekordowa sprzedaż powieści "Morderstwo odbędzie się..." W Nimrud początek pracy nad "Autobiografią" Początek współpracy z impresariem Peterem Saundersem Londyńska premiera "Pułapki na myszy" Prapremiera sztuki "Świadek oskarżenia" Agatha otrzymuje w Stanach Zjednoczonych główną nagrodę dla najlepszego pisarza literatury detektywistycznej Srebrne wesele Maxa i Agathy. Założenie spółki Agatha Christie Ltd Ukazuje się powieść "4.50 z Paddington" Agatha zostaje przewodniczącą Klubu Detektywów. Wychodzi "Próba niewinności".

8 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE Max Mallowan zostaje odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego Agatha otrzymuje tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Exeter Umiera Archibald Christie. Na ekrany wchodzi film "4.50 z Paddington" z Margaret Rutherford w roli panny Marple. "Pułapka na myszy" od 10 lat utrzymuje się nieprzerwanie w repertuarze scen londyńskich Ukazuje się powieść "Hotel Bertram". Zakończenie pracy nad "Autobiografią". Pod nazwiskiem Agatha Christie Mallowan wychodzi zbiór wierszy i opowiastek o tematyce gwiazdkowej "Gwiazda nad Betlejem" Ukazuje się powieść "A.B.C." Max Mallowan otrzymuje tytuł szlachecki za zasługi na polu archeologii Wydawnictwo Collins publikuje dwutomowy zbiór wierszy zebranych Agathy Christie Ukazuje się ostatnia powieść Agathy "Tajemnica Wawrzynów". Pisarka przechodzi zawał serca Na ekrany kin wchodzi, odnosząc światowy sukces, "Morderstwo w Orient Expressie" Wychodzi "Kurtyna", powieść o ostatniej sprawie Herkulesa Poirota, zakończona śmiercią wielkiego detektywa. Książka - podobnie jak "Uśpione morderstwo" - została napisana podczas wojny i złożona w depozycie bankowym stycznia Agatha Christie umiera. Wychodzi "Uśpione morderstwo" (z panną Marple) Ukazuje się "Autobiografia". Wydawnictwo Collins publikuje też wspomnienia Maxa Mallowana sierpnia umiera Max Mallowan.

9 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 9 Agata Christie: chronologia książkowych wydawnictw angielskich wg roku Oznaczenia w kolumnie 5 : N = Powieść; SS = Krótkie opowiadanie; P = Sztuka sceniczna; (Wg roku premiery) R = Romans obyczajowy [Pod pseudonimem Mary Westmacott] KOD Tytuł angielski Rok wyd. Tytuł polskiego przekładu 5 61 The Mysterious Affair At Styles 1920 Tajemnicza historia w Stylet N 65 The Secret Adversary 1922 Tajemniczy przeciwnik N 32 Murder on the Links 1923 Morderstwo na polu golfowym / Mordestwo w N zaułku? 74 Unexpected Guest 1923 Niespodziewany gość N 107 Poirot Investigated 1924 Poirot prowadzi śledztwo SS 55 The Man in the Brown Suit 1924 Mężczyzna w brązowym garniturze N 66 The Secret of Chimneys 1925 Tajemnica rezydencji Chimneys N 72 Three Blind Mice 1925 Pułapka na myszy P 60 The Murder of Roger Ackroyd 1926 Zabójstwo Rogera Ackroyda N 49 The Big Four 1927 Wielka Czwórka N Alibi 1928 P 63 The Mystery of the Blue Train 1928 Zagadka błękitnego ekspresu N 38 Partners in Crime 1929 Śledztwo na cztery ręce N 67 The Seven Dials Mystery 1929 Tajemnica siedmiu zegarów N 125 Giant`s Bread [M.W.] 1930 Chleb olbrzyma R 58 The Murder at the Vicarage 1930 Morderstwo na plebanii N 62 The Mysterious Mr. Quin 1930 Tajemniczy pan Quin SS 52 The Floating Admiral 1931 (Współautorstwo z członkami Detection - Club) The Scoop and Behind the Screen The Sittafort Mystery / 1931 Tajemnica Sittafort / N The Murder at Hazelmoor Tajemnica wirującego stolika 104 Parker Pyne Investigates / Mr Parker Pyne na tropie SS Parker Pyne, Detective 40 Peril At End House 1932 Samotny dom N 113 The Thirteen Problems / The 1932 Trzynaście zagadek SS Tuesday Club Murders 27 Lord Edgware Dies / 1933 Śmierć lorda Edgware`a N Thirteen At Dinners 33 Murder on the Orient Express / 1933 Morderstwo w Orient Ekspresie N Murder on the Calais Coach 102 The Hound of Death 1933 Świadek oskarżenia??? SS 8 Black Coffe 1934 Czarna kawa P 112 The Listerdale Mystery 1934 Tajemnica lorda Listerdale`a SS 59 The Murder in the Three Acts / 1934 Tragedia w trzech aktach N Three Acts Tragedy 126 Unfinished portrait 1934 Niedokończony portret R

10 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE Why Didn`t They Ask Evans? / 1934 Dlaczego nie Evans? N The Boomerang Clue 16 Death in the Clouds / 1935 Śmierć w chmurach N Death in the Air 10 Cards on the Table 1936 Karty na stół N Love from a Stranger 1936 P 29 Murder in Mesopotamia 1936 Morderstwo w Mezopotamii N 48 The A.B.C. Murders / 1936 A B C N The Alphabet Murders / A Daughter`s a Daughter 1937 Córka jest córka P 17 Death on the Nile 1937 Śmierć na Nilu N 19 Dumb Witness {Poirot} / 1937 Niemy świadek N Poirot Loses a Client 104 Murder in the Mews / Dead Man`s 1937 Morderstwo w zaułku SS Mirror 6 Appointment with Death 1938 Randez-vous ze śmiercią N 25 Hercule Poirot`s Christmas / 1938 Boże Narodzenie Herkulesa Poirot / N Murder for Christmas / A holiday for Murder [1939] Morderstwo w Boże Narodzenie 30 Murder is Easy / Easy to Kill 1939 Morderstwo to nic trudnego N 110 Regatta Mystery and Other Stories 1939 SS 47 Ten Little Niggers / 1939 Dziesięciu Murzynków N And Then Were None / Ten Little Indians [1940] 36 One, Two, buckle My Shoe / 1940 Pierwsze, drugie zapnij mi obuwie N The Patriotic Murder / An Overdose of Death [1941] Peril at End House 1940 Samotny dom P 42 Sad Cypress 1940 Zerwane zaręczyny N 22 Evil under the Sun 1941 Hotel na wybrzeżu / N Zło czai się wszędzie / Zło, które żyje pod słońcem 34 N or M 1941 Piąta kolumna działa / N czy M N 23 Five Little Pigs / 1942 Pięć małych świnek N Murder in Retrospect 50 The body in the Library 1942 Noc w bibliotece N 57 The Moving Finger 1942 Zatrute pióro N 57 The Moving Finger 1942 Zatrute pióro N And Then There Were None 1943 I nie było już nikogo P 123 Absent in the Spring [M.W.] 1944 Samotna wiosną / Samotna R 73 Towards Zero 1944 Godzina zero N Appointment with Death 1945 Rendez-vous ze śmiercią P 15 Death Comes at the End 1945 Zakończeniem jest śmierć N 44 Sparkling Cyanide / 1945 Rosemary znaczy pamięć N Remembered Death 129 Come, tell me how you live 1946 Odpowiedzcie jak tam żyjecie N Murder on The Nile 1946 Śmierć na Nilu P 1946 Niedziela na wsi [1954] N 53 The Hollow / Murder after Hours

11 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE The Labour of Hercules 1947 Dwanaście prac Herkulesa SS 121 The Rose and the Yew Tree [M.W.] 1947 Róża i cis R 46 Taken at the Float / 1948 Pora przypływu N There Is a Tide 117 Witness for the Prosecution and 1948 Świadek oskarżenia i inne opowieści SS Other Stories 12 Crooked House 1949 Dom zbrodni / Dom przestępców N Murder at the Vicarage 1949 Morderstwo na plebanii P 3 A Murder is Announced 1950 Morderstwo odbędzie się N 114 Three Blind Mice and Other Stories 1950 Pułapka na myszy SS / The Mousetrap and Other Stories The Hollow 1951 Niedziela na wsi P 115 The Under Dog and Other Stories 1951 SS 69 They Came to Baghdad 1951 Spotkanie w Bagdadzie N 122 Daughter a Daughter [M.W.] 1952 Córka jest córką R 28 Mrs McGinty`s Dead 1952 Pani McGinty nie żyje N The Mousetrap 1952 P 70 They Do It With Mirrors / 1952 Strzały w Stonygates N Murder with Mirrors 4 A Pocket Full of Rye 1953 Kieszeń pełna żyta N 5 After the Funeral / 1953 Po pogrzebie [1963] N Funerals Are Fatal / Murder at the Gallop Witness for the Prosecution 1953 Świadek oskarżenia P 18 Destination Unknown / 1954 Podróż w nieznane N So Many Steps to Death 45 Spider`s Web [sztuka teatralna 1954 Pajęczyna P przerobiona na powieść przez Ch. Osborne`a 26 Hickory, Dickory, Dock / 1955 Entliczek pentliczek N Hickory, Dickory, Death 14 Dean Man`s Folly 1956 Zbrodnia na festynie N 124 The burden [M.W.] 1956 Brzemię R Towards Zero 1956 Godzina zero P from Paddington / z Paddington N What Mrs. McGillicuddy Sawl / Murder She Said 37 Ordeal by Innocence 1958 Próba niewinności N The Unexpected Guest 1958 Niespodziewany gość P 74 Unexpected Guest [sztuka teatr Niespodziewany gość P Przerobiona na powieść przez Ch. Osborne`a Verdict 1958 P 11 Cat Among the Pigeons 1959 Kot wśród gołębi 118 Adventure of the Christmas Pudding 1960 Tajemnica gwiazdkowegi puddingu SS 100 Double Sin and Other Stories 1961 SS 64 The Pale Horse 1961 Tajemnica Bladego Konia / Blady Koń N Afternoon at the Seaside 1962 P Rule of Three 1962 P

12 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE The Mirror Crack`d from Side to 1962 Zwierciadło pęka w odłamków stos [1963] N Side /The Mirror Crack`d The Patient 1962 P The Rats 1962 P 51 The Clocks 1963 Przyjdż i zgiń N 2 A carribbean Mystery 1964 Karaibska tajemnica N 7 At Betram`s Hotel 1965 Hotel Batram N Star over Bethlehem 1965 Gwiazdy nad Betlejem - 71 Third Girl 1966 Trzecia lokatorka N 21 Endless Night 1967 Noc i ciemność N 9 By the Pricking of my Thumbs 1968 Dom nad kanałem N 24 Hallowe`en Party 1969 Wigilia Wszystkich Świętych N 39 Passenger to Frankfurt 1970 Pasager do Frankfurtu N 35 Nemesis 1971 Nemezis / Przeznaczenie N 111 The Golden Ball and Other Stories 1971 SS 20 Elephant Can Remember 1972 Słonie mają dobrą pamięć N Fiddlers Three 1972 P Akhnaton 1973 P Poems Postern of Fate 1973 Tajemnica Wawrzynów N 31 Murder on Board Poirot Early Cases 1974 Wczesne sprawy Poirota SS 13 Curtain: Poirit`s Last Case 1975 Kurtyna N 43 Sleping Murder 1976 Uśpione morderstwo N 3 A Murder is Announced 1977 Morderstwoodbędzie się P 127 An autobiography 1977 Autobiografia N 103 Miss Marple`s Final Cases and Two 1979 Śmiertelna klątwa i dwa inne opowiadania SS Other Stories 10 Cards on Table 1981 Karty na Stół P 109 Problem at Pollensa Bay 1991 Kłopoty w Pollensa Bay SS 30 Murder is Easy 1993 Morderstwo to nic trudnego P 101 The Harlequin Tea Set and Other 1997 Serwis do herbaty Arlekin i inne opowiadania SS Stories 116 While the Lights Last and Other Stories 1997 Dopóki starczy światła I inne opowiadania SS

13 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 13 Agata Christie: Tytuły książkowych wydawnictw angielskich wg alfabetu Oznaczenia w kolumnie 5 : N = Powieść; SS = Krótkie opowiadanie; P = Sztuka sceniczna; (Wg roku premiery) R = Romans obyczajowy [Pod pseudonimem Mary Westmacott] KOD Tytuł angielski Rok wyd. Tytuł polskiego przekładu from Paddington / z Paddington N What Mrs. McGillicuddy Sawl / Murder She Said 2 A carribbean Mystery 1964 Karaibska tajemnica N A Daughter`s a Daughter 1937 Córka jest córka P 3 A Murder is Announced 1950 Morderstwo odbędzie się N 3 A Murder is Announced 1977 Morderstwoodbędzie się P 4 A Pocket Full of Rye 1953 Kieszeń pełna żyta N 123 Absent in the Spring [M.W.] 1944 Samotna wiosną / Samotna R 118 Adventure of the Christmas Pudding 1960 Tajemnica gwiazdkowegi puddingu SS 5 After the Funeral / 1953 Po pogrzebie [1963] N Funerals Are Fatal / Murder at the Gallop Afternoon at the Seaside 1962 P Akhnaton 1973 P Alibi 1928 P 127 An autobiography 1977 Autobiografia N And Then There Were None 1943 I nie było już nikogo P 6 Appointment with Death 1938 Randez-vous ze śmiercią N Appointment with Death 1945 Rendez-vous ze śmiercią P 7 At Betram`s Hotel 1965 Hotel Batram N 8 Black Coffe 1934 Czarna kawa P 9 By the Pricking of my Thumbs 1968 Dom nad kanałem N 10 Cards on Table 1981 Karty na Stół P 10 Cards on the Table 1936 Karty na stół N 11 Cat Among the Pigeons 1959 Kot wśród gołębi 129 Come, tell me how you live 1946 Odpowiedzcie jak tam żyjecie N 12 Crooked House 1949 Dom zbrodni / Dom przestępców N 13 Curtain: Poirit`s Last Case 1975 Kurtyna N 122 Daughter a Daughter [M.W.] 1952 Córka jest córką R 14 Dean Man`s Folly 1956 Zbrodnia na festynie N 15 Death Comes at the End 1945 Zakończeniem jest śmierć N 16 Death in the Clouds / 1935 Śmierć w chmurach N Death in the Air 17 Death on the Nile 1937 Śmierć na Nilu N 18 Destination Unknown / 1954 Podróż w nieznane N So Many Steps to Death 100 Double Sin and Other Stories 1961 SS 19 Dumb Witness {Poirot} / 1937 Niemy świadek N

14 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 14 Poirot Loses a Client 20 Elephant Can Remember 1972 Słonie mają dobrą pamięć N 21 Endless Night 1967 Noc i ciemność N 22 Evil under the Sun 1941 Hotel na wybrzeżu / N Zło czai się wszędzie / Zło, które żyje pod słońcem Fiddlers Three 1972 P 23 Five Little Pigs / 1942 Pięć małych świnek N Murder in Retrospect 125 Giant`s Bread [M.W.] 1930 Chleb olbrzyma R 24 Hallowe`en Party 1969 Wigilia Wszystkich Świętych N 25 Hercule Poirot`s Christmas / 1938 Boże Narodzenie Herkulesa Poirot / N Murder for Christmas / A holiday for Murder [1939] Morderstwo w Boże Narodzenie 26 Hickory, Dickory, Dock / 1955 Entliczek pentliczek N Hickory, Dickory, Death 27 Lord Edgware Dies / 1933 Śmierć lorda Edgware`a N Thirteen At Dinners Love from a Stranger 1936 P 103 Miss Marple`s Final Cases and Two 1979 Śmiertelna klątwa i dwa inne opowiadania SS Other Stories 28 Mrs McGinty`s Dead 1952 Pani McGinty nie żyje N Murder at the Vicarage 1949 Morderstwo na plebanii P 29 Murder in Mesopotamia 1936 Morderstwo w Mezopotamii N 104 Murder in the Mews / Dead Man`s 1937 Morderstwo w zaułku SS Mirror 30 Murder is Easy 1993 Morderstwo to nic trudnego P 30 Murder is Easy / Easy to Kill 1939 Morderstwo to nic trudnego N 31 Murder on Board Murder on the Links 1923 Morderstwo na polu golfowym / Mordestwo w zaułku? Murder on The Nile 1946 Śmierć na Nilu P 33 Murder on the Orient Express / 1933 Morderstwo w Orient Ekspresie N Murder on the Calais Coach 34 N or M 1941 Piąta kolumna działa / N czy M N 35 Nemesis 1971 Nemezis / Przeznaczenie N 36 One, Two, buckle My Shoe / The Patriotic Murder / An Overdose of Death [1941] 1940 Pierwsze, drugie zapnij mi obuwie N 37 Ordeal by Innocence 1958 Próba niewinności N 104 Parker Pyne Investigates / Mr Parker Pyne na tropie SS Parker Pyne, Detective 38 Partners in Crime 1929 Śledztwo na cztery ręce N 39 Passenger to Frankfurt 1970 Pasager do Frankfurtu N 40 Peril At End House 1932 Samotny dom N Peril at End House 1940 Samotny dom P Poems Poirot Early Cases 1974 Wczesne sprawy Poirota SS 107 Poirot Investigated 1924 Poirot prowadzi śledztwo SS N

15 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE Postern of Fate 1973 Tajemnica Wawrzynów N 109 Problem at Pollensa Bay 1991 Kłopoty w Pollensa Bay SS 110 Regatta Mystery and Other Stories 1939 SS Rule of Three 1962 P 42 Sad Cypress 1940 Zerwane zaręczyny N 43 Sleping Murder 1976 Uśpione morderstwo N 44 Sparkling Cyanide / 1945 Rosemary znaczy pamięć N Remembered Death 45 Spider`s Web [sztuka teatralna 1954 Pajęczyna P przerobiona na powieść przez Ch. Osborne`a Star over Bethlehem 1965 Gwiazdy nad Betlejem - 46 Taken at the Float / 1948 Pora przypływu N There Is a Tide 47 Ten Little Niggers / 1939 Dziesięciu Murzynków N And Then Were None / Ten Little Indians [1940] 48 The A.B.C. Murders / 1936 A B C N The Alphabet Murders / 49 The Big Four 1927 Wielka Czwórka N 50 The body in the Library 1942 Noc w bibliotece N 124 The burden [M.W.] 1956 Brzemię R 51 The Clocks 1963 Przyjdż i zgiń N 52 The Floating Admiral 1931 (Współautorstwo z członkami Detection - Club) 111 The Golden Ball and Other Stories 1971 SS 101 The Harlequin Tea Set and Other 1997 Serwis do herbaty Arlekin i inne opowiadania SS Stories The Hollow 1951 Niedziela na wsi P 53 The Hollow / 1946 Niedziela na wsi [1954] N Murder after Hours 102 The Hound of Death 1933 Świadek oskarżenia??? SS 54 The Labour of Hercules 1947 Dwanaście prac Herkulesa SS 112 The Listerdale Mystery 1934 Tajemnica lorda Listerdale`a SS 55 The Man in the Brown Suit 1924 Mężczyzna w brązowym garniturze N 56 The Mirror Crack`d from Side to 1962 Zwierciadło pęka w odłamków stos [1963] N Side /The Mirror Crack`d The Mousetrap 1952 P 57 The Moving Finger 1942 Zatrute pióro N 57 The Moving Finger 1942 Zatrute pióro N 58 The Murder at the Vicarage 1930 Morderstwo na plebanii N 59 The Murder in the Three Acts / 1934 Tragedia w trzech aktach N Three Acts Tragedy 60 The Murder of Roger Ackroyd 1926 Zabójstwo Rogera Ackroyda N 61 The Mysterious Affair At Styles 1920 Tajemnicza historia w Stylet N 62 The Mysterious Mr. Quin 1930 Tajemniczy pan Quin SS 63 The Mystery of the Blue Train 1928 Zagadka błękitnego ekspresu N 64 The Pale Horse 1961 Tajemnica Bladego Konia / Blady Koń N The Patient 1962 P

16 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 16 The Rats 1962 P 121 The Rose and the Yew Tree [M.W.] 1947 Róża i cis R The Scoop and Behind the Screen The Secret Adversary 1922 Tajemniczy przeciwnik N 66 The Secret of Chimneys 1925 Tajemnica rezydencji Chimneys N 67 The Seven Dials Mystery 1929 Tajemnica siedmiu zegarów N 68 The Sittafort Mystery / 1931 Tajemnica Sittafort / N The Murder at Hazelmoor Tajemnica wirującego stolika 113 The Thirteen Problems / The 1932 Trzynaście zagadek SS Tuesday Club Murders 115 The Under Dog and Other Stories 1951 SS The Unexpected Guest 1958 Niespodziewany gość P 69 They Came to Baghdad 1951 Spotkanie w Bagdadzie N 70 They Do It With Mirrors / 1952 Strzały w Stonygates N Murder with Mirrors 71 Third Girl 1966 Trzecia lokatorka N 72 Three Blind Mice 1925 Pułapka na myszy P 114 Three Blind Mice and Other Stories 1950 Pułapka na myszy SS / The Mousetrap and Other Stories 73 Towards Zero 1944 Godzina zero N Towards Zero 1956 Godzina zero P 74 Unexpected Guest 1923 Niespodziewany gość N 74 Unexpected Guest [sztuka teatr Niespodziewany gość P Przerobiona na powieść przez Ch. Osborne`a 126 Unfinished portrait 1934 Niedokończony portret R Verdict 1958 P 116 While the Lights Last and Other 1997 Dopóki starczy światła I inne opowiadania SS Stories 75 Why Didn`t They Ask Evans? / 1934 Dlaczego nie Evans? N The Boomerang Clue Witness for the Prosecution 1953 Świadek oskarżenia P 117 Witness for the Prosecution and Other Stories 1948 Świadek oskarżenia i inne opowieści SS

17 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 17 Agatha Christie: angielskie tytuły wydanych książek w bibliotekach świata wg alfabetu Kolumna: 1 - The Library of Congres USA 2 - Deutsche Bibliothek Frankfurt am Main 3 - The Library of University of Cambridge 4 - Helveticat Szwajcaria 5 - Bayerische Staatsbibliothek 6 - Staatsbibliothek Berlin PK 7 - Amazon de 8 - Blackwell`s UK 9 - Barnes & Noble.com 10 - The Library of Oxfort University 11 - Used Book Central Search 12 - Abebooks.com 13 - Biblioteka Wojewódzka w Krakowie 14 - Amazon.com 15 - A View On Cities Media Store. Christie Agatha Books. KOD Tytuł oryginału Podstawowe tytuły z kodem from Paddington 2 A carribbean Mystery (The ) 25 A holiday for Murder 3 A Murder is Announced 4 A Pocket Full of Rye 123 Absent in the spring [M.W.] 5 After the Funeral 120 Agatha Christie`s Poirot Book 3 [1991] 127 An Autobiography 36 An Overdose of Death 47 And Then Were None 6 Appointment with Death 7 At Bertram`s Hotel 8 Black Coffe 124 Burden [M.W.] 9 By the Pricking of my Thumbs 10 Cards on the Table 11 Cat Among the Pigeons 129 Come, tell me how sou live 12 Crooked House 13 Curtain: Poirot`s Last Case 122 Daughter`s a Daughter 14 Dean Man`s Folly 15 Death Comes at the End

18 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE Death in the Air 16 Death in the Clouds 17 Death on the Nile 18 Destination Unknown 100 Double Sin and other Stories [ss] 19 Dumb Witness {Poirot} 30 Easy to Kill 20 Elephant Can Remember 21 Endless Night 22 Evil under the Sun 23 Five Little Pigs 5 Funerals Are Fatal 125 Giant`s bread [M.W.] 24 Hallowe`en Party 101 Harlequin Tea Set and Other Stories [ss] 25 Hercule Poirot`s Christmas 26 Hickory, Dickory, Dock 26 Hikory, Dickory, Death 102 Hound of Death and Other Stories [ss] 27 Lord Edgware Dies 103 Miss Marple`s Final Cases and Two Other Stories [ss] 28 Mrs McGinty`s Dead 53 Murder after Hours 5 Murder at the Gallop 25 Murder for Christmas 29 Murder in Mesopotamia 23 Murder in Retrospect 104 Murder in the Mews [ss] 30 Murder is Easy 31 Murder on Board 33 Murder on the Calais Coach 32 Murder on the Links 33 Murder on the Orient Express 1 Murder She Said 70 Murder with Mirrors 34 N or M 35 Nemesis 36 One, Two, buckle My Shoe 37 Ordeal by Innocence 105 Parker Pyne investigates [ss] 38 Partners in Crime 106 Partners in Crime [ss] 39 Passenger to Frankfurt 40 Peril at End Mouse 107 Poirot investigates [ss]

19 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE Poirot Loses a Client 108 Poirot`s Early Case [ss] 41 Postern of Fate 109 Problem at Pollensa Bay [ss] 110 Regatta Mystery and Other Stories [ss] 44 Remembered Death 121 Rose and the yew tree [M.W.] 42 Sad Cypress 43 Sleping Murder 18 So Many Steps to Death 44 Sparkling Cyanide 45 Spider`s Web 119 Star over Betleem 46 Taken at the Flood 47 Ten Little Indians 47 Ten Little Niggers 48 The A.B.C. Murders 118 The Adventure of the Christmas Pudding [ss] 48 The Alphabet Murders 49 The Big Four 50 The body in the Library 75 The Boomerang Clue 51 The Clocks 52 The Floating Admiral 111 The Golden Ball and Other Stories [ss] 53 The Hollow 54 The Labours of Hercules 112 The Listerday Mystery and Other Stories [ss] 55 The Man in the Brown Suit 56 The Mirror Crack`d 56 The Mirror Crack`d from Side to Side 128 The Mousetrap & selected plays 57 The Moving Finger 68 The Murder at Hazelmoor 58 The Murder at the Vicarage 59 The Murder in the Three Acts 60 The Murder of Roger Ackroyd 61 The Mysterious Affair At Styles 62 The Mysterious Mr, Quin 63 The Mystery of the Blue Train 64 The Pale Horse 36 The Patriotic Murders

20 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE The Secret Adversary 66 The Secret of Chimneys 67 The Seven Dials Mystery 68 The Sittafort Mystery 46 There Is a Tide 69 They Came to Bagdad 70 They Do It With Mirrors 71 Third Girl 27 Thirteen At Dinners 113 Thirteen Problemss [ss] 59 Three Acts Tragedy 72 Three Blind Mice 114 Three Blind Mice and Other Stories [ss] 73 Towards Zero 115 Under Dog and Other Stories [ss] 74 Unexpected Guest 126 Unfinished portrait [M.W.] 1 What Mrs. McGillicuddy Saw 116 While the Light Lasts and Other Stories [ss] 75 Why Didn`t They Ask Evans? 117 Witness for the Prosecution [ss] Drugorzędne tytuły bez kodu [Works] 13 clues for Miss Marple; A collection of mystery stories A Miss Marple duo A Mysterious Affair A talent to deceive Adventure of the Egyptian Tomb Affaire Prothero Afternoon at the seaside Agarha Christie Gift Pack Agatha Christie Book Agatha Christie Boxed Set 2003 Agatha Christie by Agatha Christie Agatha Christie Crime Pack Agatha Christie Detectives Agatha Christie Four Stories Agatha Christie Gift Coll. Agatha Christie hour

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 3

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 3 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 3 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to be at the airport być na lotnisku Ona jest teraz na

Bardziej szczegółowo

Niepubliczne Przedszkole i Żłobek EPIONKOWO

Niepubliczne Przedszkole i Żłobek EPIONKOWO KROPECZKI MIESIĄC: PAŹDZIERNIK 2013R. TEMAT MATERIAŁ Hello again! What s your name? Proste powitania Wskazywanie kolegów/koleżanek Śpiewanie piosenki Dialogi A. Hello! I am Kasia. My name is Kasia What

Bardziej szczegółowo

Zestawienie czasów angielskich

Zestawienie czasów angielskich Zestawienie czasów angielskich Present Continuous I am, You are, She/ He/ It is, We/ You/ They are podmiot + operator + (czasownik główny + ing) + reszta I' m driving. operator + podmiot + (czasownik główny

Bardziej szczegółowo

POZIOM 3 TEKSTY PIOSENEK I RYMOWANEK. Piosenka o przedmiocie poszukiwanym w tym rozdziale (Quest Song)

POZIOM 3 TEKSTY PIOSENEK I RYMOWANEK. Piosenka o przedmiocie poszukiwanym w tym rozdziale (Quest Song) POZIOM 3 TEKSTY PIOSENEK I RYMOWANEK Welcome Tekst piosenki znajduje się w książce ucznia (strona 4, ćwiczenie 2). Rymowanka Numbers One, two, three, four, five. Six, seven, eight, nine, ten. Eleven, twelve,

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 4

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 4 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 4 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to be angry with somebody gniewać się na kogoś Czy gniewasz

Bardziej szczegółowo

PATRON SZKOŁY. Jan Drzeżdżon ( )

PATRON SZKOŁY. Jan Drzeżdżon ( ) PATRON SZKOŁY Jan Drzeżdżon (1937-1992) Kalendarium życia i twórczości 16 maja 1937 roku narodziny Jana Edwarda Drzeżdżona, w Domatowie (wsi położonej w Puszczy Darżlubskiej) w rodzinie Józefa i Heleny

Bardziej szczegółowo

Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY!

Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY! Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY! Wszelkie prawa należą do: Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o. Warszawa 2015 www.zielonasowa.pl Focus

Bardziej szczegółowo

BABY BEETLES RING RING STYCZEŃ 2017

BABY BEETLES RING RING STYCZEŃ 2017 BABY BEETLES RING RING Styczeń Come and play. Nauka piosenki Come and play. Przypomnienie piosenki Let s play. Słownictwo związane z zabawą: play with a doll, play ball, hiding, swinging. Styczeń Cry.

Bardziej szczegółowo

Lekcja 1 Przedstawianie się

Lekcja 1 Przedstawianie się Lekcja 1 Przedstawianie się i poznawanie innych 2 Wysłuchaj dialogów, najpierw w wersji oryginalnej, później z tłumaczeniem. Powtarzaj poszczególne kwestie za lektorami. Dialog 1 Przedstawianie się w sytuacji

Bardziej szczegółowo

1. PRESENT SIMPLE CZASY TERAŹNIEJSZE. Czasu Present Simple używamy: 1.Dla wyrażenia zwyczajów, sytuacji stałych i powtarzających się:

1. PRESENT SIMPLE CZASY TERAŹNIEJSZE. Czasu Present Simple używamy: 1.Dla wyrażenia zwyczajów, sytuacji stałych i powtarzających się: CZASY TERAŹNIEJSZE 1. PRESENT SIMPLE Czasu Present Simple używamy: 1.Dla wyrażenia zwyczajów, sytuacji stałych i powtarzających się: We get up at 6 a.m. I always visit my family on Sundays. He often drinks

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM SZKOLENIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM SZKOLENIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM SZKOLENIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO Projekt: Podnoszenie kwalifikacji drogą do sukcesu Szkolenie: j. angielski, poziom A1 Termin szkolenia: 15. 12. 2014 r. 06. 05. 2015 r. Termin Egzaminu

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE DLA KLASY 3 NEW HAPPY HOUSE III

KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE DLA KLASY 3 NEW HAPPY HOUSE III KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE DLA KLASY 3 NEW HAPPY HOUSE III Ocena celująca Ocena bardzo dobra KRYTERIA OCENIANIA 1 Welcome! Uczeń wykazuje znajomość materiału większą od wymagań na

Bardziej szczegółowo

Test sprawdzający znajomość języka angielskiego

Test sprawdzający znajomość języka angielskiego Test sprawdzający znajomość języka angielskiego Imię i Nazwisko Kandydata/Kandydatki Proszę wstawić X w pole zgodnie z prawdą: Brak znajomości języka angielskiego Znam j. angielski (Proszę wypełnić poniższy

Bardziej szczegółowo

Jak zasada Pareto może pomóc Ci w nauce języków obcych?

Jak zasada Pareto może pomóc Ci w nauce języków obcych? Jak zasada Pareto może pomóc Ci w nauce języków obcych? Artykuł pobrano ze strony eioba.pl Pokazuje, jak zastosowanie zasady Pareto może usprawnić Twoją naukę angielskiego. Słynna zasada Pareto mówi o

Bardziej szczegółowo

Lesson 1. Czytanka i s³ownictwo

Lesson 1. Czytanka i s³ownictwo Lesson 1 Czytanka i s³ownictwo The Parkers John Parker is forty-four. His wife Susan is forty. His son Bob is seventeen. His daughter Alice is fourteen and his daughter Mary is ten. John Parker ma czterdzieœci

Bardziej szczegółowo

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY BADANIE DIAGNOSTYCZNE W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY GRUDZIEŃ 2011

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY BADANIE DIAGNOSTYCZNE W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY GRUDZIEŃ 2011 Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Układ graficzny CKE 2011 UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA PESEL miejsce na naklejkę z

Bardziej szczegółowo

ANKIETA ŚWIAT BAJEK MOJEGO DZIECKA

ANKIETA ŚWIAT BAJEK MOJEGO DZIECKA Przedszkole Nr 1 w Zabrzu ANKIETA ul. Reymonta 52 41-800 Zabrze tel./fax. 0048 32 271-27-34 p1zabrze@poczta.onet.pl http://jedyneczka.bnet.pl ŚWIAT BAJEK MOJEGO DZIECKA Drodzy Rodzice. W związku z realizacją

Bardziej szczegółowo

I ll Be Home For Christmas

I ll Be Home For Christmas I ll Be Home For Christmas W czasie Świąt Bożego Narodzenia kolędy, pastorałki i piosenki o świętach zbliżają do siebie ludzi i czynią nasze życie lepszym. Piosenki o świętach mogą by wykonywane przez

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 7

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 7 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 7 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to do business prowadzić interesy Prowadzę interesy w

Bardziej szczegółowo

DODATKOWE ĆWICZENIA EGZAMINACYJNE

DODATKOWE ĆWICZENIA EGZAMINACYJNE I.1. X Have a nice day! Y a) Good idea b) See you soon c) The same to you I.2. X: This is my new computer. Y: Wow! Can I have a look at the Internet? X: a) Thank you b) Go ahead c) Let me try I.3. X: What

Bardziej szczegółowo

Smash Mouth - I'm a Believer

Smash Mouth - I'm a Believer I m a Believer to piosenka dobrze wszystkim znana z filmu Shrek. Wersja którą znamy, pochodzi z 2001 roku i została nagrana przez zespół Smash Mouth, ale pierwotnie została nagrana przez amerykański zespół

Bardziej szczegółowo

Egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym Rozmowa wstępna (wyłącznie dla egzaminującego)

Egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym Rozmowa wstępna (wyłącznie dla egzaminującego) 112 Informator o egzaminie maturalnym z języka angielskiego od roku szkolnego 2014/2015 2.6.4. Część ustna. Przykładowe zestawy zadań Przykładowe pytania do rozmowy wstępnej Rozmowa wstępna (wyłącznie

Bardziej szczegółowo

X KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW ZESTAWY PYTAŃ dla ucznia (część ustna).

X KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW ZESTAWY PYTAŃ dla ucznia (część ustna). X KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW ZESTAWY PYTAŃ dla ucznia (część ustna). Zestaw 1 Wybierz jeden temat i przygotuj się do jego prezentacji przez ok. 3min. 1. The most important

Bardziej szczegółowo

WSTÊP. S³uchaj i mów poznaj praktyczne zwroty; szlifuj gramatykê i doskonal wymowê. Opanuj podstawy angielskiego.

WSTÊP. S³uchaj i mów poznaj praktyczne zwroty; szlifuj gramatykê i doskonal wymowê. Opanuj podstawy angielskiego. WSTÊP 1 Angielski. Znasz go z widzenia i ze s³yszenia ze szko³y, z wakacji i z pracy. Niestety, jest to znajomoœæ doœæ powierzchowna. Mówisz, e angielski jest piêkny i praktyczny, e chcesz siê go kiedyœ

Bardziej szczegółowo

Hello Cheeky rozkład materiału

Hello Cheeky rozkład materiału Unit 1 Hello, Cheeky Monkey! witanie się i żegnanie z maskotką podawanie swojego imienia rozpoznawanie postaci w rozpoznawanie poszczególnych części ciała Hello/ Bye-bye Eyes Ears mouth What s that? Who

Bardziej szczegółowo

ZAIMKI OSOBOWE. 1. I ja 2. you ty 3. he on. 1. we my 2. you wy 3. they oni, one she ona it ono, to

ZAIMKI OSOBOWE. 1. I ja 2. you ty 3. he on. 1. we my 2. you wy 3. they oni, one she ona it ono, to Liczba pojedyncza ZAIMKI OSOBOWE 1. I ja 2. you ty 3. he on 1. we my 2. you wy 3. they oni, one she ona it ono, to CZASOWNIK to be - być Liczba pojedyncza 1. I am ja jestem 2. you are ty jesteś 3. he is

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia na egzamin - zaliczenie różnic programowych

Ćwiczenia na egzamin - zaliczenie różnic programowych Ćwiczenia na egzamin - zaliczenie różnic programowych Ex.1 Complete sentences the correct form of verb have got. Uzupełnij zdania właściwą formą czasownika have got : 1.My dad three brothers. 2. We an

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału do podręcznika Join Us 1

Rozkład materiału do podręcznika Join Us 1 Rozkład materiału do podręcznika Join Us 1 Magdalena Kaleta Podręcznik dopuszczony przez Ministra Edukacji Narodowej do użytku szkolnego i wpisany do wykazu podręczników do nauczania języka angielskiego

Bardziej szczegółowo

VI POWIATOWY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

VI POWIATOWY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO VI POWIATOWY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ POD PATRONATEM BURMISTRZA GMINY I MIASTA KOZIEGŁOWY I JURAJSKIEGO STOWARZYSZENIA NAUCZYCIELI TWÓRCZYCH ROK SZKOLNY 2012/2013 ETAP

Bardziej szczegółowo

Grupa Pancerniki ARMADILLOS

Grupa Pancerniki ARMADILLOS Plan nauczania języka angielskiego w Pijarskim Przedszkolu w Warszawie 2016/2017 Grupa Pancerniki ARMADILLOS English Teacher: Diana Kozińska Play, learn and grow together! Plan nauczania języka angielskiego

Bardziej szczegółowo

~ TeatrN9wy. ~w Łodzi. Mała Sala ul. Zachodnia 93. Sławomir Mrożek EMIGRANCI. premiera: 7 maja 1977

~ TeatrN9wy. ~w Łodzi. Mała Sala ul. Zachodnia 93. Sławomir Mrożek EMIGRANCI. premiera: 7 maja 1977 ~ TeatrN9wy ~w Łodzi Mała Sala ul. Zachodnia 93 Sławomir Mrożek EMIGRANCI premiera: 7 maja 1977 Sławomir Mrożek EMIGRANCI A A X X Obsada: JAN ZDROJEWSKI BOGUSŁAW SOCHNACKI Reżyseria: Scenografia: WITOLD

Bardziej szczegółowo

Volley English! Dziś lekcja 1 Zaproszenie. Zapraszamy i my

Volley English! Dziś lekcja 1 Zaproszenie. Zapraszamy i my Volley English! Już od dziś, co miesiąc, znajdziecie w naszym serwisie nową ofertę. Zapraszamy Cię do nauki angielskiego w praktycznym wydaniu. Przygotowaliśmy dla Ciebie wyjątkowe materiały, które odnoszą

Bardziej szczegółowo

ALA MA KOTA PRESCHOOL URSYNÓW WARSAW POLAND

ALA MA KOTA PRESCHOOL URSYNÓW WARSAW POLAND ALA MA KOTA PRESCHOOL URSYNÓW WARSAW POLAND Ala ma kota is a network of non-public education preschools which are entered into the register of non-public schools and institutions of the Capital City of

Bardziej szczegółowo

RZECZY PDF -spis treęci

RZECZY PDF -spis treęci RZECZY PDF -spis treęci 1 King Stephen.zip (76.90 MB) Christine.pdf (1.91 MB) King Stephen - Bastion.pdf (7.91 MB) King Stephen - Bunt Kaina.pdf (195.42 KB) King Stephen - Chudszy.pdf (1.67 MB) King Stephen

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA. Poziom A1 wg CEF (ESOKJ) Aleksandra Sobala

KRYTERIA OCENIANIA. Poziom A1 wg CEF (ESOKJ) Aleksandra Sobala KRYTERIA OCENIANIA Poziom A1 wg CEF (ESOKJ) Aleksandra Sobala Treści nauczania zgodne z nową podstawą programową od 2009 r. WYMOGI EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KRYTERIA OCENIANIA

Bardziej szczegółowo

Instrukcja konfiguracji usługi Wirtualnej Sieci Prywatnej w systemie Mac OSX

Instrukcja konfiguracji usługi Wirtualnej Sieci Prywatnej w systemie Mac OSX UNIWERSYTETU BIBLIOTEKA IEGO UNIWERSYTETU IEGO Instrukcja konfiguracji usługi Wirtualnej Sieci Prywatnej w systemie Mac OSX 1. Make a new connection Open the System Preferences by going to the Apple menu

Bardziej szczegółowo

HENRYK SIENKIEWICZ

HENRYK SIENKIEWICZ HENRYK SIENKIEWICZ 1846-1916 Wczesne lata Urodzony w Woli Okrzejskiej Rodzina zubożała szlachta Jeden z sześciorga dzieci Od 1861 roku w Warszawie Gimnazjum w Warszawie Posada guwernera Studia: medycyna

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 1

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 1 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 1 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to be very busy być bardzo zajętym Jestem teraz bardzo

Bardziej szczegółowo

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu IONS-14 / OPTO Meeting For Young Researchers 2013 Khet Tournament On 3-6 July 2013 at the Faculty of Physics, Astronomy and Informatics of Nicolaus Copernicus University in Torun (Poland) there were two

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASA V

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASA V Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASA V SUBJECT: Christmas in Poland and in England. (Boże Narodzenie w Polsce i Anglii.) Realizowane cele programu nauczania: - rozwijanie ciekawości

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 8

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 8 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 8 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to take a rest - odpocząć Muszę odpocząć. (5) Czy chcesz

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 6

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 6 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 6 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to eat out jeść poza domem Czy często jadasz poza domem?

Bardziej szczegółowo

Czwórka z PLUSEM Od redakcji Witamy! redakcjaczworki@tlen.pl Nr 3 listopad 2010 Cena 1,oo zł

Czwórka z PLUSEM Od redakcji Witamy! redakcjaczworki@tlen.pl Nr 3 listopad 2010 Cena 1,oo zł Strona 1 A jak Australia, moje marzenie B jak Boże Narodzenie, piękne święta już niedługo C jak ciasta, ciastka i ciasteczka p. Ani Szostak D jak deska do prasowania (nie cierpię prasować) E jak encyklopedia,

Bardziej szczegółowo

Bibliografie literackie online. oprac. dr Aneta Drabek

Bibliografie literackie online. oprac. dr Aneta Drabek Bibliografie literackie online oprac. dr Aneta Drabek Polska Bibliografia Literacka online Polska Bibliografia Literacka jest (z założenia) bieżącą bibliografia literacką. Ukazuje się od 1954 r., kiedy

Bardziej szczegółowo

Plan nauczania języka angielskiego w Pijarskim Przedszkolu w Warszawie na okres 4.04.2016 10.06.2016 Grupa Wiewiórki

Plan nauczania języka angielskiego w Pijarskim Przedszkolu w Warszawie na okres 4.04.2016 10.06.2016 Grupa Wiewiórki Plan nauczania języka angielskiego w Pijarskim Przedszkolu w Warszawie na okres 4.04.2016 10.06.2016 Grupa Wiewiórki Lekcja 1 3 2 3 rzeczowniki socks, shoes, bird; powitanie Good morning!; polecenie Put

Bardziej szczegółowo

25 How much? - How many?

25 How much? - How many? 25 How much? - How many? How much oraz How many są zaimkami pytającymi o znaczeniu Ile. How much oraz How many znajdują się na początku zdania pytającego o ilość. How much stosujemy w pytaniach o rzeczowniki

Bardziej szczegółowo

Aleksander Sas-Bandrowski - tenor z Lubaczowa

Aleksander Sas-Bandrowski - tenor z Lubaczowa 1 Aleksander Sas-Bandrowski - tenor z Lubaczowa W moich wędrówkach po artystycznych śladach kultury muzycznej naszego podkarpackiego regionu dotarłem do znakomitej postaci wspaniałego artysty śpiewaka

Bardziej szczegółowo

Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1: = City map (Polish Edition)

Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1: = City map (Polish Edition) Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1:15 000 = City map (Polish Edition) Click here if your download doesn"t start automatically Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1:15 000 = City map (Polish Edition) Zakopane,

Bardziej szczegółowo

JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY

JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY EGZAMIN MATURALNY W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY ROZWIĄZANIA ZADAŃ I SCHEMAT PUNKTOWANIA MAJ 2014 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie ze słuchu 1.1. 1.2.

Bardziej szczegółowo

Pożyteczne wakacje: Małe i duże podróże ze Stasiem i Nel , godz Zajęcia dla dzieci w wieku: 7-12 lat

Pożyteczne wakacje: Małe i duże podróże ze Stasiem i Nel , godz Zajęcia dla dzieci w wieku: 7-12 lat Pożyteczne wakacje: Małe i duże podróże ze Stasiem i Nel 27.06-8.07.2016, godz. Zajęcia dla dzieci w wieku: 7-12 lat Data: Godzina: Tytuł: Miejsce realizacji: 27.06.2016 8.50 Poznajmy się! 10.00-11.00

Bardziej szczegółowo

KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI

KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI Egzamin maturalny maj 2010 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie ze słuchu 1.1. T 1.2. F 1.3. Zdający stwierdza, czy tekst

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO PO KLASIE IV

SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO PO KLASIE IV SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO PO KLASIE IV 1. W puste miejsca wpisz: am, is, are My name.. Alice. I.. from London. Where.. you from? I am 11. How old.. you? I live with my parents and two

Bardziej szczegółowo

J. angielski: ramowy rozkład materiału 4-latki I. WRZESIEŃ

J. angielski: ramowy rozkład materiału 4-latki I. WRZESIEŃ I. WRZESIEŃ 1. Hello again! Witajcie po wakacjach! 2. I know all the shapes 3. In my classroom Introductory Unit Five Little Monkeys (Super Simple Songs) I See Something Blue/I See Something Pink (Super

Bardziej szczegółowo

Julia Hartwig Zapisane

Julia Hartwig Zapisane Kraków to miasto książki i prawdziwa potęga wydawnicza. Działa tu ponad 100 wydawców publikujących dosłownie wszystko: od literatury sensacyjnej po wiersze noblistów, od romansu po podręczniki akademickie,

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Kryteria oceniania odpowiedzi MAJ 2012 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie ze

Bardziej szczegółowo

W imieniu Polski Walczącej

W imieniu Polski Walczącej Pisarski i publicystyczny dorobek Korbońskiego otwiera trylogia, W imieniu Kremla i W imieniu Polski Walczącej. Tom po raz pierwszy opublikował w ramach Biblioteki Kultury Instytut Literacki w Paryżu w

Bardziej szczegółowo

Niepubliczne Przedszkole EPIONKOWO

Niepubliczne Przedszkole EPIONKOWO KROPECZKI Miesiąc Temat Materiał Wrzesień, październik, listopad 2014r. Hello again! Proste powitania Wskazywanie odpowiednich kolegów/ koleżanek Śpiewanie piosenki Dialogi What s your name? A. Hello!

Bardziej szczegółowo

BABY BEETLES ZOOM/SPLISH SPLASH GRUDZIEŃ 2016

BABY BEETLES ZOOM/SPLISH SPLASH GRUDZIEŃ 2016 BABY BEETLES ZOOM/SPLISH SPLASH Grudzień Yes! No! Nauka słów: yes, no. Nauka zwrotów: Yes, please oraz No, thank you. Grudzień Happy! Nauka piosenki Happy. Nauka wyrażeń: happy, sad, tired, hungry. Grudzień

Bardziej szczegółowo

Families. y words. My Picture Dictionary. The family. 1 Wpisz wyrazy z ramki do odpowiednich tabelek. brother. brother dad sister mum granny granddad

Families. y words. My Picture Dictionary. The family. 1 Wpisz wyrazy z ramki do odpowiednich tabelek. brother. brother dad sister mum granny granddad Families My Picture Dictionary The family Wpisz wyrazy z ramki do odpowiednich tabelek. brother brother dad sister mum granny granddad Podpisz obrazek, używając wyrazów z ćwiczenia. brother my m y words

Bardziej szczegółowo

ARKUSZ ZAWIERA INFORMACJE PRAWNIE CHRONIONE DO MOMENTU ROZPOCZĘCIA EGZAMINU! UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY DATA URODZENIA UCZNIA

ARKUSZ ZAWIERA INFORMACJE PRAWNIE CHRONIONE DO MOMENTU ROZPOCZĘCIA EGZAMINU! UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY DATA URODZENIA UCZNIA ARKUSZ ZAWIERA INFORMACJE PRAWNIE CHRONIONE DO MOMENTU ROZPOCZĘCIA EGZAMINU! Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY MAJ 2011 2 Egzamin maturalny z języka angielskiego poziom podstawowy ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar

Bardziej szczegółowo

Spis treści .3. Wstęp... 5

Spis treści .3. Wstęp... 5 Spis treści Wstęp... 5 2 7 11 16 21 25 29 Lekcja 1 Podstawowe zwroty i wyrażenia... 9 Zaimki osobowe... 11 Czasowniki to be i to have... 14 Bezokolicznik... 16 Szyk zdania... 16 Czasy... 19 Czas teraźniejszy

Bardziej szczegółowo

Our Discovery Island 1

Our Discovery Island 1 PLAN WYNIKOWY Our Discovery Island 1 POZIOM KOMPETENCJI JĘZYKOWEJ WG CEF pre-a1 Rozdział 1 My birthday na Rozpoznaje dźwięki /p/ i /b/. Nazwy przedmioty i ich kolory, np. It's a flower. It's blue. Powtarza

Bardziej szczegółowo

SYLABUS NA AKADEMIĘ TRZECIEGO WIEKU

SYLABUS NA AKADEMIĘ TRZECIEGO WIEKU GRUPA STARTER 2 poniedziałek 8.30 10.00 Zajęcia 1 Co oni teraz robią? Wprowadzenie czasu teraźniejszego ciągłego Zajęcia 2 Utrwalanie czasu teraźniejszego ciągłego. Zajęcia 3 Plany na przyszłość Zajęcia

Bardziej szczegółowo

JĘZYK ANGIELSKI EGZAMIN KLASYFIKACYJNY 2015/16. KLASA II Gimnazjum. Imię:... Nazwisko:... Data:...

JĘZYK ANGIELSKI EGZAMIN KLASYFIKACYJNY 2015/16. KLASA II Gimnazjum. Imię:... Nazwisko:... Data:... JĘZYK ANGIELSKI EGZAMIN KLASYFIKACYJNY 2015/16 KLASA II Gimnazjum Imię:... Nazwisko:... Data:... Poziom podstawowy 1. Uzupełnij przymiotniki, wstawiając brakujące litery. Dopasuj przymiotniki do właściwych

Bardziej szczegółowo

ARKUSZ PRÓBNEJ MATURY Z OPERONEM JĘZYK ANGIELSKI

ARKUSZ PRÓBNEJ MATURY Z OPERONEM JĘZYK ANGIELSKI Miejsce na identyfikację szkoły ARKUSZ PRÓBNEJ MATURY Z OPERONEM JĘZYK ANGIELSKI POZIOM ROZSZERZONY CZĘŚĆ I LISTOPAD 2011 Czas pracy: 120 minut Instrukcja dla zdającego 1. Sprawdź, czy ar kusz eg za mi

Bardziej szczegółowo

Program dla młodzieży i dorosłych Teenagers and adults. Bezdomny Homeless Morris z Ameryki Morris from America Nauczycielka The Teacher

Program dla młodzieży i dorosłych Teenagers and adults. Bezdomny Homeless Morris z Ameryki Morris from America Nauczycielka The Teacher 27.11.2016 NIEDZIELA / SUNDAY 11:00 M51 Uroczyste otwarcie Festiwalu: Platynowe Koziołki. Festival Opening Ceremony: Platinum Goats. Bitwa na śnieżki Snowtime! 14:00 M51 Sąsiedzi Neighbourhood Traktorek

Bardziej szczegółowo

Temat: The weather. Przebieg zajęć 1.Przywitanie z uczniami: T: Hello, children. Ss: Hello, teacher.

Temat: The weather. Przebieg zajęć 1.Przywitanie z uczniami: T: Hello, children. Ss: Hello, teacher. Temat: The weather Przebieg zajęć 1.Przywitanie z uczniami: T: Hello, children. Ss: Hello, teacher. 2.. Sprawdzenie obecności. T: Let s check who is present who is absent Nauczyciel wyczytuje po kolei

Bardziej szczegółowo

e Cutouts 40 ~ Slowniczekobrazkowy ~ The Secret Door Lookat the world Whafs the weather like?30.lookat the world 2

e Cutouts 40 ~ Slowniczekobrazkowy ~ The Secret Door Lookat the world Whafs the weather like?30.lookat the world 2 3 Zeszyt cwiczen ID Welcome! \& The Secret Door1 @ Where do you live? 3 (i) Where's the park? 7 rjy Backtrack4 8 @ Lefsgo to the zoo! ~ Backtrack 1 12 @ The Secret Door5 @ What time is il? 14 @ The animals

Bardziej szczegółowo

ARKUSZ ZAWIERA INFORMACJE PRAWNIE CHRONIONE DO MOMENTU ROZPOCZĘCIA EGZAMINU! UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY DATA URODZENIA UCZNIA

ARKUSZ ZAWIERA INFORMACJE PRAWNIE CHRONIONE DO MOMENTU ROZPOCZĘCIA EGZAMINU! UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY DATA URODZENIA UCZNIA ARKUSZ ZAWIERA INFORMACJE PRAWNIE CHRONIONE DO MOMENTU ROZPOCZĘCIA EGZAMINU! UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA DATA URODZENIA UCZNIA dzień miesiąc rok miejsce na naklejkę z kodem EGZAMIN W TRZECIEJ

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO Miejsce na naklejkę z kodem szkoły dysleksja MJA-R2A1P-062 EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM ROZSZERZONY ARKUSZ III MAJ ROK 2006 Czas pracy 110 minut Instrukcja dla zdającego 1. Sprawdź, czy

Bardziej szczegółowo

Analiza ankiety przeprowadzonej wśród w użytkowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi

Analiza ankiety przeprowadzonej wśród w użytkowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi 1 Analiza ankiety przeprowadzonej wśród w użytkowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi i jej filie: 2 KUTNO ŁĘCZYCA

Bardziej szczegółowo

photo graphic Jan Witkowski Project for exhibition compositions typography colors : +48 506 780 943 : janwi@janwi.com

photo graphic Jan Witkowski Project for exhibition compositions typography colors : +48 506 780 943 : janwi@janwi.com Jan Witkowski : +48 506 780 943 : janwi@janwi.com Project for exhibition photo graphic compositions typography colors Berlin London Paris Barcelona Vienna Prague Krakow Zakopane Jan Witkowski ARTIST FROM

Bardziej szczegółowo

TEORIA CZASU PRESENT SIMPLE I PRESENT CONTINUOUS

TEORIA CZASU PRESENT SIMPLE I PRESENT CONTINUOUS TEORIA CZASU PRESENT SIMPLE I PRESENT CONTINUOUS Present Simple-czas teraźniejszy prosty Present Continuous-czas teraźniejszy ciągły UŻYWAMY: gdy mówimy o rutynie gdy mówimy o harmonogramach gdy mówimy

Bardziej szczegółowo

JĘZYK ANGIELSKI. Rozkład materiału. styczeń 2014 TEMAT TEKST PIOSENKI ZWROTY. ( wszystkie grupy) Język angielski Styczeń 2014

JĘZYK ANGIELSKI. Rozkład materiału. styczeń 2014 TEMAT TEKST PIOSENKI ZWROTY. ( wszystkie grupy) Język angielski Styczeń 2014 JĘZYK ANGIELSKI Rozkład materiału styczeń 2014 TEMAT PIOSENKA/ WIERSZ TEKST PIOSENKI ZWROTY ( wszystkie grupy) Parts of the body 1 / 19 części ciała 2 / 19 3 / 19 4 / 19 My body Head shoulders knees and

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 2

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 2 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 2 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to be at school być w szkole Jestem teraz w szkole. (1)

Bardziej szczegółowo

Countries and nationalities

Countries and nationalities Countries and nationalities 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna nazwy poszczególnych państw i narodowości, zna odmianę czasownika być, wie, dla jakich konstrukcji używać formy przymiotnika, a kiedy

Bardziej szczegółowo

Język angielski. Gry i zabawy. Podróże dalekie i bliskie

Język angielski. Gry i zabawy. Podróże dalekie i bliskie Język angielski Gry i zabawy Podróże dalekie i bliskie Tytuł oryginału: 365 gier i zabaw dla całej rodziny. Język angielski Autorzy oryginału: Natalia Kertyczak, Ewa Mikołajska, Radosław Mikołajski, Małgorzata

Bardziej szczegółowo

Our Discovery Island 2

Our Discovery Island 2 PLAN WYNIKOWY Our Discovery Island 2 POZIOM KOMPETENCJI JĘZYKOWEJ WG CEF A1 Rozdział 1 My toys na Rozpoznaje dźwięki /e/ i /o/. Rozpoznaje nazwy zabawek. Samodzielnie nazywa zabawki. Liczy od 1 do 20.

Bardziej szczegółowo

Hello. A Remember. Grammar: The verb to be. Vocabulary: The alphabet. Hello. I m I m Alex. Raj Robbie What s

Hello. A Remember. Grammar: The verb to be. Vocabulary: The alphabet. Hello. I m I m Alex. Raj Robbie What s Hello. A Remember Vocabulary: The alphabet Napisz kolejną literę. z i c x r l o f u a b c d e g h j k m n 6 p q 7 s t 8 v w 9 y Uzupełnij zdania. Hello. I m I m Alex. Raj Robbie What s Hello. What s your

Bardziej szczegółowo

Bibliografie literackie online. oprac. dr Aneta Drabek

Bibliografie literackie online. oprac. dr Aneta Drabek Bibliografie literackie online oprac. dr Aneta Drabek Polska Bibliografia Literacka online Polska Bibliografia Literacka jest (z założenia) bieżącą bibliografia literacką. Ukazuje się od 1954 r., kiedy

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 3. JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 3. JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. KOD UCZNIA UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY PESEL miejsce na naklejkę EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 3. JĘZYK ANGIELSKI

Bardziej szczegółowo

GRUPA 3-LATKÓW ROK SZKOLNY

GRUPA 3-LATKÓW ROK SZKOLNY JĘZYK ANGIELSKI GRUPA 3-LATKÓW ROK SZKOLNY 2013/2014 PROWADZĄCA ZAJĘCIA mgr Kamila Górecka JĘZYK ANGIELSKI ROZKŁAD MATERIAŁU DLA GRUPY 3-LATKÓW PAŹDZIERNIK zapoznają się z językiem angielski, osłuchują

Bardziej szczegółowo

Godzina Impreza Moderator (organizator) Lokalizacja. 22 maja, czwartek. Prezentacja stoiska narodowego Federacji Rosyjskiej. Obiad à la fourchette.

Godzina Impreza Moderator (organizator) Lokalizacja. 22 maja, czwartek. Prezentacja stoiska narodowego Federacji Rosyjskiej. Obiad à la fourchette. Program imprez stoiska narodowego Federacji Rosyjskiej w ramach 5 Warszawskich Targów Książki (22-25 maja 2014 roku) Lokalizacja: Stadion Narodowy w Warszawie Godzina Impreza Moderator (organizator) Lokalizacja

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Język angielski - klasa 1 Podręcznik Our Discovery Island 1; Wyd. Pearson

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Język angielski - klasa 1 Podręcznik Our Discovery Island 1; Wyd. Pearson Wymagania podstawowe: ocena B Dobrze sobie radzisz WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Język angielski - klasa 1 Podręcznik Our Discovery Island 1; Wyd. Pearson Wymagania ponadpodstawowe: ocena

Bardziej szczegółowo

HANS CHRISTIAN ANDERSEN. Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec

HANS CHRISTIAN ANDERSEN. Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec HANS CHRISTIAN ANDERSEN Przygotawała Katarzyna Semla SP-5 Żywiec HANS CHRISTIAN ANDERSEN Żył w latach 1805 1875; Prozaik, poeta, dramaturg i baśniopisarz duński; W wieku 14 lat, po śmierci ojca, we wrześniu

Bardziej szczegółowo

BIBLIOGRAFIE, ICH RODZAJE, ZASTOSOWANIE

BIBLIOGRAFIE, ICH RODZAJE, ZASTOSOWANIE BIBLIOGRAFIE, ICH RODZAJE, ZASTOSOWANIE Bibliografia z greki biblion książka, graphen pisać Bibliografia uporządkowany spis / wykaz,zestawienie dokumentów / zestawiony wg pewnych kryteriów, spełniający

Bardziej szczegółowo

pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego Etap I KLASA V

pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego Etap I KLASA V Międzypowiatowy Konkurs Języka Angielskiego Żarki 2012/2013 pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego Etap I KLASA V Imię i nazwisko Szkoła /75 p. Zadanie 1 Przeczytaj poniższe

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Kryteria oceniania odpowiedzi CZERWIEC 2012 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie

Bardziej szczegółowo

ZASADY SPORZĄDZANIA BIBLIOGRAFII

ZASADY SPORZĄDZANIA BIBLIOGRAFII ZASADY SPORZĄDZANIA BIBLIOGRAFII Bibliografia uporządkowany spis dokumentów (książek, artykułów) wraz z opisem umożliwiającym identyfikację dzieła. Opis bibliograficzny podstawowe dane identyfikujące dzieło

Bardziej szczegółowo

ERASMUS + : Trail of extinct and active volcanoes, earthquakes through Europe. SURVEY TO STUDENTS.

ERASMUS + : Trail of extinct and active volcanoes, earthquakes through Europe. SURVEY TO STUDENTS. ERASMUS + : Trail of extinct and active volcanoes, earthquakes through Europe. SURVEY TO STUDENTS. Strona 1 1. Please give one answer. I am: Students involved in project 69% 18 Student not involved in

Bardziej szczegółowo

Anything else? Are you all right? Are you drinking milk now? Are you single or married? Are you sure? Can I make a phone call please?

Anything else? Are you all right? Are you drinking milk now? Are you single or married? Are you sure? Can I make a phone call please? Anything else? Are you all right? Are you drinking milk now? Are you single or married? Are you sure? Can I make a phone call please? Can you drive a car? Can you meet me tomorrow? Can you recommend a

Bardziej szczegółowo

PLAN WYNIKOWY. POZIOM KOMPETENCJI JĘZYKOWEJ WG CEF: pre-a1

PLAN WYNIKOWY. POZIOM KOMPETENCJI JĘZYKOWEJ WG CEF: pre-a1 PLAN WYNIKOWY Yazoo 1 POZIOM KOMPETENCJI JĘZYKOWEJ WG CEF: pre-a1 Rozdział 1a: It's a book. Rozdział 1b: Is it a pencil? Nazywa przedmioty na obrazkach. Odpowiada na pytanie: What is it? Podaje nazwę przedmiotu.

Bardziej szczegółowo

Agatha Christie ur. 15 września 1890, Torquay, Devon, Anglia zm. 12 stycznia 1976, Wallingford, Oxfordshire, Anglia

Agatha Christie ur. 15 września 1890, Torquay, Devon, Anglia zm. 12 stycznia 1976, Wallingford, Oxfordshire, Anglia Agatha Christie ur. 15 września 1890, Torquay, Devon, Anglia zm. 12 stycznia 1976, Wallingford, Oxfordshire, Anglia Zawsze, kiedy spotykam kogoś, kto wynosi się nad innych wiem, że mam do czynienia z człowiekiem

Bardziej szczegółowo

ZASADY OCENIANIA WEWNĄTRZSZKOLNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III

ZASADY OCENIANIA WEWNĄTRZSZKOLNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III ZASADY OCENIANIA WEWNĄTRZSZKOLNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III Nadrzędnym celem nauczania języka angielskiego w klasach I-III jest opanowanie przez uczniów podstaw języka angielskiego w stopniu

Bardziej szczegółowo

Poradnik Dyscyplina na całe życie.

Poradnik Dyscyplina na całe życie. Poradnik Dyscyplina na całe życie. Najlepszy prezent jaki możesz dać swoim dzieciom Praktyczny przewodnik dla rodziców szukających wskazówek i metod postępowania ze swoimi dziećmi w trudnych sytuacjach

Bardziej szczegółowo

REACTIONS - REAKCJE JĘZYKOWE

REACTIONS - REAKCJE JĘZYKOWE REACTIONS - REAKCJE JĘZYKOWE 1. Podajesz koleżance długopis, o który cię prosiła. Co jej przy tym powiesz? a) Thank you. b) Please. c) Here you are. 2. Zaczepiasz przechodnia na ulicy i pytasz go o drogę

Bardziej szczegółowo

First Polish Reader For beginners Bilingual for speakers of English

First Polish Reader For beginners Bilingual for speakers of English Paula Wojcik First Polish Reader For beginners Bilingual for speakers of English Language Practice Publishing 1 Narrator Paula Wojcik Editor-in-chief Vadim Zubakhin 2010 Language Practice Publishing This

Bardziej szczegółowo