JERZY GRONAU WĘDRÓWKI

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "JERZY GRONAU WĘDRÓWKI"

Transkrypt

1 JERZY GRONAU WĘDRÓWKI PO BIBLIOGRAFII ANGIELSKIEJ AUTORKI POWIEŚCI KRYMINALNYCH AGATHY CHRISTIE ( ) Kraków 2005

2 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 2 Wstęp: Genezą tego opracowania były: - moja emerytura - chęć powtórzenia swego rodzaju zabawy umysłowej którą przeżywałem przy innych pracach podobnego charakteru, - konstatacja o braku w polskim piśmiennictwie bibliografii tejże autorki Na początku mej pracy posłużyłem się opracowaniem wydawnictwa Prószyński i S-ka SA z 2000 roku o autorce powieści kryminalnych Agathy Christie. W miarę postępu moich prac dane czerpałem z wielu źródeł szczególnie z katalogów bibliotek i zestawień aukcyjnych książek. W pierwotnej wersji bibliografii podanej w powyższym zestawieniu, występują - 73 tytuły wydań angielskich [w tym 71 tytułów przekładów polskich]. W późniejszej fazie pracy, po przeanalizowaniu szeregu danych z różnych źródeł przyjąłem szereg podstawowy tytułów angielskich powieści i oznaczyłem je umownie numeracją kodu rozpoznawczego od 1 do 75, dalsze spotykane tytuły oznaczyłem kodem powyżej 100. Pozwolilo mi to uporządkować w pewnym sensie całą gamę tytułów w języku angielskim, polskim, niemieckim i francuskim. Jeśli chodzi o tytuły polskich przekładów to rozszerzyłem zakres opracowania o ( mam nadzieję), prawie.wszystkie polskie wydania tej autorki. Zebrało się ich ponad pół tysiąca wydań różnych wydawców. Żadna z polskich bibliotek tak naukowych jak i publicznych nie posiada nawet w przybliżeniu kompletu polskich wydawnictw tej autorki. Podobnie jest też z zagranicznymi renomowanymi bibliotekami. Zestawienie tytuły - angielskich wydanych książek w bibliotekach świata podzieliłem na dwie części: pierwsza część obejmuje podstawowe tytuły [z umownym kodem], druga różne tytuły drobniejszych utworów tejże autorki. Zestawy bibliograficzne książek uzupełniłem wykazami filmów i sztuk teatralnych tejże autorki. Notki w języku angielskim, charakteryzujące większość występujących tutaj tytułów, pozostawiłem nie tłumaczone w wersji takiej jaką zdobyłem poprzez Internet z aukcji lub komisowej sprzedaży używanych książek. Notki w języku polskim pochodzą częściowo z winiet polskich wydań. W końcu przepraszam czytelnika tego opracowania, że dla własnej wygody nie stosowałem tak niemieckich jak i francuskich znaków diakrytycznych, oraz za niekonsekwentne stosowanie odpowiednio dużych liter w nazwach-tytułach książek. Kraków, luty 2005.

3 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 3 Zawartość opracowania: A.C. = Agatha Christie L.p. Treść Strona 1. Strona tytułowa 1 2. Wstęp 2 3. Zawartość opracowania 3 4. Krótka biografia Agaty Christie Kalendarium życia Agaty Christie A.C. - Chronologia książkowych wydawnictw angielskich wg roku wydania A.C. - Tytuły wydawnictw jak wyżej w języku angielskim wg alfabetu A.C. Angielskie tytuły wydanych książek w bibliotekach świata A.C. - Synonimy tytułów angielskich i amerykańskich A.C. - Podstawowe tytuły angielskie oraz polskie odpowiedniki wg alfabetu A.C. - Podstawowe tytuły angielskie oraz polskie odpowiedniki wg kodu A.C. - Tytuły czterojęzyczne [angielskie wg alfabetu] A.C. - Tytuły czterojęzyczne [wg kodu] A.C. - Wykaz tytułów niemieckich wg alfabetu A.C. - francuskich A.C. - polskich A.C. - Angielskie tytuły krótkich opowiadań wg alfabetu A.C. - Polskie nazwy-tytuły krótkich opowiadań wg alfabetu A.C. - Polskie wydania przekładów wg roku wydania A.C. - Polskie wydania przekładów wg wydawców A.C. - Polskie przekłady w polskich bibliotekach A.C. - Zasoby książek w językach angielskim, niemieckim i francuskim w polskich bibliotekach 23. A.C. - Sztuki teatralne A.C. - Filmy A.C. - Polskie tytuły nazwy synonimiczne A.C. - Powieści i opowiadania podział tematyczny A.C. - Notki do wydań polskich A.C. - Notki do wydań angielskich Źródła opracowania 161

4 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 4 Krótka biografia Agathy Christie ( ) Agatha Mary Clarissa Miller urodziła się 15 września 1890 roku w rezydencji Ashfield, jako trzecie dziecko Fredericka A. Millera i Clary z domu Boehmer. Była córką zamożnego Amerykanina i Angielki. Jedenaście lat po swych narodzinach umarł jej ojciec. W wieku lat dwunastu rozpoczęła naukę na pensji panny Guyer w Torquay. Dorastała w konserwatywnej atmosferze wiktoriańskiej prowincji, której realiach często umieszczała akcję swoich książek. Ukończyła studia muzyczne i uczyła się śpiewu oraz rysunków w Paryżu. Pierwszą książkę, niejako debiut literacki, napisała w 1909 roku w wieku 19 lat pod tytułem Snow upon the Desert W 1910 roku wyjechała na zimę do Kairu. Jako dwudziestolatka przeżyła pierwsze oświadczyny, które jednak nie zostały przyjęte. Dwa lata później poznała na balu pułkownika Archibalda Christie, za którego wyszła za mąż 24 grudnia 1914 roku. Tuż po wybuchu I wojny światowej Agatha podjęła pracę, w Ochotniczym Komitecie Pomocy, jako pielęgniarka, później jako pomoc w aptece. Jej małżonek całą wojnę walczył na frontach. Po zakończeniu wojny w roku 1918 państwo Christie przeprowadzili się do Londynu, w którym rok później narodziła się ich córeczka Rosalind. Właściwy debiut pisarski to powieść Tajemnicza historia w Styles (1920), w której powołała do życia pedantycznego detektywa Herkulesa Poirot. W kolejnych tytułach, inne zagadki rozwiązywała także dobrotliwa staruszka Jane Marple. W 1922 roku, Agata wraz z mężem wyruszyła ( w modną uwcześnie) w podróż dookoła świata. Trasa tej podróży przebiegała przez Południową Afrykę, Australię, Hawaje i Kanadę. Plonem tej wyprawy była powieść Mężczyzna w brązowym Garniturze. W 1923 roku wróciła z mężem do Londynu, jednak na krótko, bowiem rok później wprowadzili się do miejscowości Sunningdale kupując swój pierwszy dom Styles. Dalej pisała i już po dwóch latach stała się sławną pisarką. Niestety nie była jednak długo szczęśliwą najpierw pogrążyła ją w smutku śmierć matki, a następnie rozpad małżeństwa w 1926 roku. Rozgoryczona i zniechęcona pisarka opuściła dom i córeczkę na dziesięć dni, które spędziła samotnie w hotelu, wywołując sensację na łamach prasy. W roku 1928 nastąpił rozwód z jej pierwszym mężem. Również w tym roku nakręcono jej pierwszy niemy film na podstawie książki Tajemniczy przeciwnik, która Agatha napisała w roku Wymyśne intrygi w jej książkach przysporzyły jej wrogów. Po opublikowaniu Zabójstwa Rogera Ackroyda (1926) członkowie Klubu Autorów Powieści Kryminalnych uznali, że nietypowo konstruując postać mordercy (był nim narrator), pisarka sprzeniewierzyła się zasadzie lojalności wobec czytelnika i wyrzucili ją z stowarzyszenia.

5 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 5 W 1929 roku pisarka kupiła dom w Londynie przy Cresswell Place 22, oraz przystąpiła do Klubu Detektywów. Rok później wydała pod pseudonimem Mary Westmacott kolejną książkę. Wyruszyła, tym razem samotnie, w kolejną podróż na Bliski Wschód. Tam poznała o 14 lat młodszego od siebie archeologa Maxa Mallowana, z którym wzięła ślub w dniu 11 września 1930 roku w Edynburgu. W 1931 roku na ekrany kin weszło Alibi, sztuka będąca w pełni dźwiękową ekranizacją powieści Zabójstwo Rogera Ackroyda. Agatha po raz kolejny przeprowadza się razem z mężem kupiła posiadłość Winterbrook House nad Tamizą, w pobliżu Oxfordu. Dwa lata później państwo Mallowan wyjechali na wykopaliska do Iraku. Podróż ta była motywacją do napisania kolejnej książki tym razem była to powieść autobiograficzna, wydana znów pod pseudonimem Mary Westmacott. W 1939 roku Autorka sprzedała rodzinną rezydencję Ashfield w Torquay i kupiła posiadłośc Greenway w Devonie. W 1944 roku córka Agaty - Rosalind, wzięła ślub z majorem Hubertem Richardem, a dwa lata później w Cheshire, przyszedł na świat pierwszy i jedyny wnuk Mathew. W 1946 roku Agatha pod nazwiskami Christie i Mallowan, wydała książkę Opowiedzcie, jak tam żyjecie, w której zawarła wspomnienia z pierwszego pobytu na wykopaliskach i początków znajomości oraz małżeństwa z Maxem. W 1947 roku, na życzenie królowej matki, Agatha napisała słuchowisko radiowe Trzy ślepe myszki. W 1950 roku pisarka została przyjęta do Londyńskiej Akademii Nauk, a w cztery lata później otrzymała w Stanach Zjednoczonych główną nagrodę dla najlepszego pisarza literatury detektywistycznej. W 1958 roku Agatha została przewodniczącą Klubu Detektywów, a trzy lata później otrzymała tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Exeter. W 1968 roku mąż Agaty otrzymał tytuł szlachecki za zasługi na polu archeologii. Ostatnia powieść pisarki ukazuję się w 1973 roku była to Tajemnica Wawrzynów. Później Agatha niczego już nie napisała, zaczęła chorować i przeszła nawet zawał serca. W 1975 roku ukazała się po raz pierwszy, napisana dużo wcześniej, powieść Kurtyna, w której autorka uśmierciła sławnego detektywa Herkulesa Poirot. Sama zmarła 12 stycznia Miała wtedy 86 lat. Rok po śmierci Agaty Cristie Mallowan, wydawnictwo Collins opublikowało jej Autobiografię i wspomnienia Maxa Mallowana. Mąż Agaty Max zmarł 19 sierpnia 1978 roku w wieku 74 lat.

6 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 6 Kalendarium życia Agathy Christie L.p. Rok Tereść września Agatha Mary Clarissa Miller przychodzi na świat w rezydencji Ashfield w Torquay jako trzecie dziecko Clary z domu Boehmer i Fredericka A. Millera /6 Pobyt z rodziną we Francji (Pau, Paryż, Dinard) Śmierć ojca Nauka na pensji panny Guyer w Torquay Pobyt na różnych pensjach w Paryżu. Studia muzyczne, nauka śpiewu i rysunku Pierwsza próba literacka: "Snow upon the Desert" Wyjazd na sezon zimowy do Kairu. Pierwsze oświadczyny maja pierwszy lot Agathy aeroplanem Agatha poznaje na balu pułkownika lotnictwa Archibalda Christie Tuż po wybuchu I wojny światowej Agatha podejmuje pracę w Ochotniczym Komitecie Pomocy najpierw jako pielęgniarka, potem jako pomocnica w aptece. Archibald Christie walczy na froncie. 24 grudnia 1914 biorą ślub Państwo Christie przeprowadzają się do Londynu. Archibald otrzymuje posadę w Ministerstwie Lotnictwa Narodziny córki Rosalind Nakładem wydawnictwa Johna Lane'a The Bodley Head ukazuje się pierwsza powieść - "Tajemnicza historia w Styles", w której zapoznajemy się z Herkulesem Poirotem To samo wydawnictwo publikuje drugą powieść Agathy Christie. Jest to "Tajemniczy przeciwnik", w którym jako detektywi występują Tommy Beresford i jego późniejsza żona Tuppence Cowley. Państwo Christie wyruszają w podróż dookoła świata: Archibald jako członek oficjalnej delegacji pod przewodnictwem majora Belchera, Agatha jako osoba towarzysząca. Trasa biegnie przez Afrykę Południową, Australię, Hawaje i Kanadę. Plonem tej podróży jest powieść "Mężczyzna w brązowym garniturze" Powrót do Anglii Podpisanie umowy z wydawnictwem Collins. Agatha publikuje własnym sumptem w wydawnictwie Geoffrey Bles tomik wierszy "Road of Dreams". Przeprowadzka z Londynu do Sunningdale, gdzie państwo Christie kupują swój pierwszy dom - Styles Ukazuje się "Zabójstwo Rogera Ackroyda". Początki sławy. Śmierć matki. Rozpad małżeństwa. W grudniu Agatha Christie znika z domu na dziesięć dni, które spędza pod fałszywym nazwiskiem w hotelu w Harrogate, wywołując sensację na łamach prasy Niemy film niemiecki na motywach "Tajemniczego przeciwnika". Brytyjski film "The Passing Mr Quin" na podstawie opowiadań o panu Harleyu Quinie. Premiera "Alibi" - pierwszej wersji scenicznej "Zabójstwa Rogera Ackroyda". Rozwód. Podróż z Rosalind i jej opiekunką Carlo Fisher na Wyspy Kanaryjskie, gdzie powstaje znaczna część "Zagadki Błękitnego Ekspressu". Pierwsza samotna podróż Orient Expressem na Bliski Wschód Zakup domu przy Cresswell Place 22 w Londynie. Akces do Klubu Detektywów Ukazuje się "Morderstwo na plebanii" - pierwsza powieść z panną Marple - oraz

7 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 7 pierwsza powieść psychologiczna-obyczajowa pod pseudonimem "Mary Westmacott". Londyńska prapremiera "Czarnej kawy". Druga podróż na Bliski Wschód i początek znajomości z młodszym o 14 lat archeologiem Maxem Mallowanem. 11 września Agatha i Max biorą ślub w Edynburgu Na ekrany wchodzi "Alibi", pierwszy dźwiękowy film na podstawie "Zabójstwa Rogera Ackroyda". Zakup posiadłości Winterbrook House nad Tamizą, w pobliżu Oksfordu Wyjazd z Maxem na wykopaliska do Iraku Ukazuje się "Morderstwo w Orient Expressie" oraz "Niedokończony portret", powieść autobiograficzna, pisana pod pseudonimem Mary Westmacott Wyjazd na kierowane przez Maxa wykopaliska w Syrii Ukazują się powieści "Morderstwo w Mezopotamii" i "Karty na stół" Ukazuje się powieść "Śmierć na Nilu" Sprzedaż rodzinnego domu Ashfield w Torquay. Zakup posiadłości Greenway w Devonie Ukazuje się powieść "Dziesięciu Murzynków". Po wybuchu II wojny światowej Agatha podejmuje ochotniczą pracę w aptece szpitala w Torquay. Bombardowanie Devonu. Służba Maxa w lotnictwie Ukazuje się powieść "Zerwane zaręczyny" Małżeństwo córki z majorem Hubertem Prichardem. Max oddelegowany do Kairu. Agatha wraca do Londynu i pracuje w aptece uniwersyteckiej. Ukazuje się powieść "Zło, które żyje pod słońcem" oraz antynazistowska powieść "N czy M" Wychodzi powieść "Zatrute pióro" Ukazuje się powieść "Pięć małych świnek".we wrześniu w Cheshire rodzi się wnuk Agathy - Mathew Zięć Agathy ginie na froncie. Wychodzą dwie powieści" "Samotna wiosną" (pod pseudonimem Mary Westmacott) i "Zakończeniem jest śmierć". Akcja tej ostatniej, napisanej z inspiracji archeologa Stephena Glanville'a, rozgrywa się w starożytnym Egipcie Premiera filmu René Claira "Dziesięciu Murzynków". Powrót Maxa. Wyjazd do Greenway House Wspomnienia z pierwszego pobytu na wykopaliskach i początków znajomości oraz małżeństwa z Maxem, zatytułowane "Opowiedzcie, jak tam żyjecie" zostają opublikowane pod nazwiskiem Agatha Christie Mallowan Na życzenie królowej matki Mary, Agatha pisze słuchowisko radiowe "Trzy ślepe myszki" Ukazuje się "Pora przypływu" Drugie małżeństwo córki z prawnikiem i orientologiem Anthonym Hicksem. Początek dziesięcioletniego pobytu na wykopaliskach w Nimrud. Wychodzi "Dom zbrodni" Przyjęcie do Londyńskiej Akademii Nauk. Rekordowa sprzedaż powieści "Morderstwo odbędzie się..." W Nimrud początek pracy nad "Autobiografią" Początek współpracy z impresariem Peterem Saundersem Londyńska premiera "Pułapki na myszy" Prapremiera sztuki "Świadek oskarżenia" Agatha otrzymuje w Stanach Zjednoczonych główną nagrodę dla najlepszego pisarza literatury detektywistycznej Srebrne wesele Maxa i Agathy. Założenie spółki Agatha Christie Ltd Ukazuje się powieść "4.50 z Paddington" Agatha zostaje przewodniczącą Klubu Detektywów. Wychodzi "Próba niewinności".

8 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE Max Mallowan zostaje odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego Agatha otrzymuje tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Exeter Umiera Archibald Christie. Na ekrany wchodzi film "4.50 z Paddington" z Margaret Rutherford w roli panny Marple. "Pułapka na myszy" od 10 lat utrzymuje się nieprzerwanie w repertuarze scen londyńskich Ukazuje się powieść "Hotel Bertram". Zakończenie pracy nad "Autobiografią". Pod nazwiskiem Agatha Christie Mallowan wychodzi zbiór wierszy i opowiastek o tematyce gwiazdkowej "Gwiazda nad Betlejem" Ukazuje się powieść "A.B.C." Max Mallowan otrzymuje tytuł szlachecki za zasługi na polu archeologii Wydawnictwo Collins publikuje dwutomowy zbiór wierszy zebranych Agathy Christie Ukazuje się ostatnia powieść Agathy "Tajemnica Wawrzynów". Pisarka przechodzi zawał serca Na ekrany kin wchodzi, odnosząc światowy sukces, "Morderstwo w Orient Expressie" Wychodzi "Kurtyna", powieść o ostatniej sprawie Herkulesa Poirota, zakończona śmiercią wielkiego detektywa. Książka - podobnie jak "Uśpione morderstwo" - została napisana podczas wojny i złożona w depozycie bankowym stycznia Agatha Christie umiera. Wychodzi "Uśpione morderstwo" (z panną Marple) Ukazuje się "Autobiografia". Wydawnictwo Collins publikuje też wspomnienia Maxa Mallowana sierpnia umiera Max Mallowan.

9 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 9 Agata Christie: chronologia książkowych wydawnictw angielskich wg roku Oznaczenia w kolumnie 5 : N = Powieść; SS = Krótkie opowiadanie; P = Sztuka sceniczna; (Wg roku premiery) R = Romans obyczajowy [Pod pseudonimem Mary Westmacott] KOD Tytuł angielski Rok wyd. Tytuł polskiego przekładu 5 61 The Mysterious Affair At Styles 1920 Tajemnicza historia w Stylet N 65 The Secret Adversary 1922 Tajemniczy przeciwnik N 32 Murder on the Links 1923 Morderstwo na polu golfowym / Mordestwo w N zaułku? 74 Unexpected Guest 1923 Niespodziewany gość N 107 Poirot Investigated 1924 Poirot prowadzi śledztwo SS 55 The Man in the Brown Suit 1924 Mężczyzna w brązowym garniturze N 66 The Secret of Chimneys 1925 Tajemnica rezydencji Chimneys N 72 Three Blind Mice 1925 Pułapka na myszy P 60 The Murder of Roger Ackroyd 1926 Zabójstwo Rogera Ackroyda N 49 The Big Four 1927 Wielka Czwórka N Alibi 1928 P 63 The Mystery of the Blue Train 1928 Zagadka błękitnego ekspresu N 38 Partners in Crime 1929 Śledztwo na cztery ręce N 67 The Seven Dials Mystery 1929 Tajemnica siedmiu zegarów N 125 Giant`s Bread [M.W.] 1930 Chleb olbrzyma R 58 The Murder at the Vicarage 1930 Morderstwo na plebanii N 62 The Mysterious Mr. Quin 1930 Tajemniczy pan Quin SS 52 The Floating Admiral 1931 (Współautorstwo z członkami Detection - Club) The Scoop and Behind the Screen The Sittafort Mystery / 1931 Tajemnica Sittafort / N The Murder at Hazelmoor Tajemnica wirującego stolika 104 Parker Pyne Investigates / Mr Parker Pyne na tropie SS Parker Pyne, Detective 40 Peril At End House 1932 Samotny dom N 113 The Thirteen Problems / The 1932 Trzynaście zagadek SS Tuesday Club Murders 27 Lord Edgware Dies / 1933 Śmierć lorda Edgware`a N Thirteen At Dinners 33 Murder on the Orient Express / 1933 Morderstwo w Orient Ekspresie N Murder on the Calais Coach 102 The Hound of Death 1933 Świadek oskarżenia??? SS 8 Black Coffe 1934 Czarna kawa P 112 The Listerdale Mystery 1934 Tajemnica lorda Listerdale`a SS 59 The Murder in the Three Acts / 1934 Tragedia w trzech aktach N Three Acts Tragedy 126 Unfinished portrait 1934 Niedokończony portret R

10 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE Why Didn`t They Ask Evans? / 1934 Dlaczego nie Evans? N The Boomerang Clue 16 Death in the Clouds / 1935 Śmierć w chmurach N Death in the Air 10 Cards on the Table 1936 Karty na stół N Love from a Stranger 1936 P 29 Murder in Mesopotamia 1936 Morderstwo w Mezopotamii N 48 The A.B.C. Murders / 1936 A B C N The Alphabet Murders / A Daughter`s a Daughter 1937 Córka jest córka P 17 Death on the Nile 1937 Śmierć na Nilu N 19 Dumb Witness {Poirot} / 1937 Niemy świadek N Poirot Loses a Client 104 Murder in the Mews / Dead Man`s 1937 Morderstwo w zaułku SS Mirror 6 Appointment with Death 1938 Randez-vous ze śmiercią N 25 Hercule Poirot`s Christmas / 1938 Boże Narodzenie Herkulesa Poirot / N Murder for Christmas / A holiday for Murder [1939] Morderstwo w Boże Narodzenie 30 Murder is Easy / Easy to Kill 1939 Morderstwo to nic trudnego N 110 Regatta Mystery and Other Stories 1939 SS 47 Ten Little Niggers / 1939 Dziesięciu Murzynków N And Then Were None / Ten Little Indians [1940] 36 One, Two, buckle My Shoe / 1940 Pierwsze, drugie zapnij mi obuwie N The Patriotic Murder / An Overdose of Death [1941] Peril at End House 1940 Samotny dom P 42 Sad Cypress 1940 Zerwane zaręczyny N 22 Evil under the Sun 1941 Hotel na wybrzeżu / N Zło czai się wszędzie / Zło, które żyje pod słońcem 34 N or M 1941 Piąta kolumna działa / N czy M N 23 Five Little Pigs / 1942 Pięć małych świnek N Murder in Retrospect 50 The body in the Library 1942 Noc w bibliotece N 57 The Moving Finger 1942 Zatrute pióro N 57 The Moving Finger 1942 Zatrute pióro N And Then There Were None 1943 I nie było już nikogo P 123 Absent in the Spring [M.W.] 1944 Samotna wiosną / Samotna R 73 Towards Zero 1944 Godzina zero N Appointment with Death 1945 Rendez-vous ze śmiercią P 15 Death Comes at the End 1945 Zakończeniem jest śmierć N 44 Sparkling Cyanide / 1945 Rosemary znaczy pamięć N Remembered Death 129 Come, tell me how you live 1946 Odpowiedzcie jak tam żyjecie N Murder on The Nile 1946 Śmierć na Nilu P 1946 Niedziela na wsi [1954] N 53 The Hollow / Murder after Hours

11 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE The Labour of Hercules 1947 Dwanaście prac Herkulesa SS 121 The Rose and the Yew Tree [M.W.] 1947 Róża i cis R 46 Taken at the Float / 1948 Pora przypływu N There Is a Tide 117 Witness for the Prosecution and 1948 Świadek oskarżenia i inne opowieści SS Other Stories 12 Crooked House 1949 Dom zbrodni / Dom przestępców N Murder at the Vicarage 1949 Morderstwo na plebanii P 3 A Murder is Announced 1950 Morderstwo odbędzie się N 114 Three Blind Mice and Other Stories 1950 Pułapka na myszy SS / The Mousetrap and Other Stories The Hollow 1951 Niedziela na wsi P 115 The Under Dog and Other Stories 1951 SS 69 They Came to Baghdad 1951 Spotkanie w Bagdadzie N 122 Daughter a Daughter [M.W.] 1952 Córka jest córką R 28 Mrs McGinty`s Dead 1952 Pani McGinty nie żyje N The Mousetrap 1952 P 70 They Do It With Mirrors / 1952 Strzały w Stonygates N Murder with Mirrors 4 A Pocket Full of Rye 1953 Kieszeń pełna żyta N 5 After the Funeral / 1953 Po pogrzebie [1963] N Funerals Are Fatal / Murder at the Gallop Witness for the Prosecution 1953 Świadek oskarżenia P 18 Destination Unknown / 1954 Podróż w nieznane N So Many Steps to Death 45 Spider`s Web [sztuka teatralna 1954 Pajęczyna P przerobiona na powieść przez Ch. Osborne`a 26 Hickory, Dickory, Dock / 1955 Entliczek pentliczek N Hickory, Dickory, Death 14 Dean Man`s Folly 1956 Zbrodnia na festynie N 124 The burden [M.W.] 1956 Brzemię R Towards Zero 1956 Godzina zero P from Paddington / z Paddington N What Mrs. McGillicuddy Sawl / Murder She Said 37 Ordeal by Innocence 1958 Próba niewinności N The Unexpected Guest 1958 Niespodziewany gość P 74 Unexpected Guest [sztuka teatr Niespodziewany gość P Przerobiona na powieść przez Ch. Osborne`a Verdict 1958 P 11 Cat Among the Pigeons 1959 Kot wśród gołębi 118 Adventure of the Christmas Pudding 1960 Tajemnica gwiazdkowegi puddingu SS 100 Double Sin and Other Stories 1961 SS 64 The Pale Horse 1961 Tajemnica Bladego Konia / Blady Koń N Afternoon at the Seaside 1962 P Rule of Three 1962 P

12 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE The Mirror Crack`d from Side to 1962 Zwierciadło pęka w odłamków stos [1963] N Side /The Mirror Crack`d The Patient 1962 P The Rats 1962 P 51 The Clocks 1963 Przyjdż i zgiń N 2 A carribbean Mystery 1964 Karaibska tajemnica N 7 At Betram`s Hotel 1965 Hotel Batram N Star over Bethlehem 1965 Gwiazdy nad Betlejem - 71 Third Girl 1966 Trzecia lokatorka N 21 Endless Night 1967 Noc i ciemność N 9 By the Pricking of my Thumbs 1968 Dom nad kanałem N 24 Hallowe`en Party 1969 Wigilia Wszystkich Świętych N 39 Passenger to Frankfurt 1970 Pasager do Frankfurtu N 35 Nemesis 1971 Nemezis / Przeznaczenie N 111 The Golden Ball and Other Stories 1971 SS 20 Elephant Can Remember 1972 Słonie mają dobrą pamięć N Fiddlers Three 1972 P Akhnaton 1973 P Poems Postern of Fate 1973 Tajemnica Wawrzynów N 31 Murder on Board Poirot Early Cases 1974 Wczesne sprawy Poirota SS 13 Curtain: Poirit`s Last Case 1975 Kurtyna N 43 Sleping Murder 1976 Uśpione morderstwo N 3 A Murder is Announced 1977 Morderstwoodbędzie się P 127 An autobiography 1977 Autobiografia N 103 Miss Marple`s Final Cases and Two 1979 Śmiertelna klątwa i dwa inne opowiadania SS Other Stories 10 Cards on Table 1981 Karty na Stół P 109 Problem at Pollensa Bay 1991 Kłopoty w Pollensa Bay SS 30 Murder is Easy 1993 Morderstwo to nic trudnego P 101 The Harlequin Tea Set and Other 1997 Serwis do herbaty Arlekin i inne opowiadania SS Stories 116 While the Lights Last and Other Stories 1997 Dopóki starczy światła I inne opowiadania SS

13 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 13 Agata Christie: Tytuły książkowych wydawnictw angielskich wg alfabetu Oznaczenia w kolumnie 5 : N = Powieść; SS = Krótkie opowiadanie; P = Sztuka sceniczna; (Wg roku premiery) R = Romans obyczajowy [Pod pseudonimem Mary Westmacott] KOD Tytuł angielski Rok wyd. Tytuł polskiego przekładu from Paddington / z Paddington N What Mrs. McGillicuddy Sawl / Murder She Said 2 A carribbean Mystery 1964 Karaibska tajemnica N A Daughter`s a Daughter 1937 Córka jest córka P 3 A Murder is Announced 1950 Morderstwo odbędzie się N 3 A Murder is Announced 1977 Morderstwoodbędzie się P 4 A Pocket Full of Rye 1953 Kieszeń pełna żyta N 123 Absent in the Spring [M.W.] 1944 Samotna wiosną / Samotna R 118 Adventure of the Christmas Pudding 1960 Tajemnica gwiazdkowegi puddingu SS 5 After the Funeral / 1953 Po pogrzebie [1963] N Funerals Are Fatal / Murder at the Gallop Afternoon at the Seaside 1962 P Akhnaton 1973 P Alibi 1928 P 127 An autobiography 1977 Autobiografia N And Then There Were None 1943 I nie było już nikogo P 6 Appointment with Death 1938 Randez-vous ze śmiercią N Appointment with Death 1945 Rendez-vous ze śmiercią P 7 At Betram`s Hotel 1965 Hotel Batram N 8 Black Coffe 1934 Czarna kawa P 9 By the Pricking of my Thumbs 1968 Dom nad kanałem N 10 Cards on Table 1981 Karty na Stół P 10 Cards on the Table 1936 Karty na stół N 11 Cat Among the Pigeons 1959 Kot wśród gołębi 129 Come, tell me how you live 1946 Odpowiedzcie jak tam żyjecie N 12 Crooked House 1949 Dom zbrodni / Dom przestępców N 13 Curtain: Poirit`s Last Case 1975 Kurtyna N 122 Daughter a Daughter [M.W.] 1952 Córka jest córką R 14 Dean Man`s Folly 1956 Zbrodnia na festynie N 15 Death Comes at the End 1945 Zakończeniem jest śmierć N 16 Death in the Clouds / 1935 Śmierć w chmurach N Death in the Air 17 Death on the Nile 1937 Śmierć na Nilu N 18 Destination Unknown / 1954 Podróż w nieznane N So Many Steps to Death 100 Double Sin and Other Stories 1961 SS 19 Dumb Witness {Poirot} / 1937 Niemy świadek N

14 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 14 Poirot Loses a Client 20 Elephant Can Remember 1972 Słonie mają dobrą pamięć N 21 Endless Night 1967 Noc i ciemność N 22 Evil under the Sun 1941 Hotel na wybrzeżu / N Zło czai się wszędzie / Zło, które żyje pod słońcem Fiddlers Three 1972 P 23 Five Little Pigs / 1942 Pięć małych świnek N Murder in Retrospect 125 Giant`s Bread [M.W.] 1930 Chleb olbrzyma R 24 Hallowe`en Party 1969 Wigilia Wszystkich Świętych N 25 Hercule Poirot`s Christmas / 1938 Boże Narodzenie Herkulesa Poirot / N Murder for Christmas / A holiday for Murder [1939] Morderstwo w Boże Narodzenie 26 Hickory, Dickory, Dock / 1955 Entliczek pentliczek N Hickory, Dickory, Death 27 Lord Edgware Dies / 1933 Śmierć lorda Edgware`a N Thirteen At Dinners Love from a Stranger 1936 P 103 Miss Marple`s Final Cases and Two 1979 Śmiertelna klątwa i dwa inne opowiadania SS Other Stories 28 Mrs McGinty`s Dead 1952 Pani McGinty nie żyje N Murder at the Vicarage 1949 Morderstwo na plebanii P 29 Murder in Mesopotamia 1936 Morderstwo w Mezopotamii N 104 Murder in the Mews / Dead Man`s 1937 Morderstwo w zaułku SS Mirror 30 Murder is Easy 1993 Morderstwo to nic trudnego P 30 Murder is Easy / Easy to Kill 1939 Morderstwo to nic trudnego N 31 Murder on Board Murder on the Links 1923 Morderstwo na polu golfowym / Mordestwo w zaułku? Murder on The Nile 1946 Śmierć na Nilu P 33 Murder on the Orient Express / 1933 Morderstwo w Orient Ekspresie N Murder on the Calais Coach 34 N or M 1941 Piąta kolumna działa / N czy M N 35 Nemesis 1971 Nemezis / Przeznaczenie N 36 One, Two, buckle My Shoe / The Patriotic Murder / An Overdose of Death [1941] 1940 Pierwsze, drugie zapnij mi obuwie N 37 Ordeal by Innocence 1958 Próba niewinności N 104 Parker Pyne Investigates / Mr Parker Pyne na tropie SS Parker Pyne, Detective 38 Partners in Crime 1929 Śledztwo na cztery ręce N 39 Passenger to Frankfurt 1970 Pasager do Frankfurtu N 40 Peril At End House 1932 Samotny dom N Peril at End House 1940 Samotny dom P Poems Poirot Early Cases 1974 Wczesne sprawy Poirota SS 107 Poirot Investigated 1924 Poirot prowadzi śledztwo SS N

15 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE Postern of Fate 1973 Tajemnica Wawrzynów N 109 Problem at Pollensa Bay 1991 Kłopoty w Pollensa Bay SS 110 Regatta Mystery and Other Stories 1939 SS Rule of Three 1962 P 42 Sad Cypress 1940 Zerwane zaręczyny N 43 Sleping Murder 1976 Uśpione morderstwo N 44 Sparkling Cyanide / 1945 Rosemary znaczy pamięć N Remembered Death 45 Spider`s Web [sztuka teatralna 1954 Pajęczyna P przerobiona na powieść przez Ch. Osborne`a Star over Bethlehem 1965 Gwiazdy nad Betlejem - 46 Taken at the Float / 1948 Pora przypływu N There Is a Tide 47 Ten Little Niggers / 1939 Dziesięciu Murzynków N And Then Were None / Ten Little Indians [1940] 48 The A.B.C. Murders / 1936 A B C N The Alphabet Murders / 49 The Big Four 1927 Wielka Czwórka N 50 The body in the Library 1942 Noc w bibliotece N 124 The burden [M.W.] 1956 Brzemię R 51 The Clocks 1963 Przyjdż i zgiń N 52 The Floating Admiral 1931 (Współautorstwo z członkami Detection - Club) 111 The Golden Ball and Other Stories 1971 SS 101 The Harlequin Tea Set and Other 1997 Serwis do herbaty Arlekin i inne opowiadania SS Stories The Hollow 1951 Niedziela na wsi P 53 The Hollow / 1946 Niedziela na wsi [1954] N Murder after Hours 102 The Hound of Death 1933 Świadek oskarżenia??? SS 54 The Labour of Hercules 1947 Dwanaście prac Herkulesa SS 112 The Listerdale Mystery 1934 Tajemnica lorda Listerdale`a SS 55 The Man in the Brown Suit 1924 Mężczyzna w brązowym garniturze N 56 The Mirror Crack`d from Side to 1962 Zwierciadło pęka w odłamków stos [1963] N Side /The Mirror Crack`d The Mousetrap 1952 P 57 The Moving Finger 1942 Zatrute pióro N 57 The Moving Finger 1942 Zatrute pióro N 58 The Murder at the Vicarage 1930 Morderstwo na plebanii N 59 The Murder in the Three Acts / 1934 Tragedia w trzech aktach N Three Acts Tragedy 60 The Murder of Roger Ackroyd 1926 Zabójstwo Rogera Ackroyda N 61 The Mysterious Affair At Styles 1920 Tajemnicza historia w Stylet N 62 The Mysterious Mr. Quin 1930 Tajemniczy pan Quin SS 63 The Mystery of the Blue Train 1928 Zagadka błękitnego ekspresu N 64 The Pale Horse 1961 Tajemnica Bladego Konia / Blady Koń N The Patient 1962 P

16 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 16 The Rats 1962 P 121 The Rose and the Yew Tree [M.W.] 1947 Róża i cis R The Scoop and Behind the Screen The Secret Adversary 1922 Tajemniczy przeciwnik N 66 The Secret of Chimneys 1925 Tajemnica rezydencji Chimneys N 67 The Seven Dials Mystery 1929 Tajemnica siedmiu zegarów N 68 The Sittafort Mystery / 1931 Tajemnica Sittafort / N The Murder at Hazelmoor Tajemnica wirującego stolika 113 The Thirteen Problems / The 1932 Trzynaście zagadek SS Tuesday Club Murders 115 The Under Dog and Other Stories 1951 SS The Unexpected Guest 1958 Niespodziewany gość P 69 They Came to Baghdad 1951 Spotkanie w Bagdadzie N 70 They Do It With Mirrors / 1952 Strzały w Stonygates N Murder with Mirrors 71 Third Girl 1966 Trzecia lokatorka N 72 Three Blind Mice 1925 Pułapka na myszy P 114 Three Blind Mice and Other Stories 1950 Pułapka na myszy SS / The Mousetrap and Other Stories 73 Towards Zero 1944 Godzina zero N Towards Zero 1956 Godzina zero P 74 Unexpected Guest 1923 Niespodziewany gość N 74 Unexpected Guest [sztuka teatr Niespodziewany gość P Przerobiona na powieść przez Ch. Osborne`a 126 Unfinished portrait 1934 Niedokończony portret R Verdict 1958 P 116 While the Lights Last and Other 1997 Dopóki starczy światła I inne opowiadania SS Stories 75 Why Didn`t They Ask Evans? / 1934 Dlaczego nie Evans? N The Boomerang Clue Witness for the Prosecution 1953 Świadek oskarżenia P 117 Witness for the Prosecution and Other Stories 1948 Świadek oskarżenia i inne opowieści SS

17 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE 17 Agatha Christie: angielskie tytuły wydanych książek w bibliotekach świata wg alfabetu Kolumna: 1 - The Library of Congres USA 2 - Deutsche Bibliothek Frankfurt am Main 3 - The Library of University of Cambridge 4 - Helveticat Szwajcaria 5 - Bayerische Staatsbibliothek 6 - Staatsbibliothek Berlin PK 7 - Amazon de 8 - Blackwell`s UK 9 - Barnes & Noble.com 10 - The Library of Oxfort University 11 - Used Book Central Search 12 - Abebooks.com 13 - Biblioteka Wojewódzka w Krakowie 14 - Amazon.com 15 - A View On Cities Media Store. Christie Agatha Books. KOD Tytuł oryginału Podstawowe tytuły z kodem from Paddington 2 A carribbean Mystery (The ) 25 A holiday for Murder 3 A Murder is Announced 4 A Pocket Full of Rye 123 Absent in the spring [M.W.] 5 After the Funeral 120 Agatha Christie`s Poirot Book 3 [1991] 127 An Autobiography 36 An Overdose of Death 47 And Then Were None 6 Appointment with Death 7 At Bertram`s Hotel 8 Black Coffe 124 Burden [M.W.] 9 By the Pricking of my Thumbs 10 Cards on the Table 11 Cat Among the Pigeons 129 Come, tell me how sou live 12 Crooked House 13 Curtain: Poirot`s Last Case 122 Daughter`s a Daughter 14 Dean Man`s Folly 15 Death Comes at the End

18 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE Death in the Air 16 Death in the Clouds 17 Death on the Nile 18 Destination Unknown 100 Double Sin and other Stories [ss] 19 Dumb Witness {Poirot} 30 Easy to Kill 20 Elephant Can Remember 21 Endless Night 22 Evil under the Sun 23 Five Little Pigs 5 Funerals Are Fatal 125 Giant`s bread [M.W.] 24 Hallowe`en Party 101 Harlequin Tea Set and Other Stories [ss] 25 Hercule Poirot`s Christmas 26 Hickory, Dickory, Dock 26 Hikory, Dickory, Death 102 Hound of Death and Other Stories [ss] 27 Lord Edgware Dies 103 Miss Marple`s Final Cases and Two Other Stories [ss] 28 Mrs McGinty`s Dead 53 Murder after Hours 5 Murder at the Gallop 25 Murder for Christmas 29 Murder in Mesopotamia 23 Murder in Retrospect 104 Murder in the Mews [ss] 30 Murder is Easy 31 Murder on Board 33 Murder on the Calais Coach 32 Murder on the Links 33 Murder on the Orient Express 1 Murder She Said 70 Murder with Mirrors 34 N or M 35 Nemesis 36 One, Two, buckle My Shoe 37 Ordeal by Innocence 105 Parker Pyne investigates [ss] 38 Partners in Crime 106 Partners in Crime [ss] 39 Passenger to Frankfurt 40 Peril at End Mouse 107 Poirot investigates [ss]

19 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE Poirot Loses a Client 108 Poirot`s Early Case [ss] 41 Postern of Fate 109 Problem at Pollensa Bay [ss] 110 Regatta Mystery and Other Stories [ss] 44 Remembered Death 121 Rose and the yew tree [M.W.] 42 Sad Cypress 43 Sleping Murder 18 So Many Steps to Death 44 Sparkling Cyanide 45 Spider`s Web 119 Star over Betleem 46 Taken at the Flood 47 Ten Little Indians 47 Ten Little Niggers 48 The A.B.C. Murders 118 The Adventure of the Christmas Pudding [ss] 48 The Alphabet Murders 49 The Big Four 50 The body in the Library 75 The Boomerang Clue 51 The Clocks 52 The Floating Admiral 111 The Golden Ball and Other Stories [ss] 53 The Hollow 54 The Labours of Hercules 112 The Listerday Mystery and Other Stories [ss] 55 The Man in the Brown Suit 56 The Mirror Crack`d 56 The Mirror Crack`d from Side to Side 128 The Mousetrap & selected plays 57 The Moving Finger 68 The Murder at Hazelmoor 58 The Murder at the Vicarage 59 The Murder in the Three Acts 60 The Murder of Roger Ackroyd 61 The Mysterious Affair At Styles 62 The Mysterious Mr, Quin 63 The Mystery of the Blue Train 64 The Pale Horse 36 The Patriotic Murders

20 Jerzy GRONAU - Wędrówki po BIBLIOGRAFII Agathy CHRISTIE The Secret Adversary 66 The Secret of Chimneys 67 The Seven Dials Mystery 68 The Sittafort Mystery 46 There Is a Tide 69 They Came to Bagdad 70 They Do It With Mirrors 71 Third Girl 27 Thirteen At Dinners 113 Thirteen Problemss [ss] 59 Three Acts Tragedy 72 Three Blind Mice 114 Three Blind Mice and Other Stories [ss] 73 Towards Zero 115 Under Dog and Other Stories [ss] 74 Unexpected Guest 126 Unfinished portrait [M.W.] 1 What Mrs. McGillicuddy Saw 116 While the Light Lasts and Other Stories [ss] 75 Why Didn`t They Ask Evans? 117 Witness for the Prosecution [ss] Drugorzędne tytuły bez kodu [Works] 13 clues for Miss Marple; A collection of mystery stories A Miss Marple duo A Mysterious Affair A talent to deceive Adventure of the Egyptian Tomb Affaire Prothero Afternoon at the seaside Agarha Christie Gift Pack Agatha Christie Book Agatha Christie Boxed Set 2003 Agatha Christie by Agatha Christie Agatha Christie Crime Pack Agatha Christie Detectives Agatha Christie Four Stories Agatha Christie Gift Coll. Agatha Christie hour

Jerzy Gronau WĘDRÓWKI PO BIBLIOGRAFII ANGIELSKIEGO AUTORA RUDYARDA KIPLINGA. (Joseph Rudyard Kipling) 1865-1936

Jerzy Gronau WĘDRÓWKI PO BIBLIOGRAFII ANGIELSKIEGO AUTORA RUDYARDA KIPLINGA. (Joseph Rudyard Kipling) 1865-1936 Jerzy Gronau WĘDRÓWKI PO BIBLIOGRAFII ANGIELSKIEGO AUTORA RUDYARDA KIPLINGA (Joseph Rudyard Kipling) 1865-1936 Kraków 2007 Jerzy GRONAU Wędrówki po BIBLIOGRAFII Rudyarda KIPLINGA 2 Wstęp: Genezą tego opracowania

Bardziej szczegółowo

PO BIBLIOGRAFII IRLANDZKIEGO AUTORA

PO BIBLIOGRAFII IRLANDZKIEGO AUTORA Jerzy Gronau WĘDRÓWKI PO BIBLIOGRAFII IRLANDZKIEGO AUTORA (Piszącego po angielsku) WILLIAMA BUTLERA YEATS`A 1965 1939 Kraków 2008 Jerzy GRONAU Wędrówki po BIBLIOGRAFII Williama Butlera YEATS`a - 1 - Jerzy

Bardziej szczegółowo

WĘDRÓWKI PO BIBLIOGRAFII

WĘDRÓWKI PO BIBLIOGRAFII Jerzy Gronau WĘDRÓWKI PO BIBLIOGRAFII ANGIELSKIEGO AUTORA POWIEŚCI SENSACYJNO-KRYMINALNYCH EDGARA WALLACE (Richard Horatio) Edgar Wallace (1875-1932) Kraków 2004 1 Jerzy GRONAU Wędrówki po BIBLIOGRAFII

Bardziej szczegółowo

Agatha Christie ur. 15 września 1890, Torquay, Devon, Anglia zm. 12 stycznia 1976, Wallingford, Oxfordshire, Anglia

Agatha Christie ur. 15 września 1890, Torquay, Devon, Anglia zm. 12 stycznia 1976, Wallingford, Oxfordshire, Anglia Agatha Christie ur. 15 września 1890, Torquay, Devon, Anglia zm. 12 stycznia 1976, Wallingford, Oxfordshire, Anglia Zawsze, kiedy spotykam kogoś, kto wynosi się nad innych wiem, że mam do czynienia z człowiekiem

Bardziej szczegółowo

Jerzy Gronau WĘDRÓWKI PO BIBLIOGRAFII ANGIELSKIEGO AUTORA (POCHODZENIA IRLANDZKIEGO) GEORGE BERNARDA SHAW 26 VII 1856 2 XI 1950

Jerzy Gronau WĘDRÓWKI PO BIBLIOGRAFII ANGIELSKIEGO AUTORA (POCHODZENIA IRLANDZKIEGO) GEORGE BERNARDA SHAW 26 VII 1856 2 XI 1950 Jerzy Gronau WĘDRÓWKI PO BIBLIOGRAFII ANGIELSKIEGO AUTORA (POCHODZENIA IRLANDZKIEGO) GEORGE BERNARDA SHAW 26 VII 1856 2 I 1950 KRAKÓW, 2009 Jerzy GRONAU Wędrówki po BIBLIOGRAFII - George Bernarda SHAW`

Bardziej szczegółowo

A przedimek nieokreślony przed południem, do południa, rano. ogłaszać. be able to do something być w stanie coś zrobić, móc

A przedimek nieokreślony przed południem, do południa, rano. ogłaszać. be able to do something być w stanie coś zrobić, móc A a a.m. ability able about above abroad absence absent accept access accident according account accuse ache achieve across act action active activity actor actress actual actually ad add addition additional

Bardziej szczegółowo

Nowości 2014 LUTY. Literatura piękna. 1. A case of need / Michael Crichton writing as Jeffery Hudson [pseud.].- London : Arrow Books, 1993.

Nowości 2014 LUTY. Literatura piękna. 1. A case of need / Michael Crichton writing as Jeffery Hudson [pseud.].- London : Arrow Books, 1993. Nowości 2014 LUTY Literatura piękna 1. A case of need / Michael Crichton writing as Jeffery Hudson [pseud.].- London : Arrow Books, 1993. Hasła przedmiotowe: Powieść amerykańska - 20 w, Powieść sensacyjna

Bardziej szczegółowo

1200 najczęściej używanych angielskich słów.

1200 najczęściej używanych angielskich słów. 1200 najczęściej używanych angielskich słów. Jeśli chcesz minimalnym wysiłkiem opanować podstawy angielskiego i rozumieć go w co najmniej 80% wystarczy, że poznasz najczęściej używane w tym języku wyrazy.

Bardziej szczegółowo

Pan Mercedes Do zobaczenia w niebie

Pan Mercedes Do zobaczenia w niebie 1 O NAS ALBATROS to nazwa rodzinnej grupy wydawniczej, w której skład wchodzą dwa imprinty: Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c. oraz Wydawnictwo Aleksandra i Andrzej Kuryłowicz s.c. W tym roku

Bardziej szczegółowo

Katalog sztuk 2012-2014

Katalog sztuk 2012-2014 Katalog sztuk 2012-2014 Katalog Sztuk 2012-2014, wraz z Katalogiem 2010-2012 to przydatne narzędzia do szybkiego wyszukiwania tekstów według obsady, gatunku i obszaru językowego. Rozdział Autorzy języka

Bardziej szczegółowo

The program starts at 8 a.m. His parents worry about him. A lot has happened in my absence. Do you have access to the Internet?

The program starts at 8 a.m. His parents worry about him. A lot has happened in my absence. Do you have access to the Internet? S-1 S-2 S-3 a It costs 2 dollars a kilo. a.m. The program starts at 8 a.m. ability He s got the ability to explain things clearly. S-4 S-5 S-6 able I m sure I ll be able to come. about His parents worry

Bardziej szczegółowo

10 Things I hate About You (Zakochana złośnica), Gil Junger 10th Kingdom (Dziesiąte królestwo ) 2 Friends (Dwie przyjaciółki), Jane Campion 20.

10 Things I hate About You (Zakochana złośnica), Gil Junger 10th Kingdom (Dziesiąte królestwo ) 2 Friends (Dwie przyjaciółki), Jane Campion 20. 10 Things I hate About You (Zakochana złośnica), Gil Junger 10th Kingdom (Dziesiąte królestwo ) 2 Friends (Dwie przyjaciółki), Jane Campion 20.000 Leagues Under the Sea (20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi),

Bardziej szczegółowo

Chiński Nowy Rok - Rokiem Węża. Str.10

Chiński Nowy Rok - Rokiem Węża. Str.10 Nr 23 Marzec 2013 Symbole Wielkanocy. Str.4 Dzień Kobiet - Sławne Polki. Str.18 Chiński Nowy Rok - Rokiem Węża. Str.10 Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim naszym Czytelnikom chcemy życzyć wiele radości

Bardziej szczegółowo

Warsaw Jewish Film Festival since 2003. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej od roku 2003

Warsaw Jewish Film Festival since 2003. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej od roku 2003 Warsaw Jewish Film Festival since 2003 Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej od roku 2003 Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej od roku 2003 Warsaw Jewish Film Festival since 2003

Bardziej szczegółowo

Nowe drogi do innowacji Relevance + Innovation = Impact

Nowe drogi do innowacji Relevance + Innovation = Impact 2013 1/2013 ISSN 0824-6075 Nowe drogi do innowacji Relevance + Innovation = Impact Politechnika Warszawska 26 czerwca 2013 CANADA - EU FREE TRADE AGREEMENT Aula FSNT- NOT przy ul. Czackiego 3/5 w Warszawie

Bardziej szczegółowo

Hic mortui vivunt, hic muti loquuntur. / Tu martwi żyją, a niemi przemawiają.

Hic mortui vivunt, hic muti loquuntur. / Tu martwi żyją, a niemi przemawiają. Wiadomości z Biblioteki WIADOMOŚCI Z BIBLIOTEKI Czerwiec/Lipiec POLISH LIBRARY NEW S PUBLISHED BY THE FRIENDS OF THE POLISH LIBRARY IN W ASHINGTON 1503 21ST STREET N.W., WASHINGTON, DC 20036 TEL: (202)

Bardziej szczegółowo

DARY 41613 PRZEZNACZONA

DARY 41613 PRZEZNACZONA DARY 41613 PRZEZNACZONA 41614 SAMURAJ Zoey wreszcie czuje się bezpieczna u boku Starka - swojego wojownika i strażnika. Jednak spokój nie zagościł na długo w Domu Nocy. Chwilową stabilizację w świecie

Bardziej szczegółowo

#44. north east. free magazine czasopismo bezpłatne. festival 4-5

#44. north east. free magazine czasopismo bezpłatne. festival 4-5 free magazine czasopismo bezpłatne north east festival 4-5 fot. Robert Wolański #44 Po co mi język polski? 10 What do I need Polish for? 11 Język bez granic: Uwaga! Fałszywy przyjaciel! 16 Language without

Bardziej szczegółowo

Joseph F Gomoszynski/Józef Gomoszyński

Joseph F Gomoszynski/Józef Gomoszyński Joseph F Gomoszynski/Józef Gomoszyński Profile supplied by and copyright of Morag T. Fyfe Profil opracowany przez Morag T. Fyfe, chroniony prawami autorskimi Joseph F Gomoszynski c1813-1845 Józef F. Gomoszyński

Bardziej szczegółowo

6. Grand OFF Najlepsze Niezależne Filmy Świata the 6 th Grand OFF World Independent Film Awards

6. Grand OFF Najlepsze Niezależne Filmy Świata the 6 th Grand OFF World Independent Film Awards 6. Grand OFF Najlepsze Niezależne Filmy Świata the 6 th Grand OFF World Independent Film Awards organizatorzy / organisers Telewizja Kino Polska / Kino Polska Television Fundacja Cinema Art / Cinema Art

Bardziej szczegółowo

Nowości 2015 MAJ. Literatura piękna. 1. A.B.C. / Agatha Christie ; tł. Wanda Dehnel.- Wrocław : Wydaw. Dolnośląskie, 1997

Nowości 2015 MAJ. Literatura piękna. 1. A.B.C. / Agatha Christie ; tł. Wanda Dehnel.- Wrocław : Wydaw. Dolnośląskie, 1997 Nowości 2015 MAJ Literatura piękna 1. A.B.C. / Agatha Christie ; tł. Wanda Dehnel.- Wrocław : Wydaw. Dolnośląskie, 1997 Hasła przedmiotowe: Powieść angielska - 20 w, Powieść kryminalna angielska Sygnatura:

Bardziej szczegółowo

egzemplarz bezpłatny Magazyn Szkoły Języków Obcych Mały Rynek Fiesta Numer specjalny na 20-lecie Małego Rynku

egzemplarz bezpłatny Magazyn Szkoły Języków Obcych Mały Rynek Fiesta Numer specjalny na 20-lecie Małego Rynku egzemplarz bezpłatny 5 11 Magazyn Szkoły Języków Obcych Mały Rynek Fiesta Numer specjalny na 20-lecie Małego Rynku Drodzy Czytelnicy, na naszej stronie www.malyrynek.pl znajdziecie elektroniczną wersję

Bardziej szczegółowo

Katalog sztuk. Agencja Dramatu i Teatru

Katalog sztuk. Agencja Dramatu i Teatru Katalog sztuk Agencja Dramatu i Teatru 02-390 Warszawa, ul. Grójecka 186/lok.124 (od ulicy Włodarzewskiej) Tel.: 22/ 822 11 99, fax: 22/ 783 49 65 Mail: agencja@adit.art.pl www.adit.art.pl 1 ADiT, założona

Bardziej szczegółowo

29. 90 39. 90. Podręczniki do 15% taniej! Wysyłka GRATIS! Bony rabatowe w prezencie! O jedną tajemnicę za daleko

29. 90 39. 90. Podręczniki do 15% taniej! Wysyłka GRATIS! Bony rabatowe w prezencie! O jedną tajemnicę za daleko Przesyłka gratis od 120 zł Weltbild.pl tel. 22 5175175 sieć księgarń 8/2012 facebook.com/weltbildpl ISSN 1641-2389 Nr 8 (140), sierpień 2012 O jedną tajemnicę za daleko Pierwsza miłość u progu wielkiej

Bardziej szczegółowo

#49 GRUDZIEŃ/DECEMBER 2010

#49 GRUDZIEŃ/DECEMBER 2010 c z a s o p i s m o b e z p ł a t n e / f r e e m a g a z i n e #49 GRUDZIEŃ/DECEMBER 2010 Kids Don t Whine It s Dzieci nie marudzą Christmas Time! TEMAT NUMERUCzas na święta! s. 6 Polskie akcenty p. 7

Bardziej szczegółowo

BGE teaching materials for Polish-speaking learners

BGE teaching materials for Polish-speaking learners 1 BGE teaching materials for Polish-speaking learners Anna Mogiłło 1 Basic Global English dla polskich uczniów 2 Niniejsze materiały mają na celu przedstawienie uczniom najważniejszych elementów języka

Bardziej szczegółowo

ANGIELSKO-POLSKI SŁOWNIK TEMATYCZNY ŻYCIE CODZIENNE

ANGIELSKO-POLSKI SŁOWNIK TEMATYCZNY ŻYCIE CODZIENNE DARIUSZ SIECZKOWSKI ANGIELSKO-POLSKI SŁOWNIK TEMATYCZNY ŻYCIE CODZIENNE - dla wszystkich poziomów zaawansowania - słownictwo z różnych źródeł - różnorodna tematyka - mnóstwo przykładów zdań - na bazie

Bardziej szczegółowo

zakupach! Polacy na angielskich Komu pożyczka, komu? s.36

zakupach! Polacy na angielskich Komu pożyczka, komu? s.36 s.30 Kara za bezprawne zwolnienie! Bezduszna właścicielka małego coffee shopu zapłaci wysokie odszkodowanie. Wszystko przez to, że zwolniła ciężarną Polkę. Komu pożyczka, komu? s.36 Dobry zwyczaj, nie

Bardziej szczegółowo

Od Redakcji. From the Editors

Od Redakcji. From the Editors WIADOMOŚCI Z BIBLIOTEKI POLISH LIBRARY NEW S PUBLISHED BY THE FRIENDS OF THE POLISH LIBRARY IN W ASHINGTON 1503 21ST STREET N.W., WASHINGTON, DC 20036 TEL: (202) 466-2665 www.polishlibrary. org, e-mail:

Bardziej szczegółowo

8. Grand OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata 8 th Grand OFF World Independent Short Film Awards

8. Grand OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata 8 th Grand OFF World Independent Short Film Awards 8. Grand OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata 8 th Grand OFF World Independent Short Film Awards pod honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz under the honorary patronage

Bardziej szczegółowo