* * * NUMER 2 * * * PAŹDZIERNIK 2009 CENA: 1 ZŁ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "* * * NUMER 2 * * * PAŹDZIERNIK 2009 CENA: 1 ZŁ"

Transkrypt

1 * * * NUMER 2 * * * PAŹDZIERNIK 2009 CENA: 1 ZŁ MIESIĘCZNIK SZKOLNY GIMNAZJUM W JANOWCU KO- ŚCIELNYM

2 MIEJSCE 1: AGNIESZKA CHYLIŃSKA NIE MOGĘ CIĘ ZAPOMNIEĆ to lista największych październikowych hitów muzycznych, które moŝecie usłyszeć w naszym szkolnym radio. 1. Nie mogę Cię zapomnieć Agnieszka Chylińska 2. Slow Motion Play & Win 3. She Wolf Shakira 4. Ayo Technology Milow 5. DejaVu Inna 6. Beautiful Eminem 7. Bulletproof La Roux 8. Please Don t Leave Me Pink 9. Radio Song Afromental 10. Bodies Robbie Williams 11. Funhouse Pink 12. Paparazzi Lady Gaga 13. Cry Cry Oceana 14. Celebration Madonna 15. Sweet Dreams Shakira Oj Aga co się z Tobą stało? Nie wiemy czego się naoglądałaś ale podejrzewamy ze koncert Madonny za bardzo uderzył Ci do głowy. Pierwszy singiel z płyty MODERN ROCKING ujrzał światło dzienne. Spodziewaliśmy się zmiany w brzmieniu, było pewne, Ŝe Agnieszka Chylińska zabrzmi zupełnie inaczej niŝ przed pięcioma laty, ale czy jesteście gotowi na totalną rewoltę? Posłuchajcie sami. Agnieszka Chylińska, Nie mogę cię zapomnieć, utwór wyprodukowany przez Plan B. Ostrzegamy, Ŝe wierni fani artystki mogą poczuć się słabo. Premiera płyty 23 października. Muzyka (muzyczka) utrzymana jest w charakterze dyskotekowych przebojów z 2008 roku, a sama wokalistka eksperymentuje z kobiecością. Zapewne miało być zmysłowo, ale czy w tej roli nie lepiej wypadłaby Doda?

3 SZKOLNE KOŁO PCK w naszej szkole!!! Nie kaŝdy pewnie wie, co to jest PCK, czyli Polski Czerwony KrzyŜ. Jest to najstarsza polska organizacja humanitarna będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego KrzyŜa i Czerwonego PółksięŜyca. Zajmuje się udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych imprez masowych, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa, rozpowszechnianiem znajomości międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych. Jednak oczywiste jest, Ŝe nasze szklone koło nie będzie zajmować się udzielaniem pomocy w czasie wojen itp. My będziemy zajmować się między innymi: Kształtowaniem wśród uczniów aktywnej postawy zachowania przejawiającej się we wraŝliwości na los drugiego człowieka. Kształtowaniem wśród uczniów aktywnej postawy zachowania przejawiającej się we wraŝliwości na los drugiego człowieka. Wyrabianiem gotowości do niesienia pomocy. Propagowaniem idei wolontariatu wśród młodzieŝy. Aktywnym uczestnictwo w akcjach PCK (zbiórce odzie- Ŝy, artykułów szkolnych itp., w kwestach ulicznych). Upowszechnianiem idei honorowego oddawania krwi. Popularyzacją zdrowego stylu Ŝycia. Popularyzacją wiedzy dotyczącej szkodliwości palenia papierosów, picia alkoholu, uŝywania narkotyków. Rozpowszechnianiem umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Poznaniem pracy PCK (historia PCK, zasady działalności). Od tego roku szkolne koło PCK zaczęło aktywnie działać w naszej szkole. Dlatego ostatnio przeprowadziliśmy nabór do naszego koła. Niestety, nie zgłosiło się duŝo chętnych :-(. Opiekunem koła Pan Stanisław Kazimierski. Pierwszą akcją przeprowadzaną w tym roku szkolnym był Światowy Dzień Serca. Cel to upowszechnianie podstaw wiedzy o schorzeniach serca i całego układu krwionośnego, oraz uświadamianie ludzi o coraz większych moŝliwościach leczenia i profilaktyki. Rozdawałyśmy syboliczne serca :-) Kolejną naszą akcją był Światowy Dzień Walki z Głodem, który odbył się Opracowała: Emilia Zielonka (II a)

4 E I N S T E I N E R Z Y Ekipa naszych młodych Einsteinów podbija kolejne miasta. We wrześniu tego roku odwiedzili Olsztyn, a w październiku zawitali na kilka dni do Torunia i okolic. Po Szkole Letniej w Gdańsku uczniowie biorący udział w projekcie Za rękę z Einsteinem nie mogli doczekać się kolejnej wycieczki. Nic dziwnego. Podbój Gdańska to była dopiero wyprawa. Oprócz ciekawych (mimo tego, Ŝe długich) wykładów mieliśmy okazję coś zwiedzić, poznać nowych ludzi... jednym słowem tego oczekiwaliśmy. Kiedy więc dowiedzieliśmy się o wycieczce do Olsztyna na UWM byliśmy bardzo uradowani... Nawet byliśmy grzeczni w autobusie :D No cóŝ... Spodziewaliśmy się, Ŝe Olsztyn to nie to samo co Gdańsk, ale niedociągnięcia organizacyjne spowodowały, Ŝe większość czasu wycieczki spędziliśmy na maszerowaniu po Kortowie w poszukiwaniu wyznaczonych w harmonogramie punktów programu... Olsztyn. Angelika jak zawsze rozbawiona Olsztyn. Mimo wszystko, nasi zawsze dobrze się bawią :-) Kolejny raz uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce z programu Za rękę z Einsteinem. Tym razem był to Toruń i okolice. Wycieczka rozpoczęła się 8 października, a zakończyła 9 br. Wyjazd był bardzo udany. Pierwszego dnia o godzinie 8:20 po poznaniu pani pilot, zajęliśmy miejsca w autobusie i Ŝądni przygód wyruszyliśmy podbijać Toruń. W trakcie podróŝy odbył się konkurs podczas którego moŝna było zdobyć,,einsteiny. Pierwszym punktem, który zwiedzaliśmy był Golub Dobrzyń, gdzie zobaczyliśmy rynek i zamek. Później udaliśmy się do Torunia. Zobaczyliśmy tam mnóstwo wspaniałych budowli w stylu gotyckim, min. Krzywą WieŜę oraz wysłuchaliśmy wiele fascynujących historii i ciekawostek o tych miejscach. Niestety pogoda spłatała nam figla, padało, ale oczywiście nie opuszczały nas dobre humory.

5 Z N Ó W W A K C J I!!! Nawet pogoda nie zepsuła nam dobrego humoru Bardzo ciekawym miejscem było,,śywe Muzeum Piernika. Poznaliśmy tam historie tego smakołyku oraz mieliśmy okazję sami sporządzić pierniki według trzystoletniej receptury. Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu wolnego (uspokajamy, nikt się nie zgubił ;)) mogliśmy poznać trochę Stare Miasto i kupić pamiątki. Następnie udaliśmy się do miejsca noclegu. Spaliśmy w niezwykłych murach, był to fort. O godzinie 18:00 głodni udaliśmy się na smaczną kolację. Później czekały nas wesołe i oczywiście edukacyjne zabawy w grupach, które przygotowała dla nas pani pilot. I ostatnią atrakcją tego dnia był nocny spacer po forcie. W blasku gwiazd dowiedzieliśmy się o nim wielu ciekawych rzeczy i obejrzeliśmy jego zakamarki. To ostatni punkt programu tego dnia, więc udaliśmy się do swoich pokoi. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od śniadania o godzinie 8:00 i z nowymi siłami autokarem wyruszaliśmy do Piwnic. Zobaczyliśmy tam Centrum Astronomii UMK. Mieliśmy okazję zobaczyć tam 2 teleskopy: Schmida Cossegrania oraz mniejszy Cossegrania. Opowiedział nam o nich i badaniach, które umoŝliwiają astronom pracujący w centrum. Później spacerkiem dotarliśmy do teleskopów radiowych, a takŝe budynku, w którym są odbierane takie sygnały. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawostek dotyczących sprzętu. DuŜe wraŝenie zrobił na nas największy w Polsce-15m- teleskop radiowy. Nasze przedstawicielki dla porównania zmierzyły się z tym ogromnym teleskopem. Później czekał na nas pyszny obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Byliśmy juŝ trochę zmęczeni, ale nadal w świetnych humorach. Wymieniliśmy swoją kasę <Einsteiny> na drobne upominki, otrzymaliśmy je teŝ na pamiątkę. Obejrzeliśmy film oraz trochę pośpiewaliśmy i około godziny 17:00 dotarliśmy do Janowca. Wszyscy zgodnie orzekli, Ŝe wycieczka była ciekawa i pouczająca, ale oczywiście teŝ wesoła i pełna dobrego humoru. Prosimy o więcej takich wyjazdów i czekamy na zdjęcia. ;) Golub Dobrzyń zamek Opracowała: Aleksandra Kaczmarczyk (II a)

6 AUDIOFEELS Nowa płyta! Stęskniliście się za chłopakami z tej wyjątkowej grupy, która zaistniała dzięki programowi "Mam talent", czy juŝ moŝe zdąŝyliście zapomnieć, kto to taki? Szybciutko przekopcie swoją pamięć, bo chłopaki wracają do nas z nową płytą. Na swoich "gębofonach";) wyprodukowali kawał dobrej muzy. MoŜna to było sprawdzić na Ŝywo 8 października w Sali Kongresowej w Warszawie. Warto było tam być, bo Audiofeels nie potrzebują Ŝadnych instrumentów, by dać koncert - sami nimi są! W ich repertuarze znalazły się do tej pory piosenki m.in. Michaela Jacksona czy Red Hot ChiliPeppers. Bliźniaczka Angeliny? Która z nich to Angelina Jolie? Kanapka a la Michael Jackson? Jacksonowe szaleństwo wybuchło na całego. KaŜdy chce złoŝyć hołd zmarłemu piosenkarzowi. Pomysły są bardzo róŝne: sprzedaŝ gadŝetów, wystawa pamiątek, nagrywanie piosenek. Na warszawskim Bemowie jego imieniem ma zostać nazwany amfiteatr. Ale smaczną na pewno nie jest informacja, Ŝe ceny miejsc na cmentarzu w sąsiedztwie grobu Michaela wzrosły dramatycznie. Biznes jest biznes! O czym jeszcze usłyszymy? MoŜe jakaś potrawa a'la Michael Jackson? NELLY FURTADO MI PLAN Obiecała i nagrała! Dlatego jeśli kochacie Nelly i byliście ciekawi, jak piękna wokalistka o portugalskich korzeniach spisuje się w latynoskim repertuarze, pędźcie do sklepów. A potem tańczcie i śpiewajcie z nią: "Baila, baila"!:) Podobno kaŝdy z nas go ma. Czasem ma on podobny charakter, czasem zupełnie odmienny. Sobowtór to osoba, która przypomina fizycznie drugiego człowieka. Tiffany Claus, czyli "druga Angelina Jolie". Sobowtórka jest bardzo podobna do Angeliny, lecz są to dwa przeciwieństwa. Angelina 2 Ŝyje w małym miasteczku w Ameryce i mieszka w niewielkim domu z męŝem i dziećmi. Świat poznał ją kiedy wystąpiła w reportaŝu "Clones". Opowiada ona, Ŝe kiedy jej dzieci widzą w telewizji Angeline Jolie wołają "Mama". To zabawne ;) Sami oceńcie czy Tiffany Claus jest podobna do Angeliny.

7 Godzina 8:10. Jasio wpada do szkoły i na schodach spotyka dyrektora minut spóźnienia, chłopcze mówi nauczyciel. - Spoko ja teŝ. - Witaj, wpadniesz na mój ślub? - Kiedy? - W sobotę o 16:00. - A za kogo wychodzisz za mąŝ? - Za ciebie. - A... to wpadnę. Rodzice pytają Jasia: - Wolałbyś mieć braciszka, czy siostrzyczkę? - Wolałbym mieć rower górski... * * * Przychodzi trup do psychologa i kładzie się na kozetce. Widząc to, specjalista oburza się: - Proszę mi się tu nie rozkładać! Tata Jasia idzie do szewca po odbiór butów: - Proszę, płaci pan 10 zł mówi rzemieślnik. - Ale na kwicie pan napisał, Ŝe to będzie kosztowało Owszem, tylko, Ŝe jeden but gdzieś mi się zawieruszył... - Kochanie, muszę ci coś powiedzieć. Niedługo będzie nas troje. bierze indeks i wpisuje Po egzaminie profesor - To wspaniale! Ale czy słowo bałwan. Widząc jesteś absolutnie pewna? to student interweniuje: - Tak, oto telegram od - Jedną chwilunię. W tym mamusi. PrzyjeŜdŜa jutro. okienku wpisuje się ocenę, a nie podpis. Gdzie są rzeki bez wody? - na mapie Kiedy jesteś w mieszkaniu bez głowy? - gdy wyglądasz przez okno - Skoro jest pan taki sławny, dlaczego na pana koncertach widownia świeci pustkami? - To jakaś bzdura! Na moje koncerty sprzedaje się duŝo razy więcej biletów niŝ jest miejsc. - No, ale płyty to za bardzo się nie sprzedają... - Jak to?! PrzecieŜ trzy razy dostałem platynę! Co z pana za fan, Ŝe pan o tym nie wie? - Jaki fan? Ja jestem ze karbówki... Upalny letni dzień. Przy stoliku w kawiarni siedzą dwie blondynki. Nagle jedna pokazuje głową kręcący się wiatrak i mówi: - Spójrz, w miłym towarzystwie czas pędzi jak szalony. Jasio wraca do domu i oświadcza tacie: - Dzisiaj zaoszczędziłem sporo twojej forsy tatusiu. - Świetnie! A jak to zrobiłeś? - No przecieŝ sam powiedziałeś, Ŝe jeśli dobrze napiszę klasówkę z matematyki to kupisz mi konsolę do gier... Sprzedawca do Jasia: - Chłopczyku, czy jesteś pewien, Ŝe mama kazała Ci kupić 3 kilogramy cukierków i 10 dekagramów ziemniaków? Tata Jasia zaprosił na kolację kolegę. W czasie posiłku okazało się, Ŝe ten jest fotografem. Pokazał nawet kilka swoich najlepszych prac. - Te zdjęcia są fantastyczne! mówi mama Jasia musi mieć pan strasznie drogi aparat. Gdy gość zbierał się do wyjścia, szarmancko pocałował w rękę mamę Jasia i powiedział: - Kolacja była wyśmienita. Musi pani mieć drogie garnki. Psychiatra wchodzi na salę w szpitalu i patrząc na kartę jednego z pacjentów pyta: - Imię i nazwisko? - Fryderyk Chopin. - Co takiego? Kto panu powiedział, Ŝe jest Chopinem? - Pan Bóg. Nagle do rozmowy włącza się pacjent leŝący pod oknem: - Nie prawda! Nic takiego nie mówiłem. Dlaczego bocian stoi na jednej nodze? - bo jak podniesie drugą to upadnie. Jakie miasto leŝy pod Ziemią? - zakopane Ile to półtora i półtora? - cały tor. Czemu owca jest smutna? - bo ma męŝa barana Po co ma Ŝołnierz płaszcz? - po kolana Po której stronie gęś ma więcej piór? - po zewnętrznej Kiedy boisko piłkarskie przypomina basen? - kiedy Wisła gra z Odrą Co jest dłuŝsze wąŝ czy Ŝmija? - Ŝmija, bo ma pięć liter Ile końców ma sznurek? - jeden, bo drugi to początek Czym się róŝni ksiądz od policjanta? - pierwszy mówi,,pan z Wami,, a drugi,,pan z nami

8 Ale to juŝ było tą piosenką, absolwenci naszego gimnazjum Ŝegnali się z ze swoimi nauczycielami i młodszymi kolegami. Minęło juŝ dziesięć lat kiedy to pierwsi gimnazjaliści przestąpili próg naszej szkoły. Było to dokładnie 1 września 1999 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło. Pierwsze kociaki uczyły się jeszcze w starym budynku. Dziś niektórzy z nich pracują, inni studiują a jeszcze inni załoŝyli nawet własne rodziny. Fredek pobawił się w detektywa i sprawdził, czym zajmują się absolwenci naszej szkoły. Kasia Knapińska uczęszczała do naszego gimnazjum tylko przez rok. Kiedy wraz ze swoimi rodzicami przeprowadziła się do Nidzicy, tam teŝ rozpoczęła drugi rok nauki w gimnazjum. Mimo to, jak twierdzi, gimnazjum w Janowcu było po prostu super! Moją wychowawczynią była Pani Alina Czajka. Bardzo miło ją wspominam. Obecnie Kasia jest na piątym roku farmacji w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Co prawda ten kierunek nie naleŝy do najprostszych, ale uczę się tego co naprawdę chciałabym robić w przyszłości. Lubię pomagać innym, a jako pani z apteki mogłabym to właśnie robić tłumaczy Fredkowi. Wierzymy, Ŝe swoją wytrwałością i chęcią niesienia pomocy, droga Kasiu, osiągniesz to, czego pragniesz, a my trzymamy kciuki. No bo w końcu... dobrze mieć znajomą panią aptekarz :D Aśkę mieliśmy okazję poznać w jednym z wcześniejszych numerów Fredka (październik 2008). Była wówczas w maturalnej klasie w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy. Wtedy wypowiadała nam się na temat matury: Najbardziej obawiam się egzaminu ustnego z angielskiego. Mam nadzieję, Ŝe nie taki diabeł straszny jak go malują i jakoś sobie poradzę. Jak się dowiedzieliśmy owy diabeł rzeczywiście nie był straszny. Bez problemów, Asia zdała maturę. Brawo! W październiku ubiegłego roku Asia marzyła o architekturze krajobrazu. Czy to marzenie się spełniło? Zmieniłam zdanie. Stwierdziłam, Ŝe architektura jednak nie jest kierunkiem dla mnie. Postanowiłam poszukać czegoś odpowiedniejszego. Poradziłam się kilku osób i dziś jestem studentką kierunku nauki o rodzinie na UWM mówi Asia. Droga koleŝanko powodzenia! Za rok opowiesz nam o wra- Ŝeniach z kociego roku. Biedne zoo przemalowuje osiołki na zebry Właściciele biednego zoo w Gazie zapragnęli przyciągnąć więcej zwiedzających i w tym celu pomalowali dwa osiołki w biało-czarne pasy - podała w sobotę agencja Associated Press. Ich jedyne dwie zebry zdechły z głodu na początku tego roku, zaniedbane podczas działań zbrojnych w Strefie Gazy. Zakup nowych zwierząt okazał się przedsięwzięciem zbyt drogim, toteŝ postanowiono poradzić sobie inaczej. Przedstawiciel zoo Ahmad Barguti zapewnia, Ŝe zawodowy malarz do przeobraŝenia osłów w zebry uŝył bardzo dobrych francuskich farb do malowania włosów. Ojciec trójki dzieci, z którymi przyszedł do zoo, powiedział, Ŝe podobała im się ta wersja zebry. Poza dwiema zaimprowizowanymi zebrami w zoo w Gazie jest teŝ leciwa tygrysica, dwie małpy, kilka gatunków ptaków, króliki i koty.

9 Karolina Wrzeszczy czyńska 3 listopada 1978 Szczytno Skorpion nauczyciel uczniów wycieczce do USA język angielski chamstwo jaka jestem listen and... trochę trochę wiedzy z j. angielskiuego

10 Born in Melbourne, Australia in 1968, Kylie Ann Minogue s career began as a child actor in TV show. She was in Australian soap opera called Neighbours where she met Jason Donovan. Together they sang a duet, Especially for You. It was Kylie s first hit, a number one in the UK in In the 1980s Kylie had a very different image. She was the friendly girl-next-door but this changed in the early 90s. Kylie is now a sexy confident young woman. 'Where the Wild Roses Grow', a duet with Nick Cave was a big success in 1995 and Kylie's next hit 'Spinning Around' came in Her latest album 'Fever' is a sensation in dance clubs around the world. Kylie says that acting is still very close to her heart. She has been in a few films but they were not very successful. The style and fashion press love Kylie and with fans around the world her success is sure to continue. Urodzona w Melbourne, w Australii w 1968 roku, Kylie Ann Minogue rozpoczęła swoją karierę jako aktorka w telewizyjnych programach rozrywkowych. Występowała w australijskiej operze mydlanej,,sąsiedzi'', gdzie poznała Jasona Donovana. Razem zaśpiewali w duecie,,especially for You''. Był to pierwszy przebój Kylie, numer jeden w Wielkiej Brytanii w 1998 roku. W latach osiemdziesiątych K y l i e m i a ł a c a ł k o w i c i e inny wizjerunek. Była miłą dziewczyną z sąsiedztwa, ale to zmieniło się na początku lat dziewięćdziesiątych. Kylie jest teraz seksowną, pewną siebie młodą kobietą.,,where the Wild Roses Grow'' - piosenka zaśpiewana w duecie z Nickiem Cave'em - była duŝym przebojem w 1995 roku, a w 2000 roku pojawił się następny hit Kylie,,Spinning Around''. Jej najnowszy album,,fever'' jest wydarzeniem w klubach tanecznych na całym świecie. Kylie twierdzi, Ŝe aktorstwo jest wciąŝ bardzo bliskie jej sercu. Wystąpiła w kilku filmach, ale nie odniosły one duŝego sukcesu. Prasa zajmująca się modą i stylem uwielbia Kylie, a jej fani z całego świata gwarantują, Ŝe Kylie dalej będzie odnosić sukcesy. TRUE or FALSE? 1. Kylie was born in Sydney, Australia. 2. Especially for you was a solo single. 3. Kylie was an actress before she became a pop-star. 4. Kylie is also famous for her clothes and style. ANSWERS 1. F 2. F 3. T 4. T

11 DROGOWSKAZ NA NIDZICĘ FREDEK: Na czym polega projekt,,drogowskaz na Nidzicę"? Projekt, który pomaga uczniom wybrać drogę Ŝycia i nabrać pewności siebie. Pan Zbigniew Czechowski udziela nam wszystkich informacji na temat projektu prowadzonego przez niego i pana Stanisława Kazimierskiego. PAN ZBYSZEK: Polega na pomocy młodzieŝy w budowaniu i doskonaleniu pozytywnych postaw społecznych i umiejętności niezbędnych do świadomego wyboru swojej drogi szkolnozawodowej. F: Czy uczniowie byli wybierani, jeśli tak, to według jakiego kryterium? Czy sami się zgłaszali? PZ: Uczniowie zostali wybrani przeze mnie i p. Stanisława Kazimierskiego. Byli to uczniowie m.in.. mający trudną sytuację rodzinną, wykazujący brak pewności siebie i małą aktywnością w Ŝyciu szkolnym. F: W projekcie tym biorą udział uczniowie klas trzecich. Dlaczego właśnie oni? PZ: JuŜ za kilka miesięcy przed nimi bardzo waŝna decyzja - jaką szkołę wybrać. F: Czym zajmują się uczestnicy podczas zajęć? Biwak integracyjny uczestników projektu PZ: Tematyka zajęć jest bardzo róŝna począwszy od integracji grupy poprzez efektywne komunikowanie się, asertywność, motywację, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych. Uczniowie zajmują się takŝe planowaniem swojej kariery szkolno-zawodowej. F: Co zyskują dzięki temu projektowi? PZ: To zaleŝy tylko od nich. Staramy się, aby dzięki temu projektowi stali się bardziej otwarci, zaczęli osiągać lepsze wyniki w nauce i Ŝyciu, aby stali się bardziej aktywni i osiągali sukcesy. F: Niedawno odbył się biwak uczestników z naszej szkoły z uczestnikami ze szkoły z Janowa. Czym zajmowali się jego uczestniczy? PZ: Podczas biwaku odbywały się zajęcia poświecone komunikacji międzyludzkiej przeplatane roŝnymi zabawami i zajęciami integracyjnymi. W projekcie biorą udział wszystkie gimnazja z powiatu nidzickiego. Wywiad przeprowadziła: Angelika Fydrych (IIb)

12 śyczenia Z GADU-GADU Dla Pani Sabiny od adoptowanych dzieci Dla Angielki F. od Kasieńki Dla kumpli z IIa od Angeliki i Kasi. Od Mateusza dla Oli. Dla Kasi S. i Ani Sz. od Karolinki Dla Kasi, Ani i Karoliny od Mychy. Dla chłopców z IIa od Mychy. Dla Karoliny, Ani i Agady od Kasi. Dla Oli, Kuby Rosińskiego i Mateusza Nachtygal od Kasi. Dla Myszki, Kasi i Karoliny oraz dla chłopców z IIa od Ani. Dla Pauliny od Emilii. Dla Pani Edyty Wesołowskiej od klasy II b. Od Martyny Kremskiej dla Paulini G. Dla Pauliny Wilamowskiej od Łały. Dla Oli, Pauliny, Kasi Ś., Kasi K. i Angieliki od Emilii Z. Dla Kamila Rosińskiego od Pilota. Dla dziewczyn z klasy IIIb od Mateusza Pokrzywnickiego. Dla klasy IIa od Pilota. Dla Kingi Jóźwiak i Oli Szczepkowskiej od Pilota. Dla Seby i Czesława od Łały. Dla Pauliny Wilamowskiej od Melera. Dla Ani Grochala od wielbiciela. Dla Angieliki Skierskiej od cichego wielbiciela. Dla fantastycznej klasy IIa. Dla wszystkich nauczycielek od Rafała Dzięgielewskiego. Pozdro dla kumpeli Kini Dla kociaków od straszaków :P Z okazji Dnia Nauczyciela duŝo zdrowia, szczęścia, pomyślności, miłości oraz wiele radości i pociechy z uczniów... Wszystkim nauczycielom Ŝyczy Damian Gałęziewski PoSSdroFFienia dla wszystkich znajomych ze szkoły od Globusa ^. ^ Pozdro. dla Zuzy R. Pozdro. dla Oli G. Serdeczne pozdrowienia dla Madzi D. z klasy III MrX Pozdro. dla Zuzy Radzymińskiej Pozdro dla Zuzi R., Oli G., Kingi M., i I a Dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania z trud włoŝony w naszą edukację i wychowanie. FREDEK i S-ka śyczenia zebrały: Ola Kaczmarczyk (IIa), Paulina Grochala (IIa)

13 HALLOWEEN Najstraszniejsze święto To straszne święto obchodzono juŝ 2000 lat temu. Zapoczątkował je Celtycki lud, obchodząc 31 października święto zwane "Wigilia Wszystkich Świetych" Według dawnych wierzeń dusze zmarłych wracały w następnym roku na ziemię, Ŝeby wejść w ciała Ŝywych. Aby temu zapobiec, 31 października Celtowie konstruowali przeróŝne, straszne maski i przebrania, mające imitować demony i upiory. Przebrani tańczyli wokół rozpalonych ognisk, robiąc duŝo hałasu, Ŝeby je odpędzić, jak najdalej od ludzkich siedzib. Był to dobry czas na wróŝenie, gdyŝ uwaŝano, Ŝe otwierają się wrota przyszłości, a mnogość przebywających na ziemi dusz, pomaga wróŝbitom. Chcąc zapewnić sobie przychylność duchów, stawiano w przedsionkach i izbach kuchennych specjalnie przygotowane jadło. Jeszcze do dzisiaj w niektórych rejonach Polski jest kultywowany zwyczaj przyrządzania: chleba umarłych, petryczki, powałki lub chleba dla dusz. Dopiero w XIX wieku to nietypowe święto przywędrowało, wraz z irlandzkimi emigrantami, do Ameryki. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, ulegało róŝnym modyfikacjom i metamorfozom. Dziś jedno z ulubionych świąt mieszkańców nowego kontynentu - Halloween - zagnieździło się w amerykańskiej kulturze na stałe. W nocy z 31 października na 1 listopada, miłośnicy Halloween, podobnie jak staroŝytni Celtowie, przebierają się za duchy, potwory i czarownice i urządzają pochody przez ulice miast. Święto, to ma jednak inne oblicze. Dziś oznacza, przede wszystkim dobrą zabawę. Najsłynniejsza halloweenowa parada odbywa się co roku w Greenwich Village na nowojorskim Manhattanie i jest organizowana głównie przez miejscowych ludzi. Tej nocy przebrane dzieci chodzą grupami od domu do domu, pukają do drzwi i domagają się słodyczy - jeśli ich nie otrzymają, straszą gospodarzy. Obyczaj ten, zwany "trick or treat" (sztuczka albo poczęstunek), wywodzi się z czasów wczesnego średniowiecza. Ówcześni chrześcijanie podczas uroczystości Wszystkich Świętych, chodzili z wioski do wioski, Ŝebrząc o "ciasto dla duszy", czyli chleb z rodzynkami. Ofiarodawcom obiecywali modlitwy za dusze ich bliskich zmarłych. Charakterystycznym elementem pejzaŝu na Halloween są ustawiane tego dnia w ogrodach dynie z wyciętymi dziurami oznaczającymi nos i oczy, i często ze świecącymi lampionami w środku. Zwyczaj ustawiania dyń, zwanych "Jack-o-lantern", tłumaczy inna legenda irlandzka, o niejakim Jacku - pijaku i włóczędze. Bohater tej legendy namówił diabła, Ŝeby wszedł na drzewo, następnie wyciął w korze pnia krzyŝ, co odcięło szatanowi powrót na ziemię. Kiedy Jack umarł, nie mógł pójść do nieba wskutek swoich grzechów, ale nie chciano go takŝe przyjąć do piekła, gdyŝ przechytrzył diabła. Diabeł podarował mu za to znicz umieszczony w wydrąŝonej rzepie, aby mógł oświetlać sobie drogę w wiecznej wędrówce w ciemnościach. We współczesnej Ameryce rzepę zastąpiła większa od niej dynia. Od niedawna święto to obchodzone jest w Polsce, moŝe jeszcze nie tak hucznie jak w USA czy w Pekinie.

14 WaŜy ponad 440 kg. Do szpitala w helikopterze Szefowie Szpitala św. Ryszarda w Chichester (hrabstwo West Sussex w południowej Anglii)) rozwaŝają uŝycie helikoptera w celu przetransportowania jednego z najcięŝszych ludzi na świecie z jego domu w Ipswich do placówki medycznej - informuje "Daily Telegraph". WaŜący ponad 440 kilogramów Paul Mason cierpi z powodu uzaleŝnienia od jedzenia. Jak sam stwierdził zdarzały się dni, kiedy pochłaniał 20 tysięcy kilokalorii. Dla porównania typowy dorosły męŝczyzna zjada 2500 kilokalorii dziennie. Pacjent, który został sklasyfikowany jako "super otyły" będzie musiał przebyć 250 kilometrów. RozwaŜa się, by męŝczyznę przewieźć helikopterem czy wzmocnioną karetką pogotowia. Szpital stanowczo odrzucił jednak sugestie lokalnej prasy, jakoby do tego celu miał zostać uŝyty wojskowy śmigłowiec "Chinook" - czytamy w "Daily Telegraph". W szafie mamy odnalazła królewski płaszcz Pewna Brytyjka odkryła, Ŝe jej matka kupiła kiedyś za 10 funtów płaszcz naleŝący wcześniej do Królowej ElŜbiety II. 57-letnia Gaynor Andrews dopiero niedawno znalazła archiwalne zdjęcie monarchini ubranej w płaszcz, który jej matka kupiła w 1961 roku na wyprzedaŝy charytatywnej. Organizator wyprzedaŝy zapewniał kobietę, Ŝe charakterystyczny płaszcz z błękitnego jedwabiu był wcześniej noszony przez osobę z wyŝszych sfer, ale 82-letnia dziś Margaret Andrews nie sądziła, Ŝe za stosunkowo niską cenę udało jej się nabyć kreację noszoną kilka lat wcześniej przez samą Królową. info: Złodziej umarł przygnieciony przez kasę, którą ukradł Złodziej, który wraz z dwoma innymi ukradł w piątek na stacji benzynowej w stolicy Chile, Santiago, kasę automatyczną i uciekał z nią samochodem terenowym, zginął przygnieciony tym cięŝkim ładunkiem, gdy samochód zderzył się z autobusem. Obaj jego kompani, których równieŝ przygniotła kasa, zostali cięŝko ranni. O wydarzeniu poinformował media pułkownik policji Mauricio Toro. Wszystko działo się w piątek nad ranem czasu miejscowego. Piętnastu rabusiów zajechało trzema samochodami na jedną z czynnych o tej porze stołecznych stacji benzynowych, wybili witrynę i wynieśli kasę automatyczną. Przywiązali ją sznurami we wnętrzu samochodu terenowego i rozpoczęli ucieczkę ze zdobyczą, poniewaŝ pojawiła się policja, zaalarmowana przez pracowników stacji. Na skrzyŝowaniu pod światłami uciekająca z duŝą szybkością terenówka uderzyła w miejski autobus bez pasaŝerów i - według naocznych świadków - wyskoczyła trzy metry w górę, aby spaść z impetem na jezdnię. REDAKCJA: Aleksandra Kaczmarczyk (II a) Angelika Fydrych (II b) Emilia Zielonka (II a) Paulina Grochala (II a) Martyna Łączyńska (II b) Lidia Wińska (III b) Anna Dąbkowska (II b)- rysunki OPIEKUNOWIE: p. Agnieszka Szemplińska p. Przemysław Dudek Jeśli masz jakiś ciekawy pomysł, chcesz się wypowiedzieć na dany temat, lub złoŝyć komuś Ŝyczenia za pośrednictwem naszej gazetki zgłoś się do naszej redakcji lub napisz na numer gadu-gadu: Chętnych do po-mocy w przygotowaniu następnego numeru ga-zetki prosimy o zgłaszanie się do p. Agnieszki Szemlińskiej lub p. Przemysława Dudek.

Powojenna historia mojej miejscowości. W dniu 31 maja 2010 r. przeprowadziłam wywiad z Panem Władysławem.

Powojenna historia mojej miejscowości. W dniu 31 maja 2010 r. przeprowadziłam wywiad z Panem Władysławem. Powojenna historia mojej miejscowości -Chełmiec- W dniu 31 maja 2010 r. przeprowadziłam wywiad z Panem Władysławem. -Chciałabym na początku aby powiedział Pan kilka słów o sobie. -Witam Panią! Nazywam

Bardziej szczegółowo

GAZETKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 91 W WARSZAWIE Rok szkolny 2014/15 Luty www: zssnr91.waw.pl

GAZETKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 91 W WARSZAWIE Rok szkolny 2014/15 Luty www: zssnr91.waw.pl GAZETKA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 91 W WARSZAWIE Rok szkolny 2014/15 Luty www: zssnr91.waw.pl Wywiad z Panią Olą Pajączkowską, kierownikiem szkolnej akcji Zima w mieście 3 Dziennik Sylwii 4 Największe atrakcje

Bardziej szczegółowo

Piaski, r. Witajcie!

Piaski, r. Witajcie! Piszemy listy Witajcie! Na początek pozdrawiam Was serdecznie. Niestety nie znamy się osobiście ale jestem waszą siostrą. Bardzo się cieszę, że rodzice Was adoptowali. Mieszkam w Polsce i dzieli nas ocean.

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Kielce, Drogi Mikołaju!

Kielce, Drogi Mikołaju! I miejsce Drogi Mikołaju! Kielce, 02.12.2014 Mam na imię Karolina, jestem uczennicą klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Uczę się dobrze. Zbliża się 6 grudnia. Tak jak każde dziecko, marzę o tym,

Bardziej szczegółowo

Przed podróŝą na Litwę

Przed podróŝą na Litwę Przed podróŝą na Litwę Źródło: http://www.hotels-europe.com/lithuania/images/lithuania-map-large.jpg BirŜai to niewielkie miasto litewskie wyznaczone jako miejsce kolejnego, juŝ piątego spotkania przedstawicieli

Bardziej szczegółowo

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili papierosy a później wieczorem po szkole tez Ŝeśmy się

Bardziej szczegółowo

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r.

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r. Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej 29.01.2017r. - 04.02.2017r. Dzień I - 29.01.2017r. O północy przyjechałam do Berlina. Stamtąd FlixBusem pojechałam do Hannoveru. Tam już czekała na mnie

Bardziej szczegółowo

2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja

2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja 2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja Zakwaterowanie: Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy k/ Giżycka. Pokoje 2-5 osobowe z łazienkami Program pobytu: Dzień I Przyjazd i zakwaterowanie 14:00-15:00 Obiad 16:00-18:00

Bardziej szczegółowo

Sprawozdania z wycieczki po Szlaku Piastowskim

Sprawozdania z wycieczki po Szlaku Piastowskim Wycieczka z cyklu: Szlak Piastowski W dniach 29 i 30 maja klasy 3a i 3b pojechały ze swoimi wychowawcami p. I. Wiącek i p. G. Ćwikła na wycieczkę, której trasa i nazwa wiążą się z dynastią Piastów: od

Bardziej szczegółowo

145 cm i mniej 146 cm-154 cm 155 cm-164 cm 165 cm-174 cm 175 cm i więcej

145 cm i mniej 146 cm-154 cm 155 cm-164 cm 165 cm-174 cm 175 cm i więcej ILE MAMY 145 cm i mniej 146 cm-154 cm 155 cm-164 cm 165 cm-174 cm 175 cm i więcej 10 8 6 4 2 0 JAKIEGO KOLORU MAMY OCZY Niebieskie Zielone Piwne 12 10 8 6 4 2 0 Niebieskie Zielone Piwne Kiedy się urodziliśmy???

Bardziej szczegółowo

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej Chcielibyśmy podzielić się z wami naszymi przeżyciami, zmartwieniami, oraz pokazać jak wyglądała nasza fantastyczna przygoda w obcym ale

Bardziej szczegółowo

MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI. Możemy być dumni z naszych poczynań i zaangażowania w akcję niesienia pomocy dzieciom z Zambii.

MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI. Możemy być dumni z naszych poczynań i zaangażowania w akcję niesienia pomocy dzieciom z Zambii. MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI Możemy być dumni z naszych poczynań i zaangażowania w akcję niesienia pomocy dzieciom z Zambii. Współzawodniczymy w czynieniu dobra! 12 czerwca do naszej szkoły zawitała siostra

Bardziej szczegółowo

Młode Opalenie PROJEKTU. Kraków opanowany... Wilhelm Weldman

Młode Opalenie PROJEKTU. Kraków opanowany... Wilhelm Weldman Zespół Szkół w Opaleniu ulkslwarneckiego 10 83136, Opalenie Numer 10 02/15 WWWJUNIORMEDIAPL ORGANIZATOR PROJEKTU PARTNER Kraków opanowany Gimnazjum w Opaleniu w Krakowie Kto chce poznać duszę Polski niech

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia WSPOMNIENIA Z LAT 70 NA PODSTAWIE KRONIK SZKOLNYCH. W ramach Internetowego Projektu Zbieramy Wspomnienia pomiędzy końcem jednych, a początkiem drugich zajęć wybrałam

Bardziej szczegółowo

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2.

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. Dzieci z natury są spontaniczne i mało krytyczne. Trudno im również ocenić jak powinny zachować się w danej sytuacji, aby były bezpieczne. Nasze

Bardziej szczegółowo

WIZYTA W NIEMCZECH 4 maja 2013r 5 maja 2013r. 6 maja 2013r.

WIZYTA W NIEMCZECH 4 maja 2013r 5 maja 2013r. 6 maja 2013r. WIZYTA W NIEMCZECH W dniach 4-8 maja 2013 r. odbyła się kolejna wizyta w ramach realizacji projektu Comenius Partnerska Współpraca Szkół, tym razem była to miejscowość Bittenfeld w Niemczech. W wizycie

Bardziej szczegółowo

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid MIESIĘCZNIK SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. C.K. NORWIDA W DĄBRÓWCE WIEŚCI Cyprian Kamil Norwid Cyprian Kamil Norwid N U M E R V I SZKOLNE M A R Z E C 2 0 1 4 Z ŻYCIA SZKOŁY W TYM NUMERZE: Z życia szkoły 1 Zuch

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!!

INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!! Literka.pl INSCENIZACJA NA DZIEŃ MATKI I OJCA!! Data dodania: 2004-03-16 13:30:00 Dzień Mamy i Taty Montaż słowno-muzyczny dla klasy III Konferansjer: Witam serdecznie wszystkich rodziców przybyłych na

Bardziej szczegółowo

Podziękowania dla Rodziców

Podziękowania dla Rodziców Podziękowania dla Rodziców Tekst 1 Drodzy Rodzice! Dziękujemy Wam za to, że jesteście przy nas w słoneczne i deszczowe dni, że jesteście blisko. Dziękujemy za Wasze wartościowe rady przez te wszystkie

Bardziej szczegółowo

02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci.

02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci. 02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci. Wszystkie przedszkolaki z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa Mikołaja. paniami powitały

Bardziej szczegółowo

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 (Redaktor) Witam państwa w audycji Blisko i daleko. Dziś o podróżach i wycieczkach będziemy rozmawiać z gośćmi. Zaprosiłem panią Iwonę, panią Sylwię i pana Adama, żeby opowiedzieli

Bardziej szczegółowo

,,Serce bez granic. II Liceum Ogólnokształcące Lviv Secondary School 62 im. Piotra Firleja w Lubartowie. Lwów 5.06.2008r. 8.06.2008r.

,,Serce bez granic. II Liceum Ogólnokształcące Lviv Secondary School 62 im. Piotra Firleja w Lubartowie. Lwów 5.06.2008r. 8.06.2008r. ,,Serce bez granic II Liceum Ogólnokształcące Lviv Secondary School 62 im. Piotra Firleja w Lubartowie Lwów 5.06.2008r. 8.06.2008r. W programie wymiany brały udział następujące szkoły: II Liceum Ogólnokształcące

Bardziej szczegółowo

Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie. Augustów, 17-19 września 2014

Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie. Augustów, 17-19 września 2014 Gościmy gimnazjalistów ze Społecznego Gimnazjum STO nr 8 w Krakowie Augustów, 17-19 września 2014 . Jarosław Pytlak - dyrektor Zespołu Szkół STO na Bemowie w Warszawie - zaproponował realizację projektu

Bardziej szczegółowo

WITAJCIE PO FERIACH!!!

WITAJCIE PO FERIACH!!! SZKOŁA I JA WITAJCIE PO FERIACH!!! MŁODSZY SAMORZĄD SZKOLNY 1 MOJE ZIMOWE PRZYGODY Ferie zimowe spędziłam na wsi u swoich dziadków. Wesoło spędziłam czas. Pewnego razu wybraliśmy się na wycieczkę do lasu.

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

Mikołajki Zapraszamy do Krainy Świętego Mikołaja!! Czeka na Was tu wiele atrakcji i gwarantowana super zabawa!!! W programie wycieczki:

Mikołajki Zapraszamy do Krainy Świętego Mikołaja!! Czeka na Was tu wiele atrakcji i gwarantowana super zabawa!!! W programie wycieczki: Mikołajki 2013 Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen magii i radości. Ich zwiastunem są Mikołajki KRAINA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA Zapraszamy do Krainy Świętego Mikołaja!! Czeka na Was tu wiele atrakcji

Bardziej szczegółowo

Lekcja 1 Przedstawianie się

Lekcja 1 Przedstawianie się Lekcja 1 Przedstawianie się i poznawanie innych 2 Wysłuchaj dialogów, najpierw w wersji oryginalnej, później z tłumaczeniem. Powtarzaj poszczególne kwestie za lektorami. Dialog 1 Przedstawianie się w sytuacji

Bardziej szczegółowo

Ważne daty w czerwcu

Ważne daty w czerwcu Czerwiec 2016 PISEMKO ŚWIETLICY SZKOLNEJ SP 109 IM. BATALIONÓW CHŁOPSKICH W WARSZAWIE Witajcie to już ostatni numer naszej świetlicowej gazetki w tym roku szkolnym. Zapraszamy do lektury. Miłej zabawy!

Bardziej szczegółowo

Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, 18 24. 03. 2012. Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie

Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, 18 24. 03. 2012. Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie ARKUSZ EWALUACJI UCZNIA Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, 18 24. 03. 2012 Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie 1. Zawartość merytoryczną (naukową, poznawczą) programu

Bardziej szczegółowo

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV Wolontariat Wolontariat ważna sprawa, nawet super to zabawa. Nabierz w koszyk groszy parę, będziesz miał ich całą chmarę. Z serca swego daj znienacka, będzie wnet Szlachetna Paczka. Komuś w trudzie dopomoże,

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

Program wycieczki do Londynu. 23-27 kwietnia 2013 rok. Szkoła podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie

Program wycieczki do Londynu. 23-27 kwietnia 2013 rok. Szkoła podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę Św. Augustyn Program wycieczki do Londynu 23-27 kwietnia 2013 rok Szkoła podstawowa nr 28 z

Bardziej szczegółowo

Pomocny Patrol PIELGRZYMKOWY GAZETKA INFORMACYJNA SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI OPOLSKIEJ NR 11 2011 ROK NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS

Pomocny Patrol PIELGRZYMKOWY GAZETKA INFORMACYJNA SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI OPOLSKIEJ NR 11 2011 ROK NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS Pomocny Patrol PIELGRZYMKOWY GAZETKA INFORMACYJNA SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI OPOLSKIEJ NR 11 2011 ROK NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS W numerze m.in.: Ks. Jarosław napisał Nasze rozmowy Z cyklu

Bardziej szczegółowo

Einstein na półmetku. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Einstein na półmetku. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Einstein na półmetku Przy pisaniu kolejnego artykułu o projekcie postanowiliśmy wykorzystać opinie uczestników, czyli uczniów szkół Powiatu Lubańskiego. Oto co sądzą o Einsteinie: Na zajęciach byliśmy

Bardziej szczegółowo

Plan pracy Szkolnego Koła PCK na rok szkolny 2012 / 2013

Plan pracy Szkolnego Koła PCK na rok szkolny 2012 / 2013 Plan pracy Szkolnego Koła PCK na rok szkolny 2012 / 2013 Opiekunowie: mgr Urszula Kowalska mgr Joanna Baran 1 Założenia ogólne Promowanie działalności Polskiego Czerwonego Krzyża i honorowego krwiodawstwa.

Bardziej szczegółowo

WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ

WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ Witaj Św. Stanisławie, czy mogę z Tobą przeprowadzić wywiad? - Witam. Tak bardzo chętnie udzielę wywiadu. Gdzie i kiedy się urodziłeś? - Urodziłem się w Październiku 1550r.

Bardziej szczegółowo

Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc.

Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc. Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc. Dnia 16.12.10 odbyła się wycieczka do Domu Opieki Społecznej w

Bardziej szczegółowo

P O M A G A J M Y R A Z E M!!!

P O M A G A J M Y R A Z E M!!! P O M A G A J M Y R A Z E M!!! Ty też możesz zostać wolontariuszem Jak dobrze, że jest ktoś, do kogo możesz zwrócić się o pomoc. Jak dobrze, że ty jesteś, by komuś przyjść z pomocą, po prostu przy nim

Bardziej szczegółowo

REKLAMA. TRYB ROZKAZUJĄCY AUDIO A2 / B1. (wersja dla studentów)

REKLAMA. TRYB ROZKAZUJĄCY AUDIO A2 / B1. (wersja dla studentów) REKLAMA. TRYB ROZKAZUJĄCY AUDIO A2 / B1 (wersja dla studentów) Reklama jest obecna wszędzie w mediach, na ulicy, w miejscach, w których uczymy się, pracujemy i odpoczywamy. Czasem pomaga nam w codziennych

Bardziej szczegółowo

BIGOS Bardzo Interesująca Gazetka O Szkole

BIGOS Bardzo Interesująca Gazetka O Szkole BIGOS Bardzo Interesująca Gazetka O Szkole BIGOS 2016 r. Zwróćcie uwagę: Witaj Szkoło! Święto 1-ego września Wycieczka 8-ej klasy Spotkanie z przedstawiecielem policji Zagadki jesienne Wiersz jesienny

Bardziej szczegółowo

Działanie nr 7 - druga wymiana.

Działanie nr 7 - druga wymiana. Realizacja projektu "MAM PRAWO! Transfer nowoczesnych programów i metod terapii i edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do Centrum dla dzieci niepełnosprawnych ORIONI w Zestafoni" Działanie nr 7

Bardziej szczegółowo

oryginalny tekst i zdjęcia www.fao.org/food/photo_report

oryginalny tekst i zdjęcia www.fao.org/food/photo_report CHŁOPIEC MIESZKAJĄCY NA WZGÓRZACH MADAGASKARU OPISUJE SWOJE CODZIENNE OBOWIĄZKI, TROSKI I MARZENIA, ORAZ JAK TO SIĘ STAŁO, śe SZKOLNY OGRÓDEK TeleFood SPRAWIŁ, śe DZIECI CZĘŚCIEJ CHODZĄ DO SZKOŁY, LEPIEJ

Bardziej szczegółowo

CZYTANIE B1/B2 W małym europejskim domku (wersja dla studenta) Wywiad z Moniką Richardson ( Świat kobiety nr????, rozmawia Monika Gołąb)

CZYTANIE B1/B2 W małym europejskim domku (wersja dla studenta) Wywiad z Moniką Richardson ( Świat kobiety nr????, rozmawia Monika Gołąb) CZYTANIE B1/B2 W małym europejskim domku (wersja dla studenta) Wywiad z Moniką Richardson ( Świat kobiety nr????, rozmawia Monika Gołąb) Proszę przeczytać tekst, a następnie zrobić zadania: Dziennikarka.

Bardziej szczegółowo

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej

Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Scenariusz ślubowania uczniów klasy pierwszej Obsada: - prowadząca - Wielki Magik - pomocnicy magika (2 3 osoby) Pomoce: - 2-3 miotły - 2-3 zraszacze - 2-3 kredy - ołówek z biało-czerwoną kokardą - dyplomy

Bardziej szczegółowo

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU Dnia: 07.03.2014r. 8 marca, to wyjątkowy dzień szczególnie dla wszystkich pań, zarówno tych dużych jak i małych. W tym dniu jest obchodzony Dzień Kobiet. Przedszkolaki także

Bardziej szczegółowo

Klasa 2b sp. Klasa II B. Wychowawca: Lidia Grzeszczak. {jgtabber} [tab ==Z życia klasy==] Z życia klasy

Klasa 2b sp. Klasa II B. Wychowawca: Lidia Grzeszczak. {jgtabber} [tab ==Z życia klasy==] Z życia klasy Klasa 2b sp Autor: L Grzeszczak 26.08.2015. Zmieniony 25.09.2016. Klasa II B Wychowawca: Lidia Grzeszczak {jgtabber} [tab ==Z życia klasy==] Z życia klasy We wrześniu odbyły się wybory do samorządu klasowego.

Bardziej szczegółowo

SP 20 I GIM 14 WSPARŁY AKCJĘ DZIĘKUJEMY ZA WASZE WIELKIE SERCA!!!

SP 20 I GIM 14 WSPARŁY AKCJĘ DZIĘKUJEMY ZA WASZE WIELKIE SERCA!!! SP 20 I GIM 14 WSPARŁY AKCJĘ DZIĘKUJEMY ZA WASZE WIELKIE SERCA!!! Relacja ze spotkania z nr 1 rodziną przy wręczeniu paczki. Rodzina wyczekiwała wolontariuszy. Poza panią Anną i Mają był również dziadek,

Bardziej szczegółowo

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU WITAMY WAS W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2016/2017 Witamy. na stronie Naszej gazetki szkolnej, która również w tym roku szkolnym będzie w wersji elektronicznej. Chyba bardziej dla Was dostępnej. Każdy numer będziemy

Bardziej szczegółowo

dla najmłodszych. 8. polska wersja: naukapoprzezzabawe.wordpress.com

dla najmłodszych. 8. polska wersja: naukapoprzezzabawe.wordpress.com dla najmłodszych 8 polska wersja: naukapoprzezzabawewordpresscom Prawdomównosc Mówienie prawdy to bardzo dobry zwyczaj Jeśli zawsze mówimy prawdę, chronimy się przed wieloma kłopotami Oto opowieść o kimś,

Bardziej szczegółowo

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW ODDZIAŁ REJONOWY WARSZAWA TARGÓWEK 10 lat naszych kół 2002-2012. Koło nr 11

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW ODDZIAŁ REJONOWY WARSZAWA TARGÓWEK 10 lat naszych kół 2002-2012. Koło nr 11 POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW Koło nr 11 Koło nr 11 jest bardzo młode. Nasz początek działalności to luty 2011. Pomimo krótkiego stażu i niewielkiej ilości członków staramy się aktywnie

Bardziej szczegółowo

Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie. Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY

Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie. Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY .KROPECZKA. Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY 1. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 Nowy rok szkolny powitaliśmy 2

Bardziej szczegółowo

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw Dzieci 6-letnie Temat: RADOŚĆ I SMUTEK PRAWEM DZIECKA Cele ogólne: Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw Cele szczegółowe: DZIECKO: poznaje prawo do radości i smutku potrafi

Bardziej szczegółowo

Wycieczka do Gersheim

Wycieczka do Gersheim Wycieczka do Gersheim Na specjalne zaproszenie Pana Hansa Bollingera -dyrektora Gesamtschule Gersheim, prezesa Stowarzyszenia "Spotkania na Granicy" oraz Stowarzyszenia VEUBE - Spohns Haus, grupa siedmiu

Bardziej szczegółowo

opracowanie: Aneta Duda-Spandel, Joanna Błażusiak-Dudała

opracowanie: Aneta Duda-Spandel, Joanna Błażusiak-Dudała opracowanie: Aneta Duda-Spandel, Joanna Błażusiak-Dudała W szkole działa Samorząd Uczniowski, który tworzą wszyscy uczniowie szkoły poprzez swoich reprezentantów. Samorząd Uczniowski jest najwyższym organem

Bardziej szczegółowo

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ 1 Drogi Czytelniku! Życzymy Ci przyjemnej lektury Szkolnego Newsa. Zachęcamy do refleksji nad pytaniem

Bardziej szczegółowo

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Jesteś już uczniem i właśnie rozpoczynasz swoją przygodę ze szkołą. Poznajesz nowe koleżanki i nowych kolegów. Tworzysz razem z nimi grupę klasową i katechetyczną. Podczas

Bardziej szczegółowo

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Dzisiaj odwiedzę Muzeum- Zamek w Łańcucie! Zamek w Łańcucie był domem dwóch rodzin. Zamek wybudował czterysta lat temu książę Stanisław

Bardziej szczegółowo

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU WITAMY WAS W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Witam Nazywam się Jolanta Otlik i jestem opiekunem Naszej gazetki szkolnej, która również w tym roku szkolnym będzie w wersji elektronicznej. Chyba bardziej dla

Bardziej szczegółowo

Ulubione zabawki. "Pluszowy miś" Ola Szulejko. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut

Ulubione zabawki. Pluszowy miś Ola Szulejko. Mój misiaczek Karolina Parzybut. Mój misiaczek Karolina Parzybut Ulubione zabawki "Pluszowy miś" Ola Szulejko Miś, miś, piękny miś, z którym każdy śpi dziś. Już zgadliście? Bo ja tak! To wasz wspaniały pluszak. Wasza mama i wasz tata, też z nim kiedyś spali. A wiecie,

Bardziej szczegółowo

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W dniu 30-04-2010 roku przeprowadziłem wywiad z moim opą -tak nazywam swojego holenderskiego dziadka, na bardzo polski temat-solidarność. Ten dzień jest może najlepszy

Bardziej szczegółowo

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej.

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. 34-letnia Emilia Zielińska w dniu 11 kwietnia 2014 otrzymała nowe życie - nerkę

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 To jest moje ukochane narzędzie, którym posługuję się na co dzień w Fabryce Opowieści, kiedy pomagam swoim klientom - przede wszystkim przedsiębiorcom, właścicielom firm, ekspertom i trenerom - w taki

Bardziej szczegółowo

dla najmłodszych polska wersja: naukapoprzezzabawe.wordpress.com

dla najmłodszych polska wersja: naukapoprzezzabawe.wordpress.com dla najmłodszych.1. polska wersja: naukapoprzezzabawe.wordpress.com Rodzice i dzieci w islamie ` ` ` dla najmłodszych.2. polska wersja: naukapoprzezzabawe.wordpress.com ` dla najmłodszych.3.

Bardziej szczegółowo

Dorota Sosulska pedagog szkolny

Dorota Sosulska pedagog szkolny Czasem zapominamy o prostych potrzebach, które dzieci komunikują nam na co dzień. Zapraszam więc wszystkich dorosłych do zatrzymania się w biegu, pochylenia się nad swoimi pociechami i usłyszenia, co mają

Bardziej szczegółowo

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY 8 Kleofas ma okulary! MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY Mikołajek opowiada, że po przyjściu do szkoły on i wszyscy koledzy z klasy bardzo się zdziwili, gdy zobaczyli, że Kleofas,

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności zespołu przedmiotowego klas 0 w pierwszym semestrze roku szkolnego2015/2016 Sporządzone przez: Annę Biryło

Sprawozdanie z działalności zespołu przedmiotowego klas 0 w pierwszym semestrze roku szkolnego2015/2016 Sporządzone przez: Annę Biryło Sprawozdanie z działalności zespołu przedmiotowego klas 0 w pierwszym semestrze roku szkolnego2015/2016 Sporządzone przez: Annę Biryło 1. Spotkania zespołu 2. Konkursy 3. Inne działania Zespół nauczycieli

Bardziej szczegółowo

DEBATA UCZNIOWSKA GIMNAZJUM

DEBATA UCZNIOWSKA GIMNAZJUM DEBATA UCZNIOWSKA GIMNAZJUM I. Jaka jest nasza szkoła 1. Co w niej cenimy? - Przyjazna atmosfera - Miły personel - Relacje z nauczycielami - Dobre wyposażenie sali językowej i informatycznej - Dodatkowe

Bardziej szczegółowo

ZIMOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE. CHOCHOŁÓW 16 23 stycznia 2016

ZIMOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE. CHOCHOŁÓW 16 23 stycznia 2016 ZIMOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE CHOCHOŁÓW 16 23 stycznia 2016 PROGRAM WARSZTATÓW ARTYSTYCZNYCH Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury- Dom Harcerza 30-059 Kraków, ul. Reymonta 18 Miejsce: Ośrodek szkolno- wypoczynkowy

Bardziej szczegółowo

PLANP RACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM nr 1im. ŚW. WOJCIECHA W INOWROCŁAWIU ROK SZKOLNY 2012/2013.

PLANP RACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM nr 1im. ŚW. WOJCIECHA W INOWROCŁAWIU ROK SZKOLNY 2012/2013. PLNP Y SMOĄU UNOWSKGO GMNJUM nr 1im. ŚW. WOJH W NOWOŁWU OK SKOLNY 2012/2013. Prace Samorządu Uczniowskiego przez cały rok szkolny 2012/2013: organizowanie zebrań samorządu uczniowskiego współdziałanie

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z KURSU METODYCZNO- JĘZYKOWEGO W WIELKIEJ BRYTANII

SPRAWOZDANIE Z KURSU METODYCZNO- JĘZYKOWEGO W WIELKIEJ BRYTANII SPRAWOZDANIE Z KURSU METODYCZNO- JĘZYKOWEGO W WIELKIEJ BRYTANII W dniach 24 lipca- 6 sierpnia 2011r. uczestniczyłam w kursie metodycznojęzykowym pt. Teachers of English Course w ramach programu Comenius-

Bardziej szczegółowo

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 Tradycyjnie, 2 września młodzież Publicznego Gimnazjum im Papieża Jana Pawła II w Chorzelach rozpoczęła swoją wędrówkę przez kolejny rok szkolny 2013/2014.

Bardziej szczegółowo

Wieczór pod gwiazdami - astronomiczny spacer.

Wieczór pod gwiazdami - astronomiczny spacer. Kółko Astronomiczne przy Publicznej Szkole Podstawowej w Łanach wyruszyło na obserwację "spadających gwiazd". czyli meteorów z roju Leonidów. Wieczór pod gwiazdami - astronomiczny spacer. Walburga Węgrzyk

Bardziej szczegółowo

1. Co cię skłoniło do wzięcia udziału w wymianie młodzieży? 2. Czy jesteś zadowolona/y z udziału w wymianie młodzieży i pobytu w Altötting?

1. Co cię skłoniło do wzięcia udziału w wymianie młodzieży? 2. Czy jesteś zadowolona/y z udziału w wymianie młodzieży i pobytu w Altötting? Wyniki ankiety ewaluacyjnej dla uczniów, którzy wzięli udział w wymianie młodzieży w ramach programu COMENIUS i projektu Tolerancja nasz wspólny cel w dniach 27.04. 07.05.2014 r. (maj 2014) 1. Co cię skłoniło

Bardziej szczegółowo

Tak wygląda 5 październik w jesiennym blasku słońca. Zostały wymienione wszystkie okna i odnowiona elewacja.

Tak wygląda 5 październik w jesiennym blasku słońca. Zostały wymienione wszystkie okna i odnowiona elewacja. Dokładnie od 29 czerwca 2015 mogliśmy zacząć prace związane z modernizacją nowej siedziby szkoły, ale tak rzeczywiście rozpoczęły się one pod koniec trwania obozu w Widowie czyli w okolicach 5 10 lipca.

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY "Krokus" w GM16

PROJEKT EDUKACYJNY Krokus w GM16 Projekt gimnazjalny Krokus ocalić od zapomnienia jest elementem międzynarodowego przedsięwzięcia Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście i Muzeum śydowskiego Galicja w Krakowie, które przekazują

Bardziej szczegółowo

Raport o kursie. Strona 0. www.oczyszczanieumyslu.pl www.czystyumysl.com

Raport o kursie. Strona 0. www.oczyszczanieumyslu.pl www.czystyumysl.com Raport o kursie Strona 0 Raport o kursie Marcin Tereszkiewicz Raport o kursie Strona 1 Oczyszczanie Umysłu Oczyść swój umysł aby myśleć pozytywnie i przyciągać to czego chcesz Raport o kursie Strona 2

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji. programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder.

26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji. programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder. Wolontariat informuje. 26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder. Zakupiliśmy tam za zebrane pieniądze

Bardziej szczegółowo

można było mówić o spokoju. W tym numerze: Relacja z andrzejek w szkole, które odbyły się w formie dyskoteki,

można było mówić o spokoju. W tym numerze: Relacja z andrzejek w szkole, które odbyły się w formie dyskoteki, MIESIĘCZNIK SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. C.K. NORWIDA W DĄBRÓWCE WIEŚCI Cyprian Kamil Norwid Cyprian Kamil Norwid N U M E R I I I SZKOLNE L I S T O P A D 2 0 1 3 Z ŻYCIA SZKOŁY W TYM NUMERZE: Z życia szkoły

Bardziej szczegółowo

Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca i z naszej szkoły pojechały na niego dwie uczennice. 5.07.2011 r. (wtorek)

Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca i z naszej szkoły pojechały na niego dwie uczennice. 5.07.2011 r. (wtorek) Moscovia letni obóz językowy dla ludzi niemalże z całego świata. Wyjazd daje możliwość nauki j. rosyjskiego w praktyce, a także poznania ludzi z różnych stron świata. Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca

Bardziej szczegółowo

Nasz ośrodek

Nasz ośrodek Rodowo 2009 Nasz ośrodek Dzień 1 O godzinie 12:40 mieliśmy pociąg z Białegostoku do Kętrzyna z Kętrzyna pojechaliśmy busem do Rodowa - naszego docelowego miejsca pobytu. Dotarliśmy tam ok. 16:30. Gdy przyjechaliśmy

Bardziej szczegółowo

WYBÓR SIEDMIU DIAKONÓW

WYBÓR SIEDMIU DIAKONÓW WYBÓR SIEDMIU DIAKONÓW Teksty biblijne: Dz. Ap. 6, 1 7 Tekst pamięciowy: Gal. 6, 10 ( ) dobrze czyńmy wszystkim ( ) Nikt nie jest za mały, aby pomagać innym! Zastosowanie: * Pan Bóg pragnie, abyśmy otoczyli

Bardziej szczegółowo

APOSTOŁ PAWEŁ I SYLAS

APOSTOŁ PAWEŁ I SYLAS APOSTOŁ PAWEŁ I SYLAS Tekst biblijny: Dz. Ap. 16, 11 22 Tekst pamięciowy: 2 Kor. 5, 17 Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe. Boże

Bardziej szczegółowo

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach

Oto sylwetki kandydatów, którzy spełnili w/w warunki oraz to, co chcieli nam powiedzieć o sobie i swoich planach WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO I OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po wspaniałych wakacjach, wypoczęci powróciliśmy do szkoły aby rzucić się w wir pracy. Już we wrześniu czeka nas

Bardziej szczegółowo

4. Rozmawiasz z pracodawcą odnośnie Twojej pracy wakacyjnej. Omów: - wynagrodzenie - obowiązki - godziny pracy - umiejętności

4. Rozmawiasz z pracodawcą odnośnie Twojej pracy wakacyjnej. Omów: - wynagrodzenie - obowiązki - godziny pracy - umiejętności 1. Chcesz zapisać się na kurs języka w Londynie. W rozmowie z pracownikiem szkoły językowej omów następujące kwestie: - twój poziom znajomości języka - koszty - prowadzący - zajęcia dodatkowe 2. Jesteś

Bardziej szczegółowo

,,Bezpieczny świat dziecka

,,Bezpieczny świat dziecka W listopadzie 2014r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej brali udział w II edycji konkursu literacko plastycznego organizowanego przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego

Bardziej szczegółowo

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak...

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak... Wielka przygoda Rozdział 1 To dopiero początek Moja historia zaczęła się bardzo dawno temu, gdy wszystko było inne. Domy były inne zwierzęta i ludzie też. Ja osobiście byłem inny niż wszyscy. Ciągle bujałem

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU SZKOŁA DIALOGU W GIMNAZJUM W KLEOSINIE

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU SZKOŁA DIALOGU W GIMNAZJUM W KLEOSINIE SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU SZKOŁA DIALOGU W GIMNAZJUM W KLEOSINIE Zapraszamy do przeczytania relacji z projektu realizowanego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie przez uczniów klasy III

Bardziej szczegółowo

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne historie. Tą osobą jest Maryja, mama Pana Jezusa. Maryja opowiada

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ- GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W KORZENNEJ SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W KORZENNEJ

ZESPÓŁ SZKÓŁ- GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W KORZENNEJ SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W KORZENNEJ ZESPÓŁ SZKÓŁ- GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W KORZENNEJ SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W KORZENNEJ PROJEKT WOLONTARYJNY POMOC ZA JEDEN UŚMIECH Realizowany od 10 stycznia do 30 kwietnia w roku szkolnym

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA GRUPA ŚREDNIA KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA Cel ogólny: tworzenie form 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego. Cele operacyjne: uczeń będzie znał legendę o Złotej kaczce w wersji współczesnej,

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

Kamila Kobylarz. A oto wyróżnione prace i kilka ciekawych opracowań: Wesołych Świąt

Kamila Kobylarz. A oto wyróżnione prace i kilka ciekawych opracowań: Wesołych Świąt Uczniowie klas 4-6 wykonali kartki świąteczne techniką komputerową, a do tego opisywali krótko czym dla nich jest MAGIA ŚWIĄT Nagrodzono 2 prace: Kamili Kobylarz i Zuzanny Madejskiej gratulujemy A oto

Bardziej szczegółowo

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. 11. W ramach wymiany młodzieżowej gościsz u siebie kolegę / koleżankę z Danii. Chcesz go / ją lepiej poznać. Zapytaj o jego/jej: miejsce zamieszkania, rodzeństwo, zainteresowania. Po przyjeździe do Londynu

Bardziej szczegółowo

PALIĆ CZY NIE PALIĆ OTO JEST PYTANIE. SZKOLNY KONKURS ANTYNIKOTYNOWY.

PALIĆ CZY NIE PALIĆ OTO JEST PYTANIE. SZKOLNY KONKURS ANTYNIKOTYNOWY. PALIĆ CZY NIE PALIĆ OTO JEST PYTANIE. SZKOLNY KONKURS ANTYNIKOTYNOWY. DRODZY PIĄTOKLASIŚCI! Palić, czy nie palić - oto jest pytanie, na które uczniowie będą mieli okazję odpowiedzieć już w środę 3 listopada

Bardziej szczegółowo