* * * NUMER 2 * * * PAŹDZIERNIK 2009 CENA: 1 ZŁ

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "* * * NUMER 2 * * * PAŹDZIERNIK 2009 CENA: 1 ZŁ"

Transkrypt

1 * * * NUMER 2 * * * PAŹDZIERNIK 2009 CENA: 1 ZŁ MIESIĘCZNIK SZKOLNY GIMNAZJUM W JANOWCU KO- ŚCIELNYM

2 MIEJSCE 1: AGNIESZKA CHYLIŃSKA NIE MOGĘ CIĘ ZAPOMNIEĆ to lista największych październikowych hitów muzycznych, które moŝecie usłyszeć w naszym szkolnym radio. 1. Nie mogę Cię zapomnieć Agnieszka Chylińska 2. Slow Motion Play & Win 3. She Wolf Shakira 4. Ayo Technology Milow 5. DejaVu Inna 6. Beautiful Eminem 7. Bulletproof La Roux 8. Please Don t Leave Me Pink 9. Radio Song Afromental 10. Bodies Robbie Williams 11. Funhouse Pink 12. Paparazzi Lady Gaga 13. Cry Cry Oceana 14. Celebration Madonna 15. Sweet Dreams Shakira Oj Aga co się z Tobą stało? Nie wiemy czego się naoglądałaś ale podejrzewamy ze koncert Madonny za bardzo uderzył Ci do głowy. Pierwszy singiel z płyty MODERN ROCKING ujrzał światło dzienne. Spodziewaliśmy się zmiany w brzmieniu, było pewne, Ŝe Agnieszka Chylińska zabrzmi zupełnie inaczej niŝ przed pięcioma laty, ale czy jesteście gotowi na totalną rewoltę? Posłuchajcie sami. Agnieszka Chylińska, Nie mogę cię zapomnieć, utwór wyprodukowany przez Plan B. Ostrzegamy, Ŝe wierni fani artystki mogą poczuć się słabo. Premiera płyty 23 października. Muzyka (muzyczka) utrzymana jest w charakterze dyskotekowych przebojów z 2008 roku, a sama wokalistka eksperymentuje z kobiecością. Zapewne miało być zmysłowo, ale czy w tej roli nie lepiej wypadłaby Doda?

3 SZKOLNE KOŁO PCK w naszej szkole!!! Nie kaŝdy pewnie wie, co to jest PCK, czyli Polski Czerwony KrzyŜ. Jest to najstarsza polska organizacja humanitarna będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego KrzyŜa i Czerwonego PółksięŜyca. Zajmuje się udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych imprez masowych, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa, rozpowszechnianiem znajomości międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych. Jednak oczywiste jest, Ŝe nasze szklone koło nie będzie zajmować się udzielaniem pomocy w czasie wojen itp. My będziemy zajmować się między innymi: Kształtowaniem wśród uczniów aktywnej postawy zachowania przejawiającej się we wraŝliwości na los drugiego człowieka. Kształtowaniem wśród uczniów aktywnej postawy zachowania przejawiającej się we wraŝliwości na los drugiego człowieka. Wyrabianiem gotowości do niesienia pomocy. Propagowaniem idei wolontariatu wśród młodzieŝy. Aktywnym uczestnictwo w akcjach PCK (zbiórce odzie- Ŝy, artykułów szkolnych itp., w kwestach ulicznych). Upowszechnianiem idei honorowego oddawania krwi. Popularyzacją zdrowego stylu Ŝycia. Popularyzacją wiedzy dotyczącej szkodliwości palenia papierosów, picia alkoholu, uŝywania narkotyków. Rozpowszechnianiem umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Poznaniem pracy PCK (historia PCK, zasady działalności). Od tego roku szkolne koło PCK zaczęło aktywnie działać w naszej szkole. Dlatego ostatnio przeprowadziliśmy nabór do naszego koła. Niestety, nie zgłosiło się duŝo chętnych :-(. Opiekunem koła Pan Stanisław Kazimierski. Pierwszą akcją przeprowadzaną w tym roku szkolnym był Światowy Dzień Serca. Cel to upowszechnianie podstaw wiedzy o schorzeniach serca i całego układu krwionośnego, oraz uświadamianie ludzi o coraz większych moŝliwościach leczenia i profilaktyki. Rozdawałyśmy syboliczne serca :-) Kolejną naszą akcją był Światowy Dzień Walki z Głodem, który odbył się Opracowała: Emilia Zielonka (II a)

4 E I N S T E I N E R Z Y Ekipa naszych młodych Einsteinów podbija kolejne miasta. We wrześniu tego roku odwiedzili Olsztyn, a w październiku zawitali na kilka dni do Torunia i okolic. Po Szkole Letniej w Gdańsku uczniowie biorący udział w projekcie Za rękę z Einsteinem nie mogli doczekać się kolejnej wycieczki. Nic dziwnego. Podbój Gdańska to była dopiero wyprawa. Oprócz ciekawych (mimo tego, Ŝe długich) wykładów mieliśmy okazję coś zwiedzić, poznać nowych ludzi... jednym słowem tego oczekiwaliśmy. Kiedy więc dowiedzieliśmy się o wycieczce do Olsztyna na UWM byliśmy bardzo uradowani... Nawet byliśmy grzeczni w autobusie :D No cóŝ... Spodziewaliśmy się, Ŝe Olsztyn to nie to samo co Gdańsk, ale niedociągnięcia organizacyjne spowodowały, Ŝe większość czasu wycieczki spędziliśmy na maszerowaniu po Kortowie w poszukiwaniu wyznaczonych w harmonogramie punktów programu... Olsztyn. Angelika jak zawsze rozbawiona Olsztyn. Mimo wszystko, nasi zawsze dobrze się bawią :-) Kolejny raz uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce z programu Za rękę z Einsteinem. Tym razem był to Toruń i okolice. Wycieczka rozpoczęła się 8 października, a zakończyła 9 br. Wyjazd był bardzo udany. Pierwszego dnia o godzinie 8:20 po poznaniu pani pilot, zajęliśmy miejsca w autobusie i Ŝądni przygód wyruszyliśmy podbijać Toruń. W trakcie podróŝy odbył się konkurs podczas którego moŝna było zdobyć,,einsteiny. Pierwszym punktem, który zwiedzaliśmy był Golub Dobrzyń, gdzie zobaczyliśmy rynek i zamek. Później udaliśmy się do Torunia. Zobaczyliśmy tam mnóstwo wspaniałych budowli w stylu gotyckim, min. Krzywą WieŜę oraz wysłuchaliśmy wiele fascynujących historii i ciekawostek o tych miejscach. Niestety pogoda spłatała nam figla, padało, ale oczywiście nie opuszczały nas dobre humory.

5 Z N Ó W W A K C J I!!! Nawet pogoda nie zepsuła nam dobrego humoru Bardzo ciekawym miejscem było,,śywe Muzeum Piernika. Poznaliśmy tam historie tego smakołyku oraz mieliśmy okazję sami sporządzić pierniki według trzystoletniej receptury. Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu wolnego (uspokajamy, nikt się nie zgubił ;)) mogliśmy poznać trochę Stare Miasto i kupić pamiątki. Następnie udaliśmy się do miejsca noclegu. Spaliśmy w niezwykłych murach, był to fort. O godzinie 18:00 głodni udaliśmy się na smaczną kolację. Później czekały nas wesołe i oczywiście edukacyjne zabawy w grupach, które przygotowała dla nas pani pilot. I ostatnią atrakcją tego dnia był nocny spacer po forcie. W blasku gwiazd dowiedzieliśmy się o nim wielu ciekawych rzeczy i obejrzeliśmy jego zakamarki. To ostatni punkt programu tego dnia, więc udaliśmy się do swoich pokoi. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od śniadania o godzinie 8:00 i z nowymi siłami autokarem wyruszaliśmy do Piwnic. Zobaczyliśmy tam Centrum Astronomii UMK. Mieliśmy okazję zobaczyć tam 2 teleskopy: Schmida Cossegrania oraz mniejszy Cossegrania. Opowiedział nam o nich i badaniach, które umoŝliwiają astronom pracujący w centrum. Później spacerkiem dotarliśmy do teleskopów radiowych, a takŝe budynku, w którym są odbierane takie sygnały. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawostek dotyczących sprzętu. DuŜe wraŝenie zrobił na nas największy w Polsce-15m- teleskop radiowy. Nasze przedstawicielki dla porównania zmierzyły się z tym ogromnym teleskopem. Później czekał na nas pyszny obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Byliśmy juŝ trochę zmęczeni, ale nadal w świetnych humorach. Wymieniliśmy swoją kasę <Einsteiny> na drobne upominki, otrzymaliśmy je teŝ na pamiątkę. Obejrzeliśmy film oraz trochę pośpiewaliśmy i około godziny 17:00 dotarliśmy do Janowca. Wszyscy zgodnie orzekli, Ŝe wycieczka była ciekawa i pouczająca, ale oczywiście teŝ wesoła i pełna dobrego humoru. Prosimy o więcej takich wyjazdów i czekamy na zdjęcia. ;) Golub Dobrzyń zamek Opracowała: Aleksandra Kaczmarczyk (II a)

6 AUDIOFEELS Nowa płyta! Stęskniliście się za chłopakami z tej wyjątkowej grupy, która zaistniała dzięki programowi "Mam talent", czy juŝ moŝe zdąŝyliście zapomnieć, kto to taki? Szybciutko przekopcie swoją pamięć, bo chłopaki wracają do nas z nową płytą. Na swoich "gębofonach";) wyprodukowali kawał dobrej muzy. MoŜna to było sprawdzić na Ŝywo 8 października w Sali Kongresowej w Warszawie. Warto było tam być, bo Audiofeels nie potrzebują Ŝadnych instrumentów, by dać koncert - sami nimi są! W ich repertuarze znalazły się do tej pory piosenki m.in. Michaela Jacksona czy Red Hot ChiliPeppers. Bliźniaczka Angeliny? Która z nich to Angelina Jolie? Kanapka a la Michael Jackson? Jacksonowe szaleństwo wybuchło na całego. KaŜdy chce złoŝyć hołd zmarłemu piosenkarzowi. Pomysły są bardzo róŝne: sprzedaŝ gadŝetów, wystawa pamiątek, nagrywanie piosenek. Na warszawskim Bemowie jego imieniem ma zostać nazwany amfiteatr. Ale smaczną na pewno nie jest informacja, Ŝe ceny miejsc na cmentarzu w sąsiedztwie grobu Michaela wzrosły dramatycznie. Biznes jest biznes! O czym jeszcze usłyszymy? MoŜe jakaś potrawa a'la Michael Jackson? NELLY FURTADO MI PLAN Obiecała i nagrała! Dlatego jeśli kochacie Nelly i byliście ciekawi, jak piękna wokalistka o portugalskich korzeniach spisuje się w latynoskim repertuarze, pędźcie do sklepów. A potem tańczcie i śpiewajcie z nią: "Baila, baila"!:) Podobno kaŝdy z nas go ma. Czasem ma on podobny charakter, czasem zupełnie odmienny. Sobowtór to osoba, która przypomina fizycznie drugiego człowieka. Tiffany Claus, czyli "druga Angelina Jolie". Sobowtórka jest bardzo podobna do Angeliny, lecz są to dwa przeciwieństwa. Angelina 2 Ŝyje w małym miasteczku w Ameryce i mieszka w niewielkim domu z męŝem i dziećmi. Świat poznał ją kiedy wystąpiła w reportaŝu "Clones". Opowiada ona, Ŝe kiedy jej dzieci widzą w telewizji Angeline Jolie wołają "Mama". To zabawne ;) Sami oceńcie czy Tiffany Claus jest podobna do Angeliny.

7 Godzina 8:10. Jasio wpada do szkoły i na schodach spotyka dyrektora minut spóźnienia, chłopcze mówi nauczyciel. - Spoko ja teŝ. - Witaj, wpadniesz na mój ślub? - Kiedy? - W sobotę o 16:00. - A za kogo wychodzisz za mąŝ? - Za ciebie. - A... to wpadnę. Rodzice pytają Jasia: - Wolałbyś mieć braciszka, czy siostrzyczkę? - Wolałbym mieć rower górski... * * * Przychodzi trup do psychologa i kładzie się na kozetce. Widząc to, specjalista oburza się: - Proszę mi się tu nie rozkładać! Tata Jasia idzie do szewca po odbiór butów: - Proszę, płaci pan 10 zł mówi rzemieślnik. - Ale na kwicie pan napisał, Ŝe to będzie kosztowało Owszem, tylko, Ŝe jeden but gdzieś mi się zawieruszył... - Kochanie, muszę ci coś powiedzieć. Niedługo będzie nas troje. bierze indeks i wpisuje Po egzaminie profesor - To wspaniale! Ale czy słowo bałwan. Widząc jesteś absolutnie pewna? to student interweniuje: - Tak, oto telegram od - Jedną chwilunię. W tym mamusi. PrzyjeŜdŜa jutro. okienku wpisuje się ocenę, a nie podpis. Gdzie są rzeki bez wody? - na mapie Kiedy jesteś w mieszkaniu bez głowy? - gdy wyglądasz przez okno - Skoro jest pan taki sławny, dlaczego na pana koncertach widownia świeci pustkami? - To jakaś bzdura! Na moje koncerty sprzedaje się duŝo razy więcej biletów niŝ jest miejsc. - No, ale płyty to za bardzo się nie sprzedają... - Jak to?! PrzecieŜ trzy razy dostałem platynę! Co z pana za fan, Ŝe pan o tym nie wie? - Jaki fan? Ja jestem ze karbówki... Upalny letni dzień. Przy stoliku w kawiarni siedzą dwie blondynki. Nagle jedna pokazuje głową kręcący się wiatrak i mówi: - Spójrz, w miłym towarzystwie czas pędzi jak szalony. Jasio wraca do domu i oświadcza tacie: - Dzisiaj zaoszczędziłem sporo twojej forsy tatusiu. - Świetnie! A jak to zrobiłeś? - No przecieŝ sam powiedziałeś, Ŝe jeśli dobrze napiszę klasówkę z matematyki to kupisz mi konsolę do gier... Sprzedawca do Jasia: - Chłopczyku, czy jesteś pewien, Ŝe mama kazała Ci kupić 3 kilogramy cukierków i 10 dekagramów ziemniaków? Tata Jasia zaprosił na kolację kolegę. W czasie posiłku okazało się, Ŝe ten jest fotografem. Pokazał nawet kilka swoich najlepszych prac. - Te zdjęcia są fantastyczne! mówi mama Jasia musi mieć pan strasznie drogi aparat. Gdy gość zbierał się do wyjścia, szarmancko pocałował w rękę mamę Jasia i powiedział: - Kolacja była wyśmienita. Musi pani mieć drogie garnki. Psychiatra wchodzi na salę w szpitalu i patrząc na kartę jednego z pacjentów pyta: - Imię i nazwisko? - Fryderyk Chopin. - Co takiego? Kto panu powiedział, Ŝe jest Chopinem? - Pan Bóg. Nagle do rozmowy włącza się pacjent leŝący pod oknem: - Nie prawda! Nic takiego nie mówiłem. Dlaczego bocian stoi na jednej nodze? - bo jak podniesie drugą to upadnie. Jakie miasto leŝy pod Ziemią? - zakopane Ile to półtora i półtora? - cały tor. Czemu owca jest smutna? - bo ma męŝa barana Po co ma Ŝołnierz płaszcz? - po kolana Po której stronie gęś ma więcej piór? - po zewnętrznej Kiedy boisko piłkarskie przypomina basen? - kiedy Wisła gra z Odrą Co jest dłuŝsze wąŝ czy Ŝmija? - Ŝmija, bo ma pięć liter Ile końców ma sznurek? - jeden, bo drugi to początek Czym się róŝni ksiądz od policjanta? - pierwszy mówi,,pan z Wami,, a drugi,,pan z nami

8 Ale to juŝ było tą piosenką, absolwenci naszego gimnazjum Ŝegnali się z ze swoimi nauczycielami i młodszymi kolegami. Minęło juŝ dziesięć lat kiedy to pierwsi gimnazjaliści przestąpili próg naszej szkoły. Było to dokładnie 1 września 1999 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło. Pierwsze kociaki uczyły się jeszcze w starym budynku. Dziś niektórzy z nich pracują, inni studiują a jeszcze inni załoŝyli nawet własne rodziny. Fredek pobawił się w detektywa i sprawdził, czym zajmują się absolwenci naszej szkoły. Kasia Knapińska uczęszczała do naszego gimnazjum tylko przez rok. Kiedy wraz ze swoimi rodzicami przeprowadziła się do Nidzicy, tam teŝ rozpoczęła drugi rok nauki w gimnazjum. Mimo to, jak twierdzi, gimnazjum w Janowcu było po prostu super! Moją wychowawczynią była Pani Alina Czajka. Bardzo miło ją wspominam. Obecnie Kasia jest na piątym roku farmacji w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Co prawda ten kierunek nie naleŝy do najprostszych, ale uczę się tego co naprawdę chciałabym robić w przyszłości. Lubię pomagać innym, a jako pani z apteki mogłabym to właśnie robić tłumaczy Fredkowi. Wierzymy, Ŝe swoją wytrwałością i chęcią niesienia pomocy, droga Kasiu, osiągniesz to, czego pragniesz, a my trzymamy kciuki. No bo w końcu... dobrze mieć znajomą panią aptekarz :D Aśkę mieliśmy okazję poznać w jednym z wcześniejszych numerów Fredka (październik 2008). Była wówczas w maturalnej klasie w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy. Wtedy wypowiadała nam się na temat matury: Najbardziej obawiam się egzaminu ustnego z angielskiego. Mam nadzieję, Ŝe nie taki diabeł straszny jak go malują i jakoś sobie poradzę. Jak się dowiedzieliśmy owy diabeł rzeczywiście nie był straszny. Bez problemów, Asia zdała maturę. Brawo! W październiku ubiegłego roku Asia marzyła o architekturze krajobrazu. Czy to marzenie się spełniło? Zmieniłam zdanie. Stwierdziłam, Ŝe architektura jednak nie jest kierunkiem dla mnie. Postanowiłam poszukać czegoś odpowiedniejszego. Poradziłam się kilku osób i dziś jestem studentką kierunku nauki o rodzinie na UWM mówi Asia. Droga koleŝanko powodzenia! Za rok opowiesz nam o wra- Ŝeniach z kociego roku. Biedne zoo przemalowuje osiołki na zebry Właściciele biednego zoo w Gazie zapragnęli przyciągnąć więcej zwiedzających i w tym celu pomalowali dwa osiołki w biało-czarne pasy - podała w sobotę agencja Associated Press. Ich jedyne dwie zebry zdechły z głodu na początku tego roku, zaniedbane podczas działań zbrojnych w Strefie Gazy. Zakup nowych zwierząt okazał się przedsięwzięciem zbyt drogim, toteŝ postanowiono poradzić sobie inaczej. Przedstawiciel zoo Ahmad Barguti zapewnia, Ŝe zawodowy malarz do przeobraŝenia osłów w zebry uŝył bardzo dobrych francuskich farb do malowania włosów. Ojciec trójki dzieci, z którymi przyszedł do zoo, powiedział, Ŝe podobała im się ta wersja zebry. Poza dwiema zaimprowizowanymi zebrami w zoo w Gazie jest teŝ leciwa tygrysica, dwie małpy, kilka gatunków ptaków, króliki i koty.

9 Karolina Wrzeszczy czyńska 3 listopada 1978 Szczytno Skorpion nauczyciel uczniów wycieczce do USA język angielski chamstwo jaka jestem listen and... trochę trochę wiedzy z j. angielskiuego

10 Born in Melbourne, Australia in 1968, Kylie Ann Minogue s career began as a child actor in TV show. She was in Australian soap opera called Neighbours where she met Jason Donovan. Together they sang a duet, Especially for You. It was Kylie s first hit, a number one in the UK in In the 1980s Kylie had a very different image. She was the friendly girl-next-door but this changed in the early 90s. Kylie is now a sexy confident young woman. 'Where the Wild Roses Grow', a duet with Nick Cave was a big success in 1995 and Kylie's next hit 'Spinning Around' came in Her latest album 'Fever' is a sensation in dance clubs around the world. Kylie says that acting is still very close to her heart. She has been in a few films but they were not very successful. The style and fashion press love Kylie and with fans around the world her success is sure to continue. Urodzona w Melbourne, w Australii w 1968 roku, Kylie Ann Minogue rozpoczęła swoją karierę jako aktorka w telewizyjnych programach rozrywkowych. Występowała w australijskiej operze mydlanej,,sąsiedzi'', gdzie poznała Jasona Donovana. Razem zaśpiewali w duecie,,especially for You''. Był to pierwszy przebój Kylie, numer jeden w Wielkiej Brytanii w 1998 roku. W latach osiemdziesiątych K y l i e m i a ł a c a ł k o w i c i e inny wizjerunek. Była miłą dziewczyną z sąsiedztwa, ale to zmieniło się na początku lat dziewięćdziesiątych. Kylie jest teraz seksowną, pewną siebie młodą kobietą.,,where the Wild Roses Grow'' - piosenka zaśpiewana w duecie z Nickiem Cave'em - była duŝym przebojem w 1995 roku, a w 2000 roku pojawił się następny hit Kylie,,Spinning Around''. Jej najnowszy album,,fever'' jest wydarzeniem w klubach tanecznych na całym świecie. Kylie twierdzi, Ŝe aktorstwo jest wciąŝ bardzo bliskie jej sercu. Wystąpiła w kilku filmach, ale nie odniosły one duŝego sukcesu. Prasa zajmująca się modą i stylem uwielbia Kylie, a jej fani z całego świata gwarantują, Ŝe Kylie dalej będzie odnosić sukcesy. TRUE or FALSE? 1. Kylie was born in Sydney, Australia. 2. Especially for you was a solo single. 3. Kylie was an actress before she became a pop-star. 4. Kylie is also famous for her clothes and style. ANSWERS 1. F 2. F 3. T 4. T

11 DROGOWSKAZ NA NIDZICĘ FREDEK: Na czym polega projekt,,drogowskaz na Nidzicę"? Projekt, który pomaga uczniom wybrać drogę Ŝycia i nabrać pewności siebie. Pan Zbigniew Czechowski udziela nam wszystkich informacji na temat projektu prowadzonego przez niego i pana Stanisława Kazimierskiego. PAN ZBYSZEK: Polega na pomocy młodzieŝy w budowaniu i doskonaleniu pozytywnych postaw społecznych i umiejętności niezbędnych do świadomego wyboru swojej drogi szkolnozawodowej. F: Czy uczniowie byli wybierani, jeśli tak, to według jakiego kryterium? Czy sami się zgłaszali? PZ: Uczniowie zostali wybrani przeze mnie i p. Stanisława Kazimierskiego. Byli to uczniowie m.in.. mający trudną sytuację rodzinną, wykazujący brak pewności siebie i małą aktywnością w Ŝyciu szkolnym. F: W projekcie tym biorą udział uczniowie klas trzecich. Dlaczego właśnie oni? PZ: JuŜ za kilka miesięcy przed nimi bardzo waŝna decyzja - jaką szkołę wybrać. F: Czym zajmują się uczestnicy podczas zajęć? Biwak integracyjny uczestników projektu PZ: Tematyka zajęć jest bardzo róŝna począwszy od integracji grupy poprzez efektywne komunikowanie się, asertywność, motywację, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych. Uczniowie zajmują się takŝe planowaniem swojej kariery szkolno-zawodowej. F: Co zyskują dzięki temu projektowi? PZ: To zaleŝy tylko od nich. Staramy się, aby dzięki temu projektowi stali się bardziej otwarci, zaczęli osiągać lepsze wyniki w nauce i Ŝyciu, aby stali się bardziej aktywni i osiągali sukcesy. F: Niedawno odbył się biwak uczestników z naszej szkoły z uczestnikami ze szkoły z Janowa. Czym zajmowali się jego uczestniczy? PZ: Podczas biwaku odbywały się zajęcia poświecone komunikacji międzyludzkiej przeplatane roŝnymi zabawami i zajęciami integracyjnymi. W projekcie biorą udział wszystkie gimnazja z powiatu nidzickiego. Wywiad przeprowadziła: Angelika Fydrych (IIb)

12 śyczenia Z GADU-GADU Dla Pani Sabiny od adoptowanych dzieci Dla Angielki F. od Kasieńki Dla kumpli z IIa od Angeliki i Kasi. Od Mateusza dla Oli. Dla Kasi S. i Ani Sz. od Karolinki Dla Kasi, Ani i Karoliny od Mychy. Dla chłopców z IIa od Mychy. Dla Karoliny, Ani i Agady od Kasi. Dla Oli, Kuby Rosińskiego i Mateusza Nachtygal od Kasi. Dla Myszki, Kasi i Karoliny oraz dla chłopców z IIa od Ani. Dla Pauliny od Emilii. Dla Pani Edyty Wesołowskiej od klasy II b. Od Martyny Kremskiej dla Paulini G. Dla Pauliny Wilamowskiej od Łały. Dla Oli, Pauliny, Kasi Ś., Kasi K. i Angieliki od Emilii Z. Dla Kamila Rosińskiego od Pilota. Dla dziewczyn z klasy IIIb od Mateusza Pokrzywnickiego. Dla klasy IIa od Pilota. Dla Kingi Jóźwiak i Oli Szczepkowskiej od Pilota. Dla Seby i Czesława od Łały. Dla Pauliny Wilamowskiej od Melera. Dla Ani Grochala od wielbiciela. Dla Angieliki Skierskiej od cichego wielbiciela. Dla fantastycznej klasy IIa. Dla wszystkich nauczycielek od Rafała Dzięgielewskiego. Pozdro dla kumpeli Kini Dla kociaków od straszaków :P Z okazji Dnia Nauczyciela duŝo zdrowia, szczęścia, pomyślności, miłości oraz wiele radości i pociechy z uczniów... Wszystkim nauczycielom Ŝyczy Damian Gałęziewski PoSSdroFFienia dla wszystkich znajomych ze szkoły od Globusa ^. ^ Pozdro. dla Zuzy R. Pozdro. dla Oli G. Serdeczne pozdrowienia dla Madzi D. z klasy III MrX Pozdro. dla Zuzy Radzymińskiej Pozdro dla Zuzi R., Oli G., Kingi M., i I a Dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania z trud włoŝony w naszą edukację i wychowanie. FREDEK i S-ka śyczenia zebrały: Ola Kaczmarczyk (IIa), Paulina Grochala (IIa)

13 HALLOWEEN Najstraszniejsze święto To straszne święto obchodzono juŝ 2000 lat temu. Zapoczątkował je Celtycki lud, obchodząc 31 października święto zwane "Wigilia Wszystkich Świetych" Według dawnych wierzeń dusze zmarłych wracały w następnym roku na ziemię, Ŝeby wejść w ciała Ŝywych. Aby temu zapobiec, 31 października Celtowie konstruowali przeróŝne, straszne maski i przebrania, mające imitować demony i upiory. Przebrani tańczyli wokół rozpalonych ognisk, robiąc duŝo hałasu, Ŝeby je odpędzić, jak najdalej od ludzkich siedzib. Był to dobry czas na wróŝenie, gdyŝ uwaŝano, Ŝe otwierają się wrota przyszłości, a mnogość przebywających na ziemi dusz, pomaga wróŝbitom. Chcąc zapewnić sobie przychylność duchów, stawiano w przedsionkach i izbach kuchennych specjalnie przygotowane jadło. Jeszcze do dzisiaj w niektórych rejonach Polski jest kultywowany zwyczaj przyrządzania: chleba umarłych, petryczki, powałki lub chleba dla dusz. Dopiero w XIX wieku to nietypowe święto przywędrowało, wraz z irlandzkimi emigrantami, do Ameryki. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, ulegało róŝnym modyfikacjom i metamorfozom. Dziś jedno z ulubionych świąt mieszkańców nowego kontynentu - Halloween - zagnieździło się w amerykańskiej kulturze na stałe. W nocy z 31 października na 1 listopada, miłośnicy Halloween, podobnie jak staroŝytni Celtowie, przebierają się za duchy, potwory i czarownice i urządzają pochody przez ulice miast. Święto, to ma jednak inne oblicze. Dziś oznacza, przede wszystkim dobrą zabawę. Najsłynniejsza halloweenowa parada odbywa się co roku w Greenwich Village na nowojorskim Manhattanie i jest organizowana głównie przez miejscowych ludzi. Tej nocy przebrane dzieci chodzą grupami od domu do domu, pukają do drzwi i domagają się słodyczy - jeśli ich nie otrzymają, straszą gospodarzy. Obyczaj ten, zwany "trick or treat" (sztuczka albo poczęstunek), wywodzi się z czasów wczesnego średniowiecza. Ówcześni chrześcijanie podczas uroczystości Wszystkich Świętych, chodzili z wioski do wioski, Ŝebrząc o "ciasto dla duszy", czyli chleb z rodzynkami. Ofiarodawcom obiecywali modlitwy za dusze ich bliskich zmarłych. Charakterystycznym elementem pejzaŝu na Halloween są ustawiane tego dnia w ogrodach dynie z wyciętymi dziurami oznaczającymi nos i oczy, i często ze świecącymi lampionami w środku. Zwyczaj ustawiania dyń, zwanych "Jack-o-lantern", tłumaczy inna legenda irlandzka, o niejakim Jacku - pijaku i włóczędze. Bohater tej legendy namówił diabła, Ŝeby wszedł na drzewo, następnie wyciął w korze pnia krzyŝ, co odcięło szatanowi powrót na ziemię. Kiedy Jack umarł, nie mógł pójść do nieba wskutek swoich grzechów, ale nie chciano go takŝe przyjąć do piekła, gdyŝ przechytrzył diabła. Diabeł podarował mu za to znicz umieszczony w wydrąŝonej rzepie, aby mógł oświetlać sobie drogę w wiecznej wędrówce w ciemnościach. We współczesnej Ameryce rzepę zastąpiła większa od niej dynia. Od niedawna święto to obchodzone jest w Polsce, moŝe jeszcze nie tak hucznie jak w USA czy w Pekinie.

14 WaŜy ponad 440 kg. Do szpitala w helikopterze Szefowie Szpitala św. Ryszarda w Chichester (hrabstwo West Sussex w południowej Anglii)) rozwaŝają uŝycie helikoptera w celu przetransportowania jednego z najcięŝszych ludzi na świecie z jego domu w Ipswich do placówki medycznej - informuje "Daily Telegraph". WaŜący ponad 440 kilogramów Paul Mason cierpi z powodu uzaleŝnienia od jedzenia. Jak sam stwierdził zdarzały się dni, kiedy pochłaniał 20 tysięcy kilokalorii. Dla porównania typowy dorosły męŝczyzna zjada 2500 kilokalorii dziennie. Pacjent, który został sklasyfikowany jako "super otyły" będzie musiał przebyć 250 kilometrów. RozwaŜa się, by męŝczyznę przewieźć helikopterem czy wzmocnioną karetką pogotowia. Szpital stanowczo odrzucił jednak sugestie lokalnej prasy, jakoby do tego celu miał zostać uŝyty wojskowy śmigłowiec "Chinook" - czytamy w "Daily Telegraph". W szafie mamy odnalazła królewski płaszcz Pewna Brytyjka odkryła, Ŝe jej matka kupiła kiedyś za 10 funtów płaszcz naleŝący wcześniej do Królowej ElŜbiety II. 57-letnia Gaynor Andrews dopiero niedawno znalazła archiwalne zdjęcie monarchini ubranej w płaszcz, który jej matka kupiła w 1961 roku na wyprzedaŝy charytatywnej. Organizator wyprzedaŝy zapewniał kobietę, Ŝe charakterystyczny płaszcz z błękitnego jedwabiu był wcześniej noszony przez osobę z wyŝszych sfer, ale 82-letnia dziś Margaret Andrews nie sądziła, Ŝe za stosunkowo niską cenę udało jej się nabyć kreację noszoną kilka lat wcześniej przez samą Królową. info: Złodziej umarł przygnieciony przez kasę, którą ukradł Złodziej, który wraz z dwoma innymi ukradł w piątek na stacji benzynowej w stolicy Chile, Santiago, kasę automatyczną i uciekał z nią samochodem terenowym, zginął przygnieciony tym cięŝkim ładunkiem, gdy samochód zderzył się z autobusem. Obaj jego kompani, których równieŝ przygniotła kasa, zostali cięŝko ranni. O wydarzeniu poinformował media pułkownik policji Mauricio Toro. Wszystko działo się w piątek nad ranem czasu miejscowego. Piętnastu rabusiów zajechało trzema samochodami na jedną z czynnych o tej porze stołecznych stacji benzynowych, wybili witrynę i wynieśli kasę automatyczną. Przywiązali ją sznurami we wnętrzu samochodu terenowego i rozpoczęli ucieczkę ze zdobyczą, poniewaŝ pojawiła się policja, zaalarmowana przez pracowników stacji. Na skrzyŝowaniu pod światłami uciekająca z duŝą szybkością terenówka uderzyła w miejski autobus bez pasaŝerów i - według naocznych świadków - wyskoczyła trzy metry w górę, aby spaść z impetem na jezdnię. REDAKCJA: Aleksandra Kaczmarczyk (II a) Angelika Fydrych (II b) Emilia Zielonka (II a) Paulina Grochala (II a) Martyna Łączyńska (II b) Lidia Wińska (III b) Anna Dąbkowska (II b)- rysunki OPIEKUNOWIE: p. Agnieszka Szemplińska p. Przemysław Dudek Jeśli masz jakiś ciekawy pomysł, chcesz się wypowiedzieć na dany temat, lub złoŝyć komuś Ŝyczenia za pośrednictwem naszej gazetki zgłoś się do naszej redakcji lub napisz na numer gadu-gadu: Chętnych do po-mocy w przygotowaniu następnego numeru ga-zetki prosimy o zgłaszanie się do p. Agnieszki Szemlińskiej lub p. Przemysława Dudek.

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3 Cena 2 zł Czy szkodzi? Czy masz problem z wagą? Co ciekawego na projekcie unijnym? 11 listopadaczy ważny? Co na siebie włożyć w zimie? Czy to Święto? Opiekun Gazetki: mgr Jolanta Wątorczyk Redaktor Naczelny:

Bardziej szczegółowo

NUMER 3 (24) LISTOPAD 2010. NR 3 (24) LISTOPAD 2010 CENA: 1 zł

NUMER 3 (24) LISTOPAD 2010. NR 3 (24) LISTOPAD 2010 CENA: 1 zł NR 3 (24) LISTOPAD 2010 CENA: 1 zł LISTA PRZEBOJÓW Lista największych listopadowych hitów muzycznych. 1. Written In The Stars Tinie Tempah 2. My Feelings For You Avcii & Sebastien 3. Turn The Lights Off

Bardziej szczegółowo

Numer 17 Czerwiec 2007

Numer 17 Czerwiec 2007 W tym numerze : Numer 17 Czerwiec 2007 KANZAS NA WAKACJACH, czyli sondaŝ uliczny Tymek: Nad naszym konstantynowskim morzem, Zgniłe Błota ze znajomymi, moŝe do Łodzi na imprezy okolicznościowe.str 2 I minął

Bardziej szczegółowo

PRESS SŁOWO OD REDAKCJI SPRZEDAWCA KWIATÓW DATA WYDANIA 18.11.2008 R. czyć w tym numerze.

PRESS SŁOWO OD REDAKCJI SPRZEDAWCA KWIATÓW DATA WYDANIA 18.11.2008 R. czyć w tym numerze. NUMER 16 Z śycia SZKOŁY GAZETKA UCZNIOWSKA PRESS RESS-ZEZ DATA WYDANIA 18.11.2008 R. SŁOWO OD REDAKCJI Taaak, znowu z opóźnieniem, znowu trochę chaotycznie i znowu jesteśmy. Minęły juŝ (juŝ?!) dwa miesiące

Bardziej szczegółowo

Gimnazjum S.T.O., 71-761 Szczecin, ul. Tomaszowska 1, tel. 091 442 30 28. Mamy Pulitzera!!!

Gimnazjum S.T.O., 71-761 Szczecin, ul. Tomaszowska 1, tel. 091 442 30 28. Mamy Pulitzera!!! Gimnazjum S.T.O., 71-761 Szczecin, ul. Tomaszowska 1, tel. 091 442 30 28 Mamy Pulitzera!!! Zacznę od końca. WYGRALIŚMY!!! Tak, dostaliśmy PULITZERA - nagrodę dla najlepszej szkolnej gazetki gimnazjalnej,

Bardziej szczegółowo

KAśDY INNY, WSZYSCY RÓWNI...

KAśDY INNY, WSZYSCY RÓWNI... gazetka szkolna II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie ul. Kilińskiego 62 tel. (034) 361 25 68 e-mail: agnieszka.henel@vp.pl Wszelkie uwagi na temat gazetki proszę pisać na Forum Traugutta w kategorii

Bardziej szczegółowo

Gazeta II Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Królowej Jadwigi w Siedlcach. To tylko niektóre artykuły. Zobacz nas w całości.

Gazeta II Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Królowej Jadwigi w Siedlcach. To tylko niektóre artykuły. Zobacz nas w całości. Numer 3 (II - III 2008) Gazeta II Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Królowej Jadwigi w Siedlcach OPŁATA DOBROWOLNA W Wasze ręce mamy zaszczyt oddać kolejny numer Gazety Królewskiej. A w nim: - Na jakim

Bardziej szczegółowo

Nr 1(25) - październik/listopad 2013 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 25 WE WROCŁAWIU www.sp25wroclaw.ckp.pl. autor: Nikola Oźminkowska (klasa IV a)

Nr 1(25) - październik/listopad 2013 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 25 WE WROCŁAWIU www.sp25wroclaw.ckp.pl. autor: Nikola Oźminkowska (klasa IV a) MUCHOBORSKIE NOWINKI Nr 1(25) - październik/listopad 2013 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 25 WE WROCŁAWIU www.sp25wroclaw.ckp.pl autor: Nikola Oźminkowska (klasa IV a) W tym numerze: ZE SZKOLNEGO PODWÓRKA Witamy

Bardziej szczegółowo

Uczniak maj 2007 wydanie festynowe. Numer 16 Maj 2007. Sport w gimnazjum

Uczniak maj 2007 wydanie festynowe. Numer 16 Maj 2007. Sport w gimnazjum W tym numerze : Numer 16 Maj 2007 Festyn w Gimnazjum!!! JuŜ od trzech lat w naszej szkole organizowana jest impreza przyciągająca rzesze mieszkańców Konstantynowa. KaŜdy kto w niedzielne popołudnie zjawi

Bardziej szczegółowo

Wkraczamy do (read)akcji!

Wkraczamy do (read)akcji! strona REaDakcji gazetka uczniów I LO im. M. Kopernika ul. Łopuskiego 42-44 78-100 Kołobrzeg tel. 943544633 redakcjaread@gmail.com www.readakcja.republika.pl nr 1(14) 2013/2014 nakład 80 egzemplarzy Opiekun

Bardziej szczegółowo

"Języku polski, ojczysta mowo, Ty jesteś jak zdrowie!...

Języku polski, ojczysta mowo, Ty jesteś jak zdrowie!... gazetka szkolna II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie ul. Kilińskiego 62 tel. (034) 361 25 68 e-mail: lot@traugutt.net numer 2 (21) LO T Czytaj LOT! Twoje rzetelne źródło informacji!!! listopad 2009

Bardziej szczegółowo

Gazeta Studencka NR 104 :: CZERWIEC 2014

Gazeta Studencka NR 104 :: CZERWIEC 2014 Gazeta Studencka NR 104 :: CZERWIEC 2014 Głogów ::: Gubin ::: Krosno Odrzańskie ::: Lubin ::: Lubsko ::: Międzychód ::: Międzyrzecz ::: Nowa Sól ::: Nowy Tomyśl ::: Polkowice ::: Słubice ::: Sulechów :::

Bardziej szczegółowo

1-2 Dłonie i Słowo. Magazyn Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Maraton w Nowym Jorku. s. 4. Wyprawa na rowerach. s. 11. Biblioteka dla wszystkich

1-2 Dłonie i Słowo. Magazyn Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Maraton w Nowym Jorku. s. 4. Wyprawa na rowerach. s. 11. Biblioteka dla wszystkich 2013 rok 1-2 Dłonie i Słowo Magazyn Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym Maraton w Nowym Jorku s. 4 Wyprawa na rowerach s. 11 Biblioteka dla wszystkich s. 63 od redakcji Drodzy Czytelnicy, za nami gorące

Bardziej szczegółowo

Echo. Pierwsze powa ne zwyciêstwo- s. 15. Podró dooko³a œwiata. DOBRODZIENIA i Okolic. - wywiad z Jackiem Plut¹ - s. 5. Poza tym w numerze m.in.

Echo. Pierwsze powa ne zwyciêstwo- s. 15. Podró dooko³a œwiata. DOBRODZIENIA i Okolic. - wywiad z Jackiem Plut¹ - s. 5. Poza tym w numerze m.in. Czerwiec-lipiec 2009, nr 75 cena 1,30 zł w tym 7%VAT i Okolic ukazuje siê od 1993 roku ISSN 1425-6436 Pismo Samorz¹du i Mieszkañców Miasta i Gminy Dobrodzieñ Pierwsze powa ne zwyciêstwo- s. 15 Poza tym

Bardziej szczegółowo

pociech MIASTO Rozmowa z Agatą i Andrzejem Komorowskimi Uczeń na wolności krakowskich szkół str. 10 Temat miesiąca: www.miastopociech.

pociech MIASTO Rozmowa z Agatą i Andrzejem Komorowskimi Uczeń na wolności krakowskich szkół str. 10 Temat miesiąca: www.miastopociech. Tadeusz Matusz: Chcę, żeby szkoły były lepsze Przepis na szkolną wycieczkę: Zanim maluch poleci samolotem Dziecko i pieniądze: Mądre kieszonkowe www.miastopociech.pl Temat miesiąca: Uczeń na wolności bewd

Bardziej szczegółowo

Trudny wybór. Borkowo bolszewicki marsz powstrzymany DODATEK TV. czeka na Twoją reklamę. str. 2. str. 3. str. 3. str. 5. Na razie miernie. str.

Trudny wybór. Borkowo bolszewicki marsz powstrzymany DODATEK TV. czeka na Twoją reklamę. str. 2. str. 3. str. 3. str. 5. Na razie miernie. str. DODATEK TV To miejsce czeka na Twoją reklamę tel./fax 023 691 23 43 e mail:zycie@nasielsk.pl www.zycie.nasielsk.pl O zdrowiu i zarobkach str. 2 Poradnia w nowym entourag u str. 3 Rodzina po wypadkach Na

Bardziej szczegółowo

BRZOZOWA THE 24.VI.2010. Wielkie problemy małolaty, czyli jeden dzień na gigancie opowiadanie. Wrażenia z pobytu w Anglii NUMER 3

BRZOZOWA THE 24.VI.2010. Wielkie problemy małolaty, czyli jeden dzień na gigancie opowiadanie. Wrażenia z pobytu w Anglii NUMER 3 THE 24.VI.2010 NUMER 3 BRZOZOWA GAZETA UCZNIÓW GIMNAZJUM SPOŁECZNEGO MTE NAKŁAD: 50 CENA: 3 ZŁ Wielkie problemy małolaty, czyli jeden dzień na gigancie opowiadanie Pewnego pochmurnego, lecz ciepłego dnia

Bardziej szczegółowo

HALLOWEEN. w Trójmieście. Krochmalska, Liroy, Skiba, Kaliszuk. EVA MINGE & ESOTIQ Pokaz w Nowym Jorku. NASZA AKCJA! Łowcy stylu

HALLOWEEN. w Trójmieście. Krochmalska, Liroy, Skiba, Kaliszuk. EVA MINGE & ESOTIQ Pokaz w Nowym Jorku. NASZA AKCJA! Łowcy stylu miesięcznik bezpłatny nr 10 (18) październik 2011 r. www.magazynprestiz.com.pl NASZA AKCJA! Łowcy stylu MASAKRA W KADRZE Mariusz Kowal Kobaru EVA MINGE & ESOTIQ Pokaz w Nowym Jorku HALLOWEEN w Trójmieście

Bardziej szczegółowo

str. 5 Warszawskie Hospicjum dla Dzieci Informator bezpłatny nr 3 (49) wrzesień 2009 r.

str. 5 Warszawskie Hospicjum dla Dzieci Informator bezpłatny nr 3 (49) wrzesień 2009 r. Warszawskie Hospicjum dla Dzieci Informator bezpłatny nr 3 (49) wrzesień 2009 r. str. 5 1% podatku Organizacja Pożytku Publicznego www.hospicjum.waw.pl Aktualności Opieka paliatywna nad dziećmi w Polsce

Bardziej szczegółowo

STUDIUJ AKTYWNIE. Sprawdź jak możesz realizować swoje pasje. CZY przyciągną studentów? Historia Prawdziwa. Closterkeller. www.presik.xt.

STUDIUJ AKTYWNIE. Sprawdź jak możesz realizować swoje pasje. CZY przyciągną studentów? Historia Prawdziwa. Closterkeller. www.presik.xt. Magazyn bezpłatny (nr 27) Październik 2010 ISSN 1895 9458 Presik www.presik.xt.pl Magazyn studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego STUDIUJ AKTYWNIE Sprawdź jak możesz realizować swoje pasje NOWE INWESTYCJE

Bardziej szczegółowo

Jakub Mikrut w gronie najlepszych geografów

Jakub Mikrut w gronie najlepszych geografów Nr 2 (2) wrzesień 2012 ISSN 2299-2480 Jakub Mikrut w gronie najlepszych geografów W reprezentacji Polski nie było rywalizacji. A wręcz przeciwnie, podczas obozu przygotowawczego zawiązała się między nimi

Bardziej szczegółowo

#39. Halloween a Wszystkich Świętych 4. north east. czasopismo bezpłatne. temat numeru:

#39. Halloween a Wszystkich Świętych 4. north east. czasopismo bezpłatne. temat numeru: czasopismo bezpłatne north east magazyn dla polonii temat numeru: Halloween a Wszystkich Świętych 4 #39 wywiad: 3 urodziny 2B: Serducho się cieszy 6 magiczne miejsca: Amble i Warkworth 11 kinoteka 13 pełna

Bardziej szczegółowo

sapere aude Rok 14 Nr 2/83 grudzień 2014 Miesięcznik. Wydaje zespół Sapere aude. ZSO w Zambrowie Cytat miesiąca

sapere aude Rok 14 Nr 2/83 grudzień 2014 Miesięcznik. Wydaje zespół Sapere aude. ZSO w Zambrowie Cytat miesiąca SGazeta APERE AUDE Społeczności Szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie S TR. 1 sapere aude Rok 14 Nr 2/83 grudzień 2014 Miesięcznik. Wydaje zespół Sapere aude. ZSO w Zambrowie Kolejny numer

Bardziej szczegółowo

Szkoła Marzeń 2005-2006

Szkoła Marzeń 2005-2006 MAGNES Nr 10/20 wrzesień-październik 2006 r. W tym numerze: Szkoła Marzeń 2005-2006 Zespół Szkół w Wielogłowach Szkoła marzeń 2005-2006 Wieści Nowe twarze Absolwenci Fotoreportaż ze szkoły Wieści Cd. Z

Bardziej szczegółowo

Nasze tyskie Betlejem

Nasze tyskie Betlejem Bohater tygodnia: Krystyna Szewczyk Od trzynastu lat organizuje Wigilię dla samotnych w tyskiej noclegowni >strona 2 BEZPŁATNY TYSKI TYGODNIK MIEJSKI nr 5/05 24 grudnia 2007 Nasze tyskie Betlejem Cudownych

Bardziej szczegółowo

egzemplarz bezpłatny Magazyn Szkoły Języków Obcych Mały Rynek Szkoła w sercu Krakowa

egzemplarz bezpłatny Magazyn Szkoły Języków Obcych Mały Rynek Szkoła w sercu Krakowa egzemplarz bezpłatny 6 12 Magazyn Szkoły Języków Obcych Mały Rynek Szkoła w sercu Krakowa SPIS TREŚCI ANGIELSKI NIEMIECKI FRANCUSKI HISZPAŃSKI PORTUGALSKI WŁOSKI ROSYJSKI ARABSKI CHIŃSKI JAPOŃSKI > Wielka

Bardziej szczegółowo

Nr 1 (37), styczeń 2006 ISSN 1642-8161 MAGAZYN STUDENCKI WSB. Walentynki Sport. Wzory. mikroekonomia, statystyka, matematyka

Nr 1 (37), styczeń 2006 ISSN 1642-8161 MAGAZYN STUDENCKI WSB. Walentynki Sport. Wzory. mikroekonomia, statystyka, matematyka Nr 1 (37), styczeń 2006 ISSN 1642-8161 MAGAZYN STUDENCKI WSB Walentynki Sport Wzory mikroekonomia, statystyka, matematyka Wstępniak Jestem zaszczycona tym, że mogę Was, Drodzy Czytelnicy, powitać w pierwszym

Bardziej szczegółowo

Dwumiesięcznik Uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Numer 17/2010 Wrzesień/Październik 2010

Dwumiesięcznik Uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Numer 17/2010 Wrzesień/Październik 2010 Dwumiesięcznik Uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 Numer 17/2010 Wrzesień/Październik 2010 SZTANDAR WPROWADZIĆ WYWIAD Z PROF. BARBARĄ FORTUNĄ! PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA, CZYLI TOK MYŚLENIA MIESZKAŃCÓW

Bardziej szczegółowo

Kwartalnik Środowiskowego Domu Samopomocy Słoneczny Dom. nr 8, 9 (3/2007) ISSN 1896-2904

Kwartalnik Środowiskowego Domu Samopomocy Słoneczny Dom. nr 8, 9 (3/2007) ISSN 1896-2904 Kwartalnik Środowiskowego Domu Samopomocy nr 8, 9 (3/2007) ISSN 1896-2904 2 Teraz My Teraz My 3 teraz my W tym numerze: Ostatnie wydarzenia 2 Od redakcji 3 Do redakcji 3 Coś o nas Dzień Solidarności z

Bardziej szczegółowo

ROK XV, nr 2 (110) ISSN 1508-2776 Cena 2,50 zł. Rewal, 17-24 lipca 2012 roku

ROK XV, nr 2 (110) ISSN 1508-2776 Cena 2,50 zł. Rewal, 17-24 lipca 2012 roku ISSN 1508-2776 Cena 2,50 zł Rewal, 17-24 lipca 2012 roku ROK XV, nr 2 (110) Ludzie też bywają uciążliwi, szczególnie wtedy, gdy za bardzo nas lubią. Wieszają się na nas, albo proponują wspólny wieczór

Bardziej szczegółowo