Niektórzy mówią że Linux nie nadaje się do obróbki multimediów. spróbujmy zmienić ich zdanie

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Niektórzy mówią że Linux nie nadaje się do obróbki multimediów. spróbujmy zmienić ich zdanie"

Transkrypt

1

2 Co to jest Linux? Wbrew istniejącemu poglądowi Linux nie jest sam w sobie systemem operacyjnym a jądrem systemu, czyli jego sercem. Dzięki niemu zostają uruchomione wszystkie potrzebne funkcje systemu, urządzenia z których składa się komputer oraz całe oprogramowanie.

3 Niektórzy mówią że Linux nie nadaje się do obróbki multimediów spróbujmy zmienić ich zdanie

4 Linux ma wiele dystrybucji min. Multimedialnych

5 Dystrybucje multimedialne Linux: APODIO jest specjalistyczną dystrybucją Linuksa, zawierającą duży zestaw aplikacji multimedialnych. Służy do tworzenia i udostępniania w sieci materiałów audio i wideo, streamingu programów radiowych i TV oraz tworzenia grafik. ArtistX to dystrybucja typu Live zbudowana na Ubuntu, przeznaczona do zastosowań multimedialnych. Zawiera pokaźny zestaw aplikacji do tworzenia i edycji plików audio, wideo oraz grafik 2/3D. AV Linux to dystrybucja bazująca na Debianie z gałęzi stabilnej, przeznaczona do zastosowań multimedialnych. Posiada dużą kolekcję programów do tworzenia i edycji plików audio oraz wideo. Dzięki zastosowaniu zmodyfikowanego jądra, AV Linux zalicza się do czołówki najwydajniejszych dystrybucji Linuksa do obróbki multimediów.

6 Musix GNU/Linux to dystrybucja typu Live zbudowana na Debianie z gałęzi stabilnej. Posiada preinstalowany zestaw aplikacji służący do tworzenia i edycji plików graficznych, audio oraz wideo. Ubuntu Studio to oficjalna pochodna Ubuntu rozwijana od 2007 roku. Jest specjalistyczną dystrybucją zawierającą wiele aplikacji do tworzenia i edycji muzyki, filmów i grafiki. Zastosowane jądro zostało zmodyfikowane w celu uzyskania jak najmniejszych opóźnień podczas generowania dźwięku. KXStudio jest dystrybucją Linuksa skierowaną do artystów, producentów, muzyków i regularnych użytkowników. System zbudowany jest na Ubuntu a domyślnym pulpitem jest KDE.

7 h c y n n i e l e i Iw

8

9 Ardour Program do nagrywania, edycji i miksowania plików dźwiękowych. Posiada opcję cofania operacji, obsługę ścieżek i wtyczek oraz eksport plików do formatu TOC i CUE w celu utworzenia płyt audio-cd.

10 Audacity Edytor plików dźwiękowych pozwalający na nagrywanie, odtwarzanie i ripowanie plików audio wspierający wiele formatów, m.in. Ogg Vorbis, FLAC, MP3, WAV, AIFF. Pozwala na wycinanie, kopiowanie fragmentów i wstawianie z cofaniem operacji w czasie, miksowanie ścieżek oraz dodawanie efektów.

11 sh ko Jo r e Prosty i leki program do nagrywania, edycji i miksowania plików audio. Obsługuje wszystkie formaty wspierane przez GStreamer.

12

13 Avidemux Program do edycji plików wideo posiadający większość podstawowych funkcji np. przycinanie obrazu, dodawanie i wyodrębnianie ścieżek dźwiękowych, zmiana kodeków i kontenerów audio i wideo, zapisywanie wybranej klatki w postaci pliku jpg lub bitmap i wiele więcej.

14 DivFix++ Program do naprawy podglądu uszkodzonych lub nie pobranych do końca plików wideo w formacie AVI i MKV.

15 Arista Transcoder Program do ripowania plików wideo z możliwością wyboru formatu docelowego dla urządzeń : ipod, PSP, PSP3, komputer, odtwarzacz DVD, Nokia N Series, PDA. Posiada funkcję podglądu konwertowanego pliku.

16 Kino Program do obróbki plików wideo obsługuje wiele formatów wejściowych np. DV, Raw DV, DV AVI, WAV, MP3, Ogg Vorbis, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 oraz GIF, JPEG, PNG, PPM, SVG, Targa, TIFF, XPM. Dzięki niemu możesz m.in. przekonwertować dowolny plik wideo, połączyć kilka plików w jeden dodając przejścia i efekty.

17 Lives Edytor wideo, dzięki któremu podzielisz, połączysz, zmienisz rozmiar, format lub ilość klatek na sekundę plików wideo. Posiada wiele efektów przejścia, przycinania i nagrywania w czasie rzeczywistym.

18 i tiv Pi Program do tworzenia i edycji plików audio i wideo wykorzystujący GStreamer. Za jego pomocą możesz łączyć i przycinać pliki wideo, miksować ścieżki audio, dodawać przejścia, ustawiać głośność oraz ilość klatek. Posiada podgląd w czasie rzeczywistym oraz wsparcie popularnych formatów.

19

20 Blender

21 Blender Wieloplatformowy, otwarto źródłowy program służący do modelowania i renderowania grafiki 3D. Blender pozwala m.in. na tworzenie i edycję siatki, powierzchni, krzywych, krzywych Beziera, podział i rzeźbienie siatek, fontów wektorowych, animację z wykorzystaniem prostej i odwrotnej kinematyki, animacje poszczególnych wierzchołków, edycję za pomocą kratownicy, wykorzystanie i edycję plików dźwiękowych w celu ich synchronizacji, etc. Pozwala również na wykorzystanie efektów specjalnych dynamiki bryły sztywnej, symulacji ciał miękkich (soft-body), symulacji tkanin, włosów i płynów. Blender pozwala także na tworzenie prezentacji interaktywnych na własnym silniku graficznym. Używa własnego formatu zapisu.blen, lecz możliwy jest export/import do formatów DXF, Inventor oraz VRML. Program dostępny na platformę Linux, FreeBSD, Mac OSX i MS Windows.

22 AC3D Wieloplatformowy, komercyjny program służący do modelowania grafiki 3D, dostępny dla systemów Linux, Mac OSX i MS Windows. Program oferuje m.in. wielopunktwą edycję wielokątów, podgląd grafik 2/3D w czasie rzeczywistym, brak limitu dla wielokątów, edycję podzieloną wg grup, obiektów, powierzchni i wierzchołków, zaznaczanie pętli powierzchni i wierzchołka, mapowanie tekstur z możliwością przełączania renderowania w czasie rzeczywistym, etc.

23 Maya

24 Maya Autodesk Maya to profesjonalny, komercyjny program do tworzenia grafiki i animacji komputerowej 3D. Jest używany do tworzenia interaktywnych aplikacji 3D, takich jak gry wideo, filmy animowane, seriale telewizyjne oraz efekty wizualne. Program pozwala m.in. na użycie siatek, sklejanie powierzchni, tworzenie płaszczyzn i obiektów krzywych, nieliniową animację, symulację cieczy, gazów, tkanin, włosów i sierści, dynamiki i odkształceń. Dostępna jest 30 dniowa, testowa wersja programu. Maya przeznaczona jest dla platformy Linux, Mac OSX i MS Windows.

25 MASSIVE

26 MASSIVE MASSIVE (Multiple Agent Simulation System in Virtual Environment) jest wysokiej klasy komercyjnym programem do tworzenia animacji komputerowych. Służy do generowania efektów wizualnych na potrzeby filmów i programów telewizyjnych z wykorzystaniem ogromnej ilości komputerowych statystów, którzy do złudzenia przypominają rzeczywisty tłum. Każdej z animowanych postaci możemy nadawać indywidualne emocje radość, strach, gniew. Komputerowo wygenerowany statysta nosi nazwę agenta i posiada niezależny od innych pakiet zachowań, unikalnych w sensie fizycznym oraz psychicznym. Dostępny dla systemów Fedora, Red Hat Enterprise, MS Windows XP/7.

27

28 AfterShot AfterShot Pro jest programem przeznaczonym do zarządzania plikami graficznymi, w tym zdjęć w formacie RAW. Program jest płatny, wydawany na licencji własnościowej przez firmę Corel, która zakupiła go od Bibble Labs. Dostępna jest 14-dniowa pełna, próbna wersja dla systemów MS Windows, Linux i Mac OSX.

29 Cinepaint

30 Cinepaint Program został użyty przy produkcji m.in. Stuart Malutki, ScoobyDoo, Elf, Duplex, Ostatni samuraj, Spider-man i innych. CinePaint to program do retuszu bitmapowych klatek filmu. Powstał na bazie edytora grafiki rastrowej GIMP. Obsługuje kolory 8, 16 i 32 bitowe. Posiada wsparcie dla formatów BMP, CIN, DPX, EXR, GIF, JPEG, OpenEXR, PNG, TIFF oraz XCF. Dostępny dla systemu Linux, FreeBSD i NetBSD.

31 Fatpaint Webowy program do tworzenia i edycji plików graficznych. Posiada wsparcie dla edycji rastrowej i wektorowej, około 1000 typów czcionek, tworzenia obiektów 3D, wyświetlania grafik w serwisie Zazzle, wyszukiwania i dodawania grafik do projektu ze stron Wikimedia, Picasa, Flickr, Google, Yahoo, Bing. Działa w przeglądarce stron www i wymaga wtyczki Java.

32 Krita

33 Krita Edytor grafiki rastrowej, część pakietu biurowego Calligra. Program przeznaczony jest dla środowiska KDE. Stworzony w 2010 roku na bazie KOffice, pracuje na bibliotekach Qt. Krita umożliwia pracę na grafikach bitmapowych oraz wektorowych. Dostępny na platformę Linux, FreeBSD i MS Windows.

34

35 Pixel Pixel jest edytorem grafiki rastrowej napisany z użyciem kompilatora Free Pascal. Program obsługuje skalę szarości, RGB, CMYK i HDR. Posiada zestaw pędzli, narzędzi do retuszu, efekty specjalne, zestaw filtrów (jako wtyczki). Dostępny dla platformę Linux, BeOS-ZETA, DOS, MS Windows, ecomstation, MorphOS, OS/2, SkyOS, FeeBSD, Mac OSX oraz QNX. Wydawany na licencji własnościowej, w 2009 roku sprzedany firmie Globell, B.V. Od tamtego czasu stan rozwoju programu jest nieznany.

36

37 INKSCAPE Program do tworzenia grafiki wektorowej, stworzony w ramach projektu GNU. Umożliwia tworzenie m.in. znaków towarowych, logotypów, ikon. Pozwala na tworzenie kształtów, linii, strzałek, symboli, krzywych Beziera, wyginanie napisów, malowanie obiektów, nadawanie przezroczystości, zmianę kształtów i wiele więcej.

38 Karbon (poprzednio: Karbon14, Kontour lub Killustrator) jest edytorem grafiki wektorowej i częścią pakietu biurowego Calligra. Program przeznaczony jest dla środowiska KDE. Stworzony w 2010 roku na bazie KOffice, pracuje na bibliotekach Qt. Oferuje różne narzędzia do rysowania, zaawansowane narzędzia do edycji ścieżek, zawiera wiele gotowych kształtów, itd. Karbon

39 Xsara Xtreme LX to edytor grafiki wektorowej, który oferuje wiele podstawowych narzędzi do tworzenia i edycji plików graficznych. Posiada możliwość importu i eksportu plików w formatach takich jak: JPG, GIF, PNG, TIFF, BMP, PICT i XPM. Dostępny dla platformy Linux i Mac OSX. Program nie rozwijany od 2006 roku. ra e sa m X re t X LX

40 Istnieje także mnóstwo innych edytorów.

41 Jednak wybór należy do ciebie

42 KONIEC

43 Wykonali: Chmielewski Sebastian Marcin Olbrys Przemek Rodzik Kl. 2 it

Oprogramowanie Alternatywne

Oprogramowanie Alternatywne Wojciech Sobieski Oprogramowanie Alternatywne Projekty OpenSource Olsztyn 2008-2010 Kategorie Systemy operacyjne: Linux, Unix, BSD, Solaris, FreeDOS, Syllable, ReactOS,... Biuro: OpenOffice, KOffice, AbiWord,

Bardziej szczegółowo

LINUX UBUNTU V. 10.04

LINUX UBUNTU V. 10.04 www.slow7.pl 1 LINUX UBUNTU V. 10.04 Czyli jak wygląda nowy Lśniący Lamparcik www.slow7.pl 2 Lśniący Lamparcik Lśniący Lamparcik to pierwszy remiks stworzony przez użytkowników forum Ubuntu.pl tym razem

Bardziej szczegółowo

Oprogramowa użytkowe Oprogramowa użytkowe (aplikacyjne, aplikacja) określa sposoby, w jaki zostają użyte zasoby systemowe do rozwiązywania problemów obliczeniowych zadanych przez użytkownika Oprogramowa

Bardziej szczegółowo

Stosowanie technik graficznych i multimedialnych 312[01].O1.05

Stosowanie technik graficznych i multimedialnych 312[01].O1.05 MINISTERSTWO EDUKACJI i NAUKI Anna Koludo Dorota Wojtuś Stosowanie technik graficznych i multimedialnych 312[01].O1.05 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy

Bardziej szczegółowo

DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE POMOCNE NAUCZYCIELOM W REALIZACJI ZADAŃ SZKOLNYCH OPIS PROGRAMU OCENA DOWNLOAD PRZEDMIOT PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ W SZKOLE

DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE POMOCNE NAUCZYCIELOM W REALIZACJI ZADAŃ SZKOLNYCH OPIS PROGRAMU OCENA DOWNLOAD PRZEDMIOT PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ W SZKOLE NAZWA PROGRAMU DARMOWE PROGRAMY GRAFICZNE POMOCNE NAUCZYCIELOM W REALIZACJI ZADAŃ SZKOLNYCH OPIS PROGRAMU OCENA DOWNLOAD PRZEDMIOT PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ W SZKOLE PROGRAMY DO EDYCJI I OBRÓBKI ZDJĘĆ WYMOGI

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Witamy... 1. Corel VideoStudio Pro Editor... 15

Spis treści. Witamy... 1. Corel VideoStudio Pro Editor... 15 Spis treści Witamy......................................... 1 Wprowadzenie do programu Corel VideoStudio Pro.......... 2 Co nowego w programie Corel VideoStudio Pro X5?......... 3 Wymagania systemowe...............................

Bardziej szczegółowo

Część 1 Załącznik nr 1.1

Część 1 Załącznik nr 1.1 Część 1 Załącznik nr 1.1 WSTĘP: Uwagi ogólne do zapisów dotyczących oprogramowania wyspecyfikowanego w Częściach: 1,2,3,4,5 System operacyjny Obecnie Zamawiający posiada komputery stacjonarne i przenośne

Bardziej szczegółowo

(O)programowanie. Wykład 3. Zagadnienia szczegółowe:

(O)programowanie. Wykład 3. Zagadnienia szczegółowe: Wykład 3 (O)programowanie Zagadnienia szczegółowe: - oprogramowanie i jego podział - pojęcie systemu operacyjnego - struktura systemu operacyjnego - funkcje systemu operacyjnego - klasyfikacje systemów

Bardziej szczegółowo

Elementy grafiki komputerowej

Elementy grafiki komputerowej Formaty plików w grafice komputerowej Formaty plików w grafice komputerowej formaty dla grafiki rastrowej zapis bez kompresji: BMP, RAW zapis z kompresją bezstratną: PCX, GIF, PNG, TIFF zapis z kompresją

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika opensuse

Podręcznik użytkownika opensuse Konrad Operacz kl 2Tib 24.04.2009 Podręcznik użytkownika opensuse Prowadzący: Artur Rudnicki Zawartość Logowanie... 6 Rozpoczęcie pracy... 6 Menu... 7 Biuro... 7 Arkusz Kalkulacyjny OpenOffice.org Calc...

Bardziej szczegółowo

Inżynieria środowiska. Grafika Power Point Edytor tekstu

Inżynieria środowiska. Grafika Power Point Edytor tekstu Inżynieria środowiska W2 Grafika Power Point Edytor tekstu 1 Grafika komputerowa Wprowadzenie zastosowania - rysunki - schematy - interfejsy użytkownika - wykresy (biznes, nauka, technika) grafika 2D,

Bardziej szczegółowo

Informatyka Europejczyka. Podrêcznik dla gimnazjum. Edycja: Windows Vista, Linux Ubuntu, MS Office 2007, OpenOffice.org.

Informatyka Europejczyka. Podrêcznik dla gimnazjum. Edycja: Windows Vista, Linux Ubuntu, MS Office 2007, OpenOffice.org. Informatyka Europejczyka. Podrêcznik dla gimnazjum. Edycja: Windows Vista, Linux Ubuntu, MS Office 2007, OpenOffice.org. Wydanie II Autor: Jolanta Pañczyk ISBN: 978-83-246-2383-9 Format: 195x260, stron:

Bardziej szczegółowo

Oprogramowanie Alternatywne

Oprogramowanie Alternatywne Oprogramowanie Alternatywne Projekty Open Source Wojciech Sobieski Olsztyn 2005 Systemy operacyjne* Linux (x86, PowerPC, sparc) Solaris (sparc) Unix BSD Systemy OpenSource AIX (PowerPC) osfree Ultrix Digital

Bardziej szczegółowo

pełna wersja 6 upgrade 3 no nik 6 pełna wersja 1 upgrade 0 1 Adobe Photoshop CS6 ver.13 PL Win AOO firmy Adobe Systems Incorporated lub równowa ne

pełna wersja 6 upgrade 3 no nik 6 pełna wersja 1 upgrade 0 1 Adobe Photoshop CS6 ver.13 PL Win AOO firmy Adobe Systems Incorporated lub równowa ne 2 3 6 7 8 1 Adobe Photoshop CS6 ver.13 PL Win AOO firmy Adobe Systems Incorporated lub równowa ne Adobe Photoshop CS6 ver.13 EN Win AOO firmy Adobe Systems Incorporated lub równowa ne Adobe Acrobat Prof.

Bardziej szczegółowo

GRAFIKA RASTROWA. WYKŁAD 2 Oprogramowanie i formaty plików. Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej

GRAFIKA RASTROWA. WYKŁAD 2 Oprogramowanie i formaty plików. Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej GRAFIKA RASTROWA WYKŁAD 2 Oprogramowanie i formaty plików Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej Oprogramowanie Na rynku istnieje wiele programów do tworzenia i przetwarzania grafiki rastrowej.

Bardziej szczegółowo

Programy narzędziowe i inne. 3 Adobe Acrobat Prof. ver. 11 PL firmy Adobe Systems Inc. lub równoważne

Programy narzędziowe i inne. 3 Adobe Acrobat Prof. ver. 11 PL firmy Adobe Systems Inc. lub równoważne równoważności oprogramowania za pomocą cech funkcjonalno- użytkowych. Programy narzędziowe i inne LP 1 2 NAZWA LICENCJI* Adobe Photoshop CC Multilanguage firmy Adobe Systems Incorporated lub równoważne

Bardziej szczegółowo

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Dostawa sprzętu komputerowego na potrzeby Centrum Kongresowego ICE Kraków Część 5 zamówienia Dostawa oprogramowania

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Dostawa sprzętu komputerowego na potrzeby Centrum Kongresowego ICE Kraków Część 5 zamówienia Dostawa oprogramowania Załącznik nr 5E do SIWZ OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Dostawa sprzętu komputerowego na potrzeby Centrum Kongresowego ICE Kraków Część 5 zamówienia Dostawa oprogramowania 1) Pakiet oprogramowania graficznego

Bardziej szczegółowo

Windows 7 PL. Kurs. Idź do. Spis treści Przykładowy rozdział. Katalog książek. Katalog online Zamów drukowany katalog. Twój koszyk.

Windows 7 PL. Kurs. Idź do. Spis treści Przykładowy rozdział. Katalog książek. Katalog online Zamów drukowany katalog. Twój koszyk. Idź do Spis treści Przykładowy rozdział Katalog książek Katalog online Zamów drukowany katalog Twój koszyk Dodaj do koszyka Cennik i informacje Zamów informacje o nowościach Zamów cennik Czytelnia Fragmenty

Bardziej szczegółowo

Integracja programu Adobe Premiere Pro CS5 ze środowiskiem Avid

Integracja programu Adobe Premiere Pro CS5 ze środowiskiem Avid Adobe Premiere Pro CS5 Przewodnik po środowisku pracy dla edytorów korzystających z oprogramowania Avid Integracja programu Adobe Premiere Pro CS5 ze środowiskiem Avid Specjaliści korzystają jednocześnie

Bardziej szczegółowo

Narzędzia pomocnicze uzupełniające przygotowywanie treści e-lekcji

Narzędzia pomocnicze uzupełniające przygotowywanie treści e-lekcji Lucjan Dobrowolski 2014 PRz, WCh, ZICh Narzędzia pomocnicze uzupełniające przygotowywanie treści e-lekcji Edycja treści tekstowych zawierających złożone formatowanie. Metody umieszczania równań matematycznych,

Bardziej szczegółowo

Prezentacja multimedialna program PowerPoint

Prezentacja multimedialna program PowerPoint 5 Prezentacja multimedialna program PowerPoint Prezentacja multimedialna to pokaz lub wykład prowadzony z użyciem komputerowo opracowanych elementów multimedialnych, takich jak rysunki, zdjęcia, dźwięk,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Nero Burning ROM

Instrukcja Nero Burning ROM Instrukcja Nero Burning ROM Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych Ten dokument i zawarte w nim treści podlegają ochronie na mocy międzynarodowych przepisów dotyczących praw autorskich oraz

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (parametry i wymagania minimalne)

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (parametry i wymagania minimalne) WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE ZP/UR/161/2012 Załącznik nr 1.1 do SIWZ SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (parametry i wymagania minimalne) Zadanie nr 1: Dostawa oprogramowania komputerowego dla Laboratorium

Bardziej szczegółowo

Niniejsza dokumentacja jest prawnie chroniona. Wszelkie prawa, szczególnie prawa do powielania, obrotu i tłumaczenia, są zastrzeżone.

Niniejsza dokumentacja jest prawnie chroniona. Wszelkie prawa, szczególnie prawa do powielania, obrotu i tłumaczenia, są zastrzeżone. 2 Prawa autorskie Niniejsza dokumentacja jest prawnie chroniona. Wszelkie prawa, szczególnie prawa do powielania, obrotu i tłumaczenia, są zastrzeżone. Żadna część dokumentacji nie może być reprodukowana

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18. Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate

Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18. Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18 Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate Spis treści Przed rozpoczęciem............................... 1 Skróty i konwencje...................................

Bardziej szczegółowo

Różnice miedzy wersją 5.6 a 6.0 programu CAD Kuchnie

Różnice miedzy wersją 5.6 a 6.0 programu CAD Kuchnie Różnice miedzy wersją 5.6 a 6.0 programu CAD Kuchnie SPIS TREŚCI 1. Zmiany w oknie Wybór projektów (interfejs, sortowanie projektów) 2. Zabezpieczenie startowania aplikacji 3. Rysowanie i edycja ścian

Bardziej szczegółowo

NAGRYWANIE I ODTWARZANIE OBRAZU I DŹWIĘKU.

NAGRYWANIE I ODTWARZANIE OBRAZU I DŹWIĘKU. NAGRYWANIE I ODTWARZANIE OBRAZU I DŹWIĘKU. Programy i narzędzia do multimedialnego przekazu. NARZĘDZIA SYSTEMOWE DO NAGRYWANIA DŹWIĘKU I OBRAZU. Systemowymi narzędziami do nagrywania dźwięku jest rejestrator

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Nero Video

Instrukcja Nero Video Instrukcja Nero Video Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych Ten dokument i zawarte w nim treści podlegają ochronie na mocy międzynarodowych przepisów dotyczących praw autorskich oraz własności

Bardziej szczegółowo

liczba pikseli pikseli Grafika rastrowa (bitmapowa) Grafikę rastrową mapami bitowymi Mapa bitowa (bit map)

liczba pikseli pikseli Grafika rastrowa (bitmapowa) Grafikę rastrową mapami bitowymi Mapa bitowa (bit map) Piksel - punkt, którego parametrami są współrzędne ekranu, kolor i jaskrawość. Jest najmniejszym elementem obrazu bitmapowego. Jeden piksel to bardzo mały kwadrat wypełniony w całości jednolitym kolorem.

Bardziej szczegółowo

PodrÍcznik uøytkownika Ulead Systems, Inc. Marzec 2006 C28-1A0-110-0A0001

PodrÍcznik uøytkownika Ulead Systems, Inc. Marzec 2006 C28-1A0-110-0A0001 PodrÍcznik uøytkownika Ulead Systems, Inc. Marzec 2006 C28-1A0-110-0A0001 1992-2006 Ulead Systems, Inc. Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszego dokumentu nie może być powielana ani przekazywana

Bardziej szczegółowo