Każdego roku w Ontario około 100 osób traci życie i tysiące doznają uszkodzenia ciała w rezultacie pożarów. Większość tych ofiar ucierpiała w

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Każdego roku w Ontario około 100 osób traci życie i tysiące doznają uszkodzenia ciała w rezultacie pożarów. Większość tych ofiar ucierpiała w"

Transkrypt

1

2 Każdego roku w Ontario około 100 osób traci życie i tysiące doznają uszkodzenia ciała w rezultacie pożarów. Większość tych ofiar ucierpiała w rezultacie pożarów, którym można było zapobiec. Informacje w niniejszej broszurze powinny Ci pomóc zrozumieć, jak chronić siebie i Twoją rodzinę, ale żeby to zrobić, musisz wziąć na siebie pełną odpowiedzialność. Da Ci to najlepszą szansę pozostania bezpiecznym i przetrwania pożaru jeśli on będzie miał miejsce. Dlaczego Ty za to odpowiadasz? No cóż, odpowiedź jest prosta: ponieważ pomimo najlepszych wysiłków straży pożarnej, większość ludzi ginie w pożarach zanim strażacy przybędą, pomimo czasu reagowania wynoszącego mniej niż 5 minut. Kluczem do bezpieczeństwa pożarowego jest nauczenie się i ćwiczenie trzech linii obrony. 1. Zapobieganie Pożarom 2. Wykrywanie 3. Ucieczka Aby uzyskać więcej informacji, prosimy zadzwonić do Pogotowia Pożarowego i Ratunkowego Miasta Mississauga (Mississauga Fire and Emergency Services), Wydział Edukacji Społecznej lub odwiedzić naszą stronę internetową

3 ĆWICZ Trzy L 1. ZAPOBIEGANIE POŻAROM Ponad 90% pożarów w budynkach mieszkalnych można zapobiec! Dużo sensu jest w tym, że najlepszym sposobem ochrony jest niedopuszczenie do wystąpienia pożaru. Rozumienie przyczyn pożarów i ćwiczenie dobrych zwyczajów bezpieczeństwa pożarowego mogą wielce zredukować niebezpieczeństwo, że będziesz miał pożar. Wiodące przyczyny pożarów w budynkach mieszkalnych to: Sprzęt do Gotowania Sprzęt Grzewczy Sprzęt Dystrybucji Elektryczności Zapalone Produkty Palacza Świece Zapałki lub Zapalniczki (Proszę zauważyć, że wyliczenie wszystkich przyczyn pożarów i środków zapobiegawczych nie jest możliwe. W większości przypadków rozsądek powinien być Twoim przewodnikiem). W celu zapobiegnięcia tym rodzajom pożarów podajemy tutaj niektóre strategie prewencyjne: Sprzęt do Gotowania Najbardziej powszechną przyczyną pożarów związanych z gotowaniem jest zapalenie się olejów lub tłuszczów, które zostały pozostawione na kuchence bez opieki. Aby zapobiec pożarom związanym z gotowaniem: Pozostań w kuchni i zwracaj uwagę na to, co gotujesz. Jeśli musisz opuścić kuchnię, wyłącz sprzęt gotujący do czasu powrotu. Trzymaj dużą pokrywkę na garnek

4 inie Obrony: 1. lub patelnię, aby przykryć i zdusić ogień jeśli on wybuchnie. Jeśli ogień wybuchnie w garnku lub patelni, wsuń na niego lub nią pokrywkę, żeby zdusić ogień i wyłącz palnik. Nie używaj wody i nie przesuwaj garnka lub patelni ponieważ może on lub ona być zbyt gorąca. Utrzymuj piekarnik w czystości. Utrzymuj tostery, czajniki i inne małe urządzenia produkujące gorąco w stanie czystości i wyłączaj je z kontaktu, kiedy nie są używane. Dodatkowe Wskazówki Odnośnie Bezpieczeństwa Gotowania: Trzymaj rączki garnków i patelni odwrócone do wewnątrz, tak aby dzieci nie mogły ich dostać. Nie sięgaj ponad palnikami. Noś dopasowane ubranie kiedy pracujesz przy kuchence. Trzymaj materiały łatwopalne z dala od powierzchni gotujących. Pożar w kuchni po zostawieniu gotowania bez opieki.

5 Zapobieganie P Sprzęt Grzewczy Najbardziej powszechnymi przyczynami pożarów związanych z ogrzewaniem są kominki, piecyki na drewno i kominy. Aby zapobiec pożarom związanym z ogrzewaniem: Stosuj się do rozporządzeń budowlanych i instrukcji producenta odnośnie instalacji i prześwitów. Dokonuj inspekcji kominów regularnie i spraw, aby były czyszczone przez technika z certyfikatem WETT. Sprawdź na aby znaleźć technika w Twojej okolicy. Ontaryjski Kodeks Pożarowy (Ontario Fire Code) wymaga inspekcji co najmniej raz w roku i czyszczenia kiedy jest to wymagane. Upewnij się, że połączenia rur piecyka są ciasno przylegające. Sprawdź, czy ściany nie są nadmiernie gorące, co może wskazywać na niewłaściwe prześwity. Zainstaluj ekran przeciwiskrowy i pokrywę od deszczu na szczycie komina Upewnij się, że ekrany przeciwiskrowe są zamontowane w kominkach z otwartym paleniskiem/ piecykach na drewno. Chroń podłogi/ściany przed wysoką temperaturą. Trzymaj materiały łatwopalne co najmniej 1,2 metry od kominków, piecyków na drewno i pieców grzewczych. Zapewnij przestrzeń grzejnikom elektrycznym. Trzymaj materiały łatwopalne co najmniej 1 metr z dala i wyłącz z kontaktu zanim wyjdziesz z domu lub położysz się spać.

6 ożarom 2. Wyk Sprzęt Dystrybucji Elektryczności Najbardziej powszechna przyczyna pożarów elektrycznych jest związana z okablowaniem. Aby zapobiec pożarom elektrycznym: Spraw, aby reperacje i dodatki do Twojego systemu elektrycznego były wykonywane przez licencjowanego usługodawcę elektrycznego. Używaj tylko takiego sprzętu elektrycznego i urządzeń AGD, które są zatwierdzone przez uznaną agencję certyfikacyjną. Aby uzyskać listę agencji odwiedź i sprawdź pod rubryką Electrical Product Safety. Pożary Związane z Paleniem Najbardziej powszechną przyczyną pożarów związanych z paleniem jest nieostrożność spowodowana stanem upojenia lub zaśnięcie. Większość tych pożarów zdarza się w sypialniach lub miejscach mieszkalnych. Aby zapobiec pożarom związanym z paleniem: Nie pal jeśli jesteś odurzony przez alkohol, leki lub narkotyki. Nie pal w łóżku ani wtedy, gdy jesteś ospały. Nigdy nie zostawiaj zapalonych produktów palacza bez opieki. Używaj popielniczek, które są głębokie i trzymają papierosy ściśle. Nigdy nie wkładaj zapalonych produktów palacza lub zawartości popielniczki do śmieci, najpierw zmocz je wodą i pozostaw przez noc zanim je wyrzucisz.

7 rywanie 3. Ucie Całkowita utrata domu i posiadanych rzeczy. Nie pal w obecności zapalnych płynów, gazów lub innych substancji zapalnych. Pożary Spowodowane Przez Świece Najpowszechniejszymi przyczynami pożarów spowodowanych przez świece jest zapalenie pobliskich materiałów łatwopalnych spowodowane przez spadnięcie, przewrócenie się lub znajdowanie się zbyt blisko. Aby zapobiec pożarom spowodowanym przez świece: Używaj świec dobrej jakości z niepalnymi abażurami. Trzymaj świece w solidnych niepalnych świecznikach na równej powierzchni. Trzymaj świece poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Trzymaj świece z dala od łatwopalnych materiałów. Zgaś świece kiedy wychodzisz z pokoju lub domu.

8 czka Pożary Spowodowane przez Zapałki i Zapalniczki Najpowszechniejsze przyczyny pożarów spowodowanych zapałkami i zapalniczkami to dzieci bawiące się nimi lub rozmyślnie rozniecające ogień. Aby zapobiec pożarom spowodowanym przez zapałki i zapalniczki: Trzymaj zapałki i zapalniczki poza zasięgiem i poza wzrokiem dzieci, (najlepiej w zamykanym na klucz pojemniku). Naucz dzieci, że zapałki i zapalniczki są "narzędziami" nie zabawkami i że nie powinny one ich dotykać, lecz powinny powiedzieć dorosłemu jeśli je znajdą. Nigdy nie pozwalaj dzieciom bawić się zapałkami lub zapalniczkami. Jeśli jesteś palaczem, trzymaj zapałki i zapalniczki w miejscu, w którym zawsze zauważyłbyś, że ich brakuje (tj. w kieszeni) Jeśli wiesz lub podejrzewasz, że Twoje dziecko bawi się ogniem, pomoc jest dostępna. Program edukacyjny TAPP-C jest dostępny dla dzieci i ich rodziców. Prosimy skontaktować się z naszym Wydziałem Edukacji Społecznej pod numerem dla uzyskania szczegółów. Bawienie się zapałkami nie jest odpowiednią zabawą dla dziecka.

9 129/2007 ĆWICZ Trzy Linie Obrony: 1. Zapobieganie 2. WYKRYWANIE Jeśli wybuchnie pożar, musi być wykryty szybko, abyś miał czas na ucieczkę. Detektory Dymu Ratują Życie Ludzi Jeśli, pomimo Twoich najlepszych starań zapobiegania pożarom, wybuchnie pożar, musi on być szybko wykryty przez detektory dymu. Wczesne wykrycie mogłoby uratować życie ludzi. Wymagane jest, aby każdy dom był wyposażony w sprawny detektor dymu na każdym piętrze. Takie jest prawo! Czy wiedziałeś, że prawie 50% detektorów dymu w domach nie pracuje? A jak jest z Twoim? Przetestuj go dzisiaj! Rady Odnośnie Detektorów Dymu: Testuj detektory dymu co miesiąc. Zmieniaj baterie co roku (jeśli są na baterie). Odkurzaj detektory dymu corocznie. Wymień detektory dymu, które mają więcej niż 10 lat. Jeśli doświadczysz uciążliwych (fałszywych) alarmów nie usuwaj baterii. Weź pod uwagę detektor z "funkcją wyciszania" lub inny typ detektora. Sprawdź aby znaleźć wskazówki o tym, jak zredukować lub wyeliminować uciążliwe alarmy. Prosimy przejrzeć naszą uzupełniającą broszurę, aby znaleźć więcej informacji Sprawne Detektory Dymu, Takie jest Prawo, Chodzi o Twoje Życie (Working Smoke Alarms, It s the Law, It s Your Life) Pożar spowodowany podejrzewanym nieostrożnym paleniem.

10 Pożarom 2. Wykrywanie 3. Ucieczka 3. UCIECZKA W przypadku pożaru możesz mieć mniej niż jedną minutę na ucieczkę. Zaplanuj Swoją Ucieczkę Potrzebujesz mieć plan ucieczki, tak aby każdy wiedział, co robić i gdzie iść w przypadku pożaru. Poświęć czas z Twoją rodziną na narysowanie schematu podłogowego pokazującego wszystkie pomieszczenia i wyjścia. Powinieneś mieć, jeśli to możliwe, dwie drogi wyjścia z każdego pomieszczenia. Kiedy już wyjdziesz z budynku, idź do bezpiecznego miejsca zbiorczego i zadzwoń pod 911. Nie wchodź z powrotem do budynku z żadnego powodu. Upewnij się, że Twój plan ucieczki zawiera informacje o jakichkolwiek szczególnych potrzebach dzieci, niepełnosprawnych oraz osób w podeszłym wieku. Prosimy przejrzeć naszą uzupełniającą broszurę, żeby znaleźć więcej informacji Plan Ucieczki Z Pożaru Domu (Home Fire Escape Plan) Pożar domu spowodowany niedoglądaną świecą w pobliżu łatwopalnego materiału. Zauważ: Jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub apartamencie, ucieczka z pożaru w Twoim budynku może być zupełnie inna. Prosimy przejrzeć naszą uzupełniającą broszurę, żeby znaleźć więcej informacji Bezpieczeństwo Pożarowe dla osób, które mieszkają w wielomieszkaniowych i wielopoziomowych Budynkach Mieszkaniowych i Apartamentowcach (Fire Safety, for persons who live in multi-unit and multi-level Apartments and Condos).

w hrabstwie West Midlands

w hrabstwie West Midlands Witamy w hrabstwie West Midlands Program edukacyjny dla nowo przybyłych imigrantów, mający na celu promowanie bezpieczeństwa, dobrego samopoczucia, spójności społeczeństwa i obywatelstwa. 1 www.wmfs.net

Bardziej szczegółowo

FIRE SAFETY IN THE HOME

FIRE SAFETY IN THE HOME FIRE SAFETY IN THE HOME BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE W DOMU POLISH Did you know? You re twice as likely to die in a fire if you don t have a smoke alarm that works. 90 people die each year because the battery

Bardziej szczegółowo

POSTĘPOWANIE W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ

POSTĘPOWANIE W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ POSTĘPOWANIE W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ Gniezno, 2014 r. 1. Telefony alarmowe i informacyjne na terenie miasta Gniezna oraz zasady ich wykorzystania 4 2. Ogólne zasady postępowania 5 3. Niezbędnik na wypadek

Bardziej szczegółowo

PORADNIK POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ

PORADNIK POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ PORADNIK POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ URZĄD MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ul. Młynarska 43/45, 01-170 Warszawa, tel. 22 443 11 20, faks 22 443 11 22 www.um.warszawa.pl

Bardziej szczegółowo

CONNECTICUT PORADNIK STANU NA TEMAT GOTOWOŚCI DO SYTUACJI ZAGROŻENIA W ŚRODKU ZNAJDZIESZ

CONNECTICUT PORADNIK STANU NA TEMAT GOTOWOŚCI DO SYTUACJI ZAGROŻENIA W ŚRODKU ZNAJDZIESZ PORADNIK STANU CONNECTICUT NA TEMAT GOTOWOŚCI DO SYTUACJI ZAGROŻENIA Po przeczytaniu tego poradnika trzymaj go w bezpiecznym miejscu, tak żebyś zawsze wiedział, gdzie go znaleźć. GOTOWOŚĆ W ZAKRESIE ZDROWIA

Bardziej szczegółowo

Witamy w Okręgu Telford & Wrekin

Witamy w Okręgu Telford & Wrekin Witamy w Okręgu Telford & Wrekin POLISH Welcome to Telford & Wrekin Ten przewodnik został stworzony przez dział Usług Na Rzecz Społeczności Lokalnej i Sąsiedztwa Rady Okręgu Telford & Wrekin (Community

Bardziej szczegółowo

Ogólne zasady postępowania ludności W przypadku wystąpienia różnych zagrożeń

Ogólne zasady postępowania ludności W przypadku wystąpienia różnych zagrożeń Starostwo Powiatowe w Kluczborku Wydział Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Promocji Zdrowia Ogólne zasady postępowania ludności W przypadku wystąpienia różnych zagrożeń Kluczbork, 2013 r.

Bardziej szczegółowo

tel. (12) 272 90 21,272 90 22, 272 90 24 fax. 12 272 90 23 Służba Dyżurna Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Myślenicach

tel. (12) 272 90 21,272 90 22, 272 90 24 fax. 12 272 90 23 Służba Dyżurna Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Myślenicach STAROSTWO POWIATOWE w MYŚLENICACH Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych 32-400 Myślenice, ul. Przemysłowa 9 tel. (12) 272 90 21,272 90 22, 272 90 24 fax. 12 272 90 23 e-mail : t.rabski@ myslenicki.pl

Bardziej szczegółowo

Przygotowania na sytuacje kryzysowe w Birmingham

Przygotowania na sytuacje kryzysowe w Birmingham Przygotowania na sytuacje kryzysowe w Birmingham Praktyczny przewodnik dla osób i społeczności Stworzony przez Zespół Birmingham Resilience 1 OPIEKA TO NASZ OBOWIĄZEK Sytuacje kryzysowe są realnym zagrożeniem.

Bardziej szczegółowo

ZASADY POSTĘPOWANIA I ZACHOWANIA SIĘ NA WYPADEK RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ

ZASADY POSTĘPOWANIA I ZACHOWANIA SIĘ NA WYPADEK RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ URZĄD GMINY RUDZINIEC ZASADY POSTĘPOWANIA I ZACHOWANIA SIĘ NA WYPADEK RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ www.rudziniec.pl e-mail: gmina@rudziniec.pl RUDZINIEC 2011 Opracował: Inspektor ds. Obrony Cywilnej Szanowny Czytelniku

Bardziej szczegółowo

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu Planowanie na wypadek jakiegokolwiek niebezpieczeństwa - w tym także katastrof technicznych i klęsk żywiołowych - wymaga rozważenia wszystkich możliwych scenariuszy. Jeśli będziesz mógł pozostać w domu,

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE

ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE W trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkańców Miejsko - Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego przedstawia informacje na temat zagrożeń współczesnego świata oraz praktyczne wskazówki

Bardziej szczegółowo

KUCHNIA GAZOWO-ELEKTRYCZNA MODEL: MPM-50-KGE-03 MPM-50-KGM-04 MPM-50-KGM-06

KUCHNIA GAZOWO-ELEKTRYCZNA MODEL: MPM-50-KGE-03 MPM-50-KGM-04 MPM-50-KGM-06 KUCHENKA INSTRUCKJA.pdf 2010-12-02 13:22:48 INSTRUKCJA OBSŁUGI KUCHNIA GAZOWO-ELEKTRYCZNA MODEL: MPM-50-KGE-03 MPM-50-KGM-04 MPM-50-KGM-06 PRZED PIERWSZYM UŻYCIEM ZAPOZNAJ SIĘ Z INSTRUKCJĄ OBSŁUGI kuchnia

Bardziej szczegółowo

wıtamy Twój przewodnik po życiu społeczności i usługach w Kensington, Liverpool

wıtamy Twój przewodnik po życiu społeczności i usługach w Kensington, Liverpool wıtamy Twój przewodnik po życiu społeczności i usługach w Kensington, Liverpool Witamy w Kensington Pakiet Powitalny jest przewodnikiem po szerokiej gamie usług dostępnych w Kensington i jego okolicach.

Bardziej szczegółowo

Informacja na temat Bezpieczeństwa

Informacja na temat Bezpieczeństwa An Garda Síochána Informacja na temat Bezpieczeństwa na Drodze Twój samochód Regularnie: Sprawdzaj ciśnienie w oponach i głębokość bieżników. Sprawdzaj poziom oleju, wody i innych płynów. Sprawdzaj, czy

Bardziej szczegółowo

PORADNIK ZASADY POSTĘPOWANIA I ZACHOWANIA SIĘ LUDNOŚCI NA WYPADEK RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ

PORADNIK ZASADY POSTĘPOWANIA I ZACHOWANIA SIĘ LUDNOŚCI NA WYPADEK RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ GMINA CZERWIEŃSK PORADNIK ZASADY POSTĘPOWANIA I ZACHOWANIA SIĘ LUDNOŚCI NA WYPADEK RÓŻNYCH ZAGROŻEŃ CZERWIEŃSK 2014 r. Rodzaje alarmów i sygnały alarmowe określa załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów

Bardziej szczegółowo

Lodówka. Instrukcja obsługi. wyobraź sobie nieograniczone możliwości

Lodówka. Instrukcja obsługi. wyobraź sobie nieograniczone możliwości Lodówka Instrukcja obsługi POLAND Urządzenie wolno stojące wyobraź sobie nieograniczone możliwości Dziękujemy za zakupienie produktu firmy Samsung. Aby móc korzystać z pełniejszej obsługi, prosimy zarejestrować

Bardziej szczegółowo

Przygotowani na każdy wypadek

Przygotowani na każdy wypadek Ważne telefony Ważne telefony Policja (Polizei) 110 Przygotowani na każdy wypadek Prewencja i samopomoc w nagłych wypadkach i sytuacjach szczególnych Straż pożarna (Feuerwehr) 112 Lekarz dyżurny (Ärztlicher

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI SKRÓCONA INSTRUKCJA OBSŁUGI

SPIS TREŚCI SKRÓCONA INSTRUKCJA OBSŁUGI SPIS TREŚI SKRÓONA INSTRUKJA OBSŁUGI TABELA PROGRAMÓW PRZYGOTOWANIE PRANIA WYBÓR PROGRAMU I OPJI ROZPOZĘIE I ZAKOŃZENIE PROGRAMU ZMIANA PROGRAMU PRZERWANIE PROGRAMU ODZIENNA KONSERWAJA I ZYSZZENIE INSTRUKJA

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI. Kocioł peletowy COMPACT 14. Instrukcja w języku polskim

INSTRUKCJA INSTALACJI. Kocioł peletowy COMPACT 14. Instrukcja w języku polskim INSTRUKCJA INSTALACJI Kocioł peletowy COMPACT 14 Instrukcja w języku polskim 8901310800 SPIS TREŚCI WSTĘP 1 - OSTRZEŻENIA I WARUNKI GWARANCJI 2 - INSTRUKCJA INSTALACJI 3 - RYSUNKI I DANE TECHNICZNE 4 -

Bardziej szczegółowo

Kampania społeczno-edukacyjna NIE dla czadu!

Kampania społeczno-edukacyjna NIE dla czadu! KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ Kampania społeczno-edukacyjna NIE dla czadu! Wydział Informacji i Promocji tel. (22) 523 30 61, faks (22) 523 30 88 Prawie 4 tysiące zdarzeń związanych z tlenkiem

Bardziej szczegółowo

Kampania społeczno-edukacyjna NIE dla czadu!

Kampania społeczno-edukacyjna NIE dla czadu! KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ Kampania społeczno-edukacyjna NIE dla czadu! Wydział Informacji i Promocji tel. (22) 523 30 61, faks (22) 523 30 88 Prawie 3 700 zdarzeń związanych z tlenkiem

Bardziej szczegółowo

UWAGA - CZAD!!! Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

UWAGA - CZAD!!! Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? UWAGA - CZAD!!! Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO

INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO Zał. nr 4 do umowy KF 213-2/12 Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO dla budynku Sądu Rejonowego w Puławach ul. Lubelska 7 Opracował: Marian Krysa Specjalista ds. bhp

Bardziej szczegółowo

AJ-1000 Instrukcja Użytkownika

AJ-1000 Instrukcja Użytkownika AJ-1000 Instrukcja Użytkownika Dziękujemy za zakup niniejszego produktu Aby zapewnić poprawne i bezpieczne użytkowanie tego produktu, z pełną świadomością o jego możliwościach, prosimy o przeczytanie tej

Bardziej szczegółowo

instrukcja obsługi wyobraź sobie możliwości

instrukcja obsługi wyobraź sobie możliwości WF1702WC(C/W) WF1700WC(C/W) WF1602WC(C/W) WF1600WC(C/W) Pralka automatyczna instrukcja obsługi Niniejsza instrukcja została wydrukowana w całości na papierze makulaturowym. wyobraź sobie możliwości Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

W krainie prądu elektrycznego

W krainie prądu elektrycznego Zeszyt metodyczny dla nauczycieli Film: Piotr Wierzbowski Zdjęcia: Piotr Januszewski oraz fot. archiwum MULTICO O.W. Projekt graficzny: Tomasz Kulczycki, Janmedia Animacje: Maciej Mikstacki MULTICO Oficyna

Bardziej szczegółowo

URZĄD MIEJSKI W CIECHOCINKU ZALECENIA NA WYPADEK POWODZI

URZĄD MIEJSKI W CIECHOCINKU ZALECENIA NA WYPADEK POWODZI URZĄD MIEJSKI W CIECHOCINKU ZALECENIA NA WYPADEK POWODZI CIECHOCINEK CZERWIEC 2010 Szanowni Mieszkańcy Ciechocinka Powódź, jako zjawisko zagrażające bezpieczeństwu zbiorowości ludzkich jest sytuacją, w

Bardziej szczegółowo

instrukcja obsługi wyobraź sobie możliwości

instrukcja obsługi wyobraź sobie możliwości WF0604N WF0602N WF0600N WF0608N WF0504N WF0502N WF0500N WF0508N Pralka automatyczna instrukcja obsługi wyobraź sobie możliwości Dziękujemy za zakup produktu firmy Samsung. Aby otrzymać kompletną pomoc

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI I OBSŁUGI

INSTRUKCJA INSTALACJI I OBSŁUGI INSTRUKCJA INSTALACJI I OBSŁUGI PL PIECYK NA PELLET TOBA HYDRO HYDRO 22 HYDRO 22 Z WYSOKO WYDAJNĄ POMPĄ HYDRO 22 Z WYMIENNIKIEM CZĘŚĆ 1 - NORMATYWY I MONTAŻ Tłumaczenie oryginalnej instrukcji SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo